FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Suunto Games 1. päivä
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21E
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mattila Tuomas VeVe 39.50 0.00.00 89.69 89.95
2 Patana Mikko HiKi 40.15 0.00.25 88.30 88.56
3 Leskinen Aapo Lynx 40.42 0.00.52 86.87 87.12
4 Koivisto Matti MSParma 40.52 0.01.02 86.06 86.32
5 Salmenoja Samuli MSParma 40.57 0.01.07 85.44 85.69
6 Grishman Denis RaVa 41.13 0.01.23 84.44 84.68
7 Vähänen Sami RR 42.06 0.02.16 82.22 82.47
8 Wickholm Jörgen Trian 42.29 0.02.39 81.05 81.29
9 Salervo Mikko OK77 42.32 0.02.42 80.52 80.75
10 Hämäläinen Sami MSParma 42.38 0.02.48 79.90 80.13
10 Parjanne Antti TuMe 42.38 0.02.48 79.90 80.13
12 Stenlund Daniel PR 43.30 0.03.40 77.45 77.68
13 Liukkonen Matti RR 43.39 0.03.49 76.76 76.99
14 Inkeri Eero VeVe 44.11 0.04.21 75.42 75.64
15 Loukkalahti Marko HiKi 44.37 0.04.47 74.27 74.49
16 Pohjola Lauri S-JKL 45.07 0.05.17 73.04 73.26
17 Weckman Janne VeVe 45.31 0.05.41 71.99 72.20
17 Gabitov Rinat EsSu 45.31 0.05.41 71.99 72.20
19 Mäkinen Tapani TuMe 46.00 0.06.10 70.43 70.64
20 Virta Jani Trian 46.32 0.06.42 69.23 69.43
21 Mansner Victor Trian 47.10 0.07.20 67.91 68.11
22 Hall Andreas HiKi 47.37 0.07.47 66.88 67.07
23 Mutka Manu TuMe 48.15 0.08.25 65.62 65.81
24 Ritasalo Timo MSParma 48.31 0.08.41 64.88 65.07
25 Mikander Christopher Trian 50.35 0.10.45 61.86 62.04
26 Kuutti Veli-Pekka PertPe 51.08 0.11.18 60.83 61.01
27 Vesanto Anssi EsSu 51.43 0.11.53 59.79 59.96
28 Yordanov Teodor OK77 54.34 0.14.44 56.33 56.49
29 Blomster Daniel Trian 56.58 0.17.08 53.63 53.79
30 Mjösund Asgeir MSParma 1.30.20 0.50.30 33.62 33.71

Sarja D21E
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Wennman Heini Pohjant 37.41 0.00.00 91.87 91.41
2 Gunell Yvonne PIF 38.31 0.00.50 89.27 88.82
3 Saarimäki Heini AngA 38.53 0.01.12 87.82 87.38
4 Hulkkonen Johanna SKUusi 39.19 0.01.38 86.25 85.82
5 Åkerman Anu HiKi 40.17 0.02.36 83.60 83.17
6 Joensuu Marttiina Pohjant 41.05 0.03.24 81.39 80.98
7 Anttila Liisa Koovee 41.25 0.03.44 80.17 79.76
8 Liikanen Marjo RR 42.32 0.04.51 77.51 77.12
9 Kirvesmies Tytti TP 43.34 0.05.53 75.13 74.75
10 Leskinen Anne-Mari Lynx 43.39 0.05.58 74.45 74.07
11 Westerlund Ina OK77 48.00 0.10.19 67.21 66.87
12 Gustafsson Jannina SKUusi 48.02 0.10.21 66.67 66.33
13 Karvonen Sara Lynx 48.19 0.10.38 65.79 65.46
14 Hanhijärvi Annukka EsAk 48.28 0.10.47 65.10 64.77
15 Lindholm Sara Raseborg 49.33 0.11.52 63.20 62.88
16 Mahlamäki Ella EsSu 50.13 0.12.32 61.89 61.58
17 Parjanne Laura HiKi 51.13 0.13.32 60.22 59.92
18 Meriheinä Sabrina SKUusi 52.58 0.15.17 57.79 57.49
19 Lindeqvist Katri PR 1.04.55 0.27.14 46.78 46.55
20 Rehn Nelli Lynx 1.11.55 0.34.14 41.90 41.69
Paukkunen Sanna MSParma HYL -
Sundberg Karoliina Lynx KES -
Mänkärlä Aino Lynx KES -

Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 42
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kleemola Lauri Lynx 38.51 0.00.00 74.85 75.82
2 Laine Tuomo HiKi 39.41 0.00.50 73.01 73.96
3 Järvinen Seppo LS-37 39.53 0.01.02 72.38 73.32
4 Suominen Eemeli HiKi 40.11 0.01.20 71.58 72.50
5 Laasanen Teemu LS-37 40.53 0.02.02 70.09 70.99
6 Kettunen Pyry SäynSa 40.57 0.02.06 69.72 70.62
7 Von Arx Philipp LS-37 41.43 0.02.52 68.18 69.06
8 Laiho Aapo VeVe 41.58 0.03.07 67.52 68.39
8 Nurmiainen Aaro LappRi 41.58 0.03.07 67.52 68.39
10 Hyvönen Pekka AngA 42.17 0.03.26 66.51 67.37
11 Rantala Jyri Koovee 42.36 0.03.45 65.77 66.62
12 Pajula Kimmo TuMe 42.45 0.03.54 65.29 66.13
13 Lehtinen Niko LS-37 42.47 0.03.56 64.99 65.83
14 Ritasalo Teemu EsAk 42.53 0.04.02 64.59 65.42
15 Niskanen Teemu LS-37 42.57 0.04.06 64.24 65.07
16 Ikäheimonen Jari Lynx 43.47 0.04.56 62.77 63.59
17 Sankari Matias LS-37 44.25 0.05.34 61.64 62.44
18 Rantala Valtteri LS-37 44.58 0.06.07 60.65 61.43
19 Kokkila Ville EsSu 45.18 0.06.27 59.97 60.74
20 Savola Joonas VePo 45.30 0.06.39 59.47 60.24
20 Juutilainen Pauli KeU 45.30 0.06.39 59.47 60.24
22 Ojapalo Joona Lynx 46.17 0.07.26 58.00 58.75
23 Kankkunen Matias OK77 47.19 0.08.28 56.51 57.24
24 Taussi Jussi VeVe 48.49 0.09.58 54.56 55.26
25 Ratilainen Rauno VeVe 49.06 0.10.15 54.03 54.72
26 Tommila Teppo RasKa 49.08 0.10.17 53.77 54.47
27 Ruokolainen Mikko OK77 49.41 0.10.50 52.96 53.65
28 Leinonen Jaakko YlikNM 50.20 0.11.29 52.07 52.74
29 Karlå Mathias Trian 50.36 0.11.45 51.58 52.25
30 Tervo Jaakko PelPo 51.13 0.12.22 50.76 51.41
31 Mikkola Jyrki KanSu 51.14 0.12.23 50.53 51.18
32 Huhtanen Pyry Koovee 51.15 0.12.24 50.31 50.96
33 Takala Matti VaHa 51.20 0.12.29 50.02 50.66
34 Kaukonen Markus EsSu 53.03 0.14.12 48.20 48.82
35 Keskitalo Tapio KanSu 53.05 0.14.14 47.97 48.59
36 Ahokainen Nike Pihkan 53.33 0.14.42 47.35 47.96
37 Visuri Kare OK77 55.02 0.16.11 45.88 46.47
38 Hirvonen Kimmo LS-37 57.13 0.18.22 43.95 44.51
39 Nefedov Evgeny EsSu 58.15 0.19.24 42.98 43.54
40 Frey Alexander OK77 59.55 0.21.04 41.61 42.15
41 Levlin Patrik Solf 1.02.22 0.23.31 39.80 40.32
42 Tolkkinen Jan SoJy 1.05.10 0.26.19 37.93 38.42

Sarja H21AL
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Närvä Marko Lynx 33.32 0.00.00 68.12 68.34
2 Metsälä Tuomas Lynx 35.05 0.01.33 63.89 64.10
3 Matilainen Juha LS-37 35.17 0.01.45 62.32 62.52
4 Wickholm Roy Raseborg 40.47 0.07.15 52.86 53.03
4 Naakka Tapani PiTa 40.47 0.07.15 52.86 53.03
6 Louhisola Toni TuMe 46.52 0.13.20 44.17 44.32
7 Kervinen Lasse JäPa 51.12 0.17.40 39.60 39.73
8 Meriheinä Ulf Pihkan 52.36 0.19.04 37.73 37.85
9 Lindfors Teemu Pihkan 1.17.10 0.43.38 25.16 25.24

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ståhl Markus Trian 39.44 0.00.00 64.22 62.61
2 Hillo Kari VaHa 39.51 0.00.07 63.60 62.00
3 Villa Juha KaRa 41.59 0.02.15 59.95 58.45
4 Muikku Anssi AnttU 42.21 0.02.37 59.02 57.54
5 Kopra Tero OrPo 42.25 0.02.41 58.52 57.05
6 Kapiainen Tomi RaKaS 42.57 0.03.13 57.39 55.95
7 Leppävuori Ilkka TP 43.06 0.03.22 56.78 55.36
8 Väänänen Heikki Pihkan 43.16 0.03.32 56.16 54.75
9 Pikkarainen Toni HyRa 46.29 0.06.45 51.90 50.60
10 Kankaanpää Timo MaMa 46.52 0.07.08 51.11 49.82
11 Matilainen Jarno LS-37 49.34 0.09.50 47.97 46.77
12 Lehtola Juha Lynx 50.04 0.10.20 47.15 45.96
13 Vompe Alexander RUS 54.37 0.14.53 42.90 41.82
14 Ristiniitty Teemu RaVi 57.24 0.17.40 40.52 39.50
15 Lassila Jussi PiTa 59.06 0.19.22 39.06 38.07
16 Kuivalainen Jukka JäPa 1.00.44 0.21.00 37.72 36.77
17 Kalvas Teemu KeU 1.01.56 0.22.12 36.71 35.78
18 Vaaja Matti EsAk 1.03.09 0.23.25 35.73 34.83
19 Savolainen Hannu Pohjant 1.05.48 0.26.04 34.02 33.17
20 Forsström Benny Raseborg 1.08.06 0.28.22 32.62 31.80
21 Kuva Petri Navi 1.09.36 0.29.52 31.66 30.87
22 Terävä Antti Pihkan 1.12.58 0.33.14 29.96 29.21
23 Brandt Jani Downtown 1.16.03 0.36.19 28.52 27.80

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 32
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Åkerman Anders HiKi 39.29 0.00.00 64.58 64.61
2 Kivilaakso Janne Lynx 40.17 0.00.48 62.99 63.02
3 Ahtiainen Akseli KR 40.51 0.01.22 61.82 61.84
4 Sillanpää Sampo HyRa 41.02 0.01.33 61.24 61.26
5 Aumo Janne Lynx 44.15 0.04.46 56.51 56.53
6 Laavainen Mikko MSParma 45.03 0.05.34 55.23 55.25
7 Kyllästinen Jyri RaLu 45.33 0.06.04 54.36 54.38
8 Gröhn Timo HU-46 45.41 0.06.12 53.93 53.95
9 Pavilainen Alexei HlS 46.57 0.07.28 52.21 52.23
10 Heikkonen Rami SuSi 47.28 0.07.59 51.38 51.40
11 Partanen Tapani HyRa 47.40 0.08.11 50.91 50.92
12 Salonen Tero HauSi 49.02 0.09.33 49.24 49.25
12 Kipinoinen Markku Lynx 49.02 0.09.33 49.24 49.25
14 Angelov Alexandr RUS 49.22 0.09.53 48.40 48.42
15 Viero Jussi LaihLu 51.39 0.12.10 46.03 46.04
16 Laaksonen Pasi EsSu 52.18 0.12.49 45.22 45.23
17 Pohjola Pasi Lynx 52.22 0.12.53 44.92 44.94
18 Rybakov Andrey RUS 53.21 0.13.52 43.86 43.88
19 Nikkinen Jyrki HyRa 54.37 0.15.08 42.62 42.64
20 Virtanen Joni EsSu 55.01 0.15.32 42.09 42.10
21 Koho Taneli RR 56.28 0.16.59 40.79 40.80
22 Meronen Juha OC Puist 57.09 0.17.40 40.08 40.10
23 Havula Jarmo HTH 57.15 0.17.46 39.80 39.81
24 Fiskars Stefan Raseborg 59.04 0.19.35 38.37 38.38
25 Yaschenko Sergey RUS 59.33 0.20.04 37.85 37.86
26 Skopinskiy Sergey RUS 59.45 0.20.16 37.51 37.53
27 Tamminen Miika KS 1.03.33 0.24.04 35.08 35.09
28 Reeni Esko RiSu 1.05.51 0.26.22 33.66 33.68
29 Kero Mikko OK77 1.07.40 0.28.11 32.58 32.59
30 Torvela Niko HTH 1.09.52 0.30.23 31.38 31.39
31 Blomgren Peter PIF 1.21.14 0.41.45 26.83 26.84
Lantela Jaani VeVe KES -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 42
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Donner Jan OK77 31.57 0.00.00 67.76 67.87
2 Vuorenpää Asmo LaJy 33.08 0.01.11 65.10 65.21
3 Boström Mikael Lynx 34.47 0.02.50 61.79 61.89
4 Granqvist Antti Trian 35.10 0.03.13 60.89 60.99
5 Taskila Sakari LeSi 37.07 0.05.10 57.48 57.57
6 Kivilaakso Sami Lynx 37.38 0.05.41 56.48 56.57
7 Kerkola Mika SuSi 37.43 0.05.46 56.14 56.23
8 Kahiala Jari Pihkan 38.31 0.06.34 54.77 54.86
9 Ekström Thomas MSParma 38.43 0.06.46 54.28 54.37
10 Tilli Juha Lynx 38.45 0.06.48 54.03 54.12
11 Larmala Juha-Pekka EsSu 38.55 0.06.58 53.60 53.68
12 Jäppinen Jyrki OK77 38.58 0.07.01 53.32 53.41
13 Jokela Jukka NiS 39.00 0.07.03 53.07 53.16
14 Viskari Jukka HiKi 39.34 0.07.37 52.11 52.20
15 Roine Kaj HiKi 39.35 0.07.38 51.89 51.98
16 Miettinen Juha EsSu 39.41 0.07.44 51.56 51.65
17 Sorjonen Pekka RasPi 39.50 0.07.53 51.17 51.25
18 Morozov Alexey RUS 39.58 0.08.01 50.80 50.88
18 Heinilä Hannu RaVa 39.58 0.08.01 50.80 50.88
20 Suominen Manne HiKi 40.29 0.08.32 49.76 49.84
21 Havento Jukka KaRa 40.35 0.08.38 49.44 49.52
22 Palmen Henrik EsSu 41.35 0.09.38 48.06 48.14
23 Huttunen Matti Pihkan 42.39 0.10.42 46.68 46.75
24 Koskela Jarmo OK77 43.44 0.11.47 45.34 45.41
25 Rytkönen Veli-Matti EsSu 45.03 0.13.06 43.84 43.91
26 Lahtinen Jukka HiKi 45.50 0.13.53 42.92 42.99
27 Putkinen Kimmo Lynx 45.51 0.13.54 42.73 42.80
28 Savilahti Petri Lynx 48.58 0.17.01 39.85 39.91
29 Nokka Ilkka Rasti88 49.22 0.17.25 39.36 39.43
30 Määttänen Pekka EsSu 50.13 0.18.16 38.54 38.60
31 Mårtenson Rasmus OK77 51.47 0.19.50 37.22 37.28
32 Ritvanen Paavo Pihkan 55.22 0.23.25 34.67 34.72
33 Ulyanov Ilya RUS 56.03 0.24.06 34.10 34.16
34 Lindahl Anders Trian 56.17 0.24.20 33.82 33.88
35 Autio Rauno KaRa 57.58 0.26.01 32.70 32.76
36 Weiss Robert OK77 1.00.28 0.28.31 31.22 31.27
37 Rantala Ilkka RiSu 1.03.20 0.31.23 29.68 29.73
38 Kauhanen Ari OK77 1.05.13 0.33.16 28.70 28.75
39 Varonen Teemu LeSi 1.06.05 0.34.08 28.21 28.25
40 Raitola Mika Lynx 1.16.09 0.44.12 24.37 24.41
41 Passinen Jaakko EsSu 1.16.36 0.44.39 24.13 24.17
Niskanen Petteri RasHy HYL -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Partanen Juha RasHy 38.51 0.00.00 59.56 59.08
2 Ray Tomas OK77 38.54 0.00.03 59.18 58.71
3 Yliluikki Matti SuSi 39.14 0.00.23 58.39 57.91
4 Niinimäki Risto Pihkan 40.50 0.01.59 55.82 55.36
5 Laiho Hannu RaVa 42.15 0.03.24 53.67 53.24
6 Numminen Hannu EsAk 42.47 0.03.56 52.73 52.30
7 Väänänen Urpo KR 44.06 0.05.15 50.89 50.48
8 Väisänen Juha MU 44.53 0.06.02 49.75 49.35
9 Ihalainen Vesa Navi 45.30 0.06.39 48.82 48.42
10 Sorri Esko RaHa 45.48 0.06.57 48.25 47.86
11 Molnar Geza RaVa 46.07 0.07.16 47.67 47.28
12 Karjala Jarmo RaVi 47.40 0.08.49 45.87 45.50
13 Gehriger Peter SUI 48.06 0.09.15 45.22 44.85
13 Kuusholma Ari Hiisi 48.06 0.09.15 45.22 44.85
15 Huhtanen Ossi TP 50.00 0.11.09 43.04 42.69
16 Hyyryläinen Pasi EsAk 50.29 0.11.38 42.40 42.05
17 Hakulinen Pekka EsSu 52.38 0.13.47 40.44 40.12
18 Jylhä Seppo KäTa 53.24 0.14.33 39.65 39.33
19 Hänninen Jukka HiKi 54.28 0.15.37 38.66 38.35
20 Lahtonen Janne LHR 55.42 0.16.51 37.59 37.29
21 Kaskilahti Hannu ViiSu 56.44 0.17.53 36.71 36.41
22 Hämäläinen Keijo Pihkan 57.13 0.18.22 36.19 35.90
23 Vapaniemi Jukka-Pekka IkNV 58.09 0.19.18 35.41 35.13
24 Nietosjärvi Tommi Pihkan 59.52 0.21.01 34.21 33.93
25 Suhonen Timo KuoSu 1.00.01 0.21.10 33.93 33.65
26 Antikainen Jarmo MU 1.00.26 0.21.35 33.50 33.23
27 Helander Rami SuVe 1.01.09 0.22.18 32.92 32.65
28 Ikäheimo Seppo EsSu 1.07.54 0.29.03 29.48 29.24
29 Rutz Peter SUI 1.14.01 0.35.10 26.88 26.67
30 Saarhelo Kai Lynx 1.36.38 0.57.47 20.47 20.31
Ritakallio Timo Lynx HYL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 32
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Markki Tapio EsSu 34.08 0.00.00 62.97 62.68
2 Vuorinen Pekka Trian 35.17 0.01.09 60.62 60.35
3 Niemi Arto RR 36.10 0.02.02 58.86 58.59
4 Partanen Timo RasHy 36.55 0.02.47 57.38 57.12
5 Hämäläinen Markku RaVa 37.06 0.02.58 56.81 56.56
6 Liikkanen Reima RaVa 37.47 0.03.39 55.51 55.26
7 Mannila Tapio RasKa 38.14 0.04.06 54.59 54.34
8 Syrjälä Pertti KeU 39.12 0.05.04 52.98 52.73
9 Autio Ossi HyRa 40.53 0.06.45 50.54 50.31
10 Lehtinen Jukka AR 41.08 0.07.00 49.98 49.75
11 Jokimies Pekka MSParma 41.19 0.07.11 49.51 49.28
12 Ylönen Juhani VaajTe 43.09 0.09.01 47.16 46.95
13 Parnetti Roy KeU 43.22 0.09.14 46.69 46.47
14 Puustinen Tuomo Pihkan 46.04 0.11.56 43.72 43.52
15 Parkkinen Kauko RR 47.30 0.13.22 42.19 41.99
16 Herranen Timo Jyry 49.28 0.15.20 40.30 40.11
17 Biland Christian SUI 49.30 0.15.22 40.06 39.88
18 Honkimaa Ari EsSu 51.45 0.17.37 38.12 37.94
19 Koistinen Kari HiKi 52.28 0.18.20 37.40 37.23
20 Paganus Ari AngA 54.19 0.20.11 35.93 35.77
21 Naakka Tapio PiTa 54.48 0.20.40 35.43 35.27
22 Toikkanen Jukka PorvU 57.59 0.23.51 33.30 33.15
23 Rantala Jari Koovee 59.06 0.24.58 32.50 32.35
24 Väre Timo HyRa 59.41 0.25.33 32.01 31.86
25 Jylhä Kauko KäTa 1.00.48 0.26.40 31.25 31.10
26 Ojapalo Ilkka RR 1.03.59 0.29.51 29.53 29.40
27 Korpelainen Reino Jyry 1.06.57 0.32.49 28.07 27.94
28 Kuivala Juha TuS 1.07.06 0.32.58 27.85 27.72
29 Kokkila Jussi EsSu 1.23.06 0.48.58 22.36 22.26
Glad Timo Jyry KES -
Karvonen Jukka LeSi KES -
Laine Markku MU KES -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 44
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saarimäki Ilkka AngA 36.00 0.00.00 56.56 56.38
2 Mueller Willi SUI 37.24 0.01.24 54.26 54.08
3 Salmi Veijo RR 38.00 0.02.00 53.21 53.04
4 Halme Tapio AngA 38.04 0.02.04 52.93 52.76
5 Pellinen Jari AngA 39.00 0.03.00 51.49 51.31
6 Saramäki Jukka Lynx 39.37 0.03.37 50.50 50.34
7 Sani Mikko HU-46 40.01 0.04.01 49.82 49.66
8 Piironen Markku KR 41.08 0.05.08 48.30 48.14
9 Ståhl Sune Trian 41.39 0.05.39 47.53 47.37
10 Helkkula Rauli TuMe 42.34 0.06.34 46.34 46.18
10 Engblom Christian Lynx 42.34 0.06.34 46.34 46.18
12 Popov Oleg Pihkan 43.07 0.07.07 45.42 45.26
13 Ahlroth Timo TurSa 44.12 0.08.12 44.14 43.99
14 Pettersson Staffan Lynx 44.26 0.08.26 43.75 43.60
15 Forsström Ove Raseborg 44.40 0.08.40 43.36 43.22
16 Tuomola Touko Rasti88 44.58 0.08.58 42.92 42.77
17 Saukonoja Jouni PorvU 46.48 0.10.48 41.08 40.95
18 Väätäinen Seppo EsSu 47.49 0.11.49 40.06 39.93
19 Kallio Lasse SuSi 48.33 0.12.33 39.31 39.18
20 Nevalainen Eero Pihkan 48.47 0.12.47 38.98 38.85
21 Leinonen Markku KuoSu 49.40 0.13.40 38.14 38.01
22 Lindeman Jorma R-P 51.16 0.15.16 36.81 36.69
23 Tolvanen Markku SalVie 52.38 0.16.38 35.72 35.60
24 Lankinen Martti Trian 53.59 0.17.59 34.69 34.58
25 Antell Kai KeU 54.37 0.18.37 34.16 34.05
26 Ranta-Puska Kari EsAk 55.34 0.19.34 33.45 33.34
27 Koskinen Kaj VaHa 55.36 0.19.36 33.30 33.19
28 Turunen Ismo RR 56.04 0.20.04 32.90 32.79
29 Vainio Jarmo HlS 56.06 0.20.06 32.75 32.64
30 Kapanen Jarmo RiSu 56.23 0.20.23 32.46 32.35
31 Nieminen Hannu NaTe 57.42 0.21.42 31.60 31.49
32 Miettinen Heikki HyRa 58.16 0.22.16 31.17 31.06
33 Kinkki Seppo HyRa 58.40 0.22.40 30.84 30.73
34 Kuivala Hannu TuS 59.04 0.23.04 30.51 30.40
35 Lindroos Mårten KSF 1.00.29 0.24.29 29.67 29.58
36 Nykänen Pentti Jyry 1.01.42 0.25.42 28.97 28.88
37 Laukka Ville Raus 1.03.08 0.27.08 28.20 28.11
38 Niemi Ilkka EsSu 1.05.09 0.29.09 27.22 27.13
39 Hyvönen Markku RasPi 1.12.56 0.36.56 24.22 24.14
40 Koskialho Jouko RaLu 1.13.16 0.37.16 24.01 23.93
41 Juutilainen Juhani KeU 1.14.41 0.38.41 23.46 23.38
42 Simola Pertti EsSu 1.16.09 0.40.09 22.92 22.84
43 Kukkasjärvi Tapio RR 1.19.33 0.43.33 21.85 21.77
Jytilä Pentti RR KES -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 68
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karvonen Jorma SOC 35.06 0.00.00 54.38 54.27
2 Kanste Pekka Raseborg 36.34 0.01.28 52.08 51.98
3 Peippo Tapio SKVuoksi 36.41 0.01.35 51.80 51.70
4 Inkinen Paavo Jyry 37.45 0.02.39 50.22 50.13
5 Saarinen Heikki MU 37.55 0.02.49 49.89 49.79
6 Helkkula Simo PiTa 38.00 0.02.54 49.67 49.57
7 Nieminen Pertti RR 40.28 0.05.22 46.54 46.44
8 Tolvanen Mauri LeSi 41.05 0.05.59 45.73 45.64
9 Wessman Risto HiKi 41.21 0.06.15 45.34 45.25
10 Peltola Timo MSParma 41.25 0.06.19 45.16 45.07
11 Lassila Heikki PiTa 42.00 0.06.54 44.43 44.34
12 Kerkola Pekka HlT 42.54 0.07.48 43.40 43.31
13 Tammisaari Pentti HirvHe 43.36 0.08.30 42.60 42.52
14 Turunen Erkki SuSe 43.51 0.08.45 42.26 42.18
15 Mouhu Reijo RaKaS 44.14 0.09.08 41.80 41.72
16 Hörkkö Jaakko MSParma 44.20 0.09.14 41.61 41.53
17 Kuokkanen Seppo Pihkan 44.26 0.09.20 41.42 41.34
18 Mäkilä Ilmari EsSu 44.31 0.09.25 41.25 41.17
19 Savonen Esko HlS 45.02 0.09.56 40.68 40.60
20 Väli-Klemelä Seppo PR 45.45 0.10.39 39.95 39.87
21 Kuusi Klaus Mesik 45.58 0.10.52 39.67 39.59
22 Sompi Eero JRV 46.01 0.10.55 39.53 39.45
23 Pajala Tauno EsSu 46.43 0.11.37 38.85 38.77
24 Lempinen Heikki Raseborg 46.56 0.11.50 38.58 38.50
25 Hyvönen Eero PorvU 47.22 0.12.16 38.13 38.06
25 Nippala Juhani Jyry 47.22 0.12.16 38.13 38.06
27 Vesterinen Paavo LHR 47.33 0.12.27 37.81 37.73
28 Tanttu Unto KeU 47.52 0.12.46 37.47 37.39
29 Kataja Lasse SuSi 47.56 0.12.50 37.33 37.25
30 Kurvinen Veijo HiKi 48.31 0.13.25 36.79 36.72
31 Mattila Hannu EsAk 48.48 0.13.42 36.49 36.42
32 Tamminen Pentti PertPe 49.25 0.14.19 35.95 35.88
33 Valldén Kari LeSi 49.43 0.14.37 35.64 35.57
34 Parjanne Mikko EsSu 49.59 0.14.53 35.37 35.30
35 Laine Juhani KaRa 50.00 0.14.54 35.27 35.20
36 Holappa Paavo TVV 50.30 0.15.24 34.84 34.77
37 Tolvanen Harri Pihkan 51.30 0.16.24 34.08 34.01
38 Sundbäck Tom Trian 51.38 0.16.32 33.91 33.84
39 Alexandersson Yngve NOK 52.02 0.16.56 33.56 33.50
40 Uljas Risto Jyry 52.24 0.17.18 33.25 33.18
41 Salmenoja Pertti HirvHe 53.29 0.18.23 32.49 32.43
42 Reijula Tapio Mesik 53.58 0.18.52 32.12 32.06
43 Parviainen Martti XYZ 54.47 0.19.41 31.57 31.50
44 Liitiäinen Reijo Trian 54.50 0.19.44 31.46 31.40
45 Peltonen Pekka MU 55.10 0.20.04 31.19 31.13
46 Vuorio Olavi JäPa 55.26 0.20.20 30.96 30.90
47 Jokela Erkki LeSi 55.39 0.20.33 30.77 30.71
48 Järvinen Jorma KeU 56.06 0.21.00 30.44 30.38
49 Nefedov Igor EsSu 56.12 0.21.06 30.31 30.25
50 Kämpe Leif Raseborg 57.32 0.22.26 29.54 29.48
51 Kuosa Harri LoJa 57.49 0.22.43 29.32 29.26
52 Kytöjoki Juhani Jyry 57.55 0.22.49 29.19 29.14
53 Jarva Risto OrPo 58.01 0.22.55 29.07 29.01
54 Ryynänen Jorma Pihkan 59.51 0.24.45 28.11 28.05
55 Partanen Risto HyRa 1.00.01 0.24.55 27.96 27.90
56 Juvonen Jorma EsSu 1.00.11 0.25.05 27.81 27.76
57 Terävä Seppo XYZ 1.02.13 0.27.07 26.83 26.78
58 Lindberg Pekka LeSi 1.02.23 0.27.17 26.69 26.64
59 Lahtonen Tapio TP 1.02.58 0.27.52 26.38 26.33
60 Heiskanen Risto EsSu 1.05.07 0.30.01 25.44 25.39
61 Helin Jorma Jyry 1.05.58 0.30.52 25.05 25.00
62 Paikkala Jarmo Jyry 1.08.36 0.33.30 24.02 23.98
63 Vuorinen Lasse AngA 1.09.38 0.34.32 23.61 23.56
64 Ahlqvist Pekka TuMe 1.10.01 0.34.55 23.42 23.37
65 Reponen Jouko Raus 1.12.04 0.36.58 22.69 22.65
66 Nordqvist Raimo EsAk 1.17.46 0.42.40 20.97 20.93
67 Haapanen Matti RasKa 1.21.11 0.46.05 20.04 20.00
68 Pammo Kalervo VaHa 1.21.32 0.46.26 19.90 19.86

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 42
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vannas Hannu MSParma 38.19 0.00.00 47.26 46.83
2 Kallio Kari SuSi 39.34 0.01.15 45.60 45.19
3 Tiira Pentti Lynx 40.44 0.02.25 44.13 43.73
4 Leppäkorpi Eero LeSi 41.10 0.02.51 43.50 43.11
5 Rapakko Timo SuSi 41.16 0.02.57 43.24 42.85
6 Mäkinen Jaakko AngA 41.26 0.03.07 42.90 42.52
7 Rusko Heikki VaajTe 41.47 0.03.28 42.38 42.01
8 Laine Erkki AngA 43.03 0.04.44 40.98 40.62
9 Elomaa Pekka EsSu 43.29 0.05.10 40.42 40.06
10 Nenonen Mauri EsSu 43.38 0.05.19 40.13 39.77
11 Laine Eero RaVi 43.53 0.05.34 39.75 39.40
12 Tolonen Kalle Mesik 44.07 0.05.48 39.39 39.04
13 Kiiski Osmo SomEsa 45.30 0.07.11 38.05 37.71
14 Punkero Toivo LS-37 45.50 0.07.31 37.63 37.29
15 Lepistö Lauri KeU 46.15 0.07.56 37.14 36.81
16 Palomäki Mikko HyRa 46.58 0.08.39 36.44 36.11
17 Heinonen Heikki LHR 47.23 0.09.04 35.98 35.66
18 Kankaanpää Jussi RaJu 48.08 0.09.49 35.28 34.96
19 Rönkkö Paavo EsSu 49.18 0.10.59 34.31 34.00
20 Sirola Risto KeU 49.36 0.11.17 33.97 33.67
21 Kervinen Unto JäPa 49.45 0.11.26 33.73 33.43
22 Hedenström Rauno MaMa 50.03 0.11.44 33.40 33.10
23 Ihalainen Pauli SuVe 50.20 0.12.01 33.08 32.78
24 Varonen Arto LeSi 52.11 0.13.52 31.78 31.50
25 Pitkänen Heikki JRV 52.53 0.14.34 31.23 30.95
26 Rönn Ralf AOK 53.12 0.14.53 30.92 30.65
27 Stenstrand Lars RaVa 53.26 0.15.07 30.66 30.39
28 Saarinen Olli HiKi 54.40 0.16.21 29.85 29.58
29 Suomela Simo RaLu 55.21 0.17.02 29.36 29.10
30 Laakso Raimo HaHa 56.24 0.18.05 28.70 28.44
31 McLean Neil GBR 58.38 0.20.19 27.49 27.25
32 Hämäläinen Reijo Pihkan 59.21 0.21.02 27.05 26.81
33 Kanerva Unto Jyry 59.56 0.21.37 26.67 26.44
34 Hartikainen Pertti S. RiSu 1.07.33 0.29.14 23.57 23.36
35 Leino Reijo HiKi 1.09.50 0.31.31 22.70 22.50
36 Syväterä Pekka RiSu 1.10.38 0.32.19 22.35 22.15
37 Nuotio Olli SomEsa 1.11.32 0.33.13 21.98 21.78
38 Virtanen Pekka TY 1.18.50 0.40.31 19.86 19.68
39 Karila Veijo Pihkan 1.23.23 0.45.04 18.70 18.53
40 Paasonen Seppo Pihkan 1.46.23 1.08.04 14.59 14.46
Grönroos Timo MSParma KES -
Kivistö Erkki Pihkan HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viiri Jyrki HirvHe 31.27 0.00.00 41.30 41.34
2 Tuominen Niilo R-P 31.52 0.00.25 40.51 40.54
3 Laitinen Raimo HiKi 32.31 0.01.04 39.45 39.48
4 Wastimo Reijo Pihkan 34.04 0.02.37 37.42 37.44
5 Rytkölä Reijo SV 35.19 0.03.52 35.86 35.89
6 Österberg Reino LeSi 36.10 0.04.43 34.79 34.82
7 Setälä Toivo JäPa 36.56 0.05.29 33.85 33.88
8 Jokinen Eino HyRa 37.49 0.06.22 32.85 32.87
9 Åberg Karl-Erik EsSu 38.09 0.06.42 32.35 32.37
10 Suonpää Pentti EsAk 39.01 0.07.34 31.42 31.44
11 Kuokkanen Kari Pihkan 40.34 0.09.07 30.02 30.04
12 Koskinen Lennart EsSu 42.16 0.10.49 28.62 28.64
13 Juhonsalo Matti LHR 42.25 0.10.58 28.33 28.35
14 Sukki Martti LHR 42.49 0.11.22 27.87 27.89
15 Heikkilä Mikko MaMa 43.20 0.11.53 27.35 27.37
16 Pajuoja Reino EsSu 44.21 0.12.54 26.54 26.56
17 Kuutti Jorma PertPe 44.51 0.13.24 26.07 26.09
18 Lainema Matti MSParma 45.49 0.14.22 25.34 25.36
19 Grönroos Osmo LeSi 48.31 0.17.04 23.76 23.78
20 Klinga Esa LS-37 52.16 0.20.49 21.90 21.92
21 Aronen Osmo RasKa 55.17 0.23.50 20.56 20.58
22 Pasonen Armo OK77 55.51 0.24.24 20.21 20.22
23 Kasi Servo KeU 1.00.42 0.29.15 18.46 18.47
Perkinen Osmo Pihkan KES -
Paananen Aapo R-P KES -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mikkonen Arvo TarpSu 36.09 0.00.00 32.68 32.68
2 Asikainen Ville XYZ 37.45 0.01.36 30.62 30.63
3 Hirvikorpi Raimo HiKi 41.03 0.04.54 27.54 27.55
4 Ijas Johannes KeU 48.41 0.12.32 22.71 22.71
5 Vanhala Toivo Pihkan 52.24 0.16.15 20.61 20.62
6 Kärki Viljo EsSu 1.24.58 0.48.49 12.41 12.42
Mattila Pertti RasKa HYL -
Jakoaho Taisto HyRa HYL -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lätti Erkki LHR 36.06 0.00.00
2 Koivisto Johan TapTa 1.06.19 0.30.13

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tuomaala Eero SKUusi 42.37 0.00.00 58.39 54.06
2 Sainio Antti SKUusi 48.54 0.06.17 49.61 45.94
3 Rööm Rimmo SKVuoksi 52.36 0.09.59 44.94 41.61
4 Lahti Lasse-Pekka KangSK 53.45 0.11.08 42.82 39.65
5 Ikäheimo Ilmari EsSu 53.55 0.11.18 41.54 38.46
6 Rantala Joonas HlS 1.02.21 0.19.44 34.92 32.33
7 Jern Johan OK77 1.24.36 0.41.59 25.00 23.15

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ray Jonathan OK77 36.04 0.00.00 60.43 61.03
2 Jumppanen Oskari HyRa 36.59 0.00.55 58.25 58.83
3 Jern Tobias OK77 37.12 0.01.08 57.23 57.81
4 Kerkola Nico SuSi 37.56 0.01.52 55.46 56.02
5 Tiljander Ville HyRa 38.01 0.01.57 54.68 55.23
6 Larmala Niko EsSu 40.08 0.04.04 51.17 51.68
7 Huhtanen Kiri TP 41.21 0.05.17 49.06 49.55
8 Reijonen Kasperi Trian 41.26 0.05.22 48.35 48.84
9 Vehmas Miika EsSu 43.50 0.07.46 45.13 45.58
10 Rauhala Juha EsSu 44.20 0.08.16 44.05 44.50
11 Hällström af Fabian OK77 46.56 0.10.52 41.08 41.49
12 Ursin Antti Lynx 48.19 0.12.15 39.38 39.78
13 Molnár Dániel RaVa 1.08.58 0.32.54 27.22 27.50
14 Oripelto Viljo Keihäs 1.10.49 0.34.45 26.16 26.42

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viskari Juuso HiKi 30.39 0.00.00 52.71 51.91
2 Talja Eljas OK77 33.04 0.02.25 48.45 47.72
3 Lindberg Mikkel TuS 35.25 0.04.46 44.86 44.18
4 Syrjäläinen Lauri HS 38.38 0.07.59 40.78 40.16
5 Mårtenson Valter OK77 38.56 0.08.17 40.12 39.51
6 Roine Leevi HiKi 39.59 0.09.20 38.72 38.14
7 Rönkkö Jaan SKUusi 40.52 0.10.13 37.56 36.99
8 Kuva Lassi RaVa 40.55 0.10.16 37.18 36.62
9 Jern Linus OK77 42.38 0.11.59 35.37 34.83
10 Vesilind Kaarel HS 44.00 0.13.21 33.97 33.45
11 Heinonen Paavo HS 46.02 0.15.23 32.17 31.68
12 Tervakangas Mikko EsSu 46.27 0.15.48 31.59 31.11
13 Johansson Väinö Keihäs 50.42 0.20.03 28.68 28.24
14 Väisänen Leevi HS 51.54 0.21.15 27.76 27.34
15 Rööm Andres SKVuoksi 53.16 0.22.37 26.79 26.39
16 Kerkola Teemu SuSi 1.23.53 0.53.14 16.85 16.60
17 Skopinskiy Dmitry RUS 1.31.39 1.01.00 15.28 15.05
18 Ulyanov Vitaly RUS 1.34.31 1.03.52 14.67 14.45
Seppälä Pyry RR KES -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Reijonen Oskari Trian 18.38 0.00.00
2 Uusitalo Topias EsAk 21.06 0.02.28
3 Kinnala Kalle TuS 21.50 0.03.12
4 Lintula Veikka Trian 24.32 0.05.54
5 Turban Siim EST 25.01 0.06.23
6 Tikkanen Elias EsSu 26.48 0.08.10
7 Puusaari Aleksi SKUusi 27.07 0.08.29
8 Kyllästinen Iiro RaLu 30.46 0.12.08
9 Partanen Lauri HyRa 31.49 0.13.11
10 Kukkonen Henri VeVe 32.58 0.14.20

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ekström Niklas MSParma 11.43 0.00.00
2 Laaksonen Emil EsSu 12.06 0.00.23
3 Laitamäki Wille HiKi 12.16 0.00.33
4 Määttälä Mikko EsSu 13.55 0.02.12
5 Laakso Ilari RR 14.03 0.02.20
6 Maronen Matias Lynx 14.36 0.02.53
7 Haapala Oskar RR 15.10 0.03.27
8 Hamppu Anton HS 15.34 0.03.51
9 Väisänen Lenni HS 17.06 0.05.23
10 Sojakka Markus HS 17.18 0.05.35
11 Boström Kristian Lynx 19.27 0.07.44
12 Kalvas Tuomo SKUusi 20.53 0.09.10
13 Riiheläinen Juuso OK77 28.30 0.16.47
14 Mäkelä Elias Lynx 36.12 0.24.29

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Pikkarainen Pyry LS-37 16.15 0.00.00
2 Reijo Jesse RaVi 17.47 0.01.32
3 Hietala Joni EsSu 19.53 0.03.38
4 Himilä Atte RR 23.00 0.06.45

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Gröhn Riku HU-46 11.02 0.00.00
2 Kemppi Topias RR 11.48 0.00.46
3 Peltola Arttu Lynx 12.06 0.01.04
4 Mbembela Karim Lynx 12.15 0.01.13
5 Ruuskanen Tuomas MU 12.32 0.01.30
6 Ristimäki Väinö HS 14.06 0.03.04
7 Koponen Matias Lynx 14.21 0.03.19
8 Salomäki Jaakko SKUusi 14.32 0.03.30
9 Niskanen Aatu VeVe 15.19 0.04.17
10 Aaltonen Tatu Lynx 16.21 0.05.19
11 Nikkanen Valtteri HiKi 18.32 0.07.30
12 Laavainen Aamos MSParma 23.29 0.12.27
13 Leiniö Iikka SKUusi 23.45 0.12.43
14 Miettinen Vili Lynx 31.27 0.20.25
15 Nuottajärvi Veeti Trian 43.26 0.32.24

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kivilaakso Juho Lynx 13.00 0.00.00
2 Länsiluoto Juho HS 13.14 0.00.14
3 Roine Veeti HiKi 14.55 0.01.55
4 Hyvärinen Luukas EsSu 19.36 0.06.36
5 Mattila Topi Trian 22.57 0.09.57

Sarja H10
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ikola Aapo HS 11.17 0.00.00
2 Lintula Aapo Trian 12.47 0.01.30
3 Malmberg Vilho HS 13.09 0.01.52
4 Ruusu Rasmus EsSu 22.40 0.11.23
Mäkelä Topias Lynx HYL -
Noponen Juho EsSu HYL -

Sarja H9RR
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Fritzen Florian KarjUra 10.17 0.00.00
2 Kemppi Anton RR 11.34 0.01.17
3 Maronen Markus Lynx 12.05 0.01.48
4 Koponen Rasmus Lynx 12.10 0.01.53
5 Mjösund Linus Lynx 13.10 0.02.53
6 Rybakov Ilya RUS 15.21 0.05.04
7 Kallström Risto EsSu 15.40 0.05.23
8 Isoherranen Antti Lynx 16.21 0.06.04
9 Mäkelä Onni Lynx 16.54 0.06.37
10 Jakoaho Joona HyRa 17.38 0.07.21
11 Leskinen Eemeli Lynx 17.40 0.07.23
12 Kukkonen Aaro VeVe 18.29 0.08.12
13 Länsiluoto Väinö HS 18.32 0.08.15
14 Ristimäki Eino HS 18.41 0.08.24
15 Nuottajärvi Elias Trian 19.15 0.08.58
16 Toivonen Nuutti RR 22.29 0.12.12
17 Suntioinen Ilari KaRa 23.46 0.13.29
18 Skopinskiy Ivan RUS 25.22 0.15.05
19 Mjösund Rasmus MSParma 38.48 0.28.31

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Väre Tiina SomEsa 38.40 0.00.00 73.66 71.72
2 Sundbäck Jasmin Trian 40.49 0.02.09 69.34 67.51
3 Maisila Mirkka MSParma 41.27 0.02.47 67.85 66.06
4 Hyvärinen Emilia LS-37 42.42 0.04.02 65.45 63.72
5 Orkola Pirita HiKi 43.12 0.04.32 64.28 62.59
6 Seppänen Mari Trian 43.13 0.04.33 63.84 62.16
7 Ruokolainen Miina OK77 44.32 0.05.52 61.56 59.93
8 Fiskars Mikaela Raseborg 46.03 0.07.23 59.14 57.58
9 Hjelm Netta EsAk 48.02 0.09.22 56.33 54.84
10 Grahn Elina OK77 48.56 0.10.16 54.93 53.48
11 Vaano Kristiina OK77 50.43 0.12.03 52.65 51.26
12 Juga Laura Trian 50.50 0.12.10 52.18 50.80
13 Galkin Annukka EsSu 50.52 0.12.12 51.79 50.43
14 Voutilainen Anna EsAk 50.53 0.12.13 51.43 50.07
15 Tahvanainen Venla EsSu 52.17 0.13.37 49.71 48.40
16 Jacobsson Julia TVV 54.02 0.15.22 47.77 46.51
17 Yliluikki Henna SuSi 54.56 0.16.16 46.66 45.43
18 Isoniemi Tiina Jyry 55.31 0.16.51 45.85 44.64
19 Autti Salla EsSu 56.41 0.18.01 44.59 43.42
20 Backlund Pernilla NOK 56.57 0.18.17 44.07 42.91
21 Virekunnas Laura TP 59.26 0.20.46 41.93 40.83
22 Nefedova Irina EsSu 1.02.49 0.24.09 39.39 38.35
23 Sorvakko Suvi EsAk 1.28.02 0.49.22 27.90 27.17
Hanhijärvi Marjukka EsAk HYL -
Evele-Peltoniemi Inese EsSu KES -

Sarja D21AL
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mäkinen Elisa MSParma 31.25 0.00.00 55.93 56.07
2 Salmenoja Sanna MSParma 32.05 0.00.40 54.02 54.16
3 Ojapalo Anna Lynx 33.30 0.02.05 51.02 51.15
4 Weckman Sanna VeVe 33.58 0.02.33 49.62 49.74
5 Kottonen Annika Lynx 36.26 0.05.01 45.60 45.72
6 Koivu-Tikkanen Terhi EsSu 38.12 0.06.47 42.86 42.97
7 Pirinen Marjo LaTa 39.33 0.08.08 40.80 40.90
8 Hyvönen Noora AngA 40.59 0.09.34 38.78 38.88
9 Kyläkoski Reetta PIF 43.38 0.12.13 35.88 35.97
10 Manneri Saanamari TVV 45.19 0.13.54 34.02 34.10
11 Laine Matilda RaVi 49.28 0.18.03 30.68 30.76
12 Maronen Sanna Lynx 1.15.18 0.43.53 19.84 19.89

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ikäheimonen Taru Lynx 41.47 0.00.00 61.80 58.84
2 Nieminen Outi RR 50.11 0.08.24 50.82 48.38
3 Kangasaho Hanna Lynx 50.38 0.08.51 49.73 47.34
4 Laakso Sanna Hiisi 53.05 0.11.18 46.82 44.58
5 Kaartinen Titta KeU 53.15 0.11.28 46.07 43.86
6 Wiklund Anna RaHa 53.18 0.11.31 45.42 43.24
7 Riihinen Hanna KeU 54.39 0.12.52 43.71 41.61
8 Oinonen Lotta Pihkan 58.10 0.16.23 40.51 38.57
9 Kopra Anna SomEsa 59.15 0.17.28 39.23 37.35
10 Väli-Klemelä Maiju KaRa 59.40 0.17.53 38.41 36.57
11 Ristiniitty Minttu RaVi 1.02.50 0.21.03 35.96 34.24
12 Laakso Kati Hiisi 1.06.10 0.24.23 33.66 32.05
13 Jarolf Tanja PorvU 1.10.00 0.28.13 31.36 29.85

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tervakangas Sanna EsSu 40.40 0.00.00 67.84 67.31
2 Kivelä Riikka VeVe 41.10 0.00.30 66.60 66.07
3 Tahvanainen Anu LS-37 41.39 0.00.59 65.41 64.90
4 Ketola Mervi EsSu 42.44 0.02.04 63.35 62.85
5 Francke Astra EsSu 45.04 0.04.24 59.69 59.22
6 Mahlamäki Saara EsSu 46.49 0.06.09 57.09 56.64
7 Marttila Outi EsSu 47.03 0.06.23 56.44 55.99
8 Lintula Kirsi Trian 48.58 0.08.18 53.88 53.45
9 Niskanen Kirsi VeVe 49.01 0.08.21 53.47 53.05
10 Kriktilä Leena-Maija VeVe 50.14 0.09.34 51.83 51.42
11 Uusi-Simola Heli MU 50.18 0.09.38 51.42 51.01
12 Nuottajärvi Sanna Trian 52.15 0.11.35 49.17 48.78
13 Skopinskaya Anastasia RUS 53.38 0.12.58 47.58 47.21
14 Rautakorpi Tiina EsAk 55.03 0.14.23 46.05 45.68
15 Haavisto Mia HyRa 56.20 0.15.40 44.69 44.34
16 Nyholm Tanja KaRa 56.32 0.15.52 44.23 43.88
17 Tiitola Annamari Lynx 58.05 0.17.25 42.75 42.41
18 Leskinen Noora Jyry 1.00.23 0.19.43 40.84 40.51
19 Yashchenko Maria RUS 1.00.26 0.19.46 40.52 40.20
20 Laurila Milla Trian 1.02.13 0.21.33 39.08 38.77
21 Nousiainen Sari EsSu 1.02.22 0.21.42 38.71 38.40
22 Jylhä Sirpa EsSu 1.04.07 0.23.27 37.38 37.09
23 Leiniö Sari Pihkan 1.04.50 0.24.10 36.70 36.41
24 Vompe Maria RUS 1.19.56 0.39.16 29.55 29.32
25 Laurila Anneli Trian 1.21.53 0.41.13 28.64 28.41

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ekström Anu MSParma 40.10 0.00.00 64.60 64.46
2 Boström Kirsi Lynx 41.42 0.01.32 61.80 61.67
3 Kollanen Teresa Lynx 42.57 0.02.47 59.59 59.46
4 Roine Virpi HiKi 42.58 0.02.48 59.16 59.03
5 Autti Marja-Liisa EsSu 43.53 0.03.43 57.52 57.40
6 Kerkola Tiina SuSi 46.34 0.06.24 53.83 53.71
7 Hagman Terése Trian 48.32 0.08.22 51.28 51.17
8 Löfgren Jaana RR 48.39 0.08.29 50.79 50.68
9 Heinaro Mervi EsSu 53.04 0.12.54 46.23 46.13
10 Pikkarainen Anu EsAk 53.05 0.12.55 45.88 45.78
11 Kahanpää Hanna EsSu 57.06 0.16.56 42.35 42.25
12 Vehkamäki Hanna RaHa 57.30 0.17.20 41.74 41.65
13 Anttila Mervi RR 59.00 0.18.50 40.38 40.30
14 Vainionpää Hanna HlS 59.22 0.19.12 39.84 39.75
15 Norrbacka Aino HyRa 1.01.42 0.21.32 38.04 37.96
16 Jern Tove OK77 1.03.08 0.22.58 36.90 36.82
17 Havia-Kinnala Helena AngA 1.08.56 0.28.46 33.54 33.46
18 Paalanen Anne RR 1.13.06 0.32.56 31.38 31.32
19 Hohl Therese SUI 1.15.46 0.35.36 30.05 29.98
20 Franssila Hanna PorvU 1.16.49 0.36.39 29.40 29.34
21 Österberg Monika OK77 1.20.57 0.40.47 27.68 27.62
Lehmussaari-Rehn Heli Lynx KES -
Koistinen Marjo EsSu KES -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Varpula Marjut EsSu 45.28 0.00.00 63.11 61.21
2 Liukkonen Sirpa HlS 47.28 0.02.00 59.76 57.95
3 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 49.33 0.04.05 56.58 54.87
4 Einonen Päivi LS-37 49.35 0.04.07 55.87 54.18
5 Hokajärvi Anja-Riitta Pihkan 49.38 0.04.10 55.15 53.48
6 Suhonen Sirpa KuoSu 50.09 0.04.41 53.92 52.29
7 Juga Liisa KeU 51.03 0.05.35 52.32 50.74
8 Rantalainen Anna-Lea LS-37 52.35 0.07.07 50.16 48.65
9 Kaasalainen Riitta Lynx 57.06 0.11.38 45.62 44.24
10 Salmi Kirsti RR 1.01.23 0.15.55 41.89 40.63
11 Mäki-Petäys Eeva EsAk 1.02.50 0.17.22 40.40 39.18
12 Jurvakainen Tuija RasHy 1.04.56 0.19.28 38.58 37.42
13 Hilska Sanna KaRa 1.21.06 0.35.38 30.48 29.56
14 Manner Kirsi Pihkan 1.26.33 0.41.05 28.18 27.33

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Puromies Merja EsSu 43.59 0.00.00 54.70 54.20
2 Forsström Rita Raseborg 45.36 0.01.37 52.33 51.84
3 Kokkila Marita EsSu 46.06 0.02.07 51.32 50.85
4 Kukkasjärvi Elina RR 47.12 0.03.13 49.70 49.24
5 Jumppanen Helena Pihkan 47.24 0.03.25 49.07 48.61
6 Laaksonen Anita TarpSu 49.20 0.05.21 46.74 46.31
7 Sani Tuula HU-46 50.26 0.06.27 45.32 44.90
8 Borgenström Lotta HyRa 50.52 0.06.53 44.54 44.13
9 Vaara Marjatta KanSu 52.28 0.08.29 42.80 42.41
10 Meriheinä Maire Pihkan 52.30 0.08.31 42.39 42.00
11 Lallo Tuula JoKu 54.20 0.10.21 40.59 40.22
12 Markki Outi EsSu 57.27 0.13.28 38.04 37.69
13 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 57.36 0.13.37 37.60 37.25
14 Käkelä Anne RaVa 1.05.09 0.21.10 32.93 32.63
15 Juhola Tuula HyRa 1.05.22 0.21.23 32.51 32.21
16 Leskinen Tiina Lynx 1.06.00 0.22.01 31.90 31.60
17 Krum Mirva Trian 1.09.52 0.25.53 29.85 29.57
18 Väisänen Ritva KyS 1.11.39 0.27.40 28.82 28.56
19 Aho Mervi HPV 1.22.07 0.38.08 24.91 24.67

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Seppänen Leila Trian 29.44 0.00.00 54.88 54.94
2 Raiko Erja HyRa 30.35 0.00.51 53.03 53.10
3 Pajunen Arja OrPo 32.16 0.02.32 49.96 50.02
4 Suomela Margit RaLu 32.31 0.02.47 49.28 49.34
5 Salmenoja Hely HirvHe 32.33 0.02.49 48.93 48.98
6 Lappeteläinen Raija HyRa 33.57 0.04.13 46.62 46.68
7 Heinonen Kaija Pihkan 37.11 0.07.27 42.30 42.35
8 Soanjärvi Tuija Lynx 37.18 0.07.34 41.91 41.96
9 Kanste Helena Raseborg 38.29 0.08.45 40.36 40.41
10 Strang Heidi HyRa 40.47 0.11.03 37.85 37.89
11 Parjanne Marja-Liisa EsSu 42.14 0.12.30 36.32 36.36
12 Patronen Lea EsAk 42.32 0.12.48 35.83 35.87
13 Kurvinen Ulla HiKi 43.29 0.13.45 34.82 34.86
14 Windahl Leni Raseborg 44.14 0.14.30 34.01 34.05
15 Bergström Anneli EsSu 45.48 0.16.04 32.63 32.67
16 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 46.23 0.16.39 32.01 32.05
17 Ojapalo Anneli RR 47.15 0.17.31 31.22 31.26
18 Miettinen Anneli HyRa 47.52 0.18.08 30.61 30.65
19 Juura Maarit KanSu 53.03 0.23.19 27.44 27.47
20 Forsström Anne Raseborg 53.54 0.24.10 26.82 26.85
21 Hyvönen Eija RasPi 55.00 0.25.16 26.11 26.14
22 Tienari Pauliina KyRa 58.04 0.28.20 24.56 24.59
23 Karvonen Iris LeSi 58.32 0.28.48 24.20 24.23
24 Koskialho Elisabeth RaLu 58.38 0.28.54 23.99 24.02
25 Lipasti Hilkka EsSu 1.06.59 0.37.15 20.85 20.88
26 Rinne-Tamminen Pirkko TuVi 1.09.45 0.40.01 19.88 19.91

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laine Irmeli KaRa 35.09 0.00.00 51.54 51.65
2 Kajava Ritva HlS 38.30 0.03.21 46.27 46.37
3 Alexandersson Gia PIF 39.27 0.04.18 44.39 44.49
4 Laitinen Hellevi EsAk 41.08 0.05.59 41.84 41.93
5 Ritasalo Maaria VaRa 43.51 0.08.42 38.56 38.64
6 Ojamaa Marja-Liisa SalVie 44.20 0.09.11 37.46 37.54
7 Savonen Leena HlS 45.30 0.10.21 35.83 35.91
8 Malmsten Beatrice Lynx 52.22 0.17.13 30.56 30.62
9 Pitkänen Eila JRV 57.58 0.22.49 27.09 27.14
10 Lindsten Ulla Jyry 1.03.54 0.28.45 24.10 24.15

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rahkasuo Kaarina Rasti88 29.39 0.00.00 46.29 46.33
2 Tanska Eeva EsSu 33.33 0.03.54 40.15 40.18
3 Tiira Anja Lynx 36.02 0.06.23 36.66 36.69
4 Reeni Eva RiSu 36.09 0.06.30 35.83 35.86
5 Eskola Pirkko Rasti88 37.49 0.08.10 33.57 33.60
6 Tulokas Tuula SuSi 38.15 0.08.36 32.52 32.55
7 Salmela Juulia RiSu 39.02 0.09.23 31.21 31.23
8 Kuutti Kirsti PertPe 44.46 0.15.07 26.64 26.66
9 Syväterä Hillevi RiSu 1.00.40 0.31.01 19.23 19.25

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pekkarinen Eila KeU 39.00 0.00.00 41.67 41.56
2 Vehmanen Marjatta KeU 44.04 0.05.04 34.11 34.03
3 Jakoaho Ritva HyRa 55.39 0.16.39 24.82 24.76

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
Holopainen Kaarina KeU HYL -

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Aho Petra Navi 46.35 0.00.00 59.52 55.92
2 Marttinen Sanni Navi 46.57 0.00.22 56.84 53.40
3 Ray Jenny OK77 58.01 0.11.26 44.21 41.53
4 Tarvainen Heini Navi 1.02.30 0.15.55 39.37 36.99
5 Rauttola Tiia-Maria HiKi 1.06.59 0.20.24 35.18 33.06

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Weiss Michaela OK77 1.03.45 0.00.00 34.37 32.56
2 Granados Escartin Elva EsSu 1.05.58 0.02.13 31.97 30.28
3 Nissinen Elina Navi 1.12.13 0.08.28 28.07 26.58
4 Westerback Liva OK77 1.19.55 0.16.10 24.33 23.05
Rouhiainen Meri PorvU HYL -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Määttänen Maria EsSu 32.15 0.00.00 46.86 45.23
2 Heinaro Ellen HS 32.46 0.00.31 45.49 43.91
3 Saalo Saara SKUusi 32.47 0.00.32 44.84 43.28
4 Roine Veera HiKi 32.59 0.00.44 43.94 42.41
5 Senn Siana EsSu 33.08 0.00.53 43.12 41.62
6 Himilä Julia RR 36.59 0.04.44 38.08 36.75
7 Heikkinen Sanni HS 39.00 0.06.45 35.58 34.34
8 Niskanen Nelli VeVe 41.04 0.08.49 33.29 32.13
9 Kukkonen Tuulia VeVe 49.02 0.16.47 27.46 26.50
10 Tilli Henriikka Lynx 58.13 0.25.58 22.77 21.98
11 Kaukonen Ella EsSu 1.28.08 0.55.53 14.81 14.29
Weiss Annica OK77 KES -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Haapala Ida RR 20.38 0.00.00
2 Lindahl Jannica Trian 21.33 0.00.55
3 Ristimäki Aino HS 25.08 0.04.30
4 Salomäki Eerika SKUusi 25.18 0.04.40
5 Suntioinen Elli EsSu 25.33 0.04.55
6 Lehikoinen Aino EsSu 25.49 0.05.11
7 Pärn Maire EST 46.43 0.26.05

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Aho Anni TuS 14.05 0.00.00
2 Laurén Jill PIF 14.06 0.00.01
3 Asklöf Aino Lynx 15.14 0.01.09
4 Tiljander Venla HyRa 15.25 0.01.20
5 Salonen Venla HS 16.06 0.02.01
6 Mårtenson Lydia OK77 18.19 0.04.14
7 Savilahti Anna HS 19.43 0.05.38
8 Calderara Anna Lynx 19.47 0.05.42
9 Tulonen Anna HiKi 20.42 0.06.37
10 Korhonen Minea MU 26.22 0.12.17
11 Mäkinen Sanni Pihkan 39.35 0.25.30
12 Varonen Netta EsAk 52.16 0.38.11

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Väisänen Doris HS 17.09 0.00.00
2 Rantala Ella HS 18.00 0.00.51
3 Isoherranen Salla Lynx 19.35 0.02.26
4 Toivonen Lotta RR 19.40 0.02.31
5 Loukkalahti Saima HiKi 20.09 0.03.00
6 Varonen Tinja EsAk 21.56 0.04.47
7 Riihinen Helmi SKUusi 22.05 0.04.56
8 Rõõm Birgit EST 23.02 0.05.53
9 Kaartinen Ella SKUusi 26.48 0.09.39

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Tala Emilia HS 12.08 0.00.00
2 Heikkilä Suvi Lynx 12.42 0.00.34
3 Tala Juulia HS 12.53 0.00.45
4 Sallila Katarina HS 16.10 0.04.02
5 Norrbacka Salla HyRa 16.18 0.04.10
6 Turakainen Veera HS 16.30 0.04.22
7 Ekström Lotte-Line MSParma 16.41 0.04.33
8 Nietula Minja HS 20.51 0.08.43
9 Ranta-Puska Maija EsAk 21.49 0.09.41
10 Lindroos Siri Raseborg 23.32 0.11.24
11 Kero Ada OK77 27.53 0.15.45
Turkkila Liisa EsSu HYL -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ruuskanen Senni MU 12.10 0.00.00
2 Heinonen Kaisla HS 14.33 0.02.23
3 Mikkola Viivi KaRa 15.23 0.03.13
4 Hilo Jenny Lynx 15.43 0.03.33
5 Hyvönen Anniina MU 16.14 0.04.04
6 Vesilind Liis EST 16.22 0.04.12
7 Nikkanen Helmi HiKi 17.47 0.05.37
8 Joensuu Lumi HS 20.42 0.08.32
9 Suntioinen Iida KaRa 30.51 0.18.41

Sarja D10
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kemppi Silva RR 10.01 0.00.00
2 Gröhn Ronja HU-46 12.02 0.02.01
3 Ristimäki Vieno HS 18.04 0.08.03
4 Kyllästinen Inka RaLu 27.18 0.17.17
5 Hamppu Elina HS 29.17 0.19.16

Sarja D9RR
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Aaltonen Nelli Lynx 12.10 0.00.00
2 Viskari Saana HiKi 12.11 0.00.01
3 Koho Milja RR 13.53 0.01.43
4 Roine Meeri HiKi 14.52 0.02.42
5 Mbembela Kia Lynx 16.08 0.03.58
6 Loukkalahti Aino RR 18.02 0.05.52
7 Ahtola Suvi EsAk 19.10 0.07.00
8 Ekström Saana-Mari MSParma 19.33 0.07.23
9 Mattila Venla Trian 20.00 0.07.50
10 Kyläkoski Elli TuS 20.59 0.08.49
11 Reijo Juulia RaVi 30.40 0.18.30