FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Tampere Suunnistus 1. pv.
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 41
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Muukkonen Petteri VeVe 1.03.57 0.00.00 96.98 97.45
2 Lakanen Jani Koovee 1.05.47 0.01.50 93.92 94.38
3 Räsänen Markus KuoSu 1.11.33 0.07.36 86.03 86.44
4 Taanila Vesa IkNV 1.11.50 0.07.53 85.37 85.78
5 Viholainen Eeli S-JKL 1.12.14 0.08.17 84.57 84.98
6 Tölli Marko S-JKL 1.12.58 0.09.01 83.40 83.80
7 Suna Jussi TuMe 1.13.10 0.09.13 82.86 83.26
8 Savolainen Eetu IkNV 1.13.23 0.09.26 82.30 82.69
9 Silvennoinen Santeri KR 1.13.56 0.09.59 81.37 81.76
10 Oikarinen Lauri PelPo 1.14.00 0.10.03 80.98 81.37
11 Kautto Lasse VaajTe 1.14.12 0.10.15 80.45 80.84
12 Koskinen Roope Hiisi 1.15.35 0.11.38 78.67 79.05
13 Stenlund Daniel PR 1.16.02 0.12.05 77.90 78.27
14 Pohjola Lauri S-JKL 1.18.07 0.14.10 75.52 75.89
14 Mähönen Jouni TP 1.18.07 0.14.10 75.52 75.89
16 Järvinen Seppo LS-37 1.18.50 0.14.53 74.25 74.60
17 Järvensivu Oula OrPo 1.19.42 0.15.45 73.15 73.50
18 Hapola Tuomas RaKaS 1.20.56 0.16.59 71.74 72.09
19 Parkkinen Ville IkNV 1.21.25 0.17.28 71.03 71.38
20 Tuovinen Aleksi KuoSu 1.21.31 0.17.34 70.66 71.00
21 Kaskinen Kare UlvUra 1.22.03 0.18.06 69.92 70.25
22 Kleemola Lauri Lynx 1.22.51 0.18.54 68.96 69.29
23 Vartiainen Juha OrPo 1.23.20 0.19.23 68.28 68.61
24 Piirisild Janek EST 1.23.44 0.19.47 67.68 68.00
25 Uitto Ville RasKu 1.24.24 0.20.27 66.87 67.19
26 Sychev Maxim Hiisi 1.24.46 0.20.49 66.31 66.62
27 Suhonen Antto-Iiro HS 1.25.15 0.21.18 65.66 65.97
28 Kuusinen Petri HlS 1.27.10 0.23.13 63.95 64.25
29 Lassila Juha VetU 1.27.22 0.23.25 63.53 63.84
30 Lindgren Simo JRV 1.28.19 0.24.22 62.59 62.89
31 Bruguière André RaN 1.28.38 0.24.41 62.10 62.40
32 Jurvakainen Tuukka VaajTe 1.30.07 0.26.10 60.82 61.11
33 Klemola Saul RaKaS 1.31.33 0.27.36 59.61 59.90
34 Pöyhönen Petja RasKa 1.33.03 0.29.06 58.40 58.68
35 Kommio Jere HlS 1.36.12 0.32.15 56.25 56.52
36 Korkka Henri HinnYr 1.39.57 0.36.00 53.91 54.17
37 Kemppinen Mikko LaTa 1.57.56 0.53.59 45.49 45.71
Detkov Sergei Hiisi KES -
Kahila Lauri TP KES -
Korpinen Olli-Jussi AnttU KES -
Leirimaa Tatu RaVa KES -

Sarja H21AL
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Taussi Jussi VeVe 59.02 0.00.00 62.88 61.36
2 Hämäläinen Asko RaN 1.02.12 0.03.10 58.99 57.56
3 Senttula Tuukka S-JKL 1.05.17 0.06.15 55.55 54.20
4 Aavajärvi Heikki LamSä 1.08.00 0.08.58 52.70 51.42
5 Setälä Mikko RaN 1.14.06 0.15.04 47.78 46.63
6 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 1.15.04 0.16.02 46.60 45.47
7 Vigren Petteri RaN 1.15.32 0.16.30 45.74 44.63
8 Erämaja Antti HlT 1.17.48 0.18.46 43.86 42.80
9 Kankaanpää Juha LaihLu 1.20.46 0.21.44 41.72 40.71
10 Vesterinen Esa HyRa 1.24.12 0.25.10 39.51 38.55
11 Jurvakainen Atte S-JKL 1.35.14 0.36.12 34.48 33.65
12 Mäntylä Mika RasKa 1.35.43 0.36.41 33.86 33.04
13 Venojärvi Verneri MSParma 1.45.37 0.46.35 30.28 29.55
14 Turakainen Olli HS 2.12.04 1.13.02 23.89 23.31

Sarja H21C
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vuorenmaa Jaakko Pelikass 45.27 0.00.00 33.00 33.00
2 Raes Velipekka HSU 56.12 0.10.45 24.69 24.69
3 Pajunen Jarmo EE 1.16.28 0.31.01 16.67 16.67

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vennelä Miika KangSK 1.13.10 0.00.00 59.47 58.23
2 Kopra Tero OrPo 1.15.15 0.02.05 57.25 56.05
3 Korhonen Samuel SalRe 1.15.20 0.02.10 56.61 55.42
4 Anttonen Jari SuomRa 1.16.04 0.02.54 55.49 54.33
5 Reinikainen Antti Lost 1.16.13 0.03.03 54.81 53.66
6 Savonen Timo HlS 1.17.19 0.04.09 53.47 52.35
7 Kurhinen Jani S-JKL 1.21.06 0.07.56 50.44 49.38
8 Lindberg Lauri HlS 1.23.23 0.10.13 48.53 47.52
9 Väinä Tuomas KanSu 1.23.32 0.10.22 47.93 46.92
10 Samposalo Kai KangSK 1.24.18 0.11.08 46.97 45.99
11 Ristimäki Tapio HS 1.27.06 0.13.56 44.96 44.02
12 Länsiluoto Aapo RaJu 1.27.29 0.14.19 44.27 43.34
13 Savolainen Jukka EE 1.32.12 0.19.02 41.53 40.66
14 Jauhiainen Jani OrPo 1.37.43 0.24.33 38.74 37.93
15 Vallittu Juha JRV 1.42.57 0.29.47 36.35 35.59
16 Collander Tomi RasKa 1.49.42 0.36.32 33.72 33.01

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kettunen Heikki ViPa 1.00.48 0.00.00 73.59 73.38
2 Noponen Petri AnttU 1.02.13 0.01.25 71.56 71.35
3 Pesu Raino TP 1.02.41 0.01.53 70.67 70.47
4 Kivilaakso Janne Lynx 1.07.11 0.06.23 65.60 65.42
5 Junttila Tero SWE 1.07.24 0.06.36 65.06 64.87
6 Liitiäinen Pasi Trian 1.08.05 0.07.17 64.08 63.90
7 Lepo Mikko S-JKL 1.08.08 0.07.20 63.70 63.52
8 Aumo Jussi Trian 1.08.19 0.07.31 63.20 63.02
9 Jarva Jukka OrPo 1.12.40 0.11.52 59.11 58.94
10 Hiltula Hannu PudU 1.12.53 0.12.05 58.63 58.46
11 Leppänen Kristian LS-37 1.13.15 0.12.27 58.03 57.87
12 Myllykoski Pekka S-JKL 1.13.32 0.12.44 57.50 57.34
13 Nurminen Joonas JRV 1.14.21 0.13.33 56.57 56.41
14 Partanen Jussi HyRa 1.15.37 0.14.49 55.33 55.17
15 Haikonen Jyrki UlvUra 1.16.07 0.15.19 54.67 54.51
16 Komonen Atte S-JKL 1.16.38 0.15.50 54.01 53.86
17 Arola Pertti Rasti88 1.17.01 0.16.13 53.45 53.30
18 Jonkka Jari RasKa 1.18.42 0.17.54 52.02 51.87
19 Salonen Kari HS 1.19.33 0.18.45 51.19 51.04
20 Havula Jarmo HTH 1.20.16 0.19.28 50.45 50.31
21 Kyllästinen Jyri RaLu 1.23.59 0.23.11 47.95 47.81
22 Savolainen Tomi RasKe 1.25.59 0.25.11 46.57 46.44
23 Kokkonen Timo KaSu 1.28.53 0.28.05 44.80 44.68
24 Kuusivaara Janne EsAk 1.32.10 0.31.22 42.96 42.84
25 Kopra Riku OrPo 1.37.46 0.36.58 40.27 40.16
26 Välkki Antti TP 1.46.54 0.46.06 36.62 36.52
27 Karjalainen Jarno HlS 1.49.24 0.48.36 35.58 35.48
28 Pajula Harri KangSK 1.51.34 0.50.46 34.69 34.59
29 Ahoniemi Sakke HyRa 1.52.25 0.51.37 34.23 34.13
Pyy Erkko AngA KES -
Lehtonen Eero UlvUra KES -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 35
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virtanen Antti HlS 51.23 0.00.00 73.32 72.93
2 Vuorenpää Asmo LaJy 53.10 0.01.47 70.55 70.17
3 Donner Mikael OK77 54.06 0.02.43 69.02 68.66
4 Vainionpää Matti RasKu 55.04 0.03.41 67.51 67.15
5 Sivill Timo VaajTe 55.23 0.04.00 66.82 66.47
6 Hartman Janne VaajTe 56.10 0.04.47 65.59 65.25
7 Parttimaa Timo AngA 56.34 0.05.11 64.84 64.49
8 Äijälä Timo TP 58.17 0.06.54 62.64 62.31
9 Numminen Mika UrjU 58.34 0.07.11 62.05 61.73
10 Märkälä Janne TP 58.35 0.07.12 61.75 61.43
11 Hyvönen Sakari KuoSu 59.44 0.08.21 60.29 59.97
12 Puttonen Jarmo VaajTe 1.00.58 0.09.35 58.79 58.48
13 Haanpää Tuomo TP 1.02.44 0.11.21 56.87 56.57
14 Gaskevich Sergey RUS 1.10.50 0.19.27 50.13 49.87
15 Nieminen Jyrki LHR 1.12.06 0.20.43 49.02 48.76
16 Liljeström Kimmo HS 1.13.07 0.21.44 48.11 47.86
17 Mäkelä Markku ViRuS 1.13.30 0.22.07 47.64 47.38
18 Lappalainen Kari OrPo 1.13.50 0.22.27 47.20 46.95
19 Ekström Thomas MSParma 1.14.32 0.23.09 46.53 46.28
20 Zaitsev Rein EST 1.14.34 0.23.11 46.29 46.04
21 Oksanen Jukka RasKa 1.14.42 0.23.19 45.98 45.74
22 Kerkola Mika SuSi 1.16.38 0.25.15 44.61 44.37
23 Hakamäki Matti S-JKL 1.19.09 0.27.46 42.98 42.75
24 Venäläinen Toni VaHa 1.19.48 0.28.25 42.42 42.19
25 Uusitalo Tero EsAk 1.20.26 0.29.03 41.88 41.66
26 Torvinen Pekka SiiRa 1.20.31 0.29.08 41.63 41.41
27 Kujanpää Marko AlajA 1.20.46 0.29.23 41.29 41.07
28 Ritvanen Paavo Pihkan 1.24.59 0.33.36 39.05 38.84
29 Savela Pauli RR 1.31.21 0.39.58 36.15 35.95
30 Pietikäinen Timo Pihkan 1.31.47 0.40.24 35.79 35.60
31 Ahola Tuomo KangSK 1.35.46 0.44.23 34.13 33.95
32 Luurila Harri MeKo 1.43.45 0.52.22 31.35 31.18
33 Kontio Pasi MaMa 1.54.48 1.03.25 28.18 28.03
34 Taipale Antti-Olli LS-37 2.10.30 1.19.07 24.67 24.53
35 Raitola Mika Lynx 2.11.14 1.19.51 24.40 24.27

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 27
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskinen Juha VaajTe 35.02 0.00.00 65.13 65.27
2 Kaartinen Markku AngA 35.27 0.00.25 63.99 64.13
3 Heinämäki Mikko TP 38.50 0.03.48 58.08 58.20
4 Yliluikki Matti SuSi 38.51 0.03.49 57.71 57.84
5 Noponen Pekka S-JKL 38.53 0.03.51 57.33 57.45
6 Nietosjärvi Tommi Pihkan 41.11 0.06.09 53.80 53.92
7 Laasonen Mauri TP 42.01 0.06.59 52.42 52.54
8 Haajanen Leif Raseborg 42.11 0.07.09 51.91 52.02
9 Virtanen Markku LamSä 43.49 0.08.47 49.67 49.78
10 Mäki Pekka KangSK 43.56 0.08.54 49.24 49.35
11 Nyholm Thomas Trian 45.08 0.10.06 47.64 47.74
12 Jalava Kari VaRa 45.51 0.10.49 46.61 46.71
13 Kymäläinen Jari TP 48.59 0.13.57 43.36 43.45
14 Vesala Pekka PirHi 49.43 0.14.41 42.45 42.54
15 Karjalainen Heikki Raus 50.01 0.14.59 41.93 42.03
16 Hakuli Kari KeU 50.58 0.15.56 40.89 40.98
17 Kaasalainen Matti HS 51.02 0.16.00 40.58 40.67
18 Lampinen Raino HS 51.38 0.16.36 39.86 39.94
19 Väyrynen Timo KyS 51.40 0.16.38 39.58 39.66
20 Kurikkaoja Kari JalJa 51.44 0.16.42 39.27 39.36
21 Kortetjärvi Hannu PäLuLu 52.02 0.17.00 38.79 38.88
22 Hietaoja Jarkko HS 53.55 0.18.53 37.19 37.27
23 Pyykkö Juhani Lost 54.36 0.19.34 36.49 36.56
24 Lahtinen Jari IHR 57.22 0.22.20 34.50 34.57
25 Penttinen Tapani Navi 1.03.15 0.28.13 31.08 31.15
26 Hakala Seppo PäLuLu 1.07.43 0.32.41 28.83 28.90
27 Nissinen Matti Navi 1.09.59 0.34.57 27.71 27.77

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nissilä Jorma KoS 36.27 0.00.00 59.83 59.76
2 Niemi Kari-Veli LappRi 37.15 0.00.48 58.18 58.11
3 Rantio Jukka-Pekka HauSi 38.16 0.01.49 56.28 56.21
4 Kukkola Pauli SiiRa 39.37 0.03.10 54.02 53.95
5 Asikainen Timo Hiisi 41.25 0.04.58 51.34 51.28
6 Hyppänen Timo EKSu 42.16 0.05.49 49.98 49.92
7 Helle Markku SaPu 42.17 0.05.50 49.64 49.58
8 Pitkänen Juhani TP 43.02 0.06.35 48.46 48.40
9 Varkila Jorma LamSä 43.56 0.07.29 47.16 47.10
10 Mäkelä Markku RasKa 44.11 0.07.44 46.58 46.53
11 Uotila Antti OrPo 44.26 0.07.59 46.01 45.96
12 Pajunen Jukka Navi 45.38 0.09.11 44.50 44.45
13 Laukkanen Erkki KangSK 49.13 0.12.46 40.99 40.94
14 Järvinen Jari HlT 50.00 0.13.33 40.07 40.02
15 Lahti Juha HlS 50.09 0.13.42 39.68 39.63
16 Jurvakainen Jari S-JKL 50.13 0.13.46 39.36 39.31
17 Kittilä Pekka HlS 51.18 0.14.51 38.26 38.21
18 Leppälä Martti HlS 51.57 0.15.30 37.52 37.47
19 Ukkonen Leo TP 53.46 0.17.19 36.00 35.95
20 Syrjälä Veli EE 54.13 0.17.46 35.45 35.40
21 Salonen Hannu KonnU 57.01 0.20.34 33.47 33.43
22 Virnala Jukka JalJa 57.18 0.20.51 33.06 33.02
23 Tähtinen Juha RaN 57.25 0.20.58 32.76 32.72
24 Jalanto Esko KangSK 1.02.52 0.26.25 29.70 29.67
25 Nieminen Simo TP 1.20.17 0.43.50 23.09 23.06

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Töyrylä Teuvo VeVe 41.43 0.00.00 55.26 55.14
2 Hyyryläinen Raimo JuvU 43.07 0.01.24 53.19 53.09
3 Kiiskinen Arto TP 44.07 0.02.24 51.73 51.62
4 Päivänranta Pertti JoKu 44.12 0.02.29 51.37 51.26
5 Ollikainen Seppo JuvU 44.30 0.02.47 50.76 50.66
6 Laakso Antero PunKu 45.21 0.03.38 49.56 49.46
7 Valkonen Timo RR 46.32 0.04.49 48.05 47.95
8 Näsi Antero AR 47.23 0.05.40 46.94 46.85
9 Lepistö Heikki OrPo 49.39 0.07.56 44.57 44.48
10 Mäkiniemi Esko PunKu 51.44 0.10.01 42.55 42.46
11 Yli-Kaatiala Jorma KuortKu 52.49 0.11.06 41.46 41.38
12 Sinnelä Reino SuSi 53.03 0.11.20 41.06 40.98
13 Mäntytörmä Jorma Keihäs 53.06 0.11.23 40.81 40.72
14 Koskinen Kaj VaHa 53.43 0.12.00 40.12 40.04
15 Kinkki Seppo HyRa 53.47 0.12.04 39.86 39.78
16 Väätäinen Seppo EsSu 54.20 0.12.37 39.24 39.16
17 Nylund Sven-Olof Botnia 54.55 0.13.12 38.62 38.54
18 Huikkola Markku KangSK 54.58 0.13.15 38.37 38.29
19 Laine Harri KauKa 55.01 0.13.18 38.13 38.05
20 Hongell Harri KoS 57.15 0.15.32 36.44 36.36
21 Hirvelä Reijo PunKu 57.19 0.15.36 36.19 36.12
22 Tiilikainen Teuvo HlS 58.43 0.17.00 35.14 35.06
23 Salminen Pertti PäLuLu 58.54 0.17.11 34.83 34.76
24 Ahlqvist Hannu Raus 1.00.58 0.19.15 33.46 33.39
25 Rustari Mauri ViRuS 1.01.13 0.19.30 33.14 33.07
26 Lähteenmäki Hannu HlT 1.03.55 0.22.12 31.56 31.49
27 Nurminen Markku SuosmSa 1.06.05 0.24.22 30.35 30.28
28 Koskialho Jouko RaLu 1.13.22 0.31.39 27.18 27.12
Niskanen Sakari HYL -
Vaara Jari KanSu HYL -
Karvonen Jorma TarpSu HYL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Wessman Risto HiKi 44.23 0.00.00 47.02 46.92
2 Liljedahl Jorma HPV 44.26 0.00.03 46.77 46.68
3 Lakanen Ensio VaajTe 44.33 0.00.10 46.45 46.36
4 Liljeström Åge HS 44.36 0.00.13 46.21 46.11
5 Miettinen Kauko SuoVa 44.55 0.00.32 45.69 45.59
6 Hillo Heikki VaHa 45.16 0.00.53 45.14 45.05
7 Koistinen Leo VaRa 46.33 0.02.10 43.71 43.62
8 Lavikainen Jussi KangSK 48.48 0.04.25 41.52 41.43
9 Mäkelä Harri SuSe 49.23 0.05.00 40.85 40.77
10 Lahdenniemi Heikki SahKu 49.35 0.05.12 40.51 40.43
11 Savonen Esko HlS 50.33 0.06.10 39.56 39.48
11 Lehtinen Teuvo RaVa 50.33 0.06.10 39.56 39.48
13 Jarva Risto OrPo 50.53 0.06.30 38.96 38.88
14 Korpinen Seppo RR 51.01 0.06.38 38.69 38.61
15 Olli Reijo VaHa 51.57 0.07.34 37.83 37.75
16 Kaarnijärvi Seppo OrPo 53.39 0.09.16 36.47 36.39
17 Roivas Matti UrjU 54.32 0.10.09 35.72 35.64
18 Nikkari Paavo LS-37 55.25 0.11.02 34.99 34.92
19 Ansamaa Reino RaN 55.34 0.11.11 34.74 34.67
20 Vilska Pekka ORa 55.43 0.11.20 34.49 34.42
21 Mäkilä Ilmari EsSu 55.58 0.11.35 34.18 34.11
22 Äikäs Esko TikSu 56.03 0.11.40 33.98 33.91
23 Ottelin Pekka JRV 56.08 0.11.45 33.77 33.70
24 Ahvenainen Seppo JäPa 56.29 0.12.06 33.41 33.34
25 Pusa Raimo ViRuS 56.30 0.12.07 33.24 33.17
26 Arvola Paavo TurSa 57.49 0.13.26 32.34 32.27
27 Lahti Hannu PäijRa 58.19 0.13.56 31.91 31.84
28 Järvenpää Heikki ParkU 59.10 0.14.47 31.30 31.24
29 Haarajoki Matti TP 59.47 0.15.24 30.84 30.77
30 Nurminen Sakari TuMe 59.51 0.15.28 30.66 30.59
31 Kurvinen Veijo HiKi 1.00.02 0.15.39 30.42 30.36
32 Mattila Hannu EsAk 1.01.14 0.16.51 29.68 29.62
33 Viljanen Keijo LoJa 1.02.49 0.18.26 28.79 28.73
34 Huikkola Hannu KangSK 1.06.48 0.22.25 26.95 26.89
35 Harju Hannu EsSu 1.14.07 0.29.44 24.17 24.12
36 Rajamäki Jussi HS 1.23.54 0.39.31 21.25 21.20
Kautto Lennart S-JKL HYL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vannas Hannu MSParma 35.36 0.00.00 46.16 46.17
2 Rajamäki Matti KyRa 37.00 0.01.24 44.18 44.19
3 Haaja Reijo VaHa 41.05 0.05.29 39.58 39.59
4 Erkiö Hannu HS 41.08 0.05.32 39.33 39.34
5 Ketamo Juhani SuSe 42.49 0.07.13 37.59 37.59
6 Hongisto Heimo LoJa 46.47 0.11.11 34.22 34.23
7 Salo Jaakko SaPu 47.36 0.12.00 33.45 33.46
8 Jonkka Arvo RasKa 48.43 0.13.07 32.51 32.52
9 Heinonen Heikki LHR 48.49 0.13.13 32.27 32.28
10 Tammela Seppo TikSu 49.36 0.14.00 31.59 31.60
11 Latvasto Erkki HS 50.16 0.14.40 31.00 31.01
12 Karjalainen Jouko HS 51.03 0.15.27 30.36 30.37
13 Helminen Pentti JRV 51.15 0.15.39 30.07 30.08
14 Verha Koitto VaRa 52.04 0.16.28 29.44 29.45
15 Penttinen Juha Mesik 53.21 0.17.45 28.57 28.58
16 Palomäki Mikko HyRa 54.19 0.18.43 27.91 27.91
17 Anjala Risto LS-37 54.40 0.19.04 27.57 27.58
18 Taipalus Esko RasKe 55.20 0.19.44 27.09 27.09
19 Teppo Jaakko KoS 55.36 0.20.00 26.80 26.81
20 Niinimäki Jukka HyRa 57.28 0.21.52 25.78 25.79
21 Reini Jaakko TikSu 58.21 0.22.45 25.25 25.26
22 Harkola Hannu PäijRa 58.42 0.23.06 24.95 24.96
23 Kuusisto Kalevi HlT 59.26 0.23.50 24.50 24.51
24 Paavola Vesa EE 1.00.24 0.24.48 23.97 23.98
25 Etholen Börje HS 1.03.36 0.28.00 22.63 22.64
26 Varonen Arto LeSi 1.06.58 0.31.22 21.37 21.37
27 Latvala Timo EE 1.08.47 0.33.11 20.68 20.68
28 Voutilainen Taisto IPR 1.10.40 0.35.04 20.01 20.01
29 Punkero Toivo LS-37 1.14.16 0.38.40 18.92 18.93
30 Virtanen Pekka TY 1.19.20 0.43.44 17.61 17.61

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Eilu Kalevi RaLu 29.58 0.00.00 41.93 41.85
2 Houni Mikko EE 34.53 0.04.55 35.57 35.50
3 Merimäki Eero Keihäs 41.42 0.11.44 29.38 29.32
4 Hurme Heikki HPV 43.52 0.13.54 27.57 27.52
5 Juhonsalo Matti LHR 44.46 0.14.48 26.66 26.61
6 Virtanen Ilari HlS 44.47 0.14.49 26.30 26.25
7 Paavola Seppo EE 45.49 0.15.51 25.37 25.32
8 Nisula Alpo Eräp 47.05 0.17.07 24.35 24.31
9 Riihonen Taisto KauKa 49.56 0.19.58 22.65 22.60
10 Martikainen Erkki LS-37 52.38 0.22.40 21.19 21.15
11 Aronen Osmo RasKa 58.23 0.28.25 18.83 18.80
12 Häkkinen Tapani IPR 1.07.59 0.38.01 15.94 15.91
13 Hakala Rauno EE 1.11.10 0.41.12 15.01 14.98

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laurila Pertti EsSu 38.17 0.00.00 38.26 37.58
2 Rantala Mauri RaN 41.58 0.03.41 33.85 33.25
3 Ilonen Tauno TY 42.25 0.04.08 32.46 31.88
4 Lario Heikki RaVa 50.44 0.12.27 26.27 25.81
5 Koppelomäki Mikko EE 55.09 0.16.52 23.37 22.96
6 Brax Asko TP 1.02.48 0.24.31 19.82 19.47

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Villgren Väinö UlvUra 1.08.48 0.00.00
2 Lätti Erkki LHR 1.21.48 0.13.00

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ylinen Juho IkNV 1.01.46 0.00.00 76.22 76.46
2 Pähn Lauri EST 1.09.01 0.07.15 67.80 68.01
3 Väyrynen Antti KyS 1.09.22 0.07.36 67.05 67.26
4 Puolakanaho Sakari HyRa 1.12.08 0.10.22 64.09 64.29
5 Lapila Eero MSParma 1.13.43 0.11.57 62.33 62.52
6 Laaksonen Arttu AngA 1.15.13 0.13.27 60.71 60.90
7 Lehtoranta Teemu SKUusi 1.15.39 0.13.53 59.99 60.18
8 Arola Matias PR 1.17.21 0.15.35 58.31 58.49
9 Mustajoki Taavi TP 1.17.22 0.15.36 57.93 58.11
10 Pasanen Henri Trian 1.17.28 0.15.42 57.49 57.67
11 Hakuli Tommi SKUusi 1.18.55 0.17.09 56.08 56.25
12 Järvinen Ossi TP 1.20.16 0.18.30 54.78 54.95
13 Jumppanen Oskari HyRa 1.21.15 0.19.29 53.77 53.94
14 Ylipulli Eero LapVi 1.23.38 0.21.52 51.90 52.06
15 Louhi Johannes HS 1.23.56 0.22.10 51.38 51.54
16 Hirvonen Joni RaVa 1.24.40 0.22.54 50.60 50.76
17 Kerkola Nico SuSi 1.25.14 0.23.28 49.93 50.09
18 Zernant Kaarel-Hendri EST 1.25.17 0.23.31 49.57 49.73
19 Kütt Oliver EST 1.25.18 0.23.32 49.23 49.38
20 Mäki-Petäys Matias EsAk 1.26.29 0.24.43 48.23 48.38
21 Kivikko Antti HlS 1.27.43 0.25.57 47.23 47.38
22 Pitkänen Jonne TP 1.31.05 0.29.19 45.17 45.31
23 Tiljander Ville HyRa 1.32.50 0.31.04 44.02 44.16
24 Piirmets Tomi-Andre EST 1.37.29 0.35.43 41.63 41.76
Heikkilä Tuomas HS KES -
Pitkänen Konsta TP KES -

Sarja H18L
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viita-Aho Jimi OrPo 50.50 0.00.00

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Arola Topias PR 35.01 0.00.00 65.50 64.72
2 Aho Aaro VaHa 35.12 0.00.11 64.77 63.99
3 Kinnala Ville TuS 36.09 0.01.08 62.68 61.94
4 Laakso Ville HlS 36.42 0.01.41 61.37 60.64
5 Talja Eljas OK77 37.20 0.02.19 59.96 59.24
6 Sipiläinen Konsta S-JKL 37.57 0.02.56 58.62 57.92
7 Vesilind Kaarel HS 38.14 0.03.13 57.83 57.14
8 Hiidenhovi Aleks MSParma 39.19 0.04.18 55.89 55.22
9 Salonen Matias HS 39.31 0.04.30 55.25 54.59
10 Vesterinen Arttu TP 39.35 0.04.34 54.81 54.16
11 Oksanen Teemu IkNV 39.39 0.04.38 54.37 53.72
12 Kljuzin Karel-Saner EST 39.55 0.04.54 53.67 53.03
13 Lindqvist Arttu KS 41.29 0.06.28 51.31 50.69
14 Koivuniemi Sakari RaN 42.12 0.07.11 50.11 49.51
15 Kauppi Akseli TP 42.31 0.07.30 49.41 48.82
16 Haikonen Aaro UlvUra 44.54 0.09.53 46.48 45.93
17 Nurminen Eerik KangSK 45.35 0.10.34 45.49 44.94
18 Hellman Aleksi MSParma 45.40 0.10.39 45.10 44.56
19 Niemi Oskari LappRi 47.41 0.12.40 42.91 42.39
20 Seppälä Pyry RR 48.30 0.13.29 41.90 41.40
21 Rööm Andres SKVuoksi 49.44 0.14.43 40.58 40.10
22 Saarnijoki Miska TP 51.25 0.16.24 38.99 38.52
23 Kontio Kimmo KangSK 55.06 0.20.05 36.13 35.70
24 Kerkola Teemu SuSi 56.11 0.21.10 35.19 34.77
25 Koivisto Daniel KyS 57.22 0.22.21 34.22 33.81
Leonsaari Juho KangSK KES -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Matinheikki Leo TP 28.25 0.00.00
2 Donner Jonny OK77 28.45 0.00.20
3 Laitinen Vertti Koovee 30.36 0.02.11
4 Peltola Samuli KeuKi 30.57 0.02.32
5 Väliharju Joonas TP 33.17 0.04.52
6 Koivisto Juho KortJV 33.23 0.04.58
7 Rantoja Jarkko RasKe 33.44 0.05.19
8 Kokkonen Eemeli KaSu 35.38 0.07.13
9 Schüle Joel Koovee 35.42 0.07.17
10 Uusitalo Topias EsAk 36.55 0.08.30
11 Naskali Lauri KyRa 37.00 0.08.35
12 Kinnala Kalle TuS 37.02 0.08.37
13 Niemensivu Timi RaLu 37.42 0.09.17
14 Sinervä Onni TuS 37.56 0.09.31
15 Raitola Sami Lynx 38.30 0.10.05
16 Piippo Emil KangSK 39.21 0.10.56
17 Kyllästinen Iiro RaLu 42.55 0.14.30
18 Takala Jaakko TP 44.03 0.15.38
19 Hyvönen Jerry KuoSu 45.14 0.16.49
20 Mattila Jussi LHR 49.36 0.21.11
Puupponen Lauri EsSu KES -

Sarja H14L
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ketola Kristian Koovee 24.02 0.00.00

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ekström Niklas MSParma 19.18 0.00.00
2 Koskinen Eemil RaN 24.47 0.05.29
3 Aumo Oskari Keihäs 25.22 0.06.04
4 Ahola Topias KangSK 26.41 0.07.23
5 Alajoutsi Jasper Koovee 27.20 0.08.02
6 Valkolehto Tommi RaN 30.11 0.10.53
7 Heinimaa Valtteri KangSK 30.48 0.11.30
8 Salonen Seeti VaHa 31.05 0.11.47
9 Vihelä Mikael HlS 32.57 0.13.39
10 Lemström Karl Emil Raseborg 34.02 0.14.44
11 Huhtala Jyri Eräp 40.04 0.20.46
12 Vesterinen Veeti HyRa 42.15 0.22.57
13 Kuusivaara Joonas EsAk 49.34 0.30.16
14 Saarela Benjamin LHR 57.20 0.38.02

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ronkainen Aarni JRV 17.10 0.00.00
2 Schüle Oliver Koovee 22.07 0.04.57
3 Aho Rauli VaHa 23.21 0.06.11
4 Donner Jesper OK77 24.58 0.07.48
5 Rantala Valtteri Keihäs 26.57 0.09.47
6 Yliaho Joona Koovee 27.37 0.10.27
7 Mäenpää Matias TP 28.44 0.11.34
8 Leinamo Tuomas Keihäs 29.50 0.12.40
9 Mähönen Veeti TP 32.19 0.15.09
10 Lehtiniemi Eino RaN 32.41 0.15.31
11 Ristimäki Väinö HS 38.34 0.21.24
12 Pitkänen Iiro Koovee 39.43 0.22.33
13 Väliharju Ville TP 40.27 0.23.17
14 Alajoutsi Oliver Koovee 42.10 0.25.00
15 Takala Heikki TP 42.26 0.25.16
16 Nieminen Lauri VaHa 46.08 0.28.58
17 Ahoniemi Rasmus HyRa 47.05 0.29.55
18 Suojanen Henri Koovee 50.44 0.33.34
Kemppi Topias RR HYL -
Välkki Totte TP KES -
Tukiainen Otso TP KES -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lehtonen Elias UlvUra 23.18 0.00.00
2 Virkajärvi Juho JRV 25.20 0.02.02
3 Lindqvist Topi KS 29.14 0.05.56
4 Niemensivu Miki RaLu 30.37 0.07.19
5 Purimo Jesse OrPo 31.38 0.08.20
6 Hietala Joni EsSu 33.15 0.09.57
7 Haikonen Ilmo UlvUra 34.43 0.11.25
8 Himilä Atte RR 39.28 0.16.10
9 Syrjälä Sakari Koovee 43.35 0.20.17
10 Mäntylä Miska Koovee 49.40 0.26.22

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 35
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ronkainen Elias JRV 15.28 0.00.00
2 Fritzen Florian KarjUra 17.41 0.02.13
3 Muukkonen Topias SKUusi 17.45 0.02.17
4 Konttila Milo Koovee 19.31 0.04.03
5 Ankelo Jussi MSParma 19.42 0.04.14
6 Kivilaakso Juho Lynx 20.06 0.04.38
7 Ojala Kalle Koovee 20.18 0.04.50
8 Ala-Heikkilä Elias AR 20.25 0.04.57
9 Virkajärvi Aapo JRV 20.37 0.05.09
10 Sivill Tommi S-JKL 20.52 0.05.24
10 Koskinen Eemil TP 20.52 0.05.24
12 Tuomala Miiko S-JKL 21.02 0.05.34
13 Korhonen Joonas TarpSu 21.08 0.05.40
14 Simola Jere Koovee 21.56 0.06.28
15 Saarela Thomas LHR 22.30 0.07.02
16 Lakanen Lauri Koovee 22.48 0.07.20
17 Pesu Akseli TP 23.00 0.07.32
18 Kemppi Anton RR 23.09 0.07.41
19 Kulju Kalle Keihäs 23.53 0.08.25
20 Vennelä Nuutti KangSK 25.01 0.09.33
21 Suomi Tyko LHR 25.03 0.09.35
22 Järvensivu Pyry OrPo 26.40 0.11.12
22 Ojala Aleksi Koovee 26.40 0.11.12
24 Niemensivu Roni RaLu 27.41 0.12.13
25 Tarkiainen Jesse JRV 33.00 0.17.32
26 Harju Tuomas EE 33.55 0.18.27
27 Kurhinen Miika S-JKL 34.19 0.18.51
28 Alakoski Eino TP 37.26 0.21.58
29 Donner Jeremy OK77 37.47 0.22.19
30 Siivonen Eero Koovee 43.39 0.28.11
31 Jauhiainen Santtu OrPo 43.55 0.28.27
32 Kallio Kaarlo RaN 44.30 0.29.02
33 Purimo Aaro OrPo 45.08 0.29.40
34 Kallio Aleksi ViRuS 46.36 0.31.08
35 Ahoniemi Santeri HyRa 49.44 0.34.16

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 34
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kirvesmies Tytti TP 1.08.08 0.00.00 83.34 83.01
2 Hirvonen Eveliina PR 1.09.08 0.01.00 81.76 81.44
3 Efimova Natalia Hiisi 1.09.29 0.01.21 80.97 80.66
4 Jokela Emmi SuSe 1.11.12 0.03.04 78.66 78.35
5 Noponen Heli AnttU 1.11.27 0.03.19 78.02 77.72
6 Kotkajuuri Anna KangSK 1.12.11 0.04.03 76.87 76.58
7 Hietaoja Essi HS 1.12.44 0.04.36 75.94 75.64
8 Ylikylä Suvi RasKa 1.14.06 0.05.58 74.19 73.90
9 Andelin Sanna LaTa 1.14.21 0.06.13 73.59 73.31
10 Suhonen Anniina HS 1.15.15 0.07.07 72.37 72.09
11 Kilpeläinen Elina VeVe 1.15.25 0.07.17 71.87 71.59
12 Kymäläinen Sanni TP 1.17.13 0.09.05 69.86 69.59
13 Väyrynen Aino KyS 1.18.23 0.10.15 68.49 68.22
14 Liljeström Heidi HS 1.19.20 0.11.12 67.34 67.08
15 Hämäläinen Roosa KoS 1.19.23 0.11.15 66.97 66.72
16 Rautasalo Essi KR 1.21.48 0.13.40 64.68 64.43
17 Reponen Niina PR 1.23.13 0.15.05 63.27 63.02
18 Rantanen Emilia MSParma 1.25.03 0.16.55 61.60 61.36
19 Liuha Riina KangSK 1.25.23 0.17.15 61.06 60.82
20 Lahtinen Katja HS 1.26.07 0.17.59 60.24 60.01
21 Schutskoff Mari KangSK 1.29.25 0.21.17 57.73 57.50
22 Leppälä Laura HS 1.29.35 0.21.27 57.33 57.11
23 Stenlund Hilla PR 1.30.44 0.22.36 56.32 56.10
24 Mähönen Emmi TP 1.32.08 0.24.00 55.18 54.97
25 Paunu Minttu TP 1.33.58 0.25.50 53.83 53.63
26 Ruul Sigrid EST 1.34.22 0.26.14 53.33 53.13
27 Kihlström Tiina ÄhtU 1.38.37 0.30.29 50.77 50.58
28 Maisila Mirkka MSParma 1.40.12 0.32.04 49.71 49.52
29 Kolehmainen Hanne LaTa 1.41.44 0.33.36 48.71 48.52
30 Evele-Peltoniemi Inese EsSu 1.42.15 0.34.07 48.21 48.02
31 Kohonen Maiju RaN 1.59.10 0.51.02 41.15 40.99
32 Rauttola Tiia-Maria HiKi 2.40.28 1.32.20 30.40 30.28
Toivanen Pinja RaN KES -
Hietaoja Nelli HS KES -

Sarja D21AL
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Reponen Milka PR 50.09 0.00.00 66.03 61.91
2 Tarkiainen Tia JRV 51.37 0.01.28 63.55 59.59
3 Äijälä Tiina KangSK 59.09 0.09.00 54.93 51.51
4 Muukkonen Eveliina KangSK 59.52 0.09.43 53.76 50.41
5 Jalanto Essi KangSK 1.02.55 0.12.46 50.66 47.50
6 Pihlaja Elina RasKu 1.02.56 0.12.47 50.15 47.02
7 Turakainen Irene HS 1.07.18 0.17.09 46.44 43.54
8 Uotila Taina OrPo 1.08.08 0.17.59 45.41 42.58
9 Naskali Liisa KyRa 1.08.16 0.18.07 44.87 42.07
10 Erämaja Johanna HlT 1.09.08 0.18.59 43.86 41.12
11 Ristimäki Minna HS 1.11.46 0.21.37 41.82 39.21
12 Mäkivaara Jonna RasKa 1.15.24 0.25.15 39.39 36.93
13 Tähtinen Tiina RaN 1.20.04 0.29.55 36.71 34.42
14 Rauhala Teija KyRa 1.21.10 0.31.01 35.83 33.59
15 Andelin Marjaana LaTa 1.26.17 0.36.08 33.34 31.26
16 Taanila Maria KanSu 1.29.02 0.38.53 31.96 29.97
Pöyhönen Saina RasKa KES -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Eeva Jonna LS-37 54.42 0.00.00 62.77 60.27
2 Vaara Inga-Maria RaVi 1.08.02 0.13.20 48.95 47.00
3 Laakso Sanna Hiisi 1.09.29 0.14.47 46.45 44.60
4 Aarnio Eija SuomRa 1.13.01 0.18.19 42.79 41.09
5 Kopra Anna SomEsa 1.20.12 0.25.30 37.67 36.17
6 Laakso Kati Hiisi 1.25.17 0.30.35 34.22 32.86

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sivill Saana S-JKL 54.26 0.00.00 60.01 59.27
2 Aumo Jeannette Trian 59.55 0.05.29 53.61 52.94
3 Hartman Paula S-JKL 1.00.55 0.06.29 51.83 51.19
4 Vesterinen Kirsi HyRa 1.06.16 0.11.50 46.83 46.25
5 Salonen Heidi HS 1.07.15 0.12.49 45.33 44.77
6 Mähönen Riitta TP 1.09.28 0.15.02 43.10 42.57
7 Kallio Terhi ViRuS 1.11.05 0.16.39 41.36 40.85
8 Kärkkäinen Varpu ORa 1.11.34 0.17.08 40.32 39.82
9 Kujanpää Maarit KuortKu 1.17.26 0.23.00 36.56 36.11
Haapamäki Jatta Eräp HYL -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pietilä-Annala Jaana KangSK 47.57 0.00.00 65.17 65.40
2 Vainionpää Hanna HlS 50.16 0.02.19 61.65 61.87
3 Kerkola Tiina SuSi 52.07 0.04.10 58.96 59.17
4 Lepo Tarja S-JKL 55.30 0.07.33 54.90 55.09
5 Havia-Kinnala Helena AngA 57.14 0.09.17 52.78 52.97
6 Järvensivu Nina OrPo 1.00.33 0.12.36 49.46 49.64
7 Hirvonen Leena AR 1.01.18 0.13.21 48.43 48.60
8 Lahtinen Ulla S-JKL 1.03.11 0.15.14 46.57 46.74
9 Paavola Sirkku KyRa 1.03.13 0.15.16 46.14 46.30
10 Tupitsa Sari RastiE4 1.03.51 0.15.54 45.27 45.43
11 Seppälä Anu EE 1.06.21 0.18.24 43.17 43.33
12 Torp-Donner Heidi OK77 1.08.07 0.20.10 41.67 41.82
13 Villikka Sanna KyS 1.09.23 0.21.26 40.54 40.68
14 Oksanen Kristiina IkNV 1.12.25 0.24.28 38.48 38.62
15 Paalanen Anne RR 1.17.10 0.29.13 35.77 35.90
16 Pakkala Pigga S-JKL 1.17.31 0.29.34 35.27 35.40
17 Jokela Outi SuSe 1.19.48 0.31.51 33.94 34.06
18 Norrbacka Aino HyRa 1.22.15 0.34.18 32.61 32.73
19 Tupitsa Nina HS 1.26.01 0.38.04 30.88 30.99

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskivaara Eija MSParma 44.25 0.00.00 60.10 60.03
2 Ala-Kasari Outi RasKu 44.50 0.00.25 58.90 58.84
3 Kirvesmies Vuokko LS-37 49.34 0.05.09 52.70 52.64
4 Nyholm Satu RaN 51.15 0.06.50 50.41 50.35
5 Savolainen Paula SiiRa 52.17 0.07.52 48.87 48.81
6 Kymäläinen Maritta TP 53.29 0.09.04 47.24 47.18
7 Pulkkinen Arja JoKu 54.06 0.09.41 46.17 46.12
8 Kuittinen Soili TP 54.50 0.10.25 45.03 44.98
9 Suhonen Sirpa KuoSu 55.38 0.11.13 43.87 43.82
10 Mäki-Petäys Eeva EsAk 56.00 0.11.35 43.07 43.02
11 Jalanto Terttu KangSK 1.00.48 0.16.23 39.20 39.16
12 Järvinen Tuija HlT 1.05.05 0.20.40 36.18 36.14
13 Kankaanranta Marja RastiE4 1.05.27 0.21.02 35.54 35.50
14 Haajanen Ulrika Raseborg 1.08.12 0.23.47 33.69 33.65
15 Pirttilä Lea OH 1.16.58 0.32.33 29.48 29.45

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Oikarinen Sirkka TP 43.48 0.00.00 60.57 60.57
2 Pelto-Huikko Anne Hiisi 44.26 0.00.38 59.30 59.30
3 Kihlström Kirsi RastiE4 45.46 0.01.58 57.18 57.17
4 Töyrylä Marja KyS 50.58 0.07.10 50.99 50.99
5 Miettinen Jaana TuS 51.24 0.07.36 50.21 50.20
6 Borgenström Outi IkNV 53.31 0.09.43 47.89 47.88
7 Laurila Saija KangSK 54.35 0.10.47 46.62 46.61
8 Virtanen Marjo Hiisi 56.43 0.12.55 44.55 44.54
9 Antila Suvi PäLuLu 56.54 0.13.06 44.09 44.08
10 Lallo Tuula JoKu 58.11 0.14.23 42.80 42.80
11 Soininen Ulla SäynSa 59.11 0.15.23 41.77 41.77
12 Humalamäki Mirja SuomRa 59.24 0.15.36 41.32 41.31
13 Lahtinen Terttu IHR 1.00.14 0.16.26 40.44 40.44
14 Vaara Marjatta KanSu 1.01.28 0.17.40 39.34 39.33
15 Pajunen Tarja Navi 1.02.52 0.19.04 38.17 38.17
16 Humalamäki Marja ÄhtU 1.05.17 0.21.29 36.48 36.48
17 Uotila Terhi OrPo 1.08.07 0.24.19 34.70 34.70
18 Talja Katri OK77 1.11.07 0.27.19 32.98 32.98
19 Kiiskinen Gunnevi TP 1.14.01 0.30.13 31.45 31.44
20 Kananen Tuula JRV 1.15.29 0.31.41 30.60 30.59
21 Savolainen Raija TP 1.17.17 0.33.29 29.65 29.65
22 Toivanen Tuula RaN 1.17.31 0.33.43 29.33 29.32
Kukkasjärvi Elina RR HYL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Raiko Erja HyRa 46.30 0.00.00 55.33 54.89
2 Kurvinen Ulla HiKi 49.36 0.03.06 51.31 50.90
3 Laukkanen Kirsti HlT 54.04 0.07.34 46.56 46.19
4 Andelin Tarja LaTa 54.13 0.07.43 45.93 45.56
5 Elfvengren Päivi S-JKL 54.47 0.08.17 44.95 44.59
6 Ahlqvist Kristiina Raus 55.17 0.08.47 44.04 43.69
7 Kukkonen Marja RaKaS 58.47 0.12.17 40.95 40.63
8 Liimatainen Raili HyRa 59.44 0.13.14 39.84 39.52
9 Lavikainen Pirjo KangSK 1.02.23 0.15.53 37.70 37.40
10 Koskialho Elisabeth RaLu 1.02.57 0.16.27 36.93 36.63
11 Olli Tuija TarpSu 1.06.19 0.19.49 34.64 34.36
12 Ahonen Päivi KaRa 1.07.33 0.21.03 33.60 33.33
13 Laine Kaija KauKa 1.25.21 0.38.51 26.27 26.06
14 Matilainen Eeva RaVa 2.04.44 1.18.14 17.75 17.61
Niemi Tuire TP HYL -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lankia Hilkka TP 50.02 0.00.00 48.57 48.26
2 Verha Maija VaRa 51.19 0.01.17 46.47 46.17
3 Lakanen Sirpa MuuRa 54.16 0.04.14 43.10 42.83
4 Laitinen Hellevi EsAk 54.43 0.04.41 41.92 41.65
5 Etholen Rose-Marie HS 57.41 0.07.39 38.97 38.72
6 Hurskainen Seija VaHa 1.01.17 0.11.15 35.94 35.71
7 Venäläinen Kaija VaHa 1.17.23 0.27.21 27.87 27.69
8 Laakso-Lähteenmäki Mirja-Liisa HlT 1.37.22 0.47.20 21.68 21.54
9 Rajamäki Vuokko HS 1.46.21 0.56.19 19.42 19.30

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rahkasuo Kaarina Rasti88 52.02 0.00.00 46.71 46.12
2 Kemppi Tuula MSParma 57.26 0.05.24 41.52 41.00
3 Jalkanen Marke VaHa 1.14.53 0.22.51 31.24 30.84
4 Ruusunen Marja-Liisa EE 1.23.53 0.31.51 27.34 27.00
5 Latvasto Pirkko HS 1.30.43 0.38.41 24.78 24.47
6 Lahtinen Raija VaHa 1.43.11 0.51.09 21.34 21.07
7 Raatikka Marja HS 1.58.58 1.06.56 18.13 17.90
Karvinen Tuulikki HS HYL -
Eskola Pirkko Rasti88 HYL -

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jalava Enni TuS 48.48 0.00.00 78.14 78.01
2 Haanpää Anni TP 49.37 0.00.49 76.33 76.20
3 Yliluikki Henna SuSi 53.39 0.04.51 70.11 69.99
4 Kovanen Maiju S-JKL 54.33 0.05.45 68.48 68.36
5 Kinnala Venla TuS 54.52 0.06.04 67.61 67.49
6 Norrbacka Sanni HyRa 55.00 0.06.12 66.97 66.85
7 Kontkanen Ronja KangSK 55.37 0.06.49 65.76 65.65
8 Kaartinen Selja AngA 57.16 0.08.28 63.41 63.30
9 Pitkänen Salla TP 58.06 0.09.18 62.06 61.95
10 Oksanen Maiju IkNV 59.00 0.10.12 60.67 60.56
11 Metsola Roosa KyS 59.06 0.10.18 60.13 60.02
12 Raudkepp Emily EST 59.11 0.10.23 59.60 59.50
13 Kivilaakso Anni EsSu 1.00.23 0.11.35 57.99 57.88
14 Liitiäinen Janika Trian 1.01.02 0.12.14 56.94 56.84
15 Granados Escartin Elva EsSu 1.02.43 0.13.55 55.00 54.90
16 Puikkonen Janika S-JKL 1.03.55 0.15.07 53.56 53.47
17 Rintanen Heini KangSK 1.05.14 0.16.26 52.08 51.99
18 Viikmaa Kristin EST 1.07.56 0.19.08 49.63 49.54
19 Tammemäe Marie EST 1.09.39 0.20.51 48.03 47.95
20 Siren Saara TP 1.13.09 0.24.21 45.38 45.30
21 Toivanen Hilla RaN 1.17.08 0.28.20 42.70 42.62
22 Aaltonen Katariina S-JKL 1.19.42 0.30.54 41.00 40.92
23 Laasonen Sonja TP 1.29.01 0.40.13 36.41 36.35

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyvärinen Ella RaVa 41.15 0.00.00 63.64 62.44
2 Tiittanen Maija UlvUra 45.30 0.04.15 57.29 56.21
3 Viholainen Elisa S-JKL 46.00 0.04.45 56.26 55.19
4 Rantanen Essi MSParma 46.16 0.05.01 55.53 54.48
5 Rantala Jasmiina RaLu 46.40 0.05.25 54.65 53.62
6 Haavisto Veera IkNV 46.46 0.05.31 54.13 53.11
7 Keränen Jenni HlS 47.00 0.05.45 53.46 52.45
8 Kivikko Jenni HlS 47.21 0.06.06 52.67 51.68
9 Tuominen Krista LS-37 48.09 0.06.54 51.41 50.44
10 Simola Reea Koovee 49.35 0.08.20 49.54 48.61
11 Himilä Julia RR 49.41 0.08.26 49.07 48.14
12 Telgma Teele EST 49.51 0.08.36 48.53 47.61
13 Tanskanen Anni IisVi 55.42 0.14.27 43.09 42.28
14 Lahdenperä Melina RR 56.02 0.14.47 42.50 41.70
15 Järvensivu Silja OrPo 1.01.52 0.20.37 38.19 37.47
16 Kurth Sara TP 1.02.17 0.21.02 37.63 36.92
17 Kuusivaara Roosa EsAk 1.04.38 0.23.23 35.98 35.30
18 Kortteinen Emmi Koovee 1.05.59 0.24.44 34.96 34.30
19 Keränen Maija HlS 1.12.20 0.31.05 31.63 31.03
20 Asp Milja KyRa 1.15.57 0.34.42 29.87 29.31
21 Kantanen Raisa RaKaS 1.18.30 0.37.15 28.67 28.12
22 Penttilä Anne HlS 1.21.35 0.40.20 27.35 26.84

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Virtanen Heta HlS 33.15 0.00.00
2 Niemelä Hilla Koovee 33.26 0.00.11
3 Simola Rosa Koovee 35.47 0.02.32
4 Haikonen Sanni UlvUra 36.49 0.03.34
5 Kokkinen Ella JRV 41.19 0.08.04
6 Kangasaho Aino HS 41.48 0.08.33
7 Aumo Isabella Trian 41.57 0.08.42
8 Järventausta Ennimaria KyRa 41.59 0.08.44
9 Kuusisto Idaliina Koovee 42.24 0.09.09
10 Ristimäki Aino HS 42.26 0.09.11
11 Hakuli Hanna SKUusi 45.09 0.11.54
12 Taipale Anniina LS-37 49.12 0.15.57
13 Jokinen Johanna Eräp 49.21 0.16.06
14 Asp Alisa Koovee 52.51 0.19.36
15 Koskensalo Maria IkNV 54.40 0.21.25
16 Koski Katariina Koovee 1.17.36 0.44.21
Keränen Kaisa HlS HYL -

Sarja D14L
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
Vesterinen Viivi HyRa HYL -

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Nurminen Kaarina KangSK 24.05 0.00.00
2 Hoskari Maria RasKe 24.59 0.00.54
3 Konstari Elena JRV 28.03 0.03.58
4 Tiljander Venla HyRa 28.24 0.04.19
5 Kytäjä Nea HiKi 28.46 0.04.41
6 Laine Anni TP 31.03 0.06.58
7 Koskensalo Susanna IkNV 32.56 0.08.51
8 Leinamo Sonja Keihäs 33.12 0.09.07
9 Tuomala Miina-Maria S-JKL 33.48 0.09.43
10 Ankelo Elsa MSParma 35.08 0.11.03
11 Salonen Venla HS 35.13 0.11.08
12 Savisaari Outi TP 48.38 0.24.33
13 Hartman Henna S-JKL 1.38.10 1.14.05
Seppälä Kaisla RR HYL -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 33
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Tala Emilia HS 22.01 0.00.00
2 Kontio Katri KangSK 22.12 0.00.11
3 Yli-Hietanen Silja TP 23.56 0.01.55
4 Turakainen Veera HS 25.50 0.03.49
5 Tikkakoski Ilona TP 26.35 0.04.34
6 Leppänen Netta Keihäs 27.21 0.05.20
7 Simola Rita Koovee 27.22 0.05.21
8 Karttunen Lilia LS-37 27.27 0.05.26
9 Ekström Lotte-Line MSParma 27.39 0.05.38
10 Norrbacka Salla HyRa 28.02 0.06.01
11 Pesu Vilma TP 28.25 0.06.24
12 Salonen Elli HS 28.39 0.06.38
13 Niemelä Hetta Koovee 31.43 0.09.42
14 Aumo Sabina Trian 31.44 0.09.43
15 Kuusinen Saana HlS 32.05 0.10.04
16 Olkkonen Veera KangSK 32.33 0.10.32
17 Pajula Siiri KangSK 33.30 0.11.29
18 Lepo Veera S-JKL 33.43 0.11.42
19 Kontkanen Ida KangSK 33.50 0.11.49
20 Ojala Jenny Koovee 35.24 0.13.23
21 Matinheikki Liisa TP 35.54 0.13.53
22 Hyvärinen Anni RaVa 35.56 0.13.55
23 Laakso Elmiina Keihäs 36.23 0.14.22
24 Kytäjä Nora HiKi 42.10 0.20.09
25 Hartman Sanni S-JKL 42.54 0.20.53
26 Yliaho Iiris Koovee 43.17 0.21.16
27 Rantoja Marika RasKe 43.21 0.21.20
28 Nieminen Noora S-JKL 43.46 0.21.45
29 Takala Kaisa TP 45.15 0.23.14
30 Sorjonen Siiri EsSu 49.25 0.27.24
31 Heinimaa Venla KangSK 54.29 0.32.28
32 Ahvenjärvi Emma Koovee 1.04.09 0.42.08
Halme Olivia RaVa HYL -

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Yli-Futka Amanda UlvUra 24.33 0.00.00
2 Hyvönen Vilma KuoSu 26.50 0.02.17
3 Laine Noora TP 28.08 0.03.35
4 Arola Selina PR 30.19 0.05.46
5 Ripatti Mona JoKu 36.23 0.11.50
6 Kokkonen Meeri KaSu 37.07 0.12.34
7 Mäki-Petäys Maria EsAk 42.13 0.17.40
8 Luurila Maija HS 43.42 0.19.09
Hossi Emma TP KES -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kemppi Silva RR 16.12 0.00.00
2 Kankaanpää Aino LaihLu 17.16 0.01.04
3 Lehtonen Venla UlvUra 18.26 0.02.14
4 Kulju Eevi Keihäs 18.33 0.02.21
5 Ristimäki Vieno HS 21.36 0.05.24
6 Mänty Elisa RR 22.09 0.05.57
7 Virkajärvi Heta JRV 24.16 0.08.04
8 Kaikkonen Oona Koovee 24.35 0.08.23
9 Laine Nella Keihäs 26.30 0.10.18
10 Kyllästinen Inka RaLu 26.46 0.10.34
11 Hoskari Sanni RasKe 27.49 0.11.37
12 Nieminen Reetta VaHa 28.05 0.11.53
13 Koivula Venla LaihLu 28.17 0.12.05
14 Tupitsa Milla HS 29.03 0.12.51
15 Leppänen Sara Keihäs 30.19 0.14.07
16 Rantoja Sari RasKe 30.24 0.14.12
17 Jauhiainen Sara OrPo 30.25 0.14.13
18 Alakoski Siiri TP 30.39 0.14.27
19 Salonen Heidi Koovee 30.40 0.14.28
20 Yliaho Reetta Koovee 31.24 0.15.12
21 Naskali Johanna KyRa 32.11 0.15.59
22 Rajala Saara TarpSu 32.32 0.16.20
23 Kontio Kirsi KangSK 33.59 0.17.47
24 Myllykoski Pihla TP 34.11 0.17.59
25 Muukkonen Roosa SKUusi 37.22 0.21.10
26 Liuha Vilma KangSK 38.46 0.22.34
27 Ekström Saana-Mari MSParma 39.29 0.23.17
28 Haanpää Venla TP 41.28 0.25.16
29 Suomi Tiuku LHR 46.22 0.30.10
30 Kankaanpää Sanni LaihLu 46.49 0.30.37
31 Vesterinen Vilma HyRa 1.03.15 0.47.03