FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
SM-sprintti, finaali, Suunnistusliiga 7/8
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Peltola Samuli JRV 15.10 0.00.00 86.58 81.28
2 Lautamäki Matias MSParma 15.11 0.00.01 86.15 80.88
3 Koivumäki Olli LapVi 15.34 0.00.24 83.71 78.58
4 Gripenberg Otto Brahe 15.42 0.00.32 82.67 77.61
5 Alajoutsi Jasper Koovee 15.59 0.00.49 80.89 75.94
6 Jansson Emil Brahe 16.00 0.00.50 80.49 75.56
7 Syrjälä Niilo LHR 16.10 0.01.00 79.35 74.49
8 Korhonen Eetu KS 16.20 0.01.10 78.23 73.44
9 Lepistö Oskari MSParma 16.22 0.01.12 77.76 73.00
10 Haltia Ilari HS 16.24 0.01.14 77.30 72.56
10 Salonen Seeti VaHa 16.24 0.01.14 77.30 72.56
12 Hiltunen Juho Pohjant 16.29 0.01.19 76.29 71.62
13 Kankainen Valtteri TuS 16.37 0.01.27 75.38 70.76
14 Ojala Aaro KS 16.41 0.01.31 74.77 70.19
14 Sorsa Antti EsSu 16.41 0.01.31 74.77 70.19
14 Viskari Juuso Lynx 16.41 0.01.31 74.77 70.19
17 Tiainen Olli EsSu 16.49 0.01.39 73.28 68.79
18 Mustajoki Olli TP 16.55 0.01.45 72.55 68.11
19 Kallio Matti SKUusi 17.00 0.01.50 71.90 67.49
20 Rousku Samuli MSParma 17.19 0.02.09 70.29 65.98
21 Hirvikallio Aatu KS 17.23 0.02.13 69.73 65.46
22 Määttälä Mikko EsSu 17.26 0.02.16 69.24 65.00
22 Ikola Atte HS 17.26 0.02.16 69.24 65.00
24 Virtala Alex PIF 17.27 0.02.17 68.60 64.39
25 Aho Ilmari VaHa 17.40 0.02.30 67.47 63.34
26 Karttila Aleksi MSParma 17.43 0.02.33 66.99 62.89
27 Väisänen Lenni EsSu 17.45 0.02.35 66.58 62.50
28 Salo Kristian Trian 18.19 0.03.09 64.25 60.31
29 Lemström Karl Emil Raseborg 18.50 0.03.40 62.22 58.40
30 Laasanen Matti LaihLu 18.53 0.03.43 61.78 58.00
31 Tikkanen Elias EsSu 18.55 0.03.45 61.41 57.65
32 Aaltio Eerik VaHa 18.56 0.03.46 61.09 57.35
33 Aumo Oskari VaHa 18.59 0.03.49 60.66 56.94
34 Reijonen Oskari Trian 19.12 0.04.02 59.71 56.05
35 Malinen Hannu JRV 19.41 0.04.31 57.99 54.44
36 Sandell Cedrik Raseborg 20.14 0.05.04 56.16 52.72
37 Brysch Erik PR 20.24 0.05.14 55.46 52.06
38 Kumara Eemeli LaihLu 20.52 0.05.42 53.97 50.67
39 Kokkonen Eemeli HS 21.41 0.06.31 51.71 48.54
Schüle Joel Koovee HYL -

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kemppi Topias EsSu 14.38 0.00.00 78.15 69.94
2 Sankelo Sampo LapVi 14.42 0.00.04 77.40 69.27
3 Raasakka Jussi EsSu 15.00 0.00.22 75.47 67.55
4 Kirjavainen Santeri KuoSu 15.03 0.00.25 74.84 66.98
5 Alajoutsi Oliver Koovee 15.04 0.00.26 74.38 66.57
6 Gröhn Riku TP 15.19 0.00.41 72.79 65.15
7 Yliaho Joona Koovee 15.30 0.00.52 71.56 64.05
8 Joensuu Valter Brahe 15.42 0.01.04 70.29 62.91
9 Lemberg Roope RaJu 15.45 0.01.07 69.70 62.38
9 Still Alec Trian 15.45 0.01.07 69.70 62.38
11 Similä Severi Pohjant 15.50 0.01.12 68.61 61.41
12 Rantala Valtteri VaHa 15.52 0.01.14 68.11 60.95
13 Seppänen Antti ORa 16.00 0.01.22 67.18 60.13
14 Hyvönen Jerry KuoSu 16.02 0.01.24 66.69 59.68
15 Kallela Luca HS 16.11 0.01.33 65.72 58.81
16 Hämäläinen Kasperi KuoSu 16.13 0.01.35 65.23 58.38
17 Maasilta Aapo HS 16.21 0.01.43 64.35 57.59
18 Tamminen Kasperi LappRi 16.28 0.01.50 63.54 56.87
19 Rokka Tuomas LHR 16.30 0.01.52 63.07 56.44
20 Nordgren Simon Trian 16.43 0.02.05 61.91 55.41
21 Koponen Matias Lynx 17.30 0.02.52 58.81 52.63
22 Schüle Oliver Koovee 17.35 0.02.57 58.21 52.09
23 Ketonen Juuso LS-37 17.40 0.03.02 57.61 51.56
24 Mbembela Karim Lynx 17.45 0.03.07 57.02 51.03
25 Kumara Heikki LaihLu 17.59 0.03.21 55.96 50.08
26 Virtanen Ilari LS-37 18.29 0.03.51 54.14 48.45
27 Välimaa Aleksi TuS 18.45 0.04.07 53.06 47.49
28 Gretschel Eino KEV 18.47 0.04.09 52.66 47.13
29 Rautio Juho JoKu 20.43 0.06.05 47.47 42.49
30 Nieminen Lauri VaHa 21.21 0.06.43 45.80 40.99
31 Vuorela Joona EsSu 25.02 0.10.24 38.83 34.75

Sarja H17
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Aho Rauli VaHa 14.53 0.00.00 74.70 68.93
2 Kuusikko Miska Pohjant 15.30 0.00.37 71.36 65.84
3 Rannila Oskari LapVi 15.41 0.00.48 70.16 64.74
4 Salomäki Jaakko SKUusi 15.51 0.00.58 69.06 63.72
5 Aaltonen Tatu Lynx 15.57 0.01.04 68.26 62.99
5 Donner Jesper OK77 15.57 0.01.04 68.26 62.99
7 Virkajärvi Juho JRV 16.04 0.01.11 67.05 61.87
8 Taura Kalle VaHa 16.14 0.01.21 66.01 60.91
9 Koivisto Mikael SKUusi 16.20 0.01.27 65.25 60.21
10 Peltonen Lasse KS 16.21 0.01.28 64.84 59.82
11 Klemettinen Simo S-JKL 16.37 0.01.44 63.45 58.55
12 Syrjälä Elmeri LHR 16.42 0.01.49 62.79 57.94
13 Niemensivu Miki RaLu 16.48 0.01.55 62.07 57.27
14 Leinamo Tuomas TP 16.51 0.01.58 61.55 56.79
15 Rautio Daniel EsSu 17.02 0.02.09 60.55 55.87
16 Kallioniemi Jami RaLu 17.04 0.02.11 60.09 55.45
17 Malinen Vinski Navi 17.11 0.02.18 59.35 54.76
17 Vuorensola Joonatan Lynx 17.11 0.02.18 59.35 54.76
19 Liponkoski Aapo TP 17.22 0.02.29 58.06 53.57
20 Passila Veeti HU-46 17.26 0.02.33 57.51 53.06
21 Korento Benjamin OK77 17.38 0.02.45 56.53 52.16
22 Määttänen Markus EsSu 17.54 0.03.01 55.37 51.09
23 Kalliokoski Oskari TuS 18.01 0.03.08 54.69 50.46
24 Ekola Juuso LapVi 18.04 0.03.11 54.22 50.03
25 Granqvist Aapo LS-37 18.22 0.03.29 53.02 48.92
26 Paananen Joonas TuS 18.40 0.03.47 51.86 47.85
27 Heikkinen Otso SoJy 19.06 0.04.13 50.38 46.49
28 Ahlbäck Jonatan PIF 19.31 0.04.38 49.01 45.22
Sankelo Verneri LapVi HYL -
Arvela Henri LS-37 HYL -

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 43
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Ronkainen Elias JRV 11.43 0.00.00 66.24 63.12
2 Aalto Lauri MSParma 11.56 0.00.13 64.80 61.75
3 Muukkonen Topias MSParma 11.57 0.00.14 64.48 61.44
4 Ahoniemi Santeri HS 12.14 0.00.31 62.76 59.80
5 Riissanen Pyry EsAk 12.18 0.00.35 62.19 59.27
6 Simola Jere Koovee 12.29 0.00.46 61.06 58.18
7 Lemberg Ville RaJu 12.45 0.01.02 59.56 56.76
7 Kenttämies Eevert Koovee 12.45 0.01.02 59.56 56.76
9 Packalén Anton Lynx 12.47 0.01.04 58.98 56.20
10 Punto Eetu RaN 12.48 0.01.05 58.68 55.92
11 Skyttä Ilari HlS 12.53 0.01.10 58.09 55.35
12 Gustafsson Noel EsSu 12.58 0.01.15 57.50 54.79
13 Niemelä Julius RaN 13.00 0.01.17 57.14 54.45
14 Vennelä Nuutti KangSK 13.03 0.01.20 56.71 54.04
15 Kujansuu Aaro RasKa 13.07 0.01.24 56.21 53.56
16 Mäki-Laurila Anttoni TP 13.13 0.01.30 55.57 52.96
17 Noponen Juho EsSu 13.19 0.01.36 54.95 52.36
18 Sulkula Sakari S-JKL 13.26 0.01.43 54.27 51.71
19 Mäenpää Jaakko KR 13.28 0.01.45 53.92 51.39
20 Haara Eino HS 13.29 0.01.46 53.65 51.13
21 Saarela Thomas LHR 13.32 0.01.49 53.25 50.74
22 Vepsäläinen Onni KS 13.53 0.02.10 51.71 49.27
23 Suhonen Oliver HU-46 13.57 0.02.14 51.26 48.85
24 Kirvesmies Atte KuoSu 14.02 0.02.19 50.76 48.37
25 Niemensivu Roni RaLu 14.14 0.02.31 49.85 47.50
26 Jutila Aleksi S-JKL 14.19 0.02.36 49.37 47.04
27 Lahti Paavo RasKa 14.22 0.02.39 49.00 46.70
28 Udell Oliver Solf 14.23 0.02.40 48.75 46.46
29 Niemelä Paavo Pohjant 14.25 0.02.42 48.45 46.17
30 Nylund Simon Raseborg 14.31 0.02.48 47.92 45.67
31 Lindroos Elias PIF 14.38 0.02.55 47.35 45.12
32 Heikkinen Aaro HS 15.10 0.03.27 45.50 43.36
33 Suomi Tyko LHR 15.19 0.03.36 44.88 42.77
34 Konttila Milo TP 16.14 0.04.31 42.17 40.19
35 Norrbacka Roni-Eemil AR 17.08 0.05.25 39.80 37.92
36 Mukkala Jonne KR 17.17 0.05.34 39.29 37.44
37 Lahtinen Antti HiKi 17.24 0.05.41 38.87 37.04
38 Seppä Elias AngA 17.29 0.05.46 38.52 36.71
39 Salonen Onni SoJy 17.43 0.06.00 37.86 36.08
40 Hyvärinen Luukas EsSu 19.38 0.07.55 34.02 32.42
Leppämäki Anton S-JKL HYL -
Lindfors Jesper Falken HYL -
Länsiluoto Juho HS HYL -

Sarja H15
Matka
Osallistujien määrä 45
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Koponen Rasmus Lynx 12.11 0.00.00 61.99 56.04
2 Fritzen Florian Lynx 12.14 0.00.03 61.53 55.62
3 Koskinen Eemil TP 12.21 0.00.10 60.74 54.91
4 Hauhia Aleksi RaJu 12.41 0.00.30 58.94 53.28
5 Hirvilahti Joona VeVe 13.00 0.00.49 57.31 51.81
6 Liljeström Matias HS 13.02 0.00.51 56.96 51.50
7 Sorsa Eero SoJy 13.08 0.00.57 56.33 50.93
8 Pesu Akseli TP 13.19 0.01.08 55.36 50.05
8 Bergström Kasper Kristina 13.19 0.01.08 55.36 50.05
10 Tuominen Rami KanSu 13.22 0.01.11 54.77 49.51
11 Vuorinen Miki Koovee 13.30 0.01.19 54.04 48.85
12 Lehtovirta Eetu TP 13.31 0.01.20 53.78 48.62
13 Liponkoski Eino TP 13.32 0.01.21 53.53 48.39
14 Jussinmäki Iisakki HalTo 13.36 0.01.25 53.08 47.98
15 Toivonen Nuutti RR 13.44 0.01.33 52.37 47.35
16 Pöytäkangas Tuukka VaaSu 13.50 0.01.39 51.81 46.83
17 Lammi Tuomo HS 14.06 0.01.55 50.65 45.78
18 Kallioniemi Justus RaLu 14.22 0.02.11 49.53 44.77
19 Kallela Lenni HS 14.27 0.02.16 49.06 44.35
20 Laapas Rasmus RR 14.28 0.02.17 48.83 44.14
21 Ritala Arttu TP 14.36 0.02.25 48.21 43.58
22 Carlsson Oliver EsAk 14.39 0.02.28 47.87 43.27
23 Peltoniemi Sisu KPV 14.42 0.02.31 47.53 42.97
24 Pinta Leevi Koovee 15.04 0.02.53 46.20 41.77
25 Wikblom Melker Minken 15.06 0.02.55 45.93 41.52
26 West Viktor Minken 15.11 0.03.00 45.51 41.14
27 Pöytäkangas Elias VaaSu 15.14 0.03.03 45.19 40.85
28 Mjösund Linus EsSu 15.15 0.03.04 44.97 40.65
29 Harju Tuomas RaN 15.29 0.03.18 44.12 39.89
30 Mattila Lauri KS 15.30 0.03.19 43.91 39.70
31 Heino Veikka Pohjant 15.35 0.03.24 43.51 39.33
32 Finskas Isak Femman 16.08 0.03.57 41.87 37.85
33 Palokangas Tatu AlatPi 16.14 0.04.03 41.45 37.47
34 Ala-Honkola Akseli KuortKu 16.17 0.04.06 41.17 37.21
35 Rauhamäki Vili LS-37 16.22 0.04.11 40.80 36.88
36 Muhonen Aatu RaJu 16.57 0.04.46 39.24 35.48
37 Kanervo Aaro SoJy 16.58 0.04.47 39.05 35.30
38 Hautala Rasmus Femman 17.10 0.04.59 38.45 34.76
39 Tuomala Miiko S-JKL 17.38 0.05.27 37.28 33.71
40 Noponen Veeti LapVi 17.53 0.05.42 36.62 33.10
41 Mustonen Ville RaLu 19.27 0.07.16 33.54 30.32
42 Tonteri Tuomas KS 20.18 0.08.07 32.01 28.93
Heikkinen Altti SoJy HYL -
Hirvinen Joona KoS HYL -
Matila Oskari KuortKu HYL -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Töyrylä Rasmus KyS 9.46 0.00.00
2 Virkajärvi Aapo JRV 10.01 0.00.15
3 Kemppi Anton EsSu 10.29 0.00.43
4 Lakanen Lauri HS 10.32 0.00.46
5 Hellstedt Oliver Lynx 10.48 0.01.02
6 Kuusinen Tuomas Lynx 11.30 0.01.44
7 Mourujärvi Jonne RR 11.36 0.01.50
8 Kovanen Sauli S-JKL 11.37 0.01.51
9 Kuusinen Karri Lynx 11.44 0.01.58
10 Vaje Jaakko SKUusi 11.49 0.02.03
11 Nyman Elias Pihkan 11.56 0.02.10
12 Lautamäki Topias HlS 11.58 0.02.12
13 Kiiski Olavi KyS 12.00 0.02.14
13 Hannula Hugo Eemil PR 12.00 0.02.14
15 Haara Väinö HS 12.03 0.02.17
16 Ankelo Tuomas MSParma 12.16 0.02.30
17 Takanen Eetu VeVe 12.18 0.02.32
17 Majaharju Pyry JRV 12.18 0.02.32
19 Berg Eelian Botnia 12.21 0.02.35
20 Kallio Santeri KoS 12.22 0.02.36
21 Saarilaakso Sulo LappRi 12.27 0.02.41
22 Kivioja Arttu RasKa 12.28 0.02.42
23 Friman Eemeli HyRa 12.34 0.02.48
24 Isoherranen Antti Lynx 12.35 0.02.49
25 Saranen Mikael Pihkan 12.37 0.02.51
26 Pajari Antti SKVuoksi 13.00 0.03.14
27 Pylvänäinen Jere KS 13.02 0.03.16
27 Kemppainen Aarne EsSu 13.02 0.03.16
29 Sivill Tommi S-JKL 13.07 0.03.21
30 Länsiluoto Väinö HS 13.13 0.03.27
31 Juntunen Henrik KR 13.24 0.03.38
32 Suomalainen Vilho LappRi 13.36 0.03.50
33 Paloheimo Lenni ORa 13.54 0.04.08
34 Nyman Vilhelm Brahe 13.56 0.04.10
35 Lindfors Kevin Falken 14.23 0.04.37
36 Mäenpää Ilmari KR 14.24 0.04.38
Syväterä Sampo TP HYL -
Kuronen Aapo JRV HYL -
Kavonius Atte HiKi HYL -
Leskinen Eemeli Lynx KES -

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 38
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Mattila Elisa LS-37 13.00 0.00.00 81.19 80.91
2 Vuori Jenny TuS 13.16 0.00.16 79.24 78.96
3 Laurén Jill PIF 13.20 0.00.20 78.52 78.25
3 Ankelo Elsa MSParma 13.20 0.00.20 78.52 78.25
5 Taipale Anniina LS-37 13.31 0.00.31 76.82 76.55
6 Raasakka Liisa EsSu 13.40 0.00.40 75.67 75.40
6 Goman Anna Pohjant 13.40 0.00.40 75.67 75.40
8 Jussila Ida TP 13.43 0.00.43 74.77 74.51
9 Hoskari Maria RasKa 13.50 0.00.50 73.83 73.57
10 Joensivu Inka VaHa 13.53 0.00.53 73.25 73.00
11 Latvala Matilda Lynx 13.54 0.00.54 72.86 72.60
11 Pitkänen Hilla JRV 13.54 0.00.54 72.86 72.60
13 Nurminen Kaarina TP 14.04 0.01.04 71.38 71.14
14 Luoma Oona TP 14.15 0.01.15 70.17 69.92
15 Virtanen Heta RasKa 14.20 0.01.20 69.46 69.22
16 Koistinen Milla RR 14.21 0.01.21 69.08 68.84
17 Khokhlova Taisiia HiKi 14.22 0.01.22 68.70 68.46
18 Haunia Heta RasKa 14.26 0.01.26 68.09 67.85
19 Hyyppä Milja KoS 14.37 0.01.37 66.94 66.71
20 Niemi Tiina RasKa 14.38 0.01.38 66.57 66.34
21 Mäkinen Sanni EsSu 14.39 0.01.39 66.21 65.98
22 Sainio Linda KangSK 14.43 0.01.43 65.61 65.39
23 Konstari Elena JRV 14.47 0.01.47 65.03 64.80
24 Laine Anni TP 15.08 0.02.08 63.24 63.02
25 Hansén Amanda Botnia 15.14 0.02.14 62.55 62.33
26 Kiljunen Emmi LS-37 15.20 0.02.20 61.86 61.64
27 Kärnä Nina SonPa 15.42 0.02.42 60.14 59.93
28 Rantala Aino OH 16.01 0.03.01 58.69 58.48
29 Tiljander Venla RR 16.11 0.03.11 57.82 57.62
30 Nurmilaukas Iiris LuuRa 16.17 0.03.17 57.20 57.00
31 Jussinmäki Tuulia HalTo 16.26 0.03.26 56.42 56.22
32 Mustajoki Villa TP 16.28 0.03.28 56.04 55.85
33 Ruokola Anna RaJu 16.39 0.03.39 55.17 54.98
34 Isoniemi Sandra Trian 17.59 0.04.59 50.84 50.66
35 Seppänen Kerttu ORa 18.08 0.05.08 50.18 50.01
36 Kolehmainen Kaisu KuoSu 18.23 0.05.23 49.27 49.10
37 Marttinen Jenni AnttU 18.55 0.05.55 47.65 47.49
38 Suntioinen Elli EsSu 19.44 0.06.44 45.46 45.31

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 35
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Karppinen Inari EsSu 11.34 0.00.00 79.31 78.15
2 Kukonlehto Fanny KangSK 12.03 0.00.29 75.79 74.68
3 Hahn Olivia OK77 12.17 0.00.43 74.02 72.94
4 Ojanaho Ansa-Lotta OH 12.21 0.00.47 73.29 72.22
5 Tala Emilia HS 12.26 0.00.52 72.48 71.42
6 Häkkinen Pihla TP 12.40 0.01.06 70.82 69.79
7 Ojala Jenny Koovee 12.44 0.01.10 70.13 69.11
8 Hietala Emmi LapVi 12.48 0.01.14 69.45 68.44
9 Tikkakoski Ilona TP 12.54 0.01.20 68.60 67.60
10 Nietula Minja HS 13.05 0.01.31 67.33 66.34
11 Heikkilä Suvi Lynx 13.08 0.01.34 66.76 65.79
12 Kontio Katri KangSK 13.15 0.01.41 65.87 64.91
12 Riutto Eerika LS-37 13.15 0.01.41 65.87 64.91
14 Viitasaari Liina KoS 13.21 0.01.47 64.77 63.82
15 Holopainen Oili S-2000 13.26 0.01.52 64.07 63.13
16 Palokangas Mette AlatPi 13.29 0.01.55 63.53 62.60
17 Lantta Tinja LappRi 13.34 0.02.00 62.84 61.92
18 Torrkulla Henna Femman 13.37 0.02.03 62.31 61.40
19 Korpi Anna LänRa 13.54 0.02.20 60.75 59.86
20 Niininen Erika VetU 14.05 0.02.31 59.67 58.80
21 Simola Rita Koovee 14.07 0.02.33 59.25 58.38
22 Rasimus Siiri S-JKL 14.31 0.02.57 57.34 56.50
22 Heikkinen Ida VeVe 14.31 0.02.57 57.34 56.50
24 Norrbacka Salla Lynx 14.33 0.02.59 56.65 55.82
25 Pesu Vilma TP 14.42 0.03.08 55.79 54.98
26 Markki Emmi EsSu 15.06 0.03.32 54.05 53.26
27 Kuusinen Saana TP 15.07 0.03.33 53.72 52.94
28 Melender Emilia RaJu 15.10 0.03.36 53.28 52.50
28 Juntunen Marikki KR 15.10 0.03.36 53.28 52.50
30 Rantala Henna TuS 15.12 0.03.38 52.63 51.86
31 Martikainen Kristiina Trian 15.13 0.03.39 52.30 51.54
32 Vallema Henrika VeVe 15.21 0.03.47 51.59 50.83
33 Viippola Venla OuTa 15.22 0.03.48 51.27 50.52
34 Tuovinen Jenni KuoSu 17.28 0.05.54 44.87 44.22
Lauri Silja OH HYL -

Sarja D17
Matka
Osallistujien määrä 35
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Sallila Katarina HS 12.42 0.00.00 70.19 61.82
2 Matinheikki Liisa TP 12.55 0.00.13 68.71 60.51
3 Ekström Lotte-Line MSParma 12.58 0.00.16 68.14 60.01
4 Turakainen Veera Lynx 12.59 0.00.17 67.75 59.67
5 Hyyppä Liina KoS 13.20 0.00.38 65.67 57.84
6 Schmidt Emilia TP 13.26 0.00.44 64.89 57.15
7 Julkunen Siiri TP 13.36 0.00.54 63.81 56.20
8 Pirilä Elisa MSParma 13.57 0.01.15 61.93 54.54
9 Tuohimaa Ines Solf 14.04 0.01.22 61.13 53.84
10 Hanhijärvi Maijukka EsAk 14.06 0.01.24 60.71 53.47
11 Luoma Elli TP 14.24 0.01.42 59.17 52.11
12 Yliaho Iiris Koovee 14.42 0.02.00 57.70 50.81
13 Rantakokko Merianna HS 14.49 0.02.07 56.98 50.18
13 Soikkeli Linnea EsSu 14.49 0.02.07 56.98 50.18
15 Tonder Oona KR 14.51 0.02.09 56.32 49.60
16 Määttälä Fanni EsSu 14.58 0.02.16 55.62 48.98
17 Hosio Iris EsSu 15.00 0.02.18 55.23 48.64
18 Backman Wilhelmina OK77 15.07 0.02.25 54.54 48.04
19 Miettinen Kiia EsSu 15.17 0.02.35 53.69 47.29
20 Hämäläinen Elina RR 15.24 0.02.42 53.03 46.71
21 Kokkonen Meeri KaSu 15.37 0.02.55 52.04 45.84
22 Rajala Anni HS 15.43 0.03.01 51.46 45.32
23 Laine Noora TP 15.52 0.03.10 50.73 44.68
24 Multala Essi RR 15.55 0.03.13 50.32 44.32
25 Berg Nicolina Botnia 16.07 0.03.25 49.45 43.55
25 Pahkamäki Nella S-JKL 16.07 0.03.25 49.45 43.55
27 Valio Salla TP 16.10 0.03.28 48.81 42.99
28 Turkkila Liisa EsSu 16.18 0.03.36 48.17 42.43
29 Sandell Cilia Raseborg 16.45 0.04.03 46.64 41.08
30 Jaatinen Ilona Pohjant 17.04 0.04.22 45.55 40.11
31 Kaplas Kerttu JoKu 18.09 0.05.27 42.61 37.53
32 Oikarainen Siiri LaihLu 18.11 0.05.29 42.32 37.27
33 Kinnunen Saana PiVe 19.00 0.06.18 40.29 35.49
34 Väisänen Iida-Maria KR 19.31 0.06.49 39.02 34.37
35 Frondelius Anni RaKaS 23.23 0.10.41 32.40 28.54

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kemppi Silva EsSu 8.57 0.00.00 72.73 66.33
2 Ojanaho Eeva-Liina OH 9.24 0.00.27 68.98 62.91
3 Sikkilä Peppi LapVi 9.34 0.00.37 67.52 61.58
4 Punto Elli RaN 9.35 0.00.38 67.14 61.23
5 Karkiainen Helmi KeuKi 10.08 0.01.11 63.25 57.68
6 Lillqvist Isabella TP 10.10 0.01.13 62.79 57.27
7 Kankaanpää Aino LapVi 10.15 0.01.18 62.04 56.58
8 Kaikkonen Oona Koovee 10.25 0.01.28 60.81 55.46
8 Pellikka Virna HiKi 10.25 0.01.28 60.81 55.46
10 Virtala Emmi PIF 10.34 0.01.37 59.47 54.24
11 Virkajärvi Heta JRV 10.37 0.01.40 58.95 53.77
12 Mänty Elisa RR 10.47 0.01.50 57.81 52.72
13 Kulju Eevi HlS 11.00 0.02.03 56.44 51.48
14 Heikkinen Roosa VeVe 11.02 0.02.05 56.05 51.12
14 Jussila Emma TP 11.02 0.02.05 56.05 51.12
16 Salmela Anni S-2000 11.03 0.02.06 55.51 50.63
17 Lindén Amalia KS 11.05 0.02.08 55.12 50.27
18 Rehberger Nadja HS 11.12 0.02.15 54.32 49.54
19 Hilo Jenny EsSu 11.18 0.02.21 53.62 48.90
20 Kiiski Aliisa KyS 11.19 0.02.22 53.32 48.63
21 Gripenberg Ester Brahe 11.20 0.02.23 53.02 48.35
22 Papinaho Alina KeuKi 11.22 0.02.25 52.64 48.01
23 Hyytiäinen Miina KS 11.25 0.02.28 52.19 47.60
24 Lakanen Inka PerhKi 11.27 0.02.30 51.82 47.26
25 Poijärvi Aino RaN 11.33 0.02.36 51.15 46.65
25 Gröhn Ronja TP 11.33 0.02.36 51.15 46.65
27 Ahonen Jutta AngA 11.38 0.02.41 50.36 45.93
28 Myllymäki Matilda KoS 11.40 0.02.43 50.00 45.60
29 Juntunen Hertta KR 11.48 0.02.51 49.22 44.89
30 Näsi Minea RaJu 11.52 0.02.55 48.73 44.45
31 Koivula Venla LaihLu 11.54 0.02.57 48.39 44.13
32 Romppainen Piia HyRa 12.04 0.03.07 47.51 43.33
33 Kyllästinen Inka RaLu 12.08 0.03.11 47.04 42.91
34 Mattila Helmi RasTiimi 12.14 0.03.17 46.46 42.37
35 Karttila Inkeri MSParma 12.19 0.03.22 45.94 41.90
36 Rautio Ulrika EsSu 12.22 0.03.25 45.55 41.54
37 Laitinen Julia VeVe 12.30 0.03.33 44.86 40.92
38 Multala Emmi KuoSu 12.43 0.03.46 43.90 40.04
39 Mäki Aino HlS 13.01 0.04.04 42.70 38.94
40 Pajari Maija SKVuoksi 13.33 0.04.36 40.83 37.24

Sarja D15
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Laakso Laura LappRi 10.18 0.00.00 62.81 58.03
2 Nivukoski Lotta LapVi 10.26 0.00.08 61.77 57.07
2 Rantanen Annika Koovee 10.26 0.00.08 61.77 57.07
2 Emaldynova Alisa AngA 10.26 0.00.08 61.77 57.07
5 Mäkäräinen Selma Pohjant 10.30 0.00.12 60.66 56.05
6 Kurttila Meeri Navi 10.34 0.00.16 60.05 55.48
7 Nordgren Cecilia Trian 10.42 0.00.24 59.06 54.57
8 Elovaara Emma AngA 10.47 0.00.29 58.38 53.94
9 Naskali Johanna KyRa 10.50 0.00.32 57.88 53.48
10 Tuomaala Ella VaaSu 10.51 0.00.33 57.56 53.18
11 Kyläkoski Elli TuS 10.55 0.00.37 56.98 52.65
12 Raimovaara Emma HlS 10.58 0.00.40 56.49 52.20
13 Ryynänen Ella Pihkan 11.03 0.00.45 55.84 51.60
14 Viskari Saana Lynx 11.04 0.00.46 55.53 51.31
15 Lehtonen Venla MSParma 11.09 0.00.51 54.90 50.72
15 Lampinen Pihla TP 11.09 0.00.51 54.90 50.72
17 Hietala Sini LapVi 11.20 0.01.02 53.57 49.50
18 Lukkari Matilda SKUusi 11.32 0.01.14 52.42 48.44
19 Hoskari Sanni RaJu 11.35 0.01.17 51.98 48.03
20 Luhtasaari Nea RaJu 11.42 0.01.24 51.25 47.35
20 Kiintola Emilia KS 11.42 0.01.24 51.25 47.35
20 Davidsson Linnéa TP 11.42 0.01.24 51.25 47.35
23 Nieminen Reetta VaHa 11.45 0.01.27 50.40 46.57
24 Häkkinen Kaisla TP 12.07 0.01.49 48.67 44.97
25 Soikkeli Lauriina EsSu 12.08 0.01.50 48.40 44.72
26 Biskop Patricia KoS 12.11 0.01.53 47.99 44.34
27 Lampinen Siina TP 12.21 0.02.03 47.14 43.56
28 Aaltonen Nelli Lynx 12.25 0.02.07 46.69 43.14
29 Suokko Matilda LapVi 12.29 0.02.11 46.24 42.73
30 Lehtonen Minttu SiiRa 12.32 0.02.14 45.86 42.37
31 Heinilä Lumi TP 12.40 0.02.22 45.18 41.74
32 Loukkalahti Aino RR 12.46 0.02.28 44.63 41.24
33 Kriktilä Pihla VeVe 12.58 0.02.40 43.75 40.42
34 Backman Alexandra OK77 13.25 0.03.07 42.10 38.90
35 Goman Matleena Pohjant 13.29 0.03.11 41.71 38.53
36 Niemelä Sania KyRa 13.30 0.03.12 41.47 38.32
36 Saarinen Hetta HyRa 13.30 0.03.12 41.47 38.32
38 Kajander Alli TP 14.13 0.03.55 39.03 36.06
38 Mbembela Kia Lynx 14.13 0.03.55 39.03 36.06
Salonen Heidi Koovee HYL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 45
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Koski Hanni Koovee 11.17 0.00.00
2 Kajander Saana Trian 11.29 0.00.12
3 Lång Emma KuoSu 11.34 0.00.17
4 Kaiponen Ella-Sofia ORa 11.44 0.00.27
5 Taini Elli JRV 11.58 0.00.41
5 Mäkelä Ilona Koovee 11.58 0.00.41
7 Kuusikko Kiia Pohjant 12.09 0.00.52
8 Ruotsalainen Emma LappRi 12.21 0.01.04
9 Lehtonen Lilja SKUusi 12.24 0.01.07
10 Lohtander Eerika RaLu 12.27 0.01.10
11 Kankaanpää Martta EsSu 12.28 0.01.11
12 Heikkinen Hilla SoJy 12.30 0.01.13
13 Lintunen Venla RaKaS 12.50 0.01.33
13 Mäki-Hokkonen Anni RaKaS 12.50 0.01.33
15 Rajala Maija RaJu 12.52 0.01.35
16 Vallittu Tuuli KangSK 12.57 0.01.40
17 Lehtonen Vilja AngA 13.09 0.01.52
17 Niemenmaa Meeri IkNV 13.09 0.01.52
19 Lehtinen Martta AngA 13.10 0.01.53
20 Malinen Fanni Navi 13.13 0.01.56
21 Miettinen Iida Pihkan 13.20 0.02.03
22 Nurmela Helmiina LS-37 13.35 0.02.18
23 Ylilehto Emilia TP 13.51 0.02.34
24 Peltonen Riikka JRV 13.55 0.02.38
25 Määttälä Selma KoS 14.01 0.02.44
26 Karkiainen Hetaliina KeuKi 14.06 0.02.49
27 Farkas Villö EsSu 14.08 0.02.51
28 Papinaho Enne KeuKi 14.12 0.02.55
29 Järvenpää Seela TP 14.36 0.03.19
30 Linnamäki Kerttu AngA 14.41 0.03.24
31 Kovanen Saara S-JKL 14.55 0.03.38
32 Liuha Vilma KangSK 15.04 0.03.47
33 Laivanen Enni JRV 15.12 0.03.55
34 Lautamo Hilla VaaSu 15.15 0.03.58
35 Ekström Saana-Mari MSParma 15.27 0.04.10
36 Liukkonen Veera AnttU 15.44 0.04.27
37 Mariani Sandra Koovee 16.05 0.04.48
38 Koskela Katri AngA 16.25 0.05.08
39 Mustikkamaa Salla RaN 16.43 0.05.26
40 Suihkonen Inga-Sofia Trian 17.11 0.05.54
41 Auvinen Senja AnttU 17.24 0.06.07
42 Kenttä Sora OK77 17.26 0.06.09
43 Lehtinen Miina AngA 18.21 0.07.04
44 Makkonen Iisa Maria KR 19.21 0.08.04
Päärni Iina MSParma HYL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Pukema Hannu-Pekka RR 13.32 0.00.00 87.37 79.24
2 Hyvönen Pekka AngA 13.48 0.00.16 85.07 77.15
3 Oikarinen Lauri S-JKL 13.52 0.00.20 84.05 76.23
4 Nissinen Jani KuoSu 14.56 0.01.24 77.48 70.27
5 Hirvikallio Petri LuuRa 15.02 0.01.30 76.40 69.29
6 Matilainen Juha LS-37 15.27 0.01.55 73.80 66.93
7 Kokkinen Kari LaTa 15.34 0.02.02 72.70 65.94
8 Maajärvi Matti LappRi 15.39 0.02.07 71.77 65.10
8 Lassila Mikko HS 15.39 0.02.07 71.77 65.10
10 Leinonen Jaakko RR 15.53 0.02.21 69.66 63.17
11 Korpinen Olli-Jussi AnttU 16.05 0.02.33 68.26 61.91
12 Laitinen Antti KoskRi 16.12 0.02.40 67.25 60.99
13 Kariniemi Raimo KuoSu 16.14 0.02.42 66.59 60.40
14 Jokela Juha PäLuLu 16.42 0.03.10 64.23 58.25
15 Heiskanen Oskari Lynx 16.45 0.03.13 63.53 57.62
16 Manninen Kalle AnttU 16.51 0.03.19 62.65 56.82
17 Välikorpi Jari RasKu 17.30 0.03.58 59.84 54.27
18 Pajunen Jari PertPe 17.36 0.04.04 59.02 53.53
19 Löfroos Andreas Raseborg 18.18 0.04.46 56.30 51.06
20 Himanen Olli KuoSu 18.29 0.04.57 55.29 50.14
21 Myllymäki Jyri VetU 19.04 0.05.32 53.15 48.21
Forsström Calle Raseborg HYL -

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Pohjola Lauri S-JKL 13.47 0.00.00 75.80 77.05
1 Detkov Sergei Hiisi 13.47 0.00.00 75.80 77.05
3 Weckman Janne VeVe 13.53 0.00.06 74.68 75.90
4 Vilska Kimmo RR 13.55 0.00.08 74.21 75.43
5 Lassila Juha VetU 14.39 0.00.52 70.22 71.37
6 Liuha Jarkko KangSK 14.49 0.01.02 69.16 70.29
7 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 14.56 0.01.09 68.35 69.47
8 Pikkarainen Toni HS 15.09 0.01.22 67.11 68.21
9 Paukkunen Petri MSParma 15.27 0.01.40 65.55 66.62
10 Lavonen Tommi KS 15.30 0.01.43 65.08 66.14
11 Jansson Sören Falken 15.32 0.01.45 64.68 65.74
12 Asikainen Saku Hiisi 15.36 0.01.49 64.14 65.19
13 Kapiainen Tomi RaKaS 15.38 0.01.51 63.75 64.79
14 Raute Kaj SuSi 15.47 0.02.00 62.89 63.92
14 Kallio-Könnö Jarno RasKu 15.47 0.02.00 62.89 63.92
16 Kivioja Jussi RasKa 15.52 0.02.05 62.05 63.07
16 Vennelä Miika KangSK 15.52 0.02.05 62.05 63.07
18 Myllymäki Tero VetU 16.04 0.02.17 60.78 61.78
19 Järvenpää Juha HS 16.09 0.02.22 60.22 61.20
19 Sinnelä Harri SuSi 16.09 0.02.22 60.22 61.20
19 Lintunen Sampsa RaKaS 16.09 0.02.22 60.22 61.20
22 Auvinen Jukka KuoSu 16.10 0.02.23 59.41 60.38
23 Asikainen Pasi JoKu 16.12 0.02.25 59.04 60.01
24 Hirvonen Juha LS-37 16.19 0.02.32 58.37 59.33
25 Päärni Pertti MSParma 16.21 0.02.34 58.01 58.96
26 Kiiski Mikko KyS 16.27 0.02.40 57.41 58.35
27 Hyyppä Tuomas KoS 16.33 0.02.46 56.82 57.75
27 Hakkarainen Tuomas EsAk 16.33 0.02.46 56.82 57.75
29 Malila Vesa VaaSu 16.37 0.02.50 56.11 57.03
30 Stoor Matti KoS 16.55 0.03.08 54.87 55.77
31 Ritala Markus TP 17.08 0.03.21 53.95 54.83
32 Rajala Jarkko RaJu 17.12 0.03.25 53.50 54.38
33 Huttunen Matti LappRi 17.16 0.03.29 53.06 53.93
34 Korhonen Hannu Pihkan 17.24 0.03.37 52.43 53.29
35 Isokoski Teppo KoS 17.43 0.03.56 51.26 52.10
36 Lassila Jussi PiTa 18.21 0.04.34 49.27 50.08
37 Heikkinen Jussi-Pekka SoJy 18.29 0.04.42 48.70 49.50
38 Korhonen Heikki RaPi 18.38 0.04.51 48.09 48.88
Kärkkäinen Kimmo HS HYL -
Turpeinen Antti ViPa KES -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 39
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Muukkonen Petteri Trian 13.21 0.00.00 69.13 74.66
2 Mutka Manu TuMe 13.32 0.00.11 67.92 73.36
3 Pesu Raino Hiilto 14.00 0.00.39 65.40 70.63
4 Noponen Petri AnttU 14.10 0.00.49 64.37 69.52
5 Kiuru Jani RaKaS 14.12 0.00.51 63.96 69.08
6 Virta Jani Trian 14.18 0.00.57 63.26 68.32
7 Åkerman Anders HiKi 14.19 0.00.58 62.93 67.97
8 Nurminen Ilkka HS 14.30 0.01.09 61.89 66.84
9 Romppainen Pasi HyRa 14.33 0.01.12 61.42 66.34
10 Kettunen Heikki ViPa 14.42 0.01.21 60.55 65.39
11 Salo Markus PunKu 14.43 0.01.22 60.23 65.05
12 Kankaanpää Vesa OK77 14.47 0.01.26 59.71 64.49
13 Hernelahti Miika KR 14.52 0.01.31 59.13 63.87
14 Hämäläinen Jani LS-37 14.53 0.01.32 58.82 63.53
15 Lehtonen Eero UlvUra 15.00 0.01.39 58.12 62.77
16 Nikkola Hannu RaJu 15.02 0.01.41 57.75 62.37
16 Tala Tuomas HS 15.02 0.01.41 57.75 62.37
18 Riissanen Jani EsAk 15.07 0.01.46 56.95 61.51
19 Hemminki Jukka RaJu 15.11 0.01.50 56.46 60.98
20 Sarkkinen Timo LaTa 15.13 0.01.52 56.10 60.59
21 Leppänen Kristian LS-37 15.24 0.02.03 55.19 59.61
22 Mamia Tero Koovee 15.27 0.02.06 54.78 59.16
23 Häkkinen Mika Hiilto 15.33 0.02.12 54.19 58.53
24 Kaario Kimmo S-JKL 15.35 0.02.14 53.84 58.15
25 Palokangas Markus AlatPi 15.36 0.02.15 53.55 57.84
26 Nurminen Joonas JRV 15.49 0.02.28 52.59 56.80
27 Saarilaakso Miko LappRi 15.51 0.02.30 52.25 56.43
27 Pitkänen Marko JRV 15.51 0.02.30 52.25 56.43
29 Kiintola Jarno KS 15.58 0.02.37 51.41 55.52
30 Meronen Juha OCPuisto 16.25 0.03.04 49.78 53.76
31 Farkas David HS 16.27 0.03.06 49.46 53.41
32 Rajala Marko HS 16.28 0.03.07 49.18 53.12
33 Husu Heikki SKVuoksi 16.32 0.03.11 48.77 52.67
34 Lindell Niklas Brahe 16.43 0.03.22 48.01 51.86
35 Engström Jon PIF 16.51 0.03.30 47.42 51.21
36 Tonder Mika SKVuoksi 17.10 0.03.49 46.33 50.04
37 Huttunen Tomi KoHo 17.13 0.03.52 45.98 49.66
38 Isoherranen Sami Lynx 17.17 0.03.56 45.60 49.24
39 Hyvärinen Pietari EsSu 18.01 0.04.40 43.54 47.02

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Virtanen Antti HlS 14.16 0.00.00 69.32 69.83
2 Harjamäki Petri HiKi 14.21 0.00.05 68.65 69.16
3 Heikkilä Tero PR 14.25 0.00.09 68.07 68.57
4 Karppinen Timo Pohjant 14.42 0.00.26 66.50 66.99
5 Niemelä Hannu Pohjant 14.54 0.00.38 65.35 65.83
6 Väisänen Marko LS-37 14.55 0.00.39 65.02 65.50
7 Kyyrönen Samuli RR 14.56 0.00.40 64.70 65.17
8 Forsblom Vesa LS-37 15.00 0.00.44 64.15 64.63
9 Loukkalahti Marko HiKi 15.03 0.00.47 63.69 64.16
10 Gynther Kimmo IHR 15.07 0.00.51 63.16 63.62
10 Prittinen Juha HlS 15.07 0.00.51 63.16 63.62
12 Hanhela Jussi-Pekka Jyry 15.12 0.00.56 62.31 62.77
13 Heikkilä Ossi S-JKL 15.23 0.01.07 61.32 61.77
14 Taulavuori Tero AlatPi 15.31 0.01.15 60.55 61.00
15 Larmala Juha-Pekka EsSu 15.37 0.01.21 59.92 60.36
16 Venäläinen Toni VaHa 15.41 0.01.25 59.42 59.86
16 Pulli Antero RR 15.41 0.01.25 59.42 59.86
18 Anttonen Mikael KaRa 15.43 0.01.27 58.81 59.24
19 Hanhela Veli-Matti MSParma 15.47 0.01.31 58.32 58.75
20 Mannervesi Mika AngA 15.49 0.01.33 57.96 58.39
21 Torrkulla Jan Femman 15.53 0.01.37 57.47 57.90
22 Kuusinen Petri TP 15.54 0.01.38 57.17 57.60
23 Viitasaari Tommi KoS 16.08 0.01.52 56.11 56.53
24 Koski Timo Koovee 16.27 0.02.11 54.80 55.21
24 Leppämäki Tero S-JKL 16.27 0.02.11 54.80 55.21
26 Suominen Juha-Matti LaJy 16.28 0.02.12 54.28 54.68
27 Lohikainen Timo RaVa 16.36 0.02.20 53.62 54.01
28 Asklöf Tom Lynx 16.43 0.02.27 53.02 53.41
29 Liljeström Kimmo HS 16.49 0.02.33 52.47 52.86
30 Järvenpää Esa S-JKL 16.53 0.02.37 52.04 52.43
31 Parttimaa Timo AngA 16.57 0.02.41 51.61 51.99
32 Pahkamäki Pekka S-JKL 17.35 0.03.19 49.54 49.90
33 Korhonen Mika SKVuoksi 17.42 0.03.26 49.00 49.36
34 Palmen Henrik EsSu 17.46 0.03.30 48.60 48.96
35 Emaldinov Yuri AngA 18.01 0.03.45 47.71 48.07
36 Mehtälä Markku Pihkan 18.17 0.04.01 46.81 47.16
37 Syrjäläinen Janne AnttU 19.23 0.05.07 43.96 44.28
Plit Herkko EsSu HYL -
Peltoniemi Vesa KPV HYL -
Laine Arttu EsSu HYL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 39
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kaartinen Markku AngA 11.23 0.00.00 61.39 68.39
2 Korhonen Jussi HlS 12.44 0.01.21 54.66 60.90
3 Östergård Patric Trian 12.49 0.01.26 54.09 60.27
4 Kiljunen Pekka AnttU 12.56 0.01.33 53.39 59.48
5 Kärkkäinen Panu JRV 13.08 0.01.45 52.37 58.34
6 Hakulinen Pekka EsSu 13.19 0.01.56 51.44 57.31
7 Nygård Marko S-JKL 13.22 0.01.59 51.04 56.87
8 Ilmonen Matti JRV 13.35 0.02.12 50.02 55.73
9 Tuomala Jyrki S-JKL 13.57 0.02.34 48.51 54.05
10 Kauria Juha ORa 13.58 0.02.35 48.26 53.76
11 Ray Tomas OK77 14.01 0.02.38 47.89 53.35
12 Natunen Timo SaSu 14.06 0.02.43 47.41 52.82
13 Väyrynen Timo KyS 14.12 0.02.49 46.88 52.23
14 Itkonen Arto TuS 14.14 0.02.51 46.58 51.89
15 Hakulinen Jukka VeVe 14.21 0.02.58 46.01 51.26
15 Höstman Stefan Malax 14.21 0.02.58 46.01 51.26
17 Ruohola Risto MSParma 14.24 0.03.01 45.46 50.65
18 Kuusinen Mikko Lynx 14.27 0.03.04 45.12 50.26
19 Joutsensaari Jorma KuoSu 14.56 0.03.33 43.47 48.43
20 Mättölä Ali EsSu 14.57 0.03.34 43.24 48.17
21 Numminen Hannu EsAk 15.01 0.03.38 42.86 47.75
22 Joutsensaari Jarmo KangSK 15.02 0.03.39 42.63 47.49
23 Laasanen Juha KauWi 15.17 0.03.54 41.75 46.52
24 Ekström Thomas MSParma 15.28 0.04.05 41.08 45.77
25 Kilpinen Mika KyS 15.35 0.04.12 40.60 45.23
26 Uotila Marko KS 15.36 0.04.13 40.37 44.98
27 Haverinen Arto KaSu 15.38 0.04.15 40.11 44.69
28 Tuomisto Juha VaaSu 15.45 0.04.22 39.64 44.16
29 Nummela Arto MU 15.51 0.04.28 39.22 43.69
30 Thitz Eero SaSu 16.31 0.05.08 37.47 41.74
31 Ojalainen Kari SKVuoksi 16.33 0.05.10 37.22 41.47
32 Salmia Teppo TarpSu 16.46 0.05.23 36.58 40.75
33 Koskela Heikki RaJu 17.01 0.05.38 35.88 39.97
34 Mutka Jouni S-JKL 17.03 0.05.40 35.65 39.71
35 Lahtinen Jari IHR 17.13 0.05.50 35.14 39.15
36 Hietanen Ari KuUS 17.26 0.06.03 34.55 38.49
37 Hyväri Mikko HS 17.31 0.06.08 34.22 38.13
38 Westerholm Jouni Trian 19.32 0.08.09 30.55 34.04
Nietosjärvi Tommi Pihkan HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Routsi Jyrki Hiisi 13.33 0.00.00 56.59 57.51
2 Vuorinen Pekka Trian 13.40 0.00.07 55.89 56.80
3 Niemi Kari-Veli HauSi 13.43 0.00.10 55.47 56.38
4 Oikarinen Jarmo TP 13.58 0.00.25 54.27 55.15
5 Ahonen Pekka HauSi 14.03 0.00.30 53.74 54.61
6 Kiviniitty Jyrki EsAk 14.15 0.00.42 52.78 53.64
7 Kauppinen Tuomo HyRa 14.18 0.00.45 52.38 53.24
8 Hyvärinen Vesa RaN 14.26 0.00.53 51.70 52.54
8 Kukkola Pauli SiiRa 14.26 0.00.53 51.70 52.54
10 Pitkänen Juhani TP 14.32 0.00.59 50.94 51.76
11 Bäck Mikael Femman 14.33 0.01.00 50.67 51.50
12 Pietarinen Juha SiiRa 14.44 0.01.11 49.84 50.66
13 Molnar Geza LS-37 14.46 0.01.13 49.53 50.34
14 Rantala Timo KPV 15.01 0.01.28 48.51 49.30
15 Vuorinen Hannu KyS 15.06 0.01.33 48.05 48.83
16 Piispanen Reima OuHu 15.08 0.01.35 47.75 48.52
17 Heikura Jukka TuuSe 15.47 0.02.14 45.59 46.34
18 Autio Ossi HyRa 15.55 0.02.22 45.03 45.76
19 Hakala Heikki KortJV 16.21 0.02.48 43.65 44.36
20 Kortetjärvi Hannu PäLuLu 16.26 0.02.53 43.25 43.96
21 Liukkonen Juha HiKi 16.43 0.03.10 42.34 43.03
22 Virtanen Kari MSParma 16.47 0.03.14 42.00 42.68
23 Forss Jari HaukivKi 16.50 0.03.17 41.70 42.38
24 Tiusanen Hannu SaSu 16.53 0.03.20 41.40 42.07
25 Ojapalo Ilkka RR 16.54 0.03.21 41.18 41.86
26 Jurvakainen Jari S-JKL 16.57 0.03.24 40.89 41.55
27 Peltonen Hannu AnttU 16.59 0.03.26 40.64 41.30
28 Laine Markku MU 17.03 0.03.30 40.30 40.96
29 Airosalo Jarmo Navi 17.04 0.03.31 40.09 40.74
30 Storvall Stefan Kronan 17.09 0.03.36 39.72 40.37
31 Weide Ilmo AnttU 17.18 0.03.45 39.21 39.85
32 Liikkanen Reima LaTa 17.32 0.03.59 38.52 39.15
33 Puustinen Tuomo Pihkan 17.50 0.04.17 37.71 38.32
34 Parnetti Roy KeU 17.56 0.04.23 37.33 37.94
35 Laukkarinen Kari TVV 18.07 0.04.34 36.79 37.39
36 Vornanen Pekka SuoVa 19.00 0.05.27 34.93 35.49
37 Toivonen Jari EE 19.25 0.05.52 34.02 34.58
38 Lavonen Hannu MiehVi 20.00 0.06.27 32.88 33.42
Martiskainen Juho SKVuoksi HYL -
Lehto Kari TuMe HYL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Sani Mikko HU-46 12.49 0.00.00 54.15 56.72
2 Nissilä Jorma KoS 12.57 0.00.08 53.39 55.92
3 Malinen Jouko RR 13.25 0.00.36 51.33 53.76
4 Kronholm Peter Brahe 13.50 0.01.01 49.59 51.94
5 Toivonen Esa TarpSu 14.00 0.01.11 48.81 51.12
6 Liukkala Pekka HauSi 14.01 0.01.12 48.56 50.86
7 Torniainen Ari LappRi 14.04 0.01.15 48.20 50.49
8 Nylund Sven-Olof Botnia 14.29 0.01.40 46.63 48.84
9 Forsström Ove Raseborg 14.57 0.02.08 45.00 47.13
10 Heikka Markku ONMKY 15.05 0.02.16 44.42 46.53
11 Lind Sune Falken 15.08 0.02.19 44.10 46.19
12 Virtanen Timo IitPy 15.17 0.02.28 43.49 45.55
13 Hattar Allan Falken 15.20 0.02.31 43.17 45.22
13 Vartiainen Aarne RAPSU 15.20 0.02.31 43.17 45.22
15 Keltamäki Seppo JoKu 15.36 0.02.47 42.09 44.09
16 Huttunen Kalle KuoSu 15.38 0.02.49 41.83 43.82
17 Ilmakunnas Pekka Pihkan 15.49 0.03.00 41.18 43.13
18 Aherto Jorma LS-37 16.04 0.03.15 40.37 42.29
19 Pulkkinen Erkki RaLu 16.21 0.03.32 39.51 41.38
20 Vainio Jarmo HlS 16.28 0.03.39 39.07 40.92
21 Tervo Arhi ONMKY 16.33 0.03.44 38.71 40.54
22 Kuivala Hannu TuS 17.02 0.04.13 37.45 39.23
23 Kuivala Juha TuS 17.21 0.04.32 36.62 38.35
24 Tervo Vesa RR 17.23 0.04.34 36.39 38.12
25 Nyystilä Jukka LaihLu 17.24 0.04.35 36.21 37.92
26 Matilainen Jorma S-JKL 18.00 0.05.11 34.85 36.50
27 Leinonen Markku Pihkan 19.24 0.06.35 32.20 33.72
28 Malinen Pentti KaSu 19.35 0.06.46 31.76 33.27
29 Toppari Pekka PuolRy 20.11 0.07.22 30.68 32.14
30 Andersson Bror KSF 20.42 0.07.53 29.79 31.20
31 Papinsaari Kari KangSK 23.15 0.10.26 26.41 27.66
32 Junttila Tuomo RasTiimi 23.46 0.10.57 25.72 26.94
33 Antikainen Raimo KuoSu 26.55 0.14.06 22.61 23.68
34 Laaksonen Lasse SuSi 27.32 0.14.43 22.01 23.05
Valkonen Pekka Kalske HYL -
Tarvonen Keijo Kalske HYL -
Hautala Matti ONMKY HYL -
Hakola Martti RiSu HYL -
Haajanen Juha Pohjant HYL -
Aasla Hannu RaN HYL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Muukkonen Pekka KeU 12.59 0.00.00 49.09 50.19
2 Saksman Kai EST 13.07 0.00.08 48.41 49.49
3 Rauhamäki Kimmo JRV 13.47 0.00.48 45.89 46.91
4 Loukonen Veikko PiKe 14.14 0.01.15 44.27 45.26
5 Väätäinen Seppo EsSu 14.34 0.01.35 43.09 44.05
6 Lehtinen Teuvo SOC 14.44 0.01.45 42.43 43.38
7 Ovaska Ari EE 14.47 0.01.48 42.12 43.06
8 Railimo Matti SOC 14.52 0.01.53 41.72 42.65
9 Myllymäki Ari KPV 14.56 0.01.57 41.37 42.29
10 Sane Kari HS 15.04 0.02.05 40.84 41.75
11 Slant Teuvo IPR 15.11 0.02.12 40.37 41.27
12 Hiirijoki Pentti SuSe 15.21 0.02.22 39.77 40.66
13 Koivukangas Erkki KoS 15.29 0.02.30 39.27 40.15
14 Pietilä Pekka KangSK 15.34 0.02.35 38.90 39.77
15 Koskinen Kaj VaHa 15.39 0.02.40 38.54 39.40
16 Pusa Raimo OrPo 15.45 0.02.46 38.14 38.99
17 Hillo Heikki VaHa 15.50 0.02.51 37.78 38.62
18 Alexandersson Yngve PIF 15.53 0.02.54 37.51 38.35
19 Vilska Pekka RR 16.01 0.03.02 37.04 37.87
20 Kataja Lasse SuSi 16.36 0.03.37 35.59 36.39
21 Lehtiniemi Pekka SaSu 16.40 0.03.41 35.30 36.09
22 Salminen Esko TurSa 16.44 0.03.45 35.02 35.80
23 Hautala Olavi RaJu 16.45 0.03.46 34.83 35.61
24 Tarvainen Juhani PiTa 17.11 0.04.12 33.81 34.57
25 Parkkonen Reima Pihkan 17.13 0.04.14 33.61 34.36
26 Tolvanen Mauri LeSi 17.22 0.04.23 33.17 33.92
27 Pokela Erkki LuuRa 17.27 0.04.28 32.88 33.61
28 Alilonttinen Martti MSParma 18.08 0.05.09 31.50 32.21
29 Salmenoja Pertti HirvHe 18.38 0.05.39 30.52 31.21
30 Salo Hannu LS-37 18.42 0.05.43 30.28 30.96
31 Juutinen Hannu Pohjant 18.46 0.05.47 30.05 30.72
32 Lassila Heikki PiTa 18.54 0.05.55 29.70 30.37
33 Kuosa Harri LoJa 19.09 0.06.10 29.19 29.84
34 Inki Pekka TuMe 19.17 0.06.18 28.86 29.50
35 Terävä Seppo Pihkan 20.17 0.07.18 27.32 27.93
36 Nisonen Tapani Navi 21.33 0.08.34 25.60 26.17
Nurminen Markku SuosmSa HYL -
Mäkelä Harri SuSe HYL -
Kerkola Pekka HlT HYL -
Hahtola Aulis RasKu HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Hanhela Mauno HaHe 11.57 0.00.00 43.99 45.74
2 Inkinen Paavo Jyry 12.41 0.00.44 41.24 42.87
3 Rusko Heikki VaajTe 12.43 0.00.46 40.91 42.54
4 Haaja Reijo VaHa 13.51 0.01.54 37.37 38.85
5 Kivistö Erkki Pihkan 14.14 0.02.17 36.17 37.61
6 Rapakko Timo SuSi 14.15 0.02.18 35.94 37.37
7 Reinikainen Pentti Jyry 14.16 0.02.19 35.71 37.12
8 Mannervesi Simo RaLu 14.58 0.03.01 33.85 35.20
9 Heinonen Jouko LS-37 15.04 0.03.07 33.45 34.78
10 Kemppi Jorma Navi 15.05 0.03.08 33.23 34.55
11 Karjalainen Seppo KuoSu 15.11 0.03.14 32.83 34.14
12 Lehtonen Matti PiVe 15.16 0.03.19 32.48 33.77
13 Virtanen Kalle RaLu 15.19 0.03.22 32.19 33.47
14 Hedenström Rauno MaMa 15.47 0.03.50 31.07 32.30
15 Luoma Simo Pihkan 15.54 0.03.57 30.67 31.89
16 Lukkarinen Olavi Pohjant 16.58 0.05.01 28.58 29.72
17 Rönkkö Paavo EsSu 17.00 0.05.03 28.37 29.49
18 Jylhä Keijo JRV 17.05 0.05.08 28.07 29.18
19 Hartikainen Pertti S. RiSu 17.08 0.05.11 27.83 28.93
20 Lampi Eero PäijRa 17.34 0.05.37 26.99 28.06
21 Tammisaari Pentti HirvHe 17.45 0.05.48 26.55 27.61
22 Peitsala Osmo HS 18.04 0.06.07 25.94 26.97
23 Torrkulla Roy Minken 18.06 0.06.09 25.74 26.76
24 Kärkkäinen Antero RaLu 18.08 0.06.11 25.54 26.56
25 multala antti KR 19.36 0.07.39 23.49 24.43
26 Valta Matti JRV 19.40 0.07.43 23.27 24.20
27 Kotikoski Juhani TP 20.24 0.08.27 22.30 23.19
28 Ekholm Hans AOK 20.31 0.08.34 22.05 22.92
Orrensalo Reijo TuVi HYL -
Hyyryläinen Jorma Navi HYL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Rantala Heikki EE 10.13 0.00.00 39.29 38.14
2 Salmela Kosti PihtTu 10.51 0.00.38 36.60 35.53
3 Hietaharju Antti ÄhtU 11.10 0.00.57 35.18 34.15
4 Kvick Aimo IHR 11.13 0.01.00 34.64 33.63
5 Holmström Bengt KSF 11.59 0.01.46 32.06 31.13
6 Jansson Nils KSF 12.05 0.01.52 31.44 30.52
7 Viiri Jyrki HirvHe 12.29 0.02.16 30.09 29.21
8 Erkkilä Olavi HlS 13.24 0.03.11 27.71 26.90
9 Kuutti Jorma PertPe 14.02 0.03.49 26.15 25.39
10 Salmi Tarmo JoKu 14.04 0.03.51 25.79 25.03
11 Kilo Esko LappRi 14.08 0.03.55 25.36 24.62
12 Kuokkanen Kari Pihkan 14.14 0.04.01 24.88 24.15
13 Paavilainen Arvo IPR 17.11 0.06.58 20.36 19.76
Saario Seppo MSParma HYL -
Mattsson Per-Åke KSF HYL -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Ryyppö Toivo RaKaS 12.29 0.00.00 32.04 22.11
2 Ranta Esko LS-37 13.21 0.00.52 28.46 19.64
3 Pelkonen Pentti KeKaRa 14.36 0.02.07 24.65 17.02
4 Suutari Veikko JoKu 25.50 0.13.21 13.16 9.08

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Dambe Inga PR 12.32 0.00.00 92.17 82.22
2 Korhonen Kati S-JKL 13.03 0.00.31 87.63 78.17
3 Ruokolainen Miina OK77 13.49 0.01.17 81.93 73.09
4 Kangasaho Essi HiKi 13.57 0.01.25 80.32 71.65
5 Andelin Sanna LaTa 14.05 0.01.33 78.74 70.24
5 Lax Sara VetU 14.05 0.01.33 78.74 70.24
7 Finnäs Jenny Malax 14.11 0.01.39 76.56 68.29
8 Suntioinen Riina AngA 14.34 0.02.02 73.75 65.79
9 Laitinen Salla EsAk 14.37 0.02.05 72.71 64.86
10 Tarkiainen Tia JRV 14.55 0.02.23 70.47 62.86
11 Orkola Saana HiKi 16.02 0.03.30 64.84 57.84
12 Kärki Kukka-Maaria ORa 16.04 0.03.32 63.99 57.08
13 Tuominen Lotta RaJu 16.18 0.03.46 62.36 55.63
14 Lindfors Lina Falken 16.31 0.03.59 60.85 54.28
15 Uotila Tiina OrPo 16.53 0.04.21 58.84 52.49
16 Pöytäkangas Eliisa VaaSu 17.51 0.05.19 55.01 49.07

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 41
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Paukkunen Sanna MSParma 13.30 0.00.00 78.80 79.16
2 Heikkilä Maija EsAk 13.34 0.00.04 78.12 78.47
3 Kiuru Veera RaKaS 13.40 0.00.10 77.25 77.61
4 Keski-Säntti Eija YKV 13.45 0.00.15 76.49 76.84
4 Forssten Ann-Sofie Pihkan 13.45 0.00.15 76.49 76.84
6 Väre Tiina SomEsa 13.48 0.00.18 75.64 75.98
6 Autio Päivi Hiisi 13.48 0.00.18 75.64 75.98
8 Vilska Tiina RR 13.49 0.00.19 74.97 75.31
9 Laurila Kirsti Pihkan 13.55 0.00.25 74.14 74.48
9 Åkerman Anu HiKi 13.55 0.00.25 74.14 74.48
11 Taini Mia JRV 13.57 0.00.27 73.40 73.73
12 Launistola Heidi EsAk 14.18 0.00.48 71.32 71.65
13 Muukkonen Eveliina KangSK 14.30 0.01.00 70.06 70.38
14 Noponen Heli AnttU 14.48 0.01.18 68.37 68.68
15 Tervo Johanna Pihkan 14.51 0.01.21 67.87 68.18
16 Rantanen Sinikka KyS 14.53 0.01.23 67.45 67.76
17 Rintamäki Riina Pihkan 14.55 0.01.25 67.03 67.34
18 Liuha Riina KangSK 14.59 0.01.29 66.47 66.77
19 Männikkö Niina RR 15.03 0.01.33 65.91 66.21
20 Eskola Missu TP 15.08 0.01.38 65.28 65.58
21 Torvela Tiina KuoSu 15.15 0.01.45 64.52 64.82
22 Lehtikangas Katri KS 15.16 0.01.46 64.19 64.49
23 Routsi Anastasia Jyry 15.19 0.01.49 63.72 64.01
24 Nieminen Outi RR 15.45 0.02.15 61.71 62.00
25 Makkonen Mira LipTa 15.48 0.02.18 61.27 61.55
26 Koistinen Sanna MSParma 15.53 0.02.23 60.69 60.97
27 Elovaara-Salmi Anna HS 16.05 0.02.35 59.69 59.97
28 Castrén Jenni Jyry 16.07 0.02.37 59.32 59.59
29 Suomalainen Riikka LappRi 16.09 0.02.39 58.95 59.22
30 Karru Tuulikki VaRa 17.07 0.03.37 55.39 55.64
31 Carlsson Sanna EsAk 17.32 0.04.02 53.85 54.09
32 Jansson Tuija Falken 17.38 0.04.08 53.31 53.56
33 Finne Rosmarie Solf 17.52 0.04.22 52.39 52.63
34 Kilpinen-Suurnäkki Heidi KuUS 17.53 0.04.23 52.12 52.36
35 Kuuri-Riutta Eeva KS 18.01 0.04.31 51.51 51.75
36 Saari Henna SiiRa 18.03 0.04.33 51.20 51.43
37 Salo Katri HS 18.13 0.04.43 50.51 50.74
38 Koivunen Pia TP 18.34 0.05.04 49.34 49.57
39 Saarinen Henna TP 19.00 0.05.30 48.01 48.23
40 Luurila Mervi Jyry 19.27 0.05.57 46.69 46.91
41 Päivinen Sonja KaSu 20.34 0.07.04 43.96 44.17

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Gunell Yvonne PIF 12.39 0.00.00 77.22 73.18
2 Laapas Kaisa RR 12.50 0.00.11 75.82 71.86
3 Palomäki Sanna RasKu 13.31 0.00.52 71.71 67.96
4 Rantanen Maaret JRV 13.38 0.00.59 70.82 67.12
5 Laukkanen Marja KS 13.46 0.01.07 69.86 66.21
6 Rannila Tanja VetU 13.49 0.01.10 69.34 65.72
7 Pesu Mervi Hiilto 14.20 0.01.41 66.57 63.10
8 Lakanen Reetta HS 14.33 0.01.54 65.33 61.91
9 Kaario Katja S-JKL 14.39 0.02.00 64.62 61.25
10 Koski Hanna-Maija Koovee 14.44 0.02.05 64.00 60.66
11 Väisänen Mari KR 14.46 0.02.07 63.60 60.28
12 Martinmäki Kaisu Pohjant 14.49 0.02.10 63.14 59.84
13 Karppinen Riikka EsAk 15.09 0.02.30 61.50 58.29
14 Mattsson Ingela PIF 15.17 0.02.38 60.72 57.54
15 Wolff Charlotta Raseborg 15.32 0.02.53 59.50 56.39
16 Hankonen Johanna Pohjant 15.38 0.02.59 58.88 55.80
17 Karppinen Satu YlikNM 15.40 0.03.01 58.51 55.46
18 Savolainen Varpu ORa 15.50 0.03.11 57.66 54.65
19 Pekkala Sini EsSu 15.52 0.03.13 57.30 54.31
20 Valkonen Anu HS 15.53 0.03.14 57.00 54.03
21 Tervakangas Sanna EsSu 15.54 0.03.15 56.71 53.75
22 Kosonen Hanna ORa 16.02 0.03.23 56.00 53.08
23 Nurmela Anu LS-37 16.11 0.03.32 55.25 52.36
24 Polso Anne VetU 16.14 0.03.35 54.85 51.98
25 Goman Annukka VePo 16.15 0.03.36 54.56 51.71
26 Finskas Susanna Femman 16.21 0.03.42 54.00 51.18
27 Lautamo Riikka VaaSu 16.32 0.03.53 53.17 50.39
28 Niittymäki Katri Hiilto 16.33 0.03.54 52.89 50.13
29 Multala Sanna KuoSu 16.46 0.04.07 51.98 49.27
30 Kirves Hetti KeU 16.56 0.04.17 51.25 48.57
31 Savikkomaa Sanna KoHo 16.57 0.04.18 50.98 48.32
32 Rajamäki Riikka HS 17.08 0.04.29 50.21 47.59
33 Huusari Heidi InkTe 17.47 0.05.08 48.17 45.65
34 Lång Maija KuoSu 17.48 0.05.09 47.91 45.41
35 Hosio Sanna EsSu 18.10 0.05.31 46.74 44.30
36 Määttälä Johanna EsSu 18.26 0.05.47 45.86 43.46
37 Salonen Heidi HS 19.08 0.06.29 43.98 41.69
38 Palo Unna-Sisko HS 22.31 0.09.52 37.21 35.26
Vuorela Hanna EsAk HYL -
Mäki Nina JRV HYL -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Toivonen Sirra KangSK 12.26 0.00.00 69.33 69.40
2 Mattila Riitta RasTiimi 13.00 0.00.34 66.05 66.12
3 Pietilä-Annala Jaana KangSK 13.12 0.00.46 64.80 64.87
4 Saarijärvi Sari RaN 13.24 0.00.58 63.59 63.65
5 Haataja Mirka YlikNM 13.32 0.01.06 62.71 62.78
6 Hirvonen Leena AR 13.39 0.01.13 61.94 62.00
7 Palmen Virpi EsSu 13.59 0.01.33 60.22 60.28
8 Sarkkinen-Vuorinen Sanna KoS 14.36 0.02.10 57.45 57.51
8 Tiitola-Savilahti Annamari Lynx 14.36 0.02.10 57.45 57.51
10 Rintanen Mari KangSK 14.45 0.02.19 56.42 56.47
11 Ilmonen Kirsi JRV 14.47 0.02.21 56.07 56.12
12 Peltola Heli KeuKi 15.06 0.02.40 54.67 54.73
13 Blomqvist Eija Femman 15.38 0.03.12 52.59 52.65
14 Havia-Kinnala Helena AngA 15.42 0.03.16 52.16 52.21
15 Laurila Anneli Trian 15.49 0.03.23 51.56 51.62
16 Heikkinen Anniina VeVe 16.01 0.03.35 50.71 50.76
17 Åberg Inga-Lill Trian 16.08 0.03.42 50.14 50.19
18 Holm Riikka SiiRa 16.14 0.03.48 49.63 49.68
19 Rokka Susanna LHR 16.20 0.03.54 49.12 49.17
20 Nurminen Henna HS 16.23 0.03.57 48.77 48.82
21 Ray Carola OK77 16.36 0.04.10 47.93 47.98
22 Yrjölä Ulla MuuRa 16.38 0.04.12 47.64 47.69
23 Turakainen Irene Lynx 17.02 0.04.36 46.32 46.37
24 Koskinen Sari Hiisi 17.04 0.04.38 46.04 46.09
25 Torp-Donner Heidi OK77 17.13 0.04.47 45.45 45.49
26 Hautaniemi Marjaana RaKaS 17.20 0.04.54 44.95 44.99
27 Virtanen Tiina PertPe 17.21 0.04.55 44.71 44.76
28 Oja Iina Pihkan 17.25 0.04.59 44.35 44.40
29 Haverinen Tuula KaSu 18.07 0.05.41 42.46 42.50
30 Latvala Terhi TVV 18.29 0.06.03 41.43 41.48
30 Brink Maria PIF 18.29 0.06.03 41.43 41.48
32 Hagman Terése Trian 18.45 0.06.19 40.49 40.53
33 Liukkonen Niina Navi 18.53 0.06.27 40.03 40.07
34 Vallema Tanja VeVe 19.02 0.06.36 39.54 39.58
35 Hovinen Mari KeU 19.04 0.06.38 39.30 39.34
36 Mäki-hokkonen Saarinka RaKaS 19.48 0.07.22 37.67 37.71
37 Lintunen Sirpa SiiRa 20.36 0.08.10 36.05 36.09
38 Tervo Tiina HS 25.32 0.13.06 28.96 28.98
39 Ala-Nissilä Tiina LoJa 28.15 0.15.49 26.05 26.08
Hauhia Eija RaJu HYL -

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 41
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Rantalainen Anna-Lea LS-37 12.32 0.00.00 67.30 66.62
2 Viilo Annika TP 12.59 0.00.27 64.73 64.07
3 Tonder Marja AlatPi 13.05 0.00.33 63.99 63.34
4 Autti Marja-Liisa EsSu 13.14 0.00.42 63.03 62.39
5 Lassila Päivi RasTiimi 13.25 0.00.53 61.93 61.30
6 Silvennoinen Tarja KR 13.35 0.01.03 60.94 60.32
7 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 13.37 0.01.05 60.55 59.94
8 Savolainen Paula PR 13.43 0.01.11 59.88 59.27
9 Rantala Eija EsSu 13.44 0.01.12 59.58 58.97
9 Lotvonen Arja LaiVe 13.44 0.01.12 59.58 58.97
11 Nurmi Anne AngA 13.51 0.01.19 58.62 58.03
12 Vierikko Annamari HS 13.52 0.01.20 58.32 57.73
13 Torri-Tuominen Mari Pihkan 14.02 0.01.30 57.40 56.82
14 Hokajärvi Anja-Riitta Pihkan 14.10 0.01.38 56.64 56.07
15 Hakulinen Paula EsSu 14.38 0.02.06 54.62 54.06
16 Myllys Leena Lynx 14.41 0.02.09 54.22 53.67
16 Kauria Pirjo ORa 14.41 0.02.09 54.22 53.67
18 Schoultz von Annika OK77 14.45 0.02.13 53.54 53.00
19 Lahtinen Ulla S-JKL 14.50 0.02.18 53.03 52.49
20 Matilainen Mirja HS 14.57 0.02.25 52.40 51.87
21 Molnar Pia LS-37 15.02 0.02.30 51.90 51.38
22 Suhonen Sirpa KuoSu 15.07 0.02.35 51.41 50.89
23 Sipponen Eija PR 15.54 0.03.22 48.68 48.18
24 Shemeikka Taina HPV 15.55 0.03.23 48.43 47.93
25 Seppälä Anu EE 15.56 0.03.24 48.18 47.69
26 Lankinen Pauliina HS 16.11 0.03.39 47.24 46.76
26 Koivuniemi Leena RaN 16.11 0.03.39 47.24 46.76
28 Moilanen Ulla RaKaS 16.14 0.03.42 46.70 46.23
29 Westberg-Arrakoski Annika OK77 16.43 0.04.11 45.16 44.70
30 Strandberg Annika Femman 16.56 0.04.24 44.40 43.95
31 Oksanen Kristiina IkNV 17.10 0.04.38 43.61 43.17
32 Juote Taina Pihkan 17.43 0.05.11 42.08 41.65
33 Jurvakainen Tuija RasHy 17.44 0.05.12 41.86 41.43
34 Paalanen Anne RR 18.15 0.05.43 40.50 40.09
35 Piispanen Eija OuHu 18.24 0.05.52 40.00 39.59
36 Leppänen Satu HirvHe 18.33 0.06.01 39.51 39.10
37 Martikainen Lea Navi 18.35 0.06.03 39.26 38.87
38 Kauppinen Liisa SuomRa 21.04 0.08.32 34.49 34.14
39 Liukkonen Sirpa HlS 21.26 0.08.54 33.75 33.41
40 Pelkonen Päivi KeKaRa 23.28 0.10.56 30.69 30.38
Remahl Virpi LS-37 HYL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Juutilainen Virpi SKVuoksi 12.28 0.00.00 57.16 58.16
2 Puromies Merja EsSu 12.46 0.00.18 55.54 56.51
3 Pelto-Huikko Anne Hiisi 13.03 0.00.35 54.06 55.01
4 Linko Rita EsSu 13.13 0.00.45 53.11 54.04
5 Oikarinen Sirkka TP 13.19 0.00.51 52.44 53.36
6 Käkelä Maija PuolRy 13.38 0.01.10 50.96 51.86
7 Hakomäki Kirsi HS 13.40 0.01.12 50.58 51.46
8 Rajamäki Terhi KangSK 13.42 0.01.14 50.19 51.07
9 Malinen Paula KaSu 13.45 0.01.17 49.75 50.62
10 Lallo Tuula Trian 14.02 0.01.34 48.49 49.34
11 Jalanto Terttu KangSK 14.14 0.01.46 47.56 48.40
12 Mutka Leena S-JKL 14.24 0.01.56 46.76 47.58
13 Laurila Saija KangSK 14.38 0.02.10 45.78 46.58
14 Raatikainen Päivi RastiE4 14.50 0.02.22 44.92 45.71
15 Lindholm Ann OK77 15.11 0.02.43 43.65 44.41
16 Humalamäki Mirja SuomRa 15.13 0.02.45 43.32 44.08
17 Toivonen Merja EE 15.30 0.03.02 42.30 43.04
18 Lahtinen Terttu IHR 15.41 0.03.13 41.57 42.30
19 Henriksson Ann-Catherine PIF 15.58 0.03.30 40.61 41.33
20 Rämänen Pirjo IlU 16.07 0.03.39 40.01 40.72
21 Borgenström Lotta HyRa 16.14 0.03.46 39.51 40.20
22 Säteri Raija TuMe 16.42 0.04.14 38.19 38.86
23 Airaksinen Merja KuoSu 16.43 0.04.15 37.94 38.60
24 Kallio Arja RiSu 17.03 0.04.35 36.99 37.64
25 Lipsanen Maija LipTa 17.13 0.04.45 36.42 37.06
26 Virtanen Marjo Hiisi 17.28 0.05.00 35.70 36.32
27 Leskinen Tiina Lynx 17.50 0.05.22 34.76 35.37
28 Toivanen Tuula RaN 17.54 0.05.26 34.44 35.04
29 Antila Suvi PäLuLu 18.43 0.06.15 32.74 33.32
30 Pajunen Tarja Navi 19.12 0.06.44 31.73 32.29
31 Papinsaari Sirpa KangSK 19.48 0.07.20 30.59 31.13

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Lonka Hennariikka KR 12.43 0.00.00 56.14 54.28
2 Forsström Rita Raseborg 12.51 0.00.08 55.20 53.37
3 Raiko Erja HyRa 13.11 0.00.28 53.45 51.68
4 Nurminen Arja VaHa 13.46 0.01.03 50.85 49.16
5 Kattilakoski Kirsti KoS 13.49 0.01.06 50.32 48.66
6 Liimatainen Raili HyRa 13.53 0.01.10 49.75 48.10
7 Piirto Kaisu JRV 13.56 0.01.13 49.23 47.60
8 Kalliola Pirkko MaMa 14.13 0.01.30 47.93 46.34
9 Niemi Tuire TP 14.20 0.01.37 47.21 45.65
10 Saari Marita SuSe 14.25 0.01.42 46.61 45.07
11 Pajunen Arja OrPo 14.36 0.01.53 45.71 44.20
12 Mikkolainen Mirja VaHa 14.40 0.01.57 45.19 43.69
13 Korpio Aulikki VaHa 14.52 0.02.09 44.26 42.80
14 Moilanen Kirsti MaMa 15.00 0.02.17 43.56 42.12
15 Jumppanen Helena Pihkan 15.44 0.03.01 41.23 39.87
16 Wickholm Rita Trian 16.20 0.03.37 39.43 38.13
17 Yliniemi Kaisa NiS 16.33 0.03.50 38.64 37.36
18 Taimisto Sinikka MSParma 16.34 0.03.51 38.32 37.05
19 Ojapalo Anneli RR 16.51 0.04.08 37.40 36.16
20 Salmenoja Hely HirvHe 16.52 0.04.09 37.08 35.86
21 Kiiskinen Gunnevi TP 18.45 0.06.02 33.11 32.01
22 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 20.55 0.08.12 29.46 28.48
23 Malkki Sisko SaSu 21.33 0.08.50 28.38 27.44
24 Roslöf Ursula KSF 24.19 0.11.36 24.96 24.13

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kajava Ritva HlS 9.13 0.00.00 47.66 49.53
2 Hyvärinen Vappu SaPu 9.35 0.00.22 45.38 47.16
3 Alexandersson Gia PIF 9.44 0.00.31 44.23 45.96
4 Ketola Sirkka SaPu 9.50 0.00.37 43.34 45.03
5 Saari Irmeli HirvHe 10.18 0.01.05 40.95 42.55
6 Stoor Anne KoS 10.24 0.01.11 40.13 41.70
7 Tikka Eija RaKaS 11.11 0.01.58 36.93 38.37
8 Juvonen Marja RaKaS 11.15 0.02.02 36.32 37.74
9 Lankia Hilkka TP 11.16 0.02.03 35.87 37.28
10 Taitto Annikka SKVuoksi 11.37 0.02.24 34.41 35.76
11 Kukkonen Marja RaKaS 12.21 0.03.08 32.01 33.27
12 Malmsten Beatrice Lynx 12.45 0.03.32 30.67 31.87
13 Mononen Ritva HlS 13.25 0.04.12 28.81 29.94
14 Petäys Helvi Pihkan 14.03 0.04.50 27.20 28.27
15 Venäläinen Kaija VaHa 15.28 0.06.15 24.43 25.38
16 Köngäs Kaarina PuolRy 17.37 0.08.24 21.20 22.03

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Mannervesi Helena RaLu 10.30 0.00.00 46.01 44.83
2 Muikku Rauni Navi 10.34 0.00.04 44.86 43.72
3 Paatero Leena EsSu 11.43 0.01.13 39.68 38.67
4 Mikkonen Ritva EsSu 12.08 0.01.38 37.57 36.62
5 Kuutti Kirsti PertPe 13.16 0.02.46 33.68 32.82
6 Rajamäki Vuokko HS 14.41 0.04.11 29.82 29.06
7 Karvinen Tuulikki HS 15.09 0.04.39 28.30 27.58
8 Tanska Eeva EsSu 16.28 0.05.58 25.49 24.84
9 Ahonen Ulla HlS 16.29 0.05.59 24.91 24.28

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Tahvanainen Pirkko HU-46 11.54 0.00.00 40.45 22.32
2 Pelkonen Elli KeKaRa 12.43 0.00.49 36.71 20.26
3 Pekkarinen Eila KeU 12.58 0.01.04 34.89 19.25
4 Piskonen Leena Navi 13.35 0.01.41 32.24 17.79
5 Ruusunen Marja-Liisa EE 14.40 0.02.46 28.88 15.93
6 Vauhkonen Marjatta EE 30.13 0.18.19 13.54 7.47

Sarja D85
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Nieminen Sole JRV 21.56 0.00.00

Sarja H21B1
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Vuori Justus TuS 13.34 0.00.00 84.91 87.34
2 Pryjma Fryderyk IkNV 13.41 0.00.07 83.74 86.13
3 Tikhonov Gleb TuMe 13.44 0.00.10 82.98 85.36
4 Ovaska Janne VeVe 14.00 0.00.26 80.96 83.28
5 Viitasaari Toni-Antti LapVi 14.06 0.00.32 79.95 82.24
6 Koistinen Olli-Pekka HiKi 14.09 0.00.35 79.23 81.50
7 Julkunen Aaro MSParma 14.14 0.00.40 78.33 80.57
8 Järvenpää Antti OK77 14.21 0.00.47 77.26 79.48
9 Väyrynen Antti VeVe 14.26 0.00.52 76.39 78.58
9 Ruohola Aaro MSParma 14.26 0.00.52 76.39 78.58
11 Vanhanen Konsta IkNV 14.28 0.00.54 75.36 77.52
12 Koivuniemi Sakari Koovee 14.33 0.00.59 74.51 76.64
13 Nokka Atte LappRi 14.35 0.01.01 73.91 76.03
13 Jern Tobias OK77 14.35 0.01.01 73.91 76.03
15 Huikko Petteri LS-37 14.38 0.01.04 72.82 74.90
16 Tervakangas Mikko EsSu 14.41 0.01.07 72.15 74.21
17 Saari Toni PR 14.46 0.01.12 71.32 73.37
18 Aaltio Aapo KuoSu 14.57 0.01.23 70.04 72.04
18 Manninen Heikki AnttU 14.57 0.01.23 70.04 72.04
20 Seppänen Kari-Pekka EsSu 14.59 0.01.25 69.06 71.03
21 Suutari Matti VeVe 15.02 0.01.28 68.42 70.38
22 Joensuu Ari-Pekka PR 15.08 0.01.34 67.56 69.49
23 Tulonen Benjamin HiKi 15.09 0.01.35 67.07 69.00
24 Kommio Jere AngA 15.20 0.01.46 65.87 67.76
25 Sipponen Jere PR 15.33 0.01.59 64.56 66.40
26 Jern Jonas PR 15.40 0.02.06 63.68 65.50
27 Vainio Antti MSParma 18.35 0.05.01 53.35 54.88
Ylikylä Petja AngA HYL -
Stenbacka Wilhelm OK77 HYL -

Sarja H21B2
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Sulkula Ilari VaajTe 12.48 0.00.00 77.65 79.70
2 Hällström af Fabian OK77 12.57 0.00.09 76.36 78.37
3 Senttula Tuukka S-JKL 13.20 0.00.32 73.78 75.72
4 Taivainen Juho-Matti PelPo 13.25 0.00.37 72.94 74.85
5 Kinnunen Valtteri LS-37 13.28 0.00.40 72.28 74.18
6 Niemi Oskari LappRi 13.37 0.00.49 71.11 72.98
6 Tuomala Misa S-JKL 13.37 0.00.49 71.11 72.98
8 Pitkänen Jonne TP 13.43 0.00.55 69.84 71.68
9 Hakuli Tommi SKUusi 13.47 0.00.59 69.13 70.95
10 Vainio Eero-Matti MSParma 13.52 0.01.04 68.34 70.14
10 Lampinen Ville HS 13.52 0.01.04 68.34 70.14
12 Lindén Mikael KS 13.53 0.01.05 67.52 69.30
13 Uusitalo Jyri PelPo 13.59 0.01.11 66.67 68.42
13 Huhtinen Mikko TuS 13.59 0.01.11 66.67 68.42
15 Lapila Eero MSParma 14.05 0.01.17 65.47 67.19
16 Mikkolainen Juha VaHa 14.06 0.01.18 65.03 66.73
17 Kuutti Veli-Pekka EsAk 14.08 0.01.20 64.51 66.20
18 Nissinen Niko RasKu 14.11 0.01.23 63.92 65.60
19 Ursin Antti Lynx 14.12 0.01.24 63.48 65.15
19 Korpio Juha EsAk 14.12 0.01.24 63.48 65.15
21 Rautio Mikael EsSu 14.18 0.01.30 62.32 63.96
22 Vehmas Miika EsSu 14.20 0.01.32 61.81 63.44
23 Rissanen Jiri-Pekka KangSK 14.34 0.01.46 60.47 62.06
24 Seppänen Jukka-Pekka HiKi 14.35 0.01.47 60.05 61.63
25 Vicari Lars Navi 14.46 0.01.58 58.96 60.51
26 Joutsensaari Jeremias KangSK 14.58 0.02.10 57.83 59.35
27 Kivelä Joonatan AnttU 15.09 0.02.21 56.79 58.28
28 Kerkola Nico AngA 15.11 0.02.23 56.32 57.80
29 Lahtinen Atte HS 15.31 0.02.43 54.78 56.22
Närvä Tomi HiKi HYL -

Sarja H21B3
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Tervala Miska RaVa 13.32 0.00.00 67.58 69.89
2 Jurvakainen Tuukka HS 13.41 0.00.09 66.31 68.58
2 Vierimaa Ville EsAk 13.41 0.00.09 66.31 68.58
4 Itkonen Otto TuS 13.53 0.00.21 64.32 66.51
5 Sulkula Paulus S-JKL 13.56 0.00.24 63.57 65.74
6 Sankelo Hermanni IkNV 14.03 0.00.31 62.53 64.66
7 Sulkula Anton S-JKL 14.06 0.00.34 61.79 63.90
8 Salminen Joonas VaHa 14.13 0.00.41 60.78 62.85
9 Hellman Aleksi MSParma 14.17 0.00.45 59.99 62.04
10 Häkkinen Kalle S-JKL 14.41 0.01.09 57.86 59.84
10 Hakkarainen Markus RaKaS 14.41 0.01.09 57.86 59.84
12 Solonen Joni LS-37 14.58 0.01.26 55.80 57.71
13 Bruguière André RaN 15.00 0.01.28 55.20 57.08
14 Kankkunen Matias OK77 15.18 0.01.46 53.64 55.48
15 Linna Matti S-JKL 15.47 0.02.15 51.54 53.30
16 Nisonen Antti Navi 15.49 0.02.17 50.98 52.72
17 Hirvi Joonas RaKaS 16.13 0.02.41 49.28 50.96
18 Lamminsalo Marko KuoSu 16.25 0.02.53 48.24 49.88
19 Kurkela Mikko Koovee 19.17 0.05.45 40.69 42.08
Tauriainen Teemu KEV HYL -

Sarja D21B1
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Ruokonen Sara-Elise S-JKL 13.19 0.00.00 83.91 84.23
2 Uotila Ulrika KangSK 13.28 0.00.09 82.48 82.80
3 Nymalm Amy PIF 13.35 0.00.16 81.27 81.59
4 Eerola Lotta TP 14.01 0.00.42 78.28 78.59
5 Rintanen Heini TuS 14.12 0.00.53 76.80 77.10
6 Julkunen Sonja TuS 14.25 0.01.06 75.18 75.47
6 Haavisto Emmi TuS 14.25 0.01.06 75.18 75.47
8 Hara Marika Koovee 14.29 0.01.10 73.91 74.20
8 Lammi Elina HS 14.29 0.01.10 73.91 74.20
8 Ovaska Jenni KR 14.29 0.01.10 73.91 74.20
8 Donner Isabel OK77 14.29 0.01.10 73.91 74.20
12 Kinnala Venla TuS 14.30 0.01.11 71.98