FIN GB SWE
IRMA inloggning
Luumäen iltakeskari
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 18
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Heiska Samu TuMe 30.57 0.00.00 86.90 84.31
2 Lakanen Jonne LappRi 32.42 0.01.45 81.42 79.00
3 Sild Lauri Koovee 33.21 0.02.24 79.03 76.68
4 Myllärinen Jani Koovee 33.56 0.02.59 76.88 74.59
5 Pukema Hannu-Pekka RR 34.01 0.03.04 75.90 73.64
6 Mertanen Simo LappRi 34.21 0.03.24 74.38 72.17
7 Kuningas Janne LappRi 34.58 0.04.01 72.30 70.15
8 Noponen Petri AnttU 36.16 0.05.19 68.97 66.92
9 Saikko Ville LappRi 36.55 0.05.58 67.02 65.03
10 Sorsa Lauri HiKi 38.06 0.07.09 64.24 62.33
11 Etula Atte LS-37 38.28 0.07.31 62.92 61.05
12 Huomolin Ville LappRi 41.19 0.10.22 57.93 56.21
13 Hakkarainen Markus RaKaS 43.26 0.12.29 54.49 52.87
14 Kauppila Tomi VeVe 43.29 0.12.32 53.81 52.21
15 Hirvi Joonas RaKaS 43.34 0.12.37 53.09 51.51
16 Taussi Jussi KyS 44.11 0.13.14 51.74 50.20
Lindén Mikael KS EIL -
Aspelund Kalle KontU EIL -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lahtinen Miika ORa 42.08 0.00.00

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Korpinen Olli-Jussi AnttU 32.43 0.00.00 56.62 55.45
2 Soini Jussi KS 34.14 0.01.31 52.95 51.86
3 Pellinen Teppo JoKu 38.04 0.05.21 46.58 45.62
4 Rautio Mikko JoKu 39.26 0.06.43 43.96 43.05
5 Korhonen Hannu Pihkan 39.44 0.07.01 42.63 41.75
6 Petäjistö Kimmo RAPSU 41.56 0.09.13 39.44 38.63
7 Ruotsalainen Ville LappRi 45.33 0.12.50 35.44 34.71
8 Lintunen Sampsa RaKaS 45.59 0.13.16 34.24 33.54

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Saarela Jarno KyS 29.36 0.00.00 58.77 56.37
2 Korhonen Kai SKVuoksi 31.45 0.02.09 53.62 51.42
3 Kiintola Jarno KS 31.52 0.02.16 52.25 50.11
4 Saarilaakso Miko LappRi 32.41 0.03.05 49.80 47.77
5 Kivelä Juha RaKaS 33.02 0.03.26 48.15 46.18
6 Kaplas Jarkko JoKu 33.10 0.03.34 46.83 44.91
7 Seppälä Ville KyS 34.38 0.05.02 43.77 41.98
Kiuru Jani RaKaS KES -

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kurhinen Tomi NaTe 33.49 0.00.00 44.91 41.98
2 Heinilä Hannu RaVa 34.16 0.00.27 43.21 40.39
3 Poikonen Pasi JoKu 37.32 0.03.43 38.44 35.93
4 Pellinen Antti JoKu 37.48 0.03.59 37.16 34.74
5 Pirtilä Timo EKSu 39.51 0.06.02 34.30 32.06
6 Eskelinen Jussi RaKaS 40.51 0.07.02 32.53 30.41
7 Sippu Visa InkTe 48.15 0.14.26 26.75 25.01

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 15
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kiuru Veera RaKaS 32.44 0.00.00 74.98 72.18
2 Vääränen Sari KS 35.14 0.02.30 68.79 66.22
3 Laukkanen Marja KS 35.27 0.02.43 67.51 64.98
4 Ovaska Jenni VeVe 36.19 0.03.35 65.05 62.62
5 Saarilaakso Mia LappRi 37.24 0.04.40 62.35 60.01
6 Nevalainen Elina IHR 38.38 0.05.54 59.56 57.33
7 Pulli Tessa LappRi 39.54 0.07.10 56.90 54.77
8 Vilpponen Erika ORa 40.43 0.07.59 55.01 52.95
9 Suomalainen Riikka LappRi 42.28 0.09.44 52.02 50.07
10 Salminen Henna OK77 42.39 0.09.55 51.08 49.16
11 Pirtilä Tiina KyS 43.03 0.10.19 49.89 48.02
12 Kääriä Venla KyS 43.21 0.10.37 48.83 47.01
13 Tani Leena KS 47.32 0.14.48 43.89 42.25
Toiviainen Anni SKVuoksi EIL -
Heikkinen Paula RaKaS EIL -

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kotro Petri KaaRa 25.07 0.00.00 50.25 49.17
2 Hintsanen Harri IHR 25.53 0.00.46 47.30 46.29
3 Peltola Ilkka IHR 26.06 0.00.59 45.46 44.48
4 Hakuli Kari KeU 41.27 0.16.20 27.71 27.12
5 Koskivirta Eero EKSu 45.24 0.20.17 24.47 23.94
Ojalainen Kari SKVuoksi KES -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Niemi Kari-Veli HauSi 27.31 0.00.00 48.05 46.84
2 Fincke Pekka VeVe 29.37 0.02.06 43.69 42.59
3 Martiskainen Juho SKVuoksi 31.21 0.03.50 40.37 39.35
4 Vairinen Risto KontU 32.31 0.05.00 38.05 37.09
5 Hyppänen Timo EKSu 35.33 0.08.02 34.01 33.15
6 Pulkkinen Pekka JoKu 36.39 0.09.08 32.21 31.40
7 Lavonen Hannu MiehVi 37.35 0.10.04 30.66 29.88
8 Tuononen Ismo KS 46.13 0.18.42 24.32 23.70

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Harjula Terhi KS 30.09 0.00.00

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Salmi Maria LappRi 29.10 0.00.00
2 Vepsäläinen Tiina KyS 44.09 0.14.59

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Huusari Heidi InkTe 30.53 0.00.00
2 Tammilehto Erika KS 42.26 0.11.33

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tonder Marja AlatPi 23.02 0.00.00 50.47 48.67
2 Kotro Pia KyS 27.14 0.04.12 40.55 39.11
3 Hautaniemi Marjaana RaKaS 32.06 0.09.04 32.60 31.43
4 Hakuli Mia KeU 33.48 0.10.46 29.24 28.19

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Maajärvi Esa LappRi 23.48 0.00.00 39.40 38.32
2 Laakso Antero SuosmSa 24.46 0.00.58 37.05 36.04
3 Kattelus Keijo VeVe 26.33 0.02.45 33.81 32.88
4 Martikainen Sakari KuUS 28.05 0.04.17 31.24 30.39
5 Ollila Jarmo Trian 28.25 0.04.37 30.17 29.35
6 Tarvainen Juhani PiTa 30.58 0.07.10 27.04 26.30
7 Nyberg Henry Trian 31.24 0.07.36 26.02 25.31
8 Kyckling Aki LappRi 32.37 0.08.49 24.44 23.77

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Töyrylä Hannu KS 26.10 0.00.00 45.64 43.86
2 Tani Ossi KS 26.43 0.00.33 43.86 42.15
3 Railimo Matti SOC 28.37 0.02.27 40.17 38.60
4 Parjanne Mikko EsSu 33.19 0.07.09 33.83 32.51
5 Mäkelä Martti SOC 34.57 0.08.47 31.61 30.37
6 Herttuainen Vesa RaKaS 35.52 0.09.42 30.17 29.00
7 Valtonen Pekka JoKu 38.41 0.12.31 27.40 26.33
8 Kyyrönen Heikki KS 40.01 0.13.51 25.93 24.91
9 Pammo Kalervo VaHa 40.41 0.14.31 24.95 23.98

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Laitinen Matti Mesik 24.37 0.00.00 30.20 29.67
2 Leppäkorpi Eero IHR 26.19 0.01.42 27.40 26.92
3 Kyöstilä Matti RaKaS 29.31 0.04.54 23.67 23.26
4 Pöyhiä Jorma JoKu 30.43 0.06.06 22.02 21.64
5 Rautio Pekka JoKu 47.09 0.22.32 13.87 13.63
Paukkunen Ossi RaKaS KES -

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kattelus Airi KS 28.05 0.00.00
2 Pulkkinen Arja JoKu 30.17 0.02.12

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kattelus Helena KS 24.12 0.00.00 44.76 42.81
2 Juvonen Marja RaKaS 26.23 0.02.11 37.98 36.33
3 Kukkonen Marja RaKaS 36.00 0.11.48 25.58 24.46

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kilo Esko LappRi 21.57 0.00.00 37.60 36.61
2 Ryyppö Toivo RaKaS 26.46 0.04.49 29.91 29.12
3 Karnaattu Mauri KS 29.47 0.07.50 26.05 25.36
4 Repo Voitto RaKaS 31.41 0.09.44 23.70 23.08
5 Salmi Tarmo JoKu 35.32 0.13.35 20.44 19.90
Kvick Aimo IHR KES -

Klass H85
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Suutari Veikko JoKu 31.00 0.00.00

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tikka Eija RaKaS 28.40 0.00.00