FIN GB SWE
IRMA inloggning
Rastijahti
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21A
Sträcka
Antal deltagare 14
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hramov Andrei Hiisiras 1.12.53 0.00.00 80.89
2 Tranchand Frederic OK Hälle 1.14.29 0.01.36 77.32
3 Pihl Peeter MS Parma 1.14.35 0.01.42 75.40
4 Virtanen Janne Paimion 1.17.35 0.04.42 70.73
5 Efimov Roman Hiisiras 1.22.26 0.09.33 64.92
6 Laine Tuomo Delta 1.25.39 0.12.46 60.89
7 Suonpää Olli MS Parma 1.31.23 0.18.30 55.58
8 Nummi Ilari Angelnie 1.31.26 0.18.33 54.06
9 Janlöv Matti IF Sibbo 1.35.06 0.22.13 50.55
10 Putaja Pekka Suunta-S 1.37.32 0.24.39 47.89
11 Kuutti Veli-Pekka Pertteli 1.51.54 0.39.01 40.53
12 Farkas David Helsingi 1.53.42 0.40.49 38.69
13 Hakkarainen Tuomas MS Parma 2.01.13 0.48.20 35.17
Seppä Jussi Suunta-S KES -

Klass H21AL
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Sabel Ville Hiisiras 58.23 0.00.00 65.17
2 Suominen Petteri MS Parma 1.05.58 0.07.35 56.24
3 Matilainen Juha Lahden S 1.07.22 0.08.59 53.65
4 Hänninen Jarkko Delta 1.17.59 0.19.36 45.13
5 Valtanen Juhani Hinnerjo 1.23.39 0.25.16 40.94
6 Kankare Mikko Someron 1.25.50 0.27.27 38.79
7 Tarkia Miikka Turun Su 1.29.53 0.31.30 35.98
8 Valtanen Lassi Hinnerjo 1.36.00 0.37.37 32.70
9 Mänty Eero Hirvensa 1.38.21 0.39.58 30.95
10 Valtanen Taneli Hiisiras 1.43.15 0.44.52 28.56
11 Joutsi Kimmo Lost 1.51.10 0.52.47 25.67
12 Reeni Esko Riihimäe 2.02.43 1.04.20 22.48
Sychev Maxim Hiisiras HYL -

Klass H21C
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Honkasaari Jukka RastiPii 50.41 0.00.00 33.08
2 Rantala Ilkka Riihimäe 58.11 0.07.30 27.09
3 Uusitalo Timo Rajamäen 58.38 0.07.57 25.16
4 Huhtala Juho-Matti Yläneen 1.12.53 0.22.12 18.86
5 Korpio Timo Valkeako 1.15.01 0.24.20 16.99
6 Korpela Antti Loimaan 1.15.36 0.24.55 15.52

Klass H35
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Länsiluoto Aapo Rasti-Ju 1.40.35 0.00.00
2 Junnila Jukka Tamperee 2.30.11 0.49.36

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 9
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kerkola Mika Suomusjä 1.18.36 0.00.00 57.49
2 Numminen Mika Urjalan 1.18.43 0.00.07 55.26
3 Mauriala Jarmo KooVee 1.18.53 0.00.17 52.99
4 Lautamäki Asko Hämeenli 1.25.35 0.06.59 46.86
5 Tähtinen Timo Helsingi 1.31.44 0.13.08 41.87
6 Hiltula Hannu Pudasjär 1.36.06 0.17.30 38.21
7 Kivelä Tuomas Raisu Lu 1.44.28 0.25.52 33.52
8 Tuomola Jarkko Someron 1.49.56 0.31.20 30.32
9 Juva Mika Muurlan 1.54.26 0.35.50 27.64

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 15
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Mänty Markku Turun Me 1.12.47 0.00.00 62.84
2 Nieminen Markku Pälkänee 1.20.32 0.07.45 55.57
3 Laasonen Mauri Tamperee 1.21.14 0.08.27 53.89
4 Koponen Visa Pertteli 1.22.04 0.09.17 52.15
5 Kujansuu Eero MS Parma 1.23.31 0.10.44 50.07
6 Ekström Thomas MS Parma 1.26.34 0.13.47 47.17
7 Jokinen Pekka Pälkänee 1.29.34 0.16.47 44.50
8 Korhonen Ilkka Kuopion 1.29.57 0.17.10 43.22
9 Ruohola Risto MS Parma 1.31.40 0.18.53 41.34
10 Räbb Rainer Pargas I 1.33.50 0.21.03 39.34
11 Nappu Juha Turun NM 1.39.17 0.26.30 36.19
12 Kuokkanen Ismo Turun Su 1.44.26 0.31.39 33.47
13 Kajavalta Jyrki Turun Su 2.04.06 0.51.19 27.38
14 Rehberger Markku Helsingi 2.14.01 1.01.14 24.62
15 Huhtala Ismo Yläneen 2.18.26 1.05.39 23.13

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 17
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Asikainen Timo Hiisiras 1.07.23 0.00.00 56.72
2 Maunuksela Jari Urjalan 1.11.02 0.03.39 52.79
3 Lehtonen Jukka Turun NM 1.12.45 0.05.22 50.56
4 Aaltonen Tommi MS Parma 1.19.58 0.12.35 45.10
5 Kortetjärvi Hannu Pälkänee 1.20.44 0.13.21 43.79
6 Reinikka Kenneth Hyvinkää 1.22.49 0.15.26 41.82
7 Hänninen Jukka Delta 1.24.45 0.17.22 40.02
8 Hakala Jouni Raision 1.25.19 0.17.56 38.92
9 Teittinen Matti Hiisiras 1.32.05 0.24.42 35.28
10 Mänty Pekka Hirvensa 1.34.42 0.27.19 33.55
11 Koskinen Markku Someron 1.36.55 0.29.32 32.04
12 Kuusisto Kimmo MS Parma 1.37.42 0.30.19 31.05
13 Hakala Seppo Pälkänee 1.54.02 0.46.39 25.97
14 Sjögren Jukka Rastikar 2.06.14 0.58.51 22.90
Laine Matti MS Parma HYL -
Arki Hannu Turun Me HYL -
Uusikartano Simo Turun Me KES -

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 29
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Helle Markku Saarijär 1.08.59 0.00.00 62.95
2 Nummi Esko Punkalai 1.14.04 0.05.05 58.00
3 Keskitalo Jukka Lauttaky 1.14.18 0.05.19 57.19
4 Salonen Matti Vakka-Ra 1.14.29 0.05.30 56.42
5 Valtanen Simo Hinnerjo 1.15.35 0.06.36 54.99
6 Saarimäki Ilkka Angelnie 1.17.35 0.08.36 52.97
7 Etu-Huitti Arto MS Parma 1.17.40 0.08.41 52.31
8 Nurminen Jouko Tamperee 1.20.52 0.11.53 49.67
9 Ojapalo Ilkka Rajamäen 1.20.53 0.11.54 49.08
10 Lehto Esa Helsingi 1.20.59 0.12.00 48.45
11 Ritanotko Markku Turun Me 1.21.11 0.12.12 47.76
12 Valonen Tapani Karkki-R 1.21.16 0.12.17 47.13
13 Forsström Ove OK Raseb 1.23.07 0.14.08 45.53
14 Pulkkinen Erkki Rasti-Lu 1.26.04 0.17.05 43.42
15 Lehtovirta Timo Rastikar 1.27.12 0.18.13 42.33
16 Leppälä Martti Hämeenli 1.27.53 0.18.54 41.47
17 Jokinen Matti Turun Vi 1.31.53 0.22.54 39.16
18 Kinkki Seppo Tamperee 1.35.50 0.26.51 37.06
19 Kuivala Juha Turun Su 1.36.17 0.27.18 36.40
20 Hirvelä Reijo Punkalai 1.38.26 0.29.27 35.13
21 Raiko Markku Hyvinkää 1.40.18 0.31.19 34.01
22 Ahlqvist Hannu Raisu Lu 1.42.21 0.33.22 32.88
23 Viitasalo Harri Riihimäe 1.43.05 0.34.06 32.19
24 Laukka Ville Raisu Lu 1.55.55 0.46.56 28.23
25 Vainikka Jari Raisu Lu 1.55.57 0.46.58 27.82
26 Ölander Ralf Pargas I 2.00.50 0.51.51 26.31
27 Karjalainen Ossi Maarian 2.11.26 1.02.27 23.83
Lindeman Jorma Rasti-Pe KES -
Kuivala Hannu Turun Su KES -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 33
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Helkkula Rauli Turun Me 1.08.03 0.00.00 54.57
2 Sipponen Markku Paimion 1.08.06 0.00.03 54.02
3 Nieminen Pertti Rajamäen 1.10.58 0.02.55 51.35
4 Nuuros Risto Suomusjä 1.12.57 0.04.54 49.48
5 Suominen Risto Suomusjä 1.14.49 0.06.46 47.78
6 Huttunen Kari Keravan 1.14.50 0.06.47 47.30
7 Lehtiniemi Pekka Savon Su 1.16.57 0.08.54 45.55
8 Kurikka Pekka Urjalan 1.16.58 0.08.55 45.08
9 Mannonen Mikko Turun Su 1.18.13 0.10.10 43.92
10 Saari Tauno Suunta-S 1.20.36 0.12.33 42.19
11 Vesalainen Markku Angelnie 1.24.44 0.16.41 39.72
12 Kares Olli Hiisiras 1.25.02 0.16.59 39.17
13 Salmenoja Pertti Hirvensa 1.28.01 0.19.58 37.45
14 Turunen Erkki Suunta-S 1.28.06 0.20.03 37.02
15 Alilonttinen Martti MS Parma 1.28.20 0.20.17 36.52
16 Väätäinen Seppo Espoon S 1.28.38 0.20.35 36.01
17 Hongisto Keijo Loimaan 1.31.05 0.23.02 34.66
18 Jäntti Timo Suunta J 1.31.36 0.23.33 34.08
19 Repo Seppo Pihkanis 1.31.52 0.23.49 33.60
20 Keränen Kauko Urjalan 1.32.06 0.24.03 33.14
21 Kämpe Leif OK Raseb 1.37.04 0.29.01 31.09
22 Koskinen Timo Valkeako 1.40.54 0.32.51 29.56
23 Mäkilä Matti Rasti-Vi 1.43.34 0.35.31 28.46
24 Terävä Seppo XYZ 1.47.35 0.39.32 27.08
25 Laine Jaakko Helsingi 1.47.40 0.39.37 26.73
26 Hakanen Kai Vallan S 1.47.49 0.39.46 26.37
27 Kurvinen Veijo Länsi-Uu 1.50.46 0.42.43 25.35
28 Harju Hannu Espoon S 1.51.55 0.43.52 24.78
29 Heikelä Pekka MS Parma 2.51.03 1.43.00 16.01
Virtanen Jorma Hiisiras HYL -
Aarnio Seppo RastiPii HYL -
Välimäki Heimo Turun Vi KES -
Ovaska Ari Epilän E KES -

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 39
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kanste Pekka OK Raseb 57.16 0.00.00 53.57
2 Wessman Risto Delta 1.00.37 0.03.21 50.21
3 Kallio Kari Suomusjä 1.00.38 0.03.22 49.80
4 Visa Jouko Suomusjä 1.00.56 0.03.40 49.16
5 Peltola Tuomo MS Parma 1.03.44 0.06.28 46.62
6 Vannas Hannu MS Parma 1.04.30 0.07.14 45.69
7 Korpinen Seppo Rajamäen 1.04.41 0.07.25 45.19
8 Lehtinen Olli Turun Su 1.05.11 0.07.55 44.47
9 Rapakko Timo Suomusjä 1.05.25 0.08.09 43.94
10 Hedenström Rauno Maarian 1.05.33 0.08.17 43.48
11 Rönkkö Paavo Espoon S 1.09.49 0.12.33 40.48
12 Orrensalo Reijo Turun Vi 1.09.55 0.12.39 40.07
13 Ketamo Juhani Suunta-S 1.10.50 0.13.34 39.21
14 Karsikas Raimo Maarian 1.12.04 0.14.48 38.20
15 Mäkinen Jaakko Angelnie 1.12.14 0.14.58 37.78
16 Halkosaari Severi Himangan 1.12.35 0.15.19 37.26
17 Urhonen Seppo Turun Su 1.12.48 0.15.32 36.82
18 Laine Juhani Delta 1.15.57 0.18.41 34.97
19 Euren Pertti RasKa 1.16.54 0.19.38 34.23
20 Hongisto Heimo Loimaan 1.17.13 0.19.57 33.77
21 Saarinen Olli Delta 1.21.31 0.24.15 31.69
22 Sonkki Juhani Paimion 1.21.33 0.24.17 31.38
23 Virta Aare Suomusjä 1.21.42 0.24.26 31.03
24 Mannervesi Simo Paimion 1.25.13 0.27.57 29.47
25 Kaasalainen Oiva Suunta-S 1.28.46 0.31.30 28.01
26 Sane Kari Helsingi 1.31.28 0.34.12 26.92
27 Niemi Pentti Hauhon S 1.38.03 0.40.47 24.87
28 Erkkilä Ahti Paimion 1.40.06 0.42.50 24.12
29 Viljanen Keijo Loimaan 1.40.10 0.42.54 23.86
30 Laakso Raimo Halikon 1.48.13 0.50.57 21.86
31 Sarmanne Matti Riihimäe 1.58.22 1.01.06 19.78
Visa Rauno Suomusjä HYL -
Tiitola Tero Rastikar HYL -
Tammisaari Pentti Hirvensa HYL -
Paldanius Jorma Turun Su HYL -
Loukonen Veikko Piikkiön HYL -
Alanissi Olli Pälkänee HYL -
Virtanen Seppo Rauman T KES -
Jarva Risto Oriveden KES -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 22
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Jonkka Arvo Rastikar 50.48 0.00.00 47.01
2 Hovikorpi Aarno Hämeenli 50.50 0.00.02 46.31
3 Jokinen Juhani Maarian 50.52 0.00.04 45.61
4 Valtonen Teuvo Hiisiras 1.02.54 0.12.06 36.34
5 Kuutti Jorma Pertteli 1.02.58 0.12.10 35.76
6 Saario Seppo MS Parma 1.03.33 0.12.45 34.90
7 Mattila Kalervo Rastikar 1.05.44 0.14.56 33.22
8 Eilu Kalevi Rasti-Lu 1.05.50 0.15.02 32.65
9 Kämäräinen Pentti Hiidenki 1.09.52 0.19.04 30.28
10 Eskola Jorma Maarian 1.09.57 0.19.09 29.75
11 Kuusisto Seppo Rasti-Lu 1.14.31 0.23.43 27.47
12 Saario Pentti Loimaan 1.15.10 0.24.22 26.78
13 Lainema Matti MS Parma 1.18.01 0.27.13 25.36
14 Rosenqvist Onni Suosmere 1.19.46 0.28.58 24.38
15 Sulander Heikki Kangasal 1.20.53 0.30.05 23.62
16 Leppänen Hannu Rauman T 1.23.45 0.32.57 22.41
17 Kaukasoina Risto Loimaan 1.24.25 0.33.37 21.83
18 Vuorenpää Sulo Urjalan 1.24.33 0.33.45 21.39
19 Valkonen Taisto Hankasal 1.33.24 0.42.36 19.00
20 Helppolainen Taisto Eura-Kau 1.39.06 0.48.18 17.56
21 Launis Kari Raisu Lu 2.03.14 1.12.26 13.84
Kuokkanen Kari Pihkanis KES -

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Nordell Rolf Kimito S 46.44 0.00.00 36.55
2 Tamminen Heikki Maarian 46.45 0.00.01 34.97
3 Lammensalo Jaakko Hiisiras 56.35 0.09.51 27.60
4 Koskinen Jukka Hiisiras 57.26 0.10.42 25.92
5 Siivonen Jukka Rastikar 1.08.46 0.22.02 20.58
6 Marjanen Torsti Salon Vi 1.10.08 0.23.24 19.14
7 Huhtala Olavi Hiisiras 1.18.48 0.32.04 16.10
Helariutta Eero Rastikar HYL -

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Liski Eero Lounais- 1.02.40 0.00.00 31.02
2 Lassila Arto Paimion 1.04.12 0.01.32 28.01
3 Luonteri Tapani XYZ 1.05.57 0.03.17 25.06
4 Ali-Rantala Arvo Loimaan 1.11.18 0.08.38 21.13
5 Laurila Pertti Espoon S 1.13.39 0.10.59 18.48

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Pietari Marko Hyvinkää 2.13.19 0.00.00 40.72
2 Kerkola Riku Suomusjä 2.15.03 0.01.44 36.18
3 Leppimäki Ilari Hiisiras 2.16.30 0.03.11 31.81
4 Jokela Ville Suunta-S 2.17.10 0.03.51 27.70

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Heinonen Eero MS Parma 1.01.26 0.00.00 57.16
2 Ruohola Aaro MS Parma 1.01.35 0.00.09 55.31
3 Arola Matias Paimion 1.07.05 0.05.39 49.20
4 Ruohola Akseli MS Parma 1.10.59 0.09.33 45.02
5 Rehn Dennis OK Raseb 1.11.01 0.09.35 43.51
6 Jalli Eero Lounais- 1.14.52 0.13.26 39.87
7 Kerkola Nico Suomusjä 1.14.58 0.13.32 38.41
8 Huila Joona Hiisiras 1.18.55 0.17.29 35.15
9 Rantala Joonas Riihimäe 1.32.42 0.31.16 28.79
10 Parjanen Joona MS Parma 2.09.50 1.08.24 19.74
Leppimäki Jukka Hiisiras KES -

Klass H13
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Kuokkanen Edvin Turun Su 24.48 0.00.00
2 Hellman Aleksi MS Parma 26.42 0.01.54
3 Kinnala Ville Turun Su 28.16 0.03.28
4 Ekström Rasmus MS Parma 32.28 0.07.40
5 Vuori Justus Turun Su 32.46 0.07.58
6 Piironen Konsta MSParma 34.01 0.09.13
7 Kaihtela Juuso Rasti-Lu 36.03 0.11.15
8 Kanerva Santtu Suunta-S 38.04 0.13.16
9 Korpela Arttu Loimaan 51.50 0.27.02
10 Uusitalo Juho Rajamäen 59.24 0.34.36

Klass H12
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Haanpää Klaus Paimion 16.30 0.00.00
2 Ekström Niklas MS Parma 17.09 0.00.39
3 Niska Valtteri Lapuan V 21.00 0.04.30
4 Nokka Vesa Rasti 88 21.03 0.04.33
5 Karttila Aleksi MS Parma 21.14 0.04.44
6 Kinnala Kalle Turun Su 23.47 0.07.17
7 Kerkola Teemu Suomusjä 27.00 0.10.30
8 Hirvilammi Kalle Auran Va 31.10 0.14.40

Klass H12TR
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Teini Taneli Rasti-Lu 35.41 0.00.00

Klass H10RR
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Seppä Touko Turun Su 13.35 0.00.00
2 Lautamäki Matias Hämeenli 14.05 0.00.30
3 Kolkkala Vertti MS Parma 18.25 0.04.50
4 Salonen Visa Koovee 21.49 0.08.14
5 Teini Viljami Rasti-Lu 22.57 0.09.22
6 Haanpää Leo Paimion 25.06 0.11.31
7 Huisko Esa MS Parma 38.13 0.24.38
8 Tabsai Natwud Suomusjä 39.17 0.25.42

Klass D21A
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Uotila Ulrika Koovee 1.11.37 0.00.00 84.71
2 Dambe Inga Paimion 1.11.40 0.00.03 76.19
3 Lindholm Sara OK Raseb 1.22.38 0.11.01 58.73
4 Somova Inna Hiisiras 1.38.34 0.26.57 43.08

Klass D21C
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Sabel Jenni Hiisiras 46.45 0.00.00 37.55
2 Hoikkala Gun Kimito S 55.08 0.08.23 29.45
3 Kujansuu Marjut MS Parma 1.05.23 0.18.38 22.82
4 Tarkia Anna Turun Su 1.06.34 0.19.49 20.44
5 Prusila Katri Auran Va 1.30.34 0.43.49 13.57

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Dambe Signe Paimion 1.13.17 0.00.00
2 Keränen Sirpa Suunta J 1.34.52 0.21.35

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lehmus Satu Hiisiras 1.44.21 0.00.00 25.12
2 Salonen Eeva-Liisa Koovee 1.54.04 0.09.43 19.53
3 Nieminen Minna Itä-Häme 1.58.23 0.14.02 15.50

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kerkola Tiina Suomusjä 1.00.30 0.00.00 57.16
2 Teini Heli Rasti-Lu 1.05.05 0.04.35 50.86
3 Koskivaara Eija MS Parma 1.05.12 0.04.42 48.49
4 Havia-Kinnala Helena Angelnie 1.10.43 0.10.13 42.62
5 Seppälä Anu Epilän E 1.19.27 0.18.57 36.07
6 Valkonen-Korhonen Minna Kuopion 1.27.19 0.26.49 31.12
7 Mäkelä Tiina Rauman T 1.28.05 0.27.35 29.17
Hänninen Raija Delta KES -

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kihlström Kirsi Hankasal 48.30 0.00.00 62.32
2 Pelto-Huikko Anne Hiisiras 51.23 0.02.53 55.29
3 Laasonen Kirsi Tamperee 51.35 0.03.05 51.56
4 Eisanen Tea Maarian 58.06 0.09.36 42.66
5 Sulavuori Eija Turun Me 1.07.40 0.19.10 33.95
6 Tuuppa Riikka Eura-Kau 1.14.23 0.25.53 28.44

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 19
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Raiko Erja Hyvinkää 42.23 0.00.00 61.35
2 Kalliola Pirkko Maarian 42.27 0.00.04 60.24
3 Juura Maarit Kankaanp 42.46 0.00.23 58.78
4 Korpio Aulikki Valkeako 43.44 0.01.21 56.49
5 Saari Marita Suunta-S 46.58 0.04.35 51.68
6 Virtanen Marjo Hiisiras 47.15 0.04.52 50.45
7 Moilanen Kirsti Maarian 47.33 0.05.10 49.22
8 Valonen Eila Karkki-R 47.35 0.05.12 48.27
9 Ahlqvist Kristiina Raisu Lu 47.39 0.05.16 47.30
10 Liimatainen Raili Riihimäe 50.08 0.07.45 44.09
11 Lähteenmäki Pirjo Paimion 56.10 0.13.47 38.58
12 Soanjärvi Tuija Lynx 56.18 0.13.55 37.72
13 Koskialho Elisabeth Rasti-Lu 57.15 0.14.52 36.34
14 Sipponen Airi Paimion 1.00.03 0.17.40 33.92
15 Taimisto Sinikka MS Parma 1.04.34 0.22.11 30.88
16 Turunen Päivi-Kaarina Suunta-S 1.12.23 0.30.00 26.94
17 Ojapalo Anneli Rajamäen 1.28.51 0.46.28 21.46
18 Sarkki Raija Pertteli 1.36.44 0.54.21 19.27
Ahonkivi Irma Rastikar KES -

Klass D60
Sträcka
Antal deltagare 13
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Nurminen Arja Valkeako 39.39 0.00.00 58.03
2 Salmenoja Hely Hirvensa 40.42 0.01.03 55.12
3 Laine Irmeli Delta 45.36 0.05.57 47.94
4 Kurvinen Ulla Länsi-Uu 47.42 0.08.03 44.62
5 Kämäräinen Paula Hiidenki 47.45 0.08.06 43.37
6 Kainulainen Pirjo Rasti-Lu 52.36 0.12.57 38.28
7 Nurminen Eija Tamperee 57.13 0.17.34 34.18
8 Ritasalo Maaria Vakka-Ra 59.19 0.19.40 32.00
9 Jäntti Kerttu Suunta J 1.03.25 0.23.46 29.03
10 Lankia Hilkka Tamperee 1.14.14 0.34.35 24.02
11 Kaasalainen Tuula Suunta-S 1.14.30 0.34.51 23.16
12 Saarinen Tuula Eura-Kau 1.19.22 0.39.43 21.02
Törrö Maria-Leena Valkeako HYL -

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Mannervesi Helena Paimion 41.57 0.00.00 52.20
2 Piiparinen Seija Rastikar 51.01 0.09.04 41.08
3 Ojamaa Marja-Liisa Salon Vi 53.09 0.11.12 37.67
4 Reeni Eva Riihimäe 57.36 0.15.39 33.13
5 Kuutti Kirsti Pertteli 1.05.11 0.23.14 27.84
6 Helppolainen Anni Eura-Kau 1.08.49 0.26.52 25.00
6 Sulander Mirja-Liisa Epilän E 1.08.49 0.26.52 25.00
8 Verha Maija Vakka-Ra 1.12.10 0.30.13 21.24

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ruusunen Marja-Liisa Epilän E 55.10 0.00.00 42.98
2 Pekkarinen Eila Keravan 1.02.02 0.06.52 35.93
3 Kirkkala Aino Suosmere 1.25.47 0.30.37 24.32
4 Vehmanen Marjatta Keravan 1.38.23 0.43.13 19.76
Fingerroos Seija Paimion KES -
Kallio Tuija Rauman T HYL -

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Honkanen Miitu Kuopion 1.09.46 0.00.00
2 Jakobsson Laura Rastikar 1.15.36 0.05.50

Klass D18
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kujansuu Ida MS Parma 1.27.01 0.00.00

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 11
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Sievi-Korte Sarianna Hiisiras 1.01.12 0.00.00 59.57
2 Kaartinen Selja Angelnie 1.04.25 0.03.13 54.90
3 Jalava Enni Vakka-Ra 1.04.26 0.03.14 53.19
4 Kinnala Venla Turun Su 1.07.46 0.06.34 48.96
5 Fingerroos Camilla Paimion 1.07.47 0.06.35 47.33
6 Ekström Hanne-Line MS Parma 1.07.59 0.06.47 45.59
7 Juva Jonna Angelnie 1.10.20 0.09.08 42.51
8 Yliluikki Henna Suomusjä 1.10.41 0.09.29 40.75
9 Korpela Laura Loimaan 1.37.09 0.35.57 28.52
10 Reuna Laura Hiisiras 1.42.24 0.41.12 25.99
Pöyhönen Saina Hiisi HYL -

Klass D14
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Rantala Jasmiina Rasti-Lu 34.02 0.00.00
2 Haapasaari Ilona Turun Su 34.15 0.00.13
3 Huhtala Linda Yläneen 36.03 0.02.01
4 Aaltonen Anniina MS Parma 39.42 0.05.40
5 Laasonen Sonja Tamperee 41.35 0.07.33
Viitala Nina Rasti-No KES -

Klass D13
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Välimaa Emilia Rasti 88 52.45 0.00.00

Klass D12
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Saarinen Anu Rasti 88 17.26 0.00.00
2 Roos Renja Angelnie 19.35 0.02.09
3 Vuori Jenny Turun Su 22.15 0.04.49
4 Kemppainen Maria Angelnie 34.57 0.17.31
5 Kemppainen Ronja Angelnie 51.11 0.33.45

Klass D12TR
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Huhtala Julia Yläneen 27.37 0.00.00
2 Heinonen Elina MS Parma 29.27 0.01.50
3 Viili Anni-Martta MS Parma 31.47 0.04.10
4 Viitala Sini Rasti-No 54.02 0.26.25

Klass D10RR
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten
1 Aho Anni Turun Su 14.58 0.00.00
2 Ruohola Ilona MS Parma 19.20 0.04.22
3 Ekström Lotte-Line MS Parma 21.58 0.07.00
4 Saarinen Sini Rasti 88 22.54 0.07.56
5 Tuomisto Saara MS Parma 24.20 0.09.22
6 Syväluoma Aino Turun Su 25.10 0.10.12
7 Salminen Suvi-Tuuli Yläneen 25.20 0.10.22
8 Kemppainen Laura Angelnie 25.33 0.10.35
9 Hirvilammi Ella Auran Va 36.10 0.21.12
Hölsö Essi Paimion KES -

Klass NUORAVOIN
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Ali-Marttila Aaron Yläneen 39.48 0.00.00