FIN GB SWE
Login to IRMA
SM-hiihtosuunnistus, pitkä matka ja WRE-osakilpailu (viralliset tulokset kaikki sarjat)
Classes District Club Number of the competitors
Classes H21
Length
Number of the participants 31
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Tunis Staffan Femman 1.50.17 0.00.00
2 Häkkinen Janne S-JKL 1.52.51 0.02.34
3 Linnainmaa Tero KyRa 1.56.02 0.05.45
4 Pesu Raino LHR 1.57.00 0.06.43
5 Pukema Hannu-Pekka KS 1.58.26 0.08.09
6 Parkkinen Jarno Navi 1.59.53 0.09.36
7 Tuomala Misa S-JKL 2.02.26 0.12.09
8 Uusitalo Jyri PelPo 2.03.59 0.13.42
9 Turkka Tuukka KS 2.04.02 0.13.45
10 Kotro Tuomas SKVuoksi 2.06.06 0.15.49
11 Reponen Tommi S-JKL 2.06.18 0.16.01
12 Tauriainen Teemu KEV 2.07.15 0.16.58
13 Kaskinen Kare UlvUra 2.08.25 0.18.08
14 Aikio Santeri KEV 2.10.53 0.20.36
15 Urpalainen Jarkko MiehVi 2.11.36 0.21.19
16 Väyrynen Ville RasPi 2.12.19 0.22.02
17 Martikainen Juha HU 2.13.08 0.22.51
18 Sundelin Peter Femman 2.15.47 0.25.30
19 Kettunen Pyry SäynSa 2.20.47 0.30.30
20 Leinonen Lauri Navi 2.22.27 0.32.10
21 Saikko Ville LappRi 2.23.57 0.33.40
22 Juopperi Sami-Petteri PelPo 2.32.13 0.41.56
23 Haga André Botnia 2.34.02 0.43.45
24 Huusko Samuli LaiVe 2.38.59 0.48.42
25 Sihvola Eerik Kajo 2.42.44 0.52.27
26 Jutila Jaakko TP 2.42.48 0.52.31
Peltonen Topias HU KES -
Turunen Simo SKVuoksi KES -
Väyrynen Jukka RasPi KES -
Kauppila Tomi MiehVi HYL -
Viholainen Joona S-JKL HYL -

Classes D21
Length
Number of the participants 24
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Kaskinen Mira UlvUra 1.11.29 0.00.00 103.32
2 Reponen Milka HU 1.12.54 0.01.25 100.65
3 Pesu Mervi RR 1.14.09 0.02.40 98.31
4 Turunen Marjut SKVuoksi 1.15.24 0.03.55 96.04
5 Koskela Salla LHR 1.15.44 0.04.15 94.98
6 Hara Marika Koovee 1.17.39 0.06.10 92.01
7 Suutari Mirka KS 1.18.12 0.06.43 90.75
8 Koivunen Mari LamSä 1.21.16 0.09.47 86.73
9 Honkimaa Anni EsSu 1.23.42 0.12.13 83.64
10 Tunis Pernilla Femman 1.24.02 0.12.33 82.73
11 Suomalainen Sari LeSi 1.25.50 0.14.21 80.43
12 Tahvanainen Venla EsSu 1.25.51 0.14.22 79.86
12 Valkonen Oona Kalske 1.25.51 0.14.22 79.86
14 Lylynperä Kaisa Koovee 1.27.00 0.15.31 77.70
15 Räisänen Mira SalRe 1.34.18 0.22.49 71.17
16 Valkonen Outi Kalske 1.35.35 0.24.06 69.71
17 Toivonen Alma KangSK 1.36.36 0.25.07 68.48
18 Bergman Marjo OH 1.37.04 0.25.35 67.65
19 Partanen Ritva LamSä 1.40.16 0.28.47 65.01
20 Lindroth Mia AR 1.41.21 0.29.52 63.84
21 Rantanen Marja LamSä 1.43.36 0.32.07 61.99
22 Riihimäki Anna AR 1.50.01 0.38.32 57.94
Mörsky Sonja HU KES -
Tallila Tiia VaHa KES -

Classes H20
Length
Number of the participants 12
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Karppinen Aleksi Pohjant 1.16.56 0.00.00 84.89
2 Saikko Antti LappRi 1.23.48 0.06.52 76.87
3 Hyppölä Sampo SoJy 1.28.09 0.11.13 72.07
4 Pietikäinen Sauli KS 1.29.58 0.13.02 69.63
5 Bergman Markku OH 1.30.09 0.13.13 68.50
6 Sulkula Anton S-JKL 1.31.49 0.14.53 66.28
7 Väyrynen Seppo RasPi 1.32.30 0.15.34 64.83
8 Aikio Severi KEV 1.35.41 0.18.45 61.74
9 Rissanen Lari-Antti SonPa 1.46.02 0.29.06 54.88
10 Häkkinen Kalle S-JKL 2.05.25 0.48.29 45.68
11 Seppänen Kai AR 2.18.20 1.01.24 40.77
Lindroth Joona AR KES -

Classes H18
Length
Number of the participants 22
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Härkönen Tommi KaSu 1.06.54 0.00.00 75.20
2 Toivonen Eevert PirHi 1.07.15 0.00.21 74.27
3 Tervala Miska RaVa 1.11.22 0.04.28 69.48
4 Mustonen Vili TP 1.17.23 0.10.29 63.62
5 Lönnström Emil Trian 1.20.17 0.13.23 60.87
6 Palmen Alvar EsSu 1.20.39 0.13.45 60.15
7 Suutari Matti VeVe 1.21.58 0.15.04 58.74
8 Kiljunen Eemeli RaVa 1.22.31 0.15.37 57.92
9 Tynys Joona KS 1.23.47 0.16.53 56.61
10 Mustonen Pyry TP 1.25.03 0.18.09 55.35
11 Oikarinen Tuomas OH 1.26.42 0.19.48 53.88
12 Lindahl Jesper Trian 1.28.57 0.22.03 52.11
13 Nurminen Jani VaHa 1.29.57 0.23.03 51.13
14 Sevelius Emil Trian 1.31.35 0.24.41 49.83
15 Väyrynen Antti KyS 1.33.45 0.26.51 48.29
16 Rauhala Juha EsSu 1.34.24 0.27.30 47.58
17 Oripelto Viljo Keihäs 1.34.35 0.27.41 47.11
18 Larmala Niko EsSu 1.41.00 0.34.06 43.76
19 Mäkinen Tuukka Hiisi 1.49.38 0.42.44 39.99
Puputti Tuomas HiKi KES -
Kuusela Iiro RaVa KES -
Huila Joona Hiisi KES -

Classes H16
Length
Number of the participants 40
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Heikkilä Niklas KS 57.05 0.00.00 59.60
2 Aho Aaro VaHa 58.12 0.01.07 58.23
3 Nurminen Eerik KS 1.00.22 0.03.17 55.92
4 Viippola Aapo OuTa 1.02.09 0.05.04 54.11
5 Laukkanen Vili KS 1.04.20 0.07.15 52.07
6 Koskela Sakari RaJu 1.06.38 0.09.33 50.08
7 Sipiläinen Konsta S-JKL 1.06.50 0.09.45 49.73
8 Hellman Aleksi MSParma 1.07.53 0.10.48 48.77
9 Nokka Vesa Rasti88 1.08.08 0.11.03 48.40
10 Silvennoinen Oskari KR 1.08.16 0.11.11 48.11
11 Asklöf Henrik Lynx 1.08.46 0.11.41 47.57
12 Kotro Väinö KyS 1.08.47 0.11.42 47.37
13 Ekström Rasmus MSParma 1.09.29 0.12.24 46.70
13 Ruuhiala Roope Hiisi 1.09.29 0.12.24 46.70
15 Vesilind Kaarel HS 1.09.57 0.12.52 46.02
16 Johansson Väinö Keihäs 1.10.02 0.12.57 45.78
17 Pasi Antti KyS 1.12.40 0.15.35 43.94
18 Mannonen Ville HS 1.13.30 0.16.25 43.26
19 Kaksonen Teemu YKV 1.13.55 0.16.50 42.84
20 Klemola Saul SKVuoksi 1.18.07 0.21.02 40.37
21 Koivisto Daniel KyS 1.20.26 0.23.21 39.04
22 Nykänen Tomi LamSä 1.21.08 0.24.03 38.55
23 Kinnala Ville TuS 1.21.10 0.24.05 38.37
24 Liukka Pieti KR 1.21.16 0.24.11 38.16
25 Eerola Mikko TP 1.21.36 0.24.31 37.84
26 Talja Eljas OK77 1.21.51 0.24.46 37.57
27 Lindqvist Arttu KS 1.22.56 0.25.51 36.92
28 Paasi Antti TP 1.23.50 0.26.45 36.37
29 Arvela Oskari LS-37 1.23.57 0.26.52 36.16
30 Lehikoinen Elias EsSu 1.24.12 0.27.07 35.90
31 Viilo Lasse TP 1.25.15 0.28.10 35.30
32 Mustonen Ossi TP 1.28.06 0.31.01 34.01
33 Niemi Oskari LappRi 1.28.42 0.31.37 33.64
34 Lindén Mikael KS 1.28.51 0.31.46 33.43
35 Liukka Elias KR 1.34.19 0.37.14 31.35
36 Piironen Konsta MSParma 1.43.32 0.46.27 28.44
37 Parviainen Markus SKVuoksi 1.47.07 0.50.02 27.36
38 Heinaro Lauri EsSu 2.01.17 1.04.12 24.06
39 Koskinen Joni RR 2.02.51 1.05.46 23.65
Ahola Mikko VaHa HYL -

Classes D20
Length
Number of the participants 10
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Oikarinen Suvi OH 1.03.33 0.00.00 83.55
2 Sassi-Päkkilä Liisa Pohjant 1.06.01 0.02.28 79.09
3 Räisänen Noora SalRe 1.06.33 0.03.00 77.13
4 Rautasalo Essi KR 1.10.52 0.07.19 71.18
5 Heiskanen Terhi SonPa 1.14.47 0.11.14 66.27
6 Valkonen Viivi Kalske 1.15.15 0.11.42 64.68
7 Korhonen Julia RaKaS 1.18.18 0.14.45 61.03
8 Hakala Essi MSParma 1.20.55 0.17.22 57.97
9 Lehto Hanna LapVi 1.23.44 0.20.11 54.96
10 Lehto Jenna LapVi 1.28.41 0.25.08 50.89

Classes D18
Length
Number of the participants 21
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Suutari Tuuli KS 46.29 0.00.00 78.92
2 Nenonen Liisa SKVuoksi 48.16 0.01.47 75.43
3 Kovanen Maiju S-JKL 51.19 0.04.50 70.41
4 Klemettinen Veera S-JKL 51.25 0.04.56 69.74
5 Similä Roosa SKVuoksi 52.52 0.06.23 67.31
6 Nummela Liinu MU 54.15 0.07.46 65.08
7 Kotila Laura OH 57.17 0.10.48 61.16
8 Nurminen Jutta VaHa 58.01 0.11.32 59.91
9 Näsi Aurora Pohjant 58.37 0.12.08 58.83
10 Näsi Juliaana Pohjant 59.54 0.13.25 57.11
11 Saalo Hanna-Mari KeU 59.59 0.13.30 56.57
12 Koskela Sanna RaJu 1.00.20 0.13.51 55.78
13 Puikkonen Janika S-JKL 1.01.05 0.14.36 54.65
14 Haltia Riikka RR 1.01.32 0.15.03 53.80
15 Lehtinen Jenna HlS 1.10.00 0.23.31 46.90
16 Plit Heidi EsSu 1.10.42 0.24.13 46.05
17 Immonen Ella RaVa 1.16.25 0.29.56 42.24
18 Valli Laura RiSu 1.17.28 0.30.59 41.32
19 Mäkinen Riikka MU 1.19.36 0.33.07 39.86
20 Kivilaakso Anni EsSu 1.20.59 0.34.30 38.84
Ståhlberg Emilia EsSu KES -

Classes D16
Length
Number of the participants 28
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Pylvänäinen Henna KS 35.09 0.00.00 64.03
2 Rantanen Essi MSParma 39.10 0.04.01 57.15
3 Eerola Lotta TP 41.15 0.06.06 53.96
4 Koskinen Pinja RR 42.03 0.06.54 52.63
5 Tuomisto Anu VaaSu 42.11 0.07.02 52.17
6 Saarinen Anu Rasti88 43.29 0.08.20 50.32
7 Lehtinen Meiju HlS 43.40 0.08.31 49.82
8 Kovanen Anu S-JKL 43.56 0.08.47 49.24
9 Klemettinen Kaisa S-JKL 44.27 0.09.18 48.38
10 Virtala Jenny PIF 45.16 0.10.07 47.24
10 Kuusela Aino RaVa 45.16 0.10.07 47.24
12 Kainlauri Milla LappRi 45.39 0.10.30 46.29
13 Välimaa Eveliina VaaSu 47.59 0.12.50 43.78
14 Silvennoinen Siiri KR 48.08 0.12.59 43.38
15 Saalo Siiri KeU 48.09 0.13.00 43.11
16 Välkki Lotta TP 49.22 0.14.13 41.79
17 Saalo Saara KeU 51.24 0.16.15 39.90
18 Holmgren Antonia Trian 52.17 0.17.08 38.98
18 Aho Susanna Hiisi 52.17 0.17.08 38.98
20 Haanpää Kaisa TP 54.09 0.19.00 37.18
21 Pelkonen Roosa RaVa 54.29 0.19.20 36.72
22 Heikkinen Sanni HS 55.09 0.20.00 36.05
23 Tuomisto Satu VaaSu 55.32 0.20.23 35.58
24 Yli-Hietanen Saara TP 56.34 0.21.25 34.70
25 Viholainen Elisa S-JKL 59.09 0.24.00 32.98
26 Jasu Anna Rasti88 1.04.39 0.29.30 29.98
27 Voutilainen Viivi MuuRa 1.17.16 0.42.07 24.92
28 Peltonen Riikka KS 1.25.28 0.50.19 22.38

Classes H35
Length
Number of the participants 13
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Moisio Petri SaPu 1.28.36 0.00.00 85.98
2 Asikainen Pasi JoKu 1.28.59 0.00.23 84.54
3 Pellinen Teppo JoKu 1.29.53 0.01.17 82.63
4 Reitti Mikko Trian 1.30.11 0.01.35 81.30
5 Myllymäki Tero VetU 1.30.24 0.01.48 80.06
6 Rantala Teemu Femman 1.30.41 0.02.05 78.76
7 Virkki Janne HU 1.32.55 0.04.19 75.84
8 Finnilä Sami VetU 1.33.54 0.05.18 74.03
9 Riissanen Timo KR 1.34.45 0.06.09 72.36
10 Sarkkinen Timo LaTa 1.37.36 0.09.00 69.27
11 Pitkänen Harri KEV 1.45.05 0.16.29 63.43
12 Hakkarainen Tuomas EsAk 2.13.45 0.45.09 49.12
Vapa Marko S-2000 KES -

Classes H40
Length
Number of the participants 16
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Salo Mikael Trian 1.12.17 0.00.00 74.32
2 Häkkinen Mika Hiilto 1.13.19 0.01.02 72.54
3 Viippola Ilpo S-2000 1.13.48 0.01.31 71.34
4 Zdeblovskiy Alexey LS-37 1.15.14 0.02.57 69.27
5 Salo Markus PunKu 1.16.01 0.03.44 67.85
6 Riissanen Jani EsAk 1.16.40 0.04.23 66.57
7 Nurminen Ilkka Hiilto 1.17.56 0.05.39 64.80
8 Hankaniemi Tomi PunKu 1.23.36 0.11.19 59.76
9 Hämäläinen Esa PunKu 1.26.14 0.13.57 57.32
10 Partanen Jussi Hiilto 1.26.44 0.14.27 56.37
11 Kankaanpää Vesa OK77 1.30.01 0.17.44 53.71
12 Koltunov Vladimir LS-37 1.30.11 0.17.54 53.02
13 Husu Heikki SKVuoksi 1.44.05 0.31.48 45.42
14 Torvela Niko HTH 1.47.32 0.35.15 43.47
15 Miikki Jussi SKVuoksi 1.51.09 0.38.52 41.57
16 Suutari Simo VeVe 1.53.35 0.41.18 40.20

Classes H45
Length
Number of the participants 23
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Virtanen Antti TarpSu 1.04.41 0.00.00 73.54
2 Tielinen Vesa LuuRa 1.04.54 0.00.13 72.80
3 Tervala Mika LHR 1.07.24 0.02.43 69.62
4 Asklöf Tom Lynx 1.09.46 0.05.05 66.79
5 Toivanen Samuli LuuRa 1.11.21 0.06.40 64.85
6 Luukkonen Mika SKVuoksi 1.14.38 0.09.57 61.57
7 Kärkkäinen Mikko LamSä 1.14.45 0.10.04 61.04
8 Korhonen Mika SKVuoksi 1.19.09 0.14.28 57.23
9 Ojalainen Jorma SKVuoksi 1.20.58 0.16.17 55.55
10 Tuokko Jyrki RaVa 1.22.21 0.17.40 54.22
11 Gynther Kimmo IHR 1.22.22 0.17.41 53.82
12 Hiiri Ari HauSi 1.22.27 0.17.46 53.37
13 Klemettinen Vesa S-JKL 1.22.38 0.17.57 52.86
14 Aho Jarmo VaHa 1.22.43 0.18.02 52.41
15 Kiljunen Juha RaVa 1.22.52 0.18.11 51.93
16 Hiltula Kari PudU 1.23.19 0.18.38 51.26
17 Plit Herkko EsSu 1.30.42 0.26.01 46.73
18 Larmala Juha-Pekka EsSu 1.32.19 0.27.38 45.56
19 Logvinchuk Aleksander LS-37 1.34.06 0.29.25 44.35
20 Pyykönen Jouni EsAk 1.35.29 0.30.48 43.37
21 Palmen Henrik EsSu 1.37.27 0.32.46 42.16
22 Törmikoski Kai SaSu 1.58.38 0.53.57 34.36
23 Piirainen Jyrki Raus 2.13.51 1.09.10 30.21

Classes H50
Length
Number of the participants 29
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Mäkinen Seppo S-2000 1.02.28 0.00.00 69.47
2 Määttä Kimmo OH 1.03.04 0.00.36 68.44
3 Sippola Asko KuortKu 1.03.18 0.00.50 67.82
4 Tuomala Jyrki S-JKL 1.04.33 0.02.05 66.15
5 Koskinen Juha HU 1.05.52 0.03.24 64.47
6 Heiskanen Hannu SonPa 1.08.19 0.05.51 61.82
7 Salonen Timo VaHa 1.11.02 0.08.34 59.13
8 Heinola Ari KaaRa 1.11.17 0.08.49 58.60
9 Juvakka Pekka S-JKL 1.11.27 0.08.59 58.13
10 Ylilehto Jari MP 1.12.22 0.09.54 57.08
11 Savikko Olli TarpSu 1.12.37 0.10.09 56.56
12 Enroth Ari RR 1.12.55 0.10.27 56.01
13 Turunen Matti RasPi 1.13.18 0.10.50 55.40
14 Lassila Antti KuortKu 1.15.08 0.12.40 53.74
15 Mäkipää Kalevi EE 1.16.04 0.13.36 52.77
16 Autio Matti S-JKL 1.16.17 0.13.49 52.32
17 Vaara Keijo LapVe 1.16.30 0.14.02 51.86
18 Koskivirta Eero KaaRa 1.22.41 0.20.13 47.70
19 Raudus Timo Eks 1.23.05 0.20.37 47.20
20 Vilppola Arto OH 1.25.50 0.23.22 45.41
21 Kaksonen Martti YKV 1.26.22 0.23.54 44.86
22 Kleemola Jouko Eks 1.27.35 0.25.07 43.97
23 Paasi Jaakko TP 1.39.07 0.36.39 38.62
24 Frilander Heikki Trian 2.01.59 0.59.31 31.19
25 Lahtinen Jari IHR 2.06.39 1.04.11 29.86
Lahtinen Jari Lynx HYL -
Kotro Petri KaaRa HYL -
Maunuksela Jari TarpSu KES -
Marttinen Tuomo IPR KES -

Classes H55
Length
Number of the participants 27
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Martikainen Pasi HU 1.00.20 0.00.00 63.72
2 Haapasalmi Eero OH 1.01.41 0.01.21 61.97
3 Mannila Tapio EE 1.02.43 0.02.23 60.59
4 Peltonen Heikki IPR 1.03.31 0.03.11 59.48
5 Ovaska Pertti EE 1.04.59 0.04.39 57.80
6 Pulkkinen Pekka JoKu 1.05.49 0.05.29 56.73
7 Rantio Jukka-Pekka HauSi 1.07.45 0.07.25 54.78
8 Martikainen Ari HU 1.08.11 0.07.51 54.11
9 Hiltunen Pekka RasPi 1.08.13 0.07.53 53.76
10 Niemi Kari-Veli LappRi 1.09.13 0.08.53 52.66
11 Hämäläinen Markku RaVa 1.10.44 0.10.24 51.22
12 Heimala Juha LappRi 1.11.19 0.10.59 50.49
13 Kotilainen Matti LS-37 1.11.26 0.11.06 50.09
14 Paukku Ismo IPR 1.13.39 0.13.19 48.28
15 Liikkanen Reima RaVa 1.13.46 0.13.26 47.91
16 Tolonen Juha Hanka 1.14.49 0.14.29 46.94
17 Tunis Bengt Femman 1.14.53 0.14.33 46.60
18 Valkonen Pekka Kalske 1.15.30 0.15.10 45.93
19 Niemensivu Pekka KanSu 1.15.46 0.15.26 45.47
20 Halla-Aho Timo JoKu 1.19.30 0.19.10 43.06
21 Jokinen Arto HlS 1.21.36 0.21.16 41.68
22 Mahlamäki Jari TeuRi 1.22.59 0.22.39 40.72
23 Lavonen Hannu MiehVi 1.23.27 0.23.07 40.22
24 Varamäki Tapani OK77 1.23.34 0.23.14 39.90
25 Leppälä Martti HlS 1.24.30 0.24.10 39.20
Aalto Aimo RaN HYL -
Kotala Markku LS-37 KES -

Classes H60
Length
Number of the participants 36
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Ollikainen Seppo JuvU 1.01.42 0.00.00 63.98
2 Hyyryläinen Raimo JuvU 1.03.59 0.02.17 61.43
3 Pietikäinen Markku JoKu 1.04.53 0.03.11 60.32
4 Urpalainen Jukka MiehVi 1.06.22 0.04.40 58.71
5 Udd Esko SOC 1.06.56 0.05.14 57.96
6 Hirvikallio Lassi LuuRa 1.07.42 0.06.00 57.06
7 Keltamäki Seppo JoKu 1.07.53 0.06.11 56.65
8 Vainio Jarmo HlS 1.08.16 0.06.34 56.09
9 Salmi Veijo RR 1.08.33 0.06.51 55.61
10 Kattelus Keijo LuuRa 1.09.15 0.07.33 54.80
11 Maajärvi Esa LappRi 1.10.35 0.08.53 53.53
12 Kiiskinen Eero RasPi 1.11.32 0.09.50 52.58
13 Muukkonen Pekka KeU 1.12.01 0.10.19 51.99
14 Nyberg Henry Trian 1.14.38 0.12.56 49.94
15 Kiuru Seppo HU-46 1.15.57 0.14.15 48.86
16 Myllymäki Ari KPV 1.16.34 0.14.52 48.24
17 Väätäinen Hannu IPR 1.20.10 0.18.28 45.86
18 Valkonen Timo RR 1.21.01 0.19.19 45.17
19 Honkanen Reijo TurSa 1.21.55 0.20.13 44.47
20 Lehtiniemi Pekka SaSu 1.22.37 0.20.55 43.89
21 Aalto Antti RiSu 1.23.09 0.21.27 43.40
22 Ahlroth Timo TurSa 1.24.48 0.23.06 42.36
23 Väätäinen Seppo EsSu 1.25.25 0.23.43 41.86
24 Nurminen Markku SuosmSa 1.28.14 0.26.32 40.33
25 Pihlajamaa Martti VetU 1.29.24 0.27.42 39.61
26 Uusitalo Johan MiehVi 1.31.08 0.29.26 38.67
27 Hyvönen Markku RasPi 1.31.47 0.30.05 38.22
28 Tarvainen Juhani PiTa 1.33.05 0.31.23 37.50
29 Lappalainen Martti Navi 1.34.05 0.32.23 36.92
30 Leinonen Markku KuoSu 1.34.14 0.32.32 36.68
31 Käyhkö Jaakko RaPi 1.37.19 0.35.37 35.35
32 Kinkki Seppo HyRa 1.44.01 0.42.19 32.91
33 Vesisenaho Markku SievSi 1.45.41 0.43.59 32.23
Tikkanen Tapio SaSu HYL -
Tiilikainen Teuvo HlS KES -
Liukkala Pekka HauSi KES -

Classes H65
Length
Number of the participants 35
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Peippo Tapio SKVuoksi 1.00.45 0.00.00 57.61
2 Hyyryläinen Jorma JuvU 1.02.16 0.01.31 55.96
3 Saarinen Heikki SOC 1.03.01 0.02.16 55.05
4 Orpana Risto SOC 1.04.49 0.04.04 53.29
5 Lehtinen Teuvo SOC 1.05.52 0.05.07 52.20
6 Jokinen Leo KoS 1.06.04 0.05.19 51.81
7 Virkkula Unto NivU 1.06.28 0.05.43 51.27
8 Halkosaari Severi NiS 1.06.52 0.06.07 50.73
9 Kemppainen Taisto VaKa 1.07.03 0.06.18 50.36
10 Koivunen Ossi EsAk 1.07.46 0.07.01 49.60
10 Tolvanen Mauri LeSi 1.07.46 0.07.01 49.60
12 Inkinen Paavo Jyry 1.08.01 0.07.16 48.96
13 Pökälä Pekka AR 1.08.58 0.08.13 48.06
14 Toropainen Pauli ONMKY 1.11.13 0.10.28 46.33
15 Herttuainen Vesa RaKaS 1.12.36 0.11.51 45.23
16 Pöllänen Tapani SOC 1.12.50 0.12.05 44.88
17 Pokela Erkki LuuRa 1.12.54 0.12.09 44.62
18 Mäkilä Ilmari EsSu 1.14.39 0.13.54 43.37
19 Pellinen Veikko JoKu 1.14.40 0.13.55 43.15
20 Karhumäki Lauri Pihkan 1.14.54 0.14.09 42.81
21 Kajava Viljo KuoSu 1.16.23 0.15.38 41.78
22 Lakkala Ossi KuoSu 1.17.13 0.16.28 41.13
23 Lakkinen Keijo SuSe 1.17.50 0.17.05 40.60
24 Heimonen Viljo LamSä 1.17.52 0.17.07 40.39
25 Olli Reijo Jyry 1.18.11 0.17.26 40.03
26 Kyckling Veli-Matti HS 1.18.33 0.17.48 39.64
27 Sartanen Kari SKVuoksi 1.18.55 0.18.10 39.26
28 Oja Jorma NiS 1.23.21 0.22.36 36.99
29 Kytöjoki Juhani Jyry 1.28.42 0.27.57 34.59
30 Kivelä Pentti HU-46 1.28.43 0.27.58 34.40
31 Romula Tuomo Mesik 1.37.12 0.36.27 31.24
32 Salonen Kauko IPR 1.38.59 0.38.14 30.52
33 Holappa Paavo TVV 1.43.11 0.42.26 29.13
Kuusi Klaus Mesik KES -
Hyvönen Eero PorvU KES -

Classes H70
Length
Number of the participants 46
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Kesti Tapani KuortKu 40.44 0.00.00 55.22
2 Hanhela Mauno HaHe 44.30 0.03.46 50.38
3 Viitasaari Jussi NivU 45.29 0.04.45 49.13
4 Ahtiainen Pertti KR 46.21 0.05.37 48.05
5 Nyberg Pertti SOC 46.41 0.05.57 47.54
6 Mäkipää Olli MSParma 47.09 0.06.25 46.91
7 Rönkkö Paavo EsSu 47.12 0.06.28 46.70
8 Kettunen Kimmo SäynSa 47.51 0.07.07 45.91
9 Karjalainen Seppo KuoSu 48.24 0.07.40 45.24
10 Partanen Paavo HyRa 48.27 0.07.43 45.03
11 Koskinen Kari SOC 48.59 0.08.15 44.39
12 Valtee Pertti HS 49.16 0.08.32 43.98
13 Haaja Reijo VaHa 49.55 0.09.11 43.26
14 Kemppi Jorma Navi 50.24 0.09.40 42.70
15 Tunturi Markku VaHa 50.36 0.09.52 42.38
16 Taipalus Esko RasKe 51.41 0.10.57 41.35
17 Niittymäki Antti JRV 51.47 0.11.03 41.12
18 Tolonen Kalle Mesik 51.51 0.11.07 40.92
19 Luukko Jukka PäijRa 52.11 0.11.27 40.52
20 Salo Markku PäijRa 52.19 0.11.35 40.27
21 Pitkänen Heikki JRV 52.22 0.11.38 40.09
22 Kanerva Unto Jyry 53.15 0.12.31 39.29
23 Tammela Seppo TikSu 53.30 0.12.46 38.96
24 Torvikoski Jouko JäPa 54.06 0.13.22 38.39
25 Mähönen Seppo PeRa 54.14 0.13.30 38.16
26 Salminen Kari Navi 55.05 0.14.21 37.43
27 Reinikainen Pentti Jyry 55.14 0.14.30 37.20
28 Paukkunen Ossi RaKaS 55.41 0.14.57 36.76
29 Kaasalainen Oiva SuSe 56.10 0.15.26 36.31
30 Jakovlev Sulo PiVe 57.19 0.16.35 35.45
31 Huhtinen Veikko Mesik 57.22 0.16.38 35.29
32 Latvasto Erkki HS 59.21 0.18.37 33.98
33 Lehtonen Matti PiVe 59.37 0.18.53 33.71
34 Kettunen Seppo Jyry 1.01.09 0.20.25 32.74
35 Helminen Pentti JRV 1.03.24 0.22.40 31.46
36 Pått Frans Minken 1.04.21 0.23.37 30.88
37 Paavilainen Arvo IPR 1.04.43 0.23.59 30.59
38 Linna Esko NivU 1.06.00 0.25.16 29.88
39 Koivula Keijo HyRa 1.06.02 0.25.18 29.75
40 Teppo Jaakko KoS 1.07.01 0.26.17 29.20
41 Jokela Vesa NiS 1.07.28 0.26.44 28.90
42 Sirola Risto KeU 1.12.55 0.32.11 26.63
43 Mäkinen Matti Mesik 1.20.10 0.39.26 24.13
44 Mäkinen Atso Mesik 1.27.48 0.47.04 21.95
45 Voutilainen Taisto IPR 1.28.04 0.47.20 21.80
Reini Jaakko TikSu KES -

Classes H75
Length
Number of the participants 17
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Salo Eero InkTe 38.53 0.00.00 45.64
2 Alalahti Jaakko ONMKY 39.29 0.00.36 44.52
3 Ryyppö Toivo JoKu 40.25 0.01.32 43.08
4 Tahvanainen Veijo PäijRa 42.41 0.03.48 40.40
5 Houni Mikko EE 42.51 0.03.58 39.86
6 Keskinen Matti TikSu 42.55 0.04.02 39.41
7 Österberg Reino LeSi 45.20 0.06.27 36.94
8 Oja Reijo NivU 45.30 0.06.37 36.44
9 Erkkilä Olavi PäijRa 48.46 0.09.53 33.66
10 Kakkola Eero JoKu 51.29 0.12.36 31.56
11 Salmi Tarmo JoKu 51.52 0.12.59 31.00
12 Häkkinen Tapani IPR 53.08 0.14.15 29.95
13 Moisio Paavo SaPu 55.24 0.16.31 28.43
14 Åberg Karl-Erik EsSu 55.50 0.16.57 27.91
15 Parkkinen Kalle Navi 1.10.48 0.31.55 21.77
16 Kuisla Raimo EE 1.23.44 0.44.51 18.21
Karppinen Pentti RaVa KES -

Classes H80
Length
Number of the participants 10
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Koppelomäki Mikko EE 26.35 0.00.00 44.10
2 Suutari Veikko JoKu 28.04 0.01.29 41.07
3 Aho Mauri HPV 30.12 0.03.37 37.52
4 Mikkonen Arvo TarpSu 32.45 0.06.10 34.00
5 Ranta Esko LS-37 35.03 0.08.28 31.22
6 Lario Heikki RaVa 36.43 0.10.08 29.27
7 Ilonen Tauno TY 36.54 0.10.19 28.59
8 Lyijynen Mauno PorvU 48.59 0.22.24 21.14
9 Hautala Eelis IisVi 1.05.23 0.38.48 15.54
Salmi Jorma NaTe HYL -

Classes H85
Length
Number of the participants 3
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Pelkonen Pentti KeKaRa 37.12 0.00.00 22.15
2 Majoinen Arvo RaKaS 37.34 0.00.22 20.29
3 Makkonen Ilkka KR 43.43 0.06.31 16.02

Classes D35
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Vaara Annika LapVe 1.06.08 0.00.00 53.06
2 Autio Päivi YlKi 1.08.46 0.02.38 49.75
3 Joensuu-Partanen Jenni KangSK 1.10.21 0.04.13 47.38
4 Packalen Auli Lynx 1.12.49 0.06.41 44.57
5 Salonen Kirsi JRV 1.15.11 0.09.03 42.00
6 Salo Mervi PunKu 1.45.35 0.39.27 29.08
Jämsén Miia JRV KES -

Classes D40
Length
Number of the participants 9
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Niittymäki Johanna Koovee 47.53 0.00.00 37.31
2 Niittymäki Katri Koovee 50.10 0.02.17 34.95
3 Halttunen Jonna Kalske 52.25 0.04.32 32.81
4 Hedman Kirsi Navi 58.06 0.10.13 29.02
5 Pekkala Sini EsSu 1.00.38 0.12.45 27.26
6 Konttila Minna Koovee 1.07.18 0.19.25 24.06
7 Nousiainen Sari EsSu 1.09.41 0.21.48 22.75
8 Nokka Katja Rasti88 1.17.39 0.29.46 19.99
9 Pelkonen Suvi VeVe 1.23.44 0.35.51 18.14

Classes D45
Length
Number of the participants 13
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Toivonen Sirra EE 49.25 0.00.00 78.64
2 Perkkalainen Johanna EE 52.17 0.02.52 73.40
3 Dahlman Maarit SalRe 53.49 0.04.24 70.40
4 Tilvis Aija RasTiimi 54.30 0.05.05 68.63
5 Silventoinen Ulla SalRe 55.38 0.06.13 66.36
6 Oikarinen Maarit OH 56.41 0.07.16 64.27
7 Mattila Riitta RasTiimi 56.57 0.07.32 63.12
8 Heinaro Mervi EsSu 1.00.29 0.11.04 58.63
9 Rönkkö Eva KeU 1.01.00 0.11.35 57.33
10 Haapasalmi Tuija OH 1.01.48 0.12.23 55.81
11 Westberg-Arrakoski Annika OK77 1.07.52 0.18.27 50.10
12 Hirvonen Leena AR 1.08.16 0.18.51 49.10
13 Törmikoski Tarja SaSu 1.10.08 0.20.43 47.10

Classes D50
Length
Number of the participants 13
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Juutilainen Virpi SKVuoksi 41.09 0.00.00 65.35
2 Silvennoinen Tarja KR 42.19 0.01.10 62.75
3 Linko Rita EsSu 42.24 0.01.15 61.84
4 Aalto Pirjo RaN 45.22 0.04.13 57.05
5 Juga Liisa KeU 45.27 0.04.18 56.21
6 Viilo Annika TP 46.07 0.04.58 54.67
7 Väärälä Marita OH 46.35 0.05.26 53.40
8 Lassila Päivi RasTiimi 48.42 0.07.33 50.39
9 Nenonen Lea SKVuoksi 53.29 0.12.20 45.25
10 Vestola Arja NaTe 55.24 0.14.15 43.08
11 Kallio Ulla KeU 57.44 0.16.35 40.76
12 Koskela Sari RaJu 1.00.20 0.19.11 38.44
13 Tuomisto Anna-Leena VaaSu 1.01.29 0.20.20 37.18

Classes D55
Length
Number of the participants 9
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Pelto-Huikko Anne EE 38.33 0.00.00 68.76
2 Kihlström Kirsi Hanka 40.26 0.01.53 64.33
3 Anttila Sisko LamSä 42.07 0.03.34 60.58
4 Soinila Helena TeuRi 43.23 0.04.50 57.67
5 Laurila Saija EE 50.21 0.11.48 48.70
6 Jokinen Irma TurSa 51.19 0.12.46 46.81
7 Mikkolainen Mirja VaHa 53.35 0.15.02 43.91
8 Raatikainen Päivi Hanka 56.46 0.18.13 40.57
9 Lahtinen Terttu IHR 1.02.16 0.23.43 36.19

Classes D60
Length
Number of the participants 7
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Nurminen Arja VaHa 39.11 0.00.00 32.33
2 Liimatainen Raili LamSä 41.46 0.02.35 29.57
3 Raiko Erja HyRa 48.15 0.09.04 24.94
4 Laakso Mirjami RaKaS 51.47 0.12.36 22.63
5 Fred Bodil Femman 57.00 0.17.49 20.00
6 Soanjärvi Tuija Lynx 1.00.11 0.21.00 18.42
7 Ahonkivi Irma RasKa 1.08.15 0.29.04 15.78

Classes D65
Length
Number of the participants 14
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Pulkkinen Arja JoKu 38.18 0.00.00 54.79
2 Salonen Marja-Liisa HauSi 46.24 0.08.06 44.70
3 Suomalainen Marja LeSi 47.21 0.09.03 43.29
4 Toivonen Vellamo OK77 47.39 0.09.21 42.51
5 Palomäki Eila SuSe 49.24 0.11.06 40.52
6 Törrö Maria-Leena VaHa 51.38 0.13.20 38.30
7 Pått Saga Minken 54.56 0.16.38 35.56
8 Dahlman Kaija JoKu 54.58 0.16.40 35.09
9 Kaasalainen Tuula SuSe 56.36 0.18.18 33.65
10 Tikka Eija RaKaS 1.02.33 0.24.15 30.06
11 Sulander Mirja-Liisa Navi 1.08.06 0.29.48 27.26
12 Ohramaa Tuula Jyry 1.11.24 0.33.06 25.66
13 Reinikainen Pirjo Jyry 1.27.12 0.48.54 20.73
Pitkänen Eila JRV HYL -

Classes D70
Length
Number of the participants 16
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Muikku Rauni Navi 30.15 0.00.00 48.39
2 Talka Riitta RaKaS 31.41 0.01.26 45.74
3 Vauhkonen Marjatta EE 33.35 0.03.20 42.72
4 Mikkonen Ritva EsSu 34.48 0.04.33 40.80
5 Ruusunen Marja-Liisa EE 35.04 0.04.49 40.08
6 Paatero Leena EsSu 35.26 0.05.11 39.25
7 Piiparinen Seija RasKa 36.23 0.06.08 37.82
8 Karvinen Tuulikki HS 38.07 0.07.52 35.72
9 Vilppola Anneli Iisu 38.51 0.08.36 34.67
10 Tanska Eeva EsSu 39.57 0.09.42 33.35
11 Latvasto Pirkko HS 42.33 0.12.18 30.96
12 Salmela Juulia RiSu 47.40 0.17.25 27.33
13 Mäkinen Helena IlU 50.19 0.20.04 25.60
14 Liuha Tuulikki Navi 52.11 0.21.56 24.41
15 Valjakka Leena Navi 53.34 0.23.19 23.50
16 Huhtinen Ulla Mesik 1.03.06 0.32.51 19.72

Classes D75
Length
Number of the participants 5
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Tahvanainen Pirkko HU-46 38.12 0.00.00 43.47
2 Pekkarinen Eila KeU 42.20 0.04.08 37.76
3 Piskonen Leena Navi 44.10 0.05.58 34.78
4 Pelkonen Elli KeKaRa 45.04 0.06.52 32.70
5 Vehmanen Marjatta KeU 1.24.34 0.46.22 16.69

Classes D80
Length
Number of the participants 2
Place Name Club Time Difference to the lead Points
1 Lahti Kaija LeSi 41.59 0.00.00
2 Holopainen Kaarina KeU 59.47 0.17.48