FIN GB SWE
IRMA inloggning
*KevätS Tuplakeskimatka 2020, aamupäivä
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Mertanen Simo LappRi 35.20 0.00.00 83.15 81.84
2 Heiska Samu TuMe 36.14 0.00.54 80.15 78.88
3 Lakanen Jonne LappRi 39.41 0.04.21 72.33 71.18
4 Valkonen Lauri IHR 42.07 0.06.47 67.34 66.28
5 Outinen Tuomas KyS 43.19 0.07.59 64.69 63.67
6 Hasu Topi Trian 45.02 0.09.42 61.48 60.50
7 Kukkonen Henri VeVe 46.39 0.11.19 58.62 57.69
8 Etula Atte LS-37 46.43 0.11.23 57.81 56.90
9 Mattila Pyry KS 49.38 0.14.18 53.73 52.88
10 Suntila Juha TuMe 52.38 0.17.18 50.02 49.23
11 Kansonen Janne JoKu 53.07 0.17.47 48.93 48.16
12 Tiainen Jyri RaKaS 1.00.40 0.25.20 42.28 41.61
13 Hakkarainen Markus RaKaS 1.01.46 0.26.26 40.98 40.33
Pakkanen Ville EsAk HYL -

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Schoultz von Katja PIF 37.40 0.00.00 64.80 60.73
2 Kiiskinen Kirsi LS-37 40.43 0.03.03 58.45 54.77
3 Vääränen Sari KS 44.59 0.07.19 51.55 48.31
4 Hietala Miina KyS 51.15 0.13.35 44.05 41.28
5 Kangasaho Aino HS 53.52 0.16.12 40.78 38.22
6 Plukka Emilia VeVe 1.04.06 0.26.26 33.32 31.22
Rauhala Elina EsAk KES -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Taussi Jussi KyS 32.50 0.00.00 52.31 49.44
2 Hirvikallio Petri LuuRa 33.05 0.00.15 49.97 47.23
3 Kiuru Jani RaKaS 34.40 0.01.50 45.83 43.32
4 Töyrylä Mikko KyS 35.07 0.02.17 43.41 41.03
5 Koskelainen Marko IitPy 40.13 0.07.23 36.30 34.31

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Soini Jussi KS 35.15 0.00.00 44.36 42.86
2 Siivola Jarno HS 39.46 0.04.31 38.14 36.85
3 Kiiski Mikko KyS 40.05 0.04.50 36.67 35.43
4 Lintunen Sampsa RaKaS 43.50 0.08.35 32.46 31.37
5 Ruotsalainen Ville LappRi 44.06 0.08.51 31.20 30.15
6 Salo Jukka KuUS 52.31 0.17.16 25.31 24.45

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Saarela Jarno KyS 30.25 0.00.00 52.31 51.88
2 Kaplas Jarkko JoKu 30.41 0.00.16 49.91 49.50
3 Neuvonen Janne LuuRa 34.03 0.03.38 43.22 42.87
4 Korhonen Kai SKVuoksi 44.16 0.13.51 31.90 31.64
5 Latva Lauri AR 49.03 0.18.38 27.57 27.35

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Uotila Marko KS 28.46 0.00.00 51.35 49.85
2 Tervala Mika RaVa 29.18 0.00.32 47.90 46.50
3 Heinilä Hannu RaVa 29.44 0.00.58 44.72 43.41
4 Kurhinen Tomi NaTe 30.56 0.02.10 40.59 39.41

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Valkonen Pasi IHR 29.27 0.00.00 46.94 44.48
2 Valjakka Tapio Navi 36.04 0.06.37 37.18 35.23
3 Penttinen Tapani Navi 38.52 0.09.25 33.44 31.68
4 Liukkonen Jari IHR 46.24 0.16.57 27.11 25.69
5 Koskivirta Eero EKSu 46.59 0.17.32 25.89 24.54
Kaija Esko RaVa HYL -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Aalto Aimo RaN 23.23 0.00.00 54.19 54.02
2 Niemi Kari-Veli HauSi 23.26 0.00.03 53.26 53.09
3 Kauppinen Tuomo HyRa 23.47 0.00.24 51.68 51.51
4 Malinen Jouko RR 24.15 0.00.52 49.90 49.74
5 Liikkanen Reima LaTa 24.54 0.01.31 47.83 47.68
6 Vestola Heikki NaTe 25.38 0.02.15 45.72 45.58
7 Hämäläinen Markku RaVa 27.19 0.03.56 42.21 42.08
8 Hyppänen Timo EKSu 29.14 0.05.51 38.79 38.67
9 Ojapalo Ilkka RR 31.51 0.08.28 35.01 34.90
10 Lavonen Hannu MiehVi 33.05 0.09.42 33.13 33.02
11 Myllärinen Hannu JoKu 33.55 0.10.32 31.76 31.65

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Saramäki Jukka Lynx 25.38 0.00.00 47.12 46.66
2 Pelkonen Heikki NaTe 26.59 0.01.21 43.93 43.49
3 Tervo Vesa RR 29.46 0.04.08 39.06 38.67
4 Saari Kari HPV 29.47 0.04.09 38.28 37.90
5 Kyckling Aki LappRi 31.26 0.05.48 35.55 35.19
6 Ollila Jarmo Trian 32.35 0.06.57 33.60 33.26
7 Ahlqvist Hannu RiSu 47.22 0.21.44 22.63 22.41
8 Kaukiainen Raimo HU-46 1.05.28 0.39.50 16.03 15.87
Lehto Jarmo VeVe KES -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 17
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Peippo Tapio JoKu 22.22 0.00.00 47.54 47.23
2 Inkinen Paavo Jyry 24.49 0.02.27 42.44 42.17
3 Liljeström Åge HS 27.42 0.05.20 37.66 37.42
4 Mäkelä Martti SOC 28.11 0.05.49 36.66 36.43
5 Savonen Esko HlS 28.32 0.06.10 35.87 35.63
6 Saarinen Heikki MU 29.13 0.06.51 34.69 34.46
7 Roivas Matti UrjU 29.18 0.06.56 34.25 34.03
8 Herttuainen Vesa RaKaS 31.29 0.09.07 31.56 31.35
9 Pokela Erkki LuuRa 32.06 0.09.44 30.64 30.44
10 Nikkari Paavo LS-37 32.11 0.09.49 30.25 30.05
11 Parjanne Mikko EsSu 32.53 0.10.31 29.30 29.11
12 Tanttu Unto KeU 34.59 0.12.37 27.26 27.08
13 Terävä Seppo XYZ 35.00 0.12.38 26.96 26.79
14 Holappa Paavo TVV 41.45 0.19.23 22.36 22.22
15 Vuorio Olavi JäPa 44.13 0.21.51 20.89 20.76
16 Pammo Kalervo VaHa 46.49 0.24.27 19.52 19.39
17 Välimäki Pertti LS-37 47.09 0.24.47 19.17 19.04

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Leppäkorpi Eero IHR 20.23 0.00.00 33.04 32.29
2 Anjala Risto LS-37 25.36 0.05.13 25.65 25.07
3 Kyöstilä Matti RaKaS 26.17 0.05.54 24.34 23.79
4 Pöyhiä Jorma JoKu 26.23 0.06.00 23.61 23.08
5 Hartikainen Pertti S. RiSu 27.12 0.06.49 22.28 21.78
6 Railo Matti LS-37 30.02 0.09.39 19.62 19.18
7 Punkero Toivo LS-37 34.18 0.13.55 16.69 16.31

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ryyppö Toivo RaKaS 23.00 0.00.00 36.08 35.04
2 Kvick Aimo IHR 24.45 0.01.45 32.53 31.58
3 Åberg Karl-Erik EsSu 29.51 0.06.51 26.14 25.38
4 Kilo Esko LappRi 30.35 0.07.35 24.70 23.98
5 Karnaattu Mauri KS 42.02 0.19.02 17.38 16.87
Repo Voitto RaKaS HYL -

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Platonov Simeon Navi 48.37 0.00.00

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hirvilahti Joona VeVe 25.03 0.00.00 45.04 43.68
2 Mattila Lauri KS 30.11 0.05.08 36.25 35.16
3 Peltonen Lasse KS 31.25 0.06.22 33.75 32.74
4 Tonteri Tuomas KS 36.36 0.11.33 28.05 27.20
5 Wirman Teemu RaVa 47.49 0.22.46 20.76 20.14
Nättiaho Elmeri S-JKL HYL -

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Töyrylä Rasmus KyS 12.29 0.00.00

Klass H13
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Takanen Eetu VeVe 10.57 0.00.00
2 Kiiski Olavi KyS 11.44 0.00.47
3 Suomalainen Vilho LappRi 11.56 0.00.59
4 Talka Eero KS 14.37 0.03.40
5 Kukkonen Aaro VeVe 16.33 0.05.36

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Närhi Eetu AnttU 8.53 0.00.00
2 Tyni Sisu VeVe 8.59 0.00.06
3 Lintunen Aapo RaKaS 9.07 0.00.14
4 Korhonen Veikka SKVuoksi 9.22 0.00.29
5 Kiintola Eemil KS 11.01 0.02.08
6 Asikainen Viljami JoKu 14.34 0.05.41
7 Simola Viljo LuuRa 14.37 0.05.44
8 Juures Oskari RaVa 15.02 0.06.09

Klass H10
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Talka Aapo KS 7.22 0.00.00
2 Latonummi Hermanni HU-46 7.38 0.00.16
3 Pokkinen Tuomas LappRi 8.02 0.00.40
4 Sarilampi Tuure KS 8.08 0.00.46
5 Kiiskinen Elmo LS-37 9.30 0.02.08
6 Suomalainen Veikka LappRi 12.35 0.05.13

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Simola Anni LuuRa 43.07 0.00.00

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hemminki Tiina PoRa 33.39 0.00.00 45.30 44.49
2 Laakso Sanna Hiisi 47.57 0.14.18 30.20 29.66
3 Vepsäläinen Tiina KyS 52.26 0.18.47 26.16 25.70
4 Närhi Minna AnttU 1.04.01 0.30.22 20.24 19.88

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Khadgi Mari-Sisko JoKu 31.44 0.00.00 24.75 24.75
2 Latva Katariina AR 47.54 0.16.10 15.17 15.17
3 Salminen Jonna KuUS 1.02.52 0.31.08 10.62 10.62

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Suorsa Mervi Pihkan 38.13 0.00.00 21.24 21.24
2 Mäki-hokkonen Saarinka RaKaS 39.06 0.00.53 19.21 19.21
3 Vehkamäki Hanna Pihkan 44.09 0.05.56 15.63 15.63

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Aalto Pirjo RaN 24.28 0.00.00 53.73 54.49
2 Hakkarainen Riitta RaKaS 32.09 0.07.41 38.84 39.40
3 Vestola Arja NaTe 32.34 0.08.06 36.33 36.85
4 Juote Taina Pihkan 33.38 0.09.10 33.22 33.69

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 31.50 0.00.00 40.70 37.21
2 Kallio Arja RiSu 33.00 0.01.10 36.32 33.20
3 Töyrylä Marja KyS 35.22 0.03.32 31.14 28.47

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tikka Eija RaKaS 25.23 0.00.00 45.58 43.30
2 Juvonen Marja RaKaS 25.55 0.00.32 43.30 41.14
3 Purhonen Kaija HU-46 27.52 0.02.29 39.03 37.07
4 Kukkonen Marja RaKaS 31.36 0.06.13 33.32 31.65
5 Ahlqvist Kristiina RiSu 32.20 0.06.57 31.49 29.91
6 Parjanne Marja-Liisa EsSu 42.32 0.17.09 23.12 21.96

Klass D75
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Muikku Rauni Navi 58.02 0.00.00

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Peltonen Riikka KS 52.49 0.00.00

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Soini Mette KyS 37.03 0.00.00 52.20 51.18
2 Peltonen Liisa KS 37.13 0.00.10 49.37 48.40
3 Lantta Tinja LappRi 46.58 0.09.55 37.06 36.33
4 Neuvonen Venla LuuRa 49.54 0.12.51 32.94 32.30

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lindén Amalia KS 23.47 0.00.00 46.30 43.65
2 Kiiski Aliisa KyS 27.04 0.03.17 39.67 37.40
3 Hirvikallio Saara LuuRa 29.43 0.05.56 35.21 33.19
4 Lavonen Sanni MiehVi 30.46 0.06.59 33.11 31.21
5 Neuvonen Riina LuuRa 33.43 0.09.56 29.40 27.71
6 Hyytiäinen Miina KS 35.26 0.11.39 27.19 25.64
7 Kaplas Kerttu JoKu 40.12 0.16.25 23.29 21.95

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Laakso Laura LappRi 12.57 0.00.00
2 Kiintola Emilia KS 13.40 0.00.43

Klass D13
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Mäki-Hokkonen Anni RaKaS 10.20 0.00.00
2 Lintunen Venla RaKaS 13.07 0.02.47
3 Ruotsalainen Emma LappRi 14.07 0.03.47
4 Lindén Selma KS 17.29 0.07.09

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Takanen Tiitu VeVe 10.22 0.00.00
2 Lehtonen Elisa KS 10.41 0.00.19
3 Vepsäläinen Elsa KyS 11.24 0.01.02
4 Kiiski Ilona KyS 12.13 0.01.51
5 Simola Alexandra RaVa 28.23 0.18.01

Klass D10
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Laakso Anni LappRi 6.50 0.00.00
2 Breilin Linda AR 8.19 0.01.29
3 Juures Siiri RaVa 8.47 0.01.57
4 Tyni Veera VeVe 9.01 0.02.11
5 Lehtonen Julia KS 9.09 0.02.19
6 Norrbacka Iira-Nella AR 9.28 0.02.38
7 Laitinen Lilja KS 10.17 0.03.27
8 Asikainen Milja JoKu 11.00 0.04.10
9 Ojapalo Olivia Lynx 11.01 0.04.11
10 Simola Linnea RaVa 12.11 0.05.21
11 Parkko Nella LuuRa 16.11 0.09.21