FIN GB SWE
IRMA inloggning
P-P AM-sprintti
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 20
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Parkkinen Ville IkNV 12.51 0.00.00 70.21 64.85
2 Niemelä Hannu Pohjant 13.55 0.01.04 64.28 59.38
3 Linna Matti S-JKL 13.57 0.01.06 63.59 58.74
4 Martikainen Juha KeuKi 14.10 0.01.19 62.09 57.35
5 Tauriainen Teemu KEV 14.29 0.01.38 60.21 55.62
6 Köngäs Teemu SoJy 14.31 0.01.40 59.56 55.01
7 Parkkinen Keijo YlikNM 14.32 0.01.41 58.97 54.47
8 Ruuttula Juho SievSi 14.55 0.02.04 56.95 52.61
9 Nissinen Jere Pohjant 15.09 0.02.18 55.58 51.34
10 Huuha Aleksi OuHu 15.15 0.02.24 54.72 50.55
11 Hiltunen Juho ONMKY 15.30 0.02.39 53.35 49.28
12 Runtti Janne KiimU 15.31 0.02.40 52.81 48.78
13 Laitinen Antti KoskRi 15.34 0.02.43 52.16 48.18
14 Seppänen Mika VaKa 15.38 0.02.47 51.45 47.53
15 Leinonen Lauri Pohjant 15.58 0.03.07 49.91 46.10
16 Hietala Esa PudU 16.00 0.03.09 49.34 45.57
17 Parkkinen Jussi Pohjant 16.16 0.03.25 48.06 44.40
18 Isokoski Erkki VePo 16.35 0.03.44 46.69 43.13
19 Koljonen Jouni VaKa 16.42 0.03.51 45.92 42.42
Schroderus Santeri Pohjant EIL -

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Mäkelä Esa Iisu 14.36 0.00.00

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Rannila Tero VetU 17.00 0.00.00
Palokangas Markus AlatPi EIL -
Järvelin Marko PeRa HYL -

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Petrelius Eetu OH 14.22 0.00.00

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Westerholm Lasse VePo 13.02 0.00.00 48.17 42.71
2 Tohmola Mika VePo 13.13 0.00.11 46.71 41.42
3 Holappa Hannu VePo 13.39 0.00.37 44.46 39.42
4 Kankainen Janne SoJy 13.49 0.00.47 43.16 38.27
5 Pihlajaniemi Janne VePo 13.50 0.00.48 42.35 37.56
6 Loukusa Markku Iisu 13.58 0.00.56 41.20 36.53
7 Haapasalo Jarmo Pohjant 14.16 0.01.14 39.60 35.12
8 Myllylä Jukka Pohjant 14.39 0.01.37 37.85 33.56
9 Sillanpää Tommi Pohjant 15.27 0.02.25 35.21 31.23
10 Kela Marko OulRe 15.37 0.02.35 34.17 30.30

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Järvenpää Esa S-JKL 12.52 0.00.00 49.81 55.27
2 Veijola Seppo IinYr 13.10 0.00.18 47.94 53.20
3 Hyvönen Panu Pohjant 13.16 0.00.24 46.86 51.99
4 Karvonen Sami SalRe 13.29 0.00.37 45.39 50.37
5 Konttajärvi Seppo VePo 13.49 0.00.57 43.60 48.38
6 Kemppainen Vesa Iisu 14.04 0.01.12 42.14 46.76
7 Lamminaho Hannu S-2000 14.53 0.02.01 39.18 43.48
8 Schroderus Jari Pohjant 15.30 0.02.38 37.01 41.06
9 Backman Kari IinYr 15.41 0.02.49 35.96 39.90
10 Alahäivälä Tapani PudU 15.47 0.02.55 35.12 38.97
Mutka Kai Pohjant HYL -

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Lotvonen Essi LaiVe 16.27 0.00.00 31.43 32.94
2 Mattila Orvokki Pohjant 16.39 0.00.12 28.72 30.11
3 Kallankari Sanna KoskRi 24.21 0.07.54 18.05 18.92

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Ukkola Sakari Pohjant 11.36 0.00.00 33.03 17.05
2 Niinimäki Niilo Pohjant 12.50 0.01.14 28.36 14.64
3 Eilola Jesse YlikNM 20.11 0.08.35 17.08 8.82
Heikka Benjamin Pohjant HYL -

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 13.28 0.00.00 41.01 38.11
2 Rankinen Juho OulRe 13.32 0.00.04 39.93 37.11
3 Piispanen Reima HaapavU 13.38 0.00.10 38.77 36.03
4 Härkönen Antti PudU 13.46 0.00.18 37.54 34.88
5 Luodonpää Risto AlatPi 14.24 0.00.56 35.06 32.58
6 Taivaloja Jorma HaHe 16.43 0.03.15 29.50 27.41
Parkkinen Pekka Pohjant HYL -
Karjalainen Pasi Pohjant HYL -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Hautala Matti ONMKY 12.26 0.00.00 43.62 42.14
2 Heikka Markku ONMKY 12.40 0.00.14 42.29 40.84
3 Kaasinen Aulis Pohjant 12.54 0.00.28 41.00 39.60
4 Tervo Arhi ONMKY 13.15 0.00.49 39.40 38.06
5 Vilminko Pauli SiSe 13.23 0.00.57 38.50 37.19
6 Grekelä Antti HaHe 14.00 0.01.34 36.32 35.08
7 Kotila Harri YlikNM 14.22 0.01.56 34.92 33.73
8 Karppinen Jouko VaKa 14.23 0.01.57 34.41 33.24
9 Pietilä Heikki S-2000 14.30 0.02.04 33.67 32.52
10 Kurula Juhani Pohjant 15.16 0.02.50 31.53 30.46
11 Paaso-Rantala Pertti IinYr 16.58 0.04.32 27.97 27.02
12 Paaso Jouko PeRa 18.20 0.05.54 25.52 24.65
Argillander Erkki VaKa HYL -

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Tolkkinen Aino SoJy 14.08 0.00.00
2 Luttinen Tuula OTaru 18.13 0.04.05

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Rannila Tanja VetU 11.59 0.00.00 58.22 51.39
2 Hankonen Johanna Pohjant 12.52 0.00.53 53.07 46.84
3 Kankainen Ulla-Maria SoJy 13.34 0.01.35 49.23 43.45
3 Goman Annukka VePo 13.34 0.01.35 49.23 43.45
5 Polso Anne VetU 13.39 0.01.40 46.73 41.25
6 Väliheikki Susanna VePo 14.39 0.02.40 42.52 37.53
7 Huotari Sari Pohjant 16.46 0.04.47 36.26 32.01
8 Forsberg-Moilanen Hely PudU 30.36 0.18.37 19.38 17.11

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Väliheikki Julia Pohjant 13.40 0.00.00 42.29 43.94
2 Sankelo Lotta Pohjant 14.00 0.00.20 38.18 39.68
3 Päkkilä Suvi HaHe 19.37 0.05.57 25.04 26.02

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Rannila Oskari VetU 11.06 0.00.00
2 Niemelä Paavo Pohjant 11.30 0.00.24
3 Tolkkinen Tuukka SoJy 11.41 0.00.35
4 Tolvanen Elias AlatPi 11.52 0.00.46
5 Marjala Verneri Pohjant 13.36 0.02.30
6 Niinimäki Olli Pohjant 13.39 0.02.33
7 Kinnunen Juuso Pohjant 14.00 0.02.54
8 Kinnunen Antti Pohjant 16.31 0.05.25

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Toppari Pekka PuolRy 11.47 0.00.00 39.06 35.35
2 Kemppainen Taisto VaKa 12.11 0.00.24 36.65 33.17
3 Haapasalo Pertti Pohjant 13.21 0.01.34 32.41 29.33
4 Tuohimaa Esko ONMKY 13.42 0.01.55 30.57 27.67
5 Köngäs Martti PuolRy 13.46 0.01.59 29.42 26.63
6 Tolkkinen Veikko SoJy 14.51 0.03.04 26.35 23.85
Udd Esko LänRa EIL -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Hanhela Mauno HaHe 11.33 0.00.00 36.78 30.63
2 Kanste Pekka Raseborg 13.10 0.01.37 31.66 26.36
3 Lukkarinen Olavi Pohjant 13.24 0.01.51 30.51 25.41
4 Juutinen Hannu Pohjant 14.09 0.02.36 28.33 23.59
5 Myllymaa Kauko OulRe 15.12 0.03.39 25.85 21.53
6 Ervasti Onni PeRa 15.55 0.04.22 24.19 20.14
7 Kinnunen Raimo Pohjant 16.10 0.04.37 23.32 19.42
8 Pelkonen Alpo OSVA 16.12 0.04.39 22.78 18.97
Heinikoski Kalevi KoskRi HYL -

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Pääkkönen Nea KuPe 10.40 0.00.00 46.39 43.77
2 Kankainen Venla SoJy 10.42 0.00.02 45.38 42.82
3 Rannila Venla VetU 11.17 0.00.37 42.21 39.83
4 Ojanaho Ansa-Lotta OH 11.21 0.00.41 41.14 38.82
5 Holopainen Oili S-2000 11.47 0.01.07 38.84 36.65
6 Haapasalo Heidi Pohjant 12.06 0.01.26 37.06 34.97
7 Goman Maija VePo 12.21 0.01.41 35.56 33.55
8 Tolkkinen Tuuli SoJy 14.07 0.03.27 30.45 28.73
Viippola Venla OuTa HYL -
Sankelo Emma Pohjant EIL -
Palokangas Mette AlatPi EIL -

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Turtinen Satu YlikNM 11.31 0.00.00 40.35 35.97
2 Aalto Pirjo Pohjant 11.50 0.00.19 38.29 34.14
3 Ojanaho Marja-Leena KemU 12.07 0.00.36 36.43 32.48
4 Tolvanen Heidi AlatPi 12.26 0.00.55 34.57 30.82
5 Sillanpää Elina Pohjant 15.34 0.04.03 26.87 23.95
6 Laurila Sari SalRe 15.35 0.04.04 26.09 23.26
7 Pesonen Orvokki HaHe 15.56 0.04.25 24.79 22.10
Leskelä Maarit OSVA EIL -

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Lotvonen Arja LaiVe 11.49 0.00.00
2 Alahäivälä Kirsi PudU 18.31 0.06.42

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Nikula Reino OuTa 14.19 0.00.00 33.46 22.03
2 Kukkohovi Reino OSVA 14.53 0.00.34 30.97 20.39
3 Veijovaara Jorma Pohjant 15.42 0.01.23 28.22 18.58
4 Mäkinen Juhani SalRe 16.45 0.02.26 25.38 16.71
Pelkonen Toivo YlikNM HYL -

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Ojanaho Eeva-Liina OH 9.27 0.00.00
2 Anttila Minea Pohjant 10.04 0.00.37
3 Petrelius Enni OH 10.14 0.00.47
4 Hemmi Mai Pohjant 10.40 0.01.13
5 Lehtonen Olivia VePo 13.22 0.03.55
6 Parkkinen Laura YlikNM 13.43 0.04.16
7 Loukkaanhuhta Elli SalRe 14.25 0.04.58
8 Similä Selina Pohjant 15.18 0.05.51
9 Siltala Sini OTaru 16.21 0.06.54
Holappa Veera VePo HYL -

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Hokajärvi Raili Pohjant 11.57 0.00.00 44.46 43.41
2 Piispanen Eija HaapavU 13.26 0.01.29 38.56 37.65
3 Kauppinen Liisa SuomRa 13.27 0.01.30 37.53 36.64
4 Kosamo Maire PudU 13.30 0.01.33 36.41 35.54
5 Väänänen Mervi OuTa 13.47 0.01.50 34.69 33.87
6 Jokikokko Tarja OuTa 13.55 0.01.58 33.41 32.62
7 Myllymaa Pirkko OulRe 14.50 0.02.53 30.45 29.73

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Käkelä Maija PuolRy 12.28 0.00.00 28.80 16.25
2 Jussinniemi Seija SiSe 12.36 0.00.08 26.36 14.87
3 Paaso Leena PeRa 19.22 0.06.54 15.76 8.89

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Heikkinen Altti SoJy 8.41 0.00.00
2 Sorsa Eero SoJy 8.45 0.00.04
3 Heino Veikka Pohjant 10.23 0.01.42
4 Palokangas Tatu AlatPi 10.29 0.01.48
5 Loukkaanhuhta Olli SalRe 16.51 0.08.10

Klass H85
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Rajavaara Juhani PudU 24.46 0.00.00
Jäppinen Kyösti Iisu EIL -

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Eade Emilia Pohjant 13.28 0.00.00
2 Hyvärinen Iida LaiVe 14.33 0.01.05
3 Niinimäki Nelli Pohjant 18.17 0.04.49
4 Parkkinen Anna YlikNM 19.13 0.05.45
5 Moilanen Neea PudU 24.07 0.10.39
6 Päkkilä Venla HaHe 26.46 0.13.18

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Halme Ritva KiimU 11.26 0.00.00 28.71 26.48
2 Pelkonen Maija OSVA 14.19 0.02.53 22.06 20.35
3 Kela Mirja OulRe 16.27 0.05.01 18.46 17.02
4 Hautala Tuula ONMKY 17.30 0.06.04 16.64 15.35
Köngäs Kaarina PuolRy HYL -

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Sprint poänger
1 Mattila Ulla Pohjant 13.11 0.00.00
2 Vilppola Anneli Iisu 16.29 0.03.18

Klass H10
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Puurunen Joona OuTa 8.37 0.00.00
2 Ukkola Santeri Pohjant 9.08 0.00.31
3 Rannila Aatu VetU 9.27 0.00.50
4 Ryytty Eino Pohjant 10.56 0.02.19
5 Westerholm Lauri VePo 11.03 0.02.26
6 Eade Santeri Pohjant 12.03 0.03.26
7 Schmitt August LaiVe 13.28 0.04.51
8 Tihinen Matias LaiVe 40.35 0.31.58

Klass D10
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Alahäivälä Silja PudU 8.40 0.00.00
1 Länsitie Pinja OSVA 8.40 0.00.00
3 Anttila Ilona Pohjant 9.15 0.00.35
4 Väisänen Martta LaiVe 9.40 0.01.00
5 Ryytty Inka Pohjant 11.45 0.03.05
6 Similä Helmiina Pohjant 12.20 0.03.40
7 Tihinen Milja LaiVe 17.31 0.08.51
8 Moilanen Mette PudU 1.14.22 1.05.42