FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Pohjantähti-rastit 1.pv
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Niemi Vili PR 27.31 0.00.00 83.48 79.06
2 Kivelä Matti HiKi 27.33 0.00.02 82.68 78.30
3 Ikonen Pasi PR 28.43 0.01.12 78.66 74.49
4 Parkkinen Ville IkNV 29.55 0.02.24 74.86 70.90
5 Vainio Antti MSParma 30.03 0.02.32 73.89 69.98
6 Parkkinen Keijo YlikNM 31.10 0.03.39 70.63 66.89
7 Vanhanen Konsta IkNV 31.16 0.03.45 69.79 66.10
8 Vapa Marko S-2000 33.21 0.05.50 64.86 61.42
9 Taivainen Juho-Matti PelPo 33.49 0.06.18 63.40 60.04
10 Hongell Esa KoS 34.21 0.06.50 61.86 58.58
11 Lohi Kalle KoskRi 35.03 0.07.32 60.08 56.89
12 Isokoski Erkki VePo 35.13 0.07.42 59.25 56.11
13 Kuopus Sauli PudU 36.22 0.08.51 56.85 53.84
14 Pasanen Pertti SuomRa 37.00 0.09.29 55.36 52.42
15 Hietala Esa PudU 38.38 0.11.07 52.52 49.74
16 Inget Juha-Matti PudU 38.49 0.11.18 51.78 49.04
17 Niemelä Hannu Pohjant 39.54 0.12.23 49.90 47.25
18 Lintula Tapani KärsKa 41.24 0.13.53 47.63 45.10
19 Lohi Mikko KoskRi 46.07 0.18.36 42.34 40.09

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyyppä Jarmo Pohjant 30.48 0.00.00 45.39 39.60
2 Lappalainen Antero PuolRy 39.45 0.08.57 33.85 29.53
3 Pietiläinen Samu LänRa 41.05 0.10.17 31.48 27.46
4 Rapo Mikko S-2000 41.34 0.10.46 29.85 26.04
5 Pöytäkangas Teemu VaaSu 43.06 0.12.18 27.57 24.05

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hänninen Janne SaKa 29.05 0.00.00 54.82 49.20
2 Korhonen Ari-Matti KaSu 29.47 0.00.42 52.53 47.14
3 Palokangas Markus AlatPi 30.40 0.01.35 50.04 44.91
4 Raute Kaj SuSi 31.41 0.02.36 47.49 42.62
5 Koljonen Jouni VaKa 32.27 0.03.22 45.45 40.79
6 Peisa Panu SalRe 34.25 0.05.20 41.98 37.68
7 Oikarinen Matti S-2000 40.20 0.11.15 35.08 31.48
8 Jeskanen Juha HaHe 43.47 0.14.42 31.63 28.39
9 Järvelin Marko PeRa 1.04.34 0.35.29 20.99 18.84
Pussila Tuomas S-2000 EIL -
Ponkala Risto AlatPi EIL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tohmola Mika VePo 28.43 0.00.00 35.21 31.39
2 Loukusa Markku Iisu 29.45 0.01.02 32.97 29.39
3 Pihlajaniemi Janne VePo 31.40 0.02.57 30.02 26.76
4 Ahonen Arto S-JKL 34.01 0.05.18 27.05 24.11
5 Kela Marko OulRe 37.00 0.08.17 24.05 21.44
6 Konstenius Jani AlatPi 43.14 0.14.31 19.88 17.72

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Westerholm Lasse VePo 22.21 0.00.00 46.49 42.00
2 Veijola Seppo IinYr 22.52 0.00.31 44.82 40.49
3 Männikkö Ari YlikNM 23.07 0.00.46 43.72 39.50
4 Haapasalo Harri VePo 23.32 0.01.11 42.34 38.26
5 Lammi Harri SalRe 23.35 0.01.14 41.65 37.63
6 Järvenpää Esa S-JKL 24.26 0.02.05 39.62 35.80
7 Kellokumpu Seppo KaSu 25.23 0.03.02 37.58 33.96
8 Vidqvist Jouni TuMe 26.59 0.04.38 34.83 31.47
9 Alahäivälä Tapani PudU 29.52 0.07.31 30.99 28.00
10 Kultima Juha LapVe 30.21 0.08.00 30.03 27.13
11 Backman Kari IinYr 31.01 0.08.40 28.93 26.14
12 Jurvakainen Mika KiimU 33.48 0.11.27 26.13 23.61

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heiskanen Hannu SonPa 19.24 0.00.00 47.38 45.38
2 Kemppainen Vesa Iisu 20.23 0.00.59 44.48 42.60
3 Konttajärvi Seppo VePo 21.08 0.01.44 42.31 40.52
4 Rahkola Mika OH 22.49 0.03.25 38.64 37.01
5 Tepsa Antti LapVe 23.32 0.04.08 36.93 35.37
6 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 24.19 0.04.55 35.23 33.74
7 Härkönen Antti PudU 24.41 0.05.17 34.19 32.75
8 Lamminaho Hannu S-2000 25.27 0.06.03 32.67 31.29
9 Piispanen Reima HaapavU 25.39 0.06.15 31.93 30.58
10 Räisänen Kari KiimU 26.44 0.07.20 30.17 28.89
11 Neuvonen Jussi OuTa 31.12 0.11.48 25.45 24.37
12 Luodonpää Risto AlatPi 53.03 0.33.39 14.73 14.11
Peltonen Timo SonPa EIL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Partanen Timo RasHy 20.53 0.00.00 43.13 41.76
2 Seppänen Ilpo VaKa 22.27 0.01.34 39.65 38.40
3 Karppinen Jouko VaKa 22.59 0.02.06 38.28 37.07
4 Pietilä Heikki S-2000 23.05 0.02.12 37.67 36.48
5 Vilminko Pauli SiSe 23.13 0.02.20 37.00 35.83
6 Grekelä Antti HaHe 23.32 0.02.39 36.06 34.92
7 Kaartinen Pekka KaSu 24.25 0.03.32 34.33 33.25
8 Keränen Kari KEV 24.42 0.03.49 33.52 32.46
9 Kurkela Reino OH 25.20 0.04.27 32.27 31.25
10 Kotila Harri YlikNM 25.53 0.05.00 31.18 30.20
11 Nummi Eino VaKa 27.45 0.06.52 28.71 27.80
12 Lotvonen Kari LaiVe 30.05 0.09.12 26.14 25.31
13 Argillander Erkki VaKa 31.49 0.10.56 24.39 23.62
14 Kurula Juhani Pohjant 32.40 0.11.47 23.43 22.69

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heikka Markku ONMKY 19.59 0.00.00 45.29 42.66
2 Tervo Arhi ONMKY 20.55 0.00.56 42.62 40.14
3 Airaksinen Risto OuTa 21.51 0.01.52 40.18 37.84
4 Ruokamo Eero OuTa 23.00 0.03.01 37.58 35.39
5 Hänninen Tatu SaKa 23.15 0.03.16 36.59 34.46
6 Suorsa Matti PudU 23.32 0.03.33 35.57 33.50
7 Karhunen Juha KuoSu 26.05 0.06.06 31.57 29.74
8 Haapasalo Pertti Pohjant 28.18 0.08.19 28.62 26.96
9 Keltamäki Seppo JoKu 29.16 0.09.17 27.21 25.63
10 Sivonen Urho SalRe 30.38 0.10.39 25.55 24.07
Udd Esko LänRa HYL -
Hautala Matti ONMKY EIL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hanhela Mauno HaHe 20.42 0.00.00 39.21 38.24
2 Juutinen Hannu Pohjant 21.20 0.00.38 37.64 36.70
3 Väisänen Eero SuomRa 21.47 0.01.05 36.47 35.56
4 Mustonen Lauri AlatPi 22.31 0.01.49 34.89 34.02
5 Sevon Niilo SalRe 23.14 0.02.32 33.44 32.61
6 Tuohimaa Esko ONMKY 23.36 0.02.54 32.55 31.74
7 Lakkala Ossi KuoSu 23.52 0.03.10 31.82 31.03
8 Lukkarinen Olavi Pohjant 24.01 0.03.19 31.26 30.48
9 Liedes Sakari Iisu 24.24 0.03.42 30.42 29.66
10 Mattila Seppo KoskRi 26.36 0.05.54 27.57 26.89
11 Kinnunen Raimo Pohjant 28.05 0.07.23 25.81 25.16
12 Puurunen Reijo OuTa 30.05 0.09.23 23.80 23.21
13 Myllymaa Kauko OulRe 31.30 0.10.48 22.46 21.90
14 Puolakka Pekka SäynSa 32.24 0.11.42 21.56 21.03
Tolkkinen Veikko SoJy HYL -
Laitinen Olli PeRa EIL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kukkohovi Reino OSVA 22.19 0.00.00 31.05 30.85
2 Pietiläinen Erkki PeRa 23.14 0.00.55 28.93 28.75
3 Männikkö Kalle ONMKY 25.11 0.02.52 25.86 25.70
4 Pelkonen Toivo YlikNM 26.13 0.03.54 24.05 23.90
5 Lassila Matti SalRe 27.23 0.05.04 22.27 22.13
6 Luukkonen Taisto PudU 32.56 0.10.37 17.88 17.77
Takkinen Esko KiimU EIL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nikula Reino OuTa 26.39 0.00.00
2 Pelkonen Heimo KiimU 28.37 0.01.58

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rajavaara Juhani PudU 32.18 0.00.00
2 Noponen Arvi SuomRa 1.04.57 0.32.39

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Korhonen Konsta KaSu 26.16 0.00.00 26.55 25.46
2 Eilola Jesse YlikNM 43.34 0.17.18 14.81 14.20
3 Heikkinen Otso SoJy 47.20 0.21.04 12.52 12.01
Ahopelto Roope Iisu EIL -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Tolkkinen Tuukka SoJy 19.25 0.00.00
2 Niemelä Paavo Pohjant 20.08 0.00.43
3 Pulju Eetu OH 21.19 0.01.54
4 Tolvanen Elias AlatPi 21.33 0.02.08
Kinnunen Antti Pohjant EIL -
Marjala Verneri Pohjant HYL -

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Pöytäkangas Elias VaaSu 17.26 0.00.00
2 Pöytäkangas Tuukka VaaSu 19.20 0.01.54
3 Heino Veikka Pohjant 27.55 0.10.29
4 Kultima Lauri LapVe 32.59 0.15.33
Heikkinen Altti SoJy HYL -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Korhonen Karri KaSu 14.00 0.00.00
2 Oikarinen Oiva S-2000 16.39 0.02.39
3 Juola Eetu Pohjant 17.36 0.03.36

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hukkanen Pekka VierKo 17.36 0.00.00
2 Hyvärinen Akseli LaiVe 21.59 0.04.23
Ukkola Santeri Pohjant EIL -

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Westerholm Lauri VePo 10.37 0.00.00
2 Seväkivi Heikki LaiVe 13.43 0.03.06
3 Korhonen Veikko KaSu 13.44 0.03.07
4 Laurila Viljami SalRe 14.10 0.03.33

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 18
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kauppinen Silja KR 29.04 0.00.00 71.59 70.64
2 Oksanen Maiju Pohjant 30.00 0.00.56 68.75 67.83
3 Rahko Saana-Maria Pohjant 30.28 0.01.24 67.09 66.20
4 Huuha Anni OuHu 32.12 0.03.08 62.91 62.07
5 Laitinen Kaisa YlikNM 33.24 0.04.20 60.10 59.30
6 Hyvärinen Henna Pohjant 33.40 0.04.36 59.08 58.29
7 Niva Heini Pohjant 36.33 0.07.29 53.92 53.20
8 Holopainen Maija SoJy 37.06 0.08.02 52.62 51.92
9 Räisänen Noora SalRe 37.09 0.08.05 52.06 51.36
10 Juntunen Johanna IinYr 38.07 0.09.03 50.26 49.59
11 Kiiskinen Elisa SoJy 38.38 0.09.34 49.11 48.45
12 Backman Saana IinYr 39.21 0.10.17 47.75 47.11
13 Pääkkönen Nea KuPe 39.31 0.10.27 47.08 46.45
14 Lotvonen Essi LaiVe 41.02 0.11.58 44.89 44.30
15 Lintula Eveliina KärsKa 42.44 0.13.40 42.68 42.11
16 Sankelo Lotta Pohjant 43.48 0.14.44 41.22 40.67
17 Karhunen Anni Pohjant 43.49 0.14.45 40.79 40.24
18 Kangas Taika Pohjant 45.14 0.16.10 39.10 38.58

Sarja D21C
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Riikola Henna-Maria YlikNM 21.04 0.00.00

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tolkkinen Aino SoJy 33.46 0.00.00 43.68 31.30
2 Korhonen Jaana KaSu 39.34 0.05.48 34.48 24.71
3 Luttinen Tuula OTaru 1.07.06 0.33.20 18.68 13.39
Limingoja Johanna OSVA EIL -

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vaara Annika LapVe 26.38 0.00.00 47.75 47.73
2 Korkalo Henna-Riikka OH 37.09 0.10.31 31.66 31.65
3 Heikkinen Leena SoJy 46.48 0.20.10 23.10 23.09
Laitinen Maria YlikNM EIL -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Turtinen Satu YlikNM 27.32 0.00.00 49.18 45.96
2 Parkkinen Piia YlikNM 28.22 0.00.50 46.54 43.50
3 Laurila Sari SalRe 30.05 0.02.33 42.76 39.96
4 Torvinen Sirpa OH 31.32 0.04.00 39.72 37.12
5 Laaksoviita Katja SuomRa 31.59 0.04.27 38.10 35.61
6 Haataja Mirka YlikNM 32.41 0.05.09 36.25 33.88
7 Tolvanen Heidi AlatPi 37.14 0.09.42 30.91 28.89

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Riikola Sirpa YlikNM 21.44 0.00.00 46.14 41.10
2 Mattila Riitta RasTiimi 22.22 0.00.38 43.49 38.74
3 Viitanen Kirsi OH 24.13 0.02.29 38.92 34.67
4 Lehvonen Riitta LapVe 25.34 0.03.50 35.69 31.79
5 Oikkonen Mirka OH 26.47 0.05.03 32.95 29.35
6 Aikio Outi Pohjant 28.44 0.07.00 29.66 26.42

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lotvonen Arja LaiVe 20.08 0.00.00 41.82 35.91
2 Kosamo Maire PudU 24.07 0.03.59 33.60 28.86
3 Jurvakainen Tuija RasHy 25.12 0.05.04 30.90 26.54
4 Piispanen Eija HaapavU 26.46 0.06.38 27.92 23.97
5 Jokikokko Tarja OuTa 28.54 0.08.46 24.76 21.27

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Käkelä Maija PuolRy 22.55 0.00.00
2 Jussinniemi Seija SiSe 26.01 0.03.06

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Puolakka Päivi SäynSa 19.14 0.00.00
2 Kela Mirja OulRe 28.18 0.09.04
Halme Ritva KiimU HYL -

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rajaniemi Anneli OTaru 23.57 0.00.00
2 Mattila Ulla Pohjant 24.22 0.00.25

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vilppola Anneli Iisu 34.19 0.00.00 14.51 14.51
2 Hankonen Anna-Liisa Iisu 39.26 0.05.07 11.68 11.68
3 Nikula Irma OuTa 42.25 0.08.06 9.98 9.98

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Linna Aino-Maria HaapavU 40.38 0.00.00
2 Päkkilä Suvi HaHe 45.36 0.04.58

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Loukusa Iina Iisu 42.07 0.00.00

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Portimojärvi Emma-Leena OH 21.24 0.00.00 39.57 33.71
2 Palokangas Mette AlatPi 28.54 0.07.30 28.67 24.43
3 Holopainen Oili S-2000 30.21 0.08.57 26.70 22.75
4 Oikarinen Anni S-2000 31.31 0.10.07 25.14 21.42
5 Loukusa Anni Iisu 32.15 0.10.51 24.00 20.45
6 Parkkinen Laura YlikNM 36.12 0.14.48 20.88 17.79
7 Tolkkinen Tuuli SoJy 37.41 0.16.17 19.58 16.68
8 Jaatinen Ilona HaHe 37.59 0.16.35 18.95 16.14
Limingoja Senni OSVA EIL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Oikkonen Sissi OH 20.15 0.00.00
2 Similä Selina Pohjant 22.34 0.02.19
3 Salmela Anni S-2000 23.53 0.03.38
4 Hasu Elsa S-2000 26.08 0.05.53
5 Vaara Iina LapVe 28.06 0.07.51
6 Anttila Minea Pohjant 45.13 0.24.58
Hemmi Mai Pohjant EIL -

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Portimojärvi Venla OH 22.44 0.00.00
2 Goman Matleena VePo 24.54 0.02.10
3 Parkkinen Anna YlikNM 29.12 0.06.28
4 Hyvärinen Iida LaiVe 45.36 0.22.52
5 Pussila Iida-Maija S-2000 54.18 0.31.34
Mäkäräinen Selma Pohjant EIL -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hasu Eevi S-2000 13.19 0.00.00
2 Similä Helmiina Pohjant 17.35 0.04.16
3 Länsitie Pinja OSVA 18.22 0.05.03
4 Päkkilä Venla HaHe 19.11 0.05.52
5 Anttila Ilona Pohjant 20.14 0.06.55
Saari Annalotta HaHe EIL -

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Väisänen Martta LaiVe 14.26 0.00.00
1 Heikkinen Aada Pohjant 14.26 0.00.00
3 Heikkinen Hilla SoJy 15.51 0.01.25
4 Alahäivälä Silja PudU 17.41 0.03.15
5 Tikkanen Pieta Pohjant 28.13 0.13.47
Hietaharju Fanni OTaru HYL -
Moilanen Neea PudU HYL -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ryytty Inka Pohjant 12.28 0.00.00
2 Leinonen Helmi LaiVe 12.43 0.00.15
3 Vaara Ella LapVe 12.48 0.00.20
4 Ryytty Elena Pohjant 14.06 0.01.38
5 Marjala Saaga Pohjant 15.06 0.02.38
6 Kultima Kaisa LapVe 15.26 0.02.58
7 Niemelä Inka Pohjant 16.46 0.04.18
8 Pöytäkangas Aada-Liina VaaSu 17.27 0.04.59
9 Eilola Jenna YlikNM 17.39 0.05.11
10 Moilanen Mette PudU 19.15 0.06.47
11 Loukusa Aino Iisu 20.22 0.07.54
12 Anttila Oona Pohjant 21.29 0.09.01