FIN GB SWE
Login to IRMA
Avoin Uudenmaan erikoispitkä
Classes District Club Number of the competitors
Classes H21
Length
Number of the participants 12
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Virta Jani Trian 1.42.01 0.00.00 79.02 73.68
2 Ylitalo Aki HauSi 1.44.43 0.02.42 74.41 69.39
3 Maisala Tuomas Jyry 2.07.50 0.25.49 58.86 54.88
4 Kuutti Veli-Pekka EsAk 2.15.36 0.33.35 53.50 49.89
5 Niskanen Teemu LS-37 2.16.59 0.34.58 51.00 47.56
6 Hanninen Oskari Jyry 2.25.30 0.43.29 46.17 43.05
7 Vainikka Kasper Pihkan 2.35.40 0.53.39 41.43 38.63
Vierimaa Ville EsAk KES -
Pantsar Jere PelPo KES -
Laukkanen Juha KarjUra KES -
Tapola Lauri Jyry EIL -
Laakso Mikko HS EIL -

Classes D21
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Voutilainen Anna EsAk 1.51.12 0.00.00 58.09 54.13
2 Uotila Erika Koovee 1.51.59 0.00.47 51.91 48.37
3 Juga Emma SKUusi 2.01.49 0.10.37 42.42 39.53
4 Rauhala Elina EsAk 2.54.17 1.03.05 25.94 24.18
Wallikivi Maria EsAk EIL -

Classes H20
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Haltia Ilari RR 2.01.27 0.00.00
Talja Eljas OK77 HYL -
Tervakangas Mikko EsSu HYL -

Classes H18
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Määttälä Mikko EsSu 1.42.40 0.00.00 49.99 45.74
2 Tikkanen Elias EsSu 1.44.32 0.01.52 41.74 38.18
3 Pajuoja Otso EsSu 1.59.13 0.16.33 30.14 27.57
Sorsa Antti EsSu EIL -

Classes H16
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Rautio Daniel EsSu 1.28.33 0.00.00 48.20 44.51
2 Penttinen Oskari EsSu 1.30.44 0.02.11 39.98 36.92
3 Meuronen Joonas HS 2.34.10 1.05.37 19.38 17.90

Classes H35
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Berg Kimmo EsAk 1.26.26 0.00.00 65.93 62.79
2 Honkonen Atte Jyry 1.41.56 0.15.30 52.55 50.04
3 Helin Tuomas RaHa 1.47.03 0.20.37 46.85 44.61
4 Lahtinen Ismo Jyry 2.14.24 0.47.58 34.77 33.11
5 Tolvanen Leo Pihkan 2.28.01 1.01.35 29.26 27.86
Suomalainen Samuel LeSi HYL -

Classes H40
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Heinonen Mikko KR 1.24.13 0.00.00 58.47 56.75
2 Pikkarainen Toni EsAk 1.26.32 0.02.19 53.49 51.92
3 Järvenpää Juha HS 1.38.13 0.14.00 44.12 42.82
4 Korhonen Tomi HyRa 1.44.17 0.20.04 38.72 37.58
5 Eskelinen Joona TVV 1.57.11 0.32.58 31.93 31.00
Uimonen Toni Pihkan KES -

Classes H45
Length
Number of the participants 9
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Romppainen Pasi HyRa 1.28.07 0.00.00 57.48 53.94
2 Tala Tuomas HS 1.29.51 0.01.44 54.25 50.92
3 Skinnari Juha Pihkan 1.39.42 0.11.35 46.99 44.10
4 Kirves Saku KeU 1.54.26 0.26.19 39.28 36.87
5 Tuominen Hans Pihkan 1.56.55 0.28.48 36.82 34.56
6 Kuosmanen Tuomo Pihkan 2.00.47 0.32.40 34.07 31.98
7 Anttonen Mikael KaRa 2.09.00 0.40.53 30.43 28.56
8 Kero Mikko OK77 2.11.10 0.43.03 28.48 26.73
Ovaskainen Mika Jyry KES -

Classes H50
Length
Number of the participants 11
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Taskila Sakari LeSi 1.23.15 0.00.00 49.65 46.63
2 Strömberg Juha-Pekka Jyry 1.24.21 0.01.06 46.06 43.26
3 Ojanen Tuomas HS 1.31.42 0.08.27 39.67 37.25
4 Vartiainen Jouni Pihkan 1.57.33 0.34.18 28.83 27.08
5 Hakuli Kari KeU 2.02.59 0.39.44 25.54 23.99
6 Launis Kasperi Raus 2.08.51 0.45.36 22.46 21.09
Tähtinen Timo HS EIL -
Rehberger Markku HS EIL -
Loukkalahti Marko HiKi EIL -
Kyhäräinen Jukka HS EIL -
Kajanoja Lauri EsSu EIL -

Classes H55
Length
Number of the participants 10
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Niinimäki Risto Pihkan 1.10.27 0.00.00 50.51 47.43
2 Kiljunen Pekka AnttU 1.11.30 0.01.03 47.91 44.98
3 Väisänen Juha MU 1.16.33 0.06.06 43.00 40.37
4 Pättikangas Harri Mesik 1.29.13 0.18.46 35.40 33.24
5 Kaasalainen Matti HS 1.31.32 0.21.05 33.05 31.03
6 Nummela Arto MU 1.52.59 0.42.32 25.59 24.03
7 Salo Jari Pihkan 1.57.47 0.47.20 23.42 21.98
8 Simell Timo Pihkan 2.43.04 1.32.37 16.09 15.11
Kiviniitty Jyrki EsAk KES -
Ijas Markku HyRa EIL -

Classes H60
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Heikkinen Jarmo HS 1.05.36 0.00.00 38.33 37.49
2 Herranen Timo Jyry 1.12.21 0.06.45 33.02 32.29
3 Laine Markku MU 1.15.20 0.09.44 30.04 29.38
4 Hakola Martti RiSu 1.22.28 0.16.52 25.92 25.35
5 Vainikka Jari Pihkan 1.25.47 0.20.11 23.45 22.93
6 Kaario Reino HS 1.39.56 0.34.20 18.87 18.45
7 Paukkola Jari RiSu 1.55.09 0.49.33 15.29 14.95
Lahti Markku LeSi EIL -

Classes H65
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Muukkonen Pekka KeU 1.03.23 0.00.00 47.05 47.18
2 Väätäinen Seppo EsSu 1.14.24 0.11.01 38.08 38.19
3 Parkkonen Reima Pihkan 1.14.51 0.11.28 35.86 35.96
4 Saarinen Heikki MU 1.15.50 0.12.27 33.43 33.52
5 Pettersson Staffan Örnen 1.21.44 0.18.21 29.19 29.27
6 Saukonoja Jouni PorvU 1.29.59 0.26.36 24.86 24.93
7 Laukka Ville Raus 1.54.59 0.51.36 18.15 18.21
Leinonen Markku Pihkan EIL -

Classes H70
Length
Number of the participants 18
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Liljeström Åge HS 50.34 0.00.00 44.95 43.62
2 Lepistö Lauri KeU 51.25 0.00.51 43.38 42.09
3 Sane Kari HS 56.02 0.05.28 39.05 37.89
4 Mustranta Antti HS 57.27 0.06.53 37.34 36.23
5 Reinikainen Pentti Jyry 59.24 0.08.50 35.40 34.35
6 Uljas Risto Jyry 1.01.45 0.11.11 33.36 32.37
7 Hyvönen Eero PorvU 1.03.35 0.13.01 31.73 30.79
8 Laine Jaakko HS 1.03.39 0.13.05 31.03 30.11
9 Kurvinen Veijo HiKi 1.04.11 0.13.37 30.10 29.21
10 Kytöjoki Juhani Jyry 1.04.22 0.13.48 29.36 28.49
11 Hotti Reino HS 1.04.52 0.14.18 28.47 27.63
12 Romula Tuomo Mesik 1.05.25 0.14.51 27.58 26.76
13 Heiskanen Risto EsSu 1.07.15 0.16.41 26.20 25.42
14 Kihlman Klaus PiTa 1.14.02 0.23.28 23.22 22.53
15 Nenonen Mauri EsSu 1.14.30 0.23.56 22.50 21.84
Kuusi Klaus Mesik HYL -
Orpana Risto SOC KES -
Wessman Risto HiKi EIL -

Classes H75
Length
Number of the participants 9
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Valtee Pertti HS 50.34 0.00.00 40.25 39.80
2 Kuivala Martti HS 1.00.31 0.09.57 32.37 32.01
3 Junttila Olavi HS 1.00.42 0.10.08 31.02 30.67
4 Sirola Risto KeU 1.01.34 0.11.00 29.34 29.01
5 Luoma Simo Pihkan 1.03.18 0.12.44 27.33 27.02
6 Koivula Keijo HyRa 1.19.47 0.29.13 20.73 20.50
7 Latvasto Erkki HS 1.19.57 0.29.23 19.73 19.51
8 Mäkinen Matti Mesik 1.22.23 0.31.49 18.22 18.02
Seitajoki Reijo Jyry KES -

Classes H80
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Kuokkanen Kari Pihkan 43.15 0.00.00
2 Ruokonen Keijo HS 57.57 0.14.42

Classes H85
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Liski Eero SalVie 1.09.23 0.00.00
2 Vanhala Toivo Pihkan 1.18.10 0.08.47
Partanen Antero RaVi HYL -

Classes D35
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Ruhanen Hanna HS 1.56.38 0.00.00

Classes D40
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Ryyppö Minna HS 1.40.15 0.00.00 63.78 57.74
2 Heikkilä Maija EsAk 1.42.47 0.02.32 55.99 50.68
3 Männikkö Niina RR 1.48.00 0.07.45 47.37 42.87
Kleemola Katri PertPe KES -

Classes D45
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Salonen Heidi HS 1.11.37 0.00.00 59.39 58.16
2 Vuorela Hanna EsAk 1.19.56 0.08.19 49.22 48.20
3 Pikkarainen Anu EsAk 1.35.52 0.24.15 37.71 36.93
4 Määttälä Johanna EsSu 1.36.26 0.24.49 34.18 33.48
5 Sumanen Laura HyRa 1.50.14 0.38.37 27.01 26.45
Nyholm Tanja KaRa EIL -
Louhisola Meri Lynx EIL -

Classes D50
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Autti Marja-Liisa EsSu 1.07.57 0.00.00 53.67 52.46
2 Juote Taina Pihkan 1.12.56 0.04.59 47.00 45.94
3 Hokajärvi Anja-Riitta Pihkan 1.14.06 0.06.09 43.31 42.33
4 Torri-Tuominen Mari Pihkan 1.31.45 0.23.48 32.59 31.86
5 Asikainen Nina KeU 1.40.37 0.32.40 27.54 26.93
6 Laurila Anneli Trian 1.47.31 0.39.34 23.74 23.21

Classes D55
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Juga Liisa KeU 1.28.57 0.00.00
2 Mäkelä Anja RiSu 1.30.02 0.01.05

Classes D60
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Puromies Merja EsSu 50.29 0.00.00 49.17 48.58
2 Siren Ritva RiSu 1.13.58 0.23.29 30.20 29.84
3 Virtanen Marita EsSu 1.24.44 0.34.15 23.44 23.15
Hakomäki Kirsi HS KES -

Classes D65
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Kurvinen Ulla HiKi 1.17.03 0.00.00
Tienari Pauliina RaHa HYL -

Classes D70
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Suomalainen Marja LeSi 42.37 0.00.00 37.34 36.71
2 Salmela Juulia RiSu 46.50 0.04.13 30.58 30.06
3 Torp Tytti HS 54.47 0.12.10 23.24 22.84
4 Reinikainen Pirjo Jyry 59.34 0.16.57 18.70 18.38

Classes D75
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Tanska Eeva EsSu 34.02 0.00.00 38.87 38.04
2 Karvinen Tuulikki HS 34.10 0.00.08 34.84 34.11
3 Paatero Leena EsSu 43.17 0.09.15 24.45 23.93
4 Finnilä-Seitajoki Ulla Jyry 1.06.22 0.32.20 13.95 13.66

Classes D80
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Terrain points
1 Pekkarinen Eila KeU 59.55 0.00.00 28.75 29.07
2 Holopainen Kaarina KeU 1.40.19 0.40.24 14.59 14.76
3 Vehmanen Marjatta KeU 2.17.53 1.17.58 8.74 8.84