FIN GB SWE
IRMA inloggning
Karkki-Rastit 2019
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 15
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Savolainen Eetu IkNV 38.21 0.00.00 87.03 86.40
2 Liukkonen Oskari HiKi 40.34 0.02.13 81.40 80.81
3 Suominen Eemeli HiKi 42.40 0.04.19 76.55 76.00
4 Heinonen Mikko KR 44.41 0.06.20 72.30 71.77
5 Saarinen Jarkko HiKi 45.56 0.07.35 69.55 69.05
6 Niemi Topias HS 46.35 0.08.14 67.81 67.32
7 Loukkalahti Marko HiKi 52.38 0.14.17 59.34 58.91
8 Pitkänen Konsta TP 53.34 0.15.13 57.64 57.22
9 Johansson Väinö Koovee 54.10 0.15.49 56.34 55.93
10 Kujanpää Juuso Lynx 54.53 0.16.32 54.95 54.55
11 Rehn Ville Lynx 1.08.45 0.30.24 43.35 43.03
12 Ilmakunnas Ilari Pihkan 1.10.50 0.32.29 41.57 41.27
13 Ursin Antti Lynx 1.23.17 0.44.56 34.92 34.67
14 Tolvanen Leo Pihkan 1.30.37 0.52.16 31.70 31.47
Vainikka Kasper Pihkan HYL -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Haarlaa Tapio HS 36.06 0.00.00 77.41 74.71
2 Teivaanmäki Pekka KeuKi 37.34 0.01.28 73.27 70.72
3 Välikorpi Jari RasKu 38.21 0.02.15 70.68 68.22
4 Matilainen Juha LS-37 39.06 0.03.00 68.26 65.87
5 Rautanen Mika TuuSe 39.15 0.03.09 66.93 64.59
6 Lassila Mikko HS 41.37 0.05.31 62.11 59.95
7 Forssén Sampo HS 44.42 0.08.36 56.89 54.91
8 Kankare Mikko SomEsa 46.39 0.10.33 53.62 51.74
9 Suomalainen Samuel LeSi 51.25 0.15.19 47.83 46.16
10 Lassila Jussi PiTa 55.57 0.19.51 43.20 41.70
11 Mouhu Timo RaHa 59.57 0.23.51 39.62 38.24

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Packalen Totte Lynx 38.11 0.00.00 57.82 56.23
2 Leppävuori Ilkka TP 42.37 0.04.26 51.21 49.80
3 Pirilä Mikko HlS 43.51 0.05.40 49.18 47.83
4 Eskelinen Joona TVV 45.59 0.07.48 46.35 45.07
5 Korhonen Tomi HyRa 49.14 0.11.03 42.77 41.60
6 Uimonen Toni Pihkan 51.06 0.12.55 40.71 39.59
7 Rekonen Janne Jyry 52.19 0.14.08 39.28 38.20
8 Ristimäki Tapio HS 53.45 0.15.34 37.76 36.72
9 Farkas David HS 54.40 0.16.29 36.66 35.65
10 Siivola Jarno HS 58.49 0.20.38 33.64 32.71
11 Rosenblad Kalle HiKi 1.06.44 0.28.33 29.27 28.46
12 Laine Toni HiKi 1.48.16 1.10.05 17.80 17.31
Vehmasto Olli Pihkan KES -
Koivula Jeppe HS KES -

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 21
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Laine Kari HiKi 36.40 0.00.00 61.89 60.61
2 Riissanen Jani EsAk 37.04 0.00.24 60.76 59.51
3 Pavilainen Alexei HlS 39.12 0.02.32 57.02 55.85
4 Ryyppö Jarkko RaVa 39.22 0.02.42 56.35 55.19
5 Sillanpää Sampo Lynx 41.11 0.04.31 53.45 52.35
6 Reiman Jarmo AngA 41.56 0.05.16 52.09 51.01
7 Salonen Mikko HS 41.57 0.05.17 51.66 50.59
8 Pitkänen Jaakko RR 45.07 0.08.27 47.66 46.67
9 Näpänkangas Mika S-JKL 45.51 0.09.11 46.52 45.56
9 Isoherranen Sami Lynx 45.51 0.09.11 46.52 45.56
11 Noponen Jyrki EsSu 46.37 0.09.57 45.03 44.10
12 Mäntylä Pekka HS 49.00 0.12.20 42.49 41.61
13 Putkinen Kimmo RaVi 52.44 0.16.04 39.16 38.35
14 Virtanen Kimmo AngA 53.40 0.17.00 38.16 37.37
15 Kuosmanen Tuomo Pihkan 53.51 0.17.11 37.72 36.94
16 Mårtenson Rasmus OK77 54.54 0.18.14 36.68 35.93
17 Freeman Joni LeSi 56.22 0.19.42 35.43 34.70
18 Tamminen Miika Jyry 1.01.57 0.25.17 31.96 31.30
19 Reeni Esko RiSu 1.04.03 0.27.23 30.65 30.01
20 Pajuoja Vesa EsSu 1.18.58 0.42.18 24.64 24.13
Hyvärilä Jussi HyRa KES -

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Suominen Manne HiKi 54.44 0.00.00 58.52 55.32
2 Östergård Patric Trian 1.02.27 0.07.43 50.70 47.93
3 Strömberg Juha-Pekka Jyry 1.03.30 0.08.46 49.28 46.58
4 Toivanen Samuli HiKi 1.04.11 0.09.27 48.18 45.54
4 Nieminen Jyrki LHR 1.04.11 0.09.27 48.18 45.54
6 Savilahti Petri Lynx 1.08.07 0.13.23 44.31 41.89
7 Karttunen Markku HS 1.09.10 0.14.26 43.10 40.75
7 Matilainen Kari HS 1.09.10 0.14.26 43.10 40.75
9 Karvinen Usko EnonkU 1.11.05 0.16.21 40.90 38.67
10 Kimpi Mikko HS 1.15.12 0.20.28 38.17 36.08
11 Ritvanen Paavo Pihkan 1.16.47 0.22.03 36.90 34.88
12 Hakuli Kari KeU 1.19.01 0.24.17 35.39 33.46
13 Nietosjärvi Tommi Pihkan 1.20.16 0.25.32 34.38 32.50
14 Weiss Robert OK77 1.24.49 0.30.05 32.10 30.35

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Karjalainen Harri EsSu 56.24 0.00.00 53.58 54.24
2 Kuusinen Mikko Lynx 1.00.44 0.04.20 49.14 49.74
3 Paganus Ari AngA 1.00.53 0.04.29 48.39 48.99
4 Haajanen Leif Raseborg 1.01.28 0.05.04 47.32 47.90
5 Niinimäki Risto Pihkan 1.05.11 0.08.47 44.04 44.58
6 Väisänen Juha MU 1.06.54 0.10.30 42.35 42.87
7 Laine Kimmo KyS 1.13.06 0.16.42 38.24 38.71
8 Koivisto Ari-Pekka HS 1.13.34 0.17.10 37.48 37.94
9 Perälä Harry KeU 1.14.15 0.17.51 36.63 37.08
10 Pajuoja Pekka Lynx 1.16.26 0.20.02 35.09 35.52
11 Ijas Markku HyRa 1.18.00 0.21.36 33.90 34.32
Mikkola Sakari HS KES -
Hietaoja Jarkko HS KES -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Markki Tapio EsSu 55.00 0.00.00 51.72 50.09
2 Karamo Jouko HS 56.13 0.01.13 49.97 48.39
3 Heikkilä Ari HlS 58.54 0.03.54 47.09 45.60
4 Virtala Arto LaJy 1.02.35 0.07.35 43.75 42.37
5 Laaksonen Lasse SuSi 1.16.07 0.21.07 35.50 34.38
6 Ranta-Puska Kari EsAk 1.17.30 0.22.30 34.41 33.32
7 Väre Timo HyRa 1.17.36 0.22.36 33.91 32.84
8 asikainen timo Hiisi 1.21.38 0.26.38 31.80 30.79
9 Parnetti Roy KeU 1.25.31 0.30.31 29.94 28.99
10 Hjelm Jouni RaPi 1.29.57 0.34.57 28.07 27.18
11 Viitasalo Harri RiSu 2.01.31 1.06.31 20.48 19.84
Vainikka Jari Pihkan KES -
Paukkola Jari RiSu KES -

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 20
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Jylhä Kari HS 1.01.43 0.00.00 46.08 46.08
2 Salmi Veijo RR 1.01.49 0.00.06 45.64 45.64
3 Vesalainen Markku PR 1.03.36 0.01.53 44.00 44.01
4 Helkkula Simo PiTa 1.03.58 0.02.15 43.40 43.40
5 Kallio Lasse SuSi 1.05.44 0.04.01 41.89 41.90
6 Parkkonen Reima Pihkan 1.07.42 0.05.59 40.35 40.35
7 Käyhkö Kari LS-37 1.08.09 0.06.26 39.75 39.75
8 Väätäinen Seppo EsSu 1.08.19 0.06.36 39.32 39.33
9 Halme Tapio AngA 1.09.21 0.07.38 38.41 38.42
10 Vainio Jarmo HlS 1.12.03 0.10.20 36.66 36.67
11 Röytiö Lauri PR 1.13.41 0.11.58 35.55 35.55
12 Sjöholm Peter Raseborg 1.14.17 0.12.34 34.96 34.96
13 Ilmakunnas Pekka Pihkan 1.18.53 0.17.10 32.63 32.64
14 Niskanen Heikki TVV 1.20.05 0.18.22 31.86 31.87
15 Tarvainen Juhani PiTa 1.25.38 0.23.55 29.54 29.54
16 Ahlqvist Hannu Raus 1.31.29 0.29.46 27.40 27.40
17 Havia Jouko PR 1.35.02 0.33.19 26.14 26.14
18 Nykänen Pentti Jyry 1.42.34 0.40.51 24.00 24.01
19 Koskialho Jouko EuVe 1.45.36 0.43.53 23.10 23.10
20 Nurminen Hannu Hiisi 2.02.15 1.00.32 19.77 19.77

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 33
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Savelainen Jouni HS 52.50 0.00.00 47.73 47.14
2 Tolvanen Mauri LeSi 54.50 0.02.00 45.78 45.21
3 Kataja Lasse SuSi 55.47 0.02.57 44.79 44.23
4 Pajala Tauno EsSu 56.47 0.03.57 43.79 43.25
5 Liljeström Åge HS 58.08 0.05.18 42.57 42.04
6 Peltola Timo MSParma 59.06 0.06.16 41.67 41.16
7 Wessman Risto HiKi 1.02.13 0.09.23 39.39 38.91
8 Koivula Jouko HS 1.04.24 0.11.34 37.88 37.41
9 Nippala Juhani Jyry 1.04.51 0.12.01 37.43 36.97
10 Niittymäki Asko TurSa 1.05.29 0.12.39 36.89 36.43
11 Lindberg Pekka LeSi 1.09.38 0.16.48 34.52 34.09
12 Lahtonen Tapio TP 1.09.43 0.16.53 34.31 33.88
13 Romula Tuomo Mesik 1.10.23 0.17.33 33.82 33.40
14 Hotti Reino HS 1.11.05 0.18.15 33.32 32.90
15 Kurvinen Veijo HiKi 1.11.57 0.19.07 32.75 32.35
16 Kyckling Veli-Matti HS 1.12.12 0.19.22 32.47 32.07
17 Sane Kari HS 1.13.52 0.21.02 31.58 31.19
18 Mattila Pertti HS 1.13.53 0.21.03 31.41 31.03
19 Mustranta Antti HS 1.16.27 0.23.37 30.20 29.83
20 Tolvanen Harri Pihkan 1.18.34 0.25.44 29.24 28.88
21 Holappa Paavo TVV 1.19.48 0.26.58 28.64 28.29
22 Kihlman Klaus PiTa 1.20.27 0.27.37 28.26 27.91
23 Jokela Erkki LeSi 1.22.24 0.29.34 27.45 27.11
24 Hartikainen Pertti S. RiSu 1.22.25 0.29.35 27.30 26.96
25 Korhonen Seppo OH 1.22.56 0.30.06 26.99 26.65
26 Peltola Tuomo MSParma 1.23.52 0.31.02 26.55 26.22
27 Heinonen Heikki LHR 1.24.19 0.31.29 26.26 25.94
28 Kytöjoki Juhani Jyry 1.25.46 0.32.56 25.68 25.37
29 Helin Jorma Jyry 1.26.48 0.33.58 25.24 24.93
30 Nordqvist Raimo EsAk 1.30.13 0.37.23 24.15 23.86
31 Hernelahti Olavi HiKi 1.33.54 0.41.04 23.08 22.80
Uljas Risto Jyry KES -
Mouhu Reijo RaKaS KES -

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 21
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Karvonen Raimo SuSi 41.55 0.00.00 42.80 41.96
2 Valtee Pertti HS 43.12 0.01.17 41.22 40.41
3 Isoherranen Seppo HS 51.44 0.09.49 34.16 33.49
4 Grönroos Timo MSParma 52.40 0.10.45 33.30 32.65
5 Laine Eero RaVi 53.21 0.11.26 32.62 31.98
6 Punkero Toivo LS-37 53.33 0.11.38 32.24 31.62
7 Koivula Keijo HyRa 54.21 0.12.26 31.52 30.91
8 Kleemola Pauli PertPe 54.37 0.12.42 31.12 30.51
9 Österberg Reino LeSi 58.20 0.16.25 28.91 28.34
10 Luoma Simo Pihkan 1.02.30 0.20.35 26.77 26.24
11 Latvasto Erkki HS 1.05.39 0.23.44 25.28 24.78
12 Peitsala Osmo HS 1.06.32 0.24.37 24.74 24.26
13 Karjalainen Jouko HS 1.07.41 0.25.46 24.12 23.65
14 Mäkinen Matti Mesik 1.10.33 0.28.38 22.95 22.50
15 Heikinheimo Matti HS 1.14.22 0.32.27 21.59 21.17
16 Palomäki Mikko HyRa 1.16.45 0.34.50 20.74 20.34
17 Kärkkäinen Eero EsSu 1.19.07 0.37.12 19.95 19.56
18 Grönroos Osmo LeSi 1.19.20 0.37.25 19.73 19.34
Kokkonen Seppo KeU HYL -
Ollikainen Eero HS KES -
Junttila Olavi HS KES -

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Jokinen Eino HyRa 46.40 0.00.00 27.81 28.06
2 Juhonsalo Matti LHR 52.34 0.05.54 24.23 24.44
3 Haarlaa Rihko HS 55.23 0.08.43 22.56 22.76
4 Rosenqvist Onni SuosmSa 57.01 0.10.21 21.48 21.68
5 Numminen Kimmo MeKo 1.06.20 0.19.40 18.10 18.26
6 Ruokonen Keijo HS 1.09.55 0.23.15 16.82 16.97
7 Sukki Martti LHR 1.17.29 0.30.49 14.87 15.00
8 Suonpää Pentti EsAk 1.17.41 0.31.01 14.51 14.64
9 Juntunen Olli HS 1.59.55 1.13.15 9.20 9.28

Klass H85
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Asikainen Ville XYZ 1.01.22 0.00.00 26.84 27.14
2 Lario Heikki RaVa 1.14.03 0.12.41 21.41 21.65
3 Vanhala Toivo Pihkan 1.20.40 0.19.18 18.89 19.10
Liski Eero SalVie KES -
Partanen Antero RaVi KES -

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ikola Atte HS 36.22 0.00.00
2 Maronen Matias Lynx 55.05 0.18.43

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Pitkänen Nikanor RR 47.30 0.00.00 40.09 34.40
2 Korhonen Eetu HyRa 48.48 0.01.18 37.07 31.81
3 Riissanen Pyry EsAk 53.54 0.06.24 31.80 27.28
4 Ylimaa Juho AngA 57.25 0.09.55 28.19 24.19

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Nikkinen Hannes HiKi 16.44 0.00.00
2 Noponen Juho EsSu 16.55 0.00.11
3 Carlsson Oliver EsAk 18.47 0.02.03
4 Ruusu Rasmus EsSu 19.23 0.02.39
5 Hyvärilä Touko HyRa 19.49 0.03.05
6 Meuronen Joonas HS 21.07 0.04.23
7 Maronen Markus Lynx 21.15 0.04.31
8 Lahtinen Antti HiKi 24.49 0.08.05
9 Lääveri Tatu RR 26.19 0.09.35
10 Seppä Elias AngA 28.09 0.11.25
11 Heikkinen Aaro HS 43.26 0.26.42
12 Eronen Jooa KaRa 53.40 0.36.56

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Kavonius Atte HiKi 12.43 0.00.00
2 Kuusinen Karri Lynx 14.38 0.01.55
3 Virtanen Onni AngA 16.22 0.03.39
4 Kirves Antti SKUusi 17.40 0.04.57
5 Kuusinen Tuomas Lynx 19.00 0.06.17
6 Isoherranen Antti Lynx 19.03 0.06.20
7 Hahto Vili Pihkan 19.23 0.06.40
8 Donner Jeremy OK77 21.41 0.08.58
9 Juote Aleksi SomEsa 24.15 0.11.32
10 Tuominen Kaapo EsSu 34.05 0.21.22

Klass H10RR
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Hanhijärvi Matteus EsAk 12.09 0.00.00
2 Ryyppö Topias HS 12.14 0.00.05
3 Eronen Jero KaRa 13.32 0.01.23
4 Luhtala Akseli SomEsa 13.55 0.01.46
5 Pitkänen Aarne RR 14.25 0.02.16
6 Vähänen Veikka HyRa 14.37 0.02.28
7 Packalen Jonas Lynx 14.52 0.02.43
8 Farkas Niklas HS 14.59 0.02.50
9 Forsman Aaron Lynx 15.58 0.03.49
10 Pavilainen Andrei Lynx 16.54 0.04.45
11 Leskinen Eino Lynx 18.49 0.06.40
12 Marjoniemi Jesse RaVi 19.43 0.07.34
13 Juote Severi SomEsa 36.35 0.24.26

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 17
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Haajanen Sofia Pohjant 35.14 0.00.00 82.52 80.81
2 Nurmi Kirsi SWE 35.44 0.00.30 80.61 78.93
3 Heittola Suvi RR 41.59 0.06.45 67.96 66.55
4 Haarlaa Tiina HS 45.39 0.10.25 61.90 60.62
5 Hietaoja Essi HiKi 47.45 0.12.31 58.61 57.39
6 Kiiski Johanna HS 48.57 0.13.43 56.61 55.44
7 Kangasaho Essi HiKi 49.59 0.14.45 54.90 53.76
8 Wallikivi Maria EsAk 51.54 0.16.40 52.35 51.26
9 Hjelm Essi EsAk 53.17 0.18.03 50.48 49.43
10 Himilä Julia RR 55.05 0.19.51 48.33 47.33
11 Ruhanen Hanna HS 55.55 0.20.41 47.12 46.15
12 Hjelm Netta EsAk 57.34 0.22.20 45.30 44.36
13 Mäntylä Kaisa HS 57.35 0.22.21 44.81 43.88
14 Kangasaho Aino HS 58.22 0.23.08 43.74 42.84
15 Vähänen Sanna PoRa 1.00.59 0.25.45 41.42 40.56
16 Autti Salla EsSu 1.06.20 0.31.06 37.67 36.89
17 Hanhijärvi Marjukka EsAk 1.08.20 0.33.06 36.17 35.42

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Orkola Saana HiKi 37.46 0.00.00 54.86 52.81
2 Suntioinen Riina AngA 39.28 0.01.42 51.51 49.58
3 Karvonen Tiina SomEsa 43.04 0.05.18 46.30 44.57
4 Juote Miia SomEsa 54.57 0.17.11 35.58 34.25
5 Jänkälä Susanna AngA 57.36 0.19.50 33.27 32.03
6 Asmundela Maija KannUra 58.36 0.20.50 32.04 30.84
7 Asmundela Saara RiSu 58.48 0.21.02 31.27 30.10
8 Ristimäki Minna HS 1.09.45 0.31.59 25.80 24.84
Rautanen Eeva TuuSe KES -

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ryyppö Minna HS 35.57 0.00.00 65.77 61.76
2 Luhtala Johanna SomEsa 38.11 0.02.14 60.99 57.28
3 Sane Mari HS 40.26 0.04.29 56.72 53.27
4 Heikkilä Maija EsAk 43.42 0.07.45 51.67 48.52
5 Salo Katri HS 47.33 0.11.36 46.74 43.89
6 Carlsson Sanna EsAk 48.14 0.12.17 45.34 42.58
7 Sillanpää Hanna Lynx 51.51 0.15.54 41.50 38.97
8 Syrjälahti Elina RaVi 54.53 0.18.56 38.56 36.21
9 Kopra Anna SomEsa 55.03 0.19.06 37.80 35.49
10 Kleemola Katri PertPe 56.25 0.20.28 36.25 34.04
11 Ahonen Leila AngA 58.05 0.22.08 34.60 32.49

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Salonen Heidi HS 30.39 0.00.00 53.19 51.51
2 Kirves Hetti KeU 39.23 0.08.44 40.92 39.62
3 Tiitola Annamari Lynx 40.26 0.09.47 39.39 38.14
4 Lintula Kirsi Trian 40.27 0.09.48 38.91 37.68
5 Nuottajärvi Sanna Trian 43.20 0.12.41 35.89 34.75
6 Sumanen Laura HyRa 45.14 0.14.35 33.96 32.89
7 Pellikka Katja KeU 50.00 0.19.21 30.35 29.39
8 Hosio Sanna KarjUra 51.22 0.20.43 29.17 28.25
9 Kiili Hanna AngA 53.55 0.23.16 27.45 26.58
10 Hakuli Mia KeU 54.15 0.23.36 26.93 26.08
11 Reiman Anu AngA 56.40 0.26.01 25.45 24.64
12 Perälä Mia KeU 1.00.36 0.29.57 23.49 22.74
13 Mårtenson Karin OK77 1.03.15 0.32.36 22.21 21.50
14 Lehmussaari-Rehn Heli Lynx 1.10.41 0.40.02 19.60 18.98

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Autti Marja-Liisa EsSu 57.58 0.00.00 54.82 54.74
2 Torp-Donner Heidi OK77 1.16.40 0.18.42 40.20 40.15
3 Westberg-Arrakoski Annika OK77 1.19.08 0.21.10 37.75 37.69
4 Laurila Anneli Trian 1.22.02 0.24.04 35.25 35.20
5 Tuumi-Niemi Leena-Riitta HS 1.26.52 0.28.54 32.19 32.14
6 Juote Taina Pihkan 1.41.29 0.43.31 26.61 26.58

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Salmi Kirsti RR 1.22.39 0.00.00 40.80 37.25
2 Linko Rita EsSu 1.23.54 0.01.15 38.18 34.86
3 Hulmi Sini OK77 1.30.05 0.07.26 33.69 30.76
Kallio Arja RiSu KES -

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Puromies Merja EsSu 49.18 0.00.00 54.21 53.73
2 Pelto-Huikko Anne Hiisi 53.47 0.04.29 49.07 48.63
3 Hakomäki Kirsi HS 1.00.52 0.11.34 42.81 42.43
4 Jumppanen Helena Pihkan 1.03.03 0.13.45 40.80 40.43
5 Linjama Mirja EsSu 1.03.12 0.13.54 40.18 39.81
6 Liimatainen Raili HyRa 1.07.10 0.17.52 37.31 36.97
7 Ilmakunnas Seija Pihkan 1.18.57 0.29.39 31.31 31.03
8 Siren Ritva RiSu 1.20.46 0.31.28 30.20 29.92
9 Hjelm Inga RaPi 1.25.29 0.36.11 28.14 27.89
10 Juhola Tuula HyRa 1.34.42 0.45.24 25.05 24.82
11 Laaksonen Anita TarpSu 1.37.06 0.47.48 24.08 23.87
12 Heinilä Seija RiSu 2.22.08 1.32.50 16.22 16.07
Leskinen Tiina Lynx KES -

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Raiko Erja HyRa 48.12 0.00.00 45.47 45.13
2 Kurvinen Ulla HiKi 52.27 0.04.15 41.27 40.95
3 Wickholm Rita Trian 53.32 0.05.20 39.92 39.62
4 Koivula Sirpa HS 55.43 0.07.31 37.86 37.58
5 Laitinen Hellevi EsAk 1.03.41 0.15.29 32.70 32.45
6 Koskialho Elisabeth EuVe 1.11.45 0.23.33 28.64 28.42
7 Miettinen Anneli HyRa 1.12.17 0.24.05 28.05 27.84
8 Kukkonen Marja RaKaS 1.15.12 0.27.00 26.60 26.39
9 Bergström Anneli EsSu 1.15.14 0.27.02 26.22 26.02
10 Karvonen Pirjo SuSi 1.17.57 0.29.45 24.96 24.77
11 Vähänen Pia HyRa 1.32.59 0.44.47 20.63 20.47
Heinonen Kaija Pihkan KES -
Ahlqvist Kristiina Raus KES -

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Rahkasuo Kaarina Rasti88 53.47 0.00.00 42.87 41.96
2 Kajava Ritva HlS 53.53 0.00.06 42.15 41.26
3 Mononen Ritva HlS 57.55 0.04.08 38.62 37.80
4 Torp Tytti HS 1.07.31 0.13.44 32.61 31.92
5 Kämäräinen Paula HiKi 1.08.15 0.14.28 31.76 31.08
6 Salmela Juulia RiSu 1.12.17 0.18.30 29.51 28.88
7 Asmundela Tuulikki S-JKL 1.27.51 0.34.04 23.88 23.38
8 Laaksonen Raili SuSi 1.30.16 0.36.29 22.86 22.38
9 Eskola Pirkko Rasti88 1.34.14 0.40.27 21.53 21.08
Suomalainen Marja LeSi KES -
Hernelahti Rita HiKi KES -

Klass D75
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Karvinen Tuulikki HS 47.22 0.00.00 35.22 35.03
2 Isoherranen Kaarina HS 1.06.14 0.18.52 23.93 23.80
3 Raatikka Marja HS 1.10.14 0.22.52 21.38 21.26
Tulokas Tuula SuSi HYL -

Klass D80
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Pekkarinen Eila KeU 57.30 0.00.00 34.56 35.43
2 Kirkkala Aino SuosmSa 1.11.30 0.14.00 25.71 26.35
3 Vehmanen Marjatta KeU 1.44.21 0.46.51 16.19 16.59

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lehikoinen Aino EsSu 38.07 0.00.00 36.44 31.17
2 Tiljander Venla EsSu 41.26 0.03.19 31.85 27.24
3 Ristimäki Aino HS 50.52 0.12.45 24.58 21.02
4 Kettumäki Inka Trian 53.00 0.14.53 22.28 19.05

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Markki Emmi EsSu 38.34 0.00.00 51.89 48.58
2 Hosio Iris EsSu 42.59 0.04.25 44.81 41.95
3 Rehberger Nadja HS 46.55 0.08.21 39.46 36.94
4 Hanhijärvi Maijukka EsAk 47.21 0.08.47 37.51 35.11
5 Mäntylä Ulla-Riina HS 56.24 0.17.50 30.16 28.23

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Pellikka Virna SKUusi 18.13 0.00.00
2 Ahonen Jutta AngA 19.56 0.01.43
3 Mänty Elisa RR 20.05 0.01.52
4 Nikkinen Saana HiKi 21.25 0.03.12
5 Tupitsa Milla HS 22.08 0.03.55
6 Laakkonen Minttu Lynx 23.54 0.05.41
7 Siivola Iida HS 24.41 0.06.28

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Lehtinen Martta AngA 20.59 0.00.00
2 Lehtinen Miina AngA 21.10 0.00.11
3 Siivola Alina HS 25.17 0.04.18
4 Halkilahti Siiri AngA 31.15 0.10.16
5 Farkas Villö EsSu 36.49 0.15.50
Miettinen Iida Kristiina Pihkan KES -

Klass D10RR
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Laine Saana HiKi 14.17 0.00.00
2 Tapiola Aada AngA 14.28 0.00.11
3 Nikkinen Lotta HiKi 14.51 0.00.34
4 Kytäjä Nia LHR 16.18 0.02.01
5 Tuominen Noomi EsSu 29.23 0.15.06
6 Hyvämäki Vilja SomEsa 29.34 0.15.17
7 Maronen Milla Lynx 33.20 0.19.03

Klass H12TR
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Suntioinen Ilari EsSu 14.29 0.00.00
2 Ristimäki Eino HS 16.21 0.01.52
3 Heikkinen Arsi HS 20.42 0.06.13

Klass D12TR
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Lahtinen Venla HiKi 25.25 0.00.00
2 Pavilainen Anna Lynx 31.07 0.05.42
3 Sillanpää Alisa Lynx 33.39 0.08.14