FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Haukkavuoren keskimatka, nuorten MM-näyttökilpailu
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 75
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Väätäjä Milja PR 29.21 0.00.00 85.61 82.61
2 Hilo Hanne EsSu 30.01 0.00.40 83.53 80.60
3 Ojanaho Eeva-Liina OH 30.28 0.01.07 82.12 79.24
4 Isoherranen Salla Lynx 30.30 0.01.09 81.85 78.98
5 Pitkänen Hilla JRV 30.44 0.01.23 81.05 78.21
6 Laaksoviita Veera KR 30.57 0.01.36 80.31 77.50
7 Ankelo Elsa MSParma 31.18 0.01.57 79.24 76.47
8 Määttänen Maria EsSu 32.20 0.02.59 76.54 73.86
9 Tala Emilia HS 32.31 0.03.10 75.95 73.29
10 Sallila Katarina HS 32.45 0.03.24 75.24 72.60
11 Karppinen Inari EsSu 33.35 0.04.14 73.21 70.65
12 Salmia Tessa MSParma 33.48 0.04.27 72.58 70.04
13 Taipale Anniina LS-37 34.04 0.04.43 71.86 69.34
14 Ekström Lotte-Line MSParma 34.10 0.04.49 71.49 68.99
15 Asklöf Aino Lynx 34.20 0.04.59 70.99 68.50
16 Heikkinen Ida VeVe 35.05 0.05.44 69.32 66.89
17 Latvala Matilda Lynx 35.40 0.06.19 68.03 65.65
18 Julkunen Siiri TP 35.44 0.06.23 67.75 65.38
18 Lahdenperä Melina EsSu 35.44 0.06.23 67.75 65.38
20 Ojanaho Ansa-Lotta OH 36.10 0.06.49 66.64 64.31
21 Markki Emmi EsSu 36.12 0.06.51 66.43 64.11
22 Heikkilä Suvi Lynx 36.13 0.06.52 66.25 63.93
23 Lindgren Hanna Femman 36.22 0.07.01 65.83 63.53
24 Ojala Jenny Koovee 36.25 0.07.04 65.59 63.30
25 Konstari Elena JRV 36.47 0.07.26 64.79 62.52
26 Raasakka Liisa EsSu 36.53 0.07.32 64.47 62.21
27 Hyyppä Milja KoS 37.04 0.07.43 64.01 61.77
28 Riutto Eerika LS-37 37.07 0.07.46 63.78 61.54
29 Kukonlehto Fanny KangSK 37.33 0.08.12 62.90 60.69
30 Laine Anni TP 38.10 0.08.49 61.74 59.58
31 Kuusinen Saana TP 38.14 0.08.53 61.49 59.34
32 Sikkilä Peppi LapVi 38.25 0.09.04 61.06 58.92
32 Leppäsalmi Sara KeuKi 38.25 0.09.04 61.06 58.92
34 Heikkinen Roosa VeVe 38.29 0.09.08 60.67 58.55
35 Hietala Emmi LapVi 38.47 0.09.26 60.06 57.96
36 Turakainen Veera Lynx 39.19 0.09.58 59.11 57.04
37 Soikkeli Sofia EsSu 39.24 0.10.03 58.85 56.79
38 Kaiponen Iida-Emilia ORa 39.36 0.10.15 58.42 56.37
39 Virtanen Heta RasKa 39.54 0.10.33 57.84 55.82
40 Tikkakoski Ilona TP 40.02 0.10.41 57.52 55.50
41 Gröhn Ronja TP 40.23 0.11.02 56.89 54.89
42 Mustajoki Villa TP 40.26 0.11.05 56.68 54.70
43 Miettinen Kiia EsSu 40.29 0.11.08 56.48 54.50
43 Norrbacka Salla Lynx 40.29 0.11.08 56.48 54.50
45 Karjalainen Venla-Linnea S-JKL 41.27 0.12.06 54.90 52.98
46 Pahkamäki Nella S-JKL 41.40 0.12.19 54.49 52.58
47 Kontio Katri KangSK 42.07 0.12.46 53.78 51.89
48 Hoskari Maria RasKa 42.11 0.12.50 53.56 51.69
49 Mäkinen Sanni EsSu 42.17 0.12.56 53.31 51.44
50 Matinheikki Liisa TP 42.48 0.13.27 52.54 50.70
51 Laine Noora TP 43.14 0.13.53 51.89 50.07
51 Linnainmaa Katja KangSK 43.14 0.13.53 51.89 50.07
53 Torrkulla Henna Femman 43.16 0.13.55 51.60 49.79
54 Mårtenson Lydia OK77 43.30 0.14.09 51.20 49.41
55 Hanhijärvi Maijukka EsAk 43.37 0.14.16 50.94 49.16
56 Pirilä Elisa MSParma 44.15 0.14.54 50.09 48.33
57 Tala Juulia HS 44.21 0.15.00 49.85 48.11
58 Kokkonen Meeri KaSu 46.29 0.17.08 47.45 45.79
59 Laurén Jill PIF 47.25 0.18.04 46.40 44.78
60 Backman Wilhelmina OK77 47.35 0.18.14 46.13 44.51
61 Karkiainen Helmi KeuKi 47.54 0.18.33 45.71 44.11
62 Lehtonen Venla MSParma 48.00 0.18.39 45.50 43.91
63 Kärnä Nina SonPa 50.40 0.21.19 43.00 41.50
64 Valio Salla TP 51.05 0.21.44 42.55 41.06
65 Joensivu Inka VaHa 51.44 0.22.23 41.91 40.44
66 Nieminen Noora S-JKL 53.27 0.24.06 40.46 39.04
67 Soikkeli Linnea EsSu 54.32 0.25.11 39.56 38.17
68 Martikainen Kristiina Trian 58.49 0.29.28 36.59 35.30
69 Turkkila Liisa EsSu 1.02.12 0.32.51 34.51 33.30
70 Rajala Anni HS 1.06.19 0.36.58 32.29 31.15
Kolehmainen Kaisu KuoSu HYL -
Kaikkonen Oona Koovee EIL -
Mattila Elisa LS-37 EIL -
Melender Emilia RaJu EIL -
Goman Anna Pohjant EIL -

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 64
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virtanen Akseli KS 30.12 0.00.00 84.12 82.61
2 Syrjäläinen Lauri HS 30.53 0.00.41 82.06 80.59
3 Donner Jonny OK77 31.42 0.01.30 79.76 78.33
4 Ojala Aaro KS 32.00 0.01.48 78.82 77.41
5 Malinen Vinski Navi 32.23 0.02.11 77.70 76.31
6 Arola Topias PR 32.59 0.02.47 76.10 74.74
7 Lepistö Oskari MSParma 33.06 0.02.54 75.65 74.30
8 Kirjavainen Santeri KuoSu 33.24 0.03.12 74.79 73.45
9 Peltola Samuli JRV 33.30 0.03.18 74.39 73.06
10 Sankelo Sampo LapVi 33.31 0.03.19 74.17 72.84
11 Aho Rauli VaHa 33.49 0.03.37 73.33 72.02
12 Viskari Juuso Lynx 33.57 0.03.45 72.87 71.56
13 Virtala Alex PIF 34.16 0.04.04 72.02 70.73
14 Rousku Samuli MSParma 34.37 0.04.25 71.12 69.84
15 Willman Pyry LS-37 34.42 0.04.30 70.77 69.50
16 Kankainen Valtteri TuS 35.11 0.04.59 69.63 68.38
17 Koivumäki Olli LapVi 35.14 0.05.02 69.36 68.12
18 Alajoutsi Jasper Koovee 35.33 0.05.21 68.57 67.34
19 Gripenberg Otto Brahe 35.50 0.05.38 67.86 66.64
20 Haltia Ilari HS 35.57 0.05.45 67.47 66.26
21 Stregl Matyas JRV 36.20 0.06.08 66.59 65.40
21 Gröhn Riku TP 36.20 0.06.08 66.59 65.40
23 Lohtander Aleksi RaLu 36.25 0.06.13 66.11 64.92
24 Ekström Niklas MSParma 36.52 0.06.40 65.13 63.97
25 Ankelo Jussi MSParma 37.12 0.07.00 64.39 63.24
26 Mustajoki Olli TP 37.30 0.07.18 63.71 62.57
26 Raasakka Jussi EsSu 37.30 0.07.18 63.71 62.57
28 Hämäläinen Kasperi KuoSu 37.40 0.07.28 63.11 61.98
29 Outinen Tuomas KS 37.46 0.07.34 62.78 61.66
30 Korhonen Konsta Pohjant 38.24 0.08.12 61.59 60.49
31 Lautamäki Matias MSParma 38.39 0.08.27 61.03 59.94
32 Rokka Tuomas LHR 38.45 0.08.33 60.72 59.63
33 Pihlajamäki Teemu LapVi 39.11 0.08.59 59.89 58.82
34 Engström Simon PIF 39.19 0.09.07 59.54 58.47
35 Sorsa Antti EsSu 39.49 0.09.37 58.64 57.59
36 Still Alec Trian 39.53 0.09.41 58.39 57.34
37 Salonen Seeti VaHa 40.09 0.09.57 57.85 56.81
38 Yliaho Joona Koovee 40.46 0.10.34 56.83 55.81
39 Leinamo Tuomas TP 40.47 0.10.35 56.65 55.64
40 Kallela Luca HS 40.58 0.10.46 56.25 55.25
41 Schüle Joel Koovee 41.07 0.10.55 55.90 54.90
42 Kokkonen Eemeli HS 41.35 0.11.23 55.13 54.14
43 Määttälä Mikko EsSu 42.12 0.12.00 54.18 53.21
44 Alajoutsi Oliver Koovee 42.13 0.12.01 54.01 53.05
45 Lehtonen Elias MSParma 42.29 0.12.17 53.53 52.58
46 Stevander Karri LapVi 42.38 0.12.26 53.20 52.25
47 Määttänen Markus EsSu 42.43 0.12.31 52.96 52.01
48 Hyvönen Jerry KuoSu 42.57 0.12.45 52.53 51.59
49 Virtanen Ilari LS-37 43.00 0.12.48 52.33 51.39
50 Lemström Karl Emil Raseborg 44.43 0.14.31 50.18 49.29
51 Lahti Paavo RasKa 45.35 0.15.23 49.10 48.22
52 Lemberg Roope RaJu 46.35 0.16.23 47.91 47.06
53 Ekola Juuso LapVi 46.36 0.16.24 47.77 46.91
54 Höök Jaakko RaJu 47.00 0.16.48 47.23 46.39
55 Noponen Juho EsSu 47.29 0.17.17 46.62 45.79
56 Aalto Lauri MSParma 48.40 0.18.28 45.36 44.55
57 Aaltio Eerik VaHa 49.14 0.19.02 44.72 43.92
58 Rannila Oskari LapVi 50.33 0.20.21 43.44 42.66
59 Ristimäki Väinö HS 55.45 0.25.33 39.28 38.57
60 Partanen Lauri HyRa 58.05 0.27.53 37.59 36.92
Pitkänen Ville RaJu HYL -
Rautio Daniel EsSu HYL -
Ronkainen Aarni JRV HYL -
Taura Kalle VaHa HYL -

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 33
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantanen Merja JRV 30.55 0.00.00 93.22 91.85
2 Närhi Anna LS-37 31.26 0.00.31 91.23 89.89
3 Joensuu Marttiina Pohjant 32.48 0.01.53 86.99 85.71
4 Anttonen Sari Pohjant 33.11 0.02.16 85.55 84.29
5 Kaskinen Mira RasKa 33.27 0.02.32 84.43 83.19
6 Turakainen Venla HS 33.37 0.02.42 83.59 82.36
7 Kriikkula Johanna RasKu 34.50 0.03.55 80.25 79.07
8 Uotila Ulrika KangSK 34.59 0.04.04 79.50 78.33
9 Heittola Suvi RasKa 35.26 0.04.31 78.08 76.93
10 Ukskoski Karoliina LS-37 36.19 0.05.24 75.79 74.67
11 Rahko Saana-Maria Pohjant 36.46 0.05.51 74.47 73.37
12 Simonsén Suvi RasKa 37.19 0.06.24 72.98 71.91
13 Autio Päivi Hiisi 37.44 0.06.49 71.80 70.74
14 Sivén Hanna KangSK 38.01 0.07.06 70.88 69.84
15 Norrbacka Sanni Lynx 38.20 0.07.25 69.92 68.89
16 Kauppi Minna LS-37 39.13 0.08.18 67.98 66.98
17 Ahonen Laura KangSK 39.17 0.08.22 67.49 66.50
18 Siivonen Hanna-Mari Koovee 40.20 0.09.25 65.38 64.42
19 Saarinen Minna KangSK 41.14 0.10.19 63.60 62.67
20 Lammi Elina HS 41.28 0.10.33 62.90 61.97
21 Mörsky Sonja KeuKi 41.43 0.10.48 62.18 61.26
22 Turunen Marjut SKVuoksi 41.49 0.10.54 61.68 60.78
23 Pusa Sanna KeuKi 42.56 0.12.01 59.74 58.86
24 Liuha Riina KangSK 43.29 0.12.34 58.66 57.79
25 Hanhijärvi Marjukka EsAk 45.32 0.14.37 55.70 54.88
26 Pellonperä Sofia EsSu 45.33 0.14.38 55.36 54.55
27 Virtala Jenny PIF 53.47 0.22.52 46.62 45.93
28 Sankelo Lotta Pohjant 56.22 0.25.27 44.23 43.58
29 Räsänen Johanna KuoSu 59.30 0.28.35 41.66 41.04
30 Pemmari Toini TP 1.10.56 0.40.01 34.74 34.23
Pitkäaho Anni KuoSu KES -
Enlund Alexandra PIF EIL -
Aho Marika S-JKL EIL -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kurttila Meeri Navi 18.41 0.00.00 60.53 58.43
2 Virkajärvi Heta JRV 19.24 0.00.43 57.93 55.92
3 Salonen Lotta JRV 21.48 0.03.07 51.22 49.45
4 Papinaho Alina KeuKi 22.04 0.03.23 50.28 48.54
5 Taini Elli JRV 22.06 0.03.25 49.89 48.16
6 Ristimäki Vieno HS 22.09 0.03.28 49.46 47.74
7 Hietala Sini LapVi 22.36 0.03.55 48.16 46.49
8 Nivukoski Lotta LapVi 23.47 0.05.06 45.47 43.89
9 Naskali Johanna KyRa 24.15 0.05.34 44.30 42.77
10 Gripenberg Ester Brahe 24.22 0.05.41 43.80 42.28
11 Näsi Minea RaJu 24.38 0.05.57 43.04 41.55
12 Lakanen Inka PerhKi 25.40 0.06.59 41.03 39.61
13 Rajala Maija RaJu 27.31 0.08.50 38.01 36.70
14 Viippola Sofia HS 28.50 0.10.09 36.03 34.78
15 Davidsson Linnéa TP 29.54 0.11.13 34.51 33.32
16 Goman Matleena Pohjant 32.46 0.14.05 31.28 30.19
17 Rokala Erica HalTo 33.14 0.14.33 30.62 29.56
18 Nyholm Veera JRV 35.28 0.16.47 28.50 27.51
19 Pohjola Pihla Koovee 42.22 0.23.41 23.69 22.87
20 Joensuu Lumi HS 44.45 0.26.04 22.27 21.50
21 Saari Venla PoRa 1.12.48 0.54.07 13.59 13.12
Soikkeli Lauriina EsSu HYL -
Salonen Heidi Koovee HYL -
Laakso Elisa S-JKL HYL -
Koivisto Aida LapVi HYL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Koskinen Iida RaN 14.08 0.00.00
2 Lohtander Eerika RaLu 14.46 0.00.38
3 Malinen Fanni Navi 16.28 0.02.20
4 Papinaho Enne KeuKi 17.18 0.03.10
5 Karkiainen Hetaliina KeuKi 18.06 0.03.58
6 Kautto Taru RastiE4 20.44 0.06.36
7 Lehtonen Lilja SKUusi 21.24 0.07.16
8 Nivukoski Nanna LapVi 22.22 0.08.14
9 Peltonen Riikka JRV 22.54 0.08.46
9 Malinen Ella KuoSu 22.54 0.08.46
11 Kaiponen Ella-Sofia ORa 23.31 0.09.23
12 Miettinen Iida Pihkan 26.52 0.12.44
13 Nyholm Ella JRV 29.11 0.15.03
14 Liuha Vilma KangSK 30.14 0.16.06
15 Isoaho Peppilotta S-JKL 32.13 0.18.05

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lehtonen Uma LS-37 17.17 0.00.00
2 Malinen Hertta Navi 18.34 0.01.17
3 Lehtonen Aurora UlvUra 20.08 0.02.51
4 Rajala Kerttu RaJu 24.08 0.06.51
5 Pohjola Linnea HS 25.40 0.08.23

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Heikkinen Elli S-JKL 19.50 0.00.00
2 Kurhinen Inka S-JKL 23.56 0.04.06
3 Roimela Ella S-JKL 29.36 0.09.46
4 Rossi Aino S-JKL 32.14 0.12.24
5 Puttonen Ansa S-JKL 41.19 0.21.29
Isoaho Pinjasisko S-JKL KES -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Siivonen Anni Koovee 15.10 0.00.00
2 Taini Iida JRV 16.24 0.01.14
3 Isoaho Pihlariina S-JKL 18.49 0.03.39
4 Kaiponen Lilli-Lotta ORa 19.05 0.03.55
5 Siivonen Aino Koovee 19.41 0.04.31
6 Kriikkula Siiri RasKu 19.53 0.04.43
7 Muhonen Oona RaJu 21.51 0.06.41
8 Pöytäkangas Aada-Liina VaaSu 22.07 0.06.57
9 Räihä Maikki Navi 23.30 0.08.20
10 Lakanen Lilja HS 25.12 0.10.02
11 Heikkinen Maija S-JKL 29.30 0.14.20
12 Liuha Aino KangSK 33.30 0.18.20
13 Ekonoja Emilia PelPo 48.01 0.32.51
Montonen Hillamari S-JKL EIL -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Joensuu Laura Pohjant 30.17 0.00.00 37.39 37.88
2 Ekonoja Linda PelPo 38.46 0.08.29 27.75 28.11
3 Korhonen Hanna KaSu 51.39 0.21.22 19.73 19.99
4 Pöytäkangas Eliisa VaaSu 56.33 0.26.16 17.02 17.24
Tuominen Lotta RaJu EIL -

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Taini Mia JRV 29.26 0.00.00 62.87 62.00
2 Männikkö Niina RR 31.11 0.01.45 58.35 57.54
3 Kovalainen Ulla-Maria TP 33.05 0.03.39 54.07 53.32
4 Papinaho Annika KeuKi 36.20 0.06.54 48.39 47.71
5 Mashina Anna LS-37 37.06 0.07.40 46.55 45.91
6 Sorri Erja KeuKi 40.18 0.10.52 42.09 41.51
7 Nurminen Susanna JRV 42.44 0.13.18 38.97 38.43
8 Hemminki Tiina PoRa 43.26 0.14.00 37.64 37.11
9 Vanhala Annastiina KuPe 46.40 0.17.14 34.37 33.89
10 Päivinen Sonja KaSu 48.04 0.18.38 32.72 32.27

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantanen Maaret JRV 28.24 0.00.00 71.51 70.33
2 Mäki Nina JRV 34.16 0.05.52 58.68 57.71
2 Fränti Kati RaJu 34.16 0.05.52 58.68 57.71
4 Kivelä Riikka VeVe 34.42 0.06.18 56.77 55.83
5 Karppinen Satu YlikNM 35.39 0.07.15 54.69 53.79
6 Palomäki Sanna RasKu 36.17 0.07.53 53.18 52.30
7 Rannila Tanja VetU 36.33 0.08.09 52.23 51.37
8 Viskari Tanja Lynx 36.41 0.08.17 51.49 50.64
9 Lakanen Reetta HS 37.39 0.09.15 49.63 48.81
10 Isoherranen Kirsi Lynx 39.08 0.10.44 47.23 46.45
11 Ojala Leena RasKu 44.13 0.15.49 41.34 40.66
12 Tammilehto Erika KS 44.42 0.16.18 40.44 39.77
13 Goman Annukka VePo 45.06 0.16.42 39.63 38.97
14 Koskinen Riikka RaN 46.26 0.18.02 38.05 37.42
15 Lehtonen Miia TVV 1.17.49 0.49.25 22.45 22.07
Sorri Katja S-JKL KES -
Polso Anne VetU EIL -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pietilä-Annala Jaana KangSK 23.26 0.00.00 63.25 60.15
2 Ilmonen Kirsi JRV 26.30 0.03.04 55.33 52.62
3 Ekström Anu MSParma 26.50 0.03.24 54.05 51.40
4 Räsänen Marja NilsNu 30.55 0.07.29 46.40 44.13
5 Torp-Donner Heidi OK77 30.59 0.07.33 45.78 43.54
6 Holm Riikka SiiRa 32.19 0.08.53 43.40 41.28
7 Tiitola-Savilahti Annamari Lynx 34.15 0.10.49 40.49 38.51
8 Lintunen Sirpa SiiRa 34.29 0.11.03 39.76 37.81
9 Turakainen Irene Lynx 34.44 0.11.18 39.01 37.10
10 Kahanpää Hanna EsSu 35.51 0.12.25 37.35 35.53
11 Lindgren Annika Femman 37.10 0.13.44 35.60 33.86
12 Tupitsa Sari RastiE4 37.41 0.14.15 34.69 33.00
13 Heikkinen Anniina VeVe 38.39 0.15.13 33.42 31.78
14 Viitanen Kirsi OH 38.51 0.15.25 32.84 31.23
15 Kallela Sari HS 45.50 0.22.24 27.49 26.14

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Turunen Sisko KR 25.36 0.00.00 48.56 45.78
2 Molnar Pia LS-37 30.07 0.04.31 40.50 38.19
3 Ala-Kasari Outi RasKu 31.35 0.05.59 37.88 35.72
4 Koskela Sari RaJu 34.53 0.09.17 33.63 31.71
5 Martikainen Lea Navi 40.43 0.15.07 28.24 26.63
6 Paalanen Anne RR 48.08 0.22.32 23.40 22.07
7 Jurvakainen Tuija RasHy 50.20 0.24.44 21.92 20.67
8 Norrbacka Aino HyRa 53.56 0.28.20 20.02 18.88
9 Kankaanranta Marja RastiE4 54.10 0.28.34 19.51 18.39

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Oikarinen Sirkka TP 26.15 0.00.00 44.92 43.38
2 Kankaanpää Tarja KauWi 26.29 0.00.14 43.18 41.71
3 Kihlström Kirsi RastiE4 26.54 0.00.39 41.20 39.79
4 Kärkkäinen Tarja JRV 28.56 0.02.41 37.08 35.81
5 Mäkineste-Mäkelä Päivi RasKu 36.14 0.09.59 28.64 27.66
6 Rantala Maj-Lis KPV 48.35 0.22.20 20.63 19.92
Kananen Tuula JRV EIL -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sivén Hannele ÄhtU 28.41 0.00.00 48.69 42.82
2 Kattilakoski Kirsti KoS 35.40 0.06.59 37.69 33.14
3 Piirto Kaisu JRV 39.55 0.11.14 32.36 28.46
4 Korkeakangas Eeva-Liisa RaJu 41.33 0.12.52 29.83 26.23
5 Laukkanen Kirsti HlT 41.55 0.13.14 28.32 24.90
Pöyhönen Lea VetU EIL -
Lavikainen Pirjo KangSK EIL -

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyvärinen Vappu SaPu 18.24 0.00.00 44.90 41.62
2 Ketola Sirkka SaPu 19.58 0.01.34 39.83 36.91
3 Lankia Hilkka TP 22.38 0.04.14 33.76 31.30
4 Pöntinen Tuula Navi 27.30 0.09.06 26.66 24.71
5 Venäläinen Kaija VaHa 29.24 0.11.00 23.89 22.14

Sarja D85
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nieminen Sole JRV 1.00.58 0.00.00

Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 44
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Savolainen Eetu IkNV 30.27 0.00.00 92.78 91.88
2 Syrjäläinen Arttu HS 30.48 0.00.21 91.38 90.50
3 Eerola Mikko TP 31.04 0.00.37 90.26 89.38
4 Heiska Samu TuMe 31.34 0.01.07 88.49 87.64
5 Ikonen Pasi PR 31.51 0.01.24 87.37 86.53
6 Aho Aaro VaHa 32.07 0.01.40 86.32 85.48
7 Huikko Petteri LS-37 32.53 0.02.26 83.98 83.17
8 Sulkula Ilari VaajTe 33.20 0.02.53 82.53 81.73
9 Joensuu Ari-Pekka PR 34.02 0.03.35 80.52 79.74
10 Parkkinen Jarno Koovee 34.32 0.04.05 79.05 78.28
11 Helminen Topias JRV 34.34 0.04.07 78.67 77.91
12 Leinonen Pauli LS-37 34.56 0.04.29 77.54 76.79
13 Sankelo Antton LapVi 35.15 0.04.48 76.54 75.80
14 Lehtola Samu KangSK 35.20 0.04.53 76.06 75.32
15 Taanila Vesa IkNV 35.39 0.05.12 75.09 74.36
16 Lindqvist Arttu KS 35.59 0.05.32 74.10 73.38
17 Heikkilä Ollipekka HS 36.27 0.06.00 72.86 72.15
18 Saari Petri VaajTe 37.56 0.07.29 69.73 69.06
19 Tuomala Misa S-JKL 38.10 0.07.43 69.03 68.36
20 Hakuli Tommi SKUusi 38.19 0.07.52 68.48 67.82
21 Liuha Jarkko KangSK 38.44 0.08.17 67.47 66.82
22 Takanen Lari PR 39.02 0.08.35 66.68 66.03
23 Joensuu Timo VaajTe 39.22 0.08.55 65.84 65.21
24 Karjalainen Teemu VaajTe 39.48 0.09.21 64.86 64.23
25 Ruohola Aaro MSParma 40.21 0.09.54 63.72 63.10
26 Valkonen Lauri IHR 40.26 0.09.59 63.32 62.71
27 Rissanen Jiri-Pekka KangSK 40.28 0.10.01 63.01 62.40
28 Sormunen Roope JRV 40.41 0.10.14 62.41 61.81
29 Kautto Lasse VaajTe 40.59 0.10.32 61.70 61.10
30 Koskinen Eemil RaN 41.33 0.11.06 60.60 60.01
31 Rautio Mikael EsSu 42.11 0.11.44 59.44 58.86
32 Sulkula Anton S-JKL 42.37 0.12.10 58.59 58.02
33 Häkkinen Janne PelPo 42.47 0.12.20 58.11 57.55
34 Aikio Santeri KEV 45.10 0.14.43 54.81 54.28
35 Sulkula Paulus S-JKL 45.23 0.14.56 54.31 53.79
36 Tynys Joona KS 46.18 0.15.51 53.01 52.50
37 Kankkunen Matias OK77 46.33 0.16.06 52.50 51.99
38 Virtanen Aaro LS-37 49.28 0.19.01 49.19 48.71
39 Hourula Miikka Pohjant 54.10 0.23.43 44.72 44.29
Koivumäki Lauri LapVi EIL -
Sankelo Hermanni IkNV EIL -
Varis Henry JRV EIL -
Hölli Mikko KangSK KES -
Oksanen Teemu IkNV KES -

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ala-Heikkilä Elias AR 32.35 0.00.00 57.98 56.55
2 Virkajärvi Juho JRV 42.13 0.09.38 41.39 40.37
3 Ojala Urho KS 42.29 0.09.54 37.80 36.87

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hirvilahti Joona VeVe 22.50 0.00.00 62.13 61.46
2 Virkajärvi Aapo JRV 23.04 0.00.14 61.16 60.50
3 Ronkainen Elias JRV 25.08 0.02.18 55.82 55.21
4 Fritzen Florian Lynx 25.18 0.02.28 55.14 54.54
5 Kirvesmies Atte KuoSu 26.03 0.03.13 53.25 52.67
6 Mattila Lauri KS 27.06 0.04.16 50.90 50.34
7 Lemberg Ville RaJu 27.23 0.04.33 50.08 49.54
8 Granqvist Eetu LS-37 27.39 0.04.49 49.31 48.78
9 Lehtonen Kaapo LS-37 27.56 0.05.06 48.53 48.01
10 Sivonen Miro TP 28.19 0.05.29 47.60 47.08
11 Isoherranen Antti Lynx 28.37 0.05.47 46.82 46.31
12 Vennelä Nuutti KangSK 28.52 0.06.02 46.14 45.64
13 Kujansuu Aaro RasKa 29.42 0.06.52 44.58 44.10
14 Kenttämies Eevert Koovee 30.05 0.07.15 43.75 43.28
15 Pöytäkangas Tuukka VaaSu 30.27 0.07.37 42.97 42.50
16 Jutila Aleksi S-JKL 31.11 0.08.21 41.70 41.25
17 Lakanen Lauri HS 31.15 0.08.25 41.36 40.91
18 Sulkula Sakari S-JKL 35.28 0.12.38 36.22 35.83
19 Pöytäkangas Elias VaaSu 36.26 0.13.36 35.05 34.67
20 Gustafsson Noel EsSu 36.52 0.14.02 34.42 34.05
21 Heino Paavo S-JKL 37.58 0.15.08 33.22 32.85
22 Kallela Lenni HS 42.22 0.19.32 29.58 29.26
23 Muhonen Aatu RaJu 46.37 0.23.47 26.71 26.42
24 Pinta Leevi Koovee 48.53 0.26.03 25.31 25.04
25 Karjalainen Rasmus LipTa 53.16 0.30.26 23.08 22.83
26 Tuomala Miiko S-JKL 57.58 0.35.08 21.08 20.85
27 Karjalainen Kasperi LipTa 59.38 0.36.48 20.35 20.13
28 Nättiaho Elmeri S-JKL 1.10.25 0.47.35 17.13 16.94

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kuronen Aapo JRV 14.38 0.00.00
2 Sivill Tommi S-JKL 16.33 0.01.55
3 Hirvilahti Niklas VeVe 16.53 0.02.15
4 Hietala Vilho S-JKL 17.14 0.02.36
5 Majaharju Pyry JRV 18.05 0.03.27
6 Kallio Santeri KoS 18.35 0.03.57
7 Karjalainen Samuli JRV 18.41 0.04.03
8 Seppä Max S-JKL 19.08 0.04.30
9 Muhonen Eetu RaJu 20.12 0.05.34
10 Nurminen Jonne JRV 21.13 0.06.35
11 Kämäräinen Aaro S-JKL 21.20 0.06.42
12 Tolonen Vilho Koovee 23.20 0.08.42
13 Lemström Fredrik Raseborg 24.59 0.10.21
14 Joensuu Aapo HS 25.25 0.10.47
15 Kujansuu Lauri RasKa 28.52 0.14.14
16 Heino Eelis S-JKL 31.00 0.16.22
17 Räihä Konsta Navi 33.25 0.18.47
18 Näpänkangas Olli S-JKL 34.48 0.20.10
19 Rannila Aatu VetU 55.26 0.40.48
Kallio Aleksi S-JKL HYL -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ekonoja Kasper PelPo 15.35 0.00.00
2 Heino Iivari S-JKL 16.22 0.00.47
3 Siivonen Eero Koovee 16.28 0.00.53
4 Seppälä Kalle JRV 17.31 0.01.56
5 Penttinen Eemil S-JKL 18.09 0.02.34
6 Liuha Eino KangSK 19.11 0.03.36
7 Backman Voitto KangSK 19.44 0.04.09
8 Oksanen Reima S-JKL 20.19 0.04.44
9 Räihä Vinski Navi 25.24 0.09.49
10 Varis Peetu S-JKL 25.58 0.10.23

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Närhi Niilo S-JKL 19.38 0.00.00
2 Koskelo Ilmari S-JKL 25.25 0.05.47
3 Annala Matias JRV 28.53 0.09.15
4 Laitinen Viljami S-JKL 30.34 0.10.56
Kämäräinen Elias S-JKL EIL -

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hietala Nuutti S-JKL 12.09 0.00.00
2 Seppälä Viljo JRV 13.28 0.01.19
3 Varis Veeti S-JKL 16.33 0.04.24
4 Tiisanoja Elias KeuKi 17.05 0.04.56
4 Ala-Heikkilä Juho AR 17.05 0.04.56
6 Peltonen Jaakko JRV 18.08 0.05.59
7 Sorri Niilo KeuKi 19.06 0.06.57
8 Backman Antto KangSK 20.16 0.08.07
9 Näpänkangas Eero S-JKL 20.24 0.08.15
10 Karjalainen Ohto S-JKL 21.18 0.09.09
11 Ovaska Touko LuuRa 22.20 0.10.11
12 Ovaska Vilho LuuRa 23.13 0.11.04
13 Hautala Tuure S-JKL 26.52 0.14.43
14 Ylä-Tuuhonen Tarmo TP 27.39 0.15.30
15 Rajala Lauri RaJu 32.29 0.20.20
16 Liuha Jaakko ViPa 33.52 0.21.43
17 Ala-Heikkilä Oiva AR 40.25 0.28.16

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lauronen Jarkko LaihLu 42.54 0.00.00 47.78 43.92
2 Ovaska Vesa LuuRa 54.04 0.11.10 36.01 33.11
3 Kässi Pellervo UurU 1.01.27 0.18.33 30.02 27.60
4 Pöytäkangas Teemu VaaSu 1.09.33 0.26.39 25.05 23.03

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hämäläinen Ari LS-37 37.04 0.00.00 63.36 61.67
2 Putaja Pekka SuSe 38.57 0.01.53 59.39 57.80
3 Hautala Jarkko VaajTe 40.43 0.03.39 55.95 54.45
4 Soini Jussi KS 42.39 0.05.35 52.58 51.18
5 Ekonoja Antti PelPo 45.47 0.08.43 48.22 46.93
6 Rajala Jarkko RaJu 46.23 0.09.19 46.83 45.58
7 Takanen Jari KuortKu 48.01 0.10.57 44.51 43.32
8 Siivonen Jere PirHi 48.07 0.11.03 43.68 42.52
9 Silvasti Heikki JRV 51.35 0.14.31 40.06 38.99
10 Ketola Mikko SaPu 53.29 0.16.25 37.98 36.97
11 Hyyppä Tuomas KoS 1.01.03 0.23.59 32.70 31.82
Myllymäki Tero VetU EIL -
Breilin Oskar AR EIL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 34
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lakanen Jani HS 29.24 0.00.00 72.54 72.61
2 Tala Tuomas HS 31.59 0.02.35 66.38 66.44
3 Hernelahti Miika KR 32.42 0.03.18 64.63 64.69
4 Ahola Janne Navi 34.03 0.04.39 61.78 61.84
5 Liuha Jari ViPa 35.33 0.06.09 58.90 58.96
6 Lehtonen Eero UlvUra 35.40 0.06.16 58.44 58.49
7 Pietiläinen Juha RastiE4 36.08 0.06.44 57.42 57.47
8 Kettunen Heikki ViPa 38.37 0.09.13 53.47 53.52
9 Vesisenaho Mikko ViPa 39.00 0.09.36 52.70 52.75
10 Gröhn Timo TP 39.09 0.09.45 52.25 52.30
11 Savolainen Tomi RasKe 39.30 0.10.06 51.54 51.59
12 Heiskanen Ilkka EnonkU 39.47 0.10.23 50.93 50.98
13 Hourula Teemu JRV 41.04 0.11.40 49.10 49.15
14 Kuronen Tommi JRV 41.07 0.11.43 48.81 48.85
15 Kämäräinen Sami L-US 41.13 0.11.49 48.45 48.50
16 Varis Ari RastiE4 42.43 0.13.19 46.52 46.57
17 Nurminen Joonas JRV 43.07 0.13.43 45.87 45.91
18 Pohjola Olli-Pekka Koovee 44.56 0.15.32 43.80 43.84
19 Sorri Pietari VaajTe 45.33 0.16.09 42.99 43.03
20 Laine Sampo TP 45.59 0.16.35 42.38 42.42
21 Rajala Marko HS 46.10 0.16.46 42.00 42.04
22 Rannila Tero VetU 47.50 0.18.26 40.33 40.37
23 Rahkila Pyry VaajTe 47.56 0.18.32 40.05 40.08
24 Mustajoki Jyri TP 52.39 0.23.15 36.27 36.31
25 Kokkonen Timo KaSu 53.42 0.24.18 35.38 35.42
26 Myllymäki Jyri VetU 53.47 0.24.23 35.15 35.18
27 Haverinen Jari KaSu 54.12 0.24.48 34.70 34.73
28 Lauren Max PIF 55.26 0.26.02 33.75 33.79
29 Rahkila Panu VaajTe 1.03.18 0.33.54 29.41 29.43
30 Leppäniemi Jani VetU 1.06.56 0.37.32 27.66 27.69
31 Miettinen Sami Pihkan 1.14.43 0.45.19 24.65 24.68
32 Lehtonen Juha TVV 1.15.10 0.45.46 24.38 24.40
Pitkänen Marko JRV HYL -
Isoherranen Sami Lynx HYL -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karppinen Timo Pohjant 25.14 0.00.00 66.40 66.33
2 Sivill Timo VaajTe 28.25 0.03.11 58.47 58.41
3 Hartman Janne VaajTe 28.33 0.03.19 57.71 57.64
4 Venäläinen Toni VaHa 29.17 0.04.03 55.78 55.72
5 Virtanen Antti HlS 30.15 0.05.01 53.54 53.48
6 Holm Jari ViiSu 30.44 0.05.30 52.24 52.19
7 Heikkinen Jarkko VeVe 31.06 0.05.52 51.18 51.12
8 Lehtonen Timo LS-37 31.23 0.06.09 50.27 50.22
9 Moisio Petri SaPu 31.36 0.06.22 49.48 49.43
10 Torrkulla Jan Femman 31.57 0.06.43 48.51 48.45
11 Oksanen Tuomo Navi 33.10 0.07.56 46.31 46.26
12 Karjalainen Risto LipTa 33.51 0.08.37 44.96 44.91
13 Ojala Jari PirHi 34.57 0.09.43 43.14 43.10
14 Tynys Jarkko KS 40.56 0.15.42 36.50 36.46
15 Julkunen Tero LHR 45.05 0.19.51 32.83 32.79
16 Kurttila Jukka Navi 49.46 0.24.32 29.46 29.43
17 Kohvakka Hannu Kalske 50.14 0.25.00 28.91 28.87
18 Sivill Keijo UurU 54.57 0.29.43 26.17 26.14
Laitinen Kari SaSu KES -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskinen Juha VaajTe 26.27 0.00.00 58.84 58.50
2 Hintsanen Harri IHR 28.13 0.01.46 54.67 54.35
3 Valkonen Pasi IHR 29.41 0.03.14 51.50 51.21
4 Partanen Juha RasHy 30.21 0.03.54 49.92 49.63
5 Kärkkäinen Panu JRV 30.24 0.03.57 49.39 49.10
6 Helminen Hannu JRV 30.32 0.04.05 48.72 48.44
7 Ilmonen Matti JRV 31.15 0.04.48 47.16 46.89
8 Koskela Heikki RaJu 33.24 0.06.57 43.72 43.47
9 Jäppinen Jyrki OK77 34.24 0.07.57 42.05 41.81
10 Mäki Kari JRV 35.52 0.09.25 39.94 39.72
11 Saarivaara Jyrki VaajTe 36.12 0.09.45 39.20 38.97
12 Savilahti Petri Lynx 36.34 0.10.07 38.43 38.21
13 Harju Kai KannUra 36.45 0.10.18 37.86 37.65
14 Kujala Tapio RaJu 36.46 0.10.19 37.47 37.26
15 Virtala Markku PIF 37.26 0.10.59 36.44 36.23
16 Kellokumpu Seppo KaSu 38.33 0.12.06 35.03 34.83
Kotilainen Jukka IHR KES -
Haavisto Marko KuoSu KES -
Inkeri Pekka ORa EIL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kukkola Pauli SiiRa 28.10 0.00.00 50.69 50.37
2 Markki Tapio EsSu 28.31 0.00.21 49.45 49.13
3 Syrjälä Pertti KeU 29.28 0.01.18 47.25 46.94
4 Särkkä Seppo VaajTe 30.55 0.02.45 44.45 44.17
5 Partanen Timo RasHy 31.32 0.03.22 43.02 42.74
6 Martikainen Ari KeuKi 33.19 0.05.09 40.18 39.92
7 Paukku Ismo ViPa 38.04 0.09.54 34.70 34.47
8 Oikarinen Jarmo TP 38.07 0.09.57 34.18 33.96
9 Forss Jari HaukivKi 38.11 0.10.01 33.66 33.44
10 Rantala Timo KPV 38.32 0.10.22 32.89 32.68
11 Turunen Juha ViPa 39.53 0.11.43 31.33 31.12
12 Salonen Hannu KonnU 40.15 0.12.05 30.60 30.40
13 Molnar Geza LS-37 42.56 0.14.46 28.27 28.09

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tikkanen Tapio SaSu 26.24 0.00.00 53.09 52.87
2 Leppäsalmi Juhani KeuKi 28.28 0.02.04 48.87 48.66
3 Joki Sauli VetU 31.12 0.04.48 44.25 44.06
4 Turpeinen Seppo KontU 31.17 0.04.53 43.80 43.61
5 Kurkela Reino OH 31.23 0.04.59 43.32 43.14
6 Kronholm Peter Brahe 32.27 0.06.03 41.57 41.40
7 Helle Markku SaPu 33.58 0.07.34 39.41 39.24
8 Rantapuska Seppo PetPe 34.27 0.08.03 38.55 38.39
9 Nieminen Tapio JRV 34.42 0.08.18 37.97 37.81
10 Valkonen Timo RR 35.26 0.09.02 36.89 36.73
11 Högnäs Tore Brahe 35.46 0.09.22 36.25 36.10
12 Huttunen Kalle KuoSu 35.50 0.09.26 35.89 35.74
13 Nyberg Henry Trian 39.18 0.12.54 32.46 32.32
14 Hännikäinen Mikko IPR 39.35 0.13.11 31.96 31.82
15 Rautavuoma Tapani ViPa 43.33 0.17.09 28.81 28.68
16 Hämynen Timo ÄäSa 45.52 0.19.28 27.12 27.01
17 Raatikainen Pekka RastiE4 51.36 0.25.12 23.90 23.80
18 Pihlajamaa Martti VetU 52.55 0.26.31 23.11 23.01
19 Pöyhönen Hannu VetU 54.13 0.27.49 22.36 22.27
Valkonen Pekka Kalske HYL -
Kaura-aho Pertti Jyry HYL -
Sivén Osmo ÄhtU EIL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ollikainen Seppo JuvU 20.01 0.00.00 44.91 44.06
2 Slant Teuvo IPR 20.05 0.00.04 44.20 43.37
3 Rauhamäki Kimmo JRV 20.06 0.00.05 43.61 42.78
4 Salonen Kauko ViPa 25.48 0.05.47 33.54 32.90
5 Miettinen Kauko SuoVa 26.09 0.06.08 32.66 32.04
6 Pakarinen Jouko RastiE4 26.22 0.06.21 31.96 31.36
7 Mäkelä Harri SuSe 26.31 0.06.30 31.36 30.77
8 Ottelin Pekka JRV 37.58 0.17.57 21.61 21.20
9 Junnola Mauri JRV 39.25 0.19.24 20.53 20.14
10 Humalamäki Hannu ÄhtU 47.55 0.27.54 16.65 16.34
11 Pöntinen Jorma Navi 57.02 0.37.01 13.79 13.53
Virtanen Matti ViPa HYL -
Koskinen Kaj VaHa HYL -
Lavikainen Jussi KangSK EIL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tammela Seppo TikSu 31.17 0.00.00 28.45 28.19
2 Saarinen Mikko KeuKi 33.05 0.01.48 25.90 25.65
3 Valta Matti JRV 37.04 0.05.47 22.21 22.00
4 Salo Jaakko SaPu 51.18 0.20.01 15.40 15.25
5 Teppo Jaakko GIF 1.09.02 0.37.45 10.96 10.86
Hyyryläinen Jorma Navi EIL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Puttonen Kalevi IPR 22.41 0.00.00 32.32 32.64
2 Nieminen Mauno ViiSu 23.41 0.01.00 30.02 30.32
3 Hietalahti Aapo HalTo 25.22 0.02.41 27.17 27.43
4 Paavilainen Arvo IPR 26.32 0.03.51 25.14 25.39
5 Salmela Kosti PihtTu 30.06 0.07.25 21.43 21.64
6 Reini Jaakko TikSu 35.12 0.12.31 17.70 17.88

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Moisio Paavo SaPu 33.15 0.00.00
2 Leppänen Kalle RastiE4 1.03.56 0.30.41