FIN GB SWE
IRMA inloggning
* Prisma-rastit 2. pv. ja suunnistuksen maailmancup
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21E
Sträcka
Antal deltagare 36
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lakanen Jani Koovee 1.13.37 0.00.00 91.03 90.39
2 Kangas Veli HS 1.15.28 0.01.51 88.42 87.80
3 Zbinden Noah SUI 1.15.39 0.02.02 87.82 87.21
4 Parjanne Antti TuMe 1.15.51 0.02.14 87.21 86.60
5 Suna Jussi TuMe 1.17.16 0.03.39 85.24 84.65
6 Leskinen Antti-Pekka Lynx 1.17.50 0.04.13 84.25 83.66
7 Werren Ueli SUI 1.18.17 0.04.40 83.40 82.82
8 Saikko Antti TP 1.18.55 0.05.18 82.37 81.79
9 Aschwanden Sven SUI 1.19.56 0.06.19 80.96 80.40
10 Summanen Aapo HS 1.20.20 0.06.43 80.20 79.64
11 Hirvikallio Joni Koovee 1.21.19 0.07.42 78.88 78.33
12 Huostila Anssi TP 1.22.09 0.08.32 77.73 77.19
13 Pezzati Tobia TP 1.22.24 0.08.47 77.14 76.60
14 Pihl Peeter MSParma 1.22.29 0.08.52 76.72 76.18
15 Elo Markku AngA 1.22.33 0.08.56 76.31 75.77
16 Stenlund Daniel PR 1.22.47 0.09.10 75.74 75.22
17 Rüedlinger Andreas SUI 1.22.56 0.09.19 75.26 74.74
18 Gabitov Rinat EsSu 1.23.42 0.10.05 74.23 73.71
19 Silvennoinen Santeri KR 1.24.08 0.10.31 73.50 72.99
20 Hellmüller Sven SUI 1.25.07 0.11.30 72.32 71.81
21 Ruch Remo SUI 1.25.14 0.11.37 71.88 71.38
22 Hartvik Toni PR 1.26.27 0.12.50 70.54 70.05
23 Dahlen Mats PR 1.27.08 0.13.31 69.66 69.17
24 Vesanto Anssi EsSu 1.33.01 0.19.24 64.94 64.49
24 Valtonen Luukas HS 1.33.01 0.19.24 64.94 64.49
26 Leirimaa Tatu RaVa 1.35.14 0.21.37 62.83 62.39
27 Meriläinen Ari HlS 1.38.21 0.24.44 60.54 60.12
28 Kommio Jere HlS 1.40.55 0.27.18 58.72 58.31
29 Kuutti Veli-Pekka EsAk 1.41.59 0.28.22 57.82 57.42
30 Sankelo Hermanni LapVi 1.45.31 0.31.54 55.61 55.23
31 Ruohola Aaro MSParma 1.46.33 0.32.56 54.81 54.42
32 Lampinen Ville HS 1.49.48 0.36.11 52.92 52.55
Curiger Thomas SUI KES -
Dubach Simon SUI KES -
Saramäki Niklas Lynx KES -
Huhtinen Mikko PR HYL -

Klass D21E
Sträcka
Antal deltagare 31
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Norrgrann Saara PR 1.06.45 0.00.00 93.24 92.02
2 Sundberg Karoliina Lynx 1.08.57 0.02.12 89.82 88.64
3 Kivelä Sanni AngA 1.10.16 0.03.31 87.69 86.54
4 Hirvonen Eveliina PR 1.12.11 0.05.26 84.93 83.82
5 Otsamo Pihla HS 1.13.39 0.06.54 82.82 81.73
5 Gunell Yvonne PIF 1.13.39 0.06.54 82.82 81.73
7 Westerlund Ina OK77 1.15.32 0.08.47 79.93 78.88
8 Viberg Tuulia MSParma 1.15.36 0.08.51 79.45 78.41
9 Järveläinen Julia Femman 1.18.29 0.11.44 76.13 75.14
10 Brunner Anina SUI 1.18.47 0.12.02 75.45 74.46
11 Leskinen Anne-Mari Lynx 1.19.04 0.12.19 74.78 73.80
12 Viilo Annika TP 1.19.57 0.13.12 73.57 72.61
13 Höstman Victoria Femman 1.21.19 0.14.34 71.95 71.01
14 Latva-Kiskola Piia RR 1.21.20 0.14.35 71.55 70.62
15 Marila Anna-Sofia Trian 1.21.34 0.14.49 70.96 70.04
16 Kauppila Sanna AngA 1.22.05 0.15.20 70.14 69.22
17 Kymäläinen Sanni TP 1.23.11 0.16.26 68.84 67.94
18 Müller Sandrine SUI 1.23.27 0.16.42 68.24 67.35
19 Ylikylä Suvi RasKa 1.26.54 0.20.09 65.18 64.32
20 Suhonen Anniina HS 1.27.12 0.20.27 64.59 63.75
21 Wälti Joana SUI 1.29.01 0.22.16 62.93 62.10
22 Karvonen Sara Lynx 1.29.06 0.22.21 62.52 61.70
23 Boström Matleena SWE 1.29.48 0.23.03 61.68 60.88
24 Haarlaa Tiina HS 1.32.08 0.25.23 59.78 59.00
25 Raasakka Maija EsSu 1.35.29 0.28.44 57.36 56.61
26 Ylikylä Sanna RasKa 1.44.14 0.37.29 52.25 51.57
27 Saarimäki Heini AngA 1.51.16 0.44.31 48.67 48.03
Aebi Marion SUI KES -
Jakobsson Laura RasKa KES -
Portin Laura MSParma KES -
Tommer Sina SUI KES -

Klass H20E
Sträcka
Antal deltagare 82
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Eerola Teemu TP 1.05.50 0.00.00 87.84 86.87
2 Sorsa Aleksi EsSu 1.06.07 0.00.17 87.30 86.34
3 Ruohola Akseli MSParma 1.07.46 0.01.56 85.02 84.08
4 Pernu Lari EsSu 1.09.04 0.03.14 83.26 82.34
5 Sjöblom Jesper SWE 1.09.13 0.03.23 82.93 82.01
6 Heikkilä Tuomas HS 1.09.26 0.03.36 82.51 81.60
7 Heinonen Eero MSParma 1.09.29 0.03.39 82.30 81.39
8 Heikkilä Ollipekka HS 1.09.51 0.04.01 81.71 80.81
9 Heikkilä Niklas KS 1.10.18 0.04.28 81.04 80.14
10 Eerola Mikko TP 1.11.50 0.06.00 79.16 78.29
11 Aho Aaro VaHa 1.13.08 0.07.18 77.61 76.75
12 Syrjäläinen Topi HS 1.13.39 0.07.49 76.92 76.07
13 Vuori Justus TuS 1.13.46 0.07.56 76.65 75.80
14 Koivisto Daniel KyS 1.14.22 0.08.32 75.89 75.05
15 Heikkinen Valtteri VeVe 1.14.53 0.09.03 75.22 74.39
16 Viippola Aapo OuTa 1.15.01 0.09.11 74.94 74.12
17 Tala Miika HS 1.15.33 0.09.43 74.27 73.45
18 Vaismaa Lassi JRV 1.17.09 0.11.19 72.59 71.79
19 Oksanen Teemu IkNV 1.17.13 0.11.23 72.39 71.59
20 Toivonen Eevert KangSK 1.17.19 0.11.29 72.16 71.36
21 Hällström af Fabian OK77 1.17.22 0.11.32 71.98 71.18
22 Hakuli Tommi SKUusi 1.17.30 0.11.40 71.71 70.92
23 Lahtinen Vesa HiKi 1.18.17 0.12.27 70.86 70.08
24 Salmenkylä Anton HS 1.19.23 0.13.33 69.74 68.97
25 Mäkinen Tuukka MSParma 1.19.32 0.13.42 69.48 68.71
26 Laakso Ville HlS 1.19.33 0.13.43 69.33 68.56
27 Suutari Matti VeVe 1.19.40 0.13.50 69.09 68.33
28 Väyrynen Antti KyS 1.19.44 0.13.54 68.90 68.14
29 Mannonen Ville HS 1.19.53 0.14.03 68.64 67.88
30 Ylinen Juho IkNV 1.19.54 0.14.04 68.49 67.73
31 Kaario Otto S-JKL 1.20.40 0.14.50 67.70 66.96
32 Palmen Alvar EsSu 1.20.56 0.15.06 67.35 66.60
33 Ovaska Janne VeVe 1.21.06 0.15.16 67.08 66.34
34 Pousi Juho VeVe 1.21.44 0.15.54 66.43 65.69
35 Kinnala Ville TuS 1.22.33 0.16.43 65.64 64.92
35 Lilja Juha TP 1.22.33 0.16.43 65.64 64.92
37 Lindqvist Arttu KS 1.22.46 0.16.56 65.21 64.49
38 Hiidenhovi Aleks MSParma 1.24.19 0.18.29 63.88 63.18
39 Silvennoinen Oskari KR 1.24.36 0.18.46 63.54 62.84
40 Ray Jonathan OK77 1.24.42 0.18.52 63.34 62.64
41 Sankelo Antton LapVi 1.24.43 0.18.53 63.20 62.51
42 Sevelius Emil Trian 1.25.34 0.19.44 62.45 61.76
43 Puranen Konsta TP 1.26.21 0.20.31 61.76 61.08
44 Asklöf Henrik TP 1.26.29 0.20.39 61.54 60.86
45 Vicari Lars Navi 1.27.18 0.21.28 60.84 60.17
46 Hirš Otakar HS 1.27.46 0.21.56 60.40 59.73
46 Kinnunen Valtteri MU 1.27.46 0.21.56 60.40 59.73
48 Rautio Mikael EsSu 1.27.59 0.22.09 60.00 59.34
49 Vesilind Kaarel HS 1.28.30 0.22.40 59.53 58.88
50 Kuva Lassi RaVa 1.28.40 0.22.50 59.30 58.65
51 Laaksonen Arttu AngA 1.28.57 0.23.07 58.99 58.34
52 Viilo Lasse TP 1.29.08 0.23.18 58.75 58.10
53 Nokka Vesa Rasti88 1.29.10 0.23.20 58.61 57.96
54 Korpi Juho LänRa 1.29.40 0.23.50 58.16 57.52
55 Johansson Väinö Koovee 1.30.28 0.24.38 57.53 56.89
56 Valkila Saku TuS 1.30.59 0.25.09 57.08 56.45
57 Tulonen Benjamin HiKi 1.32.48 0.26.58 55.85 55.23
58 Talja Eljas OK77 1.32.55 0.27.05 55.67 55.05
59 Vaenerberg Niko MU 1.33.47 0.27.57 55.04 54.43
60 Rauhala Juha EsSu 1.34.18 0.28.28 54.62 54.02
61 Niskanen Janne VeVe 1.34.28 0.28.38 54.41 53.81
62 Nokka Atte Rasti88 1.34.33 0.28.43 54.25 53.65
63 Joutsensaari Jeremias KangSK 1.34.51 0.29.01 53.97 53.37
64 Hellman Aleksi MSParma 1.35.33 0.29.43 53.46 52.87
65 Poutanen Mikko KoS 1.36.22 0.30.32 52.90 52.31
66 Wilson Toby AUS 1.39.09 0.33.19 51.30 50.74
67 Pitkänen Konsta TP 1.39.34 0.33.44 50.98 50.42
68 Heinaro Lauri EsSu 1.42.29 0.36.39 49.42 48.88
69 Hirvonen Joni RaVa 1.42.45 0.36.55 49.19 48.65
70 Tervakangas Mikko EsSu 1.44.10 0.38.20 48.42 47.89
71 Mesiäinen Jaakko Navi 1.44.45 0.38.55 48.05 47.52
72 Saukkonen Eemeli Pihkan 2.08.19 1.02.29 39.14 38.71
Westerlund Otso Koovee KES -
Koivuniemi Sakari TP HYL -
Huhtanen Kiri TP KES -
Niemi Topias HS KES -
Saukkonen Samuli Pihkan HYL -
Julkunen Aaro MSParma KES -
Lapila Eero MSParma KES -
Mattila Pyry KS KES -
Nurmi Miika VaaSu KES -
Salonen Matias HS KES -

Klass D20E
Sträcka
Antal deltagare 53
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Klemettinen Veera S-JKL 54.43 0.00.00 81.65 80.10
2 Eerola Lotta TP 54.48 0.00.05 81.29 79.74
3 Haanpää Anni TP 54.56 0.00.13 80.86 79.32
4 Nymalm Amy PIF 55.09 0.00.26 80.31 78.78
5 Tuomisto Anu VaaSu 55.33 0.00.50 79.50 77.98
6 Nurminen Inka JRV 56.27 0.01.44 78.00 76.52
7 Hanhijärvi Leenukka EsAk 57.14 0.02.31 76.71 75.25
8 Enlund Alexandra Femman 57.52 0.03.09 75.65 74.21
9 Ståhlberg Emilia EsSu 1.01.57 0.07.14 70.45 69.11
10 Penzina Kseniia RR 1.03.51 0.09.08 68.16 66.86
11 Valtonen Anni MSParma 1.03.55 0.09.12 67.88 66.59
12 Rantala Jasmiina RaLu 1.04.30 0.09.47 67.07 65.79
13 Silvennoinen Siiri KR 1.04.50 0.10.07 66.53 65.26
14 Tuomisto Satu VaaSu 1.05.43 0.11.00 65.44 64.19
15 Donner Isabel OK77 1.06.08 0.11.25 64.83 63.59
16 Haavisto Alli TuS 1.07.43 0.13.00 63.12 61.92
17 Plit Heidi EsSu 1.08.02 0.13.19 62.64 61.45
18 Näsi Juliaana Pohjant 1.08.06 0.13.23 62.39 61.20
19 Oksanen Maiju IkNV 1.08.54 0.14.11 61.48 60.31
20 Myrskog Ellen Kronan 1.09.18 0.14.35 60.94 59.78
21 Norrbacka Sanni Lynx 1.09.26 0.14.43 60.63 59.48
22 Szuromi Hanga TuS 1.09.33 0.14.50 60.35 59.20
22 Haapasaari Ilona TuS 1.09.33 0.14.50 60.35 59.20
24 Donner Janina OK77 1.10.00 0.15.17 59.59 58.45
25 Lainio Ilona TuS 1.10.46 0.16.03 58.76 57.64
26 Taubert Iiris Koovee 1.11.13 0.16.30 58.21 57.10
27 Viholainen Elisa S-JKL 1.11.19 0.16.36 57.95 56.84
28 Skog Ella Koovee 1.12.09 0.17.26 57.10 56.01
29 Nummela Liinu MU 1.12.16 0.17.33 56.83 55.75
30 Koli Helmi Trian 1.12.25 0.17.42 56.53 55.46
31 Niva Sara Pohjant 1.13.04 0.18.21 55.85 54.79
32 Kovanen Maiju S-JKL 1.13.05 0.18.22 55.67 54.60
33 Kaartinen Selja AngA 1.13.43 0.19.00 55.01 53.96
34 Rintanen Heini TP 1.13.49 0.19.06 54.76 53.72
35 Matilainen Annika HS 1.14.06 0.19.23 54.38 53.34
36 Yliluikki Henna AngA 1.14.43 0.20.00 53.76 52.73
37 Mellberg Sonja VaaSu 1.16.32 0.21.49 52.31 51.32
38 Kinnala Venla TuS 1.16.33 0.21.50 52.13 51.14
39 Haanpää Kaisa TP 1.17.14 0.22.31 51.51 50.52
40 Saarinen Anu Rasti88 1.18.49 0.24.06 50.31 49.35
41 Virtala Jenny PIF 1.19.07 0.24.24 49.95 49.00
42 Välkki Lotta TP 1.20.43 0.26.00 48.80 47.87
43 Järvelä Emmi KärKV 1.21.28 0.26.45 48.20 47.28
44 Avelin Melina TP 1.22.00 0.27.17 47.73 46.82
45 Himilä Julia RR 1.23.38 0.28.55 46.64 45.75
46 Varmavuo Iida RR 1.27.05 0.32.22 44.64 43.79
47 Jerkku Laura TuS 1.30.41 0.35.58 42.73 41.92
48 Kivilaakso Anni EsSu 1.33.59 0.39.16 41.09 40.31
49 Väliheikki Julia Pohjant 1.38.26 0.43.43 39.10 38.36
50 Pelkonen Roosa RaVa 1.38.40 0.43.57 38.88 38.14
Roininen Essi HS KES -
Turakainen Venla HS KES -
Koskinen Noora Hiisi HYL -

Klass H16E
Sträcka
Antal deltagare 52
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Arola Topias PR 43.30 0.00.00 65.01 63.26
2 Matinheikki Leo TP 44.49 0.01.19 62.92 61.22
3 Seppä Touko TuS 45.14 0.01.44 62.15 60.47
4 Ronkainen Aarni JRV 48.29 0.04.59 57.82 56.25
5 Viskari Juuso HiKi 48.46 0.05.16 57.31 55.76
6 Syrjäläinen Lauri HS 49.05 0.05.35 56.77 55.24
7 Ikola Atte HS 49.16 0.05.46 56.39 54.87
8 Rantoja Jarkko PR 50.09 0.06.39 55.23 53.74
9 Donner Jonny OK77 51.02 0.07.32 54.11 52.65
10 Kankainen Valtteri SoJy 51.19 0.07.49 53.65 52.20
11 Kemppi Topias EsSu 51.41 0.08.11 53.11 51.67
12 Haanpää Klaus PR 52.14 0.08.44 52.39 50.98
13 Willman Pyry RasKa 52.39 0.09.09 51.82 50.42
14 Lohtander Aleksi RaLu 53.18 0.09.48 51.03 49.65
15 Laaksonen Emil EsSu 53.38 0.10.08 50.56 49.19
16 Aho Ilmari VaHa 53.48 0.10.18 50.25 48.89
17 Heinonen Paavo HS 54.52 0.11.22 49.12 47.79
18 Gröhn Riku HU-46 55.04 0.11.34 48.79 47.47
19 Uusitalo Topias EsSu 55.09 0.11.39 48.57 47.25
20 Schüle Joel Koovee 56.03 0.12.33 47.64 46.35
21 Laitamäki Wille MSParma 56.04 0.12.34 47.47 46.19
22 Kinnala Kalle TuS 56.11 0.12.41 47.23 45.95
23 Haltia Ilari RR 56.45 0.13.15 46.61 45.35
24 Niemensivu Timi RaLu 56.48 0.13.18 46.42 45.17
25 Karttila Aleksi MSParma 57.14 0.13.44 45.93 44.68
26 Konttila Akseli TP 57.24 0.13.54 45.65 44.41
27 Lautamäki Matias HlS 58.10 0.14.40 44.90 43.69
28 Syrjälä Niilo LHR 58.56 0.15.26 44.18 42.98
29 Laitinen Vertti Koovee 58.57 0.15.27 44.02 42.83
30 Virtala Alex PIF 59.32 0.16.02 43.45 42.28
31 Koivisto Juho LapVi 59.37 0.16.07 43.25 42.08
32 Virtanen Akseli KyS 59.42 0.16.12 43.05 41.89
33 Sorsa Antti EsSu 1.00.39 0.17.09 42.24 41.10
34 Autio Wertti HyRa 1.00.40 0.17.10 42.09 40.95
35 Hiiro Artturi RR 1.00.42 0.17.12 41.93 40.80
36 Kokkonen Eemeli KaSu 1.01.05 0.17.35 41.53 40.41
37 Boström Kristian Lynx 1.01.48 0.18.18 40.92 39.81
38 Hamppu Anton HS 1.02.00 0.18.30 40.65 39.55
39 Puupponen Lauri EsSu 1.03.38 0.20.08 39.48 38.41
40 Jutila Pietu RasKa 1.06.05 0.22.35 37.89 36.86
41 Määttälä Mikko EsSu 1.06.35 0.23.05 37.48 36.46
42 Pajuoja Otso EsSu 1.08.57 0.25.27 36.07 35.10
43 Alajoutsi Jasper Koovee 1.09.20 0.25.50 35.75 34.78
44 Nolvi Joona RasKa 1.15.07 0.31.37 32.89 32.00
45 Salonen Seeti VaHa 1.16.07 0.32.37 32.35 31.47
46 Sankelo Sampo LapVi 1.17.42 0.34.12 31.58 30.73
47 Willman Iivari RasKa 1.25.40 0.42.10 28.55 27.77
Mustajoki Olli TP KES -
Lahti Valtteri RasKa HYL -
Reiman Antti AngA HYL -
Valkolehto Tommi RaN HYL -
Viilo Tommi TP HYL -

Klass D16E
Sträcka
Antal deltagare 50
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Määttänen Maria EsSu 44.49 0.00.00 68.58 67.73
2 Haapala Ida EsSu 45.22 0.00.33 67.54 66.70
3 Luoma Oona UlvUra 47.02 0.02.13 64.95 64.14
4 Mattila Elisa KS 47.22 0.02.33 64.29 63.49
5 Pitkänen Hilla JRV 48.47 0.03.58 62.23 61.46
6 Väätäjä Milja PR 50.12 0.05.23 60.29 59.54
7 Lahdenperä Melina EsSu 50.49 0.06.00 59.37 58.64
8 Tikkakoski Ilona TP 52.13 0.07.24 57.60 56.89
9 Näpänkangas Elsa S-JKL 53.33 0.08.44 55.99 55.30
10 Laurén Jill PIF 53.46 0.08.57 55.59 54.90
11 Tala Juulia HS 55.18 0.10.29 53.88 53.21
12 Jutila Pinja RasKa 56.30 0.11.41 52.57 51.91
13 Haikonen Sanni UlvUra 56.43 0.11.54 52.20 51.55
14 Peura Kerttu EsSu 56.49 0.12.00 51.94 51.30
15 Kukonlehto Fanny KangSK 57.08 0.12.19 51.49 50.85
16 Ankelo Elsa MSParma 57.18 0.12.29 51.18 50.54
16 Valtonen Essi MSParma 57.18 0.12.29 51.18 50.54
18 Goman Anna VePo 57.41 0.12.52 50.51 49.88
19 Jussila Ida TP 57.58 0.13.09 50.10 49.48
20 Simola Rosa Koovee 58.28 0.13.39 49.51 48.90
21 Hölsö Essi PR 58.40 0.13.51 49.18 48.57
22 Tala Emilia HS 58.43 0.13.54 48.98 48.37
23 Paloheimo Oona EsSu 59.07 0.14.18 48.49 47.89
24 Heikkilä Suvi Lynx 1.00.21 0.15.32 47.34 46.76
25 Heinaro Taru EsSu 1.00.27 0.15.38 47.11 46.52
26 Kytäjä Nea HiKi 1.01.13 0.16.24 46.36 45.79
27 Hietala Emmi LapVi 1.02.13 0.17.24 45.47 44.90
28 Kuusinen Saana HlS 1.02.34 0.17.45 45.06 44.50
29 Joensivu Inka VaHa 1.03.28 0.18.39 44.28 43.73
30 Jutila Iisa RasKa 1.04.23 0.19.34 43.50 42.96
31 Virtanen Heta HlS 1.06.16 0.21.27 42.12 41.60
32 Kuusisto Idaliina Koovee 1.06.30 0.21.41 41.83 41.31
33 Ollikainen Jatta Navi 1.06.38 0.21.49 41.61 41.09
34 Ruohola Ilona MSParma 1.07.18 0.22.29 41.06 40.55
35 Soikkeli Sofia EsSu 1.08.01 0.23.12 40.48 39.98
36 Salmia Tessa TarpSu 1.08.34 0.23.45 40.02 39.53
37 Metsälä Essi HlS 1.08.46 0.23.57 39.77 39.28
38 Mäkinen Sanni HS 1.09.39 0.24.50 39.13 38.64
39 Isoniemi Sandra Trian 1.11.25 0.26.36 38.03 37.56
40 Mäntylä Kaisa HS 1.11.52 0.27.03 37.66 37.19
41 Nietula Minja HS 1.12.28 0.27.39 37.22 36.76
42 Suntioinen Elli EsSu 1.14.22 0.29.33 36.14 35.69
43 Mustonen Oona HS 1.14.55 0.30.06 35.75 35.31
44 Raasakka Liisa EsSu 1.20.36 0.35.47 33.11 32.70
45 Varmavuo Emma RR 1.22.24 0.37.35 32.28 31.88
Asklöf Aino Lynx KES -
Salonen Venla HS KES -
Seppälä Kaisla RR KES -
Karjalainen Mikaela JRV HYL -
Silvennoinen Venla Trian HYL -

Klass H21A
Sträcka
Antal deltagare 32
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lindeqvist Markus PR 1.05.08 0.00.00 80.26 79.19
2 Liukkonen Matti RR 1.08.21 0.03.13 76.11 75.09
3 Mattila Tomi AngA 1.08.58 0.03.50 75.07 74.06
4 Kujala Rainer Lynx 1.10.09 0.05.01 73.44 72.46
5 Metsälä Tuomas Lynx 1.10.32 0.05.24 72.68 71.71
6 Hyppölä Sampo PelPo 1.14.29 0.09.21 68.49 67.57
7 Pukema Hannu-Pekka RR 1.16.59 0.11.51 65.94 65.05
8 Vilska Kimmo RR 1.17.10 0.12.02 65.45 64.57
9 Nurmiainen Aaro RR 1.17.25 0.12.17 64.91 64.04
10 Rajaniemi Juho TuS 1.17.45 0.12.37 64.31 63.45
11 Wickholm Roy Raseborg 1.18.35 0.13.27 63.31 62.46
12 Heiskanen Oskari Lynx 1.19.12 0.14.04 62.49 61.66
13 Kleemola Lauri Lynx 1.20.17 0.15.09 61.34 60.51
14 Lassila Mikko HS 1.21.48 0.16.40 59.89 59.09
15 Saikko Ville LappRi 1.25.22 0.20.14 57.09 56.32
16 Maajärvi Matti LappRi 1.27.47 0.22.39 55.23 54.49
17 Nurminen Jussi VaHa 1.29.21 0.24.13 53.98 53.25
18 Hakala Joel AngA 1.31.15 0.26.07 52.58 51.87
19 Laitinen Justus Koovee 1.31.17 0.26.09 52.28 51.58
20 Lindeqvist Juuso PR 1.31.59 0.26.51 51.61 50.92
21 Paasikoski Antti RR 1.32.36 0.27.28 50.99 50.31
22 Kokkinen Kari LaTa 1.38.33 0.33.25 47.66 47.02
23 Sjöholm Andreas Raseborg 1.45.53 0.40.45 44.12 43.52
24 Kokkila Kalle EsSu 1.48.19 0.43.11 42.89 42.32
25 Ahokainen Nike Pihkan 1.50.52 0.45.44 41.68 41.12
26 Korhonen Antti Pihkan 1.58.54 0.53.46 38.65 38.13
27 Kauppila Tomi MiehVi 2.01.50 0.56.42 37.51 37.01
28 Tolvanen Leo Pihkan 2.20.10 1.15.02 32.42 31.99
Turunen Markus RR KES -
Tuovinen Aleksi KuoSu KES -
Siipola Janne Pihkan KES -
Pajula Kimmo TuMe KES -

Klass H21AL
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ketolainen Juha-Ville HS 53.40 0.00.00 68.31 64.71
2 Rüegg Sven SUI 56.56 0.03.16 63.18 59.85
3 Haarlaa Tapio HS 57.08 0.03.28 61.76 58.50
4 Raute Kaj SuSi 1.05.17 0.11.37 53.00 50.20
5 Rantala Jyri Koovee 1.08.07 0.14.27 49.78 47.16
6 Siivonen Jere Koovee 1.14.14 0.20.34 44.76 42.39
7 Huhtanen Pyry Koovee 1.14.20 0.20.40 43.77 41.46
8 Saarinen Veli RaLu 1.34.09 0.40.29 33.83 32.04
9 Kerkola Riku SuSi 1.39.01 0.45.21 31.47 29.81

Klass H35L
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Forsström Benny Raseborg 1.13.42 0.00.00
2 Lindholm Johan Raseborg 1.23.50 0.10.08

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 16
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Aaltonen Vesa Brahe 1.08.08 0.00.00 73.52 71.33
2 Villa Juha KaRa 1.10.12 0.02.04 70.64 68.54
3 Kankaanpää Timo MaMa 1.12.36 0.04.28 67.62 65.61
4 Berg Kimmo EsAk 1.13.10 0.05.02 66.41 64.43
5 Korppi Miika HlS 1.13.40 0.05.32 65.28 63.34
6 Silvonen Tomi LS-37 1.13.50 0.05.42 64.45 62.54
7 Välikorpi Jari RasKu 1.15.42 0.07.34 62.20 60.35
7 Vahala Jani MaMa 1.15.42 0.07.34 62.20 60.35
9 Kapiainen Tomi RaKaS 1.17.08 0.09.00 59.75 57.97
10 Sipilä Jari MSParma 1.22.11 0.14.03 55.47 53.82
11 Korhonen Teemu EsAk 1.23.17 0.15.09 54.13 52.52
12 Matilainen Jarno LS-37 1.27.10 0.19.02 51.15 49.62
13 Reinikainen Antti KaRa 1.30.11 0.22.03 48.88 47.43
14 Hakkarainen Tuomas EsAk 1.30.19 0.22.11 48.25 46.82
15 Ikola Juhani SuJu 2.02.19 0.54.11 35.22 34.17
16 Collander Tomi RasKa 2.03.40 0.55.32 34.43 33.41

Klass H40L
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lehmusvuori Tomi LS-37 52.40 0.00.00 47.69 45.70
2 Väänänen Petteri SiiRa 56.37 0.03.57 42.14 40.39
3 Hellstedt Tony RaHa 1.09.14 0.16.34 32.65 31.29
4 Reeni Esko RiSu 1.32.22 0.39.42 23.11 22.15

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 33
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Martomaa Simo KR 55.17 0.00.00 79.45 78.83
2 Mjösund Asgeir MSParma 59.25 0.04.08 73.58 73.00
3 Ritasalo Teemu EsAk 1.01.23 0.06.06 70.89 70.33
4 Nurminen Ilkka HS 1.02.49 0.07.32 68.94 68.40
5 Airila Markus SKUusi 1.03.16 0.07.59 68.13 67.59
6 Sillanpää Sampo Lynx 1.04.42 0.09.25 66.30 65.78
7 Kankaanpää Vesa OK77 1.04.56 0.09.39 65.74 65.23
8 Åberg Janne HyRa 1.05.22 0.10.05 64.99 64.48
9 Hernelahti Miika KR 1.07.11 0.11.54 62.93 62.43
10 Vaherlehto Tuomas EsAk 1.09.27 0.14.10 60.58 60.10
11 Nyman Jonas Botnia 1.09.51 0.14.34 59.94 59.46
12 Ronkainen Teemu JRV 1.14.24 0.19.07 55.99 55.55
13 Lehtonen Eero UlvUra 1.14.29 0.19.12 55.66 55.22
14 Gröhn Timo HU-46 1.15.29 0.20.12 54.65 54.21
15 Hongisto Osmo LoJa 1.16.42 0.21.25 53.51 53.09
16 Karttila Jussi MSParma 1.17.28 0.22.11 52.72 52.30
17 Kemppi Joni EsSu 1.18.31 0.23.14 51.75 51.34
18 Kurhinen Jani S-JKL 1.18.46 0.23.29 51.32 50.92
19 Laavainen Mikko MSParma 1.18.51 0.23.34 51.01 50.60
20 Heikkonen Rami SuSi 1.19.23 0.24.06 50.40 50.01
21 Lauren Max PIF 1.19.56 0.24.39 49.80 49.41
22 Ekström Thomas MSParma 1.20.10 0.24.53 49.40 49.01
23 Laine Mikko HS 1.23.10 0.27.53 47.37 47.00
24 Toivio Matti RaPi 1.24.31 0.29.14 46.37 46.00
25 Jalonen Rauli MSParma 1.26.04 0.30.47 45.29 44.94
26 Engström Jon PIF 1.26.15 0.30.58 44.96 44.60
27 Salonen Kari HS 1.26.46 0.31.29 44.45 44.10
28 Malmi Ilkka HS 1.28.43 0.33.26 43.25 42.90
29 Farkas David HS 1.36.07 0.40.50 39.70 39.39
30 Viero Jussi LaihLu 1.37.16 0.41.59 39.02 38.71
31 Laaksonen Pasi EsSu 1.47.03 0.51.46 35.26 34.98
32 Hyvärinen Pietari EsSu 1.51.45 0.56.28 33.59 33.33
Maronen Mikke Lynx KES -

Klass H45L
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Heikkinen Jarkko VeVe 38.00 0.00.00 48.33 43.14
2 Strandvall Sören Minken 47.09 0.09.09 37.78 33.73
3 Uusimäki Johan OK77 1.04.39 0.26.39 26.70 23.84
4 Silvennoinen Teemu Trian 1.07.54 0.29.54 24.61 21.97
5 Raitola Mika EsSu 1.19.46 0.41.46 20.26 18.09
6 Asklöf Tom Lynx 2.32.56 1.54.56 10.21 9.11

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 49
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Nymalm Sören PIF 55.19 0.00.00 71.18 70.22
2 Virtanen Antti HlS 55.46 0.00.27 70.39 69.43
3 Donner Mikael OK77 57.55 0.02.36 67.56 66.65
4 Lapila Pekka MSParma 58.46 0.03.27 66.38 65.48
5 Märkälä Janne TP 1.00.00 0.04.41 64.81 63.93
6 Ahtiainen Akseli KR 1.00.36 0.05.17 63.96 63.10
7 Laitamäki Mika HlT 1.02.08 0.06.49 62.19 61.34
8 Salonen Mikko HS 1.02.14 0.06.55 61.89 61.05
9 Salo Mikael Trian 1.02.25 0.07.06 61.51 60.68
10 Länsiluoto Jaakko HS 1.02.35 0.07.16 61.15 60.32
11 Kerkola Mika SuSi 1.03.37 0.08.18 59.96 59.15
12 Kivilaakso Sami Lynx 1.06.52 0.11.33 56.86 56.09
13 Rönnlöf Petter PIF 1.07.15 0.11.56 56.36 55.59
14 Ryyppö Jarkko RaVa 1.07.29 0.12.10 55.98 55.22
15 Venäläinen Toni VaHa 1.08.08 0.12.49 55.26 54.52
16 Miettinen Juha EsSu 1.08.13 0.12.54 55.02 54.27
17 Honkasalo Mika PIF 1.10.35 0.15.16 53.00 52.28
18 Jussila Kari TP 1.10.40 0.15.21 52.76 52.05
19 Uusitalo Tero EsAk 1.12.03 0.16.44 51.58 50.88
20 Näpänkangas Mika S-JKL 1.12.24 0.17.05 51.16 50.46
21 Mustonen Ari HS 1.14.14 0.18.55 49.73 49.06
22 Aho Jarmo PäLuLu 1.14.22 0.19.03 49.47 48.80
23 Liljeström Kimmo HS 1.15.57 0.20.38 48.28 47.63
24 Haikonen Jyrki UlvUra 1.16.21 0.21.02 47.87 47.22
25 Plit Herkko EsSu 1.19.43 0.24.24 45.69 45.07
26 Havento Jukka KaRa 1.21.37 0.26.18 44.48 43.87
27 Pitkänen Jaakko RR 1.21.45 0.26.26 44.25 43.65
28 Freeman Joni LeSi 1.21.46 0.26.27 44.09 43.50
29 Illaru Tõnu PePo 1.22.02 0.26.43 43.80 43.21
30 Backman Daniel OK77 1.22.24 0.27.05 43.46 42.87
31 Aaltonen Tero Lynx 1.22.39 0.27.20 43.18 42.59
32 Jääskeläinen Iiro VeVe 1.23.20 0.28.01 42.67 42.10
33 Mårtenson Rasmus OK77 1.25.20 0.30.01 41.53 40.97
34 Kokkonen Timo KaSu 1.25.27 0.30.08 41.33 40.77
35 Mäki Jarkko Rasti88 1.25.43 0.30.24 41.06 40.50
36 Itkonen Tommi AngA 1.26.43 0.31.24 40.44 39.89
37 Mäntylä Pekka HS 1.27.53 0.32.34 39.76 39.23
38 Ritvanen Paavo Pihkan 1.28.04 0.32.45 39.54 39.01
39 Isoherranen Sami Lynx 1.28.20 0.33.01 39.28 38.75
40 Laine Arttu EsSu 1.28.34 0.33.15 39.04 38.51
41 Päivike Johan RaPi 1.29.22 0.34.03 38.55 38.03
42 Maasilta Tommi RaVa 1.29.47 0.34.28 38.24 37.72
43 Virtanen Joni EsSu 1.35.05 0.39.46 35.98 35.49
44 Määttänen Pekka EsSu 1.37.07 0.41.48 35.10 34.62
45 Autio Rauno KaRa 1.58.48 1.03.29 28.59 28.20
46 Fey Carl EsSu 2.04.36 1.09.17 27.16 26.79
Peltola Matti KeuKi KES -
Turkkila Kalle EsSu KES -
Julkunen Tero LHR HYL -

Klass H50L
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kuusisto Jari AngA 51.14 0.00.00 30.80 30.80
2 Hällström af Anders OK77 1.01.19 0.10.05 24.77 24.77
3 Korpela Markku Rasti88 1.02.16 0.11.02 23.44 23.44
4 Varmavuo Seppo RR 1.05.08 0.13.54 21.50 21.50
5 Pajuoja Vesa EsSu 1.12.24 0.21.10 18.53 18.53

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 41
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Donner Jan OK77 51.18 0.00.00 69.11 68.68
2 Pyymäki Leo EsSu 53.39 0.02.21 65.84 65.42
3 Haanpää Tuomo TP 54.20 0.03.02 64.77 64.36
4 Huostila Markku LamSä 54.48 0.03.30 63.97 63.57
5 Heikkilä Ossi S-JKL 55.46 0.04.28 62.62 62.23
6 Yliluikki Matti SuSi 57.50 0.06.32 60.16 59.78
7 Reiman Jarmo AngA 57.55 0.06.37 59.84 59.46
8 Mattila Olli MSParma 1.00.24 0.09.06 57.16 56.80
9 Parttimaa Timo AngA 1.00.42 0.09.24 56.66 56.30
10 Heinilä Hannu RaVa 1.03.13 0.11.55 54.19 53.85
11 Gynther Kimmo IHR 1.03.15 0.11.57 53.95 53.61
12 Oksanen Teijo HS 1.03.19 0.12.01 53.69 53.35
13 Malinen Juha KR 1.03.30 0.12.12 53.32 52.99
14 Huttunen Matti Pihkan 1.06.25 0.15.07 50.78 50.46
15 Borgenström Jussi HyRa 1.06.38 0.15.20 50.42 50.10
16 Stenlund Tom Brahe 1.07.37 0.16.19 49.49 49.18
17 Östergård Patric Trian 1.08.03 0.16.45 48.98 48.67
18 Koponen Visa PertPe 1.08.13 0.16.55 48.66 48.36
19 Väänänen Urpo KR 1.10.39 0.19.21 46.80 46.50
20 Kahiala Jari Pihkan 1.11.00 0.19.42 46.38 46.09
21 Köyvönen Kimmo MaMa 1.11.59 0.20.41 45.56 45.27
22 Mänty Markku MaMa 1.12.10 0.20.52 45.26 44.98
23 Syrjäläinen Janne AnttU 1.12.34 0.21.16 44.83 44.55
24 Kuuluvainen Juha EsSu 1.14.58 0.23.40 43.22 42.94
25 Krischan Klaus AUT 1.19.50 0.28.32 40.41 40.16
26 Ray Tomas OK77 1.20.06 0.28.48 40.11 39.86
27 Pyykkö Juhani Lost 1.20.26 0.29.08 39.78 39.53
28 Pyykönen Jouni EsAk 1.21.46 0.30.28 38.97 38.73
29 Nietosjärvi Tommi Pihkan 1.21.48 0.30.30 38.79 38.55
30 Rolig Petri HauSi 1.24.32 0.33.14 37.38 37.15
31 Hakulinen Pekka EsSu 1.24.49 0.33.31 37.10 36.87
32 Hakuli Kari KeU 1.25.52 0.34.34 36.49 36.26
33 Hyyryläinen Pasi EsAk 1.25.55 0.34.37 36.31 36.09
34 Karjalainen Heikki Raus 1.28.25 0.37.07 35.14 34.92
35 Huhtanen Ossi TP 1.30.09 0.38.51 34.31 34.10
36 Launis Kasperi Raus 1.40.16 0.48.58 30.72 30.53
37 Kauhanen Ari OK77 1.53.34 1.02.16 27.00 26.84
38 Huhtala Ismo YlKi 2.31.43 1.40.25 20.13 20.00
Haanpää Kari PR HYL -
Mättölä Ali EsSu HYL -
Virta Marko TuS HYL -

Klass H55L
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Gustafsson Risto R-P 55.02 0.00.00 37.17 36.86
2 Ruotsalainen Hannu EsSu 1.08.56 0.13.54 28.19 27.95
3 Kivinen Lauri SuJu 1.14.01 0.18.59 24.88 24.66
4 Koskinen Markku SomEsa 1.14.45 0.19.43 23.26 23.07

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 28
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Niemi Kari-Veli LappRi 50.55 0.00.00 61.95 61.96
2 Laiho Hannu RaVa 51.02 0.00.07 61.47 61.47
3 Anjala Ari LS-37 51.30 0.00.35 60.57 60.57
4 Vuorinen Pekka Trian 54.29 0.03.34 56.93 56.94
5 Mannila Jussi Trian 55.04 0.04.09 56.01 56.01
6 Markki Tapio EsSu 55.06 0.04.11 55.66 55.66
7 Lammi Mika LaJy 55.18 0.04.23 55.14 55.14
8 Salonen Timo VaHa 56.59 0.06.04 53.21 53.21
9 Tuomisto Juha VaaSu 57.17 0.06.22 52.62 52.62
10 Vestola Heikki RaVa 57.22 0.06.27 52.24 52.24
11 Pekkala Pekka KeU 58.22 0.07.27 51.04 51.05
12 Nyholm Thomas Trian 58.23 0.07.28 50.73 50.73
13 Heikkinen Jarmo HS 59.40 0.08.45 49.34 49.35
14 Elo Jussi LaJy 1.00.15 0.09.20 48.58 48.58
15 Asikainen Timo Hiisi 1.00.17 0.09.22 48.26 48.26
16 Lammila Jyrki LaJy 1.02.50 0.11.55 46.02 46.02
17 Viinikainen Mikko EsSu 1.06.34 0.15.39 43.18 43.18
18 Parnetti Roy KeU 1.07.27 0.16.32 42.35 42.35
19 Frilander Heikki Trian 1.08.00 0.17.05 41.75 41.75
20 Kaskilahti Hannu ViiSu 1.09.40 0.18.45 40.50 40.50
21 Reinikka Kenneth HyRa 1.11.50 0.20.55 39.03 39.04
22 Väisänen Juha MU 1.12.42 0.21.47 38.33 38.33
23 Enroth Ari RR 1.14.08 0.23.13 37.35 37.35
24 Laine Kimmo KyS 1.14.48 0.23.53 36.78 36.79
25 Lehtinen Jukka AR 1.15.35 0.24.40 36.17 36.17
26 Liukkonen Jari IHR 1.16.17 0.25.22 35.61 35.61
27 Rinne Simo PertPe 1.19.21 0.28.26 34.01 34.01
28 Kaasalainen Matti HS 1.19.58 0.29.03 33.53 33.53

Klass H60L
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Meriheinä Ulf Pihkan 48.08 0.00.00
2 Lähteenmäki Hannu HlT 57.27 0.09.19

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 37
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Karamo Jouko HS 50.59 0.00.00 55.97 55.75
2 Helle Markku SaPu 52.34 0.01.35 54.06 53.84
3 Lehto Esa HS 53.02 0.02.03 53.36 53.15
4 Heinonen Veli-Matti RR 54.47 0.03.48 51.44 51.23
5 Saramäki Jukka Lynx 55.26 0.04.27 50.62 50.42
6 Niemi Arto RR 56.03 0.05.04 49.85 49.65
7 Forsström Ove Raseborg 56.57 0.05.58 48.85 48.66
8 Heikkilä Ari HlS 58.14 0.07.15 47.57 47.38
9 Ritanotko Markku TuMe 58.29 0.07.30 47.17 46.98
10 Valkonen Timo RR 58.58 0.07.59 46.58 46.39
11 Kiiskinen Arto TP 59.08 0.08.09 46.25 46.06
12 Malinen Jouko HS 1.00.07 0.09.08 45.29 45.11
13 Wickholm Björn-Erik Raseborg 1.01.13 0.10.14 44.28 44.11
14 Svärd Rune Trian 1.01.57 0.10.58 43.57 43.39
15 Salmi Veijo RR 1.01.58 0.10.59 43.36 43.19
16 Jokinen Matti TuVi 1.03.05 0.12.06 42.41 42.24
17 Sjöholm Peter Raseborg 1.03.06 0.12.07 42.21 42.04
18 Salonen Matti VaRa 1.03.49 0.12.50 41.55 41.38
19 Jylhä Kari JoKu 1.05.31 0.14.32 40.29 40.13
20 Laaksonen Lasse SuSi 1.06.47 0.15.48 39.35 39.19
21 Lindeman Jorma R-P 1.08.02 0.17.03 38.45 38.29
22 Kinkki Seppo HyRa 1.10.27 0.19.28 36.96 36.81
23 Ahlqvist Hannu Raus 1.10.30 0.19.31 36.77 36.62
24 Lahtinen Jouko HS 1.11.10 0.20.11 36.25 36.11
25 Ojapalo Ilkka RR 1.11.39 0.20.40 35.84 35.70
26 Väre Timo HyRa 1.12.55 0.21.56 35.06 34.92
27 Jumppanen Jarmo Pihkan 1.14.03 0.23.04 34.36 34.22
28 Vainikka Jari Raus 1.14.17 0.23.18 34.09 33.96
29 Jokinen Arto HlS 1.17.46 0.26.47 32.41 32.28
30 Talja Keijo OK77 1.17.47 0.26.48 32.25 32.12
31 Syrjänen Hannu RaVi 1.20.25 0.29.26 31.05 30.93
32 Karro Markku SalVil 1.21.19 0.30.20 30.56 30.44
33 Vainio Jarmo HlS 1.22.49 0.31.50 29.86 29.74
34 Paukkola Jari RiSu 1.27.19 0.36.20 28.19 28.07
35 Jakobsson Markus RasKa 1.29.57 0.38.58 27.23 27.12
36 Kurki Timo EsSu 1.41.37 0.50.38 23.99 23.89
37 Jumppanen Heimo Pihkan 1.44.51 0.53.52 23.13 23.04

Klass H65L
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Leino Tapio HS 57.21 0.00.00

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 48
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Karlsen Tom Arild NOR 44.51 0.00.00 51.11 50.71
2 Savelainen Jouni HS 46.23 0.01.32 49.26 48.87
3 Tervo Vesa RR 48.26 0.03.35 47.03 46.66
4 Nieminen Pertti RR 49.18 0.04.27 46.05 45.69
5 Harju Hannu JäPa 49.38 0.04.47 45.60 45.24
6 Vesalainen Markku AngA 52.31 0.07.40 42.95 42.61
7 Kallio Lasse SuSi 52.36 0.07.45 42.75 42.41
8 Rönnqvist Jarmo OK77 53.02 0.08.11 42.26 41.92
9 Lassila Heikki PiTa 53.03 0.08.12 42.11 41.77
10 Lavikainen Jussi KangSK 53.16 0.08.25 41.80 41.47
11 Turku Vesa HS 53.19 0.08.28 41.62 41.29
12 Peltola Oke TuS 53.33 0.08.42 41.31 40.98
13 Leinonen Markku Pihkan 54.49 0.09.58 40.22 39.90
14 Nippala Juhani Jyry 55.21 0.10.30 39.70 39.38
15 Tolvanen Mauri LeSi 55.48 0.10.57 39.25 38.94
16 Kataja Lasse SuSi 56.07 0.11.16 38.89 38.59
17 Väätäinen Seppo EsSu 58.04 0.13.13 37.46 37.17
18 Koskinen Kaj VaHa 59.22 0.14.31 36.52 36.23
19 Ruotsalainen Reino KeU 1.01.10 0.16.19 35.32 35.04
20 Hintukainen Keijo TuS 1.03.08 0.18.17 34.11 33.84
21 Mäkelä Harri SuSe 1.03.38 0.18.47 33.73 33.46
22 Vuorinen Lasse AngA 1.03.51 0.19.00 33.50 33.23
23 Uljas Risto Jyry 1.04.23 0.19.32 33.11 32.84
24 Niittymäki Asko TurSa 1.05.09 0.20.18 32.60 32.34
25 Kämpe Leif Raseborg 1.05.32 0.20.41 32.30 32.05
26 Parjanne Mikko EsSu 1.06.54 0.22.03 31.53 31.28
27 Lindberg Pekka LeSi 1.07.56 0.23.05 30.94 30.70
28 Hongisto Keijo LoJa 1.07.59 0.23.08 30.81 30.57
29 Kyckling Veli-Matti HS 1.08.09 0.23.18 30.63 30.39
30 Ahola Pentti PäLuLu 1.09.36 0.24.45 29.89 29.65
31 Kihlman Klaus PiTa 1.12.24 0.27.33 28.63 28.40
32 Tolvanen Harri Pihkan 1.12.46 0.27.55 28.39 28.16
33 Pöntinen Jorma Navi 1.14.22 0.29.31 27.68 27.46
34 Järvinen Jorma KeU 1.15.59 0.31.08 26.99 26.78
35 Tarvainen Juhani PiTa 1.16.00 0.31.09 26.89 26.68
36 Nylund Henrik Falken 1.16.20 0.31.29 26.68 26.47
37 McGrail Ron DEN 1.17.22 0.32.31 26.23 26.02
38 Röman Raul Raseborg 1.17.45 0.32.54 26.00 25.80
39 Heiskanen Risto EsSu 1.19.27 0.34.36 25.35 25.15
40 Terävä Seppo XYZ 1.19.59 0.35.08 25.09 24.89
41 Hotti Reino HS 1.20.10 0.35.19 24.94 24.75
42 Laine Jaakko HS 1.24.24 0.39.33 23.61 23.42
43 Nykänen Pentti Jyry 1.27.37 0.42.46 22.66 22.48
44 Harju Hannu EsSu 1.27.45 0.42.54 22.54 22.36
45 Nordqvist Raimo EsAk 1.27.53 0.43.02 22.42 22.24
Kerkola Pekka HlT KES -
Liljedahl Jorma HPV HYL -
Savonen Esko HlS HYL -

Klass H70L
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Koivula Keijo HyRa 56.35 0.00.00
2 Mattila Erkki MaMa 58.05 0.01.30
Mäkirinne Matti SuSi HYL -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 44
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kanste Pekka Raseborg 41.56 0.00.00 49.53 49.11
2 Inkinen Paavo Jyry 42.19 0.00.23 48.91 48.49
3 Liljeström Åge HS 45.02 0.03.06 45.80 45.41
4 Valtee Pertti HS 45.16 0.03.20 45.41 45.01
5 Vannas Hannu MSParma 45.34 0.03.38 44.95 44.56
6 Karvonen Raimo SuSi 45.53 0.03.57 44.48 44.10
7 Loukonen Veikko PiKe 46.33 0.04.37 43.69 43.31
8 Koistinen Leo VaRa 47.00 0.05.04 43.11 42.74
9 Pajala Tauno EsSu 47.21 0.05.25 42.64 42.27
10 Peltola Timo MSParma 48.03 0.06.07 41.87 41.51
11 Laine Erkki AngA 48.36 0.06.40 41.25 40.89
12 Jokinen Leo KoS 48.58 0.07.02 40.79 40.44
13 Leppäkorpi Eero LeSi 50.20 0.08.24 39.54 39.20
14 Rapakko Timo SuSi 50.56 0.09.00 38.93 38.59
15 Kaarnijärvi Seppo OrPo 51.14 0.09.18 38.56 38.23
16 Moisio Kalevi TuS 51.16 0.09.20 38.40 38.06
17 Reinikainen Pentti Jyry 53.05 0.11.09 36.94 36.63
18 Mustranta Antti HS 54.13 0.12.17 36.04 35.73
19 Kallio Kari SuSi 54.35 0.12.39 35.66 35.36
20 Laine Juhani KaRa 55.47 0.13.51 34.77 34.47
21 Heinonen Heikki LHR 56.36 0.14.40 34.14 33.84
22 Isoherranen Seppo HS 57.16 0.15.20 33.61 33.32
23 Rönkkö Paavo EsSu 58.30 0.16.34 32.78 32.50
24 Kytöjoki Juhani Jyry 58.54 0.16.58 32.44 32.16
25 Yliuntinen Hannu KarjUra 59.07 0.17.11 32.19 31.92
26 Grönroos Timo MSParma 59.44 0.17.48 31.74 31.47
27 Romula Tuomo Mesik 59.58 0.18.02 31.50 31.22
28 Kuosa Harri LoJa 1.01.02 0.19.06 30.83 30.56
29 Sonkki Juhani PR 1.01.44 0.19.48 30.36 30.10
30 Peltola Tuomo MSParma 1.02.16 0.20.20 29.98 29.72
31 Jokela Erkki LeSi 1.04.08 0.22.12 29.00 28.75
32 Laakso Raimo HaHa 1.04.15 0.22.19 28.83 28.58
33 Engström Berndt PIF 1.06.19 0.24.23 27.82 27.58
34 Nenonen Mauri EsSu 1.06.59 0.25.03 27.44 27.20
35 Henriksson Jouko HlS 1.09.13 0.27.17 26.45 26.22
36 Virtanen Markku EsAk 1.09.14 0.27.18 26.34 26.11
37 Verha Koitto VaRa 1.11.24 0.29.28 25.44 25.22
38 Riikonen Rauno PertPe 1.14.26 0.32.30 24.30 24.09
39 Hartikainen Pertti S. RiSu 1.15.04 0.33.08 24.00 23.79
40 Helin Jorma Jyry 1.15.17 0.33.21 23.84 23.63
41 Aho Olavi HS 1.18.20 0.36.24 22.82 22.62
Paldanius Jorma TuS KES -
Penttinen Juha Mesik KES -
Rajamäki Jussi HS KES -

Klass H75L
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hakio Risto HS 42.17 0.00.00

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 28
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Jokinen Juhani MaMa 48.06 0.00.00 42.92 42.87
2 Kuusisto Seppo RaLu 56.21 0.08.15 36.44 36.39
3 Vilenius Markku Jyry 56.46 0.08.40 35.97 35.92
4 Kanerva Unto Jyry 57.26 0.09.20 35.35 35.30
5 Palomäki Mikko HyRa 1.04.31 0.16.25 31.29 31.25
6 Elomaa Pekka EsSu 1.06.23 0.18.17 30.24 30.20
7 Punkero Toivo LS-37 1.06.34 0.18.28 29.98 29.94
8 Rönn Ralf AOK 1.08.39 0.20.33 28.91 28.87
9 Österberg Reino LeSi 1.09.36 0.21.30 28.35 28.31
10 Saario Pentti LoJa 1.10.33 0.22.27 27.80 27.76
11 Heikinheimo Matti HS 1.10.37 0.22.31 27.61 27.58
12 Kleemola Pauli PertPe 1.13.26 0.25.20 26.40 26.36
13 Karjalainen Jouko HS 1.16.58 0.28.52 25.04 25.00
14 Tuominen Niilo R-P 1.18.03 0.29.57 24.54 24.51
15 Launis Kari Raus 1.20.22 0.32.16 23.69 23.66
16 Kuusisto Kalevi HlT 1.21.53 0.33.47 23.11 23.08
17 Syväterä Pekka RiSu 1.29.40 0.41.34 20.98 20.95
18 Lindeman Osmo HS 1.31.50 0.43.44 20.36 20.33
19 Haarlaa Rihko HS 1.34.03 0.45.57 19.76 19.73
20 Juntunen Olli HS 1.59.09 1.11.03 15.50 15.48
Paasonen Seppo Pihkan HYL -
Kuutti Jorma PertPe HYL -
Haaramo Matti EsSu HYL -
Suomela Simo RaLu KES -
Seitajoki Reijo Jyry KES -
Nuotio Olli SomEsa KES -
Mattsson Per-Åke KSF KES -
Juhonsalo Matti LHR KES -

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Joonas Risto MaMa 49.42 0.00.00 37.29 37.07
2 Salminen Pertti TurSa 53.17 0.03.35 34.20 34.00
3 Jokinen Eino HyRa 59.06 0.09.24 30.31 30.13
4 Ranta Esko LS-37 1.00.32 0.10.50 29.08 28.91
5 Heikkilä Mikko MaMa 1.05.14 0.15.32 26.52 26.36
6 Helariutta Eero RasKa 1.11.15 0.21.33 23.84 23.70
7 Danielsson Stig Raseborg 1.12.49 0.23.07 22.91 22.77
8 Ruokonen Keijo HS 1.14.21 0.24.39 22.02 21.89
9 Hurme Heikki HPV 1.20.09 0.30.27 20.04 19.92
10 Mäkinen Lasse RaHa 1.21.12 0.31.30 19.40 19.28

Klass H85
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Asikainen Ville XYZ 42.55 0.00.00 32.20 32.08
2 Liski Eero SalVie 53.02 0.10.07 24.75 24.67
3 Partanen Antero RaVi 1.27.28 0.44.33 14.22 14.17
Laurila Pertti EsSu HYL -

Klass H20
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Jumppanen Oskari HyRa 1.12.46 0.00.00
2 Kerkola Nico SuSi 1.23.28 0.10.42

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Virtanen Aaro LS-37 54.18 0.00.00 51.79 49.52
2 Torsti Valtteri EsAk 54.47 0.00.29 50.48 48.27
3 Viinikainen Vilppu EsSu 58.17 0.03.59 46.64 44.60
4 Lamberg Benjamin EsSu 59.07 0.04.49 45.19 43.21
5 Pirhonen Nuutti AngA 1.03.24 0.09.06 41.40 39.59
6 Päivike Jaakko RaPi 1.03.49 0.09.31 40.39 38.63
7 Keronen Leevi TP 1.06.50 0.12.32 37.87 36.21
8 Mäki Juho Rasti88 1.09.49 0.15.31 35.58 34.02
9 Korpela Arttu Rasti88 1.16.44 0.22.26 31.76 30.37
10 Kerkola Teemu SuSi 1.43.07 0.48.49 23.18 22.17

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tikkanen Elias EsSu 1.04.16 0.00.00

Klass H15
Sträcka
Antal deltagare 15
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tiainen Olli EsSu 32.26 0.00.00 49.05 45.76
2 Rousku Samuli MSParma 36.00 0.03.34 43.72 40.79
3 Hiiro Aleksanteri RR 37.53 0.05.27 41.09 38.34
4 Kuusisto Mikko AngA 38.28 0.06.02 40.03 37.35
5 Lemström Karl Emil Raseborg 39.12 0.06.46 38.84 36.24
6 Koski Joona SuSi 40.36 0.08.10 37.08 34.60
7 Lindholm William OK77 41.32 0.09.06 35.84 33.44
8 Maronen Matias Lynx 42.55 0.10.29 34.29 31.99
9 Hanhijärvi Paulus EsAk 47.40 0.15.14 30.51 28.47
10 Leiniö Juho HS 50.32 0.18.06 28.44 26.54
11 Väisänen Lenni HS 51.36 0.19.10 27.53 25.68
12 Haapala Oskar EsSu 55.42 0.23.16 25.19 23.51
13 Riiheläinen Juuso OK77 1.06.29 0.34.03 20.85 19.45
14 Kalvas Tuomo SKUusi 1.18.00 0.45.34 17.55 16.38
15 Vesterinen Veeti HyRa 1.27.13 0.54.47 15.50 14.47

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Ruuskanen Tuomas MU 22.30 0.00.00
2 Koponen Matias Lynx 23.14 0.00.44
3 Vuorela Joona EsAk 25.20 0.02.50
4 Rautio Daniel EsSu 28.22 0.05.52
5 Schüle Oliver Koovee 30.14 0.07.44
6 Penttinen Oskari EsSu 31.28 0.08.58
7 Virtanen Ilari HU-46 32.16 0.09.46
8 Laatu Antti HS 34.11 0.11.41
9 Maasilta Aapo RaVa 36.05 0.13.35
10 Haanpää Leo PR 48.07 0.25.37
11 Laavainen Aamos MSParma 50.00 0.27.30
12 Huhta-Koivisto Kalle EsSu 54.10 0.31.40
13 Ylimaa Juho AngA 58.49 0.36.19

Klass H13
Sträcka
Antal deltagare 19
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Paananen Joonas TuS 21.10 0.00.00
2 Lehtonen Elias UlvUra 21.25 0.00.15
3 Virkajärvi Juho JRV 21.46 0.00.36
4 Niemensivu Miki RaLu 22.56 0.01.46
5 Määttänen Markus EsSu 23.32 0.02.22
6 Korento Benjamin OK77 24.01 0.02.51
7 Pitkänen Nikanor RR 25.06 0.03.56
8 Huostila Sampo LamSä 25.21 0.04.11
9 Miettinen Vili Lynx 27.29 0.06.19
10 Jalonen Aapo MSParma 27.46 0.06.36
11 Engström Simon PIF 28.02 0.06.52
12 Kopra Jami HlS 30.22 0.09.12
13 Koivula Emil HS 32.08 0.10.58
14 Hietala Joni EsSu 33.10 0.12.00
15 Ekwik Niclas Lynx 35.59 0.14.49
16 Jääskeläinen Nuutti HS 54.11 0.33.01
Haikonen Ilmo UlvUra HYL -
Donner Jesper OK77 HYL -
Peltola Tuomas KeuKi KES -

Klass H12TR
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Juva Juho AngA 15.37 0.00.00
2 Kemppainen Aarne EsSu 17.29 0.01.52
3 Kurhinen Miika S-JKL 18.37 0.03.00
4 Ketolainen Aaron HS 21.04 0.05.27
5 Peltola Konsta KeuKi 21.24 0.05.47
6 Musse Samiir HS 26.32 0.10.55
7 Laavainen Alvan MSParma 38.07 0.22.30
Laapas Rasmus RR HYL -

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 26
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Fritzen Florian HiKi 11.17 0.00.00
2 Ikola Aapo HS 12.54 0.01.37
3 Packalén Anton Lynx 13.06 0.01.49
4 Ronkainen Elias JRV 13.53 0.02.36
5 Mattila Lauri KS 14.03 0.02.46
6 Ruusu Rasmus EsSu 14.18 0.03.01
7 Hiisilä Hannes EsSu 14.19 0.03.02
8 Ankelo Jussi MSParma 16.01 0.04.44
9 Noponen Juho EsSu 16.54 0.05.37
10 Länsiluoto Juho HS 17.04 0.05.47
11 Tenkanen Rasmus Raseborg 17.15 0.05.58
12 Maronen Markus Lynx 17.28 0.06.11
13 Niemensivu Roni RaLu 18.05 0.06.48
14 Koponen Rasmus Lynx 18.23 0.07.06
15 Nikkinen Hannes HiKi 19.05 0.07.48
16 Tolkkinen Tuukka SoJy 19.25 0.08.08
17 Tiainen Antti EsSu 20.25 0.09.08
18 Roine Veeti HiKi 20.28 0.09.11
19 Ollikainen Joel Navi 21.01 0.09.44
20 Malmi Juho HS 22.04 0.10.47
21 Tuovinen Viljami OK77 23.46 0.12.29
22 Mjösund Linus Lynx 24.02 0.12.45
23 Toivonen Niko EsSu 24.07 0.12.50
24 Hyvärinen Luukas EsSu 27.21 0.16.04
25 Schüle Elias Koovee 35.08 0.23.51
26 Laatu Jaakko HS 39.32 0.28.15

Klass H10RR
Sträcka
Antal deltagare 41
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Virkajärvi Aapo JRV 10.14 0.00.00
2 Kemppi Anton EsSu 10.37 0.00.23
3 Kuusinen Tuomas Lynx 11.26 0.01.12
4 Hellstedt Oliver Lynx 11.48 0.01.34
5 Kuusinen Karri Lynx 11.52 0.01.38
6 Lakanen Lauri Koovee 12.02 0.01.48
7 Isoherranen Antti Lynx 12.56 0.02.42
8 Vanhanen Aapo EsSu 13.54 0.03.40
8 Haara Väinö HS 13.54 0.03.40
10 Länsiluoto Väinö HS 14.02 0.03.48
11 Joensuu Aapo HS 14.06 0.03.52
12 Leskinen Eemeli Lynx 14.18 0.04.04
13 Suntioinen Ilari EsSu 15.47 0.05.33
14 Kankaanpää Mikki EsSu 15.50 0.05.36
15 Haapala Elias EsSu 16.00 0.05.46
16 Ankelo Tuomas MSParma 16.09 0.05.55
17 Ahlfors Lukas EsSu 16.24 0.06.10
18 Wickholm Arthur Trian 16.27 0.06.13
19 Heinonen Janne MSParma 17.03 0.06.49
20 Juote Aleksi SomEsa 17.08 0.06.54
21 Kirves Antti SKUusi 17.18 0.07.04
22 Saranen Mikael HS 17.27 0.07.13
23 Tolkkinen Julian EsSu 17.44 0.07.30
24 Siivonen Eero Koovee 17.46 0.07.32
25 Virtanen Onni AngA 18.17 0.08.03
26 Vuorela Samu EsAk 19.11 0.08.57
27 Donner Jeremy OK77 19.32 0.09.18
28 Fey Erik EsSu 22.37 0.12.23
29 Pitkänen Aarne RR 23.01 0.12.47
30 Kymäläinen Vertti SomEsa 24.35 0.14.21
31 Musse Naasir HS 25.00 0.14.46
32 Backman Sebastian OK77 25.28 0.15.14
33 Mjösund Rasmus MSParma 25.52 0.15.38
34 Tuominen Kaapo EsSu 25.55 0.15.41
35 Ekström Lassi MSParma 27.38 0.17.24
36 Axelin Aatos PR 28.25 0.18.11
37 Lemström Fredrik Raseborg 28.58 0.18.44
38 Sundberg Valtteri Lynx 29.34 0.19.20
39 Näpänkangas Olli S-JKL 32.35 0.22.21
40 Örn Tuomas KärKV 33.23 0.23.09
41 Juote Severi SomEsa 35.19 0.25.05

Klass D21A
Sträcka
Antal deltagare 24
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Reponen Milka PR 59.12 0.00.00 73.35 71.20
2 Malmi Päivi HS 59.29 0.00.17 72.52 70.40
3 Lindholm Sara Raseborg 59.31 0.00.19 72.01 69.90
4 Väre Tiina SomEsa 59.35 0.00.23 71.45 69.36
5 Seppänen Mari Trian 1.00.13 0.01.01 70.23 68.18
6 Laitinen Salla EsAk 1.00.47 0.01.35 69.11 67.09
7 Lindholm Vivian OK77 1.05.24 0.06.12 63.80 61.93
8 Andelin Sanna LaTa 1.05.59 0.06.47 62.80 60.97
9 Skogvik Ida-Marie Kronan 1.12.01 0.12.49 57.15 55.48
10 Voutilainen Anna EsAk 1.13.16 0.14.04 55.79 54.16
11 Hanhijärvi Annukka EsAk 1.13.24 0.14.12 55.30 53.68
12 Sandell Eva-Lina Kronan 1.14.38 0.15.26 54.01 52.43
13 Säde Matilda KS 1.15.39 0.16.27 52.91 51.36
14 Haavisto Emmi TuS 1.17.11 0.17.59 51.49 49.98
15 Lindeqvist Matleena PR 1.18.05 0.18.53 50.53 49.06
16 Fiskars Mikaela Raseborg 1.18.45 0.19.33 49.75 48.29
17 Salmi Anna MaMa 1.19.49 0.20.37 48.73 47.30
18 Saetalu Daisi MSParma 1.20.21 0.21.09 48.05 46.65
19 Rajaniemi Maija TuS 1.22.16 0.23.04 46.59 45.22
20 Rantala Eerika HS 1.29.06 0.29.54 42.70 41.45
21 Etu-Huitti Tanja MaMa 1.37.00 0.37.48 38.93 37.79
Hanhijärvi Marjukka EsAk KES -
Julkunen Sonja Pohjant KES -
Nefedova Irina EsSu KES -

Klass D21AL
Sträcka
Antal deltagare 17
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Gustafsson Essi R-P 51.48 0.00.00 59.93 57.67
2 Vilska Tiina RR 53.20 0.01.32 57.66 55.49
3 Luoma Katja KS 54.36 0.02.48 55.79 53.69
4 Lahtinen Sonja HS 57.04 0.05.16 52.87 50.87
5 Sinkkonen Tuula Rasti88 59.37 0.07.49 50.12 48.23
6 Huttunen Petra Koovee 59.58 0.08.10 49.34 47.48
7 Penttilä Marja KoS 1.00.35 0.08.47 48.36 46.53
8 Salminen Henna OK77 1.03.04 0.11.16 45.99 44.26
9 Saramäki Sara Lynx 1.06.56 0.15.08 42.90 41.28
10 Annila Silja RaLu 1.07.31 0.15.43 42.10 40.51
11 Suonurmi Taru KyRa 1.09.54 0.18.06 40.25 38.73
12 Wickholm Frida Trian 1.11.16 0.19.28 39.07 37.59
13 Korpela Laura Rasti88 1.12.05 0.20.17 38.22 36.78
14 Grannabba Hanna Terjärv 1.17.07 0.25.19 35.35 34.02
15 Kuuri-Riutta Eeva KS 1.29.59 0.38.11 29.97 28.84
16 Sadwinski Hanna-Kaisa RaPi 1.37.05 0.45.17 27.48 26.44
17 Saario Henna LoJa 1.43.12 0.51.24 25.57 24.60

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Taini Mia JRV 56.21 0.00.00 80.58 74.89
2 Autio Henna RasKu 56.44 0.00.23 79.04 73.46
3 Siivonen Hanna-Mari Koovee 57.09 0.00.48 77.47 72.00
4 Salmenoja Sanna MSParma 1.02.26 0.06.05 70.00 65.06
5 Nieminen Outi RR 1.07.00 0.10.39 64.39 59.84
6 Karvonen Tiina SomEsa 1.11.46 0.15.25 59.32 55.13
7 Salo Katri HS 1.15.53 0.19.32 55.35 51.44
8 Tolkkinen Aino SoJy 1.16.45 0.20.24 53.99 50.17
9 Vaara Inga-Maria RaVi 1.17.39 0.21.18 52.63 48.91
10 Oinonen Lotta Pihkan 1.18.05 0.21.44 51.61 47.97
11 Asmundela Saara RiSu 1.18.59 0.22.38 50.31 46.75
12 Kopra Anna SomEsa 1.25.56 0.29.35 45.58 42.36
Eskola Marianne TP HYL -

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 29
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tahvonen Satu PR 39.37 0.00.00 74.73 73.79
2 Sareila Outi MSParma 40.47 0.01.10 72.20 71.29
3 Örn Outi KärKV 41.58 0.02.21 69.79 68.91
4 Huuskonen Taija JRV 42.18 0.02.41 68.87 68.00
5 Lakanen Reetta Koovee 44.20 0.04.43 65.35 64.52
6 Ryyppö Minna HS 44.26 0.04.49 64.85 64.03
7 Tahvanainen Anu LS-37 45.41 0.06.04 62.72 61.93
8 Packalen Auli Lynx 46.36 0.06.59 61.15 60.38
9 Kyckling Katja Lynx 46.53 0.07.16 60.44 59.68
10 Tervakangas Sanna EsSu 47.24 0.07.47 59.45 58.70
11 Härkönen Marjo SalVil 48.01 0.08.24 58.35 57.62
12 Viskari Tanja Lynx 48.09 0.08.32 57.86 57.13
13 Sane Mari HS 49.10 0.09.33 56.34 55.63
14 Marttila Outi EsSu 50.11 0.10.34 54.89 54.19
15 Laurinen Mari HyRa 53.07 0.13.30 51.56 50.91
16 Nybakken Line KR 53.57 0.14.20 50.47 49.83
17 Kirves Hetti KeU 56.52 0.17.15 47.60 47.00
18 Laurila Milla Trian 1.00.14 0.20.37 44.68 44.11
19 Koivu-Tikkanen Terhi EsSu 1.00.56 0.21.19 43.90 43.35
20 Salminen Ulla EsAk 1.02.28 0.22.51 42.57 42.03
21 Pelkonen Suvi VeVe 1.03.04 0.23.27 41.91 41.38
22 Nyholm Tanja KaRa 1.03.05 0.23.28 41.65 41.13
23 Pätäri Päivi KyS 1.03.14 0.23.37 41.30 40.78
24 Pihlatie Mari HTH 1.05.14 0.25.37 39.79 39.29
25 Vaiksalu Lilyon KaRa 1.05.44 0.26.07 39.25 38.75
26 Sillanpää Hanna Lynx 1.09.44 0.30.07 36.77 36.31
27 Kallio-Könnö-Musse Riia HS 1.12.19 0.32.42 35.24 34.79
28 Hosio Sanna KarjUra 1.13.18 0.33.41 34.55 34.11
29 Karvonen-Hyvämäki Kirsi SomEsa 1.16.03 0.36.26 33.09 32.67

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 23
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Nymalm Sanna PIF 42.34 0.00.00 67.57 68.20
2 Koivuniemi Kirsi LS-37 44.36 0.02.02 64.05 64.64
3 Salonen Heidi HS 47.49 0.05.15 59.33 59.88
4 Ekström Anu MSParma 48.31 0.05.57 58.07 58.61
5 Ray Carola OK77 54.08 0.11.34 51.68 52.16
6 Lehto Salla Lynx 57.52 0.15.18 48.01 48.46
7 Laurila Anneli Trian 58.23 0.15.49 47.25 47.69
8 Tilli Virpi Lynx 58.32 0.15.58 46.79 47.23
9 Isoherranen Kirsi Lynx 59.11 0.16.37 45.95 46.37
10 Karppinen Riikka EsAk 59.24 0.16.50 45.45 45.87
11 Sumanen Laura HyRa 59.36 0.17.02 44.97 45.39
12 Heikkinen Anniina VeVe 1.00.04 0.17.30 44.29 44.70
13 Torp-Donner Heidi OK77 1.00.17 0.17.43 43.81 44.21
14 Dahl Citha Raseborg 1.02.08 0.19.34 42.19 42.58
15 Valkonen Sanna TuS 1.03.58 0.21.24 40.67 41.05
16 Lousio Sanna Trian 1.05.10 0.22.36 39.62 39.99
17 Schüle Katja Koovee 1.06.03 0.23.29 38.80 39.16
18 Haavisto Lotta TuS 1.06.19 0.23.45 38.34 38.70
19 Tiitola Annamari Lynx 1.07.07 0.24.33 37.60 37.94
20 Kahanpää Hanna EsSu 1.12.03 0.29.29 34.75 35.07
21 Tervo-Rantakokko Tiina HS 1.22.03 0.39.29 30.27 30.56
22 Danielsson Malin Raseborg 1.32.19 0.49.45 26.70 26.94
Oripelto Saara Keihäs KES -

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 26
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Vierikko Annamari HS 43.36 0.00.00 64.32 64.19
2 Autti Marja-Liisa EsSu 45.34 0.01.58 61.17 61.05
3 Rantala Eija HS 47.34 0.03.58 58.25 58.13
4 Kerkola Tiina SuSi 48.45 0.05.09 56.49 56.38
5 Koskinen Sari Hiisi 49.20 0.05.44 55.48 55.37
6 Silvennoinen Tarja KR 50.18 0.06.42 54.08 53.97
7 Kollanen Teresa Lynx 50.29 0.06.53 53.55 53.44
8 Lankinen Hanna HS 51.33 0.07.57 52.11 52.01
9 Varpula Marjut EsSu 51.45 0.08.09 51.59 51.48
10 Otsamo Riikka HS 52.44 0.09.08 50.31 50.21
11 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 53.03 0.09.27 49.69 49.59
12 Hokajärvi Anja-Riitta Pihkan 55.41 0.12.05 47.04 46.94
13 Heinaro Mervi EsSu 56.10 0.12.34 46.33 46.24
14 Tuumi-Niemi Leena-Riitta HS 57.28 0.13.52 44.99 44.90
15 Suhonen Sirpa KuoSu 59.24 0.15.48 43.24 43.16
16 Holmgren Ulrica Trian 1.03.46 0.20.10 40.02 39.94
17 Salmi Kirsti RR 1.07.36 0.24.00 37.50 37.43
18 Huhtanen Meri TP 1.09.23 0.25.47 36.29 36.22
19 Myllys Leena Lynx 1.12.02 0.28.26 34.73 34.66
20 Pyymäki Pirjo EsSu 1.12.54 0.29.18 34.08 34.01
21 Paalanen Anne RR 1.17.49 0.34.13 31.71 31.65
22 Hulmi Sini OK77 1.21.38 0.38.02 30.02 29.96
23 Launis Teija Raus 1.21.47 0.38.11 29.76 29.70
24 Wickholm Petra Trian 1.25.18 0.41.42 28.34 28.28
25 Franssila Hanna AngA 1.26.17 0.42.41 27.82 27.77
26 Mårtenson Karin OK77 1.29.50 0.46.14 26.53 26.48

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 19
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Pelto-Huikko Anne Hiisi 44.16 0.00.00 61.95 61.61
2 Kihlström Kirsi RastiE4 50.37 0.06.21 53.73 53.43
3 Linko Rita EsSu 52.22 0.08.06 51.50 51.21
4 Nyholm Satu RaN 53.19 0.09.03 50.15 49.87
5 Vestola Arja NaTe 55.55 0.11.39 47.41 47.15
6 Lallo Tuula Trian 56.52 0.12.36 46.22 45.96
7 Eisanen Tea MaMa 58.11 0.13.55 44.78 44.53
8 Mäkelä Anja RiSu 58.44 0.14.28 43.97 43.73
9 Töyrylä Marja KyS 1.01.02 0.16.46 41.94 41.71
10 Kokkila Marita EsSu 1.02.02 0.17.46 40.89 40.67
11 Käkelä Anne RaVa 1.04.13 0.19.57 39.15 38.93
12 Jumppanen Helena Pihkan 1.04.44 0.20.28 38.48 38.27
13 Kerkola Maija HlT 1.05.26 0.21.10 37.72 37.51
14 Linjama Mirja EsSu 1.07.37 0.23.21 36.16 35.96
15 Jokinen Irma TurSa 1.08.57 0.24.41 35.13 34.94
16 Mannonen Jaana SuSi 1.18.40 0.34.24 30.50 30.33
17 Markki Outi EsSu 1.23.14 0.38.58 28.56 28.40
18 Krum Mirva Trian 1.36.10 0.51.54 24.48 24.34
Puromies Merja EsSu HYL -

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 25
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Suomela Margit RaLu 44.37 0.00.00 57.17 56.16
2 Liimatainen Raili HyRa 45.27 0.00.50 55.77 54.79
3 Soanjärvi Tuija Lynx 48.05 0.03.28 52.39 51.46
4 Hakomäki Kirsi HS 48.15 0.03.38 51.88 50.96
5 Ahlqvist Kristiina Raus 51.38 0.07.01 48.17 47.32
6 Suna Eija MSParma 52.09 0.07.32 47.39 46.55
7 Wickholm Rita Trian 52.40 0.08.03 46.62 45.79
8 Leskinen Tiina Lynx 53.05 0.08.28 45.95 45.14
9 Niemi Tuire TP 54.47 0.10.10 44.24 43.45
10 Karlsen Unni Strand NOR 55.03 0.10.26 43.73 42.96
11 Moilanen Kirsti MaMa 56.43 0.12.06 42.16 41.42
12 Laaksonen Anita TarpSu 1.00.01 0.15.24 39.58 38.88
13 Saarimäki Helena AngA 1.00.21 0.15.44 39.10 38.41
14 Kalliola Pirkko MaMa 1.03.28 0.18.51 36.93 36.27
15 Lähteenmäki Pirjo PR 1.04.01 0.19.24 36.36 35.72
16 Parjanne Marja-Liisa EsSu 1.05.17 0.20.40 35.41 34.78
17 Lavikainen Pirjo KangSK 1.06.11 0.21.34 34.69 34.07
18 Elfvengren Päivi S-JKL 1.06.23 0.21.46 34.34 33.74
19 Virtanen Marita EsSu 1.07.07 0.22.30 33.73 33.13
20 Heinonen Kaija Pihkan 1.07.56 0.23.19 33.09 32.51
21 Kiiskinen Gunnevi TP 1.08.27 0.23.50 32.61 32.03
22 Ojapalo Anneli RR 1.10.18 0.25.41 31.52 30.97
23 Talja Katri OK77 1.11.55 0.27.18 30.59 30.05
Raiko Erja HyRa KES -
Forsström Rita Raseborg KES -

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 27
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Korkeakangas Eeva-Liisa RaJu 44.49 0.00.00 54.55 54.21
2 Nurminen Arja VaHa 48.24 0.03.35 50.22 49.91
3 Toivonen Vellamo OK77 49.42 0.04.53 48.62 48.32
4 Peltola Liisa MSParma 50.10 0.05.21 47.89 47.59
5 Strang Heidi HyRa 51.04 0.06.15 46.77 46.48
6 Tikka Eija RaKaS 52.26 0.07.37 45.28 45.00
7 Savonen Leena HlS 52.58 0.08.09 44.56 44.28
8 Laine Irmeli KaRa 53.49 0.09.00 43.59 43.32
9 Hämäläinen Anneli HS 53.54 0.09.05 43.27 43.00
10 Kajava Ritva HlS 54.20 0.09.31 42.66 42.39
11 Pöntinen Tuula Navi 54.29 0.09.40 42.28 42.02
12 damsgaard lisbeth DEN 56.13 0.11.24 40.73 40.48
13 Malmsten Beatrice Lynx 56.45 0.11.56 40.10 39.85
14 Mononen Ritva HlS 1.00.11 0.15.22 37.58 37.34
15 Laitinen Hellevi EsAk 1.00.33 0.15.44 37.12 36.88
16 Törrö Maria-Leena VaHa 1.00.58 0.16.09 36.63 36.40
17 Kanste Helena Raseborg 1.03.02 0.18.13 35.21 34.99
18 Savelainen Marketta HS 1.06.50 0.22.01 32.99 32.79
19 Tarkiainen Sirpa SuSe 1.07.55 0.23.06 32.26 32.06
20 Windahl Leni Raseborg 1.10.13 0.25.24 31.00 30.81
21 Karvonen Pirjo SuSi 1.23.38 0.38.49 25.86 25.70
22 Metsämäki Leena TuS 1.29.48 0.44.59 23.93 23.78
23 Nylund Marlene Falken 1.39.45 0.54.56 21.40 21.27
24 Laakso-Lähteenmäki Mirja-Liisa HlT 1.43.12 0.58.23 20.55 20.42
Riikonen Margit PertPe KES -
Kurppa Pirjo MaMa KES -
Bergström Anneli EsSu KES -

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 19
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Verha Maija VaRa 47.53 0.00.00 48.78 48.33
2 Ojamaa Marja-Liisa SalVie 51.33 0.03.40 44.93 44.52
3 Peltola Kati MSParma 53.54 0.06.01 42.61 42.22
4 Sundberg Liisa Lynx 59.16 0.11.23 38.43 38.07
5 Salmela Juulia RiSu 59.24 0.11.31 38.01 37.66
6 Ketola Paula LoJa 59.42 0.11.49 37.50 37.15
7 Reeni Eva RiSu 1.00.54 0.13.01 36.44 36.10
8 Wikström Sonja OK77 1.02.35 0.14.42 35.15 34.82
9 Piiparinen Seija RasKa 1.05.30 0.17.37 33.28 32.98
10 Laaksonen Raili SuSi 1.09.13 0.21.20 31.22 30.93
11 Rajamäki Vuokko HS 1.15.51 0.27.58 28.23 27.97
12 Paatero Leena EsSu 1.23.13 0.35.20 25.50 25.26
13 Kuutti Kirsti PertPe 1.25.59 0.38.06 24.45 24.23
14 Kaarnijärvi Marja OrPo 1.27.43 0.39.50 23.74 23.53
15 Syväterä Hillevi RiSu 1.36.21 0.48.28 21.41 21.22
16 Ahonen Ulla HlS 1.44.08 0.56.15 19.63 19.45
Tanska Eeva EsSu HYL -
Karvinen Tuulikki HS HYL -
Isoherranen Kaarina HS HYL -

Klass D75
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kallio Tuija RaTU 1.15.36 0.00.00 35.41 34.96
2 Ruusunen Marja-Liisa EE 1.16.59 0.01.23 33.47 33.05
3 Pekkarinen Eila KeU 1.20.17 0.04.41 30.84 30.45
4 Jakoaho Ritva HyRa 1.22.44 0.07.08 28.71 28.35
Finnilä-Seitajoki Ulla Jyry HYL -

Klass D80
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ikkala Leena HS 1.18.26 0.00.00

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Dowling Zoe HlT 58.02 0.00.00
2 Mahlamäki Ella EsSu 59.50 0.01.48

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tulonen Jenna HiKi 54.28 0.00.00 52.91 50.12
2 Klemettinen Kaisa S-JKL 54.58 0.00.30 51.78 49.04
3 Laine Roosa EsSu 1.04.14 0.09.46 43.75 41.44
4 Bartholdi Jessica EsAk 1.05.50 0.11.22 42.13 39.91
5 Arrakoski Wilma OK77 1.11.46 0.17.18 38.15 36.14
6 Pellonperä Sofia EsAk 1.15.13 0.20.45 35.92 34.02
7 Ylimaa Henna AngA 1.16.33 0.22.05 34.82 32.99
8 Aho Marika S-JKL 1.19.29 0.25.01 33.09 31.34
9 Kuusisto Veera AngA 1.22.32 0.28.04 31.43 29.77
10 Lappi Jenni EsSu 1.25.39 0.31.11 29.86 28.29
11 Tilli Henriikka Lynx 1.28.19 0.33.51 28.55 27.05
12 Kaukonen Ella EsSu 1.40.38 0.46.10 24.70 23.40
Kovanen Anu S-JKL HYL -

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Koistinen Milla HyRa 59.18 0.00.00

Klass D15
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Konstari Elena JRV 49.25 0.00.00 38.76 36.71
2 Tuomisto Saara MSParma 50.19 0.00.54 36.64 34.70
3 Lappi Essi EsSu 53.13 0.03.48 33.30 31.53
4 Kaartinen Kaisa AngA 56.29 0.07.04 30.10 28.50
5 Tilli Pauliina Lynx 1.15.21 0.25.56 21.61 20.46

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Heikkinen Ida VeVe 20.50 0.00.00
2 Norrbacka Salla HyRa 23.07 0.02.17
3 Salonen Elli HS 23.13 0.02.23
4 Markki Emmi EsSu 25.11 0.04.21
5 Karppinen Inari EsAk 25.46 0.04.56
6 Kero Ada OK77 27.09 0.06.19
7 Imberg Venla HlS 27.20 0.06.30
8 Pitkänen Helmi JRV 27.53 0.07.03
9 Mäntylä Ulla-Riina HS 28.02 0.07.12
10 Virtanen Reeta HlS 30.23 0.09.33
11 Smedslund Matilda Raseborg 34.43 0.13.53
12 Nilsson Matilda OK77 36.12 0.15.22
13 Viinikainen Vilja EsSu 39.51 0.19.01
14 Tolkkinen Tuuli SoJy 43.39 0.22.49

Klass D13
Sträcka
Antal deltagare 27
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Hanhijärvi Maijukka EsAk 18.18 0.00.00
2 Turakainen Veera HS 18.29 0.00.11
3 Isoherranen Salla Lynx 19.43 0.01.25
4 Lohtander Ilona RaLu 20.13 0.01.55
5 Sallila Katarina HS 21.21 0.03.03
6 Soikkeli Linnea EsSu 21.28 0.03.10
7 Heinäaro Iida HyRa 21.33 0.03.15
8 Pirilä Elisa MSParma 21.36 0.03.18
9 Lehmusvuori Enna LS-37 22.10 0.03.52
10 Hosio Iris EsSu 22.17 0.03.59
11 Julkunen Siiri LHR 22.26 0.04.08
12 Rantakokko Merianna HS 22.50 0.04.32
13 Rajala Anni HS 23.46 0.05.28
14 Kokkonen Meeri KaSu 24.18 0.06.00
15 Luoma Elli UlvUra 25.09 0.06.51
16 Lindroos Siri Raseborg 25.16 0.06.58
17 Turkkila Liisa EsSu 25.30 0.07.12
18 Määttälä Fanni EsSu 25.32 0.07.14
19 Åberg Nea HyRa 27.31 0.09.13
20 Backman Wilhelmina OK77 27.32 0.09.14
21 Virtanen Aino AngA 27.39 0.09.21
22 Syrjäläinen Venla HS 28.07 0.09.49
23 Rantala Ella HS 32.05 0.13.47
24 Turva Vilma LS-37 32.55 0.14.37
25 Wickholm Wilma Trian 34.08 0.15.50
26 Siltanen Senni AngA 36.06 0.17.48
Laakso Elmiina HlS HYL -

Klass D12TR
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Backman Alexandra OK77 18.27 0.00.00
2 Soikkeli Lauriina EsSu 20.19 0.01.52
3 Suntioinen Iida EsSu 24.17 0.05.50

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 26
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Heikkinen Roosa VeVe 14.59 0.00.00
2 Wickholm Saga Trian 15.13 0.00.14
3 Mänty Elisa RR 15.57 0.00.58
4 Virkajärvi Heta JRV 16.08 0.01.09
5 Gröhn Ronja HU-46 16.30 0.01.31
6 Kemppi Silva EsSu 16.37 0.01.38
7 Lehtonen Venla UlvUra 16.59 0.02.00
8 Jussila Emma TP 17.15 0.02.16
9 Ahonen Jutta AngA 17.28 0.02.29
10 Åberg Ninni HyRa 17.33 0.02.34
11 Joensuu Lumi HS 17.40 0.02.41
12 Tupitsa Milla HS 18.10 0.03.11
13 Rehberger Nadja HS 18.27 0.03.28
14 Laine Ruusu HS 18.45 0.03.46
15 Juva Juulia AngA 19.11 0.04.12
16 Arola Selina PR 20.07 0.05.08
17 Karttila Inkeri MSParma 20.21 0.05.22
18 Rautio Ulrika EsSu 20.42 0.05.43
19 Virtala Emmi PIF 21.16 0.06.17
20 Heinonen Sini MSParma 22.51