FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
SM-pitkä R1 (2013) esikisat 2pv, pitkä
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lakanen Jani VaajTe 1.10.30 0.00.00 90.32
2 Lassen Tue Bäkkelag 1.10.43 0.00.13 89.67
3 Kivelä Matti Delta 1.12.25 0.01.55 87.20
4 Sorvisto Juha VaajTe 1.13.35 0.03.05 85.45
5 Rahko Sampo Pohjant 1.15.44 0.05.14 82.68
6 Saari Toni VaajTe 1.16.00 0.05.30 82.04
7 Pukema Hannu-Pekka RR 1.17.38 0.07.08 79.97
8 Juopperi Sami-Petteri PelPo 1.20.07 0.09.37 77.16
9 Luoma Juha LapVi 1.20.12 0.09.42 76.75
10 Köngäs Teemu SoJy 1.20.42 0.10.12 75.94
11 Isokoski Markku PelPo 1.24.10 0.13.40 72.50
12 Joensuu Ari-Pekka LapVi 1.24.20 0.13.50 72.04
13 Summanen Aapo VaajTe 1.26.27 0.15.57 69.97
14 Ojanaho Olli OH 1.27.16 0.16.46 69.01
15 Vapa Marko OH 1.28.44 0.18.14 67.57
16 Huikko Petteri VaajTe 1.32.51 0.22.21 64.29
17 Kotaniemi Juha KoskRi 1.37.17 0.26.47 61.09
18 Tuomaala Mikko OuHu 1.37.47 0.27.17 60.51
19 Vainiomäki Samuel PelPo 1.39.02 0.28.32 59.47
20 Heikkinen Ollimatti KEV 1.40.15 0.29.45 58.49
21 Töyrylä Mikko VeVe 1.40.24 0.29.54 58.14
22 Lotvonen Miika LaiVe 1.45.22 0.34.52 55.14
23 Ronkainen Tuomas KoskRi 1.52.02 0.41.32 51.63
24 Isokoski Erkki VePo 1.52.50 0.42.20 51.02
25 Heiska Samu LapVi 1.52.57 0.42.27 50.74
26 Vapa Mikko OH 1.54.13 0.43.43 49.94
27 Seppänen Mika VaKa 1.54.50 0.44.20 49.44
28 Kuopus Sauli PudU 1.55.36 0.45.06 48.89
29 Holappa Arto YlikNM 1.56.21 0.45.51 48.34
30 Savola Joonas VePo 2.03.36 0.53.06 45.29
31 Kokkinen Kari PertPe 2.16.48 1.06.18 40.73
Pasanen Pertti SuomRa HYL -
Vainiomäki Markus SuSe KES -
Karvonen Matti KR KES -
Kallatsa Mikko LapVe KES -
Järvenpää Mika VePo KES -
Heinonen Samuel VaajTe KES -

Sarja H21C
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mäkinen Olli SalRe 1.30.55 0.00.00

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nivukoski Juha LapVi 1.13.44 0.00.00 28.77
2 Heinikoski Kauko KoskRi 1.15.11 0.01.27 26.81
3 Luiro Jan OulRe 1.47.38 0.33.54 17.74
4 Halonen Tero KoskRi 1.48.04 0.34.20 16.69

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Perttunen Tapio VePo 1.07.40 0.00.00 47.85
2 Haapasalo Harri Pohjant 1.18.22 0.10.42 40.69
3 Qvist Lasse KoskRi 1.27.09 0.19.29 36.04
4 Taulavuori Tero AlatPi 1.32.27 0.24.47 33.44
5 Westerholm Lasse VePo 1.35.51 0.28.11 31.75
6 Jurvakainen Mika KiimU 1.36.53 0.29.13 30.91
7 Pihlajaniemi Janne VePo 1.39.27 0.31.47 29.63
8 Persson Mikael Gävle OK 1.40.07 0.32.27 28.94
9 Väliheikki Mikael LaiVe 1.40.53 0.33.13 28.24
10 Kela Marko OulRe 2.13.42 1.06.02 20.95
Haapasalo Jarmo Pohjant HYL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskinen Juha VaajTe 1.10.52 0.00.00 46.21
2 Kauppila Samppa OYUS 1.17.25 0.06.33 41.50
3 Rapakko Mikko OH 1.20.49 0.09.57 39.00
4 Konttajärvi Seppo VePo 1.24.55 0.14.03 36.39
5 Posti Harri KoskRi 1.26.36 0.15.44 34.98
6 Korteniemi Ari PelPo 1.27.38 0.16.46 33.86
7 Pietilä Hannu KaSu 1.28.35 0.17.43 32.81
8 Pyhtinen Jarmo PosPy 1.37.00 0.26.08 29.33
Neuvonen Jussi OuTa KES -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heikkinen Jarmo HyRa 1.01.31 0.00.00 45.75
2 Räisänen Kari KiimU 1.03.02 0.01.31 44.04
3 Ylönen Juhani RastiE4 1.03.18 0.01.47 43.25
4 Partanen Timo RasHy 1.03.20 0.01.49 42.62
5 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 1.05.28 0.03.57 40.64
6 Heikkinen Esa KEV 1.11.21 0.09.50 36.75
7 Keränen Kari KEV 1.13.59 0.12.28 34.93
8 Karppinen Jouko LaiVe 1.17.55 0.16.24 32.67
9 Lukkari Pekka SoJy 1.20.01 0.18.30 31.33
10 Ahola Pertti PosPy 1.22.47 0.21.16 29.82
11 Rankinen Juho SiSe 1.28.26 0.26.55 27.48
12 Ruotsalainen Keijo OYUS 1.30.13 0.28.42 26.52

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tervo Arhi ONMKY 1.03.18 0.00.00 53.17
2 Airaksinen Risto ONMKY 1.03.30 0.00.12 52.21
3 Seppänen Ilpo VaKa 1.05.35 0.02.17 49.78
4 Heikka Markku ONMKY 1.08.38 0.05.20 46.83
5 Tahkola Tapio KEV 1.11.02 0.07.44 44.54
6 Lehto Jarmo VeVe 1.12.33 0.09.15 42.91
7 Ronkainen Timo KEV 1.19.30 0.16.12 38.53
8 Mäntykenttä Hannu OYUS 1.26.09 0.22.51 34.97
9 Grekelä Antti HaHe 1.28.56 0.25.38 33.30
10 Paaso Jouko PeRa 1.31.37 0.28.19 31.78
11 Argillander Erkki VaKa 1.32.00 0.28.42 31.10

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pääkkölä Kauko LapVe 55.34 0.00.00 50.16
2 Tahkola Paavo KEV 56.02 0.00.28 49.07
3 Vainiomäki Kauko SuSe 1.02.18 0.06.44 43.52
4 Keltamäki Seppo JoKu 1.10.54 0.15.20 37.71
5 Köngäs Martti PuolRy 1.14.02 0.18.28 35.60
6 Tervo Vesa RR 1.16.27 0.20.53 33.97
7 Liedes Sakari Iisu 1.20.10 0.24.36 31.93
8 Puurunen Reijo OuTa 1.25.58 0.30.24 29.33
9 Antikainen Raimo VetU 1.32.15 0.36.41 26.92
10 Toropainen Pauli ONMKY 1.39.01 0.43.27 24.70
Hurskainen Pentti OulRe HYL -
Toppari Pekka PuolRy KES -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kinnula Ahti KEV 1.00.25 0.00.00 37.09
2 Salminen Jorma VaKa 1.05.53 0.05.28 33.50
3 Holster Paavo OH 1.12.53 0.12.28 29.83
4 Määttä Jouko PuolRy 1.14.56 0.14.31 28.56
5 Tapaninaho Kalevi ONMKY 1.18.38 0.18.13 26.79
6 Mattila Kalle PosPy 1.22.50 0.22.25 25.03
7 Ervasti Onni PeRa 1.24.56 0.24.31 24.01
8 Heinikoski Kalevi KoskRi 1.30.02 0.29.37 22.28
9 Haase Hannu OH 1.30.56 0.30.31 21.69
Myllymaa Kauko OulRe KES -
Haapaniemi Niilo HaHe KES -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pietiläinen Erkki PeRa 1.01.38 0.00.00
2 Männikkö Kalle ONMKY 1.18.57 0.17.19
Haatainen Matti Iisu KES -
Outila Juhani PosPy HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Noponen Arvi SuomRa 1.16.24 0.00.00

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jäppinen Kyösti Iisu 1.31.33 0.00.00

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Aikio Santeri KEV 1.22.20 0.00.00
2 Kössi Santeri LapVi 1.24.41 0.02.21

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karppinen Aleksi LaiVe 55.04 0.00.00 63.56
2 Vanhanen Konsta Pohjant 58.34 0.03.30 57.52
3 Hiitola Olli OTaru 1.11.30 0.16.26 45.28
4 Kähkönen Erno HS 1.20.36 0.25.32 38.54
5 Pitkänen Tomi KEV 2.00.31 1.05.27 24.69

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Schroderus Samuli Pohjant 49.14 0.00.00 56.73
2 Jern Jonas Femman 51.35 0.02.21 53.69
3 Schroderus Santeri Pohjant 54.50 0.05.36 50.08
4 Aikio Severi KEV 58.52 0.09.38 46.26
5 Karjalainen Elmeri KuPe 58.57 0.09.43 45.80
6 Taulavuori Arttu AlatPi 1.01.10 0.11.56 43.76
7 Härkönen Aleksi PudU 1.02.51 0.13.37 42.21
8 Korpi Juho LänRa 1.03.38 0.14.24 41.33
9 Snickars Caj Solf 1.03.49 0.14.35 40.85
10 Bergman Markku OH 1.04.04 0.14.50 40.32
11 Miettunen Sami Iisu 1.04.52 0.15.38 39.47
12 Härkönen Taneli PudU 1.12.38 0.23.24 34.93
13 Inget Juha-Matti PudU 1.13.07 0.23.53 34.38
14 Hyvönen Arvi OH 1.28.07 0.38.53 28.26
15 Nissinen Joni Pohjant 1.32.48 0.43.34 26.58
16 Räisänen Harri KiimU 1.34.25 0.45.11 25.88
Lavikainen Lauri KyS KES -
Juntunen Jukka-Pekka KuPe KES -
Aikio Elmeri KEV KES -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ojanaho Niilo OH 50.41 0.00.00
2 Jokikokko Oskari PudU 1.27.59 0.37.18

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Määttä Juho OH 42.31 0.00.00
2 Härkönen Sami OuTa 1.01.21 0.18.50
Lukkari Arttu SoJy KES -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Halonen Miika KoskRi 13.56 0.00.00
2 Jokikokko Sakari PudU 30.15 0.16.19
3 Aikio Petteri KEV 32.19 0.18.23
4 Isoaho Kalle YlikNM 35.07 0.21.11

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Sirviö Pyry Pohjant 20.15 0.00.00
2 Westerholm Thomas VePo 20.37 0.00.22
3 Jurvakainen Olli KiimU 29.10 0.08.55
4 Salovaara Saku Pohjant 32.57 0.12.42

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Pietilä Antti KaSu 18.38 0.00.00
2 Heikka Benjamin Pohjant 19.05 0.00.27
3 Aikio Valtteri KEV 25.00 0.06.22
4 Pyhtinen Riku PosPy 26.43 0.08.05

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Wennman Heini Pohjant 1.04.53 0.00.00 89.27
2 Sianoja Maija MSParma 1.14.20 0.09.27 76.95
3 Haajanen Sofia Pohjant 1.16.34 0.11.41 73.76
4 Savolainen Iida KangSK 1.18.54 0.14.01 70.66
5 Töyrylä Salla VeVe 1.19.39 0.14.46 69.08
6 Silventoinen Ulla Pohjant 1.24.59 0.20.06 63.90
7 Murtovaara Annemari KEV 1.25.44 0.20.51 62.49
8 Cobo Caballero Alicia Pohjant 1.27.21 0.22.28 60.51
9 Vääränen Sari KS 1.34.13 0.29.20 55.33
10 Rahko Saana-Maria Pohjant 1.35.09 0.30.16 54.03
11 Seppänen Anna KaSu 1.38.45 0.33.52 51.32
12 Mansikkaviita Riikka JalJa 1.44.00 0.39.07 48.04
13 Kosola Elli Pohjant 1.55.08 0.50.15 42.76

Sarja D21C
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Merkkiniemi Riitta OH 1.21.20 0.00.00
2 Vainiomäki Mirka SuSe 1.38.38 0.17.18
Moilanen Kaisu KaSu KES -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haataja Mirka EsSu 1.10.07 0.00.00 43.17
2 Klasila Satu PeRa 1.31.07 0.21.00 32.39
3 Väliheikki Susanna LaiVe 1.38.20 0.28.13 29.24
4 Goman Annukka VePo 1.43.03 0.32.56 27.17
5 Kotaniemi Sari KoskRi 1.54.49 0.44.42 23.73
6 Nurmikumpu Melina KoskRi 2.03.39 0.53.32 21.42
Kela Merja OulRe HYL -

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Taulavuori Tarja AlatPi 1.02.30 0.00.00 37.86
2 Ojanaho Marja-Leena KemU 1.05.21 0.02.51 34.40
3 Tervo-Rantakokko Tiina HS 1.17.08 0.14.38 27.61
4 Mikkonen Susanna KemijU 1.24.22 0.21.52 23.84

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haapasalmi Tuija OH 1.02.48 0.00.00 40.28
2 Väärälä Marita OH 1.04.12 0.01.24 37.44
3 Kauppinen Liisa SuomRa 1.40.10 0.37.22 22.73
Moilanen Ulla KaSu KES -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Keränen Tarja KEV 1.01.27 0.00.00 25.06
2 Kosola Marja Pohjant 1.07.22 0.05.55 22.00
3 Jurvakainen Tuija RasHy 1.23.18 0.21.51 17.10
4 Heikkinen Jaana KEV 1.27.27 0.26.00 15.63
5 Käkelä Maija PuolRy 1.31.25 0.29.58 14.32

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lehto Ulla KyS 1.03.57 0.00.00 34.66
2 Juntunen Eija KuPe 1.04.15 0.00.18 33.20
3 Määttä Anne KEV 1.05.22 0.01.25 31.36
4 Paaso Leena PeRa 1.45.10 0.41.13 18.70
Jokela Riitta YlikNM HYL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Putkonen Lea Pohjant 46.17 0.00.00 35.43
2 Köngäs Kaarina PuolRy 49.53 0.03.36 31.64
3 Halme Ritva KiimU 53.34 0.07.17 28.31
4 Kela Mirja OulRe 1.10.30 0.24.13 20.64
5 Nurminen Eija TP 1.13.28 0.27.11 18.97

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vilppola Anneli Iisu 59.40 0.00.00 18.15
2 Holck Leena YllRa 1.19.00 0.19.20 12.68
3 Haase Tuula OH 1.41.59 0.42.19 9.03

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mylly Aira OH 41.43 0.00.00

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Moilanen Anna KaSu 1.15.07 0.00.00 43.53
2 Lotvonen Essi LaiVe 1.24.13 0.09.06 37.37
3 Mäkinen Sanni SalRe 1.40.23 0.25.16 30.13
4 Karjalainen Noora Pohjant 1.41.06 0.25.59 28.70
5 Kosola Eveliina Pohjant 2.02.59 0.47.52 22.60

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lehto Hanna LapVi 54.55 0.00.00 55.33
2 Bergman Marjo OH 56.50 0.01.55 51.46
3 Räisänen Mira SalRe 1.31.02 0.36.07 30.88
4 Kauppinen Silja Pohjant 1.42.32 0.47.37 26.30
Lehto Jenna LapVi KES -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Näsi Aurora Pohjant 55.36 0.00.00 50.14
2 Pajula Salla LapVi 55.45 0.00.09 49.07
3 Korteniemi Veera PelPo 57.40 0.02.04 46.53
4 Näsi Juliaana Pohjant 1.00.02 0.04.26 43.83
5 Rajala Milla LapVi 1.01.46 0.06.10 41.75
6 Niva Sara LaiVe 1.03.34 0.07.58 39.75
7 Jurvakainen Ella KiimU 1.04.04 0.08.28 38.62
8 Räisänen Noora SalRe 1.08.53 0.13.17 35.16
9 Karjalainen Essi Pohjant 1.39.27 0.43.51 23.83

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Stenius Veera LaiVe 53.54 0.00.00
2 Haikola Maaria KaSu 1.16.53 0.22.59
3 Hiltunen Anna YlikNM 1.18.07 0.24.13
4 Haverinen Riikka KaSu 1.21.24 0.27.30
5 Liinamaa Ella Pohjant 1.22.47 0.28.53
6 Haapasalo Henriikka Pohjant 1.24.15 0.30.21
7 Jaakola Emma-Noora PudU 1.28.03 0.34.09
8 Hakala Noora LapVi 1.30.08 0.36.14
9 Sirviö Venla Pohjant 1.32.00 0.38.06
10 Koivunen Sini YlikNM 1.34.04 0.40.10
11 Huhtela Oona PudU 1.52.00 0.58.06

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Miettunen Helena Iisu 52.47 0.00.00
2 Kemppainen Janna YlikNM 1.35.31 0.42.44
3 Rissanen Jemina KemijU 1.49.37 0.56.50
4 Halonen Tiia KoskRi 1.51.03 0.58.16

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Taulavuori Venla AlatPi 14.26 0.00.00
2 Kangas Taika Pohjant 17.18 0.02.52
3 Liinamaa Venla Pohjant 17.30 0.03.04
4 Sankelo Lotta Pohjant 18.15 0.03.49
5 Väliheikki Julia LaiVe 18.24 0.03.58
6 Goman Anna VePo 22.16 0.07.50

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Niva Heini LaiVe 16.59 0.00.00
2 Härkönen Laura OuTa 18.17 0.01.18
3 Holappa Suvi-Tuulia YlikNM 19.42 0.02.43

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ojanaho Ansa-Lotta OH 17.13 0.00.00
2 Korpi Anna LänRa 20.44 0.03.31
3 Goman Maija VePo 21.46 0.04.33
4 Ojanaho Eeva-Liina OH 25.38 0.08.25
5 Anttila Minea Pohjant 27.16 0.10.03
6 Haapasalo Heidi Pohjant 29.02 0.11.49
7 Taulavuori Anni AlatPi 29.22 0.12.09
8 Rissanen Aino KemijU 29.25 0.12.12
9 Liinamaa Helmi Pohjant 34.18 0.17.05