FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
SM-esikisa
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Huovila Jarkko KR 38.24 0.00.00 92.88
2 Oikarinen Lauri PelPo 41.49 0.03.25 84.82
3 Mamia Tero Koovee 42.30 0.04.06 82.99
4 Saarijärvi Hannu TP 43.16 0.04.52 81.06
5 Repo Ville VeVe 43.22 0.04.58 80.41
6 Mäkinen Vesa AngA 44.23 0.05.59 78.13
7 Heinmann Kristo KangSK 45.19 0.06.55 76.08
8 Teittinen Panu KangSK 45.34 0.07.10 75.23
9 Kivelä Mikko YKV 46.02 0.07.38 74.03
10 Laine Jarkko TP 46.10 0.07.46 73.39
11 Jurvakainen Tuukka VaajTe 47.05 0.08.41 71.54
12 Mieskoski Kimmo RaLu 48.00 0.09.36 69.76
13 Putaja Pekka SuSe 48.02 0.09.38 69.30
14 Kannus Kristian KangSK 48.05 0.09.41 68.82
15 Väätäinen Olli Hiisi 48.39 0.10.15 67.61
16 Savonen Timo HlS 48.51 0.10.27 66.93
17 Rantala Antti KangSK 50.00 0.11.36 64.99
18 Hakkarainen Vesa IkNV 51.07 0.12.43 63.18
19 Linnainmaa Lauri Koovee 52.08 0.13.44 61.57
20 Heittola Tero KyRa 54.26 0.16.02 58.61
21 Saari Tatu SuSe 59.39 0.21.15 53.15
22 Mauriala Jarmo Koovee 1.02.22 0.23.58 50.52
23 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 1.02.34 0.24.10 50.04
24 Nurminen Jussi VaHa 1.03.04 0.24.40 49.33
25 Samposalo Kai KangSK 1.18.24 0.40.00 39.43
26 Raitoharju Matti RaLu 1.23.47 0.45.23 36.66
Kuusisto Roope SuSe HYL -
Siivonen Jere S-JKL KES -
Kujansuu Joni JärvsKi EIL -
Kivelä Tuomo KangSK EIL -
Heinonen Samuel VaajTe EIL -

Sarja H21C
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Eskola Mikko TP 48.52 0.00.00
2 Liukkonen Perttu StormTe 55.17 0.06.25

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vennelä Miika Koovee 41.17 0.00.00 70.26
2 Lindgren Simo JRV 42.18 0.01.01 67.63
3 Nurminen Joonas JRV 46.24 0.05.07 60.80
4 Katajisto Teemu KanSu 48.17 0.07.00 57.61
5 Mäkelä Jussi PIF 49.03 0.07.46 55.91
6 Häkkinen Mika Hiilto 49.46 0.08.29 54.31
7 Riikonen Jarno KangSK 51.09 0.09.52 52.07
8 Jonkka Jari RasKa 52.16 0.10.59 50.20
9 Vainio Mikko Koovee 52.29 0.11.12 49.24
Rantanen Vesa Koovee KES -
Mäntytörmä Jani Keihäs KES -
Hämäläinen Esa PunKu KES -
Siivonen Rami RaLu EIL -
Salo Teemu Koovee EIL -
Nurminen Petri TuMe EIL -

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Märkälä Janne TP 40.48 0.00.00 57.64
2 Numminen Mika UrjU 53.10 0.12.22 43.12
3 Kokko Tarmo TarpSu 1.07.59 0.27.11 32.86
4 Suuriniemi Timo HauSi 1.13.06 0.32.18 29.76
5 Ruuska Vesa KangSK 1.14.33 0.33.45 28.39
6 Savela Pauli RR 1.32.02 0.51.14 22.36
Hakala Kimmo TP KES -
Keronen Tommi TP EIL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Äijälä Timo TP 35.01 0.00.00 65.14
2 Haanpää Tuomo TP 36.27 0.01.26 61.80
3 Siikaluoma Mika VeVe 38.07 0.03.06 58.35
4 Viitanen Reijo TP 42.12 0.07.11 52.03
5 Heinilä Hannu RaVa 44.21 0.09.20 48.86
6 Vuorela Mika TP 44.26 0.09.25 48.13
7 Gynther Kimmo IHR 44.49 0.09.48 47.08
8 Savikko Olli TarpSu 52.14 0.17.13 39.85
9 Linnainmaa Risto KyRa 53.44 0.18.43 38.21
10 Oksanen Jukka RasKa 56.22 0.21.21 35.92
11 Oksanen Immo RasKa 57.28 0.22.27 34.73
12 Reiman Markku JäPa 1.27.49 0.52.48 22.40
Yli-Kauppila Mikko UlvUra HYL -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 18
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nurmi Veli-Pekka AngA 31.18 0.00.00 67.68
2 Anjala Ari TP 34.08 0.02.50 61.48
3 Harju Juha-Pekka TP 34.40 0.03.22 59.96
4 Kittilä Pekka HlS 36.06 0.04.48 57.03
5 Martikainen Ari KeuKi 36.50 0.05.32 55.36
6 Nyholm Thomas TP 37.55 0.06.37 53.25
7 Haapasalmi Eero EE 40.00 0.08.42 49.98
8 Oikarinen Jarmo TP 42.04 0.10.46 47.05
9 Mäkelä Markku RasKa 45.17 0.13.59 43.27
10 Vesala Pekka PirHi 45.35 0.14.17 42.55
11 Jurvakainen Jari S-JKL 47.17 0.15.59 40.60
12 Toivonen Jari EE 48.24 0.17.06 39.26
13 Jalanto Esko KangSK 55.00 0.23.42 34.18
14 Laitila Markku TP 57.45 0.26.27 32.21
15 Vahvelainen Jari TP 1.03.42 0.32.24 28.89
16 Kangasniemi Jukka Koovee 1.05.33 0.34.15 27.77
Granholm Tommi Koovee HYL -
Siitonen Markus Koovee EIL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantio Jukka-Pekka HauSi 29.14 0.00.00 54.27
2 Anttas Ari Hiisi 34.05 0.04.51 45.92
3 Laakso Antero PunKu 35.59 0.06.45 42.89
4 Kallio Jarmo PäLuLu 38.23 0.09.09 39.65
5 Papinsaari Kari KangSK 49.43 0.20.29 30.17
6 Mäkiniemi Esko PunKu 49.45 0.20.31 29.72
7 Julkunen Pasi TP 53.16 0.24.02 27.35
8 Niemistö Juha ViPa 54.17 0.25.03 26.44
9 Koski Harri TarpSu 1.02.02 0.32.48 22.79
10 Hirvelä Reijo PunKu 1.08.10 0.38.56 20.42
Lepistö Heikki OrPo KES -
Hautala Arto VaaSu KES -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hillo Heikki VaHa 35.05 0.00.00 47.68
2 Siuko Hannu SuSe 35.08 0.00.03 47.30
3 Lakkinen Keijo SuSe 35.36 0.00.31 46.37
4 Lavikainen Jussi KangSK 36.09 0.01.04 45.36
5 Huikkola Markku KangSK 36.17 0.01.12 44.90
6 Kares Olli Hiisi 37.12 0.02.07 43.50
7 Koskinen Kaj VaHa 37.22 0.02.17 43.01
8 Mäki Jouko TY 39.32 0.04.27 40.38
9 Lindstedt Tapio OrPo 39.57 0.04.52 39.68
10 Nurminen Sakari TuMe 40.11 0.05.06 39.18
11 Olli Reijo VaHa 42.16 0.07.11 36.99
12 Lahdenniemi Heikki SahKu 42.30 0.07.25 36.53
13 Mourujärvi Kauno KuoSu 42.45 0.07.40 36.06
14 Pusa Raimo ViRuS 42.55 0.07.50 35.67
14 Immanen Pertti OrPo 42.55 0.07.50 35.67
16 Kurikka Pekka UrjU 43.49 0.08.44 34.44
17 Ovaska Ari EE 43.51 0.08.46 34.16
18 Nurminen Markku SuosmSa 47.35 0.12.30 31.26
19 Mäntytörmä Jorma Keihäs 49.31 0.14.26 29.81
20 Koskinen Timo VaHa 52.47 0.17.42 27.76
21 Kulmala Markku StormTe 53.42 0.18.37 27.09
22 Liukkonen Raimo StormTe 1.05.28 0.30.23 22.05
Nieminen Pertti RR EIL -
Vainio Markku T. Koovee KES -
Ylikoski Erkki KanSu KES -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 18
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Penttinen Juha Mesik 32.02 0.00.00 43.61
2 Tiitola Tero RasKa 33.57 0.01.55 40.79
3 Laitinen Matti Mesik 35.18 0.03.16 38.88
4 Tammela Seppo LaukU 37.18 0.05.16 36.46
5 Rajamäki Matti KyRa 37.46 0.05.44 35.69
6 Heino Kalle EE 38.18 0.06.16 34.87
7 Rintala Paavo Palo-88 38.39 0.06.37 34.23
8 Heinonen Heikki LHR 39.14 0.07.12 33.41
9 Euren Pertti RasKa 41.06 0.09.04 31.59
10 Kaasalainen Oiva SuSe 41.54 0.09.52 30.69
11 Byskata Henry Femman 42.47 0.10.45 29.77
12 Rantanen Ismo Palo-88 44.14 0.12.12 28.52
13 Jääskeläinen Esko Hiisi 44.40 0.12.38 27.97
14 Niemi Pentti HauSi 46.37 0.14.35 26.53
15 Mattila Kari EE 1.01.21 0.29.19 19.96
16 Korpela Kalevi TP 1.07.35 0.35.33 17.94
Teppo Jaakko KoS KES -
Järvenpää Heikki ParkU KES -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nurmi Pekka RaLu 28.44 0.00.00 43.72
1 Eilu Kalevi RaLu 28.44 0.00.00 43.72
3 Jokinen Tauno SuosmSa 30.15 0.01.31 40.75
4 Reini Jaakko TikSu 32.07 0.03.23 38.02
5 Nurmo Heikki PunKu 34.26 0.05.42 35.12
6 Mattila Kalervo RasKa 35.35 0.06.51 33.65
7 Paavola Seppo EE 37.04 0.08.20 31.99
8 Sulander Heikki KangKi 38.16 0.09.32 30.68
9 Mikkola Antti UrjU 39.35 0.10.51 29.36
10 Kuusisto Seppo RaLu 40.13 0.11.29 28.60
11 Jonkka Arvo RasKa 42.04 0.13.20 27.07
12 Sukki Martti LHR 46.14 0.17.30 24.37
13 Vuorenpää Sulo UrjU 46.32 0.17.48 23.96
14 Virtanen Ilari HlS 47.16 0.18.32 23.34
15 Juhonsalo Matti LHR 50.42 0.21.58 21.53
Merimäki Eero Keihäs KES -
Kopra Valto OrPo KES -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ylikoski Mauri SuSe 26.57 0.00.00 38.38
2 Lammensalo Jaakko Hiisi 28.19 0.01.22 35.74
3 Houni Mikko EE 28.42 0.01.45 34.49
4 Nisula Alpo Eräp 30.56 0.03.59 31.29
5 Laurila Kalervo KangSK 31.48 0.04.51 29.74
6 Salminen Pertti HlS 36.12 0.09.15 25.51
7 Mikola Oiva Hiisi 40.09 0.13.12 22.45
8 Helariutta Eero RasKa 1.12.36 0.45.39 12.11

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantala Mauri KangSK 27.49 0.00.00 33.84
2 Ilonen Tauno TY 30.34 0.02.45 29.26
3 Paunuvuori Toivo SuSe 32.38 0.04.49 25.96
4 Laurila Pertti EsSu 33.37 0.05.48 23.80

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
Jokela Ville SuSe EIL -

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Järvensivu Oula OrPo 53.06 0.00.00
2 Männistö Jalmari RaN 1.00.59 0.07.53

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hakala Petteri RaN 20.39 0.00.00
2 Kemppi Mikko KangSK 21.44 0.01.05

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Partanen Tommi RaN 29.08 0.00.00

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ketola Kristian Koovee 24.55 0.00.00
Keronen Leevi TP EIL -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Naskali Lauri KyRa 23.54 0.00.00
2 Soininen Juho KyRa 34.08 0.10.14
Siren Ossi RaN EIL -

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kivelä Eemeli KangSK 12.21 0.00.00
2 Kivelä Valtteri KangSK 12.32 0.00.11
3 Isokallio Lauri RaN 18.38 0.06.17
4 Haavisto Elias KyRa 19.34 0.07.13
5 Koskinen Eemil RaN 20.09 0.07.48
6 Mäenpää Matias TP 21.43 0.09.22
7 Suojanen Henri Koovee 23.26 0.11.05

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Fincke Anni-Maija TP 34.29 0.00.00 81.16
2 Niittynen Miia Koovee 38.08 0.03.39 72.61
3 Istolahti Tiia MSParma 41.43 0.07.14 65.65
4 Mähönen Emmi TP 42.29 0.08.00 63.76
5 Haapasalo Heidi TP 42.42 0.08.13 62.74
6 Marila Anna-Sofia TP 43.35 0.09.06 60.78
7 Mäkinen Pinja AngA 43.51 0.09.22 59.72
8 Schutskoff Mari KangSK 47.12 0.12.43 54.85
9 Siivonen Hanna-Mari S-JKL 49.10 0.14.41 52.04
10 Haga Antonia Botnia 51.27 0.16.58 49.15
11 Seppänen Mari SV 53.01 0.18.32 47.13
12 Laakso Hanna RaKaS 54.59 0.20.30 44.90
13 Vahvelainen Saana TP 58.09 0.23.40 41.94
14 Raitoharju Jenni RaLu 1.05.05 0.30.36 37.01
Saarinen Suvi KeuKi HYL -
Tuomisto Elisa KyRa EIL -
Kyrölä Sonja TP EIL -

Sarja D21C
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sintonen Sanna Koovee 52.49 0.00.00

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ketola Heli Koovee 44.43 0.00.00 61.02
2 Polso Anne VetU 49.51 0.05.08 52.68
3 Mäki-Laurila Anne PunKu 55.46 0.11.03 45.26
4 Niittymäki Katri Koovee 1.06.39 0.21.56 36.33
5 Merimäki Marianne Keihäs 1.18.10 0.33.27 29.67

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pietilä-Annala Jaana KangSK 37.13 0.00.00 61.17
2 Yli-Kauppila Marika PunKu 45.03 0.07.50 48.00
3 Haapamäki Jatta Eräp 53.30 0.16.17 38.29
4 Joutsen Marja TP 1.01.26 0.24.13 31.50

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nurmi Anne AngA 36.09 0.00.00 58.33
2 Äijälä Tiina KangSK 45.34 0.09.25 45.12
3 Paavola Sirkku KyRa 52.42 0.16.33 38.01
4 Seppälä Anu EE 58.27 0.22.18 33.37
5 Linnainmaa Tiina KyRa 1.10.58 0.34.49 26.74
Kuittinen Soili TP KES -
Annila Heli Koovee KES -
Siikaluoma Minna VeVe EIL -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nyholm Satu TP 34.16 0.00.00 55.43
2 Annila Päivi TP 42.39 0.08.23 43.20
3 Laurila Saija KangSK 46.56 0.12.40 38.04
4 Oikarinen Sirkka TP 48.18 0.14.02 35.79
5 Toivonen Merja EE 55.51 0.21.35 29.93
Jalanto Terttu KangSK KES -
Lusa Sirpa TP EIL -
Kankaanranta Marja S-JKL EIL -

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Juura Maarit KanSu 36.02 0.00.00 57.47
2 Lavikainen Pirjo KangSK 39.18 0.03.16 51.70
3 Virtanen Marjo Hiisi 39.22 0.03.20 50.63
4 Saari Marita SuSe 43.06 0.07.04 45.34
5 Olli Tuija TarpSu 43.23 0.07.21 44.15
6 Papinsaari Sirpa KangSK 46.14 0.10.12 40.59
7 Kajaala-Ylikoski Helena KanSu 52.47 0.16.45 34.82
8 Niemi Tuire TP 54.42 0.18.40 32.89
Korpio Aulikki VaHa KES -
Vaara Marjatta KanSu EIL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Siuko Anja SuSe 36.10 0.00.00 31.98
2 Törrö Maria-Leena VaHa 38.46 0.02.36 27.60
3 Mäkelä Oivi SuSe 41.21 0.05.11 23.77

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nurmi Raija RaLu 26.38 0.00.00 48.06
2 Kaasalainen Tuula SuSe 31.16 0.04.38 39.91
3 Koskinen Marja-Terttu VaHa 32.18 0.05.40 37.64
4 Palomäki Eila SuSe 34.18 0.07.40 34.52
5 Sulander Mirja-Liisa EE 38.36 0.11.58 29.84
6 Helppolainen Anni EKU 47.24 0.20.46 23.63
7 Hurskainen Seija VaHa 59.36 0.32.58 18.25

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ruusunen Marja-Liisa EE 26.35 0.00.00
2 Lahtinen Raija VaHa 32.07 0.05.32
Isosomppi Terttu VaHa KES -

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sariluoto Jenny SuSe 1.00.18 0.00.00
2 Kuusela Tuija RasKa 1.01.33 0.01.15

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Linnainmaa Eeva KyRa 1.21.24 0.00.00
2 Mäkelä Essi L-LL 1.33.59 0.12.35

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jokela Emmi SuSe 35.38 0.00.00 51.61
2 Isokallio Kiia RaN 40.42 0.05.04 43.83
3 Siren Saara RaN 45.29 0.09.51 38.01
4 Tähtinen Tiina RaN 59.11 0.23.33 28.28
5 Pinola Marianne RaN 1.02.36 0.26.58 25.85
6 Kulo Anna SuSe 1.46.42 1.11.04 14.65
Rinta-Jouppi Mei TP EIL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Viitala Nina RaN 51.47 0.00.00

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Pinola Sarianna RaN 26.52 0.00.00
2 Järvensivu Silja OrPo 34.39 0.07.47

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Haanpää Kaisa TP 18.21 0.00.00
2 Järvinen Anni RaN 38.40 0.20.19

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Viitala Sini RaN 57.47 0.00.00

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Tikkakoski Ilona TP 15.45 0.00.00
2 Häkkinen Pihla Koovee 17.45 0.02.00
3 Siivonen Alina RaLu 20.47 0.05.02
4 Hakala Hilma TP 24.25 0.08.40
5 Haavisto Aino KyRa 25.40 0.09.55
6 Hakala Telma TP 26.56 0.11.11
7 Männistö Amanda RaN 43.57 0.28.12