FIN GB SWE
IRMA inloggning
HiSu sprintti
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 20
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Lahtinen Tuomo IHR 18.33 0.00.00 81.91
2 Laurila Jussi JalJa 19.40 0.01.07 76.65
3 Varis Pekka PelPo 19.47 0.01.14 75.59
4 Reponen Tommi S-JKL 20.06 0.01.33 73.80
5 Väyrynen Ville RasPi 20.11 0.01.38 72.90
6 Saari Toni PoRa 20.33 0.02.00 71.02
7 Väyrynen Jukka RasPi 20.40 0.02.07 70.04
8 Viholainen Joona S-JKL 20.47 0.02.14 69.07
9 Kubát Pavel IPR 20.52 0.02.19 68.22
10 Huikko Petteri IPR 21.10 0.02.37 66.68
11 Saari Petri PoRa 22.11 0.03.38 63.09
12 Ekonoja Antti PelPo 22.21 0.03.48 62.08
13 Kahelin Jouni VaajTe 22.42 0.04.09 60.59
14 Liukkala Jaakko HauSi 22.55 0.04.22 59.50
15 Peltonen Heikki IPR 23.27 0.04.54 57.63
16 Häkkinen Kalle S-JKL 24.06 0.05.33 55.58
17 Jutila Jaakko TP 27.25 0.08.52 48.42
Tuomala Misa S-JKL HYL -
Kässi Pellervo SaPu HYL -
Kohvakka Heikki Kalske HYL -

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Suutari Mirka KS 16.29 0.00.00 89.34
2 Koski Hanna-Maija Koovee 16.33 0.00.04 87.96
3 Pusa Sanna HU 16.34 0.00.05 86.84
4 Honkimaa Anni EsSu 17.22 0.00.53 81.86
5 Hara Marika Koovee 17.41 0.01.12 79.44
6 Valkonen Oona Kalske 18.00 0.01.31 77.10
7 Niittymäki Johanna Koovee 18.05 0.01.36 75.80
8 Palomäki Sanna PoRa 20.02 0.03.33 67.57
9 Närhi Minna JRV 22.18 0.05.49 59.94
10 Toivonen Alma KangSK 24.31 0.08.02 53.83
11 Peltonen Iida IPR 25.57 0.09.28 50.20
12 Valesova Jana IPR 26.39 0.10.10 48.25
13 Ritvanen Hanna IPR 29.27 0.12.58 43.08
14 Heiskanen Sirja Kalske 29.28 0.12.59 42.48

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Moisio Petri SaPu 19.22 0.00.00 27.26
2 Finnilä Sami VetU 19.44 0.00.22 24.74
3 Lamminsivu Harri S-JKL 31.12 0.11.50 14.38

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Salo Markus PunKu 16.43 0.00.00 35.37
2 Nurminen Joonas JRV 18.04 0.01.21 31.74
3 Hankaniemi Tomi PunKu 18.55 0.02.12 29.38
4 Leppäniemi Jani VetU 19.50 0.03.07 27.13
5 Ikola Timo LeSi 20.04 0.03.21 25.93
6 Savolainen Tomi RasKe 20.56 0.04.13 24.01

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Kamila Kai SuJu 17.30 0.00.00 56.95
2 Gynther Kimmo IHR 18.20 0.00.50 53.00
3 Sipiläinen Jouni S-JKL 18.26 0.00.56 51.36
4 Ilmonen Matti IPR 19.37 0.02.07 46.99
5 Kinnari Jukka SuJu 21.11 0.03.41 42.34
6 Hirvonen Petri EE 22.35 0.05.05 38.61
7 Laasanen Juha LaihLu 26.32 0.09.02 31.93

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Kotro Petri KaaRa 14.14 0.00.00 58.02
2 Savikko Olli TarpSu 14.37 0.00.23 55.84
3 Autio Matti S-JKL 15.46 0.01.32 51.16
4 Tuomala Jyrki S-JKL 16.03 0.01.49 49.67
5 Maunuksela Jari TarpSu 16.04 0.01.50 49.02
6 Juvakka Pekka S-JKL 16.18 0.02.04 47.74
7 Marttinen Tuomo IPR 16.26 0.02.12 46.77
8 Tuomisto Juha VaaSu 16.52 0.02.38 45.00
9 Alvoittu Petri IPR 19.21 0.05.07 38.74
10 Paasi Jaakko TP 20.16 0.06.02 36.51
11 Lahtinen Jari IHR 22.57 0.08.43 31.83
12 Gretschel Horst KEV 25.02 0.10.48 28.80
Saukkokangas Aki-Vesa KortJV HYL -
Lassila Antti KuortKu HYL -

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 7
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Ovaska Pertti EE 16.44 0.00.00 43.74
2 Valkonen Pekka Kalske 17.13 0.00.29 41.45
3 Höstman Glenn Malax 17.19 0.00.35 40.15
4 Oikarinen Jarmo TP 18.53 0.02.09 35.85
5 Paukku Ismo IPR 19.40 0.02.56 33.49
6 Tolonen Juha Hanka 21.51 0.05.07 29.31
7 Laurila Timo JalJa 30.31 0.13.47 20.39

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Ollikainen Seppo JuvU 15.45 0.00.00 53.35
2 Keltamäki Seppo JoKu 17.52 0.02.07 46.39
3 Hanttu Ari RaN 18.37 0.02.52 43.91
4 Nevala Jorma RaN 18.42 0.02.57 43.10
5 Liukkala Pekka HauSi 18.47 0.03.02 42.30
5 Väätäinen Hannu IPR 18.47 0.03.02 42.30
7 Pietikäinen Markku JoKu 19.05 0.03.20 40.43
8 Nyberg Henry Trian 19.38 0.03.53 38.71
9 Matikainen Hannu RasKe 20.43 0.04.58 36.14
10 Nurminen Markku SuosmSa 21.21 0.05.36 34.53
11 Hyvönen Markku RasPi 23.31 0.07.46 30.86
12 Lassila Vesa M VetU 27.19 0.11.34 26.15

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Inkinen Paavo Jyry 19.03 0.00.00 45.47
2 Köykkä Jussi RasKu 20.02 0.00.59 42.74
3 Halkosaari Severi NiS 22.09 0.03.06 38.20
4 Salonen Kauko IPR 23.23 0.04.20 35.76
5 Lindstedt Tapio EE 25.59 0.06.56 31.80
6 Järvenpää Heikki ParkU 26.26 0.07.23 30.88
7 Ottelin Pekka JRV 27.01 0.07.58 29.84
8 Kattilakoski Eero KPV 29.01 0.09.58 27.44
9 Partanen Risto HyRa 31.46 0.12.43 24.75
10 Koistinen Leo VaRa 38.21 0.19.18 20.24
11 Pellinen Antero RastiE4 39.14 0.20.11 19.53
Olli Reijo Jyry HYL -
Kyckling Veli-Matti HS HYL -
Hahtola Aulis RasKu HYL -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Saarinen Mikko KeuKi 13.55 0.00.00 39.70
2 Tammela Seppo TikSu 14.32 0.00.37 37.45
3 Torvikoski Jouko JäPa 16.01 0.02.06 33.46
4 Niittymäki Antti JRV 16.17 0.02.22 32.41
5 Pått Frans Minken 16.20 0.02.25 31.80
6 Valtee Pertti HS 16.49 0.02.54 30.39
7 Reini Jaakko TikSu 17.34 0.03.39 28.62
8 Salminen Kari Navi 17.41 0.03.46 27.97
9 Oksanen Aaro SaPu 18.16 0.04.21 26.62
10 Jakovlev Sulo PiVe 18.36 0.04.41 25.70
11 Paavilainen Arvo IPR 19.12 0.05.17 24.46

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Keskinen Matti TikSu 15.26 0.00.00 35.55
2 Houni Mikko EE 16.21 0.00.55 32.92
3 Moisio Paavo SaPu 17.02 0.01.36 31.00
4 Salmi Tarmo JoKu 18.55 0.03.29 27.37
5 Nieminen Mauno ViiSu 19.55 0.04.29 25.48
6 Valkonen Paavo Hanka 21.34 0.06.08 23.05
7 Rantala Eino SaPu 22.27 0.07.01 21.69
8 Partanen Heikki PiVe 23.46 0.08.20 20.05
9 Sulander Heikki SahKu 24.16 0.08.50 19.22

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Koppelomäki Mikko EE 17.39 0.00.00

Klass H20
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Lindroth Joona AR 17.51 0.00.00 45.28
2 Sulkula Anton S-JKL 18.42 0.00.51 41.61
3 Väyrynen Seppo RasPi 21.54 0.04.03 34.14
4 Heiskanen Severi Kalske 23.21 0.05.30 30.72
Heiskanen Pietu Kalske HYL -

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Mustonen Vili TP 17.10 0.00.00 32.92
2 Huila Joona Hiisi 17.14 0.00.04 31.81
3 Lammi Aleksi LapVi 18.35 0.01.25 28.59
4 Oripelto Viljo Keihäs 21.34 0.04.24 23.85
5 Ylipulli Eero LapVi 23.56 0.06.46 20.78
6 Huhtanen Kiri TP 24.04 0.06.54 19.96

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Kotro Väinö KyS 14.05 0.00.00 50.27
2 Sipiläinen Konsta S-JKL 14.58 0.00.53 46.71
3 Ruuhiala Roope Hiisi 15.26 0.01.21 44.72
4 Kaksonen Teemu YKV 16.31 0.02.26 41.25
5 Mustonen Ossi TP 16.55 0.02.50 39.75
6 Viilo Lasse TP 18.51 0.04.46 35.21
7 Inkilä Reetu KeuKi 20.15 0.06.10 32.34
8 Lilja Juha TP 20.48 0.06.43 31.06
9 Paasi Antti TP 22.05 0.08.00 28.85
10 Lassila Aaro KuortKu 24.51 0.10.46 25.28
11 Fingerroos Sebastian PR 26.04 0.11.59 23.76
12 Kulmala Topias HU 30.34 0.16.29 19.98
Johansson Väinö Keihäs HYL -

Klass H14
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Oksa Antti-Jussi PirHi 12.24 0.00.00
2 Toivonen Vilhelm PirHi 13.14 0.00.50
3 Ikola Atte LeSi 14.18 0.01.54
4 Konttila Akseli Koovee 15.07 0.02.43
5 Laasanen Matti LaihLu 15.17 0.02.53
6 Olkkonen Vili KangSK 16.06 0.03.42
7 Fingerroos Casper PR 16.25 0.04.01
8 Viilo Tommi TP 23.06 0.10.42

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Gretschel Eino KaSu 14.14 0.00.00

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Rantanen Merja JRV 17.18 0.00.00 38.53
2 Taini Mia JRV 17.20 0.00.02 37.74
3 Rantanen Maaret JRV 19.40 0.02.22 32.62
4 Salonen Kirsi JRV 19.46 0.02.28 31.83
5 Kurittu Kaisa Kalske 21.34 0.04.16 28.59
6 Salo Mervi PunKu 27.28 0.10.10 21.99
7 Niininen Mirva ViPa 32.38 0.15.20 18.13
8 Rajala Mia SuJu 46.45 0.29.27 12.39
Humppi Susan JRV HYL -

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Niittymäki Katri Koovee 17.46 0.00.00
2 Halttunen Jonna Kalske 18.03 0.00.17
3 Varkoi Annukka Hanka 19.00 0.01.14
4 Mäki Nina JRV 20.29 0.02.43
5 Konttila Minna Koovee 22.10 0.04.24
6 Pelkonen Suvi VeVe 23.55 0.06.09

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Perkkalainen Johanna EE 16.18 0.00.00 68.96
2 Suutari Vuokko KS 18.07 0.01.49 61.01
3 Toivonen Sirra EE 19.24 0.03.06 56.01
4 Gretschel Anu KEV 19.29 0.03.11 54.81
5 Korpela-Kamila Heidi SuJu 23.53 0.07.35 43.93
6 Erkkilä Marja RaJu 24.28 0.08.10 42.11
7 Sippo Leena Kalske 24.44 0.08.26 40.90
8 Heiskanen Ulla-Mari Kalske 24.53 0.08.35 39.90
9 Valkonen Virpi Kalske 27.57 0.11.39 34.85
Lahtinen Ulla S-JKL HYL -

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Viilo Annika TP 19.28 0.00.00 24.07
2 Kankaanpää Tarja KauWi 23.08 0.03.40 18.73
3 Katajamäki Tuija KauWi 28.25 0.08.57 14.01

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Raatikainen Päivi Hanka 12.55 0.00.00 63.59
2 Pelto-Huikko Anne EE 13.40 0.00.45 58.30
3 Lahtinen Terttu IHR 16.26 0.03.31 46.99
4 Soinila Helena TeuRi 19.19 0.06.24 38.70
5 Pöyhönen Lea VetU 21.56 0.09.01 32.96
6 Laurila Saija EE 22.41 0.09.46 30.78

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Liimatainen Raili LamSä 15.49 0.00.00 26.40
2 Pajunen Arja OrPo 17.30 0.01.41 23.14
3 Hyvärinen Vappu SaPu 23.35 0.07.46 16.64
4 Laurila Arja JalJa 30.31 0.14.42 12.45
5 Ahonkivi Irma RasKa 31.45 0.15.56 11.57
6 Lassila Eija VetU 42.51 0.27.02 8.28

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Suomalainen Marja LeSi 13.11 0.00.00 50.48
2 Ketola Sirkka SaPu 14.50 0.01.39 43.18
3 Pått Saga Minken 17.25 0.04.14 35.34
4 Palomäki Eila SuSe 19.00 0.05.49 31.08
5 Sulander Mirja-Liisa Navi 19.51 0.06.40 28.50

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Ruusunen Marja-Liisa EE 19.37 0.00.00 27.42
2 Mäkinen Helena IlU 22.11 0.02.34 23.04
3 Piiparinen Seija RasKa 22.54 0.03.17 21.14
4 Liuha Tuulikki Navi 31.06 0.11.29 14.70

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Lehto Hanna LapVi 19.24 0.00.00
2 Stevander Fanni KuortKu 23.28 0.04.04
3 Lehto Jenna LapVi 23.44 0.04.20
4 Lassila Elli KuortKu 28.07 0.08.43
5 Kauppinen Jaana SaPu 40.54 0.21.30

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Kovanen Maiju S-JKL 18.59 0.00.00
2 Puikkonen Janika S-JKL 23.25 0.04.26

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng
1 Tuomisto Anu VaaSu 16.20 0.00.00 56.11
2 Tuomisto Satu VaaSu 17.58 0.01.38 50.24
3 Pelkonen Roosa RaVa 20.21 0.04.01 43.68
4 Viholainen Elisa S-JKL 22.18 0.05.58 39.24
5 Aho Susanna Hiisi 22.40 0.06.20 38.00
6 Välimaa Eveliina VaaSu 24.02 0.07.42 35.27
7 Voutilainen Viivi MuuRa 27.40 0.11.20 30.14
7 Heiskanen Siina Kalske 27.40 0.11.20 30.14
7 Simola Reea Koovee 27.40 0.11.20 30.14
10 Kovanen Anu S-JKL 28.30 0.12.10 27.81
11 Liikanen Nea Kalske 40.37 0.24.17 19.18

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Simola Rosa Koovee 13.18 0.00.00
2 Mustonen Salla TP 14.34 0.01.16
3 Tuomala Miina-Maria S-JKL 14.53 0.01.35
4 Kaksonen Terhi YKV 17.32 0.04.14
5 Ruokola Anna RaJu 23.42 0.10.24
6 Hirvonen Julia EE 24.41 0.11.23

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Häkkinen Pihla Koovee 12.16 0.00.00
2 Olkkonen Veera KangSK 12.39 0.00.23
3 Gretschel Liisa KaSu 18.45 0.06.29