FIN GB SWE
IRMA inloggning
Rusta tuplasprintti, iltapäivä
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Mäkinen Tuukka MSParma 17.02 0.00.00 57.60 75.46
2 Stenbacka Wilhelm OK77 17.30 0.00.28 54.39 71.24
3 Kuoppamäki Juho RaVa 21.34 0.04.32 42.77 56.02
4 Pakkanen Ville EsAk 22.56 0.05.54 38.93 51.00
5 Kesälä Mikko Pohjant 23.33 0.06.31 36.66 48.03
Niemensivu Timi RaLu HYL -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Matilainen Juha LS-37 14.59 0.00.00 59.15 51.02
2 Husu Hannu HiKi 16.31 0.01.32 49.63 42.81
3 Karjalainen Joonas NaTe 16.33 0.01.34 45.52 39.26

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Lahtinen Ismo Jyry 19.29 0.00.00 43.96 52.68
2 Pöyhönen Simo Raus 23.21 0.03.52 33.93 40.66
3 Kantelinen Teemu HyRa 25.04 0.05.35 29.04 34.80

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Iso-Markku Paula Lynx 18.41 0.00.00 55.88 62.60
2 Korpela Janna SuJu 19.38 0.00.57 51.58 57.79
3 Lassila Elli KuortKu 20.45 0.02.04 47.29 52.99
4 Rauhala Elina EsAk 21.17 0.02.36 44.64 50.01
5 Kalenius Regina KarjUra 21.44 0.03.03 42.27 47.36
Liimatainen Anni TuS HYL -

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Mjösund Asgeir EsSu 15.33 0.00.00 54.33 63.20
2 Salo Markus PunKu 16.10 0.00.37 51.28 59.65
3 Kiintola Jarno KS 16.13 0.00.40 50.14 58.33
4 Meronen Juha OCPuist 16.54 0.01.21 47.18 54.88
5 Nurmiainen Jouko Rasebor 19.41 0.04.08 39.70 46.18
6 Heikkonen Rami SuSi 19.59 0.04.26 38.31 44.57
7 Rekonen Janne Jyry 20.19 0.04.46 36.90 42.93
8 Maisniemi Kreu HS 21.36 0.06.03 33.98 39.52
Kaario Kimmo S-JKL HYL -
Viero Jussi LaihLu EIL -

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Autio Rauno KaRa 21.12 0.00.00 44.44 48.32
2 Hällström af Anders OK77 22.02 0.00.50 39.55 43.00
3 Heikura Mika RR 22.03 0.00.51 36.32 39.49

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Hakulinen Pekka EsSu 16.08 0.00.00 49.37 56.42
2 Jyrkkäranta Jyri Koovee 17.09 0.01.01 45.44 51.94
3 Kuusinen Mikko Lynx 17.29 0.01.21 43.60 49.84
4 Lassila Antti KuortKu 18.31 0.02.23 40.25 46.00
5 Frilander Heikki Trian 20.27 0.04.19 35.61 40.70
6 Kopra Jyrki TurSa 20.28 0.04.20 34.74 39.71
7 Ritakallio Timo Lynx 21.02 0.04.54 33.00 37.72
Vapaniemi Jukka-Pekka IkNV EIL -
Hakulinen Jukka VeVe HYL -

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Fagerholm Jennie KarjUra 40.33 0.00.00

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Karvonen Tiina SomEsa 20.10 0.00.00

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Forssten Ann-Sofie Pihkan 17.56 0.00.00 50.42 62.02
2 Wolff Charlotta Rasebor 19.49 0.01.53 44.26 54.44
3 Rantanen Sinikka KyS 22.59 0.05.03 36.98 45.49
4 Mustonen Minttu NOK 23.28 0.05.32 35.06 43.13
5 Kiintola Susanna KS 24.51 0.06.55 32.02 39.39
6 Aunila Terhi HS 32.29 0.14.33 23.66 29.10
Kilpinen-Suurnäkki Heidi KuUS EIL -
Ikäheimonen Taru EsSu EIL -
Palo Unna-Sisko HS EIL -
Nieminen Outi RR EIL -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Kössi Jouko TuMe 15.53 0.00.00 33.69 38.00
2 Virtanen Kari MSParma 16.09 0.00.16 31.89 35.97
3 Leppänen Kimmo HirvHe 19.28 0.03.35 25.43 28.68
4 Koistinen Kari HiKi 19.39 0.03.46 24.17 27.26
Nyberg Henry Trian HYL -

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Lahtinen Antti HiKi 17.53 0.00.00

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Kiintola Emilia KS 17.24 0.00.00 23.91 21.99
2 Aunila Veera HS 19.02 0.01.38 20.22 18.59
3 Salo Kerttu PunKu 21.58 0.04.34 16.10 14.80
Viskari Saana Lynx EIL -
Pätäri Emilia KyS EIL -

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Kuusinen Karri Lynx 14.59 0.00.00
2 Harju Tuomas RaN 15.12 0.00.13
3 Kuusinen Tuomas Lynx 15.31 0.00.32
4 Takanen Eetu VeVe 15.49 0.00.50
5 Rauhamäki Vili HU-46 16.28 0.01.29
6 Kinnari Unto KarjUra 18.52 0.03.53
7 Donner Jeremy OK77 20.03 0.05.04
8 Kantelinen Leevi HyRa 22.03 0.07.04
Isoherranen Antti Lynx EIL -
Suntioinen Ilari EsSu EIL -
Friman Eemeli HyRa EIL -
Koponen Rasmus Lynx EIL -

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Mjösund Katja EsSu 17.02 0.00.00
2 Friman Kaisa HyRa 19.10 0.02.08
Isoherranen Kirsi Lynx EIL -

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Rantala Eija EsSu 17.17 0.00.00
2 Torp-Donner Heidi OK77 21.28 0.04.11

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Hakulinen Paula EsSu 22.09 0.00.00
2 Leppänen Satu HirvHe 24.32 0.02.23
Ritakallio Maarit Lynx EIL -
Varpula Marjut EsSu EIL -

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Saarinen Hetta HyRa 15.51 0.00.00
2 Maisniemi Kreetta HS 16.47 0.00.56
3 Laakkonen Minttu Lynx 18.07 0.02.16
4 Sukselainen Laura Lynx 19.23 0.03.32
Lehtonen Lilja SKUusi HYL -

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Laaksonen Lasse SuSi 17.51 0.00.00 41.03 38.11
2 Väätäinen Seppo EsSu 17.56 0.00.05 39.31 36.51
3 Harju Hannu JäPa 18.59 0.01.08 35.69 33.15
4 Mourujärvi Kauno KuoSu 27.58 0.10.07 23.24 21.59
Tarvainen Juhani PiTa HYL -
Lind Sune Falken EIL -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Ovaska Ari EE 18.09 0.00.00 41.75 40.97
2 Kataja Lasse SuSi 19.32 0.01.23 38.31 37.59
3 Nippala Juhani Jyry 20.19 0.02.10 36.37 35.68
4 Tamminen Pentti PertPe 22.15 0.04.06 32.78 32.17
5 Lahtonen Tapio TP 22.38 0.04.29 31.81 31.21
6 Aho Olavi HS 23.15 0.05.06 30.56 29.98
7 Nylund Henrik Falken 24.27 0.06.18 28.67 28.13
8 Kuosa Harri LoJa 25.05 0.06.56 27.57 27.05
9 Hotti Reino HS 25.24 0.07.15 26.85 26.35
10 Terävä Seppo XYZ 27.35 0.09.26 24.38 23.92
11 Virtanen Juhani LHR 27.46 0.09.37 23.88 23.43
12 Halkosaari Severi NiS 28.45 0.10.36 22.73 22.31
13 Paikkala Jarmo Jyry 30.10 0.12.01 21.35 20.95
Turku Vesa HS EIL -

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Laaksonen Anita TarpSu 22.58 0.00.00

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Bergström Anneli EsSu 22.22 0.00.00
2 Nylund Marlene Falken 23.02 0.00.40
Turku Kaija HS EIL -

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Luoma Helena Pihkan 22.46 0.00.00
2 Malmsten Beatrice Lynx 23.42 0.00.56

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Virtanen Onni AngA 12.01 0.00.00
2 Hilo Kasper EsSu 13.54 0.01.53
3 Kantelinen Vili HyRa 14.06 0.02.05
4 Mjösund Rasmus EsSu 16.10 0.04.09
5 Kiintola Eemil KS 19.53 0.07.52
6 Forsman Aaron Lynx 21.34 0.09.33
7 Husu Aleksi HiKi 22.19 0.10.18
8 Kinnari Vilho KarjUra 1.22.43 1.10.42

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Takanen Tiitu VeVe 14.02 0.00.00
2 Lehtinen Lotta HS 14.52 0.00.50
2 Sauso Aada HS 14.52 0.00.50
4 Lahtinen Venla HiKi 20.06 0.06.04
5 Nurmiainen Elsa Rasebor 23.26 0.09.24

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Karvonen Raimo SuSi 16.52 0.00.00 36.74 38.69
2 Laakso Raimo HaHa 18.54 0.02.02 31.81 33.49
3 Luoma Simo Pihkan 19.17 0.02.25 30.21 31.81
4 Peitsala Osmo HS 20.28 0.03.36 27.55 29.01
5 Koivula Keijo HyRa 22.13 0.05.21 24.55 25.85
6 Niemi Pentti HauSi 24.57 0.08.05 21.11 22.23

Klass D75
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Torp Tytti HS 25.11 0.00.00

Klass H10
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Latonummi Hermanni HU-46 13.11 0.00.00
2 Salmenoja Elmo MSParma 14.53 0.01.42
3 Marjoniemi Jesse RaVi 15.43 0.02.32
4 Tuominen Pietari Lynx 17.02 0.03.51

Klass D10
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Damskägg Hilda HyRa 17.40 0.00.00
2 Sauso Edith HS 18.47 0.01.07
3 Kantelinen Mona HyRa 19.32 0.01.52
4 Kinnari Lilja KarjUra 20.05 0.02.25
5 Niemelä Inka Pohjant 20.36 0.02.56