FIN GB SWE
IRMA inloggning
Virkiän kevätkansallinen
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass D10RR
Sträcka
Antal deltagare 15
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Grankull Daniela Kronan 15.34 0.00.00
2 Näykki Minttu LapVi 16.40 0.01.06
3 Sippola Sanni LapVi 16.59 0.01.25
4 Kataja Enni RaJu 17.07 0.01.33
5 Hietamäki Anni RaJu 17.48 0.02.14
6 Wikblom Thea Minken 18.20 0.02.46
7 Hyyppä Alisa KoS 19.20 0.03.46
8 Nylund Hilda-Maria LapVi 20.58 0.05.24
9 Peltoluhta Susanna KauWi 22.30 0.06.56
10 Ekoluoma Aino YKV 24.56 0.09.22
11 Keski-Säntti Helka YKV 28.16 0.12.42
12 Sivén Pihla KR 29.27 0.13.53
13 Kari Ella KauWi 30.02 0.14.28
14 Sivén Isla KR 33.25 0.17.51
15 Lindfors Mira Falken 34.40 0.19.06

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Taini Elli JRV 18.28 0.00.00
2 Korpi Sanni PoRa 20.14 0.01.46
3 Kuusikko Kiia SalRe 21.57 0.03.29
4 Liuha Vilma KangSK 22.41 0.04.13
5 Perälä Fanni LaihLu 25.09 0.06.41
6 Kankaanpää Sanni LapVi 26.38 0.08.10
7 Niemi Siiri PoRa 28.46 0.10.18
8 Määttälä Selma KoS 29.12 0.10.44
9 Lautamo Hilla VaaSu 32.04 0.13.36
10 Similä Helmiina Pohjant 39.44 0.21.16
11 Tukala Oona KoS 54.55 0.36.27
Nynäs Matilda Botnia EIL -

Klass D12TR
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Sikkilä Iines LapVi 15.14 0.00.00
2 Ketola Matleena KoS 17.11 0.01.57
3 Tukala Eeva KoS 18.59 0.03.45
4 Backlund Thelma Femman 20.20 0.05.06
5 Peltoluhta Aino KauWi 20.48 0.05.34
6 Nivukoski Siiri YKV 21.02 0.05.48
7 Sivén Neela KR 23.01 0.07.47
8 Karppi Helene LaihLu 25.26 0.10.12
Nivukoski Nanna LapVi EIL -

Klass D13
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Hietala Sini LapVi 21.25 0.00.00
2 Nivukoski Lotta LapVi 22.21 0.00.56
3 Tuomaala Ella VaaSu 23.38 0.02.13
4 Luhtasaari Nea RaJu 25.54 0.04.29
5 Hoskari Sanni RasKe 29.28 0.08.03
6 Lammi Kira KauWi 33.07 0.11.42
7 Ruutiainen Alisa LaihLu 34.49 0.13.24
8 Nylund Helmina LapVi 36.34 0.15.09
9 Suokko Matilda LapVi 38.04 0.16.39
10 Välimäki Emilia LapVi 40.38 0.19.13
11 Korkonen Emilia KuortKu 1.10.00 0.48.35
Laakso Evena RasKu KES -

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Sikkilä Peppi LapVi 22.45 0.00.00
2 Kankaanpää Aino LapVi 23.59 0.01.14
3 Näsi Minea RaJu 26.42 0.03.57
4 Hietamäki Sini RaJu 29.48 0.07.03
5 Lakanen Inka PerhKi 30.18 0.07.33
6 Kullman Thea Falken 33.43 0.10.58
7 Lindfors Karolina Falken 34.20 0.11.35
8 Syrjälä Eveliina KauWi 41.55 0.19.10
9 Nynäs Amanda Botnia 1.00.17 0.37.32
Lautamo Penne VaaSu EIL -

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hietala Emmi LapVi 28.40 0.00.00 46.86 42.62
2 Karppi Iiris LaihLu 29.38 0.00.58 44.20 40.20
3 Melender Emilia RaJu 36.00 0.07.20 35.45 32.24
4 Rannila Venla VetU 38.10 0.09.30 32.56 29.61
5 Peltola Eeva LapVi 38.45 0.10.05 31.20 28.38
6 Kattilakoski Ida KoS 41.06 0.12.26 28.60 26.01
Korpi Veera PoRa KES -

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Niemi Tiina RasKa 34.29 0.00.00 55.37 50.46
2 Lindgren Hanna Femman 35.16 0.00.47 52.79 48.11
3 Hansén Amanda Botnia 42.36 0.08.07 42.58 38.81
4 Rinta-Keturi Anni RaJu 46.19 0.11.50 38.13 34.75
5 Hölsö Henriikka LaihLu 50.38 0.16.09 33.94 30.93
6 Katajamäki Henna-Riina KauWi 54.01 0.19.32 30.93 28.19
7 Venetjoki Venla KoS 54.18 0.19.49 29.89 27.24

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Keskinen Nella VaaSu 40.56 0.00.00 47.39 44.08
2 Biskop Greta KoS 44.55 0.03.59 41.02 38.16
3 Viianen Jenna LaihLu 45.33 0.04.37 38.32 35.65
4 Kalliokoski Loviisa PerhKi 53.28 0.12.32 30.84 28.68

Klass D21A
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Anttonen Sari Pohjant 50.18 0.00.00 88.05 86.01
2 Patana Jenny HiKi 50.24 0.00.06 86.22 84.23
3 Taini Mia JRV 54.58 0.04.40 77.55 75.76
4 Sivén Hanna KangSK 56.21 0.06.03 74.17 72.46
5 Liuha Riina KangSK 56.59 0.06.41 71.89 70.23
6 Oksanen Maiju Pohjant 59.20 0.09.02 67.64 66.08
7 Savinainen Kati RasKu 1.01.28 0.11.10 63.95 62.47
8 Rinkineva Elina RaJu 1.04.08 0.13.50 59.99 58.60
9 Hemminki Heini RasKu 1.06.37 0.16.19 56.51 55.20
Lindfors Lina Falken EIL -
Laine Maria TP EIL -

Klass D21C
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Nurmi Venla RasKe 42.56 0.00.00 30.66 30.66
2 kaitola anna RasKe 44.49 0.01.53 27.17 27.17
3 Kaitola Iina RasKe 48.40 0.05.44 22.99 22.99
Martikainen Terhi Kronan EIL -

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kallioniemi Reija RaLu 37.28 0.00.00 60.35 59.92
2 Keski-Säntti Eija YKV 38.34 0.01.06 57.53 57.12
3 Hemminki Hanna PoRa 40.38 0.03.10 53.56 53.18
4 Rannila Tanja VetU 43.44 0.06.16 48.79 48.45
5 Grankull Jaana Kronan 44.31 0.07.03 46.98 46.65
6 Hankonen Johanna Pohjant 44.55 0.07.27 45.62 45.30
7 Orjala Elina KoS 45.28 0.08.00 44.13 43.82
8 Nivukoski Elisa YKV 49.03 0.11.35 40.05 39.76
9 Kujanpää Maarit KuortKu 1.01.20 0.23.52 31.33 31.11

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Backman Yvonne Falken 42.20 0.00.00 33.45 29.66
2 Nynäs Kati Botnia 48.16 0.05.56 27.87 24.72
3 Backman Åsa Femman 1.07.19 0.24.59 18.93 16.79
4 Udell Tina Solf 1.24.17 0.41.57 14.28 12.66
Puro-Aho Veera VaaSu EIL -

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kuusisto Merja LaihLu 46.03 0.00.00 44.32 43.93
2 Strandberg Annika Femman 47.18 0.01.15 42.07 41.70
3 Iso-Koivisto Minna KauWi 52.26 0.06.23 36.98 36.65
4 Erkkilä Marja RaJu 52.42 0.06.39 35.83 35.51
5 Ala-Kasari Outi RasKu 53.32 0.07.29 34.31 34.01
6 Korpela-Kamila Heidi SuJu 1.05.18 0.19.15 27.35 27.11
7 Karhunen Katri YKV 1.12.09 0.26.06 24.05 23.83

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Katajamäki Tuija KauWi 40.32 0.00.00 47.26 45.59
2 Lassila Päivi RasTiimi 41.40 0.01.08 44.99 43.40
3 Ekdahl Pirkko NiS 44.23 0.03.51 41.31 39.85
4 Koskela Sari RaJu 46.21 0.05.49 38.67 37.30
5 Mäkineste-Mäkelä Päivi RasKu 47.25 0.06.53 36.93 35.63
6 Ojajärvi Päivi RasKe 48.35 0.08.03 35.20 33.96
7 Kalliokoski Katriina PerhKi 50.14 0.09.42 33.23 32.05
8 Friman Rose-Maj Solf 1.53.39 1.13.07 14.33 13.82
Rantala Maj-Lis KPV EIL -

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Soinila Helena TeuRi 50.51 0.00.00 35.41 35.16
2 Taanila Sisko NiS 52.11 0.01.20 32.78 32.55
3 Hautala Päivi RaJu 54.00 0.03.09 30.01 29.80
4 Kiiskinen Gunnevi TP 55.35 0.04.44 27.54 27.34

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Fred Bodil Femman 50.57 0.00.00
2 Eriksson-Kronberg Monica Femman 54.59 0.04.02
Kattilakoski Kirsti KoS EIL -

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Sandgren Ann-Mari NOK 40.34 0.00.00 42.42 42.11
2 Lähdekorpi Kaija Femman 43.31 0.02.57 36.58 36.31
3 Seppälä Eila YKV 44.36 0.04.02 32.80 32.56
Stoor Anne KoS EIL -

Klass H10RR
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Orhanen Johannes RasKu 11.17 0.00.00
2 Liuha Eino KangSK 14.21 0.03.04
3 Savinainen Joakim RasKu 14.56 0.03.39
4 Fränti Onni RaJu 15.18 0.04.01
5 Puro-Aho Aapo VaaSu 17.28 0.06.11
6 Kankaanpää Venni LapVi 18.41 0.07.24
7 Ojanen Kaapo LapVi 25.31 0.14.14
8 Vuorenmaa Aapo LapVi 29.13 0.17.56
9 Hemminki Eemeli RasKu 31.26 0.20.09
10 Erkkilä Juho RaJu 36.09 0.24.52
11 Hoskari Johannes RasKe 38.16 0.26.59

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 15
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Kallio Santeri KoS 16.05 0.00.00
2 Hietala Vilho S-JKL 18.12 0.02.07
3 Hirvinen Jesse KoS 20.02 0.03.57
4 Muhonen Eetu RaJu 21.32 0.05.27
5 Koski Juuso YKV 22.21 0.06.16
6 Ojanen Veeti LapVi 26.48 0.10.43
7 Ylihärsilä Manu AlahKi 27.58 0.11.53
8 Grankull Sebastian Kronan 28.47 0.12.42
9 Hietamäki Matias RaJu 29.53 0.13.48
10 Rannila Aatu VetU 31.34 0.15.29
11 Koski Hannes LaihLu 32.14 0.16.09
12 Oja Lauri LapVi 33.09 0.17.04
13 Seppälä Paavo Femman 42.00 0.25.55
14 Lindfors Hugo Falken 1.01.32 0.45.27
Wikblom Sander Minken HYL -

Klass H12TR
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Fränti Aapo RaJu 17.20 0.00.00
2 Suokko Lauri LapVi 17.29 0.00.09
3 Paloniemi Leevi LapVi 19.54 0.02.34
4 Määttälä Eelis KoS 24.36 0.07.16
5 Hirvensalo Eetu RaJu 28.13 0.10.53

Klass H13
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Hirvinen Joona KoS 19.22 0.00.00
2 Kallioniemi Justus RaLu 19.50 0.00.28
3 Pöytäkangas Tuukka VaaSu 23.45 0.04.23
4 Pöytäkangas Elias VaaSu 26.06 0.06.44
5 Noponen Veeti LapVi 27.10 0.07.48
6 Porvari Juho KoS 29.02 0.09.40
7 Muhonen Aatu RaJu 33.12 0.13.50
8 Matila Oskari KuortKu 43.03 0.23.41
9 Hölsö Aaro YKV 45.14 0.25.52
Wikblom Melker Minken EIL -

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Lemberg Ville RaJu 25.40 0.00.00
2 Udell Oliver Solf 28.18 0.02.38
3 Karhunen Juho YKV 30.18 0.04.38
4 Backman Alexander Femman 39.27 0.13.47
5 Hantula Jussi KauWi 40.34 0.14.54
6 Friman Ben Solf 44.24 0.18.44

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Joensuu Valter Brahe 28.11 0.00.00 51.62 45.46
2 Kuusikko Miska SalRe 30.16 0.02.05 47.35 41.69
3 Lemberg Roope RaJu 31.46 0.03.35 44.43 39.12
4 Kallioniemi Jami RaLu 32.48 0.04.37 42.36 37.30
5 Hansén Lucas Botnia 33.21 0.05.10 41.01 36.11
6 Bergström Jesper Femman 35.29 0.07.18 37.93 33.40
7 Similä Severi Pohjant 39.18 0.11.07 33.69 29.66
8 Rannila Oskari VetU 41.23 0.13.12 31.47 27.71
9 Mäki Jasper LapVi 50.05 0.21.54 25.56 22.51
10 Ylihärsilä Roni AlahKi 1.13.06 0.44.55 17.22 15.16
Ylihärsilä Riku AlahKi KES -
Mutikainen Leevi RaJu EIL -
Ekola Juuso LapVi EIL -

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Gripenberg Otto Brahe 43.40 0.00.00 51.48 47.36
2 Udell Robin Solf 43.41 0.00.01 50.18 46.16
3 Hiltunen Juho ONMKY 47.50 0.04.10 44.65 41.08
4 Koivisto Juho LapVi 49.29 0.05.49 42.02 38.66
5 Höök Jaakko RaJu 49.38 0.05.58 40.76 37.50
6 Kullman Hannes Falken 50.49 0.07.09 38.71 35.61
7 Backman Christoffer Femman 1.01.40 0.18.00 30.99 28.51
Pitkänen Ville RaJu EIL -

Klass H20
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kaksonen Teemu YKV 43.37 0.00.00
2 Hölsö Severi YKV 1.02.59 0.19.22

Klass H21A
Sträcka
Antal deltagare 19
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Luoma Juha IkNV 1.00.33 0.00.00 80.70 77.39
2 Patana Mikko HiKi 1.00.56 0.00.23 79.48 76.23
3 Kalliokoski Jooseppi IkNV 1.01.04 0.00.31 78.60 75.38
4 Vanhanen Konsta IkNV 1.03.47 0.03.14 74.58 71.52
5 Toivio Heikki AngA 1.04.46 0.04.13 72.78 69.80
6 Liuha Jarkko KangSK 1.05.03 0.04.30 71.80 68.86
7 Markkila Eero RasKu 1.06.01 0.05.28 70.10 67.23
8 Hemminki Antti RasKu 1.06.53 0.06.20 68.54 65.74
9 Kronberg Christian Femman 1.07.43 0.07.10 67.06 64.32
10 Brunell Filip Minken 1.08.08 0.07.35 66.02 63.32
11 Nissinen Niko Pohjant 1.09.23 0.08.50 64.21 61.58
12 Perä Tapio RR 1.09.57 0.09.24 63.07 60.49
13 Kotamäki Iivo IkNV 1.11.07 0.10.34 61.43 58.92
14 Nurmi Miika VaaSu 1.11.31 0.10.58 60.49 58.01
15 Jern Jens Femman 1.17.39 0.17.06 55.15 52.89
16 Tunis Staffan Femman 1.19.11 0.18.38 53.54 51.35
17 Fränti Arto KoS 1.19.21 0.18.48 52.89 50.72
Hakala Antti KortJV KES -
Tiainen Topias KangSK EIL -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Koski Jussi YKV 55.07 0.00.00
2 Jussinmäki Ari HalTo 1.05.13 0.10.06

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Laakso Juha-Matti RasKu 47.29 0.00.00 60.48 56.99
2 Fränti Juha RasKu 50.22 0.02.53 56.07 52.83
3 Nikkola Hannu RaJu 54.27 0.06.58 50.98 48.04
4 Backlund Jan-Anders Femman 56.01 0.08.32 48.70 45.89
5 Torrkulla Michael Femman 56.13 0.08.44 47.68 44.92
6 Hyyppä Tuomas KoS 57.57 0.10.28 45.43 42.80
7 Ylihärsilä Ari AlahKi 1.03.01 0.15.32 41.02 38.65
8 Rannila Tero VetU 1.08.21 0.20.52 37.11 34.97
9 Nivukoski Janne YKV 1.12.51 0.25.22 34.16 32.19
Similä Jouni Pohjant HYL -
Tuomaala Ville VaaSu EIL -
Kataja Pasi RaJu EIL -

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kallioniemi Janne RaLu 51.04 0.00.00 51.11 49.07
2 Peltonen Mikko RaJu 53.46 0.02.42 47.63 45.74
3 Savolainen Tomi RasKe 57.35 0.06.31 43.62 41.89
4 Nurmi Pasi RasKe 1.02.15 0.11.11 39.57 37.99
5 Wik Peter Femman 1.03.37 0.12.33 37.95 36.44
6 Kujanpää Marko AlajA 1.10.06 0.19.02 33.74 32.40
7 Kamila Kai SuJu 1.20.37 0.29.33 28.73 27.59
8 Backman Fredrik Femman 1.29.20 0.38.16 25.38 24.37
Koski Eero YKV KES -
Snåre Dan Botnia EIL -

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Vainionpää Matti RasKu 42.48 0.00.00 50.72 49.18
2 Höstman Stefan Malax 47.25 0.04.37 44.80 43.44
3 Kurki Esa RasKu 52.31 0.09.43 39.56 38.37
4 Ruokolainen Jouni RasPi 53.58 0.11.10 37.64 36.50
5 Lemponen Ari RaJu 54.32 0.11.44 36.39 35.29
6 Korhonen Marko YlämPy 54.33 0.11.45 35.53 34.45
7 Suvanto Mikael RaJu 55.04 0.12.16 34.35 33.31
8 Rinta-Keturi Mika RaJu 1.14.30 0.31.42 24.77 24.02
Räbb Rainer GIF EIL -

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tuomisto Juha VaaSu 33.31 0.00.00 51.93 52.59
2 Sippola Asko KuortKu 34.15 0.00.44 49.97 50.61
3 Hirvensalo Jorma SaPu 35.44 0.02.13 47.08 47.69
4 Vallbacka Heikki KortJV 36.14 0.02.43 45.63 46.22
5 Lähdesmäki Veli-Matti RasHy 36.25 0.02.54 44.61 45.18
6 Koskela Heikki RaJu 37.17 0.03.46 42.79 43.34
7 Kalliokoski Arto PerhKi 43.49 0.10.18 35.75 36.21
8 Hakala Eero Femman 47.11 0.13.40 32.58 33.00
9 Kattilakoski Jarmo KoS 47.48 0.14.17 31.56 31.96
10 Holm Mikael Minken 48.57 0.15.26 30.22 30.61
Rantala Timo KPV EIL -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Nissilä Jorma KoS 31.49 0.00.00 48.58 48.23
2 Junkala Eero KannUra 32.53 0.01.04 46.22 45.89
3 Helander Rolf OuHu 33.39 0.01.50 44.40 44.08
4 Ahola Arvo RasKu 37.41 0.05.52 38.97 38.68
5 Toppari Reijo KauWi 37.50 0.06.01 38.13 37.86
6 Tamminen Hannu SuJu 40.46 0.08.57 34.76 34.50
7 Taanila Mauno NiS 41.59 0.10.10 33.14 32.90
8 Tamminen Erkki SuJu 45.39 0.13.50 29.91 29.69
9 Alanen Martti RasKu 45.56 0.14.07 29.16 28.95
10 Kivipelto Kalevi AlajA 48.23 0.16.34 27.16 26.96
Rajaniemi Vesa S-JKL EIL -
Pensas Esko LaihLu EIL -

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 23
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Yli-Kaatiala Jorma KuortKu 36.21 0.00.00 51.43 51.16
2 Airaksinen Risto OuTa 39.46 0.03.25 46.62 46.38
3 Kronholm Peter Brahe 40.42 0.04.21 45.16 44.93
4 Eno Kaarlo TeuRi 41.43 0.05.22 43.69 43.47
5 Turunen Erkki SuSe 41.48 0.05.27 43.23 43.01
6 Rantala Aulis KoS 42.04 0.05.43 42.59 42.37
7 Keltamäki Seppo JoKu 42.51 0.06.30 41.44 41.23
8 Nyystilä Jukka LaihLu 43.32 0.07.11 40.44 40.23
9 Högnäs Tore Brahe 43.46 0.07.25 39.86 39.66
10 Nurisalo Seppo KoS 44.26 0.08.05 38.92 38.72
11 Kalliomaa Lasse LaihLu 48.48 0.12.27 35.11 34.93
12 Sivén Osmo ÄhtU 50.01 0.13.40 33.95 33.77
13 Sillanpää Juhani AlajA 52.49 0.16.28 31.85 31.69
14 Majasaari Kari SuJu 54.11 0.17.50 30.76 30.61
15 Kujanpää Heikki AlajA 54.38 0.18.17 30.22 30.07
16 Kaataja Jorma RasKe 58.32 0.22.11 27.94 27.80
17 Jussinmäki Mauri HalTo 59.26 0.23.05 27.26 27.12
18 Laasanen Veikko VäVi 1.05.21 0.29.00 24.55 24.43
Hattar Allan Falken KES -
Williamsson Bo-Göran VaaSu EIL -
Hongell Jouni KoS EIL -
Hartvik Seppo Malax EIL -
Harald Hilding Falken EIL -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 16
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kattilakoski Matti KPV 38.37 0.00.00 41.92 40.07
2 Hämäläinen Seppo KanSu 40.20 0.01.43 39.64 37.88
3 Valli Seppo KauKa 42.52 0.04.15 36.82 35.19
4 Kattilakoski Eero KPV 45.51 0.07.14 33.98 32.48
5 Hahtola Aulis RasKu 48.07 0.09.30 31.96 30.55
6 Åkerblom Måns GIF 48.27 0.09.50 31.33 29.94
7 Torrkulla Roy Minken 49.08 0.10.31 30.48 29.13
8 Taipalus Esko RasKe 49.22 0.10.45 29.92 28.60
9 Joensuu Heimo AlajA 53.01 0.14.24 27.48 26.27
10 Backman Sven-Olof Falken 54.42 0.16.05 26.27 25.10
11 Kankaanpää Jussi RaJu 58.48 0.20.11 24.09 23.02
12 Halkosaari Severi NiS 59.32 0.20.55 23.45 22.42
13 Rantakangas Erkki AlajA 1.00.46 0.22.09 22.64 21.64
Rauma Håkan Botnia EIL -
Pollari Kalevi YKV EIL -
Nynäs Henning Brahe EIL -

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Erkinheimo Voitto KortJV 41.51 0.00.00 32.66 32.55
2 Kukko Risto VäVi 41.54 0.00.03 32.01 31.90
3 Ojajärvi Väinö RaJu 43.18 0.01.27 30.38 30.28
4 Ekström Marcus KauWi 45.02 0.03.11 28.64 28.55
5 Saarimäki Jorma VaaSu 45.53 0.04.02 27.55 27.46
6 Peltola Lasse SuJu 48.24 0.06.33 25.59 25.51
7 Lähdekorpi Mauri Femman 50.47 0.08.56 23.88 23.81
8 Latvala Matti RaJu 1.09.00 0.27.09 17.21 17.15
Salo Jaakko SaPu HYL -
Pelkonen Toivo YlikNM EIL -
Kallio-Könnö Aarno KauKa EIL -

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Patana Tapio VetU 36.30 0.00.00 34.31 34.17
2 Tammisto Vesa KauWi 41.49 0.05.19 29.05 28.93
3 Keskinen Matti TikSu 45.38 0.09.08 25.80 25.69
4 Nieminen Mauno ViiSu 45.58 0.09.28 24.79 24.69
5 Salmi Aimo VaaSu 49.00 0.12.30 22.49 22.40
6 Hietaharju Antti ÄhtU 53.31 0.17.01 19.89 19.81
Yli-Teevahainen Kalevi VaaSu EIL -
Luoma Antti KortJV EIL -