FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Helasuunnistus
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 46
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Suna Jussi TuMe 32.01 0.00.00 90.19 89.31
2 Simosas Otto TP 32.05 0.00.04 89.70 88.83
3 Eerola Mikko TP 32.18 0.00.17 88.80 87.93
4 Kuukka Anton TP 32.24 0.00.23 88.23 87.37
5 Oikarinen Lauri S-JKL 33.10 0.01.09 85.90 85.06
6 Mäkelä Tuomo AngA 33.36 0.01.35 84.51 83.68
7 Ahonen Jere KangSK 33.59 0.01.58 83.27 82.46
8 Lehtola Samu KangSK 34.23 0.02.22 82.02 81.22
9 Huovila Jarkko KR 34.32 0.02.31 81.39 80.59
10 Korpi Juho Navi 34.43 0.02.42 80.68 79.89
11 Markkila Eero RasKu 34.57 0.02.56 79.86 79.09
12 Leinonen Pauli LS-37 35.14 0.03.13 78.95 78.18
13 Saikko Antti TP 35.38 0.03.37 77.79 77.03
14 Mattila Tuomas VeVe 35.51 0.03.50 77.05 76.30
15 Tuomala Misa S-JKL 36.09 0.04.08 76.15 75.41
15 Sankelo Sampo LapVi 36.09 0.04.08 76.15 75.41
17 Repo Ville TP 36.31 0.04.30 74.86 74.13
18 Pohjola Lauri S-JKL 36.38 0.04.37 74.36 73.63
19 Detkov Sergei Hiisi 38.23 0.06.22 70.71 70.02
20 Mustajoki Olli TP 38.35 0.06.34 70.10 69.41
21 Nissinen Niko RasKu 38.59 0.06.58 69.13 68.46
22 Istolahti Jaakko KangSK 39.03 0.07.02 68.77 68.10
23 Senttula Tuukka S-JKL 39.05 0.07.04 68.46 67.80
24 Sulkula Anton S-JKL 39.52 0.07.51 66.88 66.22
25 Saarinen Timo VaHa 40.25 0.08.24 65.73 65.09
26 Rokka Tuomas LHR 40.46 0.08.45 64.93 64.29
27 Sainio Santeri KangSK 41.04 0.09.03 64.22 63.59
28 Sipilä Mikko KangSK 41.17 0.09.16 63.65 63.03
28 Laasanen Lauri LaihLu 41.17 0.09.16 63.65 63.03
30 Koskinen Eemil RaN 42.00 0.09.59 62.10 61.50
31 Laine Jarkko TP 42.01 0.10.00 61.85 61.25
32 Ikävalko Petri KangSK 42.31 0.10.30 60.90 60.30
33 Rantala Antti KangSK 42.55 0.10.54 60.11 59.52
34 Kurkela Mikko Koovee 43.16 0.11.15 59.40 58.82
35 Sipiläinen Konsta S-JKL 43.17 0.11.16 59.15 58.57
36 Nurminen Jussi VaHa 43.38 0.11.37 58.46 57.89
37 Annila Petri Koovee 44.24 0.12.23 57.23 56.67
38 Itkonen Otto TuS 45.13 0.13.12 55.98 55.44
39 Willman Pyry LS-37 45.33 0.13.32 55.36 54.82
40 Liuha Jarkko KangSK 47.21 0.15.20 53.05 52.54
41 Nuuttila Lauri KangSK 48.03 0.16.02 52.08 51.57
42 Laasanen Matti LaihLu 48.32 0.16.31 51.36 50.86
43 Hirvonen Olli-Petteri TP 48.40 0.16.39 51.03 50.53
44 Joopi Ville UlvUra 49.21 0.17.20 50.12 49.64
45 Nieminen Juho TP 54.37 0.22.36 45.11 44.67
46 Ruutikainen Pekka KangSK 58.34 0.26.33 41.91 41.50

Sarja H21C
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koota Timo KyRa 41.09 0.00.00
2 Mutikainen Leevi KauWi 1.00.53 0.19.44

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hemminki Antti RasKu 30.39 0.00.00 66.64 65.97
2 Lauronen Jarkko LaihLu 35.13 0.04.34 56.55 55.98
3 Jokela Herkko IkNV 41.22 0.10.43 46.91 46.44
4 Saari Tatu SuSe 42.18 0.11.39 44.67 44.22
5 Lahtinen Pasi SuSe 42.33 0.11.54 43.20 42.77
6 Karjalainen Marko TP 44.15 0.13.36 40.39 39.99
7 Paju Erno TP 59.17 0.28.38 29.29 28.99

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Katajisto Jukka-Pekka RasKu 30.51 0.00.00 65.49 63.26
2 Laakso Juha-Matti RasKu 31.14 0.00.23 64.20 62.02
3 Räty Harri HiKi 33.34 0.02.43 59.28 57.27
4 Hyytiäinen Antti KangSK 33.42 0.02.51 58.60 56.61
5 Laine Kalle KauKa 34.15 0.03.24 57.22 55.27
6 Joensivu Janne VaHa 34.29 0.03.38 56.39 54.47
7 Kivioja Jussi RasKa 35.29 0.04.38 54.37 52.53
8 Rajala Jarkko RaJu 36.32 0.05.41 52.40 50.62
9 Kallio Teemu PirHi 36.45 0.05.54 51.67 49.92
10 Pohjola Jukka HauSi 37.21 0.06.30 50.44 48.72
11 Asikainen Saku Hiisi 37.40 0.06.49 49.61 47.93
12 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 37.46 0.06.55 49.08 47.41
13 Takanen Jari KuortKu 38.12 0.07.21 48.13 46.49
14 Samposalo Kai TP 40.04 0.09.13 45.51 43.96
15 Saarinen Samuli RaN 44.41 0.13.50 40.47 39.09
16 Siivonen Jere PirHi 44.42 0.13.51 40.11 38.75
17 Kalari Joonas TP 45.59 0.15.08 38.66 37.35
18 Ritala Markus TP 47.09 0.16.18 37.38 36.11
19 Collander Tomi RasKa 49.40 0.18.49 35.19 33.99
20 Peltonen Jani RasKa 50.01 0.19.10 34.64 33.46
Pöntinen Henri Koovee HYL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lindgren Simo JRV 30.30 0.00.00 57.21 55.51
2 Nikkola Hannu RaJu 31.30 0.01.00 54.93 53.30
3 Nurminen Joonas JRV 33.17 0.02.47 51.55 50.02
4 Hemminki Jukka RaJu 33.26 0.02.56 50.89 49.38
5 Savolainen Tomi RasKe 34.58 0.04.28 48.24 46.81
6 Pasonen Kai RaN 35.27 0.04.57 47.17 45.77
7 Peltonen Mikko RaJu 35.42 0.05.12 46.43 45.06
8 Lehtinen Juhani KauKa 36.17 0.05.47 45.29 43.94
9 Teerikoski Petri LLuja 36.25 0.05.55 44.72 43.39
10 Koiranen Aki EE 37.04 0.06.34 43.54 42.25
11 Peltonen Matti RasKu 37.36 0.07.06 42.54 41.28
12 Jarva Jukka OrPo 38.17 0.07.47 41.40 40.17
13 Skyttä Eerik OCPuisto 38.54 0.08.24 40.37 39.17
14 Liponkoski Sami TP 39.05 0.08.35 39.81 38.63
15 Rintala Veli-Matti MSParma 39.17 0.08.47 39.24 38.07
16 Rinne Juha PosPy 42.32 0.12.02 35.90 34.83
17 Laine Sampo TP 48.23 0.17.53 31.26 30.33
18 Mustikkamaa Timo RaN 48.54 0.18.24 30.63 29.72
19 Pätsi Reima PosPy 56.02 0.25.32 26.47 25.68

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virtanen Lassi RaLu 22.09 0.00.00 61.75 60.18
2 Mähönen Jouni TP 22.52 0.00.43 59.39 57.88
3 Helin Timo VaRa 23.20 0.01.11 57.78 56.32
4 Sivill Timo VaajTe 24.16 0.02.07 55.16 53.76
5 Jussila Kari TP 24.49 0.02.40 53.54 52.18
6 Mäkelä Vesa RasKa 24.58 0.02.49 52.83 51.49
7 Haanpää Tuomo TP 25.37 0.03.28 51.11 49.81
8 Venäläinen Toni VaHa 27.38 0.05.29 47.02 45.83
9 Yli-Ilkka Harri RaJu 28.20 0.06.11 45.52 44.36
10 Ruuska Vesa KangSK 29.05 0.06.56 44.01 42.89
11 Nurmo Mika PunKu 29.22 0.07.13 43.25 42.15
12 Mauriala Jarmo Koovee 30.07 0.07.58 41.85 40.79
13 Ojala Jari PirHi 30.16 0.08.07 41.32 40.27
14 Äijälä Timo TP 30.18 0.08.09 40.95 39.91
15 Lappalainen Jari RasKa 31.07 0.08.58 39.56 38.56
16 Nevala Pasi TeuRi 31.20 0.09.11 38.98 37.99
17 Pahkamäki Pekka S-JKL 32.30 0.10.21 37.28 36.33
18 Mattila Heikki PäLuLu 34.19 0.12.10 35.02 34.13
19 Hakamäki Matti S-JKL 34.20 0.12.11 34.72 33.84
20 Hirvonen Petri EE 41.10 0.19.01 28.72 27.99
21 Kontio Pasi KangSK 46.00 0.23.51 25.49 24.84
22 Julkunen Tero LHR 51.49 0.29.40 22.44 21.87

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Enroth Vesa TarpSu 24.26 0.00.00 53.34 52.37
2 Harju Juha-Pekka TP 25.40 0.01.14 50.39 49.48
3 Virtanen Markku LamSä 26.38 0.02.12 48.20 47.33
4 Kuoppala Esa RasKu 27.11 0.02.45 46.86 46.01
5 Koskela Heikki RaJu 27.19 0.02.53 46.27 45.44
6 Laasanen Juha KauWi 27.24 0.02.58 45.78 44.95
7 Nyholm Thomas Trian 27.47 0.03.21 44.79 43.98
8 Oksanen Jukka RasKa 29.11 0.04.45 42.31 41.55
9 Karjalainen Jussi KangSK 30.03 0.05.37 40.76 40.03
10 Niinimäki Risto Pihkan 31.27 0.07.01 38.64 37.94
11 Sikkinen Kari KangSK 32.19 0.07.53 37.30 36.63
12 Itkonen Arto TuS 36.10 0.11.44 33.06 32.46
13 Simosas Ove Trian 36.20 0.11.54 32.64 32.05
14 Salmia Teppo TarpSu 36.39 0.12.13 32.09 31.51
15 Viitanen Reijo RaN 39.07 0.14.41 29.82 29.28
16 Kujala Tapio RaJu 40.05 0.15.39 28.85 28.33
17 Liukkonen Jari IHR 41.01 0.16.35 27.96 27.45
18 Rokka Timo LHR 41.28 0.17.02 27.42 26.92
19 Järvinen Seppo SaPu 49.18 0.24.52 22.86 22.45
20 Rantala Pekka SuSe 50.26 0.26.00 22.16 21.76
Huuhka Jouko KanSu HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 18
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heinämäki Mikko TP 23.10 0.00.00 48.51 47.13
2 Kallio Jukka TP 23.50 0.00.40 46.73 45.41
3 Granholm Tommi Koovee 27.29 0.04.19 40.17 39.03
4 Ihalainen Vesa Navi 27.37 0.04.27 39.61 38.49
5 Uotila Antti OrPo 29.07 0.05.57 37.23 36.18
6 Toivonen Jari EE 29.38 0.06.28 36.25 35.22
7 Hyvärinen Vesa RaN 30.54 0.07.44 34.44 33.47
8 Martikainen Ari KeuKi 31.23 0.08.13 33.60 32.64
9 Viilo Keijo TP 31.52 0.08.42 32.77 31.85
10 Maijala Kari EE 34.03 0.10.53 30.38 29.52
11 Rintaluoma Kari TeuRi 34.34 0.11.24 29.64 28.80
12 Virnala Jukka JalJa 39.11 0.16.01 25.90 25.16
13 Vallbacka Heikki KortJV 42.03 0.18.53 23.89 23.22
14 Jalanto Esko KangSK 43.24 0.20.14 22.92 22.27
15 Saarinen Teuvo Koovee 46.08 0.22.58 21.35 20.74
16 Ylikoski Kari TP 47.01 0.23.51 20.74 20.15
17 Syrjälä Veli EE 47.35 0.24.25 20.28 19.71
18 Syrjänen Jukka Koovee 47.52 0.24.42 19.96 19.39

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kiiskinen Arto TP 24.34 0.00.00 47.47 47.20
2 Sivén Osmo ÄhtU 24.40 0.00.06 47.04 46.77
3 Pensas Esko LaihLu 26.32 0.01.58 43.51 43.27
4 Lehtovirta Timo RasKa 26.57 0.02.23 42.62 42.38
5 Vehmaa Hannu Koovee 27.11 0.02.37 42.04 41.80
6 Nyystilä Jukka LaihLu 27.28 0.02.54 41.40 41.16
7 Vainiomäki Kauko SuSe 27.52 0.03.18 40.59 40.36
8 Hanttu Ari RaN 29.23 0.04.49 38.30 38.08
9 Halla-Aho Timo JSRasti 29.47 0.05.13 37.59 37.38
10 Högnäs Tore Brahe 30.14 0.05.40 36.84 36.63
11 Pulkkinen Erkki RaLu 31.56 0.07.22 34.69 34.50
12 Paunonen Hannu Koovee 32.14 0.07.40 34.19 34.00
13 Lepistö Heikki OrPo 32.26 0.07.52 33.80 33.61
14 Hirvelä Reijo SuosmSa 32.27 0.07.53 33.60 33.41
15 Eno Kaarlo TeuRi 32.49 0.08.15 33.05 32.86
16 Nurminen Ari VaHa 33.06 0.08.32 32.59 32.40
17 Nurminen Jouko TP 34.55 0.10.21 30.73 30.55
18 Hakomäki Juhani LapVi 35.29 0.10.55 30.07 29.90
19 Laine Harri KauKa 37.01 0.12.27 28.67 28.51
20 Etu-Huitti Arto MSParma 40.31 0.15.57 26.05 25.90
21 Pöyhönen Hannu VetU 41.31 0.16.57 25.28 25.14
22 Lähteenmäki Hannu HlT 41.38 0.17.04 25.07 24.93
23 Laine Esa KauPo 42.30 0.17.56 24.42 24.28
24 Huikkola Markku KangSK 43.59 0.19.25 23.46 23.33
25 Joki Sauli VetU 46.00 0.21.26 22.31 22.18
26 Kallio Jarmo OrPo 49.31 0.24.57 20.61 20.49
27 Laakso Antero SuosmSa 49.56 0.25.22 20.32 20.20
28 Eskola Mikko TP 52.45 0.28.11 19.12 19.01
29 Nurminen Hannu Hiisi 1.12.45 0.48.11 13.79 13.71
30 Koskialho Jouko EuVe 1.23.42 0.59.08 11.91 11.85
Koski Harri TarpSu HYL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 27
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ylikoski Erkki KanSu 26.40 0.00.00 44.01 42.37
2 Ritala Ola EE 27.11 0.00.31 42.92 41.32
3 Mäkelä Harri SuSe 27.36 0.00.56 42.03 40.46
4 Oikarinen Pertti SuomRa 29.04 0.02.24 39.68 38.20
5 Pienimäki Kari RaJu 30.28 0.03.48 37.63 36.23
6 Salminen Esko TurSa 30.31 0.03.51 37.35 35.95
7 Nurminen Markku SuosmSa 31.08 0.04.28 36.39 35.03
8 Hiirijoki Pentti SuSe 31.09 0.04.29 36.15 34.80
9 Koskinen Kaj VaHa 31.14 0.04.34 35.84 34.50
10 Hämäläinen Pentti KanSu 32.56 0.06.16 33.78 32.52
11 Eklund Ralf RaLu 33.18 0.06.38 33.21 31.97
12 Haarajoki Matti TP 33.56 0.07.16 32.39 31.18
13 Lakkinen Keijo SuSe 34.14 0.07.34 31.91 30.72
14 Lahtonen Tapio TP 34.38 0.07.58 31.34 30.17
15 Lindstedt Tapio OrPo 34.40 0.08.00 31.12 29.96
16 Williamsson Bo-Göran VaaSu 34.59 0.08.19 30.64 29.50
17 Heino Kalle EE 36.22 0.09.42 29.29 28.20
18 Pusa Raimo OrPo 37.33 0.10.53 28.19 27.14
19 Turpeinen Timo VaajTe 38.00 0.11.20 27.68 26.64
20 Valli Seppo KauKa 38.23 0.11.43 27.22 26.21
21 Hytönen Veikko KangSK 39.39 0.12.59 26.18 25.21
22 Keränen Kauko UrjU 40.16 0.13.36 25.61 24.66
23 Joensuu Heimo JSRasti 42.12 0.15.32 24.28 23.37
24 Kujanpää Heikki JSRasti 45.15 0.18.35 22.49 21.65
25 Koskinen Timo VaHa 45.30 0.18.50 22.22 21.39
26 Kares Olli EuVe 47.10 0.20.30 21.29 20.50
Hahtola Aulis RasKu HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ansamaa Reino RaN 27.44 0.00.00 38.70 38.62
2 Ketamo Juhani SuSe 30.27 0.02.43 34.97 34.90
3 Kiltinen Juhani KeuKi 31.09 0.03.25 33.91 33.85
4 Kukko Risto VäVi 31.34 0.03.50 33.19 33.13
5 Hahto Matti OrPo 32.18 0.04.34 32.18 32.12
6 Virtanen Kalle RaLu 33.32 0.05.48 30.74 30.68
7 Tiitola Tero RasKa 33.49 0.06.05 30.23 30.18
8 Taipalus Esko RasKe 35.21 0.07.37 28.68 28.63
9 Kaasalainen Oiva SuSe 35.34 0.07.50 28.27 28.22
10 Rantakangas Erkki JSRasti 37.55 0.10.11 26.29 26.24
11 Kallio-Könnö Aarno KauKa 38.35 0.10.51 25.62 25.57
12 Paavola Vesa EE 38.56 0.11.12 25.17 25.12
13 Koivisto Pentti TP 38.57 0.11.13 24.94 24.90
14 Kärkkäinen Antero RaLu 39.56 0.12.12 24.12 24.07
15 Voutilainen Taisto IPR 41.06 0.13.22 23.23 23.18
16 Teppo Jaakko GIF 46.45 0.19.01 20.24 20.20
17 Kotikoski Juhani TP 52.17 0.24.33 17.93 17.90
18 Mäkipää Olli MSParma 52.47 0.25.03 17.60 17.57
19 Mattila Kalervo RasKa 58.48 0.31.04 15.66 15.63
Kärkkäinen Eero EsSu KES -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hietalahti Aapo HalTo 35.28 0.00.00 33.02 32.05
2 Aronen Osmo RasKa 36.23 0.00.55 31.38 30.46
3 Rosenqvist Onni SuosmSa 38.38 0.03.10 28.80 27.95
4 Sulander Heikki EE 39.35 0.04.07 27.37 26.56
5 Laurikkala Jukka TP 41.08 0.05.40 25.62 24.87
6 Rantala Heikki EE 44.38 0.09.10 22.96 22.28
7 Paavola Seppo EE 45.01 0.09.33 22.11 21.46

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laurila Pertti EsSu 49.26 0.00.00 25.25 24.72
2 Mård Leo Kristina 1.17.11 0.27.45 15.56 15.24
3 Helariutta Eero RasKa 1.21.29 0.32.03 14.17 13.87
Brax Asko TP KES -
Koppelomäki Mikko EE HYL -

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sankelo Verneri LapVi 33.55 0.00.00 54.93 52.69
2 Pihlajamäki Teemu LapVi 34.31 0.00.36 52.82 50.67
3 Koskinen Aaro TP 36.50 0.02.55 48.41 46.44
4 Koskinen Mikael RaN 36.56 0.03.01 47.20 45.28
5 Mäenpää Matias TP 40.54 0.06.59 41.64 39.95
6 Lehtiniemi Eino RaN 42.14 0.08.19 39.38 37.78
7 Laine Aarni TP 46.56 0.13.01 34.59 33.18
8 Varga Gergö HUN 1.19.41 0.45.46 19.87 19.06

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Simola Jere Koovee 24.24 0.00.00 54.68 52.82
2 Kujansuu Aaro RasKa 24.29 0.00.05 53.98 52.15
3 Tuominen Rami KanSu 25.16 0.00.52 51.81 50.05
4 Vuorinen Miki Koovee 26.19 0.01.55 49.27 47.59
5 Mourujärvi Jonne RR 26.32 0.02.08 48.40 46.75
6 Punto Eetu RaN 26.54 0.02.30 47.27 45.66
7 Karjanlahti Kosti KauWi 27.43 0.03.19 45.43 43.88
8 Sivonen Miro TP 27.55 0.03.31 44.66 43.14
9 Konttila Milo TP 30.28 0.06.04 40.51 39.13
10 Ritala Arttu TP 31.09 0.06.45 39.22 37.88
11 Bergström Kasper Kristina 31.58 0.07.34 37.82 36.54
12 Harju Tuomas RaN 32.20 0.07.56 37.01 35.75
13 Vennelä Nuutti KangSK 32.28 0.08.04 36.47 35.23
14 Noponen Veeti LapVi 37.15 0.12.51 31.45 30.38
15 Lehtovirta Eetu TP 40.27 0.16.03 28.65 27.68
16 Nurmo Olavi PunKu 46.31 0.22.07 24.65 23.81
Pinta Leevi Koovee HYL -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Syväterä Sampo TP 19.14 0.00.00
2 Lillqvist Erik TP 20.56 0.01.42
3 Sivill Tommi S-JKL 21.02 0.01.48
4 Kovanen Sauli S-JKL 21.12 0.01.58
5 Kuikko Matias KangSK 22.21 0.03.07
6 Kujansuu Lauri RasKa 22.22 0.03.08
7 Vartiala Oskari RaN 22.57 0.03.43
8 Nurminen Jonne JRV 23.28 0.04.14
9 Szanti Elias TP 24.48 0.05.34
10 Ketola Lauri TP 26.12 0.06.58
Pakarinen Jere RaN HYL -
Hämäläinen Aaro KangSK HYL -

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hyytiäinen Topi KangSK 16.14 0.00.00
2 Tolonen Vilho Koovee 17.39 0.01.25
3 Teerikoski Pyry LLuja 18.17 0.02.03
4 Koski Juuso YKV 18.47 0.02.33
5 Penttilä Akseli Koovee 20.31 0.04.17
6 Mäkelä Konsta Koovee 22.39 0.06.25
7 Lemberg Anton TP 22.50 0.06.36
8 Uusitalo Tami KangSK 26.06 0.09.52
9 Ala-Jaskara Eero KyRa 39.13 0.22.59
10 Paju Vilho TP 45.03 0.28.49
Joopi Lauri UlvUra HYL -
Ahtola Touko KangSK HYL -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Savinainen Joakim RasKu 13.22 0.00.00
2 Siivonen Eero Koovee 15.52 0.02.30
3 Liuha Eino KangSK 17.12 0.03.50
4 Vuorenmaa Joona Koovee 17.13 0.03.51
5 Haapamäki Aaro KauKa 18.52 0.05.30
6 Fränti Onni RaJu 20.43 0.07.21
7 Lilja Masi TP 20.55 0.07.33
8 Kärkkäinen Linus IkNV 23.07 0.09.45
9 Mourujärvi Jere RR 23.19 0.09.57
10 Vigren Valtteri Koovee 23.54 0.10.32
11 Väliaho Aarni KyRa 24.41 0.11.19
12 Paju Eelis TP 25.10 0.11.48
13 Hemminki Eemeli RasKu 25.18 0.11.56
14 Kivistö Joona TP 26.00 0.12.38
15 Ojanen Arto RasKa 27.30 0.14.08
16 Tomula Otso RasKa 33.40 0.20.18
17 Varis Peetu S-JKL 43.49 0.30.27
18 Samposalo Rasmus TP 44.52 0.31.30
Repo Saku TP HYL -
Vartiala Valtteri RaN KES -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Koski Konsta Koovee 15.29 0.00.00
2 Ala-Jaskara Aaro KyRa 17.22 0.01.53
3 Varjola Veeti Koovee 19.28 0.03.59
4 Kangassalo Sisu KyRa 25.25 0.09.56
5 Ala-Jaskara Paavo KyRa 31.14 0.15.45
6 Nummela Roni-Julius IkNV 49.48 0.34.19

Sarja H10
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Pohjonen Samra IkNV 13.20 0.00.00
2 Laine Aapo TP 15.26 0.02.06
3 Kivistö Aleksi TP 18.05 0.04.45
4 Kinnari Elmeri TP 19.16 0.05.56
5 Orhanen Kaarlo RasKu 23.09 0.09.49

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Koskinen Okko TP 10.33 0.00.00
2 Pohjola Ilmari HauSi 10.50 0.00.17
3 Gustafsson Tuomas EuVe 12.46 0.02.13
4 Tiisanoja Elias KeuKi 12.59 0.02.26
5 Hietala Samu LapVi 13.17 0.02.44
6 Kotta Miikka KanSu 13.38 0.03.05
7 Nissinen Akseli TP 13.47 0.03.14
8 Pulli Toivo RaJu 16.31 0.05.58
9 Pietilä Valtteri TP 16.34 0.06.01
10 Nieminen Valtteri VaHa 16.44 0.06.11
11 Lindstedt Luukas TP 17.55 0.07.22
12 Plihtari Eero-Elias KyRa 20.12 0.09.39
13 Kärkkäinen Aarni IkNV 20.35 0.10.02
14 Paju Eemil TP 20.45 0.10.12
15 Varis Veeti S-JKL 25.01 0.14.28
16 Nummela Samu-Nikolai IkNV 26.03 0.15.30

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 44
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Harju Venla TP 29.08 0.00.00 95.86 95.42
2 Haanpää Anni TP 30.28 0.01.20 91.35 90.93
3 Fincke Anni-Maija TP 31.42 0.02.34 87.49 87.08
4 Kuusela Tuija RasKa 34.56 0.05.48 79.11 78.74
5 Kaskinen Mira RasKa 35.01 0.05.53 78.64 78.28
6 Eerola Lotta TP 35.11 0.06.03 77.99 77.63
7 Kinni Saila TP 35.29 0.06.21 77.06 76.70
8 Saarijärvi Salla RasKa 35.59 0.06.51 75.72 75.37
9 Ahonen Laura KangSK 36.06 0.06.58 75.20 74.86
10 Uotila Ulrika KangSK 38.08 0.09.00 70.94 70.61
11 Lauronen Sirkka-Liisa TP 38.45 0.09.37 69.56 69.24
12 Mikkola Heidi KanSu 39.00 0.09.52 68.86 68.54
13 Sivén Hanna KangSK 39.28 0.10.20 67.80 67.49
14 Saarinen Minna KangSK 39.36 0.10.28 67.33 67.02
15 Ojala Jenny Koovee 39.42 0.10.34 66.91 66.60
16 Savinainen Kati RasKu 40.07 0.10.59 65.97 65.67
17 Klemettinen Kaisa S-JKL 41.12 0.12.04 64.00 63.71
18 Joensuu-Partanen Jenni KangSK 41.19 0.12.11 63.59 63.29
19 Kanko Ruut S-JKL 41.45 0.12.37 62.69 62.40
20 Hirvonen Milla TP 42.05 0.12.57 61.97 61.68
21 Kanko Miina KangSK 42.16 0.13.08 61.47 61.18
22 Kanko Natalia KangSK 43.47 0.14.39 59.11 58.84
23 Taanila Marjo S-JKL 43.49 0.14.41 58.85 58.57
24 Pelkonen Roosa TP 44.39 0.15.31 57.53 57.26
25 Miettinen Minna MSParma 44.52 0.15.44 57.04 56.77
26 Pääkkönen Nea SoJy 45.22 0.16.14 56.19 55.93
27 Rinkineva Laura RaJu 45.49 0.16.41 55.43 55.17
28 Liuha Riina KangSK 45.54 0.16.46 55.12 54.86
29 Laine Anni TP 46.01 0.16.53 54.76 54.51
30 Sainio Linda KangSK 46.14 0.17.06 54.30 54.04
31 Haunia Heta RasKa 47.11 0.18.03 53.00 52.75
32 Karjalainen Venla-Linnea S-JKL 47.31 0.18.23 52.42 52.18
33 Kriikkula Johanna RasKu 49.06 0.19.58 50.53 50.30
34 Mäkelä Joosefiina AngA 50.49 0.21.41 48.63 48.41
35 Kymäläinen Sanni TP 51.49 0.22.41 47.51 47.29
36 Järventausta Ennimaria KyRa 53.13 0.24.05 46.07 45.86
37 Väisänen Essi TP 53.57 0.24.49 45.27 45.06
38 Jalanto Essi KangSK 53.58 0.24.50 45.07 44.86
39 Luoma Oona TP 54.09 0.25.01 44.74 44.53
40 Rinkineva Elina RaJu 54.52 0.25.44 43.98 43.77
41 Uotila Taina OrPo 55.12 0.26.04 43.53 43.33
42 Kontio Katri KangSK 55.21 0.26.13 43.24 43.04
43 Uotila Tiina OrPo 1.01.29 0.32.21 38.77 38.59
44 Paunonen Tuuli Koovee 1.05.37 0.36.29 36.18 36.01

Sarja D21C
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Juntunen Sonja TP 37.16 0.00.00
Puranen Pinja S-JKL HYL -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laine Maria TP 33.34 0.00.00 36.53 36.50
2 Tunis Pernilla Femman 33.54 0.00.20 33.46 33.43
3 Nissinen Katariina TP 41.16 0.07.42 25.26 25.23

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Siivonen Hanna-Mari Koovee 31.27 0.00.00 59.56 58.09
2 Keski-Säntti Eija YKV 33.59 0.02.32 54.49 53.14
3 Kovalainen Ulla-Maria TP 35.38 0.04.11 51.36 50.08
4 Lindstedt Jonna TP 38.14 0.06.47 47.30 46.13
5 Papinaho Annika KeuKi 38.15 0.06.48 46.71 45.55
6 Hemminki Hanna PoRa 38.42 0.07.15 45.61 44.48
7 Gustafsson Leena EuVe 39.00 0.07.33 44.71 43.60
8 Pakarinen Marika RaN 40.20 0.08.53 42.69 41.63
9 Haapamäki Maria KauKa 43.09 0.11.42 39.41 38.43
10 Kauppila Terhi TP 49.11 0.17.44 34.13 33.29
11 Saarinen Henna TP 50.43 0.19.16 32.67 31.86
12 Kalari Tanja TP 51.01 0.19.34 32.06 31.26
13 Perkola Pauliina VaRa 52.08 0.20.41 30.96 30.19
14 Koivunen Pia TP 53.51 0.22.24 29.57 28.84

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Niittymäki Johanna Hiilto 31.30 0.00.00 53.74 49.39
2 Niittymäki Katri Hiilto 32.56 0.01.26 50.70 46.59
3 Eeva Jonna KangSK 34.06 0.02.36 48.29 44.38
4 Sivill Saana S-JKL 34.23 0.02.53 47.22 43.39
5 Fränti Kati RaJu 37.49 0.06.19 42.32 38.89
6 Lehtinen Anne KauKa 37.56 0.06.26 41.58 38.21
7 Konttila Minna TP 40.25 0.08.55 38.45 35.34
8 Juhola Piia RaLu 43.19 0.11.49 35.35 32.49
9 Haapamäki Jatta Eräp 44.50 0.13.20 33.64 30.91
10 Bergström Pia Kristina 47.09 0.15.39 31.49 28.95
11 Naskali Liisa KyRa 49.02 0.17.32 29.81 27.40
12 Koskinen Riikka RaN 54.44 0.23.14 26.29 24.16

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pietilä-Annala Jaana KangSK 26.28 0.00.00 57.52 55.17
2 Saarijärvi Sari RaN 29.26 0.02.58 50.95 48.87
3 Taipalus Maarika RasKu 30.27 0.03.59 48.50 46.52
4 Latvala Annukka RaJu 35.10 0.08.42 41.34 39.66
5 Rintanen Mari KangSK 35.23 0.08.55 40.45 38.79
6 Rokka Susanna LHR 37.28 0.11.00 37.59 36.05
7 Joutsen Marja TP 37.53 0.11.25 36.57 35.08
8 Nurminen Henna HS 39.47 0.13.19 34.25 32.85
9 Iso-Koivisto Minna KauWi 43.14 0.16.46 30.99 29.72
10 Hautamäki Anne-Mari RasKe 50.57 0.24.29 25.85 24.79
11 Laakkonen Eija S-JKL 53.36 0.27.08 24.14 23.16

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viilo Annika TP 24.15 0.00.00 57.02 55.99
2 Äijälä Tiina KangSK 27.51 0.03.36 49.08 48.19
3 Nurmi Anne AngA 28.21 0.04.06 47.65 46.79
4 Katajamäki Tuija KauWi 30.42 0.06.27 43.48 42.70
5 Lassila Päivi RasTiimi 34.10 0.09.55 38.60 37.91
6 Seppälä Anu EE 35.58 0.11.43 36.23 35.58
7 Mäkelä Tiina RaTU 38.46 0.14.31 33.20 32.60
8 Koivuniemi Leena RaN 38.58 0.14.43 32.62 32.03
9 Koskela Sari RaJu 39.03 0.14.48 32.14 31.56
10 Simosas Nina Trian 44.14 0.19.59 28.01 27.51
11 Mankkinen Minna-Liisa TP 50.45 0.26.30 24.10 23.67
12 Lehvonen Riitta LapVe 53.55 0.29.40 22.39 21.99
13 Annila Heli Koovee 1.25.24 1.01.09 13.95 13.70
Ala-Kasari Outi RasKu HYL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Aalto Pirjo RaN 27.43 0.00.00 51.26 49.68
2 Laurila Saija KangSK 31.52 0.04.09 44.11 42.75
3 Maijala Sari EE 34.08 0.06.25 40.73 39.48
4 Kankaanpää Tarja KauWi 34.46 0.07.03 39.55 38.33
5 Antila Suvi PäLuLu 36.05 0.08.22 37.69 36.53
6 Toivonen Merja EE 36.34 0.08.51 36.78 35.64
7 Jalanto Terttu KangSK 36.50 0.09.07 36.10 34.98
7 Rajamäki Terhi KangSK 36.50 0.09.07 36.10 34.98
9 Mäkineste-Mäkelä Päivi RasKu 38.19 0.10.36 33.90 32.86
10 Annila Päivi TP 40.42 0.12.59 31.54 30.57
11 Toivanen Tuula RaN 44.34 0.16.51 28.47 27.59
12 Nummikoski Maarit UlvUra 45.58 0.18.15 27.27 26.43
13 Tammisalo Netta KangSK 50.10 0.22.27 24.68 23.92
14 Virtanen Marjo Hiisi 56.57 0.29.14 21.47 20.81
15 Leppä Eija SuJu 1.07.45 0.40.02 17.83 17.28

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sivén Hannele ÄhtU 34.14 0.00.00 45.91 45.27
2 Juura Maarit KanSu 34.44 0.00.30 44.63 44.01
3 Saari Marita SuSe 36.09 0.01.55 42.29 41.70
4 Nurminen Arja VaHa 36.51 0.02.37 40.90 40.33
5 Kajaala-Ylikoski Helena KanSu 37.12 0.02.58 39.94 39.39
6 Koskialho Elisabeth EuVe 45.11 0.10.57 32.41 31.96
7 Pöyhönen Lea VetU 46.40 0.12.26 30.92 30.49
8 Kiiskinen Gunnevi TP 47.11 0.12.57 30.13 29.71
9 Niemi Tuire TP 47.18 0.13.04 29.60 29.19
10 Nurminen Eija TP 49.05 0.14.51 28.09 27.70
11 Nurminen Aila Hiisi 1.00.18 0.26.04 22.51 22.19
12 Laine Kaija KauKa 1.12.07 0.37.53 18.52 18.26

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kohijoki Liisa PunKu 37.31 0.00.00 33.25 29.80
2 Lankia Hilkka TP 39.23 0.01.52 30.49 27.32
3 Venäläinen Kaija VaHa 42.10 0.04.39 27.37 24.52
4 Törrö Maria-Leena VaHa 44.19 0.06.48 24.98 22.39
5 Laakso-Lähteenmäki Mirja-Liisa HlT 1.08.13 0.30.42 15.54 13.93

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskinen Marja-Terttu VaHa 35.47 0.00.00 27.20 27.31
2 Sulander Mirja-Liisa EE 36.23 0.00.36 25.75 25.85
3 Kaasalainen Tuula SuSe 54.02 0.18.15 16.66 16.73
4 Mattila Riitta RasKa 1.01.32 0.25.45 14.04 14.09
Piiparinen Seija RasKa HYL -

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ruusunen Marja-Liisa EE 34.25 0.00.00
2 Kirkkala Aino SuosmSa 1.01.31 0.27.06

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pahkamäki Nella S-JKL 37.54 0.00.00 52.76 49.88
2 Laine Noora TP 38.59 0.01.05 49.76 47.04
3 Aaltonen Milla IkNV 44.23 0.06.29 42.35 40.04
4 Luoma Elli TP 49.46 0.11.52 36.57 34.57
5 Nurmo Pauliina PunKu 58.25 0.20.31 30.12 28.48
Tikkakoski Ilona TP HYL -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karkiainen Helmi KeuKi 22.42 0.00.00 61.79 61.05
2 Punto Elli RaN 22.45 0.00.03 61.25 60.51
3 Lillqvist Isabella TP 23.43 0.01.01 58.37 57.67
4 Kaikkonen Oona Koovee 24.06 0.01.24 57.06 56.37
5 Hietala Sini LapVi 26.15 0.03.33 52.04 51.41
6 Nivukoski Lotta LapVi 26.31 0.03.49 51.17 50.55
7 Sikkilä Peppi LapVi 28.14 0.05.32 47.73 47.16
8 Nieminen Reetta VaHa 28.32 0.05.50 46.91 46.35
9 Jussila Emma TP 29.00 0.06.18 45.84 45.29
10 Sipilä Mia KangSK 30.45 0.08.03 42.93 42.42
11 Lampinen Siina TP 31.16 0.08.34 41.93 41.43
12 Davidsson Linnéa TP 31.54 0.09.12 40.81 40.32
13 Papinaho Alina KeuKi 33.17 0.10.35 38.84 38.38
14 Naskali Johanna KyRa 33.35 0.10.53 38.22 37.76
15 Lampinen Pihla TP 34.25 0.11.43 37.03 36.59
16 Väistökoski Meri TP 34.50 0.12.08 36.33 35.89
17 Peltonen Iida-Maria RasKa 38.19 0.15.37 32.78 32.39
18 Varjola Mette Koovee 38.21 0.15.39 32.52 32.13
19 Salonen Heidi Koovee 39.12 0.16.30 31.58 31.20
20 Heinilä Lumi TP 43.09 0.20.27 28.48 28.13
21 Kontio Kirsi KangSK 47.41 0.24.59 25.58 25.27
22 Ala-Jaskara Veera KyRa 56.21 0.33.39 21.48 21.22
23 Rokka Anni LHR 59.28 0.36.46 20.20 19.96
Kajander Alli TP KES -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Karkiainen Hetaliina KeuKi 18.17 0.00.00
2 Mäkelä Ilona Koovee 19.03 0.00.46
3 Rajala Maija RaJu 19.55 0.01.38
4 Papinaho Enne KeuKi 20.03 0.01.46
5 Koski Hanni Koovee 20.15 0.01.58
6 Enroth Emma TarpSu 21.02 0.02.45
7 Ylilehto Emilia TP 22.03 0.03.46
8 Vallittu Tuuli KangSK 23.03 0.04.46
9 Taini Elli JRV 23.28 0.05.11
10 Niemenmaa Meeri IkNV 24.10 0.05.53
11 Enroth Jenna TarpSu 24.11 0.05.54
12 Mustonen Vilma KangSK 25.13 0.06.56
13 Ahti Ronja TP 26.46 0.08.29
14 Ahlfors Erika TP 27.03 0.08.46
15 Raukola Venla KanSu 27.42 0.09.25
16 Mustikkamaa Salla RaN 30.53 0.12.36
17 Oksa Siiri RasKa 34.03 0.15.46

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Koskinen Iida RaN 15.00 0.00.00
2 Määttänen Stella RasKa 17.39 0.02.39
3 Liuksiala Tilta-Maria KyRa 19.30 0.04.30
4 Jormanainen Tuuli KangSK 20.14 0.05.14
5 Pyhtilä Neea KyRa 21.16 0.06.16
6 Salmia Kaisla TarpSu 23.57 0.08.57
7 Fingerroos Sofia PR 24.15 0.09.15
8 Nivukoski Nanna LapVi 26.10 0.11.10
9 Tiusanen Saara UlvUra 26.18 0.11.18
10 Turunen Helmi TP 26.23 0.11.23
11 Kuoppala Saana RasKu 27.25 0.12.25
12 Sikkilä Iines LapVi 27.55 0.12.55
13 Laine Liina LLuja 29.02 0.14.02
14 Lehtovirta Saana TP 30.41 0.15.41
15 Hakala Veera IkNV 34.42 0.19.42
16 Laamanen Karoliina TarpSu 40.29 0.25.29

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Peltotalo Alma HlS 16.03 0.00.00
2 Kataja Enni RaJu 17.52 0.01.49
3 Talonen Elsa IkNV 19.34 0.03.31
4 Pyhtilä Vilma KyRa 19.41 0.03.38
5 Turpeinen Selma TP 19.43 0.03.40
6 Kalari Kaisla TP 21.17 0.05.14
7 Sippola Sanni LapVi 21.31 0.05.28
8 Malm Saara TP 21.42 0.05.39
9 Lauronen Anni TP 23.30 0.07.27
10 Ahti Saana TP 23.38 0.07.35
11 Karjalainen Sonja TP 24.07 0.08.04
12 Oksa Jenni RasKa 27.47 0.11.44
13 Myllymäki Elsa IkNV 36.52 0.20.49
13 Vallittu Sini KangSK 36.52 0.20.49
15 Saarinen Taimi TP 37.25 0.21.22
16 Keski-Säntti Helka YKV 37.36 0.21.33
17 Kuikko Saini KangSK 39.31 0.23.28
Rajala Kerttu RaJu HYL -
Laine Enni TP KES -

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Tamminen Anna KyRa 16.56 0.00.00
2 Tomula Inka RasKa 19.01 0.02.05
3 Vitikainen Aada IkNV 23.36 0.06.40
Siro Meea IkNV HYL -

Sarja D10
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kalari Inkamari TP 15.24 0.00.00
2 Koski Sofia YKV 19.51 0.04.27
3 Vuorenmaa Saana Koovee 33.03 0.17.39
Siivonen Anni Koovee HYL -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Taini Iida JRV 13.01 0.00.00
2 Tarri Emma KyRa 13.15 0.00.14
3 Niemenmaa Reetta IkNV 15.04 0.02.03
4 Karjalainen Milla TP 15.13 0.02.12
5 Kuoppala Pinja RasKu 15.43 0.02.42
6 Keski-Säntti Venla YKV 16.07 0.03.06
7 Kataja Helmi RaJu 16.28 0.03.27
8 Kriikkula Siiri RasKu 16.44 0.03.43
9 Sippola Veera LapVi 16.55 0.03.54
10 Vierula Aino-Sofia KyRa 18.21 0.05.20
11 Vartiala Vanessa RaN 19.51 0.06.50
12 Mäki Alina KyRa 21.01 0.08.00
13 Vänni Josefiina IkNV 21.57 0.08.56
14 Ahti Salla TP 23.12 0.10.11
15 Ojanen Siiri RasKa 24.54 0.11.53
16 Asell Elsa IkNV 27.18 0.14.17