FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
SaSun kansalliset Tervaruukinsalolla
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Adamski Philippe KR 1.12.53 0.00.00 96.51
2 Lakanen Jani VaajTe 1.13.41 0.00.48 95.06
3 Lakanen Jonne VaajTe 1.13.48 0.00.55 94.51
4 Kahelin Jouni VaajTe 1.14.54 0.02.01 92.74
5 Nurmonen Antti KR 1.21.30 0.08.37 84.87
6 Rollier Baptiste Krist.OK 1.22.10 0.09.17 83.82
7 Oikarinen Lauri PelPo 1.25.09 0.12.16 80.54
8 Hyyryläinen Juha AnttU 1.26.08 0.13.15 79.28
9 Noponen Petri HiKi 1.29.31 0.16.38 75.96
10 Väisänen Henrik Hiisi 1.33.48 0.20.55 72.18
11 Pohjola Lauri S-JKL 1.36.20 0.23.27 69.97
12 Tölli Marko S-JKL 1.37.26 0.24.33 68.88
13 Kiiskinen Pasi RasPi 1.37.34 0.24.41 68.49
14 Manninen Heikki AnttU 1.38.41 0.25.48 67.42
15 Liuha Jari VaajTe 1.39.14 0.26.21 66.75
16 Siponen Markku SiiRa 1.39.38 0.26.45 66.18
17 Lepo Mikko S-JKL 1.40.04 0.27.11 65.61
18 Hernelahti Miika KR 1.46.03 0.33.10 61.63
19 Häkkinen Janne PelPo 1.49.18 0.36.25 59.53
20 Suhonen Antto-Iiro HS 1.53.25 0.40.32 57.11
21 Manninen Kalle AnttU 1.54.47 0.41.54 56.17
22 Väänänen Petri Siira 1.55.59 0.43.06 55.34
23 Näpänkangas Mika S-JKL 2.16.14 1.03.21 46.90
24 Iskanius Sakari KuoSu 2.22.41 1.09.48 44.57
25 Krats Henri S-JKL 2.25.15 1.12.22 43.58
Turunen Simo SKVuoksi KES -
Turpeinen Antti VaajTe KES -
Tolonen Timo SiiRa KES -
Sivill Timo VaajTe KES -
Oravainen Pasi SiiRa KES -
Hyyryläinen Matti Hanka KES -
Hyyryläinen Mikko Hanka KES -
Asikainen Aaro KR KES -
Föhr Tero VeVe KES -
Fincke Simo-Pekka KR KES -
Rautanen Mika TuuSe HYL -
Viholainen Joona S-JKL KES -

Sarja H21AL
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lonka Veli-Matti KR 59.15 0.00.00 52.15
2 Haapalehto Tuomas VetU 59.44 0.00.29 50.62
3 Matilainen Juha LS-37 1.03.31 0.04.16 46.57
4 Liukko Eetu EnonkU 1.09.43 0.10.28 41.47
5 Soininen Tuomas RasPi 1.12.47 0.13.32 38.82
6 Lassila Hannu TuuSe 1.17.11 0.17.56 35.75
7 Valkonen Janne SaPu 1.27.42 0.28.27 30.71
8 Oikarinen Markku S-JKL 1.28.39 0.29.24 29.63

Sarja H21C
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Väisänen Tero ORa 45.45 0.00.00 33.00
2 Soininen Antti SäynSa 57.46 0.12.01 24.18
3 Härkönen Jesse EnonkU 1.30.18 0.44.33 14.21

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ahola Janne Navi 1.19.40 0.00.00 39.18
2 Heino Samuli Hanka 1.30.15 0.10.35 33.29
3 Pohjolainen Timo SuoVa 1.46.40 0.27.00 27.07
4 Aalto Erno LipTa 2.20.48 1.01.08 19.67
Voutilainen Arto MuuRa KES -

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pietiläinen Juha RastiE4 1.11.35 0.00.00 60.45
2 Leppämäki Tero ViiSu 1.15.29 0.03.54 56.75
3 Juvaste Simo KR 1.19.29 0.07.54 53.35
4 Klemettinen Vesa S-JKL 1.19.44 0.08.09 52.64
5 Hartman Janne VaajTe 1.21.35 0.10.00 50.92
6 Minkkinen Juha KR 1.25.38 0.14.03 48.01
7 Mönttinen Sami RastiE4 1.27.37 0.16.02 46.43
8 Rusanen Petri S-JKL 1.27.42 0.16.07 45.89
9 Karjalainen Risto LipTa 1.31.43 0.20.08 43.41
10 Markkanen Juha KuoSu 1.39.15 0.27.40 39.68
11 Rantamäki Reko HS 1.52.12 0.40.37 34.71
12 Lång Pekka KuoSu 1.55.33 0.43.58 33.33
Sipiläinen Jouni S-JKL HYL -
Virtanen Joni EsSu KES -
Malinen Juha-Mikael KR KES -
Kettunen Ilpo KR KES -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Partanen Juha RasHy 1.05.09 0.00.00 59.58
2 Juvakka Pekka S-JKL 1.07.23 0.02.14 57.12
3 Hyvönen Sakari KuoSu 1.07.45 0.02.36 56.33
4 Kauria Juha ORa 1.12.13 0.07.04 52.40
5 Munck Jarmo ORa 1.13.45 0.08.36 50.87
6 Koivusalo Juha IlU 1.16.58 0.11.49 48.33
7 Kokkonen Anssi KR 1.17.39 0.12.30 47.49
8 Kellokumpu Seppo KaSu 1.21.11 0.16.02 45.02
9 Haverinen Arto KaSu 1.21.49 0.16.40 44.28
10 Härkönen Risto EnonkU 1.26.44 0.21.35 41.39
11 Tonteri Heikki Navi 1.28.35 0.23.26 40.16
12 Sopo Marko KuoSu 1.32.54 0.27.45 37.95
13 Kohvakka Hannu Kalske 1.44.50 0.39.41 33.32
14 Asikainen Olli-Matti EnonkU 1.45.19 0.40.10 32.86
15 Nygård Marko KuoSu 1.45.23 0.40.14 32.53
16 Vuorenpää Tuomo JRV 1.51.12 0.46.03 30.54
Saramäki Harri ORa HYL -
Tiainen Timo KuoSu KES -
Takaoja Vesa ORa KES -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heinämäki Mikko TP 51.37 0.00.00 64.57
2 Heiskanen Hannu SonPa 53.58 0.02.21 61.05
3 Jeskanen Taito IlU 55.21 0.03.44 58.83
4 Kukkola Pauli SiiRa 57.50 0.06.13 55.63
5 Noponen Pekka S-JKL 59.23 0.07.46 53.53
6 Partanen Timo RasHy 1.00.30 0.08.53 51.91
7 Oikarinen Jarmo TP 1.05.59 0.14.22 47.01
8 Korhonen Timo Hanka 1.07.10 0.15.33 45.61
9 Itkonen Raimo S-JKL 1.12.11 0.20.34 41.91
10 Jurvakainen Jari S-JKL 1.17.36 0.25.59 38.49
11 Koponen Pekka LohiRa 1.24.09 0.32.32 35.04
12 Rautasalo Jouko KR 1.25.18 0.33.41 34.11
13 Volotinen Jouni IlU 1.33.17 0.41.40 30.78
14 Raivio Arto S-JKL 2.41.48 1.50.11 17.51

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Piironen Markku KR 55.04 0.00.00 53.15
2 Helle Markku SaPu 58.11 0.03.07 49.55
3 Linjala Pekka SaRa 1.01.22 0.06.18 46.27
4 Vornanen Pekka SuoVa 1.03.21 0.08.17 44.13
5 Laitinen Seppo Kalske 1.05.22 0.10.18 42.09
6 Tolonen Juha Hanka 1.12.57 0.17.53 37.11
7 Huttunen Kalle KuoSu 1.18.51 0.23.47 33.78
8 Manninen Veli HaukivKi 1.31.13 0.36.09 28.72
Salonen Hannu KonnU KES -
Turpeinen Seppo KontU KES -
Liukko Timo EnonkU HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyytiäinen Timo JuvU 48.46 0.00.00 46.49
2 Peippo Tapio SKVuoksi 48.49 0.00.03 46.07
3 Karhunen Juha KuoSu 50.42 0.01.56 44.01
4 Rantapuska Seppo PetPe 54.01 0.05.15 40.97
5 Väänänen Matti NilsNu 56.09 0.07.23 39.10
6 Laaksamo Seppo LipTa 56.30 0.07.44 38.54
7 Mourujärvi Kauno KuoSu 59.19 0.10.33 36.41
8 Voutilainen Ilkka SuoVa 1.04.19 0.15.33 33.30
9 Lappalainen Seppo LipTa 1.05.48 0.17.02 32.28
10 Tiitinen Veli-Matti SuoVa 1.06.35 0.17.49 31.63
11 Matilainen Juhani NilsNu 1.08.10 0.19.24 30.63
12 Haapalehto Raimo VetU 1.08.18 0.19.32 30.31
13 Halonen Pauli SäynSa 1.13.30 0.24.44 27.92
14 Lappalainen Martti Navi 1.29.32 0.40.46 22.72
15 Hannula Jorma HaukivKi 1.33.57 0.45.11 21.46
16 Niemistö Juha ViPa 1.51.42 1.02.56 17.89
17 Hyvönen Markku RasPi 1.58.07 1.09.21 16.77
Valkonen Eino Hanka KES -
Turpeinen Timo VaajTe HYL -
Savolainen Martti SäynSa KES -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Korhonen Mauno KuoSu 1.00.32 0.00.00 43.11
2 Tammela Seppo TikSu 1.04.11 0.03.39 40.25
3 Kytöjoki Juhani Jyry 1.05.56 0.05.24 38.79
4 Partanen Aimo HaukivKi 1.08.33 0.08.01 36.92
5 Pitkänen Heikki JRV 1.08.44 0.08.12 36.45
6 Miettinen Kauko SuoVa 1.09.02 0.08.30 35.91
7 Reinikainen Pentti Jyry 1.10.00 0.09.28 35.04
8 Kajava Viljo KuoSu 1.14.05 0.13.33 32.76
9 Mikkonen Lauri KontU 1.22.13 0.21.41 29.20
10 Lehtonen Matti SaRa 1.26.13 0.25.41 27.54
11 Reijonen Paavo JuvU 1.26.25 0.25.53 27.18
12 Hirvonen Jaakko LipTa 1.28.33 0.28.01 26.23
13 Mönttinen Erkki ViPa 1.32.01 0.31.29 24.96
14 Äikäs Esko TikSu 1.51.23 0.50.51 20.38
Kettunen Erkki SäynSa KES -
Partanen Aimo NilsNu KES -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Korhonen Pauli SäynSa 49.40 0.00.00 44.56
2 Haaja Reijo VaHa 52.09 0.02.29 41.95
3 Tiili Kauko KontU 54.15 0.04.35 39.85
4 Karjalainen Seppo KuoSu 1.00.13 0.10.33 35.48
5 Reini Jaakko TikSu 1.02.18 0.12.38 33.88
6 Keskinen Matti TikSu 1.05.57 0.16.17 31.62
7 Salminen Kari MikVa 1.08.44 0.19.04 29.97
8 Karppinen Eino SäynSa 1.10.42 0.21.02 28.77
9 Salo Jaakko SaPu 1.10.49 0.21.09 28.37
10 Kuutti Jorma PertPe 1.13.17 0.23.37 27.06
11 Näkkilä Matti RastiE4 1.23.32 0.33.52 23.44
12 Inkeri Pertti ORa 1.31.04 0.41.24 21.22
Valkonen Paavo Hanka KES -
Pääkkönen Reino RasPi KES -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tahvanainen Veijo KR 42.28 0.00.00 34.18
2 Moisio Paavo SaPu 1.10.23 0.27.55 20.28
3 Raitomäki Uolevi KR 1.11.17 0.28.49 19.68
4 Tolonen Mauri SaRa 1.14.31 0.32.03 18.51
5 Laine Tapani KuoSu 1.15.36 0.33.08 17.92
6 Halonen Valto KuoSu 1.17.44 0.35.16 17.12
7 Känninen Lauri KuoSu 1.23.41 0.41.13 15.61
8 Häkkinen Tapani IPR 1.25.56 0.43.28 14.92
Piiroinen Pauli RasPi HYL -
Patronen Viljo KuoSu HYL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Makkonen Ilkka KR 1.08.28 0.00.00

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rissanen Lari-Antti SonPa 1.25.09 0.00.00

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jurvakainen Atte S-JKL 1.51.41 0.00.00

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rissanen Roni-Ville SonPa 33.14 0.00.00
2 Silvennoinen Oskari KR 33.32 0.00.18
3 Natunen Samuli SaSu 38.47 0.05.33
4 Sipiläinen Konsta S-JKL 44.29 0.11.15
5 Liukka Pieti KR 49.49 0.16.35
Liukka Elias KR KES -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Sopo Elias KuoSu 22.51 0.00.00
2 Leppämäki Anton ViiSu 53.44 0.30.53
Raivio Sampo-Tapio S-JKL HYL -

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hyvönen Jerry KuoSu 11.21 0.00.00
2 Rissanen Erno-Kalle SonPa 11.47 0.00.26
3 Nurmi Elias SiiRa 11.53 0.00.32
4 Tiainen Lauri KuoSu 15.07 0.03.46
5 Klemettinen Simo S-JKL 16.05 0.04.44
6 Liuha Otto IPR 17.36 0.06.15
7 Tujunen Eetu KuoSu 17.42 0.06.21
8 Heino Paavo Hanka 17.43 0.06.22
9 Kettunen Arttu KR 18.09 0.06.48
10 Kahelin Janne S-JKL 21.40 0.10.19
11 Karjalainen Rasmus LipTa 22.09 0.10.48
12 Liuha Matias IPR 23.58 0.12.37
13 Hyvönen Otso KuoSu 24.29 0.13.08
14 Karjalainen Kasperi LipTa 37.30 0.26.09

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Chataing Amelie KR 1.02.02 0.00.00 77.85
2 Väänänen Mari KR 1.06.22 0.04.20 71.93
3 Heikkonen Anni RasKa 1.07.38 0.05.36 69.76
4 Laine Hanna KR 1.15.11 0.13.09 62.01
4 Höglund Henna KR 1.15.11 0.13.09 62.01
6 Fincke Matleena AngA 1.16.44 0.14.42 59.31
7 Hyyryläinen Laura AnttU 1.18.17 0.16.15 57.42
8 Rautasalo Essi KR 1.31.46 0.29.44 48.38
9 Lilja Salla AnttU 1.38.36 0.36.34 44.46
10 Pulliainen Heini AnttU 1.40.34 0.38.32 43.03
11 Kosonen Hanna ORa 1.42.44 0.40.42 41.58
12 Repo Minttu-Maija ORa 1.50.37 0.48.35 38.12
Pirkonen Kaisa KuoSu KES -
Anjala Anna-Kaisa KR KES -

Sarja D21C
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rautanen Eeva TuuSe 1.33.56 0.00.00

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lakanen Reetta VeVe 1.00.45 0.00.00 59.82
2 Nykänen Tarja JoKu 1.09.40 0.08.55 50.86
3 Lång Maija KuoSu 1.10.57 0.10.12 48.66
4 Sivill Saana S-JKL 1.11.14 0.10.29 47.19
5 Väätäinen Hanna IisVi 1.11.43 0.10.58 45.61
6 Päivinen Sonja KaSu 1.23.27 0.22.42 38.11
7 Jämsén Miia MuuRa 2.19.10 1.18.25 22.20

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hartman Paula S-JKL 1.16.18 0.00.00 47.67
2 Multala Sanna S-JKL 1.20.42 0.04.24 43.72
3 Rantamäki Karin HS 1.23.14 0.06.56 41.08
4 Westerberg Pia ViPa 1.55.52 0.39.34 28.57
5 Klemetti Tarja LipTa 1.56.59 0.40.41 27.36
Kahelin Anne S-JKL KES -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Turunen Sisko Navi 53.51 0.00.00 51.57
2 Holm Riikka SiiRa 1.03.16 0.09.25 43.07
3 Pohjola Päivikki KR 1.10.42 0.16.51 37.81
4 Lassila Päivi RasTiimi 1.11.17 0.17.26 36.77
5 Haverinen Tuula KaSu 1.13.03 0.19.12 35.16
6 Liukka Heli KR 1.14.58 0.21.07 33.57
7 Sundvall Tiina KuoSu 1.24.16 0.30.25 29.25
8 Nygård Minna KuoSu 1.43.04 0.49.13 23.41
Vehmas Hanna KuoSu KES -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Oikarinen Sirkka TP 55.14 0.00.00 52.81
2 Kauria Pirjo ORa 58.46 0.03.32 48.81
3 Rämänen Pirjo IlU 1.06.13 0.10.59 42.58
4 Vehomäki Pirkko ORa 1.10.50 0.15.36 39.12
5 Rautasalo Anneli KR 1.16.29 0.21.15 35.59
6 Haapala Aija LipTa 1.19.48 0.24.34 33.51
7 Soininen Ulla SäynSa 1.21.29 0.26.15 32.22
8 Jurvakainen Tuija RasHy 1.23.29 0.28.15 30.86
9 Ekdahl Pirkko NivU 1.28.26 0.33.12 28.59
10 Laitinen Kirsi Kalske 2.17.38 1.22.24 18.01

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lonka Hennariikka KR 42.36 0.00.00 51.67
2 Raatikainen Päivi LohiRa 50.41 0.08.05 40.17
3 Väänänen Riitta SäynSa 1.03.09 0.20.33 29.62

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kauppinen Kyllikki KR 51.09 0.00.00
2 Hyvönen Eija RasPi 1.27.20 0.36.11

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pitkänen Eila JRV 43.19 0.00.00 37.53
2 Reinikainen Pirjo Jyry 1.13.17 0.29.58 20.52
3 Kuutti Kirsti PertPe 1.19.55 0.36.36 17.29

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sipiläinen Pinja S-JKL 1.03.26 0.00.00 36.08
2 Kurri Noora SaRa 1.19.34 0.16.08 27.33
3 Hyytiäinen Virpi ORa 1.49.09 0.45.43 18.87
4 Munck Julia ORa 1.52.47 0.49.21 17.25

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Klemettinen Veera S-JKL 38.44 0.00.00 49.37
2 Sopo Annika KuoSu 49.15 0.10.31 38.18
3 Tanskanen Anni IisVi 49.42 0.10.58 37.20
4 Vehomäki Varpu ORa 52.26 0.13.42 34.65
5 Nygård Marikki KuoSu 57.48 0.19.04 30.88
6 Haverinen Riikka KaSu 1.01.24 0.22.40 28.55
7 Kirvesmies Annika KuoSu 1.10.26 0.31.42 24.44
8 Rautasalo Iina KR 1.14.40 0.35.56 22.62
Vehmas Ella KuoSu KES -
Raivio Venla-Lyydia S-JKL KES -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Klemettinen Kaisa S-JKL 39.26 0.00.00
2 Silvennoinen Siiri KR 39.55 0.00.29
3 Viholainen Elisa S-JKL 51.53 0.12.27
4 Pylkkänen Annu SaSu 58.39 0.19.13
5 Nygård Mette KuoSu 1.08.29 0.29.03
Voutilainen Viivi JRV KES -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Haverinen Marika KaSu 30.15 0.00.00
Leppämäki Elsa ViiSu HYL -

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Liukko Elli EnonkU 17.44 0.00.00
2 Liukka Venla KR 19.46 0.02.02
3 Hartman Henna S-JKL 24.11 0.06.27
4 Sivill Hilla S-JKL 57.02 0.39.18

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Voutilainen Lotta JRV 12.57 0.00.00
2 Hartman Sanni S-JKL 13.23 0.00.26
3 Rasimus Siiri S-JKL 13.51 0.00.54
4 Ruutiainen Helmi SalRe 16.52 0.03.55
5 Juntunen Hertta KR 22.38 0.09.41
6 Hyvönen Vilma KuoSu 27.06 0.14.09
7 Multala Emmi KuoSu 28.30 0.15.33
8 Vehomäki Suvi ORa 30.38 0.17.41
9 Westerberg Monique ViPa 34.16 0.21.19
10 Tujunen Anna KuoSu 48.49 0.35.52