FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Pohjantähti-sprintti SM2018-esikisa
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Lahtinen Tuomo LS-37 15.34 0.00.00 76.63 75.32
2 Rahkola Mikko OH 15.38 0.00.04 75.70 74.41
3 Kivelä Matti HiKi 15.44 0.00.10 74.62 73.35
4 Saarela Ville-Petteri KemU 16.09 0.00.35 72.11 70.88
5 Viippola Aapo OuTa 16.18 0.00.44 70.87 69.66
6 Kankainen Valtteri SoJy 16.22 0.00.48 70.01 68.81
7 Parkkinen Jarno Koovee 16.26 0.00.52 69.15 67.97
8 Taulavuori Arttu AlatPi 16.40 0.01.06 67.62 66.46
9 Nissinen Jere Pohjant 16.47 0.01.13 66.59 65.45
10 Korpi Juho LänRa 16.49 0.01.15 65.89 64.77
11 Kari Tuomas AngA 17.21 0.01.47 63.33 62.25
12 Seppänen Mika VaKa 17.48 0.02.14 61.20 60.15
12 Tauriainen Teemu KEV 17.48 0.02.14 61.20 60.15
14 Hiltunen Juho ONMKY 18.22 0.02.48 58.28 57.29
15 Malinen Hannu KuPe 18.39 0.03.05 56.89 55.92
16 Peltonen Tommi JRV 18.43 0.03.09 56.19 55.23
17 Isokoski Erkki VePo 18.44 0.03.10 55.63 54.68
18 Keränen Teemu KaSu 19.02 0.03.28 54.26 53.34
19 Laitinen Antti KoskRi 19.08 0.03.34 53.49 52.57
20 Härkönen Sami OuTa 20.11 0.04.37 50.24 49.38
Schroderus Santeri Pohjant EIL -
Keski-Ojala Markus KannUra EIL -
Kariniemi Roope Pohjant EIL -
Hietala Esa TaivKu EIL -

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Joensuu Marttiina Pohjant 16.31 0.00.00 74.99 74.07
2 Kauppinen Silja KR 17.18 0.00.47 70.93 70.05
3 Taulavuori Venla AlatPi 17.30 0.00.59 69.45 68.59
4 Goman Anna VePo 18.06 0.01.35 66.51 65.69
5 Niva Sara Pohjant 18.14 0.01.43 65.39 64.58
6 Oksanen Maiju IkNV 18.21 0.01.50 64.34 63.54
7 Strandvall Amanda Minken 18.40 0.02.09 62.62 61.85
8 Väliheikki Julia Pohjant 20.17 0.03.46 57.06 56.35
9 Ylipelkola Essi KortJV 20.40 0.04.09 55.44 54.75
10 Sankelo Lotta Pohjant 22.36 0.06.05 50.18 49.56
11 Hasu Eveliina KS 22.38 0.06.07 49.60 48.98
12 Mattila Orvokki Pohjant 23.00 0.06.29 48.30 47.70
13 Linna Aino-Maria HaapavU 23.13 0.06.42 47.35 46.76
14 Kiiskinen Elisa SoJy 24.02 0.07.31 45.26 44.70
15 Laitala Piia KaJu 26.46 0.10.15 40.20 39.71
Lotvonen Essi LaiVe HYL -
Laaksoviita Veera SuomRa HYL -
Tikkanen Tia-Maria KaSu EIL -
Näsi Juliaana Pohjant EIL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kotaniemi Juha KoskRi 17.17 0.00.00 49.25 56.17
2 Rankka Eelis VePo 18.20 0.01.03 44.11 50.30
3 Kalapudas Antti AlatPi 21.47 0.04.30 35.17 40.11
4 Oikarinen Matti S-2000 23.32 0.06.15 30.75 35.06
Laurila Mika KoskRi EIL -
Seppä Tomi HimU EIL -

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Ojanaho Niilo OH 19.40 0.00.00

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Ylikangas Esko KoS 15.04 0.00.00 51.36 45.66
2 Westerholm Lasse VePo 15.39 0.00.35 48.70 43.30
3 Kankainen Janne SoJy 16.48 0.01.44 44.68 39.72
4 Pihlajaniemi Janne VePo 17.04 0.02.00 43.30 38.50
5 Kela Marko OulRe 17.58 0.02.54 40.49 35.99
6 Strandvall Sören Minken 18.11 0.03.07 39.36 35.00
7 Loukusa Markku Iisu 18.31 0.03.27 38.03 33.81
8 Väliheikki Mikael LaiVe 19.19 0.04.15 35.85 31.88
9 Hannila Petri LänRa 21.13 0.06.09 32.10 28.54
10 Kultima Juha LapVe 22.10 0.07.06 30.20 26.85
11 Niva Pasi LaiVe 25.20 0.10.16 25.96 23.08

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Biskop Greta KoS 18.18 0.00.00 26.40 39.24
2 Lehto Oona LaiVe 23.26 0.05.08 19.07 28.35
3 Päkkilä Suvi HaHe 26.46 0.08.28 15.34 22.81

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Laitinen Maria YlikNM 17.52 0.00.00

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kemppainen Jukka KaSu 13.03 0.00.00
2 Piispanen Reima HaapavU 14.51 0.01.48
Lotvonen Kari LaiVe EIL -
Storvall Stefan Kronan EIL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Toppari Pekka PuolRy 12.55 0.00.00 40.58 39.07
2 Ovaska Ari EE 13.11 0.00.16 39.21 37.76
3 Keltamäki Seppo JoKu 14.29 0.01.34 35.20 33.90
4 Tuohimaa Esko ONMKY 14.39 0.01.44 34.31 33.04
5 Sevon Niilo SalRe 15.26 0.02.31 32.11 30.92
6 Köngäs Martti PuolRy 15.48 0.02.53 30.91 29.76
6 Nylund Henrik Falken 15.48 0.02.53 30.91 29.76
8 Puurunen Reijo OuTa 19.14 0.06.19 24.65 23.73
Törmälä Samuli YlivKu HYL -
Puurunen Jorma ONMKY HYL -
Kemppainen Taisto VaKa HYL -
Juutinen Hannu Pohjant HYL -
Hurskainen Pentti OulRe EIL -

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Kattilakoski Kirsti KoS 16.12 0.00.00 37.90 37.26
2 Piispanen Eija HaapavU 16.17 0.00.05 36.29 35.67
3 Väänänen Mervi OuTa 17.09 0.00.57 33.11 32.55
4 Käkelä Maija PuolRy 17.49 0.01.37 30.58 30.06
5 Myllymaa Pirkko OulRe 18.04 0.01.52 28.88 28.40

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lehtonen Olivia VePo 11.25 0.00.00
2 Jaatinen Ilona HaHe 12.36 0.01.11

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Pietiläinen Erkki PeRa 14.19 0.00.00 28.54 14.48
2 Pelkonen Toivo YlikNM 15.15 0.00.56 24.79 12.57
3 Nikula Reino OuTa 16.48 0.02.29 20.68 10.49

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Haataja Mirka YlikNM 15.34 0.00.00 53.87 50.61
2 Taulavuori Tarja AlatPi 17.17 0.01.43 47.07 44.22
3 Sarkkinen-Vuorinen Sanna KoS 17.25 0.01.51 45.26 42.52
4 Ojanaho Marja-Leena KemU 17.35 0.02.01 43.40 40.78
5 Leskelä Maarit OSVA 17.40 0.02.06 41.77 39.25
6 Tolvanen Heidi AlatPi 18.09 0.02.35 39.27 36.90
Alahäivälä Kirsi PudU EIL -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Taulavuori Anni AlatPi 15.24 0.00.00 49.11 40.05
2 Kankainen Venla SoJy 15.36 0.00.12 47.58 38.79
3 Ylikangas Pinja KoS 16.12 0.00.48 44.94 36.64
4 Ojanaho Ansa-Lotta OH 16.22 0.00.58 43.61 35.56
5 Ojala Lumimaaria OH 16.38 0.01.14 42.06 34.30
6 Pääkkönen Nea OH 16.50 0.01.26 40.72 33.20
7 Venetjoki Venla KoS 17.42 0.02.18 37.93 30.92
8 Niva Heini LaiVe 17.49 0.02.25 36.88 30.07
9 Hyyppä Milja KoS 18.00 0.02.36 35.72 29.12

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Hyyppä Tuomas KoS 17.49 0.00.00
2 Myllymäki Kari KoS 19.25 0.01.36

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Härkönen Taneli PudU 16.55 0.00.00
2 Härkönen Aleksi PudU 21.59 0.05.04

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Veijola Seppo IinYr 17.01 0.00.00 43.91 46.70
2 Konttajärvi Seppo VePo 17.29 0.00.28 41.67 44.32
3 Peltoniemi Vesa KPV 18.03 0.01.02 39.33 41.83
4 Luodonpää Risto AlatPi 20.50 0.03.49 33.18 35.29
5 Härkönen Antti PudU 21.17 0.04.16 31.60 33.61
6 Alahäivälä Tapani PudU 22.26 0.05.25 29.15 31.00
Kemppainen Vesa Iisu HYL -
Haverinen Arto KaSu EIL -

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Backman Saana IinYr 18.58 0.00.00 34.74 49.85
2 Haverinen Riikka KaSu 20.15 0.01.17 30.91 44.36
3 Liinamaa Ella Pohjant 20.35 0.01.37 28.81 41.34
4 Impiö Tiia Pohjant 22.08 0.03.10 25.31 36.31

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Goman Annukka VePo 18.44 0.00.00 53.12 48.18
2 Kankainen Ulla-Maria SoJy 18.59 0.00.15 50.85 46.12
3 Päivinen Sonja KaSu 21.30 0.02.46 43.51 39.46
4 Kotaniemi Sari KoskRi 21.46 0.03.02 41.61 37.74
5 Kela Merja OulRe 23.35 0.04.51 37.13 33.68
Torvinen Sirpa OH HYL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Mustonen Lauri AlatPi 15.02 0.00.00 32.59 31.17
2 Lukkarinen Olavi Pohjant 15.38 0.00.36 30.67 29.33
3 Mattila Seppo KoskRi 16.22 0.01.20 28.65 27.40
4 Backman Sven-Olof Falken 16.28 0.01.26 27.84 26.62
5 Myllymaa Kauko OulRe 16.29 0.01.27 27.17 25.99
6 Pelkonen Alpo OSVA 16.42 0.01.40 26.19 25.05
7 Kukkohovi Reino OSVA 16.57 0.01.55 25.19 24.09
Hanhela Mauno HaHe HYL -
Laitinen Olli PeRa EIL -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Vilppola Anneli Iisu 19.27 0.00.00
Hautala Tuula ONMKY EIL -
Kela Mirja OulRe EIL -
Kämäräinen Helena LS-37 EIL -
Mylly Aira OH EIL -
Nylund Marlene Falken EIL -
Pelkonen Maija OSVA EIL -
Stoor Anne KoS EIL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hemmi Kia Pohjant 10.32 0.00.00
2 Liinamaa Helmi Pohjant 12.12 0.01.40
3 Loukusa Anni Iisu 12.31 0.01.59
4 Triipponen Vanni KuPe 19.48 0.09.16

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Niinimäki Niilo Pohjant 10.02 0.00.00
2 Ukkola Sakari Pohjant 10.14 0.00.12
Kinnunen Eerik Pohjant EIL -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Haverinen Tuula KaSu 18.06 0.00.00 38.03 38.09
2 Lotvonen Arja LaiVe 18.11 0.00.05 36.44 36.49
3 Kauppinen Liisa SuomRa 19.16 0.01.10 33.05 33.10
4 Määttä Anna-Maija OH 29.17 0.11.11 20.86 20.90
Kosamo Maire PudU KES -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Pulju Eetu OH 7.08 0.00.00
2 Vuorinen Miki KoS 7.17 0.00.09
3 Huhtamäki Rasmus PieHi 7.32 0.00.24
4 Heino Veikka Pohjant 7.44 0.00.36
5 Peltoniemi Sisu KPV 8.39 0.01.31
6 Korpi Juuso LänRa 8.42 0.01.34
7 Kinnunen Antti Pohjant 8.57 0.01.49
8 Niinimäki Olli Pohjant 9.00 0.01.52
9 Kultima Lauri LapVe 9.43 0.02.35
10 Puurunen Joona OuTa 13.22 0.06.14
11 Peltoniemi Sulo KPV 23.50 0.16.42
Ukkola Santeri Pohjant EIL -
Tolvanen Elias AlatPi HYL -
Oikarinen Oiva S-2000 HYL -
Triipponen Vetja KuPe EIL -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Anttila Minea Pohjant 6.37 0.00.00
2 Hasu Elsa S-2000 7.45 0.01.08
3 Myllymäki Matilda KoS 8.09 0.01.32
4 Hasu Eevi S-2000 8.12 0.01.35
5 Salmela Anni S-2000 8.19 0.01.42
6 Similä Selina Pohjant 8.49 0.02.12
7 Goman Matleena VePo 9.03 0.02.26
8 Mutka Kerttu Pohjant 9.46 0.03.09
9 Anttila Ilona Pohjant 10.04 0.03.27
10 Niinimäki Nelli Pohjant 10.07 0.03.30
11 Leskelä Anni Liisa OSVA 13.03 0.06.26
12 Väisänen Martta LaiVe 13.31 0.06.54
12 Päkkilä Venla HaHe 13.31 0.06.54
14 Kultima Kaisa LapVe 13.41 0.07.04
Holappa Pilvi-Maria YlikNM EIL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Sprinttipisteet
1 Heikka Markku ONMKY 13.37 0.00.00 49.57 46.36
2 Hautala Matti ONMKY 14.28 0.00.51 46.08 43.09
3 Airaksinen Risto OuTa 14.39 0.01.02 44.92 42.02
4 Lind Sune Falken 14.49 0.01.12 43.85 41.01
5 Grekelä Antti HaHe 14.57 0.01.20 42.89 40.12
6 Kurkela Reino OH 15.33 0.01.56 40.69 38.06
7 Nylund Sven-Olof Botnia 16.20 0.02.43 38.23 35.75
8 Ruokamo Eero OuTa 16.42 0.03.05 36.88 34.50
9 Haapasalo Pertti Pohjant 17.16 0.03.39 35.18 32.91
10 Argillander Erkki VaKa 19.07 0.05.30 31.34 29.31
11 Udd Esko LänRa 19.25 0.05.48 30.42 28.45
Nurisalo Seppo KoS HYL -
Kotila Harri YlikNM HYL -