FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Uudenmaan Rastipäivät, 2. pvä
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kankaanpää Vesa OK77 1.01.11 0.00.00 72.96
2 Itävuo Pekka Koovee 1.04.51 0.03.40 68.09
3 Välikorpi Jari RasKu 1.05.44 0.04.33 66.45
4 Korppi Miika OH 1.06.32 0.05.21 64.93
5 Levijoki Sami Delta 1.07.09 0.05.58 63.63
6 Airila Markus KeU 1.09.04 0.07.53 61.17
7 Huovila Miikka Delta 1.14.40 0.13.29 55.94
8 Ylis-Junttila Vesa HlS 1.18.11 0.17.00 52.81
9 Kankkunen Matias OK77 1.22.04 0.20.53 49.73
10 Skinnari Juha Pihkan 1.22.08 0.20.57 49.11
11 Ruokolainen Mikko OK77 1.31.50 0.30.39 43.40
12 Kettunen Pyry SäynSa 1.34.39 0.33.28 41.60
13 Tolvanen Leo Pihkan 1.41.11 0.40.00 38.44
14 Galode Paul HS 1.51.23 0.50.12 34.49
15 Nieminen Timo TikSu 2.02.36 1.01.25 30.95

Sarja H21B
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heikkonen Rami SuSi 1.08.13 0.00.00 47.37
2 Nurminen Jussi VaHa 1.13.30 0.05.17 42.64
3 Lassila Jussi PiTa 1.15.08 0.06.55 40.43
4 Reinikainen Antti Lost 1.17.24 0.09.11 37.99
5 Hopearuoho Jan Lost 1.28.07 0.19.54 32.27
6 Lahtinen Ismo OJy 1.39.16 0.31.03 27.67

Sarja H21C
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koho Taneli RR 36.29 0.00.00
2 Nieminen Tommi TikSu 2.11.46 1.35.17

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemppi Joni RR 57.57 0.00.00 57.07
2 Ritasalo Teemu EsAk 59.31 0.01.34 53.49
3 Asikainen Timo Hiisi 1.05.10 0.07.13 46.95
4 Koskinen Juho HlS 1.13.19 0.15.22 40.04
5 Vallittu Juha JRV 1.44.05 0.46.08 27.01

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virtanen Antti HlS 52.05 0.00.00 68.38
2 Laitamäki Jari Delta 52.33 0.00.28 67.42
3 Ikäheimonen Jari TuMe 53.21 0.01.16 66.07
4 Morozov Alexey Yaroslav 55.42 0.03.37 62.95
5 Lehto Milko KarjUra 57.44 0.05.39 60.41
6 Suominen Manne Delta 58.22 0.06.17 59.44
7 Numminen Mika UrjU 1.00.00 0.07.55 57.51
8 Lehtimäki Harri RMH 1.00.31 0.08.26 56.72
9 Nieminen Jyrki LHR 1.00.41 0.08.36 56.26
10 Rönkä Tero PiTa 1.01.28 0.09.23 55.24
11 Taskila Sakari LeSi 1.01.33 0.09.28 54.87
12 Tähtinen Timo HS 1.02.12 0.10.07 54.00
13 Liljeström Kimmo HS 1.03.39 0.11.34 52.48
14 Ruuska Vesa KangSK 1.03.44 0.11.39 52.12
15 Ilonen Hannu SKVuoksi 1.04.13 0.12.08 51.44
16 Angelov Alexander Yaroslav 1.05.05 0.13.00 50.48
17 Havento Jukka KaRa 1.08.01 0.15.56 48.03
18 Sibilev Sergei RaVa 1.08.08 0.16.03 47.67
19 Lahtinen Jukka Delta 1.08.34 0.16.29 47.10
20 Pitkänen Jaakko RR 1.09.48 0.17.43 46.01
21 Autio Rauno KaRa 1.11.10 0.19.05 44.87
22 Koskela Pertti TurSa 1.16.38 0.24.33 41.43
23 Kivelä Tuomas Raus 1.17.35 0.25.30 40.68
24 Forma Pauli Delta 1.18.59 0.26.54 39.73
25 Rantamäki Reko HS 1.20.45 0.28.40 38.63
26 Isoherranen Matti EsSu 1.26.24 0.34.19 35.89
27 Myllymäki Kristian RR 1.36.56 0.44.51 31.80
28 Mustonen Ari HS 1.38.58 0.46.53 30.96
29 Metso Kim RaHa 1.42.08 0.50.03 29.82
30 Savela Pauli RR 1.43.02 0.50.57 29.38

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Yliluikki Matti SuSi 44.03 0.00.00 69.45
2 Vuorela Mika TP 46.54 0.02.51 64.88
3 Kälviäinen Sami HS 48.02 0.03.59 63.01
4 Oksanen Teijo HS 48.59 0.04.56 61.45
5 Mättölä Ali EsSu 50.51 0.06.48 58.88
6 Kopra Jyrki TurSa 54.10 0.10.07 54.97
7 Natunen Timo SaSu 54.50 0.10.47 54.00
8 Ilmonen Matti IPR 56.05 0.12.02 52.50
9 Kulmala Mika RR 56.17 0.12.14 52.03
10 Kauria Juha ORa 57.07 0.13.04 50.98
11 Laasonen Mauri TP 57.34 0.13.31 50.30
12 Kyhäräinen Jukka HS 58.06 0.14.03 49.55
13 Tikkanen Petri LamSä 58.17 0.14.14 49.12
14 Turpiainen Janne HyRa 58.26 0.14.23 48.71
15 Karjala Jarmo Delta 59.26 0.15.23 47.61
16 Mattila Riku KS 1.00.19 0.16.16 46.65
17 Pirtilä Timo KyS 1.02.41 0.18.38 44.62
18 Pyykönen Jouni EsAk 1.02.59 0.18.56 44.15
19 Valtonen Teppo HlT 1.03.00 0.18.57 43.88
20 Borgenström Jussi HyRa 1.05.46 0.21.43 41.78
21 Karttunen Markku Kermit 1.08.13 0.24.10 40.04
22 Kauhanen Ari OK77 1.09.41 0.25.38 38.96
23 Sorri Pertti RaHa 1.10.26 0.26.23 38.32
24 Koistinen Pasi NaTe 1.10.59 0.26.56 37.79
25 Haajanen Ari JäPa 1.12.25 0.28.22 36.81
26 Nietosjärvi Tommi Pihkan 1.12.56 0.28.53 36.33
27 Virtanen Kalle HlS 1.19.57 0.35.54 32.94
28 Reiman Markku JäPa 1.41.45 0.57.42 25.72
Varmavuo Seppo RR KES -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ahonen Pekka TP 49.26 0.00.00 59.41
2 Valkonen Pasi IHR 51.00 0.01.34 57.24
3 Kuusinen Mikko HS 51.09 0.01.43 56.73
4 Virtanen Markku LamSä 51.36 0.02.10 55.89
5 Markki Tapio EsSu 51.37 0.02.11 55.53
6 Kallio Jukka TP 52.16 0.02.50 54.50
7 Virtala Arto LaJy 52.17 0.02.51 54.15
8 Kittilä Pekka HlS 53.01 0.03.35 53.07
9 Autio Ossi HyRa 53.07 0.03.41 52.64
10 Virkki Antti HlS 55.49 0.06.23 49.78
11 Vesala Pekka PirHi 56.16 0.06.50 49.06
12 Pajuoja Pekka Lynx 56.21 0.06.55 48.68
13 Vänttinen Harri EsSu 58.40 0.09.14 46.46
14 Markku Jouni MulPa 59.05 0.09.39 45.83
15 Joensuu Raimo HS 59.15 0.09.49 45.40
16 Kirvesmies Juha LS-37 1.00.15 0.10.49 44.36
17 Parnetti Roy HyRa 1.01.16 0.11.50 43.33
18 Sorri Esko RaHa 1.01.26 0.12.00 42.93
19 Lampinen Raino HS 1.03.24 0.13.58 41.32
20 Ritakallio Timo Lynx 1.04.04 0.14.38 40.62
21 Hänninen Jukka Delta 1.04.59 0.15.33 39.77
22 Itkonen Pertti LapVe 1.08.43 0.19.17 37.35
23 Meriläinen Esa HlS 1.09.12 0.19.46 36.84
24 Hyvönen Reijo HS 1.22.40 0.33.14 30.62
25 Kapanen Esa-Pekka EsAk 1.34.09 0.44.43 26.70
Järvinen Jari HlT HYL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lehto Esa HS 47.16 0.00.00 57.59
2 Hyppänen Timo EKSu 49.11 0.01.55 55.05
3 Heikkilä Ari HlS 49.16 0.02.00 54.66
4 Valkonen Timo RR 49.48 0.02.32 53.79
5 Malinen Jouko HS 49.52 0.02.36 53.42
6 Ojapalo Ilkka RR 51.44 0.04.28 51.21
7 Rooni Rein Hiisi 52.40 0.05.24 50.03
7 Karamo Jouko HS 52.40 0.05.24 50.03
9 Nurminen Jouko TP 53.33 0.06.17 48.66
10 Palttala Pekka TurSa 54.28 0.07.12 47.57
11 Popov Oleg Pihkan 55.08 0.07.52 46.73
12 Rustari Mauri ViRuS 55.54 0.08.38 45.83
13 Ojala Osmo HS 57.31 0.10.15 44.29
14 Vainio Jarmo HlS 58.06 0.10.50 43.59
15 Nyberg Henry Orient 58.41 0.11.25 42.91
16 Laukka John RaVa 59.36 0.12.20 42.01
17 Kinkki Seppo TaNMKYU 1.01.01 0.13.45 40.79
18 Lahti Juha HlS 1.01.06 0.13.50 40.50
19 Aalto Timo TurSa 1.01.08 0.13.52 40.24
20 Kottonen Hannu Lynx 1.03.00 0.15.44 38.81
21 Herranen Timo Jyry 1.05.55 0.18.39 36.87
22 Ruohoniemi Aimo EsAk 1.09.49 0.22.33 34.61
23 Kurki Timo EsSu 1.10.17 0.23.01 34.17
24 Pekonen Jouko HTH 1.15.52 0.28.36 31.46
25 Lähteenmäki Hannu HlT 1.17.00 0.29.44 30.81
26 Ahokas Ari RR 1.24.21 0.37.05 27.95
27 Miettinen Heikki HyRa 1.24.28 0.37.12 27.74
28 Ahlqvist Hannu Raus 1.28.16 0.41.00 26.38
Krook Seppo RR HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 50
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saarinen Heikki MU 40.20 0.00.00 57.13
2 Kerkola Pekka TP 40.46 0.00.26 56.35
3 Tolvanen Mauri LeSi 42.07 0.01.47 54.38
4 Tervo Vesa RR 42.09 0.01.49 54.17
5 Hillo Heikki VaHa 43.16 0.02.56 52.60
6 Helkkula Simo PiTa 43.47 0.03.27 51.82
7 Mäkelä Martti SOC 43.50 0.03.30 51.60
8 Savelainen Jouni HS 43.57 0.03.37 51.30
9 Parkkonen Reima Pihkan 45.35 0.05.15 49.31
10 Lassila Heikki PiTa 45.43 0.05.23 49.01
11 Väätäinen Seppo EsSu 45.48 0.05.28 48.77
12 Määttä Asko KS 46.06 0.05.46 48.30
13 Savonen Esko HlS 47.57 0.07.37 46.29
14 Salminen Esko SuSi 48.26 0.08.06 45.68
15 Turku Vesa HS 48.32 0.08.12 45.44
16 Virtanen Juhani LHR 48.40 0.08.20 45.17
17 Uljas Risto Jyry 48.44 0.08.24 44.97
18 Niittymäki Asko TurSa 48.52 0.08.32 44.70
19 Nurminen Ari VaHa 49.21 0.09.01 44.12
20 Lavikainen Jussi KangSK 50.04 0.09.44 43.35
21 Railimo Matti SOC 50.38 0.10.18 42.72
22 Leinonen Markku KuoSu 51.04 0.10.44 42.22
23 Hirsimäki Raimo JäPa 51.45 0.11.25 41.53
24 Turunen Erkki SuSe 52.06 0.11.46 41.11
25 Kurvinen Veijo L-US 52.54 0.12.34 40.36
26 Immanen Pertti OrPo 53.06 0.12.46 40.07
27 Liljedahl Jorma HPV 53.35 0.13.15 39.58
28 Kurkinen Unto HlS 55.03 0.14.43 38.40
29 Holappa Paavo TVV 55.49 0.15.29 37.74
30 Vähänen Jukka HyRa 56.14 0.15.54 37.34
31 Kurikka Pekka UrjU 56.40 0.16.20 36.93
32 Huovila Timo KaRa 57.22 0.17.02 36.35
32 Onnela Veli-Matti RaVa 57.22 0.17.02 36.35
34 Nippala Juhani Jyry 59.03 0.18.43 35.08
35 Laukka Ville Raus 59.10 0.18.50 34.89
36 Lindstedt Tapio OrPo 1.00.54 0.20.34 33.78
37 Nykänen Pentti Jyry 1.01.05 0.20.45 33.57
38 Hotti Reino HS 1.01.08 0.20.48 33.42
39 Tarvainen Juhani PiTa 1.01.58 0.21.38 32.86
40 Tolvanen Harri Pihkan 1.03.25 0.23.05 32.00
41 Hyvönen Markku RasPi 1.04.37 0.24.17 31.29
42 Sompi Eero JRV 1.05.30 0.25.10 30.76
43 Laine Jaakko HS 1.08.08 0.27.48 29.47
44 Moisander Jouni RaVi 1.08.18 0.27.58 29.30
45 Roivas Matti UrjU 1.08.51 0.28.31 28.96
46 Koskinen Kaj VaHa 1.10.38 0.30.18 28.13
47 Pöntinen Jorma Navi 1.12.04 0.31.44 27.47
48 Paikkala Jarmo Jyry 1.19.33 0.39.13 24.80
49 Pammo Kalervo VaHa 1.19.59 0.39.39 24.58
50 Terävä Seppo XYZ 1.24.13 0.43.53 23.26

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 48
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pajala Tauno EsSu 44.23 0.00.00 52.02
2 Wessman Risto Delta 46.03 0.01.40 49.98
3 Rusko Heikki VaajTe 46.20 0.01.57 49.51
4 Inkinen Paavo Jyry 47.34 0.03.11 48.07
5 Valtee Pertti HS 47.43 0.03.20 47.77
6 Penttinen Juha Mesik 48.00 0.03.37 47.33
7 Paldanius Jorma TuS 49.12 0.04.49 46.03
8 Torvikoski Jouko JäPa 50.17 0.05.54 44.89
9 Penttinen Heikki Mesik 50.48 0.06.25 44.29
10 Laine Eero Delta 51.20 0.06.57 43.69
11 Korpinen Seppo RR 51.52 0.07.29 43.09
12 Hyvönen Eero PorvU 52.22 0.07.59 42.54
13 Hörkkö Jaakko MSParma 53.46 0.09.23 41.30
14 Reijula Tapio Mesik 54.12 0.09.49 40.83
15 Kivistö Erkki Pihkan 55.58 0.11.35 39.41
16 Halkosaari Severi HimU 56.08 0.11.45 39.16
17 Laine Juhani Delta 57.01 0.12.38 38.43
18 Isoherranen Seppo HS 57.17 0.12.54 38.12
19 Virtanen Markku EsAk 58.26 0.14.03 37.24
20 Rönkkö Paavo EsSu 58.39 0.14.16 36.98
21 Heinonen Heikki LHR 59.09 0.14.46 36.54
22 Tikkanen Jouko RaVa 1.00.27 0.16.04 35.63
23 Turunen Kauko LS-37 1.00.50 0.16.27 35.29
24 Kervinen Unto JäPa 1.01.08 0.16.45 35.00
25 Luoma Simo Pihkan 1.01.13 0.16.50 34.83
26 Mustranta Antti HS 1.01.49 0.17.26 34.37
27 Erkiö Hannu HS 1.02.09 0.17.46 34.07
28 Sillanpää Pekka HauSi 1.02.15 0.17.52 33.89
29 Kuosa Harri LoJa 1.02.32 0.18.09 33.62
30 Partanen Risto HyRa 1.03.12 0.18.49 33.15
31 Savolainen Jukka LS-37 1.03.26 0.19.03 32.91
32 Koskinen Kari SOC 1.03.55 0.19.32 32.55
33 Salonen Pertti HauSi 1.06.46 0.22.23 31.05
34 Valta Matti JRV 1.07.55 0.23.32 30.42
35 Helminen Pentti JRV 1.08.13 0.23.50 30.17
36 Varonen Arto LeSi 1.08.54 0.24.31 29.77
37 Bäckström Pentti KaRa 1.08.58 0.24.35 29.63
38 Tiura Tapio HS 1.09.08 0.24.45 29.45
39 Reinikainen Pentti Jyry 1.10.22 0.25.59 28.83
40 Niemi Pentti HauSi 1.13.43 0.29.20 27.42
41 Henriksson Jouko HlS 1.14.33 0.30.10 27.02
42 Korpela Kalevi TP 1.24.22 0.39.59 23.79
43 Karri Kari JäPa 1.26.10 0.41.47 23.20
44 Helin Jorma Jyry 1.27.05 0.42.42 22.87
45 Eklund Rolf HS 1.30.29 0.46.06 21.93
46 Räisänen Jouko HTH 1.31.43 0.47.20 21.56
47 Nurmela Jukka UrjU 1.32.54 0.48.31 21.20
Ekholm Hans AOK KES -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 42
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nikkinen Yrjö HyRa 41.24 0.00.00 50.84
2 Salmela Kosti PihtTu 43.54 0.02.30 47.77
3 Salo Markku LS-37 44.12 0.02.48 47.27
4 Junttila Olavi HS 45.55 0.04.31 45.34
5 Koski Matti J NOK 47.22 0.05.58 43.79
6 Erkkilä Olavi HlS 48.05 0.06.41 42.98
7 Kanerva Unto Jyry 49.54 0.08.30 41.26
8 Karjalainen Jouko HS 50.08 0.08.44 40.91
9 Kettunen Seppo Jyry 50.11 0.08.47 40.72
10 Setälä Toivo JäPa 50.12 0.08.48 40.55
11 Kämäräinen Pentti HiKi 50.20 0.08.56 40.29
12 Elomaa Pekka EsSu 50.28 0.09.04 40.03
13 Hakio Risto HS 51.17 0.09.53 39.24
14 Rönn Ralf AOK 51.21 0.09.57 39.04
15 Hovikorpi Aarno HlS 51.33 0.10.09 38.74
16 Österberg Reino LeSi 52.54 0.11.30 37.61
17 Suonpää Pentti EsAk 53.04 0.11.40 37.34
18 Juhonsalo Matti LHR 53.39 0.12.15 36.79
19 Karppinen Pentti HU-46 54.08 0.12.44 36.32
20 Haaramo Matti EsSu 54.38 0.13.14 35.85
21 Virtanen Ilari HlS 54.48 0.13.24 35.60
22 Saario Seppo MSParma 56.43 0.15.19 34.26
23 Paasonen Seppo Pihkan 57.05 0.15.41 33.91
24 Vänttinen Seppo EsSu 59.18 0.17.54 32.51
25 Koskinen Lennart EsSu 1.02.37 0.21.13 30.66
26 Wastimo Reijo Pihkan 1.02.55 0.21.31 30.40
27 Heinonen Olavi KaRa 1.05.01 0.23.37 29.30
28 Mikkola Antti UrjU 1.05.49 0.24.25 28.82
29 Juntunen Olli HS 1.07.11 0.25.47 28.12
30 Alfthan von Christian OK77 1.07.23 0.25.59 27.92
31 Heikinheimo Matti HS 1.07.38 0.26.14 27.71
32 Sulander Heikki KangKi 1.08.01 0.26.37 27.44
33 Heiskanen Kalevi HlS 1.08.05 0.26.41 27.30
34 Lindeman Osmo HS 1.10.16 0.28.52 26.34
35 Kuusisto Kalevi HlT 1.12.54 0.31.30 25.28
36 Väyrynen Heikki EsSu 1.14.37 0.33.13 24.60
37 Backman Tauno RaVa 1.15.04 0.33.40 24.35
38 Karila Veijo Pihkan 1.15.20 0.33.56 24.16
39 Kopra Valto OrPo 1.20.39 0.39.15 22.47
40 Etholen Börje HS 1.53.18 1.11.54 15.93
Salo Pentti LHR KES -
Lappalainen Matti EsAk HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Salminen Pertti HlS 35.26 0.00.00 46.11
2 Lehkonen Reijo MaMa 39.25 0.03.59 41.14
3 Ranta Esko LS-37 41.59 0.06.33 38.33
4 Jokinen Eino HyRa 42.04 0.06.38 37.96
5 Pajuoja Reino EsSu 43.25 0.07.59 36.50
6 Aho Mauri HPV 44.51 0.09.25 35.06
7 Heikkilä Mikko MaMa 46.36 0.11.10 33.48
8 Hakala Rauno EE 47.37 0.12.11 32.51
9 Ruokonen Keijo HS 49.16 0.13.50 31.17
10 Pohjanpelto Pekka LS-37 49.39 0.14.13 30.68
11 Markku Kalevi RaKaS 53.46 0.18.20 28.11
12 Hirvikorpi Raimo HiKi 54.20 0.18.54 27.59
13 Brax Asko TP 54.23 0.18.57 27.34
14 Hurme Heikki HPV 56.46 0.21.20 25.97
15 Ruusunen Simo EE 58.41 0.23.15 24.92
16 Loukkalahti Pekka KangSK 58.43 0.23.17 24.69
17 Mikkonen Arvo TarpSu 58.51 0.23.25 24.43
18 Ijas Johannes KeU 1.02.24 0.26.58 22.84
19 Jalava Reino KeU 1.09.42 0.34.16 20.27
20 Rikkinen Kalevi SaPu 1.22.16 0.46.50 17.03
21 Kasi Servo KeU 1.23.17 0.47.51 16.67

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laurila Pertti EsSu 38.11 0.00.00 34.98
2 Rantala Mauri KangSK 44.03 0.05.52 29.57
3 Asikainen Ville XYZ 47.27 0.09.16 26.74
4 Salmi Jorma NaTe 1.02.18 0.24.07 19.83
5 Kimpimäki Kauko XYZ 1.03.49 0.25.38 18.84
6 Koivisto Johan TapTa 1.06.47 0.28.36 17.50
Koivuniemi Tapio RaN KES -

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Peltonen Topias IPR 1.11.02 0.00.00
2 Hänninen Jarkko Delta 1.16.28 0.05.26

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vilen Christoffer SV 50.49 0.00.00 49.21
2 Koskinen Miika RR 53.11 0.02.22 45.25
3 Väänänen Vili SV 57.22 0.06.33 40.32
4 Lehto Elias KarjUra 1.19.20 0.28.31 27.97
5 Kylmälä Markus-Mikko MU 1.25.42 0.34.53 24.80

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Piirisild Janek OK Võru 31.39 0.00.00 49.93
2 Suominen Eemeli Delta 31.41 0.00.02 49.41
3 Kommio Jere HlS 32.50 0.01.11 47.23
4 Tynys Joona KS 32.59 0.01.20 46.56
5 Jalli Eero LHR 35.05 0.03.26 43.35
6 Ilmonen Aleksi IPR 35.37 0.03.58 42.29
7 Lehto Linus KarjUra 38.24 0.06.45 38.84
8 Toivonen Juuso LamSä 41.45 0.10.06 35.37
9 Saukkonen Samuli Pihkan 43.00 0.11.21 33.99
10 Leipijärvi Joona HlS 45.18 0.13.39 31.94
11 Virtanen Juho HlS 45.37 0.13.58 31.40
12 Kivikko Antti HlS 45.41 0.14.02 31.03
13 Elovaara Juho HlS 47.13 0.15.34 29.70
14 Hyvönen Waltteri Delta 48.13 0.16.34 28.78
15 Pietikäinen Aleksi Pihkan 51.50 0.20.11 26.49
16 Oripelto Viljo Keihäs 52.37 0.20.58 25.81
Niskanen Tuomo MU HYL -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Koikkalainen Severi Pihkan 28.35 0.00.00
2 Lahtinen Vesa Delta 29.29 0.00.54
3 Kommio Niko HlS 33.10 0.04.35
4 Tiljander Ville HyRa 35.10 0.06.35
5 Härkönen Tommi KaSu 35.51 0.07.16
6 Mustonen Teemu HS 37.00 0.08.25
7 Saukkonen Eemeli Pihkan 42.57 0.14.22
8 Pylvänäinen Samu KS 47.00 0.18.25
9 Lohi Heikki RaHa 1.04.57 0.36.22

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Natunen Samuli SaSu 22.19 0.00.00
2 Seppälä Pyry RR 27.44 0.05.25
3 Johansson Väinö Keihäs 33.59 0.11.40
4 Savolainen Esa Pihkan 37.53 0.15.34
5 Lilja Juha TP 38.39 0.16.20
6 Ylönen Arttu HyRa 45.54 0.23.35
Rantala Justus RiSu HYL -
Latva-Käyrä Santeri HyRa HYL -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Viskari Juuso Delta 10.01 0.00.00
2 Mattila Pyry KS 10.47 0.00.46
3 Meriläinen Eetu HlS 13.40 0.03.39
4 Vaenerberg Niko MU 13.56 0.03.55
5 Nykänen Tomi LamSä 14.11 0.04.10
6 Mannonen Ville HS 15.35 0.05.34
7 Rokka Matias LHR 15.54 0.05.53
8 Malmberg Henri HS 17.04 0.07.03
9 Tervakangas Mikko EsSu 19.19 0.09.18
10 Hursti Toivo EsSu 20.02 0.10.01
11 Rautio Mikael EsSu 21.40 0.11.39
12 Heinonen Paavo HS 23.33 0.13.32
13 Äikäs Matias Delta 25.31 0.15.30
14 Autio Wertti HyRa 26.39 0.16.38

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rosenblad Kristian MU 21.57 0.00.00
2 Liljeström Tommi HS 29.53 0.07.56
3 Stenbäck Juhani AskU 39.05 0.17.08

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Laitamäki Wille Delta 10.31 0.00.00
2 Aumo Oskari Keihäs 10.50 0.00.19
3 Lautamäki Matias HlS 11.32 0.01.01
4 Syrjälä Niilo LHR 13.06 0.02.35
5 Hassinen Santtu HyRa 13.36 0.03.05
6 Saarela Benjamin LHR 14.01 0.03.30
7 Haapala Oskar RR 14.47 0.04.16
8 Vuorensyrjä Eetu HlS 16.32 0.06.01
9 Vesterinen Veeti HyRa 17.17 0.06.46
10 Koskinen Paavo HlS 20.30 0.09.59
11 Mäkelä Elias Lynx 21.58 0.11.27

Sarja H9RR
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kemppi Topias RR 10.45 0.00.00
2 Syrjälä Elmeri LHR 12.42 0.01.57
3 Koho Miika RR 14.04 0.03.19
4 Rokka Tuomas LHR 14.21 0.03.36
5 Rautio Daniel EsSu 16.04 0.05.19
6 Rantala Valtteri Keihäs 16.13 0.05.28
7 Saarela Thomas LHR 16.50 0.06.05
8 Malmberg Vilho HS 18.01 0.07.16
9 Himilä Atte Delta 18.32 0.07.47
10 Kopra Jami HlS 19.37 0.08.52
11 Ahoniemi Rasmus HyRa 20.30 0.09.45
12 Stenbäck Markus AskU 22.08 0.11.23
13 Mäkelä Topias Lynx 23.44 0.12.59
14 Forma Akseli KarjUra 25.13 0.14.28
15 Vuorensyrjä Aksu HlS 27.02 0.16.17
16 Leinamo Tuomas Keihäs 29.02 0.18.17

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Anttonen Sari KeuKi 48.17 0.00.00 67.47
2 Kirvesmies Tytti LS-37 59.38 0.11.21 53.72
3 Moisander Suvi Lynx 1.04.18 0.16.01 48.97
4 Noponen Heli Delta 1.04.55 0.16.38 47.67
5 Lindholm Vivian OK77 1.07.55 0.19.38 44.77
6 Karhunen Anni HS 1.11.59 0.23.42 41.48
7 Evele-Peltoniemi Inese EsSu 1.12.07 0.23.50 40.65
8 Laakso Sanna Hiisi 1.24.04 0.35.47 34.23
9 Nyholm Tanja KaRa 1.29.01 0.40.44 31.72
10 Lahtinen Sonja HS 1.29.26 0.41.09 30.96

Sarja D21C
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hämälistö Sanna SuSi 29.17 0.00.00 35.33
2 Mäkelä Mira Lynx 31.02 0.01.45 32.50
3 Hassinen Heidi RaJu 33.33 0.04.16 29.30
4 Ristimäki Minna Keihäs 37.02 0.07.45 25.84
5 Ekwik Micaela PIF 37.59 0.08.42 24.51
6 Erämaja Johanna HlT 39.10 0.09.53 23.11
7 Laine Matilda Delta 41.14 0.11.57 21.33

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kulmala Päivi RR 48.37 0.00.00 65.18
2 Tahvanainen Anu LS-37 58.54 0.10.17 51.78
3 Luoma Päivi Pihkan 1.08.55 0.20.18 42.53
4 Kemppi Johanna RR 1.11.38 0.23.01 39.26
5 Luurila Mervi HlT 1.35.37 0.47.00 28.17

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vesterinen Kirsi HyRa 44.13 0.00.00 58.07
2 Vainionpää Hanna HlS 47.42 0.03.29 52.93
3 Tilli Virpi Lynx 49.16 0.05.03 50.38
4 Reitmaa Outi Delta 50.05 0.05.52 48.70
5 Tiitola Annamari Lynx 52.37 0.08.24 45.55
6 Rantamäki Karin HS 53.16 0.09.03 44.19
7 Turakainen Irene HS 56.28 0.12.15 40.92
8 Hagman Terése AOK 58.25 0.14.12 38.83
9 Rosenblad Raila MU 1.00.11 0.15.58 36.97
10 Rokka Susanna LHR 1.07.38 0.23.25 32.27

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Liukkonen Sirpa HlS 43.23 0.00.00 68.57
2 Eerola Riikka TP 43.26 0.00.03 67.85
3 Otsamo Riikka HS 48.02 0.04.39 60.77
4 Matilainen Mirja HS 49.10 0.05.47 58.80
5 Kekäläinen Kaija HS 50.27 0.07.04 56.75
6 Myllys Leena HS 55.07 0.11.44 51.44
7 Harju Ulla TP 56.49 0.13.26 49.41
8 Mellin Ulla SuSi 56.52 0.13.29 48.88
9 Kauria Pirjo ORa 57.52 0.14.29 47.55
10 Järvinen Tuija HlT 1.02.50 0.19.27 43.35
11 Hämäläinen Minna Pihkan 1.04.47 0.21.24 41.61
12 Kaasalainen Riitta Lynx 1.06.50 0.23.27 39.92
13 Paalanen Anne RR 1.08.37 0.25.14 38.48
14 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 1.11.11 0.27.48 36.70
15 Ikonen Eeva-Kaisa EsSu 1.15.45 0.32.22 34.12
16 Hänninen Raija Delta 1.27.13 0.43.50 29.31
17 Hyvönen Paula Delta 1.53.10 1.09.47 22.34

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kottonen Annariitta Lynx 48.42 0.00.00 64.64
2 Pelto-Huikko Anne Hiisi 50.37 0.01.55 61.68
3 Kihlström Kirsi Hanka 51.35 0.02.53 60.01
4 Lusa Sirpa TP 52.41 0.03.59 58.26
5 Laasonen Kirsi TP 55.13 0.06.31 55.11
6 Lindholm Ann OK77 1.00.07 0.11.25 50.19
7 Jokinen Irma TurSa 1.00.37 0.11.55 49.34
8 Koivuniemi Leena RaN 1.01.15 0.12.33 48.40
9 Kerkola Maija TP 1.01.27 0.12.45 47.82
10 Lallo Tuula JoKu 1.01.51 0.13.09 47.08
11 Eisanen Tea MaMa 1.02.06 0.13.24 46.47
12 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 1.03.13 0.14.31 45.24
13 Kirvesmies Vuokko LS-37 1.04.35 0.15.53 43.87
14 Töyrylä Marja KyS 1.14.24 0.25.42 37.73
15 Hautala Päivi RaJu 1.15.09 0.26.27 37.00
16 Kuisma Tuula SomEsa 1.18.03 0.29.21 35.29
17 Markki Outi EsSu 1.18.17 0.29.35 34.85
18 Juhola Tuula HyRa 1.24.22 0.35.40 32.03
19 Savolainen Raija TP 1.32.03 0.43.21 29.07

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Illaru Sinikka Delta 44.54 0.00.00 59.84
2 Itkonen Taina LapVe 49.50 0.04.56 53.47
3 Raiko Erja HyRa 51.16 0.06.22 51.53
4 Korpio Aulikki VaHa 57.49 0.12.55 45.31
4 Soanjärvi Tuija Lynx 57.49 0.12.55 45.31
6 Kangasaho Sirpa Delta 57.59 0.13.05 44.41
7 Ahlqvist Kristiina Raus 1.01.20 0.16.26 41.62
8 Lavikainen Pirjo KangSK 1.02.09 0.17.15 40.71
9 Lehto Ulla KyS 1.03.34 0.18.40 39.45
10 Karlström Siv OK77 1.04.31 0.19.37 38.52
11 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 1.05.10 0.20.16 37.79
12 Virtanen Marjo Hiisi 1.05.52 0.20.58 37.05
13 Ojapalo Anneli RR 1.08.52 0.23.58 35.11
14 Laukkanen Kirsti HlT 1.09.21 0.24.27 34.55
15 Miettinen Anneli HyRa 1.22.00 0.37.06 28.94
16 Leppänen Eija-Riitta TP 1.38.25 0.53.31 23.89
17 Hyvönen Eija RasPi 1.41.02 0.56.08 23.05
18 Ahonkivi Irma RasKa 2.25.31 1.40.37 15.85
Laaksonen Anita TarpSu HYL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kurvinen Ulla L-US 43.19 0.00.00 55.18
2 Nurminen Arja VaHa 45.13 0.01.54 52.46
3 Laitinen Hellevi EsAk 45.51 0.02.32 51.35
4 Juvonen Marja RaKaS 46.05 0.02.46 50.70
5 Hämäläinen Anneli HS 46.38 0.03.19 49.71
6 Savelainen Marketta HS 47.54 0.04.35 48.02
7 Dahlman Kaija RaVa 48.24 0.05.05 47.16
8 Laine Irmeli Delta 51.01 0.07.42 44.39
9 Hämäläinen Riitta HS 51.15 0.07.56 43.84
10 Kämäräinen Paula HiKi 53.01 0.09.42 42.04
11 Pöntinen Tuula Navi 53.18 0.09.59 41.48
12 Turku Kaija HS 53.50 0.10.31 40.73
13 Ahonen Päivi KaRa 53.57 0.10.38 40.31
14 Malmsten Beatrice Lynx 53.58 0.10.39 39.97
15 Patronen Lea EsAk 55.02 0.11.43 38.87
16 Bergström Anneli EsSu 1.00.42 0.17.23 34.94
17 Salonen Marja-Liisa HauSi 1.05.05 0.21.46 32.32
18 Vähänen Pia HyRa 1.08.30 0.25.11 30.44
19 Nurminen Eija TP 1.10.32 0.27.13 29.31
20 Metsämäki Leena TuS 1.25.20 0.42.01 24.02
21 Kanerva Marja Raus 2.03.02 1.19.43 16.51

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hurskainen Seija VaHa 46.37 0.00.00 51.22
2 Tanska Eeva EsSu 49.13 0.02.36 47.79
3 Etholen Rose-Marie HS 53.20 0.06.43 43.43
4 Karvinen Tuulikki HS 54.03 0.07.26 42.19
5 Paatero Leena EsSu 54.29 0.07.52 41.20
6 Torp Tytti HS 56.48 0.10.11 38.89
7 Ohramaa Tuula Jyry 1.02.14 0.15.37 34.92
8 Sulander Mirja-Liisa EE 1.02.44 0.16.07 34.07
9 Isoherranen Kaarina HS 1.19.25 0.32.48 26.46
10 Ahonen Ulla HlS 1.21.28 0.34.51 25.35
11 Lindsten Ulla Lynx 1.29.06 0.42.29 22.78

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tahvanainen Pirkko HU-46 39.14 0.00.00 44.64
2 Ruusunen Marja-Liisa EE 43.49 0.04.35 39.42
3 Vauhkonen Marjatta EE 44.30 0.05.16 38.28
4 Tähtinen Anu PäijRa 45.53 0.06.39 36.61
5 Jakoaho Ritva HyRa 52.04 0.12.50 31.80
6 Tervala Eeva HU-46 53.35 0.14.21 30.45
7 Havukorpi Airi Delta 56.41 0.17.27 28.37
8 Brax Leena TP 1.02.11 0.22.57 25.47
9 Ollikainen Helvi HS 1.04.00 0.24.46 24.38
10 Norva Leena KaRa 1.07.40 0.28.26 22.70
11 Raatikka Marja HS 1.08.29 0.29.15 22.09
12 Lindeman Gunnel HS 1.19.37 0.40.23 18.70

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lahti Kaija LeSi 46.35 0.00.00

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nieminen Sole JRV 53.13 0.00.00 35.58
2 Jalava Aune KeU 1.20.14 0.27.01 22.42
3 Markki Raakel EsSu 1.33.51 0.40.38 18.16
Rintanen Eila Mesik KES -

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Witick Ronja RaHa 1.29.33 0.00.00
2 Virolainen Veera RaHa 1.44.00 0.14.27
3 Jauhiainen Terhi RaHa 1.46.19 0.16.46

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rinta-Jouppi Mei TP 41.29 0.00.00 44.69
2 Rooni Triinu Hiisi 45.10 0.03.41 37.97
3 Itkonen Siiri LapVe 53.58 0.12.29 29.20

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haltia Riikka RR 28.47 0.00.00 53.03
2 Malinen Anni TVV 29.52 0.01.05 50.01
3 Kirvesmies Lotta LS-37 31.29 0.02.42 46.40
4 Virtanen Anna HlS 38.49 0.10.02 36.79
5 Hyvärinen Roosa RaVa 38.56 0.10.09 35.84
6 Varmavuo Iida RR 40.59 0.12.12 33.25
7 Yliluikki Henna SuSi 42.29 0.13.42 31.31
Valli Laura RiSu HYL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Saalo Hanna-Mari MU 26.02 0.00.00
2 Haanpää Anni TP 27.29 0.01.27
3 Mäkinen Riikka MU 29.47 0.03.45
4 Suominen Sohvi Delta 36.20 0.10.18
5 Ojapalo Isabell RiSu 44.33 0.18.31
6 Kylmälä Laura MU 44.59 0.18.57
7 Aumo Katariina Keihäs 53.20 0.27.18
8 Itkonen Nanu S-JKL 55.29 0.29.27
Nurmi Angela RiSu HYL -

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hyvärinen Ella RaVa 27.50 0.00.00
2 Matilainen Annika HS 29.15 0.01.25
3 Elovaara Jenny HlS 31.28 0.03.38
4 Tulonen Jenna Delta 31.58 0.04.08
5 Koskinen Pinja RR 32.13 0.04.23
6 Himilä Julia Delta 32.37 0.04.47
7 Pylvänäinen Henna KS 34.36 0.06.46
8 Mustonen Heidi HS 37.39 0.09.49
9 Avelin Melina HlS 38.01 0.10.11
10 Kivikko Jenni HlS 48.59 0.21.09
11 Tilli Henriikka Lynx 49.45 0.21.55
12 Metsälä Emma HlS 55.17 0.27.27
Ojapalo Camilla RiSu HYL -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Mattila Elisa KS 11.40 0.00.00
2 Turakainen Venla HS 12.22 0.00.42
3 Eerola Lotta TP 12.31 0.00.51
4 Haanpää Kaisa TP 13.54 0.02.14
5 Saalo Siiri MU 14.11 0.02.31
6 Yli-Hietanen Saara TP 14.18 0.02.38
7 Yliluikki Hilda SuSi 14.48 0.03.08
8 Metsälä Essi HlS 15.52 0.04.12
9 Saalo Saara MU 16.07 0.04.27
10 Virtanen Heta HlS 16.17 0.04.37
11 Kopra Anna HlS 16.39 0.04.59
12 Mäenpää Maija Keihäs 18.59 0.07.19
13 Ristimäki Aino Keihäs 19.15 0.07.35
14 Jokinen Helmi Delta 23.04 0.11.24
15 Mustonen Oona HS 23.28 0.11.48
16 Vesterinen Viivi HyRa 24.34 0.12.54

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Karjalainen Mikaela PäijRa 13.29 0.00.00
2 Haapala Ida RR 14.18 0.00.49
3 Tilli Pauliina Lynx 15.36 0.02.07
4 Malinen Hanna TVV 17.30 0.04.01
5 Laitamäki Sonja Delta 19.27 0.05.58
6 Suntioinen Elli Delta 19.57 0.06.28
7 Pirinen Inkalilja KeU 21.33 0.08.04
8 Pietikäinen Emilia Pihkan 25.37 0.12.08
9 Gustafsson Sara Delta 27.46 0.14.17
10 Leinamo Reetta Keihäs 28.04 0.14.35

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kytäjä Nea Delta 10.43 0.00.00
2 Korpisaari Kaisli RiSu 12.49 0.02.06
3 Korpisaari Seela RiSu 13.33 0.02.50
4 Tulonen Anna Delta 14.00 0.03.17
5 Varmavuo Emma RR 14.27 0.03.44
6 Leinamo Sonja Keihäs 14.53 0.04.10
7 Viskari Siiri Delta 16.14 0.05.31
7 Seppälä Kaisla RR 16.14 0.05.31
9 Ylönen Enni HyRa 26.15 0.15.32

Sarja D9RR
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Turakainen Veera HS 12.33 0.00.00
2 Heikkilä Suvi Lynx 13.10 0.00.37
3 Kytäjä Nora Delta 13.58 0.01.25
4 Yli-Hietanen Silja TP 14.12 0.01.39
5 Hyvärinen Anni RaVa 14.39 0.02.06
6 Norrbacka Salla HyRa 15.04 0.02.31
7 Virtanen Reeta HlS 15.16 0.02.43
8 Leppänen Netta Keihäs 23.24 0.10.51
9 Lindroth Siiri Delta 27.21 0.14.48
10 Kemppi Silva RR 29.24 0.16.51