FIN GB SWE
Login to IRMA
Luumäen iltakeskari
Classes District Club Number of the competitors
Classes H21
Length
Number of the participants 18
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Heiska Samu TuMe 30.57 0.00.00 86.90 84.31
2 Lakanen Jonne LappRi 32.42 0.01.45 81.42 79.00
3 Sild Lauri Koovee 33.21 0.02.24 79.03 76.68
4 Myllärinen Jani Koovee 33.56 0.02.59 76.88 74.59
5 Pukema Hannu-Pekka RR 34.01 0.03.04 75.90 73.64
6 Mertanen Simo LappRi 34.21 0.03.24 74.38 72.17
7 Kuningas Janne LappRi 34.58 0.04.01 72.30 70.15
8 Noponen Petri AnttU 36.16 0.05.19 68.97 66.92
9 Saikko Ville LappRi 36.55 0.05.58 67.02 65.03
10 Sorsa Lauri HiKi 38.06 0.07.09 64.24 62.33
11 Etula Atte LS-37 38.28 0.07.31 62.92 61.05
12 Huomolin Ville LappRi 41.19 0.10.22 57.93 56.21
13 Hakkarainen Markus RaKaS 43.26 0.12.29 54.49 52.87
14 Kauppila Tomi VeVe 43.29 0.12.32 53.81 52.21
15 Hirvi Joonas RaKaS 43.34 0.12.37 53.09 51.51
16 Taussi Jussi KyS 44.11 0.13.14 51.74 50.20
Lindén Mikael KS EIL -
Aspelund Kalle KontU EIL -

Classes H35
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Lahtinen Miika ORa 42.08 0.00.00

Classes H40
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Korpinen Olli-Jussi AnttU 32.43 0.00.00 56.62 55.45
2 Soini Jussi KS 34.14 0.01.31 52.95 51.86
3 Pellinen Teppo JoKu 38.04 0.05.21 46.58 45.62
4 Rautio Mikko JoKu 39.26 0.06.43 43.96 43.05
5 Korhonen Hannu Pihkan 39.44 0.07.01 42.63 41.75
6 Petäjistö Kimmo RAPSU 41.56 0.09.13 39.44 38.63
7 Ruotsalainen Ville LappRi 45.33 0.12.50 35.44 34.71
8 Lintunen Sampsa RaKaS 45.59 0.13.16 34.24 33.54

Classes H45
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Saarela Jarno KyS 29.36 0.00.00 58.77 56.37
2 Korhonen Kai SKVuoksi 31.45 0.02.09 53.62 51.42
3 Kiintola Jarno KS 31.52 0.02.16 52.25 50.11
4 Saarilaakso Miko LappRi 32.41 0.03.05 49.80 47.77
5 Kivelä Juha RaKaS 33.02 0.03.26 48.15 46.18
6 Kaplas Jarkko JoKu 33.10 0.03.34 46.83 44.91
7 Seppälä Ville KyS 34.38 0.05.02 43.77 41.98
Kiuru Jani RaKaS KES -

Classes H50
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Kurhinen Tomi NaTe 33.49 0.00.00 44.91 41.98
2 Heinilä Hannu RaVa 34.16 0.00.27 43.21 40.39
3 Poikonen Pasi JoKu 37.32 0.03.43 38.44 35.93
4 Pellinen Antti JoKu 37.48 0.03.59 37.16 34.74
5 Pirtilä Timo EKSu 39.51 0.06.02 34.30 32.06
6 Eskelinen Jussi RaKaS 40.51 0.07.02 32.53 30.41
7 Sippu Visa InkTe 48.15 0.14.26 26.75 25.01

Classes D21
Length
Number of the participants 15
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Kiuru Veera RaKaS 32.44 0.00.00 74.98 72.18
2 Vääränen Sari KS 35.14 0.02.30 68.79 66.22
3 Laukkanen Marja KS 35.27 0.02.43 67.51 64.98
4 Ovaska Jenni VeVe 36.19 0.03.35 65.05 62.62
5 Saarilaakso Mia LappRi 37.24 0.04.40 62.35 60.01
6 Nevalainen Elina IHR 38.38 0.05.54 59.56 57.33
7 Pulli Tessa LappRi 39.54 0.07.10 56.90 54.77
8 Vilpponen Erika ORa 40.43 0.07.59 55.01 52.95
9 Suomalainen Riikka LappRi 42.28 0.09.44 52.02 50.07
10 Salminen Henna OK77 42.39 0.09.55 51.08 49.16
11 Pirtilä Tiina KyS 43.03 0.10.19 49.89 48.02
12 Kääriä Venla KyS 43.21 0.10.37 48.83 47.01
13 Tani Leena KS 47.32 0.14.48 43.89 42.25
Toiviainen Anni SKVuoksi EIL -
Heikkinen Paula RaKaS EIL -

Classes H55
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Kotro Petri KaaRa 25.07 0.00.00 50.25 49.17
2 Hintsanen Harri IHR 25.53 0.00.46 47.30 46.29
3 Peltola Ilkka IHR 26.06 0.00.59 45.46 44.48
4 Hakuli Kari KeU 41.27 0.16.20 27.71 27.12
5 Koskivirta Eero EKSu 45.24 0.20.17 24.47 23.94
Ojalainen Kari SKVuoksi KES -

Classes H60
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Niemi Kari-Veli HauSi 27.31 0.00.00 48.05 46.84
2 Fincke Pekka VeVe 29.37 0.02.06 43.69 42.59
3 Martiskainen Juho SKVuoksi 31.21 0.03.50 40.37 39.35
4 Vairinen Risto KontU 32.31 0.05.00 38.05 37.09
5 Hyppänen Timo EKSu 35.33 0.08.02 34.01 33.15
6 Pulkkinen Pekka JoKu 36.39 0.09.08 32.21 31.40
7 Lavonen Hannu MiehVi 37.35 0.10.04 30.66 29.88
8 Tuononen Ismo KS 46.13 0.18.42 24.32 23.70

Classes D35
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Harjula Terhi KS 30.09 0.00.00

Classes D40
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Salmi Maria LappRi 29.10 0.00.00
2 Vepsäläinen Tiina KyS 44.09 0.14.59

Classes D45
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Huusari Heidi InkTe 30.53 0.00.00
2 Tammilehto Erika KS 42.26 0.11.33

Classes D50
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Tonder Marja AlatPi 23.02 0.00.00 50.47 48.67
2 Kotro Pia KyS 27.14 0.04.12 40.55 39.11
3 Hautaniemi Marjaana RaKaS 32.06 0.09.04 32.60 31.43
4 Hakuli Mia KeU 33.48 0.10.46 29.24 28.19

Classes H65
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Maajärvi Esa LappRi 23.48 0.00.00 39.40 38.32
2 Laakso Antero SuosmSa 24.46 0.00.58 37.05 36.04
3 Kattelus Keijo VeVe 26.33 0.02.45 33.81 32.88
4 Martikainen Sakari KuUS 28.05 0.04.17 31.24 30.39
5 Ollila Jarmo Trian 28.25 0.04.37 30.17 29.35
6 Tarvainen Juhani PiTa 30.58 0.07.10 27.04 26.30
7 Nyberg Henry Trian 31.24 0.07.36 26.02 25.31
8 Kyckling Aki LappRi 32.37 0.08.49 24.44 23.77

Classes H70
Length
Number of the participants 9
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Töyrylä Hannu KS 26.10 0.00.00 45.64 43.86
2 Tani Ossi KS 26.43 0.00.33 43.86 42.15
3 Railimo Matti SOC 28.37 0.02.27 40.17 38.60
4 Parjanne Mikko EsSu 33.19 0.07.09 33.83 32.51
5 Mäkelä Martti SOC 34.57 0.08.47 31.61 30.37
6 Herttuainen Vesa RaKaS 35.52 0.09.42 30.17 29.00
7 Valtonen Pekka JoKu 38.41 0.12.31 27.40 26.33
8 Kyyrönen Heikki KS 40.01 0.13.51 25.93 24.91
9 Pammo Kalervo VaHa 40.41 0.14.31 24.95 23.98

Classes H75
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Laitinen Matti Mesik 24.37 0.00.00 30.20 29.67
2 Leppäkorpi Eero IHR 26.19 0.01.42 27.40 26.92
3 Kyöstilä Matti RaKaS 29.31 0.04.54 23.67 23.26
4 Pöyhiä Jorma JoKu 30.43 0.06.06 22.02 21.64
5 Rautio Pekka JoKu 47.09 0.22.32 13.87 13.63
Paukkunen Ossi RaKaS KES -

Classes D60
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Kattelus Airi KS 28.05 0.00.00
2 Pulkkinen Arja JoKu 30.17 0.02.12

Classes D65
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Kattelus Helena KS 24.12 0.00.00 44.76 42.81
2 Juvonen Marja RaKaS 26.23 0.02.11 37.98 36.33
3 Kukkonen Marja RaKaS 36.00 0.11.48 25.58 24.46

Classes H80
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Kilo Esko LappRi 21.57 0.00.00 37.60 36.61
2 Ryyppö Toivo RaKaS 26.46 0.04.49 29.91 29.12
3 Karnaattu Mauri KS 29.47 0.07.50 26.05 25.36
4 Repo Voitto RaKaS 31.41 0.09.44 23.70 23.08
5 Salmi Tarmo JoKu 35.32 0.13.35 20.44 19.90
Kvick Aimo IHR KES -

Classes H85
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Suutari Veikko JoKu 31.00 0.00.00

Classes D70
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Tikka Eija RaKaS 28.40 0.00.00