FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Am-keskimatka
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 51
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heinaro Einari HS 31.44 0.00.00 93.65 92.82
2 Syrjäläinen Topi HS 32.02 0.00.18 92.49 91.67
3 Leskinen Aapo Lynx 33.01 0.01.17 89.47 88.68
4 Leskinen Antti-Pekka Lynx 33.33 0.01.49 87.78 87.00
5 Saramäki Niklas Lynx 34.23 0.02.39 85.39 84.64
6 Syrjäläinen Arttu HS 34.30 0.02.46 84.85 84.10
7 Saarinen Jarkko HiKi 34.38 0.02.54 84.26 83.52
8 Metsälä Juuso KR (U) 34.50 0.03.06 83.52 82.78
9 Vähänen Sami RR 34.55 0.03.11 83.07 82.33
10 Suominen Eemeli HiKi 35.04 0.03.20 82.46 81.73
11 Patana Mikko HiKi 35.24 0.03.40 81.43 80.71
12 Summanen Aapo HS 35.37 0.03.53 80.69 79.97
13 Haarlaa Tapio HS 35.53 0.04.09 79.84 79.13
14 Nurminen Ilkka HS 36.32 0.04.48 78.17 77.48
15 Mänkärlä Janne Lynx 36.39 0.04.55 77.68 76.99
16 Tervo Tuomas RR 36.41 0.04.57 77.37 76.68
16 Loukkalahti Otto HiKi 36.41 0.04.57 77.37 76.68
18 Mähönen Timo HS 36.51 0.05.07 76.53 75.86
19 Sorsa Perttu HiKi 37.01 0.05.17 75.95 75.27
20 Sankari Matias LS-37 (U 37.49 0.06.05 74.11 73.45
21 Penttinen Topi Trian (U 38.11 0.06.27 73.16 72.51
22 Väisänen Patrik KS (U) 38.52 0.07.08 71.64 71.01
23 Ritasalo Teemu EsAk 39.39 0.07.55 70.00 69.38
24 Viljakainen Olli AnttU (U 40.16 0.08.32 68.71 68.10
25 Kemppainen Teemu SKUusi 40.29 0.08.45 68.12 67.52
26 Airila Markus SKUusi 41.04 0.09.20 66.94 66.35
27 Metsälä Tuomas Lynx 41.07 0.09.23 66.64 66.05
28 Välikorpi Jari RasKu (U 43.07 0.11.23 63.34 62.78
29 Mattila Aleksi Lynx 43.15 0.11.31 62.94 62.38
30 Väänänen Heikki SKUusi 44.03 0.12.19 61.59 61.05
31 Kuutti Veli-Pekka PertPe ( 44.11 0.12.27 61.21 60.67
32 Seppänen Jukka-Pekka HiKi 44.12 0.12.28 60.98 60.44
33 Nakvosas Mindaugas HS 45.45 0.14.01 58.72 58.20
34 Berg Kimmo EsAk 46.12 0.14.28 57.96 57.44
35 Pantsar Jere PelPo (U 47.02 0.15.18 56.74 56.24
36 Hapola Tuomas RaKaS (U 47.27 0.15.43 56.05 55.56
37 Turunen Markus RR 47.29 0.15.45 55.83 55.33
38 Savola Joonas VePo (U) 47.58 0.16.14 55.08 54.59
39 Koskinen Jussi KR (U) 51.28 0.19.44 51.16 50.71
40 Skinnari Juha SKUusi 51.41 0.19.57 50.77 50.32
41 Tapola Lauri Jyry 56.10 0.24.26 46.56 46.15
42 Koskela Petri SuVe 56.52 0.25.08 45.83 45.43
43 Koskikallio Aleksi KaRa 59.07 0.27.23 43.94 43.55
44 Muukkonen Jyrki SKUusi 59.55 0.28.11 43.20 42.82
45 Tolvanen Leo Pihkan 1.01.40 0.29.56 41.83 41.46
46 Kylmälä Marko KaRa 1.01.44 0.30.00 41.64 41.27
47 Mänty Eero EsAk 1.04.39 0.32.55 39.62 39.27
Heikkilä Ollipekka Lynx KES -
Ojapalo Joona Lynx KES -
Sorsa Lauri HiKi KES -
Parjanne Antti TuMe (U) KES -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pikkarainen Toni EsAk 31.10 0.00.00 64.51 63.67
2 Villa Juha KaRa 37.42 0.06.32 52.33 51.65
3 Sevon Tuomo SalRe (U 39.24 0.08.14 49.12 48.47
4 Kara Olli TuS (U) 41.34 0.10.24 45.65 45.05
5 Lassila Jussi PiTa 41.59 0.10.49 44.30 43.72
6 Suominen Petteri HPV 42.20 0.11.10 43.04 42.48
7 Korhonen Teemu EsAk 51.43 0.20.33 34.50 34.05
8 Terävä Antti Pihkan 52.32 0.21.22 33.25 32.81
9 Pöyhönen Simo Raus 57.23 0.26.13 29.78 29.39

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Närvä Marko Lynx 30.32 0.00.00 67.01 66.86
2 Riissanen Jani EsAk 30.57 0.00.25 65.64 65.49
3 Mäkelä Tomi Pihkan 31.34 0.01.02 63.89 63.75
4 Jääskeläinen Iiro VeVe (U) 33.04 0.02.32 60.55 60.42
5 Nurmilaukas Ville EsAk 34.02 0.03.30 58.40 58.27
6 Salonen Kari HS 34.31 0.03.59 57.16 57.04
7 Vaherlehto Tuomas EsAk 34.49 0.04.17 56.25 56.13
8 Halonen Mikko SKVuoksi 34.57 0.04.25 55.62 55.49
9 Levijoki Sami HiKi 35.04 0.04.32 55.02 54.89
10 Partanen Tapani HyRa 37.50 0.07.18 50.61 50.49
11 Laine Mikko HS 38.09 0.07.37 49.80 49.69
12 Pulli Veli-Matti RaVa (U) 39.33 0.09.01 47.67 47.56
13 Kuusivaara Janne EsAk 39.35 0.09.03 47.26 47.16
14 Maronen Mikke Lynx 41.31 0.10.59 44.71 44.61
15 Åberg Janne HyRa 41.55 0.11.23 43.93 43.84
16 Hämäläinen Petri Pihkan 44.37 0.14.05 40.95 40.86
17 Vaaja Matti EsAk 45.29 0.14.57 39.84 39.76
18 Rantala Tommy KaRa 46.02 0.15.30 39.05 38.96
19 Tamminen Miika KS (U) 48.30 0.17.58 36.76 36.68
20 Hellstedt Tony RaHa 1.11.32 0.41.00 24.72 24.67
Aumo Janne Lynx HYL -
Koivula Jeppe HS KES -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 27
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Loukkalahti Marko HiKi 29.02 0.00.00 65.98 66.20
2 Boström Mikael Lynx 30.07 0.01.05 63.24 63.45
3 Pulli Antero RR 30.19 0.01.17 62.46 62.66
4 Virtanen Lassi HS 30.41 0.01.39 61.35 61.55
5 Kyyrönen Samuli RR 31.37 0.02.35 59.19 59.39
6 Kivilaakso Janne Lynx 32.08 0.03.06 57.89 58.09
7 Suominen Manne HiKi 33.20 0.04.18 55.48 55.66
8 Kivilaakso Sami Lynx 33.38 0.04.36 54.65 54.84
9 Viskari Jukka HiKi 33.58 0.04.56 53.79 53.97
10 Liljeström Kimmo HS 34.34 0.05.32 52.54 52.71
11 Uusitalo Tero EsAk 34.53 0.05.51 51.74 51.92
12 Parttimaa Timo AngA (U) 35.48 0.06.46 50.11 50.28
13 Tähtinen Timo HS 36.02 0.07.00 49.48 49.64
14 Laitamäki Jari HiKi 36.52 0.07.50 48.06 48.22
15 Talvitie Mikko KeU 37.03 0.08.01 47.53 47.68
16 Havula Jarmo HTH 37.46 0.08.44 46.33 46.49
17 Heinilä Hannu RaVa (U) 39.20 0.10.18 44.20 44.35
18 Autio Rauno KaRa 40.51 0.11.49 42.29 42.43
19 Torvela Niko HTH 41.08 0.12.06 41.73 41.87
20 Havento Jukka KaRa 42.49 0.13.47 39.83 39.97
21 Kahiala Jari Pihkan 52.53 0.23.51 32.04 32.15
22 Illaru Tõnu PePo 1.12.15 0.43.13 23.30 23.38
23 Pavilainen Alexei HlS (U) 2.19.30 1.50.28 11.99 12.03
Taskila Sakari LeSi HYL -
Liljaniemi Antti RR HYL -
Tuominen Hans Pihkan KES -
Metsäranta Arto HiKi KES -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 27
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Matilainen Kari HS 28.50 0.00.00 55.33 55.20
2 Oksanen Teijo HS 29.15 0.00.25 54.23 54.10
3 Kulmala Mika RR 30.29 0.01.39 51.73 51.61
4 Borgenström Jussi HyRa 31.49 0.02.59 49.28 49.15
5 Kyhäräinen Jukka HS 32.51 0.04.01 47.45 47.33
6 Ijas Markku Raus 34.43 0.05.53 44.63 44.52
7 Savilahti Petri Lynx 34.57 0.06.07 44.07 43.96
8 Kälviäinen Sami HS 35.57 0.07.07 42.59 42.48
9 Frilander Heikki Trian (U 36.59 0.08.09 41.15 41.05
10 Numminen Hannu EsAk 37.21 0.08.31 40.50 40.40
11 Hyyryläinen Pasi EsAk 37.23 0.08.33 40.22 40.12
12 Niinimäki Risto Pihkan 37.44 0.08.54 39.60 39.50
13 Pietikäinen Timo Pihkan 37.55 0.09.05 39.16 39.07
14 Ojanen Tuomas HS 38.16 0.09.26 38.57 38.47
15 Rantala Antti Pihkan 40.10 0.11.20 36.51 36.42
16 Ritakallio Timo Lynx 40.38 0.11.48 35.87 35.78
17 Hakuli Kari KeU 41.08 0.12.18 35.21 35.12
18 Väisänen Juha MU 41.42 0.12.52 34.51 34.42
19 Hanhijärvi Antti EsAk 42.20 0.13.30 33.77 33.69
20 Lahtinen Jari RaVi 42.47 0.13.57 33.20 33.12
21 Kaasalainen Matti HS 43.04 0.14.14 32.77 32.69
22 Nietosjärvi Tommi Pihkan 43.16 0.14.26 32.41 32.33
23 Sorri Pertti RaHa 44.41 0.15.51 31.17 31.10
24 Valtonen Jari HS 46.20 0.17.30 29.86 29.79
25 Launis Kasperi Raus 49.03 0.20.13 28.02 27.95
26 Ojanen Juha HyRa 58.27 0.29.37 23.36 23.30
27 Karppinen Juha Raus 1.05.03 0.36.13 20.85 20.80

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Syrjälä Pertti KeU 26.13 0.00.00 57.36 56.83
2 Autio Ossi HyRa 26.53 0.00.40 55.57 55.06
2 Heikkinen Jarmo HS 26.53 0.00.40 55.57 55.06
4 Karamo Jouko HS 27.05 0.00.52 54.43 53.93
5 Kauppinen Tuomo HyRa 27.49 0.01.36 52.65 52.16
6 Reinikka Kenneth HyRa 28.34 0.02.21 50.92 50.45
7 Parnetti Roy KeU 29.01 0.02.48 49.79 49.34
8 Ojapalo Ilkka RR 29.37 0.03.24 48.45 48.01
9 Joensuu Raimo HS 30.41 0.04.28 46.45 46.02
10 Enroth Ari RR 30.46 0.04.33 46.00 45.58
11 Kiviniitty Jyrki HS 31.25 0.05.12 44.74 44.33
12 Lampinen Raino HS 31.49 0.05.36 43.87 43.47
13 Puustinen Tuomo Pihkan 31.59 0.05.46 43.33 42.94
14 Meriheinä Ulf Pihkan 32.46 0.06.33 42.00 41.61
15 Lahtinen Jouko HS 33.56 0.07.43 40.27 39.90
16 Hänninen Jukka HiKi 34.21 0.08.08 39.49 39.13
17 Lahti Markku Raus 35.20 0.09.07 38.12 37.77
18 Lammi Hannu HS 36.08 0.09.55 37.00 36.66
19 Sandström Heikki HyRa 36.10 0.09.57 36.70 36.36
20 Laine Markku MU 37.34 0.11.21 35.07 34.75
21 Huttunen Jouni Jyry 38.01 0.11.48 34.39 34.08
22 Vainikka Jari Raus 38.07 0.11.54 34.05 33.73
23 Koistinen Kari HiKi 42.54 0.16.41 30.02 29.75
Kottonen Hannu Lynx KES -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Malinen Jouko HS 25.44 0.00.00 57.49 57.30
2 Lehto Esa HS 27.59 0.02.15 52.48 52.29
3 Helkkula Rauli TuMe (U) 28.34 0.02.50 51.02 50.84
4 Nyberg Henry Trian (U 30.37 0.04.53 47.24 47.07
5 Ranta-Puska Kari EsAk 30.41 0.04.57 46.77 46.61
6 Toikkanen Jukka PorvU 30.57 0.05.13 46.01 45.85
7 Tervo Vesa RR 32.14 0.06.30 43.84 43.68
8 Saramäki Jukka Lynx 32.43 0.06.59 42.85 42.70
9 Pettersson Staffan Lynx 33.25 0.07.41 41.62 41.48
10 Herranen Timo Jyry 34.53 0.09.09 39.55 39.41
11 Leppälä Martti HlS (U) 35.54 0.10.10 38.12 37.99
12 Nevalainen Eero Pihkan 36.17 0.10.33 37.41 37.28
13 Ahlqvist Hannu Raus 36.22 0.10.38 37.02 36.89
14 Kaario Reino HS 37.57 0.12.13 35.19 35.06
15 Kinkki Seppo HyRa 38.51 0.13.07 34.08 33.97
16 Talja Keijo OK77 (U) 40.14 0.14.30 32.64 32.52
17 Viitasalo Harri RiSu 40.26 0.14.42 32.20 32.09
18 Kapanen Jarmo RiSu 43.21 0.17.37 29.78 29.68
19 Laukka Ville Raus 43.46 0.18.02 29.24 29.14
20 Moisander Jouni RaVi 46.24 0.20.40 27.34 27.25
Jumppanen Heimo Pihkan HYL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 36
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karhumäki Lauri Pihkan 30.52 0.00.00 49.86 49.55
2 Lassila Heikki PiTa 31.18 0.00.26 48.96 48.65
3 Helkkula Simo PiTa 31.36 0.00.44 48.29 47.98
4 Pulkkinen Heimo HS 33.12 0.02.20 45.76 45.47
5 Nieminen Pertti RR 33.28 0.02.36 45.20 44.91
6 Parkkonen Reima Pihkan 33.30 0.02.38 44.96 44.67
7 Hyvönen Eero PorvU 33.35 0.02.43 44.65 44.37
8 Turku Vesa HS 35.40 0.04.48 41.86 41.59
9 Tolvanen Mauri LeSi 35.41 0.04.49 41.65 41.39
10 Tanttu Unto KeU 35.48 0.04.56 41.33 41.07
11 Järvinen Jorma KeU 36.10 0.05.18 40.73 40.47
12 Kyckling Veli-Matti HS 36.43 0.05.51 39.94 39.69
12 Tarvainen Juhani PiTa 36.43 0.05.51 39.94 39.69
14 Laine Juhani KaRa 36.55 0.06.03 39.37 39.12
15 Sane Kari HS 37.21 0.06.29 38.74 38.49
16 Kurvinen Veijo HiKi 37.49 0.06.57 38.08 37.84
17 Ryynänen Jorma Pihkan 38.29 0.07.37 37.25 37.01
18 Romula Tuomo Mesik 39.12 0.08.20 36.40 36.17
19 Nykänen Pentti Jyry 39.24 0.08.32 36.05 35.82
20 Tolvanen Harri Pihkan 40.31 0.09.39 34.89 34.67
21 Rajamäki Jussi HS 41.09 0.10.17 34.20 33.98
22 Nordqvist Raimo EsAk 41.44 0.10.52 33.56 33.35
23 Vuorio Olavi JäPa 41.51 0.10.59 33.31 33.10
24 Hotti Reino HS 42.09 0.11.17 32.92 32.71
25 Leino Tapio HS 42.10 0.11.18 32.75 32.54
26 Laine Jaakko HS 42.24 0.11.32 32.41 32.20
27 Huhtala Timo HS 42.33 0.11.41 32.14 31.94
28 Mustranta Antti HS 43.24 0.12.32 31.36 31.16
29 Terävä Seppo XYZ 44.36 0.13.44 30.37 30.17
30 Holappa Paavo TVV 48.17 0.17.25 27.92 27.74
31 Kihlman Klaus PiTa 51.12 0.20.20 26.20 26.03
32 Kangasaho Simo HiKi 51.27 0.20.35 25.94 25.78
33 Uljas Risto Jyry 55.07 0.24.15 24.10 23.94
34 Paikkala Jarmo Jyry 1.02.16 0.31.24 21.22 21.09
35 Eklund Rolf HS 1.08.32 0.37.40 19.19 19.06
Saukonoja Jouni PorvU KES -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 32
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Wessman Risto HiKi 29.21 0.00.00 46.59 46.46
2 Kivistö Erkki Pihkan 33.23 0.04.02 40.77 40.65
3 Leppäkorpi Eero LeSi 33.29 0.04.08 40.45 40.33
4 Erkiö Hannu HS 33.42 0.04.21 39.99 39.87
5 Reijula Tapio Mesik 33.56 0.04.35 39.52 39.40
6 Lepistö Lauri KeU 35.28 0.06.07 37.62 37.51
7 Saarinen Olli HiKi 35.32 0.06.11 37.37 37.26
8 Laine Eero RaVi 36.26 0.07.05 36.26 36.16
9 Sirola Risto KeU 37.13 0.07.52 35.32 35.22
10 Palomäki Mikko HyRa 37.23 0.08.02 34.99 34.88
11 Kemppi Jorma Navi (U) 37.25 0.08.04 34.78 34.68
12 Koivula Keijo HyRa 37.54 0.08.33 34.16 34.06
13 Laitinen Matti Mesik 38.10 0.08.49 33.75 33.65
14 Aunula Jukka Jyry 39.45 0.10.24 32.24 32.14
15 Kanerva Unto Jyry 40.06 0.10.45 31.79 31.70
16 Kokkonen Seppo KeU 40.21 0.11.00 31.43 31.34
17 Reinikainen Pentti Jyry 40.45 0.11.24 30.96 30.87
18 Mäkinen Matti Mesik 40.47 0.11.26 30.77 30.68
19 Orpana Risto SOC (U) 40.51 0.11.30 30.56 30.47
20 Kervinen Unto JäPa 41.23 0.12.02 30.01 29.92
21 Varonen Arto LeSi 41.38 0.12.17 29.67 29.58
22 Kettunen Seppo Jyry 44.50 0.15.29 27.40 27.32
23 Luoma Simo Pihkan 45.12 0.15.51 27.03 26.95
24 Hämäläinen Reijo Pihkan 45.19 0.15.58 26.82 26.74
25 Niinimäki Jukka HyRa 47.53 0.18.32 25.24 25.17
26 Hartman Matti HiKi 49.57 0.20.36 24.07 24.00
27 Hartikainen Pertti S. RiSu 50.28 0.21.07 23.69 23.62
28 Kytöjoki Juhani Jyry 51.00 0.21.39 23.31 23.24
29 Ilkka Eero Lynx 53.23 0.24.02 22.15 22.08
Tukiainen Tapio HyRa HYL -
Aho Olavi HS HYL -
Isoherranen Seppo HS KES -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tolonen Kalle Mesik 29.11 0.00.00 38.99 38.63
2 Österberg Reino LeSi 32.13 0.03.02 34.94 34.62
3 Etholen Börje HS 34.29 0.05.18 32.29 31.99
4 Suonpää Pentti EsAk 36.44 0.07.33 29.98 29.70
5 Karjalainen Jouko HS 39.16 0.10.05 27.73 27.48
6 Seitajoki Reijo Jyry 41.36 0.12.25 25.88 25.65
7 Setälä Toivo JäPa 43.57 0.14.46 24.22 24.00
8 Syväterä Pekka RiSu 44.10 0.14.59 23.83 23.61
9 Lainema Matti MSParma 51.16 0.22.05 20.29 20.10
10 Kasi Servo KeU 52.08 0.22.57 19.72 19.54
11 Karila Veijo Pihkan 54.36 0.25.25 18.61 18.43
12 Kuokkanen Kari Pihkan 1.01.22 0.32.11 16.36 16.20
13 Ollikainen Eero HS 1.02.18 0.33.07 15.91 15.77
14 Lindeman Osmo HS 1.03.03 0.33.52 15.53 15.39
Perkinen Osmo Pihkan KES -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jokinen Eino HyRa 28.04 0.00.00 35.12 35.02
2 Asikainen Ville XYZ 32.51 0.04.47 29.36 29.28
3 Mäkinen Lasse RaHa 39.47 0.11.43 23.71 23.65
4 Ijas Johannes KeU 42.35 0.14.31 21.66 21.60
5 Tarvainen Kalevi HS 1.13.18 0.45.14 12.29 12.26
6 Laakso Mikko MU 1.22.06 0.54.02 10.72 10.69
Jakoaho Taisto HyRa HYL -
Ruokonen Keijo HS KES -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vanhala Toivo Pihkan 50.20 0.00.00
2 Partanen Antero RaVi 1.10.40 0.20.20

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pietikäinen Aleksi SKUusi 37.07 0.00.00 54.88 52.04
2 Jumppanen Oskari HyRa 39.43 0.02.36 48.72 46.20
3 Sarparanta Niklas Lynx 47.26 0.10.19 38.65 36.65
4 Kivinen Vinsci HyRa 50.26 0.13.19 34.33 32.56

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Niemi Topias HS 30.18 0.00.00 65.00 63.20
2 Torsti Valtteri EsAk 32.58 0.02.40 58.74 57.12
3 Lehtoranta Teemu SKUusi 34.07 0.03.49 55.80 54.26
4 Salonen Matias HS 34.31 0.04.13 54.20 52.70
5 Tiljander Ville HyRa 37.41 0.07.23 48.78 47.43
6 Mäki-Petäys Matias EsAk 41.40 0.11.22 43.33 42.13
7 Ylönen Arttu HyRa 42.12 0.11.54 42.00 40.84
8 Seppälä Pyry RR 44.44 0.14.26 38.89 37.81
9 Ojanen Joonas HyRa 57.27 0.27.09 29.71 28.89
Ahola Mikko KangSK ( HYL -

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viskari Juuso HiKi 22.21 0.00.00 57.69 55.30
2 Talja Eljas OK77 (U) 22.30 0.00.09 56.45 54.11
3 Mannonen Ville HS 23.10 0.00.49 53.99 51.75
4 Heinonen Paavo HS 23.25 0.01.04 52.58 50.41
5 Tala Miika HS 23.37 0.01.16 51.32 49.19
6 Rautio Mikael EsSu 24.56 0.02.35 47.83 45.85
7 Tervakangas Mikko EsSu 26.16 0.03.55 44.67 42.82
8 Väisänen Leevi HS 32.25 0.10.04 35.60 34.12
9 Kinnunen Valtteri MU 34.12 0.11.51 33.18 31.80
10 Koskinen Joni RR 36.30 0.14.09 30.56 29.29
Asklöf Henrik Lynx HYL -

Sarja H15
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Raitola Sami EsSu 23.51 0.00.00 49.46 42.86
2 Puupponen Lauri EsSu 25.52 0.02.01 44.75 38.77
3 Autio Wertti HyRa 26.20 0.02.29 43.12 37.36
4 Virrankoski Iiro EsSu 27.37 0.03.46 40.31 34.93
5 Partanen Lauri HyRa 29.02 0.05.11 37.58 32.57
6 Uusitalo Topias EsAk 30.00 0.06.09 35.63 30.88
7 Tikkanen Elias EsSu 41.50 0.17.59 25.03 21.68
8 Haltia Ilari RR 51.59 0.28.08 19.71 17.08
Rasehorn Antti vacant ( HYL -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Laitamäki Wille HiKi 13.59 0.00.00
2 Kemppi Topias EsSu 15.28 0.01.29
3 Laaksonen Emil EsSu 15.38 0.01.39
4 Hanhijärvi Paulus EsAk 16.33 0.02.34
5 Määttälä Mikko EsSu 16.49 0.02.50
6 Boström Kristian Lynx 17.04 0.03.05
7 Maronen Matias Lynx 17.59 0.04.00
8 Laakso Ilari RR 18.37 0.04.38
9 Pajuoja Otso EsSu 18.51 0.04.52
10 Hamppu Anton HS 19.07 0.05.08
11 Väisänen Lenni HS 20.25 0.06.26
12 Haapala Oskar EsSu 24.01 0.10.02
13 Leiniö Juho SKUusi 33.26 0.19.27
14 Kuusivaara Joonas EsAk 33.27 0.19.28
Tiainen Olli EsSu KES -

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Mbembela Karim Lynx 14.55 0.00.00
2 Koponen Matias Lynx 15.15 0.00.20
3 Ruuskanen Tuomas MU 15.40 0.00.45
4 Karelo Luukas EsSu 16.16 0.01.21
5 Rautio Daniel EsSu 16.26 0.01.31
6 Vuorela Joona EsAk 17.05 0.02.10
7 Laatu Antti HS 18.14 0.03.19
8 Penttinen Oskari EsSu 18.21 0.03.26
9 Raasakka Jussi EsSu 19.44 0.04.49
10 Vaherlehto Eemi EsAk 20.45 0.05.50
11 Riissanen Pyry EsAk 21.11 0.06.16
12 Ojala Akseli EsSu 21.16 0.06.21
13 Riissanen Miska EsAk 22.06 0.07.11
14 Noponen Juho EsSu 23.33 0.08.38
15 Hietala Joni EsSu 23.46 0.08.51
16 Tervo Lassi HS 26.48 0.11.53
17 Kivikoski Pyry RaHa 28.41 0.13.46
18 Ahoniemi Rasmus HyRa 35.24 0.20.29
Hiisilä Hannes EsSu KES -

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mänkärlä Aino Lynx 32.39 0.00.00 86.11 84.46
2 Åkerman Anu HiKi 35.32 0.02.53 78.56 77.05
3 Parjanne Laura HiKi 35.59 0.03.20 77.02 75.54
4 Leskinen Anne-Mari Lynx 36.22 0.03.43 75.66 74.20
5 Lammi Elina HS 37.14 0.04.35 73.36 71.94
6 Suhonen Anniina HS 37.32 0.04.53 72.23 70.84
7 Karvonen Sara Lynx 39.07 0.06.28 68.80 67.47
8 Ryyppö Minna HS 40.22 0.07.43 66.17 64.90
9 Väre Tiina SomEsa ( 41.31 0.08.52 63.85 62.62
10 Orkola Saana HiKi 43.23 0.10.44 60.64 59.47
11 Ojapalo Anna Lynx 45.06 0.12.27 57.89 56.77
12 Orkola Pirita HiKi 49.55 0.17.16 51.90 50.90
13 Ruhanen Hanna HS 50.12 0.17.33 51.21 50.22
14 Åkermarck-Mähönen Ramona HS 50.57 0.18.18 50.06 49.10
15 Voutilainen Anna EsAk 52.33 0.19.54 48.15 47.23
16 Pietilänaho Anu HiKi 52.57 0.20.18 47.41 46.50
17 Mäkilä Sohvi EsAk 53.57 0.21.18 46.16 45.27
18 Kukkonen Matleena AngA (U) 1.02.44 0.30.05 39.38 38.62
19 Saramäki Sara Lynx 1.04.29 0.31.50 38.00 37.26
Liljeström Heidi HS HYL -
Hjelm Netta EsAk HYL -
Mattila Milla HS KES -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kyckling Katja Lynx 39.32 0.00.00 69.25 68.42
2 Rintamäki Riina Pihkan 39.42 0.00.10 68.31 67.49
3 Aumo Satu Pihkan 39.55 0.00.23 67.30 66.49
4 Tervo Johanna RR 40.38 0.01.06 65.48 64.69
5 Koskinen Hanna-Riikka HyRa 41.47 0.02.15 63.06 62.30
6 Isoniemi Tiina Jyry 45.07 0.05.35 57.84 57.14
7 Oinonen Lotta Pihkan 46.13 0.06.41 55.90 55.23
8 Salo Katri HS 46.44 0.07.12 54.74 54.08
9 Sidensnöre Tiina Jyry 47.50 0.08.18 52.94 52.30
10 Laine Matilda RaVi 48.49 0.09.17 51.35 50.73
11 Kauppila Terhi EsAk 49.39 0.10.07 49.97 49.37
12 Laakso Sanna Hiisi (U 50.57 0.11.25 48.19 47.61
13 Hovi Miia Jyry 52.04 0.12.32 46.66 46.10
14 Castrén Jenni Jyry 54.04 0.14.32 44.46 43.93
15 Komulainen Virpi Jyry 1.09.52 0.30.20 34.04 33.63
16 Rosti Hanna KeU 1.16.38 0.37.06 30.70 30.33
Vaara Inga-Maria RaVi KES -

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ikäheimonen Taru Lynx 30.29 0.00.00 75.17 71.88
2 Sane Mari HS 32.51 0.02.22 69.10 66.07
3 Viskari Tanja HiKi 35.11 0.04.42 63.91 61.11
4 Kulmala Päivi RR 36.20 0.05.51 61.30 58.61
5 Louhisola Meri Lynx 36.25 0.05.56 60.57 57.91
6 Vesterinen Kirsi HyRa 36.46 0.06.17 59.40 56.80
7 Friman Kaisa HyRa 36.52 0.06.23 58.66 56.09
8 Kiiski Johanna HS 37.15 0.06.46 57.48 54.96
9 Valkonen Anu HS 38.53 0.08.24 54.51 52.12
10 Luoma Päivi Pihkan 39.33 0.09.04 53.05 50.73
11 Rautakorpi Tiina EsAk 40.55 0.10.26 50.75 48.53
12 Vuorela Hanna EsAk 42.35 0.12.06 48.26 46.15
13 Rajamäki Riikka HS 43.18 0.12.49 46.97 44.91
14 Laurinen Mari HyRa 43.47 0.13.18 45.96 43.94
15 Sten Kajsa Pihkan 45.26 0.14.57 43.82 41.90
16 Pirinen Katri KeU 1.01.26 0.30.57 32.06 30.65
17 Salminen Ulla EsAk 1.03.03 0.32.34 30.89 29.54

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lankinen Hanna HS 31.57 0.00.00 49.75 47.66
2 Tiitola Annamari Lynx 32.31 0.00.34 47.83 45.83
3 Hovinen Mari KeU 37.03 0.05.06 41.06 39.34
4 Pikkarainen Anu EsAk 39.04 0.07.07 38.07 36.47
5 Tervo-Rantakokko Tiina HS 42.36 0.10.39 34.11 32.68
6 Hakuli Mia KeU 44.00 0.12.03 32.25 30.90
7 Oja Iina Pihkan 46.33 0.14.36 29.75 28.51
8 Tupitsa Nina HS 54.57 0.23.00 24.59 23.55

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hokajärvi Anja-Riitta Pihkan 30.44 0.00.00 59.89 58.87
2 Rantala Eija HS 31.04 0.00.20 58.26 57.27
3 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 31.15 0.00.31 56.94 55.97
4 Matilainen Mirja HS 36.27 0.05.43 47.97 47.16
5 Lankinen Pauliina HS 42.53 0.12.09 40.06 39.38
6 Kekäläinen Kaija HS 43.22 0.12.38 38.91 38.24
7 Hämäläinen Minna Pihkan 48.01 0.17.17 34.50 33.91
8 Paalanen Anne RR 50.51 0.20.07 31.98 31.43
9 Launis Teija Raus 57.14 0.26.30 27.87 27.40
10 Shemeikka Taina HPV 1.04.30 0.33.46 24.26 23.84

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Meriheinä Maire Pihkan 40.47 0.00.00 50.11 48.07
2 Salmenkylä-Mattila Leena HS 41.49 0.01.02 47.96 46.01
3 Leppänen Aino Jyry 46.10 0.05.23 42.61 40.88
4 Hakomäki Kirsi HS 49.05 0.08.18 39.30 37.70
5 Leskinen Tiina Lynx 50.35 0.09.48 37.37 35.85
6 Ojajärvi Seija HS 53.54 0.13.07 34.36 32.96
7 Kallio Arja KeU 1.08.19 0.27.32 26.55 25.47
Vartia Jaana RR HYL -
Juga Liisa KeU HYL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jumppanen Helena Pihkan 27.54 0.00.00 54.40 53.93
2 Raiko Erja HyRa 28.21 0.00.27 52.53 52.08
3 Lappeteläinen Raija HyRa 29.46 0.01.52 49.08 48.65
4 Illaru Sinikka PePo 31.44 0.03.50 45.14 44.75
5 Liimatainen Raili HyRa 32.19 0.04.25 43.44 43.07
6 Strang Heidi HyRa 33.14 0.05.20 41.39 41.03
7 Kangasaho Sirpa HiKi 36.44 0.08.50 36.67 36.35
8 Heinonen Kaija Pihkan 43.04 0.15.10 30.62 30.35
9 Ahlqvist Kristiina Raus 47.04 0.19.10 27.41 27.17

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Turku Kaija HS 33.04 0.00.00 46.28 43.89
2 Laine Irmeli KaRa 34.44 0.01.40 43.46 41.21
3 Patronen Lea EsAk 37.18 0.04.14 39.91 37.84
4 Tukiainen Marja HyRa 37.57 0.04.53 38.67 36.68
5 Honkavaara Paula RaVi 38.43 0.05.39 37.37 35.44
6 Malmsten Beatrice Lynx 40.39 0.07.35 35.08 33.27
7 Reinikainen Pirjo Jyry 42.54 0.09.50 32.75 31.06
8 Lindsten Ulla Jyry 50.57 0.17.53 27.17 25.76
9 Luoma Helena Pihkan 51.56 0.18.52 26.25 24.89
10 Kumpulainen Sirkka Liisa XYZ 1.29.37 0.56.33 14.98 14.21
Kämäräinen Helena LS-37 (U KES -
Kurvinen Ulla HiKi KES -

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karvinen Tuulikki HS 27.01 0.00.00 43.98 43.54
2 Reeni Eva RiSu 30.16 0.03.15 38.28 37.89
3 Isoherranen Kaarina HS 32.53 0.05.52 34.33 33.98
4 Salmela Juulia RiSu 35.40 0.08.39 30.82 30.51
5 Torp Tytti HS 38.36 0.11.35 27.71 27.43
6 Ohramaa Tuula Jyry 43.31 0.16.30 23.89 23.65
7 Rajamäki Vuokko HS 52.17 0.25.16 19.32 19.12

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jakoaho Ritva HyRa 34.00 0.00.00 34.89 34.75
2 Havukorpi Airi RaVi 48.52 0.14.52 23.55 23.46
3 Pekkarinen Eila KeU 54.04 0.20.04 20.62 20.54
4 Ollikainen Helvi HS 55.08 0.21.08 19.58 19.50
5 Raatikka Marja HS 1.02.11 0.28.11 16.79 16.72
6 Raunemaa PIrkko HS 1.10.43 0.36.43 14.26 14.20

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ikkala Leena HS 47.44 0.00.00 29.78 29.81
2 Vehmanen Marjatta KeU 50.52 0.03.08 25.85 25.87
3 Holopainen Kaarina KeU 53.57 0.06.13 22.40 22.42

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Martikainen Karoliina Trian (U 33.50 0.00.00 76.63 75.78
2 Matilainen Helena HS 41.40 0.07.50 59.12 58.46
3 Haltia Riikka RR 42.39 0.08.49 54.71 54.10
4 Korteniemi Veera PelPo (U 1.00.21 0.26.31 36.52 36.11

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nummela Liinu MU 28.57 0.00.00 65.72 64.49
2 Heikkilä Tuuli Lynx 29.45 0.00.48 62.89 61.71
3 Matilainen Annika HS 34.09 0.05.12 53.86 52.85
4 Friman Ronja HyRa 36.58 0.08.01 48.89 47.98
5 Koskinen Pinja RR 37.39 0.08.42 47.16 46.28
6 Heikkinen Sanni HS 37.40 0.08.43 46.30 45.44
7 Rantala Jasmiina RaLu (U) 39.17 0.10.20 43.59 42.77
8 Kylmälä Laura MU 42.45 0.13.48 39.31 38.58
9 Kuusivaara Roosa EsAk 45.18 0.16.21 36.40 35.72
Kantola Claudia LS-37 (U HYL -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haapala Ida EsSu 23.03 0.00.00 60.22 59.15
2 Määttänen Maria EsSu 25.52 0.02.49 52.77 51.83
3 Ståhlberg Elisa EsSu 26.22 0.03.19 50.89 49.99
4 Lahdenperä Melina EsSu 28.03 0.05.00 47.01 46.18
5 Laine Roosa EsSu 29.28 0.06.25 43.97 43.19
6 Turakainen Venla HS 29.48 0.06.45 42.70 41.94
7 Saalo Saara SKUusi 31.11 0.08.08 40.06 39.35
8 Suntioinen Elli EsSu 33.43 0.10.40 36.37 35.72
9 Pernu Saara EsSu 35.00 0.11.57 34.37 33.76
10 Pirinen Inkalilja SKUusi 39.20 0.16.17 30.00 29.47

Sarja D15
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heinaro Taru EsSu 18.44 0.00.00 40.46 38.53
2 Malinen Hanna SKUusi 22.02 0.03.18 31.82 30.30
3 Vesterinen Viivi HyRa 24.29 0.05.45 26.31 25.06

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hilo Hanne EsSu 16.19 0.00.00
2 Kangasaho Aino HS 17.45 0.01.26
3 Seppälä Kaisla RR 17.47 0.01.28
4 Tiljander Venla HyRa 18.19 0.02.00
5 Peura Kerttu EsSu 19.27 0.03.08
6 Soikkeli Sofia EsSu 20.25 0.04.06
7 Korhonen Minea MU 20.28 0.04.09
8 Asklöf Aino Lynx 21.40 0.05.21
9 Munck Saana EsSu 23.12 0.06.53
Salonen Venla HS HYL -

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Norrbacka Salla HyRa 16.04 0.00.00
2 Tala Juulia HS 16.16 0.00.12
3 Nietula Minja HS 16.20 0.00.16
4 Salonen Elli HS 16.47 0.00.43
5 Tala Emilia HS 17.16 0.01.12
6 Heikkilä Suvi Lynx 17.28 0.01.24
7 Kemppi Silva EsSu 18.18 0.02.14
8 Sallila Katarina HS 18.57 0.02.53
9 Åberg Nea HyRa 20.03 0.03.59
10 Hanhijärvi Maijukka EsAk 20.09 0.04.05
11 Mäntylä Ulla-Riina HS 20.49 0.04.45
12 Tupitsa Milla HS 22.04 0.06.00
13 Väisänen Doris HS 23.45 0.07.41
14 Sorjonen Siiri EsSu 24.00 0.07.56
15 Määttälä Fanni EsSu 24.31 0.08.27
16 Rantala Ella HS 25.03 0.08.59
17 Multala Essi RR 25.12 0.09.08
18 Ranta-Puska Maija EsAk 26.48 0.10.44
19 Rantakokko Merianna HS 28.41 0.12.37
20 Pernu Iiris EsSu 31.30 0.15.26
21 Leinonen Reetta MU 38.02 0.21.58