FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
SM-sprintti, finaali
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Mäkelä Tuomo AngA 14.00 0.00.00
2 Laukkarinen Jesse PR 14.08 0.00.08
3 Simosas Otto Trian 14.14 0.00.14
4 Koistinen Olli-Pekka HiKi 14.22 0.00.22
5 Hämäläinen Sami MSParma 14.25 0.00.25
6 Patana Mikko HiKi 14.28 0.00.28
7 Anttonen Antti VaajTe 14.36 0.00.36
8 Kivelä Matti HiKi 14.40 0.00.40
9 Niemi Vili RR 14.43 0.00.43
10 Sainio Santeri KangSK 14.48 0.00.48
10 Huhtinen Mikko TuS 14.48 0.00.48
12 Suominen Miika RR 14.56 0.00.56
12 Asikainen Aaro KR 14.56 0.00.56
14 Nenonen Lauri KR 14.58 0.00.58
15 Penttinen Topi Trian 14.59 0.00.59
16 Kirmula Miika AngA 15.00 0.01.00
17 Lassila Ari-Pekka Koovee 15.03 0.01.03
18 Parjanne Antti TuMe 15.07 0.01.07
19 Anttolainen Aleksi LS-37 15.08 0.01.08
20 Sund Otto Femman 15.23 0.01.23
21 Sorvisto Juha VaajTe 15.24 0.01.24
22 Räsänen Markus KuoSu 15.27 0.01.27
23 Istolahti Tuomo KangSK 15.28 0.01.28
24 Morrison Ross RR 15.29 0.01.29
25 Kotro Tuomas IkNV 15.32 0.01.32
26 Elo Markku AngA 15.35 0.01.35
27 Seppänen Jukka-Pekka HiKi 15.37 0.01.37
28 Huikko Petteri VaajTe 15.43 0.01.43
29 Mäkinen Tapani TuMe 15.45 0.01.45
30 Heinaro Einari HS 15.46 0.01.46
30 Keskisaari Ville VaajTe 15.46 0.01.46
32 Suna Jussi TuMe 15.47 0.01.47
33 Senttula Tuukka S-JKL 15.50 0.01.50
34 Parkkinen Ville IkNV 15.55 0.01.55
35 Vesanto Anssi EsSu 16.00 0.02.00
36 Halme Jussi-Elmeri TP 16.21 0.02.21
37 Hyvönen Pekka AngA 16.35 0.02.35
Hall Andreas HiKi HYL -
Lahtinen Tuomo IHR HYL -
Ojanaho Olli OH HYL -

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Haajanen Sofia Pohjant 12.59 0.00.00
2 Närhi Anna SWE 13.13 0.00.14
3 Sianoja Maija MSParma 13.30 0.00.31
3 Anttonen Sari KeuKi 13.30 0.00.31
5 Kaskinen Mira RasKa 13.44 0.00.45
5 Rantanen Merja JRV 13.44 0.00.45
7 Haikonen Henna-Riikka AnttU 13.45 0.00.46
8 Järveläinen Julia Femman 13.49 0.00.50
9 Joensuu Marttiina Pohjant 13.50 0.00.51
10 Hulkkonen Johanna SKUusi 13.54 0.00.55
11 Virta Elli Trian 13.56 0.00.57
12 Viberg Tuulia MSParma 14.01 0.01.02
13 Kinni Saila TP 14.04 0.01.05
14 Niittynen Miia Koovee 14.06 0.01.07
15 Silvennoinen Emma PR 14.10 0.01.11
16 Vike Laura HlS 14.12 0.01.13
16 Harju Venla TP 14.12 0.01.13
18 Patana Jenny HiKi 14.16 0.01.17
19 Kemp Emily AngA 14.18 0.01.19
20 Istolahti Tiia MSParma 14.20 0.01.21
21 Norrgrann Saara PR 14.21 0.01.22
22 Liikanen Marjo RR 14.24 0.01.25
23 Dambe Inga PR 14.25 0.01.26
24 Raitanen Hanna RR 14.33 0.01.34
25 Gustafsson Jannina SKUusi 14.34 0.01.35
26 Mänkärlä Aino Lynx 14.35 0.01.36
27 Nurmela Sari VeVe 14.40 0.01.41
28 Mörsky Sonja KeuKi 14.44 0.01.45
29 Latva-Kiskola Piia RasKu 14.47 0.01.48
30 Kymäläinen Sanni TP 14.52 0.01.53
31 Peltomäki Elli RasKa 14.58 0.01.59
32 Westerlund Ina OK77 15.06 0.02.07
33 Andelin Sanna LaTa 15.22 0.02.23
34 Parjanne Laura HiKi 15.32 0.02.33
35 Heittola Satu RasKu 15.38 0.02.39
36 Wennman Heini Pohjant 15.58 0.02.59
37 Gunell Yvonne PIF 17.56 0.04.57

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Raitanen Topi HS 12.43 0.00.00 91.50 92.31
2 Niemi Aleksi TP 12.53 0.00.10 89.83 90.62
3 Ahola Topias Navi 13.12 0.00.29 87.21 87.97
4 Schroderus Samuli Pohjant 13.19 0.00.36 85.97 86.73
5 Kangas Veli HS 13.20 0.00.37 85.40 86.15
6 Takanen Lari VeVe 13.22 0.00.39 84.72 85.47
7 Silvennoinen Santeri KR 13.29 0.00.46 83.52 84.26
8 Talvinen Arto MSParma 13.32 0.00.49 82.75 83.48
9 Saari Aki VaajTe 13.37 0.00.54 81.79 82.51
10 Syrjäläinen Arttu HS 13.39 0.00.56 81.13 81.85
11 Leeuws Evert SKUusi 14.05 0.01.22 78.20 78.88
12 Saleva Eero SKUusi 14.14 0.01.31 76.93 77.61
12 Lampinen Ville HS 14.14 0.01.31 76.93 77.61
14 Schroderus Santeri Pohjant 14.34 0.01.51 74.32 74.97
15 Loukkalahti Vilho HiKi 14.40 0.01.57 73.39 74.03
16 Huotari Lauri LS-37 14.45 0.02.02 72.55 73.19
17 Kuukka Anton TP 14.46 0.02.03 72.04 72.68
18 Koirikivi Anssi RasTiimi 14.51 0.02.08 71.22 71.85
19 Laitinen Justus Koovee 14.56 0.02.13 70.41 71.02
20 Ruohola Aaro MSParma 15.15 0.02.32 68.53 69.14
21 Kalliokoski Jooseppi IkNV 15.17 0.02.34 67.98 68.58
22 Kulagin Artur HS 15.21 0.02.38 67.28 67.87
23 Rissanen Lari-Antti SonPa 15.22 0.02.39 66.80 67.39
24 Saikko Antti LappRi 15.23 0.02.40 66.32 66.90
25 Lipsanen Jeremias Navi 15.55 0.03.12 63.71 64.27
26 Rööm Rimmo SKVuoksi 16.14 0.03.31 62.08 62.63
Rantala Valtteri LS-37 HYL -
Karppinen Aleksi IkNV HYL -
Huostila Anssi TP HYL -

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Haataja Anna Pohjant 14.12 0.00.00 90.45 92.55
2 Ukskoski Karoliina PerhKi 14.46 0.00.34 86.53 88.54
3 Otsamo Pihla HS 14.56 0.00.44 85.12 87.09
4 Hulkkonen Niina SKUusi 14.58 0.00.46 84.49 86.45
5 Jokela Emmi SuSe 15.04 0.00.52 83.49 85.42
6 Kirvesmies Lotta LS-37 15.24 0.01.12 81.25 83.13
7 Viilo Johanna TP 15.48 0.01.36 78.77 80.60
8 Hämäläinen Roosa KoS 15.50 0.01.38 78.18 80.00
9 Rajamäki Netta KangSK 16.11 0.01.59 76.08 77.85
10 Lohikainen Milla RaVa 16.13 0.02.01 75.52 77.27
11 Hyyrynen Noora KS 16.15 0.02.03 74.95 76.69
12 Väisänen Essi SKVuoksi 16.18 0.02.06 74.32 76.04
13 Österman Lilja TuS 16.21 0.02.09 73.68 75.39
14 Kivistö Tuulia Trian 16.50 0.02.38 71.17 72.82
15 Sassi-Päkkilä Liisa Pohjant 16.51 0.02.39 70.71 72.35
16 Aho Petra Navi 16.55 0.02.43 70.04 71.66
17 Hietanen Pinja KS 17.08 0.02.56 68.76 70.36
18 Rantanen Emilia MSParma 17.09 0.02.57 68.31 69.89
19 Anttila Tiina SuSi 17.21 0.03.09 67.14 68.69
19 Väyrynen Aino KyS 17.21 0.03.09 67.14 68.69
21 Heikkilä Venla HS 17.39 0.03.27 65.24 66.76
22 Jussila Jutta TP 17.45 0.03.33 64.50 66.00
23 Manderbacka Hanne VaaSu 17.53 0.03.41 63.65 65.12
24 Räisänen Noora SalRe 18.06 0.03.54 62.52 63.97
25 Heittola Suvi RasKu 18.23 0.04.11 61.20 62.61
26 Tarvainen Heini Navi 18.41 0.04.29 59.86 61.24
27 Haapakoski Tiina RasKa 19.06 0.04.54 58.20 59.55
28 Laaksonen Nuppu KPV 19.37 0.05.25 56.33 57.64
Matilainen Helena HS HYL -
Sandelin Caroline NOK HYL -

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Heikkilä Ollipekka Lynx 12.56 0.00.00 82.11 81.71
2 Pernu Lari EsSu 13.19 0.00.23 79.35 78.97
3 Syrjäläinen Topi HS 13.24 0.00.28 78.46 78.08
4 Toivonen Eevert KangSK 13.27 0.00.31 77.77 77.40
5 Heinonen Eero MSParma 13.30 0.00.34 77.09 76.72
5 Salmenkylä Anton HS 13.30 0.00.34 77.09 76.72
7 Puputti Tuomas HiKi 13.33 0.00.37 76.02 75.66
8 Rahkola Mikko OH 13.39 0.00.43 75.08 74.71
9 Hällström af Fabian OK77 13.51 0.00.55 73.61 73.25
10 Korpi Juho LänRa 13.59 0.01.03 72.53 72.18
11 Tulonen Benjamin HiKi 14.10 0.01.14 71.22 70.87
12 Mustonen Vili TP 14.20 0.01.24 70.02 69.68
13 Moilanen Lasse PudU 14.25 0.01.29 69.24 68.91
14 Mustonen Pyry TP 14.30 0.01.34 68.48 68.15
15 Sorsa Aleksi EsSu 14.31 0.01.35 68.04 67.71
15 Niemi Kasperi HS 14.31 0.01.35 68.04 67.71
17 Härkönen Aleksi PudU 14.41 0.01.45 66.54 66.22
18 Jalli Eero MSParma 14.49 0.01.53 65.58 65.27
19 Tynys Joona KS 14.53 0.01.57 64.93 64.62
20 Valkamo Severi Koovee 14.57 0.02.01 64.29 63.98
21 Puolakanaho Sakari HyRa 15.06 0.02.10 63.30 62.99
22 Pitkänen Jonne TP 15.09 0.02.13 62.74 62.43
23 Saukkonen Samuli SKUusi 15.13 0.02.17 62.11 61.81
24 Arola Matias PR 15.19 0.02.23 61.36 61.06
25 Lindahl Jesper Trian 15.23 0.02.27 60.75 60.46
26 Lavikainen Lauri KyS 15.24 0.02.28 60.34 60.05
27 Kanniainen Tomi PuolRy 15.56 0.03.00 57.99 57.71
28 Holmgren Benjamin Trian 16.47 0.03.51 54.73 54.47
Ylinen Juho IkNV HYL -
Tervala Miska RaVa HYL -
Jern Tobias OK77 HYL -

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Koskinen Noora Hiisi 14.17 0.00.00 81.42 82.53
2 Kinnala Venla TuS 14.22 0.00.05 80.53 81.62
3 Enlund Alexandra Femman 14.59 0.00.42 76.81 77.86
3 Kivilaakso Anni EsSu 14.59 0.00.42 76.81 77.86
5 Martikainen Karoliina Trian 15.01 0.00.44 75.84 76.87
6 Jalava Enni TuS 15.16 0.00.59 74.20 75.21
7 Valtonen Anni MSParma 15.19 0.01.02 73.57 74.57
8 Ståhlberg Emilia EsSu 15.38 0.01.21 71.69 72.67
9 Oksanen Maiju IkNV 15.46 0.01.29 70.71 71.67
10 Mellberg Sonja VaaSu 15.56 0.01.39 69.59 70.54
11 Myrskog Ellen Kronan 16.05 0.01.48 68.57 69.50
12 Suutari Tuuli KS 16.12 0.01.55 67.70 68.62
13 Pöllänen Elsi EsSu 16.15 0.01.58 67.12 68.04
14 Haltia Riikka RR 16.29 0.02.12 65.81 66.70
15 Näsi Juliaana Pohjant 16.33 0.02.16 65.18 66.07
16 Kaartinen Selja AngA 17.11 0.02.54 62.43 63.28
17 Granados Escartin Elva EsSu 17.26 0.03.09 61.19 62.02
18 Reijonen Erika OH 17.28 0.03.11 60.72 61.55
19 Taubert Iiris Koovee 17.31 0.03.14 60.21 61.03
20 Jerkku Laura TuS 17.46 0.03.29 59.02 59.83
21 Puikkonen Janika S-JKL 18.20 0.04.03 56.87 57.64
22 Pulkkinen Iita Navi 18.41 0.04.24 55.48 56.24
23 Väliheikki Petra LaiVe 18.47 0.04.30 54.87 55.61
24 Näsi Aurora Pohjant 19.04 0.04.47 53.74 54.47
25 Pasanen Pihla RaJu 19.15 0.04.58 52.91 53.63
26 Donner Isabel OK77 19.19 0.05.02 52.42 53.13
27 Hannunen OIga S-JKL 19.28 0.05.11 51.71 52.41
28 Brink Johanna PIF 19.50 0.05.33 50.45 51.13
29 Himanka Jenna LapVi 21.45 0.07.28 45.72 46.35
Pakkanen Reetta VeVe HYL -

Sarja H17
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Eerola Teemu TP 12.35 0.00.00 78.13 79.27
1 Heikkilä Tuomas HS 12.35 0.00.00 78.13 79.27
3 Sevelius Emil Trian 13.14 0.00.39 73.52 74.60
4 Laaksonen Arttu AngA 13.16 0.00.41 72.96 74.02
4 Julkunen Aaro MSParma 13.16 0.00.41 72.96 74.02
6 Palmen Alvar EsSu 13.18 0.00.43 72.01 73.06
7 Väyrynen Antti KyS 13.58 0.01.23 68.21 69.20
8 Mustajoki Taavi TP 14.04 0.01.29 67.36 68.34
9 Mesiäinen Jaakko Navi 14.09 0.01.34 66.60 67.58
10 Lehtoranta Teemu SKUusi 14.23 0.01.48 65.17 66.12
11 Lapila Eero MSParma 14.27 0.01.52 64.52 65.46
12 Pitkänen Konsta TP 14.31 0.01.56 63.87 64.80
13 Niskanen Janne VeVe 14.34 0.01.59 63.30 64.23
14 Lampinen Aaro SKUusi 14.35 0.02.00 62.88 63.80
15 Nokka Atte Rasti88 14.46 0.02.11 61.76 62.66
16 Mäkinen Tuukka Hiisi 14.47 0.02.12 61.34 62.24
17 Tiljander Ville HyRa 14.50 0.02.15 60.79 61.68
18 Reijonen Kasperi Trian 14.51 0.02.16 60.38 61.26
19 Visuri Ilari OK77 14.57 0.02.22 59.64 60.51
20 Koivumäki Lauri KoS 14.59 0.02.24 59.17 60.03
21 Lähdesmäki Mikko RaJu 15.07 0.02.32 58.31 59.16
22 Takanen Samu VeVe 15.15 0.02.40 57.46 58.30
23 Nummelin Oskari TuS 15.30 0.02.55 56.21 57.03
24 Hirvonen Joni RaVa 15.45 0.03.10 54.99 55.80
25 Kemppi Mikko KangSK 15.58 0.03.23 53.93 54.72
26 Suutari Matti VeVe 17.17 0.04.42 49.53 50.25
Ruohola Akseli MSParma HYL -
Puranen Konsta TP HYL -
Kaario Otto S-JKL HYL -
Heikkinen Valtteri VeVe HYL -

Sarja D17
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Klemettinen Veera S-JKL 14.00 0.00.00 81.55 80.28
2 Räsänen Johanna KuoSu 14.26 0.00.26 78.69 77.47
3 Plit Heidi EsSu 14.37 0.00.37 77.30 76.10
4 Kovanen Maiju S-JKL 14.51 0.00.51 75.69 74.51
5 Juva Jonna AngA 15.05 0.01.05 74.13 72.98
6 Nymalm Amy PIF 15.06 0.01.06 73.66 72.51
7 Niva Sara LaiVe 15.10 0.01.10 72.94 71.81
8 Norrbacka Sanni HyRa 15.18 0.01.18 71.92 70.80
9 Haapasalo Henriikka Pohjant 15.30 0.01.30 70.61 69.51
10 Mahlamäki Ella EsSu 15.34 0.01.34 69.93 68.84
11 Kontkanen Ronja KangSK 15.38 0.01.38 69.25 68.18
12 Similä Roosa SKVuoksi 15.52 0.01.52 67.86 66.81
13 Annala Vilma KangSK 15.53 0.01.53 67.42 66.37
14 Pitkänen Salla TP 15.58 0.01.58 66.70 65.66
15 Nenonen Liisa SKVuoksi 16.06 0.02.06 65.78 64.76
16 Rontu Nella AngA 16.14 0.02.14 64.88 63.87
17 Haapasaari Ilona TuS 16.21 0.02.21 64.05 63.06
18 Harju Moona PudU 16.29 0.02.29 63.17 62.19
19 Rintanen Heini KangSK 16.42 0.02.42 62.00 61.04
19 Nurminen Jutta VaHa 16.42 0.02.42 62.00 61.04
21 Friman Ronja HyRa 16.51 0.02.51 60.75 59.80
22 Suojanen Susanna Koovee 17.01 0.03.01 59.81 58.88
23 Koskela Sanna RaJu 17.18 0.03.18 58.49 57.58
24 Oksanen Emmi KuoSu 17.35 0.03.35 57.21 56.32
24 Torrkulla Julia Femman 17.35 0.03.35 57.21 56.32
26 Liitiäinen Janika Trian 18.05 0.04.05 54.97 54.12
27 Saalo Hanna-Mari SKUusi 18.15 0.04.15 54.15 53.31
28 Kirvesmies Annika KuoSu 18.19 0.04.19 53.63 52.79
Pajula Annika KangSK HYL -
Nummela Liinu MU HYL -

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Vesterinen Arttu TP 13.44 0.00.00 68.47 69.37
2 Nurmi Miika VaaSu 13.45 0.00.01 68.03 68.93
3 Hiidenhovi Aleks MSParma 13.52 0.00.08 67.11 67.99
4 Klemola Saul RaKaS 13.57 0.00.13 66.36 67.23
5 Aho Aaro VaHa 14.00 0.00.16 65.77 66.64
6 Kinnala Ville TuS 14.05 0.00.21 65.04 65.89
7 Heinaro Lauri EsSu 14.18 0.00.34 63.71 64.55
8 Poutanen Mikko KoS 14.37 0.00.53 62.00 62.82
9 Westerlund Otso Koovee 14.43 0.00.59 61.25 62.05
10 Pasi Antti KyS 14.48 0.01.04 60.58 61.37
11 Niemi Topias HS 14.49 0.01.05 60.18 60.97
12 Laakso Ville HlS 14.51 0.01.07 59.72 60.50
13 Ruuhiala Roope Hiisi 14.52 0.01.08 59.32 60.10
13 Vuori Justus TuS 14.52 0.01.08 59.32 60.10
15 Salonen Matias HS 14.53 0.01.09 58.60 59.37
16 Pousi Juho VeVe 15.14 0.01.30 56.94 57.69
17 Hellman Aleksi MSParma 15.26 0.01.42 55.88 56.62
17 Ojanaho Niilo OH 15.26 0.01.42 55.88 56.62
19 Piironen Konsta MSParma 15.35 0.01.51 54.72 55.44
20 Viippola Aapo OuTa 15.43 0.01.59 53.95 54.66
21 Seppä Iiro TuS 15.45 0.02.01 53.53 54.23
22 Lilja Juha TP 15.50 0.02.06 52.94 53.63
23 Lammi Antti Koovee 16.03 0.02.19 51.92 52.60
24 Vicari Lars Navi 16.17 0.02.33 50.88 51.54
25 Koivisto Antton SKUusi 16.47 0.03.03 49.07 49.72
26 Tiukkanen Juho VaaSu 17.30 0.03.46 46.78 47.40
27 Niemi Oskari LappRi 17.42 0.03.58 45.98 46.58
28 Hummelholm Petka KR 18.39 0.04.55 43.38 43.95
29 Rantala Peetu KoS 20.30 0.06.46 39.23 39.74
Joutsensaari Jeremias KangSK HYL -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Hanhijärvi Leenukka EsAk 13.55 0.00.00 70.10 71.96
2 Tuomisto Anu VaaSu 14.14 0.00.19 68.20 70.00
3 Rantala Jasmiina RaLu 14.29 0.00.34 66.68 68.45
4 Heikkilä Tuuli Lynx 15.13 0.01.18 63.15 64.82
5 Skog Ella Koovee 15.18 0.01.23 62.49 64.14
6 Rantanen Essi MSParma 15.22 0.01.27 61.90 63.54
7 Avelin Melina HlS 15.25 0.01.30 61.38 63.01
7 Kontinen Klaara Trian 15.25 0.01.30 61.38 63.01
9 Koli Helmi Trian 15.35 0.01.40 60.10 61.69
9 Donner Janina OK77 15.35 0.01.40 60.10 61.69
11 Matilainen Annika HS 15.53 0.01.58 58.35 59.89
12 Tuomisto Satu VaaSu 15.54 0.01.59 57.98 59.52
13 Sopo Annika KuoSu 16.03 0.02.08 57.14 58.65
14 Myrskog Linnea Kronan 16.11 0.02.16 56.36 57.86
15 Strandvall Amanda Minken 16.30 0.02.35 54.99 56.44
16 Kantola Claudia LS-37 16.38 0.02.43 54.25 55.69
17 Holmgren Antonia Trian 16.42 0.02.47 53.74 55.17
18 Viholainen Elisa S-JKL 16.48 0.02.53 53.13 54.54
19 Pelkonen Roosa RaVa 16.57 0.03.02 52.37 53.76
20 Päivähonka Salla RaVa 17.05 0.03.10 51.68 53.05
21 Leipijärvi Jenna HlS 17.10 0.03.15 51.15 52.50
22 Varjus Viivi SKVuoksi 17.17 0.03.22 50.52 51.86
23 Tolonen Sirje LänRa 17.30 0.03.35 49.61 50.93
24 Koljonen Annika HU-46 18.05 0.04.10 47.74 49.01
25 Roininen Kiia TP 18.15 0.04.20 47.04 48.29
26 Heikinmäki Maija LaihLu 18.44 0.04.49 45.57 46.77
27 Kääriä Venla KyS 19.14 0.05.19 44.13 45.30
28 Kivikko Jenni HlS 19.39 0.05.44 42.94 44.08
29 Uusi-Pietilä Säde RaLu 20.13 0.06.18 41.50 42.60
Hyvärinen Ella RaVa HYL -
Haavisto Alli TuS HYL -

Sarja H15
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kuva Lassi RaVa 13.03 0.00.00 64.61 64.61
2 Heikkilä Niklas KS 13.09 0.00.06 63.79 63.79
3 Lindqvist Arttu KS 13.18 0.00.15 62.74 62.74
4 Venetjoki Väinö KoS 13.26 0.00.23 61.79 61.79
5 Eerola Mikko TP 13.28 0.00.25 61.32 61.32
6 Mähönen Vili TP 13.31 0.00.28 60.77 60.77
7 Oksanen Teemu IkNV 13.37 0.00.34 60.00 60.00
7 Silvennoinen Oskari KR 13.37 0.00.34 60.00 60.00
9 Nurminen Eerik KangSK 13.51 0.00.48 58.36 58.36
10 Asklöf Henrik Lynx 13.53 0.00.50 57.91 57.91
11 Kaario Arttu S-JKL 13.58 0.00.55 57.25 57.25
12 Tala Miika HS 14.01 0.00.58 56.73 56.73
13 Mårtenson Valter OK77 14.03 0.01.00 56.29 56.29
14 Nokka Vesa Rasti88 14.12 0.01.09 55.39 55.39
15 Keronen Leevi TP 14.19 0.01.16 54.63 54.63
16 Lindberg Mikkel TuS 14.27 0.01.24 53.82 53.82
17 Kyrönlahti Tomi ViPa 14.41 0.01.38 52.67 52.67
18 Koivuniemi Sakari RaN 14.43 0.01.40 52.26 52.26
19 Talja Eljas OK77 14.44 0.01.41 51.90 51.90
20 Kontio Kimmo KangSK 14.47 0.01.44 51.43 51.43
21 Vesilind Kaarel HS 14.54 0.01.51 50.73 50.73
22 Viilo Lasse TP 15.02 0.01.59 49.99 49.99
23 Nissinen Jere Pohjant 15.04 0.02.01 49.59 49.59
23 Tervakangas Mikko EsSu 15.04 0.02.01 49.59 49.59
25 Vaismaa Lassi S-JKL 15.20 0.02.17 48.16 48.16
26 Laakso Lasse S-JKL 15.25 0.02.22 47.62 47.62
27 Hakulinen Saku VeVe 15.28 0.02.25 47.18 47.18
28 Rautio Mikael EsSu 16.14 0.03.11 44.69 44.69
29 Turkki Eero ORa 18.57 0.05.54 38.05 38.05
Mattila Pyry KS HYL -

Sarja D15
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Nurminen Inka JRV 13.54 0.00.00 66.14 69.33
2 Kukonlehto Hilda KangSK 14.50 0.00.56 61.66 64.63
3 Turakainen Venla HS 15.01 0.01.07 60.59 63.51
4 Taulavuori Venla AlatPi 15.11 0.01.17 59.61 62.48
5 Haavisto Veera IkNV 15.17 0.01.23 58.91 61.75
6 Klemettinen Kaisa S-JKL 15.25 0.01.31 58.09 60.89
7 Kuusinen Sanni HlS 15.35 0.01.41 57.16 59.92
8 Tiittanen Maija UlvUra 15.37 0.01.43 56.74 59.47
9 Silvennoinen Siiri KR 15.44 0.01.50 56.01 58.72
10 Ovaska Jenni LuuRa 15.47 0.01.53 55.54 58.21
11 Pohjalainen Anni LoJa 16.01 0.02.07 54.43 57.05
11 Lohikainen Eveliina RaVa 16.01 0.02.07 54.43 57.05
13 Pernu Saara EsSu 16.02 0.02.08 53.78 56.37
14 Saarinen Anu Rasti88 16.03 0.02.09 53.43 56.00
15 Heinaro Ellen HS 16.12 0.02.18 52.64 55.18
16 Virtala Jenny PIF 16.26 0.02.32 51.60 54.09
17 Haanpää Kaisa TP 16.29 0.02.35 51.16 53.62
17 Nygård Mette KuoSu 16.29 0.02.35 51.16 53.62
17 Välkki Lotta TP 16.29 0.02.35 51.16 53.62
20 Kangas Taika Pohjant 16.40 0.02.46 49.74 52.14
21 Yli-Hietanen Saara TP 16.53 0.02.59 48.82 51.17
22 Ståhlberg Elisa EsSu 17.06 0.03.12 47.92 50.23
23 Snickars Fia Solf 17.15 0.03.21 47.23 49.51
24 Pakkanen Raita VeVe 17.32 0.03.38 46.20 48.42
25 Sankelo Lotta Pohjant 17.48 0.03.54 45.24 47.42
26 Kuusela Aino RaVa 17.55 0.04.01 44.68 46.83
27 Jasu Anna Rasti88 18.11 0.04.17 43.76 45.87
28 Kovanen Anu S-JKL 18.16 0.04.22 43.30 45.39
29 Torrkulla Matilda Femman 19.04 0.05.10 41.23 43.22
Roos Renja AngA HYL -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Viskari Juuso HiKi 13.07 0.00.00
2 Julkunen Akseli LHR 13.38 0.00.31
3 Matinheikki Leo TP 13.45 0.00.38
4 Arola Topias PR 14.14 0.01.07
5 Syrjäläinen Lauri HS 14.41 0.01.34
6 Kankainen Valtteri SoJy 14.51 0.01.44
7 Peltola Samuli KeuKi 14.56 0.01.49
8 Rantoja Jarkko RasKe 15.08 0.02.01
9 Piippo Emil KangSK 15.18 0.02.11
10 Laitinen Vertti Koovee 15.19 0.02.12
11 Haanpää Klaus PR 15.23 0.02.16
12 Niemensivu Timi RaLu 15.25 0.02.18
13 Willman Pyry RasKa 15.40 0.02.33
13 Uusitalo Topias EsAk 15.40 0.02.33
15 Raitola Sami Lynx 15.50 0.02.43
16 Koivumäki Olli KoS 15.52 0.02.45
17 Aho Ilmari VaHa 15.57 0.02.50
17 Heinonen Paavo HS 15.57 0.02.50
19 Kinnala Kalle TuS 16.03 0.02.56
19 Haltia Ilari RR 16.03 0.02.56
21 Oksa Antti-Jussi TarpSu 16.04 0.02.57
22 Kallio Matti SKUusi 16.26 0.03.19
23 Autio Wertti HyRa 16.46 0.03.39
23 Rissanen Antti TP 16.46 0.03.39
25 Hirvikallio Aatu LuuRa 17.14 0.04.07
26 Kullman Hannes Falken 18.04 0.04.57
27 Takanen Aaro VeVe 18.36 0.05.29
28 Lakanen Eetu PerhKi 18.53 0.05.46
29 Saastamoinen Atte AngA 21.33 0.08.26
30 Kumara Eemeli LaihLu 25.38 0.12.31

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Väätäjä Milja PR 13.38 0.00.00
2 Karjalainen Mikaela PäijRa 13.46 0.00.08
3 Virtanen Heta HlS 14.03 0.00.25
4 Lahdenperä Melina RR 14.26 0.00.48
4 Luoma Oona UlvUra 14.26 0.00.48
6 Vuori Jenny TuS 14.36 0.00.58
7 Jussila Ida TP 14.47 0.01.09
8 Simola Rosa Koovee 14.50 0.01.12
8 Pohjamo Neea SKVuoksi 14.50 0.01.12
10 Niemelä Hilla Koovee 15.06 0.01.28
11 Rantala Aino OH 15.50 0.02.12
12 Kokkinen Ella JRV 15.51 0.02.13
13 Metsälä Essi HlS 15.54 0.02.16
14 Lindgren Hanna Femman 16.01 0.02.23
15 Kuusisto Idaliina Koovee 16.03 0.02.25
16 Taipale Anniina LS-37 16.04 0.02.26
17 Ollikainen Jatta Navi 16.11 0.02.33
18 Haikonen Sanni UlvUra 16.25 0.02.47
19 Mäenpää Maija HlS 16.31 0.02.53
20 Rönkkö Salla KR 16.36 0.02.58
21 Aumo Isabella Trian 16.43 0.03.05
22 Tarkkanen Annika UlvUra 16.54 0.03.16
23 Tuominen Mari KanSu 17.10 0.03.32
24 Järventausta Ennimaria KyRa 17.57 0.04.19
25 Määttänen Maria EsSu 19.09 0.05.31
26 Suntioinen Elli EsSu 19.25 0.05.47
27 Perttu Pauliina LaihLu 19.30 0.05.52
28 Espo Elina KS 20.13 0.06.35
Pitkänen Hilla JRV HYL -
Haapala Ida RR HYL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Virta Jani Trian 12.42 0.00.00 83.73 85.39
1 Berg Kimmo EsAk 12.42 0.00.00 83.73 85.39
3 Asikainen Saku Hiisi 13.08 0.00.26 80.13 81.72
4 Laine Jarkko TP 13.27 0.00.45 77.84 79.38
5 Saarinen Mikko KangSK 13.44 0.01.02 75.83 77.33
6 Vapa Marko OH 13.55 0.01.13 74.43 75.91
7 Vennelä Miika KangSK 14.04 0.01.22 73.25 74.70
8 Kapiainen Tomi RaKaS 14.10 0.01.28 72.34 73.78
9 Kivelä Marko ViPa 14.13 0.01.31 71.70 73.12
10 Sompi Jani JRV 14.28 0.01.46 70.08 71.47
11 Laine Mikko Rasti88 14.33 0.01.51 69.30 70.68
12 Kotaniemi Juha KoskRi 14.35 0.01.53 68.77 70.13
13 Ernamo Jussi HS 14.37 0.01.55 68.24 69.59
14 Korpinen Olli-Jussi AnttU 14.44 0.02.02 67.32 68.66
15 Laine Kalle KauKa 14.47 0.02.05 66.72 68.04
16 Raute Kaj SuSi 14.49 0.02.07 66.20 67.51
17 Hakkarainen Tuomas EsAk 14.59 0.02.17 65.10 66.39
18 Sarkkinen Timo LaTa 15.10 0.02.28 63.95 65.21
19 Hyyppä Tuomas KoS 15.12 0.02.30 63.45 64.70
20 Mäntytörmä Jani Keihäs 15.21 0.02.39 62.47 63.70
21 Pohjola Jukka HauSi 15.24 0.02.42 61.91 63.13
22 Tolkki Lauri SuSe 15.28 0.02.46 61.29 62.50
23 Oravainen Pasi SiiRa 16.18 0.03.36 57.81 58.96
24 Ristimäki Tapio HS 16.19 0.03.37 57.42 58.56
25 Karri Janne HyRa 16.26 0.03.44 56.68 57.80
26 Mattila Mikael Koovee 16.46 0.04.04 55.22 56.31
27 Silvasti Heikki JRV 16.56 0.04.14 54.35 55.43
28 Toivonen Teemu TuS 17.32 0.04.50 52.18 53.21
Saarinen Timo VaHa HYL -
Korppi Miika OH HYL -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Koivunen Mari LS-37 14.54 0.00.00 87.93 81.56
2 Koski Hanna-Maija Koovee 15.02 0.00.08 86.67 80.39
3 Lakanen Reetta Koovee 15.07 0.00.13 85.71 79.50
4 Pietilä Johanna PR 15.29 0.00.35 83.21 77.18
5 Muukkonen Eveliina KangSK 15.45 0.00.51 81.34 75.44
6 Maisila Mirkka MSParma 15.47 0.00.53 80.70 74.86
7 Ikäheimonen Taru Lynx 15.48 0.00.54 80.16 74.35
8 Laakso Niina HiKi 16.07 0.01.13 78.13 72.47
9 Taini Mia JRV 16.12 0.01.18 77.28 71.68
9 Kiiski Johanna HS 16.12 0.01.18 77.28 71.68
11 Rantanen Maaret JRV 16.37 0.01.43 74.47 69.07
12 Kyckling Katja Lynx 16.41 0.01.47 73.73 68.39
13 Valkonen Anu HS 16.47 0.01.53 72.86 67.58
14 Kurittu Kaisa S-JKL 17.18 0.02.24 70.26 65.17
15 Hemminki Hanna PoRa 17.21 0.02.27 69.64 64.59
16 Routsi Anastasia Hiisi 17.33 0.02.39 68.43 63.47
17 Karvonen Tiina SomEsa 18.14 0.03.20 65.47 60.72
18 Pohjamo Anu SKVuoksi 18.17 0.03.23 64.89 60.19
19 Salo Katri HS 18.24 0.03.30 64.08 59.44
19 Vaara Inga-Maria RaVi 18.24 0.03.30 64.08 59.44
21 Laakso Sanna Hiisi 18.35 0.03.41 62.67 58.13
22 Kotaniemi Sari KoskRi 19.56 0.05.02 58.06 53.85
23 Salonen Kirsi JRV 20.08 0.05.14 57.12 52.98
24 Päivinen Sonja KaSu 21.34 0.06.40 52.99 49.15
25 Salo Mervi PunKu 22.01 0.07.07 51.57 47.84
26 Mäki-Laurila Anne PunKu 22.02 0.07.08 51.20 47.49
27 Takala Piia YKV 22.11 0.07.17 50.53 46.87
Sandvik Annika Falken HYL -

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Salo Mikael Trian 13.16 0.00.00 81.94 78.65
2 Karjalainen Teemu VaajTe 13.19 0.00.03 81.22 77.96
3 Väänänen Petri SiiRa 13.38 0.00.22 78.94 75.77
4 Mutka Manu TuMe 13.55 0.00.39 76.94 73.85
5 Ikäheimonen Jari Lynx 14.05 0.00.49 75.64 72.60
6 Liitiäinen Pasi Trian 14.07 0.00.51 75.08 72.06
7 Kettunen Heikki ViPa 14.08 0.00.52 74.61 71.61
8 Skinnari Juha Pihkan 14.09 0.00.53 74.13 71.16
8 Hytönen Harri RaVa 14.09 0.00.53 74.13 71.16
10 Salonen Mikko HS 14.15 0.00.59 72.85 69.92
11 Mjösund Asgeir MSParma 14.16 0.01.00 72.38 69.48
12 Pitkänen Marko JRV 14.19 0.01.03 71.75 68.87
13 Riissanen Jani EsAk 14.22 0.01.06 71.12 68.27
14 Noponen Petri AnttU 14.27 0.01.11 70.34 67.51
15 Hemminki Jukka RaJu 14.34 0.01.18 69.40 66.61
16 Lilja Arto AnttU 14.40 0.01.24 68.56 65.80
17 Tala Tuomas HS 14.42 0.01.26 68.03 65.30
18 Kaario Kimmo S-JKL 14.58 0.01.42 66.46 63.79
19 Katajisto Teemu S-JKL 14.59 0.01.43 66.02 63.37
20 Rintala Veli-Matti MSParma 15.03 0.01.47 65.37 62.74
21 Tonder Mika SKVuoksi 15.06 0.01.50 64.79 62.19
22 Junttila Tero SWE 15.10 0.01.54 64.15 61.57
23 Lauronen Petteri Lynx 15.11 0.01.55 63.72 61.16
24 Kallio Kari Koovee 15.17 0.02.01 62.95 60.42
25 Hannuksela Jari Pohjant 15.21 0.02.05 62.32 59.82
25 Riikonen Jarno TP 15.21 0.02.05 62.32 59.82
27 Laitamäki Mika HlT 15.33 0.02.17 60.82 58.38
28 Haikonen Jyrki UlvUra 15.39 0.02.23 60.08 57.67
29 Leppänen Kristian LS-37 16.07 0.02.51 58.01 55.68
30 Myllymäki Kari KoS 16.17 0.03.01 57.08 54.79
31 Kajarinne Petri KeuKi 16.40 0.03.24 55.44 53.21

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Saue Elo Koovee 13.55 0.00.00 83.27 76.17
2 Huuskonen Taija JRV 14.15 0.00.20 80.90 74.00
3 Nymalm Sanna PIF 15.01 0.01.06 76.37 69.86
4 Kulmala Päivi RR 15.05 0.01.10 75.63 69.19
5 Väisänen Mari KR 15.26 0.01.31 73.53 67.26
6 Mattsson Ingela PIF 15.40 0.01.45 72.05 65.91
7 Malmi Päivi HS 15.46 0.01.51 71.22 65.14
8 Mäki Nina JRV 15.47 0.01.52 70.76 64.73
9 Laukkanen Marja KS 15.59 0.02.04 69.50 63.57
10 Kaario Katja S-JKL 16.01 0.02.06 68.98 63.10
11 Tervakangas Sanna EsSu 16.04 0.02.09 68.39 62.56
12 Palomäki Sanna RasKu 16.17 0.02.22 67.12 61.39
13 Wartiainen Piritta EsSu 16.18 0.02.23 66.68 60.99
14 Koivuniemi Kirsi LS-37 16.32 0.02.37 65.38 59.80
15 Fränti Kati RasKu 16.35 0.02.40 64.82 59.29
16 Ketola Heli Koovee 16.38 0.02.43 64.26 58.78
17 Torvinen Sirpa OH 16.45 0.02.50 63.46 58.05
18 Kankainen Ulla-Maria SoJy 16.50 0.02.55 62.79 57.43
19 Dambe Signe PR 16.58 0.03.03 61.94 56.66
20 Tahvanainen Anu LS-37 16.59 0.03.04 61.53 56.28
21 Åstrand Ulla-Maria Botnia 17.00 0.03.05 61.11 55.90
22 Pötry Mervi KR 17.03 0.03.08 60.58 55.42
23 Aalto Pirjo Pohjant 17.10 0.03.15 59.82 54.72
24 Heiskanen Reetta KuoSu 17.11 0.03.16 59.41 54.35
25 Salonen Heidi HS 17.12 0.03.17 59.01 53.98
26 Kärkkäinen Varpu ORa 17.20 0.03.25 58.21 53.25
27 Ojala Leena RasKu 18.10 0.04.15 55.21 50.50
28 Louhisola Meri Lynx 18.31 0.04.36 53.84 49.25
29 Nyholm Tanja KaRa 19.01 0.05.06 52.11 47.67
Pekkala Sini EsSu HYL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Virtanen Antti HlS 13.05 0.00.00 75.45 71.23
2 Karppinen Timo Pohjant 13.21 0.00.16 73.56 69.44
3 Nymalm Sören PIF 13.33 0.00.28 72.09 68.06
4 Märkälä Janne TP 13.46 0.00.41 70.59 66.64
5 Plit Herkko EsSu 14.10 0.01.05 68.23 64.42
6 Koski Timo Koovee 14.27 0.01.22 66.54 62.82
7 Numminen Mika UrjU 14.28 0.01.23 66.11 62.42
8 Haanpää Tuomo TP 14.29 0.01.24 65.69 62.01
9 Gynther Kimmo IHR 14.30 0.01.25 65.26 61.61
10 Ylikangas Esko KoS 14.33 0.01.28 64.68 61.07
11 Hanhela Veli-Matti MSParma 14.36 0.01.31 64.11 60.53
12 Asklöf Tom Lynx 14.37 0.01.32 63.69 60.13
13 Haapasalo Harri Pohjant 14.38 0.01.33 63.27 59.73
14 Koskela Jarmo OK77 14.39 0.01.34 62.85 59.33
15 Parttimaa Timo AngA 14.54 0.01.49 61.45 58.02
16 Vainionpää Matti RasKu 15.04 0.01.59 60.43 57.05
17 Elo Mika KuUS 15.09 0.02.04 59.76 56.42
18 Nygård Marko KuoSu 15.12 0.02.07 59.23 55.92
19 Ruuska Vesa KangSK 15.14 0.02.09 58.76 55.48
20 Uusitalo Tero EsAk 15.22 0.02.17 57.92 54.68
21 Korhonen Jussi HlS 15.25 0.02.20 57.40 54.19
22 Karjalainen Risto LipTa 15.30 0.02.25 56.77 53.59
23 Tielinen Vesa LuuRa 15.31 0.02.26 56.38 53.22
24 Larmala Juha-Pekka EsSu 15.48 0.02.43 55.04 51.96
25 Jussila Kari TP 16.01 0.02.56 53.98 50.96
26 Taulavuori Tero AlatPi 16.06 0.03.01 53.38 50.40
27 Sorjonen Pekka RasPi 16.49 0.03.44 50.80 47.96
28 Äijälä Timo TP 19.02 0.05.57 44.62 42.12
Yli-Kauppila Mikko Hiisi HYL -
Pulli Antero RR HYL -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Toivonen Sirra KangSK 13.44 0.00.00 75.45 74.76
2 Saarijärvi Sari TP 14.34 0.00.50 70.76 70.11
3 Remahl Virpi LS-37 14.40 0.00.56 69.92 69.27
4 Nieminen Tuula LHR 14.48 0.01.04 68.92 68.29
5 Palmen Virpi EsSu 14.56 0.01.12 67.95 67.33
6 Dahlman Maarit LS-37 15.50 0.02.06 63.75 63.16
7 Haataja Mirka EsSu 15.51 0.02.07 63.34 62.76
8 Koskinen Sari Hiisi 16.03 0.02.19 62.22 61.65
9 Havia-Kinnala Helena AngA 16.05 0.02.21 61.76 61.19
10 Hagman Terése Trian 16.13 0.02.29 60.92 60.36
11 Åberg Inga-Lill Trian 16.15 0.02.31 60.46 59.91
12 Jern Tove OK77 16.24 0.02.40 59.58 59.04
13 Pietilä-Annala Jaana KangSK 16.37 0.02.53 58.49 57.95
14 Hirvonen Leena AR 17.32 0.03.48 55.12 54.62
15 Ray Carola OK77 17.40 0.03.56 54.40 53.90
16 Haavisto Lotta TuS 18.04 0.04.20 52.90 52.42
17 Viitanen Kirsi OH 18.07 0.04.23 52.46 51.98
18 Torp-Donner Heidi OK77 18.08 0.04.24 52.12 51.64
19 Hietanen Pia KuUS 18.19 0.04.35 51.30 50.83
20 Heikkinen Anniina VeVe 18.22 0.04.38 50.87 50.40
21 Sundqvist Sari LS-37 18.36 0.04.52 49.94 49.49
22 Tupitsa Sari RastiE4 18.47 0.05.03 49.17 48.72
23 Tuumi-Niemi Leena-Riitta HS 18.59 0.05.15 48.37 47.93
24 Hauhia Eija RaJu 19.04 0.05.20 47.88 47.44
25 Arvela Kirsi LS-37 19.25 0.05.41 46.74 46.31
26 Snickars Virpi Solf 19.50 0.06.06 45.49 45.07
27 Tupitsa Nina HS 20.44 0.07.00 43.25 42.86
Yli-Kauppila Marika Hiisi HYL -
Latvala Annukka RaJu HYL -
Heinaro Mervi EsSu HYL -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kaartinen Markku AngA 12.18 0.00.00 65.65 67.69
2 Laaksonen Petri SWE 12.57 0.00.39 62.03 63.96
3 Pyymäki Leo EsSu 12.58 0.00.40 61.63 63.55
3 Huostila Markku LamSä 12.58 0.00.40 61.63 63.55
5 Kotro Petri KaaRa 13.17 0.00.59 59.53 61.38
6 Kiljunen Pekka AnttU 13.28 0.01.10 58.41 60.23
7 Juvakka Pekka S-JKL 13.29 0.01.11 58.03 59.83
8 Viitanen Reijo RaN 13.30 0.01.12 57.64 59.44
9 Savikko Olli TarpSu 13.41 0.01.23 56.57 58.33
10 Kähäri Petteri TP 13.48 0.01.30 55.79 57.52
11 Noponen Pekka S-JKL 13.53 0.01.35 55.15 56.87
12 Konttajärvi Seppo VePo 14.09 0.01.51 53.82 55.49
13 Mänty Markku MaMa 14.10 0.01.52 53.46 55.12
13 Mäkinen Seppo PelPo 14.10 0.01.52 53.46 55.12
15 Molnar Geza RaVa 14.19 0.02.01 52.31 53.94
16 Koskinen Juha VaajTe 14.23 0.02.05 51.78 53.40
17 Raitanen Anssi HS 14.29 0.02.11 51.14 52.73
18 Ray Tomas OK77 14.31 0.02.13 50.73 52.31
19 Kallio Jukka TP 14.38 0.02.20 50.04 51.60
20 Harju Juha-Pekka TP 14.46 0.02.28 49.31 50.84
21 Natunen Timo SaSu 15.11 0.02.53 47.68 49.16
22 Sippola Asko KuortKu 15.30 0.03.12 46.43 47.88
23 Patana Pekka LaihLu 15.32 0.03.14 46.07 47.50
24 Uusikartano Simo TuMe 16.24 0.04.06 43.38 44.73
25 Vänttinen Harri EsSu 16.34 0.04.16 42.69 44.02
26 Kärkkäinen Panu JRV 16.55 0.04.37 41.56 42.85
27 Piispanen Reima SalRe 17.06 0.04.48 40.87 42.14
28 Kiviniitty Jyrki HS 17.21 0.05.03 40.04 41.29
29 Koskela Heikki RaJu 18.36 0.06.18 37.12 38.28
30 Huhtinen Heikki TuS 22.17 0.09.59 30.80 31.76

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Viilo Annika TP 11.59 0.00.00 72.83 68.86
2 Koskivaara Eija MSParma 12.39 0.00.40 68.63 64.90
3 Lotvonen Arja LaiVe 13.24 0.01.25 64.45 60.95
4 Ala-Kasari Outi RasKu 13.29 0.01.30 63.72 60.25
5 Matilainen Mirja HS 13.52 0.01.53 61.63 58.28
6 Silvennoinen Tarja KR 13.53 0.01.54 61.23 57.90
7 Varpula Marjut EsSu 14.02 0.02.03 60.26 56.98
8 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 14.26 0.02.27 58.27 55.10
9 Kekäläinen Kaija HS 14.38 0.02.39 57.17 54.06
10 Hokajärvi Raili Pohjant 14.46 0.02.47 56.35 53.28
11 Kurri Leena Navi 15.11 0.03.12 54.50 51.54
12 Lankinen Pauliina HS 15.21 0.03.22 53.62 50.70
13 Sipponen Eija PR 15.28 0.03.29 52.92 50.04
14 Lassila Päivi RasTiimi 15.30 0.03.31 52.52 49.66
15 Kymäläinen Maritta TP 15.41 0.03.42 51.62 48.81
16 Linko Rita EsSu 15.59 0.04.00 50.36 47.62
17 Äijälä Tiina KangSK 16.00 0.04.01 50.03 47.31
18 Raitanen Tuija HS 16.11 0.04.12 49.18 46.51
19 Airaksinen Merja KuoSu 16.19 0.04.20 48.51 45.87
20 Suhonen Sirpa KuoSu 16.26 0.04.27 47.89 45.28
21 Katajamäki Tuija KauWi 16.32 0.04.33 47.32 44.75
22 Nyholm Satu RaN 17.05 0.05.06 45.54 43.06
23 Kirvesmies Vuokko LS-37 17.16 0.05.17 44.79 42.35
24 Jalanto Terttu KangSK 17.46 0.05.47 43.28 40.92
25 Rantala Maj-Lis KPV 17.49 0.05.50 42.90 40.57
26 Virekunnas Päivi TP 17.50 0.05.51 42.61 40.29
27 Mäkelä Anja RiSu 18.00 0.06.01 41.96 39.68
28 Shemeikka Taina HPV 18.03 0.06.04 41.60 39.33
29 Harju Leena LS-37 18.05 0.06.06 41.27 39.02
30 Mäkelä Tiina RaTU 19.18 0.07.19 38.43 36.34

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Ahonen Pekka HauSi 13.17 0.00.00 64.84 60.68
2 Vuorinen Pekka Trian 13.26 0.00.09 63.79 59.69
3 Routsi Jyrki Hiisi 13.32 0.00.15 62.98 58.94
4 Lehto Kari TuMe 13.36 0.00.19 62.35 58.34
5 Hyppänen Timo EKSu 13.38 0.00.21 61.87 57.90
6 Kukonlehto Kyösti VaHa 14.10 0.00.53 59.23 55.42
7 Nissilä Jorma KoS 14.15 0.00.58 58.57 54.80
8 Kauppinen Tuomo HyRa 14.21 0.01.04 57.85 54.13
9 Oikarinen Jarmo TP 14.31 0.01.14 56.88 53.22
10 Bäck Mikael Femman 14.50 0.01.33 55.36 51.81
11 Rantio Jukka-Pekka HauSi 14.52 0.01.35 54.94 51.41
12 Kukkola Pauli SiiRa 14.53 0.01.36 54.58 51.07
13 Fogelholm Mikael KeU 14.56 0.01.39 54.10 50.62
14 Valkonen Pekka Kalske 15.16 0.01.59 52.62 49.24
14 Viilo Keijo TP 15.16 0.01.59 52.62 49.24
16 Pitkänen Juhani TP 15.23 0.02.06 51.65 48.33
17 Niemi Kari-Veli LappRi 15.46 0.02.29 50.11 46.89
18 Kotilainen Matti LS-37 15.48 0.02.31 49.72 46.53
19 Helle Markku SaPu 16.01 0.02.44 48.77 45.64
20 Vuori Rauno AngA 16.28 0.03.11 47.17 44.14
21 Lehtinen Jukka AR 16.29 0.03.12 46.85 43.84
22 Järvinen Jari HlT 17.38 0.04.21 43.54 40.74
23 Ojapalo Ilkka RR 17.50 0.04.33 42.80 40.05
24 Kurkela Reino OH 18.15 0.04.58 41.58 38.91
25 Heinonen Kari AngA 18.17 0.05.00 41.26 38.61
26 Saarela Esa KoS 18.21 0.05.04 40.87 38.24
27 Meriheinä Ulf Pihkan 18.43 0.05.26 39.83 37.27
28 Varkila Jorma LamSä 20.22 0.07.05 36.38 34.05
29 Reinikka Kenneth HyRa 22.24 0.09.07 32.88 30.77
Kemppainen Jukka KaSu HYL -

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Oikarinen Sirkka TP 12.27 0.00.00 62.46 59.84
2 Sani Tuula HU-46 12.53 0.00.26 60.05 57.54
3 Pelto-Huikko Anne Hiisi 13.23 0.00.56 57.52 55.11
4 Rajamäki Terhi KangSK 13.33 0.01.06 56.52 54.16
5 Mutka Leena S-JKL 13.37 0.01.10 55.96 53.62
6 Annila Päivi TP 13.49 0.01.22 54.87 52.57
7 Borgenström Outi IkNV 13.54 0.01.27 54.26 51.99
8 Lindholm Ann OK77 13.57 0.01.30 53.79 51.54
9 Miettinen Jaana TuS 13.59 0.01.32 53.38 51.15
10 Hakomäki Kirsi HS 14.17 0.01.50 51.99 49.81
11 Meriheinä Maire Pihkan 14.33 0.02.06 50.77 48.64
12 Forsström Rita Raseborg 14.36 0.02.09 50.33 48.22
13 Raatikainen Päivi LohiRa 14.37 0.02.10 50.01 47.91
14 Käkelä Maija PuolRy 14.45 0.02.18 49.29 47.23
15 Montonen Outi IHR 14.48 0.02.21 48.86 46.82
16 Korpio Aulikki VaHa 14.50 0.02.23 48.49 46.46
17 Jumppanen Helena Pihkan 14.52 0.02.25 48.12 46.10
18 Jokinen Irma TurSa 14.56 0.02.29 47.64 45.65
19 Taimisto Sinikka MSParma 15.12 0.02.45 46.55 44.60
20 Mikkolainen Mirja VaHa 15.19 0.02.52 45.94 44.02
21 Eisanen Tea MaMa 15.22 0.02.55 45.54 43.63
22 Kottonen Annariitta Lynx 15.39 0.03.12 44.47 42.61
23 Henriksson Ann-Catherine PIF 15.40 0.03.13 44.17 42.32
23 Laurila Saija KangSK 15.40 0.03.13 44.17 42.32
25 Mäntylä Kirsti RasKe 16.24 0.03.57 41.72 39.98
26 Leskinen Tiina Lynx 16.43 0.04.16 40.70 39.00
27 Lahtinen Terttu IHR 17.09 0.04.42 39.45 37.79
28 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 17.22 0.04.55 38.73 37.11
29 Hautala Päivi RaJu 20.37 0.08.10 32.44 31.08
30 Toivanen Tuula RaN 21.26 0.08.59 31.02 29.72
Kokkila Marita EsSu HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Helkkula Rauli TuMe 13.26 0.00.00 59.09 56.61
2 Pietikäinen Markku JoKu 13.32 0.00.06 58.35 55.90
3 Hautala Matti ONMKY 13.41 0.00.15 57.41 55.00
4 Sani Mikko HU-46 13.42 0.00.16 57.04 54.64
5 Kurppa Hannu AngA 13.58 0.00.32 55.65 53.32
6 Salmi Veijo RR 14.01 0.00.35 55.16 52.85
7 Heikka Markku ONMKY 14.02 0.00.36 54.80 52.50
8 Nieminen Aki RaN 14.11 0.00.45 53.94 51.67
9 Valkonen Timo RR 14.16 0.00.50 53.33 51.09
10 Määttä Asko KS 14.19 0.00.53 52.86 50.64
11 Nylund Sven-Olof Botnia 14.25 0.00.59 52.21 50.02
12 Aherto Jorma LS-37 14.26 0.01.00 51.86 49.69
13 Pulkkinen Erkki RaLu 14.32 0.01.06 51.22 49.07
14 Tervo Arhi ONMKY 14.39 0.01.13 50.54 48.42
15 Nyberg Henry Trian 15.16 0.01.50 48.23 46.20
16 Lind Sune Falken 15.41 0.02.15 46.68 44.72
17 Kronholm Peter Brahe 15.43 0.02.17 46.32 44.38
18 Pietilä Pekka KangSK 15.54 0.02.28 45.53 43.62
19 Liukkala Pekka HauSi 16.24 0.02.58 43.89 42.05
20 Laukka John RaVa 16.25 0.02.59 43.60 41.77
21 Matilainen Jorma S-JKL 17.05 0.03.39 41.66 39.91
22 Hyyryläinen Raimo JuvU 18.00 0.04.34 39.31 37.66
23 Tikkanen Tapio SaSu 18.23 0.04.57 38.26 36.66
24 Launonen Eino KuoSu 18.43 0.05.17 37.36 35.79
25 Vainiomäki Kauko SuSe 18.47 0.05.21 37.01 35.46
26 Hattar Allan Falken 23.19 0.09.53 29.64 28.40
27 Udd Esko LänRa 24.52 0.11.26 27.63 26.47
Nyystilä Jukka LaihLu HYL -
Muukkonen Pekka KeU HYL -
Halme Tapio AngA HYL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Lonka Hennariikka KR 13.03 0.00.00 61.93 58.97
2 Illaru Sinikka PePo 13.34 0.00.31 59.26 56.43
3 Nurminen Arja VaHa 14.12 0.01.09 56.33 53.63
4 Salmenoja Hely HirvHe 14.32 0.01.29 54.75 52.13
5 Andelin Tarja LaTa 14.35 0.01.32 54.27 51.68
6 Kajaala-Ylikoski Helena KanSu 14.52 0.01.49 52.96 50.42
7 Kalliola Pirkko MaMa 15.00 0.01.57 52.21 49.71
8 Turku Kaija HS 15.03 0.02.00 51.76 49.28
9 Niemi Tuire TP 15.11 0.02.08 51.03 48.59
10 Siuko Anja SuSe 15.30 0.02.27 49.71 47.34
11 Juvonen Marja RaKaS 15.58 0.02.55 48.00 45.70
12 Raiko Erja HyRa 17.14 0.04.11 44.23 42.11
13 Ahlqvist Kristiina Raus 17.19 0.04.16 43.77 41.68
14 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 17.34 0.04.31 42.91 40.86
15 Hyvärinen Vappu SaPu 17.59 0.04.56 41.69 39.69
16 Bergström Anneli EsSu 18.02 0.04.59 41.34 39.36
17 Saari Irmeli HirvHe 18.05 0.05.02 40.99 39.03
18 Björklund Gunilla Falken 18.07 0.05.04 40.69 38.74
19 Laukkanen Kirsti HlT 18.14 0.05.11 40.20 38.28
20 Pajunen Arja OrPo 18.41 0.05.38 39.01 37.14
21 Liimatainen Raili HyRa 18.50 0.05.47 38.47 36.63
22 Karvonen Pirjo SuSi 19.02 0.05.59 37.85 36.04
23 Kattilakoski Kirsti KoS 19.50 0.06.47 36.11 34.38
24 Ojapalo Anneli RR 20.18 0.07.15 35.08 33.40
25 Moilanen Kirsti MaMa 22.01 0.08.58 32.15 30.61
26 Juura Maarit KanSu 24.28 0.11.25 28.76 27.39
27 Hyvönen Eija RasPi 32.37 0.19.34 21.45 20.42
28 Lavikainen Pirjo KangSK 34.30 0.21.27 20.15 19.19
Nylund Marlene Falken HYL -
Ahonkivi Irma RasKa HYL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Loukonen Veikko PiKe 12.31 0.00.00 55.80 52.55
2 Kerkola Pekka HlT 12.54 0.00.23 53.86 50.72
3 Kemppainen Taisto VaKa 12.55 0.00.24 53.52 50.39
4 Peltola Timo MSParma 13.24 0.00.53 51.32 48.32
5 Hörkkö Jaakko MSParma 13.51 0.01.20 49.39 46.51
5 Jokinen Pentti KanSu 13.51 0.01.20 49.39 46.51
7 Koivukangas Erkki KoS 13.53 0.01.22 48.75 45.90
8 Helkkula Simo PiTa 13.56 0.01.25 48.31 45.49
9 Turunen Erkki SuSe 13.57 0.01.26 48.00 45.20
10 Alexandersson Yngve NOK 14.03 0.01.32 47.40 44.63
11 Nippala Juhani Jyry 14.15 0.01.44 46.48 43.77
12 Sane Kari HS 14.18 0.01.47 46.06 43.38
13 Lakkala Ossi KuoSu 14.22 0.01.51 45.60 42.94
14 Tolvanen Mauri LeSi 14.27 0.01.56 45.09 42.46
15 Lakanen Ensio VaajTe 14.29 0.01.58 44.73 42.12
16 Björklund Håkan Falken 14.48 0.02.17 43.53 40.99
17 Hahtola Aulis RasKu 14.55 0.02.24 42.95 40.44
18 Savonen Esko HlS 15.08 0.02.37 42.10 39.64
19 Koistinen Leo VaRa 15.13 0.02.42 41.63 39.20
20 Lassila Heikki PiTa 16.02 0.03.31 39.28 36.99
21 Huhta Tapani KangSK 16.48 0.04.17 37.27 35.10
22 Liitiäinen Reijo Trian 16.51 0.04.20 36.95 34.79
23 Sundbäck Tom Trian 18.01 0.05.30 34.36 32.35
24 Hautala Olavi RaJu 18.13 0.05.42 33.78 31.81
25 Pusa Raimo ViRuS 19.26 0.06.55 31.48 29.64
26 Kallio Erkki LoJa 20.13 0.07.42 30.08 28.33
27 Kytöjoki Juhani Jyry 25.08 0.12.37 24.05 22.65
Turku Vesa HS HYL -
Saksman Kai EST HYL -
Aarnio Seppo RaPi HYL -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Mannervesi Helena PR 13.37 0.00.00 58.93 50.39
2 Lankia Hilkka TP 14.20 0.00.43 55.68 47.60
3 Huttunen Kristiina SäynSa 15.10 0.01.33 52.32 44.74
4 Malmsten Beatrice Lynx 15.59 0.02.22 49.37 42.21
5 Luoma Helena Pihkan 16.31 0.02.54 47.51 40.62
6 Dahlman Kaija RaVa 16.44 0.03.07 46.62 39.87
7 Kajava Ritva HlS 17.31 0.03.54 44.28 37.87
8 Ketola Sirkka SaPu 18.32 0.04.55 41.62 35.58
9 Pått Saga Minken 18.50 0.05.13 40.72 34.81
10 Stoor Anne KoS 19.12 0.05.35 39.71 33.95
11 Pulkkinen Arja JoKu 19.18 0.05.41 39.27 33.58
12 Tikka Eija RaKaS 19.43 0.06.06 38.21 32.67
13 Alexandersson Gia PIF 20.30 0.06.53 36.54 31.24
14 Kämäräinen Helena LS-37 21.05 0.07.28 35.31 30.19
15 Suomalainen Marja LeSi 21.27 0.07.50 34.50 29.50
16 Ohramaa Tuula Jyry 23.51 0.10.14 30.84 26.37
17 Korkeakangas Eeva-Liisa RaJu 23.54 0.10.17 30.59 26.16
18 Salonen Marja-Liisa HauSi 24.48 0.11.11 29.30 25.05
19 Lindsten Ulla Jyry 25.18 0.11.41 28.55 24.41
20 Aarniosalo Anneli Navi 29.47 0.16.10 24.10 20.61
21 Reinikainen Pirjo Jyry 30.41 0.17.04 23.25 19.88
22 Heimonen Arja Navi 30.44 0.17.07 23.06 19.72
23 Hellsten Leena Rasti88 31.51 0.18.14 22.12 18.91
24 Venäläinen Kaija VaHa 32.49 0.19.12 21.33 18.24
25 Törrö Maria-Leena VaHa 33.30 0.19.53 20.76 17.75
26 Hakkarainen Laila MSParma 34.28 0.20.51 20.05 17.14
27 Laakso-Lähteenmäki Mirja-Liisa HlT 44.14 0.30.37 15.52 13.27
Toivonen Vellamo OK77 HYL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Lehtinen Olli TuS 11.17 0.00.00 50.69 49.99
2 Hanhela Mauno HaHe 11.52 0.00.35 47.95 47.29
3 Rapakko Timo SuSi 12.34 0.01.17 45.04 44.42
4 Rusko Heikki VaajTe 12.36 0.01.19 44.69 44.07
5 Torrkulla Roy Minken 13.29 0.02.12 41.54 40.97
6 Ketamo Juhani SuSe 13.31 0.02.14 41.22 40.65
7 Kemppi Jorma Navi 13.39 0.02.22 40.60 40.04
8 Junttila Olavi HS 13.40 0.02.23 40.34 39.78
9 Lehtonen Matti PiVe 14.01 0.02.44 39.12 38.58
10 Hedenström Rauno MaMa 14.03 0.02.46 38.81 38.28
11 Jokinen Juhani MaMa 14.04 0.02.47 38.56 38.02
12 Haaja Reijo VaHa 14.08 0.02.51 38.17 37.64
13 Rautarae Veikko HirvHe 14.10 0.02.53 37.87 37.34
14 Reinikainen Pentti Jyry 14.26 0.03.09 36.96 36.45
14 Rönkkö Paavo EsSu 14.26 0.03.09 36.96 36.45
16 Paldanius Jorma TuS 14.38 0.03.21 36.05 35.56
16 Karvonen Raimo SuSi 14.38 0.03.21 36.05 35.56
18 Partanen Paavo HyRa 14.47 0.03.30 35.29 34.80
19 Orrensalo Reijo TuVi 14.50 0.03.33 34.97 34.49
20 Hovikorpi Aarno HlS 15.02 0.03.45 34.31 33.83
21 Virtanen Kalle RaLu 15.06 0.03.49 33.96 33.49
22 Tunturi Markku VaHa 15.09 0.03.52 33.65 33.19
23 Lukkarinen Olavi Pohjant 15.18 0.04.01 33.13 32.67
24 Jonkka Arvo RasKa 16.23 0.05.06 30.76 30.33
25 Koivula Keijo HyRa 17.39 0.06.22 28.38 27.99
26 Tammela Seppo TikSu 18.03 0.06.46 27.59 27.21
27 Laakso Raimo HaHa 19.12 0.07.55 25.78 25.43
28 Luoma Simo Pihkan 20.01 0.08.44 24.58 24.24
29 Lampi Eero PäijRa 21.10 0.09.53 23.11 22.79
30 Moisio Kalevi TuS 25.13 0.13.56 19.28 19.01

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Hurskainen Seija VaHa 11.00 0.00.00 50.33 50.23
2 Karvinen Tuulikki HS 11.56 0.00.56 45.82 45.73
3 Paatero Leena EsSu 12.16 0.01.16 44.01 43.92
4 Muikku Rauni Navi 12.19 0.01.19 43.27 43.18
5 Mikkonen Ritva EsSu 13.06 0.02.06 40.15 40.07
6 Tanska Eeva EsSu 14.03 0.03.03 36.94 36.87
7 Salmela Juulia RiSu 14.40 0.03.40 34.92 34.85
8 Jalkanen Marke VaHa 15.11 0.04.11 33.27 33.21
9 Kuutti Kirsti PertPe 17.45 0.06.45 28.07 28.02
10 Ketola Paula LoJa 19.39 0.08.39 25.01 24.96
11 Lahtinen Raija VaHa 20.54 0.09.54 23.18 23.13
12 Piiparinen Seija RasKa 21.06 0.10.06 22.63 22.59
13 Liuha Tuulikki S-JKL 40.27 0.29.27 11.63 11.61

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 18
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Haaramo Matti EsSu 14.46 0.00.00 44.43 26.01
2 Hietaharju Antti ÄhtU 15.10 0.00.24 42.88 25.11
3 Ryyppö Toivo RaKaS 15.34 0.00.48 41.41 24.24
4 Viiri Jyrki HirvHe 15.43 0.00.57 40.64 23.80
5 Salmi Tarmo JoKu 16.06 0.01.20 39.32 23.02
6 Kuutti Jorma PertPe 16.23 0.01.37 38.28 22.41
7 Keskinen Matti TikSu 16.52 0.02.06 36.84 21.57
8 Erkkilä Olavi HlS 17.10 0.02.24 35.86 21.00
9 Paananen Aapo R-P 17.59 0.03.13 33.91 19.85
10 Nisula Alpo Eräp 21.21 0.06.35 28.29 16.56
11 Lainema Matti MSParma 23.41 0.08.55 25.26 14.79
12 Salmela Kosti PihtTu 23.52 0.09.06 24.82 14.53
13 Valtonen Teuvo Hiisi 26.48 0.12.02 21.89 12.82
14 Tuominen Niilo R-P 28.25 0.13.39 20.44 11.97
15 Aronen Osmo RasKa 31.46 0.17.00 18.10 10.60
16 Laine Tapani KuoSu 32.07 0.17.21 17.73 10.38
17 Kuokkanen Kari Pihkan 35.46 0.21.00 15.76 9.22
Rosenqvist Onni SuosmSa HYL -

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Pekkarinen Eila KeU 12.26 0.00.00 40.13
2 Tahvanainen Pirkko HU-46 14.18 0.01.52 33.59
3 Brax Leena TP 15.58 0.03.32 28.91
4 Kirkkala Aino SuosmSa 16.41 0.04.15 26.55
5 Piskonen Leena Navi 20.38 0.08.12 20.56

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Rantala Mauri RaN 15.27 0.00.00 39.90 17.89
2 Laurila Pertti EsSu 15.42 0.00.15 38.68 17.34
3 Ranta Esko LS-37 16.03 0.00.36 37.26 16.71
4 Patana Tapio VetU 18.03 0.02.36 32.62 14.63
5 Lario Heikki RaVa 18.37 0.03.10 31.13 13.96
6 Brax Asko TP 21.02 0.05.35 27.11 12.16
7 Liski Eero LHR 22.14 0.06.47 25.23 11.31
8 Moilanen Teuvo KaSu 27.47 0.12.20 19.86 8.90
9 Suutari Veikko JoKu 33.47 0.18.20 16.06 7.20
10 Pyökäri Antero RaPi 39.18 0.23.51 13.57 6.08
Jokinen Teuvo ValSu KES -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Lätti Erkki LHR 25.05 0.00.00
2 Koivisto Johan TapTa 29.23 0.04.18

Sarja H21B1
Matka
Osallistujien määrä 41
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Sipponen Jere PR 15.37 0.00.00
2 Loukkalahti Otto HiKi 15.47 0.00.10
3 Jurvakainen Tuukka VaajTe 15.53 0.00.16
4 Saikko Ville LappRi 16.10 0.00.33
5 Saarela Ville-Petteri KemU 16.12 0.00.35
6 Rahko Sampo Pohjant 16.13 0.00.36
7 Koskinen Roope Hiisi 16.14 0.00.37
8 Niskanen Teemu LS-37 16.20 0.00.43
9 Brunell Filip Trian 16.21 0.00.44
10 Jokiranta Mika KS 16.23 0.00.46
11 Sundelin Peter Femman 16.26 0.00.49
12 Hakulinen Niko VeVe 16.31 0.00.54
13 Huhtinen Olli TuS 16.35 0.00.58
14 Aaltonen Vesa Brahe 16.41 0.01.04
15 Mikander Christopher Trian 16.44 0.01.07
15 Sulkula Ilari S-JKL 16.44 0.01.07
17 Tani Jukka KS 16.46 0.01.09
18 Similä Lauri SKVuoksi 16.59 0.01.22
19 Hasu Simo Trian 17.00 0.01.23
20 Iivari Antti RasKu 17.12 0.01.35
20 Aikio Santeri KEV 17.12 0.01.35
22 Kujala Jouni Pohjant 17.14 0.01.37
23 Snellman Tomas RaLu 17.15 0.01.38
24 Valtonen Luukas HS 17.19 0.01.42
25 Viitasaari Toni-Antti KoS 17.21 0.01.44
26 Istolahti Jaakko YKV 17.24 0.01.47
27 Vainio Antti MSParma 17.45 0.02.08
28 Juura Elmeri KanSu 17.46 0.02.09
29 Summanen Eetu HS 17.59 0.02.22
30 Zakouril Vit CZE 18.04 0.02.27
31 Sankari Matias LS-37 18.06 0.02.29
32 Järvinen Seppo LS-37 18.07 0.02.30
33 Mikkolainen Juha VaHa 18.20 0.02.43
34 Taivainen Juho-Matti PelPo 18.29 0.02.52
35 Pukema Hannu-Pekka RR 18.59 0.03.22
36 Stenlund Daniel PR 19.03 0.03.26
37 Summanen Aapo HS 19.08 0.03.31
38 Linnainmaa Tero IkNV 21.13 0.05.36
Pohjola Lauri S-JKL HYL -
Suhonen Antto-Iiro HS HYL -
Tuovinen Aleksi KuoSu HYL -

Sarja H21B2
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Mähönen Timo HS 14.23 0.00.00
2 Kuningas Janne LuuRa 14.37 0.00.14
3 Manninen Heikki AnttU 15.05 0.00.42
4 Rantala Kalle HS 15.13 0.00.50
5 Kaskinen Kare UlvUra 15.14 0.00.51
6 Kärkkäinen Matti JRV 15.16 0.00.53
7 Hapola Tuomas RaKaS 15.23 0.01.00
8 Nissinen Niko Pohjant 15.24 0.01.01
9 Viholainen Joona S-JKL 15.33 0.01.10
10 Nurmiainen Aaro LappRi 15.35 0.01.12
11 Leirimaa Tatu RaVa 15.50 0.01.27
12 Kuutti Veli-Pekka PertPe 15.51 0.01.28
13 Laasanen Lauri LaihLu 15.58 0.01.35
14 Rajaniemi Juho TuS 16.00 0.01.37
14 Manninen Kalle AnttU 16.00 0.01.37
16 Viljakainen Antton AnttU 16.06 0.01.43
17 Kleemola Lauri Lynx 16.11 0.01.48
18 Parkkinen Jussi AngA 16.15 0.01.52
19 Kokkinen Kari PertPe 16.25 0.02.02
20 Hirvi Joonas RaKaS 16.28 0.02.05
21 Lassila Juha VetU 16.31 0.02.08
22 Hongell Timo KoS 16.39 0.02.16
23 Manninen Marko Navi 16.41 0.02.18
24 Virekunnas Heikki TP 16.50 0.02.27
24 Järn Staffan Brahe 16.50 0.02.27
26 Hirvonen Olli-Petteri RaVa 16.55 0.02.32
26 Ylis-Junttila Vesa HlS 16.55 0.02.32
28 Laakso Mikko HS 16.56 0.02.33
29 Visuri Kerkko OK77 16.58 0.02.35
30 Tauriainen Teemu KEV 17.01 0.02.38
31 Ylitalo Aki HauSi 17.12 0.02.49
32 Hämäläinen Asko RaN 17.17 0.02.54
33 Liukkala Jaakko HauSi 17.20 0.02.57
34 Virkki Vili HlS 17.30 0.03.07
35 Tuomaala Juuso LapVi 17.40 0.03.17
36 Ovaska Vesa IPR 17.44 0.03.21
37 Hytönen Juho-Veikko IkNV 17.50 0.03.27
38 Tölli Marko S-JKL 19.12 0.04.49
Kujala Rainer Lynx HYL -
Bruguière André RaN HYL -

Sarja H21B3
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kari Tuomas AngA 13.08 0.00.00
2 Uusivirta Risto RasTiimi 13.25 0.00.17
3 Helander Iisak Pohjant 14.16 0.01.08
4 Kokkila Ville EsSu 14.25 0.01.17
5 Laine Miika KS 14.27 0.01.19
6 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 14.42 0.01.34
7 Hirvikallio Petri LuuRa 14.54 0.01.46
8 Fränti Arto YKV 14.57 0.01.49
9 Saarela Ville KoS 15.08 0.02.00
10 Savola Joonas VePo 15.11 0.02.03
11 Kujanpää Juuso Lynx 15.20 0.02.12
11 Vanhanen Konsta IkNV 15.20 0.02.12
13 Väänänen Heikki Pihkan 15.21 0.02.13
14 Kivelä Tuomo KangSK 15.25 0.02.17
15 Kahila Lauri TP 15.48 0.02.40
16 Kohvakka Heikki Kalske 15.57 0.02.49
16 Hakkarainen Markus RaKaS 15.57 0.02.49
18 Lauronen Jarkko LaihLu 15.59 0.02.51
19 Mikkola Jyrki KanSu 16.07 0.02.59
20 Vigren Petteri RaN 16.22 0.03.14
21 Kankkunen Matias OK77 16.35 0.03.27
22 Uusihonko Jussi HSU 16.44 0.03.36
23 Mänty Sami HirvHe 16.50 0.03.42
24 Lindqvist Antti SKUusi 17.05 0.03.57
25 Erämaja Antti HlT 19.18 0.06.10

Sarja D21B1
Matka
Osallistujien määrä 45
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kyrölä Sonja TP 14.49 0.00.00
2 Uotila Ulrika Koovee 15.02 0.00.13
3 Kauppila Sanna AngA 15.11 0.00.22
4 Kauppinen Silja KR 15.13 0.00.24
5 Ahonen Laura KangSK 15.15 0.00.26
6 Paunonen Tuuli Koovee 15.16 0.00.27
7 Lammi Elina HS 15.29 0.00.40
8 Iso-Markku Paula KR 15.34 0.00.45
9 Rahko Saana-Maria Pohjant 15.43 0.00.54
10 Suhonen Anniina HS 15.46 0.00.57
11 Ylikylä Suvi RasKa 15.47 0.00.58
12 Pensas Johanna LappRi 15.56 0.01.07
13 Lindholm Sara Raseborg 15.59 0.01.10
14 Istolahti Jaana YKV 16.01 0.01.12
14 Mattila Milla HS 16.01 0.01.12
16 Skog Henna Koovee 16.04 0.01.15
17 Liimatainen Anni TuS 16.09 0.01.20
18 Savolainen Iida KangSK 16.10 0.01.21
19 Honkanen Miitu KuoSu 16.12 0.01.23
20 Seppänen Mari Trian 16.15 0.01.26
21 Autio Päivi Hiisi 16.16 0.01.27
22 Koskela Salla LHR 16.20 0.01.31
23 Kohonen Maiju RaN 16.25 0.01.36
23 Nykänen Eveliina LappRi 16.25 0.01.36
25 Kangasaho Essi HiKi 16.30 0.01.41
26 Valkonen Oona Kalske 16.46 0.01.57
27 Kuusela Tuija RasKa 16.50 0.02.01
28 Huuha Anni OuHu 16.56 0.02.07
29 Väre Tiina SomEsa 17.02 0.02.13
30 Lindeqvist Katri PR 17.03 0.02.14
31 Honkimaa Anni EsSu 17.05 0.02.16
32 Nurmi Ella VaaSu 17.06 0.02.17
33 Luoma Katja KS 17.09 0.02.20
34 Uotila Erika Koovee 17.11 0.02.22
35 Sundbäck Jasmin Trian 17.12 0.02.23
36 Saarela Ruska KoS 17.13 0.02.24
37 Kilpeläinen Elina VeVe 17.16 0.02.27
38 Suutari Mirka KS 17.44 0.02.55
39 Stenlund Hilla PR 17.56 0.03.07
40 Haavisto Emmi TuS 18.06 0.03.17
41 Lönnberg Frida PIF 18.09 0.03.20
42 Hyyryläinen Laura AnttU 18.16 0.03.27
43 Tiitto Katariina RasTiimi 18.34 0.03.45
44 Jurvakainen Vuokko S-JKL 18.46 0.03.57
45 Noponen Heli AnttU 18.53 0.04.04

Sarja D21B2
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Nurmi Kirsi SWE 14.01 0.00.00
2 Pusa Sanna KeuKi 16.25 0.02.24
3 Ilmoni Rafaela OK77 16.30 0.02.29
4 Talbonen Linda KR 16.57 0.02.56
5 Kolehmainen Hanne LaTa 17.16 0.03.15
6 Tarkiainen Tia JRV 17.18 0.03.17
7 Tiitto Johanna RasTiimi 17.19 0.03.18
8 Suomalainen Sari LeSi 17.21 0.03.20
9 Autio Henna RasTiimi 17.28 0.03.27
9 Ritanotko Johanna TuMe 17.28 0.03.27
11 Forsman Aada VaaSu 17.49 0.03.48
12 Harju Suvi TP 17.53 0.03.52
13 Minkkinen Sirkku RR 18.12 0.04.11
14 Jalanto Essi KangSK 18.16 0.04.15
15 Lotvonen Milla LaiVe 18.19 0.04.18
16 Julku Päivi KyS 18.20 0.04.19
17 Hyvärinen Emilia LS-37 18.24 0.04.23
18 Lahtinen Katja HS 18.30 0.04.29
18 Hasu Emmi Trian 18.30 0.04.29
18 Hasu Eveliina KS 18.30 0.04.29
21 Hanhijärvi Marjukka EsAk 18.40 0.04.39
22 Helle Annukka EsAk 19.03 0.05.02
23 Bergman Marjo OH 19.23 0.05.22
24 Alvoittu Elina ViPa 19.43 0.05.42
25 Niinisalo Jenna VeVe 19.44 0.05.43
26 Vahvelainen Saana TP 19.45 0.05.44
27 Mäkitalo Kaisa KauKa 20.10 0.06.09
28 Mikkolainen Päivi VaHa 20.24 0.06.23
29 Truhponen Minna SaPu 20.58 0.06.57
30 Tani Leena KS 21.04 0.07.03
31 Erämaja Johanna HlT 21.11 0.07.10
32 Tiusanen Maria RaLu 22.41 0.08.40
33 Närhi Minna JRV 22.54 0.08.53
34 Lehtiniemi Iisa SaSu 23.35 0.09.34
35 Mäkitalo Veera KauKa 24.25 0.10.24
36 Rantanen Laura SuSe 24.33 0.10.32
37 Andelin Marjaana LaTa 27.07 0.13.06

Sarja H20B
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Suominen Eemeli HiKi 15.01 0.00.00 66.60 69.44
2 Sopo Aleksi KuoSu 15.09 0.00.08 65.65 68.45
3 Irtola Miika KS 15.34 0.00.33 63.54 66.24
4 Jern Johan OK77 16.08 0.01.07 60.96 63.56
5 Aikio Severi Pohjant 16.11 0.01.10 60.43 63.00
6 Kommio Jere HlS 16.19 0.01.18 59.59 62.13
7 Tuomaala Eero SKUusi 16.42 0.01.41 57.89 60.36
8 Solonen Joni LS-37 16.47 0.01.46 57.28 59.71
8 Ikäheimo Ilmari EsSu 16.47 0.01.46 57.28 59.71
10 Hulkkonen Mikko SKUusi 16.48 0.01.47 56.56 58.97
11 Linna Matti OuHu 16.52 0.01.51 56.00 58.39
12 Lindroth Joona AR 17.08 0.02.07 54.81 57.14
13 Snickars Caj Solf 17.09 0.02.08 54.43 56.75
14 Malmi Joona HS 17.18 0.02.17 53.64 55.92
15 Lyytikäinen Osku SKVuoksi 17.19 0.02.18 53.27 55.53
16 Sundelin Ville RasKa 17.20 0.02.19 52.89 55.15
17 Sarparanta Niklas Lynx 17.21 0.02.20 52.52 54.76
18 Lehto Linus KarjUra 17.40 0.02.39 51.27 53.45
19 Salomaa Antti-Ville Navi 17.56 0.02.55 50.19 52.33
20 Häkkinen Kalle S-JKL 18.06 0.03.05 49.43 51.53
21 Häkkinen Aapo SaPu 18.07 0.03.06 49.07 51.16
22 Kuoppamäki Juho RaVa 18.19 0.03.18 48.23 50.29
23 Itkonen Otto TuS 18.23 0.03.22 47.76 49.79
24 Bergman Markku OH 18.31 0.03.30 47.11 49.12
25 Nissinen Joni Pohjant 19.48 0.04.47 43.78 45.64
26 Ervasti Samuli KEV 20.05 0.05.04 42.88 44.71
27 Melin Christoffer Falken 27.28 0.12.27 31.15 32.48
Visuri Kare OK77 HYL -

Sarja D20B
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Juvakka Vilma SKVuoksi 17.29 0.00.00 54.64 36.85
2 Julkunen Sonja TP 17.41 0.00.12 53.35 35.98
3 Oikarinen Suvi OH 17.43 0.00.14 52.58 35.46
4 Palumbo Martina TP 18.10 0.00.41 50.62 34.14
5 Valkonen Viivi Kalske 18.26 0.00.57 49.24 33.20
6 Korhonen Julia RaKaS 18.53 0.01.24 47.43 31.99
7 Raasakka Maija EsSu 18.59 0.01.30 46.55 31.39
8 Rehn Nelli Lynx 20.40 0.03.11 42.18 28.45
9 Korpela Laura Rasti88 20.49 0.03.20 41.30 27.86
10 Jylhä Henna KoS 24.11 0.06.42 35.06 23.64
11 Rauttola Tiia-Maria HiKi 27.06 0.09.37 30.85 20.80
12 Kauppinen Jaana SaPu 27.20 0.09.51 30.15 20.33
13 Reunanen Anna-Reetta TP 29.40 0.12.11 27.37 18.46

Sarja H18B
Matka
Osallistujien määrä 27
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet