FIN GB SWE
IRMA inloggning
AM-yö Kaakko
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Mertanen Simo LappRi 50.25 0.00.00 65.06 64.22
2 Tani Jukka KS 1.03.07 0.12.42 50.41 49.76
3 Siivola Markus LappRi 1.13.56 0.23.31 41.70 41.16
4 Tarkkio Henrik EsAk 1.18.47 0.28.22 37.89 37.40
5 Aalto Tuomas EsAk 1.44.20 0.53.55 27.66 27.31
Hirvikallio Petri LuuRa KES -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Töyrylä Mikko KyS 1.04.58 0.00.00
2 Ulenius Jarkko KuUS 1.49.10 0.44.12
Lahtinen Miika ORa HYL -

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Korpinen Olli-Jussi AnttU 42.45 0.00.00 52.94 50.37
2 Pokela Jukka LuuRa 44.08 0.01.23 50.18 47.75
3 Soini Jussi KS 47.52 0.05.07 45.25 43.06
4 Manninen Tommi KuUS 54.01 0.11.16 39.20 37.30
5 Kiiski Mikko KyS 57.05 0.14.20 36.25 34.49
6 Karvonen Ossi KS 57.20 0.14.35 35.24 33.53
7 Lintunen Sampsa RaKaS 1.02.40 0.19.55 31.47 29.94
8 Seppä Antti KyS 1.11.23 0.28.38 26.95 25.64

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Saarela Jarno KyS 51.34 0.00.00 55.68 54.46
2 Kiintola Jarno KS 52.52 0.01.18 52.27 51.13
3 Husu Heikki SKVuoksi 54.57 0.03.23 48.33 47.27
4 Ojala Tero KS 57.00 0.05.26 44.70 43.73
5 Neuvonen Janne LuuRa 58.00 0.06.26 42.08 41.16

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Forsblom Vesa LS-37 46.43 0.00.00 55.25 50.55
2 Oksanen Tuomo Navi 49.13 0.02.30 51.73 47.33
3 Tielinen Vesa LuuRa 49.14 0.02.31 50.99 46.66
4 Nurminen Pekka KS 49.58 0.03.15 49.54 45.33
5 Uotila Marko KS 51.18 0.04.35 47.57 43.53
6 Heinilä Hannu RaVa 51.34 0.04.51 46.64 42.68
7 Inkilä Juha LuuRa 54.22 0.07.39 43.59 39.89
8 Hautaniemi Petri RaKaS 57.29 0.10.46 40.61 37.16
9 Tähtinen Petri 1.01.40 0.14.57 37.29 34.12
10 Tynys Jarkko KS 1.02.03 0.15.20 36.49 33.39
11 Pirtilä Timo EKSu 1.02.07 0.15.24 35.89 32.84
12 Eskelinen Jussi RaKaS 1.09.37 0.22.54 31.51 28.84

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kotro Petri KaaRa 40.31 0.00.00 49.90 48.80
2 Hintsanen Harri IHR 45.06 0.04.35 43.87 42.90
3 Väyrynen Timo KyS 49.15 0.08.44 39.29 38.43
4 Ojalainen Kari SKVuoksi 52.03 0.11.32 36.34 35.55
5 Kilpinen Mika KyS 57.44 0.17.13 32.02 31.31
6 Koskivirta Eero EKSu 1.05.26 0.24.55 27.59 26.98
7 Ovaska Heikki LuuRa 1.08.55 0.28.24 25.56 25.00
8 Laine Kimmo KyS 1.15.35 0.35.04 22.74 22.24

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Vestola Heikki NaTe 43.07 0.00.00 46.09 45.76
2 Torniainen Ari LappRi 50.16 0.07.09 38.35 38.08
3 Tuononen Ismo KS 55.38 0.12.31 33.57 33.34
4 Lavonen Hannu MiehVi 1.07.19 0.24.12 26.86 26.67
5 Karlsson Henrik KuUS 1.10.55 0.27.48 24.66 24.48
Hämäläinen Markku RaVa KES -

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lehto Jarmo VeVe 34.08 0.00.00 45.59 45.27
2 Pelkonen Heikki NaTe 40.29 0.06.21 37.29 37.02
3 Martikainen Sakari KuUS 41.26 0.07.18 35.31 35.05
4 Vartiainen Aarne RAPSU 48.12 0.14.04 29.38 29.17
5 Hirvikallio Lassi LuuRa 1.01.12 0.27.04 22.38 22.22
Maajärvi Esa LappRi HYL -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Töyrylä Hannu KS 32.21 0.00.00 44.31 44.11
2 Tani Ossi KS 33.00 0.00.39 42.35 42.16
3 Liitiäinen Reijo Trian 36.53 0.04.32 36.92 36.76
4 Herttuainen Vesa RaKaS 37.59 0.05.38 34.91 34.75
5 Pokela Erkki LuuRa 38.06 0.05.45 33.86 33.71
6 Kyyrönen Heikki KS 39.03 0.06.42 32.12 31.98
7 Forsblom Lars KS 44.34 0.12.13 27.34 27.22

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ryyppö Toivo RaKaS 41.13 0.00.00
2 Karnaattu Mauri KS 42.21 0.01.08

Klass H20
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Talja Eljas OK77 50.13 0.00.00 65.46 43.14
2 Heikkilä Niklas TuMe 52.51 0.02.38 57.54 37.91
3 Husu Eeka SKVuoksi 1.03.38 0.13.25 43.91 28.93

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Platonov Simeon Navi 58.37 0.00.00
Tamminen Kasperi LappRi HYL -

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ojala Urho KS 1.07.25 0.00.00

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Hirvilahti Joona VeVe 24.36 0.00.00
2 Töyrylä Rasmus KyS 24.53 0.00.17
3 Saarela Ossi KyS 25.20 0.00.44
4 Pylvänäinen Jere KS 33.16 0.08.40
5 Suomalainen Vilho LappRi 34.47 0.10.11
6 Lintunen Aapo RaKaS 36.34 0.11.58
7 Siivola Visa LappRi 37.01 0.12.25

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Laukkanen Marja KS 48.15 0.00.00 64.38 61.75
2 Suomalainen Riikka LappRi 54.45 0.06.30 55.32 53.06
3 Vilpponen Erika ORa 55.52 0.07.37 52.82 50.66
4 Ruoti Roosa VeVe 1.00.41 0.12.26 47.35 45.41
5 Vainikka Kaisa KS 1.02.14 0.13.59 44.92 43.09
6 Hietala Miina KyS 1.03.44 0.15.29 42.65 40.90
7 Tani Leena KS 1.15.48 0.27.33 34.84 33.41

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Simola Anni LuuRa 1.18.26 0.00.00

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Laakso Hanna LappRi 59.10 0.00.00

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kotro Pia KyS 38.47 0.00.00 50.87 48.74
2 Tonder Marja AlatPi 41.06 0.02.19 44.40 42.54
3 Hautaniemi Marjaana RaKaS 50.13 0.11.26 33.39 32.00

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Vestola Arja NaTe 46.02 0.00.00

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
Kattelus Airi KS KES -

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kattelus Helena KS 46.22 0.00.00
2 Kukkonen Marja RaKaS 56.10 0.09.48

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tikka Eija RaKaS 36.13 0.00.00

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ovaska Jenni VeVe 57.11 0.00.00

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Nurmilaukas Iiris LuuRa 38.16 0.00.00 51.16 49.07
2 Lantta Tinja LappRi 42.57 0.04.41 42.16 40.44
3 Neuvonen Venla LuuRa 48.20 0.10.04 34.43 33.02

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kiiski Aliisa KyS 28.54 0.00.00 43.66 41.26
2 Lavonen Sanni MiehVi 32.41 0.03.47 36.68 34.66
3 Hirvikallio Saara LuuRa 32.50 0.03.56 34.59 32.68
4 Neuvonen Riina LuuRa 35.35 0.06.41 30.14 28.48

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Laakso Laura LappRi 17.54 0.00.00
2 Kiintola Emilia KS 20.54 0.03.00
3 Mäki-Hokkonen Anni RaKaS 22.41 0.04.47
4 Laakso Lotta LappRi 23.38 0.05.44
5 Laukkanen Alma KS 24.30 0.06.36
6 Lintunen Venla RaKaS 26.40 0.08.46