FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Avoin kansallinen Pohjois-Suomen mestaruuspitkämatka
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Niemelä Hannu Pohjant 1.07.35 0.00.00 73.68 69.68
2 Asikainen Vesa KaJu 1.09.40 0.02.05 70.91 67.07
3 Rahko Sampo Pohjant 1.10.47 0.03.12 69.24 65.48
4 Saarela Ville-Petteri KemU 1.11.45 0.04.10 67.76 64.08
5 Taulavuori Arttu AlatPi 1.12.20 0.04.45 66.67 63.05
6 Barnett Andrew S-JKL 1.12.57 0.05.22 65.56 62.01
7 Mäkäräinen Jouni Pohjant 1.13.32 0.05.57 64.51 61.01
8 Taivainen Juho-Matti PelPo 1.14.09 0.06.34 63.44 60.00
9 Lotvonen Miika Laive 1.17.19 0.09.44 60.34 57.06
10 Juopperi Sami-Petteri PelPo 1.18.17 0.10.42 59.09 55.88
11 Hyyppä Jarmo Pohjant 1.19.34 0.11.59 57.64 54.52
12 Keränen Teemu KaSu 1.21.38 0.14.03 55.70 52.68
13 Seppänen Mika VaKa 1.27.54 0.20.19 51.28 48.50
14 Hietala Esa PudU 1.28.44 0.21.09 50.36 47.63
15 Kuopus Sauli PudU 1.29.22 0.21.47 49.56 46.87
16 Kuusikko Miska SalRe 1.29.38 0.22.03 48.97 46.32
17 Juola Saku KaJu 1.34.44 0.27.09 45.92 43.43
18 Vapa Marko S-2000 1.38.05 0.30.30 43.95 41.57
19 Isokoski Erkki VePo 1.40.03 0.32.28 42.70 40.38
20 Inget Juha-Matti PudU 1.44.05 0.36.30 40.66 38.46

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kalapudas Antti AlatPi 1.25.35 0.00.00 39.66 37.95
2 Rapo Mikko S-2000 1.29.06 0.03.31 35.24 33.72
3 Seppä Tomi S-2000 1.35.11 0.09.36 30.31 29.00

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Määttä Jari KemijU 1.04.52 0.00.00 42.82 35.20
2 Kotaniemi Juha KoskRi 1.14.10 0.09.18 36.75 30.21
3 Palokangas Markus AlatPi 1.18.22 0.13.30 34.12 28.04
4 Koljonen Jouni VaKa 1.22.01 0.17.09 31.96 26.27
5 Kotaniemi Janne AlatPi 1.25.17 0.20.25 30.13 24.77
6 Oikarinen Matti S-2000 1.29.22 0.24.30 28.17 23.15
7 Jeskanen Juha HaHe 1.32.17 0.27.25 26.71 21.96
8 Järvelin Marko PeRa 1.46.47 0.41.55 22.60 18.58
Similä Jouni Pohjant KES -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Taulavuori Tero AlatPi 1.05.27 0.00.00 43.82 35.03
2 Pihlajaniemi Janne VePo 1.13.50 0.08.23 36.90 29.50
3 Sillanpää Tommi Pohjant 1.40.13 0.34.46 25.76 20.59
Kela Marko OulRe KES -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Veijola Seppo IinYr 52.24 0.00.00 48.93 44.87
2 Haapasalo Harri VePo 54.49 0.02.25 45.90 42.08
3 Holappa Arto YlikNM 56.05 0.03.41 44.01 40.35
4 Männikkö Ari YlikNM 58.33 0.06.09 41.33 37.89
5 Hyvönen Panu Pohjant 58.46 0.06.22 40.36 37.00
6 Mourujärvi Petri OH 1.01.52 0.09.28 37.56 34.44
7 Järvenpää Esa S-JKL 1.04.32 0.12.08 35.26 32.33
8 Myllylä Jukka Pohjant 1.22.16 0.29.52 27.08 24.83
9 Mutka Kai Pohjant 1.26.15 0.33.51 25.27 23.17

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rapakko Mikko OH 1.04.27 0.00.00 39.11 38.82
2 Parkkinen Pekka Pohjant 1.06.21 0.01.54 37.04 36.76
3 Härkönen Antti PudU 1.06.43 0.02.16 35.90 35.62
4 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 1.09.30 0.05.03 33.55 33.30
5 Tepsa Antti LapVe 1.13.58 0.09.31 30.67 30.44
6 Niemelä Urpo Pohjant 1.16.58 0.12.31 28.66 28.44
7 Heikkuri Tapani AlatPi 1.27.29 0.23.02 24.49 24.31

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Grekelä Antti HaHe 59.13 0.00.00 39.07 36.85
2 Seppänen Ilpo VaKa 1.02.48 0.03.35 36.42 34.35
3 Vilminko Pauli SiSe 1.08.37 0.09.24 32.94 31.07
4 Kaasinen Aulis Pohjant 1.12.06 0.12.53 30.98 29.22
5 Nummi Eino VaKa 1.12.57 0.13.44 30.25 28.53
6 Keränen Kari KEV 1.13.09 0.13.56 29.80 28.11
7 Pietilä Heikki S-2000 1.14.52 0.15.39 28.76 27.13
8 Kotila Harri YlikNM 1.16.42 0.17.29 27.73 26.15
9 Lotvonen Kari LaiVe 1.17.48 0.18.35 26.99 25.46
10 Paaso Jouko PeRa 1.21.17 0.22.04 25.51 24.06
11 Karppinen Jouko VaKa 1.24.36 0.25.23 24.19 22.82
12 Argillander Erkki VaKa 1.41.01 0.41.48 20.00 18.86
13 Kurula Juhani Pohjant 1.44.50 0.45.37 19.01 17.93
14 Ruotsalainen Keijo Pohjant 1.52.47 0.53.34 17.44 16.45

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heikka Markku ONMKY 46.46 0.00.00 43.60 40.99
2 Hautala Matti ONMKY 46.56 0.00.10 42.72 40.16
3 Tervo Arhi ONMKY 48.24 0.01.38 40.72 38.28
4 Airaksinen Risto OuTa 51.03 0.04.17 37.94 35.67
5 Tahkola Tapio KEV 54.19 0.07.33 35.04 32.94
6 Malm Lauri Reima 56.54 0.10.08 32.85 30.88
7 Ruokamo Eero OuTa 1.06.21 0.19.35 27.66 26.00
8 Sivonen Urho SalRe 1.08.01 0.21.15 26.48 24.89
9 Haapasalo Pertti Pohjant 1.08.47 0.22.01 25.69 24.15
10 Määttä Anse PosPy 1.11.56 0.25.10 24.09 22.65

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemppainen Taisto VaKa 48.51 0.00.00 41.67 41.23
2 Sevon Niilo SalRe 53.02 0.04.11 37.94 37.54
3 Hanhela Mauno HaHe 55.13 0.06.22 36.01 35.63
4 Mustonen Lauri AlatPi 56.08 0.07.17 35.00 34.63
5 Tuohimaa Esko ONMKY 56.17 0.07.26 34.49 34.13
6 Juutinen Hannu Pohjant 1.00.11 0.11.20 31.87 31.53
7 Lukkarinen Olavi Pohjant 1.04.05 0.15.14 29.56 29.25
8 Salminen Jorma VaKa 1.04.23 0.15.32 29.06 28.75
9 Laitinen Olli PeRa 1.07.38 0.18.47 27.32 27.03
10 Mattila Seppo KoskRi 1.17.22 0.28.31 23.58 23.33
11 Myllymaa Kauko OulRe 1.19.18 0.30.27 22.71 22.47
12 Puurunen Reijo OuTa 1.21.27 0.32.36 21.82 21.59
13 Kaipala Rauno Pohjant 1.29.26 0.40.35 19.61 19.40
14 Pelkonen Alpo OSVA 1.51.29 1.02.38 15.52 15.35

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mäkinen Juhani SalRe 44.52 0.00.00 35.38 35.10
2 Ekström Marcus KauWi 52.58 0.08.06 29.22 28.99
3 Kukkohovi Reino OSVA 57.34 0.12.42 26.19 25.99
4 Pelkonen Toivo YlikNM 1.00.44 0.15.52 24.18 23.98
5 Veijovaara Jorma Pohjant 1.03.16 0.18.24 22.58 22.40
6 Mikkilä Mauno NiS 1.14.32 0.29.40 18.63 18.49
Luukkonen Taisto PudU KES -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kittilä Olavi SalRe 42.38 0.00.00
2 Nikula Reino OuTa 52.46 0.10.08

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Taulavuori Venla AlatPi 58.49 0.00.00 69.04 67.70
2 Goman Anna Pohjant 1.03.39 0.04.50 62.43 61.22
3 Niva Heini Pohjant 1.07.27 0.08.38 57.63 56.50
4 Asikainen Satu KaJu 1.07.58 0.09.09 55.91 54.82
5 Backman Saana IinYr 1.15.56 0.17.07 48.90 47.94
6 Lotvonen Essi LaiVe 1.24.28 0.25.39 42.93 42.09
7 Sankelo Lotta Pohjant 1.35.14 0.36.25 37.16 36.44
Näsi Juliaana KuoSu KES -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jaako Niina LänRa 1.06.49 0.00.00

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laitinen Maria YlikNM 54.32 0.00.00 46.25 45.83
2 Hankonen Johanna Pohjant 56.05 0.01.33 43.62 43.22
3 Goman Annukka VePo 58.11 0.03.39 40.75 40.37
4 Korkalo Henna-Riikka OH 1.03.55 0.09.23 35.91 35.58
5 Kaijanen Tytti LänRa 1.04.32 0.10.00 34.39 34.08
6 Hokkanen Anni Pohjant 1.25.16 0.30.44 25.14 24.91

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haataja Mirka YlikNM 47.08 0.00.00 44.86 39.33
2 Torvinen Sirpa OH 48.10 0.01.02 41.70 36.56
3 Tolvanen Heidi AlatPi 1.06.11 0.19.03 28.75 25.21
4 Laurila Sari SalRe 1.32.02 0.44.54 19.53 17.12

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Taulavuori Tarja AlatPi 45.36 0.00.00 37.38 35.60
2 Lehvonen Riitta LapVe 48.30 0.02.54 32.51 30.96
3 Kanerva Kerttu LapVe 1.00.31 0.14.55 23.94 22.80

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lotvonen Arja LaiVe 44.40 0.00.00 45.76 41.52
2 Hokajärvi Raili Pohjant 56.15 0.11.35 34.52 31.32
3 Jokikokko Tarja OuTa 1.05.39 0.20.59 28.02 25.42
4 Kosamo Maire PudU 1.12.03 0.27.23 24.11 21.88

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kela Mirja OulRe 1.09.57 0.00.00

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pelkonen Maija OSVA 1.02.03 0.00.00
2 Mattila Ulla Pohjant 1.02.47 0.00.44

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nikula Irma OuTa 1.43.11 0.00.00

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Similä Severi Pohjant 42.48 0.00.00 45.78 40.36
2 Ukkola Sakari Pohjant 47.01 0.04.13 39.59 34.90
3 Kinnunen Juuso Pohjant 56.17 0.13.29 31.33 27.62
4 Eilola Jesse YlikNM 1.23.30 0.40.42 19.94 17.58

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Niemelä Paavo Pohjant 32.27 0.00.00
2 Pulju Eetu OH 32.51 0.00.24
3 Tolvanen Elias AlatPi 35.13 0.02.46
4 Palokangas Tatu AlatPi 40.33 0.08.06
5 Heino Veikka Pohjant 42.18 0.09.51

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Oikarinen Oiva S-2000 14.49 0.00.00
2 Ryytty Eino Pohjant 20.19 0.05.30
3 Lifflander Jesse SalRe 33.32 0.18.43

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Määttä Roope Pohjant 9.55 0.00.00
2 Ukkola Santeri Pohjant 12.12 0.02.17
3 Tammela Eemeli HaHe 15.49 0.05.54
4 Hyvärinen Akseli LaiVe 20.22 0.10.27

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Seväkivi Heikki LaiVe 11.43 0.00.00
2 Laurila Viljami SalRe 17.26 0.05.43
3 Kemppainen Väinö Iisu 17.41 0.05.58
4 Tihinen Matias LaiVe 18.32 0.06.49
Vielma Oskari Pohjant KES -

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Päkkilä Suvi HaHe 1.26.12 0.00.00

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Taulavuori Anni AlatPi 39.56 0.00.00 45.86 41.08
2 Saraniemi Iida OH 44.22 0.04.26 40.04 35.86
3 Portimojärvi Emma-Leena OH 49.15 0.09.19 34.95 31.31
4 Palokangas Mette AlatPi 50.02 0.10.06 33.31 29.84
5 Jaatinen Ilona HaHe 50.12 0.10.16 32.10 28.76
6 Lehtonen Olivia VePo 56.35 0.16.39 27.51 24.64

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Salmela Anni S-2000 34.35 0.00.00
2 Mäkäräinen Selma Pohjant 36.40 0.02.05
3 Hyvärinen Iida LaiVe 47.28 0.12.53
4 Similä Selina Pohjant 51.13 0.16.38
5 Portimojärvi Venla OH 56.21 0.21.46

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hasu Eevi S-2000 9.57 0.00.00
2 Kuusikko Kiia SalRe 11.58 0.02.01
3 Länsitie Pinja OSVA 14.23 0.04.26
4 Rahja Julia HaHe 14.43 0.04.46
5 Similä Helmiina Pohjant 16.08 0.06.11
6 Päkkilä Venla HaHe 16.28 0.06.31

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Väisänen Martta LaiVe 14.10 0.00.00
2 Heikkinen Aada Pohjant 19.08 0.04.58

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ryytty Inka Pohjant 9.47 0.00.00
2 Leinonen Helmi LaiVe 9.51 0.00.04
3 Määttä Malla LänRa 13.04 0.03.17
4 Paaso Sohvi HaHe 14.41 0.04.54
5 Juka Eevi LaiVe 15.11 0.05.24
6 Tihinen Milja LaiVe 15.38 0.05.51
7 Niemelä Inka Pohjant 15.45 0.05.58
8 Saari Amanda HaHe 34.26 0.24.39

Sarja D10RRS
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hokkanen Hilma Pohjant 14.24 0.00.00
2 Laitinen Ines Pohjant 17.53 0.03.29
3 Jeskanen Anni HaHe 18.10 0.03.46
4 Sinikumpu Eedit Pohjant 19.51 0.05.27