FIN GB SWE
IRMA inloggning
Tuplasprintti, 1. osa
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 20
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Viitasaari Toni-Antti KoS 13.27 0.00.00 78.66 81.91
2 Rahkola Mikko Pohjant 13.52 0.00.25 75.69 78.82
3 Vanhanen Konsta IkNV 14.03 0.00.36 74.11 77.17
4 Hakala Antti KortJV 14.18 0.00.51 72.23 75.21
5 Laurila Jussi JalJa 14.23 0.00.56 71.23 74.17
6 Koivumäki Lauri KoS 14.26 0.00.59 70.41 73.31
6 Lammi Aleksi RasKu 14.26 0.00.59 70.41 73.31
8 Venetjoki Väinö KoS 14.30 0.01.03 68.93 71.78
9 Westerlund Otso Koovee 14.42 0.01.15 67.42 70.21
10 Kaksonen Teemu YKV 15.06 0.01.39 65.09 67.77
11 Stenbacka Wilhelm OK77 15.07 0.01.40 64.46 67.12
12 Nissinen Niko Pohjant 15.17 0.01.50 63.21 65.82
13 Laasanen Lauri LaihLu 15.28 0.02.01 61.92 64.48
14 Kotamäki Iivo IkNV 15.33 0.02.06 61.05 63.57
15 Tuomaala Juuso LapVi 15.55 0.02.28 59.12 61.56
16 Fränti Juha RasKu 16.28 0.03.01 56.64 58.98
17 Latva Niko SuJu 16.33 0.03.06 55.85 58.16
18 Markkila Eero RasKu 17.02 0.03.35 53.78 56.00
Hemminki Antti RasKu HYL -
Alonen Matti S-JKL HYL -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Koski Jussi YKV 14.47 0.00.00 55.98 53.38
2 Wik Niklas Falken 15.13 0.00.26 52.76 50.31
3 Alasuvanto Joni KaJu 15.24 0.00.37 50.52 48.17
4 Lahtinen Ismo Jyry 15.31 0.00.44 48.54 46.28
5 Lahti Tommy Femman 17.38 0.02.51 41.30 39.39
6 Lukichev Alexander Koovee 18.17 0.03.30 38.48 36.69

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Asikainen Saku Hiisi 11.06 0.00.00 61.57 68.18
2 Jansson Sören Falken 11.20 0.00.14 59.61 66.01
3 Rantala Teemu LapVi 11.36 0.00.30 57.56 63.74
4 Laakso Juha-Matti RasKu 11.52 0.00.46 55.60 61.57
5 Backlund Jan-Anders Femman 11.56 0.00.50 54.63 60.49
6 Lehtinen Juhani KauKa 11.57 0.00.51 53.89 59.68
7 Viitasaari Tommi KoS 12.14 0.01.08 52.00 57.58
8 Hyyppä Tuomas KoS 12.47 0.01.41 49.14 54.42
9 Ritala Markus TP 13.55 0.02.49 44.58 49.36
10 Tuomaala Ville VaaSu 14.11 0.03.05 43.18 47.82
11 Ylihärsilä Ari AlahKi 14.57 0.03.51 40.44 44.78
12 Hautala Teemu KauWi 15.10 0.04.04 39.34 43.57
13 Ala-Honkola Esa KuortKu 17.26 0.06.20 33.77 37.40
14 Ylihärsilä Arto AlahKi 18.11 0.07.05 31.95 35.38

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Hytönen Harri RaVa 11.35 0.00.00 56.35 64.22
2 Kaario Kimmo S-JKL 11.41 0.00.06 54.82 62.48
3 Pitkänen Marko JRV 11.49 0.00.14 53.17 60.59
4 Kamila Kai SuJu 13.09 0.01.34 46.85 53.39
5 Nurmiainen Jouko Raseborg 13.44 0.02.09 43.97 50.10
6 Savolainen Tomi RasKe 14.34 0.02.59 40.61 46.28
7 Anttonen Mikael KaRa 14.40 0.03.05 39.50 45.01
8 Myllymäki Jyri VetU 15.23 0.03.48 36.86 42.01
9 Karjanlahti Jari-Pekka RasKu 18.03 0.06.28 30.74 35.03

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Strandvall Sören Minken 13.03 0.00.00 48.11 48.96
2 Korhonen Marko YlämPy 13.20 0.00.17 46.21 47.02
3 Tarkkanen Matti SuJu 13.40 0.00.37 44.22 44.99
4 Laasanen Juha LaihLu 14.08 0.01.05 41.93 42.66
4 Nevala Pasi TeuRi 14.08 0.01.05 41.93 42.66
6 Kinnari Jukka SuJu 14.31 0.01.28 39.20 39.88
7 Lyyluoma Pasi TeuRi 14.45 0.01.42 37.78 38.44
8 Nokka Ilkka Rasti88 15.32 0.02.29 35.12 35.73
9 Salmia Teppo TarpSu 16.06 0.03.03 33.15 33.73

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 15
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Sippola Asko KuortKu 8.17 0.00.00 52.10 53.92
2 Savikko Olli TarpSu 8.18 0.00.01 51.44 53.24
3 Kukkola Pauli SiiRa 8.23 0.00.06 50.38 52.14
4 Tuomisto Juha VaaSu 8.27 0.00.10 49.43 51.16
5 Viitasaari Sauli KoS 8.33 0.00.16 48.31 50.00
5 Bäck Mikael Femman 8.33 0.00.16 48.31 50.00
7 Lassila Antti KuortKu 8.37 0.00.20 46.87 48.50
8 Lerssi Juha KPV 8.39 0.00.22 46.15 47.76
9 Lahtinen Jari IHR 9.15 0.00.58 42.66 44.15
9 Hirvensalo Jorma SaPu 9.15 0.00.58 42.66 44.15
9 Hakala Heikki KortJV 9.15 0.00.58 42.66 44.15
12 Rantala Timo KPV 9.44 0.01.27 39.11 40.48
13 Kirkkomäki Jarmo KauWi 10.20 0.02.03 36.39 37.67
14 Rahkola Mika OH 10.25 0.02.08 35.66 36.91
14 Virnala Jukka JalJa 10.25 0.02.08 35.66 36.91

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Jetsonen Juhani OC-DUBHE 8.02 0.00.00 48.52 52.45
2 Nissilä Jorma KoS 8.43 0.00.41 41.37 44.71
3 Jurvakainen Jari S-JKL 10.08 0.02.06 32.70 35.34

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 18
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Turku Vesa HS 9.12 0.00.00 46.30 48.26
2 Railimo Matti SOC 10.10 0.00.58 41.53 43.29
3 Juola Eero KoS 10.21 0.01.09 40.43 42.14
4 Lågland Henry VaaSu 10.52 0.01.40 38.16 39.78
5 Pusa Raimo OrPo 10.53 0.01.41 37.76 39.35
6 Alexandersson Yngve NOK 10.58 0.01.46 37.13 38.70
7 Valli Seppo KauKa 11.10 0.01.58 36.13 37.65
8 Kattilakoski Eero KPV 11.11 0.01.59 35.74 37.25
9 Torrkulla Roy Minken 11.23 0.02.11 34.78 36.25
10 Koistinen Leo VaRa 11.48 0.02.36 33.23 34.64
11 Rusko Heikki VaajTe 12.00 0.02.48 32.36 33.73
12 Lindstedt Tapio OrPo 12.35 0.03.23 30.57 31.86
13 Rantakangas Erkki AlajA 13.35 0.04.23 28.04 29.22
14 Halkosaari Severi NiS 15.23 0.06.11 24.51 25.55
15 Ryynänen Jorma Pihkan 16.01 0.06.49 23.31 24.30
16 Joensuu Heimo AlajA 17.48 0.08.36 20.76 21.64
Pollari Kalevi YKV HYL -
Leino Tapio HS HYL -

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Voutilainen Taisto IPR 11.28 0.00.00 27.76 20.61
2 Jylhä Keijo JRV 11.40 0.00.12 25.92 19.25
3 Kamila Pentti LaihLu 14.16 0.02.48 20.08 14.91
4 Lähdekorpi Mauri Femman 20.59 0.09.31 12.90 9.58

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Rantala Heikki EE 9.00 0.00.00 32.77 31.37
2 Hietaharju Antti ÄhtU 9.55 0.00.55 28.85 27.62
3 Salmela Kosti PihtTu 10.14 0.01.14 27.09 25.93
4 Ryyppö Toivo RaKaS 10.38 0.01.38 25.24 24.16
5 Kataja Reino SuJu 13.36 0.04.36 19.08 18.27
6 Yli-Teevahainen Kalevi VaaSu 14.44 0.05.44 17.01 16.29

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Hiltunen Juho ONMKY 11.41 0.00.00 56.51 61.36
2 Jansson Emil Falken 11.43 0.00.02 55.41 60.16
3 Sankelo Sampo LapVi 11.55 0.00.14 53.56 58.15
4 Alajoutsi Jasper Koovee 12.07 0.00.26 51.76 56.21
5 Koivumäki Olli KoS 12.20 0.00.39 49.96 54.25
6 Udell Robin Solf 12.50 0.01.09 47.16 51.20
7 Pitkänen Ville RaJu 12.56 0.01.15 45.94 49.88
8 Höök Jaakko RaJu 13.54 0.02.13 41.96 45.56
9 Lerssi Mitri KPV 15.20 0.03.39 37.32 40.52
10 Nevala Roni TeuRi 17.03 0.05.22 32.91 35.74

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Kumara Heikki LaihLu 12.31 0.00.00 46.91 50.22
2 Lemberg Roope RaJu 12.44 0.00.13 44.96 48.13
3 Biskop Robert KoS 14.16 0.01.45 39.10 41.85
4 Rannila Oskari VetU 14.34 0.02.03 37.28 39.91
5 Sankelo Verneri LapVi 15.11 0.02.40 34.80 37.26
6 Pihlajamäki Teemu LapVi 15.31 0.03.00 33.11 35.44
7 Konttinen Markus RaJu 16.06 0.03.35 31.00 33.18

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 18
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Kirvesmies Atte KuoSu 7.45 0.00.00
2 Huhtamäki Rasmus PieHi 8.05 0.00.20
3 Hauhia Aleksi RaJu 8.37 0.00.52
4 Udell Oliver Solf 8.53 0.01.08
5 Hölsö Aaro YKV 9.04 0.01.19
6 Hantula Jussi KauWi 9.10 0.01.25
7 Karhunen Juho YKV 9.32 0.01.47
8 Noponen Veeti LapVi 9.45 0.02.00
9 Pöytäkangas Elias VaaSu 10.05 0.02.20
10 Yliselä Jere LapVi 10.15 0.02.30
11 Ritala Arttu TP 10.32 0.02.47
12 Matila Oskari KuortKu 10.38 0.02.53
13 Muhonen Aatu RaJu 10.58 0.03.13
14 Puttonen Osku KuortKu 11.27 0.03.42
15 Wikblom Melker Minken 11.29 0.03.44
16 Ala-Honkola Akseli KuortKu 12.02 0.04.17
17 Kiviniemi Niila KuortKu 12.08 0.04.23
18 Pöytäkangas Tuukka VaaSu 13.40 0.05.55

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 18
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Oja Lauri LapVi 7.40 0.00.00
2 Koski Juuso YKV 7.52 0.00.12
3 Jansson Lukas Falken 7.55 0.00.15
4 Muhonen Eetu RaJu 7.56 0.00.16
5 Hietamäki Matias RaJu 8.00 0.00.20
6 Lemberg Anton TP 8.57 0.01.17
7 Hirvensalo Eetu RaJu 9.02 0.01.22
8 Ritala Samu TP 9.16 0.01.36
9 Ylihärsilä Manu AlahKi 10.00 0.02.20
10 Wikblom Sander Minken 10.11 0.02.31
11 Liljeqvist Robin Minken 10.12 0.02.32
12 Yrjans Johan NOK 10.24 0.02.44
13 Lindfors Hugo Falken 11.16 0.03.36
14 Suokko Lauri LapVi 11.18 0.03.38
15 Fränti Aapo RaJu 11.19 0.03.39
16 Lukichev Ivan Koovee 11.43 0.04.03
17 Ojanen Veeti LapVi 12.20 0.04.40
18 Torrkulla Teo Femman 23.21 0.15.41

Klass H10
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Granlund Axel NOK 8.57 0.00.00
2 Ala-Honkola Iivari KuortKu 10.26 0.01.29
3 Alonen Veikko S-JKL 12.59 0.04.02
4 Fränti Onni RaJu 17.10 0.08.13
5 Hemminki Eemeli RasKu 22.08 0.13.11

Klass H8S
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Tuomaala Eemil VaaSu 10.16 0.00.00
2 Alasuvanto Saku KaJu 10.44 0.00.28
3 Oja Leo LapVi 11.31 0.01.15
4 Sivén Luukas LapVi 11.44 0.01.28
5 Kankaanpää Akseli LapVi 12.36 0.02.20
6 Ylikojola Vilho RaJu 12.56 0.02.40
7 Ristimäki Anttoni RaJu 15.07 0.04.51
8 Pulli Toivo RaJu 15.39 0.05.23

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 17
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Strandvall Amanda Minken 11.59 0.00.00 75.87 75.37
2 Karjalainen Mikaela JRV 12.17 0.00.18 73.32 72.84
3 Torrkulla Matilda Femman 13.39 0.01.40 65.36 64.93
4 Palomäki Sanna RasKu 13.51 0.01.52 63.80 63.38
5 Kirvesmies Annika KuoSu 13.53 0.01.54 63.03 62.61
6 Pitkänen Hilla JRV 14.08 0.02.09 61.31 60.91
7 Luoma Oona TP 14.12 0.02.13 60.42 60.03
8 Hemminki Heini RasKu 14.44 0.02.45 57.66 57.28
9 Tanskanen Anni IisVi 15.03 0.03.04 55.88 55.51
10 Ylipelkola Essi KortJV 15.13 0.03.14 54.71 54.35
11 Korpela Janna SuJu 15.28 0.03.29 53.27 52.92
12 Biskop Greta KoS 15.31 0.03.32 52.55 52.20
13 Oksanen Emmi SiiRa 15.40 0.03.41 51.50 51.16
14 Laitala Piia KaJu 16.04 0.04.05 49.69 49.36
15 Pemmari Toini TP 16.11 0.04.12 48.81 48.48
16 Ojala Ulla PoRa 16.32 0.04.33 47.26 46.95
17 Lindfors Lina Falken 18.18 0.06.19 42.23 41.95

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Koski Päivi YKV 14.08 0.00.00 39.03 44.66
2 Torrkulla Josefin Femman 15.54 0.01.46 32.96 37.71
3 Finne Rosmarie Solf 17.32 0.03.24 28.31 32.40
4 Alonen Leena S-JKL 18.51 0.04.43 24.87 28.46

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Keski-Säntti Eija YKV 10.00 0.00.00 55.05 52.56
2 Jansson Tuija Falken 11.49 0.01.49 45.19 43.14
3 Lehtinen Anne KauKa 12.18 0.02.18 42.07 40.17
4 Wolff Charlotta Raseborg 12.50 0.02.50 39.04 37.27
5 Rotola-Pukkila Minna KauKa 13.26 0.03.26 36.06 34.43
6 Kumara Tanja-Tupuna LaihLu 14.10 0.04.10 33.03 31.54

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Kaario Katja S-JKL 10.30 0.00.00 44.07 47.99
2 Svartsjö Åsa Botnia 12.58 0.02.28 34.35 37.40
3 Liikonen Sari RaVa 12.59 0.02.29 32.97 35.90
4 Nokka Katja Rasti88 14.25 0.03.55 28.49 31.02
5 Udell Tina Solf 18.18 0.07.48 21.49 23.41

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Kuusisto Merja LaihLu 11.12 0.00.00 45.67 43.24
2 Iso-Koivisto Minna KauWi 12.06 0.00.54 40.69 38.52
3 Seppälä Anu EE 12.39 0.01.27 37.40 35.41
4 Korpela-Kamila Heidi SuJu 13.06 0.01.54 34.65 32.81
5 Ala-Kasari Outi RasKu 15.38 0.04.26 27.81 26.33

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Mäkelä Tiina RaTU 8.56 0.00.00 50.89 61.51
2 Koivuniemi Leena RaN 10.06 0.01.10 43.89 53.05
2 Katajamäki Tuija KauWi 10.06 0.01.10 43.89 53.05
4 Lahtinen Terttu IHR 10.17 0.01.21 40.89 49.43
5 Rantala Maj-Lis KPV 11.20 0.02.24 36.10 43.64
6 Mäkineste-Mäkelä Päivi RasKu 11.40 0.02.44 34.10 41.21
7 Björkqvist Yvonne Minken 12.35 0.03.39 30.71 37.12

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Käkelä Maija PuolRy 10.44 0.00.00 40.04 39.02
2 Kiiskinen Gunnevi TP 12.41 0.01.57 32.87 32.03
3 Toivanen Tuula RaN 12.58 0.02.14 31.16 30.36
4 Ylipelkola Eeva-Liisa KortJV 13.51 0.03.07 28.24 27.52
5 Kajaala-Ylikoski Helena VaHa 14.21 0.03.37 26.36 25.69
Pöyhönen Lea VetU KES -

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Kattilakoski Kirsti KoS 9.12 0.00.00 40.81 45.12
2 Turku Kaija HS 9.29 0.00.17 38.40 42.45
3 Björklund Gunilla Falken 9.47 0.00.35 36.07 39.88
4 Alexandersson Gia PIF 10.44 0.01.32 31.83 35.19
5 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 11.18 0.02.06 29.24 32.32
6 Ryynänen Eliisa Pihkan 12.27 0.03.15 25.63 28.34

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Seppälä Eila YKV 11.18 0.00.00 35.54 38.39
2 Pått Saga Minken 12.20 0.01.02 31.34 33.86
3 Lähdekorpi Kaija Femman 12.28 0.01.10 29.79 32.19
4 Hautamäki Anna-Maija RasKe 13.39 0.02.21 26.11 28.21
5 Stoor Anne KoS 13.54 0.02.36 24.56 26.53

Klass D75
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Ruusunen Marja-Liisa EE 12.37 0.00.00

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Kamila Minerva SuJu 15.50 0.00.00

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Salmia Tessa MSParma 10.26 0.00.00 50.72 53.20
2 Venetjoki Venla KoS 10.31 0.00.05 48.44 50.80
3 Hyyppä Milja KoS 10.49 0.00.23 45.26 47.47
4 Tarkkanen Annika UlvUra 11.42 0.01.16 40.14 42.11
5 Rinta-Keturi Anni RaJu 12.06 0.01.40 37.18 38.99

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Hietala Emmi LapVi 9.51 0.00.00 51.03 54.92
2 Tuohimaa Ines Solf 10.03 0.00.12 49.33 53.10
3 Hahn Olivia Solf 10.16 0.00.25 47.62 51.26
4 Niininen Erika VetU 10.22 0.00.31 46.50 50.05
4 Melender Emilia RaJu 10.22 0.00.31 46.50 50.05
6 Rannila Venla VetU 10.23 0.00.32 45.10 48.55
7 Viitasaari Liina KoS 10.45 0.00.54 42.93 46.21
8 Hyyppä Liina KoS 10.46 0.00.55 42.23 45.45
9 Pitkänen Helmi JRV 11.01 0.01.10 40.65 43.75
10 Karppi Iiris LaihLu 11.36 0.01.45 38.01 40.91
11 Jansson Mia Falken 12.23 0.02.32 35.05 37.73
12 Oikarainen Siiri LaihLu 13.33 0.03.42 31.53 33.94

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 25
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Sikkilä Peppi LapVi 7.44 0.00.00
2 Kankaanpää Aino LapVi 8.00 0.00.16
3 Hietamäki Sini RaJu 8.21 0.00.37
4 Hietala Sini LapVi 8.57 0.01.13
5 Myllymäki Matilda KoS 9.02 0.01.18
6 Koivula Venla LaihLu 9.05 0.01.21
7 Näsi Minea RaJu 9.20 0.01.36
8 Luhtasaari Nea RaJu 9.25 0.01.41
9 Välimäki Emilia LapVi 9.30 0.01.46
10 Kullman Thea Falken 9.35 0.01.51
11 Kumara Maija LaihLu 9.40 0.01.56
12 Tuomaala Ella VaaSu 9.46 0.02.02
13 Hoskari Sanni RasKe 10.06 0.02.22
14 Nivukoski Lotta LapVi 10.10 0.02.26
15 Liljeqvist Emilia Minken 10.20 0.02.36
16 Syrjälä Eveliina KauWi 10.40 0.02.56
17 Suokko Matilda LapVi 10.46 0.03.02
18 Lindfors Karolina Falken 10.47 0.03.03
19 Korkonen Emilia KuortKu 11.05 0.03.21
20 Lautamo Penne VaaSu 11.07 0.03.23
20 Nylund Helmina LapVi 11.07 0.03.23
22 Biskop Patricia KoS 11.22 0.03.38
23 Karjanlahti Serafina RasKu 12.47 0.05.03
24 Laakso Evena RasKu 13.29 0.05.45
25 Perttu Tuulia LaihLu 14.51 0.07.07

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Salmia Kaisla TarpSu 8.11 0.00.00
2 Saranpää Saara RaJu 8.25 0.00.14
3 Perälä Fanni LaihLu 8.40 0.00.29
4 Rajala Maija RaJu 8.47 0.00.36
5 Kankaanpää Sanni LapVi 9.40 0.01.29
6 Kiviniemi Piitu KuortKu 9.52 0.01.41
7 Sikkilä Iines LapVi 10.00 0.01.49
8 Nivukoski Nanna LapVi 10.08 0.01.57
9 Lautamo Hilla VaaSu 10.09 0.01.58
10 Alonen Eeva S-JKL 10.18 0.02.07
11 Karppi Helene LaihLu 11.05 0.02.54
12 Nurmiainen Elsa Raseborg 12.10 0.03.59
13 Karjanlahti Fiia RasKu 13.23 0.05.12

Klass D10
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Viinonen Julia RaJu 8.39 0.00.00
2 Torrkulla Moa Femman 8.54 0.00.15
3 Rajala Kerttu RaJu 9.59 0.01.20
4 Hyyppä Alisa KoS 12.04 0.03.25
5 Koivula Sanni LaihLu 12.47 0.04.08
6 Rinta-Keturi Neea RaJu 13.40 0.05.01
7 Ylikojola Veera RaJu 14.15 0.05.36
8 Kataja Enni RaJu 14.38 0.05.59
9 Nylund Hilda-Maria LapVi 16.10 0.07.31
10 Viinonen Sara RaJu 16.38 0.07.59
11 Lemberg Linnea RaJu 17.01 0.08.22
12 Keski-Säntti Helka YKV 17.13 0.08.34
13 Hietamäki Anni RaJu 17.39 0.09.00
14 Kataja Helmi RaJu 35.33 0.26.54

Klass D8S
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Karppi Saara LaihLu 9.59 0.00.00
2 Alonen Hertta S-JKL 10.34 0.00.35
3 Hautala Miina KauWi 12.41 0.02.42
4 Kullman Annie Falken 12.57 0.02.58
5 Ekoluoma Milla YKV 15.12 0.05.13
6 Keski-Säntti Venla YKV 15.30 0.05.31
7 Hautala Malla KauWi 16.56 0.06.57
8 Koski Sofia YKV 17.47 0.07.48
9 Hemminki Ronja RasKu 19.03 0.09.04
10 Lemberg Annika TP 20.08 0.10.09

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 22
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Kronholm Peter Brahe 8.40 0.00.00 50.52 50.30
2 Rauhamäki Kimmo JRV 9.29 0.00.49 45.84 45.64
3 Tuomaala Juhani KoS 9.38 0.00.58 44.80 44.61
4 Pulkkinen Erkki RaLu 9.39 0.00.59 44.40 44.21
5 Nurisalo Seppo KoS 10.02 0.01.22 42.39 42.21
6 Hattar Allan Falken 10.08 0.01.28 41.67 41.49
7 Ylikoski Erkki VaHa 10.13 0.01.33 41.02 40.84
8 Korpijärvi Asko KannUra 10.14 0.01.34 40.65 40.47
9 Björklund Håkan Falken 10.32 0.01.52 39.19 39.02
10 Keltamäki Seppo JoKu 10.44 0.02.04 38.17 38.01
11 Nyystilä Jukka LaihLu 10.45 0.02.05 37.82 37.66
12 Pihlajamaa Martti VetU 10.50 0.02.10 37.24 37.08
13 Viinikka Matti KauKa 10.56 0.02.16 36.62 36.46
14 Sivén Osmo ÄhtU 11.17 0.02.37 35.20 35.05
15 Toppari Pekka PuolRy 11.38 0.02.58 33.87 33.73
16 Kaataja Jorma RasKe 12.20 0.03.40 31.70 31.56
17 Uotila Ilkka SuSe 12.24 0.03.44 31.28 31.14
18 Sillanpää Juhani AlajA 13.19 0.04.39 28.89 28.76
19 Kujanpää Heikki AlajA 13.31 0.04.51 28.23 28.11
20 Pöyhönen Hannu VetU 15.57 0.07.17 23.73 23.62
Turunen Erkki SuSe HYL -
Kalliomaa Lasse LaihLu HYL -