FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
XXXV Oravatonni ja Kokkensin 50-vuotisrastit
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 39
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Riissanen Pyry EsAk 41.45 0.00.00 63.90 62.43
2 Muukkonen Topias MSParma 43.48 0.02.03 60.67 59.28
3 Aho Rauli VaHa 43.57 0.02.12 60.23 58.84
4 Leinamo Tuomas TP 45.00 0.03.15 58.59 57.24
5 Fritzen Florian Lynx 45.39 0.03.54 57.52 56.20
6 Holmroos Sakari TuS 46.20 0.04.35 56.45 55.15
7 Hirvilahti Joona VeVe 47.29 0.05.44 54.86 53.59
8 Koivisto Mikael SKUusi 47.46 0.06.01 54.31 53.06
9 Aaltonen Tatu Lynx 48.04 0.06.19 53.75 52.52
10 Mäki-Laurila Anttoni TP 48.19 0.06.34 53.26 52.03
11 Salomäki Jaakko SKUusi 48.31 0.06.46 52.82 51.61
12 Kenttämies Eevert Koovee 48.46 0.07.01 52.33 51.13
13 Lehtonen Elias UlvUra 49.03 0.07.18 51.82 50.62
14 Axelin Eelis PR 50.12 0.08.27 50.42 49.26
15 Vuorensola Joonatan Lynx 50.47 0.09.02 49.63 48.49
16 Lahti Paavo RasKa 51.29 0.09.44 48.75 47.63
17 Palomäki Oskari UlvUra 51.30 0.09.45 48.53 47.42
18 Koskinen Aaro TP 51.37 0.09.52 48.22 47.11
19 Jalonen Aapo MSParma 51.50 0.10.05 47.81 46.72
20 Arvela Henri LS-37 52.01 0.10.16 47.44 46.35
20 Liponkoski Aapo TP 52.01 0.10.16 47.44 46.35
22 Koivula Emil HS 52.10 0.10.25 46.90 45.82
23 Nikkinen Hannes HiKi 52.33 0.10.48 46.36 45.29
24 Kallioniemi Jami RaLu 53.01 0.11.16 45.75 44.70
25 Lemberg Ville RaJu 53.07 0.11.22 45.47 44.42
26 Noponen Juho EsSu 53.36 0.11.51 44.86 43.83
27 Granqvist Eetu LS-37 53.46 0.12.01 44.53 43.50
28 Niemensivu Miki RaLu 53.47 0.12.02 44.32 43.30
29 Koskinen Mikael RaN 54.20 0.12.35 43.68 42.67
30 Aalto Lauri MSParma 54.29 0.12.44 43.36 42.37
31 Virtanen Aapo PR 56.36 0.14.51 41.56 40.60
32 Ruusu Rasmus EsSu 57.19 0.15.34 40.85 39.91
33 Engström Simon PIF 57.29 0.15.44 40.55 39.62
34 Simola Jere Koovee 57.30 0.15.45 40.36 39.43
35 Sivonen Miro TP 58.15 0.16.30 39.65 38.74
36 Punto Eetu RaN 58.53 0.17.08 39.05 38.15
37 Meuronen Joonas HS 1.01.05 0.19.20 37.47 36.61
38 Kujansuu Aaro RasKa 1.01.50 0.20.05 36.85 36.00
39 Ojala Urho KS 1.03.35 0.21.50 35.67 34.85

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 33
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Isoherranen Salla Lynx 35.21 0.00.00 65.86 65.17
2 Ekström Lotte-Line MSParma 38.25 0.03.04 60.32 59.69
3 Sallila Katarina HS 38.39 0.03.18 59.68 59.05
4 Mänty Elisa RR 40.19 0.04.58 56.94 56.34
4 Wickholm Saga Trian 40.19 0.04.58 56.94 56.34
6 Kaikkonen Oona Koovee 40.32 0.05.11 56.10 55.51
7 Lehtonen Venla UlvUra 40.37 0.05.16 55.71 55.13
8 Heikkinen Roosa VeVe 40.58 0.05.37 54.97 54.39
9 Turakainen Veera Lynx 41.00 0.05.39 54.66 54.09
10 Haapala Jaana PR 41.06 0.05.45 54.26 53.69
11 Julkunen Siiri TP 42.49 0.07.28 51.83 51.29
12 Nyman Ida Lynx 43.16 0.07.55 51.04 50.50
13 Hämäläinen Elina RR 44.55 0.09.34 48.92 48.41
14 Hyyppä Liina KoS 45.12 0.09.51 48.37 47.87
15 Mäntylä Ulla-Riina HS 45.21 0.10.00 47.97 47.47
16 Nikkinen Saana HiKi 45.23 0.10.02 47.70 47.20
17 Pirilä Elisa MSParma 45.27 0.10.06 47.39 46.89
18 Jussila Emma TP 45.59 0.10.38 46.60 46.11
19 Miettinen Kiia EsSu 46.00 0.10.39 46.34 45.86
20 Punto Elli RaN 46.42 0.11.21 45.42 44.94
21 Laine Noora TP 48.56 0.13.35 43.12 42.67
22 Valio Salla TP 49.20 0.13.59 42.55 42.10
23 Virkajärvi Heta JRV 50.57 0.15.36 40.99 40.56
24 Linnainmaa Annukka KangSK 51.05 0.15.44 40.66 40.24
25 Nurmo Pauliina PunKu 52.26 0.17.05 39.41 39.00
26 Hosio Iris EsSu 52.30 0.17.09 39.15 38.74
27 Karttila Inkeri MSParma 53.00 0.17.39 38.58 38.17
28 Myllymäki Matilda KoS 58.38 0.23.17 34.68 34.32
29 Aalto Aura TP 1.05.55 0.30.34 30.69 30.36
30 Heinikangas Veera RaLu 1.06.14 0.30.53 30.37 30.06
31 Wickholm Wilma Trian 1.08.08 0.32.47 29.37 29.06
32 Turkkila Liisa EsSu 1.09.37 0.34.16 28.58 28.29
33 Tuomisto Kerttu MSParma 1.12.46 0.37.25 27.20 26.91

Sarja H21AL
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mieskoski Kimmo RaLu 56.45 0.00.00 65.74 65.18
2 Nurminen Ilkka HS 1.00.53 0.04.08 60.12 59.62
3 Kerkola Nico SuSi 1.04.18 0.07.33 55.84 55.37
4 Virtala Alex PIF 1.06.07 0.09.22 53.25 52.80
5 Hietala Esa PudU 1.06.59 0.10.14 51.52 51.08
6 Udell Robin Solf 1.09.02 0.12.17 48.97 48.56
7 Hirvonen Olli-Petteri TP 1.17.16 0.20.31 42.85 42.49
8 Salonen Otso LappRi 1.17.32 0.20.47 41.80 41.45
9 Uusitalo Jukka-Pekka KangSK 1.33.38 0.36.53 33.87 33.58

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mattila Tomi AngA 59.52 0.00.00 62.76 59.65
2 Korpinen Taneli TuMe 1.01.30 0.01.38 58.80 55.89
3 Fröjdö Simon PR 1.02.54 0.03.02 55.25 52.52
4 Vuorela Veli-Matti UlvUra 1.12.05 0.12.13 46.26 43.97
5 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 1.13.41 0.13.49 43.34 41.20

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ritasalo Teemu EsAk 53.07 0.00.00 64.43 63.54
2 Toivio Heikki AngA 53.33 0.00.26 63.45 62.57
3 Väänänen Heikki Pihkan 55.16 0.02.09 61.04 60.19
4 Heinikangas Tero RaLu 57.11 0.04.04 58.57 57.75
5 Kivioja Jussi NaWi 58.32 0.05.25 56.80 56.01
6 Salomäki Janne HyRa 59.29 0.06.22 55.48 54.71
7 Beitnes Amund OK77 1.00.44 0.07.37 53.94 53.19
8 Hongisto Osmo LoJa 1.01.46 0.08.39 52.64 51.91
9 Hirvinen Markus KoS 1.03.57 0.10.50 50.46 49.76
10 Suominen Petteri HPV 1.06.56 0.13.49 47.84 47.18
11 Hyyppä Tuomas KoS 1.08.06 0.14.59 46.67 46.02
12 Tuomala Simo PertPe 1.12.02 0.18.55 43.78 43.17
13 Farkas David HS 1.13.03 0.19.56 42.83 42.24
14 Siivola Jarno HS 1.15.03 0.21.56 41.37 40.79
15 Lepistö Mikko HauSi 1.15.08 0.22.01 41.00 40.43
16 Joopi Juha UlvUra 1.15.37 0.22.30 40.41 39.85
17 Sauso Riku HS 1.16.50 0.23.43 39.45 38.91
18 Tranberg Saku PR 1.19.19 0.26.12 37.91 37.38
19 Lampinen Jussi TP 1.24.05 0.30.58 35.47 34.98
20 Isoniemi Vesa Trian 1.29.12 0.36.05 33.16 32.70
21 Rosenblad Kalle HiKi 1.35.12 0.42.05 30.81 30.39
Kärkkäinen Kimmo HS HYL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 39
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pesu Raino Hiilto 52.02 0.00.00 64.53 63.18
2 Tala Tuomas HS 52.44 0.00.42 63.42 62.09
3 Sillanpää Sampo Lynx 55.15 0.03.13 60.29 59.03
4 Lehtonen Eero UlvUra 55.29 0.03.27 59.80 58.55
5 Ahtiainen Akseli KR 55.34 0.03.32 59.47 58.22
6 Gröhn Timo TP 55.35 0.03.33 59.22 57.97
7 Nyman Jonas Botnia 56.21 0.04.19 58.18 56.95
8 Kyllästinen Jyri RaLu 57.13 0.05.11 57.06 55.86
9 Saarela Jarno KyS 57.50 0.05.48 56.23 55.04
10 Packalen Totte Lynx 58.05 0.06.03 55.76 54.58
11 Riikonen Jarno TP 59.04 0.07.02 54.60 53.46
12 Friman Sami HyRa 59.20 0.07.18 54.13 53.00
13 Kääriäinen Sami TuMe 59.22 0.07.20 53.88 52.75
14 Karttila Jussi MSParma 1.01.51 0.09.49 51.50 50.42
15 Teerikoski Petri LLuja 1.03.09 0.11.07 50.23 49.18
16 Koistinen Janne Uolevi SalVil 1.04.32 0.12.30 48.95 47.92
17 Pohjola Olli-Pekka Koovee 1.04.37 0.12.35 48.68 47.66
18 Heikkonen Rami SuSi 1.05.58 0.13.56 47.49 46.49
19 Mulari Valtteri MaMa 1.07.53 0.15.51 45.95 44.98
20 Isoherranen Sami Lynx 1.08.27 0.16.25 45.38 44.42
21 Aalto Sami MSParma 1.09.42 0.17.40 44.37 43.44
22 Rintala Rami Hiisi 1.09.50 0.17.48 44.10 43.17
23 Kiintola Jarno KS 1.10.25 0.18.23 43.54 42.63
24 Teriö Tatu TuS 1.10.28 0.18.26 43.32 42.41
24 Toivio Matti RaPi 1.10.28 0.18.26 43.32 42.41
26 Anttonen Mikael KaRa 1.11.59 0.19.57 42.04 41.16
27 Pohjola Mikko Lynx 1.12.59 0.20.57 41.29 40.42
28 Latva Lauri AR 1.17.40 0.25.38 38.63 37.81
29 Laine Sampo TP 1.18.29 0.26.27 38.05 37.26
30 Hyvärinen Pietari EsSu 1.18.45 0.26.43 37.76 36.96
31 Liponkoski Sami TP 1.20.26 0.28.24 36.80 36.03
32 Stenholm Pekka TuS 1.22.17 0.30.15 35.81 35.06
33 Nurmiainen Jouko Raseborg 1.23.02 0.31.00 35.33 34.59
34 Turkkila Kalle EsSu 1.23.42 0.31.40 34.89 34.16
35 Biskop Kim KoS 1.24.28 0.32.26 34.42 33.69
36 Tuominen Janne PertPe 1.25.11 0.33.09 33.97 33.26
37 Hyvärilä Jussi HyRa 1.31.24 0.39.22 31.52 30.85
38 Koivula Risto UlvUra 1.35.22 0.43.20 30.07 29.44
Henriksson Pasi MSParma KES -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 34
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virtanen Antti HlS 47.49 0.00.00 62.81 62.42
2 Helin Timo VaRa 47.51 0.00.02 62.48 62.10
3 Loukkalahti Marko HiKi 49.36 0.01.47 60.00 59.63
4 Venäläinen Toni VaHa 50.11 0.02.22 59.03 58.67
5 Jaakkola Jari MaMa 50.51 0.03.02 57.99 57.63
6 Heikkinen Jarkko VeVe 51.09 0.03.20 57.38 57.03
7 Kerkola Mika SuSi 52.44 0.04.55 55.40 55.06
8 Nurmo Mika PunKu 53.45 0.05.56 54.10 53.77
9 Larmala Juha-Pekka EsSu 53.56 0.06.07 53.66 53.33
10 Ryyppö Jarkko RaVa 54.38 0.06.49 52.72 52.40
11 Nokka Ilkka Rasti88 55.54 0.08.05 51.28 50.97
12 Virta Marko TuS 56.14 0.08.25 50.74 50.43
13 Mannervesi Mika AngA 56.57 0.09.08 49.86 49.55
14 Tenhunen Joni TuMe 57.56 0.10.07 48.78 48.48
15 Päivike Johan RaPi 58.16 0.10.27 48.26 47.97
16 Mehtälä Markku Pihkan 58.42 0.10.53 47.67 47.38
17 Kiljunen Juha LS-37 59.00 0.11.11 47.20 46.91
18 Lehtinen Marko SalVil 59.20 0.11.31 46.71 46.42
19 Liljeström Kimmo HS 59.54 0.12.05 46.04 45.75
20 Mauriala Jarmo Koovee 1.00.07 0.12.18 45.64 45.36
21 Savilahti Petri Lynx 1.00.55 0.13.06 44.82 44.54
22 Haaramo Panu EsSu 1.01.06 0.13.17 44.46 44.19
23 Ojala Jari PirHi 1.01.19 0.13.30 44.08 43.81
24 Pihala Mika RaLu 1.02.08 0.14.19 43.28 43.02
25 Itkonen Tommi AngA 1.02.35 0.14.46 42.75 42.49
26 Nieminen Jyrki LHR 1.02.49 0.15.00 42.38 42.12
27 Ruohola Risto MSParma 1.03.35 0.15.46 41.65 41.40
28 Suominen Juha-Matti LaJy 1.04.19 0.16.30 40.96 40.71
29 Lindahl Anders Trian 1.15.51 0.28.02 34.56 34.34
30 Vehkalahti Harri IkNV 1.16.15 0.28.26 34.20 33.99
31 Oksanen Jukka RasKa 1.17.04 0.29.15 33.66 33.45
32 Kontio Pasi KangSK 1.27.22 0.39.33 29.53 29.35
33 Julkunen Tero LHR 1.28.19 0.40.30 29.06 28.88
34 Fey Carl EsSu 1.52.16 1.04.27 22.74 22.60

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Yliluikki Matti SuSi 38.22 0.00.00 56.54 54.36
2 Oksanen Teijo HS 44.55 0.06.33 47.91 46.07
3 Lammi Mika LaJy 47.51 0.09.29 44.62 42.90
4 Lindroos Jarmo EsSu 48.37 0.10.15 43.56 41.88
5 Ray Tomas OK77 49.39 0.11.17 42.31 40.68
6 Hakulinen Pekka EsSu 49.41 0.11.19 41.94 40.32
7 Haajanen Leif Raseborg 50.49 0.12.27 40.67 39.10
8 Nyholm Thomas Trian 51.27 0.13.05 39.83 38.30
9 Lounela Kaarle TuS 52.30 0.14.08 38.71 37.22
10 Heikkinen Arto HS 54.17 0.15.55 37.12 35.69
11 Uusikartano Simo TuMe 56.42 0.18.20 35.24 33.88
12 Köyvönen Kimmo MaMa 59.36 0.21.14 33.24 31.95
13 Kortetjärvi Hannu PäLuLu 1.01.54 0.23.32 31.72 30.50
14 Kuokkanen Ismo TuS 1.02.06 0.23.44 31.35 30.14
15 Koivisto Timo KoKV 1.03.10 0.24.48 30.55 29.37
16 Frilander Heikki Trian 1.04.16 0.25.54 29.76 28.61
17 Kuusisto Kimmo MSParma 1.04.18 0.25.56 29.47 28.34
18 Kajavalta Jyrki TuS 1.08.39 0.30.17 27.36 26.30
19 Ojanen Juha HyRa 1.18.34 0.40.12 23.69 22.77
20 Huhtala Ismo YlKi 1.38.24 1.00.02 18.74 18.02

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lehto Kari TuMe 37.32 0.00.00 55.63 54.83
2 Bäck Mikael Femman 40.15 0.02.43 51.57 50.82
3 Vuorinen Pekka Trian 40.25 0.02.53 51.04 50.31
4 Markki Tapio EsSu 40.48 0.03.16 50.26 49.53
5 Valtanen Simo HinnYr 43.56 0.06.24 46.39 45.72
6 Niinistö Harri AngA 44.20 0.06.48 45.69 45.03
7 Asikainen Timo Hiisi 44.32 0.07.00 45.20 44.55
8 Paganus Ari AngA 44.34 0.07.02 44.88 44.24
9 Salonen Matti VaRa 46.33 0.09.01 42.70 42.09
10 Viili Osmo MSParma 48.17 0.10.45 40.91 40.32
11 Vuori Rauno AngA 48.41 0.11.09 40.32 39.74
12 Nissilä Jorma KoS 50.49 0.13.17 38.38 37.83
13 Aakula Ilkka PR 50.50 0.13.18 38.12 37.57
14 Kuivala Juha TuS 52.04 0.14.32 36.98 36.44
15 Ölander Ralf KSF 53.29 0.15.57 35.76 35.25
16 Arki Hannu TuMe 53.33 0.16.01 35.48 34.97
17 Puustinen Tuomo Pihkan 54.11 0.16.39 34.84 34.34
18 Leppälä Martti HlS 55.20 0.17.48 33.89 33.40
19 Tiittanen Eino HPV 55.50 0.18.18 33.36 32.88
20 Koistinen Kari HiKi 57.43 0.20.11 32.05 31.59
21 Toivonen Jari EE 57.49 0.20.17 31.78 31.32
22 Lanne Vesa Hiisi 58.00 0.20.28 31.47 31.01
23 Halla-Aho Timo JSRasti 58.29 0.20.57 30.99 30.54
24 Mäntynen Ari KyS 1.03.25 0.25.53 28.38 27.97
25 Andersson Bror KSF 1.07.37 0.30.05 26.43 26.05
26 Viitasalo Harri RiSu 1.13.03 0.35.31 24.30 23.95

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 43
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saarimäki Ilkka AngA 40.48 0.00.00 50.10 50.13
2 Rauhamäki Kimmo JRV 40.54 0.00.06 49.80 49.83
3 Halme Tapio AngA 41.39 0.00.51 48.73 48.76
4 Kiiskinen Arto TP 41.47 0.00.59 48.40 48.43
5 Ritanotko Markku TuMe 42.41 0.01.53 47.21 47.24
6 Toivonen Esa TarpSu 43.09 0.02.21 46.53 46.56
7 Heinonen Veli-Matti RR 43.33 0.02.45 45.93 45.96
8 Joki Sauli VetU 43.53 0.03.05 45.42 45.45
9 Helkkula Rauli TuMe 44.32 0.03.44 44.59 44.62
10 Kurppa Hannu AngA 44.59 0.04.11 43.98 44.01
11 Loisa Kari HirvHe 45.03 0.04.15 43.76 43.78
12 Tuomola Touko Rasti88 45.32 0.04.44 43.13 43.16
13 Yli-Kaatiala Jorma KuortKu 46.03 0.05.15 42.49 42.51
14 Väätäinen Seppo EsSu 46.23 0.05.35 42.03 42.05
15 Kuivala Hannu TuS 46.33 0.05.45 41.72 41.74
16 Lindroos Mårten KSF 46.51 0.06.03 41.30 41.32
17 Nurminen Jouko TP 48.11 0.07.23 40.00 40.03
18 Virtanen Jari PR 48.53 0.08.05 39.28 39.30
19 Kallio Risto AngA 49.28 0.08.40 38.67 38.69
20 Käyhkö Kari LS-37 49.40 0.08.52 38.37 38.39
21 Kallio Lasse SuSi 50.10 0.09.22 37.84 37.86
22 Alhoke Timo TuMe 50.30 0.09.42 37.44 37.47
23 Hongisto Keijo LoJa 51.05 0.10.17 36.87 36.90
24 Jumppanen Jarmo Pihkan 51.29 0.10.41 36.45 36.47
25 Keltamäki Seppo JoKu 52.06 0.11.18 35.87 35.89
26 Paunonen Hannu Koovee 52.38 0.11.50 35.37 35.39
27 Tuomaala Juhani KoS 52.40 0.11.52 35.21 35.23
28 Rajala Markku PäLuLu 54.05 0.13.17 34.15 34.17
29 Laine Esa KauPo 54.06 0.13.18 34.01 34.03
30 Nurisalo Seppo KoS 56.17 0.15.29 32.56 32.58
31 Hirvelä Reijo SuosmSa 56.39 0.15.51 32.22 32.24
32 Lehtovirta Timo RasKa 58.24 0.17.36 31.13 31.15
33 Juutilainen Juhani KeU 59.10 0.18.22 30.60 30.62
34 Salonen Kauko TuMe 59.53 0.19.05 30.11 30.13
35 Jokinen Matti TuVi 1.01.34 0.20.46 29.17 29.19
36 Nieminen Taisto RaPi 1.02.46 0.21.58 28.50 28.51
37 Ahlqvist Hannu RiSu 1.02.59 0.22.11 28.28 28.30
38 Jakobsson Markus RasKa 1.04.18 0.23.30 27.59 27.61
39 Suominen Risto SuSi 1.04.57 0.24.09 27.20 27.22
40 Koski Harri TarpSu 1.05.05 0.24.17 27.03 27.05
41 Koskialho Jouko EuVe 1.07.17 0.26.29 26.04 26.06
42 Nurminen Hannu Hiisi 1.28.15 0.47.27 19.77 19.78
Hintukainen Keijo TuS HYL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lakanen Ensio VaajTe 38.11 0.00.00 49.15 48.77
2 Salmenoja Pertti HirvHe 42.04 0.03.53 44.43 44.08
3 Tolvanen Mauri LeSi 43.07 0.04.56 43.17 42.83
4 Kataja Lasse SuSi 43.18 0.05.07 42.80 42.47
5 Peltola Timo MSParma 43.21 0.05.10 42.57 42.24
6 Liljeström Åge HS 43.51 0.05.40 41.91 41.58
7 Tammisaari Pentti HirvHe 44.33 0.06.22 41.07 40.75
8 Mäkelä Harri SuSe 45.01 0.06.50 40.47 40.16
9 Hiirijoki Pentti SuSe 45.11 0.07.00 40.15 39.84
10 Lavikainen Jussi KangSK 45.43 0.07.32 39.51 39.21
11 Turunen Erkki SuSe 46.02 0.07.51 39.07 38.77
12 Wessman Risto HiKi 46.04 0.07.53 38.87 38.57
13 Peltola Oke TuS 46.19 0.08.08 38.49 38.19
14 Pusa Raimo OrPo 46.43 0.08.32 38.00 37.70
15 Mustranta Antti HS 48.11 0.10.00 36.68 36.39
16 Virtanen Jorma Hiisi 48.58 0.10.47 35.93 35.65
17 Parjanne Mikko EsSu 49.00 0.10.49 35.75 35.47
18 Euren Pertti RasKa 49.35 0.11.24 35.17 34.90
19 Mannervesi Simo RaLu 50.53 0.12.42 34.12 33.85
20 Vuorinen Lasse AngA 51.21 0.13.10 33.66 33.39
21 Aarnio Seppo RaPi 51.46 0.13.35 33.23 32.97
21 Koistinen Leo VaRa 51.46 0.13.35 33.23 32.97
23 Laine Jaakko HS 53.15 0.15.04 32.01 31.76
24 Ahvenainen Seppo JäPa 53.46 0.15.35 31.56 31.32
25 Lainema Ilkka MSParma 53.55 0.15.44 31.33 31.08
26 Lakkinen Keijo SuSe 54.17 0.16.06 30.97 30.73
27 Inki Pekka TuMe 55.40 0.17.29 30.06 29.83
28 Roivas Matti UrjU 55.48 0.17.37 29.85 29.62
29 Röytiö Lauri PR 56.33 0.18.22 29.32 29.09
30 Alilonttinen Martti MSParma 57.09 0.18.58 28.87 28.65
31 Hakanen Kai ValSu 58.10 0.19.59 28.23 28.01
32 Terävä Seppo XYZ 59.56 0.21.45 27.27 27.06
33 Viljanen Keijo LoJa 1.03.37 0.25.26 25.57 25.37
34 Kangasaho Simo HiKi 1.04.07 0.25.56 25.25 25.05
35 Kuosa Harri LoJa 1.04.40 0.26.29 24.91 24.72
36 Koskinen Timo VaHa 1.08.06 0.29.55 23.54 23.36
37 Hofmann Kari AngA 1.09.09 0.30.58 23.07 22.89

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hongisto Heimo LoJa 30.21 0.00.00 43.02 42.46
2 Laine Erkki AngA 33.55 0.03.34 38.26 37.76
3 Kivistö Erkki Pihkan 34.00 0.03.39 37.92 37.43
4 Rapakko Timo SuSi 34.41 0.04.20 36.94 36.46
5 Rautarae Veikko HirvHe 34.44 0.04.23 36.65 36.18
6 Moisio Kalevi TuS 36.17 0.05.56 34.86 34.41
7 Rönkkö Paavo EsSu 36.57 0.06.36 34.01 33.57
8 Kallio Kari SuSi 37.50 0.07.29 33.00 32.58
9 Urhonen Seppo TuS 38.21 0.08.00 32.34 31.93
10 Yliuntinen Hannu KarjUra 39.13 0.08.52 31.42 31.02
11 Verha Koitto VaRa 40.16 0.09.55 30.40 30.01
12 Paldanius Jorma TuS 40.33 0.10.12 29.99 29.60
13 Orrensalo Reijo TuVi 42.12 0.11.51 28.62 28.25
14 Hedenström Rauno MaMa 42.15 0.11.54 28.39 28.03
15 Rintala Paavo Palo-88 44.02 0.13.41 27.06 26.71
16 Jokinen Juhani MaMa 44.49 0.14.28 26.40 26.06
17 Grönroos Timo MSParma 46.08 0.15.47 25.47 25.14
18 Laakso Raimo HaHa 47.44 0.17.23 24.45 24.13
19 Rantanen Ismo Palo-88 48.42 0.18.21 23.79 23.49
20 Kleemola Pauli PertPe 51.43 0.21.22 22.25 21.96
21 Jylhä Keijo JRV 53.18 0.22.57 21.44 21.16
22 Punkero Toivo LS-37 55.35 0.25.14 20.41 20.14
23 Kärkkäinen Eero EsSu 55.57 0.25.36 20.13 19.87
24 Mäkinen Jaakko AngA 1.00.19 0.29.58 18.54 18.30
Mattsson Per-Åke KSF HYL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laitinen Raimo HiKi 27.48 0.00.00 31.73 31.70
2 Holmström Bengt KSF 28.19 0.00.31 30.73 30.70
3 Eilu Kalevi RaLu 28.28 0.00.40 30.14 30.12
4 Nurmi Pekka RaLu 30.56 0.03.08 27.35 27.33
5 Aronen Osmo RasKa 31.33 0.03.45 26.44 26.41
6 Åberg Karl-Erik EsSu 32.33 0.04.45 25.25 25.23
7 Viiri Jyrki HirvHe 34.07 0.06.19 23.74 23.72
8 Kuusisto Seppo RaLu 34.52 0.07.04 22.89 22.87
9 Saario Pentti LoJa 38.49 0.11.01 20.25 20.23
10 Launis Kari Raus 42.36 0.14.48 18.17 18.15
11 Rosenqvist Onni SuosmSa 45.26 0.17.38 16.77 16.75
12 Helariutta Eero RasKa 50.45 0.22.57 14.78 14.76

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kerkola Teemu SuSi 1.23.32 0.00.00

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Still Alec Trian 56.55 0.00.00 56.25 52.56
2 Rantala Valtteri VaHa 57.26 0.00.31 54.55 50.98
3 Nordgren Simon Trian 57.53 0.00.58 52.94 49.47
4 Willman Iivari RasKa 58.45 0.01.50 50.99 47.65
5 Brysch Erik MSParma 1.02.49 0.05.54 46.60 43.55
6 Kytömäki Aapo SKUusi 1.04.10 0.07.15 44.55 41.63
7 Platonov Simeon Navi 1.22.34 0.25.39 33.79 31.58
8 Nieminen Lauri VaHa 1.30.44 0.33.49 29.99 28.03

Sarja H15
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskinen Eemil TP 41.31 0.00.00 45.20 39.82
2 Vennelä Nuutti KangSK 42.15 0.00.44 44.00 38.76
3 Niemensivu Roni RaLu 42.51 0.01.20 42.97 37.86
4 Heikkinen Aaro HS 44.14 0.02.43 41.23 36.32
5 Teuri Lukas EsSu 46.00 0.04.29 39.26 34.59
6 Niemelä Julius RaN 46.11 0.04.40 38.73 34.12
7 Lindroos Elias PIF 47.42 0.06.11 37.13 32.71
8 Länsiluoto Juho HS 47.50 0.06.19 36.66 32.29
9 Norrbacka Roni-Eemil AR 49.37 0.08.06 34.98 30.82
10 Leskinen Eemeli Lynx 49.47 0.08.16 34.51 30.40
11 Isosaari Antti MSParma 50.52 0.09.21 33.43 29.45
12 Lamminmäki Markus Pihkan 1.03.48 0.22.17 26.38 23.24
13 Lahtinen Antti HiKi 1.06.17 0.24.46 25.13 22.13
14 Hyvärinen Luukas EsSu 1.08.26 0.26.55 24.08 21.21
15 Hippeläinen Oliver Pihkan 1.17.00 0.35.29 21.17 18.65
16 Seppä Elias AngA 1.26.02 0.44.31 18.74 16.51
Lindén Elias Pihkan KES -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Virkajärvi Aapo JRV 24.05 0.00.00
2 Pesu Akseli TP 24.20 0.00.15
3 Koponen Rasmus Lynx 25.02 0.00.57
4 Bergström Kasper Kristina 25.04 0.00.59
5 Laapas Rasmus RR 25.12 0.01.07
6 Carlsson Oliver EsAk 25.56 0.01.51
7 Hirvinen Joona KoS 26.04 0.01.59
8 Tuominen Rami KanSu 26.15 0.02.10
9 Vuorinen Miki Koovee 26.26 0.02.21
10 Liponkoski Eino TP 26.46 0.02.41
11 Hyvärilä Touko HyRa 27.03 0.02.58
12 Lintula Aapo Trian 27.20 0.03.15
13 Kallioniemi Justus RaLu 28.24 0.04.19
14 Kallela Lenni HS 28.29 0.04.24
15 Tiainen Antti EsSu 28.46 0.04.41
16 Lehtovirta Eetu TP 29.02 0.04.57
17 Pinta Leevi Koovee 30.55 0.06.50
18 Liljeström Matias HS 31.33 0.07.28
19 Muhonen Aatu RaJu 32.39 0.08.34
20 Harju Tuomas RaN 33.51 0.09.46
21 Haapala Juuso PR 36.08 0.12.03
22 Holmberg Valter EsSu 39.54 0.15.49
23 Ritala Arttu TP 44.55 0.20.50
24 Kuusisto Olli Koovee 45.48 0.21.43
25 Schüle Elias Koovee 57.14 0.33.09

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lakanen Lauri HS 16.15 0.00.00
2 Mourujärvi Jonne RR 16.41 0.00.26
3 Kavonius Atte HiKi 18.11 0.01.56
4 Isoherranen Antti Lynx 18.38 0.02.23
5 Nyman Elias Pihkan 19.09 0.02.54
6 Kivioja Arttu RasKa 19.24 0.03.09
7 Saarela Ossi KyS 19.27 0.03.12
8 Hahto Vili Pihkan 19.51 0.03.36
9 Hämäläinen Aaro KangSK 20.24 0.04.09
10 Vartiainen Lukas TuS 20.41 0.04.26
10 Friman Eemeli HyRa 20.41 0.04.26
12 Isosaari Aarne MSParma 20.48 0.04.33
13 Vaje Jaakko SKUusi 20.57 0.04.42
14 Kiiski Olavi KyS 21.08 0.04.53
15 Länsiluoto Väinö HS 21.09 0.04.54
16 Hellstedt Oliver Lynx 21.24 0.05.09
17 Saranen Mikael HS 21.58 0.05.43
18 Pirinen Teemu AngA 22.15 0.06.00
19 Kallio Santeri KoS 22.27 0.06.12
20 Heinonen Janne MSParma 22.55 0.06.40
21 Lillqvist Erik TP 23.32 0.07.17
22 Kääntönen Arttu MSParma 24.18 0.08.03
23 Donner Jeremy OK77 27.21 0.11.06
24 Wickholm Arthur Trian 27.48 0.11.33
25 Takanen Eetu VeVe 28.27 0.12.12
26 Virtanen Topi PR 29.18 0.13.03
27 Vuorela Samu EsAk 29.20 0.13.05
28 Hirvensalo Eetu RaJu 29.38 0.13.23
28 Platonov Mikael Navi 29.38 0.13.23
30 Kujansuu Lauri RasKa 29.57 0.13.42
31 Vuorensola Tuomas Lynx 29.58 0.13.43
32 Nyman Matias TuS 30.31 0.14.16
33 Laisev Vjatseslav Pihkan 31.22 0.15.07
34 Riikonen Atte TP 35.49 0.19.34
35 Nurmo Olavi PunKu 36.01 0.19.46
36 Malmström Kaapo RR 36.05 0.19.50
37 Pakarinen Jere RaN 37.47 0.21.32
38 Kinnari Unto KarjUra 43.36 0.27.21
39 Kujala Aapo HiKi 44.35 0.28.20
Oksanen Aaro KangSK KES -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Virtanen Onni AngA 12.50 0.00.00
2 Hirvilahti Niklas VeVe 14.36 0.01.46
3 Pellikka Väinö HiKi 16.16 0.03.26
4 Joopi Lauri UlvUra 17.17 0.04.27
5 Penttilä Akseli Koovee 17.32 0.04.42
6 Teerikoski Pyry LLuja 18.24 0.05.34
7 Joensuu Aapo HS 18.26 0.05.36
8 Söyrilä Leevi AngA 18.48 0.05.58
9 Tyni Sisu VeVe 19.14 0.06.24
10 Roschier Eemil HS 19.15 0.06.25
10 Kirves Antti SKUusi 19.15 0.06.25
12 Karvonen Tatu KS 19.39 0.06.49
13 Hirvinen Jesse KoS 20.40 0.07.50
14 Göransson Niklas HlS 21.37 0.08.47
15 Muhonen Eetu RaJu 23.10 0.10.20
16 Riikonen Eevert TP 23.20 0.10.30
17 Närvä Kaapo Lynx 24.13 0.11.23
18 Kinnunen Onni KangSK 24.36 0.11.46
19 Leinonen Otso RR 25.27 0.12.37
20 Fey Erik EsSu 26.51 0.14.01
21 Kärkkäinen Miika HS 27.49 0.14.59
22 Ahtola Touko KangSK 28.13 0.15.23
23 Mattila Ato KangSK 31.14 0.18.24
24 Malmström Peetu RR 32.57 0.20.07
25 Paju Vilho TP 35.27 0.22.37
26 Holmström Samuli Trian 38.21 0.25.31
27 Veikkola Eemil EsAk 39.28 0.26.38
28 Mäkelä Konsta Koovee 40.07 0.27.17
29 Ritala Samu TP 40.30 0.27.40
Heikkinen Arsi HS HYL -

Sarja H11
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Orhanen Johannes RasKu 10.09 0.00.00
2 Savinainen Joakim RasKu 10.40 0.00.31
3 Kankaanpää Mikki EsSu 11.28 0.01.19
4 Backman Voitto KangSK 11.55 0.01.46
5 Kivistö Joona TP 11.59 0.01.50
6 Vuorenmaa Joona Koovee 12.16 0.02.07
7 Siivonen Eero Koovee 12.43 0.02.34
8 Martomaa Eero EsSu 13.00 0.02.51
9 Reiman Niklas Trian 13.18 0.03.09
10 Paju Eelis TP 14.11 0.04.02
11 Immonen Topias HlS 14.15 0.04.06
12 Nurmela Eevert LS-37 14.28 0.04.19
13 Tomula Otso RasKa 14.43 0.04.34
14 Virtanen Otto AngA 14.54 0.04.45
15 Latva Leino AR 16.19 0.06.10
16 Pohjalainen Olli VeVe 16.39 0.06.30
17 Väistökoski Miko TP 17.05 0.06.56
18 Ekqvist Leo HiKi 17.15 0.07.06
19 Lempainen Eero TuMe 17.20 0.07.11
20 Vigren Valtteri Koovee 17.58 0.07.49
21 Ryyppö Topias HS 19.15 0.09.06
22 Halkilahti Emil AngA 21.26 0.11.17
23 Väänänen Lauri Pihkan 21.43 0.11.34
24 Koponen Oliver PR 22.13 0.12.04
25 Kinnari Vilho KarjUra 1.07.05 0.56.56
Varvikko Aaro EsAk HYL -
Laine Oliver TuS HYL -
Lahdenperä Aaro PR HYL -
Anana John Pihkan HYL -

Sarja H10
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Vilska Eemi RR 8.58 0.00.00
2 Lepistö Onni HauSi 9.08 0.00.10
3 Stenholm Daniel TuS 10.30 0.01.32
4 Syrjälä Vilho LHR 11.14 0.02.16
5 Koskinen Linus Trian 11.26 0.02.28
6 Liuha Eino KangSK 11.52 0.02.54
7 Koivisto Luukas SKUusi 14.52 0.05.54
8 Yrjans Pontus NOK 15.54 0.06.56
9 Kullberg Lauri Trian 16.04 0.07.06
10 Aalto Pauli MSParma 17.46 0.08.48
11 Leskinen Eino Lynx 22.01 0.13.03
12 Karttila Eero MSParma 24.16 0.15.18
13 Ekström Lassi MSParma 28.03 0.19.05
14 Pusa Väinö PäLuLu 29.31 0.20.33

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Veikkola Viljami EsAk 11.45 0.00.00
2 Koskinen Okko TP 12.15 0.00.30
3 Heikkinen Paavo TP 12.16 0.00.31
4 Ahlfors Matias TP 13.17 0.01.32
5 Tuominen Pietari Lynx 13.33 0.01.48
6 Koski Konsta Koovee 13.36 0.01.51
7 Honkala Niilo TP 14.00 0.02.15
8 Fey Mark EsSu 14.10 0.02.25
9 Kiljunen Eikka LS-37 14.39 0.02.54
10 Saari Niilo PR 14.41 0.02.56
11 Kinni Aaro EsSu 14.43 0.02.58
12 Sulonen Eemil RaLu 14.48 0.03.03
13 Heinonen Lauri Lynx 14.56 0.03.11
14 Varjola Veeti Koovee 15.45 0.04.00
15 Vilhonen Olavi PR 16.58 0.05.13
16 Packalen Jonas Lynx 17.32 0.05.47
17 Väänänen Jesse SKUusi 17.50 0.06.05
18 Malinen Otto KoKV 19.56 0.08.11
19 Laapas Oliver RR 20.09 0.08.24
20 Loukkalahti Antti RR 24.14 0.12.29
21 Koponen Evert PR 24.53 0.13.08
22 Tiits Kaarle TP 33.12 0.21.27

Sarja H9RR
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Orhanen Kaarlo RasKu 9.49 0.00.00
2 Salomäki Oskari HyRa 10.58 0.01.09
3 Salmenoja Elmo MSParma 11.17 0.01.28
4 Farkas Niklas EsSu 11.30 0.01.41
5 Saranen Samuel Pihkan 11.39 0.01.50
6 Veikkola Juhani EsAk 12.27 0.02.38
7 Kallio Noel TuS 12.29 0.02.40
8 Vilska Jooa RR 12.32 0.02.43
9 Backman Antto KangSK 12.35 0.02.46
10 Nissinen Akseli TP 12.50 0.03.01
11 Lempainen Johannes TuMe 13.23 0.03.34
12 Wirola Aukusti KangSK 13.45 0.03.56
12 Välimäki Tomi PR 13.45 0.03.56
14 Pietilä Valtteri TP 13.55 0.04.06
15 Fröjdö Robert TuS 13.59 0.04.10
15 Heikkinen Juho TP 13.59 0.04.10
17 Jaloluoma Kaarlo EsAk 14.23 0.04.34
17 Liukas Viljami KangSK 14.23 0.04.34
19 Tetri Eemil TuS 15.06 0.05.17
20 Lähteenmäki Pyry TuS 15.25 0.05.36
21 Mariani Frank Koovee 15.36 0.05.47
22 Pohjalainen Veikka VeVe 15.39 0.05.50
23 Nieminen Valtteri VaHa 15.49 0.06.00
24 Ekqvist Otto HiKi 15.51 0.06.02
25 Matilainen Sakari EsSu 16.36 0.06.47
26 Teuri Linus EsSu 17.18 0.07.29
27 Hanhela Huuko MSParma 17.23 0.07.34
28 Kinni Otto EsSu 17.32 0.07.43
29 Välimäki Topi PR 17.49 0.08.00
30 Koivula Elias HS 18.10 0.08.21
31 Multala Oskari RR 20.41 0.10.52
32 Paju Eemil TP 20.51 0.11.02
33 Wiklund Anton RaHa 22.57 0.13.08
34 Niittymäki Frans TuS 25.48 0.15.59
35 Riikonen Ville TP 27.01 0.17.12
36 Fröjdö Wilhelm TuS 27.11 0.17.22
37 Väänänen Mikko Pihkan 28.19 0.18.30

Sarja H9-12TR
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kiintola Eemil KS 14.19 0.00.00
2 Mourujärvi Jere RR 16.33 0.02.14
3 Ojanen Arto RasKa 16.51 0.02.32
4 Karvonen Elmo KS 16.55 0.02.36
5 Kujala Otto HiKi 18.55 0.04.36
6 Lehtonen Eemeli HauSi 22.45 0.08.26
7 Matilainen Tuomas EsSu 24.02 0.09.43
8 Pihlaja Eeli PR 26.34 0.12.15
9 Kekarainen Urho EsSu 30.36 0.16.17
10 Laitakari Olli Pihkan 30.51 0.16.32
11 Lehtinen Viljami AngA 1.07.37 0.53.18

Sarja D21AL
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saarimäki Heini AngA 38.50 0.00.00 68.04 66.42
2 Ylikylä Sanna AngA 53.35 0.14.45 47.46 46.33
3 Saarinen Anu Rasti88 59.43 0.20.53 40.93 39.95
4 Kääriä Venla KyS 59.55 0.21.05 39.14 38.21
5 Koivusalo Sanna RasKa 1.00.38 0.21.48 37.04 36.16

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Dambe Inga PR 38.29 0.00.00 84.67 83.45
2 Väre Tiina SomEsa 43.14 0.04.45 69.71 68.71
3 Kangasaho Essi HiKi 49.09 0.10.40 56.35 55.54

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Autio Päivi Hiisi 42.33 0.00.00 74.34 73.72
2 Siivonen Hanna-Mari Koovee 45.40 0.03.07 68.61 68.04
3 Taini Mia JRV 45.45 0.03.12 67.84 67.27
4 Vilska Tiina RR 49.14 0.06.41 62.44 61.92
5 Vaara Inga-Maria KaRa 49.15 0.06.42 61.82 61.30
6 Tiits Laura TP 50.43 0.08.10 59.44 58.95
7 Kiiski Johanna HS 51.52 0.09.19 57.55 57.07
8 Koistinen Sanna MSParma 52.47 0.10.14 55.99 55.52
9 Wolff Charlotta Raseborg 53.13 0.10.40 54.98 54.52
10 Torvela Tiina KuoSu 55.00 0.12.27 52.66 52.22
11 Kyckling Katja Lynx 57.30 0.14.57 49.85 49.44
12 Paganus-Anttonen Mari AngA 58.04 0.15.31 48.85 48.45
13 Kytömäki Katri KeU 1.00.13 0.17.40 46.62 46.23
14 Sillanpää Hanna Lynx 1.05.29 0.22.56 42.42 42.06
15 Fey Natalia EsSu 1.05.59 0.23.26 41.64 41.30
16 Carlsson Sanna EsAk 1.11.42 0.29.09 37.91 37.59
17 Maunula Minna KoS 1.49.34 1.07.01 24.54 24.33

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laukkanen Marja KS 36.57 0.00.00 70.12 70.04
2 Pesu Mervi Hiilto 39.59 0.03.02 64.26 64.18
3 Salonen Heidi HS 40.58 0.04.01 62.19 62.12
4 Kivelä Riikka VeVe 43.04 0.06.07 58.65 58.59
5 Velema Riikka Rasti88 45.02 0.08.05 55.61 55.55
6 Nurmela Anu LS-37 45.55 0.08.58 54.07 54.01
7 Isoherranen Kirsi Lynx 47.46 0.10.49 51.53 51.47
8 Kirves Hetti KeU 51.42 0.14.45 47.19 47.14
9 Koistinen Helena VaRa 53.09 0.16.12 45.50 45.44
10 Laurila Milla Trian 55.01 0.18.04 43.56 43.51
11 Hirvonen Riitta VaRa 55.11 0.18.14 43.04 42.99
12 Lamppu Tiina MSParma 59.29 0.22.32 39.56 39.52
13 Hovinen Mari KeU 1.02.07 0.25.10 37.54 37.50
14 Hosio Sanna EsSu 1.02.18 0.25.21 37.08 37.04
15 Naskali Liisa KyRa 1.05.17 0.28.20 35.06 35.02
16 Kleemola Katri PertPe 1.07.05 0.30.08 33.79 33.75
17 Latva Katariina AR 1.13.54 0.36.57 30.38 30.35
18 Platonova Riikka Navi 1.24.52 0.47.55 26.20 26.17
19 Varjola Johanna Koovee 1.37.53 1.00.56 22.50 22.47

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saarijärvi Sari RaN 40.43 0.00.00 58.83 58.90
2 Yli-Kauppila Marika PIF 45.06 0.04.23 52.54 52.61
3 Hokajärvi Anja-Riitta Pihkan 46.24 0.05.41 50.52 50.58
4 Arvela Kirsi LS-37 47.24 0.06.41 48.91 48.97
5 Ray Carola OK77 47.25 0.06.42 48.35 48.41
6 Laurila Anneli Trian 47.55 0.07.12 47.31 47.37
7 Valkonen Sanna TuS 50.33 0.09.50 44.34 44.40
8 Kerkola Tiina SuSi 52.49 0.12.06 41.95 42.00
9 Havia-Kinnala Helena AngA 53.03 0.12.20 41.28 41.33
10 Torp-Donner Heidi OK77 53.25 0.12.42 40.52 40.57
11 Seppälä Anu EE 54.10 0.13.27 39.48 39.53
12 Kotro Pia KyS 55.02 0.14.19 38.40 38.44
13 Välimaa Tuija Rasti88 1.04.24 0.23.41 32.41 32.45
14 Kallela Sari HS 1.05.24 0.24.41 31.52 31.56
15 Tupitsa Nina HS 1.15.50 0.35.07 26.85 26.88

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskivaara Eija MSParma 33.19 0.00.00 54.26 51.14
2 Nurmi Anne AngA 35.31 0.02.12 50.05 47.17
3 Savolainen Paula PR 36.27 0.03.08 47.94 45.19
4 Mäkelä Tiina RaTU 38.05 0.04.46 45.09 42.50
5 Sulavuori Eija TuMe 42.14 0.08.55 39.95 37.65
6 Nyholm Satu Trian 42.35 0.09.16 38.91 36.68
7 Hakulinen Paula EsSu 51.12 0.17.53 31.78 29.95
8 Haajanen Ulrika Raseborg 53.27 0.20.08 29.87 28.16
9 Reiman Anu AngA 1.02.12 0.28.53 25.19 23.74
10 Miettinen Päivi VaRa 1.23.40 0.50.21 18.36 17.31

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pelto-Huikko Anne Hiisi 35.20 0.00.00 52.99 50.83
2 Kukkasjärvi Elina RR 37.23 0.02.03 49.50 47.49
3 Henriksson Ann-Catherine PIF 43.07 0.07.47 42.42 40.69
4 Toivonen Merja EE 43.12 0.07.52 41.84 40.14
5 Jumppanen Helena Pihkan 45.32 0.10.12 39.22 37.62
6 Kokkila Marita EsSu 46.14 0.10.54 38.16 36.61
7 Taimisto Sinikka MSParma 47.14 0.11.54 36.89 35.39
8 Saarimäki Helena AngA 51.34 0.16.14 33.37 32.02
9 Miettinen Jaana TuS 52.45 0.17.25 32.22 30.91
10 Lähteenmäki Pirjo PR 53.09 0.17.49 31.57 30.28
11 Kallio Arja RiSu 1.01.15 0.25.55 27.04 25.94
12 Paunonen Silva Koovee 1.04.33 0.29.13 25.32 24.29
13 Kiiskinen Gunnevi TP 1.05.13 0.29.53 24.73 23.73
14 Tammisalo Netta KangSK 1.14.15 0.38.55 21.43 20.56

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Suomela Margit RaLu 37.56 0.00.00 48.54 47.22
2 Kalliola Pirkko MaMa 38.20 0.00.24 47.55 46.26
3 Salmenoja Hely HirvHe 40.01 0.02.05 45.09 43.87
4 Parjanne Marja-Liisa EsSu 40.34 0.02.38 44.03 42.83
5 Nurminen Aila Hiisi 41.43 0.03.47 42.37 41.22
6 Suna Eija MSParma 42.58 0.05.02 40.71 39.61
7 Moilanen Kirsti MaMa 46.05 0.08.09 37.56 36.54
8 Ahlqvist Kristiina RiSu 48.02 0.10.06 35.65 34.68
9 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 48.42 0.10.46 34.78 33.84
10 Lavikainen Pirjo KangSK 50.58 0.13.02 32.88 31.98
11 Metsämäki Leena TuS 56.14 0.18.18 29.47 28.67
12 Nurminen Eija TP 56.43 0.18.47 28.89 28.11
13 Koskialho Elisabeth EuVe 57.11 0.19.15 28.34 27.57
Roslöf Ursula KSF HYL -
Salonen Iiris TuMe KES -
Kangasaho Sirpa HiKi KES -

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lakanen Sirpa RaKaS 29.07 0.00.00 45.37 44.41
2 Rahkasuo Kaarina Rasti88 29.56 0.00.49 43.39 42.48
3 Verha Maija VaRa 30.31 0.01.24 41.84 40.96
4 Mannervesi Helena RaLu 32.25 0.03.18 38.71 37.90
5 Ruusunen Marja-Liisa EE 34.22 0.05.15 35.87 35.12
6 Ketola Paula LoJa 34.47 0.05.40 34.81 34.08
7 Nurmi Raija RaLu 36.45 0.07.38 32.35 31.67
8 Malmsten Beatrice Lynx 39.54 0.10.47 29.24 28.63
9 Ritasalo Maaria VaRa 47.29 0.18.22 24.11 23.60
10 Venäläinen Kaija VaHa 1.09.40 0.40.33 16.12 15.78

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lindgren Hanna Femman 49.04 0.00.00 53.10 47.84
2 Venetjoki Venla KoS 50.36 0.01.32 49.95 45.00
3 Mäntylä Anni HS 59.55 0.10.51 40.88 36.83
4 Nurmo Katariina PunKu 1.02.30 0.13.26 37.94 34.18
5 Järventausta Ennimaria KyRa 1.06.15 0.17.11 34.61 31.18
6 Isoniemi Sandra Trian 1.06.18 0.17.14 33.40 30.10

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hahn Olivia Solf 44.50 0.00.00 62.43 60.15
2 Rantala Henna TuS 45.59 0.01.09 60.11 57.92
3 Myrskog Rosa Kronan 49.21 0.04.31 55.30 53.28
4 Markki Emmi EsSu 49.41 0.04.51 54.23 52.25
5 Tuhkanen Suvi UlvUra 53.10 0.08.20 50.02 48.19
6 Pesu Vilma TP 53.58 0.09.08 48.63 46.85
7 Hyörtti Maria RaLu 54.44 0.09.54 47.31 45.58
8 Torrkulla Henna Femman 54.58 0.10.08 46.47 44.77
9 Mäntylä Kaisa HS 56.59 0.12.09 44.21 42.60
10 Joensivu Inka VaHa 1.00.59 0.16.09 40.74 39.25
11 Rannila Venla VetU 1.01.25 0.16.35 39.88 38.42
12 Aaltonen Milla IkNV 1.04.37 0.19.47 37.36 36.00
Simola Rita Koovee KES -

Sarja D15
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pellikka Virna HiKi 34.15 0.00.00 54.46 53.00
2 Lillqvist Isabella TP 36.50 0.02.35 50.31 48.96
3 Kiiski Aliisa KyS 37.34 0.03.19 49.01 47.69
4 Gröhn Ronja TP 37.50 0.03.35 48.34 47.04
5 Kyllästinen Inka RaLu 39.06 0.04.51 46.46 45.21
6 Tupitsa Milla HS 40.36 0.06.21 44.45 43.25
7 Rehberger Nadja HS 42.49 0.08.34 41.86 40.73
8 Rokala Erica HalTo 43.32 0.09.17 40.89 39.79
9 Hyörtti Sini RaLu 43.43 0.09.28 40.44 39.35
10 Outinen Katariina KyS 46.45 0.12.30 37.56 36.55
11 Mäki Aino HlS 47.31 0.13.16 36.70 35.71
12 Kulju Eevi HlS 48.10 0.13.55 35.95 34.98
13 Uus-Mäkelä Anniina KiukU 48.14 0.13.59 35.65 34.69
14 Joensuu Lumi HS 52.45 0.18.30 32.36 31.49
15 Näsi Minea RaJu 53.17 0.19.02 31.81 30.96
16 Vanhala Heidi SKUusi 53.36 0.19.21 31.40 30.55
17 Laitinen Julia VeVe 56.59 0.22.44 29.32 28.53
18 Roschier Siiri HS 57.51 0.23.36 28.67 27.90
19 Ahlfors Anni RaLu 1.00.15 0.26.00 27.33 26.59
20 Laitakari Heta Pihkan 1.06.14 0.31.59 24.67 24.01
21 Kärkkäinen Eeva HS 1.12.07 0.37.52 22.49 21.89
22 Varjola Mette Koovee 1.16.45 0.42.30 20.98 20.41
23 Pohjola Pihla Koovee 1.17.11 0.42.56 20.70 20.14
24 Kontio Kirsi KangSK 1.24.00 0.49.45 18.88 18.37

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Viskari Saana Lynx 22.47 0.00.00
2 Naskali Johanna KyRa 24.01 0.01.14
3 Raimovaara Emma HlS 24.35 0.01.48
4 Lukkari Matilda SKUusi 24.39 0.01.52
5 Nordgren Cecilia Trian 24.41 0.01.54
6 Väistökoski Meri TP 24.50 0.02.03
7 Lampinen Siina TP 25.04 0.02.17
8 Rantanen Annika Koovee 25.07 0.02.20
9 Luhtasaari Nea RaJu 25.15 0.02.28
9 Ryynänen Ella Pihkan 25.15 0.02.28
11 Nieminen Reetta VaHa 25.24 0.02.37
12 Elovaara Emma AngA 25.57 0.03.10
13 Hoskari Sanni RasKe 26.19 0.03.32
14 Kyläkoski Elli TuS 26.23 0.03.36
15 Kiintola Emilia KS 26.35 0.03.48
16 Salonen Heidi Koovee 27.19 0.04.32
17 Sukselainen Laura Lynx 29.19 0.06.32
18 Hänninen Sanni TP 31.23 0.08.36
19 Viippola Sofia HS 31.35 0.08.48
20 Kriktilä Pihla VeVe 32.40 0.09.53
21 Biskop Patricia KoS 32.44 0.09.57
22 Lampinen Pihla TP 33.47 0.11.00
23 Siivola Iida HS 34.41 0.11.54
24 Multala Moona RR 34.45 0.11.58
25 Anttila Krista SKUusi 34.50 0.12.03
26 Mbembela Kia Lynx 36.04 0.13.17
27 Loukkalahti Aino RR 38.07 0.15.20
28 Davidsson Linnéa TP 39.55 0.17.08
29 Kiljunen Eevi LS-37 40.45 0.17.58
Koskinen Oona MSParma KES -
Häkkinen Kaisla TP KES -

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kajander Saana Trian 15.59 0.00.00
2 Lehtinen Miina AngA 16.40 0.00.41
3 Teuri Venla EsSu 16.46 0.00.47
4 Kankaanpää Martta EsSu 17.11 0.01.12
5 Päärni Iina MSParma 18.32 0.02.33
6 Mäkelä Ilona Koovee 18.51 0.02.52
7 Lohtander Eerika RaLu 18.53 0.02.54
8 Taini Elli JRV 21.00 0.05.01
9 Ekström Saana-Mari MSParma 21.05 0.05.06
10 Farkas Villö EsSu 22.01 0.06.02
11 Nurmela Helmiina LS-37 22.36 0.06.37
12 Lehtonen Vilja AngA 22.40 0.06.41
13 Palomäki Emilia UlvUra 23.48 0.07.49
14 Mustonen Vilma KangSK 24.21 0.08.22
15 Noponen Terhi EsSu 24.31 0.08.32
16 Rajala Maija RaJu 24.53 0.08.54
17 Määttälä Selma KoS 25.08 0.09.09
18 Tasala Jessica TuS 25.44 0.09.45
19 Miettinen Iida Pihkan 29.43 0.13.44
20 Koskela Katri AngA 31.04 0.15.05
21 Lehtinen Martta AngA 31.20 0.15.21
22 Järvenpää Seela TP 31.51 0.15.52
23 Suihkonen Inga-Sofia Trian 33.38 0.17.39
24 Ahlfors Erika TP 37.23 0.21.24
25 Mariani Sandra Koovee 37.35 0.21.36
26 Oksa Siiri RasKa 49.59 0.34.00
27 Löfgren Wilma RR 52.05 0.36.06
28 Jaloluoma Kaisa EsAk 1.00.24 0.44.25
29 Matilainen Julia RaHa 1.02.42 0.46.43
Niemenmaa Meeri IkNV HYL -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 39
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Koskinen Iida RaN 15.38 0.00.00
2 Määttänen Stella RasKa 15.40 0.00.02
3 Muukkonen Roosa SKUusi 15.42 0.00.04
4 Koskinen Aino TP 15.53 0.00.15
5 Laukkanen Alma KS 16.02 0.00.24
6 Syrjälä Alina LHR 16.30 0.00.52
7 Sauso Aada HS 17.51 0.02.13
8 Saranpää Saara RaJu 19.03 0.03.25
9 Mäkelä Ella TuS 19.53 0.04.15
10 Tuomala Matilda AngA 20.09 0.04.31
11 Salmia Kaisla TarpSu 21.07 0.05.29
12 Fingerroos Sofia PR 21.24 0.05.46
13 Lehtinen Lotta HS 21.32 0.05.54
14 Lahtinen Venla HiKi 21.34 0.05.56
15 Jormanainen Tuuli KangSK 21.37 0.05.59
16 Pyhtilä Neea KyRa 21.38 0.06.00
17 Grönholm Clara Trian 21.40 0.06.02
18 Sulonen Saana RaLu 22.27 0.06.49
19 Koivula Ida HS 22.32 0.06.54
20 Ketola Matleena KoS 23.14 0.07.36
20 Halkilahti Siiri AngA 23.14 0.07.36
22 Takkinen Erika EsAk 23.40 0.08.02
23 Pesu Lotta TP 25.05 0.09.27
24 Siivola Alina HS 25.34 0.09.56
25 Pekkanen Nuppu-Sofia RaHa 25.45 0.10.07
26 Kaijalainen Katariina EsAk 26.53 0.11.15
27 Honkala Emmi TP 27.47 0.12.09
28 Lehtovirta Saana TP 27.50 0.12.12
29 Isoniemi Stella Trian 28.36 0.12.58
30 Lehtonen Elisa KS 28.49 0.13.11
31 Lamppu Lotta MSParma 29.33 0.13.55
32 Lamppu Laura MSParma 30.00 0.14.22
33 Eskola Inka EsSu 31.44 0.16.06
34 Nurmiainen Elsa Raseborg 31.45 0.16.07
35 Engblom Lydia Trian 37.11 0.21.33
36 Fröjdö Ellen TuS 41.06 0.25.28
37 Anttila Kiira SKUusi 43.26 0.27.48
Enqvist Enna RR HYL -
Laine Liina LLuja KES -

Sarja D11
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Mennala Venla HlS 12.04 0.00.00
2 Mononen Linda KR 12.59 0.00.55
3 Kulju Silva HlS 13.11 0.01.07
4 Sippola Sanni LapVi 13.13 0.01.09
5 Tasala Emily TuS 13.24 0.01.20
6 Weckman Venla VeVe 13.40 0.01.36
7 Kataja Enni RaJu 13.43 0.01.39
8 Söyrilä Iida AngA 13.49 0.01.45
8 Kalari Kaisla TP 13.49 0.01.45
10 Vepsäläinen Elsa KyS 14.01 0.01.57
11 Vuorela Sofia UlvUra 14.12 0.02.08
12 Turpeinen Selma TP 14.30 0.02.26
13 Peltotalo Alma HlS 14.43 0.02.39
14 Koskinen Frida Trian 14.45 0.02.41
15 Oksa Jenni RasKa 14.52 0.02.48
16 Takanen Tiitu VeVe 14.54 0.02.50
17 Laitinen Sofia VeVe 16.41 0.04.37
18 Pohjola Linnea HS 16.47 0.04.43
19 Länsiluoto Venla HS 17.12 0.05.08
20 Talonen Elsa IkNV 17.27 0.05.23
21 Rajala Kerttu RaJu 18.29 0.06.25
22 Hallman Anni Pihkan 18.52 0.06.48
23 Tamminen Anna KyRa 19.02 0.06.58
24 Näykki Minttu LapVi 19.03 0.06.59
25 Tetri Ella TuS 19.07 0.07.03
26 Kapanen Anna MSParma 19.14 0.07.10
27 Hyyppä Alisa KoS 20.26 0.08.22
28 Anttonen Helmiina AngA 23.29 0.11.25
29 Ylikojola Veera RaJu 26.51 0.14.47
30 Lyytikäinen Kaisla EsSu 40.16 0.28.12
Hanhela Helka MSParma HYL -

Sarja D10
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lauronen Anni TP 11.51 0.00.00
2 Malm Saara TP 13.57 0.02.06
3 Saarinen Taimi TP 15.06 0.03.15
4 Breilin Linda AR 15.43 0.03.52
5 Taiveaho Fanny SKUusi 17.57 0.06.06
6 Ojapalo Olivia Lynx 19.11 0.07.20
7 Tranberg Saana PR 20.28 0.08.37
8 Myllymäki Elsa IkNV 20.56 0.09.05
9 Pyhtilä Vilma KyRa 24.38 0.12.47
Siivonen Anni Koovee HYL -
Lehtonen Aurora UlvUra HYL -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Tyni Veera VeVe 13.02 0.00.00
2 Tapiola Aada AngA 13.19 0.00.17
3 Leppävuori Linn NOK 13.44 0.00.42
4 Tiits Maria TP 13.55 0.00.53
5 Turpeinen Saana TP 13.57 0.00.55
6 Korte Martta TuS 13.59 0.00.57
7 Kalari Inkamari TP 14.00 0.00.58
8 Tomula Inka RasKa 14.04 0.01.02
9 Närvä Niira Lynx 14.22 0.01.20
10 Nikkinen Lotta HiKi 15.06 0.02.04
11 Sauso Edith HS 15.07 0.02.05
12 Jukka Pinja Pihkan 16.38 0.03.36
13 Göransson Alisa HlS 18.48 0.05.46
13 Varesvuo Siiri RasKa 18.48 0.05.46
15 Tuominen Joanna HlS 19.11 0.06.09
16 Koivusalo Elli RasKa 19.15 0.06.13
17 Krüger Lilja EsAk 19.20 0.06.18
18 Leppävuori Anni NOK 20.49 0.07.47
19 Riikonen Silva TP 23.30 0.10.28
20 Hämälistö Lilli TuS 24.42 0.11.40

Sarja D9RR
Matka
Osallistujien määrä 47
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Andelmaa Oona AngA 10.24 0.00.00
2 Weckman Selma VeVe 11.04 0.00.40
3 Taini Iida JRV 12.47 0.02.23
4 Tarri Emma KyRa 13.06 0.02.42
5 Paukkunen Siiri MSParma 13.21 0.02.57
6 Martomaa Lilja EsSu 13.26 0.03.02
7 Ketola Mette KoS 13.39 0.03.15
8 Hilasvuori Venla EsSu 13.45 0.03.21
9 Hakanen Elsa RaLu 13.55 0.03.31
10 Lehtonen Julia KS 13.57 0.03.33
11 Lepistö Aino HauSi 14.02 0.03.38
12 Reiman Sonja Trian 14.37 0.04.13
13 Mononen Amanda KR 14.39 0.04.15
14 Wirola Eeva KangSK 14.43 0.04.19
15 Anttila Mira SKUusi 15.04 0.04.40
16 Lauronen Elina TP 15.24 0.05.00
17 Vehmasto Milla Pihkan 15.36 0.05.12
18 Haarlaa Lilja HS 15.37 0.05.13
19 Pihlaja Silva PR 15.50 0.05.26
20 Kujansuu Siiri RasKa 15.52 0.05.28
20 Kiiski Emilia KyS 15.52 0.05.28
22 Laukkanen Pihla KarjUra 16.04 0.05.40
23 Varvikko Iina EsAk 16.16 0.05.52
24 Velema Signe PR 16.17 0.05.53
25 Kirves Kaisa SKUusi 16.34 0.06.10
26 Pusa Olga PäLuLu 16.41 0.06.17
27 Kankaanpää Miina EsSu 16.46 0.06.22
28 Tyni Ellen VeVe 17.11 0.06.47
29 Mäkinen Venla AngA 17.17 0.06.53
30 Pärkö Viola VaRa 17.36 0.07.12
31 Siivonen Aino Koovee 17.47 0.07.23
32 Lakanen Lilja HS 18.00 0.07.36
33 Lyytikäinen Hilla EsSu 18.12 0.07.48
34 Hirvikorpi Emma EsAk 18.17 0.07.53
35 Kinnari Lilja KarjUra 18.22 0.07.58
36 Välimäki Tilda PR 18.37 0.08.13
37 Lehtonen Nella HauSi 19.04 0.08.40
38 Siikanen Hertta HU-46 19.35 0.09.11
39 Pikkarainen Aamu EsAk 20.43 0.10.19
40 Kumpulainen Kaisla TuS 21.09 0.10.45
41 Takanen Titi VeVe 21.36 0.11.12
42 Siivola Ilona HS 22.05 0.11.41
43 Haarlaa Sini HS 23.35 0.13.11
44 Mäkinen Leila AngA 24.30 0.14.06
45 Wiik Iida Pihkan 24.59 0.14.35
46 Valkonen Selma TuS 25.45 0.15.21
47 Ojapalo Odessia Lynx 30.07 0.19.43

Sarja D9-12TR
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kiiski Ilona KyS 17.34 0.00.00
2 Kuusela Lotta EsAk 19.11 0.01.37
3 Wiklund Alma RaHa 19.39 0.02.05
4 Suojoki Hanna PäLuLu 21.19 0.03.45
5 Kapanen Emma MSParma 25.08 0.07.34
6 Suojoki Milla PäLuLu 29.11 0.11.37