FIN GB SWE
IRMA inloggning
Keskimatkan aluemestaruus ja nuorten EM- ja MM-näyttökilpailu
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H17-20E
Sträcka
Antal deltagare 96
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Aho Aaro VaHa 27.45 0.00.00 83.42 83.13
2 Eerola Mikko TP 28.19 0.00.34 81.62 81.34
3 Key Aston TuS 28.27 0.00.42 81.11 80.83
4 Lepistö Oskari MSParma 29.55 0.02.10 77.01 76.75
5 Lindqvist Arttu KS 30.14 0.02.29 76.08 75.82
6 Arola Topias PR 30.31 0.02.46 75.26 75.00
7 Seppä Touko TuS 31.00 0.03.15 73.97 73.71
8 Peltola Samuli JRV 31.07 0.03.22 73.57 73.32
9 Syrjäläinen Lauri HS 31.11 0.03.26 73.30 73.05
10 Mannonen Ville HS 31.12 0.03.27 73.14 72.89
11 Lohtander Aleksi RaLu 31.25 0.03.40 72.52 72.27
12 Talja Eljas OK77 31.27 0.03.42 72.33 72.08
13 Matinheikki Leo TP 31.37 0.03.52 71.83 71.58
14 Salonen Matias HS 31.47 0.04.02 71.34 71.09
15 Viskari Juuso Lynx 32.13 0.04.28 70.27 70.02
16 Salo Kristian Trian 32.24 0.04.39 69.76 69.52
17 Vuori Justus TuS 32.32 0.04.47 69.36 69.12
18 Oksanen Teemu IkNV 33.13 0.05.28 67.82 67.59
19 Jansson Emil Falken 33.26 0.05.41 67.27 67.04
20 Koivisto Daniel VeVe 33.27 0.05.42 67.13 66.90
21 Nurmi Miika VaaSu 33.37 0.05.52 66.69 66.46
22 Pousi Juho VeVe 33.52 0.06.07 66.09 65.86
23 Viippola Aapo OuTa 33.58 0.06.13 65.78 65.56
24 Rousku Samuli MSParma 34.09 0.06.24 65.32 65.10
25 Kankainen Valtteri TuS 34.15 0.06.30 65.03 64.80
26 Niemi Topias HS 34.18 0.06.33 64.83 64.60
27 Ekström Rasmus MSParma 34.30 0.06.45 64.34 64.12
28 Korhonen Eetu SKVuoksi 34.39 0.06.54 63.96 63.74
29 Westerlund Otso Koovee 34.41 0.06.56 63.79 63.57
30 Ojala Aaro KS 34.42 0.06.57 63.66 63.44
31 Konttila Akseli TP 34.54 0.07.09 63.19 62.97
31 Koivuniemi Sakari TP 34.54 0.07.09 63.19 62.97
33 Silvennoinen Oskari KR 35.10 0.07.25 62.50 62.29
34 Willman Iivari RasKa 35.17 0.07.32 62.19 61.98
35 Laakso Ville HlS 35.19 0.07.34 62.03 61.82
36 Sankelo Antton LapVi 35.22 0.07.37 61.84 61.62
37 Helminen Topias JRV 35.27 0.07.42 61.59 61.38
38 Mustajoki Tiitus TP 35.35 0.07.50 61.26 61.04
39 Virtala Alex PIF 35.44 0.07.59 60.90 60.69
40 Haltia Ilari RR 36.08 0.08.23 60.12 59.91
41 Lahti Valtteri RasKa 36.14 0.08.29 59.85 59.65
42 Karttila Aleksi MSParma 36.15 0.08.30 59.73 59.52
43 Mattila Pyry KS 36.28 0.08.43 59.27 59.07
44 Sorsa Antti EsSu 37.04 0.09.19 58.21 58.01
45 Turkki Eero ORa 37.16 0.09.31 57.80 57.60
46 Jalonen Jussi HlS 37.22 0.09.37 57.55 57.35
47 Orrainen Severi HyRa 37.25 0.09.40 57.37 57.18
48 Salonen Seeti VaHa 37.41 0.09.56 56.87 56.68
49 Aho Ilmari VaHa 37.54 0.10.09 56.45 56.26
50 Kinnunen Valtteri LS-37 37.57 0.10.12 56.28 56.09
50 Tervakangas Mikko EsSu 37.57 0.10.12 56.28 56.09
52 Hamppu Anton EsSu 38.08 0.10.23 55.82 55.63
53 Reiman Antti AngA 38.23 0.10.38 55.36 55.17
54 Asklöf Henrik TP 38.25 0.10.40 55.22 55.03
54 Keronen Leevi TP 38.25 0.10.40 55.22 55.03
56 Hiidenhovi Aleks MSParma 38.27 0.10.42 54.98 54.79
57 Koivumäki Olli KoS 38.31 0.10.46 54.79 54.60
58 Vaenerberg Niko LS-37 38.44 0.10.59 54.39 54.20
59 Pellinen Veeti JoKu 38.56 0.11.11 54.01 53.83
60 Kokkonen Eemeli KuPe 39.11 0.11.26 53.57 53.39
61 Willman Pyry RasKa 39.25 0.11.40 53.17 52.98
62 Määttälä Mikko EsSu 39.31 0.11.46 52.94 52.76
63 Tala Miika HS 40.25 0.12.40 51.67 51.49
63 Jutila Pietu RasKa 40.25 0.12.40 51.67 51.49
65 Tiainen Olli EsSu 40.26 0.12.41 51.47 51.29
66 Lilja Juha TP 40.31 0.12.46 51.27 51.09
67 Udell Robin Solf 40.41 0.12.56 50.97 50.80
68 Alajoutsi Jasper Koovee 40.42 0.12.57 50.86 50.69
69 Boström Kristian EsSu 40.52 0.13.07 50.56 50.39
70 Mustajoki Olli TP 40.54 0.13.09 50.43 50.26
71 Uusitalo Topias EsSu 40.57 0.13.12 50.28 50.11
72 Haanpää Klaus PR 41.06 0.13.21 50.01 49.84
73 Olkkonen Vili JRV 41.18 0.13.33 49.68 49.51
74 Rautio Mikael EsSu 41.20 0.13.35 49.55 49.38
75 Hiltunen Juho ONMKY 41.33 0.13.48 49.20 49.03
76 Donner Jonny OK77 41.57 0.14.12 48.65 48.48
77 Lemström Karl Emil Raseborg 42.26 0.14.41 48.01 47.84
78 Nolvi Joona RasKa 42.52 0.15.07 47.44 47.27
79 Pirhonen Nuutti AngA 43.04 0.15.19 47.13 46.97
80 Hautakangas Nuuti HyRa 43.05 0.15.20 47.03 46.87
81 Hirvikallio Aatu KS 43.13 0.15.28 46.80 46.64
82 Väisänen Lenni EsSu 43.43 0.15.58 46.18 46.02
83 Hanhijärvi Paulus EsAk 44.07 0.16.22 45.68 45.52
84 Aumo Oskari VaHa 44.45 0.17.00 44.95 44.80
85 Koivisto Antton SKUusi 45.02 0.17.17 44.59 44.43
86 Laitamäki Wille MSParma 45.30 0.17.45 44.05 43.90
87 Partanen Lauri HyRa 46.41 0.18.56 42.85 42.71
88 Koivisto Juho LapVi 49.01 0.21.16 40.74 40.60
89 Maronen Matias Lynx 53.48 0.26.03 37.05 36.92
90 Pelkonen Oula RaVa 1.03.56 0.36.11 31.12 31.01
91 Leiniö Juho HS 1.08.29 0.40.44 29.00 28.90
Nieminen Juho TP HYL -
Niemensivu Timi RaLu HYL -
Laaksonen Emil EsSu KES -
Koskela Sakari RaJu KES -
Hellman Aleksi MSParma KES -

Klass D17-20E
Sträcka
Antal deltagare 76
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Nurminen Inka JRV 29.59 0.00.00 83.42 82.24
2 Karjalainen Mikaela JRV 30.08 0.00.09 82.84 81.67
3 Strandvall Amanda Minken 30.34 0.00.35 81.50 80.35
4 Turakainen Venla HS 30.45 0.00.46 80.85 79.71
5 Määttänen Maria EsSu 31.51 0.01.52 77.90 76.80
6 Eerola Lotta TP 32.02 0.02.03 77.30 76.21
7 Donner Janina OK77 32.07 0.02.08 76.95 75.86
8 Heikkilä Tuuli Lynx 32.19 0.02.20 76.31 75.24
9 Rantala Jasmiina RaLu 32.41 0.02.42 75.30 74.24
10 Väätäjä Milja PR 32.46 0.02.47 74.96 73.90
11 Taipale Anniina LS-37 33.26 0.03.27 73.32 72.28
12 Hilo Hanne EsSu 33.54 0.03.55 72.16 71.14
13 Pitkänen Hilla JRV 33.57 0.03.58 71.91 70.89
14 Matilainen Annika HS 34.19 0.04.20 70.99 69.99
15 Lahdenperä Melina EsSu 34.23 0.04.24 70.71 69.71
15 Jussila Ida TP 34.23 0.04.24 70.71 69.71
17 Silvennoinen Siiri KR 34.35 0.04.36 70.01 69.02
18 Haavisto Alli TuS 35.06 0.05.07 68.84 67.86
19 Niemi Tiina RasKa 35.08 0.05.09 68.63 67.66
20 Taulavuori Venla AlatPi 35.10 0.05.11 68.42 67.46
21 Ankelo Elsa MSParma 35.29 0.05.30 67.67 66.71
22 Peltonen Liisa KS 35.55 0.05.56 66.72 65.77
23 Asklöf Aino Lynx 36.33 0.06.34 65.42 64.50
24 Haapala Ida EsSu 37.09 0.07.10 64.23 63.32
25 Pelkonen Roosa TP 37.11 0.07.12 64.04 63.13
26 Nurminen Kaarina TP 37.15 0.07.16 63.79 62.89
27 Metsälä Essi HlS 37.40 0.07.41 62.95 62.06
28 Katajamäki Emma MSParma 37.47 0.07.48 62.62 61.74
29 Kiljunen Emmi LS-37 37.55 0.07.56 62.27 61.39
30 Laurén Jill PIF 37.57 0.07.58 62.09 61.21
31 Tuomala Miina-Maria S-JKL 38.20 0.08.21 61.33 60.47
32 Tuomisto Satu VaaSu 38.30 0.08.31 60.94 60.08
33 Tuomisto Anu VaaSu 38.37 0.08.38 60.63 59.77
34 Latvala Matilda SKUusi 38.39 0.08.40 60.44 59.59
35 Hyyppä Milja KoS 38.54 0.08.55 59.93 59.08
36 Mustajoki Villa TP 39.02 0.09.03 59.59 58.75
37 Luoma Oona TP 39.05 0.09.06 59.39 58.55
38 Haikonen Sanni UlvUra 39.17 0.09.18 58.96 58.13
39 Soikkeli Sofia EsSu 39.23 0.09.24 58.68 57.85
40 Peura Kerttu EsSu 39.37 0.09.38 58.21 57.39
41 Salmia Tessa MSParma 39.46 0.09.47 57.87 57.05
41 Mårtenson Lydia OK77 39.46 0.09.47 57.87 57.05
43 Jutila Pinja RasKa 39.49 0.09.50 57.54 56.73
44 Kärnä Nina SonPa 40.00 0.10.01 57.15 56.35
45 Torrkulla Matilda Femman 40.28 0.10.29 56.37 55.57
45 Avelin Melina TP 40.28 0.10.29 56.37 55.57
47 Lindgren Hanna Femman 41.04 0.11.05 55.30 54.52
48 Konstari Elena JRV 41.10 0.11.11 55.05 54.27
49 Laine Anni TP 41.11 0.11.12 54.90 54.13
50 Kuokka Iida-Liisa IisVi 42.30 0.12.31 53.08 52.33
51 Virtala Jenny PIF 42.43 0.12.44 52.70 51.95
52 Ovaska Jenni VeVe 42.50 0.12.51 52.44 51.70
53 Saalo Saara SKUusi 43.08 0.13.09 51.96 51.22
54 Mäkinen Sanni HS 43.32 0.13.33 51.37 50.64
55 Näpänkangas Elsa S-JKL 43.47 0.13.48 50.96 50.24
56 Mäntylä Kaisa HS 45.01 0.15.02 49.45 48.75
57 Jutila Iisa RasKa 45.05 0.15.06 49.27 48.57
58 Hyörtti Maria RaLu 45.55 0.15.56 48.26 47.58
59 Kankainen Venla SoJy 46.07 0.16.08 47.95 47.27
60 Pellonperä Sofia EsSu 46.27 0.16.28 47.49 46.82
61 Simola Rosa Koovee 47.16 0.17.17 46.57 45.91
62 Hoskari Maria RasKa 47.42 0.17.43 46.04 45.39
63 Mäntylä Anni HS 48.48 0.18.49 44.90 44.26
64 Virtanen Heta HlS 49.04 0.19.05 44.55 43.92
65 Joensivu Inka VaHa 49.41 0.19.42 43.90 43.28
66 Sainio Linda KangSK 50.08 0.20.09 43.41 42.79
67 Kangasaho Aino HS 50.20 0.20.21 43.13 42.52
68 Suntioinen Elli EsSu 50.59 0.21.00 42.49 41.89
69 Lindahl Jannica Trian 51.06 0.21.07 42.29 41.69
70 Pakkanen Raita VeVe 52.38 0.22.39 40.96 40.38
71 Tiljander Venla EsSu 56.00 0.26.01 38.41 37.87
72 Lehikoinen Aino EsSu 58.10 0.28.11 36.89 36.37
73 Kaukonen Ella EsSu 1.18.32 0.48.33 27.26 26.88
Goman Anna Pohjant KES -
Laine Roosa EsSu KES -
Seppälä Kaisla RR HYL -

Klass H16E
Sträcka
Antal deltagare 61
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ronkainen Aarni JRV 23.27 0.00.00 66.53 64.79
2 Sankelo Sampo LapVi 25.05 0.01.38 62.05 60.42
3 Koponen Matias Lynx 25.27 0.02.00 61.00 59.40
4 Gröhn Riku TP 25.45 0.02.18 60.14 58.56
5 Alajoutsi Oliver Koovee 27.35 0.04.08 56.00 54.53
6 Syrjälä Elmeri LHR 27.49 0.04.22 55.39 53.94
7 Aho Rauli VaHa 28.17 0.04.50 54.34 52.91
8 Balck Otto AngA 28.19 0.04.52 54.13 52.71
9 Mbembela Karim Lynx 28.27 0.05.00 53.74 52.33
9 Kupiainen Tuukka TP 28.27 0.05.00 53.74 52.33
11 Ruuskanen Tuomas EsSu 28.43 0.05.16 52.97 51.58
12 Kirjavainen Santeri KuoSu 28.49 0.05.22 52.65 51.27
13 Ankelo Jussi MSParma 29.01 0.05.34 52.16 50.79
14 Donner Jesper OK77 29.18 0.05.51 51.52 50.17
15 Lemberg Roope RaJu 29.38 0.06.11 50.81 49.48
16 Granqvist Aapo LS-37 29.46 0.06.19 50.45 49.13
17 Axelin Eelis PR 29.48 0.06.21 50.26 48.94
18 Paananen Joonas TuS 30.01 0.06.34 49.77 48.46
19 Kemppi Topias EsSu 30.08 0.06.41 49.45 48.15
20 Engström Simon PIF 30.33 0.07.06 48.64 47.37
21 Rautio Daniel EsSu 31.19 0.07.52 47.33 46.09
22 Virkajärvi Juho JRV 31.25 0.07.58 47.05 45.82
23 Penttinen Oskari EsSu 31.35 0.08.08 46.68 45.46
24 Lehtonen Elias UlvUra 31.58 0.08.31 46.00 44.79
25 Packalén Anton Lynx 32.05 0.08.38 45.71 44.51
26 Similä Severi Pohjant 32.40 0.09.13 44.78 43.60
27 Ronkainen Elias JRV 33.00 0.09.33 44.21 43.05
28 Vuorensola Joonatan Lynx 34.03 0.10.36 42.73 41.61
29 Kuusikko Miska SalRe 34.06 0.10.39 42.55 41.44
30 Hyvönen Jerry KuoSu 34.18 0.10.51 42.19 41.08
31 Yliaho Joona Koovee 34.21 0.10.54 42.01 40.91
32 Leinamo Tuomas TP 35.25 0.11.58 40.64 39.57
33 Koivisto Mikael SKUusi 35.29 0.12.02 40.45 39.39
34 Väkeväinen Vili LS-37 35.39 0.12.12 40.15 39.10
35 Rissanen Erno-Kalle SonPa 35.42 0.12.15 39.99 38.94
36 Kallela Luca HS 35.46 0.12.19 39.80 38.76
37 Nupponen Juho RaLu 35.53 0.12.26 39.57 38.53
38 Kytömäki Aapo SKUusi 35.57 0.12.30 39.38 38.35
39 Arvela Henri LS-37 36.45 0.13.18 38.42 37.41
40 Virtanen Ilari JRV 37.17 0.13.50 37.77 36.78
41 Maasilta Aapo RaVa 37.23 0.13.56 37.56 36.58
42 Vuorela Joona EsSu 37.27 0.14.00 37.39 36.41
43 Nieminen Lauri VaHa 38.12 0.14.45 36.55 35.60
44 Kallioniemi Jami RaLu 38.17 0.14.50 36.37 35.42
45 Taura Kalle VaHa 39.07 0.15.40 35.50 34.57
46 Leiniö Iikka HS 39.08 0.15.41 35.38 34.46
47 Hämäläinen Aleksi RR 40.30 0.17.03 34.09 33.20
48 Granqvist Eetu LS-37 41.21 0.17.54 33.30 32.42
49 Holmroos Sakari TuS 42.01 0.18.34 32.68 31.82
50 Hämäläinen Kasperi KuoSu 43.10 0.19.43 31.72 30.88
51 Ahoniemi Rasmus HyRa 43.18 0.19.51 31.53 30.70
52 Koskinen Aaro TP 43.58 0.20.31 30.96 30.15
53 Koivula Emil HS 44.11 0.20.44 30.72 29.92
54 Haanpää Leo PR 46.26 0.22.59 29.15 28.38
55 Hågensen Sverre PIF 48.27 0.25.00 27.86 27.12
56 Säyriö Jyri LS-37 52.08 0.28.41 25.81 25.14
57 Sankelo Verneri LapVi 1.02.44 0.39.17 21.39 20.83
58 Laatu Antti HS 1.03.48 0.40.21 20.97 20.42
59 Korhonen Eetu HyRa 1.07.00 0.43.33 19.91 19.39
Vaherlehto Eemi EsAk KES -
Niemensivu Miki RaLu HYL -

Klass D16E
Sträcka
Antal deltagare 68
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ojanaho Eeva-Liina OH 24.46 0.00.00 65.78 64.47
2 Kukonlehto Fanny KangSK 25.49 0.01.03 62.97 61.71
3 Sallila Katarina HS 26.40 0.01.54 60.82 59.61
4 Hietala Emmi LapVi 27.06 0.02.20 59.72 58.52
5 Tikkakoski Ilona TP 27.17 0.02.31 59.18 58.00
6 Ojala Jenny Koovee 27.32 0.02.46 58.51 57.34
7 Lohtander Ilona RaLu 27.39 0.02.53 58.13 56.97
8 Kemppi Silva EsSu 27.49 0.03.03 57.65 56.50
9 Heikkilä Suvi Lynx 27.50 0.03.04 57.49 56.34
10 Isoherranen Salla Lynx 27.53 0.03.07 57.25 56.11
11 Tala Emilia HS 28.02 0.03.16 56.82 55.68
12 Julkunen Siiri TP 28.25 0.03.39 55.92 54.81
13 Hahn Olivia Solf 28.42 0.03.56 55.24 54.14
14 Rantala Henna TuS 29.01 0.04.15 54.51 53.43
15 Häkkinen Pihla TP 29.03 0.04.17 54.33 53.24
16 Pitkänen Helmi JRV 29.04 0.04.18 54.17 53.09
17 Kuusinen Saana TP 29.11 0.04.25 53.83 52.75
18 Yli-Hietanen Silja TP 29.19 0.04.33 53.46 52.39
19 Ekström Lotte-Line MSParma 29.21 0.04.35 53.27 52.21
20 Koskinen Adveliina KyRa 29.23 0.04.37 53.09 52.03
21 Heikkinen Ida VeVe 29.51 0.05.05 52.14 51.10
22 Turakainen Veera Lynx 30.23 0.05.37 51.10 50.08
23 Heikkinen Roosa VeVe 30.39 0.05.53 50.54 49.53
24 Karttunen Lilia LS-37 30.48 0.06.02 50.17 49.17
25 Ojanaho Ansa-Lotta OH 30.59 0.06.13 49.76 48.77
26 Hanhijärvi Maijukka EsAk 31.08 0.06.22 49.40 48.42
27 Mäntylä Ulla-Riina HS 31.43 0.06.57 48.38 47.41
28 Yli-Futka Amanda UlvUra 32.11 0.07.25 47.56 46.61
29 Kontio Katri KangSK 32.19 0.07.33 47.25 46.31
30 Rantakokko Merianna HS 32.25 0.07.39 47.00 46.06
31 Soikkeli Linnea EsSu 32.35 0.07.49 46.64 45.71
31 Jussila Emma TP 32.35 0.07.49 46.64 45.71
33 Turkkila Liisa EsSu 33.00 0.08.14 45.83 44.92
34 Melender Emilia RaJu 34.06 0.09.20 44.25 43.36
35 Viippola Venla OuTa 34.41 0.09.55 43.40 42.53
36 Gröhn Ronja TP 34.43 0.09.57 43.25 42.39
37 Riutto Eerika LS-37 34.47 0.10.01 43.06 42.20
37 Simola Rita Koovee 34.47 0.10.01 43.06 42.20
39 Matinheikki Liisa TP 35.18 0.10.32 42.23 41.38
40 Linnainmaa Katja KangSK 35.29 0.10.43 41.91 41.07
41 Nietula Minja HS 35.32 0.10.46 41.74 40.91
42 Markki Emmi EsSu 35.47 0.11.01 41.35 40.53
43 Sikkilä Peppi LapVi 36.00 0.11.14 41.00 40.18
44 Laine Noora TP 36.56 0.12.10 39.87 39.07
45 Heinäaro Iida HyRa 37.02 0.12.16 39.66 38.87
46 Hämäläinen Elina RR 37.12 0.12.26 39.38 38.60
46 Hosio Iris EsSu 37.12 0.12.26 39.38 38.60
48 Vuori Milla EsAk 37.29 0.12.43 38.89 38.12
49 Tala Juulia HS 37.40 0.12.54 38.61 37.83
50 Virtala Emmi PIF 37.50 0.13.04 38.34 37.57
51 Valio Salla TP 37.58 0.13.12 38.11 37.35
52 Viskari Siiri Lynx 38.05 0.13.19 37.90 37.14
53 Lauren Camilla HS 38.18 0.13.32 37.59 36.84
54 Schmidt Emilia TP 38.40 0.13.54 37.14 36.39
55 Wahlsten Vilma PR 38.43 0.13.57 36.99 36.25
56 Kokkonen Meeri KaSu 39.29 0.14.43 36.18 35.46
57 Multala Essi RR 39.37 0.14.51 35.97 35.25
58 Norrbacka Salla HyRa 39.45 0.14.59 35.76 35.04
59 Nieminen Saana TP 40.18 0.15.32 35.18 34.48
60 Vallema Henrika VeVe 41.42 0.16.56 33.91 33.23
61 Laitimo Maija JoKu 42.04 0.17.18 33.53 32.86
62 Virkajärvi Heta JRV 42.06 0.17.20 33.41 32.75
63 Tonder Oona SKVuoksi 43.11 0.18.25 32.49 31.84
64 Luoma Elli TP 45.40 0.20.54 30.64 30.03
65 Rajala Anni HS 45.56 0.21.10 30.39 29.78
66 Åberg Nea HyRa 46.56 0.22.10 29.66 29.07
67 Aalto Aura TP 47.55 0.23.09 28.98 28.40
68 Määttälä Fanni EsSu 49.58 0.25.12 27.72 27.16

Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 40
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Leskinen Aapo Lynx 32.59 0.00.00 89.79 88.85
2 Leskinen Aleksi Lynx 33.10 0.00.11 88.95 88.02
3 Liukkonen Oskari HiKi 33.21 0.00.22 88.12 87.20
4 Mänkärlä Janne Lynx 33.58 0.00.59 86.18 85.29
5 Saramäki Niklas Lynx 34.04 0.01.05 85.60 84.71
6 Pernu Lari EsSu 34.12 0.01.13 84.93 84.05
7 Metsälä Juuso Lynx 34.26 0.01.27 84.02 83.15
7 Muukkonen Petteri Trian 34.26 0.01.27 84.02 83.15
9 Vesanto Anssi EsSu 34.28 0.01.29 83.28 82.41
10 Leskinen Antti-Pekka Lynx 35.49 0.02.50 79.82 78.99
11 Loukkalahti Otto HiKi 36.22 0.03.23 78.30 77.49
12 Malyshev Vladislav EsSu 36.24 0.03.25 77.92 77.11
13 Salervo Mikko Lynx 37.03 0.04.04 76.24 75.45
14 Mutka Manu TuMe 37.30 0.04.31 75.03 74.24
15 Ritasalo Teemu EsAk 37.43 0.04.44 74.29 73.52
16 Salo Mikael Trian 38.40 0.05.41 72.17 71.42
17 Sorsa Lauri HiKi 38.43 0.05.44 71.79 71.04
18 Sorsa Perttu HiKi 38.49 0.05.50 71.31 70.56
19 Liukkonen Kalle HiKi 38.53 0.05.54 70.89 70.15
20 Pyymäki Leo EsSu 39.35 0.06.36 69.35 68.63
21 Linnainmaa Lauri Koovee 39.41 0.06.42 68.89 68.17
22 Luoma Ville HiKi 40.10 0.07.11 67.78 67.07
23 Heiskanen Oskari Lynx 40.19 0.07.20 67.24 66.54
24 Kleemola Lauri Lynx 40.34 0.07.35 66.55 65.85
25 Kokkila Ville EsSu 40.37 0.07.38 66.18 65.49
26 Metsälä Tuomas Lynx 41.40 0.08.41 64.24 63.57
27 Vierimaa Ville EsAk 41.47 0.08.48 63.79 63.13
28 Gabitov Rinat EsSu 41.56 0.08.57 63.29 62.63
29 Donner Mikael OK77 42.57 0.09.58 61.53 60.89
30 Hjulgren Markus EsAk 42.58 0.09.59 61.24 60.60
31 Vehmas Miika EsSu 44.11 0.11.12 59.29 58.68
32 Virkki Vili HlS 44.54 0.11.55 58.09 57.49
33 Ylis-Junttila Vesa HlS 50.34 0.17.35 51.36 50.82
34 Kuutti Veli-Pekka EsAk 51.09 0.18.10 50.55 50.02
35 Ylisaukko-oja Jani KaSu 51.20 0.18.21 50.15 49.63
36 Haaranen Sami TuuSe 52.51 0.19.52 48.49 47.99
37 Ilmakunnas Ilari Pihkan 1.02.42 0.29.43 40.69 40.27
38 Tolvanen Leo Pihkan 1.07.04 0.34.05 37.87 37.48
39 Hanninen Oskari Jyry 1.11.10 0.38.11 35.53 35.16
40 Tronche-Masson Baptiste FRA 1.27.14 0.54.15 28.86 28.56

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 20
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Aaltonen Vesa Brahe 36.19 0.00.00 73.30 71.18
2 Matilainen Juha LS-37 37.11 0.00.52 71.03 68.97
3 Nurminen Janne HS 38.16 0.01.57 68.47 66.48
4 Glad Ville Jyry 38.20 0.02.01 67.80 65.84
5 Honkonen Atte Jyry 39.48 0.03.29 64.78 62.90
6 Ernamo Jussi HS 40.03 0.03.44 63.85 61.99
7 Ojapalo Joona Lynx 40.14 0.03.55 63.03 61.21
8 Sevon Tuomo EsSu 41.54 0.05.35 60.02 58.28
9 Rantala Jyri Koovee 42.16 0.05.57 59.01 57.29
10 Löfroos Andreas Raseborg 43.57 0.07.38 56.27 54.64
11 Seitajoki Tommi Jyry 44.37 0.08.18 54.96 53.36
12 Mouhu Timo RaHa 46.24 0.10.05 52.39 50.87
13 Berg Kimmo EsAk 47.44 0.11.25 50.49 49.02
14 Vuorensola Pietari Lynx 56.12 0.19.53 42.51 41.27
15 Österman Olli RiSu 56.28 0.20.09 41.93 40.72
16 Lassila Jussi PiTa 58.45 0.22.26 39.95 38.79
17 Kemppainen Antti EsSu 59.32 0.23.13 39.07 37.94
18 Lahtinen Ismo Jyry 1.01.18 0.24.59 37.60 36.51
19 Heikkilä Markus EsSu 1.07.58 0.31.39 33.60 32.63
Välikorpi Jari RasKu KES -

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 25
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Pikkarainen Toni EsAk 34.09 0.00.00 70.19 69.29
2 Vilska Kimmo RR 34.19 0.00.10 69.41 68.52
3 Laine Mikko HS 34.38 0.00.29 68.34 67.46
4 Koivula Jeppe HS 36.25 0.02.16 64.59 63.75
5 Packalen Totte Lynx 37.11 0.03.02 62.85 62.04
6 Joensivu Janne VaHa 37.23 0.03.14 62.11 61.32
7 Levijoki Sami HiKi 37.31 0.03.22 61.49 60.70
8 Lehtonen Eero UlvUra 38.24 0.04.15 59.69 58.92
9 Villa Juha KaRa 39.34 0.05.25 57.55 56.81
10 Gröhn Timo TP 40.22 0.06.13 56.04 55.32
11 Alanko Heikki Jyry 41.11 0.07.02 54.56 53.86
12 Reinikainen Antti KaRa 46.18 0.12.09 48.21 47.59
13 Tapola Lauri Jyry 51.24 0.17.15 43.14 42.58
14 Hellstedt Tony Lynx 51.47 0.17.38 42.53 41.98
15 Pärssinen Matti Pihkan 51.49 0.17.40 42.21 41.67
16 Johansson Tuomas HS 52.25 0.18.16 41.44 40.91
17 Repo Juuso EsSu 53.46 0.19.37 40.12 39.61
18 Axelin Olli PR 55.48 0.21.39 38.39 37.90
19 Kivenjuuri Tomi ORa 1.00.46 0.26.37 35.01 34.56
20 Hyvärinen Pietari EsSu 1.01.08 0.26.59 34.55 34.11
21 Uimonen Toni Pihkan 1.07.26 0.33.17 31.10 30.70
22 Matilainen Teemu RaHa 1.09.17 0.35.08 30.06 29.67
23 Nurmela Heikki Pihkan 1.10.08 0.35.59 29.48 29.10
24 Pöyhönen Simo Raus 1.16.59 0.42.50 26.66 26.32
25 Järvenpää Juha HS 1.22.59 0.48.50 24.55 24.24

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 49
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Laine Kari HiKi 35.04 0.00.00 65.13 63.65
2 Pitkänen Marko JRV 36.04 0.01.00 63.13 61.69
3 Kemppi Joni EsSu 36.05 0.01.01 62.90 61.47
4 Vaherlehto Tuomas EsAk 37.01 0.01.57 61.12 59.73
5 Riissanen Jani EsAk 37.37 0.02.33 59.96 58.60
6 Pulli Antero RR 37.53 0.02.49 59.35 58.00
7 Kallioniemi Janne RaLu 38.17 0.03.13 58.54 57.21
8 Huovila Miikka KaRa 38.36 0.03.32 57.88 56.56
9 Tala Tuomas HS 39.20 0.04.16 56.62 55.33
10 Viippola Ilpo OuTa 39.37 0.04.33 56.03 54.76
11 Havento Jukka KaRa 40.33 0.05.29 54.57 53.32
12 Rönkä Tero PiTa 40.55 0.05.51 53.90 52.68
13 Ojala Jari PirHi 40.58 0.05.54 53.66 52.44
14 Isoherranen Sami Lynx 42.17 0.07.13 51.82 50.64
15 Nikkinen Jari HiKi 42.19 0.07.15 51.61 50.44
16 Taulavuori Tero AlatPi 42.44 0.07.40 50.94 49.78
17 Liljeström Kimmo HS 42.51 0.07.47 50.64 49.49
18 Väkeväinen Mika LS-37 42.53 0.07.49 50.43 49.28
19 Nikkinen Jyrki EsAk 44.03 0.08.59 48.93 47.82
20 Haikonen Jyrki UlvUra 44.54 0.09.50 47.85 46.76
21 Turkki Antti ORa 44.58 0.09.54 47.62 46.54
22 Tonder Mika SKVuoksi 45.28 0.10.24 46.94 45.87
23 Arola Pertti PR 45.51 0.10.47 46.39 45.33
24 Rajala Marko HS 46.29 0.11.25 45.61 44.57
25 Turkkila Kalle EsSu 47.12 0.12.08 44.76 43.74
26 Kuosmanen Tuomo Pihkan 47.15 0.12.11 44.56 43.55
27 Viero Jussi LaihLu 47.17 0.12.13 44.38 43.37
28 Kuusivaara Janne EsAk 47.21 0.12.17 44.17 43.16
29 Tuominen Hans Pihkan 49.50 0.14.46 41.82 40.87
30 Laaksonen Pasi EsSu 49.53 0.14.49 41.64 40.69
31 Kopra Kimmo Trian 50.56 0.15.52 40.64 39.71
32 Maronen Mikke Lynx 52.37 0.17.33 39.20 38.31
33 Saarinen Sauli MU 53.37 0.18.33 38.34 37.47
34 Korhonen Mika SKVuoksi 53.46 0.18.42 38.10 37.23
35 Hanhela Jussi-Pekka Jyry 54.03 0.18.59 37.77 36.91
36 Anttonen Mikael KaRa 54.12 0.19.08 37.53 36.68
37 Kero Mikko OK77 54.55 0.19.51 36.91 36.07
38 Malmi Ilkka HS 56.08 0.21.04 35.99 35.17
39 Soikkeli Lauri EsSu 57.15 0.22.11 35.16 34.36
40 Mäntylä Pekka HS 58.17 0.23.13 34.41 33.63
41 Kokkonen Timo KaSu 58.19 0.23.15 34.27 33.49
42 Liponkoski Sami TP 58.57 0.23.53 33.78 33.01
43 Virtanen Joni EsSu 1.02.23 0.27.19 31.81 31.08
44 Vuori Kim EsAk 1.02.56 0.27.52 31.42 30.70
45 Miettinen Sami Pihkan 1.09.25 0.34.21 28.38 27.73
46 Kankainen Janne SoJy 1.17.23 0.42.19 25.37 24.79
Puupponen Erno EsSu KES -
Näpänkangas Mika S-JKL HYL -
Uusitalo Tero EsAk HYL -

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 40
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Loukkalahti Marko HiKi 22.45 0.00.00 67.98 66.98
2 Virtanen Antti HlS 23.27 0.00.42 65.70 64.73
3 Heikkinen Jarkko VeVe 24.35 0.01.50 62.43 61.51
4 Sorjonen Pekka RasPi 26.27 0.03.42 57.80 56.95
5 Suominen Manne HiKi 27.10 0.04.25 56.05 55.23
6 Tuomala Jyrki S-JKL 27.30 0.04.45 55.16 54.35
7 Tähtinen Timo HS 27.45 0.05.00 54.45 53.64
8 Kivilaakso Sami Lynx 27.50 0.05.05 54.07 53.27
9 Ylä-Oijala Pasi KeU 28.28 0.05.43 52.66 51.88
10 Ojanen Tuomas HS 28.58 0.06.13 51.54 50.78
11 Kyhäräinen Jukka HS 29.00 0.06.15 51.28 50.52
12 Tervakangas Tommi EsSu 29.12 0.06.27 50.73 49.98
13 Kuusinen Petri TP 29.20 0.06.35 50.29 49.55
14 Toivanen Samuli HiKi 29.23 0.06.38 50.00 49.27
15 Kahiala Jari Pihkan 29.24 0.06.39 49.77 49.04
16 Heinilä Hannu RaVa 30.30 0.07.45 47.78 47.08
17 Savilahti Petri Lynx 31.31 0.08.46 46.05 45.37
18 Kulmala Mika RR 32.01 0.09.16 45.15 44.48
19 Autio Rauno KaRa 32.09 0.09.24 44.78 44.12
20 Talvitie Mikko KeU 32.22 0.09.37 44.29 43.64
21 Heikkinen Jussi EsSu 33.45 0.11.00 42.30 41.68
22 Gynther Kimmo IHR 34.03 0.11.18 41.75 41.14
23 Heikura Mika RR 34.05 0.11.20 41.54 40.93
24 Kuuluvainen Juha EsSu 35.18 0.12.33 39.94 39.35
25 Kyckling Kai RaHa 35.25 0.12.40 39.64 39.05
26 Ritvanen Paavo Pihkan 36.05 0.13.20 38.74 38.17
27 Nietosjärvi Tommi Pihkan 36.08 0.13.23 38.52 37.95
28 Hakuli Kari KeU 36.14 0.13.29 38.25 37.69
29 Pyykönen Jouni EsAk 36.39 0.13.54 37.65 37.10
30 Lindahl Anders Trian 37.24 0.14.39 36.74 36.20
31 Pietikäinen Timo Pihkan 37.55 0.15.10 36.08 35.55
32 Kimpi Mikko HS 38.10 0.15.25 35.69 35.16
33 Savela Pauli RR 39.23 0.16.38 34.44 33.93
34 Karttunen Markku HS 40.19 0.17.34 33.49 33.00
35 Balck Johan SWE 41.35 0.18.50 32.33 31.85
36 Launis Kasperi Raus 41.43 0.18.58 32.08 31.61
37 Pellinen Antti JoKu 42.04 0.19.19 31.68 31.21
38 Pajuoja Vesa EsSu 48.54 0.26.09 27.13 26.73
39 Lindgrén Henrik Femman 54.40 0.31.55 24.16 23.80
Petäjistö Petri RaVi HYL -

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 30
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Syrjälä Pertti KeU 26.52 0.00.00 55.75 55.41
2 Vuorinen Pekka Trian 28.31 0.01.39 52.25 51.93
3 Molnar Geza RaVa 29.14 0.02.22 50.71 50.40
4 Hakulinen Pekka EsSu 29.23 0.02.31 50.18 49.88
5 Sorri Esko RaHa 30.32 0.03.40 48.04 47.75
6 Väisänen Juha MU 30.48 0.03.56 47.37 47.08
7 Niinimäki Risto Pihkan 31.30 0.04.38 46.07 45.79
8 Paganus Ari AngA 31.49 0.04.57 45.37 45.09
9 Nurminen Juha LamSä 32.00 0.05.08 44.87 44.60
10 Koivisto Ari-Pekka HS 32.12 0.05.20 44.35 44.08
11 Hilo Kai EsSu 33.22 0.06.30 42.57 42.31
12 Perälä Harry KeU 34.35 0.07.43 40.85 40.60
13 Kilpinen Mika KyS 34.48 0.07.56 40.37 40.12
14 Numminen Hannu EsAk 34.56 0.08.04 39.99 39.75
15 Kiviniitty Jyrki EsAk 35.16 0.08.24 39.40 39.15
16 Koivumäki Kari KoS 35.32 0.08.40 38.88 38.64
17 Koskela Heikki RaJu 36.05 0.09.13 38.08 37.84
18 Ritakallio Timo Lynx 36.26 0.09.34 37.50 37.27
19 Pyykkö Juhani KaRa 36.28 0.09.36 37.25 37.02
20 Pajuoja Pekka Lynx 36.35 0.09.43 36.92 36.69
21 Hokka Kari Trian 37.57 0.11.05 35.39 35.17
22 Antikainen Jarmo MU 38.19 0.11.27 34.84 34.63
23 Nummela Arto MU 38.57 0.12.05 34.08 33.87
24 Lahtinen Jari IHR 39.08 0.12.16 33.72 33.51
25 Hyyryläinen Pasi EsAk 39.21 0.12.29 33.34 33.13
26 Lampinen Raino HS 41.16 0.14.24 31.60 31.41
27 Enroth Ari RR 42.40 0.15.48 30.38 30.20
28 Hietaoja Jarkko HS 45.31 0.18.39 28.31 28.14
29 Salo Jari Pihkan 50.18 0.23.26 25.47 25.31
Ahvonen Jyrki HS KES -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 20
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Malinen Jouko RR 23.51 0.00.00 55.62 55.45
2 Routsi Jyrki Hiisi 24.28 0.00.37 53.79 53.63
3 Vestola Heikki NaTe 24.46 0.00.55 52.72 52.55
4 Markki Tapio EsSu 24.49 0.00.58 52.19 52.03
5 Karamo Jouko HS 25.42 0.01.51 49.99 49.83
6 Ojapalo Ilkka RR 26.32 0.02.41 48.03 47.87
7 Laine Markku MU 27.40 0.03.49 45.68 45.54
8 Niemi Arto RR 27.57 0.04.06 44.84 44.70
9 Ranta-Puska Kari EsAk 28.04 0.04.13 44.28 44.14
10 Herranen Timo Jyry 29.20 0.05.29 42.01 41.88
11 Kaura-aho Pertti Jyry 29.22 0.05.31 41.61 41.48
12 Parnetti Roy KeU 29.44 0.05.53 40.74 40.62
13 Puustinen Tuomo Pihkan 29.51 0.06.00 40.23 40.11
14 Nevalainen Eero Pihkan 31.31 0.07.40 37.77 37.65
15 Koistinen Kari HiKi 33.37 0.09.46 35.10 34.99
16 Heikkinen Jarmo HS 34.03 0.10.12 34.35 34.24
17 Meriheinä Ulf Pihkan 40.13 0.16.22 28.82 28.73
18 Kottonen Hannu Lynx 42.43 0.18.52 26.89 26.80
19 Rantala Jari Koovee 43.18 0.19.27 26.28 26.20
Hakola Martti RiSu HYL -

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 23
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Muukkonen Pekka KeU 26.48 0.00.00 49.53 49.61
2 Turunen Erkki SuSe 27.06 0.00.18 48.65 48.72
3 Salmi Veijo RR 28.26 0.01.38 46.05 46.12
4 Jylhä Kari HS 29.42 0.02.54 43.78 43.85
5 Pietilä Pekka KangSK 30.45 0.03.57 41.99 42.05
6 Vainio Jarmo HlS 32.41 0.05.53 39.23 39.29
7 Leinonen Markku Pihkan 33.36 0.06.48 37.89 37.95
8 Saarinen Heikki MU 33.53 0.07.05 37.31 37.36
9 Liljedahl Jorma HPV 35.32 0.08.44 35.32 35.37
10 Parkkonen Reima Pihkan 35.44 0.08.56 34.87 34.92
11 Helkkula Simo PiTa 36.46 0.09.58 33.64 33.69
12 Väätäinen Seppo EsSu 38.31 0.11.43 31.88 31.93
13 Ilmakunnas Pekka Pihkan 38.50 0.12.02 31.39 31.43
14 Välimaa Pertti Jyry 39.04 0.12.16 30.97 31.01
15 Saukonoja Jouni PorvU 40.57 0.14.09 29.32 29.37
16 Harju Matti PorvU 41.48 0.15.00 28.51 28.55
17 Laukka Ville Raus 44.13 0.17.25 26.75 26.79
18 Nykänen Pentti Jyry 45.47 0.18.59 25.63 25.67
19 Nurminen Jouko TP 47.12 0.20.24 24.67 24.71
20 Ahlqvist Hannu Raus 51.17 0.24.29 22.53 22.57
21 Jumppanen Heimo Pihkan 54.07 0.27.19 21.18 21.22
22 Niskanen Heikki TVV 54.31 0.27.43 20.86 20.89
23 Terävä Seppo XYZ 57.12 0.30.24 19.73 19.76

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 48
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Inkinen Paavo Jyry 21.35 0.00.00 49.97 49.29
2 Nieminen Pertti RR 21.45 0.00.10 49.43 48.76
3 Savelainen Jouni HS 23.44 0.02.09 45.15 44.54
4 Tolvanen Mauri LeSi 24.24 0.02.49 43.78 43.19
5 Järvinen Jorma KeU 24.42 0.03.07 43.11 42.52
6 Pajala Tauno EsSu 24.59 0.03.24 42.48 41.91
7 Turku Vesa HS 25.31 0.03.56 41.46 40.90
8 Rönkkö Paavo EsSu 25.55 0.04.20 40.69 40.13
9 Kuokkanen Seppo Pihkan 26.20 0.04.45 39.91 39.37
10 Jokela Erkki LeSi 26.41 0.05.06 39.26 38.73
11 Lassila Heikki PiTa 26.47 0.05.12 38.98 38.45
12 Nippala Juhani Jyry 27.28 0.05.53 37.89 37.37
13 Liljeström Åge HS 27.31 0.05.56 37.69 37.18
14 Hyvönen Eero PorvU 27.39 0.06.04 37.39 36.88
15 Lepistö Lauri KeU 28.23 0.06.48 36.30 35.81
16 Wessman Risto HiKi 28.34 0.06.59 35.95 35.46
17 Leino Tapio HS 28.57 0.07.22 35.35 34.87
18 Laine Jaakko HS 29.02 0.07.27 35.13 34.66
19 Kyckling Veli-Matti HS 29.06 0.07.31 34.93 34.46
20 Saaristo Veikko RaHa 29.08 0.07.33 34.78 34.30
21 Kurvinen Veijo HiKi 30.02 0.08.27 33.62 33.16
22 Hotti Reino HS 30.49 0.09.14 32.65 32.21
23 Hämäläinen Pentti KanSu 31.21 0.09.46 31.99 31.55
24 Romula Tuomo Mesik 31.34 0.09.59 31.66 31.23
25 Kyyrönen Heikki KS 32.09 0.10.34 30.98 30.56
26 Mattila Pertti HS 32.14 0.10.39 30.79 30.37
27 Kytöjoki Juhani Jyry 32.22 0.10.47 30.56 30.14
28 Erkiö Hannu HS 32.27 0.10.52 30.37 29.96
29 Rajamäki Jussi HS 33.27 0.11.52 29.36 28.96
30 Vuorio Olavi JäPa 33.36 0.12.01 29.13 28.73
31 Reinikainen Pentti Jyry 34.15 0.12.40 28.48 28.09
32 Alexandersson Yngve NOK 35.22 0.13.47 27.48 27.11
33 Hartikainen Pertti S. RiSu 35.29 0.13.54 27.29 26.92
34 Varonen Arto LeSi 36.03 0.14.28 26.77 26.40
35 Virtanen Markku EsAk 36.41 0.15.06 26.21 25.86
36 Tolvanen Harri Pihkan 36.47 0.15.12 26.05 25.69
37 Mustranta Antti HS 36.53 0.15.18 25.88 25.53
38 Kihlman Klaus PiTa 37.05 0.15.30 25.65 25.30
39 Pitkänen Heikki JRV 37.58 0.16.23 24.96 24.62
40 Holappa Paavo TVV 38.37 0.17.02 24.45 24.12
41 Mattila Hannu EsAk 39.09 0.17.34 24.03 23.71
42 Nilsson Ove RaHa 39.27 0.17.52 23.76 23.44
43 Helin Jorma Jyry 39.36 0.18.01 23.59 23.27
44 Lindberg Pekka LeSi 40.37 0.19.02 22.91 22.60
45 Ekholm Hans AOK 41.42 0.20.07 22.23 21.93
46 Uljas Risto Jyry 44.38 0.23.03 20.69 20.41
Kangasaho Simo HiKi HYL -
Kuusi Klaus Mesik HYL -

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 28
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Valtee Pertti HS 25.49 0.00.00 42.35 41.71
2 Kivistö Erkki Pihkan 26.58 0.01.09 40.32 39.71
3 Kuivala Martti HS 28.13 0.02.24 38.32 37.74
4 Luukko Jukka LS-37 30.18 0.04.29 35.49 34.95
5 Tolonen Kalle Mesik 31.49 0.06.00 33.60 33.09
6 Elomaa Pekka EsSu 32.11 0.06.22 33.03 32.53
7 Sirola Risto KeU 32.45 0.06.56 32.27 31.78
8 Isoherranen Seppo HS 33.20 0.07.31 31.53 31.05
9 Hämäläinen Reijo Pihkan 34.37 0.08.48 30.18 29.73
10 Luoma Simo Pihkan 35.19 0.09.30 29.41 28.97
11 Kleemola Pauli PertPe 36.36 0.10.47 28.22 27.79
12 Mäkinen Matti Mesik 36.50 0.11.01 27.87 27.45
13 Hakio Risto HS 37.55 0.12.06 26.92 26.51
14 Karjalainen Jouko HS 39.34 0.13.45 25.64 25.25
15 Rönn Ralf AOK 39.54 0.14.05 25.27 24.89
15 Laine Eero RaVi 39.54 0.14.05 25.27 24.89
17 Kanerva Unto Jyry 40.00 0.14.11 24.91 24.53
18 Grönroos Osmo LeSi 41.53 0.16.04 23.64 23.28
19 Kvick Aimo IHR 46.06 0.20.17 21.35 21.02
20 Salmela Markku RiSu 47.08 0.21.19 20.75 20.44
21 Karila Veijo Pihkan 53.01 0.27.12 18.33 18.05
22 Kärkkäinen Eero EsSu 53.06 0.27.17 18.19 17.91
23 Ollikainen Eero HS 59.45 0.33.56 16.06 15.82
24 Kokkonen Seppo KeU 1.05.22 0.39.33 14.59 14.37
25 Lindeman Osmo HS 1.06.07 0.40.18 14.33 14.12
26 Seitajoki Reijo Jyry 1.07.38 0.41.49 13.92 13.71
Österberg Reino LeSi HYL -
Åberg Karl-Erik EsSu HYL -

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Haarlaa Rihko HS 21.10 0.00.00 25.01 24.30
2 Kuokkanen Kari Pihkan 23.39 0.02.29 21.83 21.20
3 Haaramo Matti EsSu 26.14 0.05.04 19.17 18.63
4 Pajuoja Reino KaRa 28.48 0.07.38 17.00 16.52
5 Koskinen Lennart EsSu 29.28 0.08.18 16.17 15.71
6 Saario Seppo MSParma 29.50 0.08.40 15.53 15.09
7 Lepistö Heikki HS 32.57 0.11.47 13.66 13.27

Klass H85
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Asikainen Ville XYZ 28.09 0.00.00 24.82 24.82
2 Lario Heikki RaVa 38.18 0.10.09 17.56 17.56
3 Ijas Johannes KeU 39.29 0.11.20 16.37 16.37
4 Vanhala Toivo Pihkan 42.43 0.14.34 14.51 14.52
Partanen Antero RaVi HYL -

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 20
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Noponen Juho EsSu 17.48 0.00.00
2 Koponen Rasmus Lynx 17.52 0.00.04
3 Muukkonen Topias SKUusi 18.02 0.00.14
4 Lemberg Ville RaJu 18.26 0.00.38
5 Toivonen Niko EsSu 19.22 0.01.34
6 Lahti Paavo RasKa 22.01 0.04.13
7 Riissanen Pyry EsAk 22.37 0.04.49
8 Kivenjuuri Lauri ORa 23.17 0.05.29
9 Nikkinen Hannes HiKi 24.04 0.06.16
10 Gustafsson Noel EsSu 24.32 0.06.44
11 Heikkinen Aaro HS 26.09 0.08.21
12 Fritzen Florian Lynx 26.12 0.08.24
13 Ahoniemi Santeri HyRa 28.16 0.10.28
14 Ikola Aapo HS 30.43 0.12.55
15 Vainoniemi Axel EsSu 32.54 0.15.06
16 Ruusu Rasmus EsSu 33.19 0.15.31
17 Länsiluoto Juho HS 39.26 0.21.38
18 Hyvärinen Luukas EsSu 40.05 0.22.17
19 Laatu Jaakko HS 1.06.24 0.48.36
Haara Eino HS HYL -

Klass H13
Sträcka
Antal deltagare 21
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Kavonius Atte HiKi 18.37 0.00.00
2 Kemppi Anton EsSu 19.24 0.00.47
3 Tiainen Antti EsSu 20.03 0.01.26
4 Kemppainen Aarne EsSu 20.10 0.01.33
5 Carlsson Oliver EsAk 20.33 0.01.56
6 Kallioniemi Justus RaLu 20.50 0.02.13
7 Kivenjuuri Aaro ORa 21.35 0.02.58
8 Hellstedt Oliver Lynx 21.39 0.03.02
9 Laapas Rasmus RR 21.58 0.03.21
10 Isoherranen Antti Lynx 22.27 0.03.50
11 Nyman Elias Pihkan 23.58 0.05.21
12 Haara Väinö HS 24.03 0.05.26
13 Kuusinen Tuomas Lynx 25.39 0.07.02
14 Heikkilä Lauri HS 26.10 0.07.33
15 Lintula Aapo Trian 29.33 0.10.56
16 Lammi Tuomo HS 30.59 0.12.22
17 Kallela Lenni HS 34.21 0.15.44
18 Leskinen Eemeli Lynx 46.10 0.27.33
19 Länsiluoto Väinö HS 49.30 0.30.53
20 Kantelinen Leevi HyRa 1.11.11 0.52.34
Kuusinen Karri Lynx HYL -

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 24
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Mänkärlä Aino Lynx 32.10 0.00.00 87.56 85.41
2 Niittynen Miia Koovee 33.30 0.01.20 83.52 81.48
3 Sundberg Karoliina Lynx 34.36 0.02.26 80.34 78.37
4 Hulkkonen Johanna Koovee 34.46 0.02.36 79.42 77.48
5 Kemp Emily AngA 35.56 0.03.46 76.33 74.47
6 Norrbacka Sanni Lynx 36.42 0.04.32 74.24 72.42
7 Leskinen Anne-Mari Lynx 38.32 0.06.22 70.23 68.51
8 Mattila Milla HS 38.51 0.06.41 69.18 67.49
9 Suhonen Anniina HS 39.35 0.07.25 67.44 65.79
10 Ståhlberg Emilia EsSu 39.42 0.07.32 66.78 65.14
11 Kangasaho Essi HiKi 44.54 0.12.44 58.64 57.20
12 Nummela Liinu MU 46.22 0.14.12 56.38 55.00
13 Julku Päivi Trian 46.53 0.14.43 55.37 54.02
14 Wallikivi Maria EsAk 48.51 0.16.41 52.77 51.47
15 Lahtinen Katja HS 49.21 0.17.11 51.86 50.59
16 Järvelä Emmi KuoSu 53.03 0.20.53 47.90 46.72
17 Hietaoja Essi HiKi 53.07 0.20.57 47.49 46.33
18 Westerlund Anna Koovee 54.14 0.22.04 46.17 45.04
19 Hietaoja Nelli HS 58.10 0.26.00 42.74 41.69
20 Hanhijärvi Marjukka EsAk 58.27 0.26.17 42.21 41.18
21 Autti Salla EsSu 1.07.47 0.35.37 36.13 35.25
22 Heiskanen Linda Pihkan 1.08.03 0.35.53 35.72 34.84
23 Rauttola Tiia-Maria EsSu 1.15.39 0.43.29 31.89 31.11
24 Tuomenoksa Paula RaHa 1.28.01 0.55.51 27.20 26.53

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ojapalo Anna Lynx 38.21 0.00.00 60.85 55.32
2 Vilska Tiina RR 40.10 0.01.49 55.92 50.84
3 Nieminen Outi RR 50.13 0.11.52 42.98 39.08
4 Riikonen Jonna RaHa 1.29.07 0.50.46 23.24 21.13
Orkola Saana HiKi KES -

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 26
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Rintamäki Riina Pihkan 34.21 0.00.00 76.26 74.56
2 Sane Mari HS 35.59 0.01.38 72.36 70.74
3 Örn Outi KärKV 38.08 0.03.47 67.87 66.35
4 Kiiski Johanna HS 38.24 0.04.03 66.99 65.49
5 Muukkonen Eveliina KangSK 40.04 0.05.43 63.81 62.38
6 Vaara Inga-Maria KaRa 42.16 0.07.55 60.11 58.77
7 Castrén Jenni Jyry 43.57 0.09.36 57.45 56.17
8 Packalen Auli Lynx 44.52 0.10.31 55.93 54.68
9 Kangasaho Hanna Lynx 45.03 0.10.42 55.35 54.12
10 Kyckling Katja Lynx 46.01 0.11.40 53.85 52.65
11 Kankainen Ulla-Maria SoJy 46.39 0.12.18 52.78 51.60
12 Hovi Miia Jyry 48.58 0.14.37 49.96 48.85
13 Goman Annukka VePo 51.33 0.17.12 47.15 46.10
14 Kivenjuuri Katja ORa 52.34 0.18.13 45.94 44.92
15 Juslén Aino KeU 52.59 0.18.38 45.29 44.28
16 Ekwik Micaela Lynx 53.02 0.18.41 44.95 43.94
17 Wiklund Anna RaHa 53.06 0.18.45 44.59 43.60
18 Carlsson Sanna EsAk 53.30 0.19.09 43.97 42.99
19 Rajamäki Riikka HS 54.45 0.20.24 42.68 41.72
20 Oinonen Lotta Pihkan 56.25 0.22.04 41.14 40.22
21 Rantanen Sinikka KyS 58.04 0.23.43 39.70 38.81
22 Laine Matilda RaVi 1.00.03 0.25.42 38.12 37.27
23 Riihinen Hanna KeU 1.02.30 0.28.09 36.38 35.57
Vaiksalu Lilyon KaRa HYL -
Torvela Tiina KuoSu HYL -
Kytömäki Katri KeU HYL -

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 32
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Saue Elo Koovee 29.56 0.00.00 72.40 71.74
2 Kulmala Päivi RR 31.17 0.01.21 68.94 68.32
3 Ojanaho Marja-Leena KemU 33.36 0.03.40 63.88 63.30
4 Viskari Tanja Lynx 34.06 0.04.10 62.63 62.06
5 Salonen Heidi HS 35.07 0.05.11 60.52 59.97
6 Vuorela Hanna EsAk 36.20 0.06.24 58.21 57.68
7 Tervakangas Sanna EsSu 37.17 0.07.21 56.44 55.93
8 Malmi Päivi HS 38.11 0.08.15 54.84 54.34
9 Isoherranen Kirsi Lynx 39.07 0.09.11 53.26 52.78
10 Erola Larissa HS 39.21 0.09.25 52.68 52.20
11 Francke Astra EsSu 40.27 0.10.31 50.99 50.52
12 Turakainen Irene Lynx 41.08 0.11.12 49.88 49.43
13 Pikkarainen Anu EsAk 41.23 0.11.27 49.33 48.88
14 Lintula Kirsi Trian 42.01 0.12.05 48.34 47.90
15 Erola Petra HS 43.01 0.13.05 46.97 46.54
16 Konttila Minna TP 45.20 0.15.24 44.34 43.93
17 Rautakorpi Tiina EsAk 45.38 0.15.42 43.82 43.42
18 Latvala Terhi TVV 45.59 0.16.03 43.25 42.86
19 Marttila Outi EsSu 46.02 0.16.06 42.98 42.59
20 Hovinen Mari KeU 46.53 0.16.57 41.98 41.59
21 Nyholm Tanja KaRa 48.08 0.18.12 40.67 40.30
22 Lehto Salla Lynx 49.47 0.19.51 39.11 38.75
23 Tiitola Annamari Lynx 52.02 0.22.06 37.22 36.88
24 Hakuli Mia KeU 53.18 0.23.22 36.14 35.81
25 Leiniö Sari HS 54.52 0.24.56 34.91 34.60
26 Escartin-Sorjonen Laila RasPi 1.03.24 0.33.28 30.05 29.77
27 Lehtonen Mia RaHa 1.03.37 0.33.41 29.78 29.51
28 Hosio Sanna KarjUra 1.11.55 0.41.59 26.20 25.96
29 Pellinen Tiina JoKu 1.22.57 0.53.01 22.59 22.38
30 Perälä Mia KeU 1.27.14 0.57.18 21.36 21.16
31 Andersson Annika PIF 1.28.10 0.58.14 21.01 20.82
Kahanpää Hanna EsSu HYL -

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 24
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Vierikko Annamari HS 22.00 0.00.00 60.15 59.67
2 Ekström Anu MSParma 22.01 0.00.01 59.72 59.24
3 Autti Marja-Liisa EsSu 24.14 0.02.14 53.90 53.47
4 Varpula Marjut EsSu 25.22 0.03.22 51.15 50.74
5 Molnar Pia RaVa 25.23 0.03.23 50.78 50.37
6 Lankinen Hanna HS 25.54 0.03.54 49.43 49.04
7 Tuumi-Niemi Leena-Riitta HS 26.17 0.04.17 48.38 47.99
8 Torp-Donner Heidi OK77 26.59 0.04.59 46.80 46.43
9 Anttila Mervi RR 27.00 0.05.00 46.46 46.09
10 Hokajärvi Anja-Riitta Pihkan 27.02 0.05.02 46.08 45.71
11 Peltola Heli KeuKi 27.24 0.05.24 45.15 44.79
12 Heikkinen Anniina VeVe 27.57 0.05.57 43.95 43.60
13 Villikka Sanna KyS 28.00 0.06.00 43.56 43.22
14 Juote Taina Pihkan 28.41 0.06.41 42.23 41.89
15 Tervo-Rantakokko Tiina HS 29.16 0.07.16 41.09 40.76
16 Asikainen Nina KeU 29.18 0.07.18 40.75 40.42
17 Vehkamäki Hanna Pihkan 32.12 0.10.12 36.81 36.52
18 Kallela Sari HS 34.02 0.12.02 34.57 34.30
19 Paalanen Anne RR 35.37 0.13.37 32.79 32.53
20 Hakulinen Paula EsSu 38.28 0.16.28 30.14 29.90
21 Sahlström Teija EsAk 42.57 0.20.57 26.79 26.58
22 Launis Teija Raus 47.52 0.25.52 23.86 23.67
23 Tuomola Marjo RaHa 1.45.36 1.23.36 10.73 10.65
Koistinen Marjo EsSu HYL -

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Otsamo Riikka HS 21.58 0.00.00 53.74 52.04
2 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 24.33 0.02.35 47.49 45.98
3 Koskela Sari RaJu 26.41 0.04.43 43.14 41.77
4 Linko Rita EsSu 27.03 0.05.05 42.01 40.68
5 Lankinen Pauliina HS 28.30 0.06.32 39.35 38.11
6 Salmi Kirsti RR 30.19 0.08.21 36.51 35.35
7 Rauttola Marja HiKi 31.36 0.09.38 34.56 33.46
8 Mäkelä Anja RiSu 32.35 0.10.37 33.06 32.02
9 Vestola Arja NaTe 34.25 0.12.27 30.87 29.90
10 Markki Outi EsSu 36.53 0.14.55 28.41 27.51
11 Westerlund Tiina Koovee 37.19 0.15.21 27.68 26.81
12 Juga Liisa KeU 38.08 0.16.10 26.70 25.86
13 Mbembela Tuula Lynx 45.43 0.23.45 21.95 21.26

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kottonen Annariitta Lynx 19.19 0.00.00 52.86 52.55
2 Puromies Merja EsSu 19.56 0.00.37 50.64 50.34
3 Jumppanen Helena Pihkan 22.21 0.03.02 44.63 44.37
4 Meriheinä Maire Pihkan 22.48 0.03.29 43.24 42.98
5 Linjama Mirja EsSu 24.08 0.04.49 40.36 40.12
6 Kangasaho Sirpa HiKi 25.54 0.06.35 37.15 36.93
7 Leskinen Tiina Lynx 26.52 0.07.33 35.38 35.17
8 Ilmakunnas Seija Pihkan 29.00 0.09.41 32.37 32.18
9 Salmenkylä-Mattila Leena HS 29.08 0.09.49 31.81 31.63
10 Hakomäki Kirsi HS 31.02 0.11.43 29.49 29.31
11 Ojapalo Anneli RR 31.23 0.12.04 28.78 28.61
12 Väli-Klemelä Marja-Leena KaRa 33.45 0.14.26 26.42 26.26
13 Tammisalo Netta KangSK 51.16 0.31.57 17.16 17.06
Laaksonen Anita TarpSu HYL -

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Laitinen Hellevi EsAk 24.46 0.00.00 45.04 44.28
2 Turku Kaija HS 26.40 0.01.54 41.26 40.56
3 Alexandersson Gia PIF 28.12 0.03.26 38.48 37.83
4 Kurvinen Ulla HiKi 28.32 0.03.46 37.50 36.86
5 Tienari Pauliina RaHa 30.22 0.05.36 34.73 34.14
6 Heinonen Kaija Pihkan 30.45 0.05.59 33.80 33.23
7 Ahlqvist Kristiina Raus 30.47 0.06.01 33.27 32.71
8 Patronen Lea EsAk 34.53 0.10.07 28.93 28.44
9 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 35.26 0.10.40 28.05 27.57
10 Nurminen Eija TP 36.54 0.12.08 26.52 26.07
11 Lipasti Hilkka EsSu 41.07 0.16.21 23.43 23.03
12 Hämäläinen Anneli HS 42.01 0.17.15 22.57 22.19

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Suomalainen Marja LeSi 24.53 0.00.00 36.33 34.68
2 Torp Tytti HS 25.20 0.00.27 35.14 33.55
3 Sundberg Liisa Lynx 25.41 0.00.48 34.14 32.59
4 Salmela Juulia RiSu 26.13 0.01.20 32.93 31.43
5 Luoma Helena Pihkan 26.14 0.01.21 32.39 30.92
6 Pitkänen Eila JRV 27.57 0.03.04 29.91 28.56
7 Malmsten Beatrice Lynx 28.08 0.03.15 29.24 27.91
8 Rajamäki Vuokko HS 28.42 0.03.49 28.19 26.91
9 Reinikainen Pirjo Jyry 33.53 0.09.00 23.48 22.41
10 Lindsten Ulla Jyry 37.28 0.12.35 20.87 19.92
11 Ohramaa Tuula Jyry 43.55 0.19.02 17.49 16.70

Klass D75
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Karvinen Tuulikki HS 21.56 0.00.00 38.75 37.81
2 Paatero Leena EsSu 23.58 0.02.02 34.58 33.74
3 Tanska Eeva EsSu 26.15 0.04.19 30.76 30.01
4 Isoherranen Kaarina HS 31.01 0.09.05 25.35 24.73
5 Finnilä-Seitajoki Ulla Jyry 35.17 0.13.21 21.68 21.15
6 Lindeman Gunnel HS 38.37 0.16.41 19.26 18.79
7 Raatikka Marja HS 46.52 0.24.56 15.42 15.04

Klass D80
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Vehmanen Marjatta KeU 48.07 0.00.00 28.75 29.07
2 Pekkarinen Eila KeU 58.50 0.10.43 21.75 21.99
3 Holopainen Kaarina KeU 1.02.05 0.13.58 18.94 19.15

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Rehberger Nadja HS 21.34 0.00.00
2 Pellikka Virna SKUusi 23.27 0.01.53
3 Haapamäki Kerttu HyRa 23.49 0.02.15
4 Hilo Jenny EsSu 25.04 0.03.30
5 Arola Selina PR 26.43 0.05.09
6 Rautio Ulrika EsSu 27.01 0.05.27
7 Romppainen Piia HyRa 29.25 0.07.51
Nikkinen Saana HiKi HYL -

Klass D13
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Lehtonen Venla UlvUra 16.10 0.00.00
2 Lukkari Matilda SKUusi 18.09 0.01.59
3 Hoskari Sanni RasKe 18.33 0.02.23
4 Viskari Saana Lynx 18.35 0.02.25
5 Sundberg Viliina Lynx 20.56 0.04.46
6 Sukselainen Laura Lynx 22.01 0.05.51
7 Kankaanpää Martta EsSu 23.22 0.07.12
8 Soikkeli Lauriina EsSu 24.44 0.08.34
9 Åberg Ninni HyRa 24.48 0.08.38
10 Saarinen Hetta MU 26.29 0.10.19
11 Miettinen Iida Kristiina Pihkan 29.37 0.13.27
12 Noponen Terhi EsSu 32.55 0.16.45
13 Mbembela Kia Lynx 34.33 0.18.23
14 Niittymaa Noora EsSu 53.55 0.37.45