FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Pohjantähti-rastit 2 pv.
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kujala Jouni Pohjant 57.36 0.00.00 67.29 66.82
2 Ketonen Miikka KoS 59.07 0.01.31 64.16 63.71
3 Nissinen Niko Pohjant 59.51 0.02.15 61.99 61.55
4 Päivärinta Juhani KiimU 1.08.13 0.10.37 53.17 52.79
5 Keränen Teemu KaSu 1.11.04 0.13.28 49.87 49.52
6 Kuopus Sauli PudU 1.11.40 0.14.04 48.29 47.95
7 Kalapudas Antti AlatPi 1.27.45 0.30.09 38.49 38.22
8 Keski-Ojala Markus KannUra 2.07.27 1.09.51 25.85 25.67
Tauriainen Teemu KEV EIL -
Rapo Mikko RoLa EIL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Harju Teemu KoskRi 49.02 0.00.00 62.66 58.66
2 Kotaniemi Juha KoskRi 55.21 0.06.19 53.42 50.02
3 Heikkinen Jussi-Pekka SoJy 57.56 0.08.54 49.05 45.93
4 Korhonen Ari-Matti KaSu 1.01.49 0.12.47 44.11 41.30
5 Koljonen Jouni VaKa 1.06.55 0.17.53 39.02 36.54

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Peisa Panu SalRe 52.31 0.00.00 34.27 34.27
2 Juola Osmo KaJu 54.22 0.01.51 32.11 32.11
3 Räisänen Jani SalRe 1.01.51 0.09.20 27.35 27.35
4 Lehtonen Daniel LänRa 1.03.32 0.11.01 25.78 25.78
5 Rinta Toni KoskRi 1.06.25 0.13.54 23.85 23.85
6 Ronkainen Markus KoskRi 1.18.33 0.26.02 19.48 19.48

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lammi Harri SalRe 47.29 0.00.00 45.34 41.92
2 Järvenpää Esa S-JKL 48.30 0.01.01 43.56 40.28
3 Taulavuori Tero AlatPi 48.54 0.01.25 42.38 39.18
4 Pihlajaniemi Janne VePo 49.58 0.02.29 40.67 37.60
5 Karvonen Sami SalRe 54.26 0.06.57 36.59 33.83
6 Kuusikko Marko SalRe 54.57 0.07.28 35.51 32.83
7 Kela Marko OulRe 1.01.22 0.13.53 31.14 28.79
8 Kankainen Janne SoJy 1.07.43 0.20.14 27.62 25.54
Määttä Jari OH KES -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Veijola Seppo IinYr 44.35 0.00.00 43.10 41.61
2 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 46.42 0.02.07 40.27 38.88
3 Vilppola Arto AlatPi 53.12 0.08.37 34.57 33.38
4 Härkönen Antti PudU 55.37 0.11.02 32.33 31.21
5 Backman Kari IinYr 57.17 0.12.42 30.67 29.61
6 Luodonpää Risto AlatPi 59.15 0.14.40 28.96 27.96
7 Juntunen Reijo IinYr 1.15.50 0.31.15 22.08 21.32
Mäkinen Tapani OSVA HYL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tepsa Antti LapVe 38.24 0.00.00 39.29 38.55
2 Keränen Kari KEV 39.57 0.01.33 36.63 35.94
3 Paananen Jarmo SalRe 44.03 0.05.39 32.19 31.59
4 Rankinen Juho OulRe 45.59 0.07.35 29.86 29.30
5 Korhonen Jukka RasTiimi 1.09.07 0.30.43 19.21 18.85
Lotvonen Kari LaiVe HYL -
Jussila Raimo HaapavU EIL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vilminko Pauli SiSe 29.51 0.00.00 50.83 49.24
2 Hautala Matti ONMKY 30.36 0.00.45 49.09 47.55
3 Heikka Markku ONMKY 31.54 0.02.03 46.61 45.15
4 Grekelä Antti HaHe 32.55 0.03.04 44.71 43.31
5 Kurkela Reino OH 33.16 0.03.25 43.78 42.41
6 Kotila Harri YlikNM 33.17 0.03.26 43.31 41.95
7 Udd Esko LänRa 33.45 0.03.54 42.26 40.93
8 Tervo Arhi ONMKY 33.51 0.04.00 41.68 40.38
9 Määttä Anse KemijU 35.57 0.06.06 38.83 37.61
10 Ruokamo Eero OuTa 36.45 0.06.54 37.57 36.39
11 Ronkainen Timo KEV 38.47 0.08.56 35.21 34.11
12 Juntunen Olli PeRa 41.01 0.11.10 32.92 31.89
13 Haapasalo Pertti Pohjant 42.34 0.12.43 31.37 30.38
14 Pihlajaniemi Pekka SalRe 42.37 0.12.46 30.97 30.00
15 Argillander Erkki VaKa 44.34 0.14.43 29.28 28.36
16 Köngäs Martti PuolRy 46.59 0.17.08 27.45 26.59
Toppari Pekka PuolRy EIL -
Pietilä Heikki S-2000 EIL -
Kotala Ilkka OH EIL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemppainen Taisto VaKa 28.12 0.00.00 41.25 40.95
2 Tahkola Paavo KEV 28.39 0.00.27 40.22 39.93
3 Laitinen Olli PeRa 31.13 0.03.01 36.56 36.30
4 Sivonen Urho SalRe 31.17 0.03.05 36.14 35.88
5 Sevon Niilo SalRe 31.54 0.03.42 35.10 34.84
6 Tuohimaa Esko ONMKY 32.58 0.04.46 33.63 33.39
7 Juutinen Hannu Pohjant 37.19 0.09.07 29.42 29.21
8 Kinnunen Raimo Pohjant 38.13 0.10.01 28.44 28.23
9 Toropainen Pauli ONMKY 38.23 0.10.11 28.03 27.83
10 Puurunen Jorma ONMKY 39.21 0.11.09 27.07 26.87
11 Kukkola Martti OuHu 39.38 0.11.26 26.60 26.41
12 Hurskainen Pentti OulRe 41.36 0.13.24 25.08 24.90
13 Tapaninaho Kalevi ONMKY 41.37 0.13.25 24.81 24.63
14 Kinnula Ahti KEV 41.52 0.13.40 24.40 24.22
15 Liedes Sakari Iisu 43.40 0.15.28 23.14 22.97
16 Puurunen Reijo OuTa 48.11 0.19.59 20.75 20.60
Myllymaa Kauko OulRe KES -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hanhela Mauno HaHe 27.20 0.00.00 34.84 34.57
2 Grekula Kalervo SalRe 27.36 0.00.16 34.07 33.81
3 Mikkonen Antero KoskRi 29.16 0.01.56 31.73 31.48
4 Kukkohovi Reino OSVA 29.35 0.02.15 30.99 30.74
5 Pelkonen Toivo YlikNM 31.10 0.03.50 29.03 28.80
6 Lappalainen Jorma KaSu 32.06 0.04.46 27.81 27.60
7 Mäkinen Juhani SalRe 33.25 0.06.05 26.36 26.16
8 Mattila Seppo KoskRi 34.37 0.07.17 25.10 24.91
9 Lassila Matti SalRe 36.17 0.08.57 23.62 23.44
10 Luukkonen Taisto PudU 38.48 0.11.28 21.78 21.61
11 Jokikuona Toivo RasTiimi 40.34 0.13.14 20.54 20.38
12 Mattila Kalle PosPy 41.44 0.14.24 19.68 19.53
13 Pelkonen Alpo OSVA 56.31 0.29.11 14.32 14.21

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nikula Reino OuTa 34.40 0.00.00 32.43 32.32
2 Fränti Eero KoS 35.10 0.00.30 31.17 31.06
3 Kittilä Olavi SalRe 38.46 0.04.06 27.55 27.45
4 Männikkö Kalle ONMKY 40.56 0.06.16 25.40 25.32
5 Veijovaara Jorma Pohjant 41.08 0.06.28 24.60 24.51
6 Ronkainen Väinö KEV 42.50 0.08.10 22.96 22.89
Takkinen Esko KiimU KES -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hanhela Pentti KiimU 27.37 0.00.00
2 Noponen Arvi SuomRa 28.21 0.00.44
Pyky Esko KiimU KES -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jäppinen Kyösti Iisu 26.55 0.00.00
Vartiainen Sulo KiimU EIL -

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Taulavuori Arttu AlatPi 49.57 0.00.00 59.87 55.25
2 Härkönen Taneli PudU 55.44 0.05.47 51.65 47.66
3 Schroderus Santeri Pohjant 55.52 0.05.55 49.52 45.69
4 Vuopio Heikki PelPo 1.08.35 0.18.38 38.70 35.71
5 Inget Juha-Matti PudU 1.19.17 0.29.20 32.06 29.59

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Westerholm Thomas VePo 1.00.37 0.00.00
2 Oikkonen Severi OH 1.03.56 0.03.19
Hiltunen Juho ONMKY EIL -
Kankainen Valtteri SoJy EIL -
Laurila Santeri SalRe EIL -

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rantala Jussi OH 13.50 0.00.00
2 Kinnunen Eerik Pohjant 15.00 0.01.10
3 Kuusikko Miska SalRe 15.53 0.02.03
4 Lindeman Markus SoJy 17.24 0.03.34
5 Loukkaanhuhta Kalle SalRe 19.44 0.05.54
6 Niinimäki Niilo Pohjant 21.36 0.07.46
7 Similä Severi Pohjant 23.25 0.09.35
8 Kinnunen Juuso Pohjant 26.23 0.12.33
Ukkola Sakari Pohjant EIL -
Rajaniemi Miika SalRe EIL -
Korhonen Konsta KaSu EIL -
Ikäläinen Erkki OH EIL -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Tolkkinen Tuukka SoJy 9.19 0.00.00
2 Heikkinen Otso SoJy 11.48 0.02.29
3 Kinnunen Antti Pohjant 13.59 0.04.40
4 Pääkkönen Rasmus OH 17.05 0.07.46
Niinimäki Olli Pohjant HYL -

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kotilehto Ville LapVe 9.37 0.00.00
2 Korhonen Karri KaSu 11.46 0.02.09
3 Hukkanen Pekka VierKo 12.03 0.02.26
4 Paakkolanvaara Kalle OSVA 14.40 0.05.03
5 Jaatinen Janne HaHe 14.42 0.05.05
6 Kultima Lauri LapVe 15.19 0.05.42

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laitinen Maria YlikNM 1.03.14 0.00.00 60.54 59.02
2 Räisänen Noora SalRe 1.05.02 0.01.48 58.06 56.60
3 Laitinen Kaisa YlikNM 1.06.04 0.02.50 56.36 54.95
4 Vuopio Aino PelPo 1.06.14 0.03.00 55.43 54.04
5 Karppinen Kukka-Maaria LaiVe 1.19.12 0.15.58 45.70 44.55
6 Vesala Maria PeRa 1.21.24 0.18.10 43.82 42.72
7 Rahko Jenni LaiVe 1.23.35 0.20.21 42.05 41.00
8 Lotvonen Essi LaiVe 1.25.49 0.22.35 40.35 39.34
9 Asmundela Maija KannUra 1.33.54 0.30.40 36.32 35.41
10 Palmer Katharina Pohjant 1.57.56 0.54.42 28.48 27.76
Vaara Annika LapVe HYL -
Mäkinen Sanni SalRe KES -
Mattila Orvokki Pohjant EIL -
Haapasalo Henriikka Pohjant EIL -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lithovius Anna-Riikka OSVA 1.02.03 0.00.00 39.60 39.60
2 Korhonen Jaana KaSu 1.12.17 0.10.14 32.72 32.72
3 Korkalo Henna-Riikka OH 1.14.24 0.12.21 30.55 30.55
4 Limingoja Johanna OSVA 1.19.52 0.17.49 27.30 27.30
5 Heikkinen Leena SoJy 1.38.23 0.36.20 21.23 21.23

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kankainen Ulla-Maria SoJy 56.23 0.00.00 38.54 34.19
2 Goman Annukka VePo 1.03.22 0.06.59 33.00 29.28
3 Korpi Virpi LapVe 1.04.17 0.07.54 31.27 27.74
4 Lohela Päivi YlikNM 1.14.53 0.18.30 25.75 22.85
Velema Riikka SalRe EIL -
Kela Merja OulRe HYL -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haataja Mirka YlikNM 39.40 0.00.00 51.60 49.28
2 Taulavuori Tarja AlatPi 45.26 0.05.46 43.93 41.95
3 Ojanaho Marja-Leena KemU 45.29 0.05.49 42.75 40.83
4 Käkelä Maija PuolRy 52.50 0.13.10 35.84 34.23
5 Oikkonen Mirka OH 55.57 0.16.17 32.93 31.45
6 Laurila Sari SalRe 57.14 0.17.34 31.29 29.89
Pesonen Merja PeRa HYL -
Viitanen Kirsi OH EIL -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Riikola Sirpa YlikNM 34.56 0.00.00 43.41 41.55
2 Lotvonen Arja LaiVe 36.54 0.01.58 39.86 38.16
3 Kanerva Kerttu LapVe 47.56 0.13.00 29.74 28.47
4 Väänänen Mervi OuTa 49.49 0.14.53 27.70 26.52
5 Määttä Anna-Maija OH 52.52 0.17.56 25.24 24.16
Mäkinen Päivi OSVA HYL -
Kosamo Maire PudU EIL -
Jokikokko Tarja OuTa EIL -

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jussinniemi Seija SiSe 37.02 0.00.00
2 Jokela Riitta YlikNM 50.01 0.12.59

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Itkonen Taina LapVe 32.52 0.00.00
2 Kuusela Vappu VaKa 35.14 0.02.22

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Putkonen Lea Pohjant 34.00 0.00.00 36.47 35.38
2 Köngäs Kaarina PuolRy 34.34 0.00.34 34.80 33.76
3 Halme Ritva KiimU 38.14 0.04.14 30.49 29.57
4 Pelkonen Maija OSVA 39.57 0.05.57 28.25 27.40
5 Kela Mirja OulRe 41.35 0.07.35 26.24 25.46
6 Rajaniemi Anneli OTaru 42.16 0.08.16 24.94 24.19

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mattila Anneli KemijU 25.23 0.00.00 24.32 24.35
2 Hankonen Anna-Liisa Iisu 25.24 0.00.01 23.09 23.12
3 Vilppola Anneli Iisu 33.31 0.08.08 16.57 16.60
4 Nikula Irma OuTa 47.17 0.21.54 11.10 11.11

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Backman Saana HaHe 1.02.40 0.00.00
2 Jaatinen Milja HaHe 1.48.24 0.45.44
Näsi Aurora Pohjant EIL -

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Juntunen Johanna IinYr 55.13 0.00.00 39.68 37.43
2 Hiltunen Anna YlikNM 56.16 0.01.03 37.78 35.63
3 Liinamaa Ella Pohjant 1.06.08 0.10.55 31.15 29.38
4 Holappa Sini YlikNM 1.11.26 0.16.13 27.91 26.33
5 Impiö Tiia VePo 1.19.25 0.24.12 24.28 22.90
6 Uusitalo Annika YlikNM 1.38.43 0.43.30 18.87 17.80

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Taulavuori Venla AlatPi 31.33 0.00.00 51.39 50.54
2 Oikkonen Sanni OH 31.54 0.00.21 50.13 49.30
3 Isojärvi Johanna OH 33.02 0.01.29 47.74 46.95
4 Tikkanen Tia-Maria KaSu 35.03 0.03.30 44.37 43.63
5 Rantala Aino OH 35.51 0.04.18 42.76 42.05
6 Väliheikki Julia Pohjant 36.13 0.04.40 41.72 41.02
7 Portimojärvi Saana OH 37.12 0.05.39 40.02 39.35
8 Jaatinen Venla HaHe 38.47 0.07.14 37.82 37.19
9 Härkönen Laura Pohjant 39.15 0.07.42 36.80 36.19
10 Lehto Oona LaiVe 42.53 0.11.20 33.17 32.62
11 Päkkilä Suvi HaHe 1.02.23 0.30.50 22.45 22.07
Goman Anna VePo KES -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Haapasalo Wilma Pohjant 23.58 0.00.00
2 Riikola Riina YlikNM 29.51 0.05.53
3 Ojanaho Ansa-Lotta OH 30.41 0.06.43
4 Pääkkönen Nea OH 32.09 0.08.11
5 Pesonen Lotta SalRe 1.23.57 0.59.59
Sankelo Emma Pohjant EIL -
Kankainen Venla SoJy EIL -

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Haapasalo Heidi Pohjant 15.59 0.00.00
2 Saraniemi Iida OH 16.32 0.00.33
3 Portimojärvi Emma-Leena OH 16.33 0.00.34
4 Tikkanen Mia-Emilia KaSu 18.08 0.02.09
5 Goman Maija VePo 18.55 0.02.56
6 Mutka Aino Pohjant 18.59 0.03.00
7 Tolkkinen Tuuli SoJy 19.26 0.03.27
8 Taulavuori Anni AlatPi 23.56 0.07.57
9 Holopainen Oili S-2000 25.29 0.09.30
10 Liinamaa Helmi Pohjant 26.28 0.10.29
Hemmi Kia Pohjant EIL -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ojanaho Eeva-Liina OH 11.59 0.00.00
2 Anttila Minea Pohjant 15.23 0.03.24
3 Hasu Elsa S-2000 18.20 0.06.21
4 Oikkonen Sissi OH 19.32 0.07.33
5 Jaatinen Ilona HaHe 29.15 0.17.16
Hemmi Mai Pohjant EIL -

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lehtonen Olivia VePo 12.55 0.00.00
2 Similä Selina Pohjant 15.15 0.02.20
3 Vaara Iina LapVe 17.35 0.04.40
4 Päkkilä Veera HaHe 18.07 0.05.12
5 Kuru Camilla VePo 18.24 0.05.29
6 Loukkaanhuhta Elli SalRe 19.14 0.06.19
7 Hietaharju Siiri OTaru 26.36 0.13.41

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hasu Eevi S-2000 9.07 0.00.00
2 Mäkäräinen Selma Pohjant 10.21 0.01.14
3 Viitanen Emmi OH 11.50 0.02.43
4 Kuusikko Kiia SalRe 12.01 0.02.54
5 Anttila Ilona Pohjant 12.11 0.03.04
6 Pesonen Venla SalRe 12.15 0.03.08
7 Portimojärvi Venla OH 12.38 0.03.31
8 Niinimäki Nelli Pohjant 13.09 0.04.02
9 Heikkinen Hilla SoJy 13.29 0.04.22
10 Hietaharju Fanni OTaru 13.55 0.04.48
11 Goman Matleena VePo 14.17 0.05.10
12 Similä Helmiina Pohjant 14.20 0.05.13
13 Isolahti Aino Pohjant 15.13 0.06.06
14 Vaara Ella LapVe 15.32 0.06.25
15 Päkkilä Venla HaHe 17.27 0.08.20
16 Hietaharju Miina OTaru 20.01 0.10.54
17 Ronkainen Kiira KoskRi 22.40 0.13.33