FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
SM-sprintti, finaali, viralliset tulokset
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Oksanen Teemu IkNV 13.54 0.00.00 87.86 82.58
2 Eerola Mikko TP 14.02 0.00.08 86.56 81.36
3 Aho Aaro VaHa 14.13 0.00.19 84.98 79.88
4 Thomas Alastair HS 14.24 0.00.30 83.45 78.44
5 Koivuniemi Sakari TP 14.31 0.00.37 82.33 77.38
6 Lindqvist Arttu KS 14.32 0.00.38 81.78 76.87
7 Mannonen Ville HS 14.46 0.00.52 80.05 75.24
8 Kinnunen Valtteri LS-37 14.48 0.00.54 79.42 74.65
9 Silvennoinen Oskari KR 14.56 0.01.02 78.28 73.58
9 Niemi Topias HS 14.56 0.01.02 78.28 73.58
11 Vuori Justus TuS 14.59 0.01.05 77.14 72.51
12 Venetjoki Väinö KoS 15.05 0.01.11 76.20 71.62
13 Keronen Leevi TP 15.07 0.01.13 75.60 71.06
14 Caune Ilgvars VeVe 15.10 0.01.16 74.92 70.42
15 Helminen Topias JRV 15.14 0.01.20 74.16 69.70
16 Heikkilä Niklas TuMe 15.15 0.01.21 73.65 69.23
17 Rööm Andres SKVuoksi 15.16 0.01.22 73.14 68.75
17 Pousi Juho VeVe 15.16 0.01.22 73.14 68.75
19 Tervakangas Mikko EsSu 15.18 0.01.24 72.13 67.79
20 Koivisto Antton SKUusi 15.23 0.01.29 71.31 67.03
21 Salonen Matias HS 15.32 0.01.38 70.20 65.98
22 Westerlund Otso Koovee 15.37 0.01.43 69.41 65.24
23 Kaario Arttu S-JKL 15.45 0.01.51 68.40 64.29
24 Mustajoki Tiitus TP 15.52 0.01.58 67.49 63.43
25 Sankelo Antton LapVi 15.54 0.02.00 66.93 62.91
26 Lilja Juha TP 15.57 0.02.03 66.31 62.33
27 Niemi Oskari LappRi 15.59 0.02.05 65.77 61.82
28 Virtanen Aaro JRV 16.10 0.02.16 64.62 60.74
Koivisto Daniel VeVe HYL -

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Peltola Samuli JRV 13.25 0.00.00 81.57 73.92
2 Arola Topias PR 13.57 0.00.32 78.04 70.73
3 Gripenberg Otto Brahe 14.23 0.00.58 75.30 68.24
4 Viskari Juuso Lynx 14.26 0.01.01 74.64 67.65
5 Haltia Ilari RR 14.27 0.01.02 74.17 67.22
6 Bunn David HS 14.29 0.01.04 73.60 66.71
7 Lohtander Aleksi RaLu 14.34 0.01.09 72.80 65.97
8 Kankainen Valtteri TuS 14.37 0.01.12 72.16 65.40
9 Donner Jonny OK77 14.56 0.01.31 70.25 63.67
10 Laasanen Matti LaihLu 14.58 0.01.33 69.71 63.18
11 Haanpää Klaus PR 15.00 0.01.35 69.18 62.70
12 Kallio Matti SKUusi 15.11 0.01.46 67.97 61.60
13 Syrjäläinen Lauri HS 15.15 0.01.50 67.31 61.00
14 Willman Pyry RasKa 15.16 0.01.51 66.86 60.60
15 Koivumäki Olli KoS 15.23 0.01.58 65.99 59.80
16 Outinen Tuomas KyS 15.28 0.02.03 65.27 59.15
17 Hiltunen Juho ONMKY 15.35 0.02.10 64.41 58.38
18 Hirvikallio Aatu KS 15.45 0.02.20 63.37 57.43
19 Hihnala Henrik Koovee 16.03 0.02.38 61.84 56.04
19 Uusitalo Topias EsSu 16.03 0.02.38 61.84 56.04
21 Kumara Eemeli LaihLu 16.06 0.02.41 60.94 55.23
22 Kinnala Kalle TuS 16.10 0.02.45 60.34 54.68
23 Ikola Atte HS 16.15 0.02.50 59.68 54.09
24 Orrainen Severi HyRa 16.18 0.02.53 59.15 53.61
25 Udell Robin Solf 16.44 0.03.19 57.28 51.91
26 Hiiro Artturi RR 16.53 0.03.28 56.44 51.15
27 Marttinen Harri AnttU 16.56 0.03.31 55.94 50.69
28 Oksa Antti-Jussi HlS 18.04 0.04.39 52.11 47.23
29 Sandell Cedrik Raseborg 18.10 0.04.45 51.51 46.69
Lepistö Oskari MSParma KES -

Sarja H17
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Seppä Touko TuS 13.32 0.00.00 75.91 70.50
2 Syrjälä Niilo LHR 14.04 0.00.32 72.65 67.48
3 Alajoutsi Jasper Koovee 14.18 0.00.46 71.09 66.03
4 Virtanen Akseli KyS 14.22 0.00.50 70.39 65.38
5 Angeli Ilian JRV 14.27 0.00.55 69.62 64.66
6 Koskinen Eemil RaN 14.36 0.01.04 68.54 63.66
7 Laitamäki Wille MSParma 14.49 0.01.17 67.18 62.40
7 Ojala Aaro KS 14.49 0.01.17 67.18 62.40
9 Rousku Samuli MSParma 15.12 0.01.40 64.79 60.18
10 Virtala Alex PIF 15.26 0.01.54 63.46 58.95
11 Lautamäki Matias HlS 15.29 0.01.57 62.91 58.44
12 Boström Kristian EsSu 15.30 0.01.58 62.50 58.06
13 Jansson Emil Falken 15.31 0.01.59 62.09 57.67
14 Karttila Aleksi MSParma 15.41 0.02.09 61.10 56.75
15 Talvitie Miro RaN 15.42 0.02.10 60.69 56.37
16 Sorsa Antti EsSu 15.47 0.02.15 60.04 55.76
17 Mustajoki Olli TP 15.51 0.02.19 59.45 55.22
17 Willman Iivari RasKa 15.51 0.02.19 59.45 55.22
17 Nieminen Juho TP 15.51 0.02.19 59.45 55.22
20 Korhonen Eetu SKVuoksi 16.08 0.02.36 57.42 53.33
21 Reiman Antti AngA 16.15 0.02.43 56.68 52.64
22 Olkkonen Vili JRV 16.21 0.02.49 56.00 52.02
23 Väisänen Lenni EsSu 16.39 0.03.07 54.68 50.79
24 Konttila Akseli TP 16.52 0.03.20 53.66 49.84
25 Määttälä Mikko EsSu 17.03 0.03.31 52.77 49.01
26 Salo Kristian Trian 17.21 0.03.49 51.55 47.88
27 Pellinen Veeti JoKu 18.15 0.04.43 48.72 45.25
Salonen Seeti VaHa HYL -
Röntynen Leevi TuS HYL -
Pitkänen Ville RaJu HYL -

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Rantala Valtteri VaHa 12.57 0.00.00 67.76 64.78
2 Gröhn Riku TP 13.11 0.00.14 66.21 63.31
3 Ruuskanen Tuomas EsSu 13.16 0.00.19 65.46 62.58
4 Kemppi Topias EsSu 13.18 0.00.21 64.95 62.10
5 Raasakka Jussi EsSu 13.28 0.00.31 63.81 61.01
5 Aleksandrov Stepan LapVi 13.28 0.00.31 63.81 61.01
7 Kumara Heikki LaihLu 13.33 0.00.36 62.75 59.99
8 Kallela Luca HS 13.34 0.00.37 62.34 59.60
9 Kirjavainen Santeri KuoSu 13.44 0.00.47 61.25 58.56
10 Hämäläinen Kasperi KuoSu 13.46 0.00.49 60.77 58.10
11 Hyvönen Jerry KuoSu 13.57 0.01.00 59.65 57.03
11 Still Alec Trian 13.57 0.01.00 59.65 57.03
13 Ketonen Juuso LS-37 13.59 0.01.02 58.86 56.27
14 Maasilta Aapo RaVa 14.05 0.01.08 58.12 55.56
15 Koponen Matias Lynx 14.13 0.01.16 57.25 54.74
16 Mbembela Karim Lynx 14.17 0.01.20 56.67 54.18
17 Mäenpää Matias TP 14.19 0.01.22 56.22 53.75
18 Rantala Jussi OH 14.21 0.01.24 55.77 53.32
19 Yliaho Joona Koovee 14.22 0.01.25 55.39 52.96
20 Väkeväinen Vili LS-37 14.36 0.01.39 54.19 51.81
21 Välimaa Aleksi Rasti88 14.37 0.01.40 53.82 51.46
22 Lemberg Roope RaJu 14.43 0.01.46 53.15 50.81
23 Lintula Otto Trian 14.49 0.01.52 52.48 50.18
24 Ristimäki Väinö HS 14.52 0.01.55 52.00 49.72
25 Similä Severi Pohjant 15.31 0.02.34 49.53 47.36
26 Pihlajamäki Teemu LapVi 15.57 0.03.00 47.90 45.80
27 Häggman Aaron Femman 16.10 0.03.13 46.98 44.91
28 Raitanen Konsta TP 16.55 0.03.58 44.63 42.67
Sankelo Sampo LapVi HYL -
Ronkainen Aarni JRV HYL -

Sarja H15
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Aho Rauli VaHa 12.31 0.00.00 62.45 59.58
2 Koivisto Mikael SKUusi 13.03 0.00.32 59.57 56.84
3 Lehtonen Elias UlvUra 13.08 0.00.37 58.88 56.18
4 Holmroos Sakari TuS 13.13 0.00.42 58.19 55.52
5 Kuusikko Miska SalRe 13.14 0.00.43 57.80 55.15
6 Niemensivu Miki RaLu 13.20 0.00.49 57.05 54.44
7 Niskanen Aatu VeVe 13.21 0.00.50 56.67 54.07
8 Aaltonen Tatu Lynx 13.23 0.00.52 56.21 53.64
9 Leinamo Tuomas TP 13.25 0.00.54 55.76 53.21
10 Ekola Juuso LapVi 13.28 0.00.57 55.24 52.71
10 Paananen Joonas TuS 13.28 0.00.57 55.24 52.71
12 Liponkoski Aapo TP 13.32 0.01.01 54.35 51.86
13 Granqvist Aapo LS-37 13.45 0.01.14 53.19 50.75
14 Peltonen Lasse KS 13.55 0.01.24 52.25 49.86
15 Engström Simon PIF 13.56 0.01.25 51.89 49.51
16 Sankelo Verneri LapVi 13.58 0.01.27 51.47 49.11
17 Axelin Eelis PR 13.59 0.01.28 51.11 48.76
18 Malinen Vinski Navi 14.05 0.01.34 50.45 48.13
19 Virkajärvi Juho JRV 14.06 0.01.35 50.09 47.79
20 Huttunen Henrik OK77 14.08 0.01.37 49.67 47.40
21 Rannila Oskari VetU 14.11 0.01.40 49.20 46.95
22 Taura Kalle VaHa 14.17 0.01.46 48.57 46.34
23 Vuorensola Joonatan Lynx 14.23 0.01.52 47.94 45.74
24 Palomäki Oskari UlvUra 14.25 0.01.54 47.54 45.36
25 Gretschel Eino KaSu 14.31 0.02.00 46.92 44.77
26 Haanpää Leo PR 14.40 0.02.09 46.16 44.04
27 Salomäki Jaakko SKUusi 14.50 0.02.19 45.35 43.28
28 Arvela Henri LS-37 14.57 0.02.26 44.72 42.67
29 Kalliokoski Oskari TuS 15.11 0.02.40 43.76 41.75

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Muukkonen Topias SKUusi 12.36 0.00.00
2 Ankelo Jussi MSParma 12.37 0.00.01
3 Packalén Anton Lynx 13.00 0.00.24
4 Ronkainen Elias JRV 13.07 0.00.31
5 Ikola Aapo HS 13.22 0.00.46
6 Lehtonen Kaapo LS-37 13.23 0.00.47
7 Granqvist Eetu LS-37 13.24 0.00.48
8 Tolkkinen Tuukka SoJy 13.37 0.01.01
9 Mäki-Laurila Anttoni TP 13.42 0.01.06
10 Riissanen Pyry EsAk 13.45 0.01.09
11 Lemberg Ville RaJu 13.57 0.01.21
12 Sivonen Miro TP 14.00 0.01.24
13 Kenttämies Eevert Koovee 14.17 0.01.41
14 Simola Jere Koovee 14.31 0.01.55
15 Lahti Paavo RasKa 14.34 0.01.58
16 Vennelä Nuutti KangSK 14.37 0.02.01
17 Nikkinen Hannes HiKi 14.38 0.02.02
18 Vepsäläinen Onni KyS 15.09 0.02.33
19 Kirvesmies Atte KuoSu 15.16 0.02.40
20 Aalto Lauri MSParma 15.26 0.02.50
21 Vuorela Leo EsAk 15.33 0.02.57
21 Leppämäki Anton S-JKL 15.33 0.02.57
23 Länsiluoto Juho HS 15.34 0.02.58
24 Ahoniemi Santeri HyRa 15.44 0.03.08
25 Haara Eino HS 15.45 0.03.09
26 Niemelä Julius RaN 15.47 0.03.11
27 Hiisilä Hannes EsSu 15.49 0.03.13
28 Meuronen Joonas HS 15.58 0.03.22
29 Punto Eetu RaN 16.17 0.03.41
30 Mäenpää Jaakko KR 16.24 0.03.48

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Strandvall Amanda Minken 12.37 0.00.00 90.87 82.54
2 Taulavuori Venla AlatPi 13.04 0.00.27 87.29 79.28
3 Rantala Jasmiina RaLu 13.10 0.00.33 86.18 78.27
4 Nurminen Inka JRV 13.17 0.00.40 84.97 77.18
5 Telgma Teele HiKi 13.24 0.00.47 83.79 76.10
6 Silvennoinen Siiri KR 13.55 0.01.18 80.25 72.89
7 Ruokonen Sara-Elise AngA 13.59 0.01.22 79.45 72.16
8 Pelkonen Roosa TP 14.08 0.01.31 78.18 71.01
9 Eerola Lotta TP 14.17 0.01.40 76.95 69.89
10 Donner Janina OK77 14.18 0.01.41 76.44 69.43
11 Ovaska Jenni VeVe 14.34 0.01.57 74.64 67.79
12 Turakainen Venla HS 14.35 0.01.58 74.14 67.34
13 Klemettinen Kaisa S-JKL 14.42 0.02.05 73.15 66.44
14 Viholainen Elisa S-JKL 14.48 0.02.11 72.26 65.63
15 Nygård Mette S-JKL 14.51 0.02.14 71.61 65.04
16 Haavisto Alli TuS 14.53 0.02.16 71.06 64.54
17 Heikkilä Tuuli Lynx 14.54 0.02.17 70.58 64.10
18 Avelin Melina TP 15.20 0.02.43 68.20 61.94
19 Pellonperä Sofia EsSu 15.23 0.02.46 67.59 61.39
19 Torrkulla Matilda Femman 15.23 0.02.46 67.59 61.39
21 Pylvänäinen Henna KS 15.27 0.02.50 66.53 60.43
22 Pakkanen Raita VeVe 15.46 0.03.09 64.82 58.87
23 Lainio Ilona TuS 15.59 0.03.22 63.57 57.74
23 Koli Helmi Lynx 15.59 0.03.22 63.57 57.74
25 Laine Roosa EsSu 16.10 0.03.33 62.11 56.42
26 Ruoti Miina VeVe 16.12 0.03.35 61.62 55.97
27 Välkki Lotta TP 16.54 0.04.17 58.72 53.33
28 Haavisto Veera IkNV 16.57 0.04.20 58.19 52.86
29 Pohjalainen Anni TuS 17.05 0.04.28 57.39 52.13
30 Biskop Greta KoS 17.24 0.04.47 56.01 50.87

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Lahdenperä Melina EsSu 12.23 0.00.00 79.56 72.66
2 Taipale Anniina LS-37 13.02 0.00.39 75.17 68.65
3 Jussila Ida TP 13.28 0.01.05 72.34 66.07
4 Pitkänen Hilla JRV 13.35 0.01.12 71.32 65.14
5 Virtanen Heta HlS 13.45 0.01.22 70.06 63.98
6 Goman Anna Pohjant 13.48 0.01.25 69.41 63.39
7 Luoma Oona TP 13.49 0.01.26 68.93 62.95
8 Lindgren Hanna Femman 14.18 0.01.55 66.21 60.47
9 Kiiskinen Elisa SoJy 14.29 0.02.06 65.00 59.36
10 Metsälä Essi HlS 14.51 0.02.28 63.02 57.56
11 Haikonen Sanni UlvUra 14.56 0.02.33 62.31 56.91
11 Venetjoki Venla KoS 14.56 0.02.33 62.31 56.91
13 Salomäki Eerika SKUusi 15.00 0.02.37 61.30 55.99
14 Simola Rosa Koovee 15.04 0.02.41 60.67 55.41
15 Rantala Aino OH 15.21 0.02.58 59.19 54.06
16 Liuksiala Wilhelmiina KyRa 15.41 0.03.18 57.58 52.59
17 Sainio Linda KangSK 15.52 0.03.29 56.57 51.67
18 Järventausta Ennimaria KyRa 15.55 0.03.32 56.05 51.19
19 Mäkinen Tuuli UlvUra 16.02 0.03.39 55.30 50.51
20 Niva Heini Pohjant 16.24 0.04.01 53.73 49.07
21 Suntioinen Elli EsSu 16.36 0.04.13 52.75 48.18
22 Haikama Outi HlS 16.52 0.04.29 51.60 47.12
23 Isoniemi Sandra Trian 16.53 0.04.30 51.22 46.78
24 Ylikangas Pinja KoS 17.13 0.04.50 49.91 45.58
25 Hirvonen Julia KyRa 17.33 0.05.10 48.65 44.43
26 Laitinen Emilia VeVe 18.57 0.06.34 44.77 40.89
Kõrvel Lorely RR HYL -
Lehikoinen Aino EsSu HYL -

Sarja D17
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Mattila Elisa KS 12.15 0.00.00 79.50 74.80
2 Peltonen Liisa KS 13.20 0.01.05 72.66 68.37
3 Hoskari Maria RasKa 13.21 0.01.06 72.19 67.93
4 Kärnä Nina SonPa 13.22 0.01.07 71.72 67.49
5 Hilo Hanne EsSu 13.23 0.01.08 71.26 67.05
6 Raasakka Liisa EsSu 13.29 0.01.14 70.36 66.20
7 Salmia Tessa MSParma 13.40 0.01.25 69.04 64.97
8 Asklöf Aino Lynx 13.53 0.01.38 67.60 63.61
9 Mäkelä Aino S-JKL 14.04 0.01.49 66.36 62.45
10 Nurminen Kaarina TP 14.23 0.02.08 64.55 60.74
11 Buchberger Lina PR 14.24 0.02.09 64.13 60.34
12 Hyyppä Milja KoS 14.32 0.02.17 63.19 59.46
13 Haunia Heta RasKa 14.33 0.02.18 62.77 59.07
13 Joensivu Inka VaHa 14.33 0.02.18 62.77 59.07
15 Kankainen Venla SoJy 14.34 0.02.19 62.01 58.35
16 Hansén Amanda Botnia 14.35 0.02.20 61.60 57.96
17 Näpänkangas Elsa S-JKL 14.52 0.02.37 60.08 56.53
18 Tuomala Miina-Maria S-JKL 14.54 0.02.39 59.61 56.09
19 Laine Anni TP 14.57 0.02.42 59.07 55.59
20 Soikkeli Sofia EsSu 15.03 0.02.48 58.35 54.90
21 Niemi Tiina RasKa 15.05 0.02.50 57.88 54.47
22 Peura Kerttu EsSu 15.07 0.02.52 57.42 54.03
23 Latvala Matilda SKUusi 15.09 0.02.54 56.96 53.60
24 Mäkinen Sanni HS 15.23 0.03.08 55.77 52.48
25 Hyörtti Maria RaLu 15.24 0.03.09 55.39 52.11
26 Lounela Amanda TuS 15.57 0.03.42 53.16 50.02
27 Nurmilaukas Iiris LuuRa 16.04 0.03.49 52.46 49.36
28 Mattinen Lotta JoKu 16.20 0.04.05 51.30 48.27
29 Neuvonen Noora MSParma 16.32 0.04.17 50.37 47.40
Ankelo Elsa MSParma HYL -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Karppinen Inari EsAk 12.40 0.00.00 67.70 66.43
2 Tala Emilia HS 12.57 0.00.17 65.87 64.64
3 Kukonlehto Fanny KangSK 13.02 0.00.22 65.11 63.89
4 Yli-Hietanen Silja TP 13.08 0.00.28 64.28 63.07
4 Ojala Jenny Koovee 13.08 0.00.28 64.28 63.07
6 Karttunen Lilia LS-37 13.23 0.00.43 62.41 61.25
6 Hietala Emmi LapVi 13.23 0.00.43 62.41 61.25
8 Hahn Olivia Solf 13.33 0.00.53 60.99 59.85
9 Tikkakoski Ilona TP 13.36 0.00.56 60.44 59.31
9 Ojanaho Ansa-Lotta OH 13.36 0.00.56 60.44 59.31
11 Tala Juulia HS 13.41 0.01.01 59.43 58.31
12 Simola Rita Koovee 13.47 0.01.07 58.67 57.57
13 Heikkilä Suvi Lynx 13.57 0.01.17 57.65 56.57
14 Kontio Katri KangSK 14.04 0.01.24 56.86 55.80
15 Pitkänen Helmi JRV 14.07 0.01.27 56.34 55.29
16 Kuusinen Saana TP 14.11 0.01.31 55.77 54.72
17 Häkkinen Pihla TP 14.13 0.01.33 55.32 54.29
18 Palokangas Mette AlatPi 14.25 0.01.45 54.25 53.23
19 Rantala Henna TuS 14.27 0.01.47 53.82 52.81
20 Taulavuori Anni AlatPi 14.31 0.01.51 53.26 52.27
21 Heikkinen Ida VeVe 14.32 0.01.52 52.90 51.91
22 Viitasaari Liina KoS 14.35 0.01.55 52.41 51.43
23 Lehtonen Maiju LS-37 14.41 0.02.01 51.75 50.78
24 Riutto Eerika LS-37 14.58 0.02.18 50.48 49.53
25 Torrkulla Henna Femman 15.04 0.02.24 49.85 48.91
26 Saraniemi Iida OH 15.09 0.02.29 49.28 48.36
27 Linnainmaa Katja KangSK 15.10 0.02.30 48.93 48.02
28 Holopainen Oili S-2000 15.24 0.02.44 47.91 47.01
29 Niininen Erika VetU 15.28 0.02.48 47.41 46.52
30 Koskinen Adveliina KyRa 15.47 0.03.07 46.18 45.31

Sarja D15
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Isoherranen Salla Lynx 12.30 0.00.00 65.57 60.70
2 Ekström Lotte-Line MSParma 13.12 0.00.42 61.77 57.19
3 Schmidt Emilia TP 13.35 0.01.05 59.72 55.28
4 Sallila Katarina HS 13.53 0.01.23 58.12 53.81
5 Pätäri Emilia KyS 14.13 0.01.43 56.46 52.27
5 Hanhijärvi Maijukka EsAk 14.13 0.01.43 56.46 52.27
7 Jylhä Reija-Elina HalTo 14.15 0.01.45 55.74 51.60
8 Lohtander Ilona RaLu 14.17 0.01.47 55.31 51.20
9 Tuohimaa Ines Solf 14.20 0.01.50 54.82 50.75
10 Kaiponen Iida-Emilia ORa 14.37 0.02.07 53.47 49.50
11 Kytäjä Nora VaHa 14.38 0.02.08 53.12 49.17
12 Turakainen Veera Lynx 14.41 0.02.11 52.65 48.74
13 Laine Noora TP 14.53 0.02.23 51.65 47.82
13 Yli-Futka Amanda UlvUra 14.53 0.02.23 51.65 47.82
15 Haapala Jaana PR 14.56 0.02.26 50.91 47.13
16 Pirilä Elisa MSParma 15.09 0.02.39 49.91 46.20
17 Tonder Oona SKVuoksi 15.16 0.02.46 49.25 45.59
18 Luoma Elli TP 15.22 0.02.52 48.65 45.04
19 Valio Salla TP 15.32 0.03.02 47.86 44.30
20 Rajala Anni HS 15.42 0.03.12 47.08 43.58
21 Hämäläinen Elina RR 15.59 0.03.29 45.98 42.56
22 Määttälä Fanni EsSu 16.24 0.03.54 44.55 41.24
23 Backman Wilhelmina OK77 16.38 0.04.08 43.67 40.43
24 Rõõm Birgit SKVuoksi 16.43 0.04.13 43.20 39.99
25 Rantala Ella HS 17.17 0.04.47 41.54 38.45
26 Sandell Cilia Raseborg 17.35 0.05.05 40.59 37.57
27 Pahkamäki Nella S-JKL 17.53 0.05.23 39.67 36.72
28 Berg Nicolina Botnia 18.12 0.05.42 38.75 35.87
29 Kärnä Emmi SonPa 19.46 0.07.16 35.46 32.83
Lehtonen Iida SKUusi HYL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kemppi Silva EsSu 12.05 0.00.00
2 Sikkilä Peppi LapVi 12.37 0.00.32
3 Wickholm Saga Trian 12.42 0.00.37
4 Ojanaho Eeva-Liina OH 12.44 0.00.39
5 Karkiainen Helmi KeuKi 12.52 0.00.47
6 Kaikkonen Oona Koovee 12.54 0.00.49
7 Kankaanpää Aino LapVi 13.06 0.01.01
8 Heikkinen Roosa VeVe 13.08 0.01.03
9 Punto Elli RaN 13.14 0.01.09
10 Gröhn Ronja TP 13.23 0.01.18
11 Rehberger Nadja HS 13.47 0.01.42
12 Mänty Elisa RR 13.51 0.01.46
13 Jussila Emma TP 13.55 0.01.50
14 Virkajärvi Heta JRV 13.56 0.01.51
14 Näsi Minea RaJu 13.56 0.01.51
16 Virtala Emmi PIF 14.16 0.02.11
17 Ristimäki Vieno HS 14.22 0.02.17
18 Paavola Titta KyS 14.32 0.02.27
19 Salonen Lotta JRV 14.34 0.02.29
20 Myllymäki Matilda KoS 14.37 0.02.32
21 Salmela Anni S-2000 14.42 0.02.37
22 Juntunen Hertta KR 14.43 0.02.38
23 Lindén Amalia KS 14.51 0.02.46
24 Leppänen Jenni LS-37 14.54 0.02.49
25 Kulju Eevi HlS 14.59 0.02.54
26 Nikkinen Saana HiKi 15.19 0.03.14
27 Ahonen Jutta AngA 15.30 0.03.25
28 Hilo Jenny EsSu 16.15 0.04.10
29 Karttila Inkeri MSParma 17.42 0.05.37
Outinen Katariina KyS HYL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Saarinen Timo VaHa 12.35 0.00.00 86.43 86.83
2 Berg Kimmo EsAk 12.44 0.00.09 84.97 85.36
2 Pukema Hannu-Pekka RR 12.44 0.00.09 84.97 85.36
4 Tölli Tuomas RR 13.06 0.00.31 81.73 82.11
5 Rajaniemi Juho TuS 13.09 0.00.34 81.00 81.36
6 Rautanen Mika TuuSe 13.10 0.00.35 80.47 80.83
7 Aaltonen Vesa Brahe 13.16 0.00.41 79.43 79.80
8 Istolahti Jaakko KangSK 13.32 0.00.57 77.45 77.81
9 Haarlaa Tapio HS 13.54 0.01.19 75.01 75.35
10 Kokkinen Kari LaTa 14.09 0.01.34 73.28 73.62
11 Lassila Juha VetU 14.24 0.01.49 71.62 71.95
12 Sorvari Niko RaVi 14.27 0.01.52 70.98 71.31
13 Tölli Marko S-JKL 14.30 0.01.55 70.35 70.67
14 Vigren Petteri RaN 14.54 0.02.19 68.08 68.40
15 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 15.05 0.02.30 66.88 67.19
16 Lauronen Jarkko LaihLu 15.14 0.02.39 65.86 66.16
17 Nurminen Janne HS 15.37 0.03.02 63.88 64.17
18 Pajunen Jari PertPe 16.06 0.03.31 61.61 61.89
19 Lassila Jussi PiTa 16.09 0.03.34 61.07 61.35
20 Jääoja Jussi PR 16.27 0.03.52 59.62 59.89
21 Ådjers Henrik Kristina 16.34 0.03.59 58.86 59.13
22 Löfroos Andreas Raseborg 16.42 0.04.07 58.05 58.32
23 Lindberg Lauri HauSi 17.29 0.04.54 55.13 55.38
24 Stoor Matti KoS 18.14 0.05.39 52.55 52.79
25 Kero Mikko OK77 18.16 0.05.41 52.15 52.39
26 Myllymäki Jyri VetU 18.22 0.05.47 51.56 51.79
27 Nuottakari Pasi Keihäs 18.24 0.05.49 51.16 51.39
28 Suomalainen Samuel LeSi 18.40 0.06.05 50.13 50.36
29 Kankare Mikko SomEsa 19.35 0.07.00 47.49 47.71
Orjala Jarkko KoS HYL -

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Detkov Sergei Hiisi 12.10 0.00.00 82.50 81.59
2 Muukkonen Petteri Trian 12.16 0.00.06 81.40 80.51
3 Lakanen Jonne LappRi 12.21 0.00.11 80.43 79.55
4 Weckman Janne VeVe 12.55 0.00.45 76.50 75.66
4 Peltola Juha MSParma 12.55 0.00.45 76.50 75.66
6 Pikkarainen Toni EsAk 13.06 0.00.56 74.64 73.82
7 Laine Jarkko TP 13.17 0.01.07 73.22 72.41
8 Asikainen Saku Hiisi 13.18 0.01.08 72.73 71.94
9 Sarkkinen Timo LaTa 13.44 0.01.34 70.06 69.29
10 Hellsten Juha MSParma 13.48 0.01.38 69.35 68.59
11 Backlund Jan-Anders Femman 13.50 0.01.40 68.80 68.05
12 Hämäläinen Jani LS-37 13.57 0.01.47 67.86 67.11
13 Rantala Teemu LapVi 14.03 0.01.53 67.00 66.27
14 Liuha Jarkko KangSK 14.08 0.01.58 66.24 65.52
14 Jansson Sören Falken 14.08 0.01.58 66.24 65.52
16 Paukkunen Petri MSParma 14.16 0.02.06 64.89 64.18
17 Perä Tapio RR 14.18 0.02.08 64.38 63.68
18 Raute Kaj SuSi 14.21 0.02.11 63.79 63.10
19 Auvinen Jukka KuoSu 14.26 0.02.16 63.07 62.38
20 Lindell Niklas Brahe 14.28 0.02.18 62.56 61.88
21 Lehtonen Eero UlvUra 14.31 0.02.21 61.99 61.31
22 Hakkarainen Tuomas EsAk 14.32 0.02.22 61.56 60.89
23 Korpinen Olli-Jussi AnttU 14.47 0.02.37 60.17 59.51
24 Kainu Markus VetU 14.49 0.02.39 59.68 59.03
25 Hämäläinen Ari LS-37 15.06 0.02.56 58.22 57.58
26 Hirvonen Juha LS-37 15.10 0.03.00 57.62 56.99
27 Vainiomäki Samuel SuSe 15.17 0.03.07 56.84 56.22
28 Korhonen Tomi HyRa 15.20 0.03.10 56.32 55.70
29 Lehtinen Juhani KauKa 15.25 0.03.15 55.68 55.07
30 Myllymäki Tero VetU 15.32 0.03.22 54.92 54.32

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Forsblom Vesa LS-37 12.16 0.00.00 73.76 74.35
2 Salo Mikael Trian 12.18 0.00.02 73.18 73.77
3 Kankaanpää Vesa OK77 12.27 0.00.11 71.92 72.50
4 Kiuru Jani RaKaS 12.28 0.00.12 71.45 72.03
4 Kyyrönen Samuli RR 12.28 0.00.12 71.45 72.03
6 Salonen Mikko HS 12.43 0.00.27 69.31 69.87
7 Hytönen Harri RaVa 12.49 0.00.33 68.40 68.96
8 Lepo Mikko S-JKL 12.50 0.00.34 67.95 68.50
9 Nurminen Ilkka HS 12.51 0.00.35 67.50 68.04
9 Noponen Petri AnttU 12.51 0.00.35 67.50 68.04
11 Venäläinen Toni VaHa 13.06 0.00.50 65.49 66.02
12 Leppänen Kristian LS-37 13.07 0.00.51 65.05 65.58
12 Kahelin Jouni VaajTe 13.07 0.00.51 65.05 65.58
14 Kiintola Jarno KS 13.12 0.00.56 63.94 64.45
15 Taulavuori Tero AlatPi 13.14 0.00.58 63.42 63.93
16 Lauronen Petteri Lynx 13.17 0.01.01 62.83 63.34
17 Toivio Matti RaPi 13.21 0.01.05 62.17 62.67
18 Saari Petri VaajTe 13.26 0.01.10 61.43 61.93
19 Harjamäki Petri HiKi 13.28 0.01.12 60.93 61.42
20 Sillanpää Sampo Lynx 13.29 0.01.13 60.51 61.00
21 Kaario Kimmo S-JKL 13.30 0.01.14 60.09 60.57
22 Pitkänen Marko JRV 13.35 0.01.19 59.37 59.85
23 Romppainen Pasi HyRa 13.52 0.01.36 57.82 58.29
24 Uusitalo Tero EsAk 13.59 0.01.43 57.01 57.47
25 Riikonen Jarno TP 14.07 0.01.51 56.14 56.59
26 Maasilta Tommi RaVa 14.10 0.01.54 55.61 56.06
27 Vaherlehto Tuomas EsAk 14.25 0.02.09 54.32 54.76
28 Karttila Jussi MSParma 14.35 0.02.19 53.38 53.81
29 Lehmusvuori Tomi LS-37 14.47 0.02.31 52.34 52.76
30 Tuominen Hans Pihkan 15.08 0.02.52 50.82 51.23

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Virtanen Antti HlS 12.12 0.00.00 71.25 72.91
2 Gynther Kimmo IHR 13.09 0.00.57 65.75 67.28
3 Numminen Mika UrjU 13.18 0.01.06 64.65 66.16
4 Loukkalahti Marko HiKi 13.27 0.01.15 63.59 65.07
5 Strömberg Juha-Pekka Jyry 13.36 0.01.24 62.54 64.00
6 Prittinen Juha HlS 13.38 0.01.26 62.05 63.49
7 Hanhela Veli-Matti MSParma 13.43 0.01.31 61.33 62.76
8 Nygård Marko KuoSu 13.47 0.01.35 60.70 62.11
9 Jussila Kari TP 13.54 0.01.42 59.85 61.25
10 Larmala Juha-Pekka EsSu 14.00 0.01.48 59.09 60.47
11 Juvakka Pekka AnttU 14.13 0.02.01 57.87 59.21
12 Östergård Patric Trian 14.15 0.02.03 57.40 58.74
13 Miettinen Juha Lynx 14.19 0.02.07 56.81 58.13
14 Heikkilä Ossi S-JKL 14.34 0.02.22 55.52 56.81
15 Märkälä Janne TP 14.40 0.02.28 54.82 56.10
15 Ylikangas Esko KoS 14.40 0.02.28 54.82 56.10
15 Koskela Jarmo OK77 14.40 0.02.28 54.82 56.10
18 Laaksonen Petri UNO 14.46 0.02.34 53.50 54.75
19 Suominen Manne HiKi 15.03 0.02.51 52.19 53.40
20 Lohikainen Timo RaVa 15.10 0.02.58 51.48 52.68
21 Heikkinen Jarkko VeVe 15.16 0.03.04 50.84 52.02
22 Tarkkanen Matti SuJu 15.23 0.03.11 50.15 51.31
23 Ruuska Vesa KangSK 15.35 0.03.23 49.21 50.35
24 Viitasaari Tommi KoS 16.10 0.03.58 47.14 48.24
24 Kuusinen Petri TP 16.10 0.03.58 47.14 48.24
26 Leppämäki Tero S-JKL 16.19 0.04.07 46.14 47.21
27 Peltoniemi Vesa KPV 16.45 0.04.33 44.67 45.71
Palmen Henrik EsSu HYL -
Kulmala Mika RR HYL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Pyymäki Leo EsSu 12.08 0.00.00 62.51 63.01
2 Kiljunen Pekka AnttU 12.18 0.00.10 61.33 61.82
3 Koskinen Juha VaajTe 12.29 0.00.21 60.11 60.58
4 Vuorinen Pekka Trian 12.36 0.00.28 59.23 59.70
5 Kiviniitty Jyrki EsAk 13.11 0.01.03 56.30 56.75
6 Hakulinen Pekka EsSu 13.20 0.01.12 55.36 55.80
7 Konttajärvi Seppo VePo 13.34 0.01.26 54.11 54.54
8 Särkkä Urpo KS 13.36 0.01.28 53.68 54.10
9 Mänty Markku MaMa 13.37 0.01.29 53.31 53.74
10 Lerssi Juha KPV 14.03 0.01.55 51.38 51.79
11 Virtala Markku PIF 14.08 0.02.00 50.79 51.19
12 Huostila Markku LamSä 14.10 0.02.02 50.38 50.78
13 Bäck Mikael Femman 14.12 0.02.04 49.98 50.38
14 Oikarinen Jarmo TP 14.16 0.02.08 49.46 49.85
15 Kukkola Pauli SiiRa 14.18 0.02.10 49.06 49.45
16 Molnar Geza RaVa 14.27 0.02.19 48.27 48.65
17 Viitasaari Sauli KoS 14.33 0.02.25 47.66 48.04
18 Itkonen Arto TuS 14.36 0.02.28 47.22 47.59
19 Lahtinen Jari IHR 14.39 0.02.31 46.78 47.15
20 Järvensivu Tapio TuMe 14.57 0.02.49 45.57 45.93
21 Uusikartano Simo TuMe 15.26 0.03.18 43.88 44.23
22 Rahkola Mika OH 15.49 0.03.41 42.56 42.90
23 Väyrynen Timo KyS 17.09 0.05.01 39.01 39.32
24 Rantala Timo KPV 18.40 0.06.32 35.63 35.91
25 Hakala Heikki KortJV 19.02 0.06.54 34.73 35.00
Savikko Olli TarpSu HYL -
Numminen Hannu EsAk HYL -
Mäkipää Kalevi Hiisi HYL -
Inkeri Pekka ORa HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Routsi Jyrki Hiisi 12.19 0.00.00 59.00 60.10
2 Kauppinen Tuomo HyRa 12.59 0.00.40 55.68 56.72
3 Jetsonen Juhani OC-DUBHE 13.13 0.00.54 54.41 55.43
4 Malinen Jouko RR 13.48 0.01.29 51.84 52.81
5 Niemi Kari-Veli HauSi 13.55 0.01.36 51.13 52.09
6 Autio Ossi HyRa 13.56 0.01.37 50.80 51.75
7 Fogelholm Mikael KeU 14.02 0.01.43 50.17 51.11
8 Kemppainen Jukka KaSu 14.14 0.01.55 49.20 50.13
9 Hyppänen Timo EKSu 14.32 0.02.13 47.93 48.83
10 Nylund Sven-Olof Botnia 14.34 0.02.15 47.56 48.45
11 Pitkänen Juhani TP 14.37 0.02.18 47.14 48.03
12 Aasla Hannu RaN 14.41 0.02.22 46.67 47.55
13 Toivonen Esa TarpSu 14.47 0.02.28 46.10 46.97
14 Aakula Ilkka PR 14.56 0.02.37 45.39 46.24
15 Liukkonen Juha HiKi 14.58 0.02.39 45.03 45.88
16 Peltonen Heikki IPR 15.05 0.02.46 44.44 45.27
17 Liikkanen Reima LaTa 15.23 0.03.04 43.33 44.14
18 Granholm Tommi Koovee 15.31 0.03.12 42.71 43.51
19 Lehto Jarmo VeVe 15.36 0.03.17 42.24 43.03
20 Parnetti Roy KeU 15.45 0.03.26 41.60 42.38
21 Lundgren Rune Trian 15.51 0.03.32 41.10 41.87
22 Laine Markku MU 15.57 0.03.38 40.61 41.37
23 Ahola Arvo RasKu 16.04 0.03.45 40.08 40.83
24 Karamo Jouko HS 16.11 0.03.52 39.56 40.30
25 Laaksonen Lasse SuSi 16.12 0.03.53 39.29 40.02
26 Toppari Reijo KauWi 16.19 0.04.00 38.77 39.50
27 Järvinen Jari HlT 16.45 0.04.26 37.55 38.25
28 Varkila Jorma LamSä 17.00 0.04.41 36.77 37.46
29 Ojapalo Ilkka RR 17.19 0.05.00 35.88 36.56
Valtanen Simo HinnYr HYL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kronholm Peter Brahe 13.26 0.00.00 55.88 53.21
2 Heikka Markku ONMKY 13.36 0.00.10 54.91 52.29
3 Kotala Markku LS-37 14.14 0.00.48 52.19 49.70
4 Hyyryläinen Raimo JuvU 14.50 0.01.24 49.82 47.44
4 Ilmakunnas Pekka Pihkan 14.50 0.01.24 49.82 47.44
6 Lind Sune Falken 14.53 0.01.27 49.13 46.78
7 Aherto Jorma LS-37 15.09 0.01.43 48.01 45.72
8 Pulkkinen Erkki RaLu 15.16 0.01.50 47.39 45.12
9 Helkkula Rauli TuMe 15.17 0.01.51 47.08 44.83
10 Liukkala Pekka HauSi 15.22 0.01.56 46.57 44.35
11 Virtanen Timo IitPy 15.40 0.02.14 45.43 43.26
12 Koskinen Kaj VaHa 15.41 0.02.15 45.14 42.98
13 Rautanen Pauli JäPa 16.00 0.02.34 44.00 41.90
14 Toppari Pekka PuolRy 16.03 0.02.37 43.62 41.54
15 Keltamäki Seppo JoKu 16.15 0.02.49 42.85 40.80
16 Nurisalo Seppo KoS 16.32 0.03.06 41.88 39.88
17 Saksman Kai EST 16.35 0.03.09 41.52 39.54
18 Kuivala Hannu TuS 16.41 0.03.15 41.04 39.08
19 Laine Harri KauKa 16.46 0.03.20 40.60 38.66
20 Salmi Veijo RR 17.00 0.03.34 39.81 37.91
20 Ovaska Ari EE 17.00 0.03.34 39.81 37.91
22 Korpijärvi Asko KannUra 17.08 0.03.42 39.05 37.19
23 Määttä Asko KS 17.09 0.03.43 38.79 36.94
24 Nyystilä Jukka LaihLu 17.35 0.04.09 37.61 35.81
25 Hattar Allan Falken 18.08 0.04.42 36.26 34.52
26 Turunen Erkki SuSe 18.37 0.05.11 35.11 33.43
27 Suorsa Matti PudU 18.42 0.05.16 34.74 33.08
28 Vainio Jarmo HlS 20.50 0.07.24 31.00 29.52
29 Matilainen Jorma S-JKL 23.50 0.10.24 26.93 25.65
30 Karhunen Juha KuoSu 27.47 0.14.21 22.96 21.87

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Railimo Matti SOC 12.52 0.00.00 50.75 51.02
2 Kemppainen Taisto VaKa 13.12 0.00.20 49.21 49.48
3 Lehtinen Olli TuS 13.13 0.00.21 48.89 49.16
4 Turku Vesa HS 13.15 0.00.23 48.52 48.78
5 Koivukangas Erkki KoS 13.29 0.00.37 47.43 47.68
6 Sane Kari HS 13.39 0.00.47 46.60 46.85
7 Peltola Timo MSParma 13.41 0.00.49 46.24 46.49
8 Nieminen Pertti RR 13.51 0.00.59 45.44 45.68
9 Alexandersson Yngve NOK 13.58 0.01.06 44.82 45.06
9 Hanhela Mauno HaHe 13.58 0.01.06 44.82 45.06
11 Pajala Tauno EsSu 14.02 0.01.10 44.12 44.36
12 Lehtinen Teuvo RaVa 14.31 0.01.39 42.42 42.65
13 Juola Eero KoS 14.38 0.01.46 41.85 42.08
14 Hillo Heikki VaHa 14.53 0.02.01 40.92 41.14
15 Loukonen Veikko PiKe 14.59 0.02.07 40.42 40.64
16 Wessman Risto HiKi 15.04 0.02.12 39.98 40.19
17 Nippala Juhani Jyry 15.10 0.02.18 39.49 39.70
18 Hautala Olavi RaJu 15.23 0.02.31 38.71 38.92
19 Hyvönen Eero PorvU 15.31 0.02.39 38.16 38.37
20 Laine Jaakko HS 15.32 0.02.40 37.91 38.11
21 Kuokkanen Seppo Pihkan 16.00 0.03.08 36.59 36.79
21 Lakkala Ossi KuoSu 16.00 0.03.08 36.59 36.79
23 Kyyrönen Heikki KS 16.30 0.03.38 35.07 35.26
24 Hahtola Aulis RasKu 16.34 0.03.42 34.73 34.91
25 Pusa Raimo OrPo 17.11 0.04.19 33.28 33.46
26 Tolvanen Harri Pihkan 18.03 0.05.11 31.50 31.67
27 Juutinen Hannu Pohjant 18.36 0.05.44 30.38 30.55
28 Lassila Heikki PiTa 18.39 0.05.47 30.12 30.28
29 Lakanen Ensio VaajTe 20.01 0.07.09 27.90 28.05
30 Hiirijoki Pentti SuSe 20.42 0.07.50 26.81 26.96

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kivistö Erkki Pihkan 10.54 0.00.00 44.82 44.81
2 Rapakko Timo SuSi 11.24 0.00.30 42.62 42.62
3 Haaja Reijo VaHa 11.28 0.00.34 42.14 42.14
4 Lehtonen Matti PiVe 11.51 0.00.57 40.56 40.56
5 Rusko Heikki VaajTe 12.08 0.01.14 39.40 39.39
6 Pelkonen Toivo YlikNM 12.43 0.01.49 37.38 37.38
7 Ekström Marcus KauWi 12.46 0.01.52 37.03 37.03
8 Hedenström Rauno MaMa 13.12 0.02.18 35.62 35.61
9 Luoma Simo Pihkan 14.02 0.03.08 33.32 33.31
9 Grönroos Timo MSParma 14.02 0.03.08 33.32 33.31
11 Lampi Eero PäijRa 14.03 0.03.09 32.91 32.90
12 Jokinen Juhani MaMa 14.50 0.03.56 30.99 30.99
13 Holmström Bengt KSF 14.53 0.03.59 30.71 30.71
14 Kanerva Unto Jyry 15.20 0.04.26 29.64 29.64
15 Paavola Vesa EE 15.26 0.04.32 29.28 29.27
16 Latvasto Erkki HS 15.27 0.04.33 29.08 29.07
17 Urhonen Seppo TuS 15.28 0.04.34 28.88 28.87
18 Tunturi Markku VaHa 15.37 0.04.43 28.43 28.43
19 Teppo Jaakko GIF 16.06 0.05.12 27.42 27.41
20 Kuusisto Kalevi HlT 16.58 0.06.04 25.86 25.86
21 Luukko Jukka LS-37 17.09 0.06.15 25.43 25.43
22 Laakso Raimo HaHa 18.33 0.07.39 23.37 23.37
23 Jylhä Keijo JRV 18.47 0.07.53 22.94 22.94
24 Mäkinen Matti Mesik 22.00 0.11.06 19.47 19.47
25 Kleemola Pauli PertPe 22.05 0.11.11 19.28 19.27
Tiitola Tero RasKa HYL -
Karvonen Raimo SuSi HYL -
Aronen Osmo RasKa HYL -
Mattsson Per-Åke KSF KES -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Rantala Heikki EE 11.04 0.00.00 42.26 39.49
2 Salmela Kosti PihtTu 12.29 0.01.25 37.11 34.68
3 Hietaharju Antti ÄhtU 13.35 0.02.31 33.78 31.57
4 Paavola Seppo EE 13.47 0.02.43 32.98 30.82
4 Erkkilä Olavi HlS 13.47 0.02.43 32.98 30.82
6 Jansson Nils KSF 14.20 0.03.16 31.10 29.06
7 Tuominen Niilo R-P 14.33 0.03.29 30.33 28.35
8 Lainema Matti MSParma 14.44 0.03.40 29.66 27.72
9 Salmi Tarmo JoKu 15.08 0.04.04 28.59 26.71
10 Ryyppö Toivo RaKaS 16.04 0.05.00 26.65 24.91
11 Rosenqvist Onni SuosmSa 16.54 0.05.50 25.08 23.44
12 Valtonen Teuvo EuVe 17.13 0.06.09 24.36 22.77
13 Kuutti Jorma PertPe 17.39 0.06.35 23.52 21.98
14 Haarlaa Rihko HS 21.08 0.10.04 19.43 18.16
15 Kuokkanen Kari Pihkan 21.20 0.10.16 19.04 17.80
16 Kataja Reino SuJu 23.32 0.12.28 17.08 15.96
17 Helariutta Eero RasKa 1.02.30 0.51.26 6.36 5.94

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Laurila Pertti EsSu 19.02 0.00.00 32.75 31.00
2 Asikainen Ville XYZ 19.51 0.00.49 30.22 28.61
3 Lario Heikki RaVa 21.55 0.02.53 26.31 24.90
4 Rantala Mauri RaN 22.51 0.03.49 24.21 22.91
5 Vanhala Toivo Pihkan 25.48 0.06.46 20.53 19.44

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Dambe Inga PR 13.00 0.00.00 94.26 93.33
2 Haarlaa Tiina HS 13.52 0.00.52 87.79 86.93
3 Väre Tiina SomEsa 14.14 0.01.14 84.97 84.13
4 Leskinen Anne-Mari Lynx 14.18 0.01.18 84.02 83.19
5 Taini Mia JRV 14.24 0.01.24 82.88 82.06
6 Andelin Sanna LaTa 14.33 0.01.33 81.47 80.67
7 Korhonen Kati S-JKL 14.35 0.01.35 80.74 79.95
8 Tuokko Mari LS-37 14.38 0.01.38 79.92 79.13
9 Kiuru Veera RaKaS 15.08 0.02.08 76.75 75.99
10 Noponen Heli AnttU 15.10 0.02.10 76.05 75.31
11 Tarkiainen Tia JRV 15.18 0.02.18 74.87 74.13
12 Laurila Kirsti Pihkan 15.36 0.02.36 72.92 72.20
13 Karvonen Tiina SomEsa 15.48 0.02.48 71.49 70.78
14 Liimatainen Anni TuS 15.53 0.02.53 70.61 69.91
15 Launistola Heidi EsAk 16.09 0.03.09 68.95 68.27
16 Nieminen Outi RR 16.12 0.03.12 68.24 67.57
17 Liuha Riina KangSK 16.23 0.03.23 66.99 66.33
18 Eskola Missu TP 16.40 0.03.40 65.37 64.73
19 Rautanen Eeva TuuSe 17.21 0.04.21 62.34 61.72
20 Tarvonen Salla ViPa 17.51 0.04.51 60.14 59.55
21 Havu Paula EsAk 18.23 0.05.23 57.96 57.39
22 Marko Zinoviya OK77 18.53 0.05.53 56.01 55.45
23 Tiusanen Maria UlvUra 19.30 0.06.30 53.82 53.30
24 Juote Miia SomEsa 19.59 0.06.59 52.12 51.61

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Autio Päivi Hiisi 14.14 0.00.00 83.51 78.01
2 Rantanen Maaret JRV 15.02 0.00.48 78.65 73.47
3 Rannila Tanja VetU 15.06 0.00.52 77.90 72.77
4 Keski-Säntti Eija YKV 15.07 0.00.53 77.41 72.31
5 Kivelä Riikka VeVe 15.09 0.00.55 76.83 71.77
6 Heikkilä Maija EsAk 15.17 0.01.03 75.76 70.77
7 Kiiski Johanna HS 15.18 0.01.04 75.27 70.32
8 Kankainen Ulla-Maria SoJy 15.19 0.01.05 74.79 69.87
9 Koski Hanna-Maija Koovee 15.22 0.01.08 74.15 69.26
10 Väisänen Mari KR 15.23 0.01.09 73.67 68.82
11 Örn Outi KärKV 15.28 0.01.14 72.87 68.07
12 Männikkö Niina RR 16.02 0.01.48 69.91 65.31
13 Sell Raisa OK77 16.08 0.01.54 69.10 64.55
14 Finskas Susanna Femman 16.10 0.01.56 68.58 64.06
15 Ryyppö Minna HS 16.14 0.02.00 67.92 63.44
16 Tervo Johanna Pihkan 16.23 0.02.09 66.92 62.51
17 Rintamäki Riina Pihkan 16.31 0.02.17 66.01 61.66
18 Joensuu-Partanen Jenni KangSK 16.42 0.02.28 64.91 60.64
19 Hankonen Johanna Pohjant 17.00 0.02.46 63.41 59.23
20 Rantanen Sinikka KyS 17.01 0.02.47 62.98 58.84
21 Kytömäki Katri KeU 17.17 0.03.03 61.66 57.60
22 Huusari Heidi InkTe 17.19 0.03.05 61.18 57.15
22 Hartonen Anne RR 17.19 0.03.05 61.18 57.15
24 Torvela Tiina KuoSu 17.43 0.03.29 59.11 55.21
25 Wolff Charlotta Raseborg 17.50 0.03.36 58.37 54.53
26 Goman Annukka VePo 17.54 0.03.40 57.81 54.01
27 Löyttyjärvi Sara HauSi 18.25 0.04.11 55.86 52.18
28 Jansson Tuija Falken 19.16 0.05.02 53.07 49.58
29 Valkonen Anu HS 20.51 0.06.37 48.75 45.54
Kallioniemi Reija RaLu HYL -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Gunell Yvonne PIF 12.23 0.00.00 82.06 80.08
2 Saue Elo Koovee 13.43 0.01.20 73.69 71.91
3 Huuskonen Taija JRV 14.02 0.01.39 71.64 69.91
4 Nymalm Sanna PIF 14.17 0.01.54 70.00 68.31
4 Mattsson Ingela PIF 14.17 0.01.54 70.00 68.31
6 Palomäki Sanna RasKu 14.31 0.02.08 68.13 66.48
7 Kaario Katja S-JKL 14.42 0.02.19 66.91 65.29
8 Salonen Heidi HS 14.45 0.02.22 66.31 64.71
9 Savolainen Varpu ORa 14.47 0.02.24 65.79 64.21
10 Polso Anne VetU 14.48 0.02.25 65.35 63.77
11 Ojanaho Marja-Leena KemU 14.49 0.02.26 64.91 63.34
12 Mäki Nina JRV 14.50 0.02.27 64.47 62.91
13 Murto Heli RR 15.13 0.02.50 62.49 60.98
14 Tervakangas Sanna EsSu 15.22 0.02.59 61.52 60.04
15 Niittymäki Katri Hiilto 15.39 0.03.16 60.06 58.61
16 Karppinen Riikka EsAk 15.40 0.03.17 59.65 58.21
17 Wartiainen Piritta EsSu 15.49 0.03.26 58.74 57.32
17 Koivuniemi Kirsi LS-37 15.49 0.03.26 58.74 57.32
19 Pekkala Sini EsSu 15.53 0.03.30 57.81 56.41
19 Ilomäki Tanja TP 15.53 0.03.30 57.81 56.41
21 Torvinen Sirpa OH 16.15 0.03.52 55.83 54.49
22 Ketola Heli Koovee 16.46 0.04.23 53.79 52.49
23 Turakainen Irene Lynx 18.01 0.05.38 49.75 48.55
24 Leiniö Sari HS 18.58 0.06.35 46.98 45.84
25 Tissari Jaana SaPu 19.04 0.06.41 46.44 45.32
26 Tiitola-Savilahti Annamari Lynx 19.19 0.06.56 45.56 44.46
27 Välimaa Tuija Rasti88 19.25 0.07.02 45.05 43.96
28 Paavola Tiina KyS 20.12 0.07.49 43.03 41.99
Nybakken Line EsSu HYL -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Toivonen Sirra KangSK 13.09 0.00.00 70.04 70.34
2 Varpula Marjut EsSu 13.55 0.00.46 65.84 66.12
3 Hirvonen Leena AR 14.04 0.00.55 64.80 65.07
4 Ekström Anu MSParma 14.14 0.01.05 63.71 63.98
5 Palmen Virpi EsSu 14.17 0.01.08 63.15 63.42
6 Pietilä-Annala Jaana KangSK 14.19 0.01.10 62.67 62.93
7 Saarijärvi Sari SuSe 14.22 0.01.13 62.12 62.38
8 Ilmonen Kirsi JRV 14.33 0.01.24 61.01 61.27
9 Rantala Eija EsSu 14.45 0.01.36 59.86 60.11
9 Vierikko Annamari HS 14.45 0.01.36 59.86 60.11
11 Koskivaara Eija MSParma 14.57 0.01.48 58.42 58.67
12 Koskinen Sari Hiisi 15.07 0.01.58 57.46 57.70
13 Autti Marja-Liisa EsSu 15.09 0.02.00 57.02 57.26
14 Åberg Inga-Lill Trian 15.34 0.02.25 55.19 55.42
15 Haverinen Tuula KaSu 15.35 0.02.26 54.83 55.06
15 Haavisto Lotta TuS 15.35 0.02.26 54.83 55.06
17 Peltola Heli KeuKi 16.04 0.02.55 52.58 52.80
18 Holm Riikka SiiRa 16.21 0.03.12 51.38 51.60
19 Huttunen Jenny SiiRa 16.22 0.03.13 51.04 51.25
20 Hietanen Pia KuUS 16.41 0.03.32 49.78 49.99
21 Blomqvist Eija Femman 17.02 0.03.53 48.48 48.68
22 Havia-Kinnala Helena AngA 17.18 0.04.09 47.46 47.66
22 Schüle Katja Koovee 17.18 0.04.09 47.46 47.66
24 Ala-Kasari Outi RasKu 17.29 0.04.20 46.42 46.61
24 Torri-Tuominen Mari Pihkan 17.29 0.04.20 46.42 46.61
26 Vallema Tanja VeVe 17.40 0.04.31 45.39 45.58
27 Yli-Kauppila Marika Hiisi 18.19 0.05.10 43.52 43.71
28 Seppälä Anu EE 18.29 0.05.20 42.87 43.05
29 Boström Kirsi EsSu 18.57 0.05.48 41.57 41.74
Franssila Hanna AngA HYL -

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Silvennoinen Tarja KR 13.17 0.00.00 61.21 64.12
2 Otsamo Riikka HS 13.26 0.00.09 60.21 63.07
2 Rantalainen Anna-Lea LS-37 13.26 0.00.09 60.21 63.07
4 Lassila Päivi RasTiimi 13.35 0.00.18 58.93 61.73
5 Nurmi Anne AngA 14.04 0.00.47 56.60 59.29
6 Lotvonen Arja LaiVe 14.23 0.01.06 55.07 57.68
7 Suhonen Sirpa KuoSu 14.42 0.01.25 53.59 56.14
8 Kauria Pirjo ORa 14.54 0.01.37 52.59 55.09
9 Katajamäki Tuija KauWi 14.59 0.01.42 52.02 54.49
10 Linko Rita EsSu 15.02 0.01.45 51.57 54.02
11 Laurila Saija KangSK 15.05 0.01.48 51.12 53.55
11 Rajamäki Terhi KangSK 15.05 0.01.48 51.12 53.55
13 Oikarinen Sirkka TP 15.08 0.01.51 50.39 52.79
14 Savolainen Paula RaKaS 15.18 0.02.01 49.57 51.92
15 Miettinen Jaana TuS 15.22 0.02.05 49.08 51.41
16 Antikainen-Pauna Heli PIF 15.27 0.02.10 48.54 50.85
17 Lankinen Pauliina HS 15.42 0.02.25 47.50 49.76
18 Jalanto Terttu KangSK 15.51 0.02.34 46.79 49.01
19 Shemeikka Taina HPV 15.54 0.02.37 46.38 48.58
20 Airaksinen Merja KuoSu 15.57 0.02.40 45.97 48.15
21 Mäkelä Tiina RaTU 16.01 0.02.44 45.51 47.68
22 Kankaanpää Tarja KauWi 16.36 0.03.19 43.66 45.73
23 Westerlund Tiina Koovee 16.50 0.03.33 42.80 44.84
24 Kirvesmies Vuokko LS-37 16.55 0.03.38 42.35 44.36
25 Annila Päivi TP 17.11 0.03.54 41.44 43.41
26 Koivuniemi Leena RaN 17.47 0.04.30 39.81 41.70
27 Martikainen Lea Trian 17.48 0.04.31 39.53 41.41
28 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 18.00 0.04.43 38.86 40.71
29 Rantala Maj-Lis KPV 18.45 0.05.28 37.08 38.85
30 Harju Leena LS-37 19.03 0.05.46 36.28 38.00

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Montonen Outi IHR 11.37 0.00.00 58.55 61.05
2 Kottonen Annariitta Lynx 12.15 0.00.38 55.22 57.58
3 Hakomäki Kirsi HS 12.39 0.01.02 53.19 55.46
4 Lindholm Ann OK77 12.43 0.01.06 52.62 54.87
5 Henriksson Ann-Catherine PIF 12.57 0.01.20 51.39 53.59
6 Sani Tuula HU-46 13.14 0.01.37 50.02 52.15
7 Puromies Merja EsSu 13.22 0.01.45 49.25 51.35
8 Korpio Aulikki VaHa 13.25 0.01.48 48.79 50.87
9 Raatikainen Päivi RastiE4 13.31 0.01.54 48.16 50.22
10 Saari Marita SuSe 13.55 0.02.18 46.52 48.50
11 Lallo Tuula Trian 14.07 0.02.30 45.60 47.54
12 Piirto Kaisu JRV 14.12 0.02.35 45.07 47.00
13 Käkelä Maija PuolRy 14.15 0.02.38 44.66 46.57
14 Humalamäki Mirja SuomRa 14.24 0.02.47 43.94 45.82
15 Eisanen Tea MaMa 14.28 0.02.51 43.49 45.34
16 Virtanen Marjo Hiisi 14.54 0.03.17 41.98 43.77
17 Forsström Rita Raseborg 15.03 0.03.26 41.32 43.08
18 Moilanen Kirsti MaMa 15.08 0.03.31 40.85 42.59
19 Humalamäki Marja ÄhtU 16.01 0.04.24 38.37 40.01
20 Toivanen Tuula RaN 16.04 0.04.27 38.02 39.65
21 Lonka Hennariikka KR 16.30 0.04.53 36.80 38.37
22 Leskinen Tiina Lynx 16.43 0.05.06 36.11 37.65
23 Tammisalo Netta KangSK 16.49 0.05.12 35.68 37.20
24 Ojapalo Anneli RR 18.31 0.06.54 32.20 33.58
25 Kangasaho Sirpa HiKi 18.42 0.07.05 31.69 33.05
26 Liimatainen Raili HyRa 18.54 0.07.17 31.17 32.50
27 Kairamo Kristiina HiKi 20.15 0.08.38 28.91 30.14
28 Papinsaari Sirpa KangSK 21.46 0.10.09 26.73 27.87
Mikkolainen Mirja VaHa HYL -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kalliola Pirkko MaMa 11.12 0.00.00 53.82 53.15
2 Purhonen Kaija HU-46 11.28 0.00.16 52.24 51.59
3 Kattilakoski Kirsti KoS 11.41 0.00.29 50.95 50.32
4 Illaru Sinikka HiKi 11.43 0.00.31 50.48 49.86
5 Raiko Erja HyRa 11.57 0.00.45 49.18 48.57
6 Niemi Tuire TP 12.36 0.01.24 46.35 45.77
7 Turku Kaija HS 12.46 0.01.34 45.45 44.88
8 Björklund Gunilla Falken 13.11 0.01.59 43.73 43.18
9 Salmenoja Hely HirvHe 13.24 0.02.12 42.74 42.20
10 Juvonen Marja RaKaS 13.33 0.02.21 41.99 41.46
11 Fred Bodil Femman 13.50 0.02.38 40.85 40.34
12 Hyvärinen Vappu SaPu 14.14 0.03.02 39.44 38.95
13 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 14.52 0.03.40 37.51 37.04
14 Nurminen Aila Hiisi 15.01 0.03.49 36.88 36.42
15 Bergström Anneli EsSu 15.05 0.03.53 36.47 36.01
16 Wickholm Rita Trian 15.09 0.03.57 36.06 35.61
17 Lakanen Sirpa RaKaS 15.54 0.04.42 34.12 33.70
18 Kukkonen Marja RaKaS 16.16 0.05.04 33.12 32.71
19 Juura Maarit KanSu 16.25 0.05.13 32.59 32.18
20 Elomäki Irmeli VaHa 16.26 0.05.14 32.33 31.92
21 Ahlqvist Kristiina Raus 16.52 0.05.40 31.27 30.88
22 Laine Kaija KauKa 18.12 0.07.00 28.77 28.42
23 Nurminen Arja VaHa 19.00 0.07.48 27.36 27.02
24 Ketola Pirjo SalRe 20.56 0.09.44 24.66 24.35
25 Ahonkivi Irma RasKa 27.15 0.16.03 18.80 18.57

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Stoor Anne KoS 11.18 0.00.00 46.48 48.46
2 Halme Ritva KiimU 11.19 0.00.01 46.10 48.06
3 Lankia Hilkka TP 11.38 0.00.20 44.53 46.43
4 Ketola Sirkka SaPu 11.49 0.00.31 43.54 45.40
5 Korkeakangas Eeva-Liisa RaJu 12.05 0.00.47 42.28 44.09
6 Mikkonen Ritva EsSu 12.53 0.01.35 39.38 41.06
7 Salonen Marja-Liisa HauSi 12.54 0.01.36 39.05 40.72
8 Hellsten Leena Rasti88 13.18 0.02.00 37.61 39.21
9 Kajava Ritva HlS 14.13 0.02.55 34.93 36.42
9 Mannervesi Helena RaLu 14.13 0.02.55 34.93 36.42
11 Luoma Helena Pihkan 14.16 0.02.58 34.31 35.77
12 Malmsten Beatrice Lynx 15.01 0.03.43 32.35 33.73
13 Rahkasuo Kaarina Rasti88 15.07 0.03.49 31.90 33.26
14 Pått Saga Minken 16.38 0.05.20 28.78 30.01
15 Rajamäki Vuokko HS 16.39 0.05.21 28.53 29.75
16 Ojamaa Marja-Liisa SalVie 16.49 0.05.31 28.04 29.23
17 Ohramaa Tuula Jyry 17.29 0.06.11 26.77 27.91
18 Venäläinen Kaija VaHa 19.19 0.08.01 24.04 25.06
19 Laakso-Lähteenmäki Mirja-Liisa HlT 20.43 0.09.25 22.24 23.19
20 Ahonen Ulla HlS 24.29 0.13.11 18.67 19.47
Kuutti Kirsti PertPe HYL -
Sulander Mirja-Liisa EE KES -
Tarkiainen Sirpa SuSe HYL -

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Karvinen Tuulikki HS 10.48 0.00.00 44.08 42.90
2 Paatero Leena EsSu 11.27 0.00.39 40.54 39.45
3 Tahvanainen Pirkko HU-46 11.54 0.01.06 38.00 36.99
4 Ruusunen Marja-Liisa EE 20.28 0.09.40 21.51 20.94
5 Kallio Tuija RaTU 22.33 0.11.45 19.00 18.49
6 Tanska Eeva EsSu 28.33 0.17.45 14.59 14.20
Jalkanen Marke VaHa HYL -

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Pekkarinen Eila KeU 14.07 0.00.00
2 Kirkkala Aino SuosmSa 23.14 0.09.07

Sarja H20B
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Johansson Väinö Koovee 16.05 0.00.00 70.80 68.46
2 Nurmela Joose Koovee 16.36 0.00.31 67.91 65.67
3 Vaenerberg Niko LS-37 16.48 0.00.43 66.43 64.23
4 Pirhonen Nuutti AngA 16.51 0.00.46 65.55 63.39
5 Nurmi Miika VaaSu 17.04 0.00.59 64.05 61.94
6 Talja Eljas OK77 17.11 0.01.06 62.96 60.88
6 Heinaro Lauri EsSu 17.11 0.01.06 62.96 60.88
8 Rautio Mikael EsSu 17.25 0.01.20 60.81 58.80
9 Simonen Markus KR 17.55 0.01.50 58.47 56.54
10 Hakulinen Saku VeVe 18.00 0.01.55 57.57 55.67
11 Ojanen Joonas HyRa 18.26 0.02.21 55.60 53.76
12 Ekström Rasmus MSParma 19.10 0.03.05 52.88 51.13
13 Tala Miika HS 19.33 0.03.28 51.26 49.56
14 Vicari Lars Navi 20.54 0.04.49 47.40 45.84
15 Kronqvist Emil KoS 21.05 0.05.00 46.45 44.92
Stenbacka Oscar OK77 HYL -

Sarja H18B
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kangas Juho LapVi 15.49 0.00.00 58.44 58.72
2 Sinervä Onni TuS 16.46 0.00.57 54.09 54.35
3 Partanen Lauri HyRa 17.25 0.01.36 51.08 51.32
4 Kopra Marcus Trian 17.30 0.01.41 49.84 50.08
5 Kukkonen Henri VeVe 17.34 0.01.45 48.67 48.90
6 Aho Ilmari VaHa 17.56 0.02.07 46.71 46.93
7 Höök Jaakko RaJu 18.41 0.02.52 43.90 44.12
8 Tikkanen Elias EsSu 20.00 0.04.11 40.15 40.34
Niemensivu Timi RaLu KES -

Sarja H17B
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Tiainen Olli EsSu 15.43 0.00.00 59.24 57.31
2 Aumo Oskari VaHa 17.12 0.01.29 53.23 51.49
3 Hanhijärvi Paulus EsAk 17.24 0.01.41 51.73 50.04
4 Johansson Eelis Trian 17.29 0.01.46 50.59 48.94
5 Lemström Karl Emil Raseborg 17.41 0.01.58 49.14 47.54
6 Lahti Valtteri RasKa 17.48 0.02.05 47.95 46.38
7 Nolvi Joona RasKa 17.53 0.02.10 46.86 45.33
8 Pajuoja Otso EsSu 18.06 0.02.23 45.44 43.96
9 Hiiro Aleksanteri RR 18.20 0.02.37 44.01 42.58
10 Maronen Matias Lynx 21.40 0.05.57 36.53 35.34

Sarja H16B
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Alajoutsi Oliver Koovee 14.45 0.00.00 52.91 51.66
2 Myllärinen Vertti LappRi 15.14 0.00.29 50.86 49.67
3 Helin Saku RaJu 15.46 0.01.01 48.79 47.64
4 Seppänen Antti ORa 15.51 0.01.06 48.18 47.05
5 Vaherlehto Eemi EsAk 16.06 0.01.21 47.08 45.98
6 Tamminen Kasperi LuuRa 16.12 0.01.27 46.45 45.36
7 Nordgren Simon Trian 16.13 0.01.28 46.06 44.98
8 Nieminen Lauri VaHa 16.22 0.01.37 45.30 44.23
9 Schüle Oliver Koovee 16.26 0.01.41 44.77 43.72
10 Rautio Juho JoKu 16.40 0.01.55 43.81 42.78
11 Ylimaa Juho AngA 16.53 0.02.08 42.92 41.91
12 Virtanen Ilari JRV 16.56 0.02.11 42.46 41.47
13 Tukiainen Otso TP 17.09 0.02.24 41.60 40.63
14 Kytömäki Aapo SKUusi 17.15 0.02.30 41.04 40.07
15 Vuorela Joona EsSu 18.10 0.03.25 38.66 37.75
16 Hämäläinen Aleksi RR 18.19 0.03.34 38.04 37.15
17 Ahonen Niilo LS-37 18.59 0.04.14 36.41 35.55
18 Kaitainen Lassi KyS 19.14 0.04.29 35.65 34.81
19 Finskas Lucas Femman 19.33 0.04.48 34.78 33.97
20 Tukiainen Jyry TP 20.17 0.05.32 33.25 32.47
21 Biskop Robert KoS 20.36 0.05.51 32.47 31.71
Aikio Valtteri KEV HYL -

Sarja H15B
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Jussinmäki Pietari HalTo 13.31 0.00.00 50.20 51.40
2 Kisil Luka LapVi 13.53 0.00.22 48.42 49.58
3 Koskinen Aaro TP 14.32 0.01.01 45.81 46.91
4 Rautio Daniel EsSu 14.37 0.01.06 45.12 46.20
5 Koskinen Mikael RaN 15.47 0.02.16 41.38 42.37
6 Jalonen Aapo MSParma 15.48 0.02.17 40.93 41.91
7 Korento Benjamin OK77 16.08 0.02.37 39.69 40.64
8 Korhonen Eetu HyRa 16.19 0.02.48 38.86 39.79
9 Hågensen Sverre PIF 16.30 0.02.59 38.04 38.95
10 Muotka Miika OH 16.45 0.03.14 37.09 37.98
11 Välkki Totte TP 16.57 0.03.26 36.28 37.15
12 Pitkänen Nikanor RR 17.13 0.03.42 35.35 36.20
13 Kallioniemi Jami RaLu 18.24 0.04.53 32.73 33.51
14 Leiniö Iikka HS 19.04 0.05.33 31.25 32.00
15 Miettinen Vili Lynx 20.14 0.06.43 29.13 29.83
Huostila Sampo LamSä HYL -
Hansén Lucas Botnia KES -

Sarja H14B
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Malmberg Vilho HS 13.36 0.00.00
2 Noponen Juho EsSu 14.56 0.01.20
3 Toivonen Niko EsSu 14.57 0.01.21
4 Konttila Milo TP 15.19 0.01.43
5 Kujansuu Aaro RasKa 15.36 0.02.00
6 Heino Paavo S-JKL 15.49 0.02.13
7 Skyttä Ilari HlS 15.53 0.02.17
8 Huhtamäki Rasmus PieHi 15.57 0.02.21
9 Sallinen Eero KangSK 16.03 0.02.27
10 Norrbacka Roni-Eemil AR 16.04 0.02.28
11 Balck Axel SWE 16.13 0.02.37
12 Peltola Eemil Lynx 16.24 0.02.48
13 Pulju Eetu OH 16.43 0.03.07
14 Ruusu Rasmus EsSu 16.47 0.03.11
14 Niemensivu Roni RaLu 16.47 0.03.11
16 Udell Oliver Solf 17.02 0.03.26
17 Mukkala Jonne KR 17.09 0.03.33
18 Peura Kaapo EsSu 17.43 0.04.07
19 Heikkinen Aaro HS 17.50 0.04.14
20 Eerola Jimi VaHa 18.10 0.04.34
21 Sulkula Sakari S-JKL 18.18 0.04.42
22 Makkonen Jonne KR 18.24 0.04.48
23 Niemelä Leevi KangSK 18.54 0.05.18
24 Hantula Jussi KauWi 19.12 0.05.36
25 Kahelin Janne S-JKL 19.18 0.05.42
26 Forsström Anton Botnia 21.01 0.07.25
27 Hyvärinen Luukas EsSu 22.10 0.08.34
28 Ruoti Eeli VeVe 24.01 0.10.25

Sarja D20B
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kivikko Jenni HlS 16.02 0.00.00 56.53 59.07
2 Happonen Krista LS-37 17.02 0.01.00 52.48 54.84
3 Vesikko Venla JoKu 17.36 0.01.34 50.09 52.34
4 Saalo Saara SKUusi 17.55 0.01.53 48.52 50.70
5 Virtala Jenny PIF 17.57 0.01.55 47.74 49.88
6 Sankelo Lotta Pohjant 17.59 0.01.57 46.96 49.07
7 Kuusela Aino LS-37 18.00 0.01.58 46.23 48.31
8 Ojala Jutta VeVe 18.55 0.02.53 43.34 45.29
9 Kaukonen Ella EsSu 18.57 0.02.55 42.61 44.52
10 Ylimaa Henna AngA 20.34 0.04.32 38.66 40.40
11 Kukkonen Tuulia VeVe 21.48 0.05.46 35.91 37.52
12 Päkkilä Suvi HaHe 22.49 0.06.47 33.76 35.28

Sarja D17B
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Karjalainen Venla-Linnea S-JKL 14.56 0.00.00 53.57 56.12
2 Ojala Lumimaaria OH 15.41 0.00.45 50.16 52.54
3 Pääkkönen Nea KuPe 16.32 0.01.36 46.77 49.00
4 Savisaari Outi TP 16.47 0.01.51 45.28 47.43
5 Tuomisto Saara MSParma 16.50 0.01.54 44.35 46.46
6 Mustajoki Villa TP 16.54 0.01.58 43.39 45.45
7 Kytäjä Nea VaHa 17.03 0.02.07 42.23 44.23
8 Koivula Lotta UlvUra 18.40 0.03.44 37.86 39.66
9 Marttinen Jenni AnttU 18.49 0.03.53 36.84 38.60
10 Kettumäki Inka Trian 21.59 0.07.03 30.93 32.40

Sarja D16B
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Korpi Anna LänRa 14.12 0.00.00 52.52 50.51
2 Myrskog Rosa Kronan 14.36 0.00.24 50.60 48.67
3 Juntunen Marikki KR 15.11 0.00.59 48.20 46.36
4 Vallema Henrika VeVe 15.15 0.01.03 47.53 45.71
5 Koskela Iina VetU 15.25 0.01.13 46.56 44.78
6 Markki Emmi EsSu 15.27 0.01.15 46.01 44.25
7 Sokolova Ekaterina KR 15.40 0.01.28 44.92 43.21
8 Leppämäki Elsa S-JKL 16.34 0.02.22 42.06 40.46
9 Sorri Sara S-JKL 16.59 0.02.47 40.62 39.07
10 Soini Mette KyS 17.15 0.03.03 39.58 38.07
11 Tuhkanen Suvi UlvUra 17.31 0.03.19 38.58 37.11
12 Laitimo Maija JoKu 17.35 0.03.23 38.04 36.59
13 Wahlsten Vilma PR 17.50 0.03.38 37.11 35.70
14 Oikarinen Anni S-2000 18.25 0.04.13 35.56 34.20
15 Brink Henrika PIF 18.59 0.04.47 34.13 32.83
16 Nieminen Noora S-JKL 19.32 0.05.20 32.81 31.56
17 Tuovinen Jenni KuoSu 20.41 0.06.29 30.65 29.48

Sarja D15B
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kaario Saara S-JKL 15.48 0.00.00 47.83 45.33
2 Soikkeli Linnea EsSu 17.03 0.01.15 43.91 41.62
3 Wickholm Wilma Trian 17.11 0.01.23 43.16 40.90
4 Lepo Veera S-JKL 17.18 0.01.30 42.46 40.24
5 Turkkila Liisa EsSu 17.21 0.01.33 41.93 39.74
6 Jansson Mia Falken 17.55 0.02.07 40.21 38.10
7 Leppänen Nella LS-37 17.58 0.02.10 39.70 37.62
8 Mäkelä Venla S-JKL 17.59 0.02.11 39.27 37.22
9 Miettinen Kiia Pihkan 18.06 0.02.18 38.62 36.60
10 Multala Essi RR 18.10 0.02.22 38.09 36.10
11 Ojala Metsämaria OH 18.29 0.02.41 37.06 35.12
12 Lehtonen Olivia VePo 18.53 0.03.05 35.90 34.02
13 Aalto Aura TP 18.57 0.03.09 35.40 33.55
14 Jokela Kiia VeVe 19.09 0.03.21 34.66 32.84
15 Hyyppä Liina KoS 19.57 0.04.09 32.91 31.19
16 Helminen Tiia JRV 20.44 0.04.56 31.33 29.69
17 Ripatti Mona JoKu 23.26 0.07.38 27.41 25.98

Sarja D14B
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lillqvist Isabella KangSK 14.37 0.00.00
2 Romppainen Piia HyRa 15.12 0.00.35
3 Kyllästinen Inka RaLu 15.19 0.00.42
4 Rautio Ulrika EsSu 15.26 0.00.49
5 Laamanen Emma-Riikka TarpSu 15.38 0.01.01
6 Laitinen Julia VeVe 15.40 0.01.03
7 Koivula Venla LaihLu 15.58 0.01.21
8 Uus-Mäkelä Anniina KiukU 16.06 0.01.29
9 Rokala Erica HalTo 16.21 0.01.44
10 Joensuu Lumi HS 16.23 0.01.46
11 Laitamäki Lotta HlT 16.31 0.01.54
12 Lindfors Karolina Falken 16.37 0.02.00
13 Hyvönen Vilma KuoSu 16.45 0.02.08
14 Tamminen Ilona LuuRa 16.51 0.02.14
15 Mäki Aino HlS 16.54 0.02.17
16 Talvitie Meri RaN 16.59 0.02.22
17 Multala Emmi KuoSu 17.10 0.02.33
18 Kontio Kirsi KangSK 17.13 0.02.36
19 Brock Emma KoS 17.26 0.02.49
20 Kullman Thea Falken 17.51 0.03.14
21 Hamppu Elina EsSu 18.18 0.03.41
22 Hyörtti Sini RaLu 18.33 0.03.56
23 Lehtimäki Liisa RaLu 18.49 0.04.12
24 Nyholm Veera JRV 19.45 0.05.08

Sarja H35B
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
Leinonen Jaakko YlikNM HYL -

Sarja H40B
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Pohjola Jukka HauSi 15.24 0.00.00 59.65 59.35
2 Lepistö Mikko HauSi 15.38 0.00.14 58.27 57.98
3 Engström Jon PIF 15.49 0.00.25 57.11 56.83
4 Hyyppä Tuomas KoS 16.19 0.00.55 54.89 54.62
5 Pyttynen Joakim MusNe 16.22 0.00.58 54.25 53.99
6 Hyvärinen Pietari EsSu 16.26 0.01.02 53.57 53.30
7 Rautio Mikko JoKu 16.30 0.01.06 52.89 52.63
8 Husu Heikki SKVuoksi 16.31 0.01.07 52.37 52.11
9 Repo Juuso EsSu 16.44 0.01.20 51.23 50.98
10 Kopra Tero OrPo 16.45 0.01.21 50.73 50.48
11 Kärkkäinen Kimmo HS 17.02 0.01.38 49.43 49.19
12 Uimonen Toni Pihkan 17.07 0.01.43 48.74 48.51
13 Lehtonen Pasi HauSi 17.11 0.01.47 48.11 47.88
14 Vainio Mikko Koovee 17.35 0.02.11 46.58 46.35
15 Rintala Veli-Matti MSParma 17.43 0.02.19 45.80 45.57
16 Matilainen Teemu RaHa 18.43 0.03.19 42.94 42.73
17 Rosenblad Kalle HiKi 19.27 0.04.03 40.93 40.73
18 Kantelinen Teemu HyRa 20.07 0.04.43 39.19 39.00
19 Pöyhönen Simo Raus 20.09 0.04.45 38.75 38.56

Sarja H45B
Matka
Osallistujien määrä 59
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Karjalainen Teemu VaajTe 12.37 0.00.00 66.66 72.51
2 Mamia Tero Koovee 12.57 0.00.20 64.77 70.46
3 Pulli Antero RR 13.14 0.00.37 63.22 68.77
4 Pohjola Olli-Pekka Koovee 13.31 0.00.54 61.74 67.15
5 Kettunen Heikki ViPa 13.40 0.01.03 60.90 66.24
6 Laaksonen Pasi EsSu 13.41 0.01.04 60.67 65.99
7 Väisänen Marko LS-37 13.51 0.01.14 59.78 65.02
8 Riissanen Jani EsAk 13.53 0.01.16 59.48 64.70
9 Hanhela Jussi-Pekka Jyry 13.54 0.01.17 59.25 64.45
10 Kääriäinen Sami TuMe 14.01 0.01.24 58.60 63.74
11 Länsiluoto Jaakko HS 14.13 0.01.36 57.63 62.68
12 Ryyppö Jarkko RaVa 14.16 0.01.39 57.27 62.30
13 Holmroos Joni TuS 14.17 0.01.40 57.05 62.06
14 Tukiainen Heikki TP 14.26 0.01.49 56.31 61.25
15 Pulli Veli-Matti LappRi 14.35 0.01.58 55.58 60.46
16 Isoherranen Sami Lynx 14.37 0.02.00 55.30 60.16
16 Jokela Jari RaN 14.37 0.02.00 55.30 60.16
18 Rajala Marko HS 14.44 0.02.07 54.57 59.36
19 Kuusisto Seppo Koovee 14.45 0.02.08 54.36 59.13
20 Illaru Tonu HiKi 14.48 0.02.11 54.03 58.77
21 Saarilaakso Miko LappRi 14.51 0.02.14 53.70 58.42
22 Liljeström Kimmo HS 14.53 0.02.16 53.44 58.13
23 Honkasalo Mika PIF 14.54 0.02.17 53.23 57.90
24 Korhonen Mika SKVuoksi 15.07 0.02.30 52.32 56.92
25 Näpänkangas Mika S-JKL 15.17 0.02.40 51.61 56.14
26 Aalto Sami MSParma 15.19 0.02.42 51.36 55.86
27 Pihlajaniemi Janne VePo 15.22 0.02.45 51.05 55.53
28 Jalonen Rauli MSParma 15.23 0.02.46 50.85 55.31
29 Viippola Ilpo OuTa 15.24 0.02.47 50.66 55.10
30 Havento Jukka KaRa 15.25 0.02.48 50.46 54.89
31 Lehtimäki Harri HlT 15.38 0.03.01 49.62 53.97
32 Nurmiainen Jouko Raseborg 15.41 0.03.04 49.32 53.65
33 Täppinen Jan Raseborg 15.44 0.03.07 49.03 53.33
34 Hämäläinen Petri Pihkan 15.45 0.03.08 48.84 53.12
35 Yliaho Marko Koovee 15.58 0.03.21 48.04 52.26
36 Anttonen Mikael KaRa 15.59 0.03.22 47.85 52.05
36 Tonder Mika SKVuoksi 15.59 0.03.22 47.85 52.05
38 Kankainen Janne SoJy 16.01 0.03.24 47.48 51.65
39 Torrkulla Jan Femman 16.03 0.03.26 47.25 51.39
39 Ojala Jari PirHi 16.03 0.03.26 47.25 51.39
41 Lepo Jari VaHa 16.21 0.03.44 46.12 50.16
42 Lehtonen Olli KoHo 16.30 0.03.53 45.56 49.56
43 Haverinen Jari KaSu 16.45 0.04.08 44.75 48.68
44 Haikola Petteri KaSu 17.03 0.04.26 43.84 47.69
45 Välkki Antti TP 17.06 0.04.29 43.58 47.41
46 Stenholm Pekka TuS 17.15 0.04.38 43.08 46.86
47 Maronen Mikke Lynx 17.20 0.04.43 42.75 46.50
48 Hihnala Tero Koovee 17.26 0.04.49 42.38 46.09
49 Kleemola Jari PertPe 17.27 0.04.50 42.21 45.92
50 Alajoutsi Jukka Koovee 17.34 0.04.57 41.81 45.48
51 Laine Sampo TP 17.40 0.05.03 41.45 45.08
52 Marttinen Jarno AnttU 17.59 0.05.22 40.60 44.16
53 Jylkkä Marko YlivKu 18.03 0.05.26 40.33 43.86
54 Kontio Pasi MaMa 19.45 0.07.08 36.75 39.97
55 Biskop Kim KoS 21.04 0.08.27 34.35 37.36
56 Maisniemi Kreu HS 21.34 0.08.57 33.45 36.38
57 Miettinen Sami Pihkan 22.07 0.09.30 32.52 35.37
58 Suojanen Jukka Koovee 23.13 0.10.36 30.88 33.59
59 Tala Tuomas HS 34.25 0.21.48 20.77 22.59

Sarja H50B
Matka
Osallistujien määrä 48
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Donner Mikael OK77 13.55 0.00.00 61.76 61.64
2 Uotila Marko KS 14.08 0.00.13 60.61 60.50
3 Loukkalahti Mika RR 14.24 0.00.29 59.30 59.19
4 Parttimaa Timo AngA 14.34 0.00.39 58.44 58.33
5 Koski Timo Koovee 14.52 0.00.57 57.07 56.97
6 Reiman Jarmo AngA 15.02 0.01.07 56.26 56.15
7 Huttunen Matti Pihkan 15.15 0.01.20 55.28 55.17
8 Veijola Seppo IinYr 15.25 0.01.30 54.50 54.40
9 Ekström Thomas MSParma 15.32 0.01.37 53.92 53.82
10 Viljamaa Janne LS-37 15.35 0.01.40 53.57 53.47
11 Strandvall Sören Minken 15.36 0.01.41 53.33 53.23
12 Lehtonen Timo LS-37 15.47 0.01.52 52.54 52.44
13 Ray Tomas OK77 15.57 0.02.02 51.82 51.72
14 Kaukonen Markus EsSu 16.17 0.02.22 50.59 50.50
15 Kinnari Jukka SuJu 16.18 0.02.23 50.37 50.28
16 Haverinen Arto KaSu 16.26 0.02.31 49.79 49.70
17 Savilahti Petri Lynx 16.27 0.02.32 49.58 49.48
18 Lindahl Anders Trian 16.29 0.02.34 49.31 49.22
19 Hautaniemi Petri RaKaS 16.31 0.02.36 49.05 48.95
20 Ilmonen Matti JRV 16.33 0.02.38 48.78 48.69
21 Ritvanen Paavo Pihkan 16.41 0.02.46 48.23 48.14
22 Laasanen Juha LaihLu 16.43 0.02.48 47.97 47.88
23 Pirtilä Timo EKSu 16.48 0.02.53 47.56 47.48
24 Ketola Mika Koovee 16.55 0.03.00 47.07 46.99
25 Pahkamäki Pekka S-JKL 16.58 0.03.03 46.77 46.69
26 Nietosjärvi Tommi Pihkan 17.04 0.03.09 46.34 46.25
27 Hirvonen Petri EE 17.13 0.03.18 45.78 45.69
28 Haunia Heikki HSU 17.15 0.03.20 45.53 45.44