FIN GB SWE
Login to IRMA
P-P AM-sprintti
Classes District Club Number of the competitors
Classes H21
Length
Number of the participants 20
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Parkkinen Ville IkNV 12.51 0.00.00 70.21 64.85
2 Niemelä Hannu Pohjant 13.55 0.01.04 64.28 59.38
3 Linna Matti S-JKL 13.57 0.01.06 63.59 58.74
4 Martikainen Juha KeuKi 14.10 0.01.19 62.09 57.35
5 Tauriainen Teemu KEV 14.29 0.01.38 60.21 55.62
6 Köngäs Teemu SoJy 14.31 0.01.40 59.56 55.01
7 Parkkinen Keijo YlikNM 14.32 0.01.41 58.97 54.47
8 Ruuttula Juho SievSi 14.55 0.02.04 56.95 52.61
9 Nissinen Jere Pohjant 15.09 0.02.18 55.58 51.34
10 Huuha Aleksi OuHu 15.15 0.02.24 54.72 50.55
11 Hiltunen Juho ONMKY 15.30 0.02.39 53.35 49.28
12 Runtti Janne KiimU 15.31 0.02.40 52.81 48.78
13 Laitinen Antti KoskRi 15.34 0.02.43 52.16 48.18
14 Seppänen Mika VaKa 15.38 0.02.47 51.45 47.53
15 Leinonen Lauri Pohjant 15.58 0.03.07 49.91 46.10
16 Hietala Esa PudU 16.00 0.03.09 49.34 45.57
17 Parkkinen Jussi Pohjant 16.16 0.03.25 48.06 44.40
18 Isokoski Erkki VePo 16.35 0.03.44 46.69 43.13
19 Koljonen Jouni VaKa 16.42 0.03.51 45.92 42.42
Schroderus Santeri Pohjant EIL -

Classes H35
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Mäkelä Esa Iisu 14.36 0.00.00

Classes H40
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Rannila Tero VetU 17.00 0.00.00
Palokangas Markus AlatPi EIL -
Järvelin Marko PeRa HYL -

Classes H18
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Petrelius Eetu OH 14.22 0.00.00

Classes H45
Length
Number of the participants 10
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Westerholm Lasse VePo 13.02 0.00.00 48.17 42.71
2 Tohmola Mika VePo 13.13 0.00.11 46.71 41.42
3 Holappa Hannu VePo 13.39 0.00.37 44.46 39.42
4 Kankainen Janne SoJy 13.49 0.00.47 43.16 38.27
5 Pihlajaniemi Janne VePo 13.50 0.00.48 42.35 37.56
6 Loukusa Markku Iisu 13.58 0.00.56 41.20 36.53
7 Haapasalo Jarmo Pohjant 14.16 0.01.14 39.60 35.12
8 Myllylä Jukka Pohjant 14.39 0.01.37 37.85 33.56
9 Sillanpää Tommi Pohjant 15.27 0.02.25 35.21 31.23
10 Kela Marko OulRe 15.37 0.02.35 34.17 30.30

Classes H50
Length
Number of the participants 11
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Järvenpää Esa S-JKL 12.52 0.00.00 49.81 55.27
2 Veijola Seppo IinYr 13.10 0.00.18 47.94 53.20
3 Hyvönen Panu Pohjant 13.16 0.00.24 46.86 51.99
4 Karvonen Sami SalRe 13.29 0.00.37 45.39 50.37
5 Konttajärvi Seppo VePo 13.49 0.00.57 43.60 48.38
6 Kemppainen Vesa Iisu 14.04 0.01.12 42.14 46.76
7 Lamminaho Hannu S-2000 14.53 0.02.01 39.18 43.48
8 Schroderus Jari Pohjant 15.30 0.02.38 37.01 41.06
9 Backman Kari IinYr 15.41 0.02.49 35.96 39.90
10 Alahäivälä Tapani PudU 15.47 0.02.55 35.12 38.97
Mutka Kai Pohjant HYL -

Classes D21
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Lotvonen Essi LaiVe 16.27 0.00.00 31.43 32.94
2 Mattila Orvokki Pohjant 16.39 0.00.12 28.72 30.11
3 Kallankari Sanna KoskRi 24.21 0.07.54 18.05 18.92

Classes H16
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Ukkola Sakari Pohjant 11.36 0.00.00 33.03 17.05
2 Niinimäki Niilo Pohjant 12.50 0.01.14 28.36 14.64
3 Eilola Jesse YlikNM 20.11 0.08.35 17.08 8.82
Heikka Benjamin Pohjant HYL -

Classes H55
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 13.28 0.00.00 41.01 38.11
2 Rankinen Juho OulRe 13.32 0.00.04 39.93 37.11
3 Piispanen Reima HaapavU 13.38 0.00.10 38.77 36.03
4 Härkönen Antti PudU 13.46 0.00.18 37.54 34.88
5 Luodonpää Risto AlatPi 14.24 0.00.56 35.06 32.58
6 Taivaloja Jorma HaHe 16.43 0.03.15 29.50 27.41
Parkkinen Pekka Pohjant HYL -
Karjalainen Pasi Pohjant HYL -

Classes H60
Length
Number of the participants 13
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Hautala Matti ONMKY 12.26 0.00.00 43.62 42.14
2 Heikka Markku ONMKY 12.40 0.00.14 42.29 40.84
3 Kaasinen Aulis Pohjant 12.54 0.00.28 41.00 39.60
4 Tervo Arhi ONMKY 13.15 0.00.49 39.40 38.06
5 Vilminko Pauli SiSe 13.23 0.00.57 38.50 37.19
6 Grekelä Antti HaHe 14.00 0.01.34 36.32 35.08
7 Kotila Harri YlikNM 14.22 0.01.56 34.92 33.73
8 Karppinen Jouko VaKa 14.23 0.01.57 34.41 33.24
9 Pietilä Heikki S-2000 14.30 0.02.04 33.67 32.52
10 Kurula Juhani Pohjant 15.16 0.02.50 31.53 30.46
11 Paaso-Rantala Pertti IinYr 16.58 0.04.32 27.97 27.02
12 Paaso Jouko PeRa 18.20 0.05.54 25.52 24.65
Argillander Erkki VaKa HYL -

Classes D35
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Tolkkinen Aino SoJy 14.08 0.00.00
2 Luttinen Tuula OTaru 18.13 0.04.05

Classes D40
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Rannila Tanja VetU 11.59 0.00.00 58.22 51.39
2 Hankonen Johanna Pohjant 12.52 0.00.53 53.07 46.84
3 Kankainen Ulla-Maria SoJy 13.34 0.01.35 49.23 43.45
3 Goman Annukka VePo 13.34 0.01.35 49.23 43.45
5 Polso Anne VetU 13.39 0.01.40 46.73 41.25
6 Väliheikki Susanna VePo 14.39 0.02.40 42.52 37.53
7 Huotari Sari Pohjant 16.46 0.04.47 36.26 32.01
8 Forsberg-Moilanen Hely PudU 30.36 0.18.37 19.38 17.11

Classes D18
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Väliheikki Julia Pohjant 13.40 0.00.00 42.29 43.94
2 Sankelo Lotta Pohjant 14.00 0.00.20 38.18 39.68
3 Päkkilä Suvi HaHe 19.37 0.05.57 25.04 26.02

Classes H14
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Rannila Oskari VetU 11.06 0.00.00
2 Niemelä Paavo Pohjant 11.30 0.00.24
3 Tolkkinen Tuukka SoJy 11.41 0.00.35
4 Tolvanen Elias AlatPi 11.52 0.00.46
5 Marjala Verneri Pohjant 13.36 0.02.30
6 Niinimäki Olli Pohjant 13.39 0.02.33
7 Kinnunen Juuso Pohjant 14.00 0.02.54
8 Kinnunen Antti Pohjant 16.31 0.05.25

Classes H65
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Toppari Pekka PuolRy 11.47 0.00.00 39.06 35.35
2 Kemppainen Taisto VaKa 12.11 0.00.24 36.65 33.17
3 Haapasalo Pertti Pohjant 13.21 0.01.34 32.41 29.33
4 Tuohimaa Esko ONMKY 13.42 0.01.55 30.57 27.67
5 Köngäs Martti PuolRy 13.46 0.01.59 29.42 26.63
6 Tolkkinen Veikko SoJy 14.51 0.03.04 26.35 23.85
Udd Esko LänRa EIL -

Classes H70
Length
Number of the participants 9
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Hanhela Mauno HaHe 11.33 0.00.00 36.78 30.63
2 Kanste Pekka Raseborg 13.10 0.01.37 31.66 26.36
3 Lukkarinen Olavi Pohjant 13.24 0.01.51 30.51 25.41
4 Juutinen Hannu Pohjant 14.09 0.02.36 28.33 23.59
5 Myllymaa Kauko OulRe 15.12 0.03.39 25.85 21.53
6 Ervasti Onni PeRa 15.55 0.04.22 24.19 20.14
7 Kinnunen Raimo Pohjant 16.10 0.04.37 23.32 19.42
8 Pelkonen Alpo OSVA 16.12 0.04.39 22.78 18.97
Heinikoski Kalevi KoskRi HYL -

Classes D16
Length
Number of the participants 11
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Pääkkönen Nea KuPe 10.40 0.00.00 46.39 43.77
2 Kankainen Venla SoJy 10.42 0.00.02 45.38 42.82
3 Rannila Venla VetU 11.17 0.00.37 42.21 39.83
4 Ojanaho Ansa-Lotta OH 11.21 0.00.41 41.14 38.82
5 Holopainen Oili S-2000 11.47 0.01.07 38.84 36.65
6 Haapasalo Heidi Pohjant 12.06 0.01.26 37.06 34.97
7 Goman Maija VePo 12.21 0.01.41 35.56 33.55
8 Tolkkinen Tuuli SoJy 14.07 0.03.27 30.45 28.73
Viippola Venla OuTa HYL -
Sankelo Emma Pohjant EIL -
Palokangas Mette AlatPi EIL -

Classes D45
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Turtinen Satu YlikNM 11.31 0.00.00 40.35 35.97
2 Aalto Pirjo Pohjant 11.50 0.00.19 38.29 34.14
3 Ojanaho Marja-Leena KemU 12.07 0.00.36 36.43 32.48
4 Tolvanen Heidi AlatPi 12.26 0.00.55 34.57 30.82
5 Sillanpää Elina Pohjant 15.34 0.04.03 26.87 23.95
6 Laurila Sari SalRe 15.35 0.04.04 26.09 23.26
7 Pesonen Orvokki HaHe 15.56 0.04.25 24.79 22.10
Leskelä Maarit OSVA EIL -

Classes D50
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Lotvonen Arja LaiVe 11.49 0.00.00
2 Alahäivälä Kirsi PudU 18.31 0.06.42

Classes H75
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Nikula Reino OuTa 14.19 0.00.00 33.46 22.03
2 Kukkohovi Reino OSVA 14.53 0.00.34 30.97 20.39
3 Veijovaara Jorma Pohjant 15.42 0.01.23 28.22 18.58
4 Mäkinen Juhani SalRe 16.45 0.02.26 25.38 16.71
Pelkonen Toivo YlikNM HYL -

Classes D14
Length
Number of the participants 10
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Ojanaho Eeva-Liina OH 9.27 0.00.00
2 Anttila Minea Pohjant 10.04 0.00.37
3 Petrelius Enni OH 10.14 0.00.47
4 Hemmi Mai Pohjant 10.40 0.01.13
5 Lehtonen Olivia VePo 13.22 0.03.55
6 Parkkinen Laura YlikNM 13.43 0.04.16
7 Loukkaanhuhta Elli SalRe 14.25 0.04.58
8 Similä Selina Pohjant 15.18 0.05.51
9 Siltala Sini OTaru 16.21 0.06.54
Holappa Veera VePo HYL -

Classes D55
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Hokajärvi Raili Pohjant 11.57 0.00.00 44.46 43.41
2 Piispanen Eija HaapavU 13.26 0.01.29 38.56 37.65
3 Kauppinen Liisa SuomRa 13.27 0.01.30 37.53 36.64
4 Kosamo Maire PudU 13.30 0.01.33 36.41 35.54
5 Väänänen Mervi OuTa 13.47 0.01.50 34.69 33.87
6 Jokikokko Tarja OuTa 13.55 0.01.58 33.41 32.62
7 Myllymaa Pirkko OulRe 14.50 0.02.53 30.45 29.73

Classes D60
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Käkelä Maija PuolRy 12.28 0.00.00 28.80 16.25
2 Jussinniemi Seija SiSe 12.36 0.00.08 26.36 14.87
3 Paaso Leena PeRa 19.22 0.06.54 15.76 8.89

Classes H12
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Heikkinen Altti SoJy 8.41 0.00.00
2 Sorsa Eero SoJy 8.45 0.00.04
3 Heino Veikka Pohjant 10.23 0.01.42
4 Palokangas Tatu AlatPi 10.29 0.01.48
5 Loukkaanhuhta Olli SalRe 16.51 0.08.10

Classes H85
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Rajavaara Juhani PudU 24.46 0.00.00
Jäppinen Kyösti Iisu EIL -

Classes D12
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Eade Emilia Pohjant 13.28 0.00.00
2 Hyvärinen Iida LaiVe 14.33 0.01.05
3 Niinimäki Nelli Pohjant 18.17 0.04.49
4 Parkkinen Anna YlikNM 19.13 0.05.45
5 Moilanen Neea PudU 24.07 0.10.39
6 Päkkilä Venla HaHe 26.46 0.13.18

Classes D65
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Halme Ritva KiimU 11.26 0.00.00 28.71 26.48
2 Pelkonen Maija OSVA 14.19 0.02.53 22.06 20.35
3 Kela Mirja OulRe 16.27 0.05.01 18.46 17.02
4 Hautala Tuula ONMKY 17.30 0.06.04 16.64 15.35
Köngäs Kaarina PuolRy HYL -

Classes D70
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points Sprint points
1 Mattila Ulla Pohjant 13.11 0.00.00
2 Vilppola Anneli Iisu 16.29 0.03.18

Classes H10
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Puurunen Joona OuTa 8.37 0.00.00
2 Ukkola Santeri Pohjant 9.08 0.00.31
3 Rannila Aatu VetU 9.27 0.00.50
4 Ryytty Eino Pohjant 10.56 0.02.19
5 Westerholm Lauri VePo 11.03 0.02.26
6 Eade Santeri Pohjant 12.03 0.03.26
7 Schmitt August LaiVe 13.28 0.04.51
8 Tihinen Matias LaiVe 40.35 0.31.58

Classes D10
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Alahäivälä Silja PudU 8.40 0.00.00
1 Länsitie Pinja OSVA 8.40 0.00.00
3 Anttila Ilona Pohjant 9.15 0.00.35
4 Väisänen Martta LaiVe 9.40 0.01.00
5 Ryytty Inka Pohjant 11.45 0.03.05
6 Similä Helmiina Pohjant 12.20 0.03.40
7 Tihinen Milja LaiVe 17.31 0.08.51
8 Moilanen Mette PudU 1.14.22 1.05.42