FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Suunnistavan Uudenmaan avoin Am-keskimatka
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kuukka Elias TP 33.05 0.00.00 89.12 87.79
2 Leskinen Aleksi Lynx 37.20 0.04.15 78.44 77.27
3 Vesanto Anssi EsSu 38.17 0.05.12 75.97 74.83
4 Summanen Aapo HS 38.29 0.05.24 75.05 73.93
5 Metsälä Juuso Lynx 39.43 0.06.38 72.21 71.13
6 Salonen Matias HS 40.46 0.07.41 69.86 68.82
7 Sorsa Perttu HiKi 41.25 0.08.20 68.28 67.26
8 Helander Iisak Pohjant 42.13 0.09.08 66.51 65.51
9 Kuutti Veli-Pekka EsAk 42.29 0.09.24 65.62 64.64
10 Saarinen Jarkko HiKi 44.13 0.11.08 62.59 61.66
11 Vehmas Miika EsSu 46.32 0.13.27 59.04 58.16
12 Kleemola Lauri Lynx 46.52 0.13.47 58.19 57.32
13 Sankelo Hermanni IkNV 47.00 0.13.55 57.60 56.74
14 Niemi Topias HS 49.11 0.16.06 54.64 53.82
15 Väisänen Patrik KS 49.25 0.16.20 53.97 53.16
16 Vierimaa Ville EsAk 50.00 0.16.55 52.94 52.15
17 Hjulgren Markus EsAk 50.03 0.16.58 52.48 51.70
18 Kurkela Mikko KaSu 50.59 0.17.54 51.13 50.37
19 Tarkkio Henrik EsAk 53.03 0.19.58 48.76 48.03
20 Haaranen Sami TuuSe 53.18 0.20.13 48.15 47.43
21 Ilmakunnas Ilari Pihkan 56.16 0.23.11 45.26 44.58
22 Aalto Tuomas EsAk 57.16 0.24.11 44.12 43.46
23 Siipola Janne Pihkan 1.01.58 0.28.53 40.44 39.84

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantala Jasmiina Lynx 36.33 0.00.00 76.62 73.94
2 Autio Päivi Hiisi 38.03 0.01.30 72.68 70.14
3 Leskinen Anne-Mari Lynx 38.57 0.02.24 70.10 67.65
4 Väisänen Essi TP 40.13 0.03.40 67.02 64.68
5 Laitinen Salla PR 41.07 0.04.34 64.71 62.44
6 Mjösund Katja EsSu 42.58 0.06.25 61.10 58.97
7 Hjelm Netta EsAk 43.32 0.06.59 59.50 57.42
8 Mäkilä Sohvi EsAk 48.22 0.11.49 52.83 50.99
9 Latva-Kiskola Piia RR 51.09 0.14.36 49.28 47.55
10 Happonen Krista LS-37 51.21 0.14.48 48.40 46.71
11 Himilä Julia RR 54.19 0.17.46 45.11 43.54
12 Rantala Eerika HS 58.50 0.22.17 41.06 39.62
13 Varmavuo Iida RR 1.00.08 0.23.35 39.59 38.20

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Honkonen Atte Jyry 38.41 0.00.00 73.95 71.72
2 Lindberg Aapo RR 39.13 0.00.32 71.95 69.78
3 Lassila Mikko HS 44.00 0.05.19 63.24 61.34
4 Löfroos Andreas Raseborg 44.13 0.05.32 62.05 60.18
5 Suomalainen Samuel LeSi 46.07 0.07.26 58.65 56.88
6 Kemppainen Teemu SKUusi 46.56 0.08.15 56.80 55.08
7 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 50.17 0.11.36 52.24 50.66
8 Mouhu Timo RaHa 56.05 0.17.24 46.14 44.75
9 Vuorensola Pietari Lynx 59.18 0.20.37 42.98 41.68
10 Tolvanen Leo Pihkan 1.03.05 0.24.24 39.78 38.58
11 Utriainen Juuso JäPa 1.15.04 0.36.23 32.91 31.92
Haarlaa Tapio HS KES -

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Toivonen Teemu TuS 40.01 0.00.00 55.21 51.67
2 Kopra Tero OrPo 42.08 0.02.07 51.78 48.46
3 Enqvist Pasi RR 42.13 0.02.12 51.03 47.75
4 Järvenpää Juha HS 42.15 0.02.14 50.33 47.11
5 Alanko Heikki Jyry 42.49 0.02.48 49.02 45.88
6 Laisev Aleksei Pihkan 45.42 0.05.41 45.32 42.42
7 Nurminen Janne HS 45.58 0.05.57 44.46 41.61
8 Suominen Petteri HPV 46.13 0.06.12 43.62 40.83
9 Seitajoki Tommi Jyry 51.16 0.11.15 38.79 36.30
10 Lassila Jussi PiTa 52.28 0.12.27 37.37 34.98
11 Vehmasto Olli Pihkan 53.28 0.13.27 36.16 33.84
12 Kärkkäinen Kimmo HS 58.22 0.18.21 32.65 30.56
13 Matilainen Teemu RaHa 1.06.30 0.26.29 28.24 26.43

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vaherlehto Tuomas EsAk 32.04 0.00.00 67.64 66.69
2 Sillanpää Sampo Lynx 33.41 0.01.37 63.91 63.01
3 Mjösund Asgeir EsSu 34.09 0.02.05 62.56 61.68
4 Laapas Ari RR 34.27 0.02.23 61.54 60.68
5 Laine Kari HiKi 34.31 0.02.27 60.95 60.10
6 Koivula Jeppe HS 36.14 0.04.10 57.62 56.81
7 Salonen Mikko HS 36.44 0.04.40 56.39 55.60
8 Jääskeläinen Iiro VeVe 37.10 0.05.06 55.29 54.52
9 Riissanen Jani EsAk 37.42 0.05.38 54.08 53.32
10 Tala Tuomas HS 37.51 0.05.47 53.44 52.68
11 Packalen Totte Lynx 38.02 0.05.58 52.75 52.01
12 Friman Sami HyRa 40.02 0.07.58 49.71 49.01
13 Hanhela Jussi-Pekka Jyry 40.19 0.08.15 48.96 48.27
14 Länsiluoto Jaakko HS 40.47 0.08.43 48.00 47.32
15 Teuri Tuomas EsSu 44.46 0.12.42 43.36 42.75
16 Rajala Marko HS 45.34 0.13.30 42.24 41.65
17 Vehmas Juha RaVi 47.04 0.15.00 40.55 39.98
18 Turkkila Kalle EsSu 48.49 0.16.45 38.77 38.22
19 Viero Jussi LaihLu 53.43 0.21.39 34.93 34.44
20 Nyman Tomi Pihkan 1.12.36 0.40.32 25.62 25.26
21 Miettinen Sami Pihkan 1.21.27 0.49.23 22.63 22.32

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Loukkalahti Marko HiKi 26.28 0.00.00 60.45 59.00
2 Erkkilä Jukka RR 27.20 0.00.52 58.21 56.81
3 Rantala Mika RaJu 28.20 0.01.52 55.84 54.50
4 Kiljunen Pekka AnttU 28.38 0.02.10 54.94 53.63
5 Parttimaa Timo AngA 29.05 0.02.37 53.79 52.50
6 Loukkalahti Mika RR 29.15 0.02.47 53.18 51.90
7 Mattila Tapio S-JKL 30.39 0.04.11 50.46 49.25
8 Kälviäinen Sami HS 30.53 0.04.25 49.79 48.60
9 Toivanen Samuli HiKi 33.12 0.06.44 46.05 44.94
10 Mehtälä Markku Pihkan 33.18 0.06.50 45.64 44.55
11 Kuusinen Petri TP 34.22 0.07.54 43.97 42.91
12 Tuominen Hans Pihkan 35.16 0.08.48 42.59 41.57
12 Harju Reima OC Puist 35.16 0.08.48 42.59 41.57
14 Tervakangas Tommi EsSu 37.12 0.10.44 39.90 38.94
15 Heikura Mika RR 39.06 0.12.38 37.73 36.83
16 Pietikäinen Timo Pihkan 39.11 0.12.43 37.43 36.53
17 Matilainen Kari HS 39.24 0.12.56 37.00 36.11
18 Heikkinen Jussi EsSu 40.04 0.13.36 36.16 35.29
19 Soikkeli Lauri EsSu 42.21 0.15.53 34.00 33.18
20 Ritvanen Paavo Pihkan 43.17 0.16.49 33.06 32.27
21 Heinonen Sami Downtown 43.19 0.16.51 32.83 32.04
22 Aunesluoma Antero RaHa 44.10 0.17.42 32.00 31.23
23 Varmavuo Seppo RR 44.16 0.17.48 31.72 30.96
24 Laukkarinen Kari TVV 46.24 0.19.56 30.07 29.35
25 Pajuoja Vesa EsSu 51.19 0.24.51 27.02 26.37
26 Weiss Robert OK77 53.42 0.27.14 25.65 25.04
27 Kyckling Kai RaHa 58.46 0.32.18 23.29 22.73
28 Pekkinen Pasi Pihkan 1.02.29 0.36.01 21.76 21.24

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Östergård Patric Trian 29.49 0.00.00 54.65 52.24
2 Ylä-Oijala Pasi KeU 30.02 0.00.13 53.88 51.51
3 Yliluikki Matti SuSi 30.04 0.00.15 53.45 51.10
4 Mättölä Ali EsSu 31.36 0.01.47 50.51 48.29
5 Ranta Olli PäLuLu 31.54 0.02.05 49.69 47.50
6 Kemppi Pekka RaVi 32.10 0.02.21 48.93 46.78
7 Borgenström Jussi HyRa 33.42 0.03.53 46.37 44.33
8 Kyhäräinen Jukka HS 34.25 0.04.36 45.08 43.10
9 Karttunen Markku HS 36.27 0.06.38 42.26 40.41
10 Numminen Hannu EsAk 36.50 0.07.01 41.52 39.70
11 Seppälä Lasse HiKi 37.53 0.08.04 40.08 38.32
12 Ahvonen Jyrki HS 38.06 0.08.17 39.56 37.82
13 Karling Harri Pihkan 38.28 0.08.39 38.89 37.18
14 Turpiainen Janne HyRa 40.24 0.10.35 36.76 35.14
15 Antikainen Jarmo MU 40.25 0.10.36 36.47 34.86
16 Kiviniitty Jyrki EsAk 41.15 0.11.26 35.46 33.90
17 Tallgren Janne JäPa 41.21 0.11.32 35.11 33.56
18 Rantala Antti Pihkan 42.07 0.12.18 34.20 32.70
19 Sorri Esko RaHa 42.33 0.12.44 33.59 32.12
20 Siivonen Tapani HyRa 44.06 0.14.17 32.16 30.75
21 Nietosjärvi Tommi Pihkan 46.41 0.16.52 30.14 28.82
22 Hyyryläinen Pasi EsAk 48.25 0.18.36 28.84 27.57
23 Nummela Arto MU 1.14.59 0.45.10 18.47 17.66

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Routsi Jyrki Hiisi 25.31 0.00.00 58.14 57.75
2 Markki Tapio EsSu 28.00 0.02.29 52.63 52.28
3 Paganus Ari AngA 29.02 0.03.31 50.43 50.09
4 Vestola Heikki NaTe 29.21 0.03.50 49.55 49.22
5 Malinen Jouko RR 33.08 0.07.37 43.60 43.31
6 Parviainen Ari KeU 33.15 0.07.44 43.16 42.87
7 Kaura-aho Pertti Jyry 33.25 0.07.54 42.65 42.37
8 Autio Ossi HyRa 35.29 0.09.58 39.90 39.63
9 Laine Markku MU 35.46 0.10.15 39.31 39.05
10 Puustinen Tuomo Pihkan 36.00 0.10.29 38.79 38.53
11 Karamo Jouko HS 36.03 0.10.32 38.47 38.21
12 Pajuoja Pekka Lynx 38.54 0.13.23 35.40 35.16
13 Leppälä Martti HlS 39.44 0.14.13 34.41 34.18
14 Ölander Ralf KSF 40.44 0.15.13 33.33 33.11
15 Leskinen Juha HS 40.53 0.15.22 32.97 32.75
16 Reinikka Kenneth HyRa 42.10 0.16.39 31.74 31.53
17 Toikkanen Jukka PorvU 42.45 0.17.14 31.08 30.87
18 Rauhansalo Juha HPV 43.08 0.17.37 30.58 30.38
19 Tiittanen Eino HPV 46.03 0.20.32 28.43 28.24
20 Viitasalo Harri RiSu 50.49 0.25.18 25.57 25.40
21 Forsman Ilkka RaVi 59.09 0.33.38 21.81 21.66
22 Toppari Mauri HiKi 1.02.43 0.37.12 20.41 20.28
Parnetti Roy KeU HYL -
Kiuru Esko HyRa KES -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pelkonen Heikki NaTe 29.29 0.00.00 50.93 51.00
2 Kiiskinen Arto TP 29.40 0.00.11 50.36 50.43
3 Ranta-Puska Kari EsAk 29.43 0.00.14 50.03 50.09
4 Lehto Esa HS 30.36 0.01.07 48.34 48.40
5 Kurppa Hannu AngA 32.20 0.02.51 45.51 45.57
6 Kekoni Lauri HS 32.36 0.03.07 44.91 44.97
7 Heinonen Veli-Matti RR 34.31 0.05.02 42.20 42.25
8 Laakso Antero SuosmSa 36.42 0.07.13 39.49 39.53
9 Rauhamäki Kimmo JRV 37.04 0.07.35 38.89 38.94
10 Vainio Jarmo HlS 37.46 0.08.17 37.97 38.02
11 Hakola Martti RiSu 38.41 0.09.12 36.88 36.92
12 Nyberg Henry Trian 41.37 0.12.08 34.10 34.14
13 Kinkki Seppo HyRa 41.43 0.12.14 33.84 33.88
14 Leinonen Markku Pihkan 42.24 0.12.55 33.11 33.16
15 Tervo Vesa RR 42.58 0.13.29 32.50 32.54
16 Laine Esa KauPo 43.31 0.14.02 31.92 31.96
17 Saukonoja Jouni PorvU 43.37 0.14.08 31.67 31.71
18 Moisander Jouni RaVi 43.46 0.14.17 31.39 31.43
19 Lindroos Mårten KSF 48.28 0.18.59 28.19 28.23
20 Väätäinen Seppo EsSu 49.29 0.20.00 27.46 27.50
21 Hirvelä Reijo SuosmSa 49.49 0.20.20 27.13 27.16
22 Yli-Kaatiala Jorma KuortKu 51.22 0.21.53 26.16 26.20
23 Ahlqvist Hannu RiSu 52.06 0.22.37 25.65 25.68
24 Laukka Ville Raus 52.36 0.23.07 25.27 25.30
25 Tarvainen Juhani PiTa 53.42 0.24.13 24.61 24.64
26 Niskanen Heikki TVV 57.02 0.27.33 23.04 23.07
27 Nykänen Pentti Jyry 1.06.10 0.36.41 19.74 19.77
Valkonen Timo RR HYL -
Nurminen Markku SuosmSa HYL -
Ilmakunnas Pekka Pihkan HYL -
Jumppanen Heimo Pihkan KES -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 51
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saarinen Heikki MU 23.24 0.00.00 49.57 49.35
2 Turunen Erkki SuSe 24.33 0.01.09 47.11 46.89
3 Slant Teuvo IPR 24.57 0.01.33 46.21 46.00
4 Kerkola Pekka HlT 25.16 0.01.52 45.50 45.29
5 Lakanen Ensio VaajTe 26.35 0.03.11 43.11 42.92
6 Inkinen Paavo Jyry 27.20 0.03.56 41.80 41.61
7 Pajala Tauno EsSu 27.29 0.04.05 41.45 41.26
8 Nippala Juhani Jyry 27.34 0.04.10 41.20 41.01
9 Lindstedt Tapio OrPo 27.48 0.04.24 40.73 40.54
10 Kuusi Klaus Mesik 27.54 0.04.30 40.46 40.27
11 Uljas Risto Jyry 28.38 0.05.14 39.30 39.12
12 Herttuainen Vesa RaKaS 29.21 0.05.57 38.22 38.04
13 Helkkula Simo PiTa 29.23 0.05.59 38.06 37.88
14 Lahtonen Tapio TP 29.46 0.06.22 37.45 37.28
15 Mäkilä Ilmari EsSu 29.52 0.06.28 37.21 37.04
16 Pusa Raimo OrPo 30.31 0.07.07 36.30 36.14
17 Parkkonen Reima Pihkan 30.34 0.07.10 36.13 35.96
18 Vesterinen Paavo LHR 30.52 0.07.28 35.67 35.50
19 Kuokkanen Seppo Pihkan 31.04 0.07.40 35.32 35.16
20 Mustranta Antti HS 31.14 0.07.50 35.02 34.86
21 Tolvanen Mauri LeSi 31.23 0.07.59 34.75 34.59
22 Lassila Heikki PiTa 31.31 0.08.07 34.49 34.33
23 Koivula Jouko HS 31.56 0.08.32 33.93 33.77
24 Hyvönen Eero PorvU 32.10 0.08.46 33.57 33.42
25 Nieminen Pertti RR 32.11 0.08.47 33.45 33.30
26 Saaristo Veikko RaHa 32.19 0.08.55 33.20 33.05
27 Nevalainen Auvo JäPa 32.55 0.09.31 32.49 32.34
28 Mattila Pertti HS 33.03 0.09.39 32.26 32.11
29 Jokela Erkki LeSi 33.41 0.10.17 31.55 31.40
30 Järvinen Jorma KeU 33.54 0.10.30 31.24 31.10
31 Laine Jaakko HS 34.21 0.10.57 30.73 30.59
32 Tukiainen Tapio HyRa 34.48 0.11.24 30.23 30.10
33 Alexandersson Yngve PIF 34.52 0.11.28 30.08 29.94
34 Hotti Reino HS 36.33 0.13.09 28.60 28.46
35 Tammisaari Pentti HirvHe 36.55 0.13.31 28.22 28.09
36 Ryynänen Jorma Pihkan 36.57 0.13.33 28.10 27.97
37 Nilsson Ove RaHa 37.18 0.13.54 27.74 27.61
38 Kangasaho Simo HiKi 37.28 0.14.04 27.52 27.40
39 Vuorio Olavi JäPa 38.03 0.14.39 27.01 26.89
40 Lindberg Pekka LeSi 40.22 0.16.58 25.37 25.26
41 Parjanne Mikko EsSu 40.35 0.17.11 25.15 25.04
42 Sane Kari HS 41.38 0.18.14 24.44 24.32
43 Valldén Kari LeSi 41.44 0.18.20 24.29 24.18
44 Terävä Seppo XYZ 43.18 0.19.54 23.33 23.23
45 Helin Jorma Jyry 44.03 0.20.39 22.86 22.75
46 Humalamäki Hannu ÄhtU 45.52 0.22.28 21.88 21.78
47 Holappa Paavo TVV 47.49 0.24.25 20.91 20.82
48 Paikkala Jarmo Jyry 49.03 0.25.39 20.32 20.22
Karhumäki Reino RiSu HYL -
Leino Tapio HS HYL -
Liljeström Åge HS HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 44
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Erkiö Hannu HS 28.09 0.00.00 41.80 41.27
2 Rusko Heikki VaajTe 28.20 0.00.11 41.39 40.86
3 Kivistö Erkki Pihkan 29.01 0.00.52 40.27 39.76
4 Rautarae Veikko HirvHe 29.30 0.01.21 39.47 38.97
5 Rapakko Timo SuSi 29.38 0.01.29 39.15 38.66
6 Partanen Paavo HyRa 31.09 0.03.00 37.12 36.65
7 Tolonen Kalle Mesik 31.14 0.03.05 36.89 36.42
8 Kuivala Martti HS 31.30 0.03.21 36.44 35.98
9 Karvonen Raimo SuSi 31.57 0.03.48 35.80 35.35
10 Laitinen Matti Mesik 32.15 0.04.06 35.34 34.89
11 Elomaa Pekka EsSu 32.35 0.04.26 34.85 34.41
12 Lepistö Lauri KeU 32.49 0.04.40 34.48 34.04
13 Rönkkö Paavo EsSu 35.03 0.06.54 32.17 31.76
14 Orrensalo Reijo TuVi 35.38 0.07.29 31.53 31.13
15 Tiura Tapio HS 36.01 0.07.52 31.08 30.68
16 Laine Eero RaVi 36.26 0.08.17 30.61 30.22
17 Hartikainen Pertti S. RiSu 36.51 0.08.42 30.15 29.77
18 Heinonen Heikki LHR 36.56 0.08.47 29.97 29.59
19 Kallio Kari SuSi 37.07 0.08.58 29.71 29.34
20 Valtee Pertti HS 37.29 0.09.20 29.31 28.94
21 Sirola Risto KeU 37.42 0.09.33 29.03 28.67
22 Niinimäki Jukka HyRa 38.39 0.10.30 28.21 27.86
23 Reinikainen Pentti Jyry 38.50 0.10.41 27.98 27.62
24 Latvasto Erkki HS 39.59 0.11.50 27.07 26.73
25 Luoma Simo Pihkan 40.42 0.12.33 26.49 26.16
26 Yliuntinen Hannu KarjUra 41.45 0.13.36 25.73 25.40
27 Nenonen Mauri EsSu 42.00 0.13.51 25.48 25.15
28 Isoherranen Seppo HS 43.08 0.14.59 24.71 24.40
29 Harkola Hannu PäijRa 44.38 0.16.29 23.79 23.49
30 Karjalainen Jouko HS 48.22 0.20.13 21.87 21.59
31 Mäkinen Matti Mesik 48.24 0.20.15 21.77 21.49
32 Hakio Risto HS 48.28 0.20.19 21.65 21.38
33 Heikinaho Esko RaVi 50.11 0.22.02 20.83 20.57
34 Teppo Jaakko GIF 50.13 0.22.04 20.74 20.47
35 Kuusisto Kalevi HlT 51.42 0.23.33 20.06 19.81
36 Kanerva Unto Jyry 51.45 0.23.36 19.96 19.71
37 Palomäki Mikko HyRa 53.03 0.24.54 19.40 19.15
38 Inkinen Alpo RiSu 53.05 0.24.56 19.31 19.06
39 Kärkkäinen Eero EsSu 53.55 0.25.46 18.93 18.69
40 Jylhä Keijo JRV 54.01 0.25.52 18.82 18.58
41 Syväterä Pekka RiSu 56.37 0.28.28 17.88 17.66
42 Koivula Keijo HyRa 1.00.05 0.31.56 16.78 16.57
43 Peitsala Osmo HS 1.06.21 0.38.12 15.14 14.94
Lindeman Osmo HS HYL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Åberg Karl-Erik EsSu 27.51 0.00.00 34.14 32.92
2 Österberg Reino LeSi 27.54 0.00.03 33.76 32.55
3 Jokinen Eino HyRa 30.33 0.02.42 30.54 29.45
4 Laitinen Raimo HiKi 31.10 0.03.19 29.65 28.59
5 Sukki Martti LHR 32.33 0.04.42 28.11 27.11
6 Jansson Nils KSF 34.53 0.07.02 25.98 25.05
7 Kuutti Jorma PertPe 35.22 0.07.31 25.37 24.46
8 Vänttinen Seppo EsSu 35.55 0.08.04 24.73 23.85
9 Launis Kari Raus 35.59 0.08.08 24.44 23.57
10 Perkinen Osmo Pihkan 38.21 0.10.30 22.70 21.89
11 Kuokkanen Kari Pihkan 41.05 0.13.14 20.97 20.22
12 Ruokonen Keijo HS 41.31 0.13.40 20.54 19.81
13 Huuhtanen Jorma RaVi 42.27 0.14.36 19.88 19.17
14 Koskinen Lennart EsSu 45.52 0.18.01 18.20 17.55
15 Ollikainen Eero HS 1.02.47 0.34.56 13.16 12.69
16 Juntunen Olli HS 1.46.06 1.18.15 7.70 7.43
Juhonsalo Matti LHR KES -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laurila Pertti EsSu 40.28 0.00.00 28.25 26.65
2 Liski Eero SalVie 42.23 0.01.55 26.17 24.68
3 Vanhala Toivo Pihkan 53.54 0.13.26 19.94 18.81
4 Brax Asko TP 57.34 0.17.06 18.07 17.05
Jakoaho Taisto HyRa KES -
Ijas Johannes KeU HYL -

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viskari Juuso Lynx 32.46 0.00.00 74.42 74.10
2 Haltia Ilari HS 34.03 0.01.17 70.08 69.78
3 Tervakangas Mikko EsSu 37.04 0.04.18 62.96 62.69
4 Ikola Atte HS 38.19 0.05.33 59.55 59.29
5 Rautio Mikael EsSu 39.36 0.06.50 56.30 56.06
6 Partanen Lauri HyRa 44.44 0.11.58 48.67 48.46
7 Tala Miika HS 49.27 0.16.41 42.97 42.79
8 Tikkanen Elias EsSu 52.22 0.19.36 39.58 39.41

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Maasilta Aapo HS 33.48 0.00.00 60.27 58.79
2 Sorsa Antti EsSu 34.10 0.00.22 58.50 57.07
3 Virtala Alex PIF 34.17 0.00.29 57.19 55.78
4 Tiainen Olli EsSu 35.38 0.01.50 53.95 52.63
5 Mbembela Karim Lynx 36.30 0.02.42 51.62 50.36
6 Pajuoja Otso EsSu 43.19 0.09.31 42.62 41.57
7 Koponen Jani RaVi 46.42 0.12.54 38.71 37.76
8 Hämäläinen Aleksi RR 49.10 0.15.22 35.99 35.11
9 Kytömäki Aapo SKUusi 1.01.26 0.27.38 28.18 27.49

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Packalén Anton Lynx 22.33 0.00.00 58.18 57.46
2 Passila Veeti HU-46 23.41 0.01.08 54.36 53.69
3 Vuorensola Joonatan Lynx 25.59 0.03.26 48.60 48.00
4 Fritzen Florian Lynx 26.49 0.04.16 46.17 45.60
5 Rautio Daniel EsSu 27.09 0.04.36 44.70 44.15
6 Noponen Juho EsSu 28.58 0.06.25 41.05 40.54
7 Korento Benjamin OK77 29.40 0.07.07 39.25 38.76
8 Korhonen Eetu HyRa 32.26 0.09.53 35.14 34.71
9 Koivula Emil HS 40.28 0.17.55 27.56 27.22

Sarja H15
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Länsiluoto Juho HS 25.34 0.00.00 45.70 39.43
2 Ahoniemi Santeri HyRa 26.22 0.00.48 43.37 37.41
3 Meuronen Joonas HS 28.25 0.02.51 39.36 33.96
4 Heikkinen Aaro HS 28.52 0.03.18 37.87 32.68
5 Teuri Lukas EsSu 30.23 0.04.49 35.16 30.34
6 Malmberg Vilho HS 32.32 0.06.58 32.07 27.67
7 Kyckling Veikka RaHa 43.19 0.17.45 23.51 20.28
8 Lahtinen Antti HiKi 44.32 0.18.58 22.30 19.24

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Toivonen Nuutti RR 17.18 0.00.00
2 Carlsson Oliver EsAk 19.20 0.02.02
3 Passila Leevi HU-46 20.24 0.03.06
4 Kavonius Atte HiKi 22.31 0.05.13
5 Kytömäki Esko SKUusi 34.09 0.16.51

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Mourujärvi Jonne RR 16.28 0.00.00
2 Laisev Vjatseslav Pihkan 19.38 0.03.10
3 Kankaanpää Mikki EsSu 22.24 0.05.56
4 Haara Väinö HS 22.32 0.06.04
5 Nyman Elias Pihkan 25.38 0.09.10
6 Joensuu Aapo HS 29.06 0.12.38
7 Leskinen Eemeli Lynx 32.39 0.16.11
8 Friman Eemeli HyRa 35.07 0.18.39
9 Mjösund Rasmus EsSu 36.19 0.19.51
10 Hahto Vili Pihkan 39.07 0.22.39
11 Suntioinen Ilari EsSu 40.36 0.24.08
12 Länsiluoto Väinö HS 44.25 0.27.57
13 Hellstedt Oliver Lynx 48.13 0.31.45
14 Malmström Kaapo RR 57.30 0.41.02
15 Vuorensola Tuomas Lynx 58.45 0.42.17

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Väre Tiina SomEsa 39.02 0.00.00 70.87 70.53
2 Haarlaa Tiina HS 39.35 0.00.33 68.14 67.81
3 Kalliomaa Riikka VeVe 43.38 0.04.36 60.23 59.94
4 Kangasaho Essi HiKi 44.58 0.05.56 56.91 56.63
5 Suntioinen Riina AngA 46.59 0.07.57 52.99 52.73
6 Orkola Saana HiKi 51.08 0.12.06 47.34 47.11
7 Riikonen Jonna RaHa 1.43.16 1.04.14 22.77 22.66

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ikäheimonen Taru EsSu 38.27 0.00.00 73.42 71.04
2 Rintamäki Riina Pihkan 40.34 0.02.07 69.09 66.86
3 Heikkilä Maija EsAk 41.17 0.02.50 67.41 65.22
4 Porkka Paula HiKi 43.52 0.05.25 62.98 60.94
5 Kiiski Johanna HS 44.26 0.05.59 61.72 59.72
6 Torvela Tiina KuoSu 46.12 0.07.45 58.92 57.02
7 Männikkö Niina RR 46.28 0.08.01 58.15 56.27
8 Kyckling Katja Lynx 47.40 0.09.13 56.26 54.44
9 Castrén Jenni Jyry 48.42 0.10.15 54.66 52.89
10 Kytömäki Katri KeU 49.38 0.11.11 53.22 51.50
11 Valkonen Anu HS 51.48 0.13.21 50.61 48.97
12 Eskola Missu TP 52.35 0.14.08 49.47 47.87
13 Sillanpää Hanna Lynx 55.42 0.17.15 46.34 44.84
14 Andersén Tiina EsAk 56.41 0.18.14 45.18 43.72
15 Wiklund Anna RaHa 56.42 0.18.15 44.81 43.36
16 Routsi Anastasia Jyry 56.47 0.18.20 44.39 42.95
17 Sidensnöre Tiina Jyry 1.00.55 0.22.28 41.05 39.72
18 Luurila Mervi Jyry 1.06.26 0.27.59 37.33 36.13
19 Rantanen Sinikka KyS 1.17.37 0.39.10 31.70 30.67
20 Manninen Johanna PorvU 1.26.32 0.48.05 28.20 27.28
Palo Unna-Sisko HS HYL -
Carlsson Sanna EsAk KES -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sane Mari HS 33.42 0.00.00 62.73 62.04
2 Viskari Tanja Lynx 33.49 0.00.07 61.47 60.79
3 Salonen Heidi HS 40.28 0.06.46 50.50 49.94
4 Erola Larissa HS 41.28 0.07.46 48.43 47.90
5 Erola Petra HS 44.36 0.10.54 44.24 43.75
6 Friman Kaisa HyRa 47.45 0.14.03 40.58 40.13
7 Hyyryläinen Ulla EsAk 53.52 0.20.10 35.32 34.93
8 Ikola Reeta LeSi 55.18 0.21.36 33.77 33.39
9 Rajamäki Riikka HS 57.00 0.23.18 32.14 31.79
Hosio Sanna EsSu KES -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tuumi-Niemi Leena-Riitta HS 32.19 0.00.00 51.26 48.22
2 Palmen Virpi EsSu 34.07 0.01.48 47.82 44.99
3 Sumanen Laura HyRa 36.28 0.04.09 44.06 41.45
4 Filipsson-Korento Lena OK77 40.40 0.08.21 38.90 36.59
5 Tervo-Rantakokko Tiina HS 48.28 0.16.09 32.13 30.22
6 Aho Johanna MSParma 52.48 0.20.29 29.02 27.30
7 Franssila Hanna AngA 1.02.18 0.29.59 24.19 22.76
8 Törmänen Eeva EsAk 1.08.39 0.36.20 21.60 20.31
9 Tuomola Marjo RaHa 1.13.09 0.40.50 19.93 18.74
Laurila Anneli Trian HYL -
Matilainen Mirja HS KES -

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 32.15 0.00.00 48.70 48.49
2 Mäkelä Anja HyRa 43.06 0.10.51 35.07 34.92
3 Juote Taina Pihkan 44.58 0.12.43 32.31 32.17
4 Pajarinen Pirjo HS 55.49 0.23.34 24.97 24.86
5 Mbembela Tuula Lynx 1.05.57 0.33.42 20.24 20.15

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Puromies Merja EsSu 22.36 0.00.00 46.04 44.11
2 Forsman Liisa RaVi 25.16 0.02.40 40.30 38.61
3 Kerkola Maija HlT 27.52 0.05.16 35.74 34.24
4 Ilmakunnas Seija Pihkan 32.30 0.09.54 29.96 28.70
5 Linjama Mirja EsSu 33.00 0.10.24 28.83 27.62
6 Kiiskinen Gunnevi TP 34.56 0.12.20 26.60 25.48
7 Kallio Arja RiSu 35.15 0.12.39 25.72 24.64
8 Markki Outi EsSu 35.37 0.13.01 24.83 23.79

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Liimatainen Raili HyRa 26.59 0.00.00 44.11 42.86
2 Ahlqvist Kristiina RiSu 30.13 0.03.14 38.80 37.70
3 Heinonen Kaija Pihkan 30.15 0.03.16 38.16 37.09
4 Kangasaho Sirpa HiKi 31.44 0.04.45 35.82 34.81
5 Koivula Sirpa HS 32.52 0.05.53 34.04 33.08
6 Karvonen Pirjo SuSi 36.09 0.09.10 30.45 29.59
7 Kukkonen Marja RaKaS 38.43 0.11.44 27.97 27.18
8 Tienari Pauliina RaHa 39.47 0.12.48 26.77 26.02
9 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 43.05 0.16.06 24.31 23.62
10 Roslöf Ursula KSF 45.52 0.18.53 22.45 21.81
11 Lipasti Hilkka EsSu 56.46 0.29.47 17.82 17.32

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Toivonen Vellamo OK77 25.26 0.00.00 46.55 44.38
2 Alexandersson Gia PIF 25.34 0.00.08 45.77 43.64
3 Kämäräinen Paula HiKi 27.39 0.02.13 41.83 39.88
4 Suomalainen Marja LeSi 30.24 0.04.58 37.59 35.85
5 Ryynänen Eliisa Pihkan 36.57 0.11.31 30.56 29.14
6 Tukiainen Marja HyRa 39.16 0.13.50 28.41 27.09
7 Malmsten Beatrice Lynx 39.35 0.14.09 27.84 26.54
8 Ohramaa Tuula Jyry 41.32 0.16.06 26.20 24.98
9 Reinikainen Pirjo Jyry 46.27 0.21.01 23.13 22.06
10 Vähänen Pia HyRa 46.49 0.21.23 22.66 21.61
11 Lindsten Ulla Jyry 49.32 0.24.06 21.14 20.16
Honkavaara Paula RaVi HYL -
Luoma Helena Pihkan KES -
Lakanen Sirpa RaKaS KES -

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karvinen Tuulikki HS 26.48 0.00.00 41.94 40.56
2 Rahkasuo Kaarina Rasti88 30.31 0.03.43 36.04 34.86
3 Paatero Leena EsSu 30.41 0.03.53 35.06 33.91
4 Salmela Juulia RiSu 33.02 0.06.14 31.84 30.79
5 Kuutti Kirsti PertPe 43.43 0.16.55 23.51 22.73
6 Isoherranen Kaarina HS 45.49 0.19.01 21.90 21.18
7 Raatikka Marja HS 53.49 0.27.01 18.20 17.60
8 Latvasto Pirkko HS 1.11.14 0.44.26 13.41 12.97

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pekkarinen Eila KeU 39.55 0.00.00
2 Jakoaho Ritva HyRa 47.33 0.07.38

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Luoma Oona TP 49.18 0.00.00
2 Suntioinen Elli EsSu 57.53 0.08.35

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hilo Hanne EsSu 26.49 0.00.00 59.46 56.56
2 Markki Emmi EsSu 36.35 0.09.46 42.49 40.43
3 Soikkeli Sofia EsSu 36.44 0.09.55 41.24 39.23
4 Mäkinen Sanni EsSu 43.59 0.17.10 33.53 31.90
5 Tiljander Venla EsSu 56.14 0.29.25 25.52 24.28
Varmavuo Emma RR KES -
Nietula Minja HS KES -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sallila Katarina HS 28.23 0.00.00 54.39 51.68
2 Nyman Ida Lynx 29.15 0.00.52 52.06 49.46
3 Miettinen Kiia EsSu 29.44 0.01.21 50.50 47.98
4 Luoma Elli TP 31.54 0.03.31 46.41 44.10
5 Lauren Camilla HS 32.58 0.04.35 44.27 42.06
6 Viskari Siiri Lynx 34.48 0.06.25 41.33 39.27
7 Hosio Iris EsSu 36.12 0.07.49 39.15 37.20
8 Hämäläinen Elina RR 37.22 0.08.59 37.37 35.51
9 Rajala Anni HS 42.51 0.14.28 32.10 30.50
10 Turkkila Liisa EsSu 49.18 0.20.55 27.47 26.10
11 Multala Essi RR 53.00 0.24.37 25.15 23.90
Soikkeli Linnea EsSu HYL -

Sarja D15
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mänty Elisa RR 27.00 0.00.00 48.48 45.71
2 Tupitsa Milla HS 31.06 0.04.06 41.03 38.70
3 Rehberger Nadja HS 32.10 0.05.10 38.66 36.45
4 Hilo Jenny EsSu 34.09 0.07.09 35.45 33.43
5 Joensuu Lumi HS 36.26 0.09.26 32.33 30.49
6 Aunila Veera HS 36.32 0.09.32 31.35 29.56
7 Kärkkäinen Eeva HS 1.12.09 0.45.09 15.42 14.54

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Viskari Saana Lynx 18.26 0.00.00
2 Sundberg Viliina Lynx 21.30 0.03.04
3 Lukkari Matilda SKUusi 27.37 0.09.11
4 Sukselainen Laura Lynx 29.11 0.10.45
5 Laakkonen Minttu Lynx 29.52 0.11.26
6 Soikkeli Lauriina EsSu 31.36 0.13.10
7 Mbembela Kia Lynx 47.48 0.29.22
Loukkalahti Aino RR HYL -

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kankaanpää Martta EsSu 24.30 0.00.00
2 Teuri Venla EsSu 26.34 0.02.04
3 Lehtinen Lotta HS 31.43 0.07.13
4 Noponen Terhi EsSu 34.21 0.09.51
5 Miettinen Iida Pihkan 36.39 0.12.09
6 Enqvist Enna RR 38.03 0.13.33
Lahtinen Venla HiKi HYL -