FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Am keskimatka SUU
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 43
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Niemi Vili RR 32.07 0.00.00 88.90
2 Sorsa Perttu HiKi 32.17 0.00.10 88.12
3 Heinaro Einari HS 32.33 0.00.26 87.09
4 Leskinen Aapo Lynx 33.04 0.00.57 85.42
5 Leskinen Aleksi Lynx 34.14 0.02.07 82.21
6 Vilska Kimmo RR 35.21 0.03.14 79.33
7 Liukkonen Matti RR 36.09 0.04.02 77.29
8 Laine Tuomo HiKi 36.34 0.04.27 76.13
9 Saarinen Jarkko HiKi 36.38 0.04.31 75.71
10 Leskinen Antti-Pekka Lynx 36.54 0.04.47 74.89
11 Luoma Ville HiKi 36.59 0.04.52 74.44
12 Kleemola Lauri Lynx 37.18 0.05.11 73.54
13 Lassila Mikko HS 37.42 0.05.35 72.49
14 Salo Kari HS 38.40 0.06.33 70.41
15 Haarlaa Tapio HS 39.04 0.06.57 69.43
16 Koistinen Olli-Pekka HiKi 39.34 0.07.27 68.29
17 Liukkonen Kalle HiKi 39.40 0.07.33 67.87
18 Laakso Mikko HS 40.53 0.08.46 65.60
19 Honkimaa Antti EsSu 41.01 0.08.54 65.13
20 Ojapalo Joona RR 41.28 0.09.21 64.18
20 Oksanen Tommi HS 41.28 0.09.21 64.18
22 Valtonen Luukas HS 42.09 0.10.02 62.66
23 Seppälä Otso RR 43.00 0.10.53 61.18
24 Suominen Miika RR 43.23 0.11.16 60.41
25 Laakso Antti HS 43.27 0.11.20 60.08
26 Sorjonen Pekka EsSu 43.32 0.11.25 59.73
27 Kemppainen Teemu KeU 45.14 0.13.07 57.26
28 Ahti Niklas EsSu 47.00 0.14.53 54.89
29 Kokkila Kalle EsSu 47.27 0.15.20 54.15
30 Berg Kimmo EsAk 49.09 0.17.02 52.07
31 Rusanen Antti KeU 49.51 0.17.44 51.14
32 Niemi Pyry RR 50.48 0.18.41 49.98
33 Kemppainen Tommi KeU 54.30 0.22.23 46.40
34 Mikkonen Timo HyRa 55.24 0.23.17 45.46
35 Vanne Samuli RR 57.53 0.25.46 43.34
36 Tolvanen Leo Pihkan 59.21 0.27.14 42.09
37 Muukkonen Jyrki KeU 1.00.38 0.28.31 41.03
38 Antell Mikko KeU 1.06.43 0.34.36 37.14
39 Siipola Janne Pihkan 1.25.20 0.53.13 28.92
Mäkinen Tapani MU KES -
Ritasalo Teemu EsAk KES -
Aho-Mantila Jaakko HS HYL -
Kokkila Ville EsSu HYL -

Sarja H21U
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heinonen Mikko KR 32.37 0.00.00
2 Lehtola Samu KangSK 33.20 0.00.43
3 Mutka Manu TuMe 34.17 0.01.40
4 Rantala Kalle KR 34.27 0.01.50
5 Keskisaari Ville VaajTe 34.59 0.02.22
6 Hämäläinen Sami MSParma 35.14 0.02.37
7 Summanen Aapo NOR 35.25 0.02.48
8 Kivelä Mikko YKV 36.21 0.03.44
9 Kankaanpää Vesa OK77 37.39 0.05.02
10 Ylitalo Aki HauSi 41.35 0.08.58
11 Kuutti Veli-Pekka PertPe 44.29 0.11.52
Ikäheimonen Jari TuMe HYL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Närvä Marko Lynx 32.18 0.00.00 58.88
2 Packalen Totte Lynx 35.55 0.03.37 52.29
3 Nikkinen Jari HiKi 36.21 0.04.03 51.02
4 Hiisilä Jani LeSi 40.07 0.07.49 45.63
5 Johansson Tuomas HS 42.08 0.09.50 42.88
6 Mäkelä Tomi Pihkan 42.49 0.10.31 41.64
7 Koponen Ville Lynx 43.36 0.11.18 40.35
8 Niemelä Pekka HS 44.11 0.11.53 39.28
9 Rantala Tommy KaRa 44.21 0.12.03 38.60
10 Salmi Antti HS 47.55 0.15.37 35.23
11 Haajanen Ari JäPa 48.00 0.15.42 34.67
12 Pirinen Marko KeU 1.01.30 0.29.12 26.67
13 Hellstedt Tony RaHa 1.06.50 0.34.32 24.19

Sarja H35U
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hillo Kari VaHa 36.16 0.00.00

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tala Tuomas HiKi 34.20 0.00.00 63.73
2 Kyyrönen Samuli RR 35.17 0.00.57 61.55
3 Pulli Antero RR 35.37 0.01.17 60.52
4 Haaramo Panu EsSu 36.13 0.01.53 59.06
5 Salonen Kari HS 38.26 0.04.06 55.23
6 Lehto Milko KarjUra 38.40 0.04.20 54.47
7 Maronen Mikke Lynx 39.43 0.05.23 52.62
8 Aaltonen Tero Lynx 40.21 0.06.01 51.38
9 Nikkinen Jyrki HyRa 40.58 0.06.38 50.21
10 Huhtanen Mika TVV 43.34 0.09.14 46.84
11 Kuusivaara Janne EsAk 44.09 0.09.49 45.85
12 Havento Jukka KaRa 45.38 0.11.18 44.00
13 Virtanen Joni EsSu 49.23 0.15.03 40.32
14 Määttänen Pekka EsSu 49.29 0.15.09 39.91
15 Romppainen Pasi HyRa 50.27 0.16.07 38.82
16 Skinnari Juha Pihkan 51.03 0.16.43 38.04
17 Lahtinen Jukka HiKi 55.10 0.20.50 34.91
17 Virtanen Marko EsSu 55.10 0.20.50 34.91
19 Pekkala Jouni EsSu 55.34 0.21.14 34.06
20 Hämäläinen Petri Pihkan 56.59 0.22.39 32.93
Forma Pauli HiKi HYL -

Sarja H40U
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viero Jussi LaihLU 50.36 0.00.00

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kivilaakso Sami Lynx 29.34 0.00.00 68.40
2 Pernu Kimmo EsSu 31.28 0.01.54 64.02
3 Tervakangas Tommi EsSu 34.34 0.05.00 58.05
4 Kälviäinen Sami HS 35.25 0.05.51 56.44
5 Kahiala Jari Pihkan 35.28 0.05.54 56.14
6 Autio Rauno KaRa 36.05 0.06.31 54.97
7 Ylä-Oijala Pasi KeU 36.06 0.06.32 54.73
8 Kaukonen Markus EsSu 36.12 0.06.38 54.36
9 Borgenström Jussi HyRa 36.13 0.06.39 54.12
10 Larmala Juha-Pekka EsSu 36.14 0.06.40 53.88
11 Matilainen Kari HS 36.21 0.06.47 53.49
12 Palmen Henrik EsSu 37.32 0.07.58 51.60
13 Tilli Juha Lynx 38.28 0.08.54 50.14
14 Turpiainen Janne HyRa 38.39 0.09.05 49.71
15 Taskila Sakari LeSi 38.58 0.09.24 49.10
16 Ojanen Tuomas HS 40.49 0.11.15 46.69
17 Kimpi Mikko HS 41.14 0.11.40 46.03
18 Hakulinen Pekka EsSu 41.48 0.12.14 45.22
19 Huttunen Matti Pihkan 42.20 0.12.46 44.46
20 Savilahti Petri Lynx 43.05 0.13.31 43.51
21 Numminen Hannu EsAk 43.21 0.13.47 43.06
22 Laakso Jarmo RR 44.32 0.14.58 41.74
23 Selin Tommy EsAk 44.56 0.15.22 41.20
24 Jaatinen Tapio EsSu 45.35 0.16.01 40.44
25 Ijas Markku Raus 47.03 0.17.29 39.01
26 Karling Harri Pihkan 47.32 0.17.58 38.45
27 Sorri Pertti RaHa 47.38 0.18.04 38.21
28 Pyykönen Jouni EsAk 47.50 0.18.16 37.89
29 Hakuli Kari KeU 48.03 0.18.29 37.55
30 Puolakanaho Mikko HyRa 49.32 0.19.58 36.27
31 Hanhijärvi Antti EsAk 50.43 0.21.09 35.27
32 Rantala Antti Pihkan 51.45 0.22.11 34.42
33 Hyyryläinen Pasi EsAk 52.03 0.22.29 34.07
34 Ritvanen Paavo Pihkan 53.53 0.24.19 32.77
35 Halén Marco EsSu 56.33 0.26.59 31.08
36 Jakobsson Harri EsSu 57.47 0.28.13 30.29
37 Minkkinen Ismo RR 1.01.31 0.31.57 28.32
38 Kröger Hannu HiKi 1.05.01 0.35.27 26.68
Valtonen Jari HS KES -
Strömberg Juha-Pekka EsAk KES -

Sarja H45U
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heinilä Hannu RaVa 36.07 0.00.00
2 Vidqvist Jouni TuMe 36.43 0.00.36

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 27
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heikkinen Jarmo HyRa 30.09 0.00.00 58.27
2 Niinimäki Risto Pihkan 30.34 0.00.25 57.14
3 Kuusinen Mikko HS 31.21 0.01.12 55.39
4 Enroth Ari RR 31.22 0.01.13 55.04
5 Autio Ossi HyRa 31.26 0.01.17 54.60
6 Ahvonen Jyrki HS 31.27 0.01.18 54.25
7 Nykänen Asko MU 31.38 0.01.29 53.61
8 Syrjälä Pertti KeU 33.26 0.03.17 50.42
9 Kiviniitty Jyrki HS 33.38 0.03.29 49.82
10 Pajuoja Pekka Lynx 33.53 0.03.44 49.16
11 Hilo Kai Lynx 34.09 0.04.00 48.47
12 Laine Markku MU 34.27 0.04.18 47.76
13 Rauhansalo Juha HPV 34.30 0.04.21 47.40
14 Hänninen Jukka HiKi 34.40 0.04.31 46.88
15 Lampinen Raino HS 34.57 0.04.48 46.21
16 Reinikka Kenneth HyRa 35.21 0.05.12 45.40
17 Vänttinen Harri EsSu 36.36 0.06.27 43.57
18 Vänttinen Klaus HiKi 38.49 0.08.40 40.82
19 Pekkala Pekka KeU 40.08 0.09.59 39.23
20 Honkimaa Ari EsSu 41.19 0.11.10 37.86
21 Hietaoja Jarkko HS 44.43 0.14.34 34.75
22 Liukkonen Juha HiKi 44.55 0.14.46 34.37
23 Witick Stephan RaHa 44.59 0.14.50 34.10
24 Nummela Arto MU 48.26 0.18.17 31.46
25 Ahti Antti EsSu 1.02.25 0.32.16 24.25
Kapanen Esa-Pekka EsAk HYL -
Ritakallio Timo Lynx KES -

Sarja H50U
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lamberg Seppo VaajTe 31.50 0.00.00
2 Paganus Ari AngA 35.49 0.03.59
Lehto Kari TuMe HYL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kauppinen Tuomo HyRa 25.29 0.00.00 62.59
2 Karvonen Jukka LeSi 29.55 0.04.26 53.00
3 Heinonen Veli-Matti RR 30.05 0.04.36 52.39
4 Saramäki Jukka Lynx 30.14 0.04.45 51.81
5 Lehto Esa HS 30.24 0.04.55 51.21
6 Engblom Christian Lynx 30.33 0.05.04 50.65
7 Karamo Jouko HS 31.17 0.05.48 49.15
8 Liimatainen Heikki RiSu 32.09 0.06.40 47.53
9 Nevalainen Eero Pihkan 32.25 0.06.56 46.84
10 Puustinen Tuomo Pihkan 32.58 0.07.29 45.77
11 Salmi Veijo RR 33.47 0.08.18 44.38
12 Ojala Osmo HS 35.04 0.09.35 42.48
13 Ojapalo Ilkka RR 37.18 0.11.49 39.68
14 Parnetti Roy HyRa 37.22 0.11.53 39.36
15 Pettersson Staffan Lynx 37.40 0.12.11 38.79
16 Toppari Mauri HiKi 38.28 0.12.59 37.73
17 Toikkanen Jukka PorvU 38.45 0.13.16 37.21
18 Antell Kai KeU 39.30 0.14.01 36.26
19 Kottonen Hannu Lynx 40.32 0.15.03 35.10
20 Lahtinen Jouko HS 40.52 0.15.23 34.58
21 Kapanen Jarmo RiSu 41.01 0.15.32 34.22
22 Hulkkonen Heikki Pihkan 41.10 0.15.41 33.86
23 Viitasalo Harri RiSu 43.10 0.17.41 32.07
24 Saleva Mikko TVV 53.19 0.27.50 25.79
25 Ahlqvist Hannu Raus 1.06.00 0.40.31 20.69
Malinen Jouko HS HYL -

Sarja H55U
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pellinen Jari AngA 28.13 0.00.00
2 Nyberg Henry Orient 30.38 0.02.25

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Savelainen Jouni HS 27.03 0.00.00 56.99
2 Harju Hannu JäPa 28.14 0.01.11 54.26
3 Saarinen Heikki MU 28.19 0.01.16 53.76
4 Helkkula Simo PiTa 28.32 0.01.29 53.02
5 Tervo Vesa RR 30.21 0.03.18 49.53
6 Lassila Heikki PiTa 30.31 0.03.28 48.94
7 Pulkkinen Heimo HS 30.33 0.03.30 48.57
8 Parkkonen Reima Pihkan 31.43 0.04.40 46.48
9 Saukonoja Jouni PorvU 33.42 0.06.39 43.46
10 Wikström Osten Hiki 40.00 0.12.57 36.37
11 Holappa Paavo TVV 40.15 0.13.12 35.91
12 Tanttu Unto KeU 41.14 0.14.11 34.82
13 Tolvanen Harri Pihkan 42.14 0.15.11 33.77
14 Parviainen Martti XYZ 43.01 0.15.58 32.93
15 Laukka Ville Raus 43.52 0.16.49 32.07
16 Väätäinen Seppo EsSu 44.54 0.17.51 31.12
17 Juutilainen Juhani KeU 45.53 0.18.50 30.24
18 Tarvainen Juhani PiTa 47.48 0.20.45 28.83
19 Harju Hannu EsSu 49.16 0.22.13 27.77
20 Huhtala Timo PorvU 50.28 0.23.25 26.92
21 Terävä Seppo XYZ 50.51 0.23.48 26.53
22 Nordqvist Raimo EsAk 55.34 0.28.31 24.10
23 Ignatius Aulis HS 1.08.14 0.41.11 19.49
Valkonen Timo RR KES -
Syrjänen Hannu RaVi KES -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 33
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tolvanen Mauri LeSi 21.27 0.00.00 49.69
2 Pajala Tauno EsSu 21.28 0.00.01 49.42
3 Liljeström Åge HS 21.43 0.00.16 48.62
4 Wessman Risto HiKi 22.02 0.00.35 47.69
5 Leino Tapio HS 22.25 0.00.58 46.66
6 Valldén Kari LeSi 23.22 0.01.55 44.54
7 Hyvönen Eero PorvU 24.14 0.02.47 42.75
8 Kuokkanen Seppo Pihkan 24.22 0.02.55 42.31
9 Laine Eero RaVi 24.56 0.03.29 41.14
10 Mustranta Antti HS 25.18 0.03.51 40.35
11 Valtee Pertti HS 25.50 0.04.23 39.32
12 Kivistö Erkki Pihkan 26.31 0.05.04 38.12
13 Virtanen Markku EsAk 26.38 0.05.11 37.77
14 Leppäkorpi Eero LeSi 27.20 0.05.53 36.62
15 Jokela Erkki LeSi 27.24 0.05.57 36.35
16 Rönkkö Paavo EsSu 27.35 0.06.08 35.92
17 Varjonen Antero RR 27.53 0.06.26 35.36
18 Mattila Hannu EsAk 28.13 0.06.46 34.76
19 Sane Kari HS 28.51 0.07.24 33.83
20 Kurvinen Veijo HiKi 28.55 0.07.28 33.58
21 Nenonen Mauri EsSu 30.14 0.08.47 31.95
22 Kangasaho Simo HiKi 30.17 0.08.50 31.73
23 Koivunen Ossi EsAk 30.20 0.08.53 31.51
24 Kemppainen Markku Mesik 30.22 0.08.55 31.31
25 Kinnari Seppo Pihkan 30.53 0.09.26 30.63
26 Saarinen Olli HiKi 30.59 0.09.32 30.37
27 Partanen Risto HyRa 33.47 0.12.20 27.70
28 Eklund Rolf HS 34.09 0.12.42 27.26
29 Kervinen Unto JäPa 35.44 0.14.17 25.91
30 Kuhmonen Kalle HS 38.25 0.16.58 23.97
31 Rajamäki Jussi HS 44.18 0.22.51 20.68
Penttinen Juha Mesik HYL -
Huttunen Kari KeU HYL -

Sarja H65U
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Peltola Timo MSParma 27.18 0.00.00

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Junttila Olavi HS 18.59 0.00.00 46.58
2 Tolonen Kalle Mesik 22.02 0.03.03 39.91
3 Isoherranen Seppo HS 22.29 0.03.30 38.90
4 Österberg Reino LeSi 22.53 0.03.54 38.02
5 Hämäläinen Reijo Pihkan 22.57 0.03.58 37.70
6 Tiura Tapio HS 23.12 0.04.13 37.09
7 Koivula Keijo HyRa 24.14 0.05.15 35.31
8 Torvikoski Jouko JäPa 25.08 0.06.09 33.86
9 Elomaa Pekka EsSu 25.10 0.06.11 33.63
10 Palomäki Mikko HyRa 26.08 0.07.09 32.20
11 Kämäräinen Pentti HiKi 26.25 0.07.26 31.68
12 Karjalainen Jouko HS 26.57 0.07.58 30.87
13 Aittamäki Pentti Pihkan 27.19 0.08.20 30.29
14 Kuokkanen Kari Pihkan 27.33 0.08.34 29.86
15 Luoma Simo Pihkan 28.18 0.09.19 28.90
16 Lindeman Osmo HS 28.47 0.09.48 28.25
17 Peitsala Osmo HS 28.48 0.09.49 28.07
18 Haaramo Matti EsSu 29.16 0.10.17 27.46
18 Mäkinen Matti Mesik 29.16 0.10.17 27.46
20 Wastimo Reijo Pihkan 30.17 0.11.18 26.22
21 Åberg Karl-Erik EsSu 31.13 0.12.14 25.29
22 Perkinen Osmo Pihkan 33.02 0.14.03 23.75
23 Punkero Toivo HyRa 33.11 0.14.12 23.50
24 Seppä Matti HS 35.51 0.16.52 21.62
25 Tuliniemi Esko Pihkan 36.21 0.17.22 21.20
26 Juntunen Olli HS 38.57 0.19.58 19.66
27 Paasonen Seppo Pihkan 40.38 0.21.39 18.73
28 Ollikainen Eero HS 42.46 0.23.47 17.68
29 Kemppainen Eero HS 46.27 0.27.28 16.18

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Setälä Toivo JäPa 22.16 0.00.00 37.64
2 Jokinen Eino HyRa 25.36 0.03.20 32.39
3 Koskinen Lennart EsSu 28.31 0.06.15 28.76
4 Pohtala Niilo KeU 30.23 0.08.07 26.70
5 Aho Mauri HPV 30.33 0.08.17 26.26
6 Laakso Mikko MU 30.35 0.08.19 25.94
7 Hurme Heikki HPV 31.02 0.08.46 25.27
8 Ijas Johannes KeU 31.04 0.08.48 24.96
9 Lyijynen Mauno PorvU 32.46 0.10.30 23.39
10 Hirvikorpi Raimo HiKi 32.55 0.10.39 23.01
11 Pajuoja Reino EsSu 35.38 0.13.22 21.00
12 Ruokonen Keijo HS 36.07 0.13.51 20.47
13 Kangasmaa Asko KeU 36.40 0.14.24 19.92
14 Vartiainen Kalevi EsSu 37.56 0.15.40 19.02
15 Väyrynen Heikki EsSu 45.27 0.23.11 15.68

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Asikainen Ville XYZ 18.01 0.00.00 29.75
2 Laurila Pertti EsSu 20.19 0.02.18 25.82
3 Vanhala Toivo Pihkan 25.25 0.07.24 20.18
4 Kesti Vilho HPV 26.15 0.08.14 19.11
5 Luonteri Tapani XYZ 42.28 0.24.27 11.54
6 Tarvainen Kalevi HS 43.44 0.25.43 10.94
7 Saarentalo Matti EsSu 52.17 0.34.16 8.93
Jakoaho Taisto HyRa KES -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kimpimäki Kauko XYZ 34.37 0.00.00

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vesanto Anssi EsSu 32.29 0.00.00 61.42
2 Heikkinen Janne HS 34.22 0.01.53 56.31
3 Loukkalahti Otto HiKi 35.12 0.02.43 53.28
4 Tupitsa Juuso HS 35.54 0.03.25 50.57
5 Lahtinen Atte HS 43.32 0.11.03 40.33
6 Virtanen Antti Pihkan 45.24 0.12.55 37.35

Sarja H20U
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sipponen Jere PR 34.32 0.00.00

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kangas Veli HS 22.41 0.00.00 66.95
2 Raitanen Topi TVV 23.19 0.00.38 64.59
3 Suominen Eemeli HiKi 23.45 0.01.04 62.88
4 Lampinen Ville HS 24.29 0.01.48 60.48
5 Malinen Olli TVV 25.32 0.02.51 57.49
6 Mäenpää Aleksi TVV 26.38 0.03.57 54.64
7 Saleva Eero TVV 27.24 0.04.43 52.65
8 Tuomaala Eero TVV 28.00 0.05.19 51.07
9 Hulkkonen Mikko Pihkan 28.11 0.05.30 50.29
10 Hanhijärvi Petrus EsAk 28.49 0.06.08 48.75
11 Lehto Linus KarjUra 30.05 0.07.24 46.27
12 Sainio Antti TVV 31.29 0.08.48 43.81
13 Koskinen Miika RR 31.41 0.09.00 43.14
14 Minkkinen Tomi RR 32.08 0.09.27 42.14
15 Kulagin Artur HS 33.14 0.10.33 40.36
16 Sarparanta Niklas Lynx 34.05 0.11.24 38.99
17 Lehto Elias KarjUra 34.55 0.12.14 37.69
18 Malmi Joona HS 39.22 0.16.41 33.11
19 Halen Leevi EsSu 51.29 0.28.48 25.07

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sorsa Aleksi Pihkan 18.42 0.00.00 54.93
2 Pernu Lari EsSu 22.03 0.03.21 45.95
3 Larmala Niko EsSu 23.18 0.04.36 42.88
4 Rauhala Juha EsSu 24.06 0.05.24 40.88
5 Hietaoja Atte HS 24.12 0.05.30 40.13
6 Heikkilä Ollipekka Lynx 25.12 0.06.30 37.98
7 Kivinen Vinsci HyRa 25.36 0.06.54 36.84
8 Jumppanen Oskari HyRa 27.52 0.09.10 33.34
9 Puolakanaho Sakari HyRa 29.02 0.10.20 31.52
10 Ursin Antti Lynx 30.05 0.11.23 29.95
11 Koskenmäki Erno PorvU 32.44 0.14.02 27.10
12 Linjama Aapo EsSu 33.05 0.14.23 26.39

Sarja H15
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hakuli Tommi KeU 22.36 0.00.00 45.72
2 Tiljander Ville HyRa 22.40 0.00.04 44.21
3 Lehtoranta Teemu TVV 25.47 0.03.11 37.67
4 Palmen Alvar EsSu 29.39 0.07.03 31.71
5 Lampinen Aaro MU 30.02 0.07.26 30.27
6 Mäki-Petäys Matias EsAk 55.38 0.33.02 15.79

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Otsamo Veeti HS 13.38 0.00.00
2 Niemi Topias HS 15.53 0.02.15
3 Lehikoinen Elias EsSu 19.04 0.05.26
4 Rehn Ville Lynx 20.04 0.06.26
5 Seppälä Pyry RR 20.32 0.06.54
6 Ylönen Arttu HyRa 21.13 0.07.35
7 Heinaro Lauri EsSu 22.38 0.09.00

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Tala Miika HS 12.26 0.00.00
2 Heinonen Paavo HS 14.34 0.02.08
3 Rautio Mikael EsSu 15.13 0.02.47
4 Raitola Sami Lynx 15.57 0.03.31
5 Viinikainen Vilppu EsSu 15.59 0.03.33
6 Lamberg Benjamin KeU 16.01 0.03.35
7 Mannonen Ville HS 17.27 0.05.01
8 Salo Juho-Pekka Lynx 17.51 0.05.25
9 Väisänen Leevi HS 18.00 0.05.34
10 Äikäs Matias HiKi 18.19 0.05.53
11 Ikola Atte HS 18.20 0.05.54
12 Virtanen Vili EsSu 18.45 0.06.19
13 Salonen Aapo HS 22.14 0.09.48
14 Tervakangas Mikko EsSu 22.41 0.10.15
15 Malmberg Henri HS 25.07 0.12.41
16 Koskenmäki Ilari PorvU 25.55 0.13.29
17 Laakso Ilari RR 27.53 0.15.27
18 Maronen Matias Lynx 29.06 0.16.40
19 Koskinen Joni RR 29.35 0.17.09
20 Ignatius Aapo HS 30.26 0.18.00
20 Määttälä Mikko EsSu 30.26 0.18.00
22 Tiainen Olli EsSu 33.13 0.20.47
23 Puupponen Lauri EsSu 48.36 0.36.10
Haltia Ilari RR HYL -

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Liikanen Marjo RR 35.30 0.00.00 85.39
2 Patana Jenny HiKi 37.17 0.01.47 80.77
3 Ikäheimonen Taru Lynx 37.24 0.01.54 79.99
4 Leskinen Anne-Mari Lynx 39.14 0.03.44 75.75
5 Haarlaa Tiina HS 39.27 0.03.57 74.83
6 Suomalainen Sari LeSi 41.13 0.05.43 71.15
7 Pekkala Sini EsSu 41.33 0.06.03 70.10
8 Kyckling Katja HyRa 42.20 0.06.50 68.34
9 Ryyppö Minna HS 42.33 0.07.03 67.52
10 Tervo Johanna RR 43.24 0.07.54 65.74
11 Mattila Milla HS 44.39 0.09.09 63.46
12 Boström Matleena RR 46.01 0.10.31 61.15
13 Peltonen Reetta EsSu 47.07 0.11.37 59.30
14 Salminen Henna HS 47.36 0.12.06 58.28
15 Ruhanen Hanna HS 47.50 0.12.20 57.58
16 Lahtinen Katja HS 48.37 0.13.07 56.25
17 Meriläinen Eija HS 48.43 0.13.13 55.73
18 Närvä Sini Lynx 49.46 0.14.16 54.16
19 Nieminen Outi RR 53.17 0.17.47 50.21
20 Kiiski Johanna HS 53.59 0.18.29 49.19
21 Ojapalo Anna Lynx 54.21 0.18.51 48.50
22 Kangasaho Essi HiKi 59.19 0.23.49 44.10
23 Rusanen Elina KeU 1.03.59 0.28.29 40.58
24 Vaara Inga-Maria RaVi 1.04.00 0.28.30 40.26

Sarja D21U
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Wennman Heini Pohjant 38.16 0.00.00
2 Juga Emma SV 39.32 0.01.16
3 Lindholm Sara Raseborg 43.13 0.04.57
4 Luoma Katja KS 43.25 0.05.09
5 Grahn Elina NOK 54.22 0.16.06

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tervakangas Sanna EsSu 33.24 0.00.00 65.29
2 Kangasaho Hanna Lynx 40.37 0.07.13 52.68
3 Arjamaa Heidi HS 41.01 0.07.37 51.17
4 Rautakorpi Tiina EsAk 41.02 0.07.38 50.15
5 Luoma Päivi Pihkan 43.24 0.10.00 46.48
6 Mahlamäki Saara EsSu 44.55 0.11.31 44.00
7 Nyholm Tanja KaRa 54.27 0.21.03 35.54
8 Pirinen Katri KeU 57.04 0.23.40 33.20
9 Ronkainen Mira KaRa 1.01.20 0.27.56 30.22

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Palmen Virpi EsSu 30.57 0.00.00 60.33
2 Roine Virpi HiKi 36.44 0.05.47 50.32
3 Erola Larissa HS 37.09 0.06.12 49.26
4 Reitmaa Outi HiKi 37.11 0.06.14 48.71
5 Koivu-Tikkanen Terhi EsSu 37.44 0.06.47 47.50
6 Borgenström Elina HyRa 38.57 0.08.00 45.54
7 Tiitola Annamari Lynx 43.04 0.12.07 40.75
8 Oja Iina Pihkan 43.05 0.12.08 40.31
9 Kahanpää Hanna EsSu 45.31 0.14.34 37.74
10 Sumanen Laura HyRa 46.02 0.15.05 36.91
11 Tupitsa Nina HS 47.11 0.16.14 35.62
12 Määttälä Johanna EsSu 52.14 0.21.17 31.81
13 Lehto Salla Lynx 53.16 0.22.19 30.85
14 Hosio Sanna KarjUra 57.11 0.26.14 28.41
15 Asikainen Nina KeU 1.06.48 0.35.51 24.04
16 Salminen Ulla EsAk 1.07.29 0.36.32 23.52

Sarja D40U
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Wartiainen Piritta KS 33.09 0.00.00

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Matilainen Mirja HS 25.26 0.00.00 63.91
2 Otsamo Riikka HS 26.01 0.00.35 61.43
3 Lankinen Hanna HS 27.08 0.01.42 57.91
4 Varpula Marjut EsSu 30.26 0.05.00 50.74
5 Myllys Leena HS 31.01 0.05.35 48.91
6 Lankinen Pauliina HS 32.04 0.06.38 46.46
7 Mäki-Petäys Eeva EsAk 36.28 0.11.02 40.11
8 Kivilaakso Sari Lynx 40.05 0.14.39 35.82
9 Lehmussaari-Rehn Heli Lynx 42.27 0.17.01 33.18
10 Tervo-Rantakokko Tiina HS 50.20 0.24.54 27.45

Sarja D45U
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sipponen Eija PR 30.48 0.00.00

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Juga Liisa KeU 20.38 0.00.00 60.62
2 Ritakallio Maarit Lynx 21.46 0.01.08 56.80
3 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 22.41 0.02.03 53.87
4 Linjama Mirja EsSu 22.54 0.02.16 52.73
5 Kokkila Marita EsSu 23.14 0.02.36 51.35
6 Linko Rita EsSu 23.37 0.02.59 49.90
7 Mäkelä Anja RiSu 26.00 0.05.22 44.77
8 Laine Tarja HPV 27.18 0.06.40 42.11
9 Salmi Kirsti RR 27.47 0.07.09 40.86
10 Kallio Ulla KeU 28.46 0.08.08 38.96
11 Sorsa Anne Pihkan 31.06 0.10.28 35.58
12 Aho Mervi HPV 37.09 0.16.31 29.39
13 Sarkki Sirkka KeU 37.43 0.17.05 28.57
14 Summanen Marianne RR 39.34 0.18.56 26.87

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kottonen Annariitta Lynx 19.29 0.00.00 61.26
2 Raiko Erja HyRa 21.38 0.02.09 54.26
3 Jumppanen Helena Pihkan 23.20 0.03.51 49.45
4 Liimatainen Raili RiSu 25.27 0.05.58 44.56
5 Kangasaho Sirpa HiKi 28.56 0.09.27 38.50
6 Leskinen Tiina Lynx 29.17 0.09.48 37.36
7 Karvonen Iris LeSi 29.36 0.10.07 36.29
8 Ahlqvist Kristiina Raus 30.33 0.11.04 34.51
9 Vapalahti Inkeri Ra-Vi 31.11 0.11.42 33.17
Ojapalo Anneli RR HYL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Savelainen Marketta HS 24.20 0.00.00 51.41
2 Strang Heidi HyRa 26.46 0.02.26 45.74
3 Patronen Lea EsAk 27.29 0.03.09 43.57
4 Suomalainen Marja LeSi 27.37 0.03.17 42.39
5 Laitinen Hellevi EsAk 27.55 0.03.35 40.97
6 Honkavaara Paula RaVi 29.34 0.05.14 37.78
7 Bergström Anneli EsSu 35.14 0.10.54 30.94
Kurvinen Ulla HiKi HYL -

Sarja D60U
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mononen Ritva HlS 33.53 0.00.00

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kämäräinen Paula HiKi 23.09 0.00.00 49.75
2 Karvinen Tuulikki HS 23.48 0.00.39 47.59
3 Torp Tytti HS 26.48 0.03.39 41.54
4 Sundberg Liisa Lynx 27.24 0.04.15 39.93
5 Etholen Rose-Marie HS 27.28 0.04.19 39.14
6 Salmela Juulia RiSu 27.35 0.04.26 38.28
7 Lehto Marja-Liisa KarjUra 30.28 0.07.19 34.02
8 Rajamäki Vuokko HS 31.02 0.07.53 32.78
9 Luoma Helena Pihkan 31.10 0.08.01 32.03
10 Mikkonen Ritva EsSu 31.43 0.08.34 30.87

Sarja D65U
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Peltola Kati MSParma 26.44 0.00.00

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Isoherranen Kaarina HS 20.07 0.00.00 45.18
2 Paatero Leena EsSu 23.16 0.03.09 37.89
3 Tanska Eeva EsSu 25.41 0.05.34 33.26
4 Havukorpi Airi RaVi 26.12 0.06.05 31.57
5 Lindeman Gunnel HS 28.08 0.08.01 28.43
Ollikainen Helvi HS HYL -

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pekkarinen Eila KeU 22.25 0.00.00 38.19
2 Jakoaho Ritva HyRa 29.22 0.06.57 27.69
3 Vehmanen Marjatta KeU 35.43 0.13.18 21.57
4 Holopainen Kaarina KeU 47.40 0.25.15 15.27

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mäkinen Elisa MU 29.22 0.00.00 67.04
2 Gustafsson Jannina TVV 29.50 0.00.28 64.35
3 Hanhijärvi Marjukka EsAk 30.12 0.00.50 61.93
4 Hulkkonen Johanna Pihkan 31.54 0.02.32 57.09
5 Helle Annukka EsAk 38.00 0.08.38 46.63
6 Lahtinen Krista HS 46.18 0.16.56 37.21
7 Silvonen Vilmalotta HS 46.44 0.17.22 35.81

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Otsamo Pihla HS 27.32 0.00.00 65.96
2 Hulkkonen Niina Pihkan 30.00 0.02.28 59.24
3 Matilainen Helena HS 32.00 0.04.28 54.32
4 Heikkilä Venla MU 34.07 0.06.35 49.81
5 Raasakka Maija EsSu 40.02 0.12.30 41.48
5 Sinisalo Laura MU 40.02 0.12.30 41.48
7 Summanen Aino HS 41.50 0.14.18 37.83
Rehn Nelli Lynx HYL -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haltia Riikka RR 17.07 0.00.00 55.79
2 Pöllänen Elsi HS 22.25 0.05.18 39.41
3 Kivilaakso Anni Lynx 23.41 0.06.34 34.27

Sarja D15
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nummela Liinu MU 16.51 0.00.00 53.98
2 Friman Ronja HyRa 18.38 0.01.47 48.00
3 Norrbacka Sanni HyRa 18.56 0.02.05 46.44
4 Roininen Essi HS 19.25 0.02.34 44.50
5 Ridanpää Iina EsSu 19.47 0.02.56 42.91
6 Mahlamäki Ella EsSu 20.19 0.03.28 41.04
7 Mäkinen Riikka MU 21.01 0.04.10 38.95
8 Saalo Hanna-Mari MU 22.38 0.05.47 35.50
9 Korhonen Saara TVV 24.50 0.07.59 31.75
Meriläinen Säde HyRa KES -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hanhijärvi Leenukka EsAk 15.09 0.00.00
2 Matilainen Annika HS 16.42 0.01.33
3 Heikkilä Tuuli Lynx 16.48 0.01.39
4 Himilä Julia KaRa 17.13 0.02.04
5 Niemi Maria EsSu 18.59 0.03.50
6 Kaukonen Ella EsSu 20.38 0.05.29
7 Lampinen Aino MU 21.27 0.06.18
8 Koskinen Pinja RR 23.00 0.07.51
9 Kuusivaara Roosa EsAk 23.11 0.08.02
10 Koskinen Inka HiKi 23.29 0.08.20
11 Tikkanen Venla EsSu 27.35 0.12.26
12 Vilhonen Essi HS 31.20 0.16.11
13 Korhonen Emmi TVV 35.33 0.20.24

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Paloheimo Oona EsSu 17.26 0.00.00
2 Saalo Siiri MU 18.12 0.00.46
3 Määttänen Maria EsSu 20.17 0.02.51
4 Heinaro Ellen HS 22.11 0.04.45
5 Munck Nana EsSu 23.05 0.05.39
6 Turakainen Venla HS 24.52 0.07.26
7 Saalo Saara MU 24.58 0.07.32
8 Kangasaho Aino HS 28.41 0.11.15
9 Pirinen Inkalilja KeU 30.14 0.12.48
10 Ståhlberg Elisa EsSu 30.56 0.13.30
11 Munck Saana EsSu 32.02 0.14.36