FIN GB SWE
IRMA inloggning
Tampere Sprint Tour II
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Sankelo Sampo LapVi 12.36 0.00.00 64.52 67.36
2 Yliaho Joona Koovee 13.04 0.00.28 61.50 64.20
3 Korhonen Eetu KS 13.33 0.00.57 58.61 61.19
4 Talvitie Miro RaN 13.45 0.01.09 57.08 59.59
5 Alajoutsi Oliver Koovee 13.52 0.01.16 55.92 58.38
6 Pihlajamäki Teemu LapVi 13.54 0.01.18 55.11 57.54
7 Kytömäki Aapo SKUusi 14.58 0.02.22 50.56 52.78
8 Nolvi Joona RasKa 14.59 0.02.23 49.88 52.07
9 Laine Aarni TP 15.53 0.03.17 46.46 48.50
10 Raitanen Konsta TP 16.00 0.03.24 45.53 47.54
11 Toivola Juho TarpSu 17.00 0.04.24 42.30 44.16
12 Tukiainen Otso TP 17.16 0.04.40 41.11 42.91
Tukiainen Jyry TP HYL -
Koskinen Eemil RaN HYL -

Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 33
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Ruohola Akseli MSParma 11.19 0.00.00 91.74 94.60
2 Oksanen Teemu IkNV 11.34 0.00.15 89.34 92.12
3 Palmen Alvar EsSu 11.41 0.00.22 88.03 90.77
4 Peltola Samuli JRV 11.54 0.00.35 86.02 88.70
5 Suna Jussi TuMe 11.59 0.00.40 85.01 87.66
6 Viitasaari Toni-Antti LapVi 12.05 0.00.46 83.90 86.52
7 Poutanen Mikko LapVi 12.06 0.00.47 83.39 85.99
8 Koskinen Roope KR 12.15 0.00.56 81.97 84.53
9 Knuuttila Mikko IkNV 12.16 0.00.57 81.46 84.00
10 Huila Joona Hiisi 12.31 0.01.12 79.44 81.92
11 Ronkainen Aarni JRV 12.33 0.01.14 78.85 81.31
11 Koivisto Antton SKUusi 12.33 0.01.14 78.85 81.31
13 Alajoutsi Jasper Koovee 12.42 0.01.23 77.15 79.56
13 Matinheikki Leo TP 12.42 0.01.23 77.15 79.56
13 Saarela Ville-Petteri KemU 12.42 0.01.23 77.15 79.56
16 Stenbacka Wilhelm OK77 12.48 0.01.29 75.41 77.76
17 Parkkinen Ville IkNV 12.52 0.01.33 74.64 76.97
18 Lohtander Aleksi RaLu 12.58 0.01.39 73.69 75.99
19 Konttila Akseli TP 13.32 0.02.13 70.24 72.43
20 Senttula Tuukka S-JKL 13.33 0.02.14 69.79 71.97
21 Pitkänen Jonne TP 13.37 0.02.18 69.10 71.25
21 Rissanen Jiri-Pekka KangSK 13.37 0.02.18 69.10 71.25
23 Ruohola Aaro MSParma 13.47 0.02.28 67.55 69.66
24 Sainio Santeri KangSK 13.55 0.02.36 66.56 68.63
25 Koivisto Mikael SKUusi 14.02 0.02.43 65.66 67.71
26 Kurkela Mikko KaSu 14.03 0.02.44 65.23 67.27
27 Seppänen Kari-Pekka EsSu 14.10 0.02.51 64.35 66.36
28 Seppänen Jukka-Pekka HiKi 14.18 0.02.59 63.41 65.39
29 Koivuniemi Sakari TP 14.29 0.03.10 62.27 64.22
30 Nurminen Jussi VaHa 14.44 0.03.25 60.89 62.79
31 Ylis-Junttila Vesa HlS 15.19 0.04.00 58.25 60.07
32 Tolvanen Leo Pihkan 17.59 0.06.40 49.34 50.88
Savolainen Eetu IkNV HYL -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Matilainen Juha LS-37 14.16 0.00.00 56.56 62.05
2 Vigren Petteri RaN 14.17 0.00.01 54.37 59.65
3 Siivonen Jere PirHi 14.25 0.00.09 51.77 56.80
4 Saarinen Samuli RaN 15.59 0.01.43 44.80 49.15
5 Kankare Mikko SomEsa 18.41 0.04.25 36.71 40.27

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Saarinen Timo VaHa 13.30 0.00.00 57.28 63.23
2 Pyttynen Joakim MusNe 15.25 0.01.55 48.90 53.98
3 Stoor Matti KoS 15.30 0.02.00 47.39 52.32
4 Turpeinen Hannu TP 16.27 0.02.57 43.48 48.00
5 Nummela Ville OrPo 17.01 0.03.31 40.90 45.14
6 Vainio Mikko RaN 18.06 0.04.36 37.38 41.26
7 Kantelinen Teemu HyRa 19.55 0.06.25 33.00 36.43

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Hietala Emmi LapVi 14.49 0.00.00 65.32 65.91
2 Yli-Hietanen Silja TP 15.24 0.00.35 61.49 62.05
3 Koskinen Adveliina KyRa 15.31 0.00.42 59.70 60.24
4 Häkkinen Pihla TP 15.53 0.01.04 57.01 57.53
5 Ojala Jenny Koovee 15.56 0.01.07 55.53 56.04
6 Tala Juulia HS 16.12 0.01.23 53.34 53.82
7 Nietula Minja HS 16.35 0.01.46 50.85 51.32
8 Kuusinen Saana TP 16.42 0.01.53 49.26 49.70

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 17
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Harju Venla TP 13.10 0.00.00 88.96 88.04
2 Kaskinen Mira RasKa 13.20 0.00.10 87.02 86.12
3 Enlund Alexandra PIF 13.27 0.00.17 85.45 84.57
4 Karppinen Inari EsSu 13.34 0.00.24 83.91 83.04
5 Simonsén Suvi RasKa 13.39 0.00.29 82.59 81.74
6 Tala Emilia HS 13.54 0.00.44 80.32 79.49
7 Isoherranen Salla Lynx 13.56 0.00.46 79.34 78.52
8 Nurminen Inka JRV 14.03 0.00.53 77.90 77.09
9 Karjalainen Mikaela JRV 14.30 0.01.20 74.72 73.95
10 Eerola Lotta TP 14.51 0.01.41 72.22 71.47
11 Saarijärvi Salla RasKa 15.16 0.02.06 69.53 68.81
12 Sainio Linda KangSK 15.29 0.02.19 67.85 67.15
13 Jussila Ida TP 15.44 0.02.34 66.07 65.39
14 Huuha Anni OuHu 15.50 0.02.40 64.96 64.29
15 Luoma Oona TP 16.29 0.03.19 61.73 61.09
16 Järventausta Ennimaria KyRa 17.59 0.04.49 55.97 55.39
Niva Sara Pohjant HYL -

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Siivonen Hanna-Mari Koovee 14.45 0.00.00 70.47 70.69
2 Koski Hanna-Maija Koovee 15.34 0.00.49 65.77 65.98
3 Karppinen Riikka EsAk 16.39 0.01.54 60.55 60.75
4 Vallin Kaisa EE 17.12 0.02.27 57.71 57.90
5 Wolff Charlotta Rasebor 17.17 0.02.32 56.53 56.71
6 Palomäki Sanna RasKu 17.51 0.03.06 53.86 54.04
7 Karvonen Tiina SomEsa 17.57 0.03.12 52.69 52.86
8 Kytömäki Katri KeU 18.02 0.03.17 51.59 51.75
9 Turpeinen Eeva-Maija TP 18.41 0.03.56 48.96 49.11
10 Kalari Tanja TP 19.09 0.04.24 46.95 47.10
11 Joensuu-Partanen Jenni KangSK 19.15 0.04.30 45.90 46.04

Klass H10
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Kantelinen Vili HyRa 8.07 0.00.00
2 Koivisto Luukas SKUusi 9.44 0.01.37
3 Syrjälä Vilho LHR 10.12 0.02.05
4 Ahlfors Matias TP 11.04 0.02.57
5 Tiisanoja Elias KeuKi 12.16 0.04.09
6 Koski Konsta Koovee 12.25 0.04.18
7 Lehti Loisto Koovee 12.46 0.04.39
8 Mariani Frank Koovee 14.21 0.06.14
Koskinen Okko TP HYL -

Klass D10
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Malm Saara TP 9.05 0.00.00
2 Pyhtilä Vilma KyRa 9.45 0.00.40
3 Saarinen Taimi TP 10.26 0.01.21
4 Tiihonen Annika KaSu 10.58 0.01.53
5 Kantelinen Mona HyRa 12.25 0.03.20
6 Kalari Inkamari TP 12.43 0.03.38
7 Turpeinen Saana TP 12.50 0.03.45
8 Vallittu Sini KangSK 12.57 0.03.52
9 Niemenmaa Reetta IkNV 15.33 0.06.28
10 Kuikko Saini KangSK 20.43 0.11.38
11 Nikkilä Alisa KangSK 21.52 0.12.47

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Siivonen Eero Koovee 11.03 0.00.00
2 Penttilä Akseli Koovee 11.55 0.00.52
3 Riikonen Eevert TP 11.58 0.00.55
4 Tolonen Vilho Koovee 12.07 0.01.04
5 Tiihonen Lauri KaSu 12.58 0.01.55
6 Vigren Valtteri Koovee 13.10 0.02.07
7 Ahtola Touko KangSK 13.33 0.02.30
8 Rikkonen Joonas TuS 15.30 0.04.27
Lemberg Anton TP HYL -

Klass H13
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Kuronen Aapo JRV 10.02 0.00.00
2 Isoherranen Antti Lynx 10.48 0.00.46
3 Lillqvist Erik TP 11.33 0.01.31
4 Syväterä Sampo TP 11.43 0.01.41
5 Takanen Eetu VeVe 12.22 0.02.20
5 Nurminen Jonne JRV 12.22 0.02.20
7 Lautamäki Topias HlS 12.24 0.02.22
8 Hämäläinen Aaro KangSK 12.51 0.02.49
9 Kuikko Matias KangSK 14.08 0.04.06
10 Kantelinen Leevi HyRa 14.18 0.04.16

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 15
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Koskinen Iida RaN 10.44 0.00.00
2 Turpeinen Selma TP 11.53 0.01.09
3 Takanen Tiitu VeVe 12.29 0.01.45
4 Kulju Silva HlS 12.41 0.01.57
5 Syrjälä Alina LHR 12.46 0.02.02
6 Koskinen Aino TP 13.02 0.02.18
7 Pyhtilä Neea KyRa 13.36 0.02.52
8 Honkala Emmi TP 13.51 0.03.07
9 Ahti Saana TarpSu 13.58 0.03.14
10 Hyvölä Venla HlS 14.46 0.04.02
11 Sipiläinen Amanda TP 15.13 0.04.29
12 Marjanen Viola JRV 16.14 0.05.30
13 Lehti Lumi Koovee 18.04 0.07.20
14 Nurmiainen Elsa Rasebor 19.25 0.08.41
Salmia Kaisla TarpSu HYL -

Klass D13
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Karkiainen Hetaliina KeuKi 11.05 0.00.00
2 Ahti Ronja TarpSu 11.24 0.00.19
3 Lohtander Eerika RaLu 11.37 0.00.32
4 Vallittu Tuuli KangSK 11.55 0.00.50
5 Mariani Sandra Koovee 12.36 0.01.31
6 Ahlfors Erika TP 12.38 0.01.33
7 Ylilehto Emilia TP 13.44 0.02.39
8 Mustikkamaa Salla RaN 14.07 0.03.02
9 Määttälä Senni EsSu 18.21 0.07.16
Niemenmaa Meeri IkNV HYL -

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Koskinen Eemil TP 13.52 0.00.00
2 Tuominen Rami KanSu 14.37 0.00.45
3 Liponkoski Eino TP 14.52 0.01.00
4 Kytömäki Esko SKUusi 18.36 0.04.44
Riikonen Aatos TP HYL -
Sipiläinen Julius TP HYL -

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Mäki-Laurila Anttoni TP 12.08 0.00.00 53.78 54.45
2 Koskinen Aaro TP 12.40 0.00.32 50.23 50.85
3 Liponkoski Aapo TP 13.05 0.00.57 47.38 47.97
4 Skyttä Ilari HlS 13.48 0.01.40 43.74 44.28
5 Niemelä Julius RaN 15.26 0.03.18 38.05 38.52
6 Välkki Totte TP 15.53 0.03.45 35.95 36.39
7 Konttila Milo TP 15.57 0.03.49 34.78 35.21

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Koski Hanni Koovee 14.14 0.00.00
2 Rantanen Annika Koovee 14.42 0.00.28
3 Hietala Sini LapVi 15.55 0.01.41
4 Raimovaara Emma HlS 16.53 0.02.39
5 Davidsson Linnéa TP 16.54 0.02.40
6 Häkkinen Kaisla TP 18.07 0.03.53

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 17
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Väistökoski Meri TP 14.02 0.00.00 58.63 58.63
2 Lillqvist Isabella TP 14.53 0.00.51 54.77 54.76
3 Matinheikki Liisa TP 15.09 0.01.07 53.29 53.29
4 Valio Salla TP 15.42 0.01.40 50.93 50.93
4 Lohtander Ilona RaLu 15.42 0.01.40 50.93 50.93
6 Leppänen Jenni LS-37 15.46 0.01.44 49.74 49.74
7 Kaikkonen Oona Koovee 15.49 0.01.47 49.10 49.09
8 Rajala Anni HS 16.05 0.02.03 47.80 47.80
9 Salonen Heidi Koovee 16.35 0.02.33 45.90 45.89
10 Sipilä Mia KangSK 17.00 0.02.58 44.32 44.31
11 Luoma Elli TP 17.03 0.03.01 43.73 43.73
12 Talvitie Meri RaN 17.40 0.03.38 41.77 41.77
13 Yliaho Iiris Koovee 18.38 0.04.36 39.19 39.19
14 Määttälä Fanni EsSu 18.43 0.04.41 38.60 38.60
15 Aalto Aura TP 19.09 0.05.07 37.33 37.32
16 Varjola Mette Koovee 19.24 0.05.22 36.45 36.45
17 Rantala Ella HS 19.54 0.05.52 35.15 35.14

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Ilomäki Tanja TP 14.45 0.00.00 45.73 48.71
2 Varjola Johanna Koovee 16.42 0.01.57 38.37 40.87
3 Määttälä Johanna EsSu 17.14 0.02.29 35.23 37.52
4 Nokka Katja Rasti88 19.16 0.04.31 29.76 31.69

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Saarijärvi Sari RaN 13.41 0.00.00 59.81 63.42
2 Rantala Eija EsSu 14.18 0.00.37 55.51 58.86
3 Palmen Virpi EsSu 15.08 0.01.27 50.83 53.90
4 Torri-Tuominen Mari Pihkan 15.42 0.02.01 47.43 50.30
5 Remahl Virpi LS-37 16.06 0.02.25 44.73 47.43
6 Seppälä Anu EE 16.42 0.03.01 41.65 44.17

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Hokajärvi Anja-Riitta Pihkan 15.48 0.00.00 48.33 55.98
2 Jalanto Terttu KangSK 16.28 0.00.40 42.90 49.69
3 Koivuniemi Leena RaN 17.00 0.01.12 38.18 44.23

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Käkelä Maija PuolRy 17.44 0.00.00 43.59 47.87
2 Piirto Kaisu JRV 18.15 0.00.31 41.45 45.52
3 Kallio Arja RiSu 18.35 0.00.51 39.81 43.72
4 Toivanen Tuula RaN 19.40 0.01.56 36.78 40.39
5 Kiiskinen Gunnevi TP 20.10 0.02.26 35.04 38.49
6 Korpio Aulikki VaHa 20.38 0.02.54 33.45 36.73
7 Toivonen Merja EE 23.07 0.05.23 29.14 32.00
8 Tammisalo Netta KangSK 24.50 0.07.06 26.46 29.06

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Nurminen Arja VaHa 17.47 0.00.00 47.49 51.01
2 Niemi Tuire TP 17.51 0.00.04 46.42 49.86
3 Kattilakoski Kirsti KoS 19.02 0.01.15 42.70 45.87
4 Lankia Hilkka TP 20.35 0.02.48 38.72 41.59
5 Turku Kaija HS 21.34 0.03.47 36.22 38.90
6 Stoor Anne KoS 23.11 0.05.24 33.01 35.46
7 Karvonen Pirjo SuSi 23.30 0.05.43 31.89 34.26
8 Nylund Marlene Falken 23.47 0.06.00 30.85 33.13
9 Elomäki Irmeli VaHa 25.39 0.07.52 27.98 30.06

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Tala Tuomas HS 12.34 0.00.00 62.21 66.42
2 Häkkinen Mika Hiilto 12.49 0.00.15 60.16 64.24
3 Riikonen Jarno TP 13.06 0.00.32 58.05 61.98
4 Nurminen Ilkka HS 13.18 0.00.44 56.37 60.19
5 Leppänen Kristian LS-37 13.21 0.00.47 55.36 59.11
6 Gröhn Timo TP 14.06 0.01.32 51.66 55.16
7 Nurminen Joonas JRV 14.17 0.01.43 50.25 53.66
8 Isoherranen Sami Lynx 14.36 0.02.02 48.43 51.71
9 Rajala Marko HS 14.40 0.02.06 47.49 50.70
10 Kuronen Tommi JRV 15.00 0.02.26 45.72 48.82
11 Nurmiainen Jouko Rasebor 15.52 0.03.18 42.55 45.43
12 Harmaala Ismo MusNe 18.31 0.05.57 35.89 38.32

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Märkälä Janne TP 12.47 0.00.00 62.54 64.74
2 Numminen Mika UrjU 13.05 0.00.18 60.34 62.47
3 Koski Timo Koovee 13.15 0.00.28 58.83 60.90
4 Venäläinen Toni VaHa 13.31 0.00.44 56.93 58.93
5 Gynther Kimmo IHR 13.32 0.00.45 56.12 58.10
6 Suominen Juha-Matti LaJy 13.36 0.00.49 55.11 57.05
7 Loukkalahti Marko HiKi 13.45 0.00.58 53.78 55.68
8 Ruuska Vesa KangSK 13.54 0.01.07 52.48 54.33
9 Nokka Ilkka Rasti88 14.10 0.01.23 50.79 52.58
10 Kuusinen Petri TP 15.13 0.02.26 46.63 48.27
11 Viljamaa Janne LS-37 17.53 0.05.06 39.12 40.49
Korhonen Teemu SKVuoks HYL -
Tuominen Hans Pihkan HYL -

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Östergård Patric Trian 13.20 0.00.00 52.74 58.45
2 Mäkipää Kalevi Hiisi 13.46 0.00.26 50.45 55.91
3 Harju Juha-Pekka TP 14.24 0.01.04 47.62 52.77
4 Viitanen Reijo RaN 14.30 0.01.10 46.68 51.73
5 Viitasaari Sauli LapVi 14.57 0.01.37 44.69 49.53
6 Lassila Antti KuortKu 15.16 0.01.56 43.19 47.86
7 Kymäläinen Jari TP 16.07 0.02.47 40.36 44.73
8 Vuorinen Hannu KyS 16.50 0.03.30 38.12 42.25
9 Liukkonen Jari IHR 17.42 0.04.22 35.76 39.63
10 Ritakallio Timo Lynx 17.49 0.04.29 35.03 38.82
11 Savikko Olli TarpSu 18.32 0.05.12 33.20 36.80
12 Aaltonen Jukka HlS 19.54 0.06.34 30.48 33.78
Kallio Jukka TP HYL -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Ahonen Pekka HauSi 14.45 0.00.00 40.80 42.39
2 Rantio Jukka-Pekka HauSi 14.50 0.00.05 39.81 41.36
3 Hyvärinen Vesa RaN 15.21 0.00.36 37.73 39.20
4 Kemppainen Jukka KaSu 16.44 0.01.59 33.94 35.26
5 Kössi Jouko RaiKu 18.39 0.03.54 29.85 31.01
6 Julkunen Pasi PirHi 18.48 0.04.03 29.01 30.14
7 Jalanto Esko KangSK 20.19 0.05.34 26.29 27.31
8 Viitasalo Harri RiSu 23.04 0.08.19 22.66 23.55
Eskola Mikko TP HYL -

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 32
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Kronholm Peter Brahe 16.10 0.00.00 48.55 50.46
2 Ilmakunnas Pekka Pihkan 16.11 0.00.01 48.27 50.17
3 Nylund Sven-Olof Botnia 16.27 0.00.17 47.26 49.11
4 Railimo Matti SOC 16.41 0.00.31 46.37 48.19
5 Liukkala Pekka HauSi 17.03 0.00.53 45.15 46.92
6 Laaksonen Lasse SuSi 17.07 0.00.57 44.75 46.51
7 Sane Kari HS 17.12 0.01.02 44.31 46.06
7 Virtanen Timo IitPy 17.12 0.01.02 44.31 46.06
9 Turku Vesa HS 17.14 0.01.04 43.79 45.51
10 Toppari Pekka PuolRy 17.31 0.01.21 42.86 44.55
11 Pietilä Pekka KangSK 17.42 0.01.32 42.20 43.86
12 Harju Hannu JäPa 17.51 0.01.41 41.63 43.27
13 Lehtinen Teuvo SOC 17.59 0.01.49 41.11 42.73
14 Hattar Allan Falken 18.00 0.01.50 40.87 42.47
15 Ovaska Ari EE 18.03 0.01.53 40.54 42.14
16 Ahlroth Timo TurSa 18.24 0.02.14 39.56 41.12
17 Koskinen Kaj VaHa 18.36 0.02.26 38.93 40.47
18 Rusko Heikki VaajTe 18.46 0.02.36 38.39 39.90
19 Nurisalo Seppo KoS 18.58 0.02.48 37.78 39.27
20 Lindstedt Tapio OrPo 19.01 0.02.51 37.48 38.96
21 Hillo Heikki VaHa 19.13 0.03.03 36.89 38.35
22 Lind Sune Falken 19.19 0.03.09 36.51 37.94
23 Matilainen Jorma S-JKL 20.09 0.03.59 34.81 36.18
24 Karvonen Raimo SuSi 21.27 0.05.17 32.52 33.80
25 Hiirijoki Pentti SuSe 21.50 0.05.40 31.78 33.03
26 Pietikäinen Markku JoKu 23.18 0.07.08 29.61 30.78
27 Tuomaala Juhani KoS 24.03 0.07.53 28.53 29.65
28 Uotila Ilkka SuSe 24.27 0.08.17 27.91 29.01
29 Rantala Heikki EE 24.34 0.08.24 27.62 28.71
30 Kuosa Harri LoJa 24.56 0.08.46 27.06 28.13
Humalamäki Hannu ÄhtU HYL -
Saksman Kai EST HYL -