FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Fin5 5. päivä
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21E
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Fagerudd Kim PR 1.18.09 0.00.00 81.93
2 Mäkinen Vesa AngA 1.18.18 0.00.09 81.24
3 Ohlsson Kent SWE 1.18.34 0.00.25 80.44
4 Kankaanpää Vesa OK77 1.21.40 0.03.31 76.87
5 Hodel Thomas SUI 1.22.20 0.04.11 75.74
6 Kallio-Könnö Jarno RasKu 1.24.11 0.06.02 73.58
7 Lassila Ari-Pekka VetU 1.27.17 0.09.08 70.49
8 Istolahti Tuomo YKV 1.27.55 0.09.46 69.51
9 Seppänen Jukka-Pekka Hiisi 1.28.44 0.10.35 68.40
10 Bordyukov Anton RUS 1.29.41 0.11.32 67.21
11 Bäckström Anders Femman 1.31.05 0.12.56 65.71
12 Brunell Filip Brahe 1.33.19 0.15.10 63.69
13 Uitto Ville RasKu 1.33.35 0.15.26 63.07
14 Mieskoski Kimmo RaLu 1.35.26 0.17.17 61.41
15 Nikiforenko Leonid HlS 1.36.01 0.17.52 60.60
16 Tölli Marko S-JKL 1.36.14 0.18.05 60.03
17 Kirjanov Juri HlS 1.36.20 0.18.11 59.53
18 Vapa Marko OH 1.38.58 0.20.49 57.53
19 Mattila Aleksi Lynx 1.42.44 0.24.35 55.01
20 Heiska Samu LapVi 1.45.41 0.27.32 53.08
21 Istolahti Jaakko YKV 1.47.18 0.29.09 51.89
22 Kronberg Patrick Femman 1.57.16 0.39.07 47.12
23 Holm Christian Femman 2.01.30 0.43.21 45.14
Haugereid Ove Antvord NOR EIL -
Hannuksela Jari Pohjant EIL -
Perä Tapio RR EIL -
Bäckström Robin Femman EIL -
Alppi Antti IkNV KES -

Sarja D21E
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Fagerudd Salla PR 1.12.30 0.00.00 74.15
2 Lindeqvist Katri PR 1.12.34 0.00.04 71.86
3 Mäkinen Pinja AngA 1.23.37 0.11.07 60.43
4 Partanen Ritva IisVi 1.31.04 0.18.34 53.72
5 Istolahti Tiia MSParma 1.31.56 0.19.26 51.46
6 Sapronenkova Liudmila RUS 1.49.00 0.36.30 41.92
Johansson Sofie SWE EIL -

Sarja H20E
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Markkila Eero RasKu 1.28.29 0.00.00
Tauriainen Teemu KEV KES -
Uitto Jussi RasKu EIL -
Närvä Tomi Delta EIL -

Sarja D20E
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hakala Eeva-Liisa KortJV 47.37 0.00.00 74.55
2 Honkanen Miitu KuoSu 48.16 0.00.39 72.63
3 Peltomäki Elli RasKa 52.41 0.05.04 65.70
4 Jakobsson Laura RasKa 54.20 0.06.43 62.89
5 Varjonen Essi VaaSu 55.54 0.08.17 60.33
6 Höstman Victoria Femman 58.56 0.11.19 56.47
7 Minkkinen Sanna RR 59.06 0.11.29 55.56
8 Kuusela Tuija RasKa 59.33 0.11.56 54.40
9 Kortyleva Veronika RUS 1.00.02 0.12.25 53.22
10 Ylikylä Suvi RasKa 1.01.37 0.14.00 51.13
11 Moilanen Anna KaSu 1.05.40 0.18.03 47.30
12 Alppi Anna RasKa 1.14.23 0.26.46 41.16
Saarimäki Milla AngA KES -
Kattilakoski Aino KoS EIL -

Sarja H18E
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kannus Kristian KangSK 53.01 0.00.00 70.76
2 Poliakov Dmitrii RUS 53.06 0.00.05 70.22
3 Viholainen Eeli S-JKL 53.19 0.00.18 69.51
4 Niemi Aleksi TP 56.55 0.03.54 64.72
5 Sundman Edvard Delta 56.59 0.03.58 64.25
6 Kronberg Christian Femman 57.17 0.04.16 63.52
7 Saleva Eero TVV 57.26 0.04.25 62.96
8 Sulkula Ilari S-JKL 59.41 0.06.40 60.21
9 Sulkula Anton S-JKL 1.02.27 0.09.26 57.19
10 Åman Jonathan Botnia 1.04.29 0.11.28 55.03
11 Linna Matti OuHu 1.05.47 0.12.46 53.60
12 Tuomaala Eero TVV 1.06.27 0.13.26 52.73
13 Roininen Lauri HS 1.07.20 0.14.19 51.70
14 Pöyhönen Petja RasKa 1.07.34 0.14.33 51.19
15 Sundelin Ville UlvUra 1.09.00 0.15.59 49.80
16 Vinogradov Nikita RUS 1.09.11 0.16.10 49.34
17 Senttula Tuukka S-JKL 1.11.26 0.18.25 47.47
18 Kaksonen Tero YKV 1.12.35 0.19.34 46.41
19 Mäenpää Aleksi TVV 1.13.04 0.20.03 45.80
20 Malinen Olli TVV 1.13.54 0.20.53 44.97
21 Stepanov Nikita RUS 1.16.04 0.23.03 43.40
22 Harald Joachim Falken 1.16.42 0.23.41 42.75
23 Viljanen Niko LapVi 1.21.49 0.28.48 39.80
24 Hakala Joakim Femman 1.22.06 0.29.05 39.39
25 Seppänen Kari-Pekka RasKa 1.29.54 0.36.53 35.72
Hakulinen Teemu EsSu EIL -
Aikio Santeri KEV EIL -
Melin Christoffer Falken EIL -
Häkkinen Aapo SaPu HYL -

Sarja D18E
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heittola Suvi RasKu 51.12 0.00.00 63.33
2 Lehto Jenna LapVi 51.38 0.00.26 62.24
3 Minkkinen Sirkku RR 53.44 0.02.32 59.28
4 Rantanen Emilia MSParma 54.09 0.02.57 58.29
5 Bergman Marjo OH 55.23 0.04.11 56.48
6 Nurmi Ella VaaSu 55.32 0.04.20 55.81
7 Krasilnikova Daria RUS 55.59 0.04.47 54.85
8 Laakkio Emma AngA 57.35 0.06.23 52.83
9 Lehto Hanna LapVi 57.50 0.06.38 52.11
10 Toivanen Pinja RaN 1.00.34 0.09.22 49.28
11 Isolähteenmäki Pia RasKa 1.01.51 0.10.39 47.80
12 Haapakoski Tiina RasKa 1.02.48 0.11.36 46.62
13 Sandelin Caroline NOK 1.03.08 0.11.56 45.92
14 Roulleaux Noémie FRA 1.03.18 0.12.06 45.35
15 Kujansuu Ida MSParma 1.03.46 0.12.34 44.57
16 Kurri Noora SaRa 1.05.05 0.13.53 43.23
17 Ylikangas Tiia RasKu 1.08.59 0.17.47 40.37
18 Sundqvist Ellinor Minken 1.14.15 0.23.03 37.12
Ylikoski Taru KortJV EIL -
Kulmala Jonna RasKu EIL -
Mänki Aino-Maria AngA EIL -

Sarja H16E
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Raitanen Topi TVV 40.58 0.00.00 61.79
2 Aikio Severi KeU 46.47 0.05.49 53.87
3 Minkkinen Tomi RR 47.46 0.06.48 52.53
4 Willman Hermanni RasKa 48.32 0.07.34 51.47
5 Kommio Jere HlS 48.44 0.07.46 51.03
6 Schroderus Santeri Pohjant 49.07 0.08.09 50.40
7 Laitinen Justus Koovee 49.32 0.08.34 49.75
8 Hyppölä Sampo SoJy 49.40 0.08.42 49.39
9 Bergman Markku OH 49.57 0.08.59 48.89
10 Jern Jonas Femman 50.29 0.09.31 48.15
11 Kivelä Joonatan PerhKi 50.55 0.09.57 47.52
12 Ylipulli Eero VaaSu 51.30 0.10.32 46.77
13 Ruohola Aaro MSParma 51.50 0.10.52 46.25
14 Pernu Lari EsSu 52.13 0.11.15 45.70
15 Julkunen Aaro LHR 53.12 0.12.14 44.64
16 Rantala Valtteri RaVa 53.26 0.12.28 44.24
17 Hakala Matias LapVi 53.33 0.12.35 43.93
18 Sulkula Paulus S-JKL 54.15 0.13.17 43.16
19 Herttua Matti LapVi 54.41 0.13.43 42.61
20 Hällström af Fabian OK77 55.23 0.14.25 41.87
21 Härkönen Aleksi PudU 56.22 0.15.24 40.95
22 Liikkanen Olli RaVa 57.27 0.16.29 39.98
23 Rauhala Juha EsSu 57.41 0.16.43 39.62
24 Lindberg Mikko SomEsa 58.07 0.17.09 39.14
25 Huila Joona Hiisi 1.00.50 0.19.52 37.20
26 Härkönen Taneli PudU 1.01.10 0.20.12 36.82
27 Pietikäinen Aleksi Pihkan 1.04.33 0.23.35 34.72
28 Rantala Tommi S-JKL 1.05.00 0.24.02 34.30
29 Lammi Aleksi LapVi 1.06.26 0.25.28 33.40
29 Niinimäki Rasmus KyRa 1.06.26 0.25.28 33.40
31 Ervasti Samuli KEV 1.07.39 0.26.41 32.47
32 Mandell Mikael Femman 1.09.41 0.28.43 31.36
Schroderus Samuli Pohjant EIL -
Jokikokko Arttu PudU EIL -
Salmenkylä Anton HS EIL -
Mäkelä Joonas AlajA EIL -
Snickars Caj Solf EIL -
Björkgård Jonas KoS KES -
Kivikko Antti HlS HYL -
Heinonen Eero MSParma HYL -

Sarja D16E
Matka
Osallistujien määrä 27
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Enlund Alexandra Femman 41.23 0.00.00 60.22
2 Jalava Enni VaRa 44.01 0.02.38 56.29
3 Roininen Essi HS 44.22 0.02.59 55.52
4 Kippilä My Orient 44.27 0.03.04 55.09
5 Sievi-Korte Sarianna Hiisi 45.02 0.03.39 54.06
6 Rajala Milla LapVi 46.30 0.05.07 52.05
7 Rajamäki Netta KangSK 46.50 0.05.27 51.37
8 Ukskoski Karoliina PerhKi 47.01 0.05.38 50.86
9 Malysheva Zlata RUS 47.06 0.05.43 50.47
10 Pöyhönen Saina Hiisi 47.31 0.06.08 49.72
11 Nurmi Eveliina RasKe 47.49 0.06.26 49.11
12 Malinen Anni TVV 48.38 0.07.15 47.99
13 Ala-Mäyry Pirjo Koovee 52.35 0.11.12 44.11
14 Roulleaux Julie FRA 53.10 0.11.47 43.36
15 Åman Mathilda Botnia 53.36 0.12.13 42.74
16 Lövdal Elin Femman 53.51 0.12.28 42.27
17 Rönnqvist Fanny Botnia 53.59 0.12.36 41.90
18 Pajula Salla LapVi 54.56 0.13.33 40.92
19 Ivanova Evgenia RUS 55.18 0.13.55 40.38
20 Furubacka Evelina Botnia 55.31 0.14.08 39.97
21 Kuusela Julia RasKu 56.06 0.14.43 39.30
22 Pesegova Anastasia RUS 57.47 0.16.24 37.90
23 Toivanen Hilla RaN 57.50 0.16.27 37.62
24 Kaitola Iina RasKe 58.58 0.17.35 36.65
25 Koski-Säntti Veera RasKu 1.02.29 0.21.06 34.36
26 Kokkinen Jemina JRV 1.02.42 0.21.19 34.01
27 Ek Rebecca Minken 1.04.42 0.23.19 32.74

Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Paladiev Evgeniy RUS 1.12.02 0.00.00 72.98
2 Artemov Evgeny IkNV 1.12.25 0.00.23 72.20
3 Toivio Heikki Delta 1.13.39 0.01.37 70.61
4 Nurmiainen Aaro LappRi 1.16.20 0.04.18 67.76
5 Kettunen Heikki VaajTe 1.17.13 0.05.11 66.62
6 Korppi Miika OH 1.17.37 0.05.35 65.92
7 Koltsov Sergey RUS 1.20.28 0.08.26 63.23
8 Janlöv Matti SV 1.20.54 0.08.52 62.54
9 Nuuttila Lauri RasKu 1.21.24 0.09.22 61.81
10 Lindgren Simo JRV 1.21.52 0.09.50 61.12
11 Välikorpi Jari RasKu 1.22.51 0.10.49 60.05
12 Kokkila Ville EsSu 1.23.02 0.11.00 59.58
13 Korkeakangas Antti RaJu 1.23.41 0.11.39 58.78
14 Tjernberg Mikael SWE 1.24.41 0.12.39 57.75
15 Nikkola Hannu RMH 1.25.42 0.13.40 56.74
16 Lauronen Jarkko LaihLu 1.28.30 0.16.28 54.63
17 Kulikov Anatoly RUS 1.30.08 0.18.06 53.33
18 Pernu Kimmo EsSu 1.32.03 0.20.01 51.91
19 Sihvola Eerik KS 1.35.38 0.23.36 49.67
20 Karulis Valdis LAT 1.36.10 0.24.08 49.10
21 Vimba Martins LAT 1.36.26 0.24.24 48.67
22 Ala-Louvesniemi Jarkko VaaSu 1.47.32 0.35.30 43.39
23 Laakso Antti HS 1.56.16 0.44.14 39.89
24 Tjernberg Daniel SWE 2.04.44 0.52.42 36.95
25 Salo Riku SiikSi 2.17.26 1.05.24 33.33
26 Warg Jennifer GER 2.30.00 1.17.58 30.35
27 Autio Rauno KaRa 2.38.59 1.26.57 28.46
Bessonov Andrey RUS KES -
Perälä Mikko LapVi EIL -
Kokkila Kalle EsSu EIL -
Lehtimäki Pasi RMH KES -

Sarja H21AL
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Iivari Antti RasKu 48.10 0.00.00 65.89
2 Glasberg Tomas Malax 52.45 0.04.35 59.47
3 Simanov Alexandr RUS 55.29 0.07.19 55.88
4 Herttua Pekka LapVi 57.36 0.09.26 53.19
5 Hämäläinen Ville VaaSu 57.41 0.09.31 52.48
6 Lehtimäki Harri RMH 58.30 0.10.20 51.12
7 Koistinen Kai VaRa 58.48 0.10.38 50.24
8 Sippola Juha LapVi 1.01.45 0.13.35 47.25
9 Viitanen Esa TuS 1.04.38 0.16.28 44.57
10 Haikonen Timo VaHa 1.12.30 0.24.20 39.23
11 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 1.19.24 0.31.14 35.36
12 Norkio Antti KanSu 1.20.12 0.32.02 34.55
13 Toivonen Arto TuS 1.26.45 0.38.35 31.52
Kemppainen Tommi KeU HYL -
Tuomaala Juuso IkNV EIL -
Rantala Teemu LapVi EIL -
Ristimäki Tapio Keihäs EIL -
Miterev Egor RUS EIL -
Stulov Aleksand RUS EIL -

Sarja H21B
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Safonov Dmitry RUS 59.07 0.00.00 30.49
2 Peltoniemi Tomi PieHi 1.01.02 0.01.55 27.31
3 Koskinen Tommi TP 1.32.17 0.33.10 16.60

Sarja H21C
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Blomqvist Sami KS 41.16 0.00.00
2 Kekki Mikko KS 41.55 0.00.39
3 Wiklund Johan Falken 47.52 0.06.36
4 Salminen Juha-Pekka UlvUra 1.36.19 0.55.03
Silantyev Konstantin RUS EIL -
Koho Taneli RR EIL -
Holopainen Markus SuVe EIL -

Sarja H35A
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lehtonen Eero UlvUra 1.10.54 0.00.00 58.56
2 Puro-Aho Arto YKV 1.21.02 0.10.08 50.65
3 Savolainen Tomi RasKe 1.22.55 0.12.01 48.92
4 Länsiluoto Aapo RaJu 1.30.25 0.19.31 44.33
5 Jarva Jukka OrPo 1.31.40 0.20.46 43.20
6 Mäntytörmä Jani Keihäs 1.37.46 0.26.52 40.02
7 Innanen Sakari LaihLu 1.41.17 0.30.23 38.16
8 Viero Jussi LaihLu 1.42.51 0.31.57 37.11
9 Rinta Toni KanSu 1.45.09 0.34.15 35.84
10 Leppäniemi Jani VetU 1.49.44 0.38.50 33.91
11 Koivula Petri LaihLu 1.51.42 0.40.48 32.88
12 Parviainen Juha ViPa 1.54.52 0.43.58 31.56
13 Turpeinen Hannu TaNMKY 1.55.31 0.44.37 30.97
Ylihärsilä Arto AlahKi EIL -
Johansson Tuomas HS KES -

Sarja H35AL
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Närvä Marko VeVe 44.59 0.00.00 52.22
2 Salonen Kari HS 49.13 0.04.14 47.17
3 Malyshev Mikhail RUS 49.53 0.04.54 46.00
4 Maronen Mikke Lynx 50.11 0.05.12 45.19
5 Kuntola Sami LaihLu 50.21 0.05.22 44.50
6 Björklund Sebastian Falken 56.43 0.11.44 39.02
7 Kuusisto Tatu MSParma 59.02 0.14.03 37.03
8 Hamppu Aleksei HS 59.24 0.14.25 36.35
9 Karjanlahti Jari-Pekka RaJu 1.00.23 0.15.24 35.31
10 Suominen Tomi Delta 1.01.03 0.16.04 34.48
11 Konttila Janne Koovee 1.06.15 0.21.16 31.36
12 Slotte Martin Kronan 1.06.48 0.21.49 30.70
13 Lahti Aleksi RasKa 1.08.40 0.23.41 29.47
14 Haikama Tapio HlT 1.17.40 0.32.41 25.71
Karppinen Mikko Pohjant EIL -
Puupponen Erno EsSu EIL -

Sarja H40A
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virtanen Antti HlS 57.22 0.00.00 72.27
2 Tala Tuomas Delta 58.14 0.00.52 70.79
3 Ylikangas Esko RasKu 59.37 0.02.15 68.74
4 Ojala Marko UlvUra 1.00.25 0.03.03 67.44
5 Mönttinen Sami RastiE4 1.01.18 0.03.56 66.08
6 Moisio Petri SaPu 1.02.50 0.05.28 64.08
7 Erkkilä Jukka RR 1.03.09 0.05.47 63.38
8 Kuusinen Petri HlS 1.05.25 0.08.03 60.82
9 Leppämäki Tero ViiSu 1.05.34 0.08.12 60.32
10 Siljander Juha VeVe 1.06.37 0.09.15 59.01
11 Rinta-Keturi Mika RaJu 1.08.23 0.11.01 57.13
12 Kaukonen Markus EsSu 1.10.05 0.12.43 55.41
13 Kujanpää Marko AlajA 1.10.33 0.13.11 54.70
14 Hankaniemi Tomi VePo 1.11.12 0.13.50 53.86
15 Jokela Jukka NivU 1.12.56 0.15.34 52.26
16 Ruokola Ilkka RaJu 1.14.23 0.17.01 50.92
17 Nurmi Pasi RasKe 1.15.34 0.18.12 49.80
18 Haikonen Jyrki UlvUra 1.16.40 0.19.18 48.78
19 Rantamäki Reko HS 1.19.18 0.21.56 46.85
20 Kaitola Harri RasKe 1.19.21 0.21.59 46.52
21 Fredriksson Kaj Pohjant 1.19.31 0.22.09 46.13
22 Porri Ossi EsAk 1.20.32 0.23.10 45.25
23 Buytaert Frank BEL 1.28.00 0.30.38 41.13
24 Talvitie Jari PoRa 1.29.08 0.31.46 40.34
25 Forma Pauli Delta 1.38.45 0.41.23 36.17
26 Sillanpää Tommi Pohjant 1.39.53 0.42.31 35.52
27 Aksenov Igor` RUS 1.48.33 0.51.11 32.47
Niinimäki Juha KyRa EIL -
Määttä Janne RasHy EIL -
Vainionpää Matti RasKu EIL -
Ylihärsilä Juha AlahKi EIL -

Sarja H40AL
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kauppila Timo Koovee 42.52 0.00.00 49.39
2 Johansson Peter Brahe 45.28 0.02.36 46.22
3 Laakso Ilkka S-JKL 48.26 0.05.34 43.06
4 Näpänkangas Mika S-JKL 49.25 0.06.33 41.88
5 Taulavuori Tero AlatPi 50.15 0.07.23 40.87
6 Tähtinen Vesa PäijRa 51.48 0.08.56 39.34
7 Ericsson Mattias Lynx 51.59 0.09.07 38.90
8 Joensuu Tommy Brahe 52.55 0.10.03 37.91
9 Hänninen Marko RaPi 53.23 0.10.31 37.28
10 Maasalo Pekka KoS 55.06 0.12.14 35.83
11 Heikkilä Juha KortJV 56.05 0.13.13 34.92
12 Korja Oula Delta 56.19 0.13.27 34.49
13 Puranen Jarkko Koovee 56.34 0.13.42 34.06
14 Kortylev Sergey RUS 58.46 0.15.54 32.52
15 Vestergård Anders Femman 1.02.03 0.19.11 30.54
16 Savela Pauli RR 1.04.29 0.21.37 29.14
17 Vestergård Kim Femman 1.07.32 0.24.40 27.59
18 Isoluoma Jani RasKu 1.07.56 0.25.04 27.19
19 Lindgren Ringo KauWi 1.10.20 0.27.28 26.04
20 Hansen Joakim Botnia 1.19.13 0.36.21 22.92
21 Juppo Juhana HS 1.19.51 0.36.59 22.54

Sarja H40B
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haaranen Esa IlU 49.00 0.00.00 26.40
2 Stenbacka Ulf VaaSu 49.07 0.00.07 25.84
3 Mäkinen Juha RasKa 57.33 0.08.33 21.63
4 Tusa Tuukka Raus 1.03.08 0.14.08 19.34
5 Lilja Juha S-JKL 1.03.10 0.14.10 18.94
6 Furubacka Jonas Botnia 1.15.48 0.26.48 15.47
7 Molin Mika RaHa 1.25.37 0.36.37 13.41
8 Kinnunen Timo ORa 1.29.42 0.40.42 12.53
9 Galaktionov Alexander RUS 1.38.47 0.49.47 11.13

Sarja H45A
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tyynelä Kari VetU 58.53 0.00.00 64.81
2 Karppinen Timo Pohjant 1.03.50 0.04.57 59.51
3 Kuoppala Esa RasKu 1.04.32 0.05.39 58.59
4 Holmback Johan Malax 1.08.04 0.09.11 55.30
5 Jalonen Eero HlS 1.13.21 0.14.28 51.08
6 Järvenpää Esa S-JKL 1.13.40 0.14.47 50.62
7 Tarkkanen Matti UlvUra 1.14.19 0.15.26 49.95
8 Mattila Riku KS 1.14.23 0.15.30 49.67
9 Kujansuu Eero MSParma 1.15.13 0.16.20 48.89
10 Pyymäki Aku KS 1.15.31 0.16.38 48.46
11 Hästö Roland Botnia 1.18.10 0.19.17 46.60
12 Laasanen Juha LaihLu 1.18.28 0.19.35 46.20
13 Hakulinen Pekka EsSu 1.18.48 0.19.55 45.78
14 Ruohola Risto MSParma 1.20.02 0.21.09 44.86
15 Mutka Jouni S-JKL 1.20.24 0.21.31 44.44
16 Annala Tapio HS 1.21.22 0.22.29 43.70
17 Isokallio Pasi RaN 1.21.49 0.22.56 43.25
18 Yli-Kauppila Mikko UlvUra 1.22.12 0.23.19 42.84
19 Juvakka Pekka S-JKL 1.24.44 0.25.51 41.35
20 Byggningsbacka Johan Brahe 1.26.36 0.27.43 40.26
21 Pelkonen Heikki PäijRa 1.27.01 0.28.08 39.87
22 Forsman Kimmo VaaSu 1.27.13 0.28.20 39.58
23 Renolen Agnar NOR 1.30.04 0.31.11 38.13
24 Kattelus Matti LapVi 1.32.15 0.33.22 37.04
25 Pyhtilä Veli OH 1.32.16 0.33.23 36.85
26 Solvin Johan Malax 1.33.41 0.34.48 36.10
27 Minkkinen Ismo RR 1.34.40 0.35.47 35.55
28 Hakuli Kari KeU 1.35.09 0.36.16 35.18
29 Härkönen Antti PudU 1.42.22 0.43.29 32.53
30 Lassila Antti KuortKu 1.44.09 0.45.16 31.81
31 Kajavalta Jyrki TuS 1.45.00 0.46.07 31.39
32 Roulleaux Alain FRA 1.45.05 0.46.12 31.20
33 Lazarev Igor RUS 1.45.33 0.46.40 30.89
34 Kurikkaoja Kari JalJa 1.51.56 0.53.03 28.98
Brynhildsen Bernt NOR EIL -
Laasonen Mauri TP EIL -
Kemppainen Vesa Iisu EIL -

Sarja H45AL
Matka
Osallistujien määrä 33
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rahkola Mika OH 37.44 0.00.00 54.04
2 Höstman Stefan Malax 39.28 0.01.44 51.41
3 Hauhia Teemu RasKu 42.24 0.04.40 47.61
4 Koskela Heikki RaJu 44.04 0.06.20 45.58
5 Korhonen Ilkka KuoSu 45.04 0.07.20 44.34
6 Kuusholma Ari Hiisi 45.09 0.07.25 44.03
7 Jalava Kari VaRa 45.47 0.08.03 43.20
8 Sillanpää Kari 46.10 0.08.26 42.62
9 Pietikäinen Timo Pihkan 48.30 0.10.46 40.36
10 Kuzmin Andrey RUS 48.46 0.11.02 39.93
11 Kosunen Ari SKVuoksi 49.25 0.11.41 39.20
12 Niemi Ismo PoRa 49.52 0.12.08 38.64
13 Rumiantcev Yuriy RUS 50.37 0.12.53 37.87
14 Launonen Jarmo KeU 51.53 0.14.09 36.75
15 Snickars Christer Solf 51.55 0.14.11 36.53
15 Tuomisto Hannu RaJu 51.55 0.14.11 36.53
17 Rahn Michael SUI 53.15 0.15.31 35.23
18 Dobritskiy Alexander RUS 53.36 0.15.52 34.81
19 Razmetov Andrey RUS 54.20 0.16.36 34.15
20 Holm Mikael Minken 55.19 0.17.35 33.36
21 Murtola Mika Keihäs 55.31 0.17.47 33.06
22 Rehn Pekka Lynx 55.59 0.18.15 32.60
23 Kirichenko Igor RUS 57.20 0.19.36 31.65
24 Borisov Andrey RUS 57.33 0.19.49 31.36
25 Simson Neil AUS 58.25 0.20.41 30.72
26 Melin Martin Falken 58.49 0.21.05 30.33
27 Berezin Igor RUS 1.04.47 0.27.03 27.38
28 Kandolin Ismo KortJV 1.05.07 0.27.23 27.09
29 Hellsten Jyrki SalVil 1.08.29 0.30.45 25.61
30 Kyöstilä Ari RaVa 1.16.45 0.39.01 22.71
31 Syväterä Sami RiSu 1.30.48 0.53.04 19.09
Shelekhin Anatoly RUS EIL -
Hakala Eero Femman EIL -

Sarja H45B
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saramäki Vesa SuoVa 52.48 0.00.00 23.26
2 Pahkin Leo PorvU 54.06 0.01.18 22.02
3 Harju Jari Eräp 56.51 0.04.03 20.31
4 Pienimäki Hannu RasKe 57.26 0.04.38 19.46
5 Määttä Jari OH 1.12.18 0.19.30 14.95
Schroderus Jari Pohjant HYL -

Sarja H50A
Matka
Osallistujien määrä 42
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haapasalmi Eero EE 1.00.16 0.00.00 60.44
2 Anjala Ari TP 1.00.20 0.00.04 60.05
3 Tuomisto Juha VaaSu 1.01.10 0.00.54 58.92
4 Asikainen Timo Hiisi 1.02.22 0.02.06 57.47
5 Södergrann Sune SWE 1.03.42 0.03.26 55.96
6 Partanen Pekka KR 1.05.41 0.05.25 53.97
6 Hakulinen Jukka VeVe 1.05.41 0.05.25 53.97
8 Rantala Timo KPV 1.06.10 0.05.54 52.99
9 Hakala Heikki KortJV 1.06.18 0.06.02 52.59
10 Pikkumäki Jouni RasKu 1.06.44 0.06.28 51.95
11 Sedov Sergey RUS 1.09.30 0.09.14 49.61
12 Mäkelä Markku RasKa 1.10.01 0.09.45 48.96
13 Toppari Reijo KauWi 1.10.43 0.10.27 48.20
14 Maijala Kari EE 1.11.11 0.10.55 47.61
15 Mäki-Kamppi Kari RasKu 1.11.25 0.11.09 47.18
16 Vornanen Pekka SuoVa 1.12.53 0.12.37 45.96
17 Patana Pekka LaihLu 1.13.35 0.13.19 45.26
18 Hakala Jouni RaiKu 1.15.37 0.15.21 43.79
19 Kirkkomäki Jarmo KauWi 1.18.03 0.17.47 42.17
20 Linjakumpu Seppo KEV 1.18.34 0.18.18 41.65
21 Ala-Mäyry Pekka Koovee 1.18.35 0.18.19 41.39
22 Eilola Juhani RasKu 1.18.59 0.18.43 40.93
23 Eronen Juha KaRa 1.22.24 0.22.08 39.00
24 Volotinen Jouni IlU 1.23.25 0.23.09 38.29
25 Mahou Luis ESP 1.25.33 0.25.17 37.11
26 Barabash Victor RUS 1.45.59 0.45.43 29.77
27 Laakso Jarmo HS 1.49.17 0.49.01 28.69
Ala-Sankila Jari Eräp EIL -
Sokka Ari RaJu EIL -
Vapaniemi Jukka-Pekka IkNV EIL -
Hautala Eero KortJV EIL -
Viinikainen Mikko EsSu EIL -
Rajamäki Jari Kristina EIL -
Väätäinen Antti ÄhtU EIL -
Mäkelä Ismo AlajA EIL -
Pajunen Jukka Navi HYL -
Mehto Harri VaajTe HYL -
Berezyuk Yury RUS EIL -
Kazus Stanislav RUS EIL -
Ruutala Jyrki IisVi EIL -
Safin Almir RUS EIL -
Zubov Vladimir RUS EIL -

Sarja H50AL
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vallbacka Heikki KortJV 36.29 0.00.00 45.51
2 Salonen Timo VaHa 40.18 0.03.49 40.83
3 Stubb Stefan Falken 40.45 0.04.16 40.02
4 Häkkinen Olli-Pekka SaPu 41.48 0.05.19 38.67
5 Melender Jyrki RaJu 41.57 0.05.28 38.18
6 Paganus Ari AngA 42.10 0.05.41 37.64
7 Nikodemus Pentti LapVe 43.40 0.07.11 36.01
8 Ahonen Timo KeuKi 45.21 0.08.52 34.35
9 Mitenkov Andrej RUS 45.37 0.09.08 33.83
10 Gureev Maxim RUS 45.38 0.09.09 33.49
11 Bondarev Sergey RUS 48.01 0.11.32 31.53
12 Lajunen Jaakko JRV 48.31 0.12.02 30.90
13 Vinogradov Dmitry RUS 49.27 0.12.58 30.02
14 Kuukka Esa TP 51.58 0.15.29 28.28
15 Senttula Asko S-JKL 56.14 0.19.45 25.88
16 Elfimov Boris RUS 57.43 0.21.14 24.96
17 Piispanen Reima SalRe 58.28 0.21.59 24.39
18 Nygård Kenneth Solf 1.24.40 0.48.11 16.67
Lindqvist Petri KS EIL -

Sarja H50B
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Åkerman Jari RasKe 38.08 0.00.00 34.56
2 Nygård Peter Femman 38.53 0.00.45 33.38
3 Egorov Sergey RUS 40.19 0.02.11 31.71
4 Leinonen Ari-Matti RasKe 43.14 0.05.06 29.11
5 Laatunen Jouko ViPa 44.29 0.06.21 27.85
6 Palomäki Eero Femman 45.21 0.07.13 26.88
7 Ervasti Hannu KEV 48.38 0.10.30 24.66
8 Käki Juha KS 54.44 0.16.36 21.55
9 Holopainen Pekka SuVe 56.46 0.18.38 20.43
10 Rämänen Ari IlU 1.03.15 0.25.07 18.02
11 Lammi Timo RaTU 1.12.33 0.34.25 15.44

Sarja H55A
Matka
Osallistujien määrä 46
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kukonlehto Kyösti VaHa 58.15 0.00.00 63.55
2 Pensas Esko LaihLu 59.20 0.01.05 62.16
3 Malinen Jouko HS 1.00.25 0.02.10 60.82
4 Ritanotko Markku TuMe 1.01.13 0.02.58 59.80
5 Niemi Arto RR 1.01.37 0.03.22 59.19
6 Laakso Antero PunKu 1.02.07 0.03.52 58.50
7 Helle Markku SaPu 1.02.20 0.04.05 58.08
8 Hautala Matti ONMKY 1.02.50 0.04.35 57.40
9 Tahkola Tapio KEV 1.03.42 0.05.27 56.41
10 Jokinen Matti TuVi 1.03.52 0.05.37 56.05
11 Karamo Jouko HS 1.03.58 0.05.43 55.75
12 Saarimäki Ilkka AngA 1.04.26 0.06.11 55.14
13 Halla-Aho Timo AlajA 1.05.40 0.07.25 53.89
14 Yli-Kaatiala Ari LapVi 1.06.20 0.08.05 53.15
15 Niinimäki Hannu K. LaihLu 1.06.55 0.08.40 52.48
16 Korppi Heikki OH 1.08.19 0.10.04 51.21
17 Nyystilä Jukka LaihLu 1.08.29 0.10.14 50.89
18 Kurkela Reino OH 1.08.50 0.10.35 50.43
19 Mäkiniemi Esko PunKu 1.13.24 0.15.09 47.11
20 Lehtovirta Timo RasKa 1.13.34 0.15.19 46.82
21 Aherto Jorma LS-37 1.14.25 0.16.10 46.10
22 Kinkki Seppo TaNMKY 1.14.29 0.16.14 45.88
23 Nuuttila Kari KauKa 1.20.01 0.21.46 42.54
24 Yli-Kaatiala Jorma KuortKu 1.20.02 0.21.47 42.36
25 Ahlqvist Hannu Raus 1.21.17 0.23.02 41.54
26 Pihlajamaa Martti VetU 1.21.54 0.23.39 41.06
27 Hirvelä Reijo PunKu 1.22.07 0.23.52 40.79
28 Jakobsson Markus RasKa 1.23.18 0.25.03 40.05
29 Hautala Arto VaaSu 1.23.45 0.25.30 39.67
30 Ronkainen Timo KEV 1.24.56 0.26.41 38.96
31 Käyhkö Jaakko RaPi 1.26.32 0.28.17 38.08
32 Lillsjö Bengt Malax 1.26.49 0.28.34 37.80
33 Hongell Jouni KoS 1.28.56 0.30.41 36.75
34 Maslov Alexey RUS 1.30.14 0.31.59 36.07
35 Rinne Matti Kristina 1.31.24 0.33.09 35.46
36 Hakola Martti RiSu 1.33.43 0.35.28 34.44
37 Kurki Timo EsSu 1.36.17 0.38.02 33.38
38 Kovalenko Nikolay RUS 1.37.36 0.39.21 32.79
39 Viitasalo Harri RiSu 1.39.25 0.41.10 32.06
40 Saleva Mikko TVV 1.52.42 0.54.27 28.16
Högnäs Tore Brahe KES -
Tiilikainen Teuvo HlS KES -
Kronholm Peter Brahe EIL -
Udd Esko LänRa EIL -
Henriksson Fjalar Falken EIL -
Leppälä Martti HlS EIL -

Sarja H55AL
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantoja Juha RasKu 36.20 0.00.00 45.16
2 Vehmaa Hannu Koovee 38.00 0.01.40 42.82
3 Herttua Martti LapVi 39.00 0.02.40 41.37
4 Huhtanen Esa RaJu 41.03 0.04.43 38.97
5 Alanen Martti RasKu 42.21 0.06.01 37.45
6 Liikkanen Reima RaVa 43.02 0.06.42 36.54
7 Lusa Tuomo TP 43.20 0.07.00 35.97
8 Paaso Jouko PeRa 47.11 0.10.51 32.74
9 Salo Taisto SiikSi 47.56 0.11.36 31.95
10 Viacheslav Kuznetsov RUS 53.18 0.16.58 28.47
11 Kronberg Håkan Femman 55.39 0.19.19 27.03
12 Sillanpää Juhani AlajA 56.06 0.19.46 26.57
13 Lähteenmäki Hannu HlT 58.02 0.21.42 25.44
14 Viitanen Pentti RaPi 58.22 0.22.02 25.06
15 Kato Shoji JPN 58.46 0.22.26 24.66
16 Nyman Leif Femman 1.01.33 0.25.13 23.32
17 Semenchyko Yury RUS 1.08.39 0.32.19 20.71
18 Losev Andrey RUS 1.09.18 0.32.58 20.32
19 Koskialho Jouko RaLu 1.13.37 0.37.17 18.94
Ahokoivu Hemmo Pohjant EIL -
Rylov Viktor RUS EIL -
Pallaspuro Simo KoS EIL -
Stulov Sergey RUS EIL -
Murskij Sergey RUS EIL -

Sarja H55B
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Raitanen Rauno KanSu 48.17 0.00.00 29.76
2 Hakomäki Juhani LapVi 48.59 0.00.42 28.89
3 Tuomaala Juhani KoS 49.28 0.01.11 28.18
4 Syrjälä Tapio LaihLu 51.53 0.03.36 26.45
5 Währn Hannu KyS 51.55 0.03.38 26.02
6 Laininen Heikki SiiRa 53.19 0.05.02 24.93
7 Istolahti Asko YKV 56.37 0.08.20 23.09
8 Valkama Hannu HSU 56.58 0.08.41 22.57
9 Borg Philip Pihkan 1.13.32 0.25.15 17.20
10 Virkkunen Eero KEV 1.19.39 0.31.22 15.60
11 Heikkilä Markku VaRa 1.44.59 0.56.42 11.63
Kattilakoski Simo KoS EIL -

Sarja H60A
Matka
Osallistujien määrä 51
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Päivänranta Pertti JoKu 39.07 0.00.00 60.05
2 Björklund Håkan Falken 43.39 0.04.32 53.64
3 Tolvanen Mauri LeSi 46.44 0.07.37 49.93
4 Rauma Håkan Botnia 47.02 0.07.55 49.45
5 Keltamäki Seppo JoKu 47.14 0.08.07 49.08
6 Kartaslammi Seppo VeVe 47.29 0.08.22 48.66
7 Rautanen Pauli JäPa 47.39 0.08.32 48.33
8 Rantapuska Seppo PetPe 47.43 0.08.36 48.10
9 Turunen Erkki SuSe 48.00 0.08.53 47.66
10 Lavikainen Jussi KangSK 48.04 0.08.57 47.43
11 Nieminen Pertti RR 49.19 0.10.12 46.08
12 Hartvik Seppo Malax 49.36 0.10.29 45.66
13 Krysanov Anatoly RUS 50.31 0.11.24 44.68
14 Nynäs Henning Brahe 50.33 0.11.26 44.50
15 Koskinen Kaj VaHa 50.43 0.11.36 44.20
16 Väätäinen Seppo EsSu 51.06 0.11.59 43.72
17 Jylkkä Markku YlivKu 52.16 0.13.09 42.60
18 Niemelä Pentti LaihLu 52.32 0.13.25 42.23
19 Pienimäki Kari RaJu 52.44 0.13.37 41.93
20 Ylikoski Erkki KanSu 53.35 0.14.28 41.12
21 Nurminen Markku SuosmSa 54.04 0.14.57 40.61
22 Glaisher Mark GBR 54.35 0.15.28 40.09
23 Hillo Heikki VaHa 55.04 0.15.57 39.60
24 Kurikka Pekka UrjU 56.33 0.17.26 38.42
25 Matikainen Veikko KS 56.34 0.17.27 38.27
26 Rasmus Reijo TarpSu 56.46 0.17.39 38.00
27 Williamsson Bo-Göran VaaSu 57.01 0.17.54 37.70
28 Keränen Kauko UrjU 57.11 0.18.04 37.46
29 Hytönen Veikko S-JKL 57.31 0.18.24 37.11
30 Pusa Raimo ViRuS 1.00.06 0.20.59 35.39
31 Lakkala Ossi SalRe 1.00.15 0.21.08 35.17
32 Orlov Alexander RUS 1.00.22 0.21.15 34.98
33 Kasatkin Nikolay RUS 1.02.20 0.23.13 33.75
34 Tarvonen Keijo Kalske 1.03.26 0.24.19 33.04
35 Kläy Ernst SUI 1.04.35 0.25.28 32.34
36 Harald Hilding Falken 1.06.05 0.26.58 31.49
37 Österbacka Bo Minken 1.06.07 0.27.00 31.36
38 Turpeinen Timo VaajTe 1.07.36 0.28.29 30.55
39 Laukka Ville Raus 1.08.58 0.29.51 29.84
40 Kontturi Jouko RaLu 1.09.19 0.30.12 29.58
41 Rasi Teppo RasKu 1.09.27 0.30.20 29.41
42 Niemi Ilkka EsSu 1.09.48 0.30.41 29.15
43 Kekki Mikko I KS 1.10.11 0.31.04 28.88
44 Holappa Paavo TVV 1.10.46 0.31.39 28.54
45 Zhukovskiy Alexander RUS 1.11.23 0.32.16 28.18
46 Kujanpää Heikki AlajA 1.12.48 0.33.41 27.53
47 Heikelä Pekka MSParma 1.28.05 0.48.58 22.67
Laine Jaakko HS EIL -
Sinnelä Reino SuSi EIL -
Mouhu Reijo RaKaS EIL -
Sillanpää Lasse PR EIL -

Sarja H60AL
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Slotte Harald Botnia 34.12 0.00.00 39.08
2 Peltonen Heikki KS 34.28 0.00.16 38.39
3 Isoniemi Matti RasKu 40.07 0.05.55 32.65
4 Pajula Ilkka LapVi 43.16 0.09.04 29.96
5 Pajula Keijo LapVi 44.28 0.10.16 28.85
6 Hautala Olavi RaJu 45.31 0.11.19 27.89
7 Kaarnijärvi Veikko JRV 47.07 0.12.55 26.66
8 Tauriainen Jouko KEV 48.58 0.14.46 25.38
9 Joensuu Heimo AlajA 50.55 0.16.43 24.15
10 Slotte Erik Kronan 51.51 0.17.39 23.46
11 Ritola Markus LaihLu 52.17 0.18.05 23.01
12 Pammo Kalervo VaHa 52.47 0.18.35 22.54
13 Harju Jorma KortJV 54.31 0.20.19 21.57
14 Terävä Seppo XYZ 54.57 0.20.45 21.16
15 Törmälä Samuli YlivKu 59.40 0.25.28 19.26
Antikainen Raimo VetU EIL -
Välisaari Jorma AlajA KES -

Sarja H60B
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laaksonen Markku VeVe 44.17 0.00.00 19.80
2 Kurppa Pauli SalVie 45.28 0.01.11 18.96
3 Peltonen Aarne SalRe 50.55 0.06.38 16.65
4 Sihvola Eero Kajo 51.38 0.07.21 16.13
5 Pitkänen Seppo Keihäs 1.00.08 0.15.51 13.61
6 Salminen Pekka UlvUra 1.02.38 0.18.21 12.83
7 Kela Pentti KaSu 1.04.11 0.19.54 12.29
8 Hannula Jorma HaukivKi 1.09.02 0.24.45 11.22
9 Öhman Christer Malax 1.13.51 0.29.34 10.29
10 Sirkka Sauli OH 1.26.27 0.42.10 8.62
Jussinmäki Mauri HalTo EIL -

Sarja H65A
Matka
Osallistujien määrä 52
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hämäläinen Seppo KanSu 44.03 0.00.00 50.81
2 Torrkulla Roy Minken 48.06 0.04.03 46.38
3 Haldin Torvald Femman 48.18 0.04.15 46.04
4 Inkinen Paavo Jyry 49.18 0.05.15 44.96
5 Oja Jorma HimU 49.42 0.05.39 44.45
6 Lukkarinen Olavi Pohjant 49.52 0.05.49 44.15
7 Moisio Kalevi TuS 50.32 0.06.29 43.43
7 Jukkola Seppo RasKa 50.32 0.06.29 43.43
9 Hellström Roy PR 50.50 0.06.47 42.88
10 Koistinen Leo VaRa 51.24 0.07.21 42.27
11 Peltola Tuomo MSParma 52.06 0.08.03 41.56
12 Jarva Risto OrPo 52.20 0.08.17 41.23
13 Taipalus Esko RasKe 52.52 0.08.49 40.68
14 Verha Koitto VaRa 53.55 0.09.52 39.75
15 Pensas Mauri Malax 54.09 0.10.06 39.45
16 Mäkinen Juhani SalRe 54.15 0.10.12 39.24
17 Helminen Pentti JRV 54.18 0.10.15 39.07
18 Orrensalo Reijo TuVi 54.29 0.10.26 38.80
19 Kankaanpää Jussi RaJu 54.37 0.10.34 38.58
20 Moosberger Max SUI 54.53 0.10.50 38.25
21 Rantakangas Erkki AlajA 55.20 0.11.17 37.81
22 Laine Eero Delta 56.03 0.12.00 37.20
23 Elonen Matti RaLu 57.46 0.13.43 35.97
24 Erkinheimo Voitto KortJV 58.06 0.14.03 35.63
25 Kamila Pentti LaihLu 58.11 0.14.08 35.46
26 Halkosaari Severi HimU 58.32 0.14.29 35.12
27 Korneev Valeriy RUS 58.44 0.14.41 34.88
28 Pajukoski Teuvo RaJu 59.41 0.15.38 34.20
29 Kärkkäinen Antero RaLu 1.00.59 0.16.56 33.35
30 Euren Pertti RasKa 1.01.38 0.17.35 32.88
31 Heino Seppo RasKa 1.01.40 0.17.37 32.74
32 Mäkivaara Olavi RasKa 1.02.50 0.18.47 32.02
33 Haase Hannu OH 1.04.18 0.20.15 31.18
34 Valta Matti JRV 1.04.44 0.20.41 30.86
35 Kukkohovi Reino OSVA 1.04.47 0.20.44 30.72
36 Tikkanen Jouko RaVa 1.05.45 0.21.42 30.16
37 Vuorinen Ilkka RaPi 1.05.54 0.21.51 29.98
38 Ivanov Vladimir RUS 1.06.11 0.22.08 29.74
39 Länsiluoto Eero EsSu 1.07.33 0.23.30 29.03
40 Aho Olavi HS 1.11.11 0.27.08 27.44
40 Pelkonen Alpo OSVA 1.11.11 0.27.08 27.44
42 Rajamäki Jussi HS 1.12.01 0.27.58 26.92
43 Hieta Lauri KanSu 1.14.02 0.29.59 26.09
44 Mönttinen Erkki ViPa 1.24.21 0.40.18 22.81
Pått Frans Minken HYL -
Havia Pertti MaMa EIL -
Pajala Tauno EsSu HYL -
Lågland Henry VaaSu EIL -
Reinikainen Pentti Jyry EIL -
Lassila Eero TuuSe EIL -
Hakala Pekka KS EIL -
Lähdekorpi Mauri Femman HYL -

Sarja H65AL
Matka
Osallistujien määrä 36
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Partanen Paavo HyRa 35.17 0.00.00 37.45
2 Jääskeläinen Esko Hiisi 35.37 0.00.20 36.92
3 Salonen Pertti HauSi 36.50 0.01.33 35.53
4 Ratia Paavo KemKi 36.57 0.01.40 35.24
5 Mikkola Pentti RasKa 37.03 0.01.46 34.98
6 Yli-Teevahainen Olavi KauKa 37.27 0.02.10 34.43
7 Varjonen Antero RR 37.40 0.02.23 34.06
8 Turunen Kauko LS-37 38.57 0.03.40 32.78
9 Rauhala Heikki PIF 39.11 0.03.54 32.42
10 Saarimäki Jorma VaaSu 39.16 0.03.59 32.19
11 Lehtonen Matti SaRa 39.42 0.04.25 31.68
12 Ojanaho Toivo KemU 40.06 0.04.49 31.20
13 Mäki Pentti RasKa 40.25 0.05.08 30.80
14 Viitala Jorma RaJu 40.30 0.05.13 30.58
15 Saarela Seppo KemU 41.00 0.05.43 30.05
16 Jylhä Keijo JRV 41.03 0.05.46 29.85
17 Kuisma Mauri RasKa 41.16 0.05.59 29.54
18 Lahtinen Reijo ORa 42.02 0.06.45 28.85
19 Ryytty Urho SKVuoksi 43.27 0.08.10 27.76
20 Lång Eero KaSu 43.53 0.08.36 27.34
21 Korvakangas Reino VaaSu 44.54 0.09.37 26.58
22 Jantunen Veikko KangSK 45.22 0.10.05 26.17
23 Kujala Seppo PoRa 45.32 0.10.15 25.93
24 Räisänen Jouko HTH 45.54 0.10.37 25.59
25 Marjanen Tapani HinnYr 46.16 0.10.59 25.24
26 Saarinen Jouni SalVie 46.54 0.11.37 24.77
27 Seppänen Jorma RasKa 46.59 0.11.42 24.59
28 Mäkivaara Mikko RasKa 51.04 0.15.47 22.50
29 Nupponen Esko RaKaS 51.35 0.16.18 22.15
30 Ilkka Jarmo RaJu 53.04 0.17.47 21.41
31 Karri Kari JäPa 1.05.26 0.30.09 17.26
32 Schetchikov Vladimir RUS 1.32.23 0.57.06 12.16
Laurinen Antti KeU EIL -
Väkeväinen Martti HyRa EIL -
Karvinen Antero OH EIL -
Saaristo Pertti LamSä EIL -

Sarja H70A
Matka
Osallistujien määrä 33
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ekström Marcus KauWi 38.21 0.00.00 44.39
2 Palomäki Mikko HyRa 38.31 0.00.10 43.97
3 Nurmi Pekka RaLu 39.07 0.00.46 43.07
4 Setälä Toivo JäPa 41.33 0.03.12 40.34
5 Mattila Kalervo RasKa 42.57 0.04.36 38.82
6 Salo Jaakko SaPu 43.21 0.05.00 38.25
7 Jokela Vesa NivU 43.27 0.05.06 37.96
8 Karppinen Pentti RaVa 44.28 0.06.07 36.90
9 Haanpää Pentti RasKu 45.09 0.06.48 36.14
10 Vagin Valentin RUS 45.41 0.07.20 35.53
11 Karnaattu Mauri KS 46.57 0.08.36 34.38
12 Latvala Matti RaJu 47.41 0.09.20 33.67
13 Rintala Pentti Hiisi 47.44 0.09.23 33.45
14 Jokinen Tauno SuosmSa 48.29 0.10.08 32.75
15 Suonpää Pentti EsAk 48.33 0.10.12 32.53
16 Vapanen Jukka RasKa 48.58 0.10.37 32.07
17 Alfthan von Christian OK77 51.38 0.13.17 30.24
18 Chernov Yuri RUS 51.56 0.13.35 29.90
19 Lassila Erkki HlS 52.52 0.14.31 29.20
20 Syväterä Pekka RiSu 53.52 0.15.31 28.50
21 Luoma Antti KortJV 54.56 0.16.35 27.78
22 Eklund Lars RasKu 57.27 0.19.06 26.41
23 Kuusisto Kalevi HlT 59.24 0.21.03 25.40
24 Siitonen Voitto OH 1.00.24 0.22.03 24.83
25 Niittymäki Risto HlT 1.01.24 0.23.03 24.28
26 Vuorenpää Sulo UrjU 1.01.48 0.23.27 23.98
27 Jokikuona Toivo RasTiimi 1.03.35 0.25.14 23.17
28 Riihonen Taisto KauKa 1.07.12 0.28.51 21.79
29 Kiun Valeriy RUS 1.15.28 0.37.07 19.29
Nikkinen Yrjö HyRa EIL -
Kumara Pentti SievSi EIL -
Mäki-Lohiluoma Tuomo RasKu HYL -
Fränti Eero KoS EIL -

Sarja H70AL
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Maronen Arto AlatPi 31.38 0.00.00 39.11
2 Salmi Tarmo JoKu 34.37 0.02.59 35.46
3 Ronkainen Väinö KEV 38.30 0.06.52 31.63
4 Hietalahti Aapo HalTo 38.54 0.07.16 31.05
5 Nuotio Olli SomEsa 41.25 0.09.47 28.93
6 Rantanen Erkki HlS 41.38 0.10.00 28.54
7 Leino Reijo HiKi 42.12 0.10.34 27.93
8 Kvist Samuel Femman 42.38 0.11.00 27.41
9 Lindeman Osmo HS 44.30 0.12.52 26.04
10 Sulander Heikki KangKi 45.17 0.13.39 25.38
11 Leino Olavi Delta 46.04 0.14.26 24.74
12 Kemppainen Eero HS 47.41 0.16.03 23.69
13 Öhman Henrik Malax 48.48 0.17.10 22.95
14 Rosenqvist Onni SuosmSa 49.22 0.17.44 22.49
15 Holm Lars-Gunnar Botnia 50.29 0.18.51 21.80
16 Merimäki Eero Keihäs 51.40 0.20.02 21.11
17 Staffans Per-Erik Vörå 52.13 0.20.35 20.70
18 Rantala Eino SaPu 54.59 0.23.21 19.48
19 Berger Ernst SUI 1.01.54 0.30.16 17.15
20 Koivuniemi Lassi LS-37 1.23.47 0.52.09 12.55
Saarinen Ossi A Mesik EIL -
Backman Tauno RaVa EIL -
Ollikainen Eero HS EIL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Salminen Pertti HlS 31.29 0.00.00 41.74
2 Houni Mikko EE 33.57 0.02.28 38.45
3 Sabel Per-Erik Femman 35.17 0.03.48 36.76
4 Patana Tapio VetU 36.17 0.04.48 35.51
5 Leino Aulis RaKaS 36.29 0.05.00 35.08
6 Hjerpe Lars Femman 37.58 0.06.29 33.48
7 Moisio Paavo SaPu 38.50 0.07.21 32.52
8 Knuuttila Helge VaaSu 40.23 0.08.54 31.05
9 Pihlaja Reijo RaJu 41.25 0.09.56 30.07
10 Holmlund Elof Malax 41.52 0.10.23 29.55
11 Salmi Aimo VaaSu 47.12 0.15.43 26.03
12 Myllymäki Antti VaaSu 47.45 0.16.16 25.55
13 Helariutta Eero RasKa 48.13 0.16.44 25.12
14 Hirvikorpi Raimo HiKi 50.57 0.19.28 23.61
15 Ijas Johannes KeU 52.07 0.20.38 22.91
16 Mattila Pertti RasKa 55.31 0.24.02 21.35
17 Ruusunen Simo EE 57.57 0.26.28 20.31
18 Kangas Esko RaJu 59.50 0.28.21 19.53
19 Lavikainen Mauno LipTa 1.01.41 0.30.12 18.80
20 Rikkinen Kalevi SaPu 1.10.12 0.38.43 16.40
21 Erkkilä Raimo SuosmSa 1.11.42 0.40.13 15.94
22 Tjernberg Nils SWE 1.22.16 0.50.47 13.79
23 Saukkonen Reijo KemKi 1.22.30 0.51.01 13.64
Ranta Esko LS-37 EIL -
Syrjänen Jukka KyS EIL -
Ruokonen Keijo HS EIL -
Siivonen Jukka RasKa EIL -
Yli-Teevahainen Kalevi VaaSu EIL -
Jokinen Eino HyRa EIL -
Kakkola Eero JoKu EIL -
Storm Sven-Olof Femman HYL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Liski Eero LHR 35.47 0.00.00 37.77
2 Mansikkamäki Lauri KauWi 36.11 0.00.24 36.73
3 Issakainen Paavo SaSu 39.49 0.04.02 32.82
4 Koivunen Matti RaJu 41.21 0.05.34 31.05
5 Mård Leo Kristina 41.42 0.05.55 30.25
6 Lätti Erkki LHR 42.33 0.06.46 29.12
7 Pyökäri Antero RaPi 51.52 0.16.05 23.45
8 Alasuvanto Eero VaaSu 1.02.11 0.26.24 19.20
9 Renolen Egil NOR 1.22.05 0.46.18 14.27
Backman Arne Falken EIL -
Ojajärvi Kalevi KuortKu EIL -
Koivunen Rauno RaJu EIL -
Laurila Pertti EsSu HYL -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Varamäki Veikko RaJu 45.33 0.00.00
2 Ojajärvi Armas KuortKu 47.16 0.01.43
Takalampi Erkki KuortKu EIL -

Sarja H20A
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mahou Alvaro ESP 2.32.47 0.00.00

Sarja H18A
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kähkönen Erno HS 1.07.07 0.00.00 26.40
2 Galkin Alexey RUS 1.19.37 0.12.30 21.59
3 Kolomijchuk Maksim RUS 1.25.20 0.18.13 19.52
4 Makarov Andrey RUS 1.32.14 0.25.07 17.48
5 Kemppi Antti KangSK 1.45.32 0.38.25 14.77
6 Kurdymov Sergey RUS 2.12.52 1.05.45 11.34
Lunkin Sergey RUS EIL -
Sievi-Korte Arsi Hiisi EIL -

Sarja H16A
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rodnov Nikita RUS 41.51 0.00.00 36.60
2 Adeev Sergey RUS 42.46 0.00.55 35.51
3 Mitrokhin Pavel RUS 44.19 0.02.28 33.98
4 Taulavuori Arttu AlatPi 46.37 0.04.46 32.03
5 Krasilnikov Sergey RUS 46.47 0.04.56 31.65
6 Stepanov Sergey RUS 49.56 0.08.05 29.40
7 Vaittinen Simo SomEsa 52.38 0.10.47 27.64
8 Rudenko Dmitry RUS 55.47 0.13.56 25.85
9 Oripelto Viljo Keihäs 58.18 0.16.27 24.52
10 Saarela Joni KemU 58.20 0.16.29 24.29
11 Rööm Rimmo EST 58.50 0.16.59 23.86
12 Aikio Elmeri KEV 1.02.02 0.20.11 22.43
13 Suonurmi Vesa KyRa 1.03.19 0.21.28 21.77
14 Vähä-Savo Lauri UlvUra 1.06.00 0.24.09 20.69
15 Simola Paavo LHR 1.06.46 0.24.55 20.26
16 Bolotov Artemiy RUS 1.22.49 0.40.58 16.18
17 Hyvönen Arvi OH 1.23.43 0.41.52 15.86
18 Snickars Jesper NOK 1.31.35 0.49.44 14.35
19 Ruusuvuori Roope VaRa 1.33.18 0.51.27 13.95
Jalonen Olli HlS EIL -
Tarkkanen Miika UlvUra EIL -
Laitinen Pyry Koovee EIL -
Hietaharju Aku RaJu EIL -

Sarja H15-18B
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Parjanen Joona MSParma 30.51 0.00.00 23.10
2 Tsapin Evgeny RUS 32.03 0.01.12 21.76
3 Volotinen Waltteri IlU 34.27 0.03.36 19.80
4 Pelkonen Leevi PäijRa 38.50 0.07.59 17.17
5 Ryzhev Dmitrii RUS 50.01 0.19.10 13.03
6 Holopainen Patrik SuVe 56.03 0.25.12 11.35
7 Melender Kalle RaJu 1.08.07 0.37.16 9.12
8 Logachev Ilya RUS 1.15.24 0.44.33 8.03
Melender Ville RaJu EIL -

Sarja H14A
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rintala Niku TeuRi 28.03 0.00.00
2 Lapila Eero MSParma 28.46 0.00.43
3 Ruohola Akseli MSParma 29.06 0.01.03
4 Stubb Hannes Falken 29.13 0.01.10
5 Fomin Dmitri RUS 29.48 0.01.45
6 Puranen Konsta Koovee 31.08 0.03.05
7 Kemppi Mikko KangSK 32.00 0.03.57
8 Shlapakov Alexander RUS 32.12 0.04.09
9 Härkönen Tommi KaSu 33.07 0.05.04
10 Tiljander Ville HyRa 33.38 0.05.35
11 Kommio Niko HlS 34.07 0.06.04
12 Lohikoski Roope RasKa 36.56 0.08.53
13 Kaitola Lauri RasKe 37.05 0.09.02
14 Filippov Nikolay RUS 37.40 0.09.37
15 Lakanen Juho PerhKi 37.56 0.09.53
16 Holmback Hannes Femman 38.29 0.10.26
17 Saarela Antti KemU 39.27 0.11.24
18 Lähdesmäki Mikko RaJu 39.32 0.11.29
19 Kislukhin Alexandr RUS 40.25 0.12.22
20 Korja Aatu Delta 42.04 0.14.01
21 Hauhia Ilari RaJu 43.23 0.15.20
22 Hansén Linus Botnia 43.36 0.15.33
23 Juvakka Väinö LappRi 45.08 0.17.05
24 Jokikokko Oskari PudU 45.31 0.17.28
25 Varjus Roope UlvUra 45.40 0.17.37
26 Tuominen Juho KanSu 46.12 0.18.09
27 Kaitola Iiro RasKe 46.27 0.18.24
28 Kislukhin Ilya RUS 47.14 0.19.11
29 Morozov Dmitrii RUS 48.29 0.20.26
30 Hakuli Tommi KeU 49.26 0.21.23
31 Sundqvist Benjamin Minken 51.16 0.23.13
32 Grahn Eskil NOK 52.17 0.24.14
33 Smirnov Mikhail RUS 1.19.20 0.51.17
Botov Daniil RUS EIL -
Bazarenko Alexander RUS EIL -
Aleksandrov Gurii RUS KES -
Mäkelä Joni AlajA EIL -

Sarja H13-14B
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Buytaert Sverre BEL 14.53 0.00.00
2 Hyppölä Pyry SoJy 15.42 0.00.49
3 Niinimäki Kimmo LaihLu 17.27 0.02.34
4 Knip Alexander Femman 17.45 0.02.52
5 Ilin Pavel RUS 17.46 0.02.53
6 Semenets Vladislav RUS 17.50 0.02.57
7 Soukka Dmitriy RUS 18.44 0.03.51
8 Kinnunen Henri ORa 18.46 0.03.53
9 Mudrenov Dmitriy RUS 20.40 0.05.47
10 Niilola Sami KS 21.31 0.06.38
11 Blinov Ivan RUS 25.55 0.11.02
12 Kemppainen Mikko PR 43.40 0.28.47
Mozganov Vasiliy RUS EIL -
Mikhailov Valery RUS EIL -

Sarja H13A
Matka
Osallistujien määrä 32
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ojanaho Niilo OH 22.57 0.00.00
2 Määttä Konsta OH 24.19 0.01.22
3 Pasi Antti KyS 25.52 0.02.55
4 Kaksonen Teemu YKV 26.14 0.03.17
5 Rehn Ville Lynx 27.02 0.04.05
6 Haikonen Aaro UlvUra 27.43 0.04.46
7 Piironen Konsta MSParma 27.58 0.05.01
8 Kaihtela Juuso RaLu 28.21 0.05.24
9 Niemi Topias HS 30.00 0.07.03
10 Vartanjan Dmitrij RUS 30.22 0.07.25
11 Saranpää Topias RaJu 31.23 0.08.26
12 Kanerva Santtu SuSe 32.21 0.09.24
13 Lehikoinen Elias EsSu 32.36 0.09.39
14 Inkilä Reetu KeuKi 32.52 0.09.55
15 Hellman Aleksi MSParma 34.16 0.11.19
16 Rööm Andres EST 34.49 0.11.52
17 Johansson Väinö Keihäs 36.29 0.13.32
18 Lebedev Denis RUS 37.12 0.14.15
19 Prozorov Andrey RUS 37.30 0.14.33
20 Malov Alexey RUS 37.49 0.14.52
21 Helenelund Hugo NOK 38.20 0.15.23
22 Aurén Axel Botnia 42.14 0.19.17
23 Linin Maxim RUS 45.01 0.22.04
24 Botygin Daniil RUS 46.16 0.23.19
25 Hankaniemi Rasmus-Wille VePo 46.19 0.23.22
26 Ala-Honkola Olli VaaSu 46.54 0.23.57
27 Vilpakka Jaakko LapVi 48.31 0.25.34
28 Konttila Eemi Koovee 48.54 0.25.57
29 Poleschuk Anton RUS 51.43 0.28.46
30 Zaharkov Alexandr RUS 55.05 0.32.08
Perämäki Juho LapVi EIL -
Heinaro Lauri EsSu EIL -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 50
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Tala Miika HS 14.17 0.00.00
2 Mattila Pyry KS 15.20 0.01.03
3 Vesilind Kaarel EST 17.13 0.02.56
4 Julkunen Akseli LHR 17.17 0.03.00
5 Kuusisto Topi LaihLu 17.39 0.03.22
6 Stenbacka Oscar VaaSu 17.43 0.03.26
7 Jalonen Jussi HlS 17.49 0.03.32
8 Laakso Lasse S-JKL 17.54 0.03.37
9 Rantoja Jarkko RasKe 17.55 0.03.38
10 Rötsä Eero TP 18.14 0.03.57
11 Lindqvist Arttu KS 18.36 0.04.19
12 Galaktionov Kirill RUS 19.00 0.04.43
13 Jussinmäki Akseli HalTo 19.01 0.04.44
14 Kuva Lassi RaVa 19.18 0.05.01
15 Hakulinen Saku VeVe 19.23 0.05.06
16 Niska Valtteri LapVi 19.47 0.05.30
17 Haanpää Klaus PR 19.54 0.05.37
18 Kuuttinen Patrik NOK 20.37 0.06.20
19 Karjanlahti Eemeli RaJu 21.22 0.07.05
20 Tervakangas Mikko EsSu 21.29 0.07.12
21 Ojala Juho UlvUra 21.44 0.07.27
22 Vaismaa Lassi S-JKL 21.45 0.07.28
23 Koskela Sakari RaJu 22.01 0.07.44
24 Lakanen Eetu PerhKi 22.15 0.07.58
25 Petrelius Eetu OH 23.06 0.08.49
26 Karjanlahti Eero RaJu 23.15 0.08.58
27 Mutka Aleksi S-JKL 23.52 0.09.35
28 Kankaanpää Eemi Lynx 24.08 0.09.51
29 Smirnov Denis RUS 24.19 0.10.02
30 Salonen Aapo HS 24.43 0.10.26
31 Hursti Toivo EsSu 25.13 0.10.56
32 Melnitskiy Daniil RUS 25.26 0.11.09
33 Enlund Lukas Femman 26.06 0.11.49
34 Hemminki Niko RaJu 26.35 0.12.18
35 Dovgalenko Anton RUS 27.40 0.13.23
36 Tuomisto Lauri RaJu 28.00 0.13.43
37 Mylläri Lucas NOK 28.20 0.14.03
38 Lindgren Joona KortJV 28.54 0.14.37
39 Hänninen Eetu RaPi 29.22 0.15.05
40 Laitinen Vertti Koovee 30.35 0.16.18
41 Viinikainen Vilppu EsSu 31.25 0.17.08
42 Puupponen Lauri EsSu 32.13 0.17.56
43 Hietaharju Ossi RaJu 34.39 0.20.22
44 Kravtsov Sergey RUS 37.51 0.23.34
45 Niemi Jaakko PoRa 44.31 0.30.14
Koivisto Juho KortJV EIL -
Äikäs Matias Delta EIL -
Nisula Ville TeuRi EIL -
Viitanen Veikko OH EIL -
Friman Lasse Solf EIL -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Medvedev Artem RUS 15.08 0.00.00
2 Lassila Aaro KuortKu 15.39 0.00.31
3 Laasanen Matti LaihLu 15.54 0.00.46
4 Kangas Juho LapVi 16.22 0.01.14
5 Lehtimäki Janne Hiisi 16.25 0.01.17
6 Junnilainen Akseli Delta 17.51 0.02.43
7 Haapaniemi Eero TeuRi 17.57 0.02.49
8 Kaukonen Tuomas EsSu 19.47 0.04.39
9 Hursti Otso EsSu 19.56 0.04.48
10 Niska Niilo LapVi 20.37 0.05.29
11 Annala Teemu HS 22.22 0.07.14
12 Baraboshkin Konstantin RUS 23.47 0.08.39
13 Tikkanen Elias EsSu 24.11 0.09.03
14 Kemppainen Joni PR 24.16 0.09.08
15 Nurmi Elias RasKe 25.09 0.10.01
16 Panttila Santtu TeuRi 25.10 0.10.02
17 Mäkinen Elmeri RasKa 27.24 0.12.16
18 Letovaltsev Aleksandr RUS 28.21 0.13.13
19 Potapov Ivan RUS 28.42 0.13.34
20 Rinta-Keturi Niko RaJu 36.25 0.21.17
21 Ishin Ivan RUS 37.44 0.22.36
Saranpää Touko RaJu EIL -
Stasenko Anton RUS EIL -
Semenchykov Mikhail RUS HYL -

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Laakso Topi S-JKL 8.59 0.00.00
2 Salonen Seeti VaHa 9.10 0.00.11
3 Maronen Matias Lynx 9.56 0.00.57
4 Konttila Akseli Koovee 10.13 0.01.14
5 Uzhitskiy Sergey RUS 10.39 0.01.40
6 Aumo Oskari Keihäs 10.59 0.02.00
7 Niinimäki Kasimir KyRa 11.22 0.02.23
8 Bolotov Alexey RUS 11.40 0.02.41
9 Vasiliev Sergey RUS 12.12 0.03.13
10 Mäkinen Rasmus OH 12.54 0.03.55
11 Hänninen Lauri RaPi 13.33 0.04.34
12 Hamppu Anton HS 13.42 0.04.43
13 Egorov Anton RUS 13.57 0.04.58
14 Forma Olli KarjUra 14.02 0.05.03
15 Alaheino Oliver HS 14.28 0.05.29
16 Roininen Aapo HS 14.30 0.05.31
17 Lehto Jere TeuRi 14.53 0.05.54
18 Renolen Nikolai NOR 15.00 0.06.01
19 Tähtinen Miska PäijRa 16.04 0.07.05
20 Shilkin Alexey RUS 16.07 0.07.08
21 Nevala Roni TeuRi 16.08 0.07.09
Hautamäki Juho-Verner RasKe EIL -

Sarja H9RR
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rantala Jussi OH 10.27 0.00.00
2 Lindgren Oscar Femman 11.22 0.00.55
3 Stevander Karri KuortKu 11.25 0.00.58
4 Mbembela Karim Lynx 11.28 0.01.01
5 Myllärinen Vertti LappRi 11.53 0.01.26
6 Ristimäki Väinö Keihäs 12.23 0.01.56
7 Koho Miika RR 12.29 0.02.02
8 Egorov Artemii RUS 13.12 0.02.45
9 Isokallio Lauri RaN 13.16 0.02.49
10 Kallela Luca Pihkan 13.26 0.02.59
11 Holmback Emil Malax 13.28 0.03.01
12 Bakhaev Alexey RUS 13.40 0.03.13
13 Roslov Dimitriy RUS 15.05 0.04.38
14 Lehtimäki Oskari RMH 16.16 0.05.49
15 Sillanpää Topi Pohjant 18.32 0.08.05
16 Vehkalahti Anton IkNV 18.34 0.08.07
17 Puupponen Simo EsSu 18.39 0.08.12
18 Siljander Onni VeVe 26.52 0.16.25
19 Mäenpää Matias TP 26.56 0.16.29
Häggman Aaron Femman EIL -

Sarja H8RR
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hansén Lucas Botnia 10.42 0.00.00
2 Ruutala Karri IisVi 10.47 0.00.05
3 Lehtonen Elias UlvUra 11.20 0.00.38
4 Klemettinen Simo S-JKL 11.31 0.00.49
5 Nurmi Aapo RasKe 12.16 0.01.34
6 Dmitrievskii Yurii RUS 12.19 0.01.37
7 Konttila Milo Koovee 13.04 0.02.22
8 Haikonen Ilmo UlvUra 13.09 0.02.27
9 Leinamo Tuomas Keihäs 13.21 0.02.39
10 Juppo Luca HS 13.25 0.02.43
11 Hauhia Iiro RaJu 13.29 0.02.47
12 Kangas Aapo LapVi 13.56 0.03.14
13 Forma Akseli KarjUra 14.03 0.03.21
14 Haanpää Leo PR 14.05 0.03.23
15 Himilä Atte Delta 14.14 0.03.32
16 Panttila Atte TeuRi 14.25 0.03.43
17 Koskinen Aaro TP 14.51 0.04.09
17 Leppämäki Anton ViiSu 14.51 0.04.09
19 Hursti Juho EsSu 15.03 0.04.21
20 Mäkinen Sampo OH 15.42 0.05.00
21 Hannuksela Jere Pohjant 17.36 0.06.54
22 Kankaanpää Miika Lynx 20.01 0.09.19
23 Maronen Markus Lynx 20.12 0.09.30
24 Vimba Francis LAT 20.20 0.09.38
25 Niemi Heikki PoRa 22.02 0.11.20
26 Ekwik Niclas PIF 25.48 0.15.06

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Taini Mia Koovee 1.06.28 0.00.00 71.33
2 Sundelin Ann-Sofie Botnia 1.08.00 0.01.32 69.10
3 Rodionova Katja RasKu 1.13.51 0.07.23 63.06
4 Heittola Satu RasKu 1.14.04 0.07.36 62.31
5 Murtovaara Annemari KEV 1.14.56 0.08.28 61.03
6 Artemova Aleksandra RUS 1.15.35 0.09.07 59.96
7 Rinkineva Laura RaJu 1.16.16 0.09.48 58.87
8 Voytova Alexandra RasKu 1.16.43 0.10.15 57.98
9 Ritanotko Johanna TuMe 1.23.13 0.16.45 52.95
10 Mäkelä Joosefiina AngA 1.24.14 0.17.46 51.81
11 Dvorko Nadezda RUS 1.26.22 0.19.54 50.05
12 Rantala Teija IisVi 1.28.16 0.21.48 48.50
13 Kirjanova Polina HlS 1.42.49 0.36.21 41.23
14 Rinkineva Elina RaJu 1.43.08 0.36.40 40.69
15 Ali-Rekola Anne TVV 1.43.16 0.36.48 40.24
16 Nyholm Tanja KaRa 1.44.00 0.37.32 39.55
17 Nivukoski Rosita YKV 1.49.50 0.43.22 37.07
18 Maslova Evgenia RUS 2.00.45 0.54.17 33.37
Kuoppala Minna KuortKu EIL -
Väätäinen Eeva-Stiina ÄhtU EIL -
Kallioniemi Reija RaLu EIL -

Sarja D21AL
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Palomäki Sanna LapVi 41.20 0.00.00 66.56
2 Korpi Maarit LapVi 46.52 0.05.32 58.24
3 Simpanen Hanna-Mari HalTo 48.02 0.06.42 56.37
4 Helander Hanna YKV 48.26 0.07.06 55.46
5 Salmi Maria LappRi 49.43 0.08.23 53.59
6 Herttua Johanna LapVi 50.35 0.09.15 52.24
7 Seppänen Mari SV 51.30 0.10.10 50.89
8 Laakso Sanna Hiisi 52.05 0.10.45 49.90
9 Sjöstrand Anna Brahe 55.45 0.14.25 46.23
10 Haikama Reija HlT 56.18 0.14.58 45.39
11 Julku Päivi KyS 57.23 0.16.03 44.16
12 Istolahti Jaana PR 58.22 0.17.02 43.04
13 Kauppila Terhi HS 58.40 0.17.20 42.45
13 Ekwik Micaela PIF 58.40 0.17.20 42.45
15 Fränti Eeva-Maria YKV 59.35 0.18.15 41.07
16 Nieminen Outi RR 59.48 0.18.28 40.56
17 Kemppainen Katariina KeU 1.03.21 0.22.01 37.94
18 Kujala Terhi PoRa 1.04.29 0.23.09 36.94
19 Rahn Franziska SUI 1.04.50 0.23.30 36.40
Mitereva Olga RUS EIL -
Alatalo Salla S-JKL EIL -
Lehtoranta Leena VeVe EIL -
Moilanen Kaisu KaSu KES -

Sarja D21B
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haapamäki Maria KauKa 38.50 0.00.00 40.08
2 Ristimäki Minna Keihäs 42.40 0.03.50 35.57
3 Peltoniemi Susanna KortJV 46.46 0.07.56 31.62
4 Efimova Natalia Hiisi 1.00.04 0.21.14 23.97
5 Holopainen Laura SuVe 1.04.16 0.25.26 21.80
6 Tala Anne LapVi 1.06.37 0.27.47 20.44
7 Poletunova Nataliya RUS 1.09.53 0.31.03 18.93
Sapronenkova Liudmila RUS EIL -

Sarja D21C
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mäkivaara Jonna RasKa 45.16 0.00.00 32.84
2 Rosenblad Nina KarjUra 48.30 0.03.14 30.07
3 Smolina Natalia RUS 50.07 0.04.51 28.55
4 Fedotova Alexandra RUS 54.19 0.09.03 25.83
5 Oripelto Saara Keihäs 57.13 0.11.57 24.03
6 Sintonen Sanna Koovee 59.47 0.14.31 22.53
7 Aherto Mervi LS-37 1.10.02 0.24.46 18.84
8 Leppämäki Sanna ViiSu 1.24.33 0.39.17 15.27
Pirttinen Satu KortJV HYL -

Sarja D35A
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Isoniemi Tiina Jyry 49.40 0.00.00 54.34
2 Pohtola Kaisa YKV 58.17 0.08.37 45.44
3 Mäki-Laurila Anne PunKu 58.43 0.09.03 44.24
4 Vaismaa Taina S-JKL 59.29 0.09.49 42.82
5 Puro-Aho Veera YKV 1.00.12 0.10.32 41.47
6 Kujanpää Maarit KuortKu 1.00.38 0.10.58 40.34
7 Karppi Susanna LaihLu 1.03.57 0.14.17 37.46
8 Savolainen Jarna Lynx 1.08.35 0.18.55 34.19
9 Lindgren Tarja KauWi 1.26.00 0.36.20 26.68
Tervakangas Sanna EsSu EIL -

Sarja D35B
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koivu-Tikkanen Terhi EsSu 37.24 0.00.00 33.97
2 Pelkonen Riikka PäijRa 40.41 0.03.17 30.80
3 Nivukoski Mervi YKV 41.43 0.04.19 29.62
4 Haavisto Päivi KyRa 47.12 0.09.48 25.81
5 Sairinen Katariina RasKe 49.24 0.12.00 24.31
6 Stenbacka Malin VaaSu 49.55 0.12.31 23.71
7 Kouttu Helena 52.27 0.15.03 22.24
8 Lundén Kati MaMa 54.02 0.16.38 21.27
9 Merimäki Marianne Keihäs 1.00.00 0.22.36 18.86
10 Mäkinen Mirva RasKa 1.01.39 0.24.15 18.08
11 Haikonen Nina VaHa 1.09.57 0.32.33 15.68
Pensas Annika Malax EIL -
Hartman Tiina Delta EIL -
Vasilyeva Irina RUS KES -

Sarja D40A
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Naumova Natalia RUS 44.41 0.00.00 61.26
2 Vainionpää Hanna HlS 48.11 0.03.30 56.40
3 Tiitola Annamari Lynx 48.27 0.03.46 55.69
4 Kukonlehto Marja KangSK 49.47 0.05.06 53.80
5 Ojanaho Marja-Leena KemU 50.14 0.05.33 52.93
6 Kuusisto Merja LaihLu 50.37 0.05.56 52.14
7 Yli-Kauppila Marika PunKu 51.53 0.07.12 50.49