FIN GB SWE
IRMA inloggning
WRE, pitkä matka, finaali, tulokset (H21 ja D21)
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 50
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ojanaho Olli HS 1.46.23 0.00.00 105.50 105.32
2 Ruohola Akseli MSParma 1.50.47 0.04.24 101.00 100.83
3 Niemi Aleksi TP 1.51.52 0.05.29 99.72 99.54
4 Kuukka Elias TP 1.52.06 0.05.43 99.20 99.03
5 Savolainen Eetu IkNV 1.53.01 0.06.38 98.09 97.92
6 Kangas Veli HS 1.54.00 0.07.37 96.95 96.78
7 Silvennoinen Santeri KR 1.55.44 0.09.21 95.20 95.03
8 Pernu Lari EsSu 1.56.52 0.10.29 93.98 93.82
9 Henriksson Tobias PIF 1.57.16 0.10.53 93.37 93.21
10 Aho Aaro VaHa 1.57.24 0.11.01 92.97 92.81
11 Hirvikallio Joni Koovee 1.58.34 0.12.11 91.76 91.60
12 Sirén Mikko AngA 1.59.53 0.13.30 90.47 90.31
13 Kymäläinen Severi TP 2.00.02 0.13.39 90.07 89.91
14 Nenonen Lauri KR 2.01.13 0.14.50 88.91 88.75
15 Tamuzs Janis Navi 2.01.47 0.15.24 88.21 88.06
16 Huila Joona Hiisi 2.02.46 0.16.23 87.22 87.07
17 Kuukka Anton TP 2.03.02 0.16.39 86.76 86.61
18 Oikarinen Lauri IkNV 2.04.18 0.17.55 85.60 85.45
19 Räsänen Markus KR 2.05.14 0.18.51 84.68 84.54
20 Saikko Antti TP 2.07.34 0.21.11 82.87 82.72
21 Ahola Topias Navi 2.08.13 0.21.50 82.18 82.04
22 Leinonen Pauli LS-37 2.08.49 0.22.26 81.53 81.39
23 Fabritius Mikael LS-37 2.10.02 0.23.39 80.50 80.36
24 Pajunen Jere KR 2.10.08 0.23.45 80.17 80.04
25 Istolahti Tuomo KangSK 2.10.42 0.24.19 79.56 79.43
26 Närvä Tomi HiKi 2.11.31 0.25.08 78.81 78.67
27 Sopo Aleksi Navi 2.12.03 0.25.40 78.23 78.10
28 Saari Aki LS-37 2.12.51 0.26.28 77.50 77.37
29 Valtonen Luukas HS 2.13.02 0.26.39 77.14 77.00
30 Vanhanen Konsta IkNV 2.14.18 0.27.55 76.15 76.02
31 Huikko Petteri LS-37 2.14.21 0.27.58 75.87 75.74
32 Saari Toni PR 2.15.14 0.28.51 75.12 74.99
33 Pryjma Fryderyk IkNV 2.17.04 0.30.41 73.86 73.74
34 Koistinen Olli-Pekka HiKi 2.18.51 0.32.28 72.67 72.54
35 Snickars Caj OK77 2.19.36 0.33.13 72.03 71.91
36 Korpi Juho Navi 2.22.09 0.35.46 70.50 70.37
37 Suominen Miika HS 2.22.15 0.35.52 70.21 70.08
38 Hällström af Fabian OK77 2.23.30 0.37.07 69.35 69.23
39 Suutari Matti VeVe 2.23.55 0.37.32 68.92 68.80
40 Koskinen Roope KR 2.24.28 0.38.05 68.41 68.30
41 Manninen Heikki AnttU 2.25.14 0.38.51 67.82 67.70
Knuuttila Mikko IkNV KES -
Karppinen Aleksi IkNV HYL -
Heiska Samu TuMe KES -
Kirmula Miika KR KES -
Huostila Anssi TP HYL -
Syrjäläinen Arttu HS KES -
Suna Jussi TuMe KES -
Sorsa Aleksi TP KES -
Mänkärlä Janne Lynx KES -

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 48
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Sianoja Maija MSParma 1.22.25 0.00.00 105.13 104.87
2 Rantanen Merja JRV 1.27.03 0.04.38 99.22 98.97
3 Kaskinen Mira RasKa 1.27.14 0.04.49 98.69 98.44
4 Teini Marika Pohjant 1.27.27 0.05.02 98.13 97.89
5 Harju Venla TP 1.28.03 0.05.38 97.15 96.91
6 Patana Jenny HiKi 1.30.06 0.07.41 94.63 94.39
7 Mänkärlä Aino Lynx 1.30.31 0.08.06 93.89 93.65
8 Nymalm Amy PIF 1.31.53 0.09.28 92.19 91.96
9 Enlund Alexandra PIF 1.32.14 0.09.49 91.54 91.31
10 Haanpää Anni TP 1.32.29 0.10.04 91.00 90.77
11 Mattila Milla HS 1.33.01 0.10.36 90.18 89.95
12 Haikonen Henna-Riikka AnttU 1.33.18 0.10.53 89.61 89.38
13 Klemettinen Veera S-JKL 1.33.53 0.11.28 88.76 88.53
14 Jalava Enni TuS 1.34.17 0.11.52 88.09 87.87
15 Nurmi Kirsi Pohjant 1.34.33 0.12.08 87.55 87.33
16 Uotila Ulrika Koovee 1.35.00 0.12.35 86.84 86.62
17 Kauppila Sanna AngA 1.35.26 0.13.01 86.16 85.94
18 Hulkkonen Niina SWE 1.36.07 0.13.42 85.26 85.04
19 Hulkkonen Johanna Koovee 1.36.37 0.14.12 84.53 84.32
20 Saarimäki Heini AngA 1.37.16 0.14.51 83.68 83.47
21 Gunell Yvonne PIF 1.38.49 0.16.24 82.09 81.88
22 Närhi Anna SWE 1.38.58 0.16.33 81.68 81.48
23 Peltomäki Elli RasKa 1.39.07 0.16.42 81.28 81.08
24 Ahonen Laura KangSK 1.40.13 0.17.48 80.11 79.91
25 Ukskoski Karoliina Koovee 1.40.30 0.18.05 79.61 79.41
26 Hyyrynen Noora HS 1.40.56 0.18.31 79.00 78.80
27 Hirvonen Eveliina PR 1.41.04 0.18.39 78.62 78.42
28 Oksanen Maiju Pohjant 1.44.27 0.22.02 75.81 75.62
29 Viberg Tuulia MSParma 1.45.30 0.23.05 74.79 74.60
30 Moilanen Anna KuoSu 1.45.50 0.23.25 74.29 74.11
31 Hirvonen Milla TP 1.46.17 0.23.52 73.72 73.53
32 Kotkajuuri Anna KangSK 1.48.36 0.26.11 71.89 71.71
33 Laitinen Salla PR 1.49.36 0.27.11 70.98 70.80
34 Haavisto Emmi TuS 1.50.13 0.27.48 70.34 70.16
35 Järveläinen Julia Femman 1.55.26 0.33.01 66.92 66.75
36 Yliluikki Henna AngA 1.56.12 0.33.47 66.24 66.07
37 Jakobsson Laura RasKa 1.56.15 0.33.50 65.97 65.80
38 Rintanen Heini TuS 1.56.48 0.34.23 65.42 65.26
39 Kauppinen Silja KR 1.56.51 0.34.26 65.16 64.99
40 Tuomisto Satu VaaSu 1.58.09 0.35.44 64.21 64.05
41 Puikkonen Janika S-JKL 1.59.17 0.36.52 63.37 63.21
42 Ajalin Riikka TuS 2.00.02 0.37.37 62.74 62.58
43 Hanhijärvi Marjukka EsAk 2.22.01 0.59.36 52.83 52.70
Hakala Essi MSParma KES -
Julkunen Sonja TuS KES -
Kriikkula Johanna RasKu KES -
Portin Laura PIF KES -
Rantala Jasmiina Lynx KES -

Klass H21B1
Sträcka
Antal deltagare 26
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ylinen Juho IkNV 1.19.25 0.00.00 83.08 79.38
2 Inkeri Eero VeVe 1.21.40 0.02.15 80.31 76.73
3 Toivonen Eevert KangSK 1.22.27 0.03.02 79.06 75.54
4 Sipponen Jere PR 1.23.18 0.03.53 77.78 74.32
5 Nurmiainen Aaro LappRi 1.25.51 0.06.26 75.01 71.67
6 Jern Jonas PR 1.25.52 0.06.27 74.53 71.22
7 Pöyhönen Petja AngA 1.25.55 0.06.30 74.03 70.74
8 Kuningas Janne LappRi 1.26.52 0.07.27 72.76 69.53
9 Nummelin Oskari TuS 1.27.49 0.08.24 71.53 68.34
10 Istolahti Jaakko KangSK 1.29.45 0.10.20 69.54 66.45
11 Ketonen Miikka LapVi 1.30.01 0.10.36 68.90 65.83
12 Barnett Andrew IkNV 1.30.55 0.11.30 67.78 64.76
13 Pajukangas Mikko LapVi 1.31.21 0.11.56 67.03 64.04
14 Lapila Eero MSParma 1.31.38 0.12.13 66.39 63.43
15 Leirimaa Tatu LS-37 1.32.17 0.12.52 65.49 62.58
16 Oksanen Tommi HS 1.32.27 0.13.02 64.94 62.05
17 Gabitov Rinat EsSu 1.32.48 0.13.23 64.27 61.41
18 Poutanen Mikko LapVi 1.34.02 0.14.37 63.01 60.20
19 Taulavuori Arttu AlatPi 1.35.51 0.16.26 61.40 58.67
20 Hakuli Tommi SKUusi 1.36.46 0.17.21 60.41 57.72
21 Ilmonen Aleksi JRV 1.36.59 0.17.34 59.87 57.20
22 Saarela Ville-Petteri KemU 1.37.04 0.17.39 59.41 56.76
23 Tulonen Benjamin HiKi 1.40.43 0.21.18 56.86 54.33
24 Lassila Ari-Pekka Koovee 1.54.11 0.34.46 49.81 47.59
Tonder Aapo KR KES -
Ahonen Jere KangSK KES -

Klass H21B2
Sträcka
Antal deltagare 26
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Mertanen Simo LappRi 1.19.28 0.00.00 83.75 80.79
2 Leskinen Antti-Pekka Lynx 1.21.21 0.01.53 81.32 78.45
3 Salmenkylä Anton HS 1.26.33 0.07.05 75.97 73.29
4 Ruohola Aaro MSParma 1.30.23 0.10.55 72.31 69.76
5 Pitkänen Jonne TP 1.32.52 0.13.24 69.95 67.48
6 Niskanen Janne VeVe 1.34.09 0.14.41 68.57 66.15
7 Väyrynen Antti VeVe 1.34.24 0.14.56 67.96 65.57
8 Jern Tobias OK77 1.34.34 0.15.06 67.42 65.04
9 Kleemola Lauri Lynx 1.34.42 0.15.14 66.91 64.54
10 Huhtinen Mikko TuS 1.34.45 0.15.17 66.45 64.10
11 Kivelä Joonatan PerhKi 1.35.14 0.15.46 65.69 63.37
12 Rissanen Jiri-Pekka KangSK 1.36.09 0.16.41 64.65 62.37
13 Kommio Jere AngA 1.36.12 0.16.44 64.20 61.94
14 Lahtinen Atte HS 1.36.37 0.17.09 63.51 61.27
15 Juopperi Sami-Petteri Navi 1.39.38 0.20.10 61.19 59.03
16 Vehmas Miika EsSu 1.40.08 0.20.40 60.48 58.35
17 Vierimaa Ville EsAk 1.42.24 0.22.56 58.75 56.68
18 Hapola Tuomas RaKaS 1.43.07 0.23.39 57.96 55.91
19 Malinen Olli SKUusi 1.44.11 0.24.43 56.98 54.97
20 Kokkila Ville EsSu 1.44.15 0.24.47 56.56 54.57
21 Hjulgren Markus EsAk 1.46.06 0.26.38 55.20 53.25
22 Laine Jaakko HiKi 1.49.33 0.30.05 53.10 51.22
23 Korpio Juha EsAk 2.03.55 0.44.27 46.62 44.97
24 Kuutti Veli-Pekka EsAk 2.06.24 0.46.56 45.39 43.79
Niemi Oskari LappRi KES -
Koivumäki Lauri LapVi KES -

Klass H21B3
Sträcka
Antal deltagare 21
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Vuori Justus TuS 1.19.11 0.00.00 77.57 74.75
2 Ovaska Janne VeVe 1.21.21 0.02.10 74.93 72.21
3 Kosola Ville Pohjant 1.22.58 0.03.47 72.92 70.27
4 Markkila Eero RasKu 1.27.25 0.08.14 68.68 66.18
5 Koivisto Daniel VeVe 1.27.40 0.08.29 67.96 65.49
6 Lund Matias Femman 1.31.38 0.12.27 64.51 62.17
7 Suonpää Olli MSParma 1.31.58 0.12.47 63.78 61.46
8 Heikkinen Janne HS 1.38.57 0.19.46 58.81 56.67
9 Husu Miika LappRi 1.39.38 0.20.27 57.95 55.84
10 Melin Christoffer Falken 1.40.30 0.21.19 56.99 54.92
11 Kauppi Akseli TP 1.40.34 0.21.23 56.49 54.44
12 Sankelo Hermanni IkNV 1.42.16 0.23.05 55.10 53.10
13 Koirikivi Riku RasTiimi 1.43.01 0.23.50 54.25 52.28
14 Hietala Esa PudU 1.43.27 0.24.16 53.58 51.63
15 Sainio Santeri KangSK 1.44.00 0.24.49 52.86 50.93
16 Niskanen Teemu LS-37 1.47.52 0.28.41 50.53 48.70
17 Mäenpää Aleksi SKUusi 1.54.58 0.35.47 47.01 45.30
18 Häkkinen Aapo SaPu 1.58.09 0.38.58 45.36 43.71
Joutsensaari Jeremias KangSK HYL -
Uusitalo Jyri PelPo KES -
Itkonen Otto TuS KES -

Klass D21B
Sträcka
Antal deltagare 24
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Donner Janina OK77 1.15.56 0.00.00 77.96 75.03
2 Donner Isabel OK77 1.20.17 0.04.21 73.26 70.50
3 Saarinen Minna KangSK 1.21.13 0.05.17 71.94 69.23
4 Lönnberg Frida PIF 1.21.39 0.05.43 71.09 68.41
5 Kanko Ruut S-JKL 1.22.34 0.06.38 69.83 67.20
6 Eklund Ida-Marie OK77 1.22.40 0.06.44 69.28 66.67
7 Kilpeläinen Elina VeVe 1.23.01 0.07.05 68.52 65.94
8 Rinkineva Elina RaJu 1.24.04 0.08.08 67.21 64.68
9 Kinnala Venla TuS 1.24.17 0.08.21 66.57 64.07
10 Seppänen Mari OK77 1.24.27 0.08.31 65.99 63.50
11 Kanko Natalia KangSK 1.24.38 0.08.42 65.39 62.93
12 Tolonen Mirabella HS 1.24.53 0.08.57 64.74 62.30
13 Lax Sara VetU 1.25.56 0.10.00 63.50 61.11
14 Miettinen Minna MSParma 1.27.08 0.11.12 62.18 59.84
15 Lindholm Vivian OK77 1.27.47 0.11.51 61.28 58.98
16 Väyrynen Anni KyS 1.28.25 0.12.29 60.41 58.13
17 Pelkonen Roosa TP 1.31.57 0.16.01 57.66 55.49
18 Uurasjärvi Emilia KuoSu 1.34.08 0.18.12 55.92 53.81
19 Haapakoski Tiina RasKa 1.35.01 0.19.05 54.99 52.92
20 Manderbacka Hanne TuS 1.36.57 0.21.01 53.50 51.48
21 Rahkola Ella-Noora TuS 1.37.47 0.21.51 52.65 50.66
22 Haapasaari Ilona TuS 1.37.57 0.22.01 52.16 50.20
23 Hietala Miina KyS 1.41.44 0.25.48 49.84 47.97
24 Brink Johanna PIF 1.45.20 0.29.24 47.77 45.97