FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
AM-keskimatka, Päijät-Häme ja Uusimaa, Simo Sorsan muistokisa
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 43
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Parkkinen Jarno RR 33.12 0.00.00 88.31 88.69
2 Leskinen Aapo Lynx 34.51 0.01.39 83.77 84.12
3 Rantala Kalle HS 35.19 0.02.07 82.30 82.66
4 Pukema Hannu-Pekka RR 35.52 0.02.40 80.69 81.04
5 Leskinen Antti-Pekka Lynx 36.11 0.02.59 79.64 79.98
6 Ahvenainen Timo LS-37 36.16 0.03.04 79.11 79.45
7 Liukkonen Matti RR 36.47 0.03.35 77.66 77.99
8 Huusari Pekka LS-37 36.55 0.03.43 77.03 77.36
8 Sorsa Perttu HiKi 36.55 0.03.43 77.03 77.36
10 Saarinen Jarkko HiKi 37.29 0.04.17 75.20 75.52
11 Ahokas Niila IitPy 38.12 0.05.00 73.46 73.77
12 Laasanen Teemu LS-37 38.43 0.05.31 72.15 72.46
13 Lehtinen Niko LS-37 38.57 0.05.45 71.40 71.71
14 Raitanen Topi HS 39.30 0.06.18 70.09 70.39
15 Nurmiainen Aaro LappRi 39.35 0.06.23 69.62 69.92
16 Hämäläinen Jani LS-37 39.56 0.06.44 68.70 68.99
17 Mattila Aleksi Lynx 40.58 0.07.46 66.66 66.94
18 Saarela Ville KoS 41.29 0.08.17 65.53 65.81
19 Niskanen Teemu LS-37 42.03 0.08.51 64.34 64.62
20 Sievälä Samu LS-37 43.12 0.10.00 62.34 62.61
21 Tervala Miska RaVa 43.20 0.10.08 61.86 62.12
22 Ojapalo Joona Lynx 43.30 0.10.18 61.33 61.59
23 Kurhinen Tomi RaVa 43.41 0.10.29 60.79 61.05
24 Luoma Ville HiKi 44.20 0.11.08 59.61 59.87
25 Moisander Olli RaVi 46.28 0.13.16 56.60 56.85
26 Skinnari Juha Pihkan 46.59 0.13.47 55.72 55.95
27 Karetjoki Jouni LS-37 48.01 0.14.49 54.25 54.49
28 Huovila Miikka KaRa 49.37 0.16.25 52.25 52.48
29 Tervala Mika RaVa 50.39 0.17.27 50.94 51.16
30 Hirvonen Kimmo LS-37 51.13 0.18.01 50.13 50.34
31 Silvonen Tomi LS-37 55.05 0.21.53 46.38 46.58
32 Tuomala Ville RaVa 56.40 0.23.28 44.86 45.06
33 Tolvanen Leo Pihkan 59.59 0.26.47 42.17 42.35
34 Kuivalainen Jukka JäPa 1.03.54 0.30.42 39.39 39.56
Kleemola Lauri Lynx EIL -
Kemppainen Teemu KeU EIL -
Muukkonen Jyrki KeU HYL -
Hall Andreas HiKi EIL -
Honkonen Atte HyRa EIL -
Koskikallio Aleksi KaRa KES -
Turunen Markus RR EIL -
Mänkärlä Janne Lynx EIL -
Kokkila Ville EsSu EIL -

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Otsamo Pihla HS 30.05 0.00.00 79.12 76.26
2 Mänkärlä Aino Lynx 30.19 0.00.14 77.72 74.92
3 Andelin Sanna LaTa 31.56 0.01.51 73.04 70.40
4 Luoma Katja KS 32.09 0.02.04 71.81 69.22
5 Latva-Kiskola Piia RasKu 33.22 0.03.17 68.48 66.00
6 Karetjoki Miia LS-37 35.45 0.05.40 63.25 60.96
7 Suomalainen Sari LeSi 36.06 0.06.01 61.98 59.74
8 Moisander Suvi RaVi 37.47 0.07.42 58.59 56.47
9 Meriheinä Sabrina SKUusi 37.49 0.07.44 57.90 55.81
10 Heikkilä Venla HS 38.37 0.08.32 56.09 54.06
11 Salminen Henna OK77 41.22 0.11.17 51.78 49.91
12 Nevalainen Elina RaVa 41.47 0.11.42 50.70 48.87
13 Hanhijärvi Marjukka EsAk 41.50 0.11.45 50.07 48.26
14 Ojapalo Anna Lynx 43.28 0.13.23 47.64 45.92
15 Rauhala Elina EsAk 56.05 0.26.00 36.50 35.18
Nykänen Sanna AR KES -
Nurmi Kirsi SWE EIL -
Kukkonen Saara LS-37 EIL -
Liikanen Marjo RR EIL -
Kauppi Minna LS-37 EIL -

Sarja D15
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laine Roosa EsSu 16.46 0.00.00 41.54 39.30
2 Pirinen Inkalilja SKUusi 18.42 0.01.56 34.45 32.59
3 Hakuli Hanna SKUusi 21.50 0.05.04 27.12 25.65

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Matilainen Annika HS 16.36 0.00.00 61.87 60.18
2 Heikkilä Tuuli Lynx 18.34 0.01.58 54.94 53.44
3 Hanhijärvi Leenukka EsAk 19.37 0.03.01 51.64 50.23
4 Himilä Julia RR 19.58 0.03.22 50.39 49.01
5 Turakainen Venla HS 21.21 0.04.45 46.79 45.51
6 Tuominen Krista LS-37 21.22 0.04.46 46.43 45.16
7 Heikkinen Sanni HS 21.41 0.05.05 45.43 44.18
8 Ståhlberg Elisa EsSu 22.40 0.06.04 43.15 41.97
9 Koskinen Pinja RR 22.46 0.06.10 42.65 41.48
10 Saalo Saara SKUusi 23.05 0.06.29 41.76 40.62
11 Nenonen Eriikka RaVa 23.40 0.07.04 40.44 39.33
12 Lohikainen Eveliina RaVa 24.32 0.07.56 38.72 37.66
13 Kantola Claudia LS-37 24.46 0.08.10 38.08 37.03
14 Koljonen Annika HU-46 26.14 0.09.38 35.68 34.70
15 Päivähonka Salla RaVa 26.28 0.09.52 35.10 34.14
16 Kuusela Aino RaVa 26.41 0.10.05 34.55 33.61
17 Kopra Ella HU-46 27.38 0.11.02 33.11 32.21
18 Uusi-Simola Laura MU 27.46 0.11.10 32.70 31.81
19 Palmen Aino EsSu 28.15 0.11.39 31.89 31.02
20 Kuusivaara Roosa EsAk 29.17 0.12.41 30.53 29.69
21 Sundqvist Ida LS-37 46.07 0.29.31 19.23 18.71
Pelkonen Roosa RaVa HYL -
Pernu Saara EsSu KES -
Koli Helmi Trian EIL -

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Martikainen Karoliina Trian 25.00 0.00.00 64.74 63.22
2 Ståhlberg Emilia EsSu 27.32 0.02.32 57.81 56.45
3 Norrbacka Sanni HyRa 28.01 0.03.01 55.85 54.53
4 Friman Ronja HyRa 30.47 0.05.47 49.95 48.78
5 Kalenius Camilla LS-37 32.42 0.07.42 46.20 45.11
6 Kivilaakso Anni EsSu 34.53 0.09.53 42.53 41.53
7 Kylmälä Laura MU 35.40 0.10.40 40.84 39.88
8 Solonen Heidi LS-37 38.10 0.13.10 37.46 36.58
9 Järvelä Emmi KärKV 38.40 0.13.40 36.28 35.43
Lahtinen Krista HS KES -
Plit Heidi EsSu EIL -
Haltia Riikka RR EIL -

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hasu Outi Trian 30.32 0.00.00 55.82 49.96
2 Matilainen Helena HS 31.39 0.01.07 49.81 44.58
3 Lindfelt Suvi LS-37 41.11 0.10.39 35.18 31.48

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ikäheimonen Taru Lynx 27.40 0.00.00 68.30 65.33
2 Koivunen Mari LS-37 32.39 0.04.59 56.63 54.17
3 Örn Outi KärKV 32.57 0.05.17 54.89 52.50
4 Rintamäki Riina Pihkan 34.53 0.07.13 50.69 48.48
5 Ekwik Micaela Lynx 35.14 0.07.34 49.03 46.90
6 Nieminen Outi RR 40.40 0.13.00 41.49 39.68
7 Pohjola Laura RaVi 41.44 0.14.04 39.46 37.74
8 Eeva Jonna LS-37 44.39 0.16.59 35.97 34.41
Partanen Paula HyRa EIL -
Packalen Auli Lynx EIL -
Laine Matilda RaVi EIL -

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tahvanainen Anu LS-37 22.13 0.00.00 63.21 62.33
2 Viskari Tanja HiKi 22.30 0.00.17 61.48 60.62
3 Koivuniemi Kirsi LS-37 22.47 0.00.34 59.79 58.96
4 Francke Astra EsSu 23.38 0.01.25 56.74 55.96
5 Marttila Outi EsSu 25.32 0.03.19 51.70 50.98
6 Friman Kaisa HyRa 25.50 0.03.37 50.28 49.58
7 Turakainen Irene HS 28.53 0.06.40 44.24 43.63
8 Latvala Terhi TVV 29.49 0.07.36 42.15 41.57
9 Nyholm Tanja KaRa 30.13 0.08.00 40.90 40.33
10 Autio Tanja KaRa 31.14 0.09.01 38.89 38.35
11 Tiitola Annamari Lynx 39.54 0.17.41 29.92 29.50

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Remahl Virpi LS-37 20.39 0.00.00 57.09 56.02
2 Roininen Anu JäPa 21.11 0.00.32 54.61 53.59
3 Heinaro Mervi EsSu 21.37 0.00.58 52.49 51.51
4 Hirvonen Leena AR 22.19 0.01.40 49.86 48.92
5 Autti Marja-Liisa EsSu 24.12 0.03.33 45.06 44.22
6 Sundqvist Sari LS-37 27.05 0.06.26 39.45 38.71
7 Tuumi-Niemi Leena-Riitta HS 27.58 0.07.19 37.41 36.71
8 Kahanpää Hanna EsSu 35.43 0.15.04 28.68 28.14
9 Hakuli Mia KeU 46.17 0.25.38 21.65 21.24
Palmen Virpi EsSu EIL -
Lankinen Hanna HS EIL -
Boström Kirsi Lynx EIL -
Asikainen Nina KeU EIL -
Anttila Mervi RR EIL -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 22.24 0.00.00 57.86 56.15
2 Martikainen Lea Trian 22.31 0.00.07 56.94 55.26
3 Varpula Marjut EsSu 22.46 0.00.22 55.71 54.06
4 Einonen Päivi LS-37 22.54 0.00.30 54.78 53.16
5 Hokajärvi Anja-Riitta Pihkan 23.22 0.00.58 53.09 51.52
6 Linko Rita EsSu 25.39 0.03.15 47.82 46.41
7 Vestola Arja NaTe 27.35 0.05.11 43.97 42.67
8 Mäki-Petäys Eeva EsAk 27.40 0.05.16 43.33 42.05
9 Peltomaa Pirjo IHR 31.15 0.08.51 37.92 36.80
10 Harju Leena LS-37 31.59 0.09.35 36.62 35.53
11 Shemeikka Taina HPV 32.57 0.10.33 35.12 34.08
12 Mäkelä Anja RiSu 33.48 0.11.24 33.83 32.83
13 Elonen Jaana LS-37 35.04 0.12.40 32.21 31.26
14 Kallio Ulla KeU 40.11 0.17.47 27.76 26.94
Juga Liisa KeU HYL -
Ritakallio Maarit Lynx EIL -

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Puromies Merja EsSu 17.32 0.00.00 57.18 56.44
2 Kottonen Annariitta Lynx 18.37 0.01.05 52.95 52.27
3 Meriheinä Maire Pihkan 18.58 0.01.26 51.10 50.43
4 Lahtinen Terttu IHR 20.08 0.02.36 47.30 46.69
5 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 21.09 0.03.37 44.24 43.67
6 Sani Tuula HU-46 21.33 0.04.01 42.64 42.09
7 Anttila Sisko LamSä 22.37 0.05.05 39.89 39.38
8 Jumppanen Helena Pihkan 22.45 0.05.13 38.93 38.42
9 Saarikoski Päivi Pihkan 23.08 0.05.36 37.56 37.07
10 Hakomäki Kirsi HS 28.48 0.11.16 29.59 29.20
Montonen Outi IHR EIL -
Kokkila Marita EsSu EIL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Raiko Erja HyRa 15.19 0.00.00 56.37 56.36
2 Andelin Tarja LaTa 16.30 0.01.11 51.46 51.45
3 Liimatainen Raili HyRa 17.58 0.02.39 46.45 46.45
4 Ahlqvist Kristiina Raus 18.45 0.03.26 43.75 43.74
5 Turku Kaija HS 18.57 0.03.38 42.53 42.52
6 Lappeteläinen Raija HyRa 19.35 0.04.16 40.42 40.41
7 Hakkarainen Maria-Leena IHR 20.07 0.04.48 38.63 38.62
8 Kurvinen Ulla HiKi 20.47 0.05.28 36.70 36.69
9 Bergström Anneli EsSu 21.36 0.06.17 34.64 34.64
Ahonen Päivi KaRa HYL -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laitinen Hellevi EsAk 17.40 0.00.00 48.94 48.35
2 Suomalainen Marja LeSi 18.52 0.01.12 44.97 44.42
3 Savelainen Marketta HS 21.50 0.04.10 38.12 37.65
4 Petäys Helvi Pihkan 22.07 0.04.27 36.90 36.45
5 Malmsten Beatrice Lynx 22.29 0.04.49 35.57 35.14
6 Kämäräinen Paula HiKi 22.46 0.05.06 34.42 34.00
7 Ohramaa Tuula Jyry 25.19 0.07.39 30.31 29.94
8 Vähänen Pia HyRa 28.15 0.10.35 26.59 26.27
9 Luoma Helena Pihkan 52.32 0.34.52 13.99 13.82

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tanska Eeva EsSu 16.08 0.00.00 48.36 47.88
2 Paatero Leena EsSu 18.01 0.01.53 42.66 42.23
3 Torp Tytti HS 20.07 0.03.59 37.62 37.24
4 Karvinen Tuulikki HS 20.52 0.04.44 35.71 35.35
5 Reeni Eva RiSu 20.59 0.04.51 34.95 34.60
6 Etholen Rose-Marie HS 23.06 0.06.58 31.24 30.93
7 Salmela Juulia RiSu 26.43 0.10.35 26.58 26.31
8 Lindeman Gunnel HS 26.45 0.10.37 26.10 25.84
9 Raatikka Marja HS 27.24 0.11.16 25.06 24.81
10 Syväterä Hillevi RiSu 27.55 0.11.47 24.18 23.93
11 Talvitie Ulla KeU 32.09 0.16.01 20.63 20.42

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pekkarinen Eila KeU 18.16 0.00.00 36.49 35.80
2 Tahvanainen Pirkko HU-46 20.07 0.01.51 31.90 31.29
3 Jakoaho Ritva HyRa 28.35 0.10.19 21.57 21.17
4 Havukorpi Airi RaVi 33.45 0.15.29 17.53 17.20
Vehmanen Marjatta KeU KES -

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lahti Kaija LeSi 23.21 0.00.00
2 Holopainen Kaarina KeU 40.41 0.17.20

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Karttunen Lilia LS-37 16.01 0.00.00
2 Maasilta Lumi RaVa 25.40 0.09.39
3 Gröhn Ronja HU-46 27.40 0.11.39
4 Lehtonen Maiju LS-37 28.57 0.12.56

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Gröhn Riku HU-46 9.55 0.00.00
2 Kurhinen Samuel RaVa 14.08 0.04.13
3 Ketonen Juuso RaVa 16.02 0.06.07
4 Maasilta Aapo RaVa 16.08 0.06.13
5 Huostila Sampo LamSä 16.58 0.07.03
6 Pikkarainen Pyry LS-37 20.03 0.10.08
7 Arvela Henri LS-37 20.14 0.10.19
8 Virtanen Ilari HU-46 22.33 0.12.38
9 Pelkonen Elias RaVa 34.58 0.25.03
10 Lehtonen Kaapo LS-37 43.13 0.33.18
Kantola Karo LS-37 EIL -

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Latvala Matilda SKUusi 12.59 0.00.00
2 Tiljander Venla HyRa 13.08 0.00.09
3 Seppälä Kaisla RR 13.43 0.00.44
4 Kangasaho Aino HS 15.01 0.02.02
5 Multala Essi RR 18.02 0.05.03
6 Korhonen Minea MU 19.15 0.06.16
Janhunen Jenni MU HYL -
Raasakka Liisa EsSu EIL -

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kemppi Topias RR 9.13 0.00.00
2 Sorsa Antti EsSu 11.11 0.01.58
3 Boström Kristian Lynx 12.30 0.03.17
4 Haapala Oskar RR 13.09 0.03.56
5 Ruuskanen Tuomas MU 13.22 0.04.09
6 Väisänen Lenni HS 14.00 0.04.47
7 Laaksonen Emil EsSu 14.01 0.04.48
8 Laakso Ilari RR 15.32 0.06.19
9 Leiniö Juho SKUusi 17.37 0.08.24
10 Kuusivaara Joonas EsAk 18.27 0.09.14
11 Koho Miika RR 30.23 0.21.10
Roininen Henri JäPa HYL -
Roininen Aapo HS HYL -
Rautio Daniel EsSu HYL -
Määttänen Markus EsSu HYL -
Salomäki Jaakko SKUusi EIL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Karjalainen Mikaela PäijRa 13.05 0.00.00
2 Lahdenperä Melina RR 14.18 0.01.13
3 Määttänen Maria EsSu 15.20 0.02.15
4 Salomäki Eerika SKUusi 15.57 0.02.52
5 Virolainen Sara KärKV 16.16 0.03.11
6 Heikkilä Suvi Lynx 17.54 0.04.49
7 Taipale Anniina LS-37 18.01 0.04.56
8 Paloheimo Oona EsSu 19.12 0.06.07
9 Kemppainen Veera HU-46 27.32 0.14.27
10 Suntioinen Elli EsSu 31.40 0.18.35
11 Kolstela Hilla LS-37 31.47 0.18.42
12 Koljonen Erika HU-46 34.24 0.21.19
13 Kangas Roosa LS-37 38.24 0.25.19
Kärkkäinen Milla SKUusi HYL -
Malinen Hanna SKUusi EIL -
Kurhinen Anna RaVa EIL -
Haapala Ida RR EIL -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Viskari Juuso HiKi 11.17 0.00.00
2 Heinonen Paavo HS 12.27 0.01.10
3 Ikola Atte HS 12.31 0.01.14
4 Haltia Ilari RR 13.21 0.02.04
5 Aaltonen Lauri HyRa 14.01 0.02.44
6 Kallio Matti SKUusi 14.15 0.02.58
7 Autio Wertti HyRa 14.35 0.03.18
8 Puusaari Aleksi SKUusi 17.23 0.06.06
9 Puupponen Lauri EsSu 19.12 0.07.55
10 Kolganov Vladislav LS-37 19.31 0.08.14
11 Partanen Lauri HyRa 19.49 0.08.32
12 Hanhijärvi Paulus EsAk 19.57 0.08.40
13 Uusi-Simola Eemeli MU 20.46 0.09.29
14 Pelkonen Oula RaVa 23.47 0.12.30
15 Raitola Sami Lynx 29.29 0.18.12
16 Virrankoski Iiro EsSu 33.19 0.22.02

Sarja H15
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vaenerberg Niko MU 19.56 0.00.00 44.63 42.20
2 Lamberg Benjamin SKUusi 20.38 0.00.42 41.82 39.54
3 Koskinen Joni RR 21.30 0.01.34 38.90 36.77
4 Viinikainen Vilppu EsSu 22.34 0.02.38 35.87 33.92
5 Rautio Mikael EsSu 23.21 0.03.25 33.53 31.70
6 Väisänen Leevi HS 25.03 0.05.07 30.19 28.54
Äikäs Matias HiKi EIL -
Salonen Aapo HS EIL -

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kuva Lassi RaVa 22.41 0.00.00 47.86 44.71
2 Tala Miika HS 23.01 0.00.20 46.53 43.46
3 Kemppainen Matti HU-46 23.08 0.00.27 45.65 42.64
4 Niemi Topias HS 23.44 0.01.03 43.87 40.98
5 Rönkkö Jaan SKUusi 24.41 0.02.00 41.58 38.84
6 Arvela Oskari LS-37 25.34 0.02.53 39.57 36.96
7 Koivisto Antton SKUusi 26.58 0.04.17 36.97 34.53
8 Virtanen Aaro HU-46 27.03 0.04.22 36.30 33.91
9 Ojanen Joonas HyRa 29.54 0.07.13 32.35 30.22
10 Nykänen Tomi LamSä 32.47 0.10.06 29.05 27.14
11 Rauhamaa Topias HU-46 33.05 0.10.24 28.34 26.47
12 Nuuttila Sami HU-46 37.09 0.14.28 24.84 23.20
Heinaro Lauri EsSu EIL -

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heikkilä Ollipekka Lynx 22.16 0.00.00 69.31 68.54
2 Sorsa Aleksi EsSu 22.57 0.00.41 66.71 65.98
3 Hakuli Tommi SKUusi 24.05 0.01.49 63.07 62.37
4 Pernu Lari EsSu 24.41 0.02.25 61.04 60.37
5 Puolakanaho Sakari HyRa 25.02 0.02.46 59.70 59.04
6 Jumppanen Oskari HyRa 25.13 0.02.57 58.78 58.14
7 Tiljander Ville HyRa 27.07 0.04.51 54.21 53.62
8 Pietikäinen Aleksi SKUusi 27.38 0.05.22 52.76 52.18
9 Palmen Alvar EsSu 27.43 0.05.27 52.16 51.59
10 Lehtoranta Teemu SKUusi 28.23 0.06.07 50.51 49.95
11 Rauhala Juha EsSu 29.15 0.06.59 48.59 48.06
12 Kuusela Iiro RaVa 30.20 0.08.04 46.46 45.95
13 Hirvonen Joni RaVa 30.28 0.08.12 45.85 45.35
14 Vehmas Miika EsSu 31.29 0.09.13 43.99 43.50
15 Louhi Johannes HS 31.56 0.09.40 42.98 42.51
16 Niemi Kasperi HS 36.05 0.13.49 37.70 37.29
17 Molnár Dániel RaVa 39.52 0.17.36 33.82 33.45
18 Saukkonen Eemeli SKUusi 40.21 0.18.05 33.11 32.75
19 Kivinen Vinsci HyRa 40.56 0.18.40 32.34 31.99
Saukkonen Samuli SKUusi HYL -
Remahl Ville LS-37 EIL -
Mäki-Petäys Matias EsAk EIL -
Liikkanen Olli RaVa EIL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 32
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pulli Antero RR 25.54 0.00.00 58.55 58.29
2 Kyyrönen Samuli RR 26.19 0.00.25 57.32 57.07
3 Niemi Tauno MP 27.54 0.02.00 53.79 53.55
4 Matilainen Kari HS 28.01 0.02.07 53.28 53.05
5 Vidqvist Jouni TuMe 28.09 0.02.15 52.75 52.52
6 Forsblom Vesa RR 28.26 0.02.32 51.95 51.73
7 Kälviäinen Sami HS 28.46 0.02.52 51.08 50.86
8 Jokinen Heikki LS-37 28.59 0.03.05 50.42 50.21
9 Tähtinen Timo HS 29.09 0.03.15 49.87 49.65
10 Talvitie Mikko KeU 29.20 0.03.26 49.29 49.07
11 Ojanen Tuomas HS 29.45 0.03.51 48.33 48.12
12 Palmen Henrik EsSu 30.26 0.04.32 46.99 46.79
13 Kivilaakso Sami Lynx 31.01 0.05.07 45.85 45.66
14 Havento Jukka KaRa 31.03 0.05.09 45.55 45.36
15 Tanhua Heikki LS-37 31.41 0.05.47 44.39 44.20
16 Viskari Jukka HiKi 31.51 0.05.57 43.92 43.73
17 Kahiala Jari Pihkan 32.50 0.06.56 42.36 42.18
18 Lehtonen Timo LS-37 32.51 0.06.57 42.10 41.92
19 Huttunen Matti Pihkan 34.00 0.08.06 40.45 40.27
20 Keinänen Jarkko RaVa 35.44 0.09.50 38.27 38.10
21 Määttänen Pekka EsSu 35.48 0.09.54 37.97 37.81
22 Laiho Juha-Matti KärKV 37.04 0.11.10 36.47 36.31
23 Autio Rauno KaRa 37.21 0.11.27 35.98 35.82
24 Ritvanen Paavo Pihkan 37.50 0.11.56 35.31 35.16
25 Sundqvist Jari LS-37 37.55 0.12.01 35.03 34.88
26 Pietikäinen Timo Pihkan 38.04 0.12.10 34.68 34.53
27 Rauhamaa Kari HU-46 40.29 0.14.35 32.42 32.28
28 Heikkinen Jussi EsSu 46.21 0.20.27 28.15 28.02
29 Latvala Marko TVV 51.33 0.25.39 25.16 25.05
Kantola Mika LS-37 HYL -
Taipale Antti-Olli LS-37 EIL -
Boström Mikael Lynx EIL -

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lampinen Ville HS 29.32 0.00.00 66.70 65.02
2 Hanhijärvi Petrus EsAk 31.12 0.01.40 61.95 60.40
3 Roininen Lauri HS 32.01 0.02.29 59.22 57.73
4 Tuomaala Eero SKUusi 33.01 0.03.29 56.31 54.89
5 Ikäheimo Ilmari EsSu 33.23 0.03.51 54.58 53.21
6 Hulkkonen Mikko SKUusi 34.00 0.04.28 52.50 51.19
7 Kulagin Artur HS 35.09 0.05.37 49.74 48.49
8 Lehto Linus KarjUra 39.30 0.09.58 43.32 42.24
9 Lehto Elias KarjUra 41.47 0.12.15 40.07 39.07

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemppi Joni RR 28.51 0.00.00 56.99 57.03
2 Kivilaakso Janne Lynx 31.41 0.02.50 49.30 49.33
3 Virtanen Joni EsSu 43.42 0.14.51 33.86 33.88
4 Kuusivaara Janne EsAk 46.35 0.17.44 30.00 30.02
Viero Jussi LaihLu EIL -
Salonen Kari HS EIL -
Riissanen Jani EsAk EIL -
Koho Taneli RR EIL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantala Tommy KaRa 35.30 0.00.00 60.53 55.00
2 Laine Simo HU-46 39.38 0.04.08 53.31 48.45
3 Villa Juha KaRa 41.35 0.06.05 49.95 45.39
4 Lassila Jussi PiTa 44.54 0.09.24 45.46 41.31
5 Sarkkinen Timo LaTa 46.38 0.11.08 43.01 39.08
6 Vaaja Matti EsAk 51.37 0.16.07 38.16 34.68
7 Mattila Mikael Koovee 59.15 0.23.45 32.64 29.66
8 Pöyhönen Simo Raus 1.02.51 0.27.21 30.20 27.44
9 Multala Tuomas RR 1.10.40 0.35.10 26.35 23.95
10 Terävä Antti Pihkan 1.26.07 0.50.37 21.21 19.27

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kyhäräinen Jukka HS 25.10 0.00.00 59.61 59.25
2 Huostila Markku LamSä 25.30 0.00.20 58.52 58.18
3 Ylä-Oijala Pasi KeU 25.41 0.00.31 57.80 57.46
4 Borgenström Jussi HyRa 25.43 0.00.33 57.43 57.09
5 Lamberg Seppo VaajTe 26.11 0.01.01 56.11 55.77
6 Peltola Ilkka IHR 27.26 0.02.16 53.27 52.95
7 Niinimäki Risto Pihkan 27.35 0.02.25 52.70 52.38
8 Virtanen Markku LamSä 28.41 0.03.31 50.40 50.11
9 Enroth Ari RR 30.02 0.04.52 47.88 47.60
10 Turpiainen Janne HyRa 30.52 0.05.42 46.34 46.06
11 Elonen Markku LS-37 30.53 0.05.43 46.06 45.79
12 Pekkala Pekka KeU 31.13 0.06.03 45.32 45.05
13 Kolstela Risto LS-37 31.35 0.06.25 44.55 44.29
14 Minkkinen Ismo RR 31.40 0.06.30 44.19 43.92
15 Kiviniitty Jyrki HS 31.45 0.06.35 43.83 43.57
16 Sorsa Juha-Antti LS-37 31.54 0.06.44 43.38 43.12
17 Ikäheimo Seppo EsSu 31.57 0.06.47 43.07 42.81
18 Lampinen Raino HS 31.59 0.06.49 42.78 42.53
19 Raitanen Anssi HS 32.05 0.06.55 42.40 42.15
20 Nietosjärvi Tommi Pihkan 32.49 0.07.39 41.22 40.98
21 Lahtinen Jari IHR 32.53 0.07.43 40.90 40.66
22 Karling Harri Pihkan 32.55 0.07.45 40.62 40.38
23 Sorri Pertti RaHa 33.19 0.08.09 39.90 39.67
24 Ritakallio Timo Lynx 33.20 0.08.10 39.65 39.41
25 Molnar Geza RaVa 33.36 0.08.26 39.10 38.87
26 Hakuli Kari KeU 35.18 0.10.08 37.00 36.78
27 Norrbacka Mikko HyRa 36.27 0.11.17 35.62 35.41
28 Laakso Jarmo RR 38.59 0.13.49 33.11 32.91
29 Kiljunen Pekka AnttU 39.28 0.14.18 32.50 32.31
30 Liukkonen Jari IHR 43.56 0.18.46 29.02 28.85
Sorri Esko RaHa EIL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vuorinen Pekka Trian 21.04 0.00.00 65.25 64.83
2 Kauppinen Tuomo HyRa 22.42 0.01.38 60.12 59.74
3 Heikkinen Jarmo HS 24.25 0.03.21 55.49 55.14
4 Karamo Jouko HS 24.40 0.03.36 54.53 54.18
5 Pajuoja Heikki HS 24.57 0.03.53 53.52 53.18
6 Syrjälä Pertti KeU 25.28 0.04.24 52.05 51.71
7 Viinikainen Mikko EsSu 27.29 0.06.25 47.87 47.57
8 Tikkanen Matti LamSä 28.01 0.06.57 46.61 46.31
9 Lehtinen Jukka AR 28.37 0.07.33 45.29 45.00
10 Pajuoja Pekka Lynx 29.00 0.07.56 44.35 44.07
11 Puustinen Tuomo Pihkan 29.07 0.08.03 43.84 43.56
12 Toikkanen Jukka PorvU 29.22 0.08.18 43.13 42.85
13 Ojapalo Ilkka RR 29.27 0.08.23 42.67 42.40
14 Sandström Heikki HyRa 31.14 0.10.10 39.92 39.67
15 Huhtala Erkki KeimKa 31.33 0.10.29 39.21 38.96
16 Parnetti Roy KeU 31.36 0.10.32 38.84 38.59
17 Parkkinen Kauko RR 32.23 0.11.19 37.59 37.36
18 Huttunen Jouni Jyry 32.24 0.11.20 37.27 37.04
19 Viitasalo Harri RiSu 40.01 0.18.57 29.93 29.74
Malinen Jouko HS HYL -
Autio Ossi HyRa HYL -
Nowak Jürgen Pihkan KES -
Kotilainen Matti LS-37 EIL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viirto Matti HiKi 20.40 0.00.00 56.02 55.69
2 Salmi Veijo RR 23.27 0.02.47 49.02 48.73
3 Väätäinen Seppo EsSu 24.59 0.04.19 45.68 45.41
4 Valkonen Timo RR 25.01 0.04.21 45.29 45.02
5 Kiuru Seppo HU-46 25.15 0.04.35 44.55 44.28
6 Hakola Martti RiSu 25.32 0.04.52 43.73 43.47
7 Pettersson Staffan Lynx 25.51 0.05.11 42.87 42.62
8 Nyberg Henry Trian 25.58 0.05.18 42.36 42.11
9 Sani Mikko HU-46 27.51 0.07.11 39.20 38.97
10 Hulkkonen Heikki Pihkan 28.35 0.07.55 37.90 37.68
11 Lehto Esa HS 28.46 0.08.06 37.37 37.15
12 Kaukiainen Raimo HU-46 29.26 0.08.46 36.25 36.03
13 Kapanen Jarmo RiSu 29.33 0.08.53 35.82 35.61
14 Niskanen Heikki TVV 30.42 0.10.02 34.21 34.01
15 Huhtala Timo HS 32.00 0.11.20 32.56 32.37
16 Nykänen Pentti Jyry 34.02 0.13.22 30.38 30.20
17 Ahlqvist Hannu Raus 35.12 0.14.32 29.13 28.96
18 Näsi Antero AR 36.02 0.15.22 28.23 28.06
19 Nieminen Hannu NaTe 36.40 0.16.00 27.52 27.36
20 Jumppanen Heimo Pihkan 37.36 0.16.56 26.61 26.46
Saukonoja Jouni PorvU KES -
Harju Matti JäPa KES -
Tervo Vesa RR EIL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 51
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Savelainen Jouni HS 20.18 0.00.00 51.11 51.09
2 Nieminen Pertti RR 20.34 0.00.16 50.29 50.27
3 Turku Vesa HS 20.52 0.00.34 49.41 49.39
4 Lassila Heikki PiTa 20.56 0.00.38 49.10 49.08
5 Helkkula Simo PiTa 21.23 0.01.05 47.91 47.89
6 Wessman Risto HiKi 21.43 0.01.25 47.03 47.01
7 Liljeström Åge HS 21.46 0.01.28 46.77 46.75
8 Tolvanen Mauri LeSi 22.35 0.02.17 44.94 44.92
9 Inkinen Paavo Jyry 22.37 0.02.19 44.73 44.71
10 Kuusi Klaus Mesik 22.42 0.02.24 44.42 44.40
11 Karhumäki Lauri Pihkan 22.48 0.02.30 44.08 44.06
12 Nippala Juhani Jyry 22.55 0.02.37 43.72 43.70
13 Forsblom Lars KS 22.57 0.02.39 43.51 43.49
14 Kivelä Pentti HU-46 23.50 0.03.32 41.76 41.74
15 Pajala Tauno EsSu 23.57 0.03.39 41.42 41.41
16 Tanttu Unto KeU 24.17 0.03.59 40.72 40.70
17 Sane Kari HS 24.18 0.04.00 40.56 40.54
18 Mustranta Antti HS 24.22 0.04.04 40.32 40.30
19 Valldén Kari LeSi 24.49 0.04.31 39.45 39.44
20 Kurvinen Veijo HiKi 24.54 0.04.36 39.19 39.17
21 Huttunen Kari KeU 25.34 0.05.16 38.04 38.03
22 Järvinen Jorma KeU 25.41 0.05.23 37.74 37.73
23 Uljas Risto Jyry 26.05 0.05.47 37.04 37.02
24 Kuokkanen Seppo Pihkan 26.38 0.06.20 36.15 36.14
25 Hyvönen Eero PorvU 26.57 0.06.39 35.61 35.59
26 Reijula Tapio Mesik 27.51 0.07.33 34.34 34.33
27 Heimonen Viljo LamSä 27.59 0.07.41 34.06 34.05
28 Koskinen Toimi IHR 28.04 0.07.46 33.85 33.83
29 Holappa Paavo TVV 28.10 0.07.52 33.61 33.60
30 Virtanen Markku EsAk 28.28 0.08.10 33.14 33.13
31 Saviaho Aarno HyRa 29.32 0.09.14 31.84 31.82
32 Laine Jaakko HS 29.34 0.09.16 31.69 31.68
33 Pitkänen Reijo HU-46 30.03 0.09.45 31.07 31.06
34 Kihlman Klaus PiTa 30.39 0.10.21 30.36 30.35
35 Mörsky Aarne LTH 32.20 0.12.02 28.68 28.67
36 Turunen Kauko LS-37 32.37 0.12.19 28.33 28.32
37 Välimäki Pertti LS-37 33.16 0.12.58 27.68 27.67
38 Railimo Matti SOC 33.19 0.13.01 27.54 27.53
39 Parviainen Martti XYZ 34.56 0.14.38 26.17 26.16
40 Harju Hannu EsSu 35.28 0.15.10 25.69 25.68
41 Romula Tuomo Mesik 35.52 0.15.34 25.31 25.30
42 Leino Tapio HS 36.53 0.16.35 24.52 24.51
43 Paikkala Jarmo Jyry 42.05 0.21.47 21.42 21.41
44 Hovi Kari Jyry 43.59 0.23.41 20.42 20.41
45 Tolvanen Harri Pihkan 47.53 0.27.35 18.69 18.68
46 Reponen Jouko Raus 54.52 0.34.34 16.25 16.24
47 Terävä Seppo XYZ 56.32 0.36.14 15.71 15.71
Sarkkinen Heino LaTa EIL -
Vuorio Olavi JäPa EIL -
Kytöjoki Juhani Jyry HYL -
Parjanne Mikko EsSu HYL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 42
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kivistö Erkki Pihkan 19.14 0.00.00 46.38 46.08
2 Laine Eero RaVi 19.51 0.00.37 44.77 44.49
3 Salo Markku LS-37 20.33 0.01.19 43.09 42.81
4 Hämäläinen Reijo Pihkan 21.51 0.02.37 40.37 40.11
5 Laitinen Matti Mesik 21.59 0.02.45 39.97 39.72
6 Sirola Risto KeU 22.11 0.02.57 39.46 39.21
7 Heinonen Jouko LS-37 22.31 0.03.17 38.73 38.48
8 Erkiö Hannu HS 22.39 0.03.25 38.35 38.11
9 Elomaa Pekka EsSu 22.45 0.03.31 38.04 37.79
10 Lepistö Lauri KeU 22.54 0.03.40 37.64 37.40
11 Isoherranen Seppo HS 23.00 0.03.46 37.33 37.09
12 Rönkkö Paavo EsSu 23.06 0.03.52 37.03 36.79
13 Harkola Hannu PäijRa 23.42 0.04.28 35.95 35.72
14 Kettunen Seppo Jyry 23.45 0.04.31 35.73 35.50
15 Niinimäki Jukka HyRa 24.38 0.05.24 34.31 34.09
16 Luoma Simo Pihkan 24.44 0.05.30 34.04 33.82
17 Koivula Keijo HyRa 25.41 0.06.27 32.65 32.44
18 Punkero Toivo LS-37 26.04 0.06.50 32.04 31.84
19 Mäkinen Matti Mesik 26.05 0.06.51 31.89 31.69
20 Palomäki Mikko HyRa 26.07 0.06.53 31.73 31.52
21 Anjala Risto LS-37 26.13 0.06.59 31.48 31.27
22 Latvasto Erkki HS 26.15 0.07.01 31.31 31.11
23 Niemi Pekka AR 26.33 0.07.19 30.83 30.63
24 Rautavuo Tapani SOC 26.38 0.07.24 30.61 30.41
25 Kervinen Unto JäPa 26.43 0.07.29 30.39 30.19
26 Junttila Olavi HS 26.46 0.07.32 30.21 30.01
27 Lampi Eero PäijRa 27.03 0.07.49 29.77 29.57
28 Karppinen Pentti HU-46 27.35 0.08.21 29.07 28.88
29 Kanerva Unto Jyry 29.01 0.09.47 27.52 27.34
30 Karjalainen Jouko HS 29.19 0.10.05 27.12 26.95
31 Railo Matti LS-37 29.27 0.10.13 26.89 26.71
32 Kärkkäinen Eero EsSu 30.21 0.11.07 25.98 25.81
33 Syväterä Pekka RiSu 32.47 0.13.33 23.95 23.79
34 Lindeman Osmo HS 33.32 0.14.18 23.31 23.16
35 Tolonen Kalle Mesik 33.58 0.14.44 22.92 22.77
36 Varonen Arto LeSi 34.07 0.14.53 22.72 22.57
37 Peitsala Osmo HS 34.17 0.15.03 22.51 22.36
38 Saarinen Olli HiKi 35.10 0.15.56 21.85 21.71
39 Hartikainen Pertti S. RiSu 36.33 0.17.19 20.93 20.80
40 Paasonen Seppo Pihkan 39.35 0.20.21 19.24 19.12
41 Karila Veijo Pihkan 50.45 0.31.31 14.94 14.85
Penttinen Juha Mesik EIL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laitinen Raimo HiKi 17.47 0.00.00 38.90 38.94
2 Wastimo Reijo Pihkan 17.59 0.00.12 38.02 38.06
3 Setälä Toivo JäPa 19.19 0.01.32 34.98 35.02
4 Klinga Esa LS-37 19.26 0.01.39 34.36 34.40
5 Kvick Aimo IHR 19.43 0.01.56 33.46 33.50
6 Suonpää Pentti EsAk 19.56 0.02.09 32.70 32.74
7 Kuokkanen Kari Pihkan 20.50 0.03.03 30.90 30.94
8 Perkinen Osmo Pihkan 23.25 0.05.38 27.15 27.18
9 Hurme Heikki HPV 23.46 0.05.59 26.42 26.45
10 Jokipelto Seppo HU-46 25.01 0.07.14 24.78 24.81
11 Haapaniemi Aimo LS-37 27.10 0.09.23 22.52 22.55
12 Koskinen Lennart EsSu 31.34 0.13.47 19.13 19.15
13 Ruokonen Keijo HS 37.44 0.19.57 15.79 15.81
Jokinen Eino HyRa KES -
Åberg Karl-Erik EsSu EIL -
Pajuoja Reino EsSu EIL -
Kinnunen Paavo EE EIL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ranta Esko LS-37 16.59 0.00.00 38.73 38.70
2 Salmi Jorma NaTe 17.00 0.00.01 37.96 37.94
3 Lahti Heikki LeSi 21.46 0.04.47 29.08 29.06
4 Hirvikorpi Raimo HiKi 23.17 0.06.18 26.66 26.64
5 Asikainen Ville XYZ 25.53 0.08.54 23.50 23.49
6 Laurila Pertti EsSu 29.37 0.12.38 20.12 20.11
7 Jakoaho Taisto HyRa 41.15 0.24.16 14.15 14.14
8 Ijas Johannes KeU 41.17 0.24.18 13.84 13.83
Vanhala Toivo Pihkan HYL -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Riihelä Pauli LS-37 1.24.32 0.00.00