FIN GB SWE
Login to IRMA
Kansallinen sprintti Pohjant+VePo
Classes District Club Number of the competitors
Classes H21
Length
Number of the participants 13
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Uusitalo Jyri PelPo 13.34 0.00.00 84.21
2 Aikio Santeri KEV 13.39 0.00.05 82.56
3 Viippola Ilpo S-2000 14.16 0.00.42 77.90
4 Kantomaa Jukka S-2000 14.35 0.01.01 75.14
5 Tauriainen Teemu KEV 15.04 0.01.30 71.69
6 Peltonen Tommi JRV 15.10 0.01.36 70.19
7 Saikko Ville LappRi 15.16 0.01.42 68.71
8 Leinonen Lauri Navi 16.07 0.02.33 64.12
9 Haataja Miika KEV 16.58 0.03.24 59.99
10 Huusko Samuli LaiVe 17.15 0.03.41 58.10
11 Ojala Kai ONMKY 17.18 0.03.44 57.03
Köngäs Teemu PuolRy HYL -
Mäkinen Seppo S-2000 EIL -

Classes H35
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Määttä Jari KemijU 15.40 0.00.00
2 Vapa Marko S-2000 18.39 0.02.59
Takamaa Mikko JalJa EIL -

Classes H40
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Hannuksela Jari S-2000 17.59 0.00.00
2 Toivonen Valtteri OH 18.50 0.00.51

Classes H45
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Suutari Tero KS 16.32 0.00.00 58.19
2 Similä Juha SKVuoksi 16.36 0.00.04 56.51
3 Nivala Jarmo YlivKu 18.21 0.01.49 49.81
4 Heiskanen Jari SonPa 18.42 0.02.10 47.59
5 Kiljunen Juha RaVa 19.52 0.03.20 43.59
6 Taulavuori Tero AlatPi 20.31 0.03.59 41.03
7 Hannila Petri S-2000 26.35 0.10.03 30.76

Classes H50
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Määttä Kimmo OH 14.37 0.00.00 59.74
2 Vilppola Arto OH 17.16 0.02.39 48.68
3 Heiskanen Hannu SonPa 17.48 0.03.11 45.38
4 Piispanen Reima SalRe 21.54 0.07.17 35.39
5 Juntunen Reijo IinYr 27.14 0.12.37 27.26

Classes H55
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Haapasalmi Eero OH 13.00 0.00.00
2 Kurkela Reino OH 20.53 0.07.53

Classes H60
Length
Number of the participants 10
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Udd Esko SOC 15.14 0.00.00 51.47
2 Viitasaari Eero KoS 16.07 0.00.53 47.73
3 Mourujärvi Kauno KuoSu 16.37 0.01.23 45.41
4 Ruokamo Eero OuTa 16.56 0.01.42 43.69
5 Karstunen Hannu YlivKu 17.25 0.02.11 41.64
6 Köngäs Martti PuolRy 17.40 0.02.26 40.22
7 Karhunen Juha KuoSu 19.47 0.04.33 35.17
8 Turunen Esko SonPa 22.17 0.07.03 30.57
9 Pihlajaniemi Pekka SalRe 33.14 0.18.00 20.05
Antikainen Raimo VetU EIL -

Classes H65
Length
Number of the participants 14
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Kemppainen Taisto VaKa 15.17 0.00.00 51.01
2 Lakkala Ossi KuoSu 17.15 0.01.58 44.63
3 Korhonen Mauno KuoSu 17.53 0.02.36 42.51
4 Oja Jorma NiS 19.20 0.04.03 38.81
5 Toropainen Pauli ONMKY 19.56 0.04.39 37.16
6 Mustonen Lauri AlatPi 20.15 0.04.58 36.09
7 Määttä Seppo KemijU 22.09 0.06.52 32.56
8 Haapaniemi Niilo HaHe 24.22 0.09.05 29.20
9 Kajava Viljo KuoSu 25.29 0.10.12 27.53
10 Virkkula Unto NivU 25.46 0.10.29 26.85
11 Tuohimaa Esko ONMKY 28.13 0.12.56 24.18
12 Määttä Jouko PuolRy 30.45 0.15.28 21.87
Tapaninaho Kalevi ONMKY KES -
Haapalehto Raimo VetU EIL -

Classes H70
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Viitasaari Jussi NivU 16.38 0.00.00 44.24
2 Lind Matti KiimU 18.27 0.01.49 38.89
3 Veijovaara Jorma Pohjant 18.55 0.02.17 36.96
4 Karjalainen Seppo KuoSu 21.00 0.04.22 32.41
5 Linna Esko NivU 22.51 0.06.13 28.99
6 Männikkö Kalle ONMKY 26.26 0.09.48 24.36
Kettunen Kimmo SäynSa HYL -

Classes H75
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Oja Reijo NivU 18.40 0.00.00 41.99
2 Holm Lars-Gunnar Botnia 28.20 0.09.40 26.83
3 Suorajärvi Mauri Pohjant 30.20 0.11.40 24.29
4 Laine Tapani KuoSu 42.30 0.23.50 16.78
Alakuijala Erkki S-2000 HYL -
Alalahti Jaakko ONMKY HYL -

Classes H80
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Hautala Eelis IisVi 21.16 0.00.00 21.62
2 Moilanen Teuvo KaSu 32.57 0.11.41 13.26
3 Noponen Arvi SuomRa 39.12 0.17.56 10.56
4 Turkka Jussi Iisu 42.44 0.21.28 9.15

Classes H20
Length
Number of the participants 15
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Karppinen Aleksi Pohjant 12.59 0.00.00 83.42
2 Schroderus Samuli Pohjant 13.26 0.00.27 79.77
3 Hyppölä Sampo SoJy 13.48 0.00.49 76.81
4 Toivonen Eevert PirHi 14.08 0.01.09 74.17
5 Saikko Antti LappRi 14.53 0.01.54 69.66
6 Bergman Markku OH 14.59 0.02.00 68.42
7 Linna Matti OuHu 15.00 0.02.01 67.57
8 Rissanen Lari-Antti SonPa 15.07 0.02.08 66.28
9 Schroderus Santeri Pohjant 15.25 0.02.26 64.24
10 Tervala Miska RaVa 15.29 0.02.30 63.21
11 Pietikäinen Sauli KS 15.44 0.02.45 61.47
12 Aikio Severi KEV 16.16 0.03.17 58.74
13 Rissanen Jiri-Pekka SonPa 16.18 0.03.19 57.91
14 Hiitola Olli OTaru 17.21 0.04.22 53.73
15 Huuha Aleksi OuHu 18.25 0.05.26 49.99

Classes H18
Length
Number of the participants 14
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Härkönen Tommi KaSu 13.25 0.00.00 67.77
2 Hyppölä Pyry SoJy 13.28 0.00.03 66.74
3 Toivanen Elmeri KS 14.03 0.00.38 63.22
4 Ojanaho Niilo OH 14.23 0.00.58 61.03
5 Aho Aaro VaHa 14.52 0.01.27 58.34
6 Viippola Aapo OuTa 15.03 0.01.38 56.93
7 Kiljunen Eemeli RaVa 15.07 0.01.42 55.98
8 Oikarinen Tuomas OH 15.17 0.01.52 54.69
9 Kanniainen Tomi PuolRy 16.19 0.02.54 50.58
10 Taulavuori Arttu AlatPi 17.28 0.04.03 46.65
11 Nurminen Jani VaHa 18.26 0.05.01 43.63
12 Rissanen Roni-Ville SonPa 19.13 0.05.48 41.31
13 Nivala Kari YlivKu 19.41 0.06.16 39.80
14 Pais Märten VeVe 20.04 0.06.39 38.51

Classes H16
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Määttä Juho OH 18.48 0.00.00

Classes H14
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Maijala Matias LapVe 11.44 0.00.00
2 Heiskanen Tatu SonPa 12.15 0.00.31
3 Kankainen Valtteri SoJy 17.12 0.05.28
4 Hiltunen Juho ONMKY 24.31 0.12.47
Rantala Jussi OH EIL -

Classes H12
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Aikio Valtteri KEV 16.17 0.00.00
2 Tolkkinen Tuukka SoJy 19.39 0.03.22
3 Kinnunen Eerik Pohjant 27.58 0.11.41
4 Heikkinen Otso SoJy 28.51 0.12.34
5 Triipponen Vetja KuPe 33.16 0.16.59
Kinnunen Antti Pohjant KES -

Classes D21
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Rajaniemi Katja OTaru 16.43 0.00.00 79.23
2 Hakala Eeva-Liisa KortJV 16.50 0.00.07 77.00
3 Räisänen Mira SalRe 17.53 0.01.10 70.89
4 Bergman Marjo OH 18.32 0.01.49 66.87
5 Silventoinen Ulla SalRe 18.43 0.02.00 64.70
6 Laitinen Maria OH 18.44 0.02.01 63.13
7 Jaako Niina LänRa 19.05 0.02.22 60.48
8 Hämäläinen Reetta KaSu 21.21 0.04.38 52.73

Classes D35
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Santaniemi Merja OSVA 29.44 0.00.00

Classes D40
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Munsterhjelm Camilla Pohjant 19.15 0.00.00
2 Leskelä Maarit OSVA 23.32 0.04.17

Classes D45
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Hannuksela Eija S-2000 14.43 0.00.00 60.31
2 Haapasalmi Tuija OH 17.00 0.02.17 50.91
3 Haataja Mirka EsSu 17.12 0.02.29 49.03
4 Lampela Anita SalRe 18.47 0.04.04 43.71
5 Taulavuori Tarja AlatPi 24.53 0.10.10 32.10
6 Viitanen Kirsi OH 29.04 0.14.21 26.72
Oikarinen Maarit OH HYL -
Oikkonen Mirka OH EIL -

Classes D50
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Väärälä Marita OH 17.58 0.00.00 59.72
2 Piispanen Eija OuHu 25.23 0.07.25 40.16
3 Lassila Päivi RasTiimi 27.34 0.09.36 35.03
4 Ekdahl Pirkko NiS 30.28 0.12.30 29.94

Classes D55
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Mulari Pirjo KaSu 17.28 0.00.00 55.57
2 Käkelä Maija PuolRy 24.33 0.07.05 36.57
3 Määttä Anne KEV 27.48 0.10.20 29.68

Classes D60
Length
Number of the participants 1
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Karstunen Rauni YlivKu 29.18 0.00.00

Classes D65
Length
Number of the participants 4
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Halme Ritva KiimU 18.47 0.00.00 47.20
2 Köngäs Kaarina PuolRy 19.48 0.01.01 42.53
3 Dahlman Kaija JoKu 26.28 0.07.41 30.14
4 Rajaniemi Anneli OTaru 39.24 0.20.37 19.12

Classes D70
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Hankonen Anna-Liisa Iisu 20.52 0.00.00 15.22
2 Vilppola Anneli Iisu 21.29 0.00.37 13.68
3 Mattila Anneli Iisu 25.32 0.04.40 10.57

Classes D20
Length
Number of the participants 8
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Oikarinen Suvi OH 16.07 0.00.00 81.13
2 Suutari Tuuli KS 16.34 0.00.27 77.23
3 Korhonen Julia RaKaS 17.11 0.01.04 72.83
4 Sassi-Päkkilä Liisa Pohjant 17.27 0.01.20 70.11
5 Räisänen Noora SalRe 17.28 0.01.21 68.44
6 Heiskanen Terhi SonPa 18.17 0.02.10 63.85
7 Hannila Henna S-2000 23.02 0.06.55 49.47
Rautasalo Essi KR HYL -

Classes D18
Length
Number of the participants 11
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Kotila Laura OH 16.18 0.00.00 69.65
2 Näsi Juliaana Pohjant 16.44 0.00.26 66.83
3 Nenonen Liisa SKVuoksi 17.07 0.00.49 64.33
4 Similä Roosa SKVuoksi 18.37 0.02.19 58.24
5 Näsi Aurora Pohjant 19.41 0.03.23 54.21
6 Nurminen Jutta VaHa 21.59 0.05.41 47.77
7 Tanskanen Anni IisVi 23.02 0.06.44 44.85
8 Juntunen Johanna IinYr 26.10 0.09.52 38.83
9 Hakala Hanna HaHe 28.34 0.12.16 34.97
10 Pihlajamaa Riikka YlivKu 29.49 0.13.31 32.93
11 Pihlajamaa Susanna YlivKu 30.19 0.14.01 31.83

Classes D16
Length
Number of the participants 6
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Taulavuori Venla AlatPi 19.30 0.00.00 50.96
2 Rantala Aino OH 21.00 0.01.30 45.90
3 Linna Aino-Maria OuHu 22.25 0.02.55 41.67
4 Kangas Taika Pohjant 27.26 0.07.56 32.96
5 Lehto Oona LaiVe 31.18 0.11.48 27.94
6 Päkkilä Suvi HaHe 52.54 0.33.24 15.97

Classes D14
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Goman Anna VePo 16.38 0.00.00
2 Tikkanen Tia-Maria KaSu 19.17 0.02.39
3 Kankainen Venla SoJy 23.48 0.07.10

Classes D12
Length
Number of the participants 11
Place Name Club Time Difference to the lead
1 Ojanaho Ansa-Lotta OH 11.36 0.00.00
2 Holopainen Oili S-2000 12.28 0.00.52
3 Haapasalo Heidi Pohjant 13.25 0.01.49
4 Tolkkinen Tuuli SoJy 15.01 0.03.25
5 Viippola Venla OuTa 15.12 0.03.36
6 Taulavuori Anni AlatPi 15.43 0.04.07
7 Tikkanen Mia-Emilia KaSu 18.14 0.06.38
8 Goman Maija VePo 20.08 0.08.32
9 Triipponen Vanni KuPe 21.25 0.09.49
10 Lehtonen Olivia VePo 29.07 0.17.31
Goman Matleena VePo KES -