FIN GB SWE
IRMA inloggning
Pohjantähti-rastit 1.pv
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21A
Sträcka
Antal deltagare 19
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Niemi Vili PR 27.31 0.00.00 83.48 79.06
2 Kivelä Matti HiKi 27.33 0.00.02 82.68 78.30
3 Ikonen Pasi PR 28.43 0.01.12 78.66 74.49
4 Parkkinen Ville IkNV 29.55 0.02.24 74.86 70.90
5 Vainio Antti MSParma 30.03 0.02.32 73.89 69.98
6 Parkkinen Keijo YlikNM 31.10 0.03.39 70.63 66.89
7 Vanhanen Konsta IkNV 31.16 0.03.45 69.79 66.10
8 Vapa Marko S-2000 33.21 0.05.50 64.86 61.42
9 Taivainen Juho-Matti PelPo 33.49 0.06.18 63.40 60.04
10 Hongell Esa KoS 34.21 0.06.50 61.86 58.58
11 Lohi Kalle KoskRi 35.03 0.07.32 60.08 56.89
12 Isokoski Erkki VePo 35.13 0.07.42 59.25 56.11
13 Kuopus Sauli PudU 36.22 0.08.51 56.85 53.84
14 Pasanen Pertti SuomRa 37.00 0.09.29 55.36 52.42
15 Hietala Esa PudU 38.38 0.11.07 52.52 49.74
16 Inget Juha-Matti PudU 38.49 0.11.18 51.78 49.04
17 Niemelä Hannu Pohjant 39.54 0.12.23 49.90 47.25
18 Lintula Tapani KärsKa 41.24 0.13.53 47.63 45.10
19 Lohi Mikko KoskRi 46.07 0.18.36 42.34 40.09

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hyyppä Jarmo Pohjant 30.48 0.00.00 45.39 39.60
2 Lappalainen Antero PuolRy 39.45 0.08.57 33.85 29.53
3 Pietiläinen Samu LänRa 41.05 0.10.17 31.48 27.46
4 Rapo Mikko S-2000 41.34 0.10.46 29.85 26.04
5 Pöytäkangas Teemu VaaSu 43.06 0.12.18 27.57 24.05

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hänninen Janne SaKa 29.05 0.00.00 54.82 49.20
2 Korhonen Ari-Matti KaSu 29.47 0.00.42 52.53 47.14
3 Palokangas Markus AlatPi 30.40 0.01.35 50.04 44.91
4 Raute Kaj SuSi 31.41 0.02.36 47.49 42.62
5 Koljonen Jouni VaKa 32.27 0.03.22 45.45 40.79
6 Peisa Panu SalRe 34.25 0.05.20 41.98 37.68
7 Oikarinen Matti S-2000 40.20 0.11.15 35.08 31.48
8 Jeskanen Juha HaHe 43.47 0.14.42 31.63 28.39
9 Järvelin Marko PeRa 1.04.34 0.35.29 20.99 18.84
Pussila Tuomas S-2000 EIL -
Ponkala Risto AlatPi EIL -

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tohmola Mika VePo 28.43 0.00.00 35.21 31.39
2 Loukusa Markku Iisu 29.45 0.01.02 32.97 29.39
3 Pihlajaniemi Janne VePo 31.40 0.02.57 30.02 26.76
4 Ahonen Arto S-JKL 34.01 0.05.18 27.05 24.11
5 Kela Marko OulRe 37.00 0.08.17 24.05 21.44
6 Konstenius Jani AlatPi 43.14 0.14.31 19.88 17.72

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Westerholm Lasse VePo 22.21 0.00.00 46.49 42.00
2 Veijola Seppo IinYr 22.52 0.00.31 44.82 40.49
3 Männikkö Ari YlikNM 23.07 0.00.46 43.72 39.50
4 Haapasalo Harri VePo 23.32 0.01.11 42.34 38.26
5 Lammi Harri SalRe 23.35 0.01.14 41.65 37.63
6 Järvenpää Esa S-JKL 24.26 0.02.05 39.62 35.80
7 Kellokumpu Seppo KaSu 25.23 0.03.02 37.58 33.96
8 Vidqvist Jouni TuMe 26.59 0.04.38 34.83 31.47
9 Alahäivälä Tapani PudU 29.52 0.07.31 30.99 28.00
10 Kultima Juha LapVe 30.21 0.08.00 30.03 27.13
11 Backman Kari IinYr 31.01 0.08.40 28.93 26.14
12 Jurvakainen Mika KiimU 33.48 0.11.27 26.13 23.61

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Heiskanen Hannu SonPa 19.24 0.00.00 47.38 45.38
2 Kemppainen Vesa Iisu 20.23 0.00.59 44.48 42.60
3 Konttajärvi Seppo VePo 21.08 0.01.44 42.31 40.52
4 Rahkola Mika OH 22.49 0.03.25 38.64 37.01
5 Tepsa Antti LapVe 23.32 0.04.08 36.93 35.37
6 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 24.19 0.04.55 35.23 33.74
7 Härkönen Antti PudU 24.41 0.05.17 34.19 32.75
8 Lamminaho Hannu S-2000 25.27 0.06.03 32.67 31.29
9 Piispanen Reima HaapavU 25.39 0.06.15 31.93 30.58
10 Räisänen Kari KiimU 26.44 0.07.20 30.17 28.89
11 Neuvonen Jussi OuTa 31.12 0.11.48 25.45 24.37
12 Luodonpää Risto AlatPi 53.03 0.33.39 14.73 14.11
Peltonen Timo SonPa EIL -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Partanen Timo RasHy 20.53 0.00.00 43.13 41.76
2 Seppänen Ilpo VaKa 22.27 0.01.34 39.65 38.40
3 Karppinen Jouko VaKa 22.59 0.02.06 38.28 37.07
4 Pietilä Heikki S-2000 23.05 0.02.12 37.67 36.48
5 Vilminko Pauli SiSe 23.13 0.02.20 37.00 35.83
6 Grekelä Antti HaHe 23.32 0.02.39 36.06 34.92
7 Kaartinen Pekka KaSu 24.25 0.03.32 34.33 33.25
8 Keränen Kari KEV 24.42 0.03.49 33.52 32.46
9 Kurkela Reino OH 25.20 0.04.27 32.27 31.25
10 Kotila Harri YlikNM 25.53 0.05.00 31.18 30.20
11 Nummi Eino VaKa 27.45 0.06.52 28.71 27.80
12 Lotvonen Kari LaiVe 30.05 0.09.12 26.14 25.31
13 Argillander Erkki VaKa 31.49 0.10.56 24.39 23.62
14 Kurula Juhani Pohjant 32.40 0.11.47 23.43 22.69

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Heikka Markku ONMKY 19.59 0.00.00 45.29 42.66
2 Tervo Arhi ONMKY 20.55 0.00.56 42.62 40.14
3 Airaksinen Risto OuTa 21.51 0.01.52 40.18 37.84
4 Ruokamo Eero OuTa 23.00 0.03.01 37.58 35.39
5 Hänninen Tatu SaKa 23.15 0.03.16 36.59 34.46
6 Suorsa Matti PudU 23.32 0.03.33 35.57 33.50
7 Karhunen Juha KuoSu 26.05 0.06.06 31.57 29.74
8 Haapasalo Pertti Pohjant 28.18 0.08.19 28.62 26.96
9 Keltamäki Seppo JoKu 29.16 0.09.17 27.21 25.63
10 Sivonen Urho SalRe 30.38 0.10.39 25.55 24.07
Udd Esko LänRa HYL -
Hautala Matti ONMKY EIL -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 16
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hanhela Mauno HaHe 20.42 0.00.00 39.21 38.24
2 Juutinen Hannu Pohjant 21.20 0.00.38 37.64 36.70
3 Väisänen Eero SuomRa 21.47 0.01.05 36.47 35.56
4 Mustonen Lauri AlatPi 22.31 0.01.49 34.89 34.02
5 Sevon Niilo SalRe 23.14 0.02.32 33.44 32.61
6 Tuohimaa Esko ONMKY 23.36 0.02.54 32.55 31.74
7 Lakkala Ossi KuoSu 23.52 0.03.10 31.82 31.03
8 Lukkarinen Olavi Pohjant 24.01 0.03.19 31.26 30.48
9 Liedes Sakari Iisu 24.24 0.03.42 30.42 29.66
10 Mattila Seppo KoskRi 26.36 0.05.54 27.57 26.89
11 Kinnunen Raimo Pohjant 28.05 0.07.23 25.81 25.16
12 Puurunen Reijo OuTa 30.05 0.09.23 23.80 23.21
13 Myllymaa Kauko OulRe 31.30 0.10.48 22.46 21.90
14 Puolakka Pekka SäynSa 32.24 0.11.42 21.56 21.03
Tolkkinen Veikko SoJy HYL -
Laitinen Olli PeRa EIL -

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kukkohovi Reino OSVA 22.19 0.00.00 31.05 30.85
2 Pietiläinen Erkki PeRa 23.14 0.00.55 28.93 28.75
3 Männikkö Kalle ONMKY 25.11 0.02.52 25.86 25.70
4 Pelkonen Toivo YlikNM 26.13 0.03.54 24.05 23.90
5 Lassila Matti SalRe 27.23 0.05.04 22.27 22.13
6 Luukkonen Taisto PudU 32.56 0.10.37 17.88 17.77
Takkinen Esko KiimU EIL -

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Nikula Reino OuTa 26.39 0.00.00
2 Pelkonen Heimo KiimU 28.37 0.01.58

Klass H85
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Rajavaara Juhani PudU 32.18 0.00.00
2 Noponen Arvi SuomRa 1.04.57 0.32.39

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Korhonen Konsta KaSu 26.16 0.00.00 26.55 25.46
2 Eilola Jesse YlikNM 43.34 0.17.18 14.81 14.20
3 Heikkinen Otso SoJy 47.20 0.21.04 12.52 12.01
Ahopelto Roope Iisu EIL -

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Tolkkinen Tuukka SoJy 19.25 0.00.00
2 Niemelä Paavo Pohjant 20.08 0.00.43
3 Pulju Eetu OH 21.19 0.01.54
4 Tolvanen Elias AlatPi 21.33 0.02.08
Kinnunen Antti Pohjant EIL -
Marjala Verneri Pohjant HYL -

Klass H13
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Pöytäkangas Elias VaaSu 17.26 0.00.00
2 Pöytäkangas Tuukka VaaSu 19.20 0.01.54
3 Heino Veikka Pohjant 27.55 0.10.29
4 Kultima Lauri LapVe 32.59 0.15.33
Heikkinen Altti SoJy HYL -

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Korhonen Karri KaSu 14.00 0.00.00
2 Oikarinen Oiva S-2000 16.39 0.02.39
3 Juola Eetu Pohjant 17.36 0.03.36

Klass H12TR
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Hukkanen Pekka VierKo 17.36 0.00.00
2 Hyvärinen Akseli LaiVe 21.59 0.04.23
Ukkola Santeri Pohjant EIL -

Klass H10RR
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Westerholm Lauri VePo 10.37 0.00.00
2 Seväkivi Heikki LaiVe 13.43 0.03.06
3 Korhonen Veikko KaSu 13.44 0.03.07
4 Laurila Viljami SalRe 14.10 0.03.33

Klass D21A
Sträcka
Antal deltagare 18
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kauppinen Silja KR 29.04 0.00.00 71.59 70.64
2 Oksanen Maiju Pohjant 30.00 0.00.56 68.75 67.83
3 Rahko Saana-Maria Pohjant 30.28 0.01.24 67.09 66.20
4 Huuha Anni OuHu 32.12 0.03.08 62.91 62.07
5 Laitinen Kaisa YlikNM 33.24 0.04.20 60.10 59.30
6 Hyvärinen Henna Pohjant 33.40 0.04.36 59.08 58.29
7 Niva Heini Pohjant 36.33 0.07.29 53.92 53.20
8 Holopainen Maija SoJy 37.06 0.08.02 52.62 51.92
9 Räisänen Noora SalRe 37.09 0.08.05 52.06 51.36
10 Juntunen Johanna IinYr 38.07 0.09.03 50.26 49.59
11 Kiiskinen Elisa SoJy 38.38 0.09.34 49.11 48.45
12 Backman Saana IinYr 39.21 0.10.17 47.75 47.11
13 Pääkkönen Nea KuPe 39.31 0.10.27 47.08 46.45
14 Lotvonen Essi LaiVe 41.02 0.11.58 44.89 44.30
15 Lintula Eveliina KärsKa 42.44 0.13.40 42.68 42.11
16 Sankelo Lotta Pohjant 43.48 0.14.44 41.22 40.67
17 Karhunen Anni Pohjant 43.49 0.14.45 40.79 40.24
18 Kangas Taika Pohjant 45.14 0.16.10 39.10 38.58

Klass D21C
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Riikola Henna-Maria YlikNM 21.04 0.00.00

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tolkkinen Aino SoJy 33.46 0.00.00 43.68 31.30
2 Korhonen Jaana KaSu 39.34 0.05.48 34.48 24.71
3 Luttinen Tuula OTaru 1.07.06 0.33.20 18.68 13.39
Limingoja Johanna OSVA EIL -

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Vaara Annika LapVe 26.38 0.00.00 47.75 47.73
2 Korkalo Henna-Riikka OH 37.09 0.10.31 31.66 31.65
3 Heikkinen Leena SoJy 46.48 0.20.10 23.10 23.09
Laitinen Maria YlikNM EIL -

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Turtinen Satu YlikNM 27.32 0.00.00 49.18 45.96
2 Parkkinen Piia YlikNM 28.22 0.00.50 46.54 43.50
3 Laurila Sari SalRe 30.05 0.02.33 42.76 39.96
4 Torvinen Sirpa OH 31.32 0.04.00 39.72 37.12
5 Laaksoviita Katja SuomRa 31.59 0.04.27 38.10 35.61
6 Haataja Mirka YlikNM 32.41 0.05.09 36.25 33.88
7 Tolvanen Heidi AlatPi 37.14 0.09.42 30.91 28.89

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Riikola Sirpa YlikNM 21.44 0.00.00 46.14 41.10
2 Mattila Riitta RasTiimi 22.22 0.00.38 43.49 38.74
3 Viitanen Kirsi OH 24.13 0.02.29 38.92 34.67
4 Lehvonen Riitta LapVe 25.34 0.03.50 35.69 31.79
5 Oikkonen Mirka OH 26.47 0.05.03 32.95 29.35
6 Aikio Outi Pohjant 28.44 0.07.00 29.66 26.42

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lotvonen Arja LaiVe 20.08 0.00.00 41.82 35.91
2 Kosamo Maire PudU 24.07 0.03.59 33.60 28.86
3 Jurvakainen Tuija RasHy 25.12 0.05.04 30.90 26.54
4 Piispanen Eija HaapavU 26.46 0.06.38 27.92 23.97
5 Jokikokko Tarja OuTa 28.54 0.08.46 24.76 21.27

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Käkelä Maija PuolRy 22.55 0.00.00
2 Jussinniemi Seija SiSe 26.01 0.03.06

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Puolakka Päivi SäynSa 19.14 0.00.00
2 Kela Mirja OulRe 28.18 0.09.04
Halme Ritva KiimU HYL -

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Rajaniemi Anneli OTaru 23.57 0.00.00
2 Mattila Ulla Pohjant 24.22 0.00.25

Klass D75
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Vilppola Anneli Iisu 34.19 0.00.00 14.51 14.51
2 Hankonen Anna-Liisa Iisu 39.26 0.05.07 11.68 11.68
3 Nikula Irma OuTa 42.25 0.08.06 9.98 9.98

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Linna Aino-Maria HaapavU 40.38 0.00.00
2 Päkkilä Suvi HaHe 45.36 0.04.58

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Loukusa Iina Iisu 42.07 0.00.00

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Portimojärvi Emma-Leena OH 21.24 0.00.00 39.57 33.71
2 Palokangas Mette AlatPi 28.54 0.07.30 28.67 24.43
3 Holopainen Oili S-2000 30.21 0.08.57 26.70 22.75
4 Oikarinen Anni S-2000 31.31 0.10.07 25.14 21.42
5 Loukusa Anni Iisu 32.15 0.10.51 24.00 20.45
6 Parkkinen Laura YlikNM 36.12 0.14.48 20.88 17.79
7 Tolkkinen Tuuli SoJy 37.41 0.16.17 19.58 16.68
8 Jaatinen Ilona HaHe 37.59 0.16.35 18.95 16.14
Limingoja Senni OSVA EIL -

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Oikkonen Sissi OH 20.15 0.00.00
2 Similä Selina Pohjant 22.34 0.02.19
3 Salmela Anni S-2000 23.53 0.03.38
4 Hasu Elsa S-2000 26.08 0.05.53
5 Vaara Iina LapVe 28.06 0.07.51
6 Anttila Minea Pohjant 45.13 0.24.58
Hemmi Mai Pohjant EIL -

Klass D13
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Portimojärvi Venla OH 22.44 0.00.00
2 Goman Matleena VePo 24.54 0.02.10
3 Parkkinen Anna YlikNM 29.12 0.06.28
4 Hyvärinen Iida LaiVe 45.36 0.22.52
5 Pussila Iida-Maija S-2000 54.18 0.31.34
Mäkäräinen Selma Pohjant EIL -

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Hasu Eevi S-2000 13.19 0.00.00
2 Similä Helmiina Pohjant 17.35 0.04.16
3 Länsitie Pinja OSVA 18.22 0.05.03
4 Päkkilä Venla HaHe 19.11 0.05.52
5 Anttila Ilona Pohjant 20.14 0.06.55
Saari Annalotta HaHe EIL -

Klass D12TR
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Väisänen Martta LaiVe 14.26 0.00.00
1 Heikkinen Aada Pohjant 14.26 0.00.00
3 Heikkinen Hilla SoJy 15.51 0.01.25
4 Alahäivälä Silja PudU 17.41 0.03.15
5 Tikkanen Pieta Pohjant 28.13 0.13.47
Hietaharju Fanni OTaru HYL -
Moilanen Neea PudU HYL -

Klass D10RR
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Ryytty Inka Pohjant 12.28 0.00.00
2 Leinonen Helmi LaiVe 12.43 0.00.15
3 Vaara Ella LapVe 12.48 0.00.20
4 Ryytty Elena Pohjant 14.06 0.01.38
5 Marjala Saaga Pohjant 15.06 0.02.38
6 Kultima Kaisa LapVe 15.26 0.02.58
7 Niemelä Inka Pohjant 16.46 0.04.18
8 Pöytäkangas Aada-Liina VaaSu 17.27 0.04.59
9 Eilola Jenna YlikNM 17.39 0.05.11
10 Moilanen Mette PudU 19.15 0.06.47
11 Loukusa Aino Iisu 20.22 0.07.54
12 Anttila Oona Pohjant 21.29 0.09.01