FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
XVI Saaristorastit - Skärgårdsträffen
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 76
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Fagerudd Kim PR 38.50 0.00.00 90.97 90.25
2 Karppinen Aleksi IkNV 38.53 0.00.03 90.66 89.94
3 Stenlund Daniel PR 39.22 0.00.32 89.35 88.65
4 Wickholm Jörgen Trian 39.32 0.00.42 88.78 88.08
5 Anjala Topi Koovee 39.42 0.00.52 88.22 87.53
6 Weckman Janne VeVe 40.25 0.01.35 86.47 85.79
7 Liukkonen Oskari HiKi 40.49 0.01.59 85.44 84.76
8 Räsänen Markus KuoSu 40.51 0.02.01 85.18 84.51
9 Silvennoinen Santeri KR 40.54 0.02.04 84.89 84.22
10 Mäkelä Tuomo AngA 41.55 0.03.05 82.65 82.00
11 Elo Markku AngA 42.08 0.03.18 82.05 81.40
12 Knuuttila Mikko IkNV 42.11 0.03.21 81.77 81.13
13 Lassila Ari-Pekka Koovee 42.24 0.03.34 81.17 80.53
14 Hyyryläinen Juha AnttU 42.34 0.03.44 80.68 80.04
15 Saarinen Timo VaHa 42.38 0.03.48 80.37 79.74
16 Parkkinen Ville IkNV 42.53 0.04.03 79.73 79.10
17 Saramäki Niklas Lynx 43.29 0.04.39 78.45 77.84
18 Salmi Janne TuS 43.49 0.04.59 77.69 77.07
19 Heinonen Jouni Koovee 44.18 0.05.28 76.67 76.06
20 Pohjola Lauri S-JKL 44.56 0.06.06 75.42 74.82
21 Sopo Aleksi KuoSu 45.14 0.06.24 74.75 74.16
22 Luoma Juha IkNV 45.33 0.06.43 74.06 73.48
23 Saikko Antti LappRi 45.45 0.06.55 73.57 73.00
24 Nurmiainen Aaro LappRi 46.16 0.07.26 72.59 72.02
25 Huhtinen Olli TuS 46.18 0.07.28 72.37 71.80
26 Sipponen Jere PR 46.20 0.07.30 72.16 71.59
26 Keskisaari Ville SWE 46.20 0.07.30 72.16 71.59
28 Toivonen Eevert KangSK 46.31 0.07.41 71.55 70.99
29 Manninen Heikki AnttU 46.33 0.07.43 71.33 70.77
30 Aaltio Aapo KuoSu 46.45 0.07.55 70.87 70.31
31 Viitasaari Toni-Antti KoS 46.58 0.08.08 70.38 69.83
32 Saikko Ville LappRi 47.15 0.08.25 69.80 69.25
33 Juopperi Sami-Petteri PelPo 47.27 0.08.37 69.34 68.80
34 Hartvik Toni PR 48.21 0.09.31 67.90 67.36
35 Heinonen Eero MSParma 48.38 0.09.48 67.35 66.82
36 Aaltonen Vesa Brahe 48.45 0.09.55 67.03 66.50
37 Kleemola Lauri Lynx 48.51 0.10.01 66.74 66.21
38 Arvola Miika Koovee 49.04 0.10.14 66.29 65.77
39 Leinonen Pauli S-JKL 49.30 0.10.40 65.55 65.04
40 Donner Mikael OK77 49.47 0.10.57 65.03 64.52
41 Lauronen Jarkko LaihLu 51.08 0.12.18 63.16 62.67
42 Mutka Manu TuMe 51.26 0.12.36 62.65 62.16
43 Klemola Saul RaKaS 51.39 0.12.49 62.24 61.75
43 Suhonen Antto-Iiro KuoSu 51.39 0.12.49 62.24 61.75
45 Lantela Jaani VeVe 52.19 0.13.29 61.16 60.68
46 Pajula Kimmo TuMe 53.06 0.14.16 60.11 59.64
47 Vanhanen Matias KemKi 53.12 0.14.22 59.86 59.39
48 Järn Staffan Femman 53.19 0.14.29 59.58 59.11
49 Aaltonen Lassi HS 53.30 0.14.40 59.24 58.77
50 Vartiainen Juha KuoSu 53.56 0.15.06 58.62 58.16
51 Haajanen Erik Raseborg 54.27 0.15.37 57.93 57.47
52 Teivaanmäki Pekka KeuKi 55.15 0.16.25 56.95 56.50
53 Uusimäki Tommi PelPo 55.39 0.16.49 56.41 55.96
54 Pöyhönen Petja RasKa 55.55 0.17.05 56.00 55.56
55 Manninen Kalle AnttU 55.57 0.17.07 55.83 55.39
56 Kokkinen Kari LaTa 56.59 0.18.09 54.69 54.26
57 Itkonen Otto TuS 57.28 0.18.38 54.10 53.67
58 Ovaska Janne LuuRa 58.39 0.19.49 52.87 52.46
59 Sainio Antti SKUusi 58.54 0.20.04 52.52 52.11
60 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 59.02 0.20.12 52.28 51.86
61 Tölli Marko S-JKL 59.07 0.20.17 52.07 51.66
62 Kuningas Janne LuuRa 59.16 0.20.26 51.81 51.41
63 Vesalainen Olli KemKi 1.00.47 0.21.57 50.40 50.00
64 Stefanini Raphael KemKi 1.00.56 0.22.06 50.15 49.75
65 Rehn Thomas Raseborg 1.00.59 0.22.09 49.98 49.59
66 Holm Christian Femman 1.01.48 0.22.58 49.20 48.81
67 Grahn Viljam Femman 1.02.27 0.23.37 48.57 48.18
68 Hakala Joel RaiKu 1.03.55 0.25.05 47.33 46.96
69 Kemppinen Mikko LaTa 1.06.02 0.27.12 45.70 45.34
70 Prittinen Juha HlS 1.07.07 0.28.17 44.85 44.50
Bäckström Anders Femman EIL -
Mansner Victor Trian HYL -
Ikonen Pasi PR EIL -
Kirmula Miika AngA EIL -
Kommio Jere HlS EIL -
Lehtineva Tuomas VaaSu EIL -

Sarja H21C
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hiiri Lassi HauSi 24.59 0.00.00

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hanhijärvi Petrus EsAk 35.10 0.00.00 64.11 59.81
2 Jalli Eero MSParma 37.35 0.02.25 58.19 54.29
3 Arola Matias PR 40.11 0.05.01 52.74 49.20
4 Järvinen Ossi TP 45.46 0.10.36 44.83 41.82
5 Sarparanta Niklas Lynx 46.40 0.11.30 42.51 39.66
6 Molnár Dániel RaVa 57.33 0.22.23 33.30 31.07

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kaario Otto S-JKL 29.46 0.00.00 70.75 68.54
2 Aho Aaro VaHa 30.33 0.00.47 68.36 66.23
3 Poutanen Mikko KoS 31.53 0.02.07 64.95 62.93
4 Laakso Ville HlS 32.10 0.02.24 63.84 61.84
5 Pitkänen Konsta TP 32.28 0.02.42 62.71 60.75
6 Heikkinen Valtteri VeVe 32.41 0.02.55 61.75 59.83
7 Mustajoki Taavi TP 32.56 0.03.10 60.75 58.86
8 Kinnala Ville TuS 34.22 0.04.36 57.71 55.91
9 Nokka Atte Rasti88 34.44 0.04.58 56.59 54.83
10 Valkila Saku TuS 36.16 0.06.30 53.72 52.04
11 Laaksonen Arttu AngA 36.57 0.07.11 52.25 50.62
12 Vesterinen Arttu TP 38.04 0.08.18 50.25 48.69
13 Tonder Aapo SKVuoksi 42.27 0.12.41 44.65 43.26
14 Nummelin Oskari TuS 42.54 0.13.08 43.77 42.41
15 Husu Miika SKVuoksi 48.24 0.18.38 38.44 37.24
16 Konttila Eemi Koovee 49.05 0.19.19 37.54 36.37
17 Parviainen Markus SKVuoksi 50.45 0.20.59 35.97 34.84
18 Inkilä Reetu KeuKi 57.45 0.27.59 31.30 30.33
19 Grahn Eskil NOK 1.59.31 1.29.45 14.98 14.51
Tiljander Ville HyRa EIL -

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Arola Topias PR 21.49 0.00.00 62.84 61.44
2 Matinheikki Leo TP 22.03 0.00.14 61.77 60.39
3 Viilo Lasse TP 22.35 0.00.46 59.91 58.58
4 Oksanen Teemu IkNV 23.43 0.01.54 56.67 55.41
5 Seppä Touko TuS 24.10 0.02.21 55.25 54.02
6 Vaismaa Lassi S-JKL 24.17 0.02.28 54.62 53.40
7 Nokka Vesa Rasti88 24.22 0.02.33 54.06 52.85
8 Asklöf Henrik Lynx 24.49 0.03.00 52.72 51.54
9 Lepistö Oskari MSParma 25.53 0.04.04 50.20 49.08
10 Silvennoinen Oskari KR 26.00 0.04.11 49.63 48.53
11 Väisänen Leevi HS 26.33 0.04.44 48.27 47.19
12 Heinonen Paavo HS 26.57 0.05.08 47.22 46.17
13 Haanpää Klaus PR 27.05 0.05.16 46.66 45.62
14 Lindqvist Arttu KS 28.07 0.06.18 44.63 43.63
15 Schüle Joel Koovee 29.28 0.07.39 42.28 41.33
16 Laitinen Vertti Koovee 29.30 0.07.41 41.93 40.99
17 Donner Jonny OK77 30.34 0.08.45 40.17 39.27
18 Söderholm Tobias Raseborg 33.36 0.11.47 36.28 35.47
19 Virrankoski Iiro EsSu 45.36 0.23.47 26.54 25.94
20 Kumara Eemeli LaihLu 46.24 0.24.35 25.89 25.31
21 Simonen Markus KR 48.15 0.26.26 24.71 24.16
22 Päivike Jaakko RaPi 49.38 0.27.49 23.84 23.31
23 Aho Ilmari VaHa 54.48 0.32.59 21.43 20.95
24 Tikkanen Elias EsSu 1.31.44 1.09.55 12.70 12.42
Hautakangas Nuuti HyRa EIL -
Arén Oscar PIF EIL -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ekström Niklas MSParma 19.06 0.00.00
2 Virtala Alex PIF 19.54 0.00.48
3 Lautamäki Matias HlS 21.07 0.02.01
4 Laitamäki Wille HiKi 21.35 0.02.29
5 Laaksonen Emil EsSu 21.42 0.02.36
6 Salonen Seeti VaHa 22.16 0.03.10
7 Konttila Akseli TP 22.52 0.03.46
8 Sorsa Antti EsSu 23.14 0.04.08
9 Tiainen Olli EsSu 23.43 0.04.37
9 Karttila Aleksi MSParma 23.43 0.04.37
11 Aaltio Eerik VaHa 23.50 0.04.44
12 Hanhijärvi Paulus EsAk 24.14 0.05.08
13 Penttinen Oskari EsSu 25.06 0.06.00
14 Maronen Matias Lynx 25.46 0.06.40
15 Pajuoja Otso EsSu 26.41 0.07.35
16 Väisänen Lenni HS 26.42 0.07.36
17 Kolkkala Vertti MSParma 27.03 0.07.57
18 Määttälä Mikko EsSu 28.23 0.09.17
19 Haapala Tuomo PR 30.08 0.11.02
20 Viilo Tommi TP 31.17 0.12.11
21 Alajoutsi Jasper Koovee 33.41 0.14.35
22 Frenckell von Waldemar OK77 41.38 0.22.32
23 Riiheläinen Juuso OK77 51.39 0.32.33
Reiman Antti AngA HYL -
Karru Sami MSParma EIL -
Fingerroos Casper PR EIL -

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Donner Jesper OK77 18.09 0.00.00
2 Välimaa Aleksi Rasti88 18.51 0.00.42
3 Kumara Heikki LaihLu 19.05 0.00.56
4 Alajoutsi Oliver Koovee 19.48 0.01.39
5 Nieminen Lauri VaHa 21.31 0.03.22
6 Laatu Antti HS 21.55 0.03.46
7 Kupiainen Tuukka Koovee 22.52 0.04.43
8 Ojala Akseli EsSu 24.53 0.06.44
9 Emaldynov Timur AngA 32.25 0.14.16
Siikarla Tapio PertPe HYL -
Schüle Oliver Koovee HYL -
Raasakka Jussi EsSu EIL -
Arén Cevin PIF EIL -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Aho Rauli VaHa 17.24 0.00.00
2 Rautio Daniel EsSu 18.41 0.01.17
3 Haanpää Leo PR 19.17 0.01.53
4 Paananen Joonas TuS 19.23 0.01.59
5 Pitkänen Iiro Koovee 20.15 0.02.51
6 Saastamoinen Eetu AngA 21.59 0.04.35
7 Engström Simon PIF 22.13 0.04.49
8 Axelin Eelis PR 23.18 0.05.54
9 Määttänen Markus EsSu 23.21 0.05.57
9 Kärkkäinen Andreas EsSu 23.21 0.05.57
11 Karelo Luukas EsSu 24.43 0.07.19
12 Aalto Lauri MSParma 24.44 0.07.20
13 Liponkoski Aapo TP 25.54 0.08.30
14 Ekwik Niclas Lynx 31.29 0.14.05
15 Teuri Lukas EsSu 36.41 0.19.17
16 Lehtola Matias Lynx 41.57 0.24.33
17 Suomi Tyko LHR 48.30 0.31.06
18 Suni Elias EsSu 1.10.08 0.52.44
Konttila Milo Koovee KES -
Simola Jere Koovee EIL -
Lindroos Elias PIF EIL -
Joensivu Kasper VaHa EIL -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Länsiluoto Juho HS 20.31 0.00.00
2 Hyvärinen Luukas EsSu 45.02 0.24.31
Laatu Jaakko HS HYL -

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Fritzen Florian HiKi 13.09 0.00.00
2 Kuusinen Tuomas Lynx 16.04 0.02.55
3 Kuusinen Karri Lynx 17.09 0.04.00
4 Maronen Markus Lynx 17.27 0.04.18
5 Liponkoski Eino TP 18.28 0.05.19
6 Länsiluoto Väinö HS 22.24 0.09.15
7 Emaldynov Artur AngA 22.25 0.09.16
8 Haapala Juuso PR 22.41 0.09.32
9 Friman Eemeli HyRa 24.44 0.11.35
10 Kuusisto Olli Koovee 24.57 0.11.48
11 Falkstedt Onni AngA 25.57 0.12.48
12 Pitkänen Niko Koovee 32.04 0.18.55
13 Axelin Aatos PR 33.15 0.20.06
14 Heinonen Janne MSParma 36.28 0.23.19
15 Donner Jeremy OK77 36.42 0.23.33

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Korpinen Olli-Jussi AnttU 35.30 0.00.00 56.73 53.85
2 Karelo Jussi EsSu 37.53 0.02.23 51.17 48.57
3 Joensivu Janne VaHa 38.46 0.03.16 48.05 45.61
4 Pitkänen Vesa PirHi 1.02.51 0.27.21 28.44 26.99
5 Lindholm Johan Raseborg 1.03.23 0.27.53 27.01 25.64
Laine Mikko Rasti88 EIL -
Kainu Markus VetU EIL -

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemppi Joni EsSu 30.41 0.00.00 62.35 62.43
2 Ahtiainen Akseli KR 31.48 0.01.07 59.68 59.76
3 Isoherranen Sami Lynx 36.47 0.06.06 51.19 51.26
4 Heikkonen Rami SuSi 37.40 0.06.59 49.58 49.65
5 Kämäräinen Sami L-US 37.49 0.07.08 48.99 49.06
6 Rintala Rami Hiisi 38.09 0.07.28 48.16 48.23
7 Karppinen Mikko Pohjant 38.16 0.07.35 47.62 47.69
8 Saastamoinen Pasi AngA 39.42 0.09.01 45.52 45.59
9 Teuri Tuomas EsSu 40.11 0.09.30 44.60 44.66
10 Kuusivaara Janne EsAk 41.34 0.10.53 42.75 42.81
11 Karttila Jussi MSParma 41.53 0.11.12 42.07 42.13
12 Aalto Sami MSParma 42.12 0.11.31 41.39 41.45
13 Knaapi Kristian AngA 42.27 0.11.46 40.80 40.85
14 Pyy Erkko AngA 43.05 0.12.24 39.85 39.90
15 Kero Mikko OK77 44.02 0.13.21 38.64 38.69
16 Falkstedt Jori UNO 47.35 0.16.54 35.44 35.49
17 Liponkoski Sami TP 50.58 0.20.17 32.79 32.84
18 Laaksonen Pasi EsSu 55.38 0.24.57 29.77 29.81
19 Hyvärinen Pietari EsSu 56.28 0.25.47 29.06 29.10
20 Isoniemi Vesa Trian 1.06.18 0.35.37 24.53 24.56
Salonen Tero HauSi EIL -
Maronen Mikke Lynx EIL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 32
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virtanen Antti HlS 29.58 0.00.00 73.45 73.15
2 Vuorenpää Asmo LaJy 33.25 0.03.27 65.51 65.25
3 Pulli Antero RR 33.36 0.03.38 64.81 64.54
4 Lehto Janne AngA 33.46 0.03.48 64.14 63.87
5 Emaldinov Yuri AngA 34.01 0.04.03 63.32 63.06
6 Karppinen Timo Pohjant 34.09 0.04.11 62.73 62.47
7 Kääriäinen Sami TuMe 35.37 0.05.39 59.81 59.57
8 Nokka Ilkka Rasti88 35.42 0.05.44 59.34 59.10
9 Heikkinen Jarkko VeVe 36.23 0.06.25 57.90 57.67
10 Päivike Johan RaPi 37.18 0.07.20 56.17 55.93
11 Hiiri Ari HauSi 37.19 0.07.21 55.82 55.59
12 Laine Jani TuS 37.35 0.07.37 55.11 54.89
13 Liljeström Kimmo HS 39.26 0.09.28 52.23 52.01
14 Kuusinen Petri HlS 39.36 0.09.38 51.71 51.50
15 Gynther Kimmo IHR 39.48 0.09.50 51.16 50.95
16 Aho Jarmo PäLuLu 39.59 0.10.01 50.63 50.42
17 Taskila Sakari LeSi 40.32 0.10.34 49.65 49.44
18 Autio Rauno KaRa 40.43 0.10.45 49.14 48.93
19 Kuusisto Seppo Koovee 40.55 0.10.57 48.61 48.41
20 Klinga Ville LS-37 42.27 0.12.29 46.57 46.38
21 Laaksonen Petri AngA 42.38 0.12.40 46.10 45.91
22 Fiskars Stefan Raseborg 45.36 0.15.38 42.84 42.66
23 Juva Mika MuurVi 47.02 0.17.04 41.28 41.11
24 Laaksonen Arto UNO 47.08 0.17.10 40.95 40.78
25 Pyykönen Jouni EsAk 47.20 0.17.22 40.52 40.36
26 Karru Antti VaRa 47.39 0.17.41 40.01 39.84
27 Jalli Juha-Pekka LHR 51.22 0.21.24 36.88 36.73
28 Passinen Jaakko EsSu 1.03.36 0.33.38 29.60 29.48
Parttimaa Timo AngA HYL -
Ritvanen Paavo Pihkan EIL -
Määttänen Pekka EsSu EIL -
Forma Pauli HiKi EIL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 27
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ahonen Pekka HauSi 28.46 0.00.00 62.29 61.92
2 Lehto Kari TuMe 29.23 0.00.37 60.64 60.27
3 Heikkinen Jarmo HS 29.38 0.00.52 59.77 59.41
4 Markki Tapio EsSu 29.57 0.01.11 58.80 58.44
5 Laiho Hannu RaVa 30.01 0.01.15 58.32 57.97
6 Asikainen Timo Hiisi 31.06 0.02.20 55.96 55.62
7 Bäck Mikael Femman 31.17 0.02.31 55.30 54.96
8 Kukkola Pauli SiiRa 31.51 0.03.05 53.99 53.66
9 Aakula Ilkka PR 33.19 0.04.33 51.30 50.99
10 Molnar Geza RaVa 33.52 0.05.06 50.17 49.86
11 Viinikainen Heikki HirvHe 36.06 0.07.20 46.78 46.49
12 Arki Hannu TuMe 37.46 0.09.00 44.44 44.17
13 Wickholm Björn-Erik Raseborg 37.47 0.09.01 44.15 43.88
14 Lampinen Raino HS 38.11 0.09.25 43.41 43.15
15 Hakala Jouni RaiKu 38.31 0.09.45 42.77 42.51
16 von Frenckell Otto Raseborg 38.37 0.09.51 42.39 42.13
17 Puustinen Tuomo Pihkan 39.17 0.10.31 41.41 41.15
18 Hietaoja Jarkko HS 39.36 0.10.50 40.81 40.57
19 Reger Björn SWE 40.27 0.11.41 39.70 39.46
20 Ojapalo Ilkka RR 40.56 0.12.10 38.98 38.74
21 Viinikainen Mikko EsSu 42.01 0.13.15 37.73 37.50
22 Lång Jan Raseborg 44.34 0.15.48 35.34 35.12
22 Andersson Sören SWE 44.34 0.15.48 35.34 35.12
24 Nowak Jürgen Pihkan 45.42 0.16.56 34.01 33.80
25 Ylikoski Kari TP 56.14 0.27.28 27.45 27.29
26 Paananen Jarmo SalRe 1.04.44 0.35.58 23.69 23.55
Vuorinen Pekka Trian HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kallio Risto AngA 27.05 0.00.00 56.12 55.74
2 Saarimäki Ilkka AngA 27.18 0.00.13 55.46 55.08
3 Malinen Jouko HS 27.35 0.00.30 54.67 54.30
4 Vartiainen Börje KR 27.44 0.00.39 54.16 53.79
5 Saramäki Jukka Lynx 28.03 0.00.58 53.33 52.97
6 Ritanotko Markku TuMe 28.38 0.01.33 52.04 51.68
7 Pellinen Jari AngA 28.39 0.01.34 51.80 51.45
8 Pensas Esko LaihLu 28.49 0.01.44 51.29 50.94
9 Lehto Esa HS 28.59 0.01.54 50.79 50.44
10 Helkkula Rauli TuMe 30.01 0.02.56 48.84 48.51
11 Kiiskinen Arto TP 30.03 0.02.58 48.58 48.26
12 Ölander Ralf KSF 31.21 0.04.16 46.38 46.06
13 Halme Tapio AngA 32.07 0.05.02 45.08 44.78
14 Sjöholm Peter Raseborg 33.01 0.05.56 43.67 43.38
15 Nyberg Henry Trian 33.39 0.06.34 42.67 42.38
16 Nurminen Jouko TP 33.53 0.06.48 42.20 41.92
17 Kuivala Hannu TuS 35.05 0.08.00 40.59 40.31
18 Yli-Kaatiala Jorma KuortKu 35.15 0.08.10 40.23 39.95
19 Lindroos Mårten KSF 36.25 0.09.20 38.77 38.51
20 Pulkkinen Erkki RaLu 37.46 0.10.41 37.23 36.98
21 Laine Esa TP 38.30 0.11.25 36.36 36.12
22 Halla-Aho Timo KauKa 39.53 0.12.48 34.95 34.71
23 Lukander Harri RaPi 40.05 0.13.00 34.63 34.39
24 Eskola Mikko TP 40.07 0.13.02 34.45 34.22
25 Käyhkö Jaakko RaPi 41.04 0.13.59 33.51 33.28
26 Kuivala Juha TuS 41.34 0.14.29 32.96 32.73
27 Palttala Pekka TurSa 41.39 0.14.34 32.75 32.53
28 Jumppanen Jarmo Pihkan 42.21 0.15.16 32.06 31.85
29 Tervo Vesa RR 42.41 0.15.36 31.67 31.46
30 Ahlqvist Hannu Raus 43.04 0.15.59 31.25 31.04
31 Virolainen Asko SomEsa 43.33 0.16.28 30.77 30.56
32 Havia Jouko PR 44.16 0.17.11 30.13 29.93
33 Alhoke Timo TuMe 45.02 0.17.57 29.49 29.29
34 Moisander Jouni RaVi 49.15 0.22.10 26.84 26.66
35 Koski Harri TarpSu 52.24 0.25.19 25.11 24.94
36 Viitasalo Harri RiSu 54.06 0.27.01 24.21 24.05
37 Virtanen Kari PelPo 1.09.12 0.42.07 18.84 18.72
Tolvanen Markku SalVie HYL -
Nyystilä Jukka LaihLu KES -
Liimatainen Pekka TuS EIL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 36
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kanste Pekka Raseborg 29.07 0.00.00 52.95 52.44
2 Venho Kari MaMa 31.05 0.01.58 49.39 48.91
3 Pajala Tauno EsSu 31.49 0.02.42 48.04 47.57
4 Vesalainen Markku AngA 33.14 0.04.07 45.79 45.35
5 Hartvik Seppo Malax 33.50 0.04.43 44.79 44.35
6 Turunen Erkki SuSe 34.12 0.05.05 44.11 43.69
7 Railimo Matti SOC 34.26 0.05.19 43.62 43.20
8 Salmenoja Pertti HirvHe 34.28 0.05.21 43.39 42.97
8 Hämäläinen Seppo KanSu 34.28 0.05.21 43.39 42.97
10 Väätäinen Seppo EsSu 35.18 0.06.11 41.99 41.58
11 Nurminen Markku SuosmSa 35.21 0.06.14 41.74 41.34
12 Rapakko Timo SuSi 36.33 0.07.26 40.19 39.80
13 Koskinen Kaj VaHa 37.07 0.08.00 39.40 39.02
14 Jokela Erkki LeSi 37.32 0.08.25 38.79 38.41
15 Peltola Oke TuS 37.36 0.08.29 38.54 38.17
15 Lainema Ilkka MSParma 37.36 0.08.29 38.54 38.17
17 Cederlöf Bror-Erik OK77 38.15 0.09.08 37.54 37.18
18 Tamminen Pentti PertPe 38.20 0.09.13 37.29 36.93
19 Kurvinen Veijo HiKi 39.11 0.10.04 36.31 35.96
20 Pusa Raimo VirtU 39.14 0.10.07 36.10 35.75
21 Mäkilä Ilmari EsSu 39.25 0.10.18 35.76 35.41
22 Ottelin Pekka JRV 40.03 0.10.56 35.03 34.69
23 Liljeström Åge HS 41.43 0.12.36 33.47 33.15
24 Alexandersson Yngve NOK 41.55 0.12.48 33.16 32.83
25 Hörkkö Jaakko MSParma 41.59 0.12.52 32.94 32.63
26 Vuorio Olavi JäPa 43.27 0.14.20 31.68 31.37
27 Kämpe Leif Raseborg 43.48 0.14.41 31.28 30.97
28 Alilonttinen Martti MSParma 44.18 0.15.11 30.77 30.48
29 Rajamäki Jussi HS 46.57 0.17.50 28.90 28.62
30 Kangasaho Simo HiKi 48.07 0.19.00 28.06 27.79
31 Kaukiainen Raimo HU-46 48.13 0.19.06 27.86 27.59
32 Kurppa Pauli UNO 48.27 0.19.20 27.59 27.33
33 Nykänen Pentti Jyry 49.21 0.20.14 26.96 26.69
34 Haapanen Matti RasKa 49.30 0.20.23 26.74 26.48
Nevalainen Pentti RasKa HYL -
Aarnio Seppo RaPi HYL -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 44
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Yliluikki Matti SuSi 26.58 0.00.00 63.89 63.79
2 Laaksonen Petri UNO 28.17 0.01.19 60.69 60.59
3 Kaartinen Markku AngA 29.24 0.02.26 58.16 58.07
4 Reiman Jarmo AngA 29.59 0.03.01 56.81 56.72
5 Haajanen Leif Raseborg 30.34 0.03.36 55.52 55.43
6 Kuusinen Mikko Lynx 31.44 0.04.46 53.27 53.19
7 Mättölä Ali EsSu 31.51 0.04.53 52.88 52.79
8 Mänty Markku MaMa 32.03 0.05.05 52.34 52.26
9 Kujala Tapio YKV 32.49 0.05.51 50.92 50.84
10 Matilainen Kari HS 33.42 0.06.44 49.40 49.32
11 Pihala Mika RaLu 34.31 0.07.33 48.04 47.97
12 Pesola Sakari RasKe 35.12 0.08.14 46.93 46.85
13 Lounela Kaarle TuS 35.26 0.08.28 46.43 46.36
14 Kujansuu Eero MSParma 35.27 0.08.29 46.23 46.16
15 Haanpää Kari PR 35.57 0.08.59 45.41 45.34
16 Köyvönen Kimmo MaMa 37.08 0.10.10 43.79 43.72
17 Ståhlström Janne UNO 37.14 0.10.16 43.50 43.43
18 Valtonen Kimmo MSParma 37.23 0.10.25 43.15 43.08
19 Aaltonen Tommi MSParma 38.13 0.11.15 42.04 41.97
20 Karjalainen Harri EsSu 38.18 0.11.20 41.78 41.71
21 Frenckell von Wilhelm OK77 38.58 0.12.00 40.90 40.83
22 Kaskilahti Hannu ViiSu 39.19 0.12.21 40.37 40.31
23 Holmijoki Tapani RaPi 39.50 0.12.52 39.68 39.62
24 Lindahl Anders Trian 40.05 0.13.07 39.27 39.21
25 Sillanpää Kari MaMa 40.15 0.13.17 38.95 38.89
26 Salonen Timo VaHa 41.52 0.14.54 37.29 37.23
27 Paija Markku LHR 41.53 0.14.55 37.12 37.07
28 Pietikäinen Timo Pihkan 42.55 0.15.57 36.08 36.02
29 Arvola Raimo Koovee 42.56 0.15.58 35.92 35.86
30 Virta Ismo RaPi 43.48 0.16.50 35.06 35.00
31 Lönnfeldt Erik OK77 43.49 0.16.51 34.90 34.84
31 Itkonen Arto TuS 43.49 0.16.51 34.90 34.84
33 Honkasaari Jukka RaPi 44.21 0.17.23 34.19 34.13
34 Nietosjärvi Tommi Pihkan 48.03 0.21.05 31.42 31.37
35 Karjalainen Heikki Raus 49.38 0.22.40 30.29 30.24
36 Karling Harri Pihkan 50.43 0.23.45 29.51 29.47
37 Salmia Teppo TarpSu 51.57 0.24.59 28.69 28.64
38 Koskinen Markku SomEsa 52.11 0.25.13 28.43 28.39
39 Kanko Jari Koovee 53.10 0.26.12 27.79 27.74
40 Huhtala Ismo YlKi 56.00 0.29.02 26.27 26.22
41 Launis Kasperi Raus 57.02 0.30.04 25.68 25.64
Kajavalta Jyrki TuS EIL -
Lainema Timo TuMe EIL -
Nordell Anders KSF EIL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 34
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Inkinen Paavo Jyry 26.14 0.00.00 49.05 49.00
2 Pajunen Heikki PR 26.33 0.00.19 48.24 48.20
3 Rusko Heikki VaajTe 28.00 0.01.46 45.54 45.49
4 Tammisaari Pentti HirvHe 28.17 0.02.03 44.87 44.83
5 Jokinen Juhani MaMa 28.45 0.02.31 43.94 43.90
6 Moisio Kalevi TuS 28.48 0.02.34 43.66 43.62
7 Vannas Hannu MSParma 28.55 0.02.41 43.28 43.24
8 Wessman Risto HiKi 29.37 0.03.23 42.06 42.02
9 Lehtinen Olli TuS 29.47 0.03.33 41.63 41.59
10 Mäkinen Juhani SalRe 30.31 0.04.17 40.44 40.40
11 Viljanen Olli MSParma 31.03 0.04.49 39.56 39.52
12 Urhonen Seppo TuS 31.05 0.04.51 39.33 39.29
13 Karvonen Raimo SuSi 31.40 0.05.26 38.42 38.38
14 Laine Erkki AngA 32.38 0.06.24 37.10 37.06
15 Koivula Keijo HyRa 32.40 0.06.26 36.88 36.85
16 Grönroos Timo MSParma 33.18 0.07.04 36.00 35.97
17 Rönkkö Paavo EsSu 33.20 0.07.06 35.79 35.76
18 Heinonen Heikki LHR 33.58 0.07.44 34.95 34.92
19 Palomäki Mikko HyRa 34.18 0.08.04 34.44 34.41
20 Havia Pertti MaMa 34.44 0.08.30 33.85 33.81
21 Rantakangas Erkki AlajA 34.58 0.08.44 33.45 33.42
22 Verha Koitto VaRa 35.13 0.08.59 33.05 33.02
23 Kivistö Erkki Pihkan 35.36 0.09.22 32.53 32.50
24 Saarinen Pertti SalVie 37.42 0.11.28 30.56 30.53
25 Smedslund Torsten OK77 39.18 0.13.04 29.17 29.14
26 Punkero Toivo LS-37 41.28 0.15.14 27.50 27.48
27 Eskola Jorma MaMa 41.47 0.15.33 27.16 27.13
28 Niinimäki Jukka HyRa 44.17 0.18.03 25.49 25.47
29 Ekholm Hans AOK 45.18 0.19.04 24.79 24.77
30 Mattila Kalervo RasKa 46.58 0.20.44 23.78 23.76
31 Sonkki Juhani PR 47.14 0.21.00 23.53 23.50
32 Kärkkäinen Eero EsSu 48.22 0.22.08 22.85 22.83
33 Teppo Jaakko KoS 49.09 0.22.55 22.37 22.35
34 Saarinen Olli HiKi 49.31 0.23.17 22.09 22.07

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mattsson Per-Åke KSF 29.43 0.00.00 41.12 40.32
2 Haaramo Matti EsSu 31.29 0.01.46 38.28 37.54
3 Luukko Jukka LS-37 32.45 0.03.02 36.30 35.59
3 Holmström Bengt KSF 32.45 0.03.02 36.30 35.59
5 Kleemola Pauli PertPe 34.23 0.04.40 33.60 32.95
6 Juhonsalo Matti LHR 34.47 0.05.04 32.74 32.10
7 Kuutti Jorma PertPe 34.57 0.05.14 32.10 31.48
8 Hovikorpi Aarno HlS 35.02 0.05.19 31.55 30.94
9 Nordell Rolf KSF 35.22 0.05.39 30.78 30.19
10 Viiri Jyrki HirvHe 39.02 0.09.19 27.46 26.93
11 Kämäräinen Pentti HiKi 39.10 0.09.27 26.95 26.42
12 Launis Kari Raus 44.55 0.15.12 23.12 22.68

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ranta Esko LS-37 32.00 0.00.00 33.04 32.90
2 Tamminen Antti AuVa 35.55 0.03.55 28.55 28.43
3 Laavainen Matti MSParma 36.54 0.04.54 26.93 26.82
4 Palmu Tauno MaMa 42.49 0.10.49 22.47 22.37
5 Laurila Pertti EsSu 46.40 0.14.40 19.94 19.85
6 Pyökäri Antero RaPi 1.01.23 0.29.23 14.64 14.58

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Liski Eero LHR 38.38 0.00.00

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 63
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemp Emily AngA 29.59 0.00.00 94.75 94.29
2 Anttonen Sari KeuKi 30.29 0.00.30 92.94 92.49
3 Kivelä Sanni AngA 30.31 0.00.32 92.59 92.14
4 Niittynen Miia Koovee 31.35 0.01.36 89.21 88.78
5 Harju Venla TP 31.55 0.01.56 88.04 87.62
6 Dambe Inga PR 32.49 0.02.50 85.39 84.98
7 Hulkkonen Johanna Koovee 33.12 0.03.13 84.17 83.76
8 Jalava Enni TuS 33.23 0.03.24 83.48 83.07
9 Uotila Ulrika Koovee 33.47 0.03.48 82.26 81.86
10 Vike Laura Koovee 33.56 0.03.57 81.67 81.27
11 Rantanen Merja JRV 34.26 0.04.27 80.25 79.87
12 Haajanen Sofia Pohjant 34.34 0.04.35 79.72 79.34
13 Anjala Anna-Kaisa Koovee 35.25 0.05.26 77.59 77.22
14 Taanila Marjo Koovee 35.36 0.05.37 76.97 76.60
15 Laine Maria TP 35.56 0.05.57 76.04 75.68
16 Kymäläinen Sanni TP 36.32 0.06.33 74.58 74.22
17 Koskinen Noora Hiisi 36.40 0.06.41 74.10 73.74
18 Lindholm Sara Raseborg 37.08 0.07.09 72.96 72.61
19 Lylynperä Kaisa TuS 37.15 0.07.16 72.52 72.17
20 Gustafsson Jannina MSParma 37.39 0.07.40 71.55 71.20
21 Tervo Susanna MSParma 37.49 0.07.50 71.03 70.68
22 König-Salmi Vroni TuS 37.53 0.07.54 70.70 70.36
23 Hara Marika Koovee 38.15 0.08.16 69.82 69.48
24 Kanko Miina Koovee 38.45 0.08.46 68.72 68.38
25 Lassila Reetta TP 38.49 0.08.50 68.40 68.07
26 Hakala Essi MSParma 39.14 0.09.15 67.47 67.15
27 Kinnala Venla TuS 39.16 0.09.17 67.22 66.90
28 Väisänen Essi SKVuoksi 39.29 0.09.30 66.65 66.33
29 Andelin Sanna LaTa 40.52 0.10.53 64.21 63.90
30 Hietaoja Essi HiKi 41.45 0.11.46 62.66 62.36
31 Maisila Mirkka MSParma 42.51 0.12.52 60.87 60.58
32 Kolehmainen Hanne LaTa 42.59 0.13.00 60.51 60.21
33 Yliluikki Henna AngA 43.11 0.13.12 60.05 59.76
34 Uotila Erika Koovee 43.16 0.13.17 59.75 59.46
35 Istolahti Jaana VaaSu 43.18 0.13.19 59.53 59.24
36 Liimatainen Anni TuS 43.32 0.13.33 59.03 58.75
37 Manderbacka Hanne TuS 43.45 0.13.46 58.56 58.28
38 Kotkajuuri Anna KangSK 43.49 0.13.50 58.29 58.01
39 Saarinen Henna Koovee 44.08 0.14.09 57.70 57.42
40 Elffors Anna Trian 44.17 0.14.18 57.33 57.05
41 Helle Annukka EsAk 44.50 0.14.51 56.45 56.18
42 Backlund Pernilla NOK 46.23 0.16.24 54.40 54.14
43 Lindholm Vivian OK77 46.46 0.16.47 53.79 53.53
44 Eskola Marianne TP 47.55 0.17.56 52.34 52.08
45 Mäkinen Pinja AngA 48.15 0.18.16 51.81 51.56
46 Matilainen Helena HS 48.22 0.18.23 51.53 51.28
47 Kaartinen Selja AngA 48.49 0.18.50 50.89 50.65
48 Huttunen Petra Koovee 49.22 0.19.23 50.17 49.93
49 Grahn Elina OK77 49.34 0.19.35 49.81 49.57
50 Haapakoski Tiina RasKa 50.02 0.20.03 49.19 48.96
51 Kihlström Tiina ÄhtU 50.10 0.20.11 48.91 48.67
52 Läärä Hilla SKUusi 50.28 0.20.29 48.46 48.23
53 Molnar Julianna RaVa 51.56 0.21.57 46.95 46.72
54 Hanhijärvi Marjukka EsAk 57.30 0.27.31 42.27 42.06
55 Rauttola Tiia-Maria HiKi 58.53 0.28.54 41.14 40.94
56 Koivisto Johanna TuS 58.54 0.28.55 41.00 40.80
Fagerudd Salla PR EIL -
Hirvonen Eveliina PR EIL -
Kauppila Sanna AngA EIL -
Lindeqvist Katri PR EIL -
Näsi Aurora Pohjant EIL -
Näsi Juliaana Pohjant EIL -
Silvennoinen Emma PR EIL -

Sarja D21C
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kouttu Helena MaMa 47.11 0.00.00
2 Buss Emma NOK 49.18 0.02.07

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyyrynen Noora KS 36.20 0.00.00 63.02 56.37
2 Karhilahti Karoliina TuS 41.09 0.04.49 52.86 47.28
3 Jerkku Laura TuS 45.08 0.08.48 45.66 40.84
4 Palumbo Martina TP 1.05.35 0.29.15 29.68 26.54

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Klemettinen Veera S-JKL 26.06 0.00.00 71.70 68.71
2 Donner Janina OK77 29.20 0.03.14 63.38 60.74
3 Juva Jonna AngA 30.25 0.04.19 60.72 58.19
4 Kovanen Maiju S-JKL 31.14 0.05.08 58.74 56.30
5 Haapasaari Ilona TuS 32.09 0.06.03 56.69 54.33
6 Haavisto Alli TuS 32.11 0.06.05 56.25 53.91
7 Rantanen Essi MSParma 32.52 0.06.46 54.71 52.43
8 Avelin Melina TP 33.08 0.07.02 53.90 51.66
9 Rontu Nella AngA 34.07 0.08.01 51.99 49.83
10 Skog Ella Koovee 35.16 0.09.10 49.95 47.87
11 Nurminen Jutta VaHa 35.17 0.09.11 49.58 47.51
12 Similä Roosa SKVuoksi 36.47 0.10.41 47.22 45.26
13 Friman Ronja HyRa 37.04 0.10.58 46.53 44.60
14 Frenckell von Rafaela OK77 39.09 0.13.03 43.74 41.93
15 Siikarla Siiri AngA 39.12 0.13.06 43.38 41.57
15 Leipijärvi Jenna HlS 39.12 0.13.06 43.38 41.57
17 Nenonen Liisa SKVuoksi 39.20 0.13.14 42.61 40.84
18 Laukkanen Laura MSParma 41.19 0.15.13 40.27 38.59
19 Simola Reea Koovee 41.30 0.15.24 39.80 38.14
20 Lönnfeldt Julia OK77 42.04 0.15.58 38.97 37.35
21 Aaltonen Anniina MSParma 42.44 0.16.38 38.08 36.49
22 Leppävuori Hanna KuoSu 42.48 0.16.42 37.73 36.16
23 Westerback Liva OK77 50.07 0.24.01 31.98 30.65
24 Kivikko Jenni HlS 1.00.09 0.34.03 26.44 25.34

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kukonlehto Hilda KangSK 26.52 0.00.00 62.62 62.03
2 Silvennoinen Siiri KR 27.38 0.00.46 60.34 59.78
3 Väätäjä Milja PR 30.51 0.03.59 53.57 53.07
4 Turakainen Venla HS 31.08 0.04.16 52.61 52.11
5 Virtala Jenny PIF 31.51 0.04.59 50.96 50.48
6 Prittinen Sanni HlS 33.17 0.06.25 48.32 47.86
7 Saarinen Anu Rasti88 35.13 0.08.21 45.24 44.82
8 Roos Renja AngA 36.25 0.09.33 43.34 42.94
8 Kuusisto Idaliina Koovee 36.25 0.09.33 43.34 42.94
10 Virtanen Heta HlS 36.40 0.09.48 42.24 41.84
11 Sankelo Lotta Pohjant 37.03 0.10.11 41.40 41.01
12 Jasu Anna Rasti88 38.04 0.11.12 39.91 39.53
13 Kangas Taika Pohjant 40.58 0.14.06 36.72 36.37
14 Metsälä Essi HlS 43.25 0.16.33 34.30 33.98
15 Isoniemi Sandra Trian 43.36 0.16.44 33.82 33.50
16 Mäenpää Maija HlS 45.08 0.18.16 32.34 32.04
17 Simola Rosa Koovee 47.58 0.21.06 30.12 29.84
18 Länsikallio Pinja MSParma 1.07.46 0.40.54 21.10 20.90
Määttänen Maria EsSu EIL -
Kurth Sara TP EIL -
Klemettinen Kaisa S-JKL EIL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hilo Hanne EsSu 21.10 0.00.00
2 Raasakka Liisa EsSu 22.26 0.01.16
3 Aho Anni MSParma 23.06 0.01.56
4 Kytäjä Nea HiKi 23.41 0.02.31
5 Salmia Tessa TarpSu 24.28 0.03.18
6 Joensivu Inka VaHa 25.04 0.03.54
7 Laurén Jill PIF 25.34 0.04.24
8 Soikkeli Sofia EsSu 26.01 0.04.51
9 Kiuru Milja VaHa 29.40 0.08.30
10 Saarinen Sini Rasti88 29.55 0.08.45
11 Neuvonen Noora MSParma 29.59 0.08.49
12 Lounela Alina TuS 31.52 0.10.42
13 Peura Kerttu EsSu 32.03 0.10.53
14 Lappi Essi EsSu 32.19 0.11.09
15 Tiljander Venla HyRa 34.40 0.13.30
Valtonen Essi MSParma EIL -
Tuomisto Saara MSParma EIL -
Kangasaho Aino HS EIL -
Asklöf Aino Lynx EIL -

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hölsö Essi PR 14.59 0.00.00
2 Kukonlehto Fanny KangSK 16.03 0.01.04
3 Heikkilä Suvi Lynx 16.45 0.01.46
4 Kuusinen Saana HlS 17.22 0.02.23
5 Rantala Henna TuS 18.26 0.03.27
6 Tikkakoski Ilona TP 19.01 0.04.02
7 Norrbacka Salla HyRa 20.30 0.05.31
8 Syväluoma Aino TuS 21.51 0.06.52
9 Heikkinen Ida VeVe 22.12 0.07.13
10 Laurén Sara PIF 22.56 0.07.57
11 Brink Henrika PIF 22.58 0.07.59
12 Suopajärvi Julia VaRa 23.47 0.08.48
13 Viinikainen Vilja EsSu 25.30 0.10.31
14 Markki Emmi EsSu 26.42 0.11.43
15 Sorjonen Siiri EsSu 27.24 0.12.25
16 Kero Ada OK77 28.13 0.13.14
17 Vataa Aada RaPi 32.33 0.17.34
Simola Rita Koovee EIL -
Ruohola Ilona MSParma EIL -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Isoherranen Salla Lynx 19.27 0.00.00
2 Kemppi Silva EsSu 21.51 0.02.24
3 Huhtala Vilma TuS 23.18 0.03.51
4 Haapala Jaana PR 23.25 0.03.58
5 Hanhijärvi Maijukka EsAk 24.22 0.04.55
6 Virtanen Aino AngA 25.24 0.05.57
7 Ekström Lotte-Line MSParma 26.18 0.06.51
8 Soikkeli Linnea EsSu 27.39 0.08.12
9 Määttälä Fanni EsSu 28.13 0.08.46
10 Heinonen Sini MSParma 30.27 0.11.00
11 Tuomisto Kerttu MSParma 32.02 0.12.35
12 Matinheikki Liisa TP 33.50 0.14.23
13 Rautio Ulrika EsSu 37.07 0.17.40
14 Virtala Emmi PIF 39.07 0.19.40
Karttila Inkeri MSParma HYL -
Väisänen Doris HS EIL -

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Heikkinen Roosa VeVe 22.32 0.00.00
2 Tupitsa Milla HS 26.22 0.03.50
3 Heinonen Aliisa PIF 32.20 0.09.48
4 Sainio Emmastiina PIF 40.30 0.17.58
Suntioinen Iida EsSu HYL -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Elovaara Emma AngA 18.31 0.00.00
2 Emaldynova Alisa AngA 19.45 0.01.14
3 Nieminen Reetta VaHa 21.49 0.03.18
4 Lämsä Moona VaHa 23.25 0.04.54
5 Kyläkoski Elli TuS 23.49 0.05.18
6 Huhtala Lotta TuS 24.45 0.06.14
7 Donner Emma PIF 26.54 0.08.23
8 Fingerroos Sofia PR 28.04 0.09.33
9 Lindström Amanda PIF 28.13 0.09.42
10 Teuri Venla EsSu 29.09 0.10.38
11 Salmi Minja TuS 33.15 0.14.44
12 Suomi Tiuku LHR 35.10 0.16.39
13 Määttälä Senni EsSu 50.07 0.31.36

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Weckman Sanna VeVe 37.29 0.00.00 60.47 60.13
2 Seppänen Minna Rasti88 44.24 0.06.55 48.50 48.22
3 Vaara Inga-Maria RaVi 49.32 0.12.03 41.18 40.95
4 Huhtala Maija RaHa 52.53 0.15.24 36.43 36.23
Kuuri-Riutta Eeva KS EIL -
Salmenoja Sanna MSParma EIL -

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Elovaara Heli AngA 37.37 0.00.00 55.49 55.11
2 Francke Astra EsSu 38.35 0.00.58 52.94 52.58
3 Koivu-Tikkanen Terhi EsSu 47.09 0.09.32 42.37 42.08
4 Kleemola Katri PertPe 50.43 0.13.06 38.51 38.25
5 Rajamäki Riikka HS 51.52 0.14.15 36.80 36.54
6 Määttälä Johanna EsSu 52.10 0.14.33 35.73 35.48
7 Nyholm Tanja KaRa 52.49 0.15.12 34.44 34.20
8 Matinheikki Sanna TP 53.29 0.15.52 33.17 32.95
Friman Kaisa HyRa EIL -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kolkkala Reeta MSParma 29.07 0.00.00 56.39 54.92
2 Valkonen Sanna TuS 36.01 0.06.54 45.16 43.98
3 Havia-Kinnala Helena AngA 37.37 0.08.30 42.83 41.71
4 Haavisto Lotta TuS 38.19 0.09.12 41.64 40.56
5 Schüle Katja Koovee 39.32 0.10.25 39.97 38.93
6 Turakainen Irene HS 39.35 0.10.28 39.53 38.50
7 Tiitola Annamari Lynx 41.20 0.12.13 37.49 36.51
8 Guseff Virpi HirvHe 43.46 0.14.39 35.05 34.14
9 Heikkinen Anniina VeVe 43.51 0.14.44 34.63 33.73
10 Torp-Donner Heidi OK77 45.17 0.16.10 33.20 32.33
11 Laurila Anneli Trian 45.25 0.16.18 32.76 31.91
12 Päivike Satu RaPi 45.43 0.16.36 32.21 31.37
13 Franssila Hanna PorvU 46.07 0.17.00 31.60 30.77
14 Kahanpää Hanna EsSu 46.52 0.17.45 30.76 29.96
15 Frenckell von Sofie OK77 51.12 0.22.05 27.86 27.13
16 Välimaa Tuija Rasti88 52.17 0.23.10 26.99 26.28
17 Tupitsa Nina HS 1.00.25 0.31.18 23.10 22.50

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskivaara Eija MSParma 28.46 0.00.00 65.48 65.91
2 Viilo Annika TP 29.27 0.00.41 63.53 63.94
3 Silvennoinen Tarja KR 32.42 0.03.56 56.82 57.19
4 Andersson Hanna KSF 32.52 0.04.06 56.14 56.51
5 Hölsö Jaana PR 35.40 0.06.54 51.37 51.71
6 Hokajärvi Anja-Riitta Pihkan 36.02 0.07.16 50.49 50.82
7 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 36.25 0.07.39 49.61 49.93
8 Myllys Leena Lynx 38.39 0.09.53 46.41 46.71
9 Molnar Pia RaVa 38.46 0.10.00 45.94 46.24
10 Leppävuori Päivi KuoSu 42.19 0.13.33 41.78 42.06
11 Suhonen Sirpa KuoSu 42.49 0.14.03 40.99 41.26
12 Kontturi Liisa YKV 44.13 0.15.27 39.41 39.66
13 Paija Päivi LHR 45.34 0.16.48 37.96 38.20
14 Salmi Kirsti RR 52.15 0.23.29 32.86 33.07
15 Pyökäri Susanna RaPi 52.38 0.23.52 32.37 32.58
16 Siikarla Riitta PertPe 53.05 0.24.19 31.86 32.06
17 Hyytiäinen Tarja RaPi 54.11 0.25.25 30.97 31.17
18 Haajanen Ulrika Raseborg 55.48 0.27.02 29.84 30.04
19 Launis Teija Raus 1.09.15 0.40.29 23.86 24.02
von Frenckell Catarina Raseborg HYL -
Reiman Anu AngA HYL -
Mellin Ulla SuSi HYL -
Rauttola Marja HiKi KES -

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pelto-Huikko Anne Hiisi 32.45 0.00.00 58.38 57.83
2 Lindholm Ann OK77 33.51 0.01.06 55.78 55.25
3 Puromies Merja EsSu 35.11 0.02.26 52.99 52.48
4 Miettinen Jaana TuS 36.50 0.04.05 49.97 49.49
5 Eisanen Tea MaMa 38.24 0.05.39 47.30 46.85
6 Lallo Tuula Trian 39.49 0.07.04 45.02 44.59
7 Jumppanen Helena Pihkan 40.08 0.07.23 44.07 43.65
8 Järvinen Anne RaPi 41.00 0.08.15 42.56 42.15
9 Lång Gun-Viol Raseborg 41.55 0.09.10 41.05 40.66
10 Wirberg Taina RaPi 45.01 0.12.16 37.70 37.34
11 Markki Outi EsSu 48.02 0.15.17 34.83 34.50
12 Lukander Hilkka RaPi 53.19 0.20.34 30.93 30.64
13 Kallio Arja KeU 57.47 0.25.02 28.13 27.86

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Moilanen Kirsti MaMa 32.36 0.00.00 52.24 51.97
2 Lähteenmäki Pirjo PR 34.37 0.02.01 48.71 48.45
3 Laine Anneli RaVa 37.00 0.04.24 45.11 44.88
4 Soanjärvi Tuija Lynx 37.08 0.04.32 44.49 44.26
5 Sipponen Airi PR 37.55 0.05.19 43.12 42.90
6 Salmenoja Hely HirvHe 40.12 0.07.36 40.25 40.04
7 Kangasaho Sirpa HiKi 41.24 0.08.48 38.67 38.47
8 Taimisto Sinikka MSParma 41.44 0.09.08 37.95 37.76
9 Suna Eija MSParma 45.30 0.12.54 34.44 34.26
10 Ahlqvist Kristiina Raus 45.59 0.13.23 33.70 33.53
11 Tienari Pauliina KyRa 47.44 0.15.08 32.11 31.95
12 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 48.24 0.15.48 31.32 31.16
13 Ojapalo Anneli RR 51.21 0.18.45 29.19 29.04
14 Forsström Anne Raseborg 54.50 0.22.14 27.02 26.88
15 Windahl Leni Raseborg 1.01.06 0.28.30 23.97 23.85
16 Karvonen Pirjo SuSi 1.02.06 0.29.30 23.31 23.19

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kurvinen Ulla HiKi 29.56 0.00.00 48.72 48.22
2 Verha Maija VaRa 33.07 0.03.11 43.30 42.86
3 Kanste Helena Raseborg 33.49 0.03.53 41.68 41.26
4 Salonen Marja-Liisa HauSi 35.51 0.05.55 38.64 38.25
5 Kämäräinen Paula HiKi 35.55 0.05.59 37.89 37.51
6 Toikka Riitta RaPi 38.11 0.08.15 35.01 34.65
7 Malmsten Beatrice Lynx 40.25 0.10.29 32.47 32.14
8 Nurminen Eija TP 50.24 0.20.28 25.56 25.30
9 Havia Tuula MaMa 1.06.29 0.36.33 19.01 18.81
10 Kastemaa Tuuli HiHe 1.16.47 0.46.51 16.14 15.98

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rahkasuo Kaarina Rasti88 32.15 0.00.00 41.13 40.56
2 Ojamaa Marja-Liisa SalVie 33.17 0.01.02 36.87 36.35
3 Rajamäki Vuokko HS 38.02 0.05.47 29.65 29.23
Eskola Pirkko Rasti88 EIL -

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lainema Maija MSParma 1.00.22 0.00.00
2 Pekkarinen Eila KeU 1.19.45 0.19.23