FIN GB SWE
IRMA inloggning
GIF:s 70:de 2-mila, ÖIDM & KPM
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 17
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kronberg Christian Femman 1.45.40 0.00.00 72.38 71.71
2 Holmback Hannes Femman 1.46.25 0.00.45 71.19 70.54
3 Lund Matias Femman 1.48.27 0.02.47 69.20 68.56
4 Bäckström Anders Femman 1.49.22 0.03.42 67.96 67.34
5 Koivumäki Olli KoS 1.50.56 0.05.16 66.36 65.74
6 Brunell Filip Minken 1.54.47 0.09.07 63.51 62.92
7 Ruuttula Juho SievSi 1.55.17 0.09.37 62.61 62.03
8 Alasuvanto Joni KaJu 2.00.15 0.14.35 59.43 58.88
9 Vähäsöyrinki Erkki NiS 2.06.11 0.20.31 56.06 55.55
10 Hongell Timo KoS 2.08.19 0.22.39 54.57 54.07
11 Asikainen Vesa KaJu 2.08.52 0.23.12 53.78 53.29
12 Juola Saku KaJu 2.16.10 0.30.30 50.37 49.91
13 Sundelin Peter Femman 2.19.28 0.33.48 48.67 48.22
14 Jutila Aleksi S-JKL 2.43.16 0.57.36 41.13 40.75
Jutila Antti HYL -
Oja Hannu KaJu KES -
Hall Andreas HiKi KES -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Berg Kim Botnia 1.39.44 0.00.00 55.07 50.90
2 Orjala Jarkko KoS 1.47.39 0.07.55 49.49 45.75
3 Wik Niklas Falken 1.47.55 0.08.11 47.84 44.22
4 Isokoski Teppo KoS 1.51.39 0.11.55 44.77 41.38
5 Isokääntä Antti YlivKu 1.59.56 0.20.12 40.30 37.25
Löfbacka Sami KPV KES -

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Henriksson Mathias Falken 1.48.14 0.00.00 44.81 39.07
2 Takanen Jari KuortKu 1.49.36 0.01.22 42.04 36.66
3 Jussinmäki Ari HalTo 2.06.32 0.18.18 34.50 30.08
4 Stoor Matti KoS 2.07.56 0.19.42 32.23 28.10
Lindell Niklas Brahe EIL -

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kalliokoski Jari HalTo 1.19.32 0.00.00 40.38 34.53
2 Snåre Dan Botnia 1.20.53 0.01.21 39.04 33.38
3 Lindgren Markus Botnia 1.23.19 0.03.47 37.26 31.86
4 Nyman Patrik Brahe 1.24.16 0.04.44 36.21 30.96
5 Juola Osmo KaJu 1.31.05 0.11.33 32.91 28.14
6 Taarna Terho KoS 1.33.22 0.13.50 31.53 26.96
7 Wik Peter Femman 1.38.21 0.18.49 29.39 25.13
8 Myllymäki Jyri VetU 1.38.42 0.19.10 28.74 24.58
9 Maasalo Pekka KoS 1.46.38 0.27.06 26.10 22.32
10 Häggman Marcus Falken 1.57.14 0.37.42 23.29 19.91

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Grön Kaj Brahe 1.10.13 0.00.00 37.50 35.19
2 Nivala Jarmo YlivKu 1.10.57 0.00.44 35.72 33.52
3 Lehtinen Esa KauWi 1.18.34 0.08.21 31.00 29.09
4 Furubacka Jonas Botnia 1.18.51 0.08.38 29.64 27.81
5 Herrala Sakari 1.30.03 0.19.50 24.85 23.32

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Polso Jukka KoS 1.07.57 0.00.00 42.13 41.44
2 Stenlund Tom Brahe 1.09.40 0.01.43 40.32 39.66
3 Stenlund Dan Brahe 1.10.08 0.02.11 39.29 38.64
4 Wiklund Torbjörn Falken 1.10.33 0.02.36 38.30 37.66
5 Kalliokoski Arto PerhKi 1.11.10 0.03.13 37.21 36.60
6 Hakala Eero Femman 1.11.18 0.03.21 36.39 35.79
7 Furubacka Per-Åke Botnia 1.30.16 0.22.19 28.15 27.68
8 Kallio Aki KoS 1.41.05 0.33.08 24.61 24.20
Koivumäki Kari KoS HYL -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Stubb Stefan Falken 57.16 0.00.00
2 Junkala Eero KannUra 59.01 0.01.45

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Junttila Tuomo RasTiimi 55.01 0.00.00 39.11 36.94
2 Myllymäki Ari KPV 55.05 0.00.04 38.33 36.21
3 Nylund Sven-Olof Botnia 55.58 0.00.57 37.01 34.96
4 Rantala Aulis KoS 1.01.31 0.06.30 33.01 31.18
5 Korpijärvi Asko KannUra 1.07.18 0.12.17 29.58 27.94
6 Torrkulla Tage Botnia 1.07.43 0.12.42 28.80 27.20
Dahlvik Frey Terjärv EIL -
Henriksson Fjalar Falken HYL -
Joki Sauli VetU EIL -
Konttila Sauli KannUra EIL -
Lövsund Bengt Botnia EIL -
Ahlholm Kari NiS KES -
Jylkkä Markku YlivKu KES -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Törmä Markku KannUra 1.02.59 0.00.00 33.51 31.85
2 Williamsson Bo-Göran VaaSu 1.03.09 0.00.10 32.70 31.08
3 Jokinen Leo KoS 1.03.58 0.00.59 31.58 30.01
4 Kätkä Vesa Reima 1.07.03 0.04.04 29.45 27.99
5 Virkkula Unto NivU 1.15.55 0.12.56 25.42 24.16
6 Nylund Henrik Falken 1.22.01 0.19.02 22.98 21.84
7 Oja Jorma NiS 1.26.10 0.23.11 21.34 20.29
8 Aaltonen Jukka Brahe 2.44.56 1.41.57 10.88 10.34
Lågland Henry VaaSu EIL -

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Torrkulla Roy Minken 50.56 0.00.00 31.89 30.37
2 Mikkilä Mauno NiS 1.01.21 0.10.25 25.15 23.95
3 Fränti Eero KoS 1.16.12 0.25.16 19.19 18.27
Toskala Paavo KoS HYL -

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Oja Jirka KaJu 1.06.50 0.00.00
2 Bergström Jesper Femman 1.10.48 0.03.58

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Berg Eelian Botnia 52.35 0.00.00
2 Kallio Santeri KoS 54.05 0.01.30
3 West Viktor Minken 57.24 0.04.49
4 Nyman Vilhelm Brahe 1.02.29 0.09.54
5 Löfbacka Atte KPV 1.03.01 0.10.26
Anttila Niklas KPV HYL -
Bergström Kasper Kristina EIL -

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Sundberg Hannes Minken 37.58 0.00.00
2 Yrjans Pontus NOK 58.11 0.20.13
3 Norrgård Isak Femman 1.06.56 0.28.58
Yrjans Johan NOK EIL -

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Finnäs Jenny Malax 1.20.34 0.00.00 59.41 58.99
2 Haga Antonia Botnia 1.24.01 0.03.27 54.13 53.74
3 Asikainen Satu KaJu 1.27.21 0.06.47 49.32 48.97
4 Tiitto Johanna RasTiimi 1.33.36 0.13.02 43.47 43.16

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Penttilä Marja KoS 1.14.46 0.00.00 28.58 28.27
2 Sundelin Ann-Sofie Botnia 1.16.11 0.01.25 27.21 26.91
3 Herrala Johanna KoS 1.16.37 0.01.51 26.22 25.93
4 Hietala Maija KannUra 1.21.33 0.06.47 23.84 23.59
5 Stubb Cecilia Brahe 1.56.33 0.41.47 16.13 15.96
Löfbacka Sanna KPV KES -

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Peltoniemi Päivi KoS 54.50 0.00.00 31.59 34.29
2 Sundberg Nina Minken 55.07 0.00.17 30.25 32.83
3 Sjöstrand Anna Brahe 57.33 0.02.43 27.84 30.22
4 Sandvik Annika Falken 1.01.37 0.06.47 24.95 27.08
5 Bergqvist Katarina Falken 1.09.28 0.14.38 21.19 23.00

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Backman Yvonne Falken 1.03.47 0.00.00
2 Ena Linda Falken 1.05.05 0.01.18

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Blomqvist Eija Femman 59.38 0.00.00 44.95 43.83
2 Svartsjö Åsa Botnia 1.02.02 0.02.24 39.97 38.98
3 Strandberg Annika Femman 1.03.37 0.03.59 35.82 34.92

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kiiskinen Gunnevi TP 51.01 0.00.00
2 Pöyhönen Lea VetU 51.22 0.00.21

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lumiaho Raija KoS 42.45 0.00.00 21.23 19.96
2 Eriksson-Kronberg Monica Femman 43.04 0.00.19 20.02 18.82
3 Yliniemi Kaisa NiS 43.14 0.00.29 18.90 17.76
4 Lassila Eija VetU 1.02.20 0.19.35 12.38 11.63

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Isoherranen Tarja KoS 43.24 0.00.00 17.54 16.54
2 Finnilä Katariina VetU 43.35 0.00.11 16.16 15.24
3 Forsman Brita Falken 45.03 0.01.39 14.37 13.54

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Jussinmäki Tuulia HalTo 1.13.16 0.00.00
2 Berg Nicolina Botnia 1.20.11 0.06.55

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kullman Thea Falken 1.01.56 0.00.00
2 Enlund Julia Femman 1.14.09 0.12.13

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Björkfors Elsie Botnia 42.25 0.00.00
2 Määttälä Selma KoS 49.53 0.07.28
3 Löfqvist Linn Femman 53.53 0.11.28
4 Enlund Isabella Femman 54.24 0.11.59
Vallittu Tuuli KangSK KES -

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Ketola Matleena KoS 28.15 0.00.00
2 Wikblom Thea Minken 31.19 0.03.04
3 Lillhonga Elin GIF 38.09 0.09.54
4 Torrkulla Moa Femman 39.23 0.11.08
5 Backlund Thelma Femman 41.10 0.12.55
6 Norrgård Ida Femman 41.11 0.12.56