FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
* SM-Esikisa
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karppinen Aleksi IkNV 36.57 0.00.00 84.49 84.20
2 Hirvikallio Joni Koovee 37.00 0.00.03 83.58 83.30
3 Kivelä Matti HiKi 37.01 0.00.04 82.76 82.47
4 Ikonen Pasi PR 37.37 0.00.40 80.66 80.38
5 Stenlund Daniel PR 37.57 0.01.00 79.18 78.91
6 Niemi Vili PR 38.24 0.01.27 77.49 77.22
7 Saarela Ville-Petteri KemU 41.02 0.04.05 71.80 71.55
8 Niemelä Hannu Pohjant 43.03 0.06.06 67.76 67.53
9 Juopperi Sami-Petteri PelPo 44.15 0.07.18 65.26 65.04
10 Väisänen Patrik KS 50.01 0.13.04 57.15 56.95
11 Härkönen Sami OuTa 55.45 0.18.48 50.75 50.57
12 Schroderus Santeri Pohjant 57.19 0.20.22 48.85 48.68
13 Seppänen Mika VaKa 59.43 0.22.46 46.40 46.24
14 Ervasti Samuli KEV 1.19.43 0.42.46 34.39 34.27
15 Mikkonen Ville KoskRi 1.21.03 0.44.06 33.46 33.35
16 Karvonen Matti KR 1.22.40 0.45.43 32.45 32.34
17 Keski-Ojala Markus KannUra 1.27.58 0.51.01 30.17 30.06
Häkämies Antti PosPy EIL -
Köngäs Teemu SoJy EIL -
Taulavuori Arttu AlatPi EIL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hänninen Janne SaKa 37.16 0.00.00 43.08 40.18
2 Kalapudas Antti AlatPi 43.46 0.06.30 35.31 32.93
3 Koljonen Jouni VaKa 50.10 0.12.54 29.60 27.61
4 Väkeväinen Ville LänRa 54.35 0.17.19 26.10 24.35
5 Lappalainen Antero PuolRy 1.10.39 0.33.23 19.32 18.01

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Anttonen Jari SuomRa 38.47 0.00.00 46.45 42.14
2 Määttä Jari KemijU 40.06 0.01.19 44.17 40.08
3 Virkkala Tero OH 43.34 0.04.47 39.97 36.26
4 Rinta Toni KoskRi 46.14 0.07.27 37.02 33.58
5 Toivio Matti RaPi 49.18 0.10.31 34.10 30.94
6 Kiiskinen Vesa SoJy 55.55 0.17.08 29.53 26.79
7 Pääkkönen Mikko KuPe 57.31 0.18.44 28.19 25.57
8 Myllymäki Jyri VetU 59.40 0.20.53 26.67 24.19
9 Palokangas Markus AlatPi 1.21.19 0.42.32 19.20 17.42
10 Järvelin Marko PeRa 2.04.46 1.25.59 12.27 11.13

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ylikangas Esko KoS 33.14 0.00.00 53.11 46.56
2 Viippola Ilpo OuTa 35.37 0.02.23 48.73 42.72
3 Taulavuori Tero AlatPi 38.08 0.04.54 44.74 39.23
4 Väliheikki Mikael VePo 42.45 0.09.31 39.22 34.39
5 Kuusikko Marko SalRe 44.02 0.10.48 37.41 32.80
6 Westerholm Lasse VePo 53.11 0.19.57 30.42 26.67
7 Loukusa Markku Iisu 55.59 0.22.45 28.37 24.88
8 Niva Pasi LaiVe 1.05.21 0.32.07 23.86 20.92
9 Nanclares Bernardo ESP 1.07.28 0.34.14 22.67 19.88
10 Sillanpää Tommi Pohjant 1.21.58 0.48.44 18.30 16.05

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Veijola Seppo IinYr 28.05 0.00.00 51.78 45.65
2 Holappa Arto YlikNM 28.57 0.00.52 49.29 43.46
3 Savolainen Jouni Pohjant 30.44 0.02.39 45.54 40.15
4 Kemppainen Vesa Iisu 30.54 0.02.49 44.41 39.16
5 Vidqvist Jouni TuMe 35.28 0.07.23 37.93 33.44
6 Backman Kari IinYr 36.16 0.08.11 36.34 32.04
7 Mutka Kai Pohjant 38.56 0.10.51 33.15 29.23
8 Määttä Jari OH 42.21 0.14.16 29.83 26.30
9 Neuvonen Jussi OuTa 54.26 0.26.21 22.71 20.02

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Määttä Kimmo OH 25.19 0.00.00 47.00 45.93
2 Haapasalmi Eero OH 28.02 0.02.43 42.05 41.09
3 Partanen Timo RasHy 28.27 0.03.08 41.04 40.11
4 Keränen Kari KEV 31.45 0.06.26 36.43 35.60
5 Parkkinen Pekka Pohjant 33.15 0.07.56 34.45 33.66
6 Nummi Eino VaKa 36.02 0.10.43 31.48 30.76
7 Aalto Aimo RaN 36.57 0.11.38 30.39 29.70
8 Niemelä Urpo Pohjant 37.45 0.12.26 29.45 28.78
9 Mäntynen Ari KyS 37.56 0.12.37 29.02 28.36
10 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 38.46 0.13.27 28.11 27.47
11 Heikkinen Esa KEV 39.06 0.13.47 27.58 26.95
12 Liukkonen Jari IHR 42.27 0.17.08 25.14 24.57
13 Juntunen Reijo IinYr 42.45 0.17.26 24.70 24.14
14 Heikkuri Tapani AlatPi 44.51 0.19.32 23.30 22.77
15 Piispanen Reima HaapavU 53.34 0.28.15 19.30 18.86
16 Lotvonen Kari LaiVe 59.23 0.34.04 17.22 16.83
17 Hyvärinen Mikko S-2000 1.15.03 0.49.44 13.48 13.17

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hautala Matti ONMKY 24.51 0.00.00 41.57 40.23
2 Tervo Arhi ONMKY 25.54 0.01.03 39.29 38.02
3 Kaartinen Pekka KaSu 27.59 0.03.08 35.81 34.65
4 Vilminko Pauli SiSe 28.05 0.03.14 35.13 34.00
5 Seppänen Ilpo VaKa 30.01 0.05.10 32.35 31.31
6 Karppinen Jouko VaKa 30.08 0.05.17 31.71 30.69
7 Linjakumpu Seppo KEV 32.21 0.07.30 29.06 28.12
8 Kurkela Reino OH 34.47 0.09.56 26.58 25.72
9 Ronkainen Timo KEV 46.48 0.21.57 19.42 18.80
10 Eriksson Sven GIF 47.19 0.22.28 18.88 18.28
11 Kurula Juhani Pohjant 47.50 0.22.59 18.36 17.76
Kotila Harri YlikNM EIL -
Heikka Markku ONMKY EIL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemppainen Taisto VaKa 23.46 0.00.00 49.23 48.07
2 Airaksinen Risto OuTa 23.48 0.00.02 48.63 47.49
3 Hänninen Tatu SaKa 27.19 0.03.33 41.91 40.93
4 Nurminen Jouko TP 27.24 0.03.38 41.33 40.36
5 Tuohimaa Esko ONMKY 27.37 0.03.51 40.55 39.60
6 Väisänen Eero SuomRa 28.22 0.04.36 39.03 38.12
7 Malm Lauri Reima 29.33 0.05.47 37.05 36.18
8 Keltamäki Seppo JoKu 33.27 0.09.41 32.35 31.59
9 Määttä Anse KemijU 38.43 0.14.57 27.63 26.98
10 Toropainen Pauli ONMKY 40.21 0.16.35 26.20 25.58
11 Puurunen Reijo OuTa 42.17 0.18.31 24.70 24.12
12 Udd Esko LänRa 46.45 0.22.59 22.08 21.56
13 Köngäs Martti PuolRy 55.30 0.31.44 18.37 17.94
Roivainen Jouko VaKa KES -
Högnäs Tore Brahe KES -
Välikangas Antti Iisu EIL -
Ovaska Ari EE EIL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Määttä Seppo KemijU 24.58 0.00.00 36.32 36.90
2 Laitinen Olli PeRa 26.40 0.01.42 33.44 33.97
3 Liedes Sakari Iisu 29.12 0.04.14 30.02 30.50
4 Holster Paavo OH 30.18 0.05.20 28.43 28.88
5 Määttä Jouko PuolRy 30.43 0.05.45 27.55 27.99
6 Lukkarinen Olavi Pohjant 30.56 0.05.58 26.87 27.30
7 Mustonen Lauri AlatPi 31.57 0.06.59 25.54 25.95
8 Juutinen Hannu Pohjant 32.39 0.07.41 24.53 24.92
9 Kaipala Rauno Pohjant 40.41 0.15.43 19.32 19.63
10 Mattila Kalle PosPy 44.46 0.19.48 17.22 17.49
Kinnunen Raimo Pohjant EIL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pelkonen Toivo YlikNM 28.34 0.00.00 34.35 33.42
2 Ekström Marcus KauWi 29.11 0.00.37 31.94 31.08
3 Nikula Reino OuTa 48.50 0.20.16 18.08 17.59
4 Takkinen Esko KiimU 54.01 0.25.27 15.44 15.02

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
Kittilä Olavi SalRe EIL -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rajavaara Juhani PudU 26.15 0.00.00

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hiltunen Juho ONMKY 46.41 0.00.00
2 Määttä Juho OH 1.13.53 0.27.12

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kuusikko Miska SalRe 28.53 0.00.00 35.31 34.07
2 Ukkola Sakari Pohjant 30.43 0.01.50 32.21 31.08
3 Similä Severi Pohjant 32.21 0.03.28 29.63 28.60
4 Aikio Valtteri KEV 32.36 0.03.43 28.47 27.47
5 Evans Benjamin SoJy 42.05 0.13.12 21.33 20.58
6 Kinnunen Juuso Pohjant 46.44 0.17.51 18.55 17.90
Heikka Benjamin Pohjant EIL -

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Niemelä Paavo Pohjant 15.59 0.00.00
2 Tolvanen Elias AlatPi 17.15 0.01.16
3 Heikkinen Eeli Pohjant 23.01 0.07.02

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Sorsa Eero SoJy 10.19 0.00.00
2 Palokangas Tatu AlatPi 13.40 0.03.21
3 Heino Veikka Pohjant 14.29 0.04.10
4 Pyykkö Tomi OSVA 15.17 0.04.58
5 Kultima Lauri LapVe 16.43 0.06.24

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Määttä Roope Pohjant 13.39 0.00.00
2 Ervasti Hannes KEV 20.42 0.07.03

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ukkola Santeri Pohjant 10.57 0.00.00
2 Paakkolanvaara Kalle OSVA 12.18 0.01.21
3 Paakkolanvaara Ilpo OSVA 13.14 0.02.17
4 Sorsa Lauri SoJy 14.18 0.03.21
5 Westerholm Lauri VePo 15.12 0.04.15
6 Seväkivi Heikki LaiVe 19.09 0.08.12
7 Tihinen Matias LaiVe 21.48 0.10.51
8 Alahäivälä Pauli PudU 24.13 0.13.16
9 Ryytty Eino Pohjant 25.34 0.14.37
10 Kemppainen Väinö Iisu 28.55 0.17.58
11 Pitkänen Urho KEV 33.06 0.22.09

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kaskinen Mira RasKa 35.05 0.00.00 85.54 83.71
2 Niittynen Miia Koovee 35.29 0.00.24 83.52 81.73
3 Kauppinen Silja KR 37.46 0.02.41 77.48 75.82
4 Niva Sara Pohjant 39.00 0.03.55 74.07 72.48
5 Taulavuori Venla AlatPi 40.24 0.05.19 70.57 69.06
6 Kauppila Sanna AngA 41.15 0.06.10 68.21 66.75
7 Soudunsaari Sanna PosPy 43.58 0.08.53 63.14 61.79
8 Nifakina Julia TaivKu 48.40 0.13.35 56.27 55.07
9 Lotvonen Essi LaiVe 52.51 0.17.46 51.11 50.01
10 Backman Saana IinYr 57.47 0.22.42 46.09 45.11
11 Harju Moona PudU 1.00.02 0.24.57 43.74 42.81
12 Mattila Orvokki Pohjant 1.18.27 0.43.22 32.99 32.29
Rahko Saana-Maria Pohjant KES -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Limingoja Johanna OSVA 42.05 0.00.00 0.00 0.00
2 Lithovius Anna-Riikka OSVA 46.48 0.04.43 0.00 0.00
3 Märsynaho Maaret PuolRy 51.15 0.09.10 0.00 0.00

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Martinmäki Kaisu Pohjant 31.02 0.00.00 48.88 47.16
2 Niinimäki Riitta Pohjant 31.20 0.00.18 47.50 45.83
3 Hankonen Johanna Pohjant 31.50 0.00.48 45.86 44.25
4 Goman Annukka VePo 33.49 0.02.47 42.33 40.84
5 Kohonen Nina SoJy 36.16 0.05.14 38.69 37.33
6 Lohela Päivi YlikNM 40.32 0.09.30 33.92 32.72
7 Aarnio Eija SuomRa 41.15 0.10.13 32.64 31.49
8 Heikkinen Leena SoJy 47.15 0.16.13 27.89 26.91
9 Salonen Merja SoJy 56.12 0.25.10 22.94 22.13

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ojanaho Marja-Leena KemU 26.18 0.00.00 43.42 46.19
2 Haataja Mirka YlikNM 27.29 0.01.11 40.30 42.87
3 Parkkinen Piia YlikNM 28.24 0.02.06 37.79 40.20
4 Aalto Pirjo Pohjant 30.32 0.04.14 34.03 36.20
5 Laaksoviita Katja SuomRa 33.13 0.06.55 30.25 32.18
6 Evans Anneli SoJy 36.33 0.10.15 26.56 28.25

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viitanen Kirsi OH 26.29 0.00.00 43.96 43.21
2 Oikkonen Mirka OH 29.17 0.02.48 38.56 37.90
3 Lotvonen Arja LaiVe 30.03 0.03.34 36.42 35.79
4 Haapasalmi Tuija OH 31.35 0.05.06 33.54 32.97
4 Taulavuori Tarja AlatPi 31.35 0.05.06 33.54 32.97
6 Määttä Anna-Maija OH 43.49 0.17.20 22.58 22.20

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kauppinen Liisa SuomRa 24.59 0.00.00 48.72 45.45
2 Aalto Pirjo RaN 25.10 0.00.11 47.56 44.37
3 Hokajärvi Raili Pohjant 27.13 0.02.14 43.23 40.33
4 Väärälä Marita OH 27.46 0.02.47 41.64 38.85
5 Jokikokko Tarja OuTa 32.04 0.07.05 35.43 33.05
6 Jurvakainen Tuija RasHy 32.37 0.07.38 34.21 31.91
7 Piispanen Eija HaapavU 38.08 0.13.09 28.73 26.80
8 Heikkinen Jaana KEV 41.22 0.16.23 25.99 24.25
9 Bergman Anne S-2000 1.26.42 1.01.43 12.17 11.35
10 Kauppinen Marja Leena S-2000 1.34.45 1.09.46 10.92 10.19

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kuusela Vappu VaKa 28.40 0.00.00 33.40 33.26
2 Humalamäki Mirja SuomRa 29.25 0.00.45 30.11 29.98
3 Määttä Anne KEV 32.49 0.04.09 24.80 24.70

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Halme Ritva KiimU 26.39 0.00.00 21.96 20.92
2 Köngäs Kaarina PuolRy 40.57 0.14.18 13.22 12.59
3 Nurminen Eija TP 1.11.31 0.44.52 6.95 6.63

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mattila Ulla Pohjant 48.02 0.00.00
Nikula Irma OuTa KES -

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ylikangas Pinja KoS 25.01 0.00.00 55.41 53.92
2 Sankelo Lotta Pohjant 28.59 0.03.58 46.63 45.38
3 Niva Heini Pohjant 29.50 0.04.49 44.14 42.95
4 Päkkilä Suvi HaHe 34.56 0.09.55 36.71 35.72
5 Kiiskinen Elisa SoJy 37.55 0.12.54 32.90 32.02
6 Väliheikki Julia Pohjant 43.25 0.18.24 27.94 27.18
7 Holappa Suvi-Tuulia YlikNM 1.03.43 0.38.42 18.49 17.99
Oikkonen Sanni OH EIL -
Laaksoviita Veera SuomRa EIL -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ojanaho Eeva-Liina OH 19.18 0.00.00 49.68 45.58
2 Korpi Anna LänRa 21.26 0.02.08 43.99 40.36
3 Viippola Venla OuTa 27.21 0.08.03 33.89 31.09
4 Saraniemi Iida OH 27.42 0.08.24 32.88 30.17
5 Palokangas Mette AlatPi 28.28 0.09.10 31.43 28.84
6 Holopainen Oili S-2000 34.54 0.15.36 25.18 23.10
7 Taulavuori Anni AlatPi 36.55 0.17.37 23.37 21.45
8 Portimojärvi Emma-Leena OH 37.44 0.18.26 22.44 20.59
9 Pääkkönen Nea KuPe 39.47 0.20.29 20.89 19.16
10 Goman Maija VePo 59.24 0.40.06 13.72 12.59
Ojanaho Ansa-Lotta OH EIL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Jaatinen Ilona HaHe 25.52 0.00.00
2 Limingoja Senni OSVA 36.05 0.10.13
3 Parkkinen Laura YlikNM 37.27 0.11.35

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Salmela Anni S-2000 20.44 0.00.00
2 Pitkänen Anni KEV 26.37 0.05.53
3 Hemmi Mai Pohjant 34.36 0.13.52
4 Oikkonen Sissi OH 36.22 0.15.38
Holappa Pilvi-Maria YlikNM HYL -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hasu Eevi S-2000 10.15 0.00.00
2 Parkkinen Anna YlikNM 14.45 0.04.30
3 Portimojärvi Venla OH 16.35 0.06.20
4 Kuusikko Kiia SalRe 18.39 0.08.24
5 Goman Matleena VePo 20.51 0.10.36
6 Niinimäki Nelli Pohjant 20.56 0.10.41

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kiiskinen Lilja SoJy 13.37 0.00.00
2 Anttonen Jemina SuomRa 17.13 0.03.36
3 Päkkilä Venla HaHe 17.46 0.04.09

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Alahäivälä Silja PudU 12.26 0.00.00
2 Väisänen Martta LaiVe 13.02 0.00.36
3 Virkkala Venla OH 13.44 0.01.18
4 Länsitie Pinja OSVA 13.53 0.01.27
5 Niittyalho Hilma PuolRy 14.37 0.02.11
6 Heikkinen Aada Pohjant 16.33 0.04.07
7 Niittyalho Emilia PuolRy 17.30 0.05.04
8 Pitkänen Reeta KEV 17.39 0.05.13
9 Ryytty Inka Pohjant 19.16 0.06.50
10 Niittyalho Aune PuolRy 20.35 0.08.09
11 Märsynaho Minja PuolRy 21.44 0.09.18
12 Pitkänen Tilta KEV 24.08 0.11.42
13 Moilanen Mette PudU 25.24 0.12.58
14 Tihinen Milja LaiVe 25.34 0.13.08
15 Eilola Jenna YlikNM 26.21 0.13.55
16 Anttonen Martta SuomRa 37.55 0.25.29