FIN GB SWE
Login to IRMA
*KevätS Tuplakeskimatka 2020, aamupäivä
Classes District Club Number of the competitors
Classes H21
Length
Number of the participants 14
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Mertanen Simo LappRi 35.20 0.00.00 83.15 81.84
2 Heiska Samu TuMe 36.14 0.00.54 80.15 78.88
3 Lakanen Jonne LappRi 39.41 0.04.21 72.33 71.18
4 Valkonen Lauri IHR 42.07 0.06.47 67.34 66.28
5 Outinen Tuomas KyS 43.19 0.07.59 64.69 63.67
6 Hasu Topi Trian 45.02 0.09.42 61.48 60.50
7 Kukkonen Henri VeVe 46.39 0.11.19 58.62 57.69
8 Etula Atte LS-37 46.43 0.11.23 57.81 56.90
9 Mattila Pyry KS 49.38 0.14.18 53.73 52.88
10 Suntila Juha TuMe 52.38 0.17.18 50.02 49.23
11 Kansonen Janne JoKu 53.07 0.17.47 48.93 48.16
12 Tiainen Jyri RaKaS 1.00.40 0.25.20 42.28 41.61
13 Hakkarainen Markus RaKaS 1.01.46 0.26.26 40.98 40.33
Pakkanen Ville EsAk HYL -

Classes D21
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Schoultz von Katja PIF 37.40 0.00.00 64.80 60.73
2 Kiiskinen Kirsi LS-37 40.43 0.03.03 58.45 54.77
3 Vääränen Sari KS 44.59 0.07.19 51.55 48.31
4 Hietala Miina KyS 51.15 0.13.35 44.05 41.28
5 Kangasaho Aino HS 53.52 0.16.12 40.78 38.22
6 Plukka Emilia VeVe 1.04.06 0.26.26 33.32 31.22
Rauhala Elina EsAk KES -

Classes H35
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Taussi Jussi KyS 32.50 0.00.00 52.31 49.44
2 Hirvikallio Petri LuuRa 33.05 0.00.15 49.97 47.23
3 Kiuru Jani RaKaS 34.40 0.01.50 45.83 43.32
4 Töyrylä Mikko KyS 35.07 0.02.17 43.41 41.03
5 Koskelainen Marko IitPy 40.13 0.07.23 36.30 34.31

Classes H40
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Soini Jussi KS 35.15 0.00.00 44.36 42.86
2 Siivola Jarno HS 39.46 0.04.31 38.14 36.85
3 Kiiski Mikko KyS 40.05 0.04.50 36.67 35.43
4 Lintunen Sampsa RaKaS 43.50 0.08.35 32.46 31.37
5 Ruotsalainen Ville LappRi 44.06 0.08.51 31.20 30.15
6 Salo Jukka KuUS 52.31 0.17.16 25.31 24.45

Classes H45
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Saarela Jarno KyS 30.25 0.00.00 52.31 51.88
2 Kaplas Jarkko JoKu 30.41 0.00.16 49.91 49.50
3 Neuvonen Janne LuuRa 34.03 0.03.38 43.22 42.87
4 Korhonen Kai SKVuoksi 44.16 0.13.51 31.90 31.64
5 Latva Lauri AR 49.03 0.18.38 27.57 27.35

Classes H50
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Uotila Marko KS 28.46 0.00.00 51.35 49.85
2 Tervala Mika RaVa 29.18 0.00.32 47.90 46.50
3 Heinilä Hannu RaVa 29.44 0.00.58 44.72 43.41
4 Kurhinen Tomi NaTe 30.56 0.02.10 40.59 39.41

Classes H55
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Valkonen Pasi IHR 29.27 0.00.00 46.94 44.48
2 Valjakka Tapio Navi 36.04 0.06.37 37.18 35.23
3 Penttinen Tapani Navi 38.52 0.09.25 33.44 31.68
4 Liukkonen Jari IHR 46.24 0.16.57 27.11 25.69
5 Koskivirta Eero EKSu 46.59 0.17.32 25.89 24.54
Kaija Esko RaVa HYL -

Classes H60
Length
Number of the participants 11
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Aalto Aimo RaN 23.23 0.00.00 54.19 54.02
2 Niemi Kari-Veli HauSi 23.26 0.00.03 53.26 53.09
3 Kauppinen Tuomo HyRa 23.47 0.00.24 51.68 51.51
4 Malinen Jouko RR 24.15 0.00.52 49.90 49.74
5 Liikkanen Reima LaTa 24.54 0.01.31 47.83 47.68
6 Vestola Heikki NaTe 25.38 0.02.15 45.72 45.58
7 Hämäläinen Markku RaVa 27.19 0.03.56 42.21 42.08
8 Hyppänen Timo EKSu 29.14 0.05.51 38.79 38.67
9 Ojapalo Ilkka RR 31.51 0.08.28 35.01 34.90
10 Lavonen Hannu MiehVi 33.05 0.09.42 33.13 33.02
11 Myllärinen Hannu JoKu 33.55 0.10.32 31.76 31.65

Classes H65
Length
Number of the participants 9
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Saramäki Jukka Lynx 25.38 0.00.00 47.12 46.66
2 Pelkonen Heikki NaTe 26.59 0.01.21 43.93 43.49
3 Tervo Vesa RR 29.46 0.04.08 39.06 38.67
4 Saari Kari HPV 29.47 0.04.09 38.28 37.90
5 Kyckling Aki LappRi 31.26 0.05.48 35.55 35.19
6 Ollila Jarmo Trian 32.35 0.06.57 33.60 33.26
7 Ahlqvist Hannu RiSu 47.22 0.21.44 22.63 22.41
8 Kaukiainen Raimo HU-46 1.05.28 0.39.50 16.03 15.87
Lehto Jarmo VeVe KES -

Classes H70
Length
Number of the participants 17
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Peippo Tapio JoKu 22.22 0.00.00 47.54 47.23
2 Inkinen Paavo Jyry 24.49 0.02.27 42.44 42.17
3 Liljeström Åge HS 27.42 0.05.20 37.66 37.42
4 Mäkelä Martti SOC 28.11 0.05.49 36.66 36.43
5 Savonen Esko HlS 28.32 0.06.10 35.87 35.63
6 Saarinen Heikki MU 29.13 0.06.51 34.69 34.46
7 Roivas Matti UrjU 29.18 0.06.56 34.25 34.03
8 Herttuainen Vesa RaKaS 31.29 0.09.07 31.56 31.35
9 Pokela Erkki LuuRa 32.06 0.09.44 30.64 30.44
10 Nikkari Paavo LS-37 32.11 0.09.49 30.25 30.05
11 Parjanne Mikko EsSu 32.53 0.10.31 29.30 29.11
12 Tanttu Unto KeU 34.59 0.12.37 27.26 27.08
13 Terävä Seppo XYZ 35.00 0.12.38 26.96 26.79
14 Holappa Paavo TVV 41.45 0.19.23 22.36 22.22
15 Vuorio Olavi JäPa 44.13 0.21.51 20.89 20.76
16 Pammo Kalervo VaHa 46.49 0.24.27 19.52 19.39
17 Välimäki Pertti LS-37 47.09 0.24.47 19.17 19.04

Classes H75
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Leppäkorpi Eero IHR 20.23 0.00.00 33.04 32.29
2 Anjala Risto LS-37 25.36 0.05.13 25.65 25.07
3 Kyöstilä Matti RaKaS 26.17 0.05.54 24.34 23.79
4 Pöyhiä Jorma JoKu 26.23 0.06.00 23.61 23.08
5 Hartikainen Pertti S. RiSu 27.12 0.06.49 22.28 21.78
6 Railo Matti LS-37 30.02 0.09.39 19.62 19.18
7 Punkero Toivo LS-37 34.18 0.13.55 16.69 16.31

Classes H80
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Ryyppö Toivo RaKaS 23.00 0.00.00 36.08 35.04
2 Kvick Aimo IHR 24.45 0.01.45 32.53 31.58
3 Åberg Karl-Erik EsSu 29.51 0.06.51 26.14 25.38
4 Kilo Esko LappRi 30.35 0.07.35 24.70 23.98
5 Karnaattu Mauri KS 42.02 0.19.02 17.38 16.87
Repo Voitto RaKaS HYL -

Classes H18
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Platonov Simeon Navi 48.37 0.00.00

Classes H16
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Hirvilahti Joona VeVe 25.03 0.00.00 45.04 43.68
2 Mattila Lauri KS 30.11 0.05.08 36.25 35.16
3 Peltonen Lasse KS 31.25 0.06.22 33.75 32.74
4 Tonteri Tuomas KS 36.36 0.11.33 28.05 27.20
5 Wirman Teemu RaVa 47.49 0.22.46 20.76 20.14
Nättiaho Elmeri S-JKL HYL -

Classes H14
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Töyrylä Rasmus KyS 12.29 0.00.00

Classes H13
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Takanen Eetu VeVe 10.57 0.00.00
2 Kiiski Olavi KyS 11.44 0.00.47
3 Suomalainen Vilho LappRi 11.56 0.00.59
4 Talka Eero KS 14.37 0.03.40
5 Kukkonen Aaro VeVe 16.33 0.05.36

Classes H12
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Närhi Eetu AnttU 8.53 0.00.00
2 Tyni Sisu VeVe 8.59 0.00.06
3 Lintunen Aapo RaKaS 9.07 0.00.14
4 Korhonen Veikka SKVuoksi 9.22 0.00.29
5 Kiintola Eemil KS 11.01 0.02.08
6 Asikainen Viljami JoKu 14.34 0.05.41
7 Simola Viljo LuuRa 14.37 0.05.44
8 Juures Oskari RaVa 15.02 0.06.09

Classes H10
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Talka Aapo KS 7.22 0.00.00
2 Latonummi Hermanni HU-46 7.38 0.00.16
3 Pokkinen Tuomas LappRi 8.02 0.00.40
4 Sarilampi Tuure KS 8.08 0.00.46
5 Kiiskinen Elmo LS-37 9.30 0.02.08
6 Suomalainen Veikka LappRi 12.35 0.05.13

Classes D35
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Simola Anni LuuRa 43.07 0.00.00

Classes D40
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Hemminki Tiina PoRa 33.39 0.00.00 45.30 44.49
2 Laakso Sanna Hiisi 47.57 0.14.18 30.20 29.66
3 Vepsäläinen Tiina KyS 52.26 0.18.47 26.16 25.70
4 Närhi Minna AnttU 1.04.01 0.30.22 20.24 19.88

Classes D45
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Khadgi Mari-Sisko JoKu 31.44 0.00.00 24.75 24.75
2 Latva Katariina AR 47.54 0.16.10 15.17 15.17
3 Salminen Jonna KuUS 1.02.52 0.31.08 10.62 10.62

Classes D50
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Suorsa Mervi Pihkan 38.13 0.00.00 21.24 21.24
2 Mäki-hokkonen Saarinka RaKaS 39.06 0.00.53 19.21 19.21
3 Vehkamäki Hanna Pihkan 44.09 0.05.56 15.63 15.63

Classes D55
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Aalto Pirjo RaN 24.28 0.00.00 53.73 54.49
2 Hakkarainen Riitta RaKaS 32.09 0.07.41 38.84 39.40
3 Vestola Arja NaTe 32.34 0.08.06 36.33 36.85
4 Juote Taina Pihkan 33.38 0.09.10 33.22 33.69

Classes D60
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 31.50 0.00.00 40.70 37.21
2 Kallio Arja RiSu 33.00 0.01.10 36.32 33.20
3 Töyrylä Marja KyS 35.22 0.03.32 31.14 28.47

Classes D65
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Tikka Eija RaKaS 25.23 0.00.00 45.58 43.30
2 Juvonen Marja RaKaS 25.55 0.00.32 43.30 41.14
3 Purhonen Kaija HU-46 27.52 0.02.29 39.03 37.07
4 Kukkonen Marja RaKaS 31.36 0.06.13 33.32 31.65
5 Ahlqvist Kristiina RiSu 32.20 0.06.57 31.49 29.91
6 Parjanne Marja-Liisa EsSu 42.32 0.17.09 23.12 21.96

Classes D75
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Muikku Rauni Navi 58.02 0.00.00

Classes D20
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Peltonen Riikka KS 52.49 0.00.00

Classes D18
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Soini Mette KyS 37.03 0.00.00 52.20 51.18
2 Peltonen Liisa KS 37.13 0.00.10 49.37 48.40
3 Lantta Tinja LappRi 46.58 0.09.55 37.06 36.33
4 Neuvonen Venla LuuRa 49.54 0.12.51 32.94 32.30

Classes D16
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Lindén Amalia KS 23.47 0.00.00 46.30 43.65
2 Kiiski Aliisa KyS 27.04 0.03.17 39.67 37.40
3 Hirvikallio Saara LuuRa 29.43 0.05.56 35.21 33.19
4 Lavonen Sanni MiehVi 30.46 0.06.59 33.11 31.21
5 Neuvonen Riina LuuRa 33.43 0.09.56 29.40 27.71
6 Hyytiäinen Miina KS 35.26 0.11.39 27.19 25.64
7 Kaplas Kerttu JoKu 40.12 0.16.25 23.29 21.95

Classes D14
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Laakso Laura LappRi 12.57 0.00.00
2 Kiintola Emilia KS 13.40 0.00.43

Classes D13
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Mäki-Hokkonen Anni RaKaS 10.20 0.00.00
2 Lintunen Venla RaKaS 13.07 0.02.47
3 Ruotsalainen Emma LappRi 14.07 0.03.47
4 Lindén Selma KS 17.29 0.07.09

Classes D12
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Takanen Tiitu VeVe 10.22 0.00.00
2 Lehtonen Elisa KS 10.41 0.00.19
3 Vepsäläinen Elsa KyS 11.24 0.01.02
4 Kiiski Ilona KyS 12.13 0.01.51
5 Simola Alexandra RaVa 28.23 0.18.01

Classes D10
Length
Number of the participants 11
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Laakso Anni LappRi 6.50 0.00.00
2 Breilin Linda AR 8.19 0.01.29
3 Juures Siiri RaVa 8.47 0.01.57
4 Tyni Veera VeVe 9.01 0.02.11
5 Lehtonen Julia KS 9.09 0.02.19
6 Norrbacka Iira-Nella AR 9.28 0.02.38
7 Laitinen Lilja KS 10.17 0.03.27
8 Asikainen Milja JoKu 11.00 0.04.10
9 Ojapalo Olivia Lynx 11.01 0.04.11
10 Simola Linnea RaVa 12.11 0.05.21
11 Parkko Nella LuuRa 16.11 0.09.21