FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
mainos1
Avoin Pohjois-Pohjanmaan AM-keskimatka
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 18
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Niemi Vili PR 31.01 0.00.00 73.93 72.07
2 Linnainmaa Tero IkNV 32.16 0.01.15 70.36 68.59
3 Parkkinen Keijo YlikNM 36.00 0.04.59 62.43 60.85
4 Taulavuori Arttu AlatPi 36.58 0.05.57 60.17 58.66
5 Seppänen Mika VaKa 37.23 0.06.22 58.89 57.40
6 Korhonen Konsta Pohjant 38.24 0.07.23 56.73 55.30
7 Tauriainen Teemu KEV 39.23 0.08.22 54.73 53.35
8 Similä Severi Pohjant 40.26 0.09.25 52.74 51.42
9 Ylikangas Esko KoS 40.32 0.09.31 52.05 50.74
10 Kuusikko Miska Pohjant 40.51 0.09.50 51.08 49.80
11 Shnoro Matias SonPa 41.48 0.10.47 49.37 48.13
12 Parkkinen Jussi TP 44.31 0.13.30 45.85 44.69
13 Isokoski Erkki VePo 45.52 0.14.51 44.00 42.89
14 Laine Aarni TP 47.03 0.16.02 42.40 41.33
15 Nissinen Veeti PuolRy 47.16 0.16.15 41.72 40.67
16 Niemelä Paavo Pohjant 47.22 0.16.21 41.15 40.11
Hiltunen Juho Pohjant EIL -
Hietala Esa PudU EIL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virkkala Tero KaSu 51.57 0.00.00 27.08 27.08
2 Rapo Mikko S-2000 52.15 0.00.18 25.58 25.58
3 Soukhov Stepan 57.27 0.05.30 22.04 22.04
4 Tihinen Jarno LaiVe 1.33.02 0.41.05 12.85 12.85

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kotaniemi Juha KoskRi 33.02 0.00.00 49.68 48.24
2 Palosaari Mikko KiimU 35.12 0.02.10 45.99 44.66
3 Sevon Tuomo EsSu 35.38 0.02.36 44.80 43.50
4 Koljonen Jouni VaKa 36.50 0.03.48 42.73 41.50
5 Suomala Ville 37.21 0.04.19 41.54 40.34
6 Palokangas Markus AlatPi 39.07 0.06.05 39.10 37.96
7 Laitinen Antti KoskRi 39.46 0.06.44 37.89 36.80
8 Määttä Harri LänRa 41.32 0.08.30 35.74 34.71
9 Halonen Tero KoskRi 45.57 0.12.55 31.82 30.90
10 Jeskanen Juha HaHe 47.16 0.14.14 30.46 29.58
11 Heikkinen Pasi OulRe 56.24 0.23.22 25.13 24.40
Saari Aki HaHe HYL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Peisa Panu SalRe 37.27 0.00.00 41.89 38.78
2 Viippola Ilpo OuTa 37.36 0.00.09 40.68 37.66
3 Ryytty Eero Pohjant 39.28 0.02.01 37.76 34.96
4 Näpänkangas Mika S-JKL 40.25 0.02.58 35.90 33.24
5 Haverinen Jari KaSu 44.12 0.06.45 31.94 29.57
6 Mehtälä Jukka Osva 45.20 0.07.53 30.28 28.03
Järvelin Marko PeRa HYL -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haapasalo Harri VePo 33.46 0.00.00 52.90 50.08
2 Kauppila Timo SalRe 35.18 0.01.32 49.85 47.18
3 Veijola Seppo IinYr 37.00 0.03.14 46.83 44.33
4 Taulavuori Tero AlatPi 37.21 0.03.35 45.67 43.24
5 Pihlajaniemi Janne VePo 37.52 0.04.06 44.34 41.98
6 Kuusikko Marko SalRe 42.53 0.09.07 38.53 36.47
7 Kela Marko OulRe 43.24 0.09.38 37.46 35.46
8 Jurvakainen Mika KiimU 45.18 0.11.32 35.29 33.41
9 Shnoro Pentti SonPa 50.34 0.16.48 31.09 29.43
10 Pääkkönen Jarmo KiimU 52.53 0.19.07 29.22 27.66
11 Kellokumpu Seppo KaSu 53.06 0.19.20 28.59 27.07

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 43.36 0.00.00 38.90 37.64
2 Räisänen Kari KiimU 43.39 0.00.03 38.41 37.16
3 Rankinen Juho OulRe 44.36 0.01.00 37.15 35.94
4 Konttajärvi Seppo VePo 45.26 0.01.50 36.04 34.87
5 Holma Erkki OulRe 45.52 0.02.16 35.27 34.12
6 Piispanen Reima OuHu 46.05 0.02.29 34.68 33.55
7 Vilppola Arto AlatPi 47.17 0.03.41 33.39 32.30
8 Härkönen Antti PudU 47.24 0.03.48 32.89 31.82
9 Luodonpää Risto AlatPi 49.22 0.05.46 31.18 30.17
10 Alahäivälä Tapani PudU 51.25 0.07.49 29.56 28.60
11 Nurminen Juha KajKu 56.21 0.12.45 26.63 25.76
12 Lamminaho Hannu S-2000 57.08 0.13.32 25.92 25.08
13 Riippa Ilkka OulRe 1.00.24 0.16.48 24.19 23.41
14 Vainio Aimo 1.02.33 0.18.57 23.05 22.30

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Keränen Kari KEV 31.50 0.00.00 37.70 37.08
2 Seppänen Ilpo VaKa 31.52 0.00.02 36.96 36.34
3 Kurkela Reino OH 33.57 0.02.07 34.03 33.46
4 Mäntynen Ari KyS 34.50 0.03.00 32.52 31.98
5 Karppinen Jouko VaKa 36.47 0.04.57 30.18 29.68
6 Mäntykenttä Hannu OYUS 40.57 0.09.07 26.56 26.12
7 Pietilä Heikki S-2000 41.43 0.09.53 25.53 25.11
8 Lotvonen Kari LaiVe 50.10 0.18.20 20.78 20.44
Kotila Harri YlikNM HYL -
Partanen Timo RasHy EIL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heikka Markku ONMKY 29.40 0.00.00 47.30 46.56
2 Tervo Arhi ONMKY 30.51 0.01.11 44.96 44.26
3 Grekelä Antti HaHe 30.55 0.01.15 44.34 43.65
4 Nurminen Jouko TP 33.26 0.03.46 40.52 39.89
5 Vilminko Pauli SiSe 33.53 0.04.13 39.50 38.89
6 Ruokamo Eero OuTa 35.02 0.05.22 37.74 37.16
7 Airaksinen Risto OuTa 35.27 0.05.47 36.84 36.27
8 Zonato Stefano PuolRy 35.29 0.05.49 36.35 35.79
9 Keltamäki Seppo JoKu 36.18 0.06.38 35.09 34.54
10 Karhunen Juha KuoSu 38.06 0.08.26 33.00 32.49
11 Suorsa Matti PudU 38.24 0.08.44 32.32 31.82
12 Piirainen Raimo KajKu 45.21 0.15.41 27.01 26.59
13 Haapasalo Pertti Pohjant 47.33 0.17.53 25.42 25.03
14 Kaasinen Aulis Pohjant 50.25 0.20.45 23.66 23.29

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kanste Pekka PeRa 29.30 0.00.00 41.70 41.31
2 Kemppainen Taisto VaKa 32.43 0.03.13 37.08 36.74
3 Laitinen Olli PeRa 35.33 0.06.03 33.66 33.35
4 Tuohimaa Esko ONMKY 35.43 0.06.13 33.03 32.72
5 Juutinen Hannu Pohjant 36.14 0.06.44 32.10 31.80
6 Salminen Jorma VaKa 39.10 0.09.40 29.26 28.99
7 Mustonen Lauri AlatPi 40.26 0.10.56 27.93 27.67
8 Kari Erkki KajKu 44.10 0.14.40 25.19 24.96
9 Kinnunen Raimo Pohjant 48.18 0.18.48 22.69 22.48
10 Sevon Niilo SalRe 56.07 0.26.37 19.23 19.05
Määttä Jouko PuolRy HYL -
Myllymaa Kauko OulRe KES -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hanhela Mauno HaHe 27.48 0.00.00 36.47 35.81
2 Kukkohovi Reino OSVA 33.25 0.05.37 29.77 29.23
3 Pietiläinen Erkki PeRa 36.52 0.09.04 26.47 25.99
4 Veijovaara Jorma Pohjant 37.21 0.09.33 25.62 25.15
5 Pelkonen Toivo YlikNM 39.09 0.11.21 23.96 23.52
6 Mäkinen Juhani SalRe 40.28 0.12.40 22.71 22.29
7 Lassila Matti SalRe 42.36 0.14.48 21.12 20.74
8 Takkinen Esko KiimU 1.04.28 0.36.40 13.66 13.41
9 Tsurkin Leo VaKa 1.06.04 0.38.16 13.05 12.81

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nikula Reino OuTa 35.35 0.00.00

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Arvela Oskari LS-37 45.51 0.00.00

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ukkola Sakari Pohjant 33.18 0.00.00

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Gretschel Eino KEV 49.44 0.00.00
2 Heikkinen Eeli Pohjant 1.02.03 0.12.19

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Heikkinen Altti SoJy 20.05 0.00.00
2 Heino Veikka Pohjant 26.24 0.06.19

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Palmi Johannes KoskRi 41.36 0.00.00
2 Hukkanen Pekka VierKo 43.38 0.02.02
Näpänkangas Olli S-JKL HYL -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Westerholm Lauri Pohjant 22.09 0.00.00
2 Viippola Veeti OuTa 27.53 0.05.44
3 Paakkolanvaara Kalle OSVA 29.58 0.07.49
4 Kauppila Roope Koovee 40.30 0.18.21

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ukkola Santeri Pohjant 13.41 0.00.00
2 Tihinen Matias LaiVe 21.41 0.08.00
3 Seväkivi Heikki LaiVe 24.06 0.10.25

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Korhonen Veikko KaSu 11.08 0.00.00
2 Paakkolanvaara Ilpo OSVA 12.13 0.01.05
3 Leinonen Hannes LaiVe 12.16 0.01.08
4 Mäkäräinen Eeli Pohjant 14.25 0.03.17
5 Länsitie Luka Pohjant 15.44 0.04.36
6 Alahäivälä Pauli PudU 19.33 0.08.25

Sarja H8RR
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kangas Emil Pohjant 13.15 0.00.00
2 Väisänen Viljami LaiVe 14.04 0.00.49
3 Seväkivi Eero LaiVe 15.14 0.01.59
4 Tihinen Elias LaiVe 15.30 0.02.15
5 Näpänkangas Eero S-JKL 16.22 0.03.07
6 Vainio Juuso 21.06 0.07.51

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haataja Anna Pohjant 28.57 0.00.00 75.46 74.12
2 Rahko Saana-Maria Pohjant 30.14 0.01.17 71.35 70.09
3 Taulavuori Venla AlatPi 31.36 0.02.39 67.40 66.21
4 Karppinen Kukka-Maaria LaiVe 34.35 0.05.38 60.80 59.72
5 Nifakina Julia TaivKu 36.21 0.07.24 57.09 56.08
6 Niva Heini Pohjant 37.03 0.08.06 55.27 54.30
7 Sankelo Lotta Pohjant 40.40 0.11.43 49.69 48.81
8 Lotvonen Essi LaiVe 42.19 0.13.22 47.10 46.27
9 Näpänkangas Elsa S-JKL 42.30 0.13.33 46.26 45.44
10 Kangas Taika Pohjant 42.34 0.13.37 45.54 44.74
11 Kuusrainen Anni KoskRi 46.38 0.17.41 40.99 40.26
12 Karhunen Anni Pohjant 46.44 0.17.47 40.32 39.60
13 Mäkinen Sanni SalRe 54.39 0.25.42 33.98 33.38
Backman Saana IinYr EIL -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Korhonen Jaana KaSu 50.55 0.00.00
Tulppo Riikka EIL -

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laitinen Kaisa YlikNM 36.42 0.00.00 56.55 57.31
2 Laitinen Maria YlikNM 44.50 0.08.08 44.90 45.50
3 Päivinen Sonja KaSu 49.19 0.12.37 39.55 40.09
4 Kukkonen Leena IisVi 52.11 0.15.29 36.19 36.68
5 Hiltunen Päivi Pohjant 1.00.57 0.24.15 29.96 30.37
6 Lithovius Anna-Riikka OSVA 1.04.14 0.27.32 27.46 27.83
Korkalo Henna-Riikka Pohjant EIL -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Palmi Sara KoskRi 40.04 0.00.00 42.18 38.44
2 Tolvanen Heidi AlatPi 41.27 0.01.23 38.74 35.30
3 Leskelä Maarit OsVa 41.39 0.01.35 36.52 33.28
Goman Annukka VePo HYL -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haataja Mirka YlikNM 36.13 0.00.00 52.98 52.97
2 Mattila Riitta RasTiimi 36.42 0.00.29 49.66 49.66
3 Viitanen Kirsi OH 52.13 0.16.00 33.07 33.06
4 Sutela Sanna PuolRy 1.19.17 0.43.04 20.57 20.57

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lotvonen Arja LaiVe 42.06 0.00.00 44.02 43.51
2 Koukkari Mervi VaKa 52.49 0.10.43 34.03 33.64
3 Kosamo Maire PudU 53.15 0.11.09 32.71 32.33
4 Jurvakainen Tuija RasHy 54.26 0.12.20 30.98 30.62
5 Piispanen Eija OuHu 57.26 0.15.20 28.39 28.07
6 Jokikokko Tarja OuTa 1.10.29 0.28.23 22.35 22.09

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Käkelä Maija PuolRy 43.31 0.00.00 33.03 25.41
2 Karjalainen Seija LaiVe 50.14 0.06.43 26.46 20.36
3 Jussinniemi Seija SiSe 58.15 0.14.44 20.97 16.14

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nurminen Eija TP 54.27 0.00.00 24.54 24.18
2 Kuusela Vappu VaKa 1.01.57 0.07.30 19.95 19.66
3 Ketola Pirjo SalRe 1.05.41 0.11.14 17.29 17.04

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kela Mirja OulRe 48.59 0.00.00
2 Rajaniemi Anneli OTaru 1.30.43 0.41.44

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vilppola Anneli Iisu 49.50 0.00.00
2 Aatsinki Mirja VePo 51.47 0.01.57

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Päkkilä Suvi HaHe 1.01.37 0.00.00

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Palokangas Mette AlatPi 44.17 0.00.00 54.68 52.31
2 Taulavuori Anni AlatPi 45.02 0.00.45 51.08 48.87
3 Viippola Venla OuTa 46.43 0.02.26 46.65 44.63
4 Haapasalo Heidi Pohjant 1.04.35 0.20.18 31.87 30.49

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Anttila Minea Pohjant 40.59 0.00.00 31.58 30.40
2 Similä Selina Pohjant 44.15 0.03.16 28.15 27.10
3 Jaatinen Ilona HaHe 48.16 0.07.17 24.80 23.88
4 Kukkonen Senni IisVi 52.33 0.11.34 21.86 21.04
5 Mattila Helmi RasTiimi 1.06.04 0.25.05 16.65 16.03

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kuusikko Kiia Pohjant 23.17 0.00.00
2 Goman Matleena Pohjant 33.34 0.10.17
3 Parkkinen Anna YlikNM 47.57 0.24.40

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Saari Annalotta HaHe 28.19 0.00.00
2 Palosaari Maiju KiimU 33.14 0.04.55
3 Pihlajaniemi Aini VePo 39.12 0.10.53
4 Päkkilä Venla HaHe 46.47 0.18.28

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Anttila Ilona Pohjant 22.12 0.00.00
2 Väisänen Martta LaiVe 23.02 0.00.50
3 Similä Helmiina Pohjant 24.01 0.01.49
4 Ryytty Inka Pohjant 26.30 0.04.18
5 Länsitie Pinja Pohjant 28.12 0.06.00
6 Virkkala Venla KaSu 29.01 0.06.49
7 Heikkinen Aada Pohjant 30.49 0.08.37
8 Tikkanen Pieta Pohjant 36.36 0.14.24
9 Alahäivälä Silja PudU 37.50 0.15.38
10 Hokkanen Liina Pohjant 40.15 0.18.03

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Leinonen Helmi LaiVe 17.08 0.00.00
2 Laitinen Ines Pohjant 19.09 0.02.01

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rinta Sofi LaiVe 11.38 0.00.00
2 Saari Amanda HaHe 12.09 0.00.31
3 Kangas Inga Pohjant 12.19 0.00.41
4 Hokkanen Hilma Pohjant 13.07 0.01.29
5 Tihinen Milja LaiVe 13.09 0.01.31
6 Ryytty Elena Pohjant 13.32 0.01.54
7 Virkkala Anna KaSu 13.50 0.02.12
8 Määttä Malla Pohjant 14.20 0.02.42
9 Virkkala Elisa KaSu 14.37 0.02.59
10 Jeskanen Anni HaHe 15.38 0.04.00
11 Heikkinen Elna SoJy 16.06 0.04.28
12 Kauppila Kaisla Koovee 16.26 0.04.48
13 Eilola Jenna YlikNM 16.34 0.04.56
14 Juka Eevi LaiVe 16.53 0.05.15
Tulppo Eevi Pohjant EIL -

Sarja D8RR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Määttä Hilla Pohjant 12.19 0.00.00
2 Heikkinen Aamu Pohjant 14.00 0.01.41
3 Anttila Oona Pohjant 15.57 0.03.38
4 Kangas Saga Pohjant 16.26 0.04.07