FIN GB SWE
IRMA inloggning
Billnäsin keskimatka
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21A
Sträcka
Antal deltagare 47
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ojanaho Olli HS 37.38 0.00.00 96.68 95.25
2 Pernu Lari EsSu 39.51 0.02.13 91.00 89.66
3 Heinonen Samuel PR 41.37 0.03.59 86.86 85.57
4 Stenlund Daniel PR 41.50 0.04.12 86.12 84.85
5 Wickholm Jörgen Trian 42.17 0.04.39 84.93 83.67
6 Heikkilä Ollipekka HS 42.26 0.04.48 84.35 83.10
7 Suna Jussi TuMe 43.20 0.05.42 82.32 81.10
8 Leskinen Aleksi Lynx 43.38 0.06.00 81.48 80.27
9 Liukkonen Oskari HiKi 44.24 0.06.46 79.81 78.62
10 Pihl Peeter MSParma 44.50 0.07.12 78.77 77.60
11 Istolahti Tuomo KangSK 45.21 0.07.43 77.61 76.46
12 Metsälä Juuso Lynx 45.27 0.07.49 77.18 76.04
13 Westerlund Juho Koovee 45.40 0.08.02 76.55 75.42
13 Vesterinen Pekka Raseborg 45.40 0.08.02 76.55 75.42
15 Tulonen Benjamin HiKi 45.41 0.08.03 76.01 74.88
16 Haajanen Erik PIF 47.15 0.09.37 73.24 72.15
17 Hakuli Tommi SKUusi 47.22 0.09.44 72.81 71.73
18 Hapola Tuomas RaKaS 49.07 0.11.29 69.97 68.93
19 Kleemola Lauri Lynx 49.12 0.11.34 69.61 68.58
20 Mutka Manu TuMe 49.18 0.11.40 69.23 68.20
21 Luoma Ville HiKi 49.43 0.12.05 68.41 67.40
22 Iurev Dmitrii HiKi 50.03 0.12.25 67.72 66.71
23 Blomster Daniel Trian 50.11 0.12.33 67.30 66.30
24 Ritasalo Teemu EsAk 51.13 0.13.35 65.71 64.74
25 Salo Mikael Trian 51.35 0.13.57 65.01 64.05
26 Vartiainen Juha KuoSu 51.45 0.14.07 64.58 63.62
27 Rautio Mikael EsSu 51.49 0.14.11 64.26 63.31
28 Laaksonen Markku Rasti88 53.45 0.16.07 61.73 60.82
29 Wickholm Roy Raseborg 53.54 0.16.16 61.34 60.43
30 Tervakangas Mikko EsSu 54.14 0.16.36 60.74 59.84
31 Tala Miika HS 54.52 0.17.14 59.83 58.94
32 Heikkinen Janne HS 54.57 0.17.19 59.52 58.64
33 Laine Jaakko HiKi 55.05 0.17.27 59.16 58.28
34 Salo Kristian Trian 55.49 0.18.11 58.17 57.31
35 Laakso Mikko HS 55.55 0.18.17 57.85 57.00
36 Pitkänen Jonne TP 56.08 0.18.30 57.42 56.57
37 Sankelo Antton LapVi 57.58 0.20.20 55.40 54.58
38 Auvinen Jukka KuoSu 58.17 0.20.39 54.89 54.08
39 Suhonen Antto-Iiro KuoSu 58.42 0.21.04 54.30 53.50
40 Vehmas Miika EsSu 58.58 0.21.20 53.86 53.06
41 Laine Tuomo HiKi 59.55 0.22.17 52.80 52.02
42 Kuutti Veli-Pekka EsAk 1.01.41 0.24.03 51.10 50.34
43 Heikkilä Markus EsSu 1.05.31 0.27.53 47.93 47.22
44 Jokela Ville SuSe 1.16.54 0.39.16 40.68 40.08
45 Rissanen Jaakko LapVe 1.17.54 0.40.16 40.00 39.41
Donner Mikael OK77 HYL -
Heiska Samu VeVe HYL -

Klass D21A
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Haajanen Sofia Pohjant 42.43 0.00.00 86.24 84.47
2 Hämäläinen Roosa HiKi 43.39 0.00.56 83.34 81.63
3 Dambe Inga PR 44.12 0.01.29 81.26 79.59
4 Ylikylä Suvi RasKa 47.13 0.04.30 75.09 73.55
5 Autio Päivi Hiisi 47.16 0.04.33 74.04 72.52
6 Norrbacka Sanni Lynx 48.02 0.05.19 71.90 70.43
7 Saetalu Daisi MSParma 56.41 0.13.58 60.11 58.88
8 Kangasaho Essi HiKi 57.31 0.14.48 58.44 57.25
9 Jalanto Essi KangSK 1.03.44 0.21.01 52.02 50.95
10 Tanskanen Anni IisVi 1.04.29 0.21.46 50.70 49.66
11 Salmi Anna MaMa 1.08.36 0.25.53 46.99 46.02
12 Etu-Huitti Tanja MaMa 1.10.17 0.27.34 45.21 44.28
13 Rauttola Tiia-Maria EsSu 1.15.34 0.32.51 41.44 40.59

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Välikorpi Jari RasKu 46.21 0.00.00 77.03 72.15
2 Matilainen Juha LS-37 49.20 0.02.59 69.66 65.25
3 Lauronen Jarkko LaihLu 50.52 0.04.31 64.93 60.81
4 Holm Henry LoJa 1.27.47 0.41.26 36.10 33.81
5 Ruuhi Teemu LoJa 1.30.09 0.43.48 33.66 31.53

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Martomaa Simo KR 35.26 0.00.00 63.53 61.87
2 Pikkarainen Toni EsAk 41.56 0.06.30 52.88 51.50
3 Hämäläinen Jani LS-37 43.19 0.07.53 50.41 49.09
4 Åberg Janne HyRa 44.36 0.09.10 48.20 46.94
5 Niemelä Pekka Downtown 45.03 0.09.37 46.97 45.74
6 Ristimäki Tapio HS 49.44 0.14.18 41.87 40.77
7 Laine Mikko HS 51.52 0.16.26 39.49 38.46
8 Hyvärinen Pietari EsSu 58.12 0.22.46 34.62 33.71
9 Axelin Olli PR 1.00.11 0.24.45 32.91 32.06
10 Matilainen Teemu RaHa 1.18.01 0.42.35 24.96 24.31
Nylund André Raseborg HYL -

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 28
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Boström Mikael EsSu 33.28 0.00.00 59.57 58.39
2 Vaherlehto Tuomas EsAk 34.39 0.01.11 57.22 56.08
3 Venäläinen Toni VaHa 35.22 0.01.54 55.74 54.63
4 Isoherranen Sami Lynx 37.02 0.03.34 52.94 51.88
5 Nikkinen Jari HiKi 37.13 0.03.45 52.38 51.34
6 Tuominen Hans Pihkan 37.41 0.04.13 51.44 50.41
7 Ropponen Mika RasPi 38.45 0.05.17 49.73 48.74
8 Rönkä Tero PiTa 38.52 0.05.24 49.30 48.32
9 Ojala Jari PirHi 40.56 0.07.28 46.54 45.61
10 Arola Pertti PR 42.19 0.08.51 44.76 43.87
11 Täppinen Jan Raseborg 42.58 0.09.30 43.82 42.95
12 Näpänkangas Mika S-JKL 43.03 0.09.35 43.48 42.61
13 Marttinen Jarno AnttU 44.57 0.11.29 41.40 40.57
14 Kuusivaara Janne EsAk 45.26 0.11.58 40.71 39.90
15 Viero Jussi LaihLu 45.45 0.12.17 40.19 39.39
16 Mårtenson Rasmus OK77 46.25 0.12.57 39.37 38.59
17 Kuusisto Seppo Koovee 46.40 0.13.12 38.92 38.15
18 Helander Mika MSParma 47.23 0.13.55 38.10 37.34
19 Nurmiainen Jouko Raseborg 49.04 0.15.36 36.57 35.84
20 Laaksonen Pasi EsSu 49.53 0.16.25 35.75 35.04
21 Hyvärilä Jussi HyRa 50.03 0.16.35 35.41 34.70
22 Rajala Marko HS 51.46 0.18.18 34.02 33.34
23 Fiskars Stefan Raseborg 52.15 0.18.47 33.49 32.83
24 Saastamoinen Pasi AngA 53.29 0.20.01 32.51 31.87
25 Anttonen Mikael KaRa 55.29 0.22.01 31.14 30.52
26 Hamppu Aleksei EsSu 59.46 0.26.18 28.72 28.15
27 Miettinen Sami Pihkan 1.03.41 0.30.13 26.78 26.25
Salonen Mikko HS KES -

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 27
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Loukkalahti Marko HiKi 32.15 0.00.00 65.11 63.85
2 Lundström Mats Raseborg 35.13 0.02.58 59.28 58.13
3 Gynther Kimmo IHR 36.16 0.04.01 57.23 56.12
4 Tilli Juha Lynx 36.28 0.04.13 56.58 55.49
5 Larmala Juha-Pekka EsSu 37.30 0.05.15 54.70 53.64
6 Östergård Patric Trian 37.38 0.05.23 54.19 53.14
7 Autio Rauno KaRa 38.36 0.06.21 52.51 51.50
8 Ojanen Tuomas HS 38.44 0.06.29 52.02 51.01
9 Huttunen Matti Pihkan 39.01 0.06.46 51.33 50.34
10 Nieminen Jyrki LHR 39.21 0.07.06 50.59 49.61
11 Sorjonen Pekka RasPi 40.48 0.08.33 48.50 47.56
12 Borgenström Jussi HyRa 41.24 0.09.09 47.50 46.58
13 Nokka Ilkka Rasti88 41.28 0.09.13 47.13 46.22
14 Itkonen Tommi AngA 41.39 0.09.24 46.63 45.73
15 Nyman Jörgen Raseborg 41.42 0.09.27 46.29 45.39
16 Ståhlström Janne UNO 41.51 0.09.36 45.83 44.94
17 Ritvanen Paavo Pihkan 46.47 0.14.32 40.74 39.95
18 Hakuli Kari KeU 50.00 0.17.45 37.88 37.14
19 Klinga Ville LS-37 50.33 0.18.18 37.22 36.50
20 Valtonen Teppo HlT 51.11 0.18.56 36.53 35.82
21 Pietikäinen Timo Pihkan 51.21 0.19.06 36.17 35.47
22 Lindahl Anders Trian 56.08 0.23.53 32.87 32.24
23 Ratia Tuomo SuSi 59.39 0.27.24 30.73 30.14
24 Nietosjärvi Tommi Pihkan 1.03.36 0.31.21 28.63 28.08
Yliluikki Matti SuSi HYL -
Laaksonen Arto UNO HYL -
Taskila Sakari LeSi KES -

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Haajanen Leif Raseborg 31.43 0.00.00 54.82 54.11
2 Mättölä Ali EsSu 33.16 0.01.33 51.67 51.00
3 Saatsi Asko RasPi 33.49 0.02.06 50.23 49.58
4 Stenlund Tom Brahe 33.54 0.02.11 49.52 48.88
5 Kuusinen Mikko Lynx 34.57 0.03.14 47.46 46.84
6 Paganus Ari AngA 35.08 0.03.25 46.64 46.03
7 Pesola Sakari RasKe 35.46 0.04.03 45.25 44.66
8 von Frenckell Otto Raseborg 38.03 0.06.20 42.01 41.46
9 Hakulinen Pekka EsSu 39.44 0.08.01 39.72 39.21
10 Frilander Heikki Trian 40.22 0.08.39 38.60 38.10
11 Karling Harri Pihkan 41.39 0.09.56 36.93 36.45
12 Ijas Markku HyRa 43.32 0.11.49 34.87 34.42
13 Lampinen Raino HS 49.12 0.17.29 30.45 30.05
14 Laukkarinen Kari TVV 51.44 0.20.01 28.57 28.20

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 15
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Karamo Jouko HS 28.24 0.00.00 49.80 48.41
2 Markki Tapio EsSu 28.34 0.00.10 48.98 47.62
3 Toivonen Esa TarpSu 30.39 0.02.15 45.16 43.90
4 Wickholm Björn-Erik Raseborg 30.40 0.02.16 44.64 43.39
5 Heikkinen Jarmo HS 30.54 0.02.30 43.81 42.59
6 Laaksonen Lasse SuSi 36.55 0.08.31 36.26 35.25
7 Jalanto Esko KangSK 37.46 0.09.22 35.04 34.07
8 Lanne Vesa Hiisi 39.10 0.10.46 33.41 32.47
9 Ojapalo Ilkka RR 39.40 0.11.16 32.60 31.69
10 Vänttinen Klaus HiKi 40.39 0.12.15 31.44 30.56
11 Vainikka Jari Pihkan 41.39 0.13.15 30.32 29.48
12 Kuivala Juha TuS 43.17 0.14.53 28.83 28.02
13 Parnetti Roy KeU 45.46 0.17.22 26.93 26.18
14 Viitasalo Harri RiSu 47.46 0.19.22 25.49 24.78
15 Paukkola Jari RiSu 55.32 0.27.08 21.65 21.05

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 18
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Yli-Kaatiala Jorma KuortKu 30.32 0.00.00 49.16 49.25
2 Nurminen Jouko TP 33.40 0.03.08 44.19 44.27
3 Pettersson Staffan Örnen 34.31 0.03.59 42.72 42.80
4 Helkkula Simo PiTa 35.14 0.04.42 41.47 41.55
5 Koskinen Kaj VaHa 35.35 0.05.03 40.69 40.77
6 Väätäinen Seppo EsSu 36.09 0.05.37 39.69 39.76
7 Kallio Lasse SuSi 36.44 0.06.12 38.70 38.77
8 Kaukiainen Raimo HU-46 38.04 0.07.32 36.99 37.06
9 Lindroos Mårten KSF 38.36 0.08.04 36.14 36.21
10 Kuivala Hannu TuS 38.40 0.08.08 35.74 35.80
11 Terävä Seppo XYZ 39.12 0.08.40 34.91 34.98
12 Leinonen Markku Pihkan 39.15 0.08.43 34.53 34.59
13 Tuomola Touko Rasti88 41.40 0.11.08 32.21 32.27
14 Ahlqvist Hannu Raus 44.43 0.14.11 29.72 29.77
15 Laukka Ville Raus 47.09 0.16.37 27.90 27.95
16 Moisander Jouni RaVi 48.48 0.18.16 26.69 26.74
17 Niemi Ilkka EsSu 55.03 0.24.31 23.42 23.46
Kerkola Pekka HlT HYL -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 21
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Inkinen Paavo Jyry 26.48 0.00.00 48.99 47.90
2 Wessman Risto HiKi 27.40 0.00.52 47.10 46.05
3 Peltola Timo MSParma 29.45 0.02.57 43.47 42.50
4 Sane Kari HS 29.59 0.03.11 42.81 41.85
5 Mustranta Antti HS 32.02 0.05.14 39.76 38.87
6 Liljeström Åge HS 32.07 0.05.19 39.35 38.47
7 Kurvinen Veijo HiKi 33.33 0.06.45 37.38 36.54
8 Kallio Kari SuSi 35.30 0.08.42 35.05 34.26
9 Moisio Kalevi TuS 37.22 0.10.34 33.03 32.29
10 Laine Juhani KaRa 38.18 0.11.30 31.97 31.26
11 Kihlman Klaus PiTa 38.32 0.11.44 31.52 30.82
12 Mäkilä Ilmari EsSu 39.47 0.12.59 30.28 29.61
13 Niittymäki Asko TurSa 41.11 0.14.23 29.01 28.37
14 Hotti Reino HS 44.51 0.18.03 26.42 25.83
15 Kataja Lasse SuSi 47.15 0.20.27 24.87 24.32
16 Koskinen Timo VaHa 47.18 0.20.30 24.64 24.09
17 Varonen Arto LeSi 48.01 0.21.13 24.06 23.53
18 Mattila Hannu EsAk 49.20 0.22.32 23.22 22.70
19 Vuorio Olavi JäPa 49.30 0.22.42 22.94 22.43
20 Kangasaho Simo HiKi 51.42 0.24.54 21.78 21.29
Pajala Tauno EsSu HYL -

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 15
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Rusko Heikki VaajTe 34.33 0.00.00 39.69 39.12
2 Rapakko Timo SuSi 35.55 0.01.22 37.77 37.23
3 Holmström Bengt KSF 35.57 0.01.24 37.33 36.79
4 Kiiski Osmo SomEsa 38.47 0.04.14 34.22 33.73
5 Österberg Reino LeSi 39.16 0.04.43 33.43 32.95
6 Åberg Karl-Erik EsSu 39.38 0.05.05 32.75 32.28
7 Grönroos Timo MSParma 40.20 0.05.47 31.81 31.36
8 Hovikorpi Aarno HlT 40.43 0.06.10 31.15 30.71
9 Seitajoki Reijo Jyry 47.33 0.13.00 26.37 25.99
10 Saario Pentti LoJa 47.45 0.13.12 25.95 25.58
11 Heikinheimo Matti HS 47.48 0.13.15 25.62 25.25
12 Koivula Keijo HyRa 49.33 0.15.00 24.41 24.06
13 Punkero Toivo LS-37 1.00.14 0.25.41 19.84 19.56
14 Launis Kari Raus 1.03.10 0.28.37 18.69 18.42
Palomäki Mikko HyRa HYL -

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Haarlaa Rihko HS 30.28 0.00.00 27.75 27.33
2 Kuokkanen Kari Pihkan 32.22 0.01.54 25.14 24.76
3 Jokinen Eino HyRa 33.24 0.02.56 23.41 23.06
4 Asikainen Ville XYZ 39.58 0.09.30 18.77 18.49
5 Huuhtanen Jorma RaVi 44.57 0.14.29 15.99 15.74

Klass H20
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Asklöf Henrik TP 41.36 0.00.00

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lohtander Aleksi RaLu 29.29 0.00.00 65.67 64.79
2 Viskari Juuso Lynx 29.35 0.00.06 64.69 63.83
3 Ikola Atte HS 33.09 0.03.40 57.06 56.30
4 Boström Kristian EsSu 33.13 0.03.44 56.27 55.52
5 Sandell Cedrik Raseborg 34.27 0.04.58 53.61 52.89
6 Marttinen Harri AnttU 35.00 0.05.31 52.13 51.43
7 Tiainen Olli EsSu 35.24 0.05.55 50.91 50.23
8 Sorsa Antti EsSu 36.45 0.07.16 48.43 47.78
9 Määttälä Mikko EsSu 38.17 0.08.48 45.90 45.29
10 Schüle Joel Koovee 39.10 0.09.41 44.30 43.71
11 Tikkanen Elias EsSu 43.48 0.14.19 39.10 38.58
12 Hamppu Anton EsSu 46.17 0.16.48 36.52 36.04
13 Laaksonen Emil EsSu 54.22 0.24.53 30.68 30.27
14 Frenckell von Waldemar OK77 54.25 0.24.56 30.24 29.84

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Koponen Matias Lynx 31.50 0.00.00 55.48 52.94
2 Mbembela Karim Lynx 32.18 0.00.28 53.86 51.39
3 Rautio Daniel EsSu 34.35 0.02.45 49.54 47.27
4 Axelin Eelis PR 34.40 0.02.50 48.66 46.42
5 Vuorensola Joonatan Lynx 36.32 0.04.42 45.45 43.36
6 Ristimäki Väinö HS 36.47 0.04.57 44.42 42.38
7 Vaherlehto Eemi EsAk 36.51 0.05.01 43.62 41.62
8 Penttinen Oskari EsSu 39.42 0.07.52 39.82 37.99
9 Tamminen Kasperi LuuRa 42.20 0.10.30 36.72 35.03
10 Vuorela Joona EsSu 43.22 0.11.32 35.23 33.61
11 Laatu Antti HS 1.00.29 0.28.39 24.82 23.68

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Fritzen Florian Lynx 14.53 0.00.00
2 Ikola Aapo HS 18.17 0.03.24
3 Nikkinen Hannes HiKi 23.19 0.08.26
4 Noponen Juho EsSu 26.50 0.11.57
5 Tenkanen Rasmus Raseborg 34.43 0.19.50
Laatu Jaakko HS KES -

Klass H13
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Tiainen Antti EsSu 14.26 0.00.00
2 Koponen Rasmus Lynx 14.35 0.00.09
3 Hyvärilä Touko HyRa 16.39 0.02.13
4 Kuusisto Olli Koovee 18.51 0.04.25

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Kuusinen Tuomas Lynx 11.06 0.00.00
2 Kuusinen Karri Lynx 13.28 0.02.22
3 Isoherranen Antti Lynx 14.36 0.03.30
4 Leskinen Eemeli Lynx 15.54 0.04.48
5 Virtanen Onni AngA 16.12 0.05.06
6 Tamminen Oskari LuuRa 24.04 0.12.58
7 Penttinen Niilo EsSu 26.05 0.14.59
8 Wickholm Arthur Trian 26.42 0.15.36
Krapu Aleksi EsSu HYL -
Donner Jeremy OK77 HYL -

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ojapalo Anna Lynx 54.40 0.00.00

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ryyppö Minna HS 41.44 0.00.00 61.98 59.55
2 Vaara Inga-Maria KaRa 43.02 0.01.18 59.21 56.89
3 Härkönen Marjo SalVil 44.21 0.02.37 56.58 54.36
4 Juslén Aino KeU 46.16 0.04.32 53.39 51.30
5 Castrén Jenni Jyry 47.06 0.05.22 51.63 49.60
6 Rajamäki Riikka HS 49.01 0.07.17 48.82 46.90
7 Wolff Charlotta Raseborg 52.22 0.10.38 44.95 43.19
8 Kleemola Katri PertPe 53.39 0.11.55 43.15 41.46
9 Kuuri-Riutta Eeva KS 55.41 0.13.57 40.88 39.28
10 Luurila Mervi Jyry 59.03 0.17.19 37.89 36.41
11 Ahonen Leila AngA 1.11.40 0.29.56 30.68 29.48

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Viskari Tanja Lynx 37.56 0.00.00 56.45 54.75
2 Nybakken Line EsSu 41.35 0.03.39 50.53 49.01
3 Pikkarainen Anu EsAk 44.28 0.06.32 46.35 44.95
4 Turakainen Irene Lynx 47.06 0.09.10 42.91 41.61
5 Vuorela Hanna EsAk 50.09 0.12.13 39.50 38.31
6 Nyholm Tanja KaRa 50.11 0.12.15 38.67 37.50
7 Määttälä Johanna EsSu 50.45 0.12.49 37.45 36.32
8 Escartin-Sorjonen Laila RasPi 51.58 0.14.02 35.80 34.72
9 Hakuli Mia KeU 1.17.16 0.39.20 23.56 22.85

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Boström Kirsi EsSu 27.16 0.00.00 54.10 53.54
2 Vierikko Annamari HS 33.25 0.06.09 43.41 42.96
3 Vallema Tanja VeVe 37.09 0.09.53 38.38 37.99
4 Torp-Donner Heidi OK77 38.14 0.10.58 36.65 36.28
5 Vehkamäki Hanna Pihkan 45.07 0.17.51 30.52 30.20
6 Laurila Anneli Trian 45.59 0.18.43 29.41 29.10
7 Frenckell von Sofie OK77 58.13 0.30.57 22.80 22.57
8 Hakulinen Paula EsSu 59.51 0.32.35 21.77 21.55
9 Pitkänen Irma TP 1.00.25 0.33.09 21.16 20.94
10 Törmänen Eeva EsAk 1.22.43 0.55.27 15.16 15.00

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 31.40 0.00.00 49.24 47.14
2 Järvinen Anne RaPi 41.03 0.09.23 37.27 35.68
3 Jalanto Terttu KangSK 44.35 0.12.55 33.66 32.23
4 von Frenckell Catarina Raseborg 47.32 0.15.52 30.96 29.64
5 Borgenström Lotta HyRa 49.57 0.18.17 28.88 27.64
6 Kallio Arja RiSu 58.44 0.27.04 24.06 23.03
7 Wickholm Petra Trian 59.40 0.28.00 23.19 22.20
Wirberg Taina RaPi HYL -
Rauttola Marja HiKi KES -

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Eisanen Tea MaMa 30.41 0.00.00 41.02 39.98
2 Kerkola Maija HlT 32.17 0.01.36 37.04 36.10
3 Kangasaho Sirpa HiKi 40.25 0.09.44 28.03 27.32
4 Ojapalo Anneli RR 52.32 0.21.51 20.36 19.85

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Laine Irmeli KaRa 40.09 0.00.00 39.90 39.63
2 Laitinen Hellevi EsAk 46.53 0.06.44 32.46 32.24
3 Nurminen Eija TP 57.43 0.17.34 24.98 24.81
4 Ahlqvist Kristiina Raus 1.04.43 0.24.34 21.04 20.90

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ojamaa Marja-Liisa SalVie 30.41 0.00.00
Kämäräinen Paula HiKi HYL -

Klass D75
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tanska Eeva EsSu 30.57 0.00.00 37.51 36.44
2 Paatero Leena EsSu 31.48 0.00.51 33.77 32.81
3 Finnilä-Seitajoki Ulla Jyry 59.29 0.28.32 16.59 16.12

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Avelin Melina TP 1.09.20 0.00.00
2 Roos Renja AngA 1.18.44 0.09.24

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Khokhlova Taisiia HiKi 32.19 0.00.00 58.69 55.14
2 Hilo Hanne EsSu 33.28 0.01.09 55.90 52.52
3 Nurminen Kaarina TP 36.43 0.04.24 50.25 47.21
4 Tuomala Miina-Maria S-JKL 37.43 0.05.24 48.23 45.31
5 Asklöf Aino Lynx 39.03 0.06.44 45.92 43.14
6 Peura Kerttu EsSu 39.22 0.07.03 44.90 42.18
7 Savisaari Outi TP 44.42 0.12.23 38.96 36.60
8 Tiljander Venla EsSu 45.27 0.13.08 37.75 35.46
9 Isoniemi Sandra Trian 47.10 0.14.51 35.83 33.66
10 Lindahl Jannica Trian 48.49 0.16.30 34.09 32.02
11 Marttinen Jenni AnttU 50.19 0.18.00 32.56 30.58
12 Suntioinen Elli EsSu 54.39 0.22.20 29.50 27.71

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 25
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Isoherranen Salla Lynx 31.54 0.00.00 63.68 61.41
2 Lohtander Ilona RaLu 33.44 0.01.50 59.84 57.71
3 Tikkakoski Ilona TP 37.11 0.05.17 53.95 52.03
4 Ojala Jenny Koovee 37.28 0.05.34 53.20 51.31
5 Wickholm Saga Trian 38.14 0.06.20 51.80 49.96
6 Tala Emilia HS 38.22 0.06.28 51.29 49.47
7 Turakainen Veera Lynx 38.23 0.06.29 50.94 49.13
8 Rajala Anni HS 40.19 0.08.25 48.18 46.47
9 Heinäaro Iida HyRa 40.38 0.08.44 47.50 45.80
10 Simola Rita Koovee 42.15 0.10.21 45.38 43.76
11 Sallila Katarina HS 42.41 0.10.47 44.62 43.03
12 Vallema Henrika VeVe 44.16 0.12.22 42.74 41.21
13 Miettinen Kiia Pihkan 46.25 0.14.31 40.48 39.04
14 Tala Juulia HS 47.29 0.15.35 39.31 37.91
15 Viskari Siiri Lynx 48.13 0.16.19 38.45 37.08
16 Markki Emmi EsSu 49.31 0.17.37 37.18 35.86
17 Vuori Milla EsAk 50.14 0.18.20 36.40 35.10
18 Sandell Cilia Raseborg 51.27 0.19.33 35.29 34.03
19 Wickholm Wilma Trian 51.40 0.19.46 34.90 33.65
20 Smedslund Matilda Raseborg 52.08 0.20.14 34.34 33.12
21 Åberg Nea HyRa 52.10 0.20.16 34.07 32.86
22 Hosio Iris EsSu 56.36 0.24.42 31.18 30.07
23 Lindroos Siri Raseborg 59.05 0.27.11 29.66 28.60
24 Määttälä Fanni EsSu 1.00.08 0.28.14 28.93 27.90
25 Westerberg Monique Raseborg 1.14.30 0.42.36 23.18 22.35

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Aaltonen Nelli Lynx 13.12 0.00.00
2 Nikkinen Saana HiKi 13.25 0.00.13
3 Rehberger Nadja HS 13.34 0.00.22
4 Hilo Jenny EsSu 14.20 0.01.08
5 Rautio Ulrika EsSu 15.52 0.02.40
6 Ahonen Jutta AngA 16.18 0.03.06
7 Tamminen Ilona LuuRa 16.28 0.03.16
8 Ristimäki Vieno HS 17.42 0.04.30
9 Viskari Saana Lynx 19.21 0.06.09
10 Hamppu Elina EsSu 24.06 0.10.54
Arola Selina PR HYL -

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Kajander Saana Trian 12.10 0.00.00
2 Nurmiainen Elsa Raseborg 20.08 0.07.58
3 Miettinen Iida Kristiina Pihkan 21.37 0.09.27

Klass H21C
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 von Frenckell Robert Raseborg 29.34 0.00.00 44.00 44.00
2 Bäck Viktor Raseborg 31.04 0.01.30 41.25 41.25
3 Hyvärinen Ronnie Raseborg 35.53 0.06.19 35.17 35.17
4 Palola Aleksi MaMa 39.18 0.09.44 31.61 31.61
5 Ikola Timo LeSi 42.22 0.12.48 28.86 28.86
6 Klinga Saku LS-37 43.19 0.13.45 27.78 27.78
7 Salomaa Kristian TuS 43.42 0.14.08 27.09 27.09
8 Aho Joonas MaMa 44.30 0.14.56 26.16 26.16
9 Ylisaukko-oja Jani KaSu 46.29 0.16.55 24.63 24.63
10 Reiman Markku JäPa 56.01 0.26.27 20.09 20.09
11 Klinga Lauri LS-37 1.29.29 0.59.55 12.36 12.36

Klass D21C
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Klinga Jaana LS-37 42.32 0.00.00
Bäck Pia Raseborg HYL -