FIN GB SWE
IRMA inloggning
Auranmaan keskimatka
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21A
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hirvikallio Joni Koovee 37.33 0.00.00 83.51 79.61
2 Hyvönen Pekka AngA 38.32 0.00.59 80.27 76.52
3 Summanen Aapo HS 40.45 0.03.12 74.85 71.36
4 Vuori Justus TuS 41.07 0.03.34 73.14 69.73
5 Huila Joona Hiisi 41.29 0.03.56 71.47 68.13
6 Sipponen Jere PR 42.33 0.05.00 68.67 65.47
7 Elo Markku AngA 45.13 0.07.40 63.67 60.71
8 Putaja Pekka SuSe 45.18 0.07.45 62.61 59.69
9 Suutari Matti VeVe 45.41 0.08.08 61.15 58.30
10 Hakala Joel AngA 48.03 0.10.30 57.25 54.58
11 Suonpää Olli MSParma 53.32 0.15.59 50.59 48.23
Salonen Otso LappRi KES -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Mäki Tero TuMe 54.51 0.00.00

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Vaininen Juha TuS 44.19 0.00.00 41.15 38.62
2 Kivioja Jussi NaWi 45.36 0.01.17 38.99 36.59
3 Päärni Pertti MSParma 46.42 0.02.23 37.09 34.81
4 Suominen Petteri HPV 48.57 0.04.38 34.46 32.34
5 Tranberg Saku PR 52.40 0.08.21 31.16 29.25
6 Rosenblad Kalle HiKi 55.30 0.11.11 28.75 26.98
7 Tuomala Simo PertPe 56.41 0.12.22 27.34 25.66

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kallioniemi Janne RaLu 35.45 0.00.00 58.50 54.64
2 Halttunen Teemu TuVi 37.10 0.01.25 55.43 51.77
3 Salo Markus PunKu 40.04 0.04.19 50.63 47.29
4 Rintala Rami Hiisi 43.55 0.08.10 45.48 42.48
5 Lehtonen Tero SuSi 46.45 0.11.00 42.05 39.28
6 Jalonen Rauli MSParma 47.09 0.11.24 41.03 38.32
7 Kääriäinen Sami TuMe 47.59 0.12.14 39.66 37.05
8 Moisio Orvo TuS 48.15 0.12.30 38.79 36.24
9 Salomaa Kristian TuS 1.03.49 0.28.04 28.84 26.94
Freeman Joni LeSi HYL -
Tuominen Janne PertPe KES -

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Salmi Janne TuS 28.41 0.00.00 60.29 59.71
2 Yliluikki Matti SuSi 29.49 0.01.08 56.55 56.00
3 Numminen Mika UrjU 31.34 0.02.53 52.04 51.54
4 Korhonen Jussi HlS 36.38 0.07.57 43.67 43.24
5 Puustinen Terho RaPi 37.42 0.09.01 41.28 40.89
6 Nieminen Jyrki LHR 38.49 0.10.08 38.98 38.61
7 Ruohola Risto MSParma 41.44 0.13.03 35.22 34.88

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Reiman Jarmo AngA 26.57 0.00.00 49.88 47.14
2 Laaksonen Petri UNO 27.42 0.00.45 47.86 45.24
3 Järvensivu Tapio TuMe 31.54 0.04.57 40.99 38.74
4 Mannila Olli RaN 32.25 0.05.28 39.77 37.59
5 Elo Jussi LaJy 33.16 0.06.19 38.20 36.11
6 Köyvönen Kimmo MaMa 34.02 0.07.05 36.80 34.79
7 Kujansuu Eero MSParma 34.47 0.07.50 35.48 33.54
8 Lounela Kaarle TuS 36.42 0.09.45 33.13 31.32
9 Kuokkanen Ismo TuS 38.55 0.11.58 30.77 29.09
10 Kajavalta Jyrki TuS 44.02 0.17.05 26.78 25.31
11 Uusikartano Simo TuMe 45.52 0.18.55 25.31 23.92
12 Huhtala Ismo YlKi 49.55 0.22.58 22.89 21.64

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 17
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lehto Kari TuMe 29.24 0.00.00 52.96 51.67
2 Helle Markku SaPu 33.08 0.03.44 46.55 45.42
3 Asikainen Timo Hiisi 33.15 0.03.51 45.95 44.83
4 Valtanen Simo HinnYr 33.49 0.04.25 44.75 43.66
5 Vuori Rauno AngA 36.09 0.06.45 41.46 40.44
6 Aakula Ilkka PR 36.45 0.07.21 40.38 39.40
7 Lanne Vesa Hiisi 38.50 0.09.26 37.84 36.92
8 Arki Hannu TuMe 39.42 0.10.18 36.65 35.75
9 Granholm Tommi Koovee 40.04 0.10.40 35.95 35.07
10 Andersson Bror KSF 41.14 0.11.50 34.57 33.73
11 Keskitalo Jussi MSParma 41.47 0.12.23 33.77 32.95
12 Viili Osmo MSParma 45.45 0.16.21 30.52 29.78
13 Virtanen Kari MSParma 54.42 0.25.18 25.26 24.65
Salonen Matti VaRa HYL -
Kuivala Juha TuS HYL -
Aasla Hannu RaN HYL -
Aalto Aimo RaN KES -

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ritanotko Markku TuMe 28.17 0.00.00 49.65 49.49
2 Saarimäki Ilkka AngA 29.32 0.01.15 47.00 46.85
3 Helkkula Rauli TuMe 32.47 0.04.30 41.85 41.71
4 Laine Esa KauPo 33.47 0.05.30 40.13 40.00
5 Kallio Risto AngA 34.05 0.05.48 39.30 39.17
6 Lindroos Mårten KSF 34.13 0.05.56 38.67 38.55
7 Kuivala Hannu TuS 35.15 0.06.58 37.08 36.96
8 Halme Tapio AngA 35.35 0.07.18 36.28 36.16
9 Hirvelä Reijo SuosmSa 37.29 0.09.12 34.01 33.90
10 Nieminen Taisto RaPi 38.19 0.10.02 32.84 32.74
11 Salonen Kauko TuMe 45.18 0.17.01 27.42 27.33
12 Koski Harri TarpSu 46.32 0.18.15 26.35 26.26
13 Hytönen Veikko KangSK 46.36 0.18.19 25.96 25.88
14 Järvistö Pertti ValSu 47.51 0.19.34 24.95 24.87

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 23
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Salmenoja Pertti HirvHe 27.06 0.00.00 44.20 42.78
2 Mäkelä Harri SuSe 27.15 0.00.09 43.65 42.26
3 Ovaska Ari EE 28.43 0.01.37 41.14 39.82
4 Virtanen Jorma Hiisi 29.53 0.02.47 39.26 38.00
5 Peltola Oke TuS 30.04 0.02.58 38.75 37.51
6 Pajunen Heikki PR 30.08 0.03.02 38.39 37.16
7 Koistinen Leo VaRa 30.54 0.03.48 37.18 35.99
8 Vuorinen Lasse AngA 31.08 0.04.02 36.64 35.46
9 Tammisaari Pentti HirvHe 31.28 0.04.22 35.99 34.84
10 Alexandersson Yngve PIF 32.58 0.05.52 34.10 33.01
11 Viljanen Keijo LoJa 33.08 0.06.02 33.68 32.61
12 Laine Jaakko HS 33.15 0.06.09 33.32 32.25
13 Tamminen Pentti PertPe 33.35 0.06.29 32.75 31.70
14 Keränen Kauko UrjU 35.14 0.08.08 30.98 29.99
15 Hakanen Kai ValSu 38.14 0.11.08 28.34 27.43
16 Inki Pekka TuMe 38.24 0.11.18 28.00 27.10
17 Koskinen Timo VaHa 40.46 0.13.40 26.18 25.34
18 Aarnio Seppo RaPi 43.04 0.15.58 24.59 23.80
19 Mannervesi Simo RaLu 43.43 0.16.37 24.04 23.27
20 Virtanen Juhani LHR 44.31 0.17.25 23.42 22.67
21 Kuosa Harri LoJa 49.09 0.22.03 21.05 20.37
Lainema Ilkka MSParma HYL -
Hofmann Kari AngA KES -

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Moisio Kalevi TuS 23.58 0.00.00 41.10 40.82
2 Ketamo Juhani SuSe 24.06 0.00.08 40.32 40.04
3 Laine Erkki AngA 24.46 0.00.48 38.69 38.42
4 Rautarae Veikko HirvHe 26.19 0.02.21 35.90 35.65
5 Hedenström Rauno MaMa 27.28 0.03.30 33.91 33.67
6 Vannas Hannu MSParma 27.50 0.03.52 32.98 32.75
7 Rapakko Timo SuSi 29.18 0.05.20 30.87 30.65
8 Laakso Raimo HaHa 30.10 0.06.12 29.54 29.33
9 Jokinen Juhani MaMa 30.14 0.06.16 29.03 28.83
10 Mäkinen Jaakko AngA 30.40 0.06.42 28.18 27.98
11 Hongisto Heimo LoJa 30.50 0.06.52 27.59 27.40
12 Teppo Jaakko GIF 59.21 0.35.23 14.11 14.01

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Holmström Bengt KSF 26.53 0.00.00 32.41 32.20
2 Viiri Jyrki HirvHe 33.45 0.06.52 24.52 24.37
3 Saario Seppo MSParma 40.55 0.14.02 19.16 19.04
4 Saario Pentti LoJa 42.30 0.15.37 17.42 17.32

Klass H85
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Liski Eero SalVie 1.02.57 0.00.00

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Brysch Erik MSParma 47.45 0.00.00

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Isosaari Antti MSParma 34.11 0.00.00 38.53 38.06
2 Axelin Eelis PR 35.13 0.01.02 35.53 35.09
3 Jalonen Aapo MSParma 39.26 0.05.15 30.06 29.69
4 Seppä Elias AngA 58.43 0.24.32 19.07 18.83

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Heinonen Janne MSParma 34.28 0.00.00
2 Isosaari Aarne MSParma 50.27 0.15.59

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Söyrilä Leevi AngA 11.21 0.00.00
2 Halkilahti Emil AngA 17.21 0.06.00

Klass H10RR
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Saari Niilo PR 11.43 0.00.00
2 Lähteenmäki Iiro TuS 12.26 0.00.43
3 Pihlaja Eeli PR 21.00 0.09.17
4 Lähteenmäki Pyry TuS 21.30 0.09.47
5 Malinen Otto KoKV 31.46 0.20.03

Klass D21A
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Enlund Alexandra PIF 39.00 0.00.00 86.86 83.67
2 Jalava Enni TuS 39.02 0.00.02 85.48 82.34
3 Autio Päivi Hiisi 42.36 0.03.36 77.13 74.30
4 Viberg Tuulia MSParma 44.39 0.05.39 72.45 69.79
5 Elo Sanni AngA 44.45 0.05.45 71.15 68.54
6 Niva Sara Pohjant 45.30 0.06.30 68.86 66.34
7 Gunell Yvonne PIF 46.22 0.07.22 66.48 64.04
8 Jakobsson Laura RasKa 48.13 0.09.13 62.88 60.57
9 Koli Helmi Lynx 49.02 0.10.02 60.79 58.56
10 Yliluikki Henna AngA 50.56 0.11.56 57.53 55.42
11 Julkunen Sonja TuS 53.06 0.14.06 54.22 52.23

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kangasaho Essi HiKi 42.44 0.00.00
2 Laine Sanna MSParma 45.22 0.02.38

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Paganus-Anttonen Mari AngA 36.43 0.00.00

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Mattsson Ingela PIF 33.16 0.00.00
2 Lamppu Tiina MSParma 48.36 0.15.20

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Yli-Kauppila Marika PIF 33.33 0.00.00 43.01 37.85
2 Kiili Hanna AngA 43.07 0.09.34 31.80 27.98
3 Ala-Nissilä Tiina LoJa 59.30 0.25.57 21.83 19.21
4 Aho Johanna MSParma 1.20.20 0.46.47 15.27 13.44

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Aalto Pirjo RaN 28.15 0.00.00 53.07 52.30
2 Antikainen-Pauna Heli PIF 31.40 0.03.25 45.92 45.25
3 Sipponen Eija PR 35.12 0.06.57 40.04 39.45
4 Mäkelä Tiina RaTU 42.14 0.13.59 32.30 31.83
5 Reiman Anu AngA 43.54 0.15.39 30.05 29.61
6 Sulavuori Eija TuMe 51.26 0.23.11 24.78 24.42

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Pelto-Huikko Anne Hiisi 24.11 0.00.00 45.84 45.80
2 Uusitalo Hannele LoJa 28.31 0.04.20 36.93 36.90
3 Saarimäki Helena AngA 31.06 0.06.55 32.08 32.05
4 Virtanen Marjo Hiisi 41.44 0.17.33 22.58 22.56

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kalliola Pirkko MaMa 25.13 0.00.00 44.29 43.84
2 Salmenoja Hely HirvHe 26.41 0.01.28 40.60 40.19
3 Suna Eija MSParma 31.51 0.06.38 32.96 32.63
4 Rinne-Tamminen Pirkko TuVi 41.02 0.15.49 24.77 24.52
5 Roslöf Ursula KSF 51.05 0.25.52 19.24 19.05
Moilanen Kirsti MaMa KES -

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Alexandersson Gia PIF 24.38 0.00.00 33.49 32.15
2 Mannervesi Helena RaLu 26.27 0.01.49 30.26 29.05
3 Haasto Raija HirvHe 36.35 0.11.57 21.20 20.35
4 Koskinen Marja-Terttu VaHa 46.40 0.22.02 16.09 15.45
5 Kastemaa Tuuli HirvHe 51.55 0.27.17 13.99 13.43
6 Viiri Rauni HirvHe 54.17 0.29.39 12.92 12.40

Klass D75
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ketola Paula LoJa 42.28 0.00.00

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lounela Alina TuS 51.28 0.00.00

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ahonen Jutta AngA 42.02 0.00.00
2 Helander Johanna MSParma 53.58 0.11.56

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Lehtonen Vilja AngA 20.59 0.00.00
2 Lehtinen Miina AngA 21.17 0.00.18
3 Lehtinen Martta AngA 25.13 0.04.14
4 Päärni Iina MSParma 34.53 0.13.54
5 Koskela Katri AngA 38.55 0.17.56

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Söyrilä Iida AngA 16.59 0.00.00
2 Halkilahti Siiri AngA 18.58 0.01.59
3 Tuomala Matilda AngA 22.23 0.05.24
4 Anttonen Helmiina AngA 24.23 0.07.24
5 Rantanen Saga PIF 26.21 0.09.22

Klass D12TR
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Lamppu Laura MSParma 21.32 0.00.00
2 Lamppu Lotta MSParma 23.33 0.02.01

Klass D10RR
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Korte Martta TuS 10.02 0.00.00
2 Tapiola Aada AngA 11.01 0.00.59
3 Andelmaa Oona AngA 14.07 0.04.05
4 Velema Signe PR 15.09 0.05.07
5 Tranberg Saana PR 15.42 0.05.40
6 Rantanen Linn PIF 17.41 0.07.39
7 Mäkinen Venla AngA 18.35 0.08.33
8 Pärkö Viola VaRa 18.52 0.08.50
9 Pihlaja Silva PR 19.43 0.09.41
10 Jalonen Alina MSParma 19.47 0.09.45
11 Mäkinen Leila AngA 32.44 0.22.42