FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
54. Kainuun Rastiviikko, Luhtakangas, 3. osakilpailu
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21E
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heinaro Einari HS 41.40 0.00.00 88.80 93.52
2 Sopo Aleksi Navi 42.45 0.01.05 86.06 90.65
3 Asikainen Aaro KR 43.52 0.02.12 83.40 87.85
4 Anjala Topi LS-37 45.59 0.04.19 79.12 83.33
5 Huikko Petteri LS-37 46.58 0.05.18 77.02 81.13
6 Pajunen Jere KR 47.14 0.05.34 76.15 80.21
7 Lakanen Jonne LappRi 48.31 0.06.51 73.72 77.64
8 Ekström Niklas MSParma 48.38 0.06.58 73.12 77.01
9 Elo Markku AngA 49.15 0.07.35 71.78 75.61
10 Laitamäki Wille MSParma 50.27 0.08.47 69.67 73.38
11 Saarela Ville-Petteri KemU 51.00 0.09.20 68.51 72.16
12 Liukkonen Matti RR 51.12 0.09.32 67.85 71.46
13 Viippola Aapo OuTa 51.30 0.09.50 67.05 70.62
14 Rautio Mikael EsSu 52.11 0.10.31 65.78 69.28
15 Salmenoja Samuli MSParma 53.07 0.11.27 64.24 67.66
16 Vaismaa Lassi HS 54.01 0.12.21 62.79 66.13
17 Kronberg Christian Femman 54.09 0.12.29 62.25 65.57
18 Mertanen Simo LappRi 54.33 0.12.53 61.42 64.69
19 Gabitov Rinat EsSu 55.27 0.13.47 60.05 63.25
20 Joensuu Timo VaajTe 56.28 0.14.48 58.61 61.73
21 Hyvönen Pekka AngA 56.32 0.14.52 58.17 61.27
22 Koivumäki Olli LapVi 56.33 0.14.53 57.79 60.87
23 Koirikivi Riku Pohjant 56.38 0.14.58 57.34 60.40
24 Kuutti Veli-Pekka EsAk 56.39 0.14.59 56.96 60.00
25 Pitkänen Jonne S-JKL 57.17 0.15.37 55.98 58.96
26 Kinni Juho TP 1.00.43 0.19.03 52.47 55.27
27 Kronberg Patrick Femman 1.21.30 0.39.50 38.84 40.91
Kautto Lasse VaajTe KES -

Sarja D21E
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kaskinen Mira RasKa 47.28 0.00.00 84.50 90.27
2 Kauppi Minna LS-37 48.48 0.01.20 80.82 86.34
3 Anttonen Sari Pohjant 49.35 0.02.07 78.20 83.54
4 Heittola Suvi RasKa 51.44 0.04.16 73.65 78.68
5 Elo Sanni AngA 54.11 0.06.43 69.09 73.81
6 Pylvänäinen Henna KS 55.11 0.07.43 66.63 71.18
7 Heittola Satu S-JKL 57.09 0.09.41 63.16 67.48
8 Väänänen Mari KR 1.11.55 0.24.27 49.27 52.63
9 Tuomisto Satu RaJu 1.17.15 0.29.47 45.00 48.07
Mononen Hanna KR KES -

Sarja H20E
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virtala Alex PIF 44.28 0.00.00

Sarja H18E
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Niemelä Paavo Pohjant 48.25 0.00.00 70.94 68.65
2 Rautio Daniel EsSu 48.33 0.00.08 70.04 67.78
3 Gretschel Eino KEV 50.28 0.02.03 66.70 64.54
4 Malinen Vinski Navi 53.02 0.04.37 62.82 60.79
5 Rannila Oskari LapVi 53.08 0.04.43 62.06 60.05
6 Jussinmäki Pietari LapVi 57.19 0.08.54 56.93 55.09
7 Noponen Juho EsSu 58.38 0.10.13 55.07 53.29
8 Simola Jere Koovee 59.44 0.11.19 53.48 51.75
9 Heikkinen Otso SoJy 1.00.23 0.11.58 52.33 50.64
10 Ruusu Rasmus EsSu 1.01.37 0.13.12 50.73 49.09
11 Korento Benjamin OK77 1.03.08 0.14.43 48.97 47.38
12 Sivonen Miro TP 1.13.09 0.24.44 41.79 40.44
13 Ylihärsilä Roni AlahKi 1.15.55 0.27.30 39.82 38.53
14 Salonen Onni SoJy 1.20.38 0.32.13 37.06 35.86
15 Nikkinen Hannes HiKi 1.24.15 0.35.50 35.06 33.93
Hoikka Osku SoJy KES -

Sarja H16E
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pinta Leevi Koovee 45.16 0.00.00 62.82 59.71
2 Hirvilahti Joona VeVe 46.31 0.01.15 60.82 57.81
3 Sivill Tommi S-JKL 47.06 0.01.50 59.77 56.81
4 Kemppainen Aarne EsSu 47.47 0.02.31 58.61 55.71
5 Kuronen Aapo JRV 49.22 0.04.06 56.45 53.65
6 Lautamäki Topias MSParma 49.55 0.04.39 55.54 52.79
7 Kavonius Atte HiKi 50.45 0.05.29 54.35 51.66
8 Sorsa Eero SoJy 50.59 0.05.43 53.82 51.16
9 Jussinmäki Iisakki LapVi 51.17 0.06.01 53.23 50.59
10 Friman Eemeli HyRa 51.49 0.06.33 52.41 49.81
11 Kallioniemi Justus RaLu 54.21 0.09.05 49.70 47.24
12 Hellstedt Oliver Lynx 54.28 0.09.12 49.33 46.89
13 Mourujärvi Jonne RR 55.27 0.10.11 48.20 45.82
14 Pesu Akseli TP 56.05 0.10.49 47.40 45.06
15 Takanen Eetu VeVe 58.08 0.12.52 45.49 43.24
16 Hölsö Aaro RaJu 1.00.24 0.15.08 43.55 41.39
17 Syväterä Sampo TP 1.01.21 0.16.05 42.64 40.53
18 Ala-Honkola Akseli LapVi 1.02.27 0.17.11 41.66 39.60
19 Heino Veikka Pohjant 1.05.53 0.20.37 39.27 37.33
20 Löfbacka Atte KPV 1.08.54 0.23.38 37.35 35.50
21 Kovanen Sauli S-JKL 1.09.47 0.24.31 36.67 34.86
22 Hakkarainen Oskari SoJy 1.09.56 0.24.40 36.39 34.59
23 Gil Aguilar Yeray S-JKL 1.16.49 0.31.33 32.94 31.31
24 Hahto Vili Pihkan 1.21.50 0.36.34 30.75 29.23
25 Wikblom Melker Minken 1.25.25 0.40.09 29.29 27.84
26 Ojalainen Matias SKVuoksi 1.25.28 0.40.12 29.11 27.67
Malmström Kaapo RR HYL -
Heikkinen Altti SoJy HYL -
Nurminen Jonne JRV KES -
Kinnari Unto KarjUra KES -
Karjalainen Samuli JRV KES -

Sarja D20E
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karppinen Inari EsSu 48.18 0.00.00 79.49 74.91
2 Ojanaho Ansa-Lotta OH 50.24 0.02.06 75.04 70.71
3 Hietala Emmi LapVi 59.02 0.10.44 63.09 59.45
4 Heikkinen Ida VeVe 1.00.15 0.11.57 60.86 57.35
5 Hoskari Maria RasKa 1.03.18 0.15.00 57.02 53.73
6 Lauri Silja OH 1.05.03 0.16.45 54.60 51.45
7 Linnainmaa Katja KangSK 1.08.31 0.20.13 50.99 48.05
8 Kangasaho Aino KuoSu 1.10.36 0.22.18 48.67 45.87
9 Jussinmäki Tuulia S-JKL 1.12.11 0.23.53 46.81 44.11
10 Kytäjä Nea VaHa 1.13.41 0.25.23 45.07 42.48
11 Karjalainen Venla-Linnea S-JKL 1.13.51 0.25.33 44.19 41.64

Sarja D18E
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ekström Lotte-Line MSParma 46.05 0.00.00 70.88 68.87
2 Lillqvist Isabella TP 50.26 0.04.21 64.38 62.55
3 Sikkilä Peppi LapVi 52.27 0.06.22 61.53 59.79
4 Pirilä Elisa MSParma 53.55 0.07.50 59.49 57.81
5 Heikkinen Roosa VeVe 54.15 0.08.10 58.77 57.10
6 Virkajärvi Heta JRV 55.28 0.09.23 57.12 55.50
7 Hanhijärvi Maijukka EsAk 56.49 0.10.44 55.42 53.85
8 Hyyppä Liina KoS 58.33 0.12.28 53.45 51.93
9 Näsi Minea RaJu 58.38 0.12.33 53.04 51.53
10 Kokkonen Meeri KaSu 1.01.57 0.15.52 49.88 48.47
11 Hyytiäinen Miina KS 1.02.35 0.16.30 49.06 47.67
12 Rehberger Nadja HS 1.03.57 0.17.52 47.71 46.35
13 Multala Emmi KuoSu 1.09.15 0.23.10 43.77 42.53
14 Åberg Nea HyRa 1.14.06 0.28.01 40.64 39.49
15 Poijärvi Aino Koovee 1.16.37 0.30.32 39.05 37.94
15 Mattila Helmi RasTiimi 1.16.37 0.30.32 39.05 37.94
17 Rautio Ulrika EsSu 1.18.41 0.32.36 37.53 36.46
18 Linnainmaa Annukka KangSK 1.18.53 0.32.48 37.18 36.13
19 Talvitie Meri Koovee 1.24.53 0.38.48 34.33 33.35
20 Lauri Elina OH 1.29.46 0.43.41 32.24 31.33
21 Karttila Inkeri MSParma 1.30.01 0.43.56 31.93 31.03
22 Rokala Erica LapVi 1.38.34 0.52.29 28.96 28.14
23 Romppainen Piia HyRa 1.40.32 0.54.27 28.20 27.40
24 Evans Lidia SoJy 1.45.35 0.59.30 26.67 25.91
Nikkinen Saana HiKi KES -
Laamanen Emma-Riikka TarpSu KES -

Sarja D16E
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saarinen Hetta HyRa 44.15 0.00.00 65.55 59.09
2 Salonen Heidi JRV 44.53 0.00.38 64.24 57.91
3 Mäkäräinen Selma Pohjant 46.20 0.02.05 61.85 55.76
4 Heikkinen Hilla SoJy 47.52 0.03.37 59.51 53.65
5 Koski Hanni Koovee 49.33 0.05.18 57.14 51.51
6 Kuusikko Kiia Pohjant 49.59 0.05.44 56.29 50.75
7 Lång Emma KuoSu 50.16 0.06.01 55.63 50.15
8 Päärni Iina MSParma 51.20 0.07.05 54.13 48.80
9 Hoskari Sanni RaJu 52.24 0.08.09 52.70 47.51
10 Lehtonen Minttu SiiRa 54.33 0.10.18 50.30 45.35
11 Kuokka Katri IisVi 55.57 0.11.42 48.73 43.93
12 Saari Annalotta Pohjant 56.22 0.12.07 48.06 43.33
13 Peltonen Riikka JRV 56.30 0.12.15 47.64 42.95
14 Lehtonen Lilja SKUusi 57.00 0.12.45 46.92 42.30
15 Mäkelä Ilona Koovee 1.03.27 0.19.12 41.88 37.75
16 Farkas Villö EsSu 1.03.52 0.19.37 41.33 37.26
17 Goman Matleena Pohjant 1.06.19 0.22.04 39.54 35.65
18 Nivukoski Lotta LapVi 1.06.30 0.22.15 39.17 35.31
19 Malinen Fanni Navi 1.08.50 0.24.35 37.59 33.89
20 Rantanen Annika Koovee 1.10.56 0.26.41 36.23 32.66
21 Kiintola Emilia KS 1.11.49 0.27.34 35.54 32.04
22 Mäenpää Inka SoJy 1.16.47 0.32.32 33.02 29.76
23 Malinen Ella KuoSu 1.21.33 0.37.18 30.87 27.83
24 Kenttä Lumi OK77 1.51.21 1.07.06 22.46 20.24
Palosaari Maiju KiimU KES -
Kovanen Saara S-JKL KES -

Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyyryläinen Juha AnttU 52.28 0.00.00 53.56 56.66
2 Huomolin Ville LappRi 1.00.42 0.08.14 45.60 48.24
3 Hirvikallio Petri LuuRa 1.07.37 0.15.09 40.31 42.64
4 Laasanen Lauri LaihLu 1.13.10 0.20.42 36.68 38.80
5 Bruguière André RaN 1.15.48 0.23.20 34.85 36.86
6 Inget Juha-Matti PudU 1.16.33 0.24.05 33.96 35.92
7 Asikainen Vesa KaJu 1.27.53 0.35.25 29.10 30.78
8 Kumpulainen Oiva JäPa 1.32.15 0.39.47 27.26 28.84
9 Shnoro Matias SonPa 1.46.32 0.54.04 23.21 24.55
10 Aaltonen Lassi HS 1.59.02 1.06.34 20.42 21.60
11 Kumpulainen Otto JäPa 2.01.18 1.08.50 19.69 20.83

Sarja H21AL
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Turpeinen Antti ViPa 39.00 0.00.00 46.97 49.27
2 Nurminen Jussi VaHa 40.44 0.01.44 44.01 46.17
3 Päivärinta Juhani KiimU 53.53 0.14.53 32.54 34.13
4 Kesälä Mikko Pohjant 58.08 0.19.08 29.49 30.93
5 Alasuvanto Matti KaJu 59.16 0.20.16 28.26 29.64
6 Mäkikyrö Ville OH 1.09.15 0.30.15 23.62 24.78
7 Valkonen Henri IHR 1.22.25 0.43.25 19.37 20.32
Kekkinen Misa Pihkan KES -

Sarja H35A
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Häkämies Antti PosPy 56.26 0.00.00 74.82 68.08
2 Kleemola Lauri Lynx 58.52 0.02.26 71.16 64.75
3 Lassila Mikko HS 59.00 0.02.34 70.44 64.09
4 Kuopus Sauli PudU 59.44 0.03.18 69.02 62.79
5 Hemminki Antti RasKu 1.03.37 0.07.11 64.28 58.48
6 Hyyppä Jarmo Pohjant 1.03.45 0.07.19 63.62 57.88
7 Fränti Arto LapVi 1.06.28 0.10.02 60.52 55.06
8 Hossain Tarik MusNe 1.11.58 0.15.32 55.43 50.43
9 Rusanen Antti HauSi 1.15.13 0.18.47 52.59 47.85
10 Koivusalo Riku RasKa 1.16.07 0.19.41 51.53 46.89
11 Hyttinen Ossi SonPa 1.16.18 0.19.52 50.97 46.38
12 Koskinen Jussi EsSu 1.17.05 0.20.39 50.02 45.51
13 Jokela Juha PäLuLu 1.23.32 0.27.06 45.76 41.63
14 Alasuvanto Mikko KaJu 1.24.51 0.28.25 44.66 40.63
15 Parkkinen Anssi RaVi 1.29.31 0.33.05 41.96 38.17
16 Oksman Jukka Pohjant 1.29.47 0.33.21 41.46 37.72
17 Kunttu Patrik RaPi 1.36.11 0.39.45 38.36 34.90
18 Rintanen Marko Mesik 1.41.07 0.44.41 36.15 32.89
19 Calatayud NuñeZ Victor ESP 2.07.07 1.10.41 28.50 25.93
Aho Mika Pohjant KES -

Sarja H35AL
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kenner Germo PR 48.29 0.00.00 48.78 42.92
2 Himanen Olli KuoSu 54.12 0.05.43 42.91 37.75
3 Maukonen Mikko HimU 58.44 0.10.15 38.93 34.25
4 Raute Kaj SuSi 1.07.30 0.19.01 33.29 29.29
5 Reiniharju Juho VaKa 1.09.09 0.20.40 31.92 28.09
6 Suntioinen Ville KaRa 1.11.02 0.22.33 30.52 26.85
7 Hannukainen Jaakko KanSu 1.14.03 0.25.34 28.75 25.29
8 Salo Aleksi SiiRa 1.14.44 0.26.15 27.96 24.60
9 Lukkarinen Jouni Pohjant 1.20.45 0.32.16 25.38 22.33
10 Karhumäki Matti KuorKä 1.43.17 0.54.48 19.46 17.13

Sarja H40A
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Korpinen Olli-Jussi AnttU 46.35 0.00.00 63.70 62.96
2 Hänninen Janne SaKa 50.11 0.03.36 58.83 58.15
3 Tolonen Juha RR 51.54 0.05.19 56.60 55.94
4 Siponen Markku SiiRa 53.50 0.07.15 54.29 53.66
5 Holappa Esa EsSu 54.12 0.07.37 53.65 53.03
6 Väisänen Paavo HS 54.25 0.07.50 53.17 52.55
7 Salomäki Janne HyRa 56.13 0.09.38 51.20 50.60
8 Laakso Juha-Matti RasKu 56.34 0.09.59 50.62 50.03
9 Laine Kalle TP 57.14 0.10.39 49.77 49.19
10 Väänänen Jussi NurmSe 58.04 0.11.29 48.80 48.23
11 Aaltonen Vesa Brahe 59.40 0.13.05 47.25 46.70
12 Myllymäki Tero VetU 1.00.32 0.13.57 46.32 45.78
13 Saari Antti SiiRa 1.01.31 0.14.56 45.34 44.81
14 Hoikka Marko SoJy 1.02.44 0.16.09 44.23 43.71
15 Piirainen Jussi SoJy 1.02.47 0.16.12 43.96 43.44
16 Pohjola Jukka HauSi 1.10.00 0.23.25 39.21 38.75
17 Kinnunen Juha Pohjant 1.13.01 0.26.26 37.39 36.95
18 Lassila Jussi PiTa 1.15.57 0.29.22 35.75 35.33
19 Koljonen Jouni VaKa 1.17.15 0.30.40 34.96 34.55
20 Tolonen Timo SiiRa 1.17.16 0.30.41 34.76 34.35
21 Siivonen Jere PirHi 1.17.43 0.31.08 34.36 33.96
22 Ketola Mikko SaPu 1.17.46 0.31.11 34.15 33.75
23 Kemppainen Antti EsSu 1.28.33 0.41.58 29.82 29.48
24 Nikunen Karri Terjärv 1.31.13 0.44.38 28.79 28.45
25 Hyvärinen Kimmo ViPa 1.39.27 0.52.52 26.26 25.95
26 Palosaari Mikko KiimU 1.39.58 0.53.23 25.97 25.67
27 Jeskanen Juha Pohjant 1.53.11 1.06.36 22.81 22.54
28 Haikonen Timo VaHa 1.58.08 1.11.33 21.73 21.47
29 Aalto Erno LipTa 2.04.39 1.18.04 20.47 20.23
30 Thackray Ricky AUS 2.07.16 1.20.41 19.94 19.70
Orhanen Aarne RasKu KES -

Sarja H40AL
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haapalehto Tuomas VetU 42.24 0.00.00 53.21 54.49
2 Katajisto Jukka-Pekka RaJu 42.26 0.00.02 52.67 53.94
3 Koski Jussi YKV 44.33 0.02.09 49.69 50.89
4 Matilainen Juha LS-37 52.03 0.09.39 42.12 43.14
5 Lindberg Lauri HauSi 52.14 0.09.50 41.57 42.57
6 Isokoski Teppo KoS 53.25 0.11.01 40.25 41.22
7 Kervinen Lasse JäPa 54.41 0.12.17 38.94 39.87
8 Lepistö Lasse HauSi 1.05.46 0.23.22 32.05 32.82
9 Tranberg Saku PR 1.06.17 0.23.53 31.48 32.24
10 Kankare Mikko SomEsa 1.10.16 0.27.52 29.40 30.10
11 Kosenius Jussi RiSu 1.14.10 0.31.46 27.57 28.23
12 Mäkelä Ville Pohjant 1.15.14 0.32.50 26.89 27.54
13 Ruotsalainen Jesse JRV 1.20.01 0.37.37 25.02 25.62
14 Tiihonen Mika KaSu 1.22.28 0.40.04 24.02 24.60
15 Hämäläinen Ville VaaSu 1.28.41 0.46.17 22.10 22.63
16 Kaartinen Mikko KeKaRa 1.37.39 0.55.15 19.85 20.33
Lukkarinen Aaro Pohjant KES -

Sarja H45A
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karjalainen Teemu S-JKL 46.15 0.00.00 65.28 68.79
2 Repo Ville TP 46.16 0.00.01 64.91 68.39
3 Löfbacka Sami KPV 49.14 0.02.59 60.67 63.93
4 Hietala Jussi S-JKL 53.20 0.07.05 55.70 58.69
5 Kallio Kari S-JKL 53.21 0.07.06 55.38 58.36
6 Sillanpää Sampo Lynx 53.23 0.07.08 55.04 58.00
7 Pajula Harri LapVi 56.36 0.10.21 51.63 54.40
8 Rautanen Marko TuuSe 57.11 0.10.56 50.82 53.55
9 Tonder Mika SKVuoksi 58.06 0.11.51 49.74 52.41
10 Husu Heikki SKVuoksi 58.48 0.12.33 48.87 51.50
11 Lepistö Mikko HauSi 59.00 0.12.45 48.43 51.03
12 Grankull Kenneth Kronan 59.22 0.13.07 47.86 50.43
13 Porkka Antti RaN 59.44 0.13.29 47.30 49.84
14 Kuronen Tommi JRV 1.01.46 0.15.31 45.48 47.92
15 Korrol Mati EST 1.02.16 0.16.01 44.85 47.26
16 Vaherlehto Tuomas EsAk 1.03.46 0.17.31 43.54 45.88
17 Pikkarainen Toni HS 1.04.38 0.18.23 42.71 45.00
18 Kiintola Jarno KS 1.06.30 0.20.15 41.27 43.48
19 Jarva Jukka OrPo 1.06.49 0.20.34 40.83 43.02
20 Lyytinen Sami SuoVa 1.06.58 0.20.43 40.50 42.67
21 Sippu Ossi SaSu 1.07.00 0.20.45 40.24 42.40
21 Virkkala Tero KaSu 1.07.00 0.20.45 40.24 42.40
23 Ylihärsilä Ari AlahKi 1.08.19 0.22.04 38.99 41.08
24 Saarinen Sauli MU 1.09.37 0.23.22 38.03 40.07
25 Miikki Jussi SKVuoksi 1.13.31 0.27.16 35.79 37.71
26 Piht Danilo EST 1.14.32 0.28.17 35.08 36.97
27 Heikkinen Urpo KaSu 1.18.50 0.32.35 32.97 34.74
28 Lehtonen Pasi HauSi 1.19.19 0.33.04 32.56 34.31
Räsänen Mikko MaMa KES -

Sarja H45AL
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lehtinen Juhani KauKa 39.26 0.00.00 49.43 45.11
2 Nissilä Jukka YlivKu 39.44 0.00.18 48.57 44.32
3 Heino Petteri Pohjant 43.03 0.03.37 44.37 40.49
4 Hyyppä Tuomas KoS 43.19 0.03.53 43.65 39.83
5 Nivukoski Janne YKV 43.41 0.04.15 42.84 39.09
6 Farkas David HS 44.03 0.04.37 42.04 38.36
7 Nikkinen Jari HiKi 46.23 0.06.57 39.50 36.05
8 Kuntola Sami LaihLu 46.46 0.07.20 38.76 35.37
9 Karjalainen Mikko KuoSu 1.00.54 0.21.28 29.45 26.87
10 Pipek Kamil CZE 1.01.05 0.21.39 29.04 26.50
11 Hellstedt Tony Lynx 1.08.25 0.28.59 25.64 23.40
12 Kantelinen Teemu HyRa 1.10.29 0.31.03 24.61 22.46
13 Vainola Viljar EST 1.13.22 0.33.56 23.38 21.34
14 Pöyhönen Simo Raus 1.19.25 0.39.59 21.35 19.49
15 Ala-Honkola Esa KuortKu 1.40.46 1.01.20 16.64 15.18
16 Järvelin Marko PeRa 1.52.10 1.12.44 14.77 13.48

Sarja H50A
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kettunen Heikki VaajTe 37.40 0.00.00 67.88 66.97
2 Niemelä Hannu Pohjant 38.33 0.00.53 65.95 65.07
3 Gusev Ilya LappRi 40.24 0.02.44 62.58 61.74
4 Pesu Raino Hiilto 40.57 0.03.17 61.39 60.57
5 Virtanen Antti HlS 41.31 0.03.51 60.21 59.41
6 Sivill Timo VaajTe 45.56 0.08.16 54.12 53.39
7 Kallioniemi Janne RaLu 49.19 0.11.39 50.11 49.44
8 Romppainen Pasi HyRa 49.41 0.12.01 49.46 48.80
9 Nikkinen Jyrki EsAk 50.31 0.12.51 48.36 47.71
10 Rönkä Tero PiTa 50.53 0.13.13 47.73 47.09
11 Kukkola Juha VePo 51.49 0.14.09 46.60 45.98
12 Maaninka Mika OSVA 52.42 0.15.02 45.55 44.94
13 Loukkalahti Mika RR 53.54 0.16.14 44.27 43.68
14 Viippola Ilpo OuTa 55.58 0.18.18 42.38 41.82
15 Lautamäki Asko MSParma 56.01 0.18.21 42.09 41.53
16 Noponen Jyrki EsSu 58.32 0.20.52 40.04 39.50
17 Neuvonen Janne LuuRa 59.13 0.21.33 39.34 38.81
18 Suvanto Mikael RaJu 59.16 0.21.36 39.07 38.54
19 Ruokolainen Jouni NurmSe 59.53 0.22.13 38.43 37.91
20 Ritvanen Paavo Pihkan 1.00.30 0.22.50 37.80 37.29
21 Pihlajaniemi Janne VePo 1.01.20 0.23.40 37.05 36.56
22 Päivike Johan RaPi 1.01.35 0.23.55 36.67 36.18
23 Hiltula Hannu PudU 1.03.01 0.25.21 35.61 35.14
24 Kokkonen Timo KaSu 1.06.30 0.28.50 33.53 33.08
25 Koirikivi Vesa RasTiimi 1.09.05 0.31.25 32.07 31.64
26 Kela Marko OulRe 1.13.21 0.35.41 30.02 29.61
27 Suutari Juha KaSu 1.16.20 0.38.40 28.66 28.27
28 Vnuk Stanislav ESP 1.34.16 0.56.36 23.05 22.74

Sarja H50AL
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kauppila Timo SalRe 41.52 0.00.00 44.59 39.97
2 Kavonius Janne HiKi 42.50 0.00.58 43.08 38.62
3 Välimaa Pertti VaaSu 47.23 0.05.31 38.49 34.50
4 Kasila Ilkka KaSu 49.00 0.07.08 36.78 32.97
5 Heiskanen Jari SonPa 51.12 0.09.20 34.78 31.17
6 Nurmiainen Jouko Raseborg 51.36 0.09.44 34.09 30.56
7 Ketola Mika Koovee 53.28 0.11.36 32.50 29.13
8 Ruokola Ilkka RaJu 55.36 0.13.44 30.86 27.67
9 Kuokka Kari IisVi 55.45 0.13.53 30.39 27.24
10 Myllylä Jukka Pohjant 58.40 0.16.48 28.51 25.56
11 Kamila Kai SuJu 59.49 0.17.57 27.61 24.75
12 Perämäki Mike YKV 59.57 0.18.05 27.19 24.37
13 Laitinen Kari SaSu 1.19.10 0.37.18 20.31 18.21
14 Kyckling Kai RaHa 1.52.02 1.10.10 14.16 12.70

Sarja H55A
Matka
Osallistujien määrä 46
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karppinen Timo Pohjant 41.11 0.00.00 58.98 58.62
2 Partanen Juha RasHy 47.03 0.05.52 51.46 51.14
3 Reiman Jarmo AngA 49.47 0.08.36 48.47 48.17
4 Rahkola Mika OH 52.11 0.11.00 46.09 45.80
5 Pietilä Hannu KaSu 53.34 0.12.23 44.74 44.47
6 Kemppainen Vesa Iisu 53.54 0.12.43 44.32 44.04
7 Holappa Arto YlikNM 55.45 0.14.34 42.70 42.44
8 Linnainmaa Pekka PäLuLu 56.45 0.15.34 41.81 41.55
9 Ekström Thomas MSParma 57.02 0.15.51 41.46 41.20
10 Konttajärvi Seppo VePo 57.03 0.15.52 41.30 41.05
11 Kuoppala Esa RasKu 57.14 0.16.03 41.03 40.78
12 Kujala Tapio RaJu 1.00.18 0.19.07 38.81 38.57
13 Lauri Hannu OH 1.02.08 0.20.57 37.53 37.30
14 Laasanen Juha KauWi 1.02.33 0.21.22 37.15 36.92
15 Mättölä Ali HS 1.02.42 0.21.31 36.93 36.71
16 Alahäivälä Tapani PudU 1.03.11 0.22.00 36.52 36.30
17 Laasonen Mauri TP 1.04.03 0.22.52 35.90 35.68
18 Natunen Timo SaSu 1.06.32 0.25.21 34.44 34.23
19 Kahiala Jari Pihkan 1.07.08 0.25.57 34.01 33.80
20 Forsberg Matti SäynSa 1.07.38 0.26.27 33.64 33.43
21 Niiranen Ari KR 1.07.51 0.26.40 33.42 33.21
22 Hyyryläinen Pasi EsAk 1.09.00 0.27.49 32.74 32.54
23 Syrjäläinen Janne AnttU 1.10.35 0.29.24 31.89 31.70
24 Mänty Markku MaMa 1.12.01 0.30.50 31.14 30.95
25 Shnoro Pentti SonPa 1.12.18 0.31.07 30.91 30.72
26 Haverinen Arto KaSu 1.13.03 0.31.52 30.48 30.29
27 Köyvönen Kimmo MaMa 1.13.11 0.32.00 30.32 30.13
28 Koskela Heikki RaJu 1.15.03 0.33.52 29.45 29.27
29 Nietosjärvi Tommi Pihkan 1.18.14 0.37.03 28.15 27.98
30 Holma Erkki OulRe 1.19.11 0.38.00 27.71 27.54
31 Kauppinen Vesa SonPa 1.19.25 0.38.14 27.53 27.36
32 Launis Kasperi Raus 1.19.53 0.38.42 27.27 27.10
33 Heikkinen Sakari RaVi 1.20.10 0.38.59 27.07 26.90
34 Pellinen Antti JoKu 1.23.18 0.42.07 25.95 25.79
35 Koistinen Pasi NaTe 1.24.55 0.43.44 25.36 25.21
36 Härkönen Antti PudU 1.25.39 0.44.28 25.05 24.90
37 Salo Pertti KoS 1.28.38 0.47.27 24.12 23.97
38 Nurminen Juha KajKu 1.29.55 0.48.44 23.68 23.54
39 Aronen Matti IisVi 1.38.12 0.57.01 21.60 21.47
40 Huhtala Ismo YlKi 1.40.44 0.59.33 20.98 20.85
41 Lindroos Jarmo EsSu 2.02.14 1.21.03 17.22 17.12
42 Koivisto Timo KoKV 2.12.25 1.31.14 15.84 15.74
43 Mäkinen Tapani OSVA 2.17.27 1.36.16 15.20 15.11
Lahtinen Jari IHR KES -
Ylä-Oijala Pasi KeU KES -
Peräkylä Mikael KuoSu HYL -

Sarja H55AL
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Katajamäki Arto SuJu 42.20 0.00.00 36.45 35.75
2 Vidqvist Jouni TuMe 45.57 0.03.37 33.22 32.58
3 Hulkko Veli-Matti JRV 46.02 0.03.42 32.80 32.17
4 Kämäräinen Jarmo KaSu 48.46 0.06.26 30.62 30.04
5 Hirvonen Pasi KeKaRa 50.50 0.08.30 29.05 28.50
6 Hiltula Kari PudU 53.36 0.11.16 27.24 26.72
7 Hämynen Petri ÄäSa 57.49 0.15.29 24.97 24.49
8 Ojalainen Kari SKVuoksi 1.01.46 0.19.26 23.11 22.66
9 Kankkunen Matti SonPa 1.03.02 0.20.42 22.38 21.95
10 Kekkinen Jari Pihkan 1.05.06 0.22.46 21.42 21.01
11 Pyhtinen Jarmo PosPy 1.10.35 0.28.15 19.52 19.14
12 Reijonen Jaakko Pohjant 1.40.23 0.58.03 13.56 13.30
13 Laurila Harri JäPa 1.55.12 1.12.52 11.67 11.45
14 Kenttä Santeri OK77 2.06.20 1.24.00 10.51 10.31
15 Talonen Jussi Raus 2.27.23 1.45.03 8.90 8.73

Sarja H60A
Matka
Osallistujien määrä 34
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Anjala Ari LS-37 34.39 0.00.00 56.22 56.35
2 Heiskanen Hannu SonPa 35.23 0.00.44 54.80 54.93
3 Junkala Eero KannUra 36.10 0.01.31 53.37 53.49
4 Valkonen Pasi IHR 38.00 0.03.21 50.56 50.68
5 Silvennoinen Jussi KR 38.35 0.03.56 49.57 49.68
6 Aalto Aimo RaN 40.25 0.05.46 47.10 47.21
7 Tepsa Antti LapVe 40.42 0.06.03 46.55 46.66
8 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 40.49 0.06.10 46.20 46.31
9 Laitinen Jorma RaLu 43.49 0.09.10 42.84 42.94
10 Huotari Arto KuPe 45.32 0.10.53 41.03 41.12
11 Oikarinen Jarmo TP 46.00 0.11.21 40.42 40.51
12 Toppari Reijo KauWi 46.15 0.11.36 40.01 40.10
13 Vornanen Pekka SuoVa 47.52 0.13.13 38.47 38.56
14 Keränen Kari KEV 49.09 0.14.30 37.29 37.38
15 Kortetjärvi Hannu PäLuLu 49.30 0.14.51 36.85 36.93
16 Lähdesmäki Veli-Matti RasHy 50.42 0.16.03 35.80 35.88
17 Jussila Raimo HaapavU 51.42 0.17.03 34.94 35.02
18 Toppari Mauri HiKi 55.29 0.20.50 32.39 32.47
19 Puustinen Tuomo Pihkan 56.24 0.21.45 31.71 31.79
20 Salonen Hannu KonnU 56.33 0.21.54 31.47 31.54
21 Koivumäki Kari KoS 56.51 0.22.12 31.15 31.22
22 Lampinen Raino HS 1.01.37 0.26.58 28.60 28.66
23 Nurmi Jukka VaaSu 1.05.04 0.30.25 26.94 27.01
24 Karppinen Jouko VaKa 1.05.23 0.30.44 26.68 26.74
25 Sankari Jeremias IHR 1.06.17 0.31.38 26.18 26.24
26 Salminen Arto KeKaRa 1.07.27 0.32.48 25.60 25.66
27 Pitkänen Juhani TP 1.13.46 0.39.07 23.29 23.34
28 Viinikainen Mikko EsSu 1.14.56 0.40.17 22.80 22.86
29 Achermann Alois SUI 1.17.15 0.42.36 22.01 22.06
30 Salo Jari Pihkan 1.19.53 0.45.14 21.17 21.22
31 Laukkarinen Kari SKUusi 1.25.59 0.51.20 19.56 19.61
32 Kurula Juhani Pohjant 1.37.00 1.02.21 17.25 17.29
Levijoki Juha KeuKi HYL -
Elo Jussi LaJy KES -

Sarja H60AL
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Malinen Jouko SoJy 34.02 0.00.00 37.82 38.22
2 Martikainen Ari KeuKi 38.15 0.04.13 33.32 33.67
3 Peltonen Timo SonPa 40.29 0.06.27 31.16 31.49
4 Mattila Timo KPV 41.00 0.06.58 30.45 30.78
5 Linjakumpu Seppo KEV 41.06 0.07.04 30.07 30.38
6 Eronen Juha KaRa 47.55 0.13.53 25.52 25.79
7 Kokkonen Markku KajKu 48.51 0.14.49 24.77 25.03
8 Lotvonen Kari LaiVe 50.39 0.16.37 23.63 23.88
9 Karjalainen Arto KajKu 51.30 0.17.28 22.99 23.24
10 Kauppinen Jussi SuomRa 52.05 0.18.03 22.49 22.73
11 Repo Veikko KajKu 59.53 0.25.51 19.35 19.55
12 Nummi Eino VaKa 1.04.14 0.30.12 17.84 18.02
13 Heikkinen Esa KEV 1.06.50 0.32.48 16.95 17.13
14 Koljonen Pekka IisVi 1.17.02 0.43.00 14.54 14.69
Halonen Jari KajKu HYL -
Ala-Sankila Jari Eräp KES -

Sarja H65A
Matka
Osallistujien määrä 49
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kauppila Antti SalRe 37.13 0.00.00 52.15 53.26
2 Niinistö Harri AngA 39.14 0.02.01 49.32 50.37
3 Tikkanen Tapio SaSu 42.07 0.04.54 45.80 46.77
4 Piironen Markku KR 42.08 0.04.55 45.64 46.61
5 Liikkanen Reima LaTa 43.13 0.06.00 44.35 45.30
6 Karhunen Juha KuoSu 44.48 0.07.35 42.65 43.56
7 Aherto Jorma LS-37 44.52 0.07.39 42.45 43.35
8 Nieminen Tapio JRV 46.09 0.08.56 41.14 42.01
9 Salmi Veijo RR 46.25 0.09.12 40.77 41.64
10 Vuori Rauno AngA 47.43 0.10.30 39.53 40.37
11 Kaartinen Pekka KaSu 47.46 0.10.33 39.36 40.20
12 Kaasinen Aulis Pohjant 49.57 0.12.44 37.52 38.32
13 Linjala Pekka SaSu 51.12 0.13.59 36.49 37.26
14 Käyhkö Jaakko RaPi 51.30 0.14.17 36.16 36.93
15 Turpeinen Seppo KontU 52.10 0.14.57 35.58 36.34
16 Vilminko Pauli SiSe 52.13 0.15.00 35.43 36.18
17 Tolonen Juha ViPa 52.37 0.15.24 35.04 35.79
18 Tervo Arhi ONMKY 52.57 0.15.44 34.71 35.45
19 Lukander Harri RaPi 53.05 0.15.52 34.51 35.24
20 Jokinen Matti TuVi 53.28 0.16.15 34.15 34.87
21 Lahtinen Jouko HS 53.43 0.16.30 33.87 34.60
22 Pinola Timo KaSu 53.55 0.16.42 33.64 34.35
23 Pensas Esko LaihLu 54.41 0.17.28 33.05 33.76
24 Nieminen Taisto RaPi 54.55 0.17.42 32.80 33.50
25 Kokkoniemi Jukka Pihkan 56.14 0.19.01 31.93 32.61
26 Kurkela Reino OH 56.19 0.19.06 31.77 32.45
27 Pihlajamaa Martti VetU 56.52 0.19.39 31.36 32.03
28 Kronholm Peter Brahe 57.03 0.19.50 31.15 31.81
29 Lehto Esa HS 57.33 0.20.20 30.78 31.43
30 Hannukainen Raimo KanSu 57.56 0.20.43 30.47 31.12
31 Nevalainen Eero Pihkan 59.35 0.22.22 29.52 30.15
32 Turkka Esko KS 59.50 0.22.37 29.30 29.92
33 Leppälä Martti HlS 1.01.33 0.24.20 28.38 28.99
34 Nurminen Jouko TP 1.04.13 0.27.00 27.11 27.69
35 Lehtinen Timo RaTU 1.05.07 0.27.54 26.64 27.21
36 Ritanotko Markku TuMe 1.05.56 0.28.43 26.22 26.78
37 Seppänen Ilpo VaKa 1.07.21 0.30.08 25.58 26.12
38 Koistinen Kari HiKi 1.10.15 0.33.02 24.43 24.95
39 Parkkinen Kauko RR 1.12.15 0.35.02 23.67 24.18
40 Hämynen Timo ÄäSa 1.15.11 0.37.58 22.67 23.15
41 Kallio Jarmo OrPo 1.15.17 0.38.04 22.56 23.04
42 Kumpulainen Olli JäPa 1.28.49 0.51.36 19.05 19.46
Valkonen Timo RR HYL -
Heikka Markku ONMKY KES -
Moilanen Teemu TP HYL -
Halme Tapio AngA HYL -
Halla-Aho Timo JSRasti HYL -
Etu-Huitti Arto MSParma HYL -
Högnäs Tore Brahe KES -

Sarja H65AL
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tahkola Tapio KEV 37.42 0.00.00 33.62 33.83
2 Kotila Harri YlikNM 39.21 0.01.39 31.98 32.18
3 Seppänen Pentti SuomRa 39.27 0.01.45 31.67 31.87
4 Seppänen Lauri SuomRa 40.09 0.02.27 30.90 31.08
5 Leinonen Jyri PaltU 47.00 0.09.18 26.20 26.36
6 Suorsa Matti PudU 47.05 0.09.23 25.96 26.12
7 Karvonen Paavo IisVi 47.14 0.09.32 25.69 25.84
8 Andersson Bror KSF 47.28 0.09.46 25.37 25.52
9 Raatikainen Seppo SaPu 48.22 0.10.40 24.71 24.86
10 Laininen Heikki SiiRa 51.38 0.13.56 22.97 23.11
11 Kaataja Jorma RasKe 51.52 0.14.10 22.69 22.83
12 Haajanen Juha Pohjant 51.56 0.14.14 22.49 22.63
13 Kartaslammi Ari IkNV 55.27 0.17.45 20.90 21.03
14 Nieminen Kimmo KajKu 56.16 0.18.34 20.44 20.56
15 Nyberg Henry Trian 56.34 0.18.52 20.17 20.29
16 Huusko Martti IisVi 57.24 0.19.42 19.72 19.84
17 Ronkainen Timo KEV 57.59 0.20.17 19.36 19.48
18 Paaso Jouko PeRa 1.04.43 0.27.01 17.21 17.31
19 Manninen Pentti KuPe 1.05.18 0.27.36 16.92 17.02
20 Glad Timo Jyry 1.07.26 0.29.44 16.25 16.35
21 Haapasalo Pertti Pohjant 1.13.29 0.35.47 14.79 14.88
Välikangas Antti Iisu KES -

Sarja H70A
Matka
Osallistujien määrä 42
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haataja Kari EE 38.42 0.00.00 43.46 45.05
2 Lakanen Ensio VaajTe 38.43 0.00.01 43.29 44.86
3 Kemppainen Taisto VaKa 38.53 0.00.11 42.94 44.51
4 Hänninen Tatu SaKa 39.36 0.00.54 42.01 43.54
5 Härkönen Arto KajKu 39.37 0.00.55 41.84 43.36
6 Kokkonen Hannu AR 41.09 0.02.27 40.13 41.59
7 Hirvikallio Lassi LuuRa 45.23 0.06.41 36.25 37.57
8 Rautanen Pauli JäPa 45.28 0.06.46 36.05 37.36
9 Keltamäki Seppo JoKu 45.54 0.07.12 35.57 36.87
10 Miettinen Kauko SuoVa 48.10 0.09.28 33.77 35.00
10 Väätäinen Seppo EsSu 48.10 0.09.28 33.77 35.00
12 Hongisto Keijo LoJa 49.57 0.11.15 32.32 33.50
13 Okkonen Eero KaSu 50.21 0.11.39 31.94 33.11
14 Myllymäki Ari KPV 50.26 0.11.44 31.77 32.92
15 Halonen Pauli SäynSa 52.17 0.13.35 30.52 31.64
16 Äikäs Esko TikSu 52.36 0.13.54 30.22 31.33
17 Päivärinta Matti KiimU 53.30 0.14.48 29.60 30.68
18 Lassila Heikki PiTa 54.44 0.16.02 28.82 29.87
19 Tamminen Pentti PertPe 55.14 0.16.32 28.45 29.49
20 Pääkkönen Ari KuPe 55.28 0.16.46 28.22 29.25
21 Butilkin Niilo SäynSa 56.08 0.17.26 27.77 28.79
22 Lavikainen Jussi KangSK 56.19 0.17.37 27.57 28.58
23 Espo Matti KS 56.47 0.18.05 27.24 28.23
24 Kari Erkki KajKu 57.48 0.19.06 26.65 27.62
25 Lindqvist Pekka RaKaS 58.25 0.19.43 26.27 27.22
26 Tolvanen Mauri LeSi 1.00.20 0.21.38 25.33 26.25
27 Salmenoja Pertti HirvHe 1.00.25 0.21.43 25.19 26.11
28 Nefedov Igor EsSu 1.00.34 0.21.52 25.03 25.94
29 Tuohimaa Esko ONMKY 1.01.10 0.22.28 24.68 25.58
30 Ahola Pentti PäLuLu 1.02.28 0.23.46 24.07 24.95
31 Kattilakoski Eero KPV 1.03.47 0.25.05 23.48 24.33
32 Liukkonen Leo PiVe 1.03.54 0.25.12 23.34 24.19
33 Laine Jaakko HS 1.06.24 0.27.42 22.37 23.18
34 Niemi Ilkka Brahe 1.07.14 0.28.32 22.00 22.80
35 Kekki Mikko I KS 1.10.29 0.31.47 20.90 21.66
36 Suutarinen Erkki VirtU 1.11.38 0.32.56 20.47 21.22
37 Ebisawa Tadashi JPN 1.11.40 0.32.58 20.38 21.12
38 Keränen Kauko UrjU 1.14.07 0.35.25 19.62 20.34
39 Ruokolainen Hannu KR 1.14.32 0.35.50 19.43 20.14
40 Arvola Paavo TurSa 1.18.36 0.39.54 18.35 19.02
41 Sevon Niilo SalRe 1.32.06 0.53.24 15.59 16.16
42 Pöntinen Jorma Navi 1.48.00 1.09.18 13.24 13.72

Sarja H70AL
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mäkelä Timo YlivKu 33.47 0.00.00 34.78 35.54
2 Pöllönen Tenho LappRi 35.56 0.02.09 32.53 33.23
3 Rajala Olavi KanSu 39.07 0.05.20 29.72 30.36
4 Röytiö Lauri PR 40.52 0.07.05 28.29 28.91
5 Alanko Tapio PerhKi 43.50 0.10.03 26.23 26.80
6 Pajula Keijo LapVi 44.08 0.10.21 25.91 26.48
7 Havia Jouko PR 44.37 0.10.50 25.49 26.04
8 Hourula Matti Reima 44.53 0.11.06 25.20 25.75
9 Pajula Ilkka LapVi 44.54 0.11.07 25.05 25.59
10 Turpeinen Timo VaajTe 45.08 0.11.21 24.78 25.32
11 Antikainen Raimo KuoSu 45.51 0.12.04 24.25 24.78
12 Kosenius Jari RiSu 46.09 0.12.22 23.96 24.48
13 Pajamäki Kalevi SäynSa 47.46 0.13.59 23.02 23.52
14 Haaranen Juho LipTa 48.04 0.14.17 22.74 23.24
15 Lappalainen Martti Navi 48.42 0.14.55 22.32 22.80
16 Valli Seppo KauKa 50.58 0.17.11 21.20 21.66
17 Heinonen Kari KuoSu 51.09 0.17.22 21.00 21.46
18 Pohjola Pekka HauSi 57.41 0.23.54 18.52 18.92
19 Hautala Olavi RaJu 58.43 0.24.56 18.08 18.48
20 Holappa Paavo JäPa 59.20 0.25.33 17.79 18.18
21 Finnilä Mauri VetU 59.35 0.25.48 17.61 17.99
22 Vuorio Olavi JäPa 1.01.08 0.27.21 17.06 17.43
23 Humalamäki Hannu ÄhtU 1.03.42 0.29.55 16.27 16.63
24 Nordqvist Raimo EsAk 1.09.51 0.36.04 14.75 15.07
25 Kautto Lennart S-JKL 1.17.36 0.43.49 13.20 13.48
26 Sinkkonen Aulis KeKaRa 1.25.43 0.51.56 11.87 12.13
Väänänen Matti NilsNu HYL -
Kares Olli EuVe HYL -
Moilanen Teemu PulkPo KES -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 51
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jokinen Leo KoS 33.47 0.00.00 38.24 38.24
2 Salminen Jorma VaKa 38.04 0.04.17 33.83 33.83
3 Hongisto Heimo LoJa 39.46 0.05.59 32.29 32.29
4 Rusko Heikki VaajTe 40.27 0.06.40 31.65 31.65
5 Kilpeläinen Kauko KuPe 43.04 0.09.17 29.64 29.64
6 Jarva Risto OrPo 43.14 0.09.27 29.43 29.43
7 Lahti Hannu PäijRa 43.34 0.09.47 29.12 29.12
8 Mustonen Lauri AlatPi 44.18 0.10.31 28.55 28.55
9 Saarimäki Jorma VaaSu 45.30 0.11.43 27.71 27.71
10 Moisio Kalevi TuS 45.42 0.11.55 27.50 27.50
11 Lappalainen Jorma KaSu 47.43 0.13.56 26.26 26.26
12 Herttuainen Vesa RaKaS 48.01 0.14.14 26.02 26.02
13 Rönkkö Paavo EsSu 48.27 0.14.40 25.70 25.70
14 Kiltinen Juhani KeuKi 48.47 0.15.00 25.45 25.45
15 Kinnunen Raimo Pohjant 49.07 0.15.20 25.20 25.20
16 Shikano Kanji JPN 49.08 0.15.21 25.11 25.11
17 Haapala Risto KoS 49.09 0.15.22 25.02 25.02
18 Kätkä Vesa Reima 49.34 0.15.47 24.73 24.73
19 Rautanen Kyösti TuuSe 49.43 0.15.56 24.58 24.58
20 Helanti Arvo SalRe 49.44 0.15.57 24.49 24.49
21 Ansamaa Reino RaN 50.00 0.16.13 24.29 24.29
22 Kervinen Unto JäPa 50.01 0.16.14 24.20 24.20
23 Taipalus Esko RasKe 50.32 0.16.45 23.88 23.88
24 Varonen Arto LeSi 50.38 0.16.51 23.75 23.75
25 Näsi Mauno RaJu 50.55 0.17.08 23.54 23.54
26 Verha Koitto VaRa 51.08 0.17.21 23.37 23.37
27 Seilonen Reino KaSu 51.32 0.17.45 23.11 23.11
28 Partanen Aimo NilsNu 52.12 0.18.25 22.74 22.74
29 Lassila Matti SalRe 52.51 0.19.04 22.39 22.39
30 Kukkohovi Reino OSVA 54.04 0.20.17 21.81 21.81
31 Kumpulainen Matti IisVi 54.29 0.20.42 21.58 21.58
32 Kykkänen Herkko KaaRa 55.03 0.21.16 21.28 21.28
33 Orrensalo Reijo TuVi 55.31 0.21.44 21.03 21.03
34 Karjalainen Reijo KaSu 55.50 0.22.03 20.85 20.85
35 Lukkarinen Olavi Pohjant 57.16 0.23.29 20.26 20.26
36 Paavola Vesa EE 57.25 0.23.38 20.14 20.14
37 Nousiainen Pekka KR 58.51 0.25.04 19.58 19.58
38 Myllymaa Kauko OulRe 59.18 0.25.31 19.37 19.37
39 Pelkonen Alpo OSVA 1.01.28 0.27.41 18.62 18.62
40 Tukiainen Tapio HyRa 1.03.47 0.30.00 17.88 17.88
41 Erkinheimo Voitto KortJV 1.04.36 0.30.49 17.60 17.60
42 Lång Eero KaSu 1.07.08 0.33.21 16.88 16.88
43 Valkonen Mikko Hanka 1.11.16 0.37.29 15.84 15.84
44 Saarinen Mikko KeuKi 1.13.51 0.40.04 15.24 15.24
45 Tyyskänen Unto MSParma 1.25.20 0.51.33 13.14 13.14
Kattilakoski Matti KPV KES -
Luukkonen Taisto PudU KES -
Jalonen Teuvo KuPe HYL -
Lähdekorpi Mauri Femman HYL -
Pitkänen Heikki RaVa HYL -
Railo Matti LS-37 HYL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ekström Marcus KauWi 37.49 0.00.00 32.47 31.23
2 Nikula Reino OuTa 41.48 0.03.59 29.18 28.07
3 Tsurkin Leo VaKa 42.30 0.04.41 28.51 27.43
4 Tahvanainen Veijo LS-37 43.29 0.05.40 27.68 26.63
5 Kittilä Olavi SalRe 44.12 0.06.23 27.05 26.02
6 Nurmi Pekka RaLu 48.32 0.10.43 24.47 23.54
7 Tolmunen Tauno SäynSa 48.35 0.10.46 24.28 23.36
8 Mikkilä Mauno NiS 50.07 0.12.18 23.38 22.49
9 Pelkonen Toivo YlikNM 51.11 0.13.22 22.74 21.87
10 Jokikuona Toivo RasTiimi 51.26 0.13.37 22.47 21.61
11 Kuutti Jorma PertPe 55.30 0.17.41 20.68 19.89
12 Männikkö Kalle ONMKY 56.09 0.18.20 20.30 19.52
13 Salmi Tarmo JoKu 59.48 0.21.59 18.92 18.20
14 Koski Matti J NOK 1.01.18 0.23.29 18.33 17.63
15 Mattila Kalervo RasKa 1.01.36 0.23.47 18.11 17.42
16 Paavola Seppo EE 1.02.32 0.24.43 17.71 17.04
17 Sulander Heikki EE 1.06.46 0.28.57 16.47 15.84
18 Heiskanen Viljo NurmSe 1.20.02 0.42.13 13.64 13.12
19 Fränti Eero KoS 1.21.55 0.44.06 13.23 12.73
20 Lehtinen Lauri KuoSu 1.57.52 1.20.03 9.13 8.78
Sandgren Lars NOK HYL -
Setälä Toivo JäPa KES -
Pietiläinen Erkki PeRa KES -
Kärkkäinen Eero EsSu KES -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Matikainen Martti KeKaRa 28.50 0.00.00 32.68 32.97
2 Patana Tapio VetU 41.14 0.12.24 21.14 21.33
3 Ranta Esko LS-37 46.55 0.18.05 17.07 17.22

Sarja H17-20B
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kyckling Veikka RaHa 54.50 0.00.00 39.60 39.60
2 Liuha Otto ViPa 1.07.07 0.12.17 31.14 31.14
3 Liuha Matias ViPa 1.09.56 0.15.06 28.72 28.72
4 Friman Ben Solf 1.44.52 0.50.02 18.38 18.38
Kouvalainen Olli Kiuru KES -

Sarja H16B
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ritvanen Arttu Kiuru 45.43 0.00.00 21.43 21.43
2 Korrol Kaspar Mathias EST 47.36 0.01.53 19.56 19.56
3 Eronen Jooa KaRa 56.26 0.10.43 15.63 15.63
Rantanen Justus HyRa KES -

Sarja H14A
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Korhonen Karri KaSu 23.42 0.00.00
2 Hirvilahti Niklas VeVe 24.51 0.01.09
3 Hietala Vilho S-JKL 25.22 0.01.40
4 Tolonen Vilho Koovee 25.31 0.01.49
5 Sundberg Hannes Minken 27.09 0.03.27
6 Wikblom Sander Minken 27.52 0.04.10
7 Kouvalainen Niilo Kiuru 27.56 0.04.14
8 Närhi Eetu AnttU 28.44 0.05.02
9 Koski Juuso YKV 29.12 0.05.30
10 Juote Aleksi LHR 29.30 0.05.48
11 Pellikka Väinö HiKi 30.09 0.06.27
12 Rieppo Veeti KR 30.44 0.07.02
13 Hölsö Tuomas RaJu 33.44 0.10.02
14 Grankull Sebastian Kronan 34.21 0.10.39
15 Kallio Aleksi S-JKL 36.27 0.12.45
16 Kiintola Eemil KS 37.07 0.13.25
17 Karetjoki Eemil LS-37 39.31 0.15.49
18 Tiihonen Lauri KaSu 40.27 0.16.45
19 Lauri Heikki OH 45.38 0.21.56
20 Heikkinen Arttu KaSu 53.21 0.29.39
21 Lahti Eeti S-JKL 1.14.17 0.50.35
Mäkelä Konsta Koovee HYL -

Sarja H13-14B
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ukkola Santeri Pohjant 28.47 0.00.00
2 Eronen Jero KaRa 29.12 0.00.25
3 Väkiparta Simo RR 30.45 0.01.58
4 Simola Viljo LuuRa 34.32 0.05.45
5 Karjalainen Akseli KuoSu 39.48 0.11.01
6 Holmström Samuli Trian 47.52 0.19.05
7 Kenttä Voima OK77 52.56 0.24.09
8 Hautamäki Arttu RasKe 56.38 0.27.51
9 Kauppila Roope Koovee 1.04.07 0.35.20

Sarja H13A
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Viippola Veeti OuTa 26.52 0.00.00
2 Heikkinen Konsta SoJy 28.58 0.02.06
3 Haapamäki Aaro KauKa 32.39 0.05.47
4 Lång Elmeri KuoSu 33.10 0.06.18
5 Lilja Masi TP 33.14 0.06.22
6 Kankaanpää Mikki EsSu 35.20 0.08.28
7 Siivonen Eero Koovee 35.47 0.08.55
8 Lehtonen Eemeli HauSi 36.06 0.09.14
9 Westerholm Lauri Pohjant 36.19 0.09.27
10 Bonden Sisu RaN 36.22 0.09.30
11 Ryhänen Leo Navi 37.32 0.10.40
12 Hanhijärvi Matteus EsAk 38.02 0.11.10
13 Antikainen Eero RasKu 39.20 0.12.28
14 Seväkivi Heikki Pohjant 40.06 0.13.14
15 Hemminki Eemeli RasKu 42.48 0.15.56
16 Murtovaara Tuukka S-2000 43.42 0.16.50
17 Kalilainen Jussi SaSu 46.06 0.19.14
18 Suvinen Sisu SaSu 48.40 0.21.48
19 Mourujärvi Jere RR 49.53 0.23.01
20 Pallonen Niklas SonPa 50.27 0.23.35
21 Sorsa Lauri SoJy 55.05 0.28.13
22 Joronen Aatu RasKu 56.27 0.29.35
23 Matilainen Tuomas EsSu 56.28 0.29.36
24 Ala-Honkola Iivari LapVi 1.02.02 0.35.10
25 Tihinen Matias LaiVe 1.03.30 0.36.38
26 Blazquez Valverde Angel ESP 1.24.51 0.57.59

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Repo Saku TP 15.09 0.00.00
2 Lepistö Onni HauSi 16.45 0.01.36
3 Kantelinen Vili HyRa 18.58 0.03.49
4 Sundberg Elias Minken 18.59 0.03.50
5 Koskinen Linus Trian 19.08 0.03.59
6 Hietala Nuutti S-JKL 19.14 0.04.05
7 Pohjola Ilmari HauSi 19.21 0.04.12
8 Orhanen Kaarlo RasKu 19.31 0.04.22
9 Farkas Niklas EsSu 20.51 0.05.42
10 Lyytinen Topias SuoVa 21.41 0.06.32
11 Rieppo Lenni KR 22.12 0.07.03
12 Holappa Akseli SuomRa 22.17 0.07.08
13 Johansson Patrik EsSu 22.34 0.07.25
14 Turpeinen Topi ViPa 23.05 0.07.56
15 Kallio Matias S-JKL 23.35 0.08.26
16 Hoikka Sulo SoJy 23.39 0.08.30
17 Saari Olavi SiiRa 23.43 0.08.34
18 Korhonen Veikko KaSu 23.49 0.08.40
19 Asikainen Viljami JoKu 24.08 0.08.59
20 Sorri Juho KeuKi 25.15 0.10.06
21 Schroderus Nikke KaSu 26.15 0.11.06
22 Kinni Aaro EsSu 27.44 0.12.35
23 Luhtala Akseli SomEsa 28.24 0.13.15
24 Mäkäräinen Eeli Pohjant 32.22 0.17.13
25 Launonen Lauri KuoSu 33.00 0.17.51
26 Karttila Eero MSParma 37.24 0.22.15
27 Loukkalahti Antti RR 39.40 0.24.31
28 Vnuk González Andrés ESP 1.07.21 0.52.12
Laurila Viljami SalRe HYL -
Haapalehto Kaapo VetU HYL -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Koski Konsta Koovee 19.06 0.00.00
2 Saalasti Toivo KR 20.31 0.01.25
3 Hautamäki Aaro RasKe 20.36 0.01.30
4 Leinonen Hannes LaiVe 21.16 0.02.10
5 Sopanen Matias LappRi 21.53 0.02.47
6 Hietala Samu LapVi 23.05 0.03.59
7 Kolehmainen Matias SäynSa 23.49 0.04.43
8 Bonden Pyry RaN 24.01 0.04.55
9 Lehtonen Eino SKUusi 25.03 0.05.57
10 Honkanen Iivari LapVi 26.02 0.06.56
11 Alahäivälä Pauli PudU 26.34 0.07.28
12 Oja Leo LapVi 28.10 0.09.04
13 Matilainen Sakari EsSu 30.19 0.11.13
14 Juote Severi SomEsa 31.53 0.12.47
15 Ylihärsilä Mikko AlahKi 31.54 0.12.48
16 Heino Santeri Pohjant 34.37 0.15.31
17 Malinen Joona KuoSu 35.46 0.16.40
18 Pentinsaari Atte S-2000 38.05 0.18.59
19 Koponen Tuukka KuoSu 38.34 0.19.28
20 Sillanpää Touko Lynx 42.44 0.23.38
21 Alatalo Juho YlikNM 43.04 0.23.58
22 Nikunen Miska Terjärv 43.12 0.24.06
23 Murtovaara Topias S-2000 52.50 0.33.44
24 Nivukoski Hugo YKV 54.38 0.35.32
Peltonen Jaakko JRV HYL -

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Salomäki Oskari HyRa 16.33 0.00.00
2 Korpinen Veikko AnttU 17.13 0.00.40
3 Seväkivi Eero LaiVe 20.01 0.03.28
4 Pallonen Aleksi SonPa 20.07 0.03.34
5 Väisänen Viljami LaiVe 20.20 0.03.47
6 Kinni Otto EsSu 20.38 0.04.05
7 Sabel Santeri HauSi 20.51 0.04.18
8 Heikkinen Aaro SoJy 21.37 0.05.04
9 Haapalehto Aarni VetU 21.53 0.05.20
10 Lakanen Otso LappRi 22.01 0.05.28
11 Kenttä Elmo OK77 24.24 0.07.51
12 Salmenoja Elmo MSParma 24.57 0.08.24
13 Rantanen Eelis HyRa 27.33 0.11.00
14 Kallio Topias S-JKL 28.43 0.12.10
15 Ylikojola Vilho RaJu 28.46 0.12.13
16 Kankaanpää Akseli LaihLu 30.04 0.13.31
17 Liuha Jaakko ViPa 32.12 0.15.39
18 Hauvonen Väinö Raseborg 40.51 0.24.18
19 Alasuvanto Manu KaJu 45.32 0.28.59

Sarja H9RR
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Laamanen Atte TarpSu 16.42 0.00.00
2 Pohjola Arttu HauSi 17.07 0.00.25
3 Repo Hugo TP 17.50 0.01.08
4 Haikonen Kevin Koovee 17.56 0.01.14
5 Fränti Iivo LapVi 18.25 0.01.43
6 Kauniskangas Lauri EsSu 19.23 0.02.41
7 Sorri Niilo KeuKi 19.45 0.03.03
8 Turkka Teo KS 19.54 0.03.12
9 Suvinen Nuutti SaSu 21.42 0.05.00
10 Hyvönen Elias SoJy 21.48 0.05.06
11 Liukkonen Lassi RR 23.20 0.06.38
12 Malinen Miika KuoSu 24.11 0.07.29
13 Harju Frans KPV 24.16 0.07.34
14 Turpeinen Jussi ViPa 24.30 0.07.48
15 Vainio Juuso PudU 25.49 0.09.07
16 Troger Leonhard VetU 26.14 0.09.32
17 Kosenius Juho RiSu 26.28 0.09.46
18 Holappa Lassi SuomRa 26.37 0.09.55
19 Alatalo Topi YlikNM 27.43 0.11.01
20 Näpänkangas Eero S-JKL 27.51 0.11.09
21 Murtovaara Teppo S-2000 29.45 0.13.03
22 Lahti Mikael KeuKi 31.45 0.15.03
23 Koivusalo Peetu RasKa 36.10 0.19.28
24 Laukkanen Kerkko KarjUra 56.24 0.39.42

Sarja H8RR
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Damskägg Oiva HyRa 13.45 0.00.00
2 Moisander Iivo HyRa 15.53 0.02.08
3 Koskinen Otso EsSu 15.58 0.02.13
4 Salmenoja Urho MSParma 16.22 0.02.37
5 Hovila Otto YKV 18.19 0.04.34
6 Karjalainen Ohto S-JKL 18.35 0.04.50
7 Hyvämäki Onni RR 19.00 0.05.15
8 Tiihonen Eino KaSu 19.02 0.05.17
9 Luhtala Elias SomEsa 19.39 0.05.54
10 Kumpulainen Väinö JäPa 19.41 0.05.56
11 Korhonen Visa-Kalle KaSu 19.52 0.06.07
12 Nikkinen Niilo EsAk 20.05 0.06.20
13 Murtola Vilho KaSu 21.12 0.07.27
14 Joensuu Julius S-JKL 21.36 0.07.51
15 Sergejeff Leo Iisu 22.18 0.08.33
16 Koskinen Ruben Trian 22.26 0.08.41
17 Haapamäki Eino KauKa 22.49 0.09.04
18 Alasuvanto Max KaJu 24.33 0.10.48
19 Myllylä Tuukka Pohjant 24.36 0.10.51
20 Sabel Vertti HauSi 26.24 0.12.39
21 Kenner Leevi PR 29.08 0.15.23
22 Lindberg Aatu HauSi 29.56 0.16.11
23 Heikkinen Eeli SoJy 29.59 0.16.14
24 Laine Oiva TP 31.26 0.17.41

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyyryläinen Laura AnttU 45.16 0.00.00 61.91 59.28
2 Höglund Henna ORa 56.52 0.11.36 48.75 46.68
3 Tiitto Johanna RasTiimi 57.07 0.11.51 48.01 45.98
4 Asikainen Satu RaJu 57.17 0.12.01 47.35 45.34
5 Ruokola Anna RaJu 59.26 0.14.10 45.13 43.22
6 Fagerudd Anna-Sofia Trian 1.01.14 0.15.58 43.31 41.48
7 Honkanen Miitu KuoSu 1.01.45 0.16.29 42.47 40.66
8 Lotvonen Essi LaiVe 1.20.22 0.35.06 32.26 30.89
9 Rauhala Elina EsAk 1.20.25 0.35.09 31.86 30.51
10 Bergman Marjo OH 1.24.04 0.38.48 30.12 28.84
11 Hanhijärvi Marjukka EsAk 1.24.13 0.38.57 29.71 28.45
12 Holappa Suvi-Tuulia YlikNM 1.30.03 0.44.47 27.45 26.29
13 Peltola Eeva LapVi 1.36.36 0.51.20 25.28 24.21
14 Nefedova Irina EsSu 2.05.25 1.20.09 19.23 18.42
Pirttimaa Mimma YllRa KES -

Sarja D21AL
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kriikkula Johanna RaJu 33.14 0.00.00 65.28 63.15
2 Karppinen Kukka-Maaria LaiVe 40.10 0.06.56 53.56 51.81
3 Joensuu-Partanen Jenni KangSK 41.24 0.08.10 51.53 49.85
4 Reiniharju Maarit LaiVe 44.02 0.10.48 48.03 46.47
5 Piht Kris Jette EST 55.10 0.21.56 38.01 36.77
6 Lotvonen Tiina LaiVe 1.01.14 0.28.00 33.95 32.85
7 Kurikkala Eeva KaJu 1.01.54 0.28.40 33.29 32.21
8 Pensas Johanna TuS 1.02.55 0.29.41 32.47 31.41
9 Pisto Henna NurmSe 1.03.12 0.29.58 32.04 30.99
10 Heikkilä Mariannika SaKa 1.06.40 0.33.26 30.10 29.12
11 Siponen Heidi Kiuru 1.10.54 0.37.40 28.05 27.13
12 Kamila Minerva SuJu 1.11.49 0.38.35 27.44 26.54
13 Jaakola Emma-Noora PudU 1.13.18 0.40.04 26.64 25.77
14 Peltola Anni LapVi 1.16.48 0.43.34 25.19 24.37
15 Loukusa Iina Iisu 1.20.35 0.47.21 23.78 23.01
16 Peltonen Elsa IPR 1.21.52 0.48.38 23.19 22.43
17 Lindfors Sonja Jyry 1.33.29 1.00.15 20.11 19.46
18 Peltonen Iida LS-37 1.35.01 1.01.47 19.60 18.96
Fränti Eeva-Maria LapVi KES -

Sarja D35A
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Joensuu Laura Pohjant 42.25 0.00.00 71.67 67.33
2 Nifakina Julia TaivKu 47.36 0.05.11 63.07 59.25
3 Hemminki Heini RasKu 48.32 0.06.07 61.07 57.37
4 Sabel Jenni Hiisi 50.51 0.08.26 57.54 54.06
5 Hyvönen Noora AngA 1.00.13 0.17.48 47.96 45.06
6 Karetjoki Miia LS-37 1.04.07 0.21.42 44.45 41.76
7 Kulju Annemari S-2000 1.07.43 0.25.18 41.53 39.01
8 Rusanen Elina HauSi 1.09.22 0.26.57 39.99 37.57
9 Salmi Anna MaMa 1.10.57 0.28.32 38.56 36.23
10 Korhonen Hanna KaSu 1.13.08 0.30.43 36.89 34.66
11 Ritanotko Johanna TP 1.18.36 0.36.11 33.84 31.79
12 Peltoniemi Anne S-2000 1.22.53 0.40.28 31.64 29.72
13 Sergejeff Kati Iisu 1.46.30 1.04.05 24.26 22.79

Sarja D35AL
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Puhakka-Asikainen Mari JoKu 38.28 0.00.00 55.21 56.33
2 Kinni Maija TP 43.09 0.04.41 48.60 49.59
3 Suntioinen Riina AngA 44.49 0.06.21 46.20 47.14
4 Koivusalo Sanna RasKa 46.45 0.08.17 43.72 44.61
5 Himanka Satu IisVi 53.21 0.14.53 37.82 38.58
6 Simola Anni LuuRa 53.42 0.15.14 37.08 37.83
7 Juote Miia SomEsa 57.11 0.18.43 34.35 35.05
8 Himanka Suvi KaJu 57.16 0.18.48 33.84 34.53
9 Liukkonen Sara RR 1.10.48 0.32.20 27.00 27.54
10 Karhumäki Laura Brahe 1.16.17 0.37.49 24.71 25.21
11 Stalder Barbara SUI 1.17.59 0.39.31 23.83 24.31
12 Hassinen Heidi RaJu 1.30.42 0.52.14 20.20 20.61
13 Kunttu Lotta RaPi 1.38.21 0.59.53 18.35 18.73

Sarja D40A
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Siivonen Hanna-Mari Koovee 38.55 0.00.00 66.13 62.53
2 Autio Päivi Hiisi 40.50 0.01.55 62.55 59.15
3 Vaaralahti Kirsi HyRa 45.07 0.06.12 56.19 53.13
4 Keski-Säntti Eija YKV 45.53 0.06.58 54.83 51.84
5 Vaara Inga-Maria KaRa 46.45 0.07.50 53.40 50.49
6 Tyyskänen Annu OH 47.59 0.09.04 51.62 48.81
7 Luhtala Johanna SomEsa 48.54 0.09.59 50.26 47.53
8 Laitinen Kaisa YlikNM 51.17 0.12.22 47.55 44.96
9 Laitinen Maria YlikNM 55.06 0.16.11 43.90 41.52
10 Pasanen Maija SuomRa 55.46 0.16.51 43.03 40.69
11 Stalder Christine SUI 56.47 0.17.52 41.92 39.64
12 Koskela Tiina VetU 56.49 0.17.54 41.56 39.30
13 Haapamäki Maria KauKa 1.00.19 0.21.24 38.83 36.71
14 Jaaranen Anu Kiuru 1.02.37 0.23.42 37.09 35.07
15 Marttinen Minna VaKa 1.03.58 0.25.03 36.01 34.05
16 Vanhala Annastiina KuPe 1.04.58 0.26.03 35.16 33.24
17 Hemminki Tiina PoRa 1.05.09 0.26.14 34.76 32.87
18 Kuuri-Riutta Eeva KS 1.19.33 0.40.38 28.23 26.69
19 Lehtonen Kirsi HauSi 1.20.09 0.41.14 27.77 26.26
20 Andersén Tiina EsAk 1.22.49 0.43.54 26.65 25.20
21 Jaako Niina LänRa 1.26.51 0.47.56 25.19 23.82

Sarja D40AL
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Röytiö Jaana PR 39.54 0.00.00 37.12 35.40
2 Hemminki Hanna PoRa 46.31 0.06.37 31.54 30.08
3 Holappa Emma SuomRa 53.15 0.13.21 27.29 26.03
4 Sinisammal Liisa JRV 53.31 0.13.37 26.90 25.65
5 Krappe Johanna MSParma 1.00.23 0.20.29 23.61 22.51
6 Karvonen Tiina SomEsa 1.02.09 0.22.15 22.71 21.66
7 Hietala Maija KannUra 1.06.08 0.26.14 21.14 20.16
8 Tiihonen Liisa KaSu 1.06.09 0.26.15 20.92 19.95
9 Laamanen Päivi TarpSu 1.07.25 0.27.31 20.32 19.38
10 Maukonen Erja HimU 1.08.46 0.28.52 19.72 18.81
11 Ojanen Tiia VaRa 1.09.35 0.29.41 19.29 18.40
12 Vidqvist Leena SoJy 1.11.50 0.31.56 18.49 17.64
13 Silde Annika EST 1.15.22 0.35.28 17.44 16.63
14 Lähetkangas-Heikkinen Alma Pohjant 1.17.04 0.37.10 16.88 16.09
15 Kaartinen Sanna KeKaRa 1.21.52 0.41.58 15.72 14.99
16 Rokala Johanna HalTo 1.27.54 0.48.00 14.48 13.81
17 Taanila Maria KanSu 1.31.00 0.51.06 13.83 13.19

Sarja D45A
Matka
Osallistujien määrä 32
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kyckling Katja Lynx 44.52 0.00.00 64.02 67.80
2 Ketola Heli Koovee 48.24 0.03.32 59.06 62.55
3 Friman Kaisa HyRa 49.28 0.04.36 57.50 60.90
4 Grankull Jaana Kronan 51.54 0.07.02 54.54 57.76
5 Sivill Saana S-JKL 52.29 0.07.37 53.67 56.84
6 Eeva Jonna KangSK 53.22 0.08.30 52.52 55.62
7 Karppinen Satu YlikNM 53.23 0.08.31 52.24 55.33
8 Pallonen Heli SonPa 54.04 0.09.12 51.33 54.36
9 Pesu Mervi Hiilto 54.09 0.09.17 50.99 54.00
10 Martinmäki Kaisu Pohjant 55.23 0.10.31 49.60 52.54
11 Päivinen Sonja KR 57.25 0.12.33 47.61 50.42
12 Laurinen Mari HyRa 58.44 0.13.52 46.30 49.04
13 Grüniger Huber Brigitte SUI 59.30 0.14.38 45.47 48.16
14 Lyytinen Tiina SuoVa 1.00.18 0.15.26 44.64 47.28
15 Löfbacka Sanna KPV 1.01.27 0.16.35 43.58 46.15
16 Hankonen Johanna Pohjant 1.02.03 0.17.11 42.93 45.47
17 Wolff Charlotta Raseborg 1.02.29 0.17.37 42.41 44.92
18 Seppänen Katja Hiisi 1.08.56 0.24.04 38.24 40.50
19 Sillanpää Hanna Lynx 1.10.21 0.25.29 37.27 39.48
20 Väätäinen Hanna KuoSu 1.11.00 0.26.08 36.74 38.91
21 Goman Annukka VePo 1.11.09 0.26.17 36.46 38.62
22 Lainkari Mari JRV 1.12.46 0.27.54 35.46 37.56
23 Rotola-Pukkila Minna KauKa 1.14.55 0.30.03 34.26 36.28
24 Leiniö Sari HS 1.15.12 0.30.20 33.95 35.95
25 Lauri Laura OH 1.19.41 0.34.49 31.86 33.74
26 Frant Nina S-2000 1.25.11 0.40.19 29.64 31.39
27 Hyyryläinen Ulla EsAk 1.29.32 0.44.40 28.05 29.70
28 Kela Merja OulRe 1.39.26 0.54.34 25.11 26.60
29 Lehtonen Raisa SiiRa 2.04.53 1.20.01 19.88 21.06
30 Mesonero Guerra Piedad ESP 2.06.13 1.21.21 19.56 20.72
31 Peltoniemi Tuula KoS 2.10.48 1.25.56 18.77 19.88
Saari Henna SiiRa KES -

Sarja D45AL
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koski Hanna-Maija Koovee 42.03 0.00.00 43.62 42.46
2 Piht Ingrid EST 46.00 0.03.57 39.37 38.33
3 Salmi Maria LappRi 46.53 0.04.50 38.14 37.13
4 Pohtola Kaisa YKV 49.03 0.07.00 35.99 35.03
5 Flöjt-Leinonen Laura KaSu 51.28 0.09.25 33.85 32.95
6 Laine Heli TP 53.57 0.11.54 31.87 31.02
7 Karvonen-Hyvämäki Kirsi SomEsa 55.15 0.13.12 30.71 29.89
8 Prits Heidi EST 58.47 0.16.44 28.47 27.71
9 Ikola Reeta LeSi 1.05.34 0.23.31 25.18 24.51
10 Heino Sanna Pohjant 1.06.56 0.24.53 24.32 23.67
11 Nikunen Nina Terjärv 1.24.21 0.42.18 19.03 18.52
12 Komulainen Niina KaSu 1.31.16 0.49.13 17.33 16.87
13 Jõgisu Liina EST 1.44.54 1.02.51 14.86 14.47

Sarja D50A
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saarijärvi Sari RaN 41.29 0.00.00 56.92 53.61
2 Niskanen Kirsi VeVe 42.18 0.00.49 55.17 51.97
3 Multala Sanna KuoSu 45.33 0.04.04 50.64 47.69
4 Heikkinen Anniina VeVe 47.34 0.06.05 47.92 45.13
5 Halme Kaisa HiKi 54.14 0.12.45 41.53 39.11
6 Pellikka Katja HiKi 1.00.04 0.18.35 37.04 34.89
7 Haataja Mirka YlikNM 1.03.04 0.21.35 34.85 32.82
8 Pikkarainen Anu HS 1.04.10 0.22.41 33.82 31.86
9 Holma Kaisu OulRe 1.04.55 0.23.26 33.01 31.09
10 Evans Anneli SoJy 1.07.26 0.25.57 31.38 29.55
11 Koivisto Sari SalRe 1.09.27 0.27.58 30.07 28.33
12 Achermann Therese SUI 1.29.35 0.48.06 23.01 21.67
13 Kujala Anne-Mari RasKe 1.29.58 0.48.29 22.61 21.30
Koistinen Marjo EsSu KES -

Sarja D50AL
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Paavola Mira OuTa 49.01 0.00.00 29.91 29.91
2 Lousio Sanna Trian 52.55 0.03.54 27.01 27.01
3 Sippola Kaisu KEV 55.09 0.06.08 25.25 25.25
4 Ala-Nissilä Tiina LoJa 1.02.24 0.13.23 21.73 21.73
5 Matikainen Tuula KeKaRa 1.04.23 0.15.22 20.49 20.49
6 Pipkova Tana CZE 1.28.12 0.39.11 14.54 14.54
Valverde Carrillo Elena ESP HYL -

Sarja D55A
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Silvennoinen Tarja KR 42.26 0.00.00 59.73 57.01
2 Autti Marja-Liisa EsSu 43.22 0.00.56 58.12 55.48
3 Koistinen Aija KR 45.40 0.03.14 54.88 52.39
4 Remahl Virpi LS-37 52.23 0.09.57 47.58 45.41
5 Kauppinen Liisa SuomRa 53.03 0.10.37 46.71 44.59
6 Oikkonen Mirka OH 54.52 0.12.26 44.91 42.87
7 Keski-Ojala Virpi YlivKu 54.55 0.12.29 44.61 42.58
8 Viitanen Kirsi OH 57.15 0.14.49 42.55 40.61
9 Valkonen-Korhonen Minna KuoSu 59.40 0.17.14 40.59 38.74
10 Koskela Sari RaJu 1.00.11 0.17.45 40.01 38.19
11 Karjalainen Eija SoJy 1.02.00 0.19.34 38.61 36.85
12 Haverinen Tuula KaSu 1.03.23 0.20.57 37.54 35.84
13 Salmi Kirsti RR 1.03.52 0.21.26 37.04 35.35
14 Punta Eeva KR 1.04.57 0.22.31 36.20 34.56
15 Launis Teija Raus 1.08.28 0.26.02 34.14 32.59
16 Villikka Sanna VeVe 1.09.00 0.26.34 33.67 32.14
17 Filipsson-Korento Lena OK77 1.09.37 0.27.11 33.17 31.66
18 Juote Taina Pihkan 1.11.12 0.28.46 32.23 30.77
19 Paalanen Anne RR 1.14.22 0.31.56 30.67 29.28
20 Katajamäki Tuija KauWi 1.14.26 0.32.00 30.46 29.07
21 Kosamo Maire PudU 1.15.53 0.33.27 29.69 28.34
22 Mäkinen Päivi OSVA 1.18.08 0.35.42 28.65 27.35
23 Korpela-Kamila Heidi SuJu 1.19.02 0.36.36 28.15 26.87
24 Mikkanen Pirita Raus 1.29.17 0.46.51 24.76 23.63
25 Friman Rose-Maj Solf 2.01.36 1.19.10 18.06 17.24
26 Koivumaa Jaana YllRa 2.23.53 1.41.27 15.17 14.48
Lotvonen Arja LaiVe HYL -
Kanerva Kerttu LapVe HYL -

Sarja D55AL
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Liukka Heli KR 48.11 0.00.00 28.60 28.60
2 Hirvonen Auli KeKaRa 54.22 0.06.11 24.92 24.92
3 Reiman Anu AngA 1.03.17 0.15.06 21.05 21.05
4 Larikka Tiina SuJu 1.05.22 0.17.11 20.03 20.03
5 Bergman Heidi OH 1.27.29 0.39.18 14.70 14.70
6 Lankinen Tuula RasHy 1.28.19 0.40.08 14.30 14.30
7 Eronen Päivi KaRa 2.11.04 1.22.53 9.46 9.46
Tuomisto Maarit JäPa KES -
Rajander Tuula KaSu KES -
Antikainen Marja-Leena MSParma KES -

Sarja D60A
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laasonen Kirsi TP 42.34 0.00.00 52.83 49.55
2 Aalto Pirjo RaN 43.23 0.00.49 51.45 48.25
3 Ekdahl Pirkko NiS 43.50 0.01.16 50.53 47.39
4 Oikarinen Sirkka TP 47.43 0.05.09 46.07 43.21
5 Lahtinen Terttu IHR 51.44 0.09.10 42.17 39.54
6 Humalamäki Mirja SuomRa 52.36 0.10.02 41.15 38.59
7 Malinen Paula KaSu 53.55 0.11.21 39.83 37.36
8 Humalamäki Marja ÄhtU 58.16 0.15.42 36.57 34.30
9 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 1.01.07 0.18.33 34.59 32.44
10 Hyytiäinen Tarja RaPi 1.04.48 0.22.14 32.36 30.35
11 Erkkilä Hanna-Liisa NiS 1.09.47 0.27.13 29.81 27.96
12 Hautala Päivi RaJu 1.13.27 0.30.53 28.09 26.35
13 Mattila Airi KPV 1.13.45 0.31.11 27.75 26.02
14 Mahlanen-Peltola Sirpa LapVi 1.18.35 0.36.01 25.83 24.22
15 Nurmi Maritta VaaSu 1.19.51 0.37.17 25.21 23.64
16 Paronen Hanna IHR 1.28.57 0.46.23 22.44 21.04
17 Kananen Tuula JRV 2.27.07 1.44.33 13.45 12.62
Villikka-Storm Jaana EsSu KES -
Vehomäki Pirkko ORa KES -
Kuisma Tuula SomEsa KES -
Koivuniemi Leena RaN KES -

Sarja D60AL
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tolonen Päivi SuomRa 34.05 0.00.00 25.67 25.67
2 Heikkinen Jaana KEV 37.04 0.02.59 22.89 22.89
3 Kauppinen Jaana SuomRa 38.12 0.04.07 21.53 21.53
4 Myllys Merja LHR 44.00 0.09.55 18.09 18.09
5 Vilminko Tuula SiSe 57.41 0.23.36 13.35 13.35
6 Laine Kirsi VaRa 58.03 0.23.58 12.81 12.81

Sarja D65A
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Anttonen Päivi ViPa 45.00 0.00.00 47.65 47.68
2 Lonka Hennariikka KR 48.00 0.03.00 44.25 44.28
3 Kuusela Vappu VaKa 56.55 0.11.55 36.96 36.99
4 Lavikainen Pirjo KangSK 57.58 0.12.58 35.95 35.97
5 Liikanen Tarja EKSu 1.05.06 0.20.06 31.70 31.72
6 Karjalainen Seija LaiVe 1.06.24 0.21.24 30.78 30.80
7 Lukander Hilkka RaPi 1.06.30 0.21.30 30.43 30.45
8 Juura Maarit KanSu 1.08.55 0.23.55 29.07 29.09
9 Kekki Päivi KS 1.10.33 0.25.33 28.11 28.13
10 Aaltonen Eeva-Kaarina Brahe 1.11.52 0.26.52 27.32 27.34
11 Toivanen Tuula RaN 1.14.05 0.29.05 26.23 26.25
12 Valonen Eila KaRa 1.20.54 0.35.54 23.77 23.79
13 Koivisto Taina TP 1.22.32 0.37.32 23.06 23.07
14 Antila Suvi PäLuLu 1.29.37 0.44.37 21.01 21.02
15 Hyvönen Eija NurmSe 1.46.53 1.01.53 17.43 17.44
Narita Minako JPN HYL -
Heinonen Kaija Pihkan KES -

Sarja D65AL
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heinola Helena JoKu 38.11 0.00.00 30.01 24.20
2 Ojala Seija PoRa 41.58 0.03.47 26.72 21.55
3 Sepponen Raija JäPa 47.37 0.09.26 23.04 18.57
4 Hautamäki Leena KortJV 54.16 0.16.05 19.76 15.93
5 Hiltunen Maija SäynSa 59.45 0.21.34 17.54 14.14
6 Paaso Leena PeRa 59.56 0.21.45 17.07 13.77
7 Karvonen Pirjo IisVi 1.00.06 0.21.55 16.62 13.40
8 Anttonen Anna-Maija KaSu 1.12.51 0.34.40 13.37 10.78

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 27
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyvärinen Vappu SaPu 26.38 0.00.00 47.81 46.94
2 Halme Ritva KiimU 27.58 0.01.20 45.27 44.44
3 Lakanen Sirpa RaKaS 31.48 0.05.10 39.58 38.86
4 Salmenoja Hely HirvHe 31.55 0.05.17 39.21 38.49
5 Ketola Sirkka SaPu 34.05 0.07.27 36.50 35.83
6 Fred Bodil Femman 34.31 0.07.53 35.83 35.17
7 Korkeakangas Eeva-Liisa RaJu 38.54 0.12.16 31.60 31.02
8 Leppänen Tuula RaTU 39.13 0.12.35 31.16 30.59
9 Erkinheimo Ritva KortJV 39.59 0.13.21 30.38 29.82
10 Malkki Sisko SaSu 41.11 0.14.33 29.32 28.78
11 Pöntinen Tuula Navi 41.35 0.14.57 28.86 28.33
12 Lähdekorpi Kaija Femman 43.57 0.17.19 27.14 26.64
13 Kela Mirja OulRe 46.27 0.19.49 25.52 25.05
14 Yliniemi Kaisa NiS 46.36 0.19.58 25.28 24.81
15 Kosenius Sirkka-Liisa RiSu 47.08 0.20.30 24.84 24.38
16 Finnilä Katariina VetU 50.14 0.23.36 23.16 22.73
17 Eriksson-Kronberg Monica Femman 53.37 0.26.59 21.56 21.16
18 Lindqvist Ulla RaKaS 54.29 0.27.51 21.08 20.69
19 Rinne-Tamminen Pirkko TuVi 55.31 0.28.53 20.56 20.18
20 Kinnula Irma Pohjant 56.56 0.30.18 19.92 19.55
21 Pelkonen Maija OSVA 1.01.38 0.35.00 18.28 17.94
22 Lipasti Hilkka EsSu 1.02.49 0.36.11 17.82 17.49
23 Lainkari Aino JRV 1.11.06 0.44.28 15.64 15.35
24 Ketola Pirjo SalRe 1.11.24 0.44.46 15.47 15.18
25 Nurminen Eija TP 1.12.33 0.45.55 15.12 14.84
26 Törrö Maria-Leena VaHa 1.20.39 0.54.01 13.51 13.26
Asmundela Tuulikki S-JKL KES -

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sandgren Ann-Mari NOK 26.41 0.00.00 32.89 32.43
2 Nurmi Raija RaLu 33.05 0.06.24 26.19 25.83
3 Aatsinki Mirja VePo 37.09 0.10.28 23.03 22.71
4 Mattila Riitta RasKa 37.14 0.10.33 22.68 22.37
5 Maja Alli RaJu 37.57 0.11.16 21.97 21.66
6 Kuutti Kirsti PertPe 39.18 0.12.37 20.93 20.64
7 Sulander Mirja-Liisa EE 39.22 0.12.41 20.62 20.33
8 Verha Maija VaRa 40.46 0.14.05 19.64 19.37
9 Haase Tuula OH 41.13 0.14.32 19.16 18.90
10 Vilppola Anneli Iisu 43.25 0.16.44 17.94 17.69
11 Peltola Hilkka SuJu 51.58 0.25.17 14.78 14.57
12 Valkonen Leena Hanka 55.41 0.29.00 13.59 13.40
Hautamäki Anna-Maija RasKe HYL -

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kallio Tuija RaTU 37.55 0.00.00
2 Ruusunen Marja-Liisa EE 43.50 0.05.55

Sarja D17-20B
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Holappa Pilvi-Maria YlikNM 2.06.42 0.00.00

Sarja D16B
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Åberg Ninni HyRa 34.59 0.00.00 41.13 39.67
2 Leinonen Siiri KaSu 38.13 0.03.14 37.03 35.71
3 Laakso Evena RasKu 50.00 0.15.01 27.82 26.83
4 Mustikkamaa Salla Koovee 57.10 0.22.11 23.91 23.06
5 Ekström Saana-Mari MSParma 57.12 0.22.13 23.48 22.64
6 Kenttä Sora OK77 1.03.30 0.28.31 20.77 20.03
7 Hietanen Nella KoS 1.09.30 0.34.31 18.63 17.97
8 Väkiparta Siiri RR 1.12.56 0.37.57 17.43 16.81
9 Koponen Terhi KuoSu 2.03.32 1.28.33 10.10 9.74