FIN GB SWE
IRMA inloggning
Luumäen iltakeskari
Klass Region Förening Antal tävlare
Klass H21
Sträcka
Antal deltagare 22
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Heiska Samu TuMe 37.04 0.00.00 91.38 89.00
2 Pukema Hannu-Pekka RR 37.53 0.00.49 88.77 86.46
3 Takanen Lari PR 40.28 0.03.24 82.50 80.36
4 Lakanen Jonne LappRi 40.53 0.03.49 81.07 78.96
5 Weckman Janne VeVe 43.11 0.06.07 76.19 74.21
6 Husu Miika LappRi 44.50 0.07.46 72.85 70.96
7 Niemi Oskari LappRi 45.16 0.08.12 71.62 69.76
8 Myllärinen Vertti LappRi 46.42 0.09.38 68.90 67.11
9 Kansonen Janne JoKu 48.53 0.11.49 65.33 63.63
10 Soini Jussi KS 49.25 0.12.21 64.13 62.47
11 Huomolin Ville LappRi 49.26 0.12.22 63.62 61.97
12 Saarilaakso Miko LappRi 52.17 0.15.13 59.69 58.14
13 Kauppila Tomi VeVe 53.53 0.16.49 57.47 55.98
14 Kansonen Jari JoKu 54.19 0.17.15 56.57 55.10
15 Torniainen Heikki LappRi 55.17 0.18.13 55.14 53.71
16 Marttinen Harri AnttU 56.11 0.19.07 53.83 52.43
17 Hirvi Joonas RaKaS 58.34 0.21.30 51.22 49.89
18 Hakkarainen Markus RaKaS 1.00.08 0.23.04 49.49 48.20
19 Nisonen Antti Navi 1.01.48 0.24.44 47.76 46.52
20 Tiainen Jyri RaKaS 1.02.07 0.25.03 47.13 45.90
Kuningas Janne LappRi HYL -
Mertanen Simo LappRi KES -

Klass H40
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lahtinen Miika ORa 47.02 0.00.00 45.20 43.94
2 Manninen Tommi KuUS 50.52 0.03.50 39.71 38.60
3 Hietanen Aki SKVuoksi 52.50 0.05.48 36.22 35.21
4 Kiiski Mikko KyS 1.10.32 0.23.30 25.62 24.91
Pellinen Teppo JoKu EIL -

Klass H45
Sträcka
Antal deltagare 12
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Seppälä Ville KyS 36.45 0.00.00 53.46 52.03
2 Husu Heikki SKVuoksi 38.06 0.01.21 50.86 49.50
3 Kiintola Jarno KS 38.26 0.01.41 49.72 48.39
4 Urpalainen Jarkko MiehVi 40.21 0.03.36 46.70 45.45
5 Tonder Mika SKVuoksi 42.00 0.05.15 44.22 43.04
6 Marttinen Jarno AnttU 43.29 0.06.44 42.10 40.97
7 Miikki Jussi SKVuoksi 49.30 0.12.45 36.44 35.47
8 Tani Jukka KyS 55.35 0.18.50 31.97 31.12
9 Kivelä Juha RaKaS 56.30 0.19.45 30.98 30.15
10 Salo Jukka KuUS 1.17.30 0.40.45 22.24 21.64
11 Huttunen Kari KyS 1.17.39 0.40.54 21.85 21.27
Saarela Jarno KyS KES -

Klass H50
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Forsblom Vesa LS-37 37.40 0.00.00
Hautaniemi Petri RaKaS KES -
Sippu Visa InkTe KES -

Klass H55
Sträcka
Antal deltagare 8
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hintsanen Harri IHR 30.42 0.00.00 46.27 45.46
2 Karjalainen Harri EsSu 32.17 0.01.35 42.69 41.93
3 Mattinen Reijo JoKu 32.49 0.02.07 40.69 39.98
4 Ojalainen Kari SKVuoksi 36.48 0.06.06 35.13 34.51
5 Laine Kimmo KyS 38.35 0.07.53 32.40 31.83
6 Koistinen Pasi NaTe 39.14 0.08.32 30.78 30.24
Hietanen Ari KuUS EIL -
Eskelinen Jussi RaKaS EIL -

Klass H60
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Myllärinen Hannu JoKu 44.50 0.00.00
2 Lavonen Hannu MiehVi 50.05 0.05.15

Klass H65
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Torniainen Ari LappRi 30.55 0.00.00 40.38 39.99
2 Kyckling Aki LappRi 38.01 0.07.06 30.37 30.08
3 Ollila Jarmo Trian 41.28 0.10.33 25.59 25.34
Pulkkinen Pekka JoKu EIL -

Klass H70
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Martikainen Sakari KuUS 37.34 0.00.00 37.18 36.87
2 Kyckling Veli-Matti HS 43.14 0.05.40 29.88 29.63
3 Mäkilä Ilmari EsSu 43.41 0.06.07 27.18 26.95

Klass H75
Sträcka
Antal deltagare 6
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Rönkkö Paavo EsSu 26.28 0.00.00 29.79 29.93
2 Kyyrönen Heikki KS 27.48 0.01.20 27.30 27.43
3 Kyöstilä Matti RaKaS 28.10 0.01.42 25.90 26.01
4 Hakala Pekka KS 30.50 0.04.22 22.70 22.80
Pöyhiä Jorma JoKu EIL -
Paukkunen Ossi RaKaS KES -

Klass H80
Sträcka
Antal deltagare 3
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Karnaattu Mauri KS 31.18 0.00.00 31.38 31.56
2 Salmi Tarmo JoKu 39.29 0.08.11 23.01 23.14
3 Repo Voitto RaKaS 47.40 0.16.22 17.52 17.61

Klass H85
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Suutari Veikko JoKu 31.57 0.00.00

Klass H18
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
Kaitainen Lassi KyS KES -

Klass H16
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hirvilahti Joona VeVe 28.11 0.00.00 50.44 50.58
2 Mattila Lauri KS 30.50 0.02.39 43.80 43.92
3 Saarela Ossi KyS 37.25 0.09.14 34.19 34.29
4 Seppälä Matias KyS 56.11 0.28.00 21.51 21.57

Klass D21
Sträcka
Antal deltagare 10
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Lehtikangas Katri KS 40.00 0.00.00 65.99 64.98
2 Vääränen Sari KS 44.55 0.04.55 57.51 56.62
3 Vainikka Kaisa KS 45.14 0.05.14 55.86 55.00
4 Suomalainen Riikka LappRi 49.42 0.09.42 49.70 48.93
5 Mattinen Lotta JoKu 50.31 0.10.31 47.78 47.04
6 Nurmilaukas Iiris LuuRa 53.37 0.13.37 43.96 43.28
7 Lindén Amalia KS 1.02.20 0.22.20 36.90 36.34
Pylvänäinen Henna KS HYL -
Vanhatalo Salla KS EIL -
Mattila Elisa LS-37 EIL -

Klass D35
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Turkka Saara KS 34.41 0.00.00
2 Karjalainen Sanna KuUS 37.24 0.02.43

Klass D40
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tolsa Sanna KyS 32.29 0.00.00

Klass D45
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Saarilaakso Mia LappRi 28.30 0.00.00 50.32 43.77
2 Huusari Heidi InkTe 30.57 0.02.27 44.02 38.29
3 Kiintola Susanna KS 49.20 0.20.50 26.16 22.76
4 Salminen Jonna KuUS 1.17.33 0.49.03 15.72 13.67

Klass D50
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Mäki-hokkonen Saarinka RaKaS 37.04 0.00.00 42.11 40.46
2 Hautaniemi Marjaana RaKaS 41.08 0.04.04 35.10 33.72
3 Tonder Mari SKVuoksi 44.24 0.07.20 29.88 28.71
Pulli Tessa LappRi EIL -

Klass D55
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Harjula Oili KuUS 46.32 0.00.00
Moilanen Ulla RaKaS EIL -

Klass D65
Sträcka
Antal deltagare 1
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kattelus Helena KS 26.48 0.00.00

Klass D70
Sträcka
Antal deltagare 4
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Kukkonen Marja RaKaS 30.59 0.00.00 37.28 36.86
2 Tikka Eija RaKaS 32.45 0.01.46 33.51 33.13
3 Juvonen Marja RaKaS 40.03 0.09.04 25.96 25.66
Pulkkinen Arja JoKu HYL -

Klass D20
Sträcka
Antal deltagare 2
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Tonder Oona KR 39.24 0.00.00
2 Marttinen Jenni AnttU 51.02 0.11.38

Klass D16
Sträcka
Antal deltagare 5
Placering Namn Förening Tid Skillnaden till täten Poäng Terräng poänger
1 Hyytiäinen Miina KS 30.01 0.00.00 50.77 49.16
2 Laakso Laura LappRi 41.43 0.11.42 35.16 34.05
3 Kivelä Martta RaKaS 45.02 0.15.01 31.30 30.31
4 Kiintola Emilia KS 48.00 0.17.59 28.18 27.29
5 Laitinen Julia VeVe 57.50 0.27.49 22.40 21.69